josm - en to da_DK translation catalogue (13300 entries)

en: About
da_DK: Om

en: Display the about screen.
da_DK: Vis "Om"-skærmen.

en: Help: {0}
da_DK: Hjælp: {0}

en: Last change at {0}
da_DK: Seneste ændring den {0}

en: Java Version {0}
da_DK: Java-version {0}

en: Homepage
da_DK: Hjemmeside

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Follow us on
da_DK: Følg os på

en: Preferences are stored in {0}
da_DK: Indstillinger er gemt i {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
da_DK: Symbolske navne for mapper og de faktiske stier:

en: Info
da_DK: Information

en: Readme
da_DK: Læsmig

en: Revision
da_DK: Version

en: Contribution
da_DK: Bidrag

en: License
da_DK: Licens

en: Plugins
da_DK: Udvidelser

en: Installation Details
da_DK: Installationsdetaljer

en: Translators
da_DK: Oversættere

en: About JOSM...
da_DK: Om JOSM...

en: Report bug
da_DK: Anmeld fejl

en: unset
da_DK: nulstil

en: Open directory
da_DK: Åbn mappe

en: Failed to locate resource ''{0}''.
da_DK: Kunne ikke finde ressource ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
da_DK: Kunne ikke indlæse ressource "{0}". Fejl er {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
da_DK: Vælg mindst et allerede uploadet punkt, vej eller relation.

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Please select the target layer.
da_DK: Vælg det ønskede lag.

en: Select target layer
da_DK: Vælg ønsket lag

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
da_DK: <html>Der er ingen lag kildelaget<br>''{0}''<br>kunne lægges sammen med.</html>

en: No target layers
da_DK: Ingen ønskede lag

en: Select
da_DK: Markering

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
da_DK: Marker de elementer på kortet, der er valgt på listen ovenfor.

en: History
da_DK: Historik

en: Download and show the history of the selected objects
da_DK: Download og vis historikken for de valgte objekter

en: Select WMS layers
da_DK: Vælg WMS lag

en: Add layers
da_DK: Tilføj lag

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
da_DK: Tidsfilter for "{0}" såsom "{1}"

en: Invalid service URL.
da_DK: Ugyldig service URL.

en: WMS Error
da_DK: WMS fejl

en: Could not retrieve WMS layer list.
da_DK: Kunne ikke hente WMS laglisten.

en: Could not parse WMS layer list.
da_DK: Kunne ikke fortolke WMS laglisten.

en: Could not parse WMTS layer list.
da_DK: Kunne ikke fortolke WMTS lagliste.

en: WMTS Error
da_DK: WMTS fejl

en: Error
da_DK: Fejl

en: Select image format for WMS layer
da_DK: Vælg billedformat for WMS laget

en: Show only layers for current view
da_DK: Vis kun lag for den aktuelle visning

en: Add Node...
da_DK: Tilføj punkt...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
da_DK: Tilføj et punkt ved at angive bredde-/længdegrad eller østlig afstand / nordlig afstand.

en: Tools: {0}
da_DK: Værktøj: {0}

en: Align Nodes in Circle
da_DK: Opstil punkter i cirkel

en: Move the selected nodes into a circle.
da_DK: Flyt de valgte punkter ind i en cirkel.

en: Selection could not be used to align in circle.
da_DK: Markering kunne ikke bruges til at justere til cirkel.

en: Nothing changed
da_DK: Intet ændret

en: Please select only one node as center.
da_DK: Vælg kun et punkt som center.

en: Align each Way in Circle
da_DK: Juster hver vej i cirkel

en: One or more nodes involved in this action may have additional referrers.
da_DK: Et eller flere punkter involveret i denne handling kan have yderligere henvisninger.

en: Not enough nodes to calculate center.
da_DK: Ikke nok punkter til at beregne centrum.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
da_DK: Kan ikke bestemme centrum for denne geometri.

en: Align Nodes in Line
da_DK: Stil punkter op på linje

en: Move the selected nodes in to a line.
da_DK: Flyt de valgte punkter ind på linje.

en: Please select at least three nodes.
da_DK: Vælg mindst tre punkter.

en: Can not align a polygon. Abort.
da_DK: Kan ikke justere en polygon. Afbryder.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
da_DK: Skæringspunktet af tre eller flere veje kan ikke løses. Afbryder.

en: Two parallels ways found. Abort.
da_DK: To parallelle veje fundet. Afbryder.

en: layer
da_DK: lag

en: selection
da_DK: markering

en: conflict
da_DK: konflikt

en: previous
da_DK: forrige

en: next
da_DK: næste

en: Nothing selected to zoom to.
da_DK: Intet markeret at zoome ind på.

en: Zoom to {0}
da_DK: Zoom til {0}

en: Zoom the view to {0}.
da_DK: Zoom synsfeltet til {0}.

en: View: {0}
da_DK: Vis: {0}

en: No conflicts to zoom to
da_DK: Ingen konflikter at zoome ind på

en: Changeset Manager
da_DK: Rettesætshåndtering

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
da_DK: Slå synlighed af rettesætshåndteringsvindue til/fra

en: Windows: {0}
da_DK: Vinduer: {0}

en: Close open changesets...
da_DK: Luk åbne rettesæt...

en: Close open changesets
da_DK: Luk åbne rettesæt

en: File: {0}
da_DK: Fil: {0}

en: There are no open changesets
da_DK: Der er ingen åbne rettesæt

en: No open changesets
da_DK: Ingen åbne rettesæt

en: Downloading open changesets ...
da_DK: Downloader åbne rettesæt ...

en: Combine Way
da_DK: Kombiner veje

en: Combine several ways into one.
da_DK: Kombiner flere veje til en.

en: Change directions?
da_DK: Skift retninger?

en: Reverse and Combine
da_DK: Vend og kombiner

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
da_DK: Vejene kan ikke kombineres med deres nuværende retninger. Vil du vende nogle af dem?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
da_DK: Kunne ikke kombinere vejene<br>(De kunne ikke sammenlægges til en enkelt række punkter)

en: Reverse Ways
da_DK: Vend vejretninger

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
da_DK[0]: Kombiner {0} vej
da_DK[1]: Kombiner {0} veje

en: Please select at least two ways to combine.
da_DK: Vælg mindst to veje at kombinere.

en: You should use {0}->{1}({2}) first.
da_DK: Du bør benytte {0}->{1}({2}) først.

en: Combine confirmation
da_DK: Bekræft kombinering

en: You are about to combine ways which can be members of relations not yet downloaded.<br>This can lead to damaging these parent relations (that you do not see).<br>{0}<br><br>Do you really want to combine without downloading?
da_DK: Du er ved at kombinere veje, som kan være medlemmer af relationer, der endnu ikke er downloadet.<br>Dette kan ødelægge disse forældrerelationer (som du ikke kan se).<br>{0}<br><br>Ønsker du virkelig at kombinere uden at downloade?

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copy selected objects to paste buffer.
da_DK: Kopier valgte objekter til udklipsholderen.

en: Edit: {0}
da_DK: Rediger: {0}

en: Please select something to copy.
da_DK: Vælg noget at kopiere.

en: Copy Coordinates
da_DK: Kopier koordinater

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
da_DK: Kopier de valgte punkters koordinater til udklipsholderen.

en: Copy server URLs
da_DK: Kopier server URL’er

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
da_DK: Kopier server URL’er for valgte objekter til udklipsholder.

en: Create Circle
da_DK: Opret cirkel

en: Create a circle from three selected nodes.
da_DK: Opret cirkel ud fra tre valgte punkter.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
da_DK: Vælg præcis to eller tre punkter eller en vej med præcis to eller tre punkter.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
da_DK: Punkterne er ikke i en cirkel. Afbryder.

en: Cannot add a node outside of the world.
da_DK: Kan ikke tilføje et punkt uden for verdenen.

en: Update multipolygon
da_DK: Opdater multipolygon

en: Create multipolygon
da_DK: Opret multipolygon

en: No data loaded.
da_DK: Ingen data indlæst.

en: You must select at least one way.
da_DK: Du skal vælge mindst en vej.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
da_DK[0]: Ikke-vej medlem fjernet fra multipolygon
da_DK[1]: Ikke-vej medlemmer fjernet fra multipolygon

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete selected objects.
da_DK: Slet valgte objekter.

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.
da_DK: Du er ved at slette punkter, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.

en: You are about to delete ways which can have other referrers not yet downloaded.
da_DK: Du er ved at slette veje, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.

en: You are about to delete relations which can have other referrers not yet downloaded.
da_DK: Du er ved at slette relationer, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.

en: You are about to delete primitives which can have other referrers not yet downloaded.
da_DK: Du er ved at slette elementer, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.

en: Delete confirmation
da_DK: Bekræftelse af sletning

en: {0}<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
da_DK: {0}<br>Dette kan forårsage problemer, fordi andre objekter (som du ikke kan se) muligvis bruger dem.<br>Vil du virkelig slette?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
da_DK: Du er ved at slette ufuldstændige objekter.<br>Dette vil give problemer, fordi du ikke ser det virkelige objekt.<br>Vil du virkelig slette?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
da_DK[0]: Du er ved at slette {0} relation: {1}<br/>Dette er sjældent nødvendigt og kan ikke fortrydes særligt nemt efter den er uploaded til serveren.<br/>Vil du virkelig slette?
da_DK[1]: Du er ved at slette {0} relationer: {1}<br/>Dette er sjældent nødvendigt og kan ikke fortrydes særligt nemt efter de er uploaded til serveren.<br/>Vil du virkelig slette?

en: Delete relation?
da_DK: Slet relation?

en: Delete Layer
da_DK: Slet lag

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
da_DK: Slet det aktive lag. Sletter ikke den tilknyttede fil.

en: Dialogs panel
da_DK: Dialog panel

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
da_DK: Vis/skjul dialog panel, maksimer kortvisning

en: Saving file {0}...
da_DK: Gemmer fil {0}...

en: Successfully saved file {0}
da_DK: Filen blev gemt {0}

en: Distribute Nodes
da_DK: Fordel punkter

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
da_DK: Fordel de valgte punkter med ens afstande langs en linje.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
da_DK: Ignorerer {0} punkter med null koordinater

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
da_DK: Vælg :
    * Højst to punkter på en ikke selvkrydsende vej, eller;
    * Tre punkter.

en: Download map data from a server of your choice
da_DK: Download kortdata fra en server efter eget valg

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
da_DK[0]: <html>Denne handling kræver {0} individuel<br>download-anmodning. Ønsker du<br>at fortsætte?</html>
da_DK[1]: <html>Denne handling kræver {0} individuelle<br>download-anmodninger. Ønsker du<br>at fortsætte?</html>

en:   adding {0} {1}
da_DK:   tilføjer {0} {1}

en: Calculating Download Area
da_DK: Udregner download område

en: Download along...
da_DK: Download langs...

en: Download OSM data along the selected ways.
da_DK: Download OSM data langs de markerede veje.

en: Download Along
da_DK: Download langs

en: Please select 1 or more ways to download along
da_DK: Vælg 1 eller flere veje der skal downloades langs

en: Download from OSM along selected ways
da_DK: Download fra OSM langs valgte veje

en: Download notes in current view
da_DK: Download noter i aktuel visning

en: Download in current view
da_DK: Download i aktuel visning

en: Download map data from the OSM server in current view
da_DK: Download kortdata fra OSM serveren i aktuel visning

en: Download object...
da_DK: Download objekt...

en: Download OSM object by ID
da_DK: Download OSM objekt udfra ID

en: Download parent ways/relations...
da_DK: Download forældreveje/-relationer...

en: Download objects referring to one of the selected objects
da_DK: Hent objekter, som refererer til et af de valgte objekter

en: Draw boundaries of downloaded data
da_DK: Tegn grænserne for downloadet data

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
da_DK: Aktiver/deaktiver skraveret baggrund af områder uden for de downloadede områder.

en: Duplicate
da_DK: Dupliker

en: Duplicate selection.
da_DK: Dupliker markering.

en: Exit
da_DK: Afslut

en: Exit the application.
da_DK: Afslut programmet.

en: Expert Mode
da_DK: Eksperttilstand

en: Enable/disable expert mode
da_DK: Aktiver/deaktiver ekspertilstand

en: Follow line
da_DK: Følg linje

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
da_DK: Fortsætter tegning af en linje der deler punkter med en anden linje.

en: Follow
da_DK: Følg

en: Fullscreen view
da_DK: Vis i fuldskærm

en: Toggle fullscreen view
da_DK: Slå fuldskærmsvisning til/fra

en: Export to GPX...
da_DK: Eksporter til GPX...

en: Export the data to GPX file.
da_DK: Eksporter dataene til GPX-fil.

en: Nothing to export. Get some data first.
da_DK: Intet at eksportere. Få nogle data først.

en: Export GPX file
da_DK: Eksporter GPX-fil

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
da_DK: Vis historik for OSM-veje, -punkter eller -relationer.

en: Show history
da_DK: Vis historik

en: History (web)
da_DK: Historik (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
da_DK: Vis historiske oplysninger om OSM veje, punkter eller relationer i en webbrowser.

en: New offset
da_DK: Ny forskydning

en: Adjust the position of this imagery layer
da_DK: Juster positionen af dette billedlag

en: Overwrite
da_DK: Overskriv

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
da_DK: Forskydnings bogmærke eksisterer allerede. Overskriv?

en: Adjust imagery offset
da_DK: Justerer forskydningen for billedlaget

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
da_DK: Brug piletasterne eller træk billedlaget med musen for at justere forskydningen.
    Du kan også indtaste den østlige og nordlige forskydning i {0}-koordinater.
    Hvis du vil gemme denne forskydning som et bogmærke, kan du indtaste et navn nedenunder

en: Offset:
da_DK: Forskydning:

en: Bookmark name:
da_DK: Bogmærkenavn:

en: Advanced info
da_DK: Avanceret info

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
da_DK: Vis avanceret objektinformation om OSM punkter, veje og relationer.

en: Advanced info (web)
da_DK: Avanceret info (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
da_DK: Vis objektinformation  om OSM punkter, veje og relationer i en webbrowser.

en: Invert Selection
da_DK: Modsat markering

en: Selection: {0}
da_DK: Markering: {0}

en: Join overlapping Areas
da_DK: Foren overlappende områder

en: Joins areas that overlap each other
da_DK: Forener områder der overlapper hinanden

en: Please select at least one closed way that should be joined.
da_DK: Vælg mindst en lukket vej der skal forbindes.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
da_DK: En af de valgte veje er ikke lukket, og kan derfor ikke sammenføjes.

en: Join area confirmation
da_DK: Sammenlæg område bekræftelse

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
da_DK[0]: Den valgte vej har punkter, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.
da_DK[1]: De valgte veje har punkter, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
da_DK: Dette kan føre til at punkter bliver fejlagtigt slettet.

en: Are you really sure to continue?
da_DK: Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Please abort if you are not sure
da_DK: Afbryd hvis du ikke er sikker

en: The selected area is incomplete. Continue?
da_DK: Det valgte område er ufuldstændig. Fortsæt?

en: No intersection found. Nothing was changed.
da_DK: Intet skæringspunkt fundet. Intet blev ændret.

en: Move tags from ways to relations
da_DK: Flyt tags fra veje til relation

en: Removed duplicate nodes
da_DK: Fjern duplikerede punkter

en: Removed now unreferrenced nodes
da_DK: Fjernede punkter der ikke er henvisninger til

en: Added node on all intersections
da_DK: Tilføjede punkter ved alle skæringspunkter

en: Keep older versions
da_DK: Behold ældre versioner

en: Assemble new polygons
da_DK: Konstruer nye polygoner

en: Delete relations
da_DK: Slet relationer

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
da_DK: Slet veje, som ikke er dele af en indre multipolygon

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
da_DK: Nogle af vejene var en del af relationer der er blevet ændret.<br>Kontroller at der ikke er indført nogen fejl.

en: Fix tag conflicts
da_DK: Ret tag konflikter

en: Split ways into fragments
da_DK: Opdel veje til fragmenter

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
da_DK: Beklager. Kan ikke håndtere multipolygon relationer med flere veje yderst.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
da_DK: Kan ikke forbinde indre og ydre veje af en multipolygon

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
da_DK: Beklager. Kan ikke håndtere veje som er yderst i flere multipolygon relationer.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
da_DK: Beklager. Kan ikke håndtere veje som er både inderst og yderst i multipolygon relationer.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
da_DK: Beklager. Kan ikke håndtere veje som er inderst i en multipolygon relation.

en: Removed Element from Relations
da_DK: Fjernede element fra relationer

en: Remove tags from inner ways
da_DK: Fjern tags fra indre veje

en: Joined overlapping areas
da_DK: Forbandt overlappende områder

en: Join Node to Way
da_DK: Føj punkt til vej

en: Include a node into the nearest way segments
da_DK: Inkluderer et punkt i de nærmeste vej-segmenter

en: Move Node onto Way
da_DK: Flyt punkt til vej

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
da_DK: Flyt punktet til nærmeste vej og inkluderer det

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
da_DK: Flere slut veje, intet fælles punkt fundet. Intet blev ændret.

en: No Shortcut
da_DK: Ingen genvej

en: Operation was not performed, as per {0} preference
da_DK: Handlingen blev ikke udført, pga. {0} præferencen

en: Jump to Position
da_DK: Hop til position

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
da_DK: Åbner en dialog der tillader at hoppe til et bestemt sted

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
da_DK: Indtast bredde-/længdegrad for at hoppe til position.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
da_DK: Du kan også indsætte en URL fra www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
da_DK: Indtast et stednavn at søge efter

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

en: Zoom (in metres)
da_DK: Zoom (i meter)

en: Jump there
da_DK: Hop dertil

en: Jumping to: {0}
da_DK: Springer til: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
da_DK: Kunne ikke fortolke breddegrad, længdegrad eller zoom. Tjek dem.

en: Unable to parse Lon/Lat
da_DK: Kunne ikke fortolke længde-/breddegrad

en: Rectified Image...
da_DK: Korrigeret billede...

en: Download Rectified Images From Various Services
da_DK: Download korrigerede billeder fra forskellige services

en: Imagery: {0}
da_DK: Billedlag: {0}

en: Custom WMS Link
da_DK: Selvvalgt WMS-link

en: Supported Rectifier Services:
da_DK: Understøttede korrigerings-services:

en: Visit Homepage
da_DK: Besøg hjemmeside

en: WMS URL or Image ID:
da_DK: WMS-URL eller billed-ID:

en: Add Rectified Image
da_DK: Tilføj korrigeret billede

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
da_DK: Kunne ikke afstemme det indtastede link eller id til den valgte service. Prøv igen.

en: No valid WMS URL or id
da_DK: Ingen gyldig WMS-URL eller id

en: Merge layer
da_DK: Forbind lag

en: Merge the current layer into another layer
da_DK: Forbind det nuværende lag med et andet lag

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
da_DK: Skær tidsmæssigt overlappende dele af spor

en: Merging layers with different upload policies
da_DK: Sammenlægger lag med forskellige upload politikker

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
da_DK: Du er ved at sammenlægge data mellem lagene ''{0}'' og ''{1}''.<br /><br />Disse lag har forskellige upload politikker og bør ikke sammenlægges som de er.<br />Sammenlægning af dem vil resultere i den mere strenge politik (upload ej-anbefalet) på ''{1}''.<br /><br /><b>Dette er ikke en anbefalet måde at sammenlægge sådanne data</b>.<br />Du bør i stedet checke og sammenlægge hvert objekt, et ad gangen, ved at bruge ''<i>Sammenlæg markering</i>''.<br /><br />Er du sikker på at du ønsker at fortsætte?

en: Ignore this hint and merge anyway
da_DK: Ignorer dette råd og sammenlæg alligevel

en: Merge Nodes
da_DK: Læg punkter sammen

en: Merge nodes into the oldest one.
da_DK: Læg punkter sammen til den ældste.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
da_DK: Vælg mindst to punkter der skal sammenlægges eller et punkt der er tæt på et andet punkt.

en: Abort Merging
da_DK: Afbryd sammenlægning

en: Click to abort merging nodes
da_DK: Klik for at afbryde sammenlægning af punkter

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
da_DK: Kan ikke sammenlægge punkter: Ville blive nød til at slette vejen {0} som stadig bruges af {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
da_DK[0]: Læg {0} punkt sammen
da_DK[1]: Læg {0} punkter sammen

en: Merge selection
da_DK: Læg markering sammen

en: Merge the currently selected objects into another layer
da_DK: Læg de valgte obekter ind i et andet lag

en: Merging too many objects with different upload policies
da_DK: Sammenlægning af for mange objekter med forskellige upload politkker

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
da_DK: Du er ved at sammenlægge mere en 1 objekt mellem lagene ''{0}'' og ''{1}''.<br /><br /><b>Dette er ikke den anbefalde måde at sammelægge sådanne data på</b>.<br />Du bør i stedet checke og sammenlægge hvert objet, <b>en ad gangen</b>.<br /><br />Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Mirror
da_DK: Spejlvend

en: Mirror selected nodes and ways.
da_DK: Spejlvend de valgte punkter og veje.

en: Please select at least one node or way.
da_DK: Vælg mindst et punkt eller vej.

en: up
da_DK: op

en: left
da_DK: venstre

en: right
da_DK: højre

en: down
da_DK: ned

en: Move objects {0}
da_DK: Flyt objekterne {0}

en: Move {0}
da_DK: Flyt {0}

en: Moves Objects {0}
da_DK: Flytter objekterne {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
da_DK: Kan ikke flytte objekter udenfor verden.

en: Move Node...
da_DK: Flyt punkt...

en: Edit latitude and longitude of a node.
da_DK: Rediger breddegrad og længdegrad for et punkt.

en: New Layer
da_DK: Nyt lag

en: Create a new map layer.
da_DK: Opret nyt kort-lag.

en: Open {0}
da_DK: Åbn {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
da_DK[0]: Du er ved at starte {0} browservindue. <br>Dette kan både fylde din skærm med et browservindue <br>og tage noget tid at afslutte.
da_DK[1]: Du er ved at starte {0} browservinduer. <br>Dette kan både fylde din skærm med browservinduer <br>og tage noget tid at afslutte.

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
da_DK[0]: Klik for at fortsætte og åbne {0} browser
da_DK[1]: Klik for at fortsætte og åbne {0} browsere

en: Click to abort launching external browsers
da_DK: Klik for at afbryde åbning af eksterne browsere

en: URL Files
da_DK: URL filer

en: Open...
da_DK: Åbn...

en: Open a file.
da_DK: Åbn en fil.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
da_DK: Kunne ikke finde filen "{0}".

en: Opening files
da_DK: Åbner filer

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
da_DK[0]: Kan ikke åbne {0} fil med import modulet "{1}".
da_DK[1]: Kan ikke åbne {0} filer med import modulet "{1}".

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
da_DK[0]: Kan ikke åbne {0} fil da filen ikke eksisterer eller der ikke findes en brugbar filimporter.
da_DK[1]: Kan ikke åbne {0} filer da filerne ikke eksisterer eller der ikke findes en brugbar filimporter.

en: no importer
da_DK: ingen importør

en: does not exist
da_DK: eksisterer ikke

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
da_DK: <html>Kan ikke åbne mappen "{0}".<br>Vælg en fil</html>

en: Open file
da_DK: Åbn fil

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
da_DK[0]: Åbner {0} fil...
da_DK[1]: Åbner {0} filer...

en: Opening file ''{0}'' ...
da_DK: Åbner fil ''{0}'' ...

en: Which tasks to perform?
da_DK: Hvilke opgaver skal udføres?

en: Open Location...
da_DK: Åbn sted...

en: Open an URL.
da_DK: Åbn en URL.

en: Enter URL to download:
da_DK: Indtast URL at downloade:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
da_DK: Indtast en URL hvor data skal downloades fra

en: Download as new layer
da_DK: Download som nyt lag

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
da_DK: Vælg om dataene skal hentes som et nyt lag

en: Zoom to downloaded data
da_DK: Zoom til downloadede data

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
da_DK: Vælg for at zoome til alle nye downloadede data.

en: Download Location
da_DK: Download sted

en: Start downloading data
da_DK: Begynd at downloade data

en: Close dialog and cancel downloading
da_DK: Luk dialog og afbryd download

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
da_DK: Kan ikke åbne URL ''{0}''<br>Følgende download opgaver accepterer de viste URL mønstre:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
da_DK: <h3>Når en eller flere veje er valgt bliver formen justeret, så alle vinkler er 90 eller 180 grader.</h3>Du kan tilføje to punkter til markeringen. Så vil retningen blive justeret efter disse to referencepunkter. (Bagefter kan du fortryde flytningen af enkelte punkter:<br>Vælg dem og tast genvejen for Retvinkel / Fortryd. Standarden er Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
da_DK: Retvinkel form

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
da_DK: Flyt punkter så alle vinkler er 90 eller 180 grader

en: Orthogonalize Shape / Undo
da_DK: Retvinkel form / Fortryd

en: Undo orthogonalization for certain nodes
da_DK: Fortryd retvinkling for visse punkter

en: Orthogonalize / Undo
da_DK: Retvinkel / Fortryd

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
da_DK: Retvinkel form / Fortryd<br>Vælg punkter der blev flyttet ved den tidligere Retvinkel form handling!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
da_DK: <html>Du anvender EPSG:4326 projektion, som kan lede<br>til uhensigtsmæssige resultater i forbindelse med afstemning af rektangulære opstillinger.<br>Ændr din projektion for at slippe for denne advarsel.<br>Ønsker du at fortsætte?</html>

en: Usage
da_DK: Anvendelse

en: Selection must consist only of ways and nodes.
da_DK: Markeringen må kun bestå af veje og punkter.

en: Orthogonalize
da_DK: Retvinkel

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
da_DK: <html>Sørg for alle valgte veje peger i samme retning<br>eller retvinkel dem en efter en.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
da_DK: Vælg veje med vinkler på cirka 90 eller 180 grader.

en: Paste
da_DK: Indsæt

en: Paste contents of clipboard.
da_DK: Indsæt indholdet fra udklipsholder.

en: Paste at source position
da_DK: Indsæt ved kilde position

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
da_DK: Indsæt indholdet fra udklipsholder i den position de blev kopieret fra.

en: Paste Tags
da_DK: Indsæt tags

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
da_DK: Tilføj tags i udklipsholderen til alle valgte elementer.

en: Preferences...
da_DK: Indstillinger...

en: Open a preferences dialog for global settings.
da_DK: Åbn en indstillingsdialog for globale indstillinger.

en: Preferences
da_DK: Indstillinger

en: Purge...
da_DK: Ryd...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
da_DK: Fjern objekter, men slet dem ikke fra serveren ved upload.

en: Purge
da_DK: Ryd

en: Confirm Purging
da_DK: Bekræft rydning

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
da_DK: Denne handling får JOSM til at glemme de valgte objekter <br> Disse vil blive fjernet fra laget, men <i>ikke</i> slettet fra <br> serveren ved upload.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
da_DK: Udover det valgte objekt, vil disse afhængige <br>objekter også blive slettet:

en: Add to selection
da_DK: Tilføj til valgt

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
da_DK: Nogle af objekterne er ændrede.<br> Fortsæt, hvis du vil smide disse ændringer væk.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
da_DK: Slet fortryd/genskab-oversigten

en: Redo
da_DK: Gendan

en: Redo the last undone action.
da_DK: Omgør seneste fortrydelse.

en: Redo ...
da_DK: Omgør ...

en: Redo {0}
da_DK: Omgør {0}

en: Rename layer
da_DK: Omdøb lag

en: Also rename the file
da_DK: Omdøb også filen

en: Could not rename file ''{0}''
da_DK: Kunne ikke omdøbe filen "{0}"

en: Reorder imagery layers
da_DK: Reorganiserer billedlag

en: Reorders non-overlay imagery layers.
da_DK: Reorganiserer ikke-dæklag billedlag.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
da_DK: Opret en sag i JOSM fejlrapporteringssystem

en: Restart
da_DK: Genstart

en: Restart the application.
da_DK: Genstart programmet.

en: Click to restart later.
da_DK: Klik for at genstarte senere.

en: Restore selected tags
da_DK: Gendan valgte tags

en: Reverse way
da_DK: Vend vejretning

en: Reverse the direction of all selected ways.
da_DK: Vend retningen af alle valgte veje.

en: Please select at least one way.
da_DK: Vælg mindst en vej.

en: Save
da_DK: Gem

en: Save the current data.
da_DK: Gem nuværende data.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
da_DK: Filen "{0}" vil blive ændret.<br>Vil du overskrive den eksisterende fil?

en: Always overwrite GPX files without asking
da_DK: Overskriv altid GPX-filer uden at spørge

en: Save As...
da_DK: Gem som...

en: No Exporter found! Nothing saved.
da_DK: Ingen eksportør fundet! Intet gemt.

en: File exists. Overwrite?
da_DK: Filen findes allerede. Overskriv?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
da_DK: <html>Der opstod en fejl ved forsøg på at gemme.<br>Fejlen er:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
da_DK: Gem de nuværende data i en ny fil.

en: Search Notes...
da_DK: Søger noter...

en: Download notes from the note search API
da_DK: Download noter fra note søge API’et

en: Search the OSM API for notes containing words:
da_DK: Søg i OSM API efter noter der indeholder ordene:

en: Search for notes
da_DK: Søg efter noter

en: You must enter a search term
da_DK: Du skal indtaste et søgeord

en: Select All
da_DK: Vælg alt

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
da_DK: Vælg alle uslettede objekter i datalaget. Dette vælger også ufuldstændige objekter.

en: Non-branching way sequences
da_DK: Ikkeforgrenede vejsekvenser

en: Select non-branching sequences of ways
da_DK: Marker ikkeforgrenede vejsekvenser

en: Select shared child objects
da_DK: Vælg delte børne objekter

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
da_DK: Vælg børne objekter (veje-, punkter- og relationsmedlemmer), der deles af alle objekter i den aktuelle markering

en: Shared Child Objects
da_DK: Delte børne objekter

en: Load Session
da_DK: Indlæs session

en: Load a session from file.
da_DK: Indlæs en session fra en fil.

en: Open session
da_DK: Åbn session

en: Loading session ''{0}''
da_DK: Indlæser sessionen "{0}"

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
da_DK: Kan ikke tilføje lag ''{0}'': {1}

en: Data Error
da_DK: Datafejl

en: IO Error
da_DK: IO-fejl

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse sessionsfilen "{0}".<br>Fejlen er:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
da_DK: Gem den aktuelle session.

en: Save Session
da_DK: Gem session

en: Session file (archive) (*.joz)
da_DK: Sessionsfil (arkiv) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
da_DK: Sessionsfil (*.jos)

en: Save Session...
da_DK: Gem session...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
da_DK[0]: Følgende lag er blevet fjernet, siden sessionen sidst blev gemt:
da_DK[1]: Følgende lag er blevet fjernet, siden sessionen sidst blev gemt:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
da_DK: Du er ved at overskrive sessionsfilen "{0}". Vil du fortsætte?

en: Layers removed
da_DK: Lag fjernet

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
da_DK: Ikke alle lokale filer, der refereres til af sessionsfilen, kunne gemmes.<br>Sørg for at gemme dem, før du lukker JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
da_DK: Ikke alle lokale filer, der refereres til af sessionsfilen, er gemt endnu.<br>Sørg for at gemme dem, før du lukker JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
da_DK: Kunne ikke slette fil: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke gemme sessionsfilen "{0}".<br>Fejlen er:<br>{1}</html>

en: Save As
da_DK: Gem som

en: Layers
da_DK: Lag

en: Save all local files to disk
da_DK: Gem alle lokale filer til disk

en: Save plugin information to disk
da_DK: Gem udvidelses information til disk

en: Plugins may have additional information that can be saved
da_DK: Udvidelser kan have yderligere information, der kan gemmes

en: No exporter for this layer
da_DK: Ingen eksportør for dette lag

en: Save the current session file "{0}".
da_DK: Gem den aktuelle sessionsfil "{0}".

en: Save Session As...
da_DK: Gem session som...

en: Save the current session to a new file.
da_DK: Gem den aktuelle session i en ny fil.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
da_DK: Vis statusrapport med brugbare informationer, der kan tilknyttes fejl

en: Show Status Report
da_DK: Vis statusrapport

en: Status Report
da_DK: Statusrapport

en: Copy to clipboard and close
da_DK: Kopier til udklipsholder og luk

en: Close
da_DK: Luk

en: Simplify Way
da_DK: Forenkl vej

en: Delete unnecessary nodes from a way.
da_DK: Slet unødige punkter fra en vej.

en: Please select at least one way to simplify.
da_DK: Vælg mindst en vej at forenkle.

en: Yes
da_DK: Ja

en: Simplify all selected ways
da_DK: Forenkl alle valgte veje

en: Cancel operation
da_DK: Afbryd handling

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
da_DK: Markeringen indeholder {0} veje. Er du sikker på du vil forenkle alle?

en: Simplify ways?
da_DK: Forenkl veje?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
da_DK: Dette reducerer unødvendige punkter undervejs og anbefales især, hvis GPS-spor blev registreret efter tid (f.eks. et punkt i sekundet), eller når nøjagtigheden var lav (reducerer "zigzag"-spor).

en: Maximum error (meters):
da_DK: Maksimal fejl (meter):

en: Do not ask again
da_DK: Spørg ikke igen

en: Simplify way
da_DK: Forenkl vej

en: Simplify
da_DK: Forenkl

en: Proceed without simplifying
da_DK: Fortsæt uden forenkling

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
da_DK[0]: Du er ved at forenkle {0} vej med en samlet længde på {1}.
da_DK[1]: Du er ved at forenkle {0} veje med en samlet længde på {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
da_DK[0]: Forenkl {0} vej
da_DK[1]: Forenkl {0} veje

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
da_DK[0]: Forenkl vej (fjern {0} punkt)
da_DK[1]: Forenkl vej (fjern {0} punkter)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
da_DK[0]: (ca. {0} punkt fjernes)
da_DK[1]: (ca. {0} punkter fjernes)

en: Split Way
da_DK: Opdel vej

en: Split a way at the selected node.
da_DK: Opdel en vej ved det markerede punkt.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
da_DK: Kan ikke opdele da en anden opdelingshandling allerede er i gang

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
da_DK: Det nuværende valgte kan ikke bruges til opdeling - intet punkt er valgt.

en: The selected nodes do not share the same way.
da_DK: De valgte punkter deler ikke samme vej.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
da_DK[0]: Det valgte punkt er ikke i midten af nogen vej.
da_DK[1]: De valgte punkter er ikke i midten af nogen vej.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
da_DK[0]: Der er mere end en vej, som bruger det punkt, du har valgt. Vælg også vejen.
da_DK[1]: Der er mere end en vej, som bruger de punkter, du har valgt. Vælg også vejen.

en: Split way confirmation
da_DK: Bekræftelse af vejopdeling

en: You are about to split a way that may have referrers that are not yet downloaded.
da_DK: Du er ved at opdele en vej, der kan have henvisninger, der endnu ikke er downloadet.

en: This can lead to broken relations.
da_DK: Dette kan føre til ødelagte relationer.

en: Do you really want to split?
da_DK: Vil du virkelig gerne opdele?

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
da_DK: Hvilket vej segment skal genbruge historien fra {0}?

en: Search preset...
da_DK: Søg i prædefinerede...

en: Show preset search dialog
da_DK: Vis prædefinitions søgedialog

en: Presets: {0}
da_DK: Prædefinitioner: {0}

en: Tiled Rendering
da_DK: Tern tegning

en: Enable/disable rendering the map in tiles
da_DK: Aktiver/deaktiver tegning af kortet i tern

en: Tiled View
da_DK: Tern visning

en: Discourage upload
da_DK: Fraråd upload

en: Upload is discouraged
da_DK: Upload frarådes

en: Upload is encouraged
da_DK: Upload tilskyndes

en: UnGlue Ways
da_DK: Adskil veje

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
da_DK: Dublet-punkter, som bruges af flere veje.

en: This node is not glued to anything else.
da_DK: Dette punkt er ikke forbundet til noget andet.

en: None of these nodes are glued to anything else.
da_DK: Ingen af disse punkter er forbundet til noget andet.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
da_DK: Ingen af denne vejs punkter er forbundet til noget andet.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
da_DK: Det markerede kan ikke adskilles.

en: Select either:
da_DK: Vælg enten:

en: * One tagged node, or
da_DK: * Et tagget punkt, eller

en: * One node that is used by more than one way, or
da_DK: * Et punkt, som bruges af mere end en vej, eller

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
da_DK: * Et punkt, som bruges af mere end en vej og en af disse veje, eller

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
da_DK: * En vej, som har et eller flere punkter, som bruges af mere end en vej, eller

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
da_DK: * En vej samt en eller flere af dens punkter, som bruges af mere end en vej.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
da_DK: Bemærk: Hvis en vej er markeret, vil denne vej få nye kopier af de adskilte punkter
    og de nye punkter vil blive markeret. Ellers vil alle veje få deres
    egen kopi og alle punkter vil blive markeret.

en: Unglued Node
da_DK: Skilte punkt i to

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
da_DK[0]: Dupliker til {0} punkt
da_DK[1]: Dupliker til {0} punkter

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
da_DK[0]: Dupliker {0} punkt til {1} punkter
da_DK[1]: Dupliker {0} punkter til {1} punkter

en: Unglue confirmation
da_DK: Adskil bekræftelse

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
da_DK: Du er ved at adskille punkter, som kan have andre henvisninger, der endnu ikke er downloadet.<br>Dette kan forårsage problemer, fordi andre objekter (som du ikke kan se) muligvis bruger dem.<br>Vil du virkelig adskille?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
da_DK: Du er ved at adskille ufuldstændige objekter.<br>Dette vil skabe problemer, da du ikke ser det virkelige objekt.<br>Sikker på du ønsker at adskille?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
da_DK[0]: Adskillelse påvirkede muligvis {0} relation: {1}
da_DK[1]: Adskillelse påvirkede muligvis {0} relationer: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
da_DK[0]: Sørg for at relationen ikke er blevet ødelagt!
da_DK[1]: Sørg for at relationerne ikke er blevet ødelagt!

en: Disconnect Node from Way
da_DK: Frakobl punkt fra vej

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
da_DK: Frakobler punkter fra den vej de aktuelt hører til

en: Select at least one node to be disconnected.
da_DK: Vælg mindst et punkt der skal frakobles.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
da_DK[0]: Valgt punkt kan ikke frakobles fra noget.
da_DK[1]: Valgte punkter kan ikke frakobles fra noget.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
da_DK[0]: Den påvirkede vej ville forsvinde efter frakobling af valgt punkt.
da_DK[1]: Den påvirkede vej ville forsvinde efter frakobling af valgte punkter.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
da_DK: Nogle irrelevante punkter er blevet fjernet fra markeringen

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Undo the last action.
da_DK: Fortryd den sidste handling.

en: Undo ...
da_DK: Fortryd ...

en: Undo {0}
da_DK: Fortryd {0}

en: Unselect All
da_DK: Fravælg alt

en: Unselect all objects.
da_DK: Fravælg alle objekter.

en: Update data
da_DK: Opdater data

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
da_DK: Opdaterer objekterne i det aktive datalag fra serveren.

en: Update modified
da_DK: Opdater ændret

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
da_DK: Opdaterer de nuværende ændrede objekter fra serveren (gen-downloader data)

en: No current dataset found
da_DK: Intet aktuelt datasæt fundet

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
da_DK: Fandt ikke et objekt med id {0} i det aktuelle datasæt

en: Update selection
da_DK: Opdater det markerede

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
da_DK: Opdaterer de nu markerede objekter fra serveren (gen-downloader data)

en: There are no selected objects to update.
da_DK: Der er ingen markerede objekter at opdatere.

en: Selection empty
da_DK: Intet markeret

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
da_DK: Upload alle ændringer i det aktive datalag til OSM serveren

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
da_DK: <html>Data som skal uploades er en del af en u-løst konflikt i lag ''{0}''.<br>Konflikten skal løses før upload.</html>

en: Upload discouraged
da_DK: Upload frarådes

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
da_DK: Du er ved at uploade data fra dette lag "{0}".<br /><br />Indsendelse af data fra dette lag <b>frarådes på det stærkeste</b>. Hvis du fortsætter, <br />kan det kræve at du efterfølgende skal fortryde dine ændringer, eller kræve at andre bidragsydere skal.<br /><br />Er du sikker på at du ønsker at fortsætte?

en: Ignore this hint and upload anyway
da_DK: Ignorer dette tip og upload alligevel

en: No changes to upload.
da_DK: Ingen ændringer at uploade.

en: One of the upload verification processes failed
da_DK: En uploadbekræftelsesproces mislykkedes

en: Nothing to upload. Get some data first.
da_DK: Intet at uploade. Få nogle data først.

en: Upload note changes to server
da_DK: Upload note ændringer til server

en: Upload notes
da_DK: Upload noter

en: Uploading notes to server
da_DK: Uploader noter til server

en: Upload selection...
da_DK: Upload markering...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
da_DK: Upload alle ændringer i markeringen til OSM serveren.

en: Upload selection
da_DK: Upload markering

en: Checking parents for deleted objects
da_DK: Kontrollerer forældre for slettede objekter

en: Reading parents of ''{0}''
da_DK: Læser forældre til "{0}"

en: Checking for deleted parents in the local dataset
da_DK: Ser efter slettede forældre i det lokale datasæt

en: Validation
da_DK: Validering

en: Performs the data validation
da_DK: Foretager datavalidering

en: Viewport Following
da_DK: Flytning af kortvisning

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
da_DK: Aktiver/deaktiver automatisk flytning af kortvisningen til det sidste placerede punkt

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
da_DK: Flytning af kortvisning er aktiveret, tryk på {0} for at deaktivere det

en: Viewport following is disabled
da_DK: Flytning af kortvisning er deaktiveret

en: Wireframe View
da_DK: Trådnet-visning

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
da_DK: Aktiver/deaktiver tegning af kortet kun som trådgitter

en: Zoom In
da_DK: Zoom ind

en: Zoom In (Keypad)
da_DK: Zoom ind (Numerisk tastatur)

en: Zoom Out
da_DK: Zoom ud

en: Zoom Out (Keypad)
da_DK: Zoom ud (Numerisk tastatur)

en: Zoom to
da_DK: Zoom til

en: Zoom to the object the first selected member refers to
da_DK: Zoom til det objekt det først markerede medlem refererer til

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
da_DK: Zooming slået fra fordi denne relations lag ikke er aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected member
da_DK: Zooming slået fra fordi der ikke er noget markeret medlem

en: Zoom to the first selected node
da_DK: Zoom til det først markerede punkt

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
da_DK: Zoom er deaktiveret da denne vejs lag ikke er aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected node
da_DK: Zoom er deaktiveret da der ikke er noget markeret punkt

[ctx: audio]
en: Back
da_DK: Tilbage

[ctx: audio]
en: Jump back.
da_DK: Hop tilbage.

en: Audio: {0}
da_DK: Lyd: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
da_DK: Hurtigere

[ctx: audio]
en: Faster Forward
da_DK: Hurtigere fremad

[ctx: audio]
en: Forward
da_DK: Fremad

[ctx: audio]
en: Jump forward
da_DK: Hop fremad

[ctx: audio]
en: Next Marker
da_DK: Næste markør

[ctx: audio]
en: Play next marker.
da_DK: Afspil næste markør.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
da_DK: Afspil/pause

en: Play/pause audio.
da_DK: Afspil/pause lyd.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
da_DK: Forrige markør

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
da_DK: Afspil forrige markør.

[ctx: audio]
en: Slower
da_DK: Langsommere

[ctx: audio]
en: Slower Forward
da_DK: Langsommere fremad

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
da_DK[0]: <html>Du er ved at vende vejen ''{0}'',<br/> hvis semnatiske betydning af dets tag ''{1}'' er defineret af dens retning.<br/>Ønsker du virkelig at ændre vejens retning, og dermed dens semantiske betydning?</html>
da_DK[1]: <html>Du er ved at vende vejen ''{0}'',<br/> hvis semnatiske betydning af disse tags er defineret af dens retning:<br/>{1}Ønsker du virkelig at ændre vejens retning, og dermed dens semantiske betydning?</html>

en: Reverse directional way.
da_DK: Vend ensrettet vej.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
da_DK: Når denne vejs retning vendes, foreslås de følgende ændringer for at bevare datakonsistens.

en: Apply selected changes
da_DK: Udfør valgte ændringer

en: Do not apply changes
da_DK: Undlad at udføre ændringer

en: Please select which changes you want to apply.
da_DK: Vælg hvilke ændringer du vil anvende.

en: Tags of
da_DK: Tags for

en: Roles in relations referring to
da_DK: Roller i relationer refererende til

en: Automatic tag correction
da_DK: Automatisk tag-rettelse

en: Downloading changeset content
da_DK: Downloader indhold af rettesæt

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
da_DK: ({0}/{1}) Downloader rettesæt {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
da_DK: ({0}/{1}) Downloader indhold af rettesæt {2}...

en: Download changesets
da_DK: Download rettesæt

en: Querying and downloading changesets
da_DK: Forespørger og downloader rettesæt

en: Determine user id for current user...
da_DK: Bestem brugerID for nuværende bruger...

en: Query and download changesets ...
da_DK: Forespørg og download rettesæt ...

en: Errors during download
da_DK: Fejl under download

en: Downloading GPS data
da_DK: Downloader GPS-data

en: Downloaded GPX Data
da_DK: Downloadede GPX-data

en: No notes found in this area.
da_DK: Ingen noter fundet i dette område.

en: Download OSM Notes
da_DK: Download OSM noter

en: Downloading notes
da_DK: Downloader noter

en: Notes
da_DK: Noter

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
da_DK[0]: {0} note er blevet downloadet.
da_DK[1]: {0} noter er blevet downloadet.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
da_DK: Da downloadgrænsen er {0}, kan der være flere noter at downloade.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
da_DK: Anmod om et mindre område for at sikre at alle noter bliver downloadet.

en: More notes to download
da_DK: Flere noter til download

en: Download OSM Notes within Bounds
da_DK: Download OSM noter indenfor grænser

en: Download OSM Note by ID
da_DK: Download OSM note udfra ID

en: Download OSM Change
da_DK: Download OSM ændring

en: No data found in this area.
da_DK: Ingen data fundet i dette område.

en: Downloading data
da_DK: Downloader data

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
da_DK: Ignorerer hændelse fordi download blev afbrudt. Hændelse var: {0}

en: OSM Server URL:
da_DK: OSM server-URL:

en: Command
da_DK: Kommando

en: Request details: {0}
da_DK: Forespørgselsdetaljer: {0}

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
da_DK[0]: Der var {0} konflikt under import.
da_DK[1]: Der var {0} konflikter under import.

en: Conflict during download | Conflicts during download
da_DK[0]: Konflikt under download
da_DK[1]: Konfilkter under download

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
da_DK: ({0}/{1}) Henter forældre til punkt {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
da_DK: ({0}/{1}) Henter forældre til vej {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
da_DK: ({0}/{1}) Henter forældre til relation {2}

en: Download {0} of {1} ({2} left)
da_DK: Henter {0} af {1} ({2} tilbage)

en: Updating data
da_DK: Opdaterer data

en: Check on the server
da_DK: Afstem med serveren

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
da_DK: Klik for at kontrollere om objekter i dit lokale datasæt er slettet på serveren

en: Ignore
da_DK: Ignorer

en: Click to abort and to resume editing
da_DK: Klik for at afbryde og for at genoptage redigering

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
da_DK[0]: Der er {0} objekt i dit lokale datasæt, der muligvis er slettet på serveren.<br>hvis du på et senere tidspunk prøver at slette eller opdaterer dette, vil serveren sandsynligvis rapportere en konflikt.
da_DK[1]: Der er {0} objekter i dit lokale datasæt, der muligvis er slettet på serveren.<br>hvis du på et senere tidspunk prøver at slette eller opdaterer disse, vil serveren sandsynligvis rapportere en konflikt.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
da_DK[0]: Klik <strong>{0}</strong> for at tjekke status på dette objekt på serveren.
da_DK[1]: Klik <strong>{0}</strong> for at tjekke status på disse objekter på serveren.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
da_DK: Tryk <strong>{0}</strong> for at ignorere.</html>

en: Deleted or moved objects
da_DK: Slettede eller flyttede objekter

en: The following errors occurred during mass download: {0}
da_DK: Følgende fejl opstod under masse-download: {0}

en: Error during download
da_DK: Fejl under download

en: Add a new Note
da_DK: Tilføj en ny note

en: Add note mode
da_DK: Tilføj notetilstand

en: Click the location where you wish to create a new note
da_DK: Klik på det sted hvor du ønsker at oprette en ny note

en: Create a new note
da_DK: Opret en ny note

en: Create note
da_DK: Opret note

en: Enter a detailed comment to create a note
da_DK: Indtast en detaljeret kommentar for at oprette en note

en: You must enter a comment to create a new note
da_DK: Du skal indtaste en kommentar for at oprette en ny note

en: Delete Mode
da_DK: Slettetilstand

en: Delete nodes or ways.
da_DK: Slet punkter eller veje.

en: Mode: {0}
da_DK: Tilstand: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette elementer med fastgjorte veje, der er skjult af filtre?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
da_DK: Klik for at slette. Shift: Slet vejsegment. Alt: Slet ikke ubrugte punkter, når en vej slettes. Ctrl: Slet refererende objekter.

en: Delete elements
da_DK: Slet elementer

en: Delete them
da_DK: Slet dem

en: Undo delete
da_DK: Fortryd sletning

en: draw angle snap
da_DK: tegn vinkellås

en: draw angle snap highlight
da_DK: tegn vinkellås fremhævning

en: helper line
da_DK: hjælpelinje

en: Draw
da_DK: Tegn

en: Draw nodes
da_DK: Tegn punkter

en: Draw Angle snapping
da_DK: Tegn vinkellås

en: Backspace in Add mode
da_DK: Backspace i tilføj tilstand

en: Add node
da_DK: Tilføj punkt

en: Add node into way
da_DK: Tilføj punkt inde i vej

en: Connect existing way to node
da_DK: Forbind eksisterende vej til punkt

en: Add a new node to an existing way
da_DK: Tilføj et nyt punkt til en eksisterende vej

en: Add node into way and connect
da_DK: Tilføj punkt ind i vej og forbind

en: Create new node.
da_DK: Opret nyt punkt.

en: Select node under cursor.
da_DK: Vælg punkt under markøren.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
da_DK[0]: Indsæt nyt punkt i vej.
da_DK[1]: Indsæt nyt punkt i {0} veje.

en: Start new way from last node.
da_DK: Start ny vej fra seneste punkt.

en: Continue way from last node.
da_DK: Fortsæt vej fra seneste punkt.

en: Angle snapping active.
da_DK: Vinkellås aktiv.

en: Finish drawing.
da_DK: Afslut tegning.

en: Angle snapping
da_DK: Vinkellås

en: Switch angle snapping mode while drawing
da_DK: Skift vinkellåstilstand mens der tegnes

en: Toggle snapping by {0}
da_DK: Aktiver låsning med {0}

en: Show helper geometry
da_DK: Vis hjælpelinjner

en: Snap to node projections
da_DK: Lås til punkt projekteringer

en: Disable
da_DK: Slå fra

en: Dual alignment
da_DK: Dobbelt tilpasning

en: Switch dual alignment mode while extruding
da_DK: Skift dobbelt tilpasningstilstand under udstrækningen

en: Extrude
da_DK: Træk ud

en: Create areas
da_DK: Opret områder

en: Extrude Dual alignment
da_DK: Udvid dobbelt tilpasning

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
da_DK: Træk et vejsegment for at lave en rektangel. Ctrl-træk for at flytte et segment langs dets normal, Alt-træk for at oprette en ny rektangel, dobbeltklik for at tilføje et nyt punkt.

en: Dual alignment active.
da_DK: Dobbelt tilpasning aktiv.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
da_DK: Segment kollapsede på grund af dets retningsskift.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
da_DK: Flyt et segment langs dets normale og slip så museknappen.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
da_DK: Flyt punkt langs et af segmenterne, og slip så museknappen.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
da_DK: Tegn en firkant af passende størrelse og slip så museknappen.

en: Extrude: main line
da_DK: Udvid: primær linje

en: Extrude: helper line
da_DK: Udvid: hjælpelinje

en: Extrude Way
da_DK: Træk vej ud

en: Improve Way Accuracy
da_DK: Forbedre vej-korrekthed

en: Improve Way Accuracy mode
da_DK: Forbedre vej-nøjagtighed

en: improve way accuracy helper line
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælpelinje

en: Click on the way to start improving its shape.
da_DK: Klik på vejen for at forbedre dens form.

en: Select a way that you want to make more accurate.
da_DK: Vælg en vej du ønsker at forbedre.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
da_DK: Klik for at tilføje et nyt punkt. Slip Ctrl for at flytte eksisterende punkter eller hold Alt nede for at slette.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
da_DK: Klik for at slette det markerede punkt. Slip Alt for at flytte eksisterende punkter, eller hold Ctrl nede for at tilføje nye punkter.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
da_DK: Klik for at flytte det markerede punkt. Hold Ctrl nede for at tilføje nye punkter eller Alt for at slette.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
da_DK[0]: Tilføj et nyt punkt til vej
da_DK[1]: Tilføj et nyt punkt til {0} veje

en: Cannot delete node that has tags
da_DK: Kan ikke slette et punkt der har tags

en: make parallel helper line
da_DK: lav parallel hjælpelinje

en: Make parallel copies of ways
da_DK: Lav paralelle kopier af veje

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
da_DK: Vælg veje som i vælgetilstand. Træk valgte veje, eller en enkelt vej for at oprette en parallel kopi ("Alt" bevarer tags)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
da_DK: Hold Ctrl nede for at skifte fastgørelse

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
da_DK: ParallelWayAction
    De valgte veje skal være en simpel forgreningsløs vej

en: Drag play head
da_DK: Træk spillehoved

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
da_DK: Træk spillehoved og slip nær spor for at afspille lyd derfra; SHIFT+slip for at synkronisere lyd på det sted.

en: Select mode
da_DK: Vælg

en: Select, move, scale and rotate objects
da_DK: Vælg, flyt, skaler og roter objekter

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
da_DK: Er du sikker på, at du vil flytte elementer med vedhæftede veje, der er skjult af filtre?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
da_DK[0]: Du flyttede mere end {0} elementer. Flytning af et stort antal elementer er ofte en fejl.
    Vil du virkelig flytte dem?
da_DK[1]: Du flyttede mere end {0} elementer. Flytning af et stort antal elementer er ofte en fejl.
    Vil du virkelig flytte dem?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move it? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
da_DK[0]: Du flyttede {0} element med en afstand på {1}. Flytning af elementer over en stor afstand er ofte en fejl.
    Virkelig flytte det?
da_DK[1]: Du flyttede {0} elementer med en afstand på {1}. Flytning af elementer over en stor afstand er ofte en fejl.
    Virkelig flytte dem?

en: Move elements
da_DK: Flyt elementer

en: Move them
da_DK: Flyt dem

en: Undo move
da_DK: Fortryd flytning

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
da_DK: rektangel

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
da_DK: Slip museknappen for at vælge objekterne i {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
da_DK: {0} for at læg sammen med nærmeste punkt.

en: Release the mouse button to stop moving.
da_DK: Slip museknappen for at stoppe flytningen.

en: Release the mouse button to stop rotating.
da_DK: Slip museknappen for at stoppe rotationen.

en: Release the mouse button to stop scaling.
da_DK: Slip museknappen for at stoppe skalering.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
da_DK: Flyt elementer ved at trække dem rundt; Shift for at tilføje til markeringen ({0} for at slå til og fra); Shift-{0} for at rotere det valgte; Alt-{0} for at skalere det valgte; eller skifte mellem markeringer

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
da_DK[0]: Tilføj og flyt et virtuelt nyt punkt til vej
da_DK[1]: Tilføj og flyt et virtuelt nyt punkt til {0} veje

en: Lasso Mode
da_DK: Lassotilstand

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
da_DK: Lasso-markeringstilstand: vælg elementer inden for et håndtegnet område

en: Split mode
da_DK: Opdelingstilstand

en: Split ways
da_DK: Opdel veje

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
da_DK: Det valgte punkt er ikke midt i en ikke-lukket vej.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
da_DK: Opdeling af lukkede veje er endnu ikke implementeret.

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
da_DK[0]: Tilføj node for opdeling af en vej
da_DK[1]: Tilføj node for opdeling af {0} veje

en: Click on the location where a way should be split
da_DK: Klik på det sted hvor en vej skal opdeles

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
da_DK: Vælg vej der skal opdeles.<br>Hold {0} for at vælge flere.

en: User:
da_DK: Bruger:

en: Split way {0}
da_DK: Opdel vej {0}

en: Zoom mode
da_DK: Zoomtilstand

en: Zoom and move map
da_DK: Zoom og flyt kort

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
da_DK: Zoom ved at trække eller trykke Ctrl+. eller Ctrl+,; flyt med Ctrl+op, venstre, ned, højre; flyt zoom med højre museknap

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
da_DK: Tilføj alle objekter der er markeret i det aktuelle datasæt efter det sidste medlem

en: Add selection to relation
da_DK: Tilføj markering til relation

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
da_DK: {0}Tilføj markering til relation{1}: Kontroller hver enkelt relation for at undgå beskadigelser!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
da_DK[0]: Tilføj markeringen til {0} relation
da_DK[1]: Tilføj markeringen til {0} relationer

en: Delete the selected relation
da_DK: Slet den valgte relation

en: Download all members of the selected relations
da_DK: Download alle medlemmer af de markerede relationer

en: Download members
da_DK: Download medlemmer

en: Download relation with members
da_DK: Download relation med medlemmer

en: Download with members
da_DK: Download med medlemmer

en: Download incomplete members of selected relations
da_DK: Download ufuldstændige medlemmer af valgte relationer

en: Download incomplete members
da_DK: Hent ufuldstændige medlemmer

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
da_DK: Opret en kopi af denne relation og åbn den i et andet redigeringsvindue

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
da_DK: Du er ved at duplikere {0} relation: {1}<br/>Dette trin er sjældent nødvendigt. Vil du virkelig duplikere?

en: Duplicate relation?
da_DK: Dupliker relation?

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Call relation editor for selected relation
da_DK: Vis relationseditor for markeret relation

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
da_DK[0]: Du er ved at åbne <b>{0}</b> anden relationseditor på samme tid.<br/>Ønsker du at fortsætte?
da_DK[1]: Du er ved at åbne <b>{0}</b> andre relationseditorer på samme tid.<br/>Ønsker du at fortsætte?

en: Confirmation
da_DK: Bekræftelse

en: Export GPX file starting from first member
da_DK: Eksporter GPX-fil startende fra første medlem

en: Export GPX file starting from last member
da_DK: Eksporter GPX-fil startende fra sidste medlem

en: Convert to GPX layer starting from first member
da_DK: Konverter til GPX-lag startende fra første medlem

en: Convert to GPX layer starting from last member
da_DK: Konverter til GPX-lag startende fra sidste medlem

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
da_DK: Udjævner denne relation til et enkelt gpx-spor rekursivt, startende med det første medlem, fortsættende successivt til det sidste.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
da_DK: Udjævner denne relation til et enkelt gpx-spor rekursivt, startende med det sidste medlem, fortsættende successivt til det første.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
da_DK: baseret på osm rute relation data, er tidsstempler syntetiske

en: Selected Relations
da_DK: Valgte relationer

en: {0} (GPX export)
da_DK: {0} (GPX eksport)

en: List of recent relations
da_DK: Liste over seneste relationer

en: Open recent relation
da_DK: Åbn seneste relation

en: Relation Editor: {0}
da_DK: Relationseditor: {0}

en: Select in relation list
da_DK: Marker i relationsliste

en: Select relation in relation list.
da_DK: Marker relation i relationsliste.

en: Add the members of all selected relations to current selection
da_DK: Tilføjer medlemmerne af alle markerede relationer til den aktive markering

en: Select the members of all selected relations
da_DK: Marker medlemmerne af alle markerede relationer

en: Select members (add)
da_DK: Marker medlemmer (tilføj)

en: Select members
da_DK: Vælg medlemmer

en: Add the selected relations to the current selection
da_DK: Tilføj de valgte relationer til den aktuelle markering

en: Set the current selection to the list of selected relations
da_DK: Sæt den nuværende markering til listen over markerede relationer

en: Select relation (add)
da_DK: Marker relation (tilføj)

en: Select relation
da_DK: Marker relation

en: Search...
da_DK: Søg...

en: Search for objects
da_DK: Søg efter objekter

en: No match found for ''{0}''
da_DK: Intet resultat for "{0}"

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
da_DK: Intet føjet til markering ved søgning efter "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
da_DK: Intet fjernet fra markering ved søgning efter "{0}"

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
da_DK: Intet fundet i markering ved søgning efter "{0}"

en: Found {0} matches
da_DK: Fandt {0} resultater

en: Searching
da_DK: Søger

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
da_DK[0]: Søger i {0} objekt
da_DK[1]: Søger i {0} objekter

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
da_DK: {0} punkter i vej {1} overskrider det maksimalt tilladte antal punkter {2}

en: API Capabilities Violation
da_DK: Brud på API-egenskaber

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
da_DK: Afkorter automatisk værdien af tag ''{0}'' på slettet objekt {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
da_DK: Længde af værdi for tag ''{0}'' på objekt {1} overskrider den maks. tilladte længde {2}. Værdis længde er {3}.

en: Precondition violation
da_DK: Brud på forudsætninger

en: Removed obsolete tags
da_DK: Fjernede forældede tags

en: Fix deprecated tags
da_DK: Ret forældede tags

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
da_DK: <html>{0} relationer skaber en cyklus, fordi de refererer til hinanden.<br>JOSM kan ikke uploade dem. Rediger relationerne og fjern den cirkulære afhængighed.</html>

en: ... refers to relation
da_DK: ... refererer til relation

en: Cycling dependencies
da_DK: Cykler afhængigheder

en: Uploading modified notes
da_DK: Uploader ændrede noter

en: Uploading notes {0}/{1}
da_DK: Uploader noter {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
da_DK: Note {0} fejl: {1}

en: Notes failed to upload
da_DK: Fejl i upload af noter

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
da_DK: JOSM-datavalidatoren kontrollerede delvist de objekter der skulle uploades, og fandt nogle problemer. Prøv at rette dem, men gør ikke skade på gyldige data. Hvis du er i tvivl, ignorer resultaterne.<br> Du kan også se resultaterne i panelet Valideringsresultater. Yderligere kontrol af alle data kan startes fra dette panel.

en: Errors
da_DK: Fejl

en: Usually this should be fixed.
da_DK: Disse bør normalt blive rettet.

en: Warnings
da_DK: Advarsler

en: Fix these when possible.
da_DK: Ret disse, hvis det er muligt.

en: Other
da_DK: Andet

en: Informational hints, expect many false entries.
da_DK: Informationstips, forvent mange falske emner.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
da_DK: Mistænkeligt data fundet. Upload alligevel?

en: Continue upload
da_DK: Fortsæt upload

en: Add node {0}
da_DK: Tilføj punkt {0}

en: Add way {0}
da_DK: Tilføj vej {0}

en: Add relation {0}
da_DK: Tilføj relation {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
da_DK[0]: Tilføjede {0} objekt
da_DK[1]: Tilføjede {0} objekter

en: New way {0} has 0 nodes
da_DK: Ny vej {0} har 0 punkter

en: Change node {0}
da_DK: Ændre punkt {0}

en: Change way {0}
da_DK: Ændre vej {0}

en: Change relation {0}
da_DK: Ændre relation {0}

en: Change members of {0}
da_DK: Ændre medlemmerne for {0}

en: Change nodes of {0}
da_DK: Rettede punkter for {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
da_DK: Fjern "{0}" for punkt ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
da_DK: Fjern "{0}" for vej ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
da_DK: Fjern "{0}" for relation ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
da_DK: Sæt {0}={1} for punkt ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
da_DK: Sæt {0}={1} for vej ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
da_DK: Sæt {0}={1} for relation ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
da_DK[0]: Fjern "{0}" for {1} objekt
da_DK[1]: Fjern "{0}" for {1} objekter

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
da_DK[0]: Sæt {0}={1} for {2} objekt
da_DK[1]: Sæt {0}={1} for {2} objekter

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
da_DK[0]: Slet {0} tags for {1} objekt
da_DK[1]: Slet {0} tags for {1} objekter

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
da_DK[0]: Sæt {0} tags for {1} objekt
da_DK[1]: Sæt {0} tags for {1} objekter

en: Replace "{0}" by "{1}" for
da_DK: Erstat "{0}" med "{1}" for

en: object | objects
da_DK[0]: objekt
da_DK[1]: objekter

en: Change relation member role for {0} {1}
da_DK: Ændre relationsmedlemskabsrolle for {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
da_DK: Slettede "{0}"

en: At least one object to delete required, got empty collection
da_DK: Mindst et objekt at slette påkrævet. Har tom markering

en: Delete node {0}
da_DK: Slet punkt {0}

en: Delete way {0}
da_DK: Slet vej {0}

en: Delete relation {0}
da_DK: Slet relation {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
da_DK[0]: Slet {0} objekt
da_DK[1]: Slet {0} objekter

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
da_DK[0]: Slet {0} punkt
da_DK[1]: Slet {0} punkter

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
da_DK[0]: Slet {0} vej
da_DK[1]: Slet {0} veje

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
da_DK[0]: Slet {0} relation
da_DK[1]: Slet {0} relationer

en: Move {0} node | Move {0} nodes
da_DK[0]: Flyt {0} punkt
da_DK[1]: Flyt {0} punkter

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
da_DK[0]: Slette {0} objekt
da_DK[1]: Slette {0} objekter

en: Removed nodes from {0}
da_DK: Fjernede punkter fra {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
da_DK[0]: Roter {0} punkt
da_DK[1]: Roter {0} punkter

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
da_DK[0]: Skalerer {0} punkt
da_DK[1]: Skalerer {0} punkter

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
da_DK[0]: Valgt {0} objekt
da_DK[1]: Valgte {0} objekter

en: Sequence: {0}
da_DK: Sekvens: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
da_DK: Du skal vælge mindst to punkter for at opdele en kredsformig vej.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
da_DK: Vejen kan ikke opdeles ved de valgte punkter. (Tip: Vælg punkter i midten af vejen.)

en: Yes, download the missing members
da_DK: Ja, hent de manglende medlemmer

en: No, abort the split operation
da_DK: Nej, stop opdelingen

en: No, perform the split without downloading
da_DK: Nej, gennemfør opdelingen unden at hente først

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
da_DK[0]: Denne vej er en del af en relation.
da_DK[1]: Denne vej er en del af {0} relationer.

en: this relation
da_DK: denne relation

en: these relations
da_DK: disse relationer

en: one relation | {0} relations
da_DK[0]: en relation
da_DK[1]: {0} relationer

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
da_DK: Den rigtige rækkefølge for de nye veje, der bliver skilt fra {0} kunne ikke udregnes. For at gøre dette, skal du hente de manglende relationsmedlemmer først.

en: Download missing relation members?
da_DK: Hent de manglende relationsmedlemmer?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
da_DK: De manglende relationsmedlemmer vil blive hentet. Skal det gøres automatisk fremover?

en: Downloading missing relation members
da_DK: Henter manglende relationsmedlemmer

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
da_DK: Et rollebaseret relations-medlemskab blev kopieret til alle nye veje.<br>Du bør tjekke dette, og korrigere hvor nødvendigt.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
da_DK: Et relations-medlemskab blev kopieret til alle nye veje.<br>Du bør tjekke dette, og korrigere hvor nødvendigt.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
da_DK[0]: Del vej {0} i {1} del
da_DK[1]: Del vej {0} i {1} dele

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
da_DK[0]: Transformer {0} punkt
da_DK[1]: Transformer {0} punkter

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
da_DK: <html>Lag''{0}'' har allerede en konflikt for objektet<br>''{1}''.<br>Denne konflikt kan ikke blive tilføjet.</html>

en: Double conflict
da_DK: Dobbelt konflikt

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
da_DK: Laget ''{0}'' eksisterer ikke længere. Kan ikke fjerne konflikten for objektet ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
da_DK: Tilføj konflikt for ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
da_DK: Kan ikke fortryde kommando ''{0}'', fordi lag ''{1}'' ikke er tilstede længere

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
da_DK: Løs konflikter i koordinater i {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
da_DK: Kan ikke løse uafklaret konflikt.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
da_DK: Løs konflikter i slettet status i {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
da_DK: Sæt ''modificeret'' flaget for punkt {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
da_DK: Sæt ''modificeret'' flaget for vej {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
da_DK: Sæt ''modificeret'' flaget for relation {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
da_DK: Løs konflikter i relation {0}’s medlemsliste

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
da_DK[0]: Løs {0} tag konflikt i punkt {1}
da_DK[1]: Løs {0} tag konflikter i punkt {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
da_DK[0]: Løs {0} tag konflik i vej {1}
da_DK[1]: Løs {0} tag konflikter i vej {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
da_DK[0]: Løs {0} tag konflikt i relation {1}
da_DK[1]: Løs {0} tag konflikter i relation {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
da_DK: Løs versionskonflikt for punkt {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
da_DK: Løs versionskonflikt for vejen {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
da_DK: Løs versionskonflikten for relationen {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
da_DK: Løs konflikter i liste over punkter for vej {0}

en: Main dataset does not include node {0}
da_DK: Hoveddatasæt inkluderer ikke punkt {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
da_DK: Ulovlig breddegradsværdi "{0}"

en: Illegal longitude value ''{0}''
da_DK: Ulovlig længdegradsværdi ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
da_DK: Kan ikke sæt fil til ikke-læsbar {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
da_DK: Kan ikke sæt fil til ikke-skrivbar {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
da_DK: Kan ikke sæt fil til ikke-kørbar {0}

en: Unable to set file readable {0}
da_DK: Kan ikke sæt fil til læsbar {0}

en: Unable to set file writable {0}
da_DK: Kan ikke sæt fil til skrivbar {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
da_DK: Kunne ikke initiallisere indstillingerne. Indstillingsmappen ''{0}'' er ikke en mappe.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke initialisere indstillinger.<br>Indstillingsmappe ''{0}'' er ikke en mappe.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
da_DK: Kunne ikke initiallisere indstillingerne. Kunne ikke oprette manglende indstilingsmappe: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke initialisere indstillinger.<br>Kunne ikke oprette manglende indstillingsmappe: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
da_DK: Manglende indstillingsfil ''{0}''. Opretter standard indstillingsfil.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
da_DK: Erstat eksisterende indstillingsfil ''{0}'' med standard indstillingsfil.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke initialisere indstillinger.<br>Kunne ikke nulstille indstillingsfil til standard: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
da_DK: Kunne ikke indlæse cache fil med standardindstillingerne: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
da_DK: Kunne ikke slette cache fil med defekte standardindstillinger: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
da_DK: <html>Præferencefilen havde fejl.<br> Opretter en backup af den gamle til <br>{0}<br> og forsøger at læse den sidste gode præferencefil <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
da_DK: Kunne ikke initiallisere indstillingerne. Kunne ikke nulstille indstillingsfilen til standard: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
da_DK: <html>Præferencefilen havde fejl.<br> Opretter en ny standardpræferencefil.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
da_DK: Kunne ikke gemme indstillinger i ''{0}''

en: Updated preference setting {0} to {1}
da_DK: <html>Opdateret præferenceindstilling {0} til {1}</html>

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
da_DK: Fjernet præferenceindstilling {0}, da den ikke længere bruges

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
da_DK: Fjernet præferencestandard {0} da den ikke længere bruges

en: Saved updated default preferences.
da_DK: Gemte opdaterede standardindstillinger.

en: Failed to save default preferences.
da_DK: Kunne ikke gemme standardindstillinger.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
da_DK: <html>Indstillingsfilen beder om lov til at tilføje indstillinger til <b>{0}</b>,<br/> men dens standardværdi er ukendt i øjeblikket.<br/> Aktiver den tilsvarende funktion manuelt og prøv at importere igen.

en: Metric
da_DK: Metrisk

en: Chinese
da_DK: Kinesisk

en: Imperial
da_DK: Imperisk

en: Nautical Mile
da_DK: Sømil

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
da_DK: Forventede ikke-tom værdi for parameter "{0}". Fik "{1}".

en: UNKNOWN
da_DK: UKENDT

en: Error reading revision info from revision file: {0}
da_DK: Fejl ved læsning af revisions info fra revisions fil: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
da_DK: Uventet JOSM versionsnummer i revisionsfilen, værdien er ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
da_DK: Revistionsfilen ''/REVISION'' mangler.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
da_DK: Har allerede registreret en konflikt for primitiv "{0}".

[ctx: compass]
en: W
da_DK: V

[ctx: compass]
en: E
da_DK: Ø

en: deg° min'' sec"
da_DK: grad° min'' sek"

en: Decimal Degrees
da_DK: Decimalgrader

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
da_DK: Kan ikke fortolkes som koordinatværdi: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
da_DK: grd ° min''(Nautisk)

en: Projected Coordinates
da_DK: Projekterede koordinater

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
da_DK: Fejl ved fortolkning af forskydning.
    Forventet format: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
da_DK: Fejl ved fortolkning af tidszone.
    Forventet format: {0}

en: Attempting to fetch Bing attribution information
da_DK: Forsøg på at hente Bing-tilskrivningsoplysninger

en: Could not connect to Bing API. Will retry in {0} seconds.
da_DK: Der kunne ikke oprettes forbindelse til Bing API. Vil prøve igen om {0} sekunder.

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
da_DK: {0} billeder har tileMatrixSet defineret til: {1}

en: Aerial or satellite photo
da_DK: Luft- eller satellitfoto

en: Elevation map
da_DK: Højdekort

en: Map
da_DK: Kort

en: Historic or otherwise outdated map
da_DK: Historisk eller på anden måde forældet kort

en: Map based on OSM data
da_DK: Kort baseret på OSM data

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
da_DK: Historisk eller på anden måde forældet fly- eller satellitfoto

en: Map for quality assurance
da_DK: Kort til kvalitetssikring

en: Imagery not matching any other category
da_DK: Billeder der ikke matcher nogen anden kategori

en: {0} mirror server {1}
da_DK: {0} spejlet server {1}

en: {0} mirror server
da_DK: {0} spejlet server

en: Date of imagery: {0}
da_DK: Dato for billedlag: {0}

en: Imagery category: {0}
da_DK: Billedkategori: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
da_DK: Dette billedlag er markeret som bedst i denne region i andre editorer.

en: This imagery is an overlay.
da_DK: Dette billedlag er et dæklag.

en: Update default entries
da_DK: Opdater standard emne

en: Update imagery ''{0}''
da_DK: Opdater billedlag  ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
da_DK: Drop gammelt billedlag ''{0}''

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
da_DK: {0} er ikke et gyldigt WMS argument. Kontroller denne server URL:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
da_DK: {0} er ikke et gyldigt WMTS argument. Kontroller denne server URL:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
da_DK: <html>Avanceret præference ''{0}'' er ikke standard. Overvej venligst at nulstille den.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
da_DK: API-nøgle til billeder med id={0} er muligvis ikke tilgængelig.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
da_DK: Kunne ikke hente API-nøgle for billede med id={0}. Kan ikke tilføje lag.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
da_DK: HTTP fejl {0} ved indlæsning af tern

en: Error downloading tiles: {0}
da_DK: Fejl ved downloading af tern: {0}

en: Problem loading tile
da_DK: Problem med indlæsning af tern

en: No tiles at this zoom level
da_DK: Ingen tern på dette zoom niveau

en: Could not load image from tile server
da_DK: Kunne ikke indlæse billede fra tern server

en: Select WMTS layer
da_DK: Vælg WMTS lag

en: No default layer selected, choosing first layer.
da_DK: Intet standardlag valgt, vælger første lag.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
da_DK: Ingen lag defineret af egenskabs dokument: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
da_DK: WMTS egenskabs dokument indeholdt ikke lag i url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
da_DK: Fejl under fortolkning af WMTS egenskabs dokument: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
da_DK: Ugyldig sti til egenskabs dokument: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
da_DK: WMTS fortolker fejl - start element {0} har andet navn end slut element {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
da_DK: Kan ikke bruge lag {0}, fordi der ikke blev fundet nogen understøttede formater. Lag er tilgængeligt i formaterne: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
da_DK: Kun kvadratiske tern understøttes. {0} x {1} returneret af serveren for TileMatrix identifikator {2}

en: Loading {0}
da_DK: Henter {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
da_DK: {0} med {1} argumenter forstås ikke

en: {0} cannot have zero area
da_DK: {0} kan ikke have nul areal

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
da_DK: Vi forstår ikke version {0} af vektorflise-specifikationen

en: Vector tile layers must have a layer name
da_DK: <html>Vektorlagslag skal have et lagnavn.</html>

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
da_DK: Ukendt felt i vektorfliselags værdi ({0})

en: Select Vector Tile Layers
da_DK: Vælg vektorfliselag

en: Cannot understand style source: {0}
da_DK: Kan ikke forstå stilkilde: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
da_DK: Vektorflise-stilversion forstås ikke: version {0} (json: {1})

en: The web browser failed to open with the following error: "{0}".<br>
    Please open the following url:<br>
    <a href="{1}">{1}</a><br>
    Should we copy the URL to the clipboard?
da_DK: Webbrowseren kunne ikke åbnes med følgende fejl: "{0}".<br>
    Venligst åbne følgende URL:<br>
    <a href="{1}">{1}</a><br>
    Skal vi kopiere URL’en til udklipsholderen?

en: Failed to open browser
da_DK: Kunne ikke åbne browser

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
da_DK: Uoverensstemmende tilstand: Forventede {0}, men fik {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
da_DK: Kunne ikke gemme OAuth adgangsudtryk til legitimationsstyring

en: Current credential manager is of type ''{0}''
da_DK: Nuværende legitimationsstyring er af typen "{0}"

en: ID > 0 expected. Got {0}.
da_DK: ID > 0 forventet. Fik {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
da_DK: Version > 0 forventet. Fik {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
da_DK: Kan ikke tildele et rettesætsID > 0 til en ny primitiv. Værdi af rettesætsID er {0}.

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
da_DK: En primitiv med ID = 0 kan ikke være usynlig.

en: Changeset
da_DK: Rettesæt

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
da_DK: Rettesæt {0}: Uventet rækkefølge for versioner til {1}: v{2} er ikke højere end v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
da_DK: Cyklisk afhængighed mellem relationer:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
da_DK: Er ikke i stand til at tilføje primitiv {0} til datasættet fordi den allerede er inkluderet

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
da_DK: JOSM forventede at finde primitiv [{0} {1}] i datasættet, men det er ikke der. Rapporter dette på {2}. Dette er ikke en kritisk fejl, det bør være sikkert at fortsætte med dit arbejde.

en: Missing merge target for way with id {0}
da_DK: Manglende sammenlægningsmål for vej med id {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
da_DK: Objektet af type {0} med id {1} blev markeret til sletning, men det mangler i kildedatasættet

en: Missing merge target for node with id {0}
da_DK: Manglende sammenlægningsmål for punkt med id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
da_DK: Manglende sammenlægningsmål for relation med id {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
da_DK: Manglende sammenlægningsmål af type {0} med id {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
da_DK: Konflikt i ''synlig'' attributten for objekt af typen {0} med id {1}

en: Merging data...
da_DK: Sammenlægger data...

en: highway
da_DK: vej

en: railway
da_DK: jernbane

en: waterway
da_DK: vandløb

en: landuse
da_DK: brug af jord

en: building
da_DK: bygning

en: {0} node | {0} nodes
da_DK[0]: {0} punkt
da_DK[1]: {0} punkter

en: incomplete
da_DK: ufuldstændig

en: node | nodes
da_DK[0]: punkt
da_DK[1]: punkter

en: House {0}
da_DK: Huset {0}

en: House number {0} at {1}
da_DK: Hus nummer {0} på {1}

en: House number {0}
da_DK: Husnummer {0}

en: {0} member | {0} members
da_DK[0]: {0} medlem
da_DK[1]: {0} medlemmer

en: public transport
da_DK: offentlig transport

en: relation | relations
da_DK[0]: relation
da_DK[1]: relationer

en: Changeset {0}
da_DK: Rettesæt {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
da_DK: <html>Fejl i filter <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
da_DK: Fejl i filter

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
da_DK[0]: <p><b>{0}</b> skjult objekt
da_DK[1]: <p><b>{0}</b> skjulte objekter

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
da_DK[0]: <b>{0}</b> deaktiveret objekt
da_DK[1]: <b>{0}</b> deaktiverede objekter

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
da_DK: Kan ikke tilføje en vej med kun {0} punkter.

en: Each node must connect exactly 2 ways
da_DK: Hvert punkt skal forbinde nøjagtigt 2 veje

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
da_DK: Kan ikke sammenlægge da den ene af de deltagende primitiver er ny og den anden er ikke

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
da_DK: Kan ikke sammenlægge primitiver med forskellige ID''er. Denne ID er {0}, mens den anden er {1}.

en: way | ways
da_DK[0]: vej
da_DK[1]: veje

en: closedway
da_DK: lukketvej

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
da_DK: Tag-samlingen kan ikke bruges med en primitiv fordi der er nøgler med flere værdier.

en: <anonymous>
da_DK: <anonym>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
da_DK: Kan ikke føje punkt {0} til ufuldstændig vej {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
da_DK: Punkter i en vej skal være i samme datasæt

en: Deleted node referenced by {0}
da_DK: Slettet punkt henvist til af {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
da_DK: Færdiggør punkt {0} med null koordinater i vejen {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
da_DK: Kan ikke sammenligne primitiv med ID "{0}" med primitiv med ID "{1}".

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
da_DK: Parameter {0} ikke i interval 0..{1}. Fik ''{2}''.

en: <not>
da_DK: <ikke>

en: <or>
da_DK: <eller>

en: <colon>
da_DK: <kolon>

en: <equals>
da_DK: <er lig med>

en: <question mark>
da_DK: <spørgsmålstegn>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
da_DK: Det regulære udtryk "{0}" havde en fortolkningsfejl ved tegn {1}, den fulde fejlbesked:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
da_DK: Det regulære udtryk "{0}" havde en fortolkningsfejl, den fulde fejlbesked:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
da_DK: Forventet talområde

en: Expecting {0} after {1}
da_DK: Forventer {0} efter {1}

en: Range of primitive ids expected
da_DK: Udvalg af primitiv-ID''er forventet

en: Range of changeset ids expected
da_DK: Udvalg af rettesæts-ID''er forventet

en: Range of versions expected
da_DK: Udvalg af versioner forventet

en: Reference value for ''{0}'' expected
da_DK: Referenceværdi for ''{0}'' forventet

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
da_DK: Nøgle kan ikke være tom når tag operatør bruges. Eksempel: nøgle=værdi

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
da_DK: Ukendt primitiv type: {0}. Tilladte værdier er node, way eller relation

en: Positive integer expected
da_DK: Positivt heltal forventet

en: Non-zero integer expected
da_DK: Ikke-nul heltal var forventet

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
da_DK: Kan ikke fortolke tidsstempel ''{0}''

en: Unknown preset name:
da_DK: Ukendt prædefineret navn:

en: Failed to parse MapCSS selector
da_DK: Kunne ikke fortolke MapCSS vælger

en: Unexpected token: {0}
da_DK: Uventet udtryk: {0}

en: Missing parameter for OR
da_DK: Manglende parameter for OR

en: Missing parameter for XOR
da_DK: Manglende parameter for XOR

en: Missing operator for NOT
da_DK: Manglende operatør for NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
da_DK: Uventet udtryk. Forventede {0}, fandt {1}

[ctx: search]
en: CS
da_DK: Versalfølsom

[ctx: search]
en: CI
da_DK: Ikke-versalfølsom

[ctx: search]
en: RX
da_DK: Regulært udtryk

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
da_DK: Kunne ikke indlæse kortfortolkningsklassen ''{0}''. Klassen blev ikke fundet.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
da_DK: Kan ikke aktivere korttegningsklassen "{0}" da klassen ikke blev fundet.

en: Activating the standard map renderer instead.
da_DK: Aktiverer standard korttegneren i stedet.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
da_DK: Kan ikke aktivere korttegningsklassen "{0}", da den ikke er en underklasse af "{1}".

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
da_DK: Kan ikke aktivere korttegningsklassen "{0}", da den ikke er registreret som korttegner.

en: Wireframe Map Renderer
da_DK: Trådnet korttegner

en: Renders the map as simple wire frame.
da_DK: Tegner kortet som simpelt trådnet.

en: Styled Map Renderer
da_DK: Stilbaseret korttegner

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
da_DK: Tegner kortet via stilregler i et sæt stilark.

en: Styled Map Renderer (tiled)
da_DK: Stylet Kortgengiver (flisebaseret)

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets by tile.
da_DK: Gengiver kortet ved hjælp af stilregler i et sæt stilark pr. flise.

en: inactive
da_DK: inaktiv

en: selected
da_DK: valgt

en: Relation: selected
da_DK: Relation: valgt

en: Node: standard
da_DK: Punkt: standard

en: Node: connection
da_DK: Punkt: forbindelse

en: Node: tagged
da_DK: Punkt: tagget

en: untagged way
da_DK: utagget vej

en: background
da_DK: baggrund

en: highlight
da_DK: fremhæv

en: highlight wireframe
da_DK: fremhæv trådnet

en: untagged
da_DK: utagget

en: text
da_DK: tekst

en: areatext
da_DK: områdetekst

en: Rendering Status: {0}%
da_DK: Rendering status: {0}%

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette manglende indstillingsmappe: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke oprette manglende indstillingsmappe: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette manglende brugerdatamappe: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke oprette manglende brugerdatamappe: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette manglende cachemappe: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
da_DK: <html>Advarsel: Kunne ikke oprette manglende cache mappe: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
da_DK: Forventet element ''{0}'', men fik ''{1}''

en: value expected
da_DK: værdi forventet

en: Short Description:
da_DK: Kort beskrivelse:

en: Author:
da_DK: Forfatter:

en: Webpage:
da_DK: Webside:

en: Description:
da_DK: Beskrivelse:

en: Minimum JOSM Version:
da_DK: Minimum JOSM version:

en: by {0}
da_DK: af {0}

en: JOSM default (MapCSS)
da_DK: JOSM standard (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
da_DK: Intern stil der skal bruges som grundlag for udskiftbare overlay stilarter

en: Internal Preset
da_DK: Intern prædefinition

en: The default preset for JOSM
da_DK: Standard prædefinition for JOSM

en: Addresses
da_DK: Adresser

en: Checks for errors on addresses
da_DK: Kontrollerer for fejl i adresser

en: Tag combinations
da_DK: Tag kombinationer

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
da_DK: Kontrollerer for manglende tag eller mistænkelige kombinationer

en: Deprecated features
da_DK: Forældede funktioner

en: Checks for deprecated features
da_DK: Kontrollerer for forældede funktioner

en: Geometry
da_DK: Geometri

en: Checks for geometry errors
da_DK: Kontrollerer for geometri fejl

en: Highways
da_DK: Veje

en: Checks for errors on highways
da_DK: Kontrollerer for fejl på veje

en: Multiple values
da_DK: Flere værdier

en: Checks for wrong multiple values
da_DK: Kontrollerer for forkerte flere værdier

en: Numeric values
da_DK: Numeriske værdier

en: Checks for wrong numeric values
da_DK: Kontrollerer for forkerte numeriske værdier

en: Checks for errors on religious objects
da_DK: Kontrollerer for fejl på religiøse objekter

en: Relations
da_DK: Relationer

en: Checks for errors on relations
da_DK: Kontrollerer for fejl i relationer

en: Territories
da_DK: Territorier

en: Checks for territories-specific features
da_DK: Tjek for territorier specifikke træk

en: Unnecessary tags
da_DK: Unødvendige tags

en: Checks for unnecessary tags
da_DK: Kontrollerer for unødvendige tags

en: Checks for wrong wikipedia tags
da_DK: Kontrollerer for forkerte wikipedia tags

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
da_DK: UTM projektion (''+proj=utm'') kræver ''+zone=...'' parameter.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
da_DK: Forventet heltalsværdi i intervallet 1-60 for ''+zone=...'' parameter.

en: No unit found for: {0}
da_DK: Ingen enhed fundet for: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
da_DK: Ukendt parameter: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
da_DK: Værdi forventet for parameteren "{0}".

en: No value expected for parameter ''{0}''.
da_DK: Ingen værdi forventet for parameteren "{0}".

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
da_DK: Parameteren skal begynde med et ''+'' tegn (fandt ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
da_DK: Uventet parameter format ("{0}")

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
da_DK: Værdien "{0}" for muligheden +init er ikke understøttet.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
da_DK: Ellipsoiden "{0}" er ikke understøttet.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
da_DK: Kombinationen af ellipsoide parametre er ikke understøttet.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
da_DK: Ukendt datum identifikator: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
da_DK: Ellipsoide påkrævet (+ellps=* eller +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
da_DK: Grid shift filen ''{0}'' for option +nadgrids understøttes ikke.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
da_DK: Uventet antal argumenter for parameteren "towgs84" (skal være 3 eller 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
da_DK: Kunne ikke fortolke værdien af parameteren "towgs84" ("{0}")

en: Projection required (+proj=*)
da_DK: Projektion påkrævet (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
da_DK: Ukendt projektion identifikator: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
da_DK: Ukendt antal argumenter til parameteren "+bounds" (skal være 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
da_DK: Forventede numerisk argument for parameteren "{0}"

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
da_DK: Kunne ikke fortolke værdien "{1}" for parameteren "{0}" som et tal.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
da_DK: Kunne ikke fortolke værdien "{1}" for parameteren "{0}" som en koordinat-værdi.

en: Custom Projection
da_DK: Tilpasset projektion

en: Error: {0}
da_DK: Fejl: {0}

en: JOSM projection command line interface
da_DK: JOSM projektions kommandolinje brugerflade

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
da_DK: Konverterer koordinater fra et koordinatreferencesystem til et andet.

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Show this help
da_DK: Vis denne hjælp

en: Switch input and output crs
da_DK: Skift input og output crs

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
da_DK: Skift rækkefølge af inputkoordinater (øst/nord, længde/bredde)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
da_DK: Skift rækkefølge af outputkoordinater (øst/nord, længde/bredde)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
da_DK: Formatet for input og output-koordinatreferencesystem ligner det i PROJ.4-softwaren.

en: [file]
da_DK: [fil]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
da_DK: Læser inputdata fra en eller flere filer, der er angivet som positionsargumenter. Når der ikke angives filer eller filnavnet er "-", læses data fra standardindgang.

en: Examples
da_DK: Eksempler

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
da_DK: Forventede to koordinater, adskilt af mellemrum, fandt {0} i ''{1}''

en: Unable to parse number ''{0}''
da_DK: Kan ikke fortolke nummeret ''{0}''

en: Albers Equal Area
da_DK: Albers arealtro

en: Parameter ''{0}'' required.
da_DK: Parameterern "{0}" er krævet.

en: standard parallels are opposite
da_DK: standard paralleller er modsatte

en: Double Stereographic
da_DK: Dobbelt stereografisk

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
da_DK: Ækvidistant cylindrisk (firkantet plade)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
da_DK: Lambert Azimuthal arealtro

en: Lambert Conformal Conic
da_DK: Lampert konform kejlesnit

en: Lat/lon (Geodetic)
da_DK: Bredde-/længdegrad (Geodætisk)

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
da_DK: Uegnede parameter ''{0}'' og ''{1}'' for to punktsmetode.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
da_DK: Ugyldig værdi for parameter ''{0}'': {1}

en: error in initialization
da_DK: fejl i initialisering

en: Polar Stereographic
da_DK: Pol stereografisk

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
da_DK: Pol stereografisk: Parameter ''{0}'' skal være 90 eller -90.

en: Sinusoidal
da_DK: Sinusformet

en: Worldwide
da_DK: Verdensomspændende

en: Cannot handle ignore list entry {0}
da_DK: Kan ikke håndtere ignorer-liste-indgang {0}

en: Ignore list
da_DK: Ignorer-liste

en: Error initializing test {0}:
     {1}
da_DK: Fejl ved opstart af test {0}:
     {1}

en: validation error
da_DK: valideringsfejl

en: validation warning
da_DK: validerings-advarsel

en: validation other
da_DK: validering andet

en: Running test {0}
da_DK: Kører test {0}

en: {0} of {1} elements done
da_DK: {0} af {1} elementer klar

en: Validating
da_DK: Validerer

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
da_DK: Test {0}/{1}: Starter {2}

en: Updating ignored errors ...
da_DK: Opdaterer fejl der er blevet set bort fra ...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
da_DK: Valideringsresultater indeholder elementer skjult af et filter.

en: Please review active filters to see the hidden results.
da_DK: Gennemgå venligst aktive filtre for at se de skjulte resultater.

en: Missing argument - input data file ({0})
da_DK: Manglende argument - input datafil ({0})

en: Processing files...
da_DK: Behandler filer...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
da_DK[0]: {0} havde {1} fejl
da_DK[1]: {0} havde {1} fejl

en: {0} had no errors
da_DK: {0} havde ingen fejl

en: Could not load input file: {0}
da_DK: Kunne ikke indlæse inputfil: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
da_DK: Validerer {0}, gemmer output til {1}

en: Could not find a layer for {0}
da_DK: Kunne ikke finde et lag for {0}

en: Preferences are not the expected type
da_DK: Præferencer er ikke af den forventede type

en: JOSM Validation command line interface
da_DK: JOSM Valideringskommandolinjeinterface

en: Validates data and saves the result to a file.
da_DK: Validerer data og gemmer resultatet i en fil.

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
da_DK: Inputdatafilnavn (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
da_DK: OSM-filer kan angives flere gange. Påkrævet.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
da_DK: .validator.mapcss- og .mapcss-filer vil stoppe behandling ved første fejl.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
da_DK: Ikke-OSM-filer bruger ikke --output eller --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
da_DK: Outputdatafilnavn (.geojson, linje-for-linje afgrænset til MapRoulette). Valgfri.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
da_DK: Ændringsfilnavn (.osc). Kan angives flere gange pr. input.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
da_DK: Ændringer vil blive anvendt i den angivne rækkefølge. Valgfri.

en: E-mail address is invalid
da_DK: E-mailadresse er ugyldig

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
da_DK: E-mailadresse indeholder et ugyldigt brugernavn: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
da_DK: E-mailadresse indeholder et ugyldigt domæne: {0}

en: Email validator
da_DK: Email tjekker

en: URL is invalid
da_DK: URL er ugyldig

en: URL contains an invalid protocol: {0}
da_DK: URL indeholder en ugyldig protokol: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
da_DK: URL indeholder en ugyldig autoritet: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
da_DK: URL indeholder en ugyldig sti: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
da_DK: URL indeholder en ugyldig forespørgsel: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
da_DK: URL indeholder et ugyldigt fragment: {0}

en: URL validator
da_DK: URL tjekker

en: Include POIs like amenities, offices, and buildings in duplicate address detection
da_DK: Inkluder POI’er såsom faciliteter, kontorer og bygninger i duplikatadresse-detektering

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
da_DK: Søger efter fejl i adresser og associatedStreet relationer.

en: Multiple associatedStreet relations
da_DK: Flere associatedStreet relationer

en: House number without street
da_DK: Husnummer uden gade

en: Duplicate house numbers
da_DK: Duplikerede husnumre

en: House number ''{0}'' duplicated
da_DK: Husnummer "{0}" duplikeret

en: Multiple street names in relation
da_DK: Adskillige gadenavne i relationen

en: House number too far from street
da_DK: Husnummer for langt fra gaden

en: Relation is obsolete
da_DK: Relation er forældet

en: API Capabilities
da_DK: API-egenskaber

en: Checks for errors against API capabilities
da_DK: Kontrollerer for fejl mod API-egenskaber

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
da_DK: Vej indeholder mere end {0} punkter. Den bør erstattes af en multipolygon

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
da_DK: Vej indeholder mere end {0} punkter. Den bør opdeles eller forenkles

en: Barriers and entrances
da_DK: Barrierer og indgange

en: Checks for errors in barriers and entrances.
da_DK: Søger efter fejl i barrierer og indgange.

en: Barrier entrance not set on a barrier
da_DK: Barriere indgang ikke sat på barrieren

en: Coastlines
da_DK: Kystlinjer

en: This test checks that coastlines are correct.
da_DK: Denne test tjekker om kystlinjer er korrekte.

en: Reversed coastline: land not on left side
da_DK: Omvendt kystlinje: Der er ikke land på venstre side

en: Unconnected coastline
da_DK: Uforbunden kystlinje

en: Unordered coastline
da_DK: Uordnet kystlinje

en: Reversed coastline
da_DK: Omvendt kystlinje

en: invalid coastline
da_DK: ugyldig kystlinje

en: Conditional Keys
da_DK: Betingede nøgler

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
da_DK: Tester for korrekt brug af ''*:conditional'' tags.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
da_DK: Passer ikke til mønster ''begrænsningsværdi @ betingelse''

en: {0} is not a valid restriction value
da_DK: {0} er ikke en gyldig begrænsningsværdi

en: Wrong syntax in {0} key
da_DK: Forkert syntaks i {0} nøgle

en: Error in {0} value: {1}
da_DK: Fejl i {0} værdi: {1}

en: Connectivity Relations
da_DK: Forbindelsesrelationer

en: Validates connectivity relations
da_DK: Validerer forbindelsesrelationer

en: Connectivity relation without connectivity tag
da_DK: Forbindelsesrelation uden forbindelsesmærkat

en: Connectivity tag contains unusual data
da_DK: Forbindelsesmærkat indeholder usædvanlige data

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
da_DK: Der mangler et komma i forbindelsesmærkat mellem valgfrie og ikke-valgfrie værdier

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
da_DK: Inkonsekvent bane nummerering mellem relation og medlemstags

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
da_DK[0]: Relationsmedlem {0} mangler et lanes eller *:lanes tag
da_DK[1]: Relationsmedlemmer {0} mangler et lanes eller *:lanes tag

en: This connectivity may already be implied
da_DK: Denne forbindelse kan allerede være underforstået

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
da_DK: Relation bør ikke indeholde blandede ''via'' veje og punkter

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
da_DK: Flere ''via'' roller er kun tilladt for veje

en: Crossing ways
da_DK: Krydsende veje

en: Crossing barriers
da_DK: Krydsende barrierer

en: Crossing highways
da_DK: Krydsende veje

en: Crossing railways
da_DK: Krydsende jernbane

en: Crossing waterways
da_DK: Krydsende vandløb

en: Crossing barrier/building
da_DK: Krydsende barriere/bygning

en: Crossing barrier/highway
da_DK: Krydsende barriere/vej

en: Crossing barrier/railway
da_DK: Krydsende barriere/jernbane

en: Crossing barrier/waterway
da_DK: Krydsende barriere/vandløb

en: Crossing barrier/way
da_DK: Krydsende barriere/vej

en: Crossing building/highway
da_DK: Krydsende bygning/vej

en: Crossing building/railway
da_DK: Krydsende bygning/jernbane

en: Crossing building/residential area
da_DK: Krydsende bygning/boligområde

en: Crossing building/waterway
da_DK: Krydsende bygning/vandløb

en: Crossing building/way
da_DK: Krydsende bygning/vej

en: Crossing highway/railway
da_DK: Krydsende vej/jernbane

en: Crossing highway/waterway
da_DK: Krydsende vej/vandløb

en: Crossing highway/way
da_DK: Krydsende vej/vej

en: Crossing railway/waterway
da_DK: Krydsende jernbane/vandløb

en: Crossing railway/way
da_DK: Krydsende jernbane/vej

en: Crossing residential area/way
da_DK: Krydsende boligområde/vej

en: Crossing waterway/way
da_DK: Krydsende vandløb/vej

en: Crossing boundaries
da_DK: Krydsende grænser

en: Self crossing ways
da_DK: Uforbunde selvkrydsende veje

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
da_DK: Denne test tjekker om to veje, jernbaner, vandløb eller bygninger skærer hinanden i det samme lag, uden at være forbundet med et punkt.

en: Cycle detector
da_DK: Cyklusdetektor

en: Detects cycles in drainage systems.
da_DK: Detekterer cyklusser i drænsystemer.

[ctx: graph theory]
en: Cycle in directional waterway network
da_DK: Cyklus i retningsbestemt vandvejsnet

en: Invalid usage of direction on node
da_DK: Ugyldig brug af retning på punkt

en: Disputed usage of direction on node
da_DK: Omstridt brug af retning på punkt

en: Direction nodes
da_DK: Retningsnoder

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
da_DK: Tjekker for noder, der har en ''forward'' eller ''backward'' retning

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
da_DK: Uforbundet punkt med {0}. Brug vinkel- eller kardinalretning

en: Node with {0} should be connected to a linear way
da_DK: Punkt med {0} bør forbindes til en lineær vej

en: Node with {0} on end of way
da_DK: Punkt med {0} på slutning af vej

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
da_DK: Punkt med {0} på en forbindelse med flere veje

en: Duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
da_DK: Denne test tjekker at der ikke er nogen punkter, som ligger på præcis samme sted.

en: Mixed type duplicated nodes
da_DK: Blandede typer af duplikerede punkter

en: Highway duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i veje

en: Railway duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i jernbane

en: Waterway duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i vandløb

en: Boundary duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i områder

en: Power duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i strøm

en: Natural duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i natur

en: Building duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i bygninger

en: Landuse duplicated nodes
da_DK: Duplikerede punkter i landområde

en: Other duplicated nodes
da_DK: Andre duplikerede punkter

en: Nodes at same position
da_DK: Punkter med samme position

en: Duplicated relations
da_DK: Duplikerede relationer

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
da_DK: Denne test sørger for at der ikke er nogen relationer med ens tags, og samme medlemmer med samme roller.

en: Relations with same members
da_DK: Relationer med samme medlemmer

en: Identical members
da_DK: Identiske medlemmer

en: Delete duplicate relations
da_DK: Slet duplikerede relationer

en: Duplicated ways
da_DK: Duplikerede veje

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
da_DK: Denne test sikre at der ikke er nogen veje med de samme punktkoordinater og eventuelt samme tags.

en: Ways with same position
da_DK: Veje med samme position

en: Delete duplicate ways
da_DK: Slet duplikerede veje

en: Duplicated way nodes
da_DK: Duplikerede vejpunkter

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
da_DK: Tjekker for veje med identiske på hinanden følgende punkter.

en: Performs semantic checks on highways.
da_DK: Udfører semantiske tjek af veje.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
da_DK: Ugyldig rundkørsel (highway: {0} i stedet for {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
da_DK: Vejforbindelse er ikke forbundet til en passende vej/forbindelse

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
da_DK: Ufuldstændig fodgængerovergangs tags. Nødvendige tags er {0} og {1}.

en: Unknown country code: {0}
da_DK: Ukendt landekode: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
da_DK: Ukendt kilde:maxspeed kontekst: {0}

en: Node connects highways on different layers
da_DK: Node forbinder veje på forskellige lag

en: Checks for errors in internet-related tags.
da_DK: Kontrollerer for fejl i internet relaterede tags.

en: URL contains backslashes instead of slashes
da_DK: URL indeholder backslashes i stedet for skråstreger

en: Lane tags
da_DK: Vognbane tags

en: Test that validates ''lane:'' tags.
da_DK: Test som validerer ''lane:'' tags.

en: Number of {0} greater than {1}
da_DK: Antal {0} større end {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
da_DK: Antal bane afhængige værdier inkonsekvente

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
da_DK: Antal af bane afhængige værdier inkonsekvent i fremad retning

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
da_DK: Antal af bane afhængige værdier inkonsekvent i bagud retning

en: Long segments
da_DK: Lange segmenter

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
da_DK: Tester for lange vej segmenter, der normalt er fejl.

en: Very long segment of {0} kilometers
da_DK: Meget langt segment på {0} kilometer

en: Tag checker (MapCSS based)
da_DK: Tag kontrol (MapCSS baseret)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
da_DK: Denne test kontrollerer for fejl i tag nøgler og værdier.

en: unknown
da_DK: ukendt

en: Adding {0} to tag checker
da_DK: Tilføjer {0} til tag kontrol

en: Failed to add {0} to tag checker
da_DK: Kunne ikke tilføje {0} til tag kontrol

en:  {0}: {1} of {2} elements done
da_DK:  {0}: {1} af {2} elementer klar

en: Fix of {0}
da_DK: Rettelse af {0}

en:  or
da_DK:  eller

en: {0}, use {1} instead
da_DK: {0}, brug {1} i stedet

en: This test checks if multipolygons are valid.
da_DK: Denne test undersøger om multipolygoner er korrekte.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
da_DK: Ufuldstændig multipolygon-relation blev ændret

en: No area style for multipolygon
da_DK: Ingen område-stil for multipolygon

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
da_DK: Med den aktuelt anvendte korttegningsstil er stil for indre vej lig med multipolygon stil

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
da_DK: Med den aktuelt anvendte korttegningsstil matcher stilen for den ydre vej ikke områdestilen

en: Area style on outer way
da_DK: Område-stil på ydre vej

en: Multipolygon is not closed
da_DK: Multipolygon er ikke lukket

en: Self-intersecting polygon ring
da_DK: Selvkrydsende polygon ring

en: Multipolygon rings share node
da_DK: Multipolygon-ringe deler node

en: Intersection between multipolygon ways
da_DK: Overskæring mellem multipolygon-veje

en: Multipolygon rings are equal
da_DK: Multipolygon ringe er ens

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
da_DK: Rolle for ''{0}'' bør være ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
da_DK: Multipolygons indre vej er udenvendig

en: Multipolygon ring contains segment twice
da_DK: Multipolygon-ring indeholder segment to gange

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
da_DK: Multipolygons ydre vej deler segment med anden ring

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
da_DK: Rolle for multipolygon-vejmedlem bør være indre eller ydre

en: Non-Way in boundary
da_DK: Ikke-vej i grænse

en: Non-Way in multipolygon
da_DK: Ikke-vej i multipolygon

en: Multipolygon member repeated with different role
da_DK: Multipolygonmedlem gentages med forskellig rolle

en: Multipolygon member repeated with same role
da_DK: Multipolygonmedlem gentages med samme rolle

en: Missing name:* translation
da_DK: Manglende navn:* oversættelse

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
da_DK: Denne test finder flersprogede objekter hvis "name" attribut ikke svarer til nogen "name:*" attributter og som ikke er en sammensætning af "name:*" attributter, f.eks Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
da_DK: Manglende name:*={0}. Tilføj tag med korrekt sprog nøgle.

en: A name is missing, even though name:* exists.
da_DK: Et navn mangler, selvom name:* eksisterer.

en: Enable strict mode.
da_DK: Aktiver streng tilstand.

en: Opening hours syntax
da_DK: Åbningstider syntaks

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
da_DK: Denne test kontrollerer for korrekt brug af åbningstider syntaks.

en: {0} value can be prettified
da_DK: {0} værdi kan gøres pænere

en: Overlapping ways
da_DK: Overlappende veje

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
da_DK: Denne test tjekker at en forbindelse mellem to punkter ikke benyttes af mere end en vej.

en: Overlapping highways
da_DK: Overlappende veje

en: Overlapping railways
da_DK: Overlappende jernbaner

en: Overlapping waterways
da_DK: Overlappende vandløb

en: Highway shares segment with linear way
da_DK: Vej deler segment med lineær vej

en: Railway shares segment with linear way
da_DK: Jernbane deler segment med lineær vej

en: Waterway shares segment with linear way
da_DK: Vandløb deler segment med lineær vej

en: Highway shares segment with other way
da_DK: Vej deler segment med anden vej

en: Railway shares segment with other way
da_DK: Jernbane deler segment med anden vej

en: Waterway shares segment with other way
da_DK: Vandløb deler segment med anden vej

en: Ways share segment
da_DK: Veje deler segment

en: Way contains segment twice
da_DK: Vej indeholder segment to gange

en: Power lines
da_DK: Strømledninger

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
da_DK: Kontrollerer, om elledningen mangler en støtteknude, og om der er noder i elledninger der ikke har et power=tower/pole tag

en: missing tag
da_DK: mangler tag

en: node without power=*
da_DK: knude uden power=*

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
da_DK: Knude forbinder en strømlinje eller kabel med et objekt, der ikke er relateret til strøminfrastrukturen

en: Possibly missing line support node within power line
da_DK: Muligvis manglende støtteknude for linje i strømlinje

en: Mixed reference numbering
da_DK: Blandet referencenummerering

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
da_DK: Referencenummerering matcher ikke flertallet af vejens knuder

en: Possibly wrong power line type used
da_DK: Muligvis forkert strømlinje-type brugt

en: Public Transport Route
da_DK: Offentlig transportrute

en: Route relation contains a ''{0}'' role
da_DK: Rute relation indeholder en ''{0}'' rolle

en: Route relation contains a gap
da_DK: Rute relation indeholder et hul

en: Stop position not part of route
da_DK: Stopposition er ikke en del af rute

en: Role verification problem
da_DK: Rolle-verificeringsproblem

en: Relation checker
da_DK: Relationstjekker

en: Checks for errors in relations.
da_DK: Tjekker for fejl i relationer.

en: Relation is empty
da_DK: Relationen er tom

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
da_DK: Ruteskema er uspecificeret. Tilføj {0} ({1}=offentlig transport; {2}=gammel)

en: Relation type is unknown
da_DK: Relationstypen er ukendt

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
da_DK: Relationsmedlemmets rolle stemmer ikke overens med skabelonudtrykket ''{0}'' i forudindstillingen{1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
da_DK: Type ''{0}'' af relationsmedlem med rolle ''{1}'' stemmer ikke overens med accepteret skriver ''{2}'' i forudindstillet {3}

en: <empty>
da_DK: <tom>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
da_DK: Rolle ''{0}'' er ikke blandt de forventede værdier ''{1}''

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
da_DK: Tom rolle fundet, når man forventer en af ''{0}''

en: Role ''{0}'' missing
da_DK: Rolle ''{0}'' mangler

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
da_DK: Antal ''{0}'' roller for lavt ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
da_DK: Antal ''{0}'' roller for højt ({1})

en: Relation contains itself as a member
da_DK: Relation indeholder sig selv som medlem

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
da_DK: Relationer genererer cirkulær afhængighed af forældre- / børne-elementer

en: Almost right angle buildings
da_DK: Næsten retvinklede bygninger

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
da_DK: Tjek af bygninger, der har vinkler tæt på ret vinkel og ikke er retvinklet.

en: Building with an almost square angle
da_DK: Bygning med en næsten firkantet vinkel

en: Self-intersecting ways
da_DK: Forbunde selvkrydsende veje

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
da_DK: Denne test tjekker for veje, som indeholder nogle af deres punkter mere end en gang.

en: Sharp angles
da_DK: Skarpe vinkler

en: Check for sharp angles on man made transportation ways
da_DK: Tjek for skarpe vinkler på menneskeskabte transportveje

en: Sharp angle
da_DK: Skarp vinkel

en: Similarly named ways
da_DK: Veje med næsten identiske navne

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
da_DK: Denne test tjekker for veje med næsten identiske navne, som blot kan være stavet forkert.

en: Tag checker
da_DK: Tag kontrol

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
da_DK[0]: Kunne ikke få adgang til datafil:
    {0}
da_DK[1]: Kunne ikke få adgang til datafiler:
    {0}

en: Ignoring {0}. Support was dropped
da_DK: Ignorer {0}. Support blev droppet

en: Adding {0} to ignore tags
da_DK: Tilføjer {0} til  ignorerede  tags

en: Invalid spellcheck line: {0}
da_DK: Ugyldig stavekontrol-linje: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
da_DK: Tilføjer {0} til stavekontrollen

en: Tag ''{0}'' invalid.
da_DK: Tag ''{0}'' ugyldig.

en: Object type not in preset
da_DK: Objekttype findes ikke i forudindstilling

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
da_DK: Objekttypen {0} understøttes ikke af tagging-forudindstilling: {1}

en: Preset is invalid in this region
da_DK: Forudindstilling er ugyldig i denne region

en: Preset {0} should not be applied in this region
da_DK: Forudindstilling {0} bør ikke anvendes i denne region

en: Key from a preset is invalid in this region
da_DK: Nøgle fra en forudindstilling er ugyldig i denne region

en: Preset {0} should not have the key {1}
da_DK: Forudindstilling {0} bør ikke have nøglen {1}

en: Value from a preset is invalid in this region
da_DK: Værdi fra en forudindstilling er ugyldig i denne region

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
da_DK: Forudindstilling {0} bør ikke have tagget {1}={2}

en: only {0} tag
da_DK: kun {0}-tag

en: tag describing the area is missing
da_DK: tag, der beskriver området, mangler

en: tag describing the area might be missing
da_DK: tag, der beskriver området, mangler muligvis

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
da_DK: Multipolygons ydre vej gentager hovedtag for relationen

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
da_DK: Samme tag: ''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
da_DK: Multipolygons ydre vej gentager tag for relationen

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
da_DK: Tagværdi indeholder ikke-udskrivbare (normalt usynlige) tegn

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
da_DK: Tagværdi indeholder usædvanligt Unicode-tegn {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
da_DK: Tag værdi længere end {0} tegn ({1} tegn)

en: Tags with empty values
da_DK: Tags med tomme værdier

en: Property values start or end with white space
da_DK: Egenskabsværdi begynder eller slutter med blanktegn

en: Property values contain multiple white spaces
da_DK: Egenskabsværdi indeholder flere mellemrum

en: Property values contain HTML entity
da_DK: Egenskabsværdi indeholder HTML-kodet tegn

en: Tag key contains non-printing character
da_DK: Tagnøgle indeholder ikke-udskrivbart tegn

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
da_DK: Tag nøgle længere end {0} tegn ({1} tegn)

en: Invalid white space in property key
da_DK: Ulovligt blanktegn i egenskabsnøgle

en: Presets do not contain property value
da_DK: Prædefinitionerne indeholder ikke egenskabsværdi

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
da_DK: Værdien ''{0}'' for nøglen ''{1}'' er ikke i prædefinitionerne, men er kendt.

en: Misspelled property key
da_DK: Forkert stavet egenskabsnøgle

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
da_DK: Nøgle ''{0}'' ligner ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
da_DK: Prædefinitionerne indeholder ikke egenskabs-nøglen

en: Key ''{0}'' not in presets.
da_DK: Nøglen "{0}" er ikke i prædefinerede.

en: Unknown property value
da_DK: Ukendt egenskabsværdi

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
da_DK: Værdien ''{0}'' for nøglen ''{1}'' er ukendt, måske menes der en af {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
da_DK: Værdien ''{0}'' for nøglen ''{1}'' er ukendt, måske menes der ''{2}''?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
da_DK: Værdien "{0}" for nøglen "{1}" er ikke i prædefinerede.

en: Check property keys.
da_DK: Tjek egenskabsnøgler.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
da_DK: Kontroller at egenskabsnøglerne er gyldige ved at tjekke med en ordliste.

en: Use complex property checker.
da_DK: Brug kompleks egenskabs-tjekker.

en: Validate property values and tags using complex rules.
da_DK: Valider egenskabsværdier og tags ved hjælp af komplekse regler.

en: TagChecker source
da_DK: TagChecker-kilde

en: Data sources ({0})
da_DK: Data kilder ({0})

en: Check property values.
da_DK: Tjek egenskabsværdier.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
da_DK: Godkend at egenskabsværdier er gyldige tjeks i forhold til prædefinitioner.

en: Check for fixme.
da_DK: Tjek for fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
da_DK: Ser efter noder eller veje med fixme i en hvilken som helst egenskabsværdi.

en: Check for presets types.
da_DK: Tjek for prædefinitionstyper.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
da_DK: Validerer om objekttyper er gyldige, der tjekkes mod prædefinitionerne.

en: Check for regions.
da_DK: Tjek for regioner.

en: Validate that objects are in the correct region.
da_DK: Valider, at objekter befinder sig i den korrekte region.

en: Fix tags
da_DK: Ret tags

en: Turn restrictions
da_DK: Svingbegrænsninger

en: This test checks if turn restrictions are valid.
da_DK: Denne test tjekker om svingbegrænsninger er gyldige.

en: Unknown turn restriction
da_DK: Ukendt svingbegrænsning

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
da_DK: Uventet rolle ''{0}'' i svingbegrænsning

en: Unexpected member type in turn restriction
da_DK: Uventet medlemstype i svingbegrænsning

en: More than one "from" way found
da_DK: Mere end en "fra" vej fundet

en: More than one "to" way found
da_DK: Mere end en "til" vej fundet

en: More than one "via" node found
da_DK: Mere end et "via" punkt fundet

en: Cannot mix node and way for role "via"
da_DK: Kan ikke blande punkt og vej for rollen "via"

en: No "from" way found
da_DK: Ingen "fra" vej fundet

en: "from" way is a closed way
da_DK: "fra" vej er en lukket vej

en: No "to" way found
da_DK: Ingen "til" vej fundet

en: "to" way is a closed way
da_DK: "til" vej er en lukket vej

en: "from" way equals "to" way
da_DK: "fra" vej er lig med "til" vej

en: No "via" node or way found
da_DK: Intet "via" punkt eller vej fundet

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
da_DK: Overflødig svingbegrænsning, da "til"-vejen er ensrettet

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
da_DK: Overflødig svingbegrænsning, da "fra"-vejen er ensrettet

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
da_DK: "Fra" vej starter eller slutter ikke ved et "via" punkt.

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
da_DK: "Til" vej starter eller slutter ikke ved et "via" punkt.

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
da_DK: "Fra" vejen og den første "via" vej er ikke forbundet.

en: The "via" ways are not connected.
da_DK: "Via" vejene er ikke forbundet.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
da_DK: Den sidste "via" og "to" vejen er ikke forbundet.

en: Unclosed Ways
da_DK: Ulukkede veje

en: This tests if ways which should be circular are closed.
da_DK: Denne tester om veje, som burde være cirkulære, er lukkede.

en: Unclosed way
da_DK: Uafsluttet vej

en: natural type {0}
da_DK: naturtype {0}

en: landuse type {0}
da_DK: landanvendelsestype {0}

en: amenity type {0}
da_DK: facilitet type {0}

en: sport type {0}
da_DK: sportstype {0}

en: tourism type {0}
da_DK: turismetype {0}

en: shop type {0}
da_DK: butikstype {0}

en: leisure type {0}
da_DK: rekreationstype {0}

en: waterway type {0}
da_DK: vandløbstype {0}

en: boundary type {0}
da_DK: grænsetype {0}

en: area:highway type {0}
da_DK: område:vejtype {0}

en: place type {0}
da_DK: stedstype {0}

en: area
da_DK: område

en: Area style way is not closed
da_DK: Område-stil vej er ikke lukket

en: Unconnected highways
da_DK: Uforbundne veje

en: Unconnected railways
da_DK: Uforbundne jernbaner

en: Unconnected waterways
da_DK: Uforbundne vandløb

en: Unconnected natural lands and landuses
da_DK: Uforbundne natur- og landområder

en: Unconnected power ways
da_DK: Uforbundne strømledninger

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
da_DK: Denne test undersøger om en vej har et slutpunkt meget tæt på en anden vej.

en: Way end node near other highway
da_DK: Vejens slutpunkt tæt på anden vej

en: Way end node near other way
da_DK: Vejens slutpunkt nær anden vej

en: Way node near other way
da_DK: Vejpunkt tæt på anden vej

en: Connected way end node near other way
da_DK: Forbundet vejs slutpunkt tæt på anden vej

en: Unconnected nodes without physical tags
da_DK: Uforbundne punkter uden fysiske tags

en: Untagged and unconnected nodes
da_DK: Utaggede og uforbundne punkter

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
da_DK: Denne test tjekker for utaggede punkter, som ikke er del af nogen vej.

en: No tags
da_DK: Ingen tags

en: Has tag containing ''fixme''
da_DK: Har tag der inderholder ''fixme''

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
da_DK: Har nøglen "note", "comment" eller "description"

en: Has key ''created_by''
da_DK: Har nøglen ''created_by''

en: Has key ''watch''
da_DK: Har nøglen "watch"

en: Has key ''source''
da_DK: Har nøglen "source"

en: Untagged, empty and one node ways
da_DK: Utaggede, tomme og et-punkts veje

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
da_DK: Denne test tjekker for utaggede og tomme veje og veje med kun et enkelt punkt.

en: Unnamed ways
da_DK: Unavngivne veje

en: Unnamed junction
da_DK: Unavngivet kryds

en: Untagged ways (commented)
da_DK: Utaggede veje (kommenteret)

en: Untagged ways
da_DK: Utaggede veje

en: Empty ways
da_DK: Tomme veje

en: One node ways
da_DK: Enkeltpunktsveje

en: Way connected to Area
da_DK: Vej forbundet til område

en: Checks for ways connected to areas.
da_DK: Leder efter veje der er forbundet til områder.

en: Way terminates on Area
da_DK: Vej afsluttes til område

en: Wrongly Ordered Ways
da_DK: Forkert ordnede veje

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
da_DK: Denne test tjekker retningen af vand-, land- og kystlinje-veje.

en: Reversed land: land not on left side
da_DK: Omvendt land: Der er ikke land på venstre side

en: Show this dialog again the next time
da_DK: Vis denne dialog igen næste gang

en: Do not show again (this operation)
da_DK: Vis ikke igen (denne handling)

en: Do not show again (this session)
da_DK: Vis ikke igen (denne session)

en: Do not show again (remembers choice)
da_DK: Vis ikke igen (husker valg)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
da_DK: Ignorerer misformet URL: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
da_DK: Ignorerer misformet fil-URL: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
da_DK: Parameter "downloadgps" accepterer ikke filnavne eller fil-URL’er

en: Security exception
da_DK: Sikkerhedshændelse

en: Network exception
da_DK: Netværkshændelse

en: IO Exception
da_DK: IO hændelse

en: File System Exception
da_DK: Filsystem hændelse

en: Illegal Data
da_DK: Ugyldig data

en: Offline mode
da_DK: Offlinetilstand

en: Internal Server Error
da_DK: Intern server fejl

en: Bad Request
da_DK: Dårlig forespørgsel

en: Not Found
da_DK: Ikke fundet

en: Conflict
da_DK: Konflikt

en: Authentication failed
da_DK: Godkendelse fejlede

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
da_DK: Adgang til den tilbagetrukne version ''{0}'' af {1} {2} er forbudt.

en: Authorisation Failed
da_DK: Autorisation fejlede

en: Client Time Out
da_DK: Klient timeout

en: Bandwidth Limit Exceeded
da_DK: Båndbreddebegrænsning overskredet

en: Communication with OSM server failed
da_DK: Kommunikationen med OSM-serveren fejlede

en: Unknown host
da_DK: Ukendt vært

en: Object deleted | Objects deleted
da_DK[0]: Objekt slettet
da_DK[1]: Objekter slettet

en: Show help information
da_DK: Vis Hjælp-information

en: Downloading "Message of the day"
da_DK: Downloader "Dagens besked"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
da_DK: Kunne ikke læse MOTD. Hændelse var: {0}

en: Message of the day not available
da_DK: Dagens besked er ikke tilgængelig

en: Click to close the dialog
da_DK: Klik for at lukke dialogen

en: Imagery offset
da_DK: Billedforskydning

[ctx: menu]
en: Imagery
da_DK: Billedlag

[ctx: layer]
en: Offset
da_DK: Forskydning

en: You are running version {0} of Java.
da_DK: Du bruger Java version {0}.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
da_DK: Denne version er ikke længere understøttet af {0} siden {1} og frarådes at bruge.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
da_DK: JOSM vil snart ikke virke med denne version; vi anbefaler dig meget at opdatere til Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
da_DK: Du kan blive udsat for kritiske Java-fejl; Vi anbefaler dig stærkt at opdatere til Java {0}.

en: Would you like to update now ?
da_DK: Vil du opdatere nu?

en: Outdated Java version
da_DK: Forældet Java version

en: Update Java
da_DK: Opdater Java

en: usage
da_DK: brug

en: commands
da_DK: kommandoer

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
da_DK: start JOSM (standard, udføres når ingen kommando er angivet)

en: render data and save the result to an image file
da_DK: tegn data og gem resultatet i en billedfil

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
da_DK: konverter koordinater fra et koordinatreferencesystem til et andet

en: validate data
da_DK: validerer data

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
da_DK: For detaljer om kommandoerne {0} og {1} skal de køres med indstillingen {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
da_DK: Resten af denne hjælpside dokumenterer kommandoen {0}.

en: options
da_DK: valgmuligheder

en: Standard unix geometry argument
da_DK: Standard unix geometrisk argument

en: Download the bounding box
da_DK: Download afgrænsningsområdet

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
da_DK: Download URL''ens lokation (med lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
da_DK: Åbn en fil (enhver filtype der kan åbnes med Fil/Åbn)

en: Download the bounding box as raw GPS
da_DK: Download afgrænsningsområdet som rå GPS

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
da_DK: Download URL''ens lokation (med lat=x&lon=y&zoom=z) som rå GPS

en: Select with the given search
da_DK: Vælg med den givne søgning

en: Launch in maximized mode
da_DK: Start op i maksimeret tilstand

en: Reset the preferences to default
da_DK: Nulstil indstillingerne til standard

en: Changes preferences according to the XML file
da_DK: Ændrer indstillingerne efter XML filen

en: Set preference key to value
da_DK: Sæt indstillingsnøglen til værdien

en: Set the language
da_DK: Indstil sproget

en: Displays the JOSM version and exits
da_DK: Viser JOSM versionen og afslutter

en: Print debugging messages to console
da_DK: Skriv debug besked til skærm

en: Print only warning or error messages to console
da_DK: Udskriv kun advarsler eller fejlmeddelelser til konsollen

en: Skip loading plugins
da_DK: Spring over indlæsning af udvidelser

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
da_DK: Hindre adgangen til den givne ressource(r), adskilt af komma

en: options provided as Java system properties
da_DK: options givet som Java systemegenskaber

en: Change the JOSM directory name
da_DK: Skift JOSM mappe navn

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
da_DK: /STI/TIL/JOSM/PREF

en: Set the preferences directory
da_DK: Sæt indstillingsmappen

en: Default: {0}
da_DK: Standard: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
da_DK: /STI/TIL/JOSM/USERDATA

en: Set the user data directory
da_DK: Sæt brugerdatamappen

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
da_DK: /STI/TIL/JOSM/CACHE

en: Set the cache directory
da_DK: Sæt cachemappen

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
da_DK: /STI/TIL/JOSM/HOMEDIR

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
da_DK: Sæt præferencer+data+cachemappe (cache mappe vil være josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
da_DK: -Djosm.home har lavere forrang, dvs. den specifikke indstilling tilsidesætter den generelle

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
da_DK: bemærk: Til nogle opgaver behøver JOSM en masse hukommelse. Det kan være nødvendigt at tilføje den følgende
          Java-option for at angive den maksimale mængde allokeret hukommelse i megabytes

en: examples
da_DK: eksempler

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
da_DK: Parametrene --download, --downloadgps og --selection behandles i denne rækkefølge.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
da_DK: Vær sikker på at du indlæser nogle data hvis du bruger --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
da_DK: Log niveau er på {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
da_DK: Udvidelsesindlæsningen sprunget over

en: Enabled detailed debug level (trace)
da_DK: Aktivere detaljeret debug niveau (trace)

en: JOSM has failed to start up {0} times. Reset JOSM?
da_DK: JOSM har mislykkedes med at starte op {0} gange. Nulstil JOSM?

en: Reset JOSM?
da_DK: Nulstil JOSM?

en: Initializing
da_DK: Initialiserer

en: Setting defaults
da_DK: Sætter standardværdier

en: Creating main GUI
da_DK: Opretter hovedgrænseflade

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
da_DK: Prøv at aktivere IPv6-netværk, hvor IPv6 foretrækkes frem for IPv4 (virker kun ved tidlig opstart).

en: Updating plugins
da_DK: Opdaterer udvidelser

en: Installing updated plugins
da_DK: Installerer opdaterede udvidelser

en: Loading early plugins
da_DK: Henter indledende udvidelser

en: Loading plugins
da_DK: Henter udvidelser

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
da_DK: ''{0}'' er ikke en gyldig værdi for argumentet ''{1}''. Mulige værdier {2}, eventuelt afgrænset af komma.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
da_DK[0]: JOSM er i offline tilstand. Denne ressource vil ikke være tilgængelig: {0}
da_DK[1]: JOSM er i offline tilstand. Disse ressourcer vil ikke være tilgængelige: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
da_DK: Brugbart IPv6-netværk detekteret, IPv6 foretrækkes frem for IPv4 efter næste genstart.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
da_DK: Brugbart IPv6-netværk detekteret, IPv6 foretrækkes frem for IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
da_DK: Ikke noget brugbart IPv6-netværk detekteret, IPv4 foretrækkes frem for IPv6 efter næste genstart.

en: Unsaved osm data
da_DK: Ugemt OSM-data

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Discard
da_DK: Smid væk

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
da_DK[0]: JOSM fandt {0} ugemt osm datalag.
da_DK[1]: JOSM fandt {0} ugemte osm datalag.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
da_DK: Det ser ud som om JOSM fejlede sidste gang. Vil du gendanne data?

en: Change proxy settings
da_DK: Ændre proxy indstillinger

en: Proxy errors occurred
da_DK: Proxy fejl opstod

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
da_DK: JOSM forsøgte at få adgang til følgende ressourcer: <br> {0}, men det <b>mislykkedes</b> at gøre det, på grund af følgende proxy fejl:<br>{1} Vil du ændre dine proxy-indstillinger nu?

en: Network errors occurred
da_DK: Netværksfejl opstod

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
da_DK: JOSM forsøgte at få adgang til følgende ressourcer: <br> {0}, men det <b>mislykkedes</b> at gøre det, på grund af følgende netværksfejl:<br>{1} Det kan skyldes en manglende proxy konfiguration.<br>Vil du ændre dine proxy-indstillinger nu?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
da_DK[0]: Du har {0} ulæst besked.
da_DK[1]: Du har {0} ulæste beskeder.

en: Click here to see your inbox.
da_DK: Klik her for at se din indbakke.

en: Setting component orientation to right-to-left
da_DK: Indstiller komponentorientering til højre-til-venstre

en: Initializing coordinate format
da_DK: Klargør koordinatformat

en: Starting file watcher
da_DK: Starter fil overvågning

en: Executing platform startup hook
da_DK: Afvikler tilføjelse til opstart af platform

en: Building main menu
da_DK: Opbygger hovedmenu

en: Updating user interface
da_DK: Opdaterer brugerfladen

en: Initializing internal boundaries data
da_DK: Klargør interne grænsedata

en: Initializing OSM API
da_DK: Klargør OSM API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
da_DK: Fjernede laget {0} da det ikke er tilladt af den opsatte API.

en: Initializing validator
da_DK: Klargør validering

en: Initializing presets
da_DK: Klargør prædefinitioner

en: Initializing map styles
da_DK: Klargør kort-stile

en: Initializing Tag2Link rules
da_DK: Klargør Tag2Link regler

en: Loading imagery preferences
da_DK: Indlæser billedlags-indstillinger

[ctx: menu]
en: File
da_DK: Filer

[ctx: menu]
en: Edit
da_DK: Rediger

[ctx: menu]
en: View
da_DK: Vis

[ctx: menu]
en: Mode
da_DK: Tilstand

[ctx: menu]
en: Tools
da_DK: Værktøjer

[ctx: menu]
en: More tools
da_DK: Flere værktøjer

[ctx: menu]
en: Selection
da_DK: Markering

[ctx: menu]
en: Presets
da_DK: Prædefinerede

en: More...
da_DK: Mere...

[ctx: menu]
en: Help
da_DK: Hjælp

en: Main toolbar
da_DK: Hovedværktøjslinje

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
da_DK: Slå synligheden af hovedværktøjslinjen (dvs. den vandrette værktøjslinje) til/fra

en: Edit toolbar
da_DK: Værktøjslinjen Rediger

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
da_DK: Viser/skjuler værktøjslinjen Rediger (dvs. den vertikale værktøjslinje)

en: Imagery preferences...
da_DK: Indstillinger for billedlag...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
da_DK: Åbn indstillinger for billedlag

[ctx: menu]
en: Audio
da_DK: Lyd

en: Do not hide toolbar
da_DK: Skjul ikke værktøjslinje

en: Hide this button
da_DK: Skjul denne knap

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
da_DK: Klik på pilen i bundet for at vise den igen.

en: Hide edit toolbar
da_DK: Skjul værktøjslinjen Rediger

en: Hide or show this toggle button
da_DK: Skjul eller vis denne knap

en: Move right
da_DK: Flyt til højre

en: Map: {0}
da_DK: Kort: {0}

en: Move left
da_DK: Flyt til venstre

en: Move up
da_DK: Flyt op

en: Move down
da_DK: Flyt ned

en: scale
da_DK: skalér

en: Status bar background
da_DK: Statuslinje baggrund

en: Status bar background: active
da_DK: Statuslinje baggrund: aktiv

en: Status bar foreground
da_DK: Statuslinje forgrund

en: Status bar foreground: active
da_DK: Statuslinje forgrund: aktiv

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
da_DK: (Kompas)retningen af det tegnede linjestykke.

en: The angle between the previous and the current way segment.
da_DK: Vinklen mellem det forrige og det nuværende vejstykke.

en: The length of the new way segment being drawn.
da_DK: Længden af det nytegnede vejstykke.

en: The name of the object at the mouse pointer.
da_DK: Navnet på objektet ved musemarkøren.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
da_DK: Midter-klik for at cykle gennem.<br>Hold CTRL for at vælge direkte fra denne liste med musen.<hr>

en: (no object)
da_DK: (intet objekt)

en: Do not hide status bar
da_DK: Skjul ikke statuslinje

en: The northing at the mouse pointer.
da_DK: Den nordlig afstand ved musemarkøren.

en: The easting at the mouse pointer.
da_DK: Den østlig afstand ved musemarkøren.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
da_DK: Den geografiske breddegrad ved musemarkøren.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
da_DK: Den geografiske længdegrad ved musemarkøren.

en: System of measurement changed to {0}
da_DK: Målesystem ændret til {0}

en: Default (open, closed, new)
da_DK: Standard (åben, lukket, ny)

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Created date
da_DK: Oprettet dato

en: Last change date
da_DK: Seneste ændringsdato

en: Select note sorting method
da_DK: Vælg notesorteringsmetode

en: Click to cancel the current operation
da_DK: Klik for at afbryde den aktuelle handling

en: In background
da_DK: I baggrunden

en: Click to run job in background
da_DK: Klik for at afvikle jobbet i baggrunden

[ctx: menu]
en: Windows
da_DK: Vinduer

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
da_DK: <h2>Filter aktivt: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
da_DK: </p><p>Klik igen på filterknappen for at se alle objekter.</p></html>

en: Enlarge
da_DK: Forstør

en: Shrink
da_DK: Formindsk

en: Show downloaded area
da_DK: Vis det downloadede område

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
da_DK: <html>Vælg et <strong>område af OSM tern</strong> på et givent zoomniveau.</html>

en: Zoom level:
da_DK: Zoom-niveau:

en: from tile
da_DK: fra tern

en: up to tile
da_DK: op til tern

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
da_DK: <html>Alternativt kan du indtaste en <strong>tern-adresse</strong> for et enkelt tern i formatet <i>zoomniveau/x/y</i>, f.eks. <i>15/256/223</i>. Tern-adresser i formatet <i>zoom,x,y</i> eller <i>zoom;x;y</i> er også gyldige.</html>

en: Tile address:
da_DK: Tern-adresse:

en: Apply the tile address
da_DK: Anfør tern-adressen

en: Please enter a tile address
da_DK: Indtast en tern-adresse

en: The current value isn''t a valid tile address
da_DK: Den aktuelle værdi er ikke en gyldig tern-adresse

en: Please enter a tile index
da_DK: Indtast et tern-indeks

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
da_DK: Den aktuelle værdi er ikke et gyldigt tern-indeks for det angivne zoomniveau

en: You have encountered a bug in JOSM
da_DK: Du er stødt på en fejl i JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
da_DK: Der opstod en uventet hændelse.
    Dette er altid en kodefejl. Hvis du bruger den nyeste version af JOSM, overvej da at indsende en fejlrapport.

en: Debug information
da_DK: Fejlsøgnings information

en: Manually report at:
da_DK: Manuelt rapporterer på:

en: Is JOSM up to date?
da_DK: Er JOSM opdateret?

en: Send bug report
da_DK: Send fejlrapport

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
da_DK: Hvis du bruger den nyeste version af JOSM og udvidelser, kan du indsende en fejlrapport i vores fejlrapporteringssystem.
    Her burde fejl-informationen allerede være udfyldt for dig. Tilføj informationer om hvordan fejlen kan genskabes, og giv så mange detaljer som muligt.

en: Suppress this error for this session.
da_DK: Undertryk denne fejl for denne session.

en: Suppress further error dialogs for this session.
da_DK: Undertryk yderligere fejldialoger for denne session.

en: Ignore this error.
da_DK: Ignorer denne fejl.

en: Include the system status report.
da_DK: Medtag system statusrapporten.

en: Include information about the data you were working on.
da_DK: Medtag oplysninger om de data du arbejdede med.

en: Include all stack traces.
da_DK: Medtag alle stak-oplysninger.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
da_DK: Åbning af fejlrapport mislykkedes. Rapporter manuelt ved hjælp af denne hjemmeside:

en: Your current version of JOSM is {0}
da_DK: Din nuværende version af JOSM er {0}

en: JOSM is searching for updates...
da_DK: JOSM søger efter opdateringer...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
da_DK: Der opstod en fejl under kontrol af om din JOSM instans er opdateret.

en: JOSM is up to date.
da_DK: JOSM er opdateret.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
da_DK: JOSM er forældet. Den aktuelle version er {0}. Prøv at opdatere JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
da_DK: Før du indsender en fejlrapport sørg du har opdateret til den nyeste version af JOSM her:

en: Update JOSM
da_DK: Opdater JOSM

en: Conflict background: no conflict
da_DK: Konflikt baggrund: ingen konflikt

en: Conflict background: decided
da_DK: Konflikt baggrund: bestemt

en: Conflict background: undecided
da_DK: Konflikt baggrund: ubestemt

en: Conflict background: drop
da_DK: Konflikt baggrund: drop

en: Conflict background: keep
da_DK: Konflikt baggrund: behold

en: Conflict background: combined
da_DK: Konflikt baggrund: kombineret

en: Conflict background: selected
da_DK: Konflikt baggrund: valgt

en: Conflict foreground: undecided
da_DK: Konflikt forgrund: ubestemt

en: Conflict foreground: drop
da_DK: Konflikt forgrund: drop

en: Conflict foreground: keep
da_DK: Konflikt forgrund: behold

en: Conflict background: empty row
da_DK: Konflikt baggrund: tom række

en: Conflict background: frozen
da_DK: Konflikt baggrund: frossen

en: Conflict background: in comparison
da_DK: Konflikt baggrund: i sammenligning

en: Conflict foreground: in comparison
da_DK: Konflikt forgrund: i sammenligning

en: Conflict background
da_DK: Konflikt baggrund

en: Conflict foreground
da_DK: Konflikt forgrund

en: Conflict background: not in opposite
da_DK: Konflikt baggrund: ikke i modsat

en: Conflict background: in opposite
da_DK: Konflikt baggrund: i modsat

en: Conflict background: same position in opposite
da_DK: Konflikt baggrund: samme position i modsat

en: Conflict background: keep one tag
da_DK: Konflikt baggrund: behold et tag

en: Conflict foreground: keep one tag
da_DK: Konflikt forgrund: behold et tag

en: Conflict background: drop tag
da_DK: Konflikt baggrund: drop tag

en: Conflict foreground: drop tag
da_DK: Konflikt forgrund: drop tag

en: Conflict background: keep all tags
da_DK: Konflikt baggrund: behold alle tags

en: Conflict foreground: keep all tags
da_DK: Konflikt forgrund: behold alle tags

en: Conflict background: sum all numeric tags
da_DK: Konflikt baggrund: adderer alle numeriske tags

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
da_DK: Konflikt forgrund: adderer alle numeriske tags

en: Conflict background: keep member
da_DK: Konflikt baggrund: behold medlem

en: Conflict foreground: keep member
da_DK: Konflikt forgrund: behold medlem

en: Conflict background: remove member
da_DK: Konflikt baggrund: fjern medlem

en: Conflict foreground: remove member
da_DK: Konflikt forgrund: fjern medlem

en: {0} more...
da_DK: {0} mere...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
da_DK: Følgende objekter kunne ikke kopieres til mål-objektet<br>da der er slette i mål-datasættet:

en: Merging deleted objects failed
da_DK: Sammenlægning af slettede objekter mislykkedes

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
da_DK: Liste i rolle {0} deltager ikke i et sammenligningspar.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
da_DK: Uventet værdi af parameter "indeks". Fik {0}.

en: Item {0} not found in list.
da_DK: Emne {0} ikke fundet på liste.

en: lock scrolling
da_DK: lås rulning

en: Compare
da_DK: Sammenlign

en: My version
da_DK: Min version

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
da_DK: Liste over elementer i mit datasæt, f.eks. det lokale datasæt

en: Merged version
da_DK: Sammenflettet version

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
da_DK: Liste over sammenlagte elementer. De vil erstatte listen med mine elementer når sammenlægnings beslutningen er påført.

en: Their version
da_DK: Deres version

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
da_DK: Liste over elementer i deres datasæt, f.eks. serverdatasættet

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
da_DK: Kopier mine markerede punkter til starten af den sammenlagte liste over punkter

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
da_DK: Kopier mine markerede elementer til enden af den sammenlagte liste over elementer.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
da_DK: Kopier mine markerede elementer ind før det første markerede element i listen over sammenlagte elementer.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
da_DK: Kopier mine markerede elementer ind efter det første markerede element i listen over sammenlagte elementer.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
da_DK: Kopier deres markerede element til starten af listen over sammenlagte elementer.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
da_DK: Kopier deres markerede elementer til enden af listen over sammenlagte elementer.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
da_DK: Kopier deres markerede elementer ind før det første markerede element i listen over sammenlagte elementer.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
da_DK: Kopier deres markerede element ind efter det første markerede element i listen over sammenlagte elementer

en: Copy all my elements to the target
da_DK: Kopier alle mine elementer til målet

en: Copy all their elements to the target
da_DK: Kopier alle deres elementer til målet

en: Move up the selected entries by one position.
da_DK: Flyt de valgte elementer et trin op.

en: Move down the selected entries by one position.
da_DK: Flyt de valgte elementer et trin ned.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
da_DK: Fjern de markerede indlæg fra listen over sammenlagte elementer.

en: Freeze
da_DK: Frys

en: Freeze the current list of merged elements.
da_DK: Frys den nuværende liste over samlede elementer.

en: Unfreeze
da_DK: Stands frysning

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
da_DK: Stands frysning af listen over samlede elementer og start samling.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
da_DK: <html>Klik <strong>{0}</strong> for at begynde at sammenlægge mine og deres indlæg.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
da_DK: <html>Klik <strong>{0}</strong> for at afslutte sammenlægning af mine og deres indlæg.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
da_DK[0]: Min version ({0} indlæg)
da_DK[1]: Min version ({0} indlæg)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
da_DK[0]: Sammenlagt version ({0} indlæg)
da_DK[1]: Sammenlagt version ({0} indlæg)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
da_DK[0]: Deres version ({0} indlæg)
da_DK[1]: Deres version ({0} indlæg)

en: My version (local dataset)
da_DK: Min version (lokalt datasæt)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
da_DK: Egenskaber i mit datasæt, f.eks. det lokale datasæt

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
da_DK: Egenskaber i det sammenlagte elementer. De vil erstatte egenskaber i mine elementer når sammenlægningsbeslutninger er udført.

en: Their version (server dataset)
da_DK: Deres version (serverens datasæt)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
da_DK: Egenskaber i deres datasæt, f.eks. server datasættet

en: My with Their
da_DK: Min med deres

en: My with Merged
da_DK: Min med sammenflettet

en: Their with Merged
da_DK: Deres med sammenflettet

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
da_DK: Rolle {0} er ikke involveret i sammenligningspar {1}.

en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Nodes
da_DK: Punkter

en: Members
da_DK: Medlemmer

en: No pending tag conflicts to be resolved
da_DK: Ingen uafklarede tagkonflikter der skal løses

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
da_DK[0]: Tags({0} konflikt)
da_DK[1]: Tags({0} konflikter)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
da_DK[0]: {0} ventende tag-konflikt der skal løses
da_DK[1]: {0} ventende tag-konflikter der skal løses

en: Nodes(resolved)
da_DK: Punkter (afklaret)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
da_DK: Sammenlagt punktliste frosset. Ingen uafklarede konflikter i denne vejs punktliste

en: Nodes(with conflicts)
da_DK: Punkter (med konflikter)

en: Pending conflicts in the node list of this way
da_DK: Uafklarede konflikter i denne vejs punktliste

en: Members(resolved)
da_DK: Medlemmer (afklaret)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
da_DK: Sammenlagt medlemsliste frosset. Ingen uafklarede konflikter i denne relations medlemsliste

en: Members(with conflicts)
da_DK: Medlemmer (med konflikter)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
da_DK: Uafklarede konflikter i denne relations medlemsliste

en: No pending property conflicts
da_DK: Ingen uafklarede egenskabskonflikter

en: Properties(with conflicts)
da_DK: Egenskaber (med konflikter)

en: Pending property conflicts to be resolved
da_DK: Uafklarede egenskabskonflikter der skal løses

en: Conflict Resolution
da_DK: Konflikt-løsning

en: Node
da_DK: Punkt

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
da_DK: Sammenlagte punkter ikke frosset endnu. Kan ikke opbygge løsnings kommando.

en: (none)
da_DK: ingen

en: deleted
da_DK: slettet

en: not deleted
da_DK: ikke slettet

en: Deleted State:
da_DK: Slettet status:

en: Coordinates:
da_DK: Koordinater:

en: Referenced by:
da_DK: Reffereret af:

en: Keep my coordinates
da_DK: Behold mine koordinater

en: Keep their coordinates
da_DK: Behold deres koordinater

en: Undecide conflict between different coordinates
da_DK: Omgør beslutning om konflikt mellem forskellige koordinater

en: Keep my deleted state
da_DK: Behold min slettede status

en: Keep their deleted state
da_DK: Behold deres slettede status

en: Undecide conflict between deleted state
da_DK: Omgør beslutning om konflikt mellem slettede status

en: Role
da_DK: Rolle

en: Primitive
da_DK: Primitiv

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
da_DK: Sammenlagte medlemmer ikke frosset endnu. Kan ikke opbygge løsnings kommando

en: <undefined>
da_DK: <udefineret>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
da_DK: Det sammenlagte datasæt vil ikke indeholde en tag med nøgle {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
da_DK: Mit datasæt indeholder ikke en tag med nøgle {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
da_DK: Kan ikke anvende uafklaret tagsamlingsgenstand.

en: Key
da_DK: Nøgle

en: Value
da_DK: Værdi

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
da_DK: Behold de markerede nøgle/værdi par fra det lokale datasæt

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
da_DK: Behold de markerede nøgle/værdi par fra serverens datasæt

en: Mark the selected tags as undecided
da_DK: Markér de markerede tags som uafklarede

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
da_DK: Deres datasæt indeholder ikke en tag med nøgle {0}

en: Conflicts when combining primitives
da_DK: Konflikter ved kombination af primitiver

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
da_DK: Konflikter ved kombination af veje - kombineret vej er "{0}"

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
da_DK: Konflikter ved sammenlægning af punkter - slutpunkt er "{0}"

en: No conflicts to resolve
da_DK: Ingen konflikter at løse

en: Cancel conflict resolution
da_DK: Afbryd løsning af konflikt

en: Apply resolved conflicts
da_DK: Anvend løste konflikter

en: Apply
da_DK: Anvend

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
da_DK[0]: Du er ved at forbinde {1} objekt, som er den del af {0} relation:<br/>{2}Forbindes disse objekter kan det måske ødelægge denne relation. Hvis du er usikker, så afbryd denne handling.<br/>Hvis du ønsker at fortsætte, vises en dialog til at beslutte hvordan relationen tilpasses.<br/><br/>Ønsker du at fortsætte?
da_DK[1]: Du er ved at forbinde {1} objekter, som er den del af {0} relationer:<br/>{2}Forbindes disse objekter kan det måske ødelægge disse relationer. Hvis du er usikker, så afbryd denne handling.<br/>Hvis du ønsker at fortsætte, vises en dialog til at beslutte hvordan relatonerne tilpasses.<br/><br/>Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
da_DK[0]: Du er ved at forbinde {0} objekter, men de følgende tags bliver brugt konfliktfyldt:<br/>{1}Hvis disse objekter forbindes, vil det resulterende objekt måske have uønskede tags.<br/>Hvis du ønsker at fortsætte, vises en dialog til at rette de modstridende tags.<br/><br/>Ønsker du at fortsætte?
da_DK[1]: Du er ved at forbinde {0} objekter, men de følgende tags bliver brugt konfliktfyldt:<br/>{1}Hvis disse objekter forbindes, vil det resulterende objekt måske have uønskede tags.<br/>Hvis du ønsker at fortsætte, vises en dialog til at rette de modstridende tags.<br/><br/>Ønsker du at fortsætte?

en: <i>missing</i>
da_DK: <i>mangler</i>

en: Choose a value
da_DK: Vælg en værdi

en: none
da_DK: intet

en: all
da_DK: alle

en: Please decide which values to keep
da_DK: Beslut hvilke værdier der skal beholdes

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
da_DK: Værdi "{0}" vil blive anvendt for nøgle "{1}"

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
da_DK: Alle numeriske værdier summeret som ''{0}'' vil blive anvendt som nøgle ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
da_DK: Nøglen ''{0}'' og alle dens værdier vil blive fjernet

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
da_DK: Alle værdier slået sammen som ''{0}'' vil blive anvendt for nøgle ''{1}''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
da_DK: Tagsamling indeholder ikke den markerede værdi "{0}".

en: Not decided yet
da_DK: Ikke afklaret endnu

en: Tags from nodes
da_DK: Tags fra punkter

en: Tags from ways
da_DK: Tags fra veje

en: Tags from relations
da_DK: Tags fra relationer

en: Conflicts in pasted tags
da_DK: Konflikter i indsatte tags

en: Paste ...
da_DK: Indsæt ...

en: From ...
da_DK: Fra ...

en: To ...
da_DK: Til ...

en: {0} way | {0} ways
da_DK[0]: {0} vej
da_DK[1]: {0} veje

en: {0} relation | {0} relations
da_DK[0]: {0} relation
da_DK[1]: {0} relationer

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
da_DK: Position {0} er ude af rækkevidde. Nuværende antal medlemmer er {1}.

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Keep
da_DK: Behold

en: Undecided
da_DK: Uafklaret

en: Remove this relation member from the relation
da_DK: Fjern dette relationsmedlem fra relationen

en: Keep this relation member for the target object
da_DK: Behold dette relationsmedlem for målobjektet

en: Role:
da_DK: Rolle:

en: Enter a role for all relation memberships
da_DK: Indtast en rolle for alle relationsmedlemskaber

en: Tag modified relations with
da_DK: Tag modificerede relationer med

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
da_DK: <html>Markér for at gøre det muligt at indtaste en tag der vil blive tilføjet<br>alle ændrede relationer.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
da_DK: Nøgle:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
da_DK: <html>Indtast en tag nøgle, f.eks. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
da_DK: Værdi:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
da_DK: <html>Indtast en tag værdi, f.eks. <strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
da_DK: <html>De kombinerede veje er medlemmer i en eller flere relationer. Beslut om du vil <strong>beholde</strong> disse medlemskaber for den kombinerede vej, eller om du vil <strong>fjerne</strong> dem.<br>Standarden er at <strong>beholde</strong> den første vej, og <strong>fjerne</strong>de andre veje, der er medlemmer af den samme relation: den kombinerede vej vil træde i stedet for den oprindelige vej i relationen.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
da_DK: <html>De sammenlagte punkter er medlemmer i en eller flere relationer. Beslut om du vil <strong>beholde</strong> disse medlemskaber for slutpunktet eller om du vil <strong>fjerne</strong> dem.<br>Standarden er at <strong>beholde</strong> det første punkt og <strong>fjerne</strong> de andre punkter, der er medlemmer af den samme relation: slutpunktet vil træde i stedet for det oprindelige punkt i relationen.</html>

en: Apply this role to all members
da_DK: Anvend denne rolle for alle medlemmer

en: Orig. Way
da_DK: Orig. vej

en: Show tags with conflicts only
da_DK: Vis kun tags med konflikter

en: Show tags with multiple values only
da_DK: Vis kun tags med mange værdier

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
da_DK: <html>Marker de værdier der skal beholdes for de følgende tags.</html>

en: Apply?
da_DK: Udfør?

en: Old role
da_DK: Gammel rolle

en: New role
da_DK: Ny rolle

en: Old key
da_DK: Gammel nøgle

en: Old value
da_DK: Gammel værdi

en: New key
da_DK: Ny nøgle

en: New value
da_DK: Ny værdi

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
da_DK[0]: Indsætter {0} tag
da_DK[1]: Indsætter {0} tags

en: to {0} object | to {0} objects
da_DK[0]: til {0} objekt
da_DK[1]: til {0} objekter

en: Delete incomplete members?
da_DK: Slet ufuldstændige medlemmer?

en: Paste without incomplete members
da_DK: Indsæt uden ufuldstændige medlemmer

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
da_DK: De kopierede data indeholder ufuldstændige objekter. Når du indsætter den ufuldstændige objekter er fjernet. Ønsker du at indsætte data uden den ufuldstændige objekter?

en: Do you want to paste these tags?
da_DK: Ønsker du at indsætte disse tags?

en: Clear buffer
da_DK: Ryd buffer

en: Ignore warnings
da_DK: Ignorer advarsler

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
da_DK: <html><p> Beklager, det er ikke muligt at indsætte tags fra udklipsholderen. Den indeholder ikke noget JOSM objekt, eller passende tekst. </p></html>

en: For selected objects only
da_DK: Kun for de valgte elementer

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
da_DK: <html>Vælg for kun at vise rettesæt for de aktuelt markerede objekter.<br>Fravælg for at vise alle rettesæt for objekter i det aktuelle data lag.</html>

en: Changesets
da_DK: Rettesæt

en: Open the list of changesets in the current layer.
da_DK: Åbn listen over rettesæt i det nuværende lag.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
da_DK: Marker alle objekter tilhørende de aktuelt markerede rettesæt

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
da_DK: Ændringssæt: Vælg alle objekter tilknyttet de aktuelt valgte ændringssæt

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
da_DK: Download information om de markerede rettesæt fra OSM serveren

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
da_DK: Ændringssæt: Hent information om det valgte ændringssæt fra OSM-serveren

en: Close the selected open changesets
da_DK: Luk de markerede åbne rettesæt

en: Changesets: Close the selected open changesets
da_DK: Ændringssæt: Luk de valgte åbne ændringssæt

en: Show info
da_DK: Vis information

en: Open a web page for each selected changeset
da_DK: Åbn en webside for hvert markeret rettesæt

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
da_DK: Ændringssæt: Åbn en webside for hvert valgte ændringssæt

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
da_DK: Åbner rettesætshåndteringsvinduet for de markerede rettesæt

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
da_DK: Ændringssæt: Åbner Ændringssæt-håndteringsvinduet for de valgte ændringssæt

en: Command Stack
da_DK: Kommandostak

en: Open a list of all commands (undo buffer).
da_DK: Åbn en liste over alle kommandoer (fortryd-oversigt)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
da_DK: Kommandstak: Fortryd: {0} / Genskab: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
da_DK: Vælger de objekter, der deltager i denne kommando (medmindre de er slettet)

en: Command Stack: Select
da_DK: Kommando-stak: Vælg

en: Select and zoom
da_DK: Vælg og zoom

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
da_DK: Vælger de objekter der er en del af denne kommando (med mindre de aktuelt er slettede), og zoomer ind på dem

en: Command Stack: Select and zoom
da_DK: Kommando-stak: Vælg og zoom

en: Undo the selected and all later commands
da_DK: Fortryd den valgte og alle efterfølgende kommandoer

en: Redo the selected and all earlier commands
da_DK: Genskab den valgte og alle tidligere kommandoer

en: Command Stack: Undo
da_DK: Kommando-stak: Fortryd

en: Command Stack: Redo
da_DK: Kommando-stak: Gentag

en: Resolve conflicts
da_DK: Løs konflikter

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
da_DK[0]: Konflikt: {0} uløst
da_DK[1]: Konflikter: {0} uløste

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
da_DK: Rel.:{0} / Veje:{1} / Punkter:{2}

en: Resolve
da_DK: Løs

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
da_DK: Åbn en fletnings-dialogboks for alle valgte elementer i den ovenstående liste.

en: Resolve to my versions
da_DK: Løs til mine versioner

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
da_DK: Løser alle uløste konflikter til ''min'' version

en: Resolve to their versions
da_DK: Løs til deres versioner

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
da_DK: Løser alle uløste konflikter til ''deres'' version

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
da_DK[0]: Der blev fundet {0} konflikt.
da_DK[1]: Der blev fundet {0} konflikter.

en: Click to close this dialog and continue editing
da_DK: Klik for at lukke denne dialog og fortsætte med at redigere

en: Conflicts detected
da_DK: Konflikter fundet

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
da_DK: Abryd konfliktløsning og luk dialogen

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
da_DK: Anvend løste konflikter og luk dialogen

en: Apply Resolution
da_DK: Anvend løsning

en: Close anyway
da_DK: Luk alligevel

en: Continue resolving
da_DK: Fortsæt løsning

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
da_DK: <html>Du blev ikke færdig med at sammenlægge forskellene i denne konflikt.<br>Konflikt løsninger vil ikke blive påført med mindre alle forskelle<br>er løst.<br>Klik på<strong>{0}</strong> for at lukke alligevel.<strong>Allerede<br>løste forskelle vil ikke blive påført.</strong>Klik <strong>{1}</strong> for at fortsætte med at løse konflikter.</html>

en: Conflict not resolved completely
da_DK: Konflikt er ikke helt løst

en: Resolve conflicts for ''{0}''
da_DK: Løs konflikter for ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
da_DK[0]: Bekræft fjernelse af <strong>{0} objekt</strong>.
da_DK[1]: Bekræft fjernelse af <strong>{0} objekter</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
da_DK[0]: {0} relation påvirkes.
da_DK[1]: {0} relationer påvirkes.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
da_DK[0]: Sletter {0} objekt
da_DK[1]: Sletter {0} objekter

en: Delete objects
da_DK: Sletter objekter

en: To delete
da_DK: At slette

en: From Relation
da_DK: Fra relation

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
da_DK: Klik for at lukke dialogen og fjerne objektet fra relationerne

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
da_DK: Klik for at lukke dialogen og afbryde sletning af objekterne

en: Filter objects and hide/disable them.
da_DK: Filtrer objekter og skjul/slå dem fra.

en: Enable filter
da_DK: Slå filter til

en: Multikey: {0}
da_DK: Flertast: {0}

en: Hide filter
da_DK: Skjul filter

en: Hiding filter
da_DK: Skjuler filter

en: Inverse filter
da_DK: Omvend filter

en: Filter mode
da_DK: Filtertilstand

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add filter.
da_DK: Tilføj filter.

en: Filter: Add
da_DK: Filter: Tilføj

en: Edit filter.
da_DK: Rediger filter.

en: Filter: Edit
da_DK: Filter: Rediger

en: Delete filter.
da_DK: Slet filter.

en: Filter: Delete
da_DK: Filter: Slet

en: Up
da_DK: Op

en: Move filter up.
da_DK: Flyt filter op.

en: Filter: Move up
da_DK: Filter: Flyt op

en: Down
da_DK: Ned

en: Move filter down.
da_DK: Flyt filter ned.

en: Filter: Move down
da_DK: Filter: Flyt ned

en: Sort
da_DK: Sorter

en: Sort filters.
da_DK: Sortér filtre.

en: Filter: Sort
da_DK: Filter: Sortér

en: Reverse
da_DK: Vend

en: Reverse the filters order.
da_DK: Vend rækkefølgen af filtrene.

en: Filter: Reverse
da_DK: Filter: Vend

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
da_DK: Filter Skjult: {0} Deaktiveret: {1}

[ctx: filter]
en: Text
da_DK: Tekst

en: <h2>Filter active</h2>
da_DK: <h2>Filter er aktivt</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
da_DK: </p><p>Luk filter-dialogen for at se alle objekter.<p></html>

en: not in data set
da_DK: ikke i datasæt

en: Node:
da_DK: Punkt:

en: Way:
da_DK: Vej:

en: deleted-on-server
da_DK: slettet-på-server

en: all-referrers-downloaded
da_DK: alle-henvisninger-hentet

en: referrers-not-all-downloaded
da_DK: henvisninger-ikke-alle-hentet

en: modified
da_DK: ændret

en: filtered/hidden
da_DK: filtreret/skjult

en: filtered/disabled
da_DK: filtreret/deaktiveret

en: has direction keys (reversed)
da_DK: har retningsnøgler (omvendt)

en: has direction keys
da_DK: har retningsnøgler

en: State:
da_DK: Tilstand:

en: Data Set:
da_DK: Datasæt:

en: Edited at:
da_DK: Redigeret den:

en: <new object>
da_DK: <nyt objekt>

en: Edited by:
da_DK: Redigeret af:

en: In changeset:
da_DK: I rettesæt:

en: Centroid:
da_DK: Tyngdepunkt:

en: Length: {0}
da_DK: Længde: {0}

en: Average segment length: {0}
da_DK: Gennemsnitlig segmentlængde: {0}

en: Standard deviation: {0}
da_DK: Standardafvigelse: {0}

en: Area: {0}
da_DK: Areal: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
da_DK[0]: {0} Medlem:
da_DK[1]: {0} Medlemmer:

en:  as "{0}"
da_DK:  som "{0}"

en: {0} Nodes:
da_DK: {0} Punkter:

en: Bounding box:
da_DK: Afgrænsningsområde:

en: Bounding box (projected):
da_DK: Afgrænsningsområde (projekteret):

en: Center of bounding box:
da_DK: Centrum af afgrænsningsområde:

en: Coordinates (projected):
da_DK: Koordinater (projekteret):

en: Part of:
da_DK: Del af:

en: In conflict with:
da_DK: I konflikt med:

en: Advanced object info
da_DK: Udvidet objekt-information

en: map style
da_DK: kortstil

en: edit counts
da_DK: rediger tæller

en: Styles for "{0}":
da_DK: Stile for "{0}":

en: {0} style "{1}"
da_DK: {0} stil "{1}"

en: Display range: {0}
da_DK: Visningsområde: {0}

en: Layer {0}
da_DK: Lag {0}

en: List of generated Styles:
da_DK: Liste over genererede stile:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
da_DK: De 2 valgte objekter har identiske stilart cacher.

en: The 2 selected objects have different style caches.
da_DK: De 2 valgte objekter har forskellige stilcacher.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
da_DK: Advarsel: De 2 valgte objekter har lignende, men ikke ens stilcacher.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
da_DK[0]: {0} bruger har sidst redigeret udvælgelsen:
da_DK[1]: {0} brugere har sidst redigeret udvælgelsen:

en: Enter the coordinates for the new node.
da_DK: Indtast koordinaterne for det nye punkt.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
da_DK: Du kan adskille længdegrad og breddegrad med mellemrum, komma eller semikolon.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
da_DK: Brug positive tal eller N, E bogstaverne til at angive Nord eller Øst kompasretningerne.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
da_DK: For Syd og Vest kompasretningerne kan du enten bruge negative tal eller S, W bogstaverne.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
da_DK: Koordinatværdi kan være i en af tre formater:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
da_DK: <i>grader</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
da_DK: <i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minutter</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
da_DK: <i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minutter</i><tt>&#39;</tt> <i>sekunder</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
da_DK: Symbolerne <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> er valgfrie.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
da_DK: Du kan også bruge syntaksen <tt>lat="..." lon="..."</tt> eller <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
da_DK: Nogle eksempler:

en: Projected coordinates:
da_DK: Projekterede koordinater:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
da_DK: Indtast østlig  og nordlig afstand (x og y) adskilt af mellemrum, komma eller semikolon.

en: Lat/Lon
da_DK: Bredde-/længdegrad

en: East/North
da_DK: Øst/Nord

en: Please enter GPS coordinates
da_DK: Indtast GPS-koordinater

en: Please enter a Easting and Northing
da_DK: Indtast østlig og nordlig afstand

en: Toggle visibility of layer: {0}
da_DK: Vælg synlighed for laget: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
da_DK: Åbn en liste over alle hentede lag.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
da_DK: laget er synligt i øjeblikket (klik for at skjule lag)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
da_DK: laget er skjult i øjeblikket (klik for at vise laget)

en: this layer is the active layer
da_DK: dette lag er det aktive lag

en: this layer is not currently active (click to activate)
da_DK: dette lag er ikke aktivt i øjeblikket (klik for at aktivere)

en: scale follows native resolution of this layer
da_DK: skala følger oprindelige opløsning på dette lag

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
da_DK: skala følger oprindelige opløsning på et andet lag (klik for at sætte dette lag)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
da_DK: skala følger ikke den oprindelige opløsning for noget lag (klik for at indstille dette lag)

en: this layer has no native resolution
da_DK: dette lag har ingen oprindelige opløsning

en: layer is without a user-defined offset
da_DK: lag er uden en brugerdefineret forskydning

en: (click to activate previous offset)
da_DK: (klik for at aktivere forrige forskydning)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
da_DK: lag har en forskydning på {0} (klik for at fjerne forskydning)

en: this layer can not have an offset
da_DK: dette lag kan ikke have en forskydning

en: Information about layer
da_DK: Information om lag

en: Map paint preferences...
da_DK: Korttegnings indstillinger...

en: Map Paint Styles
da_DK: Korttegningsstile

en: configure the map painting style
da_DK: konfigurer korttegningsstilen

en: On/Off
da_DK: Til/fra

en: Turn selected styles on or off
da_DK: Slå valgte stile til eller fra

en: Move the selected entry one row down.
da_DK: Flyt det valgte emne en række ned.

en: Move the selected entry one row up.
da_DK: Flyt det valgte emne en række op.

en: Map Paint Styles: Move selected entry down
da_DK: Kortmalingsstile: Flyt valgt indgang ned

en: Map Paint Styles: Move selected entry up
da_DK: Kortmalingsstile: Flyt valgt indgang op

en: Reload from file
da_DK: Genindlæs fra fil

en: reload selected styles from file
da_DK: genindlæs valgte stilarter fra fil

en: Save as...
da_DK: Gem som...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
da_DK: Gem en kopi af denne stilart til en fil og tilføj den til listen

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
da_DK: Korttegnings stilartfil (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
da_DK: Korttegnings stilartfil (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
da_DK: Genindlæser stilart kilder

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
da_DK: Gemmer stilart "{0}" som "{1}"

en: view meta information, error log and source definition
da_DK: vis meta information, fejllog og kilde-definition

en: Map Style info
da_DK: Kortstil info

en: Source
da_DK: Kilde

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Built-in Style, internal path:
da_DK: Inbygget stilart, intern sti:

en: Path:
da_DK: Sti:

en: Icon:
da_DK: Ikon:

en: Background:
da_DK: Baggrund:

en: Style is currently active?
da_DK: Stilart er aktiv i øjeblikket?

en: No
da_DK: Nej

en: Style settings
da_DK: Stil indstillinger

en: Customize the style
da_DK: Tilpas stil

en: Search menu items
da_DK: Søgemenuemner

en: Mini map
da_DK: Mini kort

en: Displays a small map of the current edit location
da_DK: Viser et lille kort over den aktuelle redigerings placering

en: List of notes
da_DK: Liste over noter

en: Notes: {0}/{1}
da_DK: Noter: {0}/{1}

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Add comment
da_DK: Tilføj kommentar

en: Notes: Add comment
da_DK: Noter: Tilføj kommentar

en: Comment on note
da_DK: Kommentar til note

en: Add comment to note:
da_DK: Tilføj kommentar til note:

en: Close note
da_DK: Luk note

en: Notes: Close note
da_DK: Noter: Luk note

en: Close note with message:
da_DK: Luk note med besked:

en: Create
da_DK: Opret

en: Notes: New note
da_DK: Noter: Ny note

en: Reopen
da_DK: Genåbn

en: Reopen note
da_DK: Genåbn note

en: Notes: Reopen note
da_DK: Noter: Genåbn note

en: Reopen note with message:
da_DK: Genåbn note med besked:

en: Sort notes
da_DK: Sorter noter

en: Notes: Sort notes
da_DK: Noter: Sorter noter

en: Open in browser
da_DK: Åbn i browser

en: Open the note in an external browser
da_DK: Åbn note i en ekstern browser

en: Notes: Open note in browser
da_DK: Noter: Åbn note i browser

en: Object type:
da_DK: Objekttype:

[ctx: osm object types]
en: mixed
da_DK: blandet

en: Choose the OSM object type
da_DK: Vælg OSM objekttype

en: Object ID:
da_DK: Objekt ID:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
da_DK: Indtast ID’et fra det objekt der skal downloads

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
da_DK: Objekt ID''er kan adskilles af komma eller mellemrum, for eksempel: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
da_DK: Blandet tilstand: angiv elementer sådan her: {0}<br/>({1} står for <i>punkt</i>, {2} for <i>vej</i>, og {3} for <i>relation</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
da_DK: Intervaller af objekt ID''er er angivet med en bindestreg, for eksempel: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
da_DK: Udklipsholderen har mere end {0} tegn. Indsætter ikke automatisk.
    Du kan overveje at bruge Overpass i stedet.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
da_DK: Ugyldig ID liste specificeret
    Kan ikke fortsætte.

en: Existing node
da_DK: Eksisterende punkt

en: Both nodes
da_DK: Begge punkter

en: New node
da_DK: Nyt punkt

en: Tags/Memberships
da_DK: Tags/Medlemskaber

en: Unglue
da_DK: Adskil

en: Where should the tags of the node be put?
da_DK: Hvor skal tags for punktet være?

en: Where should the memberships of this node be put?
da_DK: Hvor skal medlemskaberne for dette punkt være?

en: Open a list of all relations.
da_DK: Åbn en liste over alle relationer.

en: Relation list filter
da_DK: Relationsliste filter

en: New
da_DK: Ny

en: Create a new relation
da_DK: Opret en ny relation

en: Relations: {0}/{1}
da_DK: Relationer: {0}/{1}

en: Relations: {0}
da_DK: Relationer: {0}

en: Search
da_DK: Søg

en: Submit filter
da_DK: Send filter

en: Filter string:
da_DK: Filterstreng:

en: Search string:
da_DK: Søgestreng:

en: Enter the search expression
da_DK: Indtast søgeudtrykket

en: select
da_DK: markering

en: add to selection
da_DK: føj til markering

en: remove from selection
da_DK: fjern fra markering

en: find in selection
da_DK: find i markering

en: case sensitive
da_DK: versalfølsom

en: all objects
da_DK: alle objekter

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
da_DK: Inkluder også ufuldstændige og slettede objekter i søgningen.

en: add toolbar button
da_DK: tilføj værktøjslinjeknap

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
da_DK: Tilføj en knap med dette søgeudtryk til værktøjslinjen.

en: regular expression
da_DK: regulært udtryk

en: MapCSS selector
da_DK: MapCSS vælger

en: Results
da_DK: Resultater

en: Search syntax
da_DK: Søge syntaks

en: Invalid search expression
da_DK: Ugyldigt søgeudtryk

en: Search by preset
da_DK: Søg via prædefinerede

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
da_DK: Søgeudtrykket er ikke gyldigt: 
    
     {0}

en: Hints
da_DK: Tips

en: basics
da_DK: grundlæggende

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
da_DK: ''Baker'' og ''Street'' i en vilkårlig nøgle

en: ''Baker Street'' in any key
da_DK: ''Baker Street'' i en vilkårlig nøgle

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
da_DK: "værdifragment" hvorsomhelst i "nøgle"

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
da_DK: name:str matcher name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
da_DK: "værdifragment" ingen steder i "nøgle"

en: matches if ''key'' exists
da_DK: passer hvis "nøgle" eksisterer

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
da_DK: matcher hvis ''key'' har en sandhedsværdi (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
da_DK: "nøgle" med præcist "værdien"

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
da_DK: værdi af ''key'' der matcher det regulære udtryk ''regexp''

en: ''key'' with any value
da_DK: "nøgle" med vilkårlig værdi

en: ''key'' with empty value
da_DK: ''nøgle'' med tom værdi

en: ''value'' in any key
da_DK: "værdi" i en vilkårlig nøgle

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
da_DK: passer hvis ''nøgle'' er større end ''værdi'' (tilsvarende, mindre end)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
da_DK: til at anføre operatorer.<br>Inden for citerede strenge skal <b>"</b> og <b>\</b> tegnene afgrænses af et foranstillet <b>\</b> (f.eks. <b>\"</b> og <b>\\</b>).

en: combinators
da_DK: kombinationer

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
da_DK: logisk og (begge udtryk skal være sande)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
da_DK: logisk eller (mindst et udtryk skal være sandt)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
da_DK: logisk xor (ét og kun ét udtryk skal være opfyldt)

en: logical not
da_DK: logisk ikke

en: use parenthesis to group expressions
da_DK: brug paranteser for at gruppere udtryk

en: objects
da_DK: objekter

en: all nodes
da_DK: alle punkter

en: all ways
da_DK: alle veje

en: all relations
da_DK: alle relationer

en: all closed ways
da_DK: alle lukkede veje

en: object without useful tags
da_DK: objekt uden brugbare tags

en: all objects that use the address preset
da_DK: alle objekter der bruger prædefinerede adresser

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
da_DK: alle objekter der bruger prædefinerede under Geografi/Naturgruppen

en: objects changed by author
da_DK: objekter ændret af forfatter

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
da_DK: user:<i>OSM brugernavn</i> (objekter med forfatteren <i>OSM brugernavn</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
da_DK: user:anonymous (objekter uden en tildelt forfatter)

en: objects with given ID
da_DK: objekter med et givent ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
da_DK: id:0 (nye objekter)

en: objects with given version
da_DK: objekter med en given version

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
da_DK: version:0 (objekter uden en tildelt version)

en: objects with given changeset ID
da_DK: objekter med et givent rettesæt-ID

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
da_DK: rettesæt:0 (objekter uden et tildelt rettesæt)

en: objects with last modification timestamp within range
da_DK: objekter med sidste ændrings-tidsstempel indenfor område

en: properties
da_DK: egenskaber

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
da_DK: veje med mindst 20 punkter eller relationer der indeholder mindst 20 punkter

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
da_DK: punkter med mindst 3 henvisende veje eller relationer der indeholder mindst 3 veje

en: objects having 5 to 10 tags
da_DK: objekter med 5 til 10 tags

en: relations with 2 members
da_DK: relationer med 2 medlemmer

en: closed ways with an area of 100 m²
da_DK: lukkede områder med et areal på 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
da_DK: veje med en længde på 200 m eller derover

en: state
da_DK: tilstand

en: all modified objects
da_DK: alle ændrede objekter

en: all new objects
da_DK: alle nye objekter

en: all selected objects
da_DK: alle markerede objekter

en: all incomplete objects
da_DK: alle ufuldstændige objekter

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
da_DK: alle slettede objekter (afkrydsningsfeltet <b>{0}</b> skal være markeret)

en: related objects
da_DK: relaterede objekter

en: all children of objects matching the expression
da_DK: alle børn af objekter der svarer til udtrykket

en: all parents of objects matching the expression
da_DK: alle forældre til objekter der svarer til udtrykket

en: objects with given role in a relation
da_DK: objekter med en given rolle i en relation

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
da_DK: relation indeholder et medlem med rollen <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
da_DK: objekter er en del af en relation med rollen <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
da_DK: n''te medlem af relation og/eller n''te punkt i vej

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
da_DK: hver n''te medlem af relation og/eller hver n''te punkt i vej

en: view
da_DK: visning

en: objects in current view
da_DK: objekter i den aktuelle visning

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
da_DK: objekter (og alle dets vej-punkter / relations medlemmer) i den aktuelle visning

en: objects in downloaded area
da_DK: objekter i det downloadede område

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
da_DK: objekter (og alle det vej-punkter / relations medlemmer) i det downloadede område

en: location
da_DK: placering

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
da_DK: {0} alle objekter der har {1} som egenskab downloades.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
da_DK: {0} alle objekter med det tilsvarende nøgle/værdipar placeret omkring Berlin. Bemærk, standardværdien for radius er sat til 1000m, men den kan ændres i den genererede forespørgsel.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
da_DK: {0} alle objekter i det nuværende valg, der har {1} som attribut.

en: Selection
da_DK: Markering

en: Open a selection list window.
da_DK: Åbn et vindue med en markeringsliste.

en: Zoom to selection
da_DK: Zoom til markering

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
da_DK[0]: Zoom til markeret element
da_DK[1]: Zoom til markerede elementer

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
da_DK: Valgt: Rel.:{0} / Veje:{1} / Punkter:{2}

en: Unselectable now
da_DK: Kan ikke markeres nu

en: Always shown
da_DK: Altid vist

en: Dynamic
da_DK: Dynamisk

en: Always hidden
da_DK: Altid skjult

en: Toggle dynamic buttons
da_DK: Dynamiske knapper til eller fra

en: Open preferences for this panel
da_DK: Åbn indstillinger for dette panel

en: Open help for this panel
da_DK: Åbn hjælp til dette panel

en: Undock the panel
da_DK: Frigør panelet

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
da_DK: Luk panelet. Du kan genåbne det med knapperne i venstre menubar.

en: Click to minimize/maximize the panel content
da_DK: Klik for at minimere/maksimere panelet

en: Side buttons
da_DK: Sideknapper

en: Authors
da_DK: Forfattere

en: Open a list of people working on the selected objects.
da_DK: Åbn en liste over brugere, der arbejder på de valgte objekter.

en: {0} Author | {0} Authors
da_DK[0]: {0} Forfatter
da_DK[1]: {0} Forfattere

en: Select objects submitted by this user
da_DK: Vælg objekter indsendt af denne bruger

en: User: objects submitted by selected user
da_DK: Bruger: objekter indsendt af valgt bruger

en: Launches a browser with information about the user
da_DK: Starter en browser med information om brugeren

en: User: Show info in browser
da_DK: Bruger: Vis info i browser

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
da_DK: Starter kun info-browsere for de første {0} af {1} valgte brugere

en: Author
da_DK: Forfatter

en: # Objects
da_DK: # objekter

en: Validation Results
da_DK: Valideringsresultater

en: Open the validation window.
da_DK: Åbn valideringsvindue.

en: Ignore for now
da_DK: Ignorer for nu

en: Ignore and remove from tree.
da_DK: Ignorer og fjern fra træet.

en: Fix
da_DK: Ret

en: Fix the selected issue.
da_DK: Ret det markerede problem.

en: Ignore the selected issue next time.
da_DK: Ignorer det markerede problem næste gang.

en: Manage Ignore
da_DK: Håndter Ignorer-liste

en: Manage the ignore list
da_DK: Håndter ignorer-listen

en: Lookup
da_DK: Opslag

en: Looks up the selected primitives in the error list.
da_DK: Slå de de valgte primitiver op i fejllisten.

en: Whole group
da_DK: Hele gruppen

en: Single elements
da_DK: Enkelte elementer

en: Nothing
da_DK: Intet

en: Ignore whole group or individual elements?
da_DK: Ignorer hele gruppen eller enkelte elementer?

en: Ignoring elements
da_DK: Ignorerer elementer

en: Fixing errors ...
da_DK: Retter fejl...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
da_DK: Retter ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
da_DK: Opdaterer kort...

en: auto-fixed validator issues
da_DK: automatisk rettede validator-problemer

en: Validator {0} List Management
da_DK: Håndtering af validator {0}-liste

en: Cannot understand the following type: {0}
da_DK: Kan ikke forstå følgende type: {0}

en: Don''t ignore
da_DK: Ignorer ikke

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
da_DK: {0}Skal valideringen køres igen?{1}

en: Ignored error filter changed
da_DK: Filtret for ignorerede fejl er ændret

en: anonymous
da_DK: anonym

en: Display the basic properties of the changeset
da_DK: Vis rettesættets basale egenskaber

en: Display the tags of the changeset
da_DK: Vis rettesættets tags

en: Content
da_DK: Indhold

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
da_DK: Vis objekterne oprettet,opdateret og slettet af rettesættet

en: Discussion
da_DK: Diskussion

en: Display the public discussion around this changeset
da_DK: Vis offentlig diskussion omkring dette rettesæt

en: Close the dialog
da_DK: Luk dialogen

en: Query
da_DK: Forespørgsel

en: Launch the dialog for querying changesets
da_DK: Start rettesætsforespørgselsdialogen

en: Remove from cache
da_DK: Fjern fra cache

en: Remove the selected changesets from the local cache
da_DK: Fjern de markerede rettesæt fra den lokale cache

en: Close the selected changesets
da_DK: Luk de markerede rettesæt

en: Update changeset
da_DK: Opdater rettesæt

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
da_DK: Opdaterer de markerede rettesæt med aktuelle data fra OSM serveren

en: Download changeset content
da_DK: Download indhold af rettesæt

en: Download the content of the selected changesets from the server
da_DK: Download indholdet af de markerede rettesæt fra serveren

en: Download changed objects
da_DK: Download ændrede objekter

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
da_DK: Download den aktuelle version af de ændrede objekter i det valgte rettesæt

en: My changesets
da_DK: Mine rettesæt

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
da_DK: Download mine rettesæt fra OSM serveren (maks. 100 rettesæt)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
da_DK: <html>JOSM kører nu med en anonym bruger. Den kan ikke downloade<br>dine rettesæt fra OSM-serveren medmindre du indtaster dit OSM-brugernavn<br>i JOSM-indstillingerne.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
da_DK: tom

[ctx: changeset.state]
en: Open
da_DK: Åben

[ctx: changeset.state]
en: Closed
da_DK: Lukket

en: Created at
da_DK: Oprettet ved

en: Closed at
da_DK: Lukket

en: Changes
da_DK: Ændringer

en: Discussions
da_DK: Diskussioner

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
da_DK[0]: <html>Det markerede objekt er ikke tilgængeligt i det nuværende<br>redigeringslag ''{0}''.</html>
da_DK[1]: <html>Ingen af de markerede objekter er tilgængelige i det nuværende<br>redigeringslag ''{0}''.</html>

en: Download objects
da_DK: Download objekter

en: Download the current version of the selected objects
da_DK: Download den aktuelle version af de valgte objekter

en: Select in layer
da_DK: Markér i lag

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
da_DK: Markér de tilsvarende primitiver i det nuværende datalag

en: Nothing to select
da_DK: Intet at vælge

en: Zoom to in layer
da_DK: Zoom til i lag

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
da_DK: Zoom til de tilsvarende objekter i det aktive datalag

en: Nothing to zoom to
da_DK: Intet at zoome ind på

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
da_DK: Indholdet af dette rettesæt er ikke downloadet endnu.

en: Download now
da_DK: Download nu

en: Download the changeset content
da_DK: Download indholdet af rettesættet

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Name
da_DK: Navn

en: Comment:
da_DK: Kommentar:

en: Open/Closed:
da_DK: Åben/lukket:

en: Created at:
da_DK: Oprettet den:

en: Closed at:
da_DK: Lukket den:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
da_DK: Fjern rettesættet i detaljepanelet fra den lokale cache

en: Update the changeset from the OSM server
da_DK: Opdater rettesættet fra OSM-serveren

en: View changeset
da_DK: Vis rettelser

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
da_DK: Marker primitiverne i dette rettesæts indhold i det nuværende datalag

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
da_DK: Ingen af objekterne i rettesæt {0}s indhold er tilgængelige i det nuværende<br>redigeringslag ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
da_DK: Zoom til objekterne i indholdet af dette rettesæt i det aktuelle datalag

en: Update changeset discussion
da_DK: Opdatere rettesæt diskussion

en: Update the changeset discussion from the OSM server
da_DK: Opdatere rettesæt diskussionen fra OSM serveren

en: Comment on changeset
da_DK: Kommentar til rettesæt

en: Add comment to changeset:
da_DK: Tilføj kommentar til rettesæt:

en: Date
da_DK: Dato

en: User
da_DK: Bruger

en: {0} [incomplete]
da_DK: {0} [ufuldstændig]

en: open
da_DK: åben

en: closed
da_DK: lukket

en: Download content
da_DK: Download indhold

en: Download the changeset content from the OSM server
da_DK: Download indhold af rettesæt fra OSM-serveren

en: Update content
da_DK: Opdater indhold

en: Update the changeset content from the OSM server
da_DK: Opdater indhold af rettesæt fra OSM-serveren

en: Changeset ID:
da_DK: Rettesæt ID:

en: Enter a changeset id
da_DK: Indtast et rettesæts id

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
da_DK: Download rettesættet med det specificerede ID, inklusive rettesættets indhold

en: Select changesets owned by specific users
da_DK: Vælg rettesæt ejet af specifikke brugere

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
da_DK: Vælg rettesæt afhængigt af om de er åbne eller lukkede

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
da_DK: Vælg rettesæt baseret på den dato/tid de er blevet oprettet eller lukket

en: Select only changesets related to a specific bounding box
da_DK: Vælg kun rettesæt relateret til et specifikt afgrænsningsområde

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
da_DK: Kan ikke begrænse rettesætsforespørgslen til et specifikt afgrænsningsområde. Input er ugyldigt.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
da_DK: <html>Indtast gyldige længde/breddegradsværdier for at begrænse<br>rettesætsforespørgslen til et specifikt afgrænsningsområde.</html>

en: Invalid bounding box
da_DK: Ugyldigt afgrænsningsområde

en: Download my changesets only
da_DK: Download kun mine rettesæt

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
da_DK: <html>Vælg for at begrænse forespørgslen til dine rettesæt.<br>Fravælg for at inkludere alle rettesæt i forespørgslen.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
da_DK: <html>Vælg en af følgende <strong>standard forespørgsler</strong>.Vælg <strong>Download kun mine rettesæt</strong> hvis du kun ønsker at downloade rettesæt du selv har oprettet.<br>Bemærk at JOSM maksimalt vil indlæse 100 rettesæt.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
da_DK: <html>Download de seneste rettesæt</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
da_DK: <html>Download mine åbne rettesæt<br><em>deaktiveret. Indtast først dit OSM brugernavn i indstillingerne.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
da_DK: <html>Download mine åbne rettesæt</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
da_DK: <html>Download rettesæt i den aktuelle kortvisning.<br><em>deaktiveret. Der er ikke nogen kort aktive.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
da_DK: <html>Download rettesæt i den akutelle kortvisning</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
da_DK: Uventet værdi for indstillingen ''{0}'', fik ''{1}''. Nulstiller til standard forespørgsel.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
da_DK: Kan ikke oprette rettesætsforespørgsel for åbne rettesæt af anonym bruger

en: Basic
da_DK: Basal

en: Download changesets using predefined queries
da_DK: Download rettesæt ved hjælp af foruddefinerede anmodninger

en: From URL
da_DK: Fra URL

en: Query changesets from a server URL
da_DK: Forespørg rettesæt fra en server URL

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Use a custom changeset query
da_DK: Brug en brugerdefineret rettesætsforespørgsel

en: Query changesets
da_DK: Forespørg rettesæt

en: Query and download changesets
da_DK: Forespørg og download rettesæt

en: Please enter a valid changeset query URL first.
da_DK: Indtast en gyldig rettesætsforespørgselsURL først.

en: Illegal changeset query URL
da_DK: Ulovlig rettesætsforespørgselsURL

en: Close the dialog and abort querying of changesets
da_DK: Luk dialogen og afbryd forespørgsel af rettesæt

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
da_DK: Indtast en dato i det normale format for din lokalitet.<br>Eksempel: {0}<br>Eksempel: {1}<br>Eksempel: {2}<br>Eksempel: {3}<br>

en: Query open changesets only
da_DK: Forespørg kun åbne rettesæt

en: Query closed changesets only
da_DK: Forespørg kun lukkede rettesæt

en: Query both open and closed changesets
da_DK: Forespørg både åbne og lukkede rettesæt

en: Only changesets closed after the following date/time
da_DK: Kun rettesæt lukket efter den følgende dato/tid

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
da_DK: Kun rettesæt lukket efter og oprettet før en specifik dato/tid

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Time:
da_DK: Tid:

en: Closed after -
da_DK: Lukket efter -

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Created before -
da_DK: Oprettet før -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
da_DK: Kan ikke forme rettesætsforespørgsel med tidsbaserede begrænsninger. Input er ikke gyldigt.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
da_DK: <html>Indtast gyldige dato/tid-værdier for at begrænse<br>forespørgslen til et specifikt tidsinterval.</html>

en: Invalid date/time values
da_DK: Ugyldige dato/tids-værdier

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
da_DK: Indtast en gyldig tid i det normale format for din lokalitet.<br>Eksempel: {0}<br>Eksempel: {1}<br>Eksempel: {2}<br>Eksempel: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
da_DK: Den nuværende værdi er ikke et gyldigt bruger ID. Indtast en heltalsværdi > 0

en: Please enter an integer value > 0
da_DK: Indtast en heltalsværdi > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
da_DK: Indtast eller indsæt en URL for at hente rettesæt fra OSM API’et.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
da_DK: Bemærk at rettesætsforespørgsler for øjeblikket altid indsendes til ''{0}'', uanset den herunder indtastede URL’s vært, port og sti.

en: This changeset query URL is invalid
da_DK: Denne rettesætsforespørgselsURL er ugyldig

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
da_DK: Kun rettesæt ejet af brugeren med det følgende brugerID

en: Only changesets owned by the user with the following user name
da_DK: Kun rettesæt ejet af brugeren med det følgende brugernavn

en: User ID:
da_DK: Bruger-ID:

en: User name:
da_DK: Brugernavn:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
da_DK: Kun rettesæt ejet af mig selv (deaktiveret. JOSM kører i øjeblikket som en anonym bruger)

en: Only changesets owned by myself
da_DK: Kun rettesæt ejet af mig selv

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
da_DK: Kan ikke begrænse rettesætsforespørgsel til den nuværende bruger, fordi den nuværende bruger er anonym

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
da_DK: Nuværende værdi ''{0}'' for brugerID er ikke gyldig

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
da_DK: Kan ikke begrænse rettesætsforespørgslen til brugernavnet "{0}"

en: Please enter a valid user ID
da_DK: Indtast en gyldig bruger ID

en: Invalid user ID
da_DK: Ugyldigt bruger ID

en: Please enter a non-empty user name
da_DK: Indtast et ikke-tomt brugernavn

en: Invalid user name
da_DK: Ugyldigt brugernavn

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate the selected layer
da_DK: Aktiver de markerede lag

en: Activate layer
da_DK: Aktiver lag

en: Cycle layer down
da_DK: Skift lag nedad

en: Cycle through data layers in a downward direction
da_DK: Skift gennem datalag i en nedadgående retning

en: Cycle through visible layers.
da_DK: Skift gennem synlige lag.

en: Cycle layers
da_DK: Skift lag

en: Cycle layer up
da_DK: Skift lag opad

en: Cycle through data layers in an upward direction
da_DK: Skift gennem datalag i en opadgående retning

en: Delete the selected layers.
da_DK: Slet de markerede lag.

en: Duplicate this layer
da_DK: Dupliker dette lag

en: Copy of {0}
da_DK: Kopi af {0}

en: Copy {1} of {0}
da_DK: Kopi {1} af {0}

en: Change visibility.
da_DK: Skift synlighed.

en: Show layer
da_DK: Vis lag

en: Adjust opacity of the layer.
da_DK: Juster lagets dækningsevne.

en: Double click to reset.
da_DK: Dobbeltklik for at nulstille.

en: Opacity
da_DK: Dækningsevne

en: Adjust gamma value.
da_DK: Juster gammaværdi.

[ctx: image sharpness]
en: blurred
da_DK: sløret

[ctx: image sharpness]
en: sharp
da_DK: skarp

en: Adjust sharpness/blur value.
da_DK: Juster skarphed/uskarhedsværdi.

en: Sharpness
da_DK: Skarphed

[ctx: image colorfulness]
en: less
da_DK: mindre

[ctx: image colorfulness]
en: more
da_DK: mere

en: Adjust colorfulness.
da_DK: Juster farveintensitet.

en: Colorfulness
da_DK: Farvemætning

en: Color
da_DK: Farve

en: Merge
da_DK: Sammenflet

en: Merge this layer into another layer
da_DK: Flet dette lag ind i et andet lag

en: Merge GPX layers
da_DK: Flet GPX-lag

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
da_DK: Vælg rækkefølgen for de valgte lag:<br>Spor vil blive skåret, når tidsstempler for højere lag overlapper.

en: Connect overlapping tracks on cuts
da_DK: Forbind overlappende spor ved skæringer

en: Move layer up
da_DK: Flyt lag op

en: Move layer down
da_DK: Flyt lag ned

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
da_DK: Dette vil ændre mållaget til "{0}".<br>Vil du fortsætte?

en: GPX layer
da_DK: GPX-lag

en: Length
da_DK: Længde

en: Segments
da_DK: Segmenter

en: {0} (target layer)
da_DK: {0} (mållag)

en: Move the selected layer one row down.
da_DK: Flyt det valgte lag en række ned.

en: Move the selected layer one row up.
da_DK: Flyt det valgte lag en række op.

en: Show/hide
da_DK: Vis/skjul

en: Toggle visible state of the selected layer.
da_DK: Slå synligheden for det valgte lag til/fra.

en: Show/hide layer
da_DK: Vis/skjul lag

en: Copy all Keys/Values
da_DK: Kopier alle nøgler/værdier

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
da_DK: Kopier nøgle og værdien af alle tags til udklipsholderen

en: Copy Tags
da_DK: Kopier tags

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
da_DK: Kopiér nøglen og værdien for de valgte tags til udklipsholderen

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
da_DK[0]: Kopier {0} valgt nøgle/værdi
da_DK[1]: Kopier {0} valgte nøgler/værdier

en: Copy Value
da_DK: Kopier værdi

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
da_DK: Kopier værdien fra det markerede tag til udklipsholderen

en: Launch browser with wiki help for selected object
da_DK: Start browseren med wikihjælp for det valgte objekt

en: Go to OSM wiki for relation help
da_DK: Gå til OSM wiki for hjælp til relation

en: Go to OSM wiki for tag help
da_DK: Gå til OSM wiki for hjælp til tag

en: Discardable key: selection Foreground
da_DK: Kasserbar nøgle: markering forgrund

en: Discardable key: foreground
da_DK: Kasserbar nøgle: forgrund

en: Discardable key: selection Background
da_DK: Kasserbar nøgle: markering baggrund

en: Discardable key: background
da_DK: Kasserbar nøgle: baggrund

en: {0} different | {0} different
da_DK[0]: {0} forskellig
da_DK[1]: {0} forskellige

en: , {0} unset | , {0} unset
da_DK[0]: , {0} uangivet
da_DK[1]: , {0} uangivet

en: Select objects for which to change tags.
da_DK: Vælg objekter som skal have ændret tags.

en: Tags for selected objects.
da_DK: Tags for markerede objekter.

en: Member Of
da_DK: Medlem af

en: Position
da_DK: Placering

en: Go to Taginfo ({0})
da_DK: Gå til Taginfo ({0})

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
da_DK: Objekter: {2} / Tags: {0} / Medlemskaber: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
da_DK: Tags: {0} / Medlemskaber: {1}

en: Delete the selected key in all objects
da_DK: Fjern den valgte nøgle i alle objekter

en: Delete Tags
da_DK: Slet tags

en: Change relation
da_DK: Skift relation

en: Delete from relation
da_DK: Slet fra relation

en: Really delete selection from relation {0}?
da_DK: Slet virkelig det markerede fra relation {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
da_DK: Tilføj et nyt nøgle/værdi-sæt til alle objekter

en: Add Tag
da_DK: Tilføj tag

en: Edit the value of the selected key for all objects
da_DK: Rediger værdien for den valgte nøgle for alle objekter

en: Edit Tags
da_DK: Rediger tags

en: Paste Value
da_DK: Indsæt værdi

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
da_DK: Indsæt værdien af det markerede tag fra udklipsholderen

en: Search Key/Value/Type
da_DK: Søg nøgle/værdi/type

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
da_DK: Søg med nøglen og værdien for det markerede tag, begræns til typen (f.eks punkt/vej/relation)

en: Search Key/Value
da_DK: Søg nøgle/værdi

en: Search with the key and value of the selected tag
da_DK: Søg med nøglen og værdien fra det markerede tag

en: Change role for {0} in relation {1}
da_DK: Skift rolle for {0} i relation {1}

en: Data selection has changed since the dialog was opened
da_DK: Datavalget er ændret siden dialogen blev åbnet

en: Apply tag change to old selection?
da_DK: Anvend tagændring til det gamle valg?

en: Overwrite tag
da_DK: Overskriv tag

en: Change value? | Change values?
da_DK[0]: Ret værdi?
da_DK[1]: Ret værdier?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
da_DK[0]: Dette vil ændre {0} objekt.
da_DK[1]: Dette vil ændre op til {0} objekter.

en: An empty value deletes the tag.
da_DK: En tom værdi sletter tagget.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
da_DK: Du ændrede nøglen fra ''{0}'' til ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
da_DK: Den nye nøgle er allerede i brug, overskriv værdi?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
da_DK[0]: Ret egenskaber for op til {0} objekt
da_DK[1]: Ret egenskaber for op til {0} objekter

en: Use English language for tag by default
da_DK: Brug engelsk sprog for tag som standard

en: Add tag
da_DK: Tilføj tag

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
da_DK[0]: Dette vil ændre på op til {0} objekt.
da_DK[1]: Dette vil ændre på op til {0} objekter.

en: Please select a key
da_DK: Vælg en nøgle

en: Set number of recently added tags
da_DK: Indstil antallet af nyligt tilføjede tags

en: Remember last used tags after a restart
da_DK: Husk seneste brugte tags efter en genstart

en: Recent tags with existing key
da_DK: De seneste tags med eksisterende nøgle

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Refresh recent tags list after applying tag
da_DK: Opdater seneste tags liste efter anvendelse af tag

en: No refresh
da_DK: Ingen opdatering

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
da_DK: Opdater kun tag status (aktiveret / deaktiveret)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
da_DK: Opdater tag status og liste over nyligt tilføjede tags

en: to apply first suggestion
da_DK: for at anvende første forslag

en: to add without closing the dialog
da_DK: for at tilføje uden at lukke dialogen

en: to add first suggestion without closing the dialog
da_DK: for at tilføje første forslag uden at lukke dialogen

en: Please enter the number of recently added tags to display
da_DK: Indtast antallet af nyligt tilføjede tags der skal vises

en: Please enter integer number between 0 and {0}
da_DK: Indtast et heltalsnummer mellem 0 og {0}

en: Recently added tags
da_DK: Nyligt tilføjede tags

en: Choose recent tag {0}
da_DK: Vælg nyligt tag {0}

en: Use this tag again
da_DK: Brug dette tag igen

en: Apply recent tag {0}
da_DK: Anvend nyligt tag {0}

en: The key ''{0}'' is already used
da_DK: Nøglen "{0}" er allerede brugt

en: Ignore key ''{0}''
da_DK: Ignorer nøgle ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
da_DK: Ignorer tag ''{0}''

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
da_DK: Du har ændret værdien af ''{0}'': {1}

en: Overwrite?
da_DK: Overskriv?

en: Go to Taginfo
da_DK: Gå til Taginfo

en: Go to OSM Tag History
da_DK: Gå til OSM tag historie

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
da_DK: Rediger den relation det nu markerede relationsmedlem refererer til

en: Download all child relations (recursively)
da_DK: Download alle børnerelationer (rekursivt)

en: Download All Children
da_DK: Download alle børn

en: Download selected relations
da_DK: Download markerede relationer

en: Download Selected Children
da_DK: Download markerede børn

en: Conflict in data | Conflicts in data
da_DK[0]: Konflikt i data
da_DK[1]: Konflikter i data

en: Download relation members
da_DK: Download relationsmedlemmer

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
da_DK: <html>Barne-relationen<br>{0}<br>er slettet på serveren. Den kan ikke indlæses</html>

en: Relation is deleted
da_DK: Relation er slettet

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
da_DK: Ignorerer hændelse fordi opgave blev afbrudt. Hændelse: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
da_DK[0]: Downloader {0} ufuldstændigt objekt
da_DK[1]: Downloader {0} ufuldstændige objekter

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
da_DK[0]: Downloader {0} ufuldstændigt barn af relation ''{1}''
da_DK[1]: Downloader {0} ufuldstændige børn af relation ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
da_DK[0]: Downloader {0} ufuldstændigt barn af {1} forælder-relationer
da_DK[1]: Downloader {0} ufuldstændige børn af {1} forælder-relationer

en: Download relations
da_DK: Download relationer

en: Tags and Members
da_DK: Tags og medlemmer

en: Parent Relations
da_DK: Forældrerelationer

en: Child Relations
da_DK: Barnerelationer

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
da_DK: Indtast en rolle og brug den med de markerede relationsmedlemmer

en: Apply Role:
da_DK: Anvend rolle:

en: New relation
da_DK: Ny relation

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
da_DK: Fokuser relationseditoren på relationen "{0}" i laget "{1}"

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
da_DK: <html>Der er mindst et medlem i denne relation, der refererer<br>til relationen selv.<br>Dette medfører cirkulære afhængigheder og frarådes.<br>Hvordan ønsker du at fortsætte med cirkulære afhængigheder?</html>

en: Remove them, clean up relation
da_DK: Fjern dem og ryd op i relationen

en: Ignore them, leave relation as is
da_DK: Ignorer dem og lad relationen være som den er

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
da_DK: Beklager, genvejen "{0}" kan ikke aktiveres i relations editoren

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
da_DK: <html>Denne relation har allerede et eller flere medlemmer der refererer til<br>objektet ''{0}''<br><br>Vil du virkelig tilføje endnu et relationsmedlem?</html>

en: Multiple members referring to same object.
da_DK: Flere medlemmer refererer til det samme objekt.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
da_DK: <html>Du forsøger at tilføje en relation til sig selv.<br><br>Dette skaber en cirkulær afhængighed mellem forældre- og barneelementer og frarådes derfor.<br>Springer over relation ''{0}''.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
da_DK: <html>Du forsøger at tilføje en barnerelation, der refererer til forælderrelationen.<br><br>Dette skaber en cirkulær afhængighed mellem forældre- og barneelementer og frarådes derfor.<br>Springer over relation ''{0}''.<br>Relationer, der ville skabe den cirkulære afhængighed:<br>{1}</html>

en: Relation modified outside of relation editor with pending changes. Conflict resolution required.
da_DK: Relation ændret uden for relationseditoren med afventende ændringer. Konfliktløsning kræves.

en: Select previous Gap
da_DK: Vælg forrige hul

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
da_DK: Vælg det forrige relationsmedlem der er årsag til et hul

en: Select next Gap
da_DK: Vælg næste hul

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
da_DK: Vælg det næste relationsmedlem der er årsag til et hul

en: Zoom to Gap
da_DK: Zoom til mellemrum

en: Zoom to the gap in the way sequence
da_DK: Zoom til mellemrummet i vejsekvensen

en: Refers to
da_DK: Refererer til

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
da_DK: Kan ikke tilføje {0} da det ikke er en del af datasæt

en: including immediate children of parent relations
da_DK: inkluderer umiddelbare børn af forældrerelationer

en: Load parent relations
da_DK: Hent forældrerelationer

en: Reload
da_DK: Genindlæs

en: Edit the currently selected relation
da_DK: Rediger den nu markerede relation

en: Apply Changes
da_DK: Anvend ændringer

en: Create new relation in layer ''{0}''
da_DK: Opret ny relation i lag "{0}"

en: Edit new relation in layer ''{0}''
da_DK: Rediger ny relation i lag ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
da_DK: Rediger relation #{0} i lag ''{1}''

en: Load relation
da_DK: Indlæs relation

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
da_DK: Tilføj alle objekter der er markeret i det aktuelle datasæt efter det sidste markerede medlem

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
da_DK: Tilføj alle objekter der er markeret i det aktuelle datasæt før det første medlem

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
da_DK: Tilføj alle objekter der er markeret i det aktuelle datasæt før det første markerede medlem

en: Apply the current updates
da_DK: Tilføj de aktuelle opdateringer

en: Cancel the updates and close the dialog
da_DK: Afbryd opdateringerne og luk dialogen

en: Yes, save the changes and close
da_DK: Ja, gem ændringer og luk

en: Click to save the changes and close this relation editor
da_DK: Klik for at gemme ændringer og lukke denne relationseditor

en: No, discard the changes and close
da_DK: Nej, smid ændringer væk og luk

en: Click to discard the changes and close this relation editor
da_DK: Klik for at smide ændringer væk og lukke denne relationseditor

en: Cancel, continue editing
da_DK: Afbryd, forsæt redigering

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
da_DK: Klik for at vende tilbage til relationseditoren og genoptage redigering af relationer

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
da_DK: <html>Relationen er ændret.<br><br>Ønsker du at gemme dine ændringer?</html>

en: Unsaved changes
da_DK: Ugemte ændringer

en: Delete the currently edited relation
da_DK: Slet den redigerede relation

en: Relation Editor: Download Members
da_DK: Relationseditor: Download medlemmer

en: Download all incomplete members
da_DK: Download alle ufuldstændige medlemmer

en: Download selected incomplete members
da_DK: Download markerede ufuldstændige medlemmer

en: Relation Editor: Move Down
da_DK: Relationseditor: Flyt ned

en: Move the currently selected members down
da_DK: Flyt de nu markerede medlemmer ned

en: Relation Editor: Move Up
da_DK: Relationseditor: Flyt op

en: Move the currently selected members up
da_DK: Flyt de nu markerede medlemmer op

en: Apply the updates and close the dialog
da_DK: Tilføj opdateringerne og luk dialogboksen

en: Relation Editor: Refresh
da_DK: Relationseditor: Opdater

en: Refresh relation from data layer
da_DK: Opdater relation fra datalag

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Yes, discard changes and reload
da_DK: Ja, smid ændringer væk og genindlæs

en: Click to discard the changes and reload data from layer
da_DK: Klik for at smide ændringerne væk og genindlæse data fra lag

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
da_DK: <html>Du har ugemte ændringer i dette editor vindue.<br><br>Vil du smide disse ændringer væk og genindlæse data fra lag?</html>

en: Click to close window
da_DK: Klik for at lukke vindue

en: No, continue editing
da_DK: Nej, fortsæt redigeringen

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
da_DK: <html>Relation er blevet slettet udenfor editor.<br><br>Vil du lukke dette vindue?</html>

en: Deleted relation
da_DK: Slettet relation

en: Relation Editor: Remove
da_DK: Relationseditor: Fjern

en: Remove the currently selected members from this relation
da_DK: Fjern de nu markerede medlemmer fra denne relation

en: Remove all members referring to one of the selected objects
da_DK: Fjern alle medlemmer der refererer til et af de valgte objekter

en: Reverse the order of the relation members
da_DK: Vend rækkefølge af relationsmedlemmerne

en: Yes, create a conflict and close
da_DK: Ja, opret en konflikt og luk

en: Click to create a conflict and close this relation editor
da_DK: Klik for at oprette en konflikt og lukke denne relationseditor

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
da_DK: <html>Denne relation er blevet ændret udenfor editoren.<br>Du kan ikke tage dine ændringer i anvendelse og fortsætte redigeringen.<br><br>Ønsker du at oprette en konflikt og lukke editoren?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
da_DK: <html>Laget ''{0}'' har allerede en konflikt for objektet<br>''{1}''.<br>Løs først denne konflikt og prøv så igen</html>

en: Select the currently edited relation
da_DK: Vælg den redigerede relation

en: Select objects for selected relation members
da_DK: Vælg objekter for valgte relationsmedlemmer

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
da_DK: Vælg relationsmedlemmer der refererer til objekter i den aktuelle markering

en: Sets a role for the selected members
da_DK: Giver de markerede medlemmer en rolle

en: Apply Role
da_DK: Anvend rolle

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
da_DK[0]: Du er ved at oprette en tom rolle på {0} objekt.
da_DK[1]: Du er ved at oprette en tom rolle på {0} objekter.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
da_DK: Dette svarer til at slette rollerne for disse objekter.

en: Do you really want to apply the new role?
da_DK: Vil du virkelig anvende den nye rolle?

en: Yes, apply it
da_DK: Ja, anvend den

en: No, do not apply
da_DK: Nej, anvend den ikke

en: Confirm empty role
da_DK: Bekræft tom rolle

en: Relation Editor: Sort
da_DK: Relationseditor: Sorterer

en: Sort the relation members
da_DK: Sorterer relationsmedlemmerne

en: Sort below
da_DK: Sorterer nedenfor

en: Sort the selected relation members and all members below
da_DK: Sorterer de valgte relationsmedlemmer og alle medlemmer nedenfor

en: way is connected
da_DK: vej er forbundet

en: way is connected but has a wrong oneway direction
da_DK: vej er forbundet, men har en forkert ensrettet retning

en: way is connected to previous relation member
da_DK: vej er forbundet til foregående relationsmedlem

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
da_DK: vej er forbundet til foregående relationsmedlem, men har en forkert ensrettet retning

en: way is connected to next relation member
da_DK: vej er forbundet til næste relationsmedlem

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
da_DK: vej er forbundet til næste relationsmedlem, men har en forkert ensrettet retning

en: way is not connected to previous or next relation member
da_DK: vej er ikke forbundet til foregående eller næste relationsmedlem

en: Different tests
da_DK: Forskellige tests

en: Wrong number of arguments for bookmark
da_DK: Forkert antal argumenter til bogmærket

en: Home location
da_DK: Hjemsted

en: Error reading bookmark entry: %s
da_DK: Fejl ved læsning af bogmærkeemnet: %s

en: Bookmarks
da_DK: Bogmærker

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
da_DK: <html>Der er ikke markeret noget område at downloade.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
da_DK: <html><strong>Aktuelt download-område</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
da_DK: Opret bogmærke

en: Add a bookmark for the currently selected download area
da_DK: Tilføj et bogmærke for det nu markerede downloadområde

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
da_DK: Der er lige nu ikke markeret noget downloadområde. Vælg et område først.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
da_DK: Indtast et navn for det bogmærkede downloadområde.

en: Name of location
da_DK: Navn på sted

en: Remove the currently selected bookmarks
da_DK: Fjern de nu markerede bogmærker

en: Rename the currently selected bookmark
da_DK: Omdøb det markerede bogmærke

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
da_DK: Download bogmærker for mine {0} sidste ændringer

en: min lat
da_DK: min. bredde

en: min lon
da_DK: min. længde

en: max lat
da_DK: maks. bredde

en: max lon
da_DK: maks. længde

en: Copy bounds
da_DK: Kopiér grænser

en: Clear textarea
da_DK: Ryd tekstområde

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
da_DK: URL fra www.openstreetmap.org (du kan indsætte en URL her for at downloade området)

en: Bounding Box
da_DK: Afgrænsningsområde

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
da_DK: Strengen ''{0}'' er ikke en gyldig double-værdi.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
da_DK: Værdi for breddegrad i intervallet [-90,90] krævet.

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
da_DK: Værdi for længdegrad i intervallet [-180,180] krævet.

en: Open this dialog on startup
da_DK: Åbn denne dialog ved opstart

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
da_DK: <html>Autostart ''Download fra OSM'' dialogen hver gang JOSM startes.<br>Du kan åbne den manuelt fra menuen Filer eller værktøjslinjen.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
da_DK: Brug venstreklik og træk for at markere området, piletaster eller højre museknap for at rulle kortet og musehjul eller +/- for at zoome.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
da_DK: Klik for at lukke dialogen og afbryde downloaden

en: Click to download the currently selected area
da_DK: Klik for at downloade det aktuelt valgte område

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
da_DK: Klik for at downloade det aktuelt valgte område som et nyt datalag

en: Download referrers (parent relations)
da_DK: Download de referende (forælder relationer)

en: Download object
da_DK: Download objekt

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
da_DK: Vælg om de refererende til dette objekt også skal downloads, f.eks forælder-relationer og punkter, eventuelt, forælderveje

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
da_DK: Vælg om medlemmer af relationen også skal downloades

en: Download referrers (parent relations and ways)
da_DK: Download refererende (forælder-relationer og veje)

en: Download from OSM
da_DK: Download fra OSM

en: Data Sources and Types:
da_DK: Datakilder og typer:

en: Please select a download area first.
da_DK: Vælg et downloadområde først.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
da_DK: Den glatte kortvisning viser ikke længere de valgte downloadgrænser. Vil du fortsætte?

en: Please select at least one download source.
da_DK: Vælg mindst én downloadkilde.

en: No area selected yet
da_DK: Intet område valgt endnu

en: Download area too large; will probably be rejected by server
da_DK: Downloadområdet er for stort; vil sandsynligvis blive afvist af serveren

en: Download area ok, size probably acceptable to server
da_DK: Downloadområdets størrelse er ok, størrelsen vil sandsynligvis blive accepteret af serveren

en: OpenStreetMap data
da_DK: OpenStreetMap-data

en: Select to download OSM data in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade OSM-data i det valgte område.

en: Raw GPS data
da_DK: Rå GPS-data

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade GPS-spor i det valgte område.

en: Select to download notes in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade noter i det valgte området.

en: Download from Overpass API
da_DK: Download fra Overpass API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
da_DK: Indsæt din Overpass forespørgsel nedenfor, eller generer en ved hjælp af forespørgselsguiden

en: Your saved queries:
da_DK: Dine gemte forespørgsler:

en: Show/hide Overpass snippet list
da_DK: Vis/skjul Overpass uddragsliste

en: Overpass query:
da_DK: Overpass forespørgsel:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
da_DK: Du har indtastet en tom forespørgsel. Vil du downloade alle data i dette område i stedet?

en: Download all data?
da_DK: Download alle data?

en: Add new snippet
da_DK: Tilføj nyt uddrag

en: Delete selected snippet
da_DK: Slet valgt uddrag

en: Edit selected snippet
da_DK: Rediger valgt uddrag

en: Overpass Query Wizard
da_DK: Overpass forespørgsels guide

en: Build query
da_DK: Lav forespørgsel

en: Build query and execute
da_DK: Lav forespørgsel og udfør

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
da_DK: Overpass guiden kunne ikke fortolke følgende forespørgsel:

en: Parse error
da_DK: Fortolkningsfejl

en: Class Type
da_DK: Klassetype

en: Bounds
da_DK: Afgrænsninger

en: Choose the server for searching:
da_DK: Vælg server for søgning:

en: Enter a place name to search for:
da_DK: Indtast et stednavn at søge efter:

en: Areas around places
da_DK: Områder omkring steder

en: Search more...
da_DK: Søg mere...

en: Click to search for more places
da_DK: Klik for at søge efter flere steder

en: Click to start searching for places
da_DK: Klik for at begynde søgning efter steder

en: Querying name server
da_DK: Forespørger på navneserver

en: Querying name server ...
da_DK: Forespørger på navneserver ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
da_DK: Der opstod en fejl med forespørgslen ''{0}'': ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
da_DK: Navne server returnerede ugyldige data. Prøv igen.

en: Bad response
da_DK: Dårlig respons

en: Slippy map
da_DK: Flytbart kort

en: Tile Numbers
da_DK: Tern-nummer

en: history
da_DK: historik

en: Please select an item first
da_DK: Vælg et emne først

en: Edit item
da_DK: Rediger emne

en: Add snippet
da_DK: Tilføj uddrag

en: Query cannot be empty
da_DK: Forespørgslen kan ikke være tom

en: This name can be used for the item
da_DK: Dette navn kan bruges til emnet

en: Item with this name already exists
da_DK: Emne med dette navn eksisterer allerede

en: The item cannot be created with provided name
da_DK: Emnet kan ikke oprettes med det angivne navn

en: The item cannot be created with an empty query
da_DK: Emnet kan ikke oprettes med en tom forespørgsel

en: Query Wizard
da_DK: Forespørgsels guide

en: Build an Overpass query using the query wizard
da_DK: Lav en Overpass forespørgsel ved hjælp af forespørgselsguiden

en: JOSM Help Browser
da_DK: JOSM’s Hjælp-browser

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
da_DK: Kunne ikke læse CSS-filen ''help-browser.css''. Hændelse er: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
da_DK: <html><p class="warning-header">Hjælpe-indhold for emnet mangler</p><p class="warning-body">Hjælpe-indholdet for emnet <strong>{0}</strong> er ikke tilgængeligt endnu. Det mangler både på dit sprog ({1}) og på engelsk.<br><br>Hjælp med at forbedre JOSM hjælpesystemet og udfyld den manglende information. Du kan både rediger <a href="{2}">hjælpe-emnet for dit eget sprog ({1})</a> og <a href="{3}">for hjælpeemnet på engelsk</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
da_DK: <html><p class="error-header">Fejl ved download af hjælpeinformation</p><p class="error-body">Indholdet for hjælpe-emnet<strong>{0}</strong> kunne ikke hentes. Fejlmeddelelsen er (uoversat):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
da_DK: <html>Kunne ikke åbne hjælpesiden for url {0}.<br>Dette skyldes sandsynligvis et netværksproblem<br>. Tjek din Internet-forbindelse</html>

en: Failed to open URL
da_DK: Kunne ikke åbne URL

en: Open the current help page in an external browser
da_DK: Åbn den nuværende hjælpeside i en ekstern browser

en: Edit the current help page
da_DK: Rediger den nuværende hjælpeside

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
da_DK: <html>Den nuværende URL <tt>{0}</tt><br>er en ekstern URL. Redigering er kun mulig for Hjælp-emner<br>på Hjælp-serveren <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
da_DK: Hent den nuværende hjælpeside igen

en: Go to the previous page
da_DK: Gå til foregående side

en: Go to the next page
da_DK: Gå til næste side

en: Go to the JOSM help home page
da_DK: Gå til JOSM’s Hjælp-hjemmeside

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
da_DK: Dårlig placering i HTML-dokument. Hændelse var: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
da_DK: Kunne ikke åbne hjælpeside. URL’en er tom.

en: Failed to open help page
da_DK: Kunne ikke åbne hjælpeside

en: Latitude:
da_DK: Breddegrad:

en: Longitude:
da_DK: Længdegrad:

en: Distance:
da_DK: Afstand:

en: Coordinates
da_DK: Koordinater

en: History for node {0}
da_DK: Historik for punkt {0}

en: History for way {0}
da_DK: Historik for vej {0}

en: History for relation {0}
da_DK: Historik for relation {0}

en: Reload the history from the server
da_DK: Hent historikken fra serveren igen

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
da_DK[0]: Du er ved at åbne <b>{0}</b> historikdialog.<br/>Vil du fortsætte?
da_DK[1]: Du er ved at åbne <b>{0}</b> forskellige historikdialoger på samme tid.<br/>Vil du fortsætte?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
da_DK: Historik ikke initialiseret endnu. Kunne ikke lave referenceprimitiv.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
da_DK: Kunne ikke lave reference. Reference-ID {0} matcher ikke historik-ID {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
da_DK: Kunne ikke lave reference. Reference version {0} ikke tilgængelig i historik.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
da_DK: Historik ikke initialiseret endnu. Kunne ikke lave nuværende primitiv.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
da_DK: Kunne ikke lave nuværende primitiv. Nuværende version {0} ikke tilgængelig i historik.

en: Load history
da_DK: Indlæs historik

en: Loading history for node {0}
da_DK: Henter historik for punkt {0}

en: Loading history for way {0}
da_DK: Henter historik for vej {0}

en: Loading history for relation {0}
da_DK: Henter historik for relation {0}

en: Node {0}
da_DK: Punkt {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
da_DK: Punkterne i denne vej er i omvendt rækkefølge

en: Zoom to node
da_DK: Zoom til punkt

en: Zoom to this node in the current data layer
da_DK: Zoom til dette punkt i aktuelt datalag

en: View changeset in web browser
da_DK: Vis rettelser i webbrowser

en: Way {0}
da_DK: Vej {0}

en: The members of this relation are in reverse order
da_DK: Medlemmerne af denne relation er i omvendt rækkefølge

en: Zoom to member
da_DK: Zoom til medlem

en: Zoom to this member in the current data layer
da_DK: Zoom til dette medlem i aktuelt datalag

en: Object
da_DK: Objekt

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
da_DK: Nøglen ''{0}'' blev ændret i version {1}

en: Since
da_DK: Siden

en: Open Changeset Manager
da_DK: Åbn rettesætshåndtering

en: Changeset comment
da_DK: Rettesæt kommentar

en: Changeset source
da_DK: Rettesæt kilde

en: Imagery used
da_DK: Billedlag anvendt

en: <b>Source</b>:
da_DK: <b>Kilde</b>:

en: <b>Imagery</b>:
da_DK: <b>Billedlag</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
da_DK: <html>Version <strong>{0}</strong> nu redigeret i lag ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
da_DK: <html>Version <strong>{0}</strong> oprettet den <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
da_DK[0]: Dette rettesæt har {0} kommentar
da_DK[1]: Dette rettesæt har {0} kommentarer

en: Changeset info
da_DK: Rettesætsinfo

en: Launch browser with information about the changeset
da_DK: Start browser med information om rettesættet

en: Show changeset {0}
da_DK: Vis rettesæt {0}

en: User info
da_DK: Brugerinfo

en: Launch browser with information about the user
da_DK: Start browser med information om brugeren

en: Show user {0}
da_DK: Vis bruger {0}

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
da_DK: Kunne ikke opdatere primitiv med ID {0} fordi det nuværende redigeringslag er nul

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
da_DK: Kunne ikke opdatere primitiv med ID {0} fordi det nuværende redigeringslag ikke indeholder sådan en primitiv

en: Synchronize node {0} only
da_DK: Synkroniser kun punkt {0}

en: Synchronize way {0} only
da_DK: Synkroniser kun vej {0}

en: Synchronize relation {0} only
da_DK: Synkroniser kun relation {0}

en: Synchronize entire dataset
da_DK: Synkroniser hele datasættet

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
da_DK: <html>Upload <strong>fejlede</strong> fordi serveren har en nyere version af en<br> af dine punkter, veje eller relationer.<br>Konflikten er forårsaget af <strong>{0}</strong> med ID <strong>{1}</strong>,<br>serveren har version {2}, din version er {3}.<br><br>Klik <strong>{4}</strong> for kun at synkronisere den konfliktende primitiv.<br>Klik <strong>{5}</strong> for at synkronisere hele det lokale datasæt med serveren.<br>Klik <strong>{6}</strong> for at afbryde og fortsætte redigering.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
da_DK: <html>Upload <strong>fejlede</strong> fordi serveren har en nyere version af en<br>af dine punkter, veje eller relationer.<br><br>Klik <strong>{0}</strong> for at synkronisere hele det lokale datasæt med serveren.<br>Klik <strong>{1}</strong> for at afbryde og fortsætte redigering.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
da_DK: <html>Upload <strong>fejlede</strong> fordi du har brugt<br>rettesæt {0}, som allerede var blevet lukket {1}.<br>Upload igen med et nyt eller et eksisterende åbent rettesæt.</html>

en: Changeset closed
da_DK: Rettesæt lukket

en: Prepare conflict resolution
da_DK: Forbered konfliktløsning

en: Click to download all referring objects for {0}
da_DK: Klik for at downloade alle objekter der henviser til {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
da_DK: Klik for at afbryde og genoptage redigering af kortet

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
da_DK: Klik på <strong>{0}</strong> for at indæse dem nu.<br>Om nødvendigt vil JOSM oprette konflikter som du kan løse i konfliktløsnings-dialogen.

en: Object still in use
da_DK: Objekt stadig i brug

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
da_DK: Fejl header "{0}" passer ikke til det forventet mønster

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
da_DK: Vælg hvilke handlinger der skal udføres for dette lag, hvis du klikker på knappen længst til venstre.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
da_DK: Tjek "Upload" for at uploade ændringerne til OSM serveren.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
da_DK: Tjek "Gem" for at gemme laget til filen angivet til venstre.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
da_DK: En baggrunds upload er allerede i gang. Vent på at den er færdig, inden upload af nye ændringer

en: Automatically obtain source from current layers
da_DK: Hent automatisk kilde fra aktuelle lag

en: I would like someone to review my edits.
da_DK: Jeg vil gerne have nogen til at gennemgå mine redigeringer.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
da_DK: Angiv en kort kommentar for de ændringer du uploader:

en: Enter an upload comment
da_DK: Indtast en upload-kommentar

en: Specify the data source for the changes
da_DK: Angiv datakilden for ændringerne

en: just once
da_DK: kun en gang

en: Enter a source
da_DK: Indtast en kilde

en: Changeset id:
da_DK: Rettesæts-ID:

en: Changeset comment:
da_DK: Rettesætskommentar:

en: New changeset
da_DK: Ny ændringssæt

en: Please select a changeset:
da_DK: Vælg venligst et ændringssæt:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
da_DK: Vælg venligst hvilket ændringssæt dataene skal uploades til, og om ændringssættet skal lukkes efter den næste upload.

en: Select a changeset
da_DK: Vælg et ændringssæt

en: Close changeset after upload
da_DK: Luk rettesæt efter upload

en: Select to close the changeset after the next upload
da_DK: Marker for at lukke rettesættet efter den næste upload

en: Load the list of your open changesets from the server
da_DK: Hent listen med dine åbne rettesæt fra serveren

en: Close the currently selected open changeset
da_DK: Luk det nu markerede åbne rettesæt

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
da_DK: <html>Marker de rettesæt du ønsker at lukke</html>

en: Open changesets
da_DK: Åbn rettesæt

en: Close changesets
da_DK: Luk rettesæt

en: Cancel closing of changesets
da_DK: Afbryd lukning af rettesæt

en: Closing changeset
da_DK: Lukker rettesæt

en: Closing changeset {0}
da_DK: Lukker rettesæt {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
da_DK: Kunne ikke sætte legitimationsoplysninger altid øverst. Fangede en sikkerhedshændelse.

en: Enter credentials for OSM API
da_DK: Indtast brugeroplysninger for OSM-API

en: Enter credentials for host
da_DK: Indtast loginoplysninger for vært

en: Enter credentials for HTTP proxy
da_DK: Indtast brugerinfo for HTTP-proxy

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
da_DK: Advarsel: Adgangskoden sendes ukrypteret.

en: Please enter the user name of your OSM account
da_DK: Indtast dit brugernavn til din OSM-konto

en: Please enter the password of your OSM account
da_DK: Indtast adgangskoden til din OSM-konto

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
da_DK: Godkendelse ved OSM API ''{0}'' fejlede. Indtast et gyldigt brugernavn og en gyldig adgangskode.

en: Please enter the user name of your account
da_DK: Indtast brugernavnet til din konto

en: Please enter the password of your account
da_DK: Indtast adgangskoden til din konto

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
da_DK: Godkendelse ved værten ''{0}'' fejlede. Indtast et gyldigt brugernavn og en gyldig adgangskode.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
da_DK: Indtast brugernavnet til godkendelse ved din proxy-server

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
da_DK: Indtast adgangskoden til godkendelse af din proxy-server

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
da_DK: Godkendelse af HTTP proxyen ''{0}'' mislykkedes. Indtast et gyldigt brugernavn og en gyldig adgangskode.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
da_DK: Advarsel: Afhængig af godkendelsesmetoden proxy-serveren bruger, kan adgangskoden blive overført ukrypteret.

en: Authenticate
da_DK: Godkend

en: Authenticate with the supplied username and password
da_DK: Få godkendelse med den givne brugernavn og adgangskode

en: Cancel authentication
da_DK: Afbryd godkendelse

en: Question
da_DK: Spørgsmål

en: Message
da_DK: Besked

en: Enter text
da_DK: Indtast tekst

en: Installing plugins
da_DK: Installerer udvidelser

en: Downloading file
da_DK: Downloader fil

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
da_DK: Downloader filen {0}: {1} bytes...

en: Download finished
da_DK: Download færdig

en: Unpacking {0} into {1}
da_DK: Udpakker {0} til {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
da_DK: Kan ikke downloade filen ''{0}''. Dens download-link ''{1}'' er ikke en gyldig URL. Springer over download.

en: Download objects via Overpass API
da_DK: Download objekter via Overpass API

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
da_DK: Kunne ikke hente listen med dine åbne rettesæt, fordi<br>JOSM ikke kender din identitet.<br>Du har enten valgt at arbejde anonymt eller du har ikke tilladelse<br>til at kende identiteten af den bruger på hvis vegne du arbejder.

en: Missing user identity
da_DK: Mangler brugeridentitet

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
da_DK: Kunne ikke hente brugerinfo for den aktuelle JOSM bruger. Hændelse var: {0}

en: Initializing nodes to download ...
da_DK: Klargør punkter der skal downloades ...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
da_DK[0]: Serveren returnerede ikke data for det angivet objekt, det blev enten slettet eller findes ikke.
da_DK[1]: Serveren returnerede ikke data for de angivne objekter, de blev enten slettet eller findes ikke.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
da_DK: Serveren svarede med kode 404.<br>Det betyder normalt, at serveren ikke kender et objekt med det anmodede id.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
da_DK[0]: Objektet kunne ikke downloades
da_DK[1]: Nogle objekter kunne ikke downloades

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
da_DK[0]: Et objekt kunne ikke downloades.<br>
da_DK[1]: {0} objekter kunne ikke downloades.<br>

en: missing objects:
da_DK: manglende objekter:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
da_DK[0]: Et downloadet objekt er slettet.
da_DK[1]: {0} downloadede objekter er slettet.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
da_DK: Enten rediger stien manuelt i tekstfeltet eller klikke på "..." knappen for at åbne en filvælger.

en: The bold text is the name of the layer.
da_DK: Den fremhævede tekst er navnet på laget.

en: Click here to choose save path
da_DK: Klik her for at vælge gem sti

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
da_DK: Lag "{0}" er ikke bakket op af en fil

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
da_DK: Fil "{0}" er ikke skrivebar. Indtast et andet filnavn.

en: Click cell to change the file path.
da_DK: Klik på cellen for at ændre filstien.

en: Launch a file chooser to select a file
da_DK: Start en filvælger for at markere en fil

en: Select filename
da_DK: Vælg filnavn

en: Work Offline...
da_DK: Arbejd offline...

en: Block network access to resources
da_DK: Bloker netværksadgang til ressourcer

en: Open Recent
da_DK: Åbn seneste

en: List of recently opened files
da_DK: Liste over senest åbnede filer

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Clear the list of recently opened files
da_DK: Ryder listen med senest åbnede filer

en: Saving layer to ''{0}'' ...
da_DK: Gemmer lag i ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
da_DK: Ugemte ændringer - Gem/Upload før afslutning?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
da_DK: Ugemte ændringer - Gem/Upload før sletning?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
da_DK: Ugemte ændringer - Gem/Upload før genstart?

en: Uploading and saving modified layers ...
da_DK: Uploader og gemmer ændrede lag ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
da_DK[0]: <html>{0} lag har uløste konflikter.<br>Løs dem enten først eller smid ændringerne væk.<br>Lag med konflikter:</html>
da_DK[1]: <html>{0} lag har uløste konflikter.<br>Løs dem enten først eller smid ændringerne væk.<br>Lag med konflikter:</html>

en: Unsaved data and conflicts
da_DK: Ugemte data og konflikter

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
da_DK[0]: <html>{0} lag bør gemmes, men har ingen tilknyttet fil.<br>Vælg enten en fil for dette lag eller smid ændringerne væk.<br>Lag uden en fil:</html>
da_DK[1]: <html>{0} lag bør gemmes, men har ingen tilknyttet fil.<br>Vælg enten en fil for hver af dem eller smid ændringerne væk.<br>Lag uden en fil:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
da_DK: Ugemte data og manglende tilknyttet fil

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
da_DK[0]: <html>{0} lag skal gemmes, men har en tilknyttet fil<br>der ikke kan skrives til.<br>Vælg enten en anden fil for dette lag, eller smid ændringerne væk.<br>Lag med en ej-skrivbar fil:</html>
da_DK[1]: <html>{0} lag skal gemmes, men har tilknyttet filer<br>der ikke kan skrives til.<br>Vælg enten en anden fil for hver af dem, eller smid ændringerne væk.<br>Lag med ej-skrivbare filer:</html>

en: Unsaved data non-writable files
da_DK: Ugemte data, ikke-skrivbare filer

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
da_DK: Luk denne dialog og genoptag redigering i JOSM

en: Exit now!
da_DK: Afslut nu!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
da_DK: Afslut JOSM uden at gemme. Ugemte ændringer går tabt.

en: Restart now!
da_DK: Genstart nu!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
da_DK: Genstart JOSM uden at gemme. Ugemte ændringer går tabt.

en: Delete now!
da_DK: Slet nu!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
da_DK: Slet lag uden at gemme. Ugemte ændringer går tabt.

en: Perform actions before exiting
da_DK: Udfør handlinger før afslutning

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
da_DK: Afslut JOSM og gem. Ugemte ændringer uploades og/eller gemmes.

en: Perform actions before restarting
da_DK: Udfør handlinger før genstart

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
da_DK: Genstart JOSM og gem. Ugemte ændringer uploades og/eller gemmes.

en: Perform actions before deleting
da_DK: Udfør handlinger før sletning

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
da_DK: Gem/Upload lag før sletning. Ugemte ændringer går ikke tabt.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
da_DK: Gør lag ''{0}'' klar til upload ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
da_DK[0]: <html>En upload og/eller gemme handling for et lag med ændringer <br>blev afbrudt eller mislykkedes.</html>
da_DK[1]: <html>En upload og/eller gemme handling for {0} lag med ændringer <br>blev afbrudt eller mislykkedes.</html>

en: Incomplete upload and/or save
da_DK: Ufuldstændig upload og/eller gemme handling

en: should be uploaded
da_DK: bør uploades

en: should be saved
da_DK: bør gemmes

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
da_DK: Lag "{0}" har ændringer som bør uploades til serveren.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
da_DK: Laget "{0}" har ændringer som det ikke anbefales at uploade.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
da_DK: Lag "{0}" har ikke nogen ændringer at uploade.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
da_DK: Lag "{0}" har ændringer som bør gemmes i dets tilhørende fil ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
da_DK: Lag "{0}" har ingen ændringer at gemme.

en: Layer Name and File Path
da_DK: Lagnavn og filsti

en: Recommended Actions
da_DK: Anbefalede handlinger

en: Actions To Take
da_DK: Handlinger der skal foretages

en: Update objects
da_DK: Opdater objekter

en: Changesets: Non-default advanced settings
da_DK: Ændringssæt: Avancerede indstillinger, der ikke er standard

en: Describe the changes you made
da_DK: Beskriv de ændringer, du har foretaget

en: Changeset tags:
da_DK: Ændringssæt-tags:

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
da_DK: Afgør hvordan data skal uploades og hvilket rettesæt der skal bruges

en: Upload to ''{0}''
da_DK: Upload til ''{0}''

en: Upload Changes
da_DK: Upload ændringer

en: Upload the changed primitives
da_DK: Upload de ændrede primitiver

en: Please enter a valid chunk size first
da_DK: Indtast først en gyldig størrelse for bidderne

en: Illegal chunk size
da_DK: Ulovlig størrelse af bidder

en: The following required terms are missing: {0}
da_DK: Følgende påkrævede termer mangler: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
da_DK: Følgende forbudte termer er blevet fundet: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
da_DK[0]: <html>Følgende rettesæt tag indeholder en tom nøgle/værdi:<br>{0}<br>Fortsæt?</html>
da_DK[1]: <html>Følgende rettesæt tags indeholder en tom nøgle/værdi:<br>{0}<br>Fortsæt?</html>

en: Empty metadata
da_DK: Tom metadata

en: Cancel the upload and resume editing
da_DK: Afbryd uploaden og genoptag redigeringen

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
da_DK: Objekt ''{0}'' er allerede slettet på serveren. Springer over dette objekt og prøver igen at uploade.

en: Preparing objects to upload ...
da_DK: Forbereder objekter der skal uploades ...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
da_DK: Objekter uploades til  et <strong>nyt rettesæt</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
da_DK: Objekter uploades til det <strong>åbne ændringssæt</strong> {0} ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
da_DK: Rettesættet vil blive <strong>lukket</strong> efter denne upload

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
da_DK: Rettesættet vil blive <strong>efterladt åbent</strong> efter denne upload

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
da_DK[0]: Uploader <strong>{0} objekt</strong> til <strong>1 rettesæt</strong>
da_DK[1]: Uploader <strong>{0} objekter</strong> til <strong>1 rettesæt</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
da_DK[0]: Uploader <strong>{0} objekt</strong> til <strong>1 rettesæt</strong> ved hjælp af <strong>1 anmodning</strong>
da_DK[1]: Uploader <strong>{0} objekter</strong> til <strong>1 rettesæt</strong> ved hjælp af <strong>1 anmodning</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
da_DK: Uploader <strong>{0} objekter</strong> til <strong>1 rettesæt</strong> ved hjælp af <strong>{1} anmodninger</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
da_DK: {0} objekter overskrider det maks. tilladte {1} objekter i et ændringssæt på serveren ''{2}''. Venligst <a href="urn:changeset-configuration">konfigurer</a>, hvordan du skal fortsætte med <strong>flere ændringssæt</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
da_DK: Uploader <strong>{0} objekter</strong> til <strong>flere rettesæt</strong> ved hjælp af <strong>{1} anmodninger</strong>

en: Settings:
da_DK: Indstillinger:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
da_DK: … til server: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
da_DK: Uploader data for lag ''{0}''

en: Continue uploading
da_DK: Fortsæt upload

en: Click to continue uploading to additional new changesets
da_DK: Klik for at fortsætte upload til flere nye rettesæt

en: Go back to Upload Dialog
da_DK: Gå tilbage til upload dialog

en: Click to return to the Upload Dialog
da_DK: Klik for at gå tilbage til upload-dialogen

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Click to abort uploading
da_DK: Klik for at afbryde upload

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
da_DK: Serveren svarede at det aktuelle rettesæt var lukket.<br>Dette skyldes sandsynligvis at rettesættets størrelse er større end maksimum størrelsen<br>på {0} objekter på serveren "{1}".

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
da_DK[0]: Der er {0} objekt tilbage at uploade.
da_DK[1]: Der er {0} objekter tilbage at uploade.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
da_DK: Klik ''<strong>{0}</strong>'' for at fortsætte med at uploade til yderligere nye rettesæt.<br>Klik ''<strong>{1}</strong>'' for at vende tilbage til upload dialogen.<br>Klik ''<strong>{2}</strong>'' for at annullere upload og vende tilbage til kortredigering.<br>

en: Changeset is full
da_DK: Rettesættet er fyldt

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
da_DK: Punktet "{0}" er allerede slettet. Springer over objektet ved upload.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
da_DK: Vejen "{0}" er allerede slettet. Springer over objektet ved upload.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
da_DK: Relationen "{0}" er allerede slettet. Springer over objektet ved upload.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
da_DK: Objekt ''{0}'' er allerede slettet. Springer over objekt i upload.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
da_DK[0]: Uploader {0} objekt...
da_DK[1]: Uploader {0} objekter...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
da_DK: Ignorerer fanget hændelse fordi upload blev afbrudt. Hændelse er: {0}

en: Upload successful!
da_DK: Upload lykkedes!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
da_DK: <html>Vælg ændrede objekter <strong> fra den nuværende markering</strong> der skal uploades til serveren.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
da_DK: <html>Vælg <strong>lokalt slettede objekter</strong> der skal slettes fra serveren.</html>

en: Select objects to upload
da_DK: Vælg objekter at uploade

en: Please select the upload strategy:
da_DK: Vælg upload strategien:

en: Upload all objects in one request
da_DK: Upload alle objekter i én anmodning

en: Upload objects in chunks of size:
da_DK: Upload objekter i portioner af størrelse:

en: Upload each object individually
da_DK: Upload hvert objekt individuelt

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
da_DK: <html><strong>Flere ændringssæt</strong> er nødvendige for at uploade {0} objekter. Vælg venligst en strategi:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
da_DK: Fyld et rettesæt op og returner til upload-dialogen

en: Open and use as many new changesets as necessary
da_DK: Åbn og brug så mange rettesæt som nødvendigt

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
da_DK: <html>Kan ikke uploade {0} objekter i en anmodning fordi den<br>maksimale rettesætsstørrelse {1} på server ''{2}'' er overskredet.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
da_DK: <html><strong>Flere rettesæt</strong> er nødvendige for at uploade {0} objekter. Hvilken strategi ønsker du at bruge?</html>

en: (1 request)
da_DK: (1 anmodning)

en: (# requests unknown)
da_DK: (# anmodninger ukendt)

en: ({0} request) | ({0} requests)
da_DK[0]: ({0} anmodning)
da_DK[1]: ({0} anmodninger)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
da_DK: Ulovlig stykstørrelse <= 0. Indtast et heltal > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
da_DK: Stykstørrelse {0} overskrider maks. størrelse {1} på rettesæt for server ''{2}''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
da_DK: Værdi ''{0}'' er ikke et tal. Indtast et heltal > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
da_DK: Din upload-kommentar er <i>afvist</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
da_DK: Din upload-kommentar er <i>tom</i> eller <i>meget kort</i>.<br /><br />Teknisk set er dette i orden, men overvej at mange brugere, som<br />overvåger ændringer i deres områder, forventer meningsfyldte kommentarer til<br />rettesæt for at forstå, hvad der sker i området.<br /><br />Hvis du bruger et øjeblik nu på at forklare dine ændringer,<br />gør du livet lettere for mange andre brugere.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
da_DK: Tak for din kommentar! Den giver andre kortlæggere en bedre forståelse af din hensigt.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
da_DK: Din rettesætkilde er <i>afvist</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
da_DK: Du har ikke angivet en kilde til dine ændringer.<br />Teknisk set er dette i orden, men denne information hjælper<br /> andre brugere til at forstå oprindelsen af data.<br /><br />Hvis du bruger et øjeblik nu på at forklare dine ændringer,<br />gør du livet lettere for mange andre brugere.

en: Thank you for providing the data source!
da_DK: Tak for at angive datakilden!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
da_DK: Afgrænsningsområdet til dette rettesæt er meget stort - overvej at opdele dine ændringer!

en: Objects to add:
da_DK: Tilføjede objekter:

en: Objects to modify:
da_DK: Ændrede objekter:

en: Objects to delete:
da_DK: Slettede objekter:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
da_DK[0]: {0} objekt at tilføje:
da_DK[1]: {0} objekter at tilføje:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
da_DK[0]: {0} objekt at ændre:
da_DK[1]: {0} objekter at ændre:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
da_DK[0]: {0} objekt at slette:
da_DK[1]: {0} objekter at slette:

en: All Formats
da_DK: Alle formater

en: Could not export ''{0}''.
da_DK: Kunne ikke eksportere ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
da_DK: Kunne ikke importere ''{0}''.

en: Could not import files.
da_DK: Kunne ikke importere filer.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke læse filen "{0}".<br>Fejlen er:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse filerne.<br>Fejlen er:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
da_DK: GeoJSON filer

en: Layer ''{0}'' not supported
da_DK: Laget "{0}" er ikke understøttet

en: GeoJSON file
da_DK: GeoJSON fil

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
da_DK: Bemærk: GPL er ikke kompatibel med OSM-licensen. Upload ikke GPL-licenserede spor.

en: GPS track description
da_DK: Beskrivelse af gps-spor

en: Add author information
da_DK: Angiv forfatter

en: Real name
da_DK: Rigtige navn

en: E-Mail
da_DK: E-mail

en: Copyright (URL)
da_DK: Ophavsret (URL)

en: Predefined
da_DK: Forudindstillet

en: Copyright year
da_DK: År for ophavsret

en: Keywords
da_DK: Nøgleord

en: Save track colors in GPX file
da_DK: Gem sporfarver i GPX-fil

en: Use Garmin compatible GPX extensions
da_DK: Brug Garmin-kompatible GPX-udvidelser

en: Save layer specific preferences
da_DK: Gem lag-specifikke præferencer

en: Export options
da_DK: Eksporter indstillinger

en: Export and Save
da_DK: Eksporter og gem

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
da_DK: Garmin-sporudvidelser understøtter kun 16 farver.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
da_DK: Hvis du fortsætter, vil den tættest understøttede sporfarve blive brugt.

en: Choose a predefined license
da_DK: Vælg en forudangivet licens

en: GPX Files
da_DK: GPX-filer

en: Markers from {0}
da_DK: Markører fra {0}

en: Routes from {0}
da_DK: Ruter fra {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
da_DK: En fejl opstod ved behandling af gpx-data for laget ''{0}''. Kun en del af filen vil være tilgængelig.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
da_DK: En fejl opstod ved behandling af gpx-filen ''{0}''. Kun en del af filen vil være tilgængelig.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
da_DK: Den importerede rute "{0}" er muligvis ikke synlig, fordi den har samme farve som baggrunden.<br>Du kan ændre dette i kontekstmenuen for det importerede lag.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
da_DK: Fortolkning af data for laget "{0}" mislykkedes

en: Coordinates imported: {0}
da_DK: Koordinater importeret: {0}

en: Import success:
da_DK: Import succes:

en: Import failure!
da_DK: Import fejl!

en: Image Files
da_DK: Billedfiler

en: folder
da_DK: mappe

en: Looking for image files
da_DK: Leder efter billedfiler

en: No image files found.
da_DK: Ingen billedfiler fundet.

en: NMEA-0183 Files
da_DK: NMEA-0183-filer

en: Malformed sentences: {0}
da_DK: Misdannede sætninger: {0}

en: Checksum errors: {0}
da_DK: Cheksumfejl: {0}

en: Unknown sentences: {0}
da_DK: Ukendte sætninger: {0}

en: Zero coordinates: {0}
da_DK: Nul-koordinater: {0}

en: Note Files
da_DK: Notefiler

en: OSM Server Files bzip2 compressed
da_DK: OSM serverfiler bzip2 komprimeret

en: OsmChange File
da_DK: OsmChange fil

en: File ''{0}'' does not exist.
da_DK: Fil ''{0}'' findes ikke.

en: No data found in file {0}.
da_DK: Ingen data fundet i filen {0}.

en: Open OsmChange file
da_DK: Åbn OsmChange fil

en: OSM Server Files
da_DK: OSM-serverfiler

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
da_DK: <html>Der opstod en fejl ved forsøg på at gendanne backupfilen.<br>Fejlen er:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
da_DK: OSM serverfiler gzip komprimeret

en: Invalid dataset
da_DK: Ugyldigt datasæt

en: No data found for layer ''{0}''.
da_DK: Ingen data fundet for laget "{0}".

en: No data found in file ''{0}''.
da_DK: Ingen data fundet i filen "{0}".

en: Open OSM file
da_DK: Åbn OSM fil

en: OSM PBF Files
da_DK: OSM PBF filer

en: OSM Server Files XZ compressed
da_DK: OSM server filer XZ komprimeret

en: OziExplorer Waypoint Files
da_DK: OziExplorer Waypoint-filer

en: RTKLib Positioning Solution Files
da_DK: RTKLib-positioneringsløsningsfiler

en: Validation Error Files
da_DK: Valideringsfejlfil

en: WMS Files (*.wms)
da_DK: WMS Filer (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
da_DK: WMS-filversion ikke understøttet; fandt {0}, forventede {1}

en: Native projections
da_DK: Oprindelig projektion

en: Offset
da_DK: Forskydning

en: Tile download projection
da_DK: Tern download projektion

en: Tile display projection
da_DK: Tern visnings projektion

en: Current zoom
da_DK: Aktuelt zoom

en: Show tile info
da_DK: Vis info om tern

en: Tile Info
da_DK: Tern info

en: Tile name
da_DK: Tern navn

en: Tile URL
da_DK: Tern URL

en: Custom header: {0}
da_DK: Brugerdefineret header: {0}

en: Tile size
da_DK: Tern størrelse

en: Tile display size
da_DK: Tern visnings størrelse

en: Reprojection
da_DK: Genprojektering

en: Reprojected tile size
da_DK: Genprojekterings tern størrelse

en: Loaded
da_DK: Indlæst

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Load tile
da_DK: Hent tern

en: Get tile status
da_DK: Vis tern status

en: Force tile rendering
da_DK: Gennemtving tern tegning

en: Failed to create tile source
da_DK: Kunne ikke oprette tern kilde

en: zoom in to load more tiles
da_DK: zoom ind for at indlæse flere tern

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
da_DK: forøg tern zoomniveau (ændring af opløsning) for at se flere detaljer

en: Current zoom: {0}
da_DK: Nuværende zoom: {0}

en: Display zoom: {0}
da_DK: Skærm zoom: {0}

en: Pixel scale: {0}
da_DK: Pixel skala: {0}

en: Best zoom: {0}
da_DK: Bedste zoom: {0}

en: Estimated cache size: {0}
da_DK: Anslået cache størrelse: {0}

en: === Cache stats ===
da_DK: === Cache-statistik ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
da_DK: {0} ({1}), downloader automatisk i zoom {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
da_DK: {0} ({1}), downloader i zoom {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
da_DK: Hentede {0}/{1} tern

en: Save WMS file
da_DK: Gem WMS fil

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
da_DK: Luftfoto "{0}" kan være fejljusteret. Kontroller dets forskydning ved hjælp af GPS spor!

en: Details...
da_DK: Detaljer...

en: Do not show this message again
da_DK: Vis ikke denne besked igen

en: Hide this message
da_DK: Skjul denne meddelelse

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
da_DK: Kunne ikke oprette mappen {0}, autogem er slået fra

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
da_DK: Kunne ikke oprette filen {0}, andet filnavn vil blive brugt

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
da_DK: IO-fejl ved oprettelse af filen, autogem vil blive sprunget over: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
da_DK: Kunne ikke slette gammel backupfil {0}

en: Your work has been saved automatically.
da_DK: Dit arbejde er blevet gemt automatisk.

en: Restoring files
da_DK: Gendanner filer

en: Unable to delete backup file {0}
da_DK: Kan ikke slette backupfil {0}

en: Unable to delete PID file {0}
da_DK: Kan ikke slette PIDfil {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
da_DK: Kan ikke slette arkiveret backupfil {0}

en: Customize Color
da_DK: Tilpas farve

en: Default
da_DK: Standard

en: Choose a color
da_DK: Vælg en farve

en: Name: {0}
da_DK: Navn: {0}

en: Description: {0}
da_DK: Beskrivelse: {0}

en: Creator: {0}
da_DK: Opretter: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
da_DK[0]: {0} spor, {1} sporsegmenter
da_DK[1]: {0} spor, {1} sporsegmenter

en: Timespan
da_DK: Tidsrum

en: Number of<br/>Segments
da_DK: Antal af<br/>segmenter

en: {0} route,  | {0} routes,
da_DK[0]: {0} rute,
da_DK[1]: {0} ruter,

en: Jump to next segment
da_DK: Hop til næste segment

en: Jump to previous segment
da_DK: Hop til forrige segment

en: {0} track | {0} tracks
da_DK[0]: {0} spor
da_DK[1]: {0} spor

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
da_DK[0]:  ({0} segment)
da_DK[1]:  ({0} segmenter)

en: Save GPX file
da_DK: Gem GPX-fil

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
da_DK: Samler segmenter af alle spor og kombinerer til et enkelt spor.

en: Combine tracks of this layer
da_DK: Kombinerer spor på dette lag

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
da_DK: Opdel flere sporssegmenter fra et spor til flere spor.

en: Split track segments to tracks
da_DK: Opdel sporsegmenter til spor

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
da_DK: Opdel sporene på dette lag til hvert sit nye lag.

en: Split tracks to new layers
da_DK: Opdel spor til nye lag

en: Max. zoom
da_DK: Maks. zoom

en: Unsupported imagery type: {0}
da_DK: Billedelagstype ikke understøttet: {0}

en: Next marker
da_DK: Næste markør

en: Jump to next marker
da_DK: Hop til næste markør

en: Previous marker
da_DK: Forrige markør

en: Jump to previous marker
da_DK: Hop til forrige markør

en: All projections are supported
da_DK: Alle projektioner er understøttet

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
da_DK: Laget {0} understøtter ikke den nye projektion {1}.

en: Supported projections are: {0}
da_DK: Understøttede projektioner er: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
da_DK: Skift projektionen igen eller fjern laget.

en: Save Layer
da_DK: Gem lag

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
da_DK: Forsøger at sætte et skrivebeskyttet datalag som redigeringslag

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
da_DK: Forsøger at slette laget med baggrundsupload. Vent indtil uploaden er færdig.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
da_DK: En baggrundsupload er allerede i gang. Kan ikke nulstille tilstand førend uploaden er færdig.

en: {0} note | {0} notes
da_DK[0]: {0} note
da_DK[1]: {0} noter

en: Notes layer
da_DK: Notelag

en: Total notes:
da_DK: Noter totalt:

en: Changes need uploading?
da_DK: Ændringer behøver upload?

en: Save Note file
da_DK: Gem notefil

en: outside downloaded area
da_DK: uden for det downloadede område

en: Data Layer {0}
da_DK: Datalag {0}

en: Merging layers
da_DK: Sammenlægger lag

en: {0} deleted | {0} deleted
da_DK[0]: {0} slettet
da_DK[1]: {0} slettet

en: {0} incomplete | {0} incomplete
da_DK[0]: {0} ufuldstændig
da_DK[1]: {0} ufuldstændige

en: {0} consists of:
da_DK: {0} består af:

en: API version: {0}
da_DK: API-version: {0}

en: Layer is locked
da_DK: Lag er låst

en: Download is blocked
da_DK: Download er blokeret

en: Upload is blocked
da_DK: Upload er blokeret

en: Empty layer
da_DK: Tomt lag

en: Convert to GPX layer
da_DK: Konverter til GPX-lag

en: Converted from: {0}
da_DK: Konverteret fra: {0}

en: Dataset consistency test
da_DK: Datasætskonsistenstest

en: No problems found
da_DK: Fandt ingen problemer

en: Following problems found:
da_DK: Følgende problemer blev fundet:

en: Save anyway
da_DK: Gem alligevel

en: The layer contains no data.
da_DK: Lagret indeholder ingen data.

en: Conflicts
da_DK: Konflikter

en: Reject Conflicts and Save
da_DK: Afvis konflikter og gem

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
da_DK: Der er uløste konflikter. Konflikter vil ikke blive gemt, men håndteret som om du afviste alle. Fortsæt?

en: Save OSM file
da_DK: Gem OSM-fil

en: Validation errors
da_DK: Valideringsfejl

en: No validation errors
da_DK: Ingen valideringsfejl

en: Save Validation errors file
da_DK: Gem valideringsfejlfil

en: Set WMS Bookmark
da_DK: Sæt WMS-bogmærke

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
da_DK: Kan ikke finde understøttet projektion for lag {0}. Brug {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
da_DK: Genprojekterings lag {0} fra {1} til {2}. For den bedste billedkvalitet og ydeevne, skift til en af de understøttede projektioner: {3}

en: Adjust timezone and offset
da_DK: Justerer tidszone og forskydning

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at afstemme fotoene med GPX-sporet. Du kan justere gliderne for manuelt at afstemme fotoene.

en: Matching photos to track failed
da_DK: Det lykkedes ikke at matche fotos med spor

en: Timezone: {0}
da_DK: Tidszone: {0}

en: Minutes: {0}
da_DK: Minutter: {0}

en: Seconds: {0}
da_DK: Sekunder: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
da_DK[0]: (Tidsforskel for {0} dag)
da_DK[1]: Tidsforskel for {0} dage

en: Advanced settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: Segment settings
da_DK: Segmentindstillinger

en: Interpolate between segments
da_DK: Interpoler mellem segmenter

en: only when the segments are less than # minutes apart:
da_DK: kun når segmenterne er mindre end # minutter fra hinanden:

en: only when the segments are less than # meters apart:
da_DK: kun når segmenterne er mindre end # meter fra hinanden:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
da_DK: Tag billeder ved det tætteste slutpunkt af et segment, når der ikke interpoleres

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
da_DK: kun inden for # minutter fra det tætteste sporpunkt:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
da_DK: Sporindstillinger (bemærk at flere spor kan være i én GPX-fil)

en: Interpolate between tracks
da_DK: Interpoler mellem spor

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
da_DK: kun når sporene er mindre end # minutter fra hinanden:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
da_DK: kun når sporene er mindre end # meter fra hinanden:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
da_DK: Tag billeder ved det tætteste slutpunkt af et spor, når der ikke interpoleres<br>(gælder også før det første og efter det sidste spor)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
da_DK: Gennemtving tagging af alle billeder (tilsidesætter midlertidigt indstillingerne ovenfor).

en: This option will not be saved permanently.
da_DK: Denne indstilling gemmes ikke permanent.

en: Correlate to GPX
da_DK: Sammenhold med GPX

en: Invalid timezone
da_DK: Ugyldig tidszone

en: Invalid offset
da_DK: Ugyldig forskydning

en: Correlate images with GPX track
da_DK: Afstem billeder med GPX-spor

en: Try Again
da_DK: Prøv igen

en: No images could be matched!
da_DK: Ingen billeder kunne afstemmes!

en: <No GPX track loaded yet>
da_DK: <Intet GPX-spor er indlæst endnu>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
da_DK: Fejl ved fortolkning af datoen.
    Brug det angivne format

en: Invalid date
da_DK: Ugyldig dato

en: GPX track:
da_DK: GPX-spor:

en: Open another GPX trace
da_DK: Åbn endnu et GPX-spor

en: Use support layer
da_DK: Brug understøttelseslag

en: Camera clock
da_DK: Kamera-GPS-ur

en: Camera GPS clock
da_DK: Kamera-GPS-ur

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
da_DK: <html>Brug foto af et nøjagtigt ur,<br>f.eks. GPSmodtagerdisplay</html>

en: Auto-Guess
da_DK: Automatisk gæt

en: Matches first photo with first gpx point
da_DK: Tilpasser første foto med første GPX-punkt

en: Manual adjust
da_DK: Manuel justering

en: Advanced settings...
da_DK: Avancerede indstillinger...

en: Override position for:
da_DK: Underkend position for:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
da_DK: Billeder med geo-lokation i exif-data ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
da_DK: Billeder der allerede er taggede ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
da_DK: Vis miniaturebilleder på kortet

en: Timezone:
da_DK: Tidszone:

en: Image time source:
da_DK: Billedtidskilde:

en: Extended tags
da_DK: Udvidede tags

en: Set datum for images coordinates
da_DK: Angiv datum for billeders koordinater

en: <html>Enter the datum for your images coordinates. Default value is WGS-84.<br>For RTK it could be your local CRS epsg code.<br>(e.g. EPSG:9782 for France mainland.)</html>
da_DK: <html>Indtast datumet for dine billeders koordinater. Standardværdi er WGS-84.<br>For RTK kan det være din lokale CRS EPSG-kode.<br>(F.eks. EPSG:9782 for Frankrigs fastland.)</html>

en: Correlate
da_DK: Sammenhold

en: No gpx selected
da_DK: Ingen gpx valgt

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
da_DK[0]: <html>Knyttede <b>{0}</b> af <b>{1}</b> foto til GPX spor.</html>
da_DK[1]: <html>Knyttede <b>{0}</b> af <b>{1}</b> fotos til GPX spor.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
da_DK: Det valgte billede rummer ingen tidsangivelse.

en: Photos do not contain time information
da_DK: Billederne rummer ingen tidsangivelser

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
da_DK: Det valgte GPX-spor rummer ikke tidsstempler. Vælg et andet.

en: GPX Track has no time information
da_DK: GPX-sporet har ingen tidsangivelser

en: You should select a GPX track
da_DK: Du bør vælge et GPX-spor

en: No selected GPX track
da_DK: Intet valgt GPX-spor

en: Correlation support layer
da_DK: Korrelationsstøttelag

en: Edit images sequence
da_DK: Rediger billedsekvens

en: Geotagged Images
da_DK: Geotaggede billeder

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
da_DK[0]: {0} billede hentet.
da_DK[1]: {0} billeder hentet.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
da_DK[0]: {0} forekom at være GPS-tagget.
da_DK[1]: {0} forekom at være GPS-tagget.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
da_DK[0]: {0} har opdateret GPS data.
da_DK[1]: {0} har opdateret GPS data.

en: Offset angle in degrees:
da_DK: Forskydning af vinkel i grader:

en: Set image course direction (from gpx track)
da_DK: Indstil billedkursretning (fra GPX-spor)

en: Shift image relative to the direction (in meters)
da_DK: Skift billede i forhold til retningen (i meter)

en: Elevation:
da_DK: Højde:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
da_DK: Sæt billedretning mod det næste GPX-waypoint

en: Set image direction towards the next one
da_DK: Sæt billedets retning mod det næste

en: Error on file {0}
da_DK: Fejl i fil {0}

en: No image
da_DK: Intet billede

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
da_DK: Ingen EXIF-tid i filen "{0}". Bruger sidst ændret dato som tidsstempel.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
da_DK: Kan ikke parse metadata for filen "{0}". Bruger sidst ændret dato som tidsstempel.

en: Geoimage: {0}
da_DK: Geobillede: {0}

en: Display geotagged images
da_DK: Vis geo-taggede billeder

en: Next
da_DK: Næste

en: Show next Image
da_DK: Vis næste billede

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Show previous Image
da_DK: Vis foregående billede

en: First
da_DK: Første

en: Show first Image
da_DK: Vis første billede

en: Last
da_DK: Sidste

en: Show last Image
da_DK: Vis sidste billede

en: Center view
da_DK: Centrer synsfelt

en: Zoom best fit and 1:1
da_DK: Zoom bedst pasform og 1:1

en: Display image extended metadata
da_DK: Vis udvidet billedmetadata

en: Toggle display of extended information
da_DK: Slå visning af udvidet information til/fra

en: Remove photo from layer
da_DK: Fjern billede fra lag

en: Delete image file from disk
da_DK: Slet billedfil fra disk

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
da_DK[0]: Slet filen fra disken?
da_DK[1]: Slet {0} filer fra disken?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
da_DK[0]: Billedfilen vil være tabt permanent!
da_DK[1]: Billedfilerne vil være tabt permanent!

en: Image file could not be deleted.
da_DK: Billedfilen kunne ikke slettes.

en: Copy image path
da_DK: Kopier billede sti

en: Move dialog to the side pane
da_DK: Flyt dialog til sidepanelet

en: Open image in external viewer
da_DK: Åbn billede i ekstern fremviser

en: Multiple images selected
da_DK: Flere billeder valgt

en: 
    Altitude: {0} m
da_DK: 
    Højde: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
da_DK: 
    Hastighed: {0} km/t

en: 
    EXIF DTO time: {0}
da_DK: 
    EXIF DTO-tid: {0}

en: 
    EXIF time: {0}
da_DK: 
    EXIF tid: {0}

en: 
    EXIF GPS time: {0}
da_DK: 
    EXIF GPS-tid: {0}

en: 
    Corr GPS time: {0}
da_DK: 
    Korrigeret GPS-tid: {0}

en: 
    Direction {0}°
da_DK: 
    Retning {0}°

en: 
    GPS direction: {0}°
da_DK: 
    GPS-retning: {0}°

en: 
    Hpos errror: {0}m
da_DK: 
    Hpos-fejl: {0}m

en: 
    2d/3d mode: {0}d
da_DK: 
    2d/3d-tilstand: {0}d

en: 
    Proc. method: {0}
da_DK: 
    Behandlingsmetode: {0}

en: 
    Caption: {0}
da_DK: 
    Billedtekst: {0}

en: 
    Headline: {0}
da_DK: 
    Overskrift: {0}

en: 
    Keywords: {0}
da_DK: 
    Nøgleord: {0}

en: 
    Object name: {0}
da_DK: 
    Objektnavn: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
da_DK: Trækker GPS-lokaliteter ud fra EXIF

en: Starting directory scan
da_DK: Starter scanning af mappe

en: Read photos...
da_DK: Indlæs billeder...

en: Reading {0}...
da_DK: Indlæser {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
da_DK: Kan ikke hente den kanoniske sti for mappen {0}

en: Scanning directory {0}
da_DK: Tjekker mappen {0}

en: Error while getting files from directory {0}
da_DK: Fejl ved hentning af filer fra mappen {0}

en: One of the selected files was null
da_DK: En af de markerede filer havde en null-værdi

en: Show thumbnails
da_DK: Vis miniaturer

en: Show image thumbnails instead of icons.
da_DK: Vis miniaturebilleder i stedet for ikoner.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
da_DK: Synkroniser tiden fra et billede på GPS-modtageren

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
da_DK: <html>Tag et billede af din GPS-modtager, mens den viser klokken.<br>Vis billedet her.<br>Noter derefter tidspunktet, du kan aflæse på billedet og vælg en tidszone<hr></html>

en: Photo time (from exif):
da_DK: Tidspunkt for foto (fra EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
da_DK: GPS-tidspunkt (aflæst fra ovenstående foto):

en: Photo taken in the timezone of:
da_DK: Foto taget i tidszonen for:

en: Use daylight saving time (where applicable)
da_DK: Brug sommertid (hvor relevant)

en: Open another photo
da_DK: Åbn et andet foto

en: No date
da_DK: Ingen dato

en: Load images from Wikimedia Commons
da_DK: Indlæs billeder fra Wikimedia Commons

en: Choose track visibility and colors
da_DK: Vælg sporvisibilitet og farver

en: Select by date
da_DK: Vælg efter dato

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
da_DK: <html>Vælg alle spor, du ønsker at vise. Du kan trække for at vælge en række spor eller bruge CTRL+Klik for at vælge specifikke. Kortet opdateres live i baggrunden. Åbn URL’er ved at dobbeltklikke på dem, rediger navn og beskrivelse ved at dobbeltklikke på cellen.</html>

en: Set track visibility for {0}
da_DK: Indstil sporsynlighed for {0}

en: Set color for selected tracks...
da_DK: Indstil farve for valgte spor...

en: Show all
da_DK: Vis alle

en: Show selected only
da_DK: Vis kun valgte

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
da_DK: GPX-laget indeholder felter, der kan konverteres til OSM-tags. Hvordan vil du fortsætte?

en: Convert all fields
da_DK: Konverter alle felter

en: Only convert the following fields:
da_DK: Konverter kun følgende felter:

en: Do not convert any fields
da_DK: Konverter ingen felter

en: Convert
da_DK: Konverter

en: Convert and remember selection
da_DK: Konverter og husk valg

en: Convert to data layer
da_DK: Konverter til datalag

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
da_DK: <html>Upload af ubehandlede GPS-data som kortdata betragtes som skadeligt <br>Hvis du vil uploade traces, så kig her:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
da_DK: Vil du forenkle vejene i det konverterede lag?

en: Customize track drawing
da_DK: Tilpas sportegning

en: From
da_DK: Fra

en: To
da_DK: Til

en: No timestamp
da_DK: Intet tidsstempel

en: Select to download OSM data.
da_DK: Vælg for at downloade OSM data.

en: Select to download GPS traces.
da_DK: Vælg for at downloade GPS spor.

en: Download everything within:
da_DK: Download alt indenfor:

en: meters
da_DK: meter

en: Maximum area per request:
da_DK: Maksimalt område per anmodning:

en: Download near:
da_DK: Hent nær:

en: track only
da_DK: kun spor

en: waypoints only
da_DK: kun waypoints

en: track and waypoints
da_DK: spor og waypoints

en: Click to download
da_DK: Klik for at downloade

en: Click to download into a new data layer
da_DK: Klik for at downloade som et nyt datalag

en: Click to cancel
da_DK: Klik for at afbryde

en: Download from OSM along this track
da_DK: Download fra OSM langs dette spor

en: Precache imagery tiles along this track
da_DK: Forudhent billedtern langs dette spor

en: Precaching WMS
da_DK: Forudhenter WMS

en: Please select the imagery layer.
da_DK: Vælg billedlaget.

en: Select imagery layer
da_DK: Vælg billedlag

en: There are no imagery layers.
da_DK: Der er ingen billedlag.

en: No imagery layers
da_DK: Ingen billedlag

en: Error while parsing {0}
da_DK: Fejl under fortolkning af {0}

en: Could not read "{0}"
da_DK: Kunne ikke læse "{0}"

en: gps point
da_DK: gps-punkt

en: 1 - Fixed
da_DK: 1 - Fast

en: 2 - Float
da_DK: 2 - Flydende

en: 3 - Reserved
da_DK: 3 - Reserveret

en: 5 - Single
da_DK: 5 - Enkelt

en: None
da_DK: Ingen

en: Float RTK
da_DK: Flydende RTK

en: Estimated
da_DK: Anslået

en: Manual
da_DK: Manuelt

en: Simulated
da_DK: Simuleret

en: Quality
da_DK: Kvalitet

en: GPS fix value
da_DK: GPS fix værdi

en: Track date
da_DK: Spordato

en: Direction [°]
da_DK: Retning [°]

en: Velocity [{0}]
da_DK: Hastighed [{0}]

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
da_DK: Lydfiler (* .wav, * .mp3, * .aac, * .aif, * .aiff)

en: Import Audio
da_DK: Importer lyd

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
da_DK: <html>Dataene i GPX-laget ''{0}'' er blevet downloadet fra serveren.<br>Fordi dets waypoints ikke indeholder et tidsstempel kan vi ikke finde ud af hvordan de hænger sammen med lyddata.</html>

en: Import not possible
da_DK: Import er ikke mulig

en: Audio markers from {0}
da_DK: Lyd-markører fra {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
da_DK: Ingen GPX-spor er tilgængelige i laget, som der kan associeres lyd med.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
da_DK: Nogle waypoints med tidsstempler fra før starten af sporet eller efter enden blev udeladt eller flyttet til starten.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
da_DK: Nogle waypoints der var for langt fra sporet til på fornuftig måde at estimere deres tid blev udeladt.

en: Import images
da_DK: Importer billeder

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
da_DK: <html>Dataene i GPX-laget ''{0}'' er blevet downloadet fra serveren.<br>Fordi dets waypoints ikke indeholder et tidsstempel kan vi ikke finde ud af hvordan de hænger sammen med billeder.</html>

en: Markers From Named Points
da_DK: Markører fra navngivne punkter

en: Named Trackpoints from {0}
da_DK: Navngivne punkter fra {0}

en: Auto load tiles
da_DK: Hent tern automatisk

en: Auto zoom
da_DK: Autozoom

en: Decrease zoom
da_DK: Formindsk zoom

en: Flush tile cache
da_DK: Tøm tern cache

en: Increase zoom
da_DK: Øg zoom

en: Load all tiles
da_DK: Hent alle tern

en: Load all error tiles
da_DK: Hent alle tern med fejl

en: Convert to OSM Data
da_DK: Konverter til OSM-data

en: Toggle layer {0}
da_DK: Skift lag {0}

en: Show errors
da_DK: Vis fejl

en: Layer name
da_DK: Lagnavn

en: Projection
da_DK: Projektion

en: Matrix set identifier
da_DK: Matrix sæt identifikator

en: Filter layers:
da_DK: Filtrer lag:

en: Change resolution
da_DK: Skift opløsning

en: Zoom to native resolution
da_DK: Zoom til oprindelige opløsning

en: Malformed URI: {0}
da_DK: Ugyldig URI: {0}

en: IO Exception: {0}
    {1}
da_DK: IO-undtagelse: {0}
    {1}

en: gps marker
da_DK: gps-markør

en: marker | markers
da_DK[0]: markør
da_DK[1]: markører

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
da_DK[0]: {0} består af {1} markør
da_DK[1]: {0} består af {1} markører

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
da_DK: Ingen eksisterende lydmarkører i dette lag at forskyde ud fra.

en: Show Text/Icons
da_DK: Vis tekst/ikoner

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
da_DK: Slå synlighed af markørtekst og -ikoner til/fra.

en: Synchronize Audio
da_DK: Synkroniser lyd

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
da_DK: Du skal sætte lyden på pause i det øjeblik, du hører synkroniserings-angivelsen.

en: Audio synchronized at point {0}.
da_DK: Lyd synkroniseret på punkt {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
da_DK: Kan ikke synkronisere i det afspillede lag.

en: Make Audio Marker at Play Head
da_DK: Sæt audio-markør ved afspilnings-starten

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
da_DK: Du skal pause lyden på det punkt på sporet, hvor du vil have markøren.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
da_DK: Du skal trække spillehovedet til tæt på det GPX-spor, hvis tilknyttede lydspor du spillede (efter den første markør)

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
da_DK: Du skal SHIFT-trække spillehovedet hen på en lydmarkør eller hen på det sted på sporet hvor du ønsker at synkronisere.

en: Unable to create new audio marker.
da_DK: Kan ikke oprette ny lydmarkør.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
da_DK: Der opstod en fejl i forsøget på at vise URL’en for denne markør

en: (URL was:
da_DK: (URL var:

en: Select the map painting styles
da_DK: Vælg korttegningsstilene

en: Rendering {0} to {1}
da_DK: Gengiver {0} til {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
da_DK: Fejl - fil ikke fundet: ''{0}''

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede heltal for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede heltal >= 0 for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
da_DK: Kan ikke fortolke {0} parameter: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede nøgle og værdi, adskilt af '':'' tegn for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede flydende komma tal for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede to koordinater, adskilt af komma, for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: In option {0}: {1}
da_DK: I mulighed {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede flydende komma tal > 0 for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
da_DK: Forventede heltal > 0 for mulighed {0}, men fik ''{1}''

en: JOSM rendering command line interface
da_DK: JOSM tegnings kommandolinje brugerflade

en: Renders data and saves the result to an image file.
da_DK: Tegner data og gemmer resultatet til en billedfil.

en: Input data file name (.osm)
da_DK: Input datafilnavn (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
da_DK: Output billedfilnavn (.png); standard til ''{0}''

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
da_DK: Style-fil der skal bruges til gengivelse (.mapcss eller .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
da_DK: Denne mulighed kan gentages for at indlæse flere stilarter.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
da_DK: Stil indstilling (i JOSM tilgængelig i stilliste dialog højre kliks menu)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
da_DK: Gælder for den sidste stil indlæst med indstillingen {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
da_DK: Vælg zoomniveau for at gengive. (heltal værdi, 0=hele jorden, 18=gadeplan)

en: Select the map scale
da_DK: Vælg kortskalaen

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
da_DK: En værdi på 10000 betegner en skala på 1: 10000 (1 cm på kortet er lig med 100 m på jorden; skærmopløsning: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
da_DK: Mulighed {0} og {1} er gensidigt eksklusive.

en: Area to render, default value is ''{0}''
da_DK: Område der skal gengives, standardværdien er ''{0}''

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
da_DK: Med søgeordet ''{0}'' bliver det downloadede område i .osm inputfilen brugt (hvis det er optaget).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
da_DK: Angiv nederste venstre hjørne af tegningsområdet

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
da_DK: Bruges i kombination med bredde og højde muligheder for at bestemme området der skal tegnes.

en: Width of the rendered area, in meter
da_DK: Bredden af det tegnede område, i meter

en: Height of the rendered area, in meter
da_DK: Højde af det tegnede område, i meter

en: Width of the target image, in pixel
da_DK: Bredden af slutbilledet, i pixel

en: Height of the target image, in pixel
da_DK: Højde af slutbilledet, i pixel

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
da_DK: Projektion til brug, standardværdi ''{0}'' (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
da_DK: Maksimal billedbredde/højde i pixel (''{0}'' betyder ingen grænse), standardværdi: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
da_DK: For at angive det tegnede område og skalaen kan mulighederne kombineres på forskellige måder

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
da_DK: Hvis der ikke gives ''{0}'' eller ''{1}'', træder standardværdien {2} i kraft, og grænserne for downloadområdet i .osm-inputfilen bruges.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
da_DK: Argument {0} givet, men skalaen kan ikke bestemmes fra resterende argumenter

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
da_DK: Argument {0} givet, forventede {1} eller {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
da_DK: {0} mode, men ingen grænser fundet i osm data input fil

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
da_DK: Kan ikke bestemme skalaen, en af mulighederne {0}, {1}, {2} eller {3} forventet

en: In .osm data file ''{0}'' -
da_DK: I .osm datafil ''{0}'' -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
da_DK: Billedmålene ({0}x{1}) overstiger den maksimale billedstørrelse {2} (brug mulighed {3} for at ændre grænsen)

en: Style setting not found: ''{0}''
da_DK: Stilindstilling ikke fundet: ''{0}''

en: Toggle all settings
da_DK: Skift alle indstillinger

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
da_DK[0]: Der opstod en fejl ved indlæsning af denne stilart. Vælg "Info" fra højrekliks-menuen for detaljer.
da_DK[1]: Der opstod {0} fejl ved indlæsning af denne stilart. Vælg "Info" fra højrekliks-menuen for detaljer.

en: loading style ''{0}''...
da_DK: indlæser stilart "{0}''...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
da_DK: Kunne ikke indeksere valideringsregler. Fejl: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
da_DK: Kunne ikke indlæse korttegningsstile fra ''{0}''. Hændelse var: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
da_DK: Kunne ikke fortolke korttegningsstile fra ''{0}''. Fejlen var: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
da_DK: Kan ikke erstatte argument {0} i {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
da_DK: Kunne ikke finde billedet "{0}"

en: Save Access Token in preferences
da_DK: Gem adgangsudtryk i indstillinger

en: Access Token Key:
da_DK: Adgangsudtryksnøgle:

en: Access Token Secret:
da_DK: Adgangsudtrykshemmelighed:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
da_DK: <html>Vælg for at gemme adgangsudtrykket i JOSM-indstillingerne.<br>Fravælg for kun at bruge adgangsudtrykket i denne JOSM-session.</html>

en: Use default settings
da_DK: Brug standardindstillinger

en: Client ID:
da_DK: Klient-ID:

en: Client Secret:
da_DK: Klient hemmelighed:

en: Redirect URL:
da_DK: Omdirigerings URL:

en: Access Token URL:
da_DK: AdgangsudtryksURL:

en: Authorize URL:
da_DK: Godkendelses-URL:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
da_DK: Klik for at sætte OAuth indstillingerne tilbage til standardværdierne

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
da_DK: Klik for at afbryde tilbagestilling til OAuth standardværdier

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
da_DK: <html>JOSM er ved at sætte OAuth indstillingerne tilbage til standarden.<br>De nuværende brugerdefinerede indstillinger bliver ikke slettet.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
da_DK: Overskriv brugerdefinerede OAuth indstillinger?

en: Fully automatic
da_DK: Fuldautomatisk

en: Semi-automatic
da_DK: Halvautomatisk

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
da_DK: <html>Kør en fuldautomatisk procedure for at få et adgangsudtryk fra OSM-websiden.<br>JOSM tilgår OSM-websiden på vegne af JOSM-brugeren og godkender fuldt<br>automatisk brugeren og henter et adgangsudtryk.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
da_DK: <html>Kør en halvautomatisk procedure for at få et adgangsudtryk fra OSM-websiden.<br>JOSM indsender standard OAuth anmodningerne for at få et anmodningsudtryk og et<br>adgangsudtryk. Det ekspederer brugeren til OSM-websiden i en ekstern browser<br> for at godkende sig selv og for at acceptere anmodningsudtrykket indsendt af JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
da_DK: <html>Indtast et adgangsudtryk manuelt, hvis det blev genereret og hentet udenfor<br>JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
da_DK: Indtast dit OSM brugernavn og adgangskode. Kodeordet vil <strong>ikke</strong> blive gemt som klartekst i JOSM indstillingerne, og det vil kun blive sendt til OSM serveren <strong>en gang</strong>. Efterfølgende datauploads vil ikke bruge din adgangskode yderligere.

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Password:
da_DK: Adgangskode:

en: Granted rights
da_DK: Givne rettigheder

en: Advanced OAuth properties
da_DK: Avancerede OAuth egenskaber

en: Accept Access Token
da_DK: Accepter adgangsudtryk

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
da_DK: <html>Du har hentet et OAuth adgangsudtryk fra OSM webstedet. Klik på <strong>{0}</strong> for at acceptere udtrykket. JOSM vil bruge det i efterfølgende forespørgsler for at få adgang til OSM API’et.</html>

en: Authorize now
da_DK: Godkend nu

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
da_DK: Klik for at komme til godkendelsesformularen på JOSM webstedet

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Run the automatic authorization steps again
da_DK: Kør automatisk godkendelsesguiden igen

en: Test Access Token
da_DK: Test adgangsudtryk

en: Authorize JOSM to access the OSM API
da_DK: Godkend JOSM til at få adgang til OSM API’et

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
da_DK: <html>Den automatiske proces for at hente et OAuth adgangsudtryk<br>fra OSM-serveren fejlede.<br><br>Prøv igen eller vælg en anden slags godkendelsesproces,<br>f.eks. halvautomatisk eller manuel godkendelse.</html>

en: OAuth authorization failed
da_DK: OAuth godkendelse fejlede

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
da_DK: <html>Den automatiske proces for at hente et OAuth adgangsudtryk<br>fra OSM-serveren fejlede fordi JOSM ikke var i stand til at opbygge<br>et gyldigt loginURL udfra OAuth godkendelsesslutpunktURL ''{0}''.<br><br>Kontroller din avancerede indstilling og prøv igen.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
da_DK: Indtast et OAuth adgangsudtryk, der er godkendt til at tilgå OSM-serveren ''{0}''.

en: Access Token
da_DK: Adgangsudtryk

en: Advanced OAuth parameters
da_DK: Avancerede OAuth parametre

en: Enter the OAuth Access Token
da_DK: Indtast OAuth adgangsudtrykket

en: Enter advanced OAuth properties
da_DK: Indtast avancerede OAuth egenskaber

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
da_DK: <html><body>Indtast et OAuth adgangsudtryk, der er godkendt til at tilgå OSM-serveren ''{0}''.</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
da_DK: Indtast en adgangsudtryksnøgle

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
da_DK: Adgangsudtryksnøglen må ikke være tom. Indtast en adgangsudtryksnøgle

en: Click to test the Access Token
da_DK: Klik for at teste adgangsudtrykket

en: Authentication failed, please check browser for details.
da_DK: Godkendelse mislykkedes. Tjek browseren for detaljer.

en: OAuth Authentication Failed
da_DK: OAuth godkendelse mislykkedes

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
da_DK: Med OAuth giver du JOSM lov til at uploade kortdata og GPS spor på dine vegne (<a href="{0}">ydeligere information...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
da_DK: <strong>Advarsel:</strong> Da du ikke bruger standard OSM API, skal du sørge for at sætte en OAuth forbruger nøgle og hemmelighed i <i>Avanceret OAuth parametre</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
da_DK: Få et adgangsudtryk for ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
da_DK: Luk dialogen og afbryd godkendelsen

en: Close the dialog and accept the Access Token
da_DK: Luk dialogen og accepter adgangsudtrykket

en: Allow to upload map data
da_DK: Tillad at uploade kortdata

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
da_DK: Vælg for at give JOSM retten til at uploade kortdata på dine vegne

en: Allow to upload GPS traces
da_DK: Tillad at uploade GPS-spor

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
da_DK: Vælg for at give JOSM retten til at uploade GPS-spor på dine vegne

en: Allow to download your private GPS traces
da_DK: Tillad at downloade dine private GPS-spor

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
da_DK: Vælg for at give JOSM retten til at downloade dine private GPS-spor ind i JOSM-lag

en: Allow to read your preferences
da_DK: Tillad at læse dine indstillinger

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
da_DK: Vælg for at give JOSM retten til at læse dine serverindstillinger

en: Allow to write your preferences
da_DK: Tillad at skrive dine indstillinger

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
da_DK: Vælg for at give JOSM retten til at skrive dine serverindstillinger

en: Allow modifications of notes
da_DK: Tillad ændringer af noter

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
da_DK: Vælg for at tillade JOSM at ændre noter på dine vegne

en: Testing OAuth Access Token
da_DK: Tester OAuth adgangsudtryk

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
da_DK: Hentning af brugeroplysninger med adgangsudtryksnøgle "{0}" blev afvist.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
da_DK: Hentning af brugeroplysninger med adgangsudtryksnøgle "{0}" var ikke tilladt.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
da_DK: <html>Det lykkedes at bruge adgangsudtrykket''{0}'' til<br>at tilgå OSM serveren på ''{1}''.<br>Du tilgår OSM serveren som brugeren ''{2}'' med id ''{3}''.</html>

en: Success
da_DK: Succes

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke tilgå OSM serveren ''{0}''<br>med adgangsudtrykket ''{1}''.<br>Serveren afviste adgangsudtrykket som uautoriseret. Du vil ikke<br>kunne tilgå nogle beskyttede ressourcer på denne server med dette udtryk.</html>

en: Test failed
da_DK: Testen fejlede

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
da_DK: <html>Adgangsudtrykket ''{1}'' er kendt af OSM serveren ''{0}''.<br>Men forsøget på at hente brugeroplysninger mislykkedes.<br>Afhængigt af hvilke rettigheder der er tildelt til dette udtryk, kan du dog stadig bruge det til<br>at uploade data, uploade GPS-spor og/eller tilgå andre beskyttede ressourcer.</html>

en: Token allows restricted access
da_DK: Udtryk tillader begrænset adgang

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke hente information om den nuværende bruger fra OSM-serveren ''{0}''.<br>Dette er sandsynligvis ikke et problem forårsaget af det testede adgangsudtryk, men<br>snarere et problem med server konfigurationen. Kontroller omhyggeligt server<br>URL’en og din internetforbindelse.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke signere anmodningen til OSM serveren ''{0}'' med udtrykket ''{1}''.<br>Udtrykket er sandsynligvis ugyldigt.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
da_DK: <html>Testen fejlede fordi serveren meldte en intern fejl.<br>JOSM kunne ikke afgøre om udtrykket er gyldigt. Prøv igen senere.</html>

en: Retrieving user info...
da_DK: Henter brugerinfo...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
da_DK: Luk indstillingsdialogen og smid opdateringer af indstillinger væk

en: Save the preferences and close the dialog
da_DK: Gem indstillingerne og luk dialogen

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
da_DK: Du skal genstarte JOSM for at nogle af ændringerne træder i kraft.

en: Would you like to restart now?
da_DK: Vil du genstarte nu?

en: Download plugins
da_DK: Download udvidelser

en: Icon paths:
da_DK: Ikonstier:

en: Name (optional):
da_DK: Navn (valgfrit):

en: URL / File:
da_DK: URL / fil:

en: active
da_DK: aktive

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
da_DK: Korttegnings stilartfil (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
da_DK: Prædefinitionsfil (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
da_DK: Tag kontrolregel (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
da_DK: Rediger kildeindgang:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
da_DK: Emnet ''{0}'' lræver JOSM Version {1}. (Aktuelt kørende: {2})

en: Continue anyway
da_DK: Fortsæt alligevel

en: Cancel and return to the previous dialog
da_DK: Afbryd og gå til foregående dialogboks

en: Ignore warning and install style anyway
da_DK: Ignorer advarsel og installer stilart alligevel

en: Some entries have unmet dependencies:
da_DK: Nogle emner har afhængigheder der ikke er opfyldt:

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset to default
da_DK: Nulstil til standard

en: Add a new icon path
da_DK: Tilføj en ny ikonsti

en: Remove the selected icon paths
da_DK: Fjern de markerede ikonstier

en: Edit the selected icon path
da_DK: Rediger den markerede ikonsti

en: External resource entry: Active
da_DK: Ekstern ressourcepost: Aktiv

en: External resource entry: Inactive
da_DK: Ekstern ressourcepost: Inaktiv

en: Tooltip
da_DK: Værktøjstip

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Remove from toolbar
da_DK: Fjern fra værktøjslinjen

en: Configure toolbar
da_DK: Konfigurer værktøjslinjen

en: Edit shortcut
da_DK: Rediger genvej

en: Do not hide toolbar and menu
da_DK: Skjul ikke værktøjslinje og menu

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Toolbar
da_DK: Værktøjslinje

en: Customize the elements on the toolbar.
da_DK: Tilpas elementerne på værktøjslinjen.

en: Available
da_DK: Tilgængelige

en: Action parameters
da_DK: Handlings parametre

en: Parameter name
da_DK: Parameter navn

en: Parameter value
da_DK: Parameter værdi

en: Toolbar action without name: {0}
da_DK: Værktøjslinje handling uden navn: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
da_DK: Mærkelig værktøjslinjeværdi: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
da_DK: Værktøjslinje handlingen {0} overskrevet: {1} får {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
da_DK: Registreret værktøjslinje handling uden et navn: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
da_DK: Registreret værktøjslinje handling {0} overskrevet: {1} for {2}

en: Toolbar: {0}
da_DK: Værktøjslinje: {0}

en: add entry
da_DK: tilføj punkt

en: Remove the selected entry
da_DK: Fjern det valgte punkt

en: Key: {0}
da_DK: Nøgle: {0}

en: Edit boundaries
da_DK: Rediger grænser

en: Internal JOSM boundaries
da_DK: Interne JOSM grænser

en: Reset preferences
da_DK: Nulstil indstillinger

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
da_DK: Du er ved at nulstille alle indstillinger til deres standardværdier<br />Alle dine indstillinger vil blive slettet: udvidelser, billedlag, filtrer, værktøjslinje knapper, tastatur osv. <br />Er du sikker på at du ønsker at fortsætte?

en: Advanced Preferences
da_DK: Udvidede indstillinger

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
da_DK: Ret indstillingerne direkte. Vær varsom!

en: Read from file
da_DK: Læs fra filen

en: Export selected items
da_DK: Eksporter valgte emner

en: JOSM custom settings files (*.xml)
da_DK: JOSM tilpasset indstillings-fil (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
da_DK: Vælg nogle indstillingsnøgler der ikke er markeret som standard

en: Export preferences keys to JOSM customization file
da_DK: Eksporter indstillingsnøgler til JOSM tilpasningsfil

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
da_DK: Hvad skal der ske med indstillingslisterne når denne fil bliver importeret?

en: Append preferences from file to existing values
da_DK: Tilføj indstillingerne fra filen til eksisterende værdier

en: Replace existing values
da_DK: Erstat eksisterende værdier

en: Open JOSM customization file
da_DK: Åbn JOSM tilpasningsfil

en: Import log
da_DK: Importer log

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
da_DK: <html>Her er filimport sammendraget. <br/>Du kan afvise indstillings-ændringer ved at trykke på "Annuller" i indstillings-dialogen <br/>JOSM skal muligvis genstartes for at aktivere nogle ændringer.</html>

en: shortcut
da_DK: genvej

en: color
da_DK: farve

en: toolbar
da_DK: værktøjslinje

en: imagery
da_DK: billedlag

en: Load profile
da_DK: Indlæs profil

en: Save {0} profile
da_DK: Gem {0} profil

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
da_DK: Alle indstillingerne for denne gruppe er standard, intet at gemme

en: Choose profile file
da_DK: Vælg profil-fil

en: Change list setting
da_DK: Tilpas liste indstilling

en: Change list of lists setting
da_DK: Ændringsliste over listeindstillinger

en: Change list of maps setting
da_DK: Ændringsliste over kortindstillinger

en: Entry {0}
da_DK: Punkt {0}

en: Select Setting Type:
da_DK: Vælg indstillingstype:

en: Simple
da_DK: Simpel

en: List of lists
da_DK: Liste over lister

en: List of maps
da_DK: Liste over kort

en: Add setting
da_DK: Tilføj indstilling

en: Advanced Background: Changed
da_DK: Avanceret baggrund: Ændret

en: Advanced Background: NonDefault
da_DK: Avanceret baggrund: Ikke standard

en: Current value is default.
da_DK: Den aktuelle værdi er standard.

en: Default value is ''{0}''.
da_DK: Standardværdien er "{0}".

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
da_DK: Standardværdien er i øjeblikket ukent (indstillingen er ikke brugt endnu).

en: Change string setting
da_DK: Tilpas strengindstilling

en: Value:
da_DK: Værdi:

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Settings for the audio player and audio markers.
da_DK: Indstillinger for lydafspiller og lydmarkører.

en: Display the Audio menu.
da_DK: Vis lyd-menuen.

en: Label audio (and image and web) markers.
da_DK: Betegn lyd-, billede- og webmarkører.

en: Display live audio trace.
da_DK: Vis live lydspor.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
da_DK: Tydelige waypoints med gyldige tidsstempler.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
da_DK: Tydelige waypoints med tid anslået udfra sporposition.

en: Named trackpoints.
da_DK: Navngivne sporpunkter.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
da_DK: Ændrede tider (tidsstempler) af lydfiler.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
da_DK: Start på spor (vil altid gøre dette hvis ikke andre markører er tilgængelige).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
da_DK: Vis eller skjul lydmenu-punktet i hovedmenu-baren.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
da_DK: Vis en bevægelig ikon, der repræsenterer punktet på det synkroniserede spor hvor lyden der spiller nu var indspillet.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
da_DK: Put tekstbetegnelser på lyd, billede og webmarkører, såvel som på deres knap-ikoner.

en: When importing audio, make markers from...
da_DK: Når lyd importeres, opret markører ud fra...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
da_DK: Når lyd importeres, tilknyt den til ethvert waypoint i GPX-laget.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
da_DK: Opret automatisk lydmarkører udfra trackpoints (fremfor explicitte waypoints) med navne eller beskrivelser.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
da_DK: Opret lydmarkører ved positionen på sporet svarende til den modificerede tid af hver lyd-WAV-fil importeret.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
da_DK: Antallet af sekunder der hoppes frem eller tilbage når den relevante knap trykkes ned

en: Forward/back time (seconds)
da_DK: Frem/tilbage tid (sekunder)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
da_DK: Hvor mange gange hurtigere farten er ved "hurtig frem"

en: Fast forward multiplier
da_DK: Hurtig frem multiplikator

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
da_DK: Afspilning starter dette antal sekunder før (eller efter, hvis negativ) den forespurgte lydsporsposition

en: Lead-in time (seconds)
da_DK: Tid for indføring (sekunder)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
da_DK: Forløbet tid af lydoptagelse i forhold til sand forløbet tid

en: Voice recorder calibration
da_DK: Kalibrering af lydoptagelse

en: Colors
da_DK: Farver

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
da_DK: Skift farver der bruges i programdialoger og i korttegningsstile.

en: Paint style {0}: {1}
da_DK: Tegnestil {0}: {1}

en: Choose
da_DK: Vælg

en: Choose a color for {0}
da_DK: Vælg en farve for {0}

en: Set all to default
da_DK: Sæt alle til standardværdi

en: Colors used by different objects in JOSM.
da_DK: Farver brugt af forskellige objekter i JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
da_DK: Visning

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
da_DK: Forskellige indstillinger, som påvirker den visuelle fremtoning af hele programmet.

en: Draw Direction Arrows
da_DK: Tegn retningspile

en: Only on the head of a way.
da_DK: Kun ved enden af vejen.

en: Draw oneway arrows.
da_DK: Tegn ensrettet pile.

en: Draw segment order numbers
da_DK: Tegn numre for segment-rækkefølgen

en: Draw segment order numbers on selected way
da_DK: Tegn segment ordensnumrene på valgt vej

en: Draw virtual nodes in select mode
da_DK: Tegn virtuelle punkter i valg-tilstand

en: Draw inactive layers in other color
da_DK: Tegn inaktive lag i anden farve

en: Display discardable keys
da_DK: Vis kasserbare nøgler

en: Use auto filters
da_DK: Brug autofilter

en: Rule
da_DK: Regel

en: Highlight target ways and nodes
da_DK: Fremhæv destinations vej og punkter

en: Draw rubber-band helper line
da_DK: Tegn elastik-hjælpelinje

en: Smooth map graphics (antialiasing)
da_DK: Udglattet kortgrafik (antialiasing)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
da_DK: Udglat kortgrafikken i trådnetstilstand (linjeudjævning)

en: Draw only outlines of areas
da_DK: Tegn kun omridset af områder

en: Hide labels while dragging the map
da_DK: Skjul etiketter mens kortet trækkes

en: OSM Data
da_DK: OSM-data

en: Settings that control the drawing of OSM data.
da_DK: Indstillinger der styrer tegningen af OSM-data.

en: Draw direction hints for way segments.
da_DK: Tegn retningsvisere på vejstykker.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
da_DK: Tegn pile i kørselsretningen for ensrettede veje og andre retningsorienterede funktioner.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
da_DK: Tegn ordensnumrene på alle segmenter i deres vej.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
da_DK: Tegn omridset af data hentet fra serveren.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
da_DK: Tegn virtuelle punkter i vælgetilstand for lette tilpasninger af veje..

en: Draw the inactive data layers in a different color.
da_DK: Tegn inaktive datalag i en anden farve.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
da_DK: Brug udjævning på kortvisningen for et mere glat udseende.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
da_DK: Påfør linjeudjævning til korgrafikkent i trådnetstilstand for at få et glattere udseende.

en: Highlight target nodes and ways while drawing or selecting
da_DK: Fremhæv mål-noder og -veje under tegning eller valg

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
da_DK: Denne indstilling undertrykker udfyldningen af område, hvad der end måtte være angivet i den valgte stilart.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
da_DK: Denne indstilling skjuler tekstetiketterne for OSM-objekter, mens kortet trækkes.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
da_DK: Vis nøgler, der er anses for uinteressante på en sådan måde, at de kan fjernes uden besked.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
da_DK: Vis knapper til automatisk at filtrere numeriske værdier for et foruddefineret tag

en: Options that affect drawing performance
da_DK: Indstillinger der påvirker tegne-ydelsen

en: Segment drawing options
da_DK: Segment tegningsindstillinger

en: Select and draw mode options
da_DK: Vælge- og tegnetilstandsindstillinger

en: Other options
da_DK: Andre indstillinger

en: GPS Points
da_DK: GPS-punkter

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
da_DK: Indstillinger der styrer tegningen af GPS-spor.

[ctx: gpx_field]
en: Name
da_DK: Navn

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
da_DK: Beskrivelse(Desc)

en: Everything
da_DK: Alt

en: Name or offset
da_DK: Navn eller forskydning

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Use global settings
da_DK: Brug globale indstillinger

en: All
da_DK: Alle

en: Local files
da_DK: Lokale filer

en: Force lines if no segments imported
da_DK: Gennemtving linjer når der ikke er importeret segmenter

en: Draw large GPS points
da_DK: Tegn store GPS punkter

en: Draw a circle from value
da_DK: Tegn en cirkel fra værdi

en: Horizontal deviation estimate
da_DK: Estimat for horisontal afvigelse

en: Age of correction data
da_DK: Korrektionsdataens alder

en: Velocity (red = slow, green = fast)
da_DK: Hastighed (rød = langsom, grøn = hurtig)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
da_DK: Retning (rød = vest, gul = nord, grøn = øst og blå = syd)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
da_DK: Opløsning af position (rød = høj, grøn = lav, hvis tilgængelig)

en: Quality (RTKLib only, if available)
da_DK: Kvalitet (kun RTKLib, hvis tilgængelig)

en: GPS reference ID
da_DK: GPS-reference-ID

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
da_DK: Heat Map (mørk = få, lyse = mange)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
da_DK: Enkeltfarve (kan tilpasses i lag-manageren)

en: Car
da_DK: Bil

en: Bicycle
da_DK: Cykel

en: Foot
da_DK: Gående

[ctx: Heat map]
en: User Normal
da_DK: Bruger normal

[ctx: Heat map]
en: User Light
da_DK: Bruger lys

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
da_DK: Trafiklys

[ctx: Heat map]
en: Wood
da_DK: Skov

[ctx: Heat map]
en: Heat
da_DK: Varme

en: Use points instead of lines for heat map
da_DK: Brug punkter i stedet for linjer til heat map

en: Create markers when reading GPX
da_DK: Opret markører ved indlæsning af GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
da_DK: Hurtig optegning (ser grimmere ud)

en: Dynamic color range based on data limits
da_DK: Dynamisk farveområde baseret på datagrænser

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
da_DK: Udjævn GPX grafik (linjeudjævning)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
da_DK: Tegn med dækningsevne (alfa blanding)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
da_DK: Lav automatisk et markørlag udfra ethvert waypoint ved åbning af et GPX-lag.

en: Draw lines between raw GPS points
da_DK: Tegn linjer mellem rå GPS-punkter

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
da_DK: Maksimal længde (i meter) at tegne linjer for lokale filer. Sæt til ''-1'' for at tegne alle linjer.

en: Maximum length for local files (meters)
da_DK: Maksimal længde for lokale filer (meter)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
da_DK: Maksimal længde (i meter) at tegne linjer. Sæt til ''-1'' for at tegne alle linjer.

en: Maximum length (meters)
da_DK: Maksimal længde (meter)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
da_DK: Gennemtving tegning af linjer når de importerede data ikke indeholder linje information.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
da_DK: Tegn retningspile for linjer, som forbinder GPS-punkter.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
da_DK: Tegn retningspile ved hjælp af tabelopslag i stedet for kompleks matematik.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
da_DK: Tegn ikke pile, hvis de ikke er mindst denne afstand fra den forrige.

en: Minimum distance (pixels)
da_DK: Mindste afstand (pixels)

en: Source of the circle size
da_DK: Kilde til cirkelstørrelsen

en: Draw larger dots for the GPS points.
da_DK: Tegn større prikker for GPS-punkter.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
da_DK: Bredde på den tegnede GPX linje (0 for standard)

en: Drawing width of GPX lines
da_DK: Linjebredde for GPX linjer

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
da_DK: Påfør linjeudjævning til GPX linjer for glattere udseende.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
da_DK: Brug dynamisk alpha-blanding og justere bredde baseret på zoom-niveau for alle GPX linjer.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
da_DK: Alle punkter og sporsegmenter har deres egen farve. Kan tilpasses i lag-manager.

en: Colors points and track segments by velocity.
da_DK: Farvelægger punkter og spor efter hastighed.

en: Colors points and track segments by direction.
da_DK: Farvelæg punkter og sporsegmenter efter retning.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
da_DK: Farvelægger punkter og spor ud fra opløsningen af positionen (HDOP). Din optage-enhed skal logge denne information.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
da_DK: Farver punkter og sporsegmenter efter RTKLib kvalitetsflag (Q). Din optage-enhed skal logge denne information.

en: Colors points and track segments by GPS fix value.
da_DK: Farvelæg punkter og sporsegmenter efter GPS-fixværdi.

en: Colors points and track segments by GPS reference ID.
da_DK: Farvelæg punkter og sporsegmenter efter GPS-reference-ID.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
da_DK: Farvelæg punkter og sporsegmenter efter tidsstempel.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
da_DK: Indsamlede punkter og spor segmenter for en position og vist som heat map.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
da_DK: Tillader at justere sporfarven for forskellige gennemsnitshastigheder.

en: Selects the color schema for heat map.
da_DK: Vælger farveskema for heat map.

en: Track and Point Coloring
da_DK: Farvelægning af spor og punkter

en: Overlay gain adjustment
da_DK: Dæklags styrke justering

en: Lower limit of visibility
da_DK: Nedre grænse for synlighed

en: Adjust the gain of overlay blending.
da_DK: Juster styrke af dæklags blanding.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
da_DK: Tegn alle GPX-spor der overstiger denne grænseværdi.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
da_DK: Korttegneren bruger punkter med simuleret positionsfejl i stedet for linjer.

en: Colors points and track segments by data limits.
da_DK: Farvelægger punkter og sporsegmenter efter databegrænsninger.

en: Waypoint labelling
da_DK: Waypoint mærkning

en: Audio waypoint labelling
da_DK: Lyd waypoint mærkning

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
da_DK: Ugyldigt waypoint label mønster: {0}

en: Incorrect pattern
da_DK: Ugyldigt mønster

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
da_DK: Ugyldigt lyd waypoint label mønster: {0}

en: Show splash screen at startup
da_DK: Vis startbillede ved opstart

en: Show user name in title
da_DK: Vis brugernavn i titel

en: Show object ID in selection lists
da_DK: Vis objekt-ID i markeringslister

en: Show object version in selection lists
da_DK: Vis objektversion i markeringslister

en: Show node coordinates in selection lists
da_DK: Vis punkt koordinater i markeringslister

en: Show localized name in selection lists
da_DK: Vis lokaliseret navn i markeringslister

en: Modeless working (Potlatch style)
da_DK: Arbejd tilstandsløst (Potlatch stil)

en: Preview object properties on mouse hover
da_DK: Forhåndsvisning af objektegenskaber når musemarkøren er over

en: Prefer showing information for selected objects
da_DK: Foretrækker at vise oplysninger for valgte objekter

en: Dynamic buttons in side menus
da_DK: Dynamiske knapper i sidemenuer

en: Display ISO dates
da_DK: Vis ISO datoer

en: Remember dialog geometries
da_DK: Husk dialoggeometrier

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
da_DK: Brug oprindelig filvælger (pænere, men understøtter ikke fil filtre)

en: Reverse zoom with mouse wheel
da_DK: Omvendt zoom med musehjul

en: Intermediate steps between native resolutions
da_DK: Mellemliggende trin mellem oprindelige opløsninger

en: Look and Feel
da_DK: Udseende

en: Show localized name in selection lists, if available
da_DK: Vis lokaliseret navn i markeringslister, hvis tilgængeligt

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
da_DK: Tilstandsskiftning er ikke nødvendigt (arbejdsgangen minder mere om Potlatch)

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
da_DK: Vis tags og relationsmedlemskaber af objekter i egenskabsdialogen, når musemarkøren er over dem

en: Always show information for selected objects when something is selected instead of the hovered object
da_DK: Vis altid oplysninger for valgte objekter, når noget er valgt i stedet for det objekt musemarkøren er over

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
da_DK: Vis kun knapper i højre sidemenuer når markøren er inde i elementet

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
da_DK: Format datoer ifølge {0}. Dags dato vil blive vist som {1} i stedet for {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
da_DK: Brug filvælger som opfører sig mere som de oprindelige. De ser pænere ud, men understøtter nogle funktioner som fil filtre

en: Check if you feel opposite direction more convenient
da_DK: Tjek hvis du føler modsatte retning mere bekvem

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
da_DK: Opdel intervaller mellem oprindelige opløsninger niveauer til mindre trin, hvis de er meget større end zoomforhold

en: Zoom steps to get double scale
da_DK: Zoom trin til at få dobbelt skala

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
da_DK: Højere værdi betyder flere nødvendige trin, derfor vil zoom trin være mindre

en: Language
da_DK: Sprog

en: Change the language of JOSM.
da_DK: Skift sprog for JOSM.

en: Default (Auto determined)
da_DK: Standard (automatisk valgt)

en: Add Imagery URL
da_DK: Tilføj URL for billedlag

en: Is layer properly georeferenced?
da_DK: Er lag korrekt georefereret?

en: seconds
da_DK: sekunder

en: minutes
da_DK: minutter

en: hours
da_DK: timer

en: days
da_DK: dage

en: Minimum cache expiry:
da_DK: Minimum cache udløb:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
da_DK: Sæt tilpasset HTTP-headers (hvis nødvendigt):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
da_DK: {0} Sørg for OSM har tilladelse til at bruge denne service

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
da_DK: {0} Indtast URL (kan være en style sheet URL)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
da_DK: {0} erstattes af tern zoomniveau, også understøttet:<br>forskydelser til zoomniveauet: {1} eller {2}<br>omvendt zoomniveau: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
da_DK: {0} erstattes med X-koordinaten for ternet

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
da_DK: {0} erstattes med Y-koordinaten for ternet

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
da_DK: {0} erstattes med et tilfældigt valg fra den angivne kommaseparerede liste, f.eks. {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
da_DK: {0} Indtast maksimal zoom (valgfrit)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
da_DK: {0} Rediger genereret {1} URL (valgfrit)

en: {0} Enter name for this layer
da_DK: {0} Indtast navn for dette lag

en: {0} Enter URL
da_DK: {0} Indtast URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
da_DK: {0} erstattes med {1} (Yahoo stil Y koordinat)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
da_DK: {0} erstattes med {1} (OSGeo Tile Map Service Specification stil Y koordinat)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
da_DK: Gem kun WMS slutpunkt, vælg lag ved brug

en: Use selected layers as default
da_DK: Brug valgte lag som standard

en: Show bounds
da_DK: Vis grænser

en: {0} Enter GetCapabilities URL
da_DK: {0} Indtast egenskabs dokument URL

en: {0} Get layers
da_DK: {0} Hent lag

en: {0} Select layers
da_DK: {0} Vælg lag

en: {0} Select image format
da_DK: {0} Vælg billedformat

en: Show Bounds
da_DK: Vis grænser

en: No bounding box was found for this layer.
da_DK: Intet afgrænsningsområde blev fundet for dette lag.

en: Trying WMS urls
da_DK: Afprøver WMS-URL’er

en: Set default layer?
da_DK: Angiv standardlag?

en: Choose default layer
da_DK: Vælg standardlag

en: Error getting layers: {0}
da_DK: Fejl ved hentning af lag: {0}

en: You need to get fetch layers
da_DK: Du skal hente lag

en: Tile cache directory:
da_DK: Tern-cache mappe:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
da_DK: Maksimal størrelse på disk cache (per billedlag) i MB:

en: {0} cache, total cache size: {1}
da_DK: {0} cache, samlet cache størrelse: {1}

en: Cache name
da_DK: Cache navn

en: Object Count
da_DK: Objekt tæller

en: Soft
da_DK: Blød

en: Strong
da_DK: Stærk

en: Sharpen (requires layer re-add):
da_DK: Forøg skarphed (kræver gentilføjelse af lag):

en: Tiles zoom offset:
da_DK: Tern zoom forskydning:

en: Header name
da_DK: Header navn

en: Header value
da_DK: Header værdi

en: Imagery
da_DK: Billedlag

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
da_DK: Rediger listen af billedlag vist i Billedlag-menuen

en: Common Settings
da_DK: Fælles indstillinger

en: WMS Settings
da_DK: WMS indstillinger

en: TMS Settings
da_DK: TMS indstillinger

en: Imagery providers
da_DK: Leverandører af billedlag

en: Offset bookmarks
da_DK: Forskydnings bogmærker

en: Please select the row to delete.
da_DK: Vælg rækken der skal slettes.

en: Layer
da_DK: Lag

en: Easting
da_DK: Østlig afstand

en: Northing
da_DK: Nordlig afstand

en: Imagery Background: Default
da_DK: Baggrundsbillede: Standard

en: Available default entries:
da_DK: Tilgængelige standardemner:

en: Boundaries of selected imagery entries:
da_DK: Grænser for udvalgte billedlagsemner:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
da_DK: Nye standardemner kan tilføjes i <a href="{0}">Wiki</a>.

en: Selected entries:
da_DK: Valgte emner:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
da_DK: Opret et nyt {0} enme ved at indtaste dens URL

en: Remove entry
da_DK: Fjern emne

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
da_DK: Kopier valgte standardemner fra listen ovenfor til listen nedenfor.

en: Please select at least one row to copy.
da_DK: Vælg mindst en række at kopiere.

en: Menu Name
da_DK: Navn på menu

en: Imagery URL
da_DK: Billedlags-URL

en: Menu Name (Default)
da_DK: Navn på menu (standard)

en: Imagery URL (Default)
da_DK: Billedlags-URL (standard)

en: EULA license URL not available: {0}
da_DK: EULA licens URL er ikke tilgængelig: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
da_DK: Forkert URL til EULA licensen: {0}

en: Auto zoom by default:
da_DK: Autozoom som standard:

en: Autoload tiles by default:
da_DK: Autoindlæs tern som standard:

en: Min. zoom level:
da_DK: Min. zoomniveau:

en: Max. zoom level:
da_DK: Maks. zoomniveau:

en: Add to slippymap chooser:
da_DK: Tilføj til flytbart kort vælger:

en: Maximum concurrent downloads:
da_DK: Maksimalt antal samtidige downloads:

en: Maximum concurrent downloads per host:
da_DK: Maksimalt antal samtidige downloads per host:

en: Simultaneous connections:
da_DK: Samtidige forbindelser:

en: Tile size:
da_DK: Tern størrelse:

en: File backup
da_DK: Backup af filer

en: Configure whether to create backup files
da_DK: Konfigurer om der skal oprettes backup-filer

en: Auto save enabled
da_DK: Autogem aktiveret

en: Auto save interval (seconds)
da_DK: Autogem interval (sekunder)

en: Default value: {0}
da_DK: Standard værdi: {0}

en: Auto saved files per layer
da_DK: Autogemte filer pr. lag

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
da_DK: <i>(Autogem gemmer de ændrede datalag med jævne mellemrum. Backup’erne gemmes i JOSM''s indstillingsmappe. I tilfælde af nedbrud vil JOSM prøve at gendanne ugemte ændringer ved næste opstart.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
da_DK: Behold backupfiler når der gemmes datalag

en: When saving, keep backup files ending with a ~
da_DK: Gem backup-filer med ~ i slutningen af filnavnet, når der gemmes

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
da_DK: <i>(JOSM kan beholde en backupfil når der gemmes datalag. Den tilføjer ''~'' til filnavnet og gemmer den i den samme mappe.)</i>

en: Notification at each save
da_DK: Meddelelse hver gang der gemmes

en: When saving, display a small notification
da_DK: Når der gemmes, vis en lille meddelelse

en: Adapt the rendering of OSM objects
da_DK: Tilpas tegning af ​​OSM-objekter

en: Enable built-in icon defaults
da_DK: Slå standarder for indbyggede ikoner til

en: Available styles:
da_DK: Tilgængelige stile:

en: Active styles:
da_DK: Aktive stile:

en: Add a new style by entering filename or URL
da_DK: Tilføj en ny stilart ved at indtaste filnavn eller URL

en: New style entry:
da_DK: Ny stilart element:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
da_DK: Fjern de markerede stile fra listen med aktive stile

en: Edit the filename or URL for the selected active style
da_DK: Rediger den markerede aktive stils filnavn eller URL

en: Add the selected available styles to the list of active styles
da_DK: Tilføj de markerede tilgængelige stile til listen med aktive stile

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
da_DK: Genindlæser listen over tilgængelige stile fra ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
da_DK: Indlæser stilkilder fra ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse listen over stilkilder fra<br>''{0}''.<br><br>Detaljer (uoversat):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
da_DK: Advarsel: Ulovligt format for linje i stilliste ''{0}''. Fik ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
da_DK: Kunne ikke læse kilde med prædefinerede tags: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
da_DK: Kunne ikke indlæse kilde med prædefinerede tags: {0}
    Ønsker du at beholde den?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
da_DK: <html>Kilden med prædefinerede tags {0} kan indlæses, men indeholder fejl. Ønsker du virkelig at bruge den?<br><br><table width=600>Fejlen er: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
da_DK: <html>Kunne ikke fortolke kilden med prædefinerede tags: {0}. Ønsker du virkelig at bruge den?<br><br><table width=400>Fejlen er: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
da_DK: <html>Kilden med prædefinerede tags {0} kan indlæses, men indeholder fejl. Ønsker du virkelig at bruge den?<br><br><table width=600>Fejlen er: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
da_DK: <html>Kunne ikke fortolke kilden med prædefinerede tags: {0}. Ønsker du virkelig at bruge den?<br><br><table width=600>Fejlen er: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
da_DK: Prædefinerede tags

en: Run data validator on user input
da_DK: Kør datavalidator på brugerinput

en: Sort presets menu alphabetically
da_DK: Sorter prædefineret menu alfabetisk

en: Available presets:
da_DK: Tilgængelige prædefinitioner:

en: Active presets:
da_DK: Aktive prædefinitioner:

en: Add a new preset by entering filename or URL
da_DK: Tilføj en ny prædefinition ved at indtaste filnavn eller URL

en: New preset entry:
da_DK: Ny prædefineret:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
da_DK: Fjern den valgte prædefinition fra listen over aktive prædefinitioner

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
da_DK: Rediger filnavnet eller URL’en for den valgte aktive prædefinition

en: Add the selected available presets to the list of active presets
da_DK: Tilføj de markerede tilgængelige prædefinitioner til listen over aktive prædefinitioner

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
da_DK: Genindlæser listen af tilgængelige prædefinitioner fra "{0}"

en: Loading preset sources from ''{0}''
da_DK: Indlæser prædefinitionskilder fra "{0}"

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse listen med prædefinitionskilder fra<br>"{0}".<br><br>Detaljer (uoversat):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
da_DK: Advarsel: ugyldigt format af emne i prædefineret listen "{0}". Fik "{1}"

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
da_DK[0]: Udvidelsen {0} er stadig krævet af denne udvidelse:
da_DK[1]: Udvidelsen {0} er stadig krævet af disse {1} udvidelser:

en: Plugin bundled with JOSM
da_DK: Udvidelse som følger med JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
da_DK: Klik på <strong>Download liste</strong> for at downloade og vise en liste over tilgængelige udvidelser.

en: The filter returned no results.
da_DK: Filteret returnerede ingen resultater.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
da_DK: {0}: Version {1} (lokal: {2})

en:  (requires: {0})
da_DK:  (kræver: {0})

en: Update plugins
da_DK: Opdater udvidelser

en: Configure available plugins.
da_DK: Indstil tilgængelige udvidelser.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
da_DK[0]: Følgende udvidelse er blevet hentet <strong>korrekt</strong>:
da_DK[1]: Følgende {0} udvidelser er blevet hentet <strong>korrekt</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
da_DK[0]: Download af den følgende udvidelse er <strong>fejlet</strong>:
da_DK[1]: Download af de følgende {0} udvidelser er <strong>fejlet</strong>:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
da_DK: <br>Fejl meddelelse (ikke oversat): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
da_DK: Genstart JOSM for at aktivere de hentede udvidelser.

[ctx: plugins]
en: All
da_DK: Alle

[ctx: plugins]
en: Installed
da_DK: Installerede

[ctx: plugins]
en: Available
da_DK: Tilgængelige

en: Plugin update policy
da_DK: Opdateringspolitik for udvidelser

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
da_DK: Godkend de nye udvidelses-sites og luk dialogboksen

en: Configure Plugin Sites
da_DK: Indstil udvidelses-sites

en: Download list
da_DK: Download liste

en: Download the list of available plugins
da_DK: Download listen over tilgængelige udvidelser

en: Update the selected plugins
da_DK: Opdater de markerede udvidelser

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
da_DK: Alle installerede udvidelser er opdaterede. JOSM behøver ikke at hente nyere udgaver.

en: Plugins up to date
da_DK: Udvidelser er opdaterede

en: Configure sites...
da_DK: Konfigurer steder...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
da_DK: Konfigurer listen over steder hvorfra udvidelser bliver downloadet

en: Load from list...
da_DK: Indlæs fra liste...

en: Load plugins from a list of plugins
da_DK: Indlæs udvidelser fra en liste af udvidelser

en: Disable all other plugins
da_DK: Deaktiver alle andre udvidelser

en: Enter a list of plugins you want to download.
da_DK: Indtast en liste af udvidelser der skal indlæses.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
da_DK: Tilføj et udvidelse id per linje, oplysninger om versionen ignoreres.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
da_DK: Du kan kopiere+indsætte listen fra en statusrapport her.

en: Load plugins from list
da_DK: Indlæs udvidelser fra liste

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
da_DK: Følgende udvidelser blev ikke fundet. Fortsæt alligevel?

en: Add JOSM Plugin description URL.
da_DK: Tilføj JOSM-udvidelsers beskrivelses-URL.

en: Enter URL
da_DK: Indtast URL

en: Please select an entry.
da_DK: Vælg en post.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
da_DK: Rediger JOSM-udvidelsers beskrivelses-URL.

en: JOSM Plugin description URL
da_DK: JOSM’s udvidelsesmodulbeskrivelsesURL

en: Update interval (in days):
da_DK: Opdateringsinterval (i dage):

en: Ask before updating
da_DK: Spørg før opdatering

en: Always update without asking
da_DK: Opdater altid uden af spørge

en: Never update
da_DK: Opdater aldrig

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
da_DK: Beslut hvorvidt JOSM automatisk skal opdatere aktive udvidelser ved opstart efter JOSM selv er opdateret.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
da_DK: Beslut hvorvidt JOSM automatisk skal opdatere aktive udvidelser efter et bestemt stykke tid.

en: By Code (EPSG)
da_DK: Efter kode (EPSG)

en: Projection code
da_DK: Projektionskode

en: Projection name
da_DK: Projektionsnavn

en: Invalid projection configuration: {0}
da_DK: Ugyldig projektions-konfiguration: {0}

en: Projection configuration is valid.
da_DK: Projektions configurationen er gyldig.

en: Validate
da_DK: Valider

en: Supported values:
da_DK: Understøttede værdier:

en: Projection parameters
da_DK: Projektion parametre

en: False easting and false northing
da_DK: Falsk østlig og nordlig afstand

en: Central meridian
da_DK: Centrale meridian

en: Scaling factor
da_DK: Skaleringsfaktor

en: Ellipsoid name
da_DK: Ellipsiod navn

en: Ellipsoid parameters
da_DK: Ellipsoid parametre

en: Datum name
da_DK: Datum navn

en: 3 or 7 term datum transform parameters
da_DK: 3 eller 7 ords datum parameter oversættelse

en: NTv2 grid file
da_DK: NTv2 gitterfil

en: Built-in:
da_DK: Indbygget:

en: Projection bounds (in degrees)
da_DK: Projektionsgrænser (i grader)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
da_DK: Sæt SRS = ... parameter i WMS forespørgselen

en: GK Zone
da_DK: GK zone

en: {0} ({1} to {2} degrees)
da_DK: {0} ({1} til {2} grader)

en: Lambert CC9 Zone (France)
da_DK: Lambert CC9 Zone (Frankrig)

en: {0} (Corsica)
da_DK: {0} (Korsika)

en: Lambert 4 Zones (France)
da_DK: Lambert 4 Zones (Frankrig)

en: WGS84 Geographic
da_DK: WGS84 Geografisk

en: Belgian Lambert 1972
da_DK: Belgisk Lampert 1972

en: Belgian Lambert 2008
da_DK: Belgisk Lampert 2008

en: Lambert Zone (Estonia)
da_DK: Lambert-zone (Estland)

en: Lambert 93 (France)
da_DK: Lambert 93 (Frankrig)

en: LKS-92 (Latvia TM)
da_DK: LKS-92 (Letland TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
da_DK: Rijksdriehoekscoördinaten (Nederlandene)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
da_DK: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sverige)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
da_DK: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sverige)

en: Map Projection
da_DK: Kortprojektion

en: Projection method
da_DK: Projektionsmetode

en: Set as default
da_DK: Sæt som standard

en: Default projection
da_DK: Standard projektion

en: Default projection has been set to ''{0}''
da_DK: Standard projektion er sat til ''{0}''

en: Display coordinates as
da_DK: Vis koordinater som

en: System of measurement
da_DK: Målesystem

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
da_DK: Projektionen {0} kunne ikke aktiveres. Bruger Mercator

en: PUWG 1992 (Poland)
da_DK: PUWG 1992 (Polen)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
da_DK: PUWG 2000 Zone {0} (Polen)

en: PUWG (Poland)
da_DK: PUWG (Polen)

en: Swiss Grid (Switzerland)
da_DK: Swiss Grid (Schweiz)

en: Reunion RGR92
da_DK: Genforening RGR92

en: UTM France (DOM)
da_DK: UTM Frankrig (DOM)

en: UTM Geodesic system
da_DK: UTM geodætiske system

en: North
da_DK: Nord

en: South
da_DK: Syd

en: Hemisphere
da_DK: Halvkugle

en: Remote Control
da_DK: Fjernstyring

en: Settings for the remote control feature.
da_DK: Indstillinger for fjernstyringsfunktionen.

en: Confirm all Remote Control actions manually
da_DK: Bekræft alle fjernstyringshandlinger manuelt

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
da_DK: Tillader at JOSM bliver styret fra andre programmer, f.eks en webbrowser.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
da_DK: JOSM vil altid lytte på <b>port {0}</b> (http) på localhost.<br>Denne port kan ikke konfigureres, fordi den bruges af eksterne programmer der taler med JOSM.

en: Enable remote control
da_DK: Aktiver fjernstyring

en: Permitted actions:
da_DK: Tilladte handlinger:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
da_DK: Tester OSM API URL ''{0}''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
da_DK: <html>''{0}'' er ikke en gyldig OSM API URL.<br>Kontroller stavningen og valider igen.</html>

en: Invalid API URL
da_DK: Ugyldig API URL

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke forme URL ''{0}'' for validering af OSM API serveren.<br>Kontroller stavningen af ''{1}'' og valider igen.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke forbinde til URLen ''{0}''.<br>Kontroller stavningen af ''{1}'' og din internetforbindelse og prøv igen.</html>

en: Connection to API failed
da_DK: Kunne ikke få Forbindelse til API

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke hente en liste over rettesæt fra OSM API serveren på<br>''{1}''. Serveren meldte tilbage med koden  {0} i stedet for 200.<br>Kontroller stavningen af ''{1}'' og valider igen.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
da_DK: <html>OSM API serveren på ''{0}'' meldte ikke tilbage med et gyldigt svar.<br>Det er sandsynligt at "{0}" ikke er en OSM API server.<br>Kontroller stavemåden af "{0}" og valider igen.</html>

en: Use Basic Authentication
da_DK: Brug basal godkendelse

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
da_DK: Vælg for at bruge basal HTTP-godkendelse med dit OSM-brugernavn og adgangskode

en: Use OAuth {0}
da_DK: Brug OAuth {0}

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
da_DK: Vælg for at bruge OAuth {0} som godkendelsesmekanisme

en: Unsupported value in preference ''{0}'', got ''{1}''. Using authentication method ''OAuth 2.0 Authentication''.
da_DK: Ikke understøttet værdi i indstilling ''{0}'', fik ''{1}''. Bruger godkendelsesmetoden ''OAuth 2.0 godkendelse''.

en: OSM username:
da_DK: OSM-brugernavn:

en: OSM password:
da_DK: OSM-adgangskode:

en: Please enter your OSM password
da_DK: Indtast din OSM-adgangskode

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
da_DK: Kunne ikke hente OSM legitimationsoplysninger fra legitimationsstyring.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
da_DK: Kunne ikke gemme OSM legitimationsoplysninger til legitimationsstyring.

en: Periodically check for new messages
da_DK: Periodisk tjek for nye beskeder

en: Check interval (minutes):
da_DK: Kontrolinterval  (minutter):

en: Max age for closed notes (days):
da_DK: Maks alder for lukkede noter (dage):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
da_DK: Angiver antallet af dage en note skal være lukket for ikke længere at blive downloadet

en: Display Advanced OAuth Parameters
da_DK: Vis avancerede OAuth parametre

en: Save to preferences
da_DK: Gem i indstillinger

en: Use OAuth for all requests to {0}
da_DK: Brug OAuth til alle forespørgsler til {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
da_DK: For brugerbaseret båndbreddegrænse i stedet for en IP-baseret

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
da_DK: Du har ikke et adgangsudtryk til at tilgå OSM serveren via OAuth. Du skal registreres først.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
da_DK: Du har allerede et adgangsudtryk til at tilgå OSM serveren via OAuth.

en: Remove token
da_DK: Fjern token

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
da_DK: Fjern token fra JOSM. Dette annullerer ikke token.

en: New Access Token
da_DK: Nyt adgangsudtryk

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
da_DK: Klik for at gå igennem OAuth godkendelsesprocessen og lav et nyt adgangsudtryk

en: Click test access to the OSM server with the current access token
da_DK: Klik test adgang til OSM-serveren med det nuværende adgangsudtryk

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
da_DK: <html>Brug standard OSM server-URL (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
da_DK: Test API URL’en

en: The API URL is valid.
da_DK: API URL’en er gyldig.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
da_DK: Validering fejlede. API URL’en lader til at være ugyldig.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
da_DK: OSM API URL må ikke være tom. Indtast OSM API URL’en.

en: The current value is not a valid URL
da_DK: Den nuværende værdi er ikke en gyldig URL

en: Please enter the OSM API URL.
da_DK: Indtast OSM API URL’en.

en: Use Overpass server for object downloads
da_DK: Brug Overpass server til objekt download

en: Configure whether to use a proxy server
da_DK: Konfigurer om der skal bruges en proxy-server

en: No proxy for
da_DK: Ingen proxy for

en: Proxy only for
da_DK: Proxy kun for

en: Host:
da_DK: Vært:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
da_DK: Indtast et brugernavn og en adgangskode hvis din proxy kræver godkendelse.

en: No proxy for (hosts):
da_DK: Ingen proxy for (værter):

en: Proxy only for (hosts):
da_DK: Proxy kun for (værter):

en: No proxy
da_DK: Ingen proxy

en: Use standard system settings
da_DK: Brug standardsystemindstillinger

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
da_DK: Brug standardsystemindstillinger (slået fra. Start JOSM med <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> for at slå til)

en: Manually configure a HTTP proxy
da_DK: Konfigurer en HTTP-proxy manuelt

en: Use a SOCKS proxy
da_DK: Brug en SOCKS proxy

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
da_DK: JOSM er konfigureret til at bruge proxies fra systemindstillingen, men JVM er ikke konfigureret til at hente dem. Nulstiller indstillinger til ''Ingen proxy''

en: OSM Server
da_DK: OSM server

en: Connection Settings for the OSM server.
da_DK: Indstillinger for forbindelse til OSM-serveren.

en: Please enter your OSM user name
da_DK: Indtast dit OSM-brugernavn

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
da_DK: Brugernavnet kan ikke være tomt. Indtast dit OSM-brugernavn

en: Action
da_DK: Handling

en: Shortcut
da_DK: Genvej

en: Shortcut Background: User
da_DK: Genvej baggrund: Bruger

en: Shortcut Background: Modified
da_DK: Genvej baggrund: Ændret

en: Use default
da_DK: Brug standard

en: Key:
da_DK: Tast:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
da_DK: Bemærk: Brug kun rigtige tastaturtaster!

en: Keyboard Shortcuts
da_DK: Tastaturgenveje

en: Changing keyboard shortcuts manually.
da_DK: Ret tastaturgenveje manuelt.

en: Data validator
da_DK: Datavalidator

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
da_DK: En OSM-datavalidator, som tjekker for brugeres og programmers typiske fejl.

en: Available rules:
da_DK: Tilgængelige regler:

en: Active rules:
da_DK: Aktive regler:

en: Add a new rule by entering filename or URL
da_DK: Tilføj en ny regel ved at indtaste filnavn eller URL

en: New rule entry:
da_DK: Ny regel post:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
da_DK: Fjern de valgte regler fra listen over aktive regler

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
da_DK: Rediger filnavnet eller URL for den valgte aktive regel

en: Add the selected available rules to the list of active rules
da_DK: Tilføj de valgte tilgængelige regler til listen over aktive regler

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
da_DK: Genindlæser listen over tilgængelige regler fra ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
da_DK: Indlæser regelkilder fra ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse listen over reglekilder fra<br>''{0}''.<br><br>Detaljer (uoversatte):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
da_DK: Advarsel: Illegal format af post i regelliste ''{0}''. Fik ''{1}''

en: Tag checker rules
da_DK: Tag kontrolregler

en: Choose Tag checker rules to enable
da_DK: Vælg Tag kontrolregler der skal aktiveres

en: Use ignore list.
da_DK: Brug ignorerings-listen.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
da_DK: Brug ignorerings-listen til at undlade advarsler.

en: Use error layer.
da_DK: Brug fejl-lag.

en: Use the error layer to display problematic elements.
da_DK: Brug fejl-laget til at vise problematiske elementer.

en: Show informational level.
da_DK: Vis informationsniveau.

en: Show the informational tests.
da_DK: Vis de informative tests.

en: Show informational level on upload.
da_DK: Vis informationsniveau ved upload.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
da_DK: Vis de informationsmæssige tests i upload-tjek-vinduerne.

en: On demand
da_DK: Ved behov

en: On upload
da_DK: Ved upload

en: Tests
da_DK: Test

en: Choose tests to enable
da_DK: Vælg tests der skal aktiveres

en: Beginning task {2}: {0}{1}
da_DK: Begynder opgave {2}: {0}{1}

en: Finishing task {2}: {0}{1} ({3})
da_DK: Afslutter opgave {2}: {0}{1} ({3})

en: Progress of task {2}: {0}{1} is {3}% ({4})
da_DK: Fremskridt for opgave {2}: {0}{1} er {3}% ({4})

en: multiple
da_DK: flere

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
da_DK[0]: Fjern gamle nøgler fra op til {0} objekt
da_DK[1]: Fjern gamle nøgler fra op til {0} objekter

en: Delete the selection in the tag table
da_DK: Slet markeringen i tag-tabellen

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
da_DK: Brug prædefinition "{0}" af gruppe "{1}"

en: Use preset ''{0}''
da_DK: Brug prædefinition "{0}"

en: Elements of type {0} are supported.
da_DK: Elementer af typen {0} er understøttet.

en: This preset also sets: {0}
da_DK: Denne prædefinition sætter også: {0}

en: Apply Preset
da_DK: Anvend prædefinition

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
da_DK: Det prædefinerede <i>{0}</i> kan ikke anvendes, da intet er blevet valgt!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
da_DK: Det prædefinerede <i>{0}</i> kan ikke anvendes, da valget er uegnet!

en: Change {0} object | Change {0} objects
da_DK[0]: Ret {0} objekt
da_DK[1]: Ret {0} objekter

en: Nothing selected!
da_DK: Intet er valgt!

en: Selection unsuitable!
da_DK: Markering uegnet!

en: Change Tags
da_DK: Skift Tags

en: Add or remove toolbar button
da_DK: Tilføj eller fjern værktøjslinjeknap

en: Unknown type: {0}
da_DK: Ukendt type: {0}

en: Preset group {1} / {0}
da_DK: Prædefinitionsgruppe {1} / {0}

en: Preset group {0}
da_DK: Prædefinitionsgruppe {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
da_DK: Henvisning {0} bliver brugt før den blev defineret

en: Reference stack for {0} is too large
da_DK: Reference-stakken for {0} er for stor

en: Roles cannot appear more than once
da_DK: Roller kan ikke optræde mere end en gang

en: Preset role element without parent
da_DK: Prædefineret rolleelement uden forælder

en: Preset sub element without parent
da_DK: Prædefineret under-element uden forælder

en: Error parsing {0}:
da_DK: Fejl ved fortolkning af {0}:

en: Search presets
da_DK: Søg i prædefinerede

en: Search for objects by preset...
da_DK: Søg efter objekter via prædefinerede...

en: Search for objects by their presets.
da_DK: Søg efter objekter via deres prædefinerede.

en: Search for objects by preset
da_DK: Søg efter objekter via prædefinerede

en: Show only applicable to selection
da_DK: Vis kun dem der kan bruges på markeringen

en: Search in tags
da_DK: Søg i tags

en: Add toolbar button
da_DK: Tilføj værktøjslinjeknap

en: Preset preferences...
da_DK: Prædefinerede indstillinger...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
da_DK: Klik for at åbne indstillinger for prædefinerede tags

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
da_DK: Ødelagte prædefinerede tags "{0}-{1}" - Java metoden i ''værdier fra'' er ikke "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
da_DK: Ødelagte prædefinerede tags "{0}-{1}" - Java metoden i ''værdier fra'' smed {2} ({3})

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - number of items in ''{2}'' must be the same as in ''values''
da_DK: Ødelagt tagging-præindstilling "{0}-{1}" - antallet af elementer i ''{2}'' skal være det samme som i ''values''

en: Detailed information: {0} <> {1}
da_DK: Detaljerede oplysninger: {0} <> {1}

en: <different>
da_DK: <forskellige>

en: This corresponds to the key ''{0}''
da_DK: Dette svarer til nøglen ''{0}''

en: More information about this feature
da_DK: Mere information om denne funktion

en: Optional Attributes:
da_DK: Valgfri attributter:

en: Edit also …
da_DK: Rediger også …

en: Keeps the original values of the selected objects unchanged.
da_DK: Beholder de oprindelige værdier for de valgte objekter uændret.

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
da_DK: Sætter nøglen ''{0}'' til værdien ''{1}''.

en: Clears the key ''{0}''.
da_DK: Rydder nøglen ''{0}''.

en: Unknown ISO-3166 Code: {0}
da_DK: Ukendt ISO-3166 kode: {0}

en: Unknown requisite: {0}
da_DK: Ukendt krav: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
da_DK: Ukendt regexp værdi: {0}

en: Illegal member expression: {0}
da_DK: Ugyldig medlemsudtryk: {0}

en: Available roles
da_DK: Tilgængelige roller

en: role
da_DK: rolle

en: count
da_DK: antal

en: elements
da_DK: elementer

en: Select auto-increment of {0} for this field
da_DK: Vælg auto-forøgelse på {0} for dette felt

en: Cancel auto-increment for this field
da_DK: Afbryd auto-forøgelse for dette felt

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
da_DK: Justerbar {0} ikke registreret endnu. Kan ikke sætte deltagelse i synkroniseret justering.

en: Adjustable {0} not registered yet.
da_DK: Justerbar {0} ikke registreret endnu.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
da_DK: Nogle nøgle lyttere glemte at fjerne sig selv: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
da_DK: Nogle nøgle modificerende lyttere glemte at fjerne sig selv: {0}

en: All files (*.*)
da_DK: Alle filer(*.*)

en: Received error page:
da_DK: Modtaget fejlside:

en: {0}... [please type its number]
da_DK: {0}... [indtast dens nummer]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
da_DK: Indstilling med nøgle ''{0}'' omfatter ikke ''{1}''. Kan ikke genskabe vinduesgeometri ud fra indstillinger.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
da_DK: Indstilling med nøgle ''{0}'' giver ikke en heltalsværdi for ''{1}''. Fik {2}. Kan ikke genskabe vinduesgeometri ud fra indstillinger.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
da_DK: Kunne ikke fortolke feltet ''{1}'' i indstilling med nøgle ''{0}''. Hændelse var: {2}. Kan ikke genskabe vinduesgeometri ud fra indstillinger.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
da_DK: Indstilling med nøgle ''{0}'' findes ikke. Kan ikke genskabe vinduesgeometri ud fra indstillinger.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
da_DK: Ignorerer misdannet geometri: {0}

en: Input validation: error
da_DK: Inputvalidering: fejl

en: Input validation: error background
da_DK: Inputvalidering: fejlbaggrund

en: Input validation: warning
da_DK: Inputvalidering: advarsel

en: Input validation: warning foreground
da_DK: Inputvalidering: advarselforgrund

en: Input validation: warning background
da_DK: Inputvalidering: advarselbaggrund

en: Input validation: valid
da_DK: Inputvalidering: gyldig

en: Min. latitude
da_DK: Min. breddegrad

en: Min. longitude
da_DK: Min. længdegrad

en: Max. latitude
da_DK: Maks. breddegrad

en: Max. longitude
da_DK: Maks. længdegrad

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
da_DK: URL fra www.openstreetmap.org (du kan indsætte en download-URL her for at angive et afgrænsningsområde)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
da_DK: Den aktuelle værdi er ikke en gyldig changeset-ID. Indtast venligst en heltalsværdi > 0 eller en changeset-URL.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
da_DK: Indtast venligst en heltalsværdi > 0 eller en changeset-URL.

en: Please select the row to edit.
da_DK: Vælg rækken der skal redigeres.

en: Add a new source to the list.
da_DK: Tilføj en ny kilde til listen.

en: Edit the selected source.
da_DK: Rediger den valgte kilde.

en: Delete the selected source from the list.
da_DK: Slet den valgte kilde fra listen.

en: Enter a search expression
da_DK: Angiv et søgeudtryk

en: Right to Left
da_DK: Højre til venstre

en: Switch the text orientation to Right-to-Left.
da_DK: Skift tekstorientering til Højre-til-venstre.

en: Left to Right
da_DK: Venstre til højre

en: Switch the text orientation to Left-to-Right.
da_DK: Skift tekstorientering til Venstre-til-højre.

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
da_DK: Den aktuelle værdi er ikke et gyldig OSM ID. Indtast en heltalsværdi > 0

en: false: the property is explicitly switched off
da_DK: falsk: egenskaben er eksplicit slået fra

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
da_DK: falsk: egenskaben ''{0}'' er eksplicit slået fra

en: true: the property is explicitly switched on
da_DK: sand: egenskaben er eksplicit slået til

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
da_DK: sand: egenskaben ''{0}'' er eksplicit slået til

en: partial: different selected objects have different values, do not change
da_DK: delvis: forskellige valgte objekter har forskellige værdier, skift ikke

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
da_DK: delvis: forskellige valgte objekter har forskellige værdier for ''{0}'', skift ikke

en: unset: do not set this property on the selected objects
da_DK: uangivet: sæt ikke denne egenskab for de valgte objekter

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
da_DK: uangivet: sæt ikke denne egenskab ''{0}'' for de valgte objekter

en: Cut
da_DK: Klip

en: Right click = copy to clipboard
da_DK: Højreklik = kopier til udklipsholderen

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
da_DK: Mangler obligatorisk attribut "{0}".

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig værdi af obligatorisk attribut "{0}" af type long. Fik "{1}".

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig værdi af obligatorisk attribut "{0}" af type long (>=0). Fik "{1}".

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig værdi for atributten "{0}" med typen double. Fik "{1}".

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig værdi af obligatorisk attribut "{0}" af type boolean. Fik "{1}".

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig værdi af obligatorisk attribut "{0}" af type OsmPrimitiveType. Fik "{1}".

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
da_DK: Vejen med det eksterne id "{0}" inkluderer manglende punkt med eksternt id "{1}".

en: Deleted node {0} is part of way {1}
da_DK: Slettet punkt {0} er en del af vej {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
da_DK: Vej {0} med {1} punkter er ufuldstændig, fordi der manglede mindst et punkt i de indlæste data.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
da_DK: Relationen med de eksterne id "{0}" refererer til en manglende primitiv med det eksterne id "{1}".

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
da_DK: Slettet medlem {0} bruges af relationen {1}

en: Prepare OSM data...
da_DK: Forbereder OSM-data...

en: Parsing OSM data...
da_DK: Fortolker OSM-data...

en: Preparing data set...
da_DK: Forbereder datasæt...

en: Post-processing data set...
da_DK: Efterbehandler datasæt...

en: Rendering data set...
da_DK: Tegner datasæt...

en: Missing required attribute ''{0}''.
da_DK: Manglende påkrævet attribut "{0}".

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig long værdi af attribut ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
da_DK: Ikke understøttet version: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
da_DK: Manglende obligatoriske attributter på element ''bounds''. Fik minlon=''{0}'', minlat=''{1}'', maxlon=''{2}'', maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
da_DK: Ugyldigt objekt med ID=0.

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''version'' på OSM-primitiv med ID {0}. Fik {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
da_DK: Manglende attribut "version" på OSM primitiv med ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
da_DK: Normaliser værdi for attribut ''version'' af elementet {0} til {2}, API version er ''{3}''. Fik {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
da_DK: Ukendt eller ikke understøttet API version. Fik {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''rettesæt'' på nyt objekt {1}. Fik {0}. Nulstiller til 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''rettesæt''. Fik {0}

en: Missing key or value attribute in tag.
da_DK: Manglende nøgle eller værdi attribut i tag’et.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
da_DK: Ulovlig værdi for attributter ''lat'', ''lon'' på punkt med ID {0}. Fik ''{1}'', ''{2}''.

en: Deleted way {0} contains nodes
da_DK: Slettet vej {0} indeholder punkter

en: Deleted relation {0} contains members
da_DK: Slettet relation {0} indeholder medlemmer

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
da_DK: Manglende attribut "ref" på medlem i relationen {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''ref'' på medlem i relation {0}. Fik {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
da_DK: Ufuldstændig <member>-specifikation med ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
da_DK: Manglende attribut "type" på medlem {0} i relationen {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''type'' på medlem {0} i relation {1}. Fik {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
da_DK: Downloader punkterne {0} til {1}...

en: Contacting OSM Server...
da_DK: Kontakter OSM-serveren...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
da_DK: Kunne ikke åbne input-strøm for resurse ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
da_DK: Kunne ikke åbne fil med type ''{2}'' og navnedel ''{3}'' i zip-fil ''{0}''. Hændelse var: {1}

en: Cache update for {0}
da_DK: Cacheopdatering for {0}

en: The requested URL {0} was not found
da_DK: Den anmodede webadresse {0} blev ikke fundet

en: Failed to rename file {0} to {1}.
da_DK: Kunne ikke omdøbe filen {0} til {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
da_DK: Kunne ikke indlæse {0}, brug cachet fil og prøv igen næste gang: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''{0}'' af elementet ''{1}'' i server egenskaber. Fik ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
da_DK: Fejl ved tilføjelse af certifikat {0} - aftryk stemmer ikke. Forventede {1}, var {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
da_DK: Kunne ikke fortolke dato "{0}" meldt tilbage af serveren.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
da_DK: Uventet fejlheaderformat for konflikt ved opdatering af rettesæt. Fik {0}.

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
da_DK: Uventet værdi af ''{0}'' i rettesætsforespørgsels-URL. Fik {1}.

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
da_DK: Ulovlig længdegradsværdi for parameter "{0}". Fik {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
da_DK: Ulovlig breddegradsværdi for parameter "{0}". Fik {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
da_DK: Kan ikke oprette en rettesæt forespørgsel der indeholder begge forespørgselsparametrene "uid" og "display_name"

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
da_DK: Ikke understøttet parameter ''{0}'' i rettesætsforespørgselsstreng

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Uventet format for portnummer i indstilling ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
da_DK: Proxy vil ikke blive brugt.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
da_DK: Ulovligt portnummer i indstilling ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
da_DK: Uventet værdi for indstilling ''{0}'' fundet. Fik ''{1}''. Vil ikke bruge proxy.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
da_DK: Uventede parametre for HTTP-proxy. Fik host ''{0}'' og port ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
da_DK: Uventede parametre for SOCKS-proxy. Fik host ''{0}'' og port ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
da_DK: Tilslutning til proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' fejlede. Hændelse var: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
da_DK: JVM er ikke konfigureret til proxy-opslag fra systemindstillingerne. Egenskaben ''java.net.useSystemProxies'' manglede ved starttidspunkt. Vil ikke bruge en proxy.

en: Parsing response from server...
da_DK: Fortolker svar fra server...

en: Postprocessing uploaded data...
da_DK: Efterbehandler uploadede data...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
da_DK: Uventet XML-element med navn ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
da_DK: Relation/ikke-geometri-funktion uden egenskaber fundet: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
da_DK: Relation/ikke-geometri-funktion uden type fundet: {0}

en: Unknown json object found {0}
da_DK: Ukendt json-objekt fundet {0}

en: Geometry of feature {0} is null
da_DK: Geometri for funktion {0} er null

en: Downloading OSM data...
da_DK: Downloader OSM-data...

en: {0} element does not have valid latitude and/or longitude.
da_DK: {0} element har ikke en gyldig breddegrad og/eller længdegrad.

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
da_DK: Fortolkningsfejl: ugyldig dokumentstruktur for GPX dokument.

en: (at line {0}, column {1})
da_DK: (ved linje {0}, kolonne {1})

en: The file was created by "{0}".
da_DK: Filen blev oprettet af "{0}".

en: Unknown mode {0}.
da_DK: Ukendt tilstand {0}.

en: get number of unread messages
da_DK: få antallet af ulæste beskeder

en: Message notifier
da_DK: Besked meddelse

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
da_DK: Henter en pakke punkter fra "{0}"

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
da_DK: Henter en pakke veje fra "{0}"

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
da_DK: Henter en pakke relationer fra "{0}"

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
da_DK[0]: Downloader {0} objekt fra ''{1}''
da_DK[1]: Downloader {0} objekter fra ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
da_DK: Serveren svarede med returkoden 404, prøver igen med individuelle forespørgsler for hvert objekt.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
da_DK: Henter punkt med ID {0} fra ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
da_DK: Henter vej med ID {0} fra ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
da_DK: Henter relation med ID {0} fra ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
da_DK: Server svarede med svarkode 404 for ID {0}. Springer over.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
da_DK: Null pointer hændelse, sikkert på grund af nogle manglende tags.

en: {0} not available (offline mode)
da_DK: {0} er ikke tilgængelig (offline-tilstand)

en: JOSM website
da_DK: JOSM websted

en: Cache updates
da_DK: Cache opdateringer

en: Certificates
da_DK: Certifikater

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
da_DK: Rettesæts-ID > 0 forventet. Fik {0}.

en: Unable to initialize OSM API.
da_DK: Kan ikke initialisere OSM API.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
da_DK: Denne version af JOSM er ikke kompatibel med den konfigurerede server.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
da_DK: Den understøtter protokol version 0.6, mens serveren siger den understøtter {0} til {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
da_DK: Uventet ID-format svaret af serveren. Fik "{0}".

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Uventet format af ny version af ændret primitiv "{0}". Fik  "{1}".

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Uventet format for ny version af slettet primitive ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: Creating changeset...
da_DK: Opretter rettesæt...

en: Successfully opened changeset {0}
da_DK: Åbnede med succes rettesæt {0}

en: Updating changeset...
da_DK: Opdaterer rettesæt...

en: Updating changeset {0}...
da_DK: Opdaterer rettesæt {0}...

en: Closing changeset...
da_DK: Lukker rettesæt...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
da_DK: Changeset skal være lukket for at tilføje en kommentar

en: Preparing upload request...
da_DK: Forbereder upload-forespørgsel...

en: Waiting 10 seconds ...
da_DK: Venter 10 sekunder ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
da_DK: Starter forsøg {0} af {1} igen om {2} sekunder ...

en: OK - trying again.
da_DK: OK - prøver igen.

en: Starting retry {0} of {1}.
da_DK: Starter forsøg {0} af {1} igen.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
da_DK: Nuværende rettesæt er null. Kan ikke uploade data.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
da_DK: Rettesæt med ID > 0 krævet. Nuværende ID er {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
da_DK: Åbent rettesæt forventet. Fik lukket rettesæt med ID {0}.

en: Note upload failed
da_DK: Upload af note fejlede

en: Error parsing note response from server
da_DK: Fejl under fortolkning af notesvar fra serveren

en: The server replied an error with code {0}.
da_DK: Serveren meldte en fejl med kode {0}.

en: (Code={0})
da_DK: (Kode={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
da_DK: Indledning til OsmChange dokumentet er allerede skrevet. Skriv den kun en gang.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
da_DK: Indledning til OsmChange dokument ikke skrevet endnu. Skriv den først.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
da_DK: Ikke understøttet startelement ''{0}'' i rettesæt indhold i position ({1}, {2}). Springer over.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
da_DK: Ulovlig dokument struktur. Fandt punkt, vej eller relation udenfor "create", "modify" eller "delete".

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
da_DK: Ikke understøttet slutelement ''{0}'' i rettesæt indhold i position ({1}, {2}). Springer over.

en: Parsing changeset content ...
da_DK: Fortolker indhold af rettesæt ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig boolesk værdi af attribut ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Ugyldig numerisk værdi for attributten "{0}". Fik "{1}".

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
da_DK: Manglende påkrævet attribut "{0}" i XML elementet {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
da_DK: Det udefinerede element "{0}" blev fundet i inputstrømmen. Afbryder.

en: Parsing list of changesets...
da_DK: Fortolker liste over rettesæt...

en: Obtain OAuth 2.0 token for authentication?
da_DK: Hent OAuth 2.0 adgangsudtryk til godkendelse?

en: Obtain authentication to OSM servers
da_DK: Hent godkendelse til OSM-servere

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
da_DK: Kunne ikke signere en HTTP forbindelse med en OAuth Bekræftelses header

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
da_DK: Uventet værdi for indstilling ''{0}''. Fik ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
da_DK: Fortolker OSM historikdata ...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
da_DK: Udefineret element "{0}" fundet i inputstrømmen. Springer over.

en: Reading was canceled
da_DK: Læsning blev afbrudt

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
da_DK: Manglende krævet attribut "{0}" på <nd> for vejen{1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''ref'' i element <nd>. Fik {0}.

en: Line {0} column {1}:
da_DK: Linje {0} kolonne {1}:

en: Downloading referring ways ...
da_DK: Downloader refererende veje ...

en: Downloading referring relations ...
da_DK: Downloader refererende relationer ...

en: Reading changesets...
da_DK: Indlæser rettesæt...

en: Downloading changesets ...
da_DK: Downloader rettesæt ...

en: Reading changeset {0} ...
da_DK: Indlæser rettesæt {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
da_DK: Downloader rettesæt {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
da_DK[0]: Downloader {0} rettesæt ...
da_DK[1]: Downloader {0} rettesæt ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
da_DK: Downloader indhold af rettesæt {0} ...

en: Contacting OSM Server for {0}
da_DK: Kontakter OSM-server for {0}

en: Downloading history...
da_DK: Downloaderer historik...

en: Contacting Server...
da_DK: Forbinder til server...

en: Downloading OSM notes...
da_DK: Downloader OSM noter...

en: Downloading data...
da_DK: Downloader data...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
da_DK: Kunne ikke forbinde til osm serveren. Tjek din internetforbindelse.

en: Reading error text failed.
da_DK: Indlæsning af fejltekst mislykkedes.

en: XML tag <user> is missing.
da_DK: XML tag <user> mangler.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
da_DK: Manglende attribut "{0}" på XML tagget "{1}".

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''{0}'' på XML tag ''{1}''. Fik {2}.

en: Reading user info ...
da_DK: Indlæser brugerinfo ...

en: Reading user preferences ...
da_DK: Læser brugerindstillinger ...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
da_DK: Begynder at uploade med en forespørgsel pr primitiv...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
da_DK: {0}% ({1}/{2}), {3} tilbage. Uploader punkt ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
da_DK: {0}% ({1}/{2}), {3} tilbage. Uploader vej ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
da_DK: {0}% ({1}/{2}), {3} tilbage. Uploader relation ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
da_DK: Begynder at uploade i en forespørgsel ...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
da_DK: Værdi > 0 forventet for parameter ''{0}''. Fik {1}

en: Starting to upload in chunks...
da_DK: Begynder at uploade i mindre stykker ...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
da_DK[0]: ({0}/{1}) Oploader {2} objekt...
da_DK[1]: ({0}/{1}) Uploader {2} objekter...

en: Uploading data ...
da_DK: Uploader data ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
da_DK: Uventet id 0 fundet for osm primitiv

en: Failed to evaluate {0}
da_DK: Kunne ikke evaluere {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
da_DK: Uventet værdi for nøgle ''{0}'' i indstillinger, fik ''{1}''

en: {0} bytes have been read
da_DK: {0} bytes er blevet læst

en: unspecified reason
da_DK: uoplyst årsag

en: Error playing sound
da_DK: Fejl ved lydafspilning

en: This is after the end of the recording
da_DK: Dette er efter afslutningen på optagelsen

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
da_DK: <html><body><p class="warning-body"><strong>Bemærk:</strong> Adgangskoden gemmes i klartekst i JOSM indstillingsfil på din computer. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
da_DK: Gem brugernavn og adgangskode (ukrypteret)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
da_DK: Størrelsen på stilarter {0} matcher ikke størrelsen på lag {1}

en: Assume
da_DK: Formod

en: Existing values
da_DK: Eksisterende værdier

en: <delete from {0} objects>
da_DK: <slet fra {0} objekter>

en: Old values of
da_DK: Gamle værdier på

en: Add tags to selected objects
da_DK: Tilføj tags til markerede objekter

en: Add selected tags
da_DK: Tilføj markerede tags

en: Add all tags
da_DK: Tilføj alle tags

en: Add checked tags to selected objects
da_DK: Tilføj markerede tags til markerede objekter

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
da_DK: Shift+Enter: Tilføj alle tags til markerede objekter

en: Enable the checkbox to accept the value
da_DK: Marker afkrydsningsfeltet for at acceptere værdien

en: Accept all tags from {0} for this session
da_DK: Accepter alle tags fra {0} i denne session

en: Load data from API
da_DK: Indlæs data fra API

en: Import data from URL
da_DK: Importer data fra URL

en: Export data from JOSM
da_DK: Eksporter data fra JOSM

en: Open local files
da_DK: Åbn lokale filer

en: Open remote files
da_DK: Åbn eksterne filer

en: Load imagery layers
da_DK: Indlæs billedlag

en: Change the selection
da_DK: Tilpas markeringen

en: Change the viewport
da_DK: Tilpas visningen

en: Create new objects
da_DK: Opret nye objekter

en: Read protocol version
da_DK: Læse protokolversionen

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
da_DK: Kan ikke starte IPv4 fjernstyringsserver på port {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
da_DK: Kan ikke starte IPv6 fjernstyringsserver på port {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
da_DK: Fjernstyring::Accepterer fjernforbindelser på {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
da_DK: Fjernstyring::Server {0}:{1} stoppet.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
da_DK: Fjernstyring er blevet spurgt om at oprette et nyt punkt.

en: Coordinates:
da_DK: Koordinater:

en: There is no layer opened to add node
da_DK: Der er ikke åbnet noget lag, hvor der kan tilføjes punkt

en: Remote Control has been asked to create a new way.
da_DK: Fjernstyring er blevet bedt om at oprette en ny vej.

en: Invalid coordinates: {0}
da_DK: Ugyldige koordinater: {0}

en: There is no layer opened to add way
da_DK: Der er ikke åbnet noget lag, hvor der kan tilføjes vej

en: Add way
da_DK: Tilføj vej

en: Remote Control has been asked to export data from JOSM
da_DK: Fjernkontrol er blevet bedt om at eksportere data fra JOSM

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
da_DK: Fjernstyring er blevet bedt om at rapportere sine understøttede funktioner. Dette gør det muligt for hjemmesider at gætte en kørende JOSM version

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
da_DK: Fjernstyringen er blevet bedt om at hente et billedlag fra følgende URL:

en: Remote imagery
da_DK: Fjernstyring billedlag

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
da_DK: Følgende felter er obligatoriske, men er ikke indeholdt: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
da_DK: Fjernstyringen er blevet bedt om at importere data fra følgende URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
da_DK: Fjernstyringen er blevet bedt om at indlæse data fra API’et.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
da_DK: Du klikkede på et JOSM remotecontrol-link, der ville tilføje tags til valgte objekter.
    Da der ikke var valgt nogen objekter før dette klik, blev der ikke tilføjet nogen tags.
    Vælg et eller flere objekter og klik på linket igen.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
da_DK: Du klikkede på et JOSM remotecontrol-link, der skulle tilføje tags til objekter.
    Desværre ser linket ud til at være ødelagt.
    Teknisk forklaring: URL-parameteren ''select='' eller ''search='' har en ugyldig værdi.
    Bed nogen ved kilden til det klikkede link om at rette dette.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
da_DK: Breddegraderne skal være mellem {0} og {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
da_DK: Længdegraderne skal være mellem {0} og {1}

en: The minima must be less than the maxima
da_DK: Minimum skal være mindre end maksimum

en: Remote Control has been asked to load the following data:
da_DK: Fjernstyring er blevet bedt om at indlæse følgende data:

en: Loading data
da_DK: Indlæser data

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
da_DK: Fjernstyring er blevet bedt om at indlæse objekter (angivet med deres id) fra API’en.

en: No valid object identifier has been provided
da_DK: Der er ikke angivet en gyldig objektidentifikator

en: Remote Control has been asked to open a local file.
da_DK: Fjernstyring er blevet bedt om at åbne en lokal fil.

en: Do you want to allow this?
da_DK: Vil du tillade dette?

en: Yes, always
da_DK: Ja altid

en: Yes, once
da_DK: Ja, en gang

en: Confirm Remote Control action
da_DK: Bekræft Fjernstyrings-handling

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
da_DK: Fjernstyring er blevet bedt om at angive dens protokol-version. Dette giver websteder mulighed for at opdage en aktiv JOSM.

en: local file
da_DK: lokal fil

en: include
da_DK: inkluder

en: Layer contains unsaved data - save to file.
da_DK: Laget indeholder ej-gemte data - gem til fil.

en: Layer does not contain unsaved data.
da_DK: Laget indeholder ikke data der ikke er gemt.

en: Link to a OSM data file on your local disk.
da_DK: Link til en OSM-datafil på din egen disk.

en: Include OSM data in the .joz session file.
da_DK: Inkluder OSM-data i .joz-sessionsfilen.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
da_DK: Link til en GPX datafil på din lokale disk.

en: Include GPX data in the .joz session file.
da_DK: Inkluderer GPX data i .joz session fil.

en: No file association
da_DK: Ingen fil-association

en: GPX data will be included in the session file.
da_DK: GPX data vil blive inkluderet i session filen.

en: OSM data will be included in the session file.
da_DK: OSM-data vil blive inkluderet i sessionsfilen.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version ''{0}'' af meta data for geoimage lag er ikke understøttet. Forventede: 0.1

en: include marker layer "{0}"
da_DK: inkluder markørlag "{0}"

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version ''{0}'' af meta data for gpx spor laget er ikke understøttet. Forventede: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version "{0}" af metadata for billedlaget er ikke understøttet. Forventede: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version ''{0}'' af metadata for markørlag understøttes ikke. Forventede: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version ''{0}'' af meta data til note lag understøttes ikke. Forventet: 0,1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version "{0}" af metadata for OSM datalaget er ikke understøttet. Forventede: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
da_DK: Filnavn er forventet for lag nr. {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
da_DK: Sessionsfil (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
da_DK: Ikke understøttet skema "{0}" i URI "{1}".

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
da_DK: Uventet rodelement "{0}" i sessionsfilen

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version "{0}" af sessionsfiler er ikke understøttet, Forventede: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
da_DK: mangler obligatorisk attribut "index" for "layer"-elementet

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
da_DK: uventet format af attributten "index" for elementet "layer"

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
da_DK: attributten "index" ({0}) for elementet "layer" skal være unik

en: missing layer with index {0}
da_DK: mangler lag med index {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
da_DK: manglende påkrævet attribut "name" for elementet "layer"

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
da_DK: manglende påkrævet attribut "type" for elementet "layer"

en: Unable to load layer
da_DK: Kunne ikke hente lag

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
da_DK: Kan ikke indlæse lag af typen "{0}" da der ikke kunne findes nogen importer.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
da_DK: Kan ikke indlæse laget {0} da det afhænger af laget {1} som er sprunget over.

en: Error loading layer
da_DK: Fejl ved hent af lag

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse laget {0} ''{1}''.<br>Fejlen er:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
da_DK: Spring laget over og fortsæt

en: expected .jos file inside .joz archive
da_DK: forventede .jos-fil inde i .joz-arkiv

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette manglende udvidelses præference mappe: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette manglende udvidelses brugerdata mappe: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette manglende udvidelses cache mappe: {0}

en: Skip Download
da_DK: Spring over download

en: Download Plugin
da_DK: Download udvidelse

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
da_DK: JOSM-version {0} er krævet for udvidelsen {1}.

en: Download skipped
da_DK: Download sprunget over

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
da_DK: Kan ikke downloade udvidelse ''{0}''. Downloadlinket er ikke kendt. Springer over download.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
da_DK: Kan ikke downloade udvidelse ''{0}''. Downloadlinket ''{1}'' er ikke en gyldig URL. Springer over  download.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
da_DK: Kunne ikke oprette udvidelsesmappen "{0}"

en: Downloading Plugin {0}...
da_DK: Downloader udvidelsen {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
da_DK: En fejl opstod i udvidelsen {0}

en: Disable plugin
da_DK: Slå udvidelse fra

en: integrated into main program
da_DK: integreret i hovedprogrammet

en: replaced by new {0} plugin
da_DK: erstattet af den nye {0} udvidelse

en: no longer required
da_DK: ikke længere krævet

en: Plugin information
da_DK: Udvidelsesinformation

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
da_DK[0]: Den følgende udvidelse er ikke længere nødvendigt og er blevet deaktiveret:
da_DK[1]: De følgende udvidelser er ikke længere nødvendige og er blevet deaktiveret:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
da_DK: <html>Der blev bedt om indlæsning af udvidelsen "{0}".<br>Denne udvidelse bliver ikke længere vedligeholdt og vil sansynligvis give fejl.<br>Den bør deaktiveres.<br>Slet fra indstillinger?</html>

en: Plugin update
da_DK: Udvidelsesopdatering

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
da_DK: Du opdaterede din JOSM-software.<br>For at forhindre problemer bør udvidelserne også opdateres.<br><br>Opdater udvidelser nu?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
da_DK: Seneste udvidelsesopdatering var for mere end {0} dage siden.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
da_DK: Springer over opdatering af udvidelser efter JOSM opgradering. Automatisk opdatering ved opstart er deaktiveret.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
da_DK: Springer over opdatering af udvidelser efter udløb af opdateringsinterval. Automatisk opdatering ved opstart er deaktiveret.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
da_DK: Kører opdatering af udvidelser efter JOSM opgradering. Automatisk opdatering ved opstart er aktiveret.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
da_DK: Kører opdatering af udvidelser efter udløb af opdateringsinterval. Automatisk opdatering ved opstart er deaktiveret.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
da_DK: Uventet værdi "{0}" for indstillingen "{1}". Forventet værdi "ask".

en: Click to update the activated plugins
da_DK: Klik for at opdatere de aktiverede udvidelser

en: Skip update
da_DK: Spring over opdatering

en: Click to skip updating the activated plugins
da_DK: Klik for at springe over opdatering af aktiverede udvidelser

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
da_DK[0]: Udvidelsen {0} kræver en udvidelser der ikke blev fundet. Den manglende udvidelse er:
da_DK[1]: Udvidelsen {0} kræver {1} udvidelser der ikke blev fundet. De manglende udvidelser er:

en: Download and restart
da_DK: Download og genstart

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
da_DK[0]: Klik for at downloade manglende udvidelse og genstart JOSM
da_DK[1]: Klik for at downloade manglende udvidelser og genstart JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
da_DK[0]: Klik for at fortsætte uden denne udvidelse
da_DK[1]: Klik for at fortsætte uden disse udvidelser

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
da_DK: Udvidelse {0} skal køres på en {1} platform.

en: Plugin {0} requires Java version {1}. The current Java version is {2}.<br>You have to update Java in order to use this plugin.
da_DK: Udvidelsen {0} kræver Java version {1}. Den aktuelle Java version er {2}.<br>Du skal opdatere Java for at bruge denne udvidelse.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
da_DK: <html>Udvidelsen {0} kræver JOSM version {1}. Den nuværende JOSM version er {2}.<br>Du skal opdatere JOSM for at kunne bruge denne udvidelse.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
da_DK: Kunne ikke indlæse udvidelsen {0}. Fjern fra indstillinger?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
da_DK: indlæser udvidelse "{0}" (version {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse udvidelsen {0} da udvidelsens<br>main class "{1}" ikke blev fundet.<br>Slet fra indstillinger?</html>

en: Loading plugins ...
da_DK: Indlæser udvidelser ...

en: Checking plugin preconditions...
da_DK: Undersøger udvidelse forudsætninger...

en: Loading plugin ''{0}''...
da_DK: Indlæser udvidelsen "{0}"...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
da_DK[0]: JOSM kunne ikke finde informationer for denne udvidelse:
da_DK[1]: JOSM kunne ikke finde informationer for disse udvidelser:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
da_DK[0]: Denne udvidelse vil ikke blive indlæst.
da_DK[1]: Disse udvidelser vil ikke blive indlæst.

en: Determining plugins to load...
da_DK: Vælger udvidelser der skal indlæses...

en: Removing deprecated plugins...
da_DK: Fjerner forældede udvidelser...

en: Removing unmaintained plugins...
da_DK: Fjerner forældede udvidelser...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
da_DK[0]: Opdatering af følgende udvidelse mislykkedes:
da_DK[1]: Opdatering af følgende udvidelser mislykkedes:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
da_DK[0]: Åbn indstillinger dialogen når JOSM er startet, og prøv at opdater den manuelt.
da_DK[1]: Åbn indstillinger dialogen når JOSM er startet, og prøv at opdater dem manuelt.

en: Plugin update failed
da_DK: Udvidelsesopdatering mislykkedes

en: Failed to find plugin {0}
da_DK: Kunne ikke finde udvidelse {0}

en: Failed to download plugin information list
da_DK: Kunne ikke download udvidelse information list

en: Click to delete the plugin ''{0}''
da_DK: Klik for at slette udvidelsen "{0}"

en: Keep plugin
da_DK: Behold udvidelse

en: Click to keep the plugin ''{0}''
da_DK: Klik for at beholde udvidelsen "{0}"

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
da_DK: Kunne ikke installere udvidelse ''{0}'' fra midlertidig downloadet fil ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
da_DK: Kunne ikke slette forældet udvidelse ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
da_DK: Kunne ikke at installere allerede downloadet udvidelse ''{0}''. Springer over installation. JOSM bliver stadig ved med at indlæse den gamle version af udvidelsen.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
da_DK: Kunne ikke installere udvidelse ''{0}'' fra midlertidig downloadet fil ''{1}''. Omdøbning mislykkedes.

en: Update plugin
da_DK: Opdaterer udvidelse

en: Click to update the plugin ''{0}''
da_DK: Klik for at opdatere udvidelsen ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
da_DK: Klik for at deaktivere udvidelsen "{0}"

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
da_DK: En uventet hændelse opstod, kan stamme fra "{0}"-udvidelsen.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
da_DK: Ifølge udvidelsen medfølgende information, så er {0} forfatteren.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
da_DK: Prøv at opgradere til den nyeste version af udvidelsen før du sender en fejlrapport.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
da_DK: Udvidelsen er fjernet fra konfigurationen. Genstart JOSM for at afinstallere udvidelsen.

en: no description available
da_DK: ingen beskrivelse er tilgængelig

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
da_DK: Husk mit valg og spørg ikke igen (gå til Indstillinger -> Udvidelser for at ændre dette senere)

en: Invalid jar file ''{0}''
da_DK: Ugyldig jar fil ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
da_DK: Udvidensesfilen "{0}" indeholder ikke et manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
da_DK: Ugyldig URL ''{0}'' i udvidelsen {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
da_DK: Ugyldig udvidelsesbeskrivelse "{0}" i udvidelsen {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
da_DK: Ugyldig udvidelseshovedversion ''{0}'' i udvidelse {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
da_DK: Manglende udvidelseshovedversion i udvidelse {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
da_DK: Ugyldig Java version ''{0}'' i udvidelse {1}

en: More info...
da_DK: Yderligere info...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
da_DK: <b>Udvidelse leveret af ekstern kilde:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
da_DK: Kunne ikke oprette udvidelsesinformation fra manifest for udvidelsen "{0}"

en: Illegal entry in plugin list.
da_DK: Ugyldigt emne i udvidelseslisten.

en: Reading local plugin information..
da_DK: Læser lokal udvidelsesinformation...

en: Processing plugin site cache files...
da_DK: Behandler udvidelsesstedets cachefiler...

en: Processing file ''{0}''
da_DK: Behandler filen "{0}"

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
da_DK: Kunne ikke scanne fil ''{0}'' for udvidelsesoplysninger. Springer over.

en: Processing plugin files...
da_DK: Behandler udvidelsesfiler...

en: Download plugin list...
da_DK: Download udvidelsesliste...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
da_DK: Downloader udvidelsesliste fra "{0}"

en: Unsuccessful HTTP request
da_DK: Mislykket HTTP-forespørgsel

en: Plugin list download error
da_DK: Udvidelsesliste download fejl

en: JOSM failed to download plugin list:
da_DK: JOSM kunne ikke download udvidelsesliste:

en: Details:
da_DK: Detaljer:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
da_DK: Kunne ikke oprette udvidelsesmappe ''{0}''. Kan ikke cache udvidelsesliste fra udvidelsesstedet ''{1}''.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
da_DK: Skriver udvidelsesliste til lokal cache "{0}"

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
da_DK: Fortolker udvidelseslisten fra webstedet "{0}"

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
da_DK: Kunne ikke fortolke dokument med udvidelsesliste fra webstedet ''{0}''. Springer over webstedet. Hændelse var: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
da_DK: Behandler udvidelseslisten fra webstedet "{0}"

en: gpx legend background
da_DK: gpx-legendebaggrund

en: gpx legend text outline dark
da_DK: gpx-legendetekstkontur mørk

en: gpx legend text outline bright
da_DK: gpx-legendetekstkontur lys

en: gpx legend title color
da_DK: gpx-legende titelfarve

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
da_DK: <html>Kunne ikke initialisere kommunikation med OSM serveren {0}.<br>Tjek serverens URL i dine indstillinger, samt din internet forbindelse.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke godkendes på OSM serveren ''{0}''.<br>Du bruger OAuth til at godkende, men der ikke er noget <br>OAuth adgangsudtryk konfigureret.<br>Åbn indstillingsdialogen, og gennerer eller indtast et adgangsudtryk.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>punktet {0}</strong>. Det bliver stadig henvist til fra vejen {1}.<br>Indlæs vejen, fjern henvisningen til punktet og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>punktet {0}</strong>. Det bliver stadig henvist til fra vejene {1}.<br>Indlæs vejene, fjern henvisningen til punktet og upload igen.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>punktet {0}</strong>. Det bliver stadig henvist til fra relationen {1}.<br>Indlæs relationen, fjern. henvisningen til punktet og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>punktet {0}</strong>. Det bliver stadig henvist til fra relationerne {1}.<br>Indlæs relationerne, fjern. henvisningen til punktet og upload igen.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> uploade <strong>vej {0}</strong>. Den henviser til det slettede punkt {1}.<br>Indlæs punktet, fjern henvisningen i vejen og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> uploade <strong>vej {0}</strong>. Den henviser til de slettede punkter {1}.<br>Indlæs punkterne, fjern henvisninger i vejen og upload igen.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>vejen {0}</strong>. Den bliver stadig henvist til fra relationen {1}.<br>Indlæs relationen, fjern henvisningen til vejen og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>vejen {0}</strong>. Den bliver stadig henvist til fra relationerne {1}.<br>Indlæs relationerne, fjern henvisningen til vejen og upload igen.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> uploade <strong>relation {0}</strong>. Den henviser til det slettede punkt {1}.<br>Indlæs punktet, fjern henvisningen i relationen og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> uploade <strong>relation {0}</strong>. Den henviser til de slettede punkter {1}.<br>Indlæs punkterne, fjern henvisninger i relationen og upload igen.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> uploade <strong>relation {0}</strong>. Den henviser til den slettede vej {1}.<br>Indlæs vejen, fjern henvisningen i relationen og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> uploade <strong>relation {0}</strong>. Den henviser til de slettede veje {1}.<br>Indlæs vejene, fjern henvisniner i relationen og upload igen.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
da_DK[0]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>relationen {0}</strong>. Den bliver stadig henvist til fra relationen {1}.<br>Indlæs relationen, fjern henvisningen til vejen og upload igen.
da_DK[1]: <strong>Kunne ikke</strong> slette <strong>relationen {0}</strong>. Den bliver stadig henvist til fra relationerne {1}.<br>Indlæs relationerne, fjern henvisningen til vejen og upload igen.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
da_DK: <html>Upload til serveren <strong>fejlede</strong> fordi dit nuværende <br>datasæt bryder med en forudsætning.<br>Fejlmeddelelsen er: <br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
da_DK: <html>Godkendelse på OSM serveren med brugernavnet ''{0}'' mislykkedes.<br>Tjek brugernavnet og adgangskoden i JOSM indstillingerne.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
da_DK: <html>Godkendelse mod OSM serveren med OAuth udtryk ''{0}'' mislykkedes.<br>Start indstillingsdialogen og hent et andet OAuth udtryk.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
da_DK: <html>Godkendelse på OSM serveren mislykkedes.<br>Serveren rapporterede følgende fejl:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
da_DK: <html>Godkendelse på OSM serveren mislykkedes.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
da_DK: <html>Godkendelse mod OSM serveren med OAuth udtryk ''{0}'' mislykkedes.<br>Udtrykket er ikke godkendt til at tilgå den beskyttede ressource<br>''{1}''.<br>Start indstillingsdialogen og hent et andet OAuth udtryk.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
da_DK: <html>Kommunikationen med OSM serveren ''{0}'' tog for lang tid. Prøv senere.</html>

en: no error message available
da_DK: ingen fejlbesked tilgængelig

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
da_DK: <html>Kommunikation med OSM serveren ''{0}''mislykkedes. Serveren svarede med<br>den følgende fejlkode og den følgende fejlbesked:<br><strong>Fejlkode:<strong> {1}<br><strong>Fejlbesked (u-oversat)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
da_DK: <html>Lukning af rettesættet <strong>{0}</strong> mislykkedes <br>da det allerede er lukket.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
da_DK: <html>Lukning af rettesættet <strong>{0}</strong> mislykkedes<br> da den allerede er lukket den {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
da_DK: <html>Serveren meddelte at der er fundet en konflikt.<br>Fejlbesked (u-oversat):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
da_DK: <html>Serveren meddelte at den har fundet en konflikt.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
da_DK: <html>Kunne ikke uploade rettesættet <strong>{0}</strong><br>da det allerede er blevet lukket den {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
da_DK: <html>Kunne ikke åbne en forbindelse til den eksterne server<br>''{0}''<br>af sikkerhedsmæssige årsager. Dette er mest sandsynligt, fordi du kører<br>i en applet, og fordi du ikke indlæse din applet fra ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
da_DK: <html>Kunne ikke åbne en forbindelse til den eksterne server<br>''{0}''.<br>Kontroller din internetforbindelse.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke hverken uploade eller downloade data til/fra<br>''{0}''<br>på grund af et problem med at overføre data.<br>Detaljer(uoversatte): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke download data. Dens format er enten ikke understøttet, dårligt dannet, og/eller inkonsekvent.<br>Detaljer (uoversatte): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
da_DK: <html>Kunne ikke download data.<br><br>Detaljer: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
da_DK: <html>OSM serveren<br>''{0}''<br>rapporterede en intern serverfejl.<br>Dette er sandsynligvis et midlertidigt problem. Prøv igen senere.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
da_DK: OSM serveren ''{0}'' rapporetede en dårlig forespøgsel.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.<br><br>Downloading a smaller area is <em>recommended</em>!<br><br>Advanced users can use one of the following options:<br><ul><li><a href="{0}">Overpass</a></li><li><a href="{1}">Geofabrik</a></li><li><a href="{2}">OSM Planet File</a></li></ul>
da_DK: Området, du forsøgte at downloade, er for stort, eller din anmodning var for stor.<br>Anmod enten om et mindre område, eller brug en eksportfil, der er leveret af OSM-fællesskabet.<br><br>Det er <em>anbefalet</em> at downloade et mindre område!<br><br>Avancerede brugere kan bruge en af følgende muligheder:<br><ul><li><a href="{0}">Overpass</a></li><li><a href="{1}">Geofabrik</a></li><li><a href="{2}">OSM Planet File</a></li></ul>

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
da_DK: OSM-serveren "{0}" kender ikke til et objekt<br>du prøvede at læse, opdatere eller slette. Enten eksisterer det respektive objekt<br>ikke på serveren eller også bruger du en ugyldig URL til at tilgå<br>det. Kontroller serverens adresse "{0}" omhyggeligt for stavefejl.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
da_DK: <html>Kunne ikke åbne en forbindelse til den eksterne server<br>''{0}''.<br>Host navn ''{1}'' kunne ikke findes. <br>Kontroller API URL i dine indstillinger og din internetforbindelse.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
da_DK: <html>Serveren rapporterer at et objekt er slettet.<br><strong>Upload fejlede</strong> hvis du prøvede at opdatere eller slette dette objekt.<br> <strong>Download fejlede</strong> hvis du prøvede at downloade dette objekt.<br><br>Fejlmeddelelsen er: <br>{0}</html>

en: latitude
da_DK: breddegrad

en: URL does not contain valid {0}
da_DK: URL indeholder ikke gyldig {0}

en: longitude
da_DK: længdegrad

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
da_DK: Uventet svar fra HTTP serveren. Fik {0} svar uden "Location" header. Kan ikke omdirigere. Afbryder.

en: Download redirected to ''{0}''
da_DK: Download omdirigeret til "{0}"

en: Download redirected to different host (''{0}'' -> ''{1}''), removing authorization headers
da_DK: Download omdirigeret til en anden vært (''{0}'' -> ''{1}''), fjerner godkendelses header

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
da_DK: Fandt for mange omdirigeringer til download URL’en. Afbryder.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
da_DK: Kan ikke finde nogen oversættelse for sprogvalget {0}. Benytter i stedet {1}.

en: Simplified
da_DK: Simplificeret

en: Traditional
da_DK: Traditionel

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
da_DK: Fatalt: Kunne ikke finde billede ''{0}''. Dette er et alvorligt konfigurationsproblem. JOSM vil holde op med at virke.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
da_DK: Kunne ikke håndtere zip-fil ''{0}''. Hændelse var: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
da_DK: Kunne ikke få adgang til mappen ''{0}'' af sikkerhedsmæssige årsager. Hændelse var: {1}

en: Cause:
da_DK: Årsag:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
da_DK: For at tilføje endnu et lag skal du afsætte mindst {0,number,#}MB hukommelse til JOSM ved brug af -Xmx{0,number,#}M option (se http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    I øjeblikket har du {1,number,#}MB hukommelse allokeret til JOSM

en: Opening URL: {0}
da_DK: Åbner URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
da_DK: {0}: muligheden ''{1}'' kræver et argument

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
da_DK: {0}: indstilling ''{1}'' tillader ikke et argument

en: {0}: option ''{1}'' is required
da_DK: {0}: indstilling ''{1}'' er påkrævet

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
da_DK: {0}: indstilling ''{1}'' må ikke forekomme flere gange

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
da_DK: {0}: Fejl under håndtering af indstilling ''{1}''

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
da_DK: {0}: Ugyldig værdi {2} for indstilling ''{1}''

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
da_DK: {0}: muligheden ''{1}'' er flertydig

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
da_DK: {0}: ukendt indstilling ''{1}''

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
da_DK: URL indeholder ikke {0}/{1}/{2}

en: You must update Java to Java {0} or later in order to run this version of JOSM
da_DK: Du skal opdatere Java til Java {0} eller nyere for at køre denne version af JOSM

en: Please use a 64 bit version of Java -- this will avoid out of memory errors
da_DK: Brug venligst en 64-bit version af Java -- dette vil undgå hukommelsesfejl

en: Missing JVM Arguments:<br>{0}<br>These arguments should be added in the command line or start script before the -jar parameter.
da_DK: Manglende JVM-argumenter:<br>{0}<br>Disse argumenter skal tilføjes i kommandolinjen eller startscriptet før -jar-parameteren.

en: JOSM may work improperly
da_DK: JOSM kan fungere ukorrekt

en: JOSM will be unable to work properly and will exit
da_DK: JOSM vil ikke kunne fungere korrekt og vil afslutte

en: reserved
da_DK: reserveret

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
da_DK: Tavs genvejskonflikt: ''{0}'' flyttet fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
da_DK: {0} færdig i {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
da_DK[0]: Fik {0} Tag2Link regel fra {1}
da_DK[1]: Fik {0} Tag2Link regler fra {1}

en: Search on {0}
da_DK: Søg via {0}

en: View image
da_DK: Vis billede

en: View Wikipedia article
da_DK: Vis Wikipedia artikel

en: View Wikidata item
da_DK: Vis Wikidata emne

en: View image on Wikimedia Commons
da_DK: Vis billede på Wikimedia Commons

en: View category on Wikimedia Commons
da_DK: Vis kategori på Wikimedia Commons

en: Unknown territory id: {0}
da_DK: Ukendt territorie id: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
da_DK: Kunne ikke parse eksterne taginfo-data på {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
da_DK[0]: Der blev fundet {0} tag i bufferen, det er mistænkeligt!
da_DK[1]: Der blev fundet {0} tags i bufferen, det er mistænkeligt!

en: Key is too long (max {0} characters):
da_DK: Nøglen er for lang (maks {0} tegn):

en: Suspicious characters in key:
da_DK: Mistænkelige tegn i nøglen:

en: Value is too long (max {0} characters):
da_DK: Værdien er for lang (maks {0} tegn):

en: Unable to delete file {0}
da_DK: Kan ikke slette fil {0}

en: Unable to create directory {0}
da_DK: Kunne ikke oprette mappe {0}

en: h
da_DK: t

en: day | days
da_DK[0]: dag
da_DK[1]: dage

en: Failed to load XML schema.
da_DK: Kunne ikke indlæse XML skemaet.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
da_DK: Fejl i søgeudtryk på position {0} - højre side af eller(|) udtryk skal returnere sæt af primitiver

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
da_DK: Fejl i søgeudtryk på position {0} - venstre side af eller(|) udtryk skal returnere sæt af primitiver

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
da_DK: Fejl i søgeudtryk på position {0} - ikke(-), kan ikke anvendes i denne sammenhæng

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
da_DK: Fejl i søgeudtryk på position {0} - udtryk skal returnere forskellig fra nuværende primitive

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
da_DK: Uventet udtryk ({0}) i position {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
da_DK: Uventet udtryk i position {0}. Forventede {1}, fandt {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
da_DK: Fejl ved fortolkning af søgeudtryk på position {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
da_DK: Uventet tegn på {0}. Forventede {1} fandt {2}

en: Expected search expression
da_DK: Forventet søgeudtryk

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
da_DK: Du anmodede om for mange punkter (grænsen er 50.000). Anmod enten om et mindre område, eller brug planet.osm

en: Database offline for maintenance
da_DK: Databasen er utilgængelig på grund af vedligeholdelse

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
da_DK: Du har downloaded for meget data. Prøv igen senere.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
da_DK: Maksimal bbox-størrelse er 0,25 og din forespørgsel var for stor. Forespørg enten et mindre område eller brug planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
da_DK: JOSM-Trac login på josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
da_DK: kunne ikke hente lydkilde fra URL’en

en: Audio Device Unavailable
da_DK: Lydenheden er utilgængelig

en: You must make your edits public to upload new data
da_DK: Du skal gøre dine redigeringer offentlige for at kunne uploade nye data

en: <h2>This website is under heavy load (queue full)</h2><p>We''re sorry, too many people are accessing this website at the same time. We''re working on this problem. Please try again later.</p>
da_DK: <h2>Denne hjemmeside er under stærk belastning (køen er fuld)</h2><p>Vi beklager, at for mange mennesker tilgår denne hjemmeside på samme tid. Vi arbejder på at løse dette problem. Prøv venligst igen senere.</p>

en: town
da_DK: by

[ctx: landuse]
en: forest
da_DK: skovdrift

[ctx: landuse]
en: meadow
da_DK: eng

[ctx: landuse]
en: farmland
da_DK: landbrugsjord

[ctx: landuse]
en: farmyard
da_DK: landbrugsejendom

[ctx: landuse]
en: cemetery
da_DK: kirkegård

[ctx: landuse]
en: residential
da_DK: beboelse

[ctx: landuse]
en: greenfield
da_DK: ny byggegrund

[ctx: landuse]
en: village_green
da_DK: område midt i by

[ctx: landuse]
en: quarry
da_DK: grusgrav/stenbrud

[ctx: landuse]
en: allotments
da_DK: kolonihaver

[ctx: landuse]
en: vineyard
da_DK: vingård

[ctx: natural]
en: scrub
da_DK: buskads

[ctx: natural]
en: wood
da_DK: naturskov

[ctx: natural]
en: grassland
da_DK: græsland

[ctx: natural]
en: wetland
da_DK: vådområde

[ctx: natural]
en: heath
da_DK: hede

[ctx: amenity]
en: fire_station
da_DK: brandstation

[ctx: leisure]
en: track
da_DK: bane

[ctx: building]
en: industrial
da_DK: industri

[ctx: Relation type]
en: boundary
da_DK: grænse

[ctx: Relation type]
en: bridge
da_DK: bro

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
da_DK: retningsskilt

[ctx: Relation type]
en: network
da_DK: netværk

[ctx: Relation type]
en: public_transport
da_DK: offentlig transport

[ctx: Relation type]
en: restriction
da_DK: begrænsning

[ctx: Relation type]
en: route
da_DK: rute

[ctx: Relation type]
en: route_master
da_DK: rute master

[ctx: Relation type]
en: superroute
da_DK: superrute

[ctx: Relation type]
en: site
da_DK: sted

[ctx: Relation type]
en: street
da_DK: gade

[ctx: Relation type]
en: waterway
da_DK: vandløb

[ctx: Place type]
en: city
da_DK: by

[ctx: Place type]
en: locality
da_DK: lokalitet

[ctx: Place type]
en: village
da_DK: landsby

[ctx: Place type]
en: town
da_DK: by

[ctx: Place type]
en: borough
da_DK: købstad

[ctx: Place type]
en: municipality
da_DK: kommune

[ctx: Place type]
en: island
da_DK: ø

[ctx: Place type]
en: county
da_DK: amt

[ctx: Place type]
en: hamlet
da_DK: landsby

[ctx: Place type]
en: suburb
da_DK: forstad

en: All Files
da_DK: Alle filer

en: Attributes
da_DK: Attributter

en: Abort file chooser dialog
da_DK: Afbryd filvælger dialog

en: Abort file chooser dialog.
da_DK: Afbryd filvælger dialog.

en: Create New Folder
da_DK: Opret ny mappe

en: Delete File
da_DK: Slet fil

en: Enter file name:
da_DK: Indtast filnavn:

en: Enter path or folder name:
da_DK: Indtast sti eller mappenavn:

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
da_DK: Fejl ved omdøbning af filen "{0}" til "{1}"

en: File name:
da_DK: Filnavn:

en: File Name:
da_DK: Filnavn:

en: FileChooser help.
da_DK: Filvælger hjælp.

en: Files
da_DK: Filer

en: Files of type:
da_DK: Filer af typen:

en: Files of Type:
da_DK: Filer af typen:

en: Folders
da_DK: Mapper

en: Home
da_DK: Hjem

en: Look in:
da_DK: Kig i:

en: Look In:
da_DK: Kig i:

en: Modified
da_DK: Ændret

en: New Folder
da_DK: Ny mappe

en: Open
da_DK: Åbn

en: Open selected file
da_DK: Åbn valgte fil

en: Open selected file.
da_DK: Åbn valgte fil.

en: Rename File
da_DK: Omdøb fil

en: Rename file "{0}" to
da_DK: Omdøb filen "{0}" til

en: Save in:
da_DK: Gem i:

en: Save In:
da_DK: Gem i:

en: Save selected file.
da_DK: Gem valgte fil.

en: Selection:
da_DK: Markering:

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Up One Level
da_DK: Et niveau op

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update directory listing.
da_DK: Opdater mappeliste.

en: View
da_DK: Vis

en: Blue:
da_DK: Blå:

en: Color Name:
da_DK: Farvenavn:

en: Green:
da_DK: Grøn:

en: Hue:
da_DK: Nuance:

en: GTK Color Chooser
da_DK: GTK farvevælger

en: Red:
da_DK: Rød:

en: Saturation:
da_DK: Mætning:

en: You are about to create a new JOSM ticket.
da_DK: Du er ved at oprette en ny JOSM-sag.

en: Please make sure to always use directly in JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Help/Report bug</a> or the button in <a href="wiki/Help/Action/About">About Dialog</a> (Shift-F1) to come here:
da_DK: Sørg venligst for altid at bruge direkte i JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Hjælp/Rapporter fejl</a> eller knappen i <a href="wiki/Help/Action/About">Om-dialogboksen</a> (Shift-F1) for at komme hertil:

en: Using this prefills the bug report with useful information for us (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Status Report</a>). <b>Please do not create defect tickets without status report!
da_DK: Ved at bruge dette udfyldes fejlrapporten med nyttige oplysninger til os (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Statusrapport</a>). <b>Opret venligst ikke defektsager uden statusrapport!

en: In any case, don’t be shy :) Please let us contact you if needed (either by <a href="register">creating an account</a> or entering your e-mail address below which is normally not visible, but can be extracted in specific situations), and you will be notified about ticket progress.
da_DK: Uanset hvad, vær ikke genert :) Lad os kontakte dig, hvis det er nødvendigt (enten ved at <a href="register">oprette en konto</a> eller indtaste din e-mailadresse nedenfor, som normalt ikke er synlig, men kan udtrækkes i specifikke situationer), og du vil blive underrettet om sagens fremskridt.

en: Surface
da_DK: Overflade

en: paved
da_DK: brolagt

en: unpaved
da_DK: uden belægning

en: asphalt
da_DK: asfalt

en: concrete
da_DK: beton

en: concrete:plates
da_DK: beton:plader

en: concrete:lanes
da_DK: beton:baner

en: paving_stones
da_DK: fliser

en: sett
da_DK: chaussésten

en: cobblestone
da_DK: brosten

en: unhewn_cobblestone
da_DK: ubehugget brosten

en: grass_paver
da_DK: græsarmeringssten

en: compacted
da_DK: grus

en: fine_gravel
da_DK: fint grus

en: gravel
da_DK: skærver

en: pebblestone
da_DK: småsten

en: ground
da_DK: jord

en: mud
da_DK: mudder

en: rock
da_DK: klippe

en: grass
da_DK: græs

en: wood
da_DK: træ

en: stone
da_DK: sten

en: woodchips
da_DK: træflis

en: Smoothness
da_DK: Glathed

en: excellent
da_DK: fremragende

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
da_DK: Smalle ruller: rulleskøjter, skateboard

en: good
da_DK: god

en: Thin Wheels: racing bike
da_DK: Smalle hjul: racercykel

en: intermediate
da_DK: øvet

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
da_DK: Hjul: bycykel, kørestol, scooter

en: bad
da_DK: dårlig

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
da_DK: Robuste hjul: turcykel, bil, rickshaw

en: very_bad
da_DK: meget dårlig

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
da_DK: Stor frihøjde: lette terrængående køretøj

en: horrible
da_DK: forfærdelig

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
da_DK: Udenfor vej: kraftige terrængående køretøj

en: very_horrible
da_DK: meget forfærdelig

en: Specialized off-road: tractor, ATV
da_DK: Specialiseret udenfor vej: traktor, ATV

en: impassable
da_DK: ufremkommelige

en: No wheeled vehicle
da_DK: Intet køretøj med hjul

en: artificial_turf
da_DK: kunstgræs

en: clay
da_DK: ler

en: acrylic
da_DK: akryl

en: dirt
da_DK: snavs

en: Lanes
da_DK: Baner

en: Lanes in way direction
da_DK: Baner i vej retning

en: Lanes opposed to way direction
da_DK: Baner modsat vej retning

en: Max. speed (km/h)
da_DK: Maks. hastighed (km/t)

en: Max. speed in way direction
da_DK: Maks. hastighed i vej retning

en: Max. speed opposed to way direction
da_DK: Maks. hastighed modsat vej retning

en: Bridge
da_DK: Bro

en: Embankment
da_DK: Vold

en: Cutting
da_DK: Indhak

en: Lane Markings
da_DK: Banemarkeringer

en: Flood prone
da_DK: Udsat for oversvømmelse

en: Incline
da_DK: Hældning

en: Lit
da_DK: Oplyst

en: yes
da_DK: ja

en: no
da_DK: nej

en: automatic
da_DK: automatisk

en: limited
da_DK: begrænset

en: disused
da_DK: ude af brug

en: Oneway
da_DK: Ensrettet

en: Width (meters)
da_DK: Bredde (meter)

en: Bus bay
da_DK: Buslomme

[ctx: sidewalk]
en: both
da_DK: begge

[ctx: sidewalk]
en: left
da_DK: venstre

[ctx: sidewalk]
en: right
da_DK: højre

en: Sidewalk
da_DK: Fortov

[ctx: sidewalk]
en: no
da_DK: nej

[ctx: sidewalk]
en: separate
da_DK: adskilt

en: Max. weight (tonnes)
da_DK: Maks. vægt (ton)

en: Max. axleload (tonnes)
da_DK: Maks. akselbelastning (ton)

en: Max. height (meters)
da_DK: Maks. højde (meter)

en: Max. width (meters)
da_DK: Maks. bredde (meter)

en: Max. length (meters)
da_DK: Maks. længde (meter)

en: Placement
da_DK: Placering

en: left_of:1
da_DK: venstre for:1

en: left_of:2
da_DK: venstre for:2

en: left_of:3
da_DK: venstre for:3

en: left_of:4
da_DK: venstre for:4

en: left_of:5
da_DK: venstre for:5

en: middle_of:1
da_DK: midt for:1

en: middle_of:2
da_DK: midt for:2

en: middle_of:3
da_DK: midt for:3

en: middle_of:4
da_DK: midt for:4

en: middle_of:5
da_DK: midt for:5

en: right_of:1
da_DK: højre for:1

en: right_of:2
da_DK: højre for:2

en: right_of:3
da_DK: højre for:3

en: right_of:4
da_DK: højre for:4

en: right_of:5
da_DK: højre for:5

en: transition
da_DK: overgang

en: Placement in way direction
da_DK: Placering i køreretning

en: Placement opposed to way direction
da_DK: Placering modsat køreretning

en: Shoulder
da_DK: Nødspor

en: both
da_DK: begge

en: Service type
da_DK: Servicetype

en: yard
da_DK: banegård

en: siding
da_DK: sidespor

en: spur
da_DK: fabriksspor

en: crossover
da_DK: krydsningsspor

en: Electrified
da_DK: Elektificeret

[ctx: electrified]
en: contact_line
da_DK: køreledning

[ctx: electrified]
en: no
da_DK: nej

[ctx: electrified]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: electrified]
en: rail
da_DK: strømskinne

en: Voltage in Volts (V)
da_DK: Spænding i volt (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
da_DK: Frekvens i hertz (Hz)

en: Gauge (mm)
da_DK: Sporvidde (mm)

en: Non-motorized traffic:
da_DK: Ikke-motoriseret trafik:

en: Horse
da_DK: Hest

en: Motor vehicle traffic:
da_DK: Motorkøretøjstrafik:

en: Motor vehicles
da_DK: Motorkøretøjer

en: delivery
da_DK: levering

en: permissive
da_DK: tilladt

en: permit
da_DK: tilladelse

en: private
da_DK: privat

en: agricultural
da_DK: landbrug

en: forestry
da_DK: skovbrug

en: Motorcar
da_DK: Bil

en: Motorcycle
da_DK: Motorcykel

en: Moped
da_DK: Knallert

en: Mofa
da_DK: Knallert

en: Cross by bicycle
da_DK: Overkørsel for cykler

en: Cross on horseback
da_DK: Overgangssted for ridende

en: Height (meters)
da_DK: Højde (meter)

en: Animated
da_DK: Animeret

en: winding_posters
da_DK: rullende_plakater

en: screen
da_DK: skærm

en: trivision_blades
da_DK: trivision_lameller

en: revolving
da_DK: roterende

en: digital_messages
da_DK: digitale_beskeder

en: digital_prices
da_DK: digitale_priser

en: Luminous
da_DK: Lysende

en: Minimum age
da_DK: Minimumsalder

en: Maximum age
da_DK: Maksimumsalder

en: Operator
da_DK: Selskab

en: Service Times
da_DK: Servicetider

en: Opening Hours
da_DK: Åbningstider

en: Wheelchairs
da_DK: Kørestole

en: designated
da_DK: designeret

en: Brand
da_DK: Mærke

en: Toilets
da_DK: Toiletter

en: Gender neutral
da_DK: Kønsneutral

en: Wheelchair accessible
da_DK: Adgang med kørestol

[ctx: toilets]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: toilets]
en: no
da_DK: nej

[ctx: toilets]
en: limited
da_DK: begrænset

en: Access
da_DK: Adgang

en: customers
da_DK: kunder

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
da_DK: Farve (HTML navn eller hexadecimal kode)

[ctx: color]
en: black
da_DK: sort

[ctx: color]
en: blue
da_DK: blå

[ctx: color]
en: brown
da_DK: brun

[ctx: color]
en: gray
da_DK: grå

[ctx: color]
en: green
da_DK: grøn

[ctx: color]
en: purple
da_DK: lilla

[ctx: color]
en: red
da_DK: rød

[ctx: color]
en: silver
da_DK: sølv

[ctx: color]
en: white
da_DK: hvid

[ctx: color]
en: yellow
da_DK: gul

en: Cuisine
da_DK: Køkken

en: african
da_DK: afrikansk

en: american
da_DK: amerikansk

en: arab
da_DK: arabisk

en: argentinian
da_DK: argentinsk

en: asian
da_DK: asiatisk

en: balkan
da_DK: balkansk

en: barbecue
da_DK: grillmad

en: bavarian
da_DK: bayersk

en: beef_bowl
da_DK: oksekødsskål

en: brazilian
da_DK: brasiliansk

en: cake
da_DK: kage

en: caribbean
da_DK: caribisk

en: chicken
da_DK: kylling

en: chinese
da_DK: kinesisk

en: coffee_shop
da_DK: kaffe

en: crepe
da_DK: pandekager

en: curry
da_DK: karry

en: danish
da_DK: dansk

en: ethiopian
da_DK: etiopisk

en: filipino
da_DK: filippinsk

en: fish
da_DK: fisk

en: fish_and_chips
da_DK: fiskefileter

en: french
da_DK: fransk

en: frozen_yogurt
da_DK: frossen_yoghurt

en: german
da_DK: tysk

en: georgian
da_DK: georgisk

en: greek
da_DK: græsk

en: hot_dog
da_DK: hotdog

en: ice_cream
da_DK: is

en: indian
da_DK: indisk

en: indonesian
da_DK: indonesisk

en: italian
da_DK: italiensk

en: japanese
da_DK: japansk

en: korean
da_DK: koreansk

en: lebanese
da_DK: libanesisk

en: malaysian
da_DK: malaysisk

en: mediterranean
da_DK: middelhavet

en: mexican
da_DK: mexicansk

en: moroccan
da_DK: marokkansk

en: noodle
da_DK: nudel

en: pancake
da_DK: pandekage

en: persian
da_DK: persisk

en: peruvian
da_DK: peruviansk

en: polish
da_DK: polsk

en: portuguese
da_DK: portugisisk

en: russian
da_DK: russisk

en: sausage
da_DK: pølse

en: seafood
da_DK: fisk og skaldyr

en: spanish
da_DK: spansk

en: steak_house
da_DK: bøfhus

en: turkish
da_DK: tyrkisk

en: vietnamese
da_DK: vietnamesisk

en: wings
da_DK: vinger

en: Internet access
da_DK: Internetadgang

en: wired
da_DK: kablet

en: Internet access fee
da_DK: Betaling for internetadgang

en: Smoking
da_DK: Rygning

en: dedicated
da_DK: dedikeret

en: separated
da_DK: separeret

en: isolated
da_DK: isoleret

en: outside
da_DK: udenfor

en: pitch
da_DK: bane

en: sports_centre
da_DK: sportshal

en: stadium
da_DK: stadion

[ctx: sport]
en: 10pin
da_DK: 10 kegle

[ctx: sport]
en: 9pin
da_DK: 9 kegle

[ctx: sport]
en: american_football
da_DK: amerikansk fodbold

[ctx: sport]
en: archery
da_DK: bueskydning

[ctx: sport]
en: athletics
da_DK: atletik

[ctx: sport]
en: australian_football
da_DK: australsk fodbold

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
da_DK: beachvolley

[ctx: sport]
en: billiards
da_DK: billard

[ctx: sport]
en: boules
da_DK: kuglespil

[ctx: sport]
en: bowls
da_DK: plænebowling

[ctx: sport]
en: canadian_football
da_DK: canadisk fodbold

[ctx: sport]
en: canoe
da_DK: kano

[ctx: sport]
en: chess
da_DK: skak

[ctx: sport]
en: climbing
da_DK: klatring

[ctx: sport]
en: croquet
da_DK: kroket

[ctx: sport]
en: cycling
da_DK: cykling

[ctx: sport]
en: dog_racing
da_DK: hundevæddeløb

[ctx: sport]
en: equestrian
da_DK: ridning

[ctx: sport]
en: field_hockey
da_DK: landhockey

[ctx: sport]
en: gaelic_games
da_DK: gæliske sportsgrene

[ctx: sport]
en: gymnastics
da_DK: gymnastik

[ctx: sport]
en: handball
da_DK: håndbold

[ctx: sport]
en: horse_racing
da_DK: hestevæddeløb

[ctx: sport]
en: ice_hockey
da_DK: ishockey

[ctx: sport]
en: ice_skating
da_DK: skøjteløb på is

[ctx: sport]
en: karting
da_DK: gokart

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
da_DK: modelflyvesport

[ctx: sport]
en: motor
da_DK: motorsport

[ctx: sport]
en: racquet
da_DK: ketsjersport

[ctx: sport]
en: rc_car
da_DK: radiostyret bil

[ctx: sport]
en: roller_skating
da_DK: rulleskøjteløb

[ctx: sport]
en: rowing
da_DK: roning

[ctx: sport]
en: rugby_league
da_DK: 13-mands-rugby

[ctx: sport]
en: rugby_union
da_DK: 15-mands-rugby

[ctx: sport]
en: running
da_DK: løb

[ctx: sport]
en: safety_training
da_DK: sikkerhedstræning

[ctx: sport]
en: shooting
da_DK: skydning

[ctx: sport]
en: soccer
da_DK: fodbold

[ctx: sport]
en: swimming
da_DK: svømning

[ctx: sport]
en: table_tennis
da_DK: bordtennis

en: General Access
da_DK: Generel adgang

en: All vehicles
da_DK: Alle køretøjer

en: official
da_DK: officielt

en: Snowmobile
da_DK: Motorslæde

en: Dog
da_DK: Hund

en: leashed
da_DK: i snor

en: unleashed
da_DK: løs

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
da_DK: Tags, der er underforstået og ikke behøver at blive sat, er `motor_vehicle=no` og `emergency=destination`.

en: Fee
da_DK: Gebyr

en: Type of parking
da_DK: Type af parkering

[ctx: parking]
en: carports
da_DK: carporte

[ctx: parking]
en: garage_boxes
da_DK: garagebokse

[ctx: parking]
en: lane
da_DK: bane

[ctx: parking]
en: layby
da_DK: rastplads

[ctx: parking]
en: multi-storey
da_DK: flere etager

[ctx: parking]
en: rooftop
da_DK: hustag

[ctx: parking]
en: sheds
da_DK: skure

[ctx: parking]
en: street_side
da_DK: vejkant

[ctx: parking]
en: surface
da_DK: overflade

[ctx: parking]
en: underground
da_DK: underjordisk

en: Reference number
da_DK: Referensenummer

en: Time Limit
da_DK: Tidsbegrænsning

en: Supervised
da_DK: Overvåget

en: Population
da_DK: Befolkning

en: Postal Code
da_DK: Postnummer

en: Website
da_DK: Websted

en: Distance (kilometers)
da_DK: Afstand (kilometer)

en: Ascent (m)
da_DK: Opstigning (m)

en: Descent (m)
da_DK: Nedstigning (m)

en: Roundtrip
da_DK: Rundstrækning

en: Symbol description
da_DK: Symbol beskrivelse

en: Genus
da_DK: Slægt

en: Species
da_DK: Arter

en: Taxon
da_DK: Takson

en: Leaf type
da_DK: Løvtype

en: broadleaved
da_DK: bredbladet

en: needleleaved
da_DK: nålebladet

en: mixed
da_DK: blandet

en: leafless
da_DK: bladløse

en: palm
da_DK: palme

en: Leaf cycle
da_DK: Løvcyklus

en: deciduous
da_DK: løvfældende

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
da_DK: Planter der er bladløse i en vis periode i løbet af året.

en: evergreen
da_DK: stedsegrøn

en: Plants that are never entirely without green foliage.
da_DK: Planter der aldrig er helt uden løv.

en: semi_deciduous
da_DK: delvis løvfældende

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
da_DK: Planter der mister deres blade for en meget kort periode, hvor gamle blade falder af og ny vækst af blade er begyndt.

en: semi_evergreen
da_DK: delvis stedsegrøn

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
da_DK: Planter der mister de fleste, men ikke alle, deres blade i en brøkdel af året.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
da_DK: Naturtype med stedsegrønne og løvfældende vegetation.

en: buddhist
da_DK: buddhistisk

en: caodaism
da_DK: caodaisme

en: christian
da_DK: kristen

en: confucian
da_DK: konfuciansk

en: hindu
da_DK: hinduistisk

en: jain
da_DK: jainistisk

en: jewish
da_DK: jødisk

en: muslim
da_DK: muslimsk

en: spiritualist
da_DK: spiritistisk

en: taoist
da_DK: taoistisk

en: unitarian_universalist
da_DK: unitarier_universalist

en: zoroastrian
da_DK: zoroastristisk

en: Denomination
da_DK: Trosretning

en: anglican
da_DK: anglikansk

en: baptist
da_DK: baptistisk

en: catholic
da_DK: katolsk

en: church_of_scotland
da_DK: skotske_kirke

en: conservative
da_DK: konservativ

en: evangelical
da_DK: evangelisk

en: greek_catholic
da_DK: græsk katolsk

en: greek_orthodox
da_DK: græsk_ortodoks

en: jehovahs_witness
da_DK: jehovas vidner

en: lutheran
da_DK: luthersk

en: methodist
da_DK: metodistisk

en: mormon
da_DK: mormonsk

en: new_apostolic
da_DK: nyapostolisk

en: nondenominational
da_DK: uden for trossamfund

en: old_catholic
da_DK: gammel katolsk

en: orthodox
da_DK: ortodoks

en: pentecostal
da_DK: pinsebevægelsen

en: presbyterian
da_DK: prebyteriansk

en: protestant
da_DK: protestantisk

en: quaker
da_DK: kvæker

en: reform
da_DK: reformert

en: reformed
da_DK: reformert

en: roman_catholic
da_DK: romersk katolsk

en: romanian_orthodox
da_DK: rumænsk-ortodoks

en: russian_orthodox
da_DK: russisk-ortodoks

en: serbian_orthodox
da_DK: serbisk-ortodoks

en: seventh_day_adventist
da_DK: syvendedags adventist

en: shia
da_DK: shiitisk

en: sunni
da_DK: sunnitisk

en: tibetan
da_DK: tibetansk

en: united
da_DK: forenet

en: united_methodist
da_DK: forenet metodist

[ctx: jewish]
en: orthodox
da_DK: ortodoks

[ctx: jewish]
en: conservative
da_DK: konservativ

[ctx: jewish]
en: nondenominational
da_DK: uden for trossamfund

en: Primary voltage in Volts (V)
da_DK: Primær spænding i Volt (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
da_DK: Sekundær spænding i Volt (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
da_DK: Tertiær spænding i Volt (V)

en: Amount of Cables
da_DK: Antal kabler

en: Amount of circuits
da_DK: Antal kredsløb

en: Line attachment
da_DK: Linjetilknytning

[ctx: power]
en: suspension
da_DK: hænge

[ctx: power]
en: anchor
da_DK: anker

[ctx: power]
en: pin
da_DK: stift

[ctx: power]
en: pulley
da_DK: trinse

en: Line arrangement
da_DK: Linjeanordning

[ctx: power]
en: horizontal
da_DK: vandret

[ctx: power]
en: semi_horizontal
da_DK: halv-vandret

[ctx: power]
en: vertical
da_DK: lodret

[ctx: power]
en: semi_vertical
da_DK: halv-lodret

[ctx: power]
en: triangular
da_DK: trekantet

[ctx: power]
en: square
da_DK: firkantet

[ctx: power]
en: unarranged
da_DK: uordnet

en: Line management
da_DK: Linjehåndtering

[ctx: Line management]
en: branch
da_DK: forgrening

[ctx: Line management]
en: cross
da_DK: kryds

[ctx: Line management]
en: split
da_DK: opdeling

[ctx: Line management]
en: straight
da_DK: lige

[ctx: Line management]
en: termination
da_DK: afslutning

[ctx: Line management]
en: transition
da_DK: overgang

[ctx: Line management]
en: transpose
da_DK: transponering

en: Location
da_DK: Sted

[ctx: power]
en: outdoor
da_DK: udendørs

[ctx: power]
en: indoor
da_DK: indendørs

[ctx: power]
en: underground
da_DK: underjordisk

[ctx: power]
en: roof
da_DK: tag

[ctx: power]
en: surface
da_DK: overflade

[ctx: power]
en: Biofuel
da_DK: Biobrændstof

[ctx: power]
en: Oil
da_DK: Olie

[ctx: power]
en: Gasoline
da_DK: Benzin

[ctx: power]
en: Biomass
da_DK: Biomasse

[ctx: power]
en: Waste
da_DK: Affald

[ctx: power]
en: Coal
da_DK: Kul

[ctx: power]
en: Nuclear
da_DK: Kernekraft

[ctx: power]
en: Geothermal
da_DK: Geotermisk

[ctx: power]
en: Hydro
da_DK: Vandkraft

[ctx: power]
en: Osmotic
da_DK: Osmotisk

[ctx: power]
en: Tidal
da_DK: Tidevandsenergi

[ctx: power]
en: Wave
da_DK: Bølgeenergi

[ctx: power]
en: Solar
da_DK: Solenergi

[ctx: power]
en: Wind
da_DK: Vindenergi

en: Start date
da_DK: Start dato

en: Plant generator type
da_DK: Anlæggets generatortype

en: Output forms of energy:
da_DK: Producerer energiformer:

en: Electricity
da_DK: Elektricitet

en: Hot Water
da_DK: Varmt vand

en: Hot Air
da_DK: Varm luft

en: Cold Water
da_DK: Koldt vand

en: Cold Air
da_DK: Kold luft

en: Compressed Air
da_DK: Komprimeret luft

en: Steam
da_DK: Damp

en: Vacuum
da_DK: Vakuum

en: Output forms of energy (optional):
da_DK: Producerer energiformer (valgfri):

en: Utility
da_DK: Forsyningsvirksomhed

en: chemical
da_DK: kemisk

en: heating
da_DK: varme

en: hydrant
da_DK: brandhane

en: oil
da_DK: olie

en: power
da_DK: strøm

en: sewerage
da_DK: kloakering

en: street_lighting
da_DK: gadebelysning

en: telecom
da_DK: telefon

en: television
da_DK: fjernsyn

en: waste
da_DK: affald

en: water
da_DK: vand

en: Material
da_DK: Materiale

en: plastic
da_DK: plastik

en: steel
da_DK: stål

en: Location transition
da_DK: Overgangssted

en: Power rating (kVA/MVA)
da_DK: Effekt (kVA/MVA)

en: Phases
da_DK: Faser

en: Number of devices
da_DK: Antal apparater

en: Number of windings
da_DK: Antal viklinger

en: Windings configuration
da_DK: Viklingskonfiguration

[ctx: power_windings]
en: star
da_DK: stjerne

[ctx: power_windings]
en: open-delta
da_DK: åben-delta

[ctx: power_windings]
en: open
da_DK: åben

en: Local loop type
da_DK: Lokal loop-type

en: copper
da_DK: kobber

en: fibre
da_DK: fiber

en: coaxial
da_DK: koaksial

en: Bridge name
da_DK: Navn på bro

en: Toll
da_DK: Betalingsanlæg

en: Intermittent
da_DK: Lejlighedsvis

en: Seasonal
da_DK: Sæsonmæssige

en: In the tidal range
da_DK: I tidevandsområde

en: culvert
da_DK: gennemløb

en: Water access rules:
da_DK: Vand adgangsregler:

en: Ship
da_DK: Skib

en: Boat
da_DK: Båd

en: Motorboat
da_DK: Motorbåd

en: Canoe
da_DK: Kano

en: Managed
da_DK: Administreret

[ctx: Key:managed]
en: no
da_DK: nej

[ctx: Key:managed]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: Key:managed]
en: grazing
da_DK: græsning

[ctx: Key:managed]
en: undergrowth
da_DK: undervækst

[ctx: Key:managed]
en: mowing
da_DK: slåning

[ctx: Key:managed]
en: scientific
da_DK: videnskabelig

en: Substance
da_DK: Stof

en: hot_water
da_DK: varmt vand

en: steam
da_DK: damp

en: sewage
da_DK: spildevand

en: Only in case of manual actuator or manual mechanical drive:
da_DK: Kun ved manuel aktuatør eller manuel mekanisk drivkraft:

en: Handle
da_DK: Håndtag

[ctx: handle]
en: wheel
da_DK: hjul

[ctx: handle]
en: cross
da_DK: kors

[ctx: handle]
en: lever
da_DK: stang

[ctx: handle]
en: crank
da_DK: svejsearm

[ctx: handle]
en: button
da_DK: knap

[ctx: handle]
en: no
da_DK: nej

en: Direction to close
da_DK: Retning for lukning

en: clockwise
da_DK: med uret

en: anti_clockwise
da_DK: mod uret

en: Pump mechanism
da_DK: Pumpemekanisme

en: screw
da_DK: skrue

en: progressive_cavity
da_DK: progressiv hulrum

en: diaphragm
da_DK: membran

en: peristaltic
da_DK: peristaltisk

en: rope
da_DK: reb

en: rotary_vane
da_DK: roterende skovl

en: piston
da_DK: stempel

en: axial_flow
da_DK: axial strøm

en: eductor_jet
da_DK: eductor jet

en: airlift
da_DK: luftløft

en: Mechanical coupling
da_DK: Mekanisk kobling

en: direct
da_DK: direkte

en: gearbox
da_DK: gearkasse

en: nodding_donkey
da_DK: nikkeæsel

en: belt
da_DK: rem

en: Mechanical driver
da_DK: Mekanisk driver

en: manual
da_DK: manuel

en: electric_motor
da_DK: elektromotor

en: combustion_engine
da_DK: forbrændingsmotor

en: reciprocating_solenoid
da_DK: gående solenoid

en: Support
da_DK: Montering

[ctx: mounting/support]
en: pole
da_DK: stang

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
da_DK: vægmonteret

[ctx: mounting/support]
en: billboard
da_DK: skilt

[ctx: mounting/support]
en: ground
da_DK: jord

en: Car brand
da_DK: Bilmærke

en: Motorcycle brand
da_DK: Motorcykelmærke

en: route segment
da_DK: rutesegment

en: alternative segment
da_DK: alternativt segment

en: approach segment
da_DK: tilgangssegment

en: excursion segment
da_DK: udflugtssegment

en: connection segment
da_DK: forbindelsessegment

en: infrastructure
da_DK: infrastruktur

en: natural
da_DK: naturlig

en: guidepost
da_DK: vejviser

en: forward segment
da_DK: segment fremad

en: backward segment
da_DK: segment bagud

en: start endpoint
da_DK: startpunkt

en: stop endpoint
da_DK: stoppunkt

en: start and stop endpoint
da_DK: start- og stoppe punkt

en: From (initial stop)
da_DK: Fra (første stop)

en: To (terminal stop)
da_DK: Til (sidste stop)

en: Via (intermediate stops)
da_DK: Via (mellemliggende stop)

en: Network
da_DK: Netværk

en: required
da_DK: krævet

en: recommended
da_DK: anbefalet

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
da_DK: Varighed (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)

en: Climbing styles:
da_DK: Klatrestile:

en: Boulders
da_DK: Bouldering

en: Sport climbing
da_DK: Sportsklatring

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
da_DK: Toprebsklatring (tilgang på ruten top + firebening af rebet)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
da_DK: Traditionsklatring (ingen faste ankre)

en: Multi-pitch climbing
da_DK: Flere-reb klatring

en: Ice climbing
da_DK: Isklatring

en: Mixed climbing
da_DK: Blandet klatring

en: Orientation
da_DK: Orientering

en: Rock/ice quality
da_DK: Klippe/is kvalitet

en: fragile
da_DK: skrøbelig

en: medium
da_DK: mellem

en: solid
da_DK: massiv

en: Rock type
da_DK: Klippetype

en: limestone
da_DK: kalk

en: sandstone
da_DK: sandsten

en: granite
da_DK: granit

en: slate
da_DK: skifer

en: Summit/route log/register
da_DK: Top-/rute-logbog/register

en: Climbing routes indoor
da_DK: Indendørs klatreruter

en: Climbing routes outdoor
da_DK: Udendørs klatreruter

en: Official web site (e.g. operator)
da_DK: Officiel hjemmeside (f.eks. operatør)

en: Unofficial web site
da_DK: Uofficiel hjemmeside

en: Sa-Su 08:00-20:00
da_DK: Lø-Søn 08:00-20:00

en: Communication type:
da_DK: Kommunikationstype:

en: Mobile phone
da_DK: Mobiltelefon

en: Television
da_DK: Fjernsyn

en: Microwave
da_DK: Mikrobølge

en: Markings
da_DK: Markeringer

[ctx: crossing:markings]
en: no
da_DK: nej

[ctx: crossing:markings]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: crossing:markings]
en: surface
da_DK: overflade

[ctx: crossing:markings]
en: lines
da_DK: linjer

[ctx: crossing:markings]
en: lines:paired
da_DK: parrede linjer

[ctx: crossing:markings]
en: dashes
da_DK: stip

[ctx: crossing:markings]
en: dots
da_DK: prikker

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:double
da_DK: dobbelt zebra

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:paired
da_DK: parret zebra

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:bicolour
da_DK: tovejs zebra

[ctx: crossing:markings]
en: ladder
da_DK: stige

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:skewed
da_DK: skæv stige

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:paired
da_DK: parret stige

[ctx: crossing:markings]
en: pictograms
da_DK: piktogrammer

en: Gender of students
da_DK: Elevernes køn

[ctx: gender]
en: mixed
da_DK: blandet

[ctx: gender]
en: male
da_DK: mand

[ctx: gender]
en: female
da_DK: kvinde

[ctx: gender]
en: separated
da_DK: separeret

en: Trail marking
da_DK: Stimarkering

en: poles
da_DK: pæle

en: cairns
da_DK: varder

en: symbols
da_DK: symboler

en: Streets
da_DK: Gader

en: Motorway
da_DK: Motorvej

[ctx: highway]
en: motorway
da_DK: motorvej

en: Street has no reference
da_DK: Gade har ingen reference

en: Street has no name
da_DK: Gade har ikke noget navn

en: Motorway Link
da_DK: Motorvejsforbindelse

[ctx: highway]
en: motorway_link
da_DK: motorvejsforbindelse

en: Junction reference
da_DK: Sammenførselsreference

en: Trunk
da_DK: Motortrafikvej

[ctx: highway]
en: trunk
da_DK: motortrafikvej

en: Motorroad
da_DK: Hovedvej

en: Divided highway
da_DK: Opdelt motorvej

en: Trunk Link
da_DK: Motortrafikvejsforbindelse

[ctx: highway]
en: trunk_link
da_DK: motortrafikvejsforbindelse

en: Primary
da_DK: Primær

[ctx: highway]
en: primary
da_DK: primær

en: Narrow
da_DK: Smal

en: Overhead trolley wires
da_DK: Trolley luftkabler

en: Frontage road
da_DK: Forvej

en: Primary Link
da_DK: Primærforbindelse

[ctx: highway]
en: primary_link
da_DK: primærforbindelse

en: Secondary
da_DK: Sekundær

[ctx: highway]
en: secondary
da_DK: sekundær

en: Secondary Link
da_DK: Sekundærforbindelse

[ctx: highway]
en: secondary_link
da_DK: sekundærforbindelse

en: Tertiary
da_DK: Tertiær

[ctx: highway]
en: tertiary
da_DK: tertiær

en: Tertiary Link
da_DK: Tertiærforbindelse

[ctx: highway]
en: tertiary_link
da_DK: tertiærforbindelse

en: Unclassified
da_DK: Uklassificeret

[ctx: highway]
en: unclassified
da_DK: uklassificeret

en: Passing Places
da_DK: Vigesteder

en: Residential
da_DK: Beboelse

[ctx: highway]
en: residential
da_DK: beboelse

en: Oneway for bicycle
da_DK: Ensrettet for cykler

en: Sidewalk (both)
da_DK: Fortov (begge sider)

[ctx: sidewalk]
en: yes
da_DK: ja

en: Sidewalk (left)
da_DK: Fortov (venstre)

en: Sidewalk (right)
da_DK: Fortov (højre)

en: Bicycle Road
da_DK: Cykelgade

en: Highway type
da_DK: Vejtype

[ctx: Highway]
en: residential
da_DK: beboelse

[ctx: Highway]
en: unclassified
da_DK: uklassificeret

[ctx: Highway]
en: path
da_DK: sti

[ctx: Highway]
en: cycleway
da_DK: cykelsti

en: Vehicle access
da_DK: Køretøjsadgang

en: Living Street
da_DK: Legegade

[ctx: highway]
en: living_street
da_DK: legegade

en: Pedestrian
da_DK: Gågade

[ctx: highway]
en: pedestrian
da_DK: gågade

en: Area
da_DK: Område

en: Busway
da_DK: Busvej

[ctx: highway]
en: busway
da_DK: busvej

en: Embedded rails
da_DK: Indlejrede skinner

en: abandoned
da_DK: forladt

en: construction
da_DK: under udførelse

en: funicular
da_DK: kabelbane

en: light_rail
da_DK: letbane

en: narrow_gauge
da_DK: smalspor

en: rail
da_DK: strømskinne

en: tram
da_DK: sporvogn

en: Trolley wire
da_DK: Oberledning

en: Service way type
da_DK: Service vejtype

en: alley
da_DK: gyde

en: driveway
da_DK: indkørsel

en: parking_aisle
da_DK: vej mellem parkeringsbåse

en: drive-through
da_DK: køre igennem

en: emergency_access
da_DK: brandvej

en: slipway
da_DK: slipvej

en: Parking Aisle
da_DK: Vej mellem parkeringsbåse

en: Escape
da_DK: Evakueringsrampe

[ctx: highway]
en: escape
da_DK: nødudgang

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
da_DK: Nødspor, ved siden af lange faldende skråninger til lastbiler og andre køretøjer, til at stoppe sikkert efter bremsesvigt.

en: Raceway
da_DK: Motorbane

[ctx: highway]
en: raceway
da_DK: racerbane

en: Road (Unknown Type)
da_DK: Vej (ukendt type)

[ctx: highway]
en: road
da_DK: vej

en: Construction
da_DK: Under udførelse

[ctx: highway]
en: construction
da_DK: under udførelse

[ctx: Highway]
en: Motorway
da_DK: Motorvej

[ctx: Highway]
en: Motorway Link
da_DK: Motorvejsforbindelse

[ctx: Highway]
en: Trunk
da_DK: Motortrafikvej

[ctx: Highway]
en: Trunk Link
da_DK: Motortrafikvejsforbindelse

[ctx: Highway]
en: Primary
da_DK: Primær

[ctx: Highway]
en: Primary Link
da_DK: Primærforbindelse

[ctx: Highway]
en: Secondary
da_DK: Sekundær

[ctx: Highway]
en: Secondary Link
da_DK: Sekundærforbindelse

[ctx: Highway]
en: Tertiary
da_DK: Tertiær

[ctx: Highway]
en: Tertiary Link
da_DK: Tertiærforbindelse

[ctx: Highway]
en: Unclassified
da_DK: Uklassificeret

[ctx: Highway]
en: Residential
da_DK: Beboelse

[ctx: Highway]
en: Pedestrian
da_DK: Gågade

[ctx: Highway]
en: Bus Guideway
da_DK: Busguidebane

[ctx: Highway]
en: Bus Rapid Transit
da_DK: Busrapidtransit

[ctx: Highway]
en: Escape
da_DK: Nødudgang

[ctx: Highway]
en: Raceway
da_DK: Racerbane

[ctx: Highway]
en: Track
da_DK: Spor

[ctx: Highway]
en: Path
da_DK: Sti

[ctx: Highway]
en: Dedicated Bridleway
da_DK: Dedikeret ridesti

[ctx: Highway]
en: Dedicated Cycleway
da_DK: Dedikeret cykelsti

[ctx: Highway]
en: Dedicated Footway
da_DK: Dedikeret gangsti

[ctx: Highway]
en: Steps
da_DK: Trapper

en: Junction
da_DK: Kryds

en: roundabout
da_DK: rundkørsel

en: jughandle
da_DK: hankeanlæg

en: Road Restrictions
da_DK: Vejbegrænsninger

en: No exit (cul-de-sac)
da_DK: Blind vej

en: Winter road
da_DK: Vintervej

en: Ice road
da_DK: Isvej

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
da_DK: Maks. hastighed lastbiler (km/t)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
da_DK: Skiltet anbefalet maks. hastighed (km/t)

en: Min. speed (km/h)
da_DK: Min. hastighed (km/t)

en: Overtaking
da_DK: Overhaling

[ctx: overtaking]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: overtaking]
en: both
da_DK: begge

[ctx: overtaking]
en: forward
da_DK: fremad

[ctx: overtaking]
en: backward
da_DK: bagud

[ctx: overtaking]
en: no
da_DK: nej

en: Access Restrictions
da_DK: Adgangsbegrænsninger

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
da_DK: Nogle vejtyper indebærer allerede nogle adgangsbegrænsninger, som ikke bør sættes igen.

en: Transport mode restrictions
da_DK: Transportformsrestriktioner

en: use_sidepath
da_DK: brug cykelsti

en: Vehicles per type
da_DK: Køretøjer per type

en: Bicycle street
da_DK: Cykelgade

en: Carriage
da_DK: Vogn

en: Light Commercial Vehicles (goods)
da_DK: Varebiler

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
da_DK: Lastbiler

en: B-double road train
da_DK: B-double vejtog

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
da_DK: Landbrugskøretøjer (med begrænsninger f.eks. maks. 25 km/t)

en: 4WD only
da_DK: Kun firehjulstrækker

en: Golf cart
da_DK: Golfvogn

en: Vehicles per use
da_DK: Køretøjer per anvendelse

en: Emergency vehicles
da_DK: Udrykningskøretøjer

en: Disabled
da_DK: Handicap

en: High-occupancy vehicles (hov)
da_DK: Busser

en: Public Service Vehicles (psv)
da_DK: Offentlig transport

en: Public Transportation Bus
da_DK: Offentlig transportbus

en: Tourist buses
da_DK: Turistbusser

en: Hazmat
da_DK: Farligt gods

en: Roundabout
da_DK: Rundkørsel

[ctx: Highway]
en: motorway
da_DK: motorvej

[ctx: Highway]
en: motorway_link
da_DK: motorvejsforbindelse

[ctx: Highway]
en: trunk
da_DK: motortrafikvej

[ctx: Highway]
en: trunk_link
da_DK: motortrafikvejsforbindelse

[ctx: Highway]
en: primary
da_DK: primær

[ctx: Highway]
en: primary_link
da_DK: primærforbindelse

[ctx: Highway]
en: secondary
da_DK: sekundær

[ctx: Highway]
en: tertiary
da_DK: tertiær

[ctx: Highway]
en: living_street
da_DK: legegade

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
da_DK: styreskinne til bus

[ctx: Highway]
en: construction
da_DK: under udførelse

en: Similar but different tags:
da_DK: Lignende men forskellige tags:

en: Circular junction
da_DK: Rundt vejkryds

en: Ford
da_DK: Vadested

en: stepping_stones
da_DK: trædesten

en: Traffic Hazard
da_DK: Trafikfare

en: Hazard
da_DK: Fare

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
da_DK: krydsende dyr

[ctx: hazard]
en: children
da_DK: børn

[ctx: hazard]
en: curve
da_DK: sving

[ctx: hazard]
en: curves
da_DK: flere sving

[ctx: hazard]
en: cyclists
da_DK: cyklister

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
da_DK: farligt vejkryds

[ctx: hazard]
en: dip
da_DK: rende

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
da_DK: stenskred

[ctx: hazard]
en: frost_heave
da_DK: frost hævninger

[ctx: hazard]
en: horse_riders
da_DK: ridende

[ctx: hazard]
en: ice
da_DK: is

[ctx: hazard]
en: landslide
da_DK: jordskred

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
da_DK: løse sten

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
da_DK: lavtgående fly

[ctx: hazard]
en: pedestrians
da_DK: fodgængere

[ctx: hazard]
en: queues_likely
da_DK: risiko for kø

[ctx: hazard]
en: school_zone
da_DK: skoleområde

[ctx: hazard]
en: side_winds
da_DK: sidevind

[ctx: hazard]
en: slippery
da_DK: glat vej

[ctx: hazard]
en: turn
da_DK: skarpt sving

[ctx: hazard]
en: turns
da_DK: flere skarpe sving

en: Ways
da_DK: Stier

en: Track
da_DK: Spor

en: Tracktype
da_DK: Sportype

en: grade1
da_DK: klasse1

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
da_DK: Fast: Typisk en asfalteret eller belagt overflade

en: grade2
da_DK: klasse2

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
da_DK: Fast men uasfalteret: Typisk en grusvej med grusoverflade

en: grade3
da_DK: klasse3

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
da_DK: Overvejende fast: Jævn blanding af hårde og bløde materialer. Næsten altid en uasfalteret vej

en: grade4
da_DK: klasse4

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
da_DK: Overvejende blød: Næsten altid en uasfalteret vej med jord/sand/græs, men med noget hårdt eller komprimeret materiale blandet ind

en: grade5
da_DK: klasse5

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
da_DK: Blød: Næsten altid en uforbedret vej uden hårde materialer, svarende til omgivende jord

[ctx: highway]
en: track
da_DK: spor

en: MTB Scale
da_DK: MTB skala

en: Path
da_DK: Sti

[ctx: highway]
en: path
da_DK: sti

en: SAC Scale
da_DK: SAC skala

en: T1 - hiking trail
da_DK: T1 - vandresti

en: T2 - mountain hiking trail
da_DK: T2 - bjergvandresti

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
da_DK: T3 - svær, udsat vandresti

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
da_DK: T4 - svær, udsat, stejl alpinesti

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
da_DK: T5 - vanskelig alpinesti med klatring

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
da_DK: T6 - farlig alpinsti med klatring

en: Visibility
da_DK: Synlighed

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
da_DK: fremragende

[ctx: trail_visibility]
en: good
da_DK: god

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
da_DK: øvet

[ctx: trail_visibility]
en: bad
da_DK: dårlig

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
da_DK: forfærdelig

[ctx: trail_visibility]
en: no
da_DK: nej

en: Segregated
da_DK: Adskilt

en: Informal
da_DK: Uformel

en: Dedicated Bridleway
da_DK: Dedikeret ridesti

[ctx: highway]
en: bridleway
da_DK: ridesti

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
da_DK: Afhængigt af landet er flere adgangstags underforstået og behøver ikke at være angivet.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
da_DK: Globalt er `horse=designated` og `motor_vehicle=no` underforstået.

en: Cycle Lane/Track
da_DK: Cykel-bane/sti

en: Cycleway
da_DK: Cykelsti

[ctx: cycleway]
en: lane
da_DK: bane

[ctx: cycleway]
en: track
da_DK: sti

[ctx: cycleway]
en: share_busway
da_DK: delt busbane

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
da_DK: delt bane

[ctx: cycleway]
en: separate
da_DK: adskilt

en: Cycleway left
da_DK: Cykelsti venstre

en: Cycleway right
da_DK: Cykelsti højre

en: Oneway (bicycle)
da_DK: Ensrettet (cykel)

en: Cycleway Lane Attributes
da_DK: Cykelstiens baneegenskaber

en: Lane type (both)
da_DK: Banetype (begge sider)

[ctx: cycleway]
en: advisory
da_DK: rådgivende

[ctx: cycleway]
en: exclusive
da_DK: eksklusiv

en: Has buffer between automobiles and cycleway (both)
da_DK: Har buffer mellem biler og cykelsti (begge sider)

en: Lane type (left)
da_DK: Banetype (venstre)

en: Has buffer between automobiles and cycleway (left)
da_DK: Har buffer mellem biler og cykelsti (venstre)

en: Lane type (right)
da_DK: Banetype (højre)

en: Has buffer between automobiles and cycleway (right)
da_DK: Har buffer mellem biler og cykelsti (højre)

en: Edit Highway Attributes:
da_DK: Rediger vej attributter:

en: Highway
da_DK: Vej

[ctx: Highway]
en: secondary_link
da_DK: sekundærforbindelse

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
da_DK: tertiærforbindelse

en: Dedicated Cycleway
da_DK: Dedikeret cykelsti

[ctx: highway]
en: cycleway
da_DK: cykelsti

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
da_DK: Globalt er `bicycle=designated` underforstået.

en: Pedestrians
da_DK: Fodgængere

en: Segregated Foot- and Cycleway
da_DK: Opdelt gang- og cykelsti

en: Combined Foot- and Cycleway
da_DK: Kombineret gang- og cykelsti

en: Dedicated Footway
da_DK: Dedikeret gangsti

[ctx: highway]
en: footway
da_DK: gangsti

[ctx: footway]
en: access_aisle
da_DK: adgangsgang

en: Marked footpath in a parking lot
da_DK: Markeret gangsti på en parkeringsplads

[ctx: footway]
en: crossing
da_DK: fodgængerfelt

en: A pedestrian crossing
da_DK: Et fodgængerfelt

[ctx: footway]
en: sidewalk
da_DK: fortov

en: A footway alongside a street
da_DK: En gangsti langs en vej

[ctx: footway]
en: link
da_DK: forbindelse

en: Footway sections that do not exist but are necessary for routing
da_DK: Gangstisektioner, der ikke eksisterer, men er nødvendige for routing

[ctx: footway]
en: traffic_island
da_DK: trafikø

en: Footway sections inside a crossing island
da_DK: Gangstisektioner inde i en trafikø

[ctx: footway]
en: alley
da_DK: gyde

en: Access for back entrances and/or emergency access
da_DK: Adgang til bagindgange og/eller nødadgang

en: Globally, `foot=designated` is implied.
da_DK: Globalt er `foot=designated` underforstået.

en: Steps
da_DK: Trin

[ctx: highway]
en: steps
da_DK: trapper

en: Storeys
da_DK: Etager

en: Amount of Steps
da_DK: Antal trin

en: Ramp
da_DK: Rampe

en: Stroller ramp
da_DK: Klapvognsrampe

en: Bicycle ramp
da_DK: Cykelrampe

en: Wheelchair ramp
da_DK: Kørestolsrampe

en: Luggage ramp
da_DK: Baggagerampe

en: Handrail
da_DK: Gelænder

en: Left handrail
da_DK: Venstregelænder

en: Center handrail
da_DK: Midtergelænder

en: Right handrail
da_DK: Højregelænder

en: Escalator
da_DK: Rulletrappe

en: forward
da_DK: fremad

en: backward
da_DK: bagud

en: reversible
da_DK: vendbar

en: Motorway Junction
da_DK: Motorvejsafkørsel

[ctx: highway]
en: motorway_junction
da_DK: motorvejstilknytning

en: Junction has no name
da_DK: Tilknytningen har intet navn

en: Number
da_DK: Nummer

en: Junction has no reference
da_DK: Tilknytningen har ingen reference

en: Services
da_DK: Motorvejsrasteplads

[ctx: highway]
en: services
da_DK: motorvejsrasteplads

en: Rest Area
da_DK: Rasteplads

[ctx: highway]
en: rest_area
da_DK: rasteplads

en: Drinking Water
da_DK: Drikkevand

en: Traffic Signal
da_DK: Lysregulering

[ctx: highway]
en: traffic_signals
da_DK: lysregulering

en: Direction
da_DK: Retning

en: Optional crossing attributes:
da_DK: Valgfri passage attributter:

en: Pedestrian crossing type
da_DK: Fodgængerfelttype

en: uncontrolled
da_DK: ukontrolleret

en: traffic_signals
da_DK: lysregulering

en: unmarked
da_DK: uden markering

en: Crossing type name
da_DK: Overgangstype navn

en: zebra
da_DK: fodgængerfelt

en: pelican
da_DK: fodgængerfelt med trafikstyring

en: toucan
da_DK: overgang for cyklister

en: puffin
da_DK: intelligent overgang

en: pegasus
da_DK: overgang for ryttere

en: tiger
da_DK: gul-sort overgang for cyklister

en: Kerb
da_DK: Kantsten

[ctx: kerb]
en: flush
da_DK: flad

[ctx: kerb]
en: lowered
da_DK: nedsænket

[ctx: kerb]
en: no
da_DK: nej

[ctx: kerb]
en: raised
da_DK: hævet

[ctx: kerb]
en: rolled
da_DK: afrundet

[ctx: kerb]
en: yes
da_DK: ja

en: Crossing attendant
da_DK: Skolepatrulje

en: With island
da_DK: Med ø

en: In case of crossing traffic signals:
da_DK: I tilfælde af krydsende trafiksignaler:

en: Button operated
da_DK: Knap betjent

en: Sound signals
da_DK: Lydsignaler

en: Optional values for specific countries
da_DK: Valgfri værdier for specifikke lande

en: E
da_DK: Ø

en: W
da_DK: V

en: Give Way
da_DK: Ubetinget vigepligt

[ctx: highway]
en: give_way
da_DK: vigepligt

en: Advanced stop line
da_DK: Cykelboks

en: Mini-Roundabout
da_DK: Minirundkørsel

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
da_DK: mini-rundkørsel

en: Pedestrian Crossing
da_DK: Fodgængerfelt

[ctx: highway]
en: crossing
da_DK: fodgængerfelt

en: informal
da_DK: uformel

en: Tactile Paving
da_DK: Følbar overflade

en: incorrect
da_DK: ukorrekt

en: In case of traffic signals:
da_DK: I tilfælde af trafiksignaler:

en: With signals
da_DK: Med signaler

en: Traffic Calming
da_DK: Trafikdæmpning

en: Table
da_DK: Hævet flade

en: Cushion
da_DK: Pude

en: Rumble strip
da_DK: Rumlestriber

en: Dip
da_DK: Rende

en: Chicane
da_DK: Chikane

en: Choker
da_DK: Indsnævring

[ctx: traffic_calming]
en: Island
da_DK: Helleanlæg

en: Mini bumps
da_DK: Minihump

en: Passing Place
da_DK: Vigested

[ctx: highway]
en: passing_place
da_DK: vigested

en: Emergency Bay
da_DK: Nødstopsporet

[ctx: highway]
en: emergency_bay
da_DK: nødstopsporet

en: Node attributes
da_DK: Nodeegenskaber

en: Way attributes
da_DK: Vejegenskaber

en: Turning Circle
da_DK: Vendeplads

[ctx: highway]
en: turning_circle
da_DK: vendeplads

en: Type of Turning Circle
da_DK: Type af vendeplads

en: circle
da_DK: cirkel

en: knuckle
da_DK: knæk

en: square
da_DK: firkant

en: Turning Loop
da_DK: Vendeplads med ø

[ctx: highway]
en: turning_loop
da_DK: vendeplads med ø

en: City Limit Sign
da_DK: Byskilt

en: Second Name
da_DK: Andet navn

en: Color of background (HTML name or hexadecimal code)
da_DK: Baggrundsfarve (HTML-navn eller hexadecimal kode)

en: Speed Limit Sign
da_DK: Skilt med hastighedsbegrænsning

en: Speed Camera
da_DK: Fartkamera

[ctx: highway]
en: speed_camera
da_DK: fartkamera

en: Toll gantry
da_DK: Toldportal

[ctx: highway]
en: toll_gantry
da_DK: toldportal

en: Traffic Mirror
da_DK: Trafikspejl

[ctx: highway]
en: traffic_mirror
da_DK: trafikspejl

en: Highway milestone
da_DK: Vej afstandspæl

[ctx: highway]
en: milestone
da_DK: afstandspæl

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
da_DK: Navngivet vejkryds

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
da_DK: Bruges i nogle lande til et navngivet vejkryds hvor navn bruges til lokal orientering.

en: Trailhead
da_DK: Stistart

[ctx: highway]
en: trailhead
da_DK: stistart

en: Waste Basket/Trash Can
da_DK: Affaldskurv/affaldsspand

en: Capacity (persons)
da_DK: Kapacitet (personer)

en: Manufacturer
da_DK: Fabrikant

en: Indoor
da_DK: Indendørs

en: Freight elevator
da_DK: Fragtelevator

en: Surveillance Camera
da_DK: Overvågningskamera

en: indoor
da_DK: indendørs

en: outdoor
da_DK: udendørs

en: Grit Bin
da_DK: Vejkasse til salt/sand

en: Mountain Pass
da_DK: Bjergpas

en: Elevation (meters)
da_DK: Højde (meter)

en: Barriers
da_DK: Barrierer

en: Block
da_DK: Betonblok/stor sten

en: Bollard
da_DK: Pullerter

en: Bollard type
da_DK: Pullerttype

en: rising
da_DK: opstigende

en: removable
da_DK: flytbar

en: foldable
da_DK: sammenfoldelig

en: fixed
da_DK: fast

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
da_DK: Tags, der er underforstået og ikke behøver at blive sat, er:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
da_DK: `access=no`, `foot=yes` og `bicycle=yes`

en: Cycle Barrier
da_DK: Cykelchikane

en: Cattle Grid
da_DK: Kreaturrist

en: Bus Trap
da_DK: Bussluse

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
da_DK: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` og `bicycle=yes`

en: Spikes
da_DK: Pigge

en: Toll Booth
da_DK: Betalingsanlæg

en: Border Control
da_DK: Grænsekontrol

en: Hedge
da_DK: Hæk

en: Fence
da_DK: Hegn

en: barbed_wire
da_DK: pigtråd

en: bars
da_DK: sprosser

en: chain_link
da_DK: trådnet

en: electric
da_DK: elektrisk

en: pole
da_DK: stang

en: railing
da_DK: gelænder

en: split_rail
da_DK: zigzag hegn

en: wire
da_DK: kabel

en: Cable barrier
da_DK: Kabel autoværn

en: Guard Rail
da_DK: Autoværn

en: Wall
da_DK: Mur

en: brick
da_DK: mursten

en: castle_wall
da_DK: borgmur

en: dry_stone
da_DK: tørre sten

en: flood_wall
da_DK: flodvæg

en: noise_barrier
da_DK: støjskærm

en: seawall
da_DK: bølgebryder

en: glass
da_DK: glas

en: masonry
da_DK: murstensarbejde

en: reinforced_concrete
da_DK: armeret beton

en: City Wall
da_DK: Bymur

en: Two-sided
da_DK: Tosidet

en: Retaining Wall
da_DK: Støttemur

en: Jersey Barrier
da_DK: Jersey barriere

en: Log
da_DK: Træstamme

[ctx: Barrier]
en: Ditch
da_DK: Grøft

en: Tactile paving
da_DK: Følbar overflade

en: Entrance (Barrier Opening)
da_DK: Indgang (Hul i barriere)

en: Gate
da_DK: Låge/led

en: Usually locked
da_DK: Normalt låst

en: Lift Gate
da_DK: Vippebom

[ctx: lift_gate]
en: single
da_DK: enkelt

[ctx: lift_gate]
en: double
da_DK: dobbelt

en: Swing Gate
da_DK: Svingbom

[ctx: swing_gate]
en: single
da_DK: enkelt

[ctx: swing_gate]
en: double
da_DK: dobbelt

en: Hampshire Gate
da_DK: Trådled

en: Bump Gate
da_DK: Skubbelåge

en: Kissing Gate
da_DK: Sluselåge

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
da_DK: Tagget `foot=yes` er underforstået og behøver ikke at blive angivet.

en: Wicket Gate
da_DK: Sideport

en: A pedestrian door or gate near a larger gate
da_DK: En fodgængerdør eller port i nærheden af en større port

en: Height Restrictor
da_DK: Højdebegrænser

en: Chain
da_DK: Kæde

en: Stile
da_DK: Stente

en: ladder
da_DK: stige

en: squeezer
da_DK: sprække

en: stepover
da_DK: trin over

en: Turnstile
da_DK: Tælleapparat

en: Full-Height Turnstile
da_DK: Fuldhøj drejekors

en: Sally Port
da_DK: Udfaldsport

en: Passageways
da_DK: Passager

en: Tunnel name
da_DK: Navn på tunnel

en: Building Passage
da_DK: Bygningspassage

en: Arcade
da_DK: Arkade

en: Open on left side
da_DK: Åbn på venstre side

en: Open on right side
da_DK: Åbn på højre side

en: Colonnade
da_DK: Kolonnade

en: Avalanche Protector
da_DK: Lavinebeskyttelse

[ctx: main group]
en: Water
da_DK: Vand

[ctx: sub group]
en: Water
da_DK: Vand

en: River
da_DK: Flod

[ctx: waterway]
en: river
da_DK: flod

en: Lock
da_DK: Sluse

en: Stream
da_DK: Bæk

[ctx: waterway]
en: stream
da_DK: bæk

en: Tidal channel
da_DK: Tidevandskanal

[ctx: waterway]
en: tidal_channel
da_DK: tidevandskanal

en: Salt Water
da_DK: Saltvand

en: Canal
da_DK: Kanal

[ctx: waterway]
en: canal
da_DK: kanal

en: flooded
da_DK: oversvømmet

[ctx: usage]
en: transportation
da_DK: transport

[ctx: usage]
en: transmission
da_DK: overførsel

[ctx: usage]
en: irrigation
da_DK: vanding

[ctx: usage]
en: headrace
da_DK: tilførselskanal

[ctx: usage]
en: tailrace
da_DK: afløbskanal

[ctx: usage]
en: spillway
da_DK: overløb

en: Drain
da_DK: Dræn

[ctx: waterway]
en: drain
da_DK: dræn

en: Ditch
da_DK: Grøft

[ctx: waterway]
en: ditch
da_DK: grøft

en: Spring
da_DK: Udspring

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
da_DK: Et punkt hvor grundvandet naturligt strømmer til jordoverfladen fra undergrunden.

en: Waterfall
da_DK: Vandfald

[ctx: waterway]
en: waterfall
da_DK: vandfald

en: Weir
da_DK: Damlukke

[ctx: waterway]
en: weir
da_DK: damlukke

en: Dam
da_DK: Dæmning

[ctx: waterway]
en: dam
da_DK: dæmning

en: Levee
da_DK: Dæmning

en: Groyne
da_DK: Høfde

en: Breakwater
da_DK: Bølgebryder

en: Culvert
da_DK: Gennemløb

en: Penstock
da_DK: Turbinerør

[ctx: waterway]
en: pressurised
da_DK: trykksat

[ctx: pipeline]
en: overground
da_DK: overjordisk

[ctx: pipeline]
en: overhead
da_DK: overjordisk

[ctx: pipeline]
en: surface
da_DK: overflade

[ctx: pipeline]
en: underground
da_DK: underjordisk

[ctx: pipeline]
en: underwater
da_DK: undervands

en: Pressure (bar)
da_DK: Tryk (bar)

en: Flow rate with unit of measure
da_DK: Flowhastighed med måleenhed

en: Basin
da_DK: Bassin

[ctx: landuse]
en: basin
da_DK: bassin

en: retention
da_DK: nedsivning

en: infiltration
da_DK: tilbageholdelse

en: detention
da_DK: fastholdelse

en: evaporation
da_DK: fordampning

en: settling
da_DK: udfældning

en: Reservoir
da_DK: Vandreservoir

en: Covered Reservoir
da_DK: Overdækket reservoir

[ctx: natural]
en: Water
da_DK: Vandområde

en: A body of water, such as a lake, pond or river.
da_DK: En vandmasse, såsom en sø, dam eller flod.

en: Water Body
da_DK: Vandområde

en: stream
da_DK: bæk

en: river
da_DK: flod

en: canal
da_DK: kanal

en: drain
da_DK: dræn

en: ditch
da_DK: grøft

en: pond
da_DK: dam

en: lake
da_DK: sø

en: lagoon
da_DK: lagune

en: oxbow
da_DK: hesteskoformet sø

en: lock
da_DK: sluse

en: basin
da_DK: bassin

en: wastewater
da_DK: spildevand

en: Intermittent (does not permanently contain water)
da_DK: Intermitterende (indeholder ikke permanent vand)

en: Flowline
da_DK: Strømlinje

[ctx: waterway]
en: flowline
da_DK: strømlinje

en: Tailings Pond
da_DK: Afslammingsdam

en: An area in which waterborn tailings are pumped to allow the separation of solids from the water
da_DK: Et område, hvor vandbårne slammeprodukter pumpes for at muliggøre adskillelse af faste stoffer fra vandet

en: Material associated with the tailings
da_DK: Materiale forbundet med slammeprodukterne

en: aggregate
da_DK: granulat

en: bauxite
da_DK: bauxit

en: coal
da_DK: kul

en: dimension_stone
da_DK: bygningssten

en: gold
da_DK: guld

en: iron_ore
da_DK: jernmalm

en: lead
da_DK: bly

en: nickel
da_DK: nikkel

en: rutile
da_DK: rutil

en: silver
da_DK: sølv

en: zinc
da_DK: zink

en: zircon
da_DK: zirkon

en: Intermittent (sometimes wet, sometimes dry)
da_DK: Intermitterende (undertiden vådt, undertiden tørt)

en: Hazardous to human health due to chemical contamination
da_DK: Farlig for menneskers sundhed på grund af kemisk forurening

en: Coastline
da_DK: Kystlinje

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
da_DK: Linje mellem hav og land (med vandet på højre side af vejen).

en: Wetland
da_DK: Vådområde

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
da_DK: Vandmættet område, enten permanent eller sæsonmæssigt med vegetation.

en: bog
da_DK: højmose

en: fen
da_DK: lavmose

en: marsh
da_DK: marsk

en: reedbed
da_DK: marskland

en: saltern
da_DK: saltudvinding

en: saltmarsh
da_DK: saltmarsk

en: string_bog
da_DK: streng mose

en: swamp
da_DK: sump

en: tidalflat
da_DK: vadehavsområde

en: wet_meadow
da_DK: våd eng

en: Mud
da_DK: Mudder

en: Large area covered with mud.
da_DK: Stort område dækket med mudder.

en: Beach
da_DK: Strand

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
da_DK: Et fladt område med sand, grus eller småsten ved siden af vand.

en: swimming
da_DK: svømning

en: Nudism
da_DK: Nudisme

en: obligatory
da_DK: obligatorisk

en: customary
da_DK: sædvanlig

en: Bay
da_DK: Bugt

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
da_DK: Et vandområde, der for det meste er omgivet af land, men med en niveauforbindelse til havet eller en sø.

en: Cape
da_DK: Kap

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
da_DK: Et prominent, hævet stykke land der stikker ud i havet eller en stor sø.

en: Strait
da_DK: Stræde

en: Shipping
da_DK: Vandfart

en: Ferry Terminal
da_DK: Færgehavn

en: Cargo
da_DK: Fragt

[ctx: cargo]
en: passengers
da_DK: passagerer

[ctx: cargo]
en: vehicle
da_DK: køretøj

[ctx: cargo]
en: bicycle
da_DK: cykel

[ctx: cargo]
en: hgv
da_DK: lastbiler

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
da_DK: passagerer;køretøj

en: Ferry Route
da_DK: Færgerute

en: Highway type the ferry connects
da_DK: Vejtype som færgen forbinder

en: Reaction ferry
da_DK: Reaktionsfærge

en: Marina
da_DK: Lystbådehavn

en: Dump Station
da_DK: Tømmested

en: public
da_DK: offentlig

en: Marine Fuel
da_DK: Skibsbrændstof

[ctx: waterway]
en: fuel
da_DK: brændstof

en: Independent
da_DK: Uafhængig

en: Fuel types:
da_DK: Brændstoftyper:

en: Bio Diesel
da_DK: Biodiesel

en: Octane 80
da_DK: Oktan 80

en: Octane 87
da_DK: Oktan 87

en: Octane 91
da_DK: Oktan 91

en: Octane 92
da_DK: Oktan 92

en: Octane 95
da_DK: Oktan 95

en: Octane 98
da_DK: Oktan 98

en: Octane 100
da_DK: Oktan 100

en: E10 (10% Ethanol mix)
da_DK: E10 (10% Ethanol blanding)

en: E85 (85% Ethanol mix)
da_DK: E85 (85% Ethanol blanding)

en: Ethanol (alcohol)
da_DK: Ethanol (alkohol)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
da_DK: LPG (Flydende petrolium)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
da_DK: CNG (Komprimeret naturgas)

en: Pier
da_DK: Bådebro

en: Mooring
da_DK: Fortøjning

en: commercial
da_DK: erhverv

en: Floating
da_DK: Flydende

en: Lock Gate
da_DK: Sluseport

[ctx: waterway]
en: lock_gate
da_DK: sluseport

en: Turning Point
da_DK: Vendepunkt

[ctx: waterway]
en: turning_point
da_DK: vendepunkt

en: Slipway
da_DK: Slæbested

en: Boatyard
da_DK: Værft

[ctx: waterway]
en: boatyard
da_DK: bådeværft

en: Dock
da_DK: Dok

[ctx: waterway]
en: dock
da_DK: dok

en: Railway
da_DK: Jernbane

en: Rail
da_DK: Spor

[ctx: railway]
en: rail
da_DK: skinne

en: main
da_DK: hovedspor

en: branch
da_DK: sidespor

en: industrial
da_DK: industrispor

en: military
da_DK: militærspor

en: tourism
da_DK: turismespor

en: freight
da_DK: fragtspor

en: Narrow Gauge Rail
da_DK: Smalsporet bane

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
da_DK: smalspor

en: Preserved
da_DK: Bevaret

[ctx: railway]
en: preserved
da_DK: bevaret

en: Light Rail
da_DK: Letbane

[ctx: railway]
en: light_rail
da_DK: letbane

en: Subway
da_DK: Metro

[ctx: railway]
en: subway
da_DK: metro

en: Tram
da_DK: Sporvogn

[ctx: railway]
en: tram
da_DK: sporvogn

en: Funicular
da_DK: Kabelbane

[ctx: railway]
en: funicular
da_DK: kabelbane

en: Bus Guideway
da_DK: Styreskinne til bus

[ctx: highway]
en: bus_guideway
da_DK: busvej

en: Miniature Rail
da_DK: Miniaturejernbane

en: Railway construction
da_DK: Jernbanekonstruktion

[ctx: railway]
en: construction
da_DK: konstruktion

en: Railway type
da_DK: Jernbanetype

en: Disused Rail
da_DK: Ubrugt jernbanespor

[ctx: railway]
en: disused
da_DK: ubrugt

en: Abandoned Rail
da_DK: Fjernet jernbane

[ctx: railway]
en: abandoned
da_DK: fjernet

en: Level Crossing
da_DK: Jernbaneoverskæring

[ctx: railway]
en: level_crossing
da_DK: jernbaneoverskæring

en: Traffic lights
da_DK: Trafiklys

en: Barrier
da_DK: Afgrænsning

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: crossing:barrier]
en: no
da_DK: nej

[ctx: crossing:barrier]
en: half
da_DK: halv

[ctx: crossing:barrier]
en: full
da_DK: fuld

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
da_DK: dobbelt halv

en: Crossing
da_DK: Fodgængerovergang (over jernbane)

[ctx: railway]
en: crossing
da_DK: overskæring

en: Crossing type
da_DK: Overgangstype

en: Turntable
da_DK: Drejeskive

[ctx: railway]
en: turntable
da_DK: drejeskive

en: Buffer Stop
da_DK: Sporstopper

[ctx: railway]
en: buffer_stop
da_DK: sporstopper

en: Railway Switch
da_DK: Sporskifte

[ctx: railway]
en: switch
da_DK: skifte

en: default
da_DK: standard

en: double_slip
da_DK: dobbeltsporskifte

en: single_slip
da_DK: enkeltsporskifte

en: three_way
da_DK: treforsporskifte

en: Railway crossing
da_DK: Sporkryds

[ctx: railway]
en: railway_crossing
da_DK: sporkryds

en: Railway Signal
da_DK: Jernbane signal

en: Railway milestone
da_DK: Jernbane afstandspæl

[ctx: railway]
en: milestone
da_DK: afstandspæl

en: Position (kilometers)
da_DK: Position (kilometer)

en: Aerialway
da_DK: Luftvej

en: Cable Car
da_DK: Kabelbane

en: Number of people per hour
da_DK: Antal personer per time

en: Number of people per car
da_DK: Antal personer per vogn

en: Typical journey time in minutes
da_DK: Typisk rejsetid i minutter

en: Has heating?
da_DK: Opvarmet?

[ctx: usage]
en: industrial
da_DK: industriell

[ctx: usage]
en: freight
da_DK: gods

[ctx: usage]
en: tourism
da_DK: turisme

en: Chair Lift
da_DK: Stolelift

en: Number of people per chair
da_DK: Antal personer per stol

en: Has bubble?
da_DK: Har kabine?

en: Gondola
da_DK: Gondollift

en: Number of people per gondola
da_DK: Antal personer per gondollift

en: Mixed Lift
da_DK: Blandet lift

en: Number of people per gondola/chair
da_DK: Antal personer per gondollift/stol

en: Drag Lift
da_DK: Træklift

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
da_DK: træklift (generel type - brugs kun, hvis nøjagtig type (se værdier under) er ukendt)

en: t-bar
da_DK: t-stang

en: j-bar
da_DK: j-stang

en: platter
da_DK: tallerken

en: rope_tow
da_DK: rebtræk

en: Magic Carpet
da_DK: Tæppelift

en: Goods
da_DK: Varelift

en: Zip line
da_DK: Svævebane

en: Pylon
da_DK: Mast

[ctx: car]
en: Parking
da_DK: Parkering

en: Park and Ride
da_DK: Parker og kør

en: train
da_DK: tog

en: ferry
da_DK: færge

en: Capacity (overall)
da_DK: Kapacitet (ialt)

en: Spaces for Disabled
da_DK: Handicapplads

en: Spaces for Women
da_DK: Område for kvinder

en: Spaces for Parents
da_DK: Område for forældre

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
da_DK: Se Wiki for andre capacity:[typer]=*.

en: Only for street side parking:
da_DK: Kun for parkering ved vejsiden:

en: perpendicular
da_DK: vinkelret

en: Parking Space
da_DK: Parkeringsbås

en: Type of parking space
da_DK: Type af parkeringsplads

en: disabled
da_DK: handicappet

en: charging
da_DK: opladning

en: hgv
da_DK: tung lastbil

en: motorcycle
da_DK: motorcykel

en: parent
da_DK: forælder

en: Capacity
da_DK: Kapacitet

en: Covered (with roof)
da_DK: Overdækket (med tag)

en: Trolley Bay/Cart Corral
da_DK: Indkøbsvognsområde

[ctx: Tag:amenity=trolley_bay]
en: This is for shopping carts, not public transport vehicles.
da_DK: Dette er til indkøbsvogne, ikke offentlige transportmidler.

en: Parking Entrance/Exit
da_DK: Parkering indgang/udgang

en: Fuel
da_DK: Brændstof

en: With shop
da_DK: Med butik

en: convenience
da_DK: dagligvarer

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
da_DK: Diesel (gas til væske - ultimativ diesel)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
da_DK: Diesel til lastbiler

en: 1/25 mix (mofa/moped)
da_DK: 1/25 blanding (knallert)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
da_DK: 1/50 blanding (knallert)

en: Additives:
da_DK: Tilsætningsstoffer:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
da_DK: Diesel udstødningsvæske (AdBlue/AUS32)

en: Fuel cards:
da_DK: Benzinkort:

en: Charging Station
da_DK: Opladestation

en: Charging Network (Mobility Service Provider)
da_DK: Ladenetværk (Mobilitetsudbyder)

en: Operator (Charge Point Operator)
da_DK: Operatør (Ladepunktoperatør)

en: Simultaneously usable charging spots
da_DK: Samtidigt brugbare ladepunkter

en: Storey
da_DK: Etage

en: Surroundings and Fees:
da_DK: Omegn og gebyrer:

en: Covered
da_DK: Overdækket

en: Charging fee
da_DK: Opladningsgebyr

en: Parking fee
da_DK: Parkeringsgebyr

en: Types of vehicles which can be charged:
da_DK: Køretøjstyper der kan oplades:

en: Cars
da_DK: Biler

en: Motorcycles
da_DK: Motorcykler

en: Trucks (HGV)
da_DK: Lastbiler (HGV)

en: (Note: For most charging stations, check ''Cars'' and ''Motorcycles''. Check ''Trucks'' only if there is sufficient space.)
da_DK: (Bemærk: For de fleste ladestationer, marker ''Biler'' og ''Motorcykler''. Marker kun ''Lastbiler'', hvis der er tilstrækkelig plads.)

en: Number of Sockets:
da_DK: Antal stik:

en: IEC Type 2 (Mennekes) socket only
da_DK: IEC Type 2 (Mennekes) kun stik

en: IEC Type 2 (Mennekes) with cable
da_DK: IEC Type 2 (Mennekes) med kabel

en: Tesla Supercharger
da_DK: Tesla Superopladere

en: Charging Power (e.g. ''22 kW''):
da_DK: Opladningseffekt (f.eks. ''22 kW''):

en: Unlocking (Authentication):
da_DK: Låseop (Godkendelse):

en: Unlock through App
da_DK: Lås op via app

en: Unlock through RFID/NFC
da_DK: Lås op via RFID/NFC

en: Usable without registration
da_DK: Brugelig uden registrering

en: Edit Payment Methods (only if usable without registration)
da_DK: Rediger betalingsmetoder (kun hvis brugelig uden registrering)

en: Wash
da_DK: Vask

[ctx: car_wash]
en: Automated
da_DK: Automatisk

en: Self Service
da_DK: Selvbetjening

en: Car Dealer
da_DK: Bilforhandler

en: Second hand
da_DK: Brugt

en: only
da_DK: kun

en: Repair
da_DK: Bilmekaniker

en: dealer
da_DK: forhandler

en: repair
da_DK: reparation

en: parts
da_DK: dele

en: tyres
da_DK: dæk

en: inspection
da_DK: inspektion

en: Alternate service tagging
da_DK: Alternativ servicemærkning

[ctx: shop=car_repair]
en: Car repair
da_DK: Bilreparation

[ctx: shop=car_repair]
en: Truck repair
da_DK: Lastbilreparation

[ctx: shop=car_repair]
en: Sells new cars
da_DK: Sælger nye biler

[ctx: shop=car_repair]
en: Sells used cars
da_DK: Sælger brugte biler

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs AC
da_DK: Reparerer klimaanlæg

[ctx: shop=car_repair]
en: Aligns tyres
da_DK: Justerer dæk

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs/replaces batteries
da_DK: Reparerer/udskifter batterier

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs body
da_DK: Reparerer karrosseri

[ctx: shop=car_repair]
en: Services brakes
da_DK: Servicerer bremser

[ctx: shop=car_repair]
en: Sells car parts
da_DK: Sælger bildele

[ctx: shop=car_repair]
en: Performs diagnostics
da_DK: Udfører diagnostik

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs electrical
da_DK: Reparerer el

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs glass
da_DK: Reparerer ruder

[ctx: shop=car_repair]
en: State mandated inspections
da_DK: Statsligt påbudte inspektioner

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs motor
da_DK: Reparerer motor

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs muffler
da_DK: Reparerer lydpotte

[ctx: shop=car_repair]
en: Performs oil changes
da_DK: Udfører olieskift

[ctx: shop=car_repair]
en: Paints exterior
da_DK: Maler ydre

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs transmission
da_DK: Reparerer gearkasse

[ctx: shop=car_repair]
en: Replaces tires
da_DK: Udskifter dæk

en: Parts
da_DK: Dele

en: Tires
da_DK: Dæk

en: Rental
da_DK: Udlejning

en: Vehicle Inspection
da_DK: Køretøjsinspektion

en: Pooling
da_DK: Samkørsel

en: Sharing
da_DK: Deling

[ctx: motorcycle]
en: Parking
da_DK: Parkering

en: Motorcycle Dealer
da_DK: Motorcykel forhandler

en: Sale
da_DK: Salg

en: brand
da_DK: mærke

en: oldtimer
da_DK: veteran

en: Safety inspection
da_DK: Sikkerhedsinspektion

en: Clothes
da_DK: Tøj

[ctx: bicycle]
en: Parking
da_DK: Parkering

en: anchors
da_DK: forankringer

en: bollard
da_DK: pæl

en: ground_slots
da_DK: jord spalter

en: lockers
da_DK: skabe

en: rack
da_DK: stativ

en: shed
da_DK: skur

en: stands
da_DK: stande

en: wall_loops
da_DK: væg sløjfer

en: Bike Dealer
da_DK: Cykelhandler

en: Bicycles are sold
da_DK: Cykler sælges

en: Second-hand bicycles are sold
da_DK: Brugte cykler sælges

en: Bicycles are repaired
da_DK: Cykler repareres

en: Bicycles are rented
da_DK: Cykler udlejes

en: Free bicycle pump
da_DK: Gratis pumpning af cykler

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
da_DK: Værktøj til gør-det-selv reparationer (kan være et cykel fællesskab)

en: Bicycles are washed (for a fee)
da_DK: Cykler vaskes (mod betaling)

en: Public Bicycle Repair Station
da_DK: Offentlig cykelreparationssted

en: Stand
da_DK: Stativ

[ctx: bicycle_repair_station]
en: Tools
da_DK: Værktøj

en: Chain tool
da_DK: Kædeværktøj

en: Bicycle Wash
da_DK: Cykelvask

en: Automated
da_DK: Automatiseret

en: Public Transport
da_DK: Offentlig transport

en: Public Transport Route (Rail)
da_DK: Offentlig transportrute (Bane)

en: Route type
da_DK: Rutetype

en: subway
da_DK: undergrundsbane

en: stop position
da_DK: stopposition

en: stop position (exit only)
da_DK: stopposition (kun udgang)

en: stop position (entry only)
da_DK: stopposition (kun indgang)

en: platform (exit only)
da_DK: platform (kun udgang)

en: platform (entry only)
da_DK: platform (kun indgang)

en: Public Transport Route (Bus)
da_DK: Offentlig transportrute (Bus)

en: share_taxi
da_DK: delt taxa

en: hail and ride route segment
da_DK: stop efter anmodning rutesegment

en: Public Transport Route (Ferry)
da_DK: Offentlig transportrute (færge)

en: stop_position
da_DK: stoppested

en: Public Transport Route (Aerialway)
da_DK: Offentlig transportrute (luftkabelbane)

en: Route Master
da_DK: Rute master

en: aerialway
da_DK: luftvej

en: route variant/direction (at least 2)
da_DK: rute variant/retning (mindst 2)

en: Stop Area
da_DK: Stopområde

en: UIC name
da_DK: UIC navn

en: Stop Position
da_DK: Stopposition

en: Subway Entrance
da_DK: Indgang til undergrundsbane

en: Station or amenities
da_DK: Station eller faciliteter

en: Share taxi
da_DK: Deletaxi

en: Train
da_DK: Tog

en: Ferry
da_DK: Færge

en: Bench
da_DK: Bænk

en: Shelter
da_DK: Læskur

en: Passenger information display
da_DK: Passagerinformationsskærm

en: Route references
da_DK: Rutehenvisninger

en: Building
da_DK: Bygning

[ctx: railway]
en: subway_entrance
da_DK: metroindgang

en: Ticket Machine
da_DK: Billetautomat

en: Public Transport (Legacy)
da_DK: Offentlig transport (gammel)

en: Public transport route (Legacy)
da_DK: Offentlig transportrute (Forældet)

en: halt point
da_DK: stoppested

en: forward halt point
da_DK: stoppested fremad

en: backward halt point
da_DK: stoppested bagud

en: Public transport route (Legacy) (Ferry)
da_DK: Offentlig transportrute (Forældet) (Færge)

en: Public transport route (Legacy) (Aerialway)
da_DK: Offentlig transportrute (Forældet) (Luftkabelbane)

en: UIC-Reference
da_DK: UIC-reference

en: Railway Halt
da_DK: Jernbanestop

[ctx: railway]
en: halt
da_DK: holdeplads

en: Tram Stop
da_DK: Sporvognsstop

[ctx: railway]
en: tram_stop
da_DK: sporvognsstop

en: Railway Platform
da_DK: Jernbaneplatform

en: Reference (track number)
da_DK: Spornummer

en: Railway Platform Edge
da_DK: Perronkant

[ctx: railway]
en: platform_edge
da_DK: perronkant

en: Bus Station
da_DK: Busstation

en: Bus Stop
da_DK: Busstop

[ctx: highway]
en: bus_stop
da_DK: busstoppested

en: Bus Platform
da_DK: Bus-platform

en: Airport
da_DK: Lufthavn

en: Airport Ground
da_DK: Lufthavnsområde

en: Runway
da_DK: Startbane

en: Length (meters)
da_DK: Længde (meter)

en: Taxiway
da_DK: Taxibane

en: Holding Position
da_DK: Stop position

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
da_DK: mellemliggende

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
da_DK: landingsbane

en: Helipad
da_DK: Helikopterlandingsplads

en: Apron
da_DK: Forplads

en: Plane Parking Position
da_DK: Flyholdeplads

[ctx: building]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: airmark]
en: Beacon
da_DK: Radio navigation

en: Navigation aid
da_DK: Navigationshjælp

en: Approach lighting system
da_DK: Nærringslysanlæg

en: Precision approach path indicator
da_DK: Præcisionsindikator for nærringsbane

en: Visual approach slope indicator
da_DK: Visuel indikator for nærringshældning

en: Windsock
da_DK: Vindpose

en: Facilities
da_DK: Faciliteter

en: Accommodation
da_DK: Overnatning

en: Stars
da_DK: Stjerner

en: Rooms
da_DK: Værelser

en: Beds
da_DK: Senge

en: Guest House/Bed & Breakfast
da_DK: Pensionat/Bed & Breakfast

en: agritourism
da_DK: landturisme

en: bed_and_breakfast
da_DK: bed and breakfast

en: Apartment
da_DK: Ferielejlighed

en: Number of apartments
da_DK: Antal ferielejligheder

en: Chalet
da_DK: Feriehytte

en: Hostel
da_DK: Vandrerhjem

en: Alpine Hut
da_DK: Alpinhytte

en: members_only
da_DK: kun medlemmer

en: Wilderness Hut
da_DK: Vildmarkshytte

en: Shower
da_DK: Bruser

en: seasonal
da_DK: sæsonmæssige

en: Closer description
da_DK: Nærmere beskrivelse

en: Caravan Site/RV Park
da_DK: Autocamperplads

en: Number of places
da_DK: Antal pladser

en: Power supply
da_DK: Strømforsyning

en: Tents allowed
da_DK: Telte tilladt

en: Campsite
da_DK: Campingplads

en: Caravans allowed
da_DK: Campingvogne tilladt

en: Backcountry
da_DK: Ødemark

en: Group only access
da_DK: Kun grupper

en: Camp pitch
da_DK: Lejrplads

en: Unit number
da_DK: Enhedsnummer

en: Permanent camping only
da_DK: Kun permanent camping

en: Food+Drinks
da_DK: Mad og drikke

en: Microbrewery
da_DK: Mikrobryggeri

en: Outdoor seating
da_DK: Udendørsservering

en: Takeaway
da_DK: Tag med

en: Delivery
da_DK: Levering

en: Kitchen Opening Hours
da_DK: Køkkenets åbningstider

en: Fast Food
da_DK: Fastfood

en: Food Court
da_DK: Spiseområde

en: Cafe
da_DK: Café

en: Ice cream
da_DK: Flødeis

en: Beer Garden
da_DK: Ølhave

en: Diet
da_DK: Kost

en: Vegetarian
da_DK: Vegetar

en: Vegan
da_DK: Veganer

en: Lacto-vegetarian
da_DK: Lakto-vegetar

en: Ovo-vegetarian
da_DK: Ovo-vegetar

en: Pescetarian
da_DK: Pescetar

en: Fruitarian
da_DK: Frugtarianer

en: Raw
da_DK: Råkost

en: Dairy free
da_DK: Mælkefri

en: Gluten free
da_DK: Glutenfri

en: Lactose free
da_DK: Laktosefri

en: Tourism
da_DK: Turisme

en: Attraction
da_DK: Forlystelse

en: Viewpoint
da_DK: Udsigtspunkt

en: Information Office
da_DK: Informationskontor

en: An office where you can get information about a town or region.
da_DK: Et kontor hvor du kan få information om en by eller region.

en: A board with a map.
da_DK: En tavle med et kort.

en: Detail Grade
da_DK: Detaljeringsgrad

en: topo
da_DK: topografiske

en: street
da_DK: gade

en: scheme
da_DK: skema

en: toposcope
da_DK: markør

en: Shown Area
da_DK: Vist område

en: site
da_DK: sted

en: city
da_DK: by

en: Routes shown for:
da_DK: Ruter vist for:

en: Hiking
da_DK: Vandring

en: Cycling
da_DK: Cykling

en: Skiing
da_DK: Skisport

en: Riding
da_DK: Ridning

en: ... other transportation modes possible
da_DK: ... andre transporttyper er mulige

en: Information Board
da_DK: Informationstavle

en: A board with information.
da_DK: En tavle med information.

en: Board Content
da_DK: Tavle indhold

en: notice
da_DK: oplysning

en: nature
da_DK: natur

en: wildlife
da_DK: dyreliv

en: plants
da_DK: planter

en: geology
da_DK: geologi

en: Guidepost
da_DK: Guide post

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
da_DK: Et vejskilt / vejledningsskilt til at angive retninger til forskellige destinationer.

en: Route marker
da_DK: Rutemarkør

en: Information Terminal
da_DK: Informations terminal

en: Information access via electronic methods.
da_DK: Informationsadgang via elektroniske metoder.

en: Audio Guide
da_DK: Lydguide

en: Information using headphones or a mobile phone.
da_DK: Information via hovedtelefon eller mobiltelefon.

en: Audioguide via mobile phone?
da_DK: Lydguide via mobiltelefon?

en: Phone number
da_DK: Telefonnummer

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
da_DK: Brug E.123 formatet, f.eks. +49 11223 456 7890

en: Other Information Point
da_DK: Anden informationssted

en: Leisure
da_DK: Rekreation

en: Movie Theater/Cinema
da_DK: Biograf

en: Drive-in theater
da_DK: Køre-ind teater

en: Number of screens
da_DK: Antal skærme

en: Bandstand
da_DK: Musikpavillon

en: Dance
da_DK: Dans

en: Bleachers
da_DK: Tilskuerbænke

en: Backrest
da_DK: Ryglæn

en: aviary
da_DK: voliere

en: birds
da_DK: fugle

en: butterfly
da_DK: sommerfugl

en: enclosure
da_DK: indhegning

en: falconry
da_DK: falkoneri

en: petting_zoo
da_DK: kæledyrszoo

en: reptile
da_DK: krybdyr

en: safari_park
da_DK: safaripark

en: wildlife_park
da_DK: dyrepark

en: Animal enclosure
da_DK: Dyreindhegning

en: Dog Park
da_DK: Hundepark

en: Amusement/Theme Park
da_DK: Forlystelsespark

en: Water Park
da_DK: Badeland

en: Water Slide
da_DK: Vandrutchebane

en: Public bath
da_DK: Offentligt bad

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
da_DK: varm kilde

[ctx: bath:type]
en: lake
da_DK: sø

[ctx: bath:type]
en: river
da_DK: flod

[ctx: bath:type]
en: thermal
da_DK: termisk

en: Open air
da_DK: Friluft

[ctx: restroom]
en: Female
da_DK: Kvinde

[ctx: restroom]
en: Male
da_DK: Mand

[ctx: restroom]
en: Unisex
da_DK: Begge køn

en: Resort
da_DK: Opholdssted

en: Beach Resort
da_DK: Styret standområde

en: Swimming Pool
da_DK: Svømmebasin

en: Used for the water area only.
da_DK: Anvendes kun til vandområdet.

en: Dive centre
da_DK: Dykkercenter

en: Fitness Station
da_DK: Motionsstation

en: Horse Riding Centre
da_DK: Ridecenter

en: Club
da_DK: Klub

[ctx: club]
en: amateur_radio
da_DK: amatørradio

[ctx: club]
en: art
da_DK: kunst

[ctx: club]
en: astronomy
da_DK: astronomi

[ctx: club]
en: automobile
da_DK: bil

[ctx: club]
en: board_games
da_DK: brætspil

[ctx: club]
en: card_games
da_DK: kortspil

[ctx: club]
en: charity
da_DK: velgørenhed

[ctx: club]
en: cinema
da_DK: biograf

[ctx: club]
en: cooking
da_DK: madlavning

[ctx: club]
en: culture
da_DK: kultur

[ctx: club]
en: dog
da_DK: hund

[ctx: club]
en: doityourself
da_DK: gør-det-selv

[ctx: club]
en: environment_protection
da_DK: miljøbeskyttelse

[ctx: club]
en: ethnic
da_DK: etnisk

[ctx: club]
en: filmmaking
da_DK: filmproduktion

[ctx: club]
en: fishing
da_DK: fiskeri

[ctx: club]
en: freemasonry
da_DK: frimureri

[ctx: club]
en: game
da_DK: spil

[ctx: club]
en: gardening
da_DK: havebrug

[ctx: club]
en: history
da_DK: historie

[ctx: club]
en: hunting
da_DK: jagt

[ctx: club]
en: motorcycle
da_DK: motorcykel

[ctx: club]
en: music
da_DK: musik

[ctx: club]
en: nature
da_DK: natur

[ctx: club]
en: nudism
da_DK: nudisme

[ctx: club]
en: photography
da_DK: fotografi

[ctx: club]
en: politics
da_DK: politik

[ctx: club]
en: scout
da_DK: spejder

[ctx: club]
en: smoke
da_DK: rygning

[ctx: club]
en: student
da_DK: studerende

[ctx: club]
en: surf_life_saving
da_DK: livredning

[ctx: club]
en: theatre
da_DK: teater

[ctx: club]
en: tourism
da_DK: turisme

[ctx: club]
en: veterans
da_DK: veteraner

[ctx: club]
en: youth_movement
da_DK: ungdomsbevægelse

en: In case of sport:
da_DK: Hvis det er sport:

en: Events Venue
da_DK: Eventsted

en: Playground
da_DK: Legeplads

en: Playground device
da_DK: Legepladsudstyr

[ctx: playground]
en: activitypanel
da_DK: aktivitetspanel

[ctx: playground]
en: aerialrotator
da_DK: luftrotator

[ctx: playground]
en: balancebeam
da_DK: balancebom

[ctx: playground]
en: basketrotator
da_DK: kurvrotator

[ctx: playground]
en: basketswing
da_DK: kurvesving

[ctx: playground]
en: climbingframe
da_DK: klatrestativ

[ctx: playground]
en: climbingwall
da_DK: klatrevæg

[ctx: playground]
en: cushion
da_DK: pude

[ctx: playground]
en: exercise
da_DK: motion

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
da_DK: vandret stang

[ctx: playground]
en: map
da_DK: kort

[ctx: playground]
en: playhouse
da_DK: legehus

[ctx: playground]
en: roundabout
da_DK: karrusel

[ctx: playground]
en: sandpit
da_DK: sandkasse

[ctx: playground]
en: seesaw
da_DK: vippe

[ctx: playground]
en: sledding
da_DK: kælkning

[ctx: playground]
en: slide
da_DK: rutschebane

[ctx: playground]
en: splash_pad
da_DK: vandlegeplads

[ctx: playground]
en: springy
da_DK: fjeder

[ctx: playground]
en: structure
da_DK: struktur

[ctx: playground]
en: swing
da_DK: gynge

[ctx: playground]
en: teenshelter
da_DK: ungdomslænke

[ctx: playground]
en: trampoline
da_DK: trampolin

[ctx: playground]
en: water
da_DK: vand

[ctx: playground]
en: youth_bench
da_DK: ungdomsbænk

[ctx: playground]
en: zipwire
da_DK: zip-line

en: Picnic Site
da_DK: Picnic sted

en: Fireplace
da_DK: Bålplads

en: Picnic Table
da_DK: Bord & bænkesæt

en: Public Grill
da_DK: Offentlig grill

[ctx: grill]
en: Fuel
da_DK: Brændsel

en: charcoal
da_DK: trækul

en: Firepit
da_DK: Bålplads

en: Fishing
da_DK: Fiskeri

en: Bird Hide
da_DK: Fugleskjul

en: Amusement arcade
da_DK: Forlystelsesarkade

en: Adult gaming centre
da_DK: Voksent spillecenter

en: Gambling
da_DK: Hasardspil

en: lottery
da_DK: lotteri

en: slot_machines
da_DK: spilleautomater

en: betting
da_DK: væddemål

en: Casino
da_DK: Kasino

en: Night Club
da_DK: Natklub

en: Strip Club
da_DK: Stripklub

en: Brothel
da_DK: Bordel

en: Culture
da_DK: Kultur

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Theatre
da_DK: Teater

en: Library
da_DK: Bibliotek

en: Public bookcase
da_DK: Offentlig bogreol

en: glass_cabinet
da_DK: glasskab

en: metal_cabinet
da_DK: metalskab

en: wooden_cabinet
da_DK: træskab

en: movable_cabinet
da_DK: flytbar skab

en: phone_box
da_DK: telefonboks

en: reading_box
da_DK: læsekasse

en: sculpture
da_DK: skulptur

en: shelf
da_DK: hylde

en: shelter
da_DK: ly

en: Arts Centre
da_DK: Kunstcenter

en: Artwork
da_DK: Kunstværk

en: architecture
da_DK: arkitektur

en: mural
da_DK: vægmaleri

en: painting
da_DK: maleri

en: bust
da_DK: byste

en: Subject
da_DK: Emne

en: Artist Name
da_DK: Navn på kunstner

en: brass
da_DK: messing

en: ceramic
da_DK: keramik

en: iron
da_DK: jern

en: marble
da_DK: marmor

en: Studio
da_DK: Studie

en: audio
da_DK: lyd

en: Place of Worship
da_DK: Sted for tilbedelse

en: Church
da_DK: Kirke

en: Building type
da_DK: Bygningstype

en: basilica
da_DK: basilika

en: cathedral
da_DK: katedral

en: chapel
da_DK: kapel

en: church
da_DK: kirke

en: temple
da_DK: tempel

en: Mosque
da_DK: Moske

en: mosque
da_DK: moske

en: Synagogue
da_DK: Synagoge

en: synagogue
da_DK: synagoge

en: Buddhist Temple
da_DK: Buddhistisk tempel

en: Hindu Temple
da_DK: Hinduistisk tempel

en: Shinto Shrine
da_DK: Shinto helligdom

en: Other Place of Worship
da_DK: Andet sted for tilbedelse

en: Monastery
da_DK: Kloster

en: Community gender
da_DK: Beboer køn

en: Public Building
da_DK: Offentlig bygning

en: Town Hall
da_DK: Rådhus

en: Community Centre
da_DK: Medborgerhus

en: club_home
da_DK: klubhus

en: community_hall
da_DK: forsamlingshus

en: cultural_centre
da_DK: kulturcenter

en: environment_centre
da_DK: miljøcenter

en: events_venue
da_DK: eventsted

en: family_centre
da_DK: familiecenter

en: language_centre
da_DK: sprogcenter

en: meeting_room
da_DK: mødelokale

en: parish_hall
da_DK: sognegård

en: village_hall
da_DK: forsamlingshus

en: youth_centre
da_DK: ungdomscenter

en: child
da_DK: barn

en: juvenile
da_DK: unge

en: student
da_DK: studerende

en: girl
da_DK: pige

en: boy
da_DK: dreng

en: man
da_DK: mand

en: woman
da_DK: kvinde

en: senior
da_DK: ældre

en: family
da_DK: familie

en: homosexual
da_DK: homoseksuel

en: athlete
da_DK: atlet

en: Courthouse
da_DK: Domhus

en: Prison
da_DK: Fængsel

en: Police
da_DK: Politi

en: Ranger Station
da_DK: Service bygning

en: Fire Station
da_DK: Brandstation

en: Post Office
da_DK: Posthus

en: Education
da_DK: Uddannelse

en: Kindergarten
da_DK: Børnehave

en: ISCED level
da_DK: ISCED-niveau

en: School
da_DK: Skole

en: University
da_DK: Universitet

en: College
da_DK: Videregående udanning

en: Driving School
da_DK: Køreskole

en: License Classes
da_DK: Kørekortkategorier

en: Driver Training
da_DK: Kørekursus

en: Language school
da_DK: Sprogskole

en: Music school
da_DK: Musikskole

en: Animal
da_DK: Dyr

en: Animal boarding
da_DK: Dyrepension

en: bird
da_DK: fugl

en: cat
da_DK: kat

en: dog
da_DK: hund

en: duck
da_DK: and

en: horse
da_DK: hest

en: mammal
da_DK: pattedyr

en: Animal breeding
da_DK: Dyravl

en: Animals bred
da_DK: Avlede dyr

[ctx: animal_breeding]
en: bird
da_DK: fugl

[ctx: animal_breeding]
en: cat
da_DK: kat

[ctx: animal_breeding]
en: chicken
da_DK: høne

[ctx: animal_breeding]
en: cow
da_DK: ko

[ctx: animal_breeding]
en: dog
da_DK: hund

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
da_DK: æsel

[ctx: animal_breeding]
en: fish
da_DK: fisk

[ctx: animal_breeding]
en: goat
da_DK: ged

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
da_DK: får

[ctx: animal_breeding]
en: horse
da_DK: hest

[ctx: animal_breeding]
en: pig
da_DK: gris

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
da_DK: fjerkræ

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
da_DK: kanin

en: Veterinary
da_DK: Dyrlæge

en: Animal shelter
da_DK: Dyreinternat

en: Animal watering place
da_DK: Vandingssted for dyr

en: Health
da_DK: Sundhed

en: Clinic
da_DK: Lægehus

en: Doctor''s Office
da_DK: Læge

en: Dentist
da_DK: Tandlæge

en: Pharmacy
da_DK: Apotek

en: Dispensing
da_DK: Håndkøb

en: Laboratory
da_DK: Laboratorium

en: Speciality
da_DK: Specialitet

[ctx: healthcare]
en: biology
da_DK: biologi

[ctx: healthcare]
en: blood_check
da_DK: blodprøve

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
da_DK: klinisk patologi

en: Baby Hatch/Safe Haven
da_DK: Babyluge

en: Emergency Access Point
da_DK: Alarmeringspunkt

[ctx: highway]
en: emergency_access_point
da_DK: nødtilgangspunkt

en: Point Number
da_DK: Punktnummer

en: Point Name
da_DK: Punktnavn

en: Emergency Phone Number
da_DK: Alarmerings telefonnummer

en: (Use number as shown on plate.)
da_DK: (Brug nummer vist på plade.)

en: Emergency
da_DK: Nødsituation

en: Ambulance Station
da_DK: Ambulancestation

en: Emergency ward entrance
da_DK: Indgang til akutmodtagelse

en: walk-in
da_DK: gå-ind

en: rescue_service
da_DK: redningstjeneste

en: Automated Defibrillator
da_DK: Hjertestarter

en: Location description
da_DK: Sted beskrivelse

en: Located inside a building?
da_DK: Placeret inde i en bygning?

en: Fire Extinguisher
da_DK: Brandslukker

en: Fire Hose
da_DK: Brandslange

en: Fire Hydrant
da_DK: Brandhane

en: Shape
da_DK: Form

[ctx: pipeline]
en: pillar
da_DK: søjle

en: A pillar type hydrant.
da_DK: En brandhane af søjletype.

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
da_DK: En brandhane med en simpel udløber placeret under jorden.

[ctx: pipeline]
en: wall
da_DK: mur

en: A wall-mounted fire hydrant.
da_DK: En vægmonteret brandhane.

[ctx: pipeline]
en: pipe
da_DK: rør

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
da_DK: Et simpelt afsluttet rør uden den sædvanlige brandhanes form.

en: Pressure (bar) or suction
da_DK: Tryk (bar) eller sugning

en: Pressure in bar.
da_DK: Tryk i bar.

en: Pressure but value unknown.
da_DK: Tryk men værdi ukendt.

en: suction
da_DK: sugning

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
da_DK: Vand er ikke under tryk, det er nødvendigt med en pumpe.

en: Water source
da_DK: Vandkilde

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
da_DK: Brandhanen forsynes af det lokale distributionsnet.

en: groundwater
da_DK: grundvand

en: A water well.
da_DK: En vandbrønd.

en: water_tank
da_DK: vandtank

en: swimming_pool
da_DK: svømmebassin

en: Hydrant Position
da_DK: Brandhane placering

[ctx: hydrant position]
en: lane
da_DK: bane

en: on the side of a road lane
da_DK: på siden af en vejbane

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
da_DK: parkeringsplads

en: in a parking lot
da_DK: på en parkeringsplads

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
da_DK: fortov

en: on a sidewalk
da_DK: på et fortov

[ctx: hydrant position]
en: green
da_DK: grøn

en: in a grassy area
da_DK: i et græsareal

en: Pillar type
da_DK: Søjletype

en: dry_barrel
da_DK: tørtønde

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
da_DK: En type søjlebrandhane, hvor vandafsløringsventilen er under jorden.

en: wet_barrel
da_DK: vådtønde

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
da_DK: En type søjlebrandhane, hvor tønden altid er under tryk, med individuelle ventiler til hver udløber.

en: Number of couplings
da_DK: Antal koblinger

en: Coupling standard
da_DK: Koblingsstandard

en: Bayonet
da_DK: Bajonetsamling

en: Each coupling diameter (separated by ;)
da_DK: Hver koblingsdiameter (adskilt med ;)

en: Color of the top section (bonnet) (HTML name or hexadecimal code)
da_DK: Farve på den øverste del (hætte) (HTML-navn eller hexadecimal kode)

en: Color of the caps (HTML name or hexadecimal code)
da_DK: Farve på hætterne (HTML-navn eller hexadecimal kode)

en: Water Tank
da_DK: Vandtank

en: Volume (liters)
da_DK: Volumen (liter)

en: Suction point
da_DK: Sugepunkt

en: Life Ring
da_DK: Redningsring

[ctx: mounting/support]
en: pillar
da_DK: søjle

[ctx: mounting/support]
en: fence
da_DK: hegn

en: Life Guard
da_DK: Livredder

[ctx: Tag:emergency=lifeguard]
en: tower
da_DK: tårn

en: Assembly Point
da_DK: Samlingspunkt

en: Emergency Phone
da_DK: Nødtelefon

en: Siren
da_DK: Sirene

en: pneumatic
da_DK: trykluft

en: electronic
da_DK: elektronisk

en: mechanical
da_DK: mekanisk

en: Purpose
da_DK: Formål

en: fire
da_DK: brand

en: air_raid
da_DK: luftangreb

en: civil_defense
da_DK: civilforsvar

en: Range (meters)
da_DK: Rækkevidde (meter)

en: Social Facility
da_DK: Sociale faciliteter

en: Nursing Home
da_DK: Plejecenter

en: Nursing Home (Legacy)
da_DK: Plejehjem (gammel)

en: Group Home
da_DK: Plejehjem

en: Assisted Living
da_DK: Plejebolig

en: Outreach
da_DK: Opsøgende

[ctx: social_facility]
en: Shelter
da_DK: Midlertidig soveplads

en: Food Bank
da_DK: Mad bank

en: Social Centre
da_DK: Socialt Center

en: Toilets/Restrooms
da_DK: Toiletter

en: flush
da_DK: skyl

en: pitlatrine
da_DK: hul

en: bucket
da_DK: spand

en: Usage Position
da_DK: Brugsposition

en: seated
da_DK: siddende

en: seated;urinal
da_DK: siddende;stående

en: squat
da_DK: på hug

en: urinal
da_DK: stående

en: Changing table
da_DK: Skiftebord

en: Count
da_DK: Antal

[ctx: Changing table]
en: Location
da_DK: Placering

en: dedicated_room
da_DK: dedikeret_rum

en: female_toilet
da_DK: dametoilet

en: male_toilet
da_DK: herretoilet

en: room
da_DK: rum

en: sales_area
da_DK: salgareal

en: unisex_toilet
da_DK: unisekstoilet

en: wheelchair_toilet
da_DK: kørestolstoilet

en: Post Box
da_DK: Postkasse

en: Collection times
da_DK: Tømningstidspunkt

[ctx: post_box]
en: pillar
da_DK: søjle

[ctx: post_box]
en: lamp
da_DK: lampe

[ctx: post_box]
en: wall
da_DK: væg

en: Drive through
da_DK: Køre igennem

en: Private Mailbox
da_DK: Privat Postkasse

en: House number
da_DK: Husnummer

en: Street name
da_DK: Gadenavn

en: City name
da_DK: Bynavn

en: Post code
da_DK: Postnummer

en: Country code
da_DK: Landekode

en: Optional tag only for address without post:street
da_DK: Valgfri tag kun for adresse uden post:street

en: Place name
da_DK: Stednavn

en: Optional tags for specific countries
da_DK: Valgfri tags for specifikke lande

en: Unit/Suite
da_DK: Enhed

en: House name
da_DK: Husnavn

en: Hamlet
da_DK: Landsby

en: Suburb
da_DK: Forstad

en: Subdistrict
da_DK: Underdistrikt

en: District
da_DK: Distrikt

en: Province
da_DK: Provins

[ctx: addr:]
en: State
da_DK: Stat

en: Telephone
da_DK: Telefon

en: booth
da_DK: boks

en: Coins
da_DK: Mønter

[ctx: payment]
en: Notes
da_DK: Sedler

en: Telephone cards
da_DK: Telefonkort

en: Internet Cafe
da_DK: Internet cafe

en: Internet Access
da_DK: Internet adgang

en: Clock
da_DK: Ur

en: sundial
da_DK: solur

en: unorthodox
da_DK: utraditionelt

[ctx: clock]
en: Faces
da_DK: Skiver

en: Visibility/readability
da_DK: Synlighed/læsbarhed

en: house (up to 5m)
da_DK: hus (op til 5m)

en: street (up to 20m)
da_DK: gade (op til 20m)

en: area (more than 20m)
da_DK: område (mere end 20m)

en: Shows current date
da_DK: Viser aktuel dato

en: Shows temperature
da_DK: Viser temperatur

en: Shows barometric pressure
da_DK: Viser barometrisk tryk

en: Shows humidity
da_DK: Viser fugtighed

en: Photo booth
da_DK: Fotoautomat

en: Recycling Container
da_DK: Genbrugscontainer

en: Throw in times
da_DK: Tidspunkt for indkast

en: Paper
da_DK: Papir

en: Paper packaging
da_DK: Papiremballage

en: Cardboard
da_DK: Pap

en: Newspaper
da_DK: Avis

en: Magazines
da_DK: Magasiner

en: Books
da_DK: Bøger

en: Plastic Bottles
da_DK: Plastflasker

en: Plastic Packaging
da_DK: Plastemballage

en: Beverage cartons
da_DK: Drikkekartoner

en: Glass
da_DK: Glas

en: Glass Bottles
da_DK: Glasflasker

en: Cans
da_DK: Dåser

en: Shoes
da_DK: Sko

en: Scrap Metal
da_DK: Skrotjern

en: Wood
da_DK: Træ

en: Green Waste
da_DK: Grønt affald

en: Waste
da_DK: Affald

en: Batteries
da_DK: Batterier

en: Small Appliances
da_DK: Små apparater

en: Electrical Appliances
da_DK: Elektriske apparater

en: Recycling Centre
da_DK: Genbrugsplads

en: trash
da_DK: affald

en: dog_excrement
da_DK: hunde ekskrementer

en: Waste Disposal/Dumpster
da_DK: Skraldespand/container

en: Sanitary Dump Station
da_DK: Toilet tømmested

en: Suction pumpout
da_DK: Udsugningspumpe

en: Gravity drain for hose
da_DK: Afløb for slange via tyngdekraft

en: Casette or Elsan Disposal
da_DK: Casette eller Elsan bortskaffelse

en: Operation times
da_DK: Betjeningstider

en: Amount of Seats
da_DK: Antal sæder

en: Type of shelter
da_DK: Læskurstype

[ctx: shelter]
en: basic_hut
da_DK: basal hytte

[ctx: shelter]
en: gazebo
da_DK: pavillon

[ctx: shelter]
en: lean_to
da_DK: åben hytte

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
da_DK: picnic hytte

[ctx: shelter]
en: public_transport
da_DK: venteskur

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
da_DK: ly mod vejr

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
da_DK: dyreskjul

en: Hunting Stand
da_DK: Jagttårn

[ctx: hunting stand]
en: Hide
da_DK: Skjult

en: Lockable
da_DK: Låsbar

en: Has bottle filler
da_DK: Har flaskeopfylder

en: Seasonal availability
da_DK: Sæsonbestemt tilgængelighed

en: Dog usage
da_DK: Brug til hunde

en: Historic
da_DK: Historisk

en: Fountain type
da_DK: Fontænetype

en: bubbler
da_DK: bobler

en: nozzle
da_DK: dyse

en: bottle_refill
da_DK: flaskeopfyldning

en: drinking
da_DK: drikke

en: stone_block
da_DK: stenblok

en: roman_wolf
da_DK: romersk_ulv

en: Water Point
da_DK: Vandpåfyldning

en: Valves
da_DK: Ventiler

en: Advertising Column
da_DK: Reklamesøjle

en: Billboard
da_DK: Reklameskilt

en: Poster box
da_DK: Plakatboks

en: Advertising Totem
da_DK: Reklametotem

en: Message type
da_DK: Beskedtype

en: local
da_DK: lokal

en: safety
da_DK: sikkerhed

en: legal
da_DK: juridisk

en: map
da_DK: kort

en: political
da_DK: politisk

en: non_profit
da_DK: non-profit

en: opinion
da_DK: mening

en: Sides
da_DK: Sider

en: front
da_DK: foran

en: opposite
da_DK: modsat

en: multi
da_DK: flere

en: Sports
da_DK: Sport

en: Sport Facilities
da_DK: Sportsfaciliteter

en: Stadium
da_DK: Stadion

en: Stadium Building
da_DK: Stadionbygning

en: Sports Centre
da_DK: Idrætscenter

en: Fitness Centre
da_DK: Motionscenter

en: Pitch
da_DK: Bane

en: Racetrack
da_DK: Væddeløbsbane

en: Golf Course
da_DK: Golfbane

[ctx: golf]
en: Hole
da_DK: Hul

en: Handicap rating
da_DK: Handicapfastsættelse

[ctx: golf]
en: Pin
da_DK: Flag

[ctx: golf]
en: Natural
da_DK: Naturlig

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
da_DK: Vandhazard

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
da_DK: Parallel vandhazard

[ctx: golf]
en: Driving range
da_DK: Træningsbane

en: Miniature Golf
da_DK: Minigolf

[ctx: running]
en: pitch
da_DK: bane

[ctx: running]
en: sports_centre
da_DK: sportshal

[ctx: running]
en: fitness_centre
da_DK: motionscenter

[ctx: running]
en: stadium
da_DK: stadion

[ctx: running]
en: track
da_DK: løbebane

en: Nine-pin Bowling
da_DK: Ni-kegle-bowling

en: Ten-pin Bowling
da_DK: Ti-kegle-bowling

en: Archery
da_DK: Bueskydning

en: Track and Field Athletics
da_DK: Atletik

en: Running
da_DK: Løb

en: Climbing
da_DK: Klatring

en: Climbing site
da_DK: Klatrested

en: Number of routes
da_DK: Antal ruter

en: Usual elevation at the bottom of the routes
da_DK: Sædvanlig højde ved bunden af ruterne

en: Usual route length (m)
da_DK: Sædvanlig rute længde (m)

en: Minimal climbing length (m)
da_DK: Minimal klatrelængde (m)

en: Maximum climbing length (m)
da_DK: Maksimal klatrelængde (m)

en: UIAA: Simplest route
da_DK: UIAA: Nemmeste rute

en: UIAA: Most difficult route
da_DK: UIAA: Sværeste rute

en: UIAA: Main difficulty
da_DK: UIAA: Hovedvanskelighed

en: French: Simplest route
da_DK: Fransk: Nemmeste rute

en: French: Most difficult route
da_DK: Fransk: Sværeste rute

en: French: Main difficulty
da_DK: Fransk: Hovedvanskelighed

en: Saxon: Simplest route
da_DK: Saksisk: Nemmeste rute

en: Saxon: Most difficult route
da_DK: Saksisk: Sværeste rute

en: Saxon: Main difficulty
da_DK: Saksisk: Hovedvanskelighed

en: Climbing route bottom
da_DK: Bund af klatrerute

en: Climbing route
da_DK: Klatrerute

en: Bolts
da_DK: Bolte

en: Route length (m)
da_DK: Rute længde (m)

en: UIAA grading
da_DK: UIAA gradering

en: French grading
da_DK: Fransk gradering

en: Saxon grading
da_DK: Saksisk gradering

en: Climbing route top
da_DK: Top af klatrerute

en: Canoeing/Kayaking
da_DK: Kano/Kajak

en: Rowing
da_DK: Roning

[ctx: racing]
en: pitch
da_DK: bane

[ctx: racing]
en: sports_centre
da_DK: sportshal

[ctx: racing]
en: stadium
da_DK: stadion

[ctx: racing]
en: track
da_DK: bane

en: Dog Racing
da_DK: Hundevæddeløb

en: Equestrian Sport
da_DK: Ridesport

[ctx: riding]
en: Horse Riding Arena
da_DK: Ridebane

[ctx: riding]
en: Horse Riding Centre
da_DK: Ridecenter

[ctx: riding]
en: Sports Centre
da_DK: Sportscenter

[ctx: riding]
en: Stadium
da_DK: Stadion

[ctx: riding]
en: Racetrack
da_DK: Væddeløbsbane

en: Horse Racing
da_DK: Hestevæddeløb

en: Gymnastics
da_DK: Gymnastik

en: fitness_centre
da_DK: motionscenter

en: Ice Skating
da_DK: Skøjteløb på is

en: ice_rink
da_DK: isskøjtebane

en: Roller Skating
da_DK: Rulleskøjteløb

en: Swimming
da_DK: Svømning

en: water_park
da_DK: badeland

en: Scuba Diving
da_DK: Dykning

en: Piste type
da_DK: Pistetype

en: connection
da_DK: forbindelse

en: downhill
da_DK: styrtløb

en: hike
da_DK: vandring

en: ice_skate
da_DK: skøjteløb

en: nordic
da_DK: langrend

en: playground
da_DK: legeplads

en: skitour
da_DK: skitur

en: sled
da_DK: slæde

en: sleigh
da_DK: kane

en: snow_park
da_DK: sne park

en: Difficulty
da_DK: Sværhedsgrad

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
da_DK: begynder

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
da_DK: let

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
da_DK: øvet

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
da_DK: avanceret

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
da_DK: ekspert

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
da_DK: udenfor pisterne

en: Grooming
da_DK: Præparering

[ctx: piste:grooming]
en: classic
da_DK: klassisk

[ctx: piste:grooming]
en: mogul
da_DK: pukkel

[ctx: piste:grooming]
en: skating
da_DK: skøjteløb

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
da_DK: klassisk+skøjteløb

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
da_DK: ødemark

en: Shooting
da_DK: Skydning

en: Chess
da_DK: Skak

en: picnic_table
da_DK: piknikbord

en: Sport (Ball)
da_DK: Sport (bold)

en: Soccer
da_DK: Fodbold

en: Australian Football
da_DK: Australsk fodbold

en: American Football
da_DK: Amerikansk fodbold

en: Canadian Football
da_DK: Canadisk fodbold

en: Gaelic Games
da_DK: Gæliske sportsgrene

en: Football
da_DK: Fodbold

en: Rounders
da_DK: Rundbold

en: Handball
da_DK: Håndbold

en: Rugby League
da_DK: 13-mands-rugby

en: Rugby Union
da_DK: 15-mands-rugby

en: Hoops
da_DK: Kurve

en: Beach Volleyball
da_DK: Beachvolley

en: Billiards
da_DK: Billard

en: golf_course
da_DK: golfbane

en: Boule
da_DK: Kuglespil

en: Lawn Bowling
da_DK: Plænebowling

en: Croquet
da_DK: Kroket

en: Field Hockey
da_DK: Landhockey

en: Ice Hockey
da_DK: Ishockey

en: Racquetball
da_DK: Ketsjersport

en: Table Tennis/Ping-Pong
da_DK: Bordtennis

en: Kart Racing
da_DK: Gokart

en: Model Aerodrome
da_DK: Modelflyvesport

[ctx: aerialway]
en: pitch
da_DK: bane

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
da_DK: sportshal

[ctx: aerialway]
en: track
da_DK: spor

en: RC Car
da_DK: Radiostyret bil

en: Man Made
da_DK: Menneskeskabt

[ctx: building]
en: allotment_house
da_DK: kolonihavehus

[ctx: building]
en: bakehouse
da_DK: bagehus

[ctx: building]
en: barn
da_DK: lade

[ctx: building]
en: basilica
da_DK: basilika

[ctx: building]
en: boathouse
da_DK: bådhus

[ctx: building]
en: cabin
da_DK: bjælkehytte

[ctx: building]
en: cathedral
da_DK: katedral

[ctx: building]
en: chapel
da_DK: kapel

[ctx: building]
en: church
da_DK: kirke

[ctx: building]
en: college
da_DK: videregående uddaning

[ctx: building]
en: commercial
da_DK: erhverv

[ctx: building]
en: construction
da_DK: under udførelse

[ctx: building]
en: cowshed
da_DK: kostald

[ctx: building]
en: digester
da_DK: gæringstank

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
da_DK: gårdlænge

[ctx: building]
en: fire_station
da_DK: brandstation

[ctx: building]
en: garages
da_DK: garageanlæg

[ctx: building]
en: gasometer
da_DK: gasbeholder

[ctx: building]
en: gatehouse
da_DK: portbygning

[ctx: building]
en: grandstand
da_DK: tribune

[ctx: building]
en: greenhouse
da_DK: drivhus

[ctx: building]
en: kindergarten
da_DK: børnehave

[ctx: building]
en: manufacture
da_DK: fabrik

[ctx: building]
en: monastery
da_DK: kloster

[ctx: building]
en: mosque
da_DK: moske

[ctx: building]
en: office
da_DK: kontor

[ctx: building]
en: pavilion
da_DK: pavillon

[ctx: building]
en: parking
da_DK: parkering

[ctx: building]
en: public
da_DK: offentlig

[ctx: building]
en: retail
da_DK: detail

[ctx: building]
en: riding_hall
da_DK: ridehal

[ctx: building]
en: roof
da_DK: halvtag

[ctx: building]
en: ruins
da_DK: ruiner

[ctx: building]
en: school
da_DK: skole

[ctx: building]
en: service
da_DK: servicebygning

[ctx: building]
en: shed
da_DK: skur

[ctx: building]
en: sports_centre
da_DK: sportcenter

[ctx: building]
en: sports_hall
da_DK: idrætshal

[ctx: building]
en: stable
da_DK: hestestal

[ctx: building]
en: stadium
da_DK: stadion

[ctx: building]
en: storage_tank
da_DK: lagertank

[ctx: building]
en: sty
da_DK: svinesti

[ctx: building]
en: supermarket
da_DK: supermarked

[ctx: building]
en: synagogue
da_DK: synagoge

[ctx: building]
en: temple
da_DK: tempel

[ctx: building]
en: tent
da_DK: telt

[ctx: building]
en: toilets
da_DK: toiletter

[ctx: building]
en: train_station
da_DK: togstation

[ctx: building]
en: transformer_tower
da_DK: transformatortårn

[ctx: building]
en: transportation
da_DK: transport

[ctx: building]
en: university
da_DK: universitet

[ctx: building]
en: warehouse
da_DK: lager

[ctx: building]
en: Levels above ground
da_DK: Etager over jorden

[ctx: building]
en: Levels below ground
da_DK: Etager under jorden

en: Residential Building
da_DK: Boligbebyggelse

[ctx: building]
en: residential
da_DK: beboelse

[ctx: building]
en: apartments
da_DK: lejligheder

[ctx: building]
en: ger
da_DK: rundt nomadetelt

[ctx: building]
en: house
da_DK: hus

[ctx: building]
en: hut
da_DK: hytte

[ctx: building]
en: dormitory
da_DK: sovesal

[ctx: building]
en: terrace
da_DK: rækkehus

[ctx: building]
en: detached
da_DK: parcelhus

[ctx: building]
en: farm
da_DK: stuehus

[ctx: building]
en: stilt_house
da_DK: pælehus

en: Building part
da_DK: Bygningsdel

[ctx: building]
en: Skipped Levels
da_DK: Manglende etager

en: Skipped height (meters)
da_DK: Manglende højde (meter)

en: Building construction
da_DK: Byggekonstruktion

[ctx: building]
en: wayside_shrine
da_DK: vejkantshelligdom

en: Entrance
da_DK: Indgang

[ctx: entrance]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: entrance]
en: main
da_DK: hovedindgang

[ctx: entrance]
en: secondary
da_DK: sekundær

[ctx: entrance]
en: service
da_DK: serviceindgang

[ctx: entrance]
en: shop
da_DK: butik

[ctx: entrance]
en: exit
da_DK: kun udgang

[ctx: entrance]
en: emergency
da_DK: nødudgang

[ctx: entrance]
en: staircase
da_DK: trappeindgang

[ctx: entrance]
en: home
da_DK: privatindgang

en: Door
da_DK: Dør

en: folding
da_DK: foldbar

en: hinged
da_DK: med hængsler

en: loadingdock
da_DK: losseplads

en: overhead
da_DK: overliggende

en: sliding
da_DK: skydedør

en: trapdoor
da_DK: lem

en: Entrance number
da_DK: Indgangsnummer

en: Flat numbers
da_DK: Lejlighedsnummer

en: Non-public police facility
da_DK: Ikke-offentligt politifacilitet

[ctx: police]
en: barracks
da_DK: kaserne

[ctx: police]
en: car_pound
da_DK: bilophug

[ctx: police]
en: checkpoint
da_DK: kontrolpunkt

[ctx: police]
en: detention
da_DK: fængsel

[ctx: police]
en: naval_base
da_DK: flådebase

[ctx: police]
en: offices
da_DK: kontorer

[ctx: police]
en: range
da_DK: skydebane

[ctx: police]
en: storage
da_DK: opbevaring

[ctx: police]
en: training_area
da_DK: træningsområde

[ctx: police]
en: yes
da_DK: ja

en: Flagpole
da_DK: Flagstang

[ctx: flag]
en: advertising
da_DK: reklame

[ctx: flag]
en: athletic
da_DK: atletik

[ctx: flag]
en: governmental
da_DK: statslig

[ctx: flag]
en: military
da_DK: militær

[ctx: flag]
en: municipal
da_DK: kommunal

[ctx: flag]
en: religious
da_DK: religiøs

en: Cross
da_DK: Kors

en: Works
da_DK: Fabrik

en: Product
da_DK: Produkt

en: bakery_products
da_DK: bageriprodukter

en: beer
da_DK: øl

en: bricks
da_DK: mursten

en: dairy
da_DK: mejeri

en: electronics
da_DK: elektronik

en: food
da_DK: mad

en: furniture
da_DK: møbler

en: machinery
da_DK: maskiner

en: meat
da_DK: kød

en: packaging
da_DK: emballage

en: rice
da_DK: ris

en: sugar
da_DK: sukker

en: Chimney
da_DK: Skorsten

en: Kiln
da_DK: Ovn

en: lime
da_DK: kalk

en: Windmill
da_DK: Vindmølle (gammeldags)

en: Windpump
da_DK: Vindmøllepumpe

en: Pump
da_DK: Pumpe

[ctx: pump]
en: outdoor
da_DK: udendørs

[ctx: pump]
en: indoor
da_DK: indendørs

[ctx: pump]
en: surface
da_DK: overflade

[ctx: pump]
en: underground
da_DK: underjordisk

[ctx: pump]
en: underwater
da_DK: undervands

en: Petroleum Well
da_DK: Oliefelt

en: Gasometer
da_DK: Gasbeholder

en: Storage Tank
da_DK: Lagertank

[ctx: content]
en: fuel
da_DK: brændstof

[ctx: content]
en: manure
da_DK: gødning

[ctx: content]
en: oil
da_DK: olie

[ctx: content]
en: sewage
da_DK: spildevand

[ctx: content]
en: silage
da_DK: ensilage

[ctx: content]
en: slurry
da_DK: gylle

[ctx: content]
en: water
da_DK: vand

[ctx: content]
en: wine
da_DK: vin

en: Bunker Silo
da_DK: Plansilo

en: Crane
da_DK: Kran

en: floor-mounted_crane
da_DK: gulvmonteret kran

en: gantry_crane
da_DK: portalkran

en: portal_crane
da_DK: portalkran

en: travel_lift
da_DK: rejseløft

en: Goods conveyor
da_DK: Varetransportør

en: Resource
da_DK: Ressource

en: Pumping station
da_DK: Pumpestation

en: Mineshaft
da_DK: Mineskakt

en: Function
da_DK: Funktion

en: winding
da_DK: transportskaft

en: air
da_DK: luftskaft

en: Depth (meters)
da_DK: Dybde (meter)

en: Visible Headframe
da_DK: Synlig hejseramme

en: Disused
da_DK: Nedlagt

en: Heap
da_DK: Dynge

en: Cairn
da_DK: Varde

[ctx: Tag:man_made=cairn]
en: small
da_DK: lille

[ctx: Tag:man_made=cairn]
en: clearance
da_DK: rydning

en: Adit
da_DK: Mineindgang

en: Avalanche Protection
da_DK: Lavinesikring

en: snow_bridge
da_DK: snebro

en: dam
da_DK: dæmning

en: mound
da_DK: vold

en: gas_ignition
da_DK: gasantændelse

en: Utility Pole
da_DK: Forbindelsesmast

en: Similar preset:
da_DK: Lignende forudindstilling:

en: Street Lamp
da_DK: Gadelampe

[ctx: highway]
en: street_lamp
da_DK: gadelampe

[ctx: lamp_type]
en: electric
da_DK: elektrisk

[ctx: lamp_type]
en: sodium
da_DK: natrium

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
da_DK: sollampe

en: Mounted on
da_DK: Monteret på

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
da_DK: bøjet mast

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
da_DK: lige mast

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
da_DK: ophængt

[ctx: lamp_mount]
en: wall
da_DK: væg

en: Street cabinet
da_DK: Vejskab

en: cable_tv
da_DK: kabel-tv

en: postal_service
da_DK: postvæsen

en: traffic_control
da_DK: trafikkontrol

en: traffic_monitoring
da_DK: trafikovervågning

en: transport_management
da_DK: transportstyring

en: water_management
da_DK: vandstyring

en: Monitoring Station
da_DK: Målestation

en: Monitoring:
da_DK: Overvågning:

en: Water level
da_DK: Vandniveau

en: Tide Level
da_DK: Tidevandsniveau

en: Groundwater
da_DK: Grundvand

en: Traffic
da_DK: Trafik

en: Air Quality
da_DK: Luftkvalitet

en: Noise
da_DK: Støj

en: GPS Signals
da_DK: GPS signaler

en: GLONASS Signals
da_DK: GLONASS signaler

en: Galileo Signals
da_DK: Galileo signaler

en: Weather
da_DK: Vejr

en: Radiation
da_DK: Stråling

en: Seismic Activity
da_DK: Seismisk aktivitet

en: Recording:
da_DK: Optagelse:

en: Manually
da_DK: Manuelt

en: Remote
da_DK: Fjernbetjent

en: Display:
da_DK: Skærm:

en: Telescope
da_DK: Teleskop

[ctx: telescope]
en: optical
da_DK: optisk

en: Type of construction
da_DK: Konstruktionstype

en: dish
da_DK: parabol

en: dome
da_DK: kuppel

en: Telescope Diameter (meters)
da_DK: Teleskopdiameter (meter)

en: Survey Point
da_DK: Målepunkt

en: andesite
da_DK: andesit

en: Zone
da_DK: Område

en: parking
da_DK: parkering

en: traffic
da_DK: trafik

en: shop
da_DK: butik

en: Camera
da_DK: Kamera

[ctx: camera:type]
en: fixed
da_DK: fast

[ctx: camera:type]
en: panning
da_DK: panorering

[ctx: camera:type]
en: dome
da_DK: kuppel

[ctx: camera:mount]
en: wall
da_DK: væg

[ctx: camera:mount]
en: pole
da_DK: stang

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
da_DK: loft

en: Direction in degrees
da_DK: Retning i grader

en: Inclination in degrees
da_DK: Hældning i grader

en: Towers
da_DK: Tårne

en: Lighthouse
da_DK: Fyrtårn

[ctx: man_made]
en: Beacon
da_DK: Sømærke

en: Water Tower
da_DK: Vandtårn

en: Antenna
da_DK: Antenne

[ctx: mast/tower]
en: communication
da_DK: kommunikation

[ctx: mast/tower]
en: lighting
da_DK: belysning

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
da_DK: overvågning

[ctx: mast/tower]
en: siren
da_DK: sirene

en: freestanding
da_DK: fritstående

en: guyed_lattice
da_DK: afstivet gitter

en: guyed_tube
da_DK: afstivet rør

en: lattice
da_DK: gitter

en: Tower
da_DK: Tårn

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
da_DK: klokketårn

[ctx: mast/tower]
en: cooling
da_DK: køling

[ctx: mast/tower]
en: defensive
da_DK: forsvars

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
da_DK: vagttårn

en: Big Communication Tower
da_DK: Stort kommunikationstårn

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
da_DK: Stort kommunikationstårn, normalt højere end 100 meter.

en: Pipeline
da_DK: Rørledning

en: Pipeline Substation
da_DK: Rørledningsstation

[ctx: pipeline]
en: compression
da_DK: kompression

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
da_DK: markindsamling

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
da_DK: inspektionsmåler

[ctx: pipeline]
en: measurement
da_DK: måling

[ctx: pipeline]
en: valve
da_DK: ventil

[ctx: pipeline]
en: valve_group
da_DK: ventilgruppe

en: Pipeline Valve
da_DK: Rørledningsventil

en: Valve type
da_DK: Ventiltype

[ctx: valve]
en: butterfly
da_DK: sommerfuglventil

[ctx: valve]
en: globe
da_DK: kugleventil

[ctx: valve]
en: ball
da_DK: kugleventil

[ctx: valve]
en: plug
da_DK: propventil

[ctx: valve]
en: gate
da_DK: sluseventil

[ctx: valve]
en: needle
da_DK: nåleventil

[ctx: valve]
en: spool
da_DK: spoleventil

en: Actuator
da_DK: Aktuator

[ctx: actuator]
en: manual
da_DK: manuel

[ctx: actuator]
en: electric_motor
da_DK: elektromotor

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
da_DK: hydraulisk cylinder

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
da_DK: pneumatisk cylinder

[ctx: actuator]
en: thermostatic
da_DK: termostatisk

en: Position sensor
da_DK: Positionssensor

en: optical
da_DK: optisk

en: inductive
da_DK: induktiv

en: Marker
da_DK: Markør

[ctx: marker]
en: aerial
da_DK: luftbåren

[ctx: marker]
en: ground
da_DK: jordbåren

[ctx: marker]
en: pedestal
da_DK: sokkel

[ctx: marker]
en: plate
da_DK: plade

[ctx: marker]
en: post
da_DK: pæl

[ctx: marker]
en: stone
da_DK: sten

en: Manhole
da_DK: Kumme

[ctx: manhole]
en: drain
da_DK: dræn

[ctx: manhole]
en: heat
da_DK: varme

[ctx: manhole]
en: power
da_DK: strøm

[ctx: manhole]
en: rainwater
da_DK: regnvand

[ctx: manhole]
en: sewer
da_DK: kloak

[ctx: manhole]
en: telecom
da_DK: telefon

[ctx: manhole]
en: water
da_DK: vand

en: Water
da_DK: Vand

en: Water Works
da_DK: Vandværk

en: Wastewater Treatment Plant
da_DK: Rensningsanlæg

en: Watermill
da_DK: Vandmølle

en: Fountain
da_DK: Springvand

en: Water Well
da_DK: Vandbrønd

en: powered
da_DK: elektrisk

en: Bridges
da_DK: Broer

en: aqueduct
da_DK: akvædukt

en: boardwalk
da_DK: gangbro

en: cantilever
da_DK: fritbærende

en: covered
da_DK: overdækket

en: low_water_crossing
da_DK: lavvandsbro

en: trestle
da_DK: stillads

en: viaduct
da_DK: viadukt

en: Structure
da_DK: Struktur

en: arch
da_DK: bue

en: beam
da_DK: bjælke

en: cable-stayed
da_DK: skråstag

en: floating
da_DK: flydende

en: humpback
da_DK: pukkel

en: simple-suspension
da_DK: simpel hænge

en: suspension
da_DK: hænge

en: truss
da_DK: gitter

en: Movable Bridge
da_DK: Bevægelig bro

en: bascule
da_DK: klap

en: drawbridge
da_DK: vindebro

en: lift
da_DK: løfte

en: submersible
da_DK: nedsænkelig

en: swing
da_DK: sving

en: transporter
da_DK: transportør

en: retractable
da_DK: indtrukket

en: tilt
da_DK: hældning

en: Bridge Support
da_DK: Bropille

en: abutment
da_DK: støtte ved broende

en: lift_pier
da_DK: støtte ved løftebro

en: pier
da_DK: brostøtte

en: pivot_pier
da_DK: støtte ved drejebro

en: Bridge outline
da_DK: Bro omrids

en: movable
da_DK: bevægelig

[ctx: preset group]
en: Military
da_DK: Militær

en: Airfield
da_DK: Flyveplads

en: Barracks
da_DK: Barakker

[ctx: bunker]
en: command
da_DK: kommando

[ctx: bunker]
en: foxhole
da_DK: skyttehul

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
da_DK: kanonstilling

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
da_DK: forstærket flyskur

[ctx: bunker]
en: mg_nest
da_DK: maskingevarstillng

[ctx: bunker]
en: munitions
da_DK: ammunition

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
da_DK: personnelsskærm

[ctx: bunker]
en: pillbox
da_DK: pilleboks

[ctx: bunker]
en: technical
da_DK: teknisk

[ctx: bunker]
en: overground
da_DK: overjordisk

[ctx: bunker]
en: underground
da_DK: underjordisk

[ctx: bunker]
en: underwater
da_DK: undervands

en: Ruins
da_DK: Ruiner

en: Range
da_DK: Øvelsesområde

en: Power
da_DK: Strøm

en: Power Plant
da_DK: Kraftværk

en: Plant Source
da_DK: Kilde til kraftværk

en: Biofuel Power Plant
da_DK: Biobrændselskraftværk

en: Biogas Power Plant
da_DK: Biogaskraftværk

en: Biomass Power Plant
da_DK: Biomassekraftværk

en: Method
da_DK: Metode

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
da_DK: anaerob nedbrydning

[ctx: generator method]
en: combustion
da_DK: forbrænding

[ctx: generator method]
en: gasification
da_DK: forgasning

en: Coal Power Plant
da_DK: Kulkraftværk

en: Gas Power Plant
da_DK: Gaskraftværk

en: Oil Power Plant
da_DK: Oliekraftværk

en: Diesel Power Plant
da_DK: Dieselkraftværk

en: Gasoline Power Plant
da_DK: Benzinkraftværk

en: Nuclear Power Plant
da_DK: Atomkraftværk

[ctx: generator method]
en: fission
da_DK: spaltning

[ctx: generator method]
en: fusion
da_DK: sammensmeltning

en: Waste Power Plant
da_DK: Affaldsforbrændingskraftværk

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
da_DK: pyrolyse

en: Geothermal Power Plant
da_DK: Geotermisk kraftværk

en: Hydro Power Plant
da_DK: Vandkraftværk

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
da_DK: tilløb fra flod

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
da_DK: vand pumpes fra lager

[ctx: generator method]
en: water-storage
da_DK: vandlager

en: Tidal Power Plant
da_DK: Tidevandskraftværk

[ctx: generator method]
en: barrage
da_DK: dæmning

[ctx: generator method]
en: stream
da_DK: strømning

en: Wave Power Plant
da_DK: Bølgekraftværk

en: Osmotic Power Plant
da_DK: Osmosekraftværk

en: Solar Power Plant
da_DK: Solcellekraftværk

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
da_DK: solceller

[ctx: generator method]
en: thermal
da_DK: termisk

en: Wind Power Plant
da_DK: Vindkraftværk

en: Power Generator
da_DK: Generator

en: Generator Source
da_DK: Generator kilde

en: Biofuel Power Generator
da_DK: Biobrændselsgenerator

en: Generator Type
da_DK: Generatortype

en: boiler
da_DK: kedel

en: gas_turbine
da_DK: gasturbine

en: reciprocating_engine
da_DK: stempelmotor

en: steam_generator
da_DK: dampgenerator

en: Biogas Power Generator
da_DK: Biogasgenerator

en: Biomass Power Generator
da_DK: Biomassegenerator

en: bioreactor
da_DK: bioreaktor

en: anaerobic_digestion / gasification
da_DK: anaerob forgæring / forgasning

en: combustion
da_DK: forbrænding

en: steam_turbine
da_DK: dampturbine

en: Coal Power Generator
da_DK: Kulgenerator

en: Gas Power Generator
da_DK: Gasgenerator

en: combined_cycle
da_DK: kombinerede cyklus

en: Oil Power Generator
da_DK: Oliegenerator

en: Diesel Power Generator
da_DK: Dieselgenerator

en: Gasoline Power Generator
da_DK: Benzingenerator

en: Nuclear Reactor
da_DK: Atomreaktor

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
da_DK: Varmtvandsreaktor 1 (BWR-1)

en: fission
da_DK: spaltning

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
da_DK: Varmtvandsreaktor 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
da_DK: Varmtvandsreaktor 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
da_DK: Varmtvandsreaktor  4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
da_DK: Varmtvandsreaktor 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
da_DK: Varmtvandsreaktor 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
da_DK: Canadisk deuterium uran reaktor (CANDU)

en: cold-fusion
da_DK: kold-sammensmeltning

en: fusion
da_DK: sammensmeltning

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
da_DK: Kinesisk tryk reaktor (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
da_DK: Europæisk tryk reaktor (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
da_DK: Inerti indeslutning fusion (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
da_DK: Trykvandsreaktor (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
da_DK: Reaktor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
da_DK: Reaktor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
da_DK: Vodo-Vodyanoi Energetichesky reaktor (VVER)

en: Solar Power Generator
da_DK: Solgenerator

en: solar_photovoltaic_panel
da_DK: solcellepanel

en: photovoltaic
da_DK: solceller

en: solar_thermal_collector
da_DK: solvarmefanger

en: thermal
da_DK: termisk

en: Solar tracking type
da_DK: Solopfølgningstype

en: single_axis
da_DK: enkeltakse

en: horizontal
da_DK: vandret

en: horizontal axis (HSAT)
da_DK: vandret akse (HSAT)

en: horizontal_tilted
da_DK: vandret hældning

en: horizontal axis, tilted modules (HTSAT)
da_DK: vandret akse, hældte moduler (HTSAT)

en: tilted
da_DK: hældning

en: tilted axis (TSAT)
da_DK: hældt akse (TSAT)

en: vertical
da_DK: lodret

en: vertical (VSAT)
da_DK: lodret (VSAT)

en: dual_axis
da_DK: dobbeltakse

en: tip-tilt dual axis (TTDAT)
da_DK: tip-tilt dobbeltakse (TTDAT)

en: azimuth-altitude dual axis (AADAT)
da_DK: azimuth-højde dobbeltakse (AADAT)

en: Waste Power Generator
da_DK: Affaldsgenerator

en: gasification
da_DK: forgasning

en: pyrolysis
da_DK: pyrolyse

en: Water Turbine
da_DK: Vandturbine

en: francis_turbine
da_DK: francis turbine

en: all methods
da_DK: alle metoder

en: hydrodynamic_screw
da_DK: hydrodynamisk skrue

en: run-of-the-river
da_DK: tilløb fra flod

en: kaplan_turbine
da_DK: kaplan turbine

en: run-of-the-river / water-storage
da_DK: tilløb fra flod / vandlager

en: pelton_turbine
da_DK: pelton turbine

en: Tidal Water Turbine
da_DK: Tidevandsturbine

en: horizontal_axis
da_DK: vandret akse

en: barrage
da_DK: dæmning

en: vertical_axis
da_DK: lodret akse

en: Wave Energy Converter
da_DK: Bølgeenergiomformer

en: Osmotic Power Generator
da_DK: Osmotiskgenerator

en: Geothermal Power Generator
da_DK: Geotermiskgenerator

en: heat_pump
da_DK: varmepumpe

en: Wind Turbine
da_DK: Vindmølle

en: Power Substation
da_DK: Transformerstation

en: Type of substation
da_DK: Transformerstationstype

[ctx: power]
en: compensation
da_DK: kompensation

[ctx: power]
en: converter
da_DK: omformer

[ctx: power]
en: distribution
da_DK: fordeling

[ctx: power]
en: industrial
da_DK: industri

[ctx: power]
en: minor_distribution
da_DK: mindre fordeling

[ctx: power]
en: traction
da_DK: trækkraft

[ctx: power]
en: transition
da_DK: overgang

[ctx: power]
en: transmission
da_DK: overførsel

en: Gas insulated
da_DK: Gas isolerede

en: Power Transformer
da_DK: Transformer

en: Type of transformer
da_DK: Transformertype

[ctx: power]
en: auxiliary
da_DK: hjælpe-

[ctx: power]
en: main
da_DK: hoved-

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
da_DK: fasevinkelregulator

[ctx: power]
en: yes
da_DK: ja

en: Auto-transformer (windings type)
da_DK: Autotransformator (viklingstype)

en: Power Switchgear
da_DK: Koblingsanlæg

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
da_DK: (Brug kun dette tag hvis mere detaljeret kortlægning ved hjælp af skinner og bugter er umuligt!)

en: Power Busbar
da_DK: Skinner

en: Power Bay
da_DK: Bugter

en: Power Switch
da_DK: Afbryder

en: Type of switch
da_DK: Omskiftertype

[ctx: power]
en: circuit_breaker
da_DK: kredsløbsafbryder

[ctx: power]
en: disconnector
da_DK: adskiller

[ctx: power]
en: earthing
da_DK: jording

[ctx: power]
en: mechanical
da_DK: mekanisk

en: Power Converter
da_DK: Omformer

en: Type of converter
da_DK: Omformertype

[ctx: power]
en: back-to-back
da_DK: ryg mod ryg

en: Amount of poles
da_DK: Antal poler

en: monopole
da_DK: monopol

en: bipole
da_DK: bipol

en: Power rating (MVA)
da_DK: Effekt (MVA)

en: Power Compensator
da_DK: Kompensator

en: Type of compensator
da_DK: Kompensatortype

[ctx: power]
en: series_capacitor
da_DK: serie kondensator

[ctx: power]
en: series_reactor
da_DK: serie reaktor

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
da_DK: shunt kondensator

[ctx: power]
en: shunt_reactor
da_DK: shunt reaktor

[ctx: power]
en: statcom
da_DK: statisk synkron kompensator

[ctx: power]
en: static_var
da_DK: statisk var kompensator

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
da_DK: synkron kondensator

en: Power rating (kvar/Mvar)
da_DK: Effekt (kvar/Mvar)

en: Power Street Cabinet
da_DK: Elvejskab

en: Transformer Tower
da_DK: Transformatortårn

en: Power Portal
da_DK: Elportal

en: tubular
da_DK: rørformet

[ctx: power]
en: portal_two-level
da_DK: portal to niveau

[ctx: power]
en: portal_three-level
da_DK: portal tre niveau

en: Power Tower
da_DK: Elmast

en: Tower design
da_DK: Mastdesign

[ctx: power]
en: one-level
da_DK: et niveau

[ctx: power]
en: two-level
da_DK: to niveau

[ctx: power]
en: three-level
da_DK: tre niveau

[ctx: power]
en: barrel
da_DK: tønde

[ctx: power]
en: asymmetric
da_DK: asymmetrisk

[ctx: power]
en: triangle
da_DK: trekant

[ctx: power]
en: donau;one-level
da_DK: donau;et niveau

[ctx: power]
en: four-level
da_DK: fire niveau

[ctx: power]
en: six-level
da_DK: seks niveau

[ctx: power]
en: nine-level
da_DK: ni niveau

[ctx: power]
en: delta_two-level
da_DK: delta to niveau

[ctx: power]
en: y-frame
da_DK: y ramme

[ctx: power]
en: x-frame
da_DK: x ramme

[ctx: power]
en: h-frame
da_DK: h ramme

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
da_DK: udbarduneret h ramme

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
da_DK: udbarduneret v ramme

[ctx: power]
en: bipole
da_DK: bipol

[ctx: power]
en: monopolar
da_DK: monopol

en: Triple tower
da_DK: Tredobbelt mast

en: Incomplete tower
da_DK: Ufuldstændig mast

en: Pole
da_DK: Pæl

en: Pole with Switch
da_DK: Pæl med omskifter

en: Pole Attributes:
da_DK: Pæle attributter:

en: Switch Attributes:
da_DK: Omskifter attributter:

en: Pole with Transformer
da_DK: Pæl med transformer

en: Transformer Attributes:
da_DK: Transformer attributter:

en: Catenary mast
da_DK: Køreledningsmast

[ctx: power]
en: Connection
da_DK: Forbindelse

en: Insulator
da_DK: Isolator

en: Power Line
da_DK: Uisoleret strømkabel

en: Line type
da_DK: Linjetype

en: line
da_DK: luftlinje

en: minor_line
da_DK: mindre luftlinje

en: Number of conductors/wires per cable
da_DK: Antal ledere/tråde per kabel

[ctx: power]
en: single
da_DK: enkelt

[ctx: power]
en: double
da_DK: dobbelt

[ctx: power]
en: triple
da_DK: tredobbelt

[ctx: power]
en: quad
da_DK: firdobbelt

[ctx: power]
en: fivefold
da_DK: femdobbelt

[ctx: power]
en: sixfold
da_DK: seksdobbelt

[ctx: power]
en: eightfold
da_DK: ottedobbelt

en: Used for data communications
da_DK: Bruges til datakommunikation

en: Power Cable
da_DK: Isoleret strømkabel

[ctx: power cable]
en: overground
da_DK: overjordisk

[ctx: power cable]
en: overhead
da_DK: overjordisk

[ctx: power cable]
en: surface
da_DK: overflade

[ctx: power cable]
en: underground
da_DK: underjordisk

[ctx: power cable]
en: underwater
da_DK: undervands

en: Telecom
da_DK: Telefon

en: Telecom Street Cabinet
da_DK: Telefonvejskab

en: Telephone Exchange
da_DK: Telefoncentral

en: Connection Point
da_DK: Forbindelsespunkt

en: Service Device
da_DK: Serviceenhed

en: Historic Places
da_DK: Historiske steder

en: Castle
da_DK: Borg

en: stately
da_DK: slot

en: defensive
da_DK: borg

en: fortress
da_DK: fæstning

en: manor
da_DK: herregård

en: palace
da_DK: palads

en: Fort
da_DK: Fæstning

en: Archaeological Site
da_DK: Arkæologisk sted

en: baths
da_DK: bade

en: catacombs
da_DK: katakomber

en: fortification
da_DK: befæstning

en: geoglyph
da_DK: geoglyf

en: grave_field
da_DK: gravfelt

en: petroglyph
da_DK: petroglyf

en: hut_circle
da_DK: hyttecirkel

en: megalith
da_DK: megalit

en: necropolis
da_DK: nekropol

en: roman_circus
da_DK: romersk cirkus

en: roman_theater
da_DK: romersk teater

en: roman_villa
da_DK: romersk villa

en: settlement
da_DK: bebyggelse

en: tumulus
da_DK: gravhøj

en: Fortification type
da_DK: Befæstningstype

en: hill_fort
da_DK: højborg

en: Forts using a rise of elevation
da_DK: Fæstninger, der bruger en højdeforskel

en: Fortifications for border defense
da_DK: Befæstninger til grænseforsvar

en: sconce
da_DK: skanse

en: A small protective fortification
da_DK: En lille beskyttende befæstning

en: ring_ditch
da_DK: ringgrav

en: Circular ditched enclosures
da_DK: Cirkulære indhegninger med grave

en: ringfort
da_DK: ringborg

en: Circular fortified settlement
da_DK: Cirkulær befæstet bebyggelse

en: Raised area of ground for a castle
da_DK: Opfyldt område til en borg

en: watchtower
da_DK: vagttårn

en: Military observation
da_DK: Militær observation

en: battery
da_DK: batteri

en: A group of artillary (cannon) in a fixed fortification
da_DK: En gruppe artilleri (kanoner) i en fast befæstning

en: Battlefield
da_DK: Slagmark

en: Palaeontological Site
da_DK: Palæontologisk sted

en: Citywalls
da_DK: Bymure

en: City gate
da_DK: Byport

en: Manor
da_DK: Herregård

en: Historic monastery
da_DK: Historisk kloster

en: Charcoal pile
da_DK: Kulmile

en: Mine shaft
da_DK: Mineskakt

en: Shieling
da_DK: Sæter

en: Grave
da_DK: Grav

en: Tomb
da_DK: Gravmonument

[ctx: tomb]
en: columbarium
da_DK: urnehal

[ctx: tomb]
en: crypt
da_DK: krypt

[ctx: tomb]
en: hypogeum
da_DK: underjordisk gravkammer

[ctx: tomb]
en: pyramid
da_DK: pyramide

[ctx: tomb]
en: rock-cut
da_DK: sten gravkammer

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
da_DK: sarkofag

[ctx: tomb]
en: tumulus
da_DK: gravhøj

[ctx: tomb]
en: vault
da_DK: beholder

[ctx: tomb]
en: war_grave
da_DK: soldatergrav

en: Memorial
da_DK: Mindesmærke

[ctx: memorial]
en: bust
da_DK: buste

en: Like a statue, but only showing the upper half of a person.
da_DK: Som en statue, men viser kun den øverste halvdel af en person.

[ctx: memorial]
en: plaque
da_DK: mindeplade

en: A commemorative sign, often mounted on a wall.
da_DK: Et mindesmærke, ofte monteret på en væg.

en: A statue representing a person.
da_DK: En statue, der forestiller en person.

en: An upright slab engraved or painted with decorations or inscriptions.
da_DK: En opret støtte med graveringer eller malerier af dekorationer eller indskrifter.

[ctx: memorial]
en: stone
da_DK: sten

en: A stone with an inscription, picture, or similar.
da_DK: En sten med en indskrift, billede eller lignende.

[ctx: memorial]
en: war_memorial
da_DK: krigsmindesmærke

en: A building, monument, statue or other edifice celebrating a victory or commemorating those who died or were injured in a war.
da_DK: En bygning, monument, statue eller andet bygningsværk, der fejrer en sejr eller mindes dem, der døde eller blev såret i en krig.

[ctx: memorial]
en: sculpture
da_DK: skulptur

en: A non figurative sculpture which does not match any of the other categories.
da_DK: En ikke-figurativ skulptur, der ikke passer ind i nogen af de andre kategorier.

[ctx: memorial]
en: cross
da_DK: kors

en: A cross-shaped memorial.
da_DK: Et korsformet mindesmærke.

[ctx: memorial]
en: blue_plaque
da_DK: blå plade

en: A blue plaque commemorating a historical link to that location. (UK)
da_DK: En blå plade, der mindes en historisk forbindelse til stedet. (UK)

en: An obelisk.
da_DK: En obelisk.

[ctx: memorial]
en: ghost_bike
da_DK: spøgelsescykel

en: A bicycle painted white permanently placed as memorial for a victim of a road accident (usually cyclists).
da_DK: En cykel malet hvid, der er placeret permanent som mindesmærke for et offer for en trafikulykke (normalt cyklister).

en: 10cm × 10cm brass plaque commemorating victims of Nazi persecution. (EU,RU)
da_DK: En 10cm × 10cm messingplade, der mindes ofre for nazistisk forfølgelse. (EU,RU)

[ctx: memorial]
en: bench
da_DK: bænk

en: A bench placed in memory of someone or something; usually has a plaque, and sometimes a statue sitting on (part of) it.
da_DK: En bænk placeret til minde om nogen eller noget; har normalt en mindeplade og undertiden en statue, der sidder på (en del af) den.

en: Inscription
da_DK: Inskription

en: Wayside Cross
da_DK: Vejkantskors

en: Wayside Shrine
da_DK: Vejkantshelligdom

en: Place of worship
da_DK: Sted for tilbedelse

en: Boundary Stone
da_DK: Grænsesten

en: Milestone
da_DK: Afstandspæl

en: Shops
da_DK: Butikker

en: Food
da_DK: Mad

en: Supermarket
da_DK: Supermarked

en: Convenience Store
da_DK: Købmand

en: Bakery
da_DK: Bageri

en: Butcher
da_DK: Slagter

en: Seafood
da_DK: Fiskehandler

en: Dairy
da_DK: Mejeriudsalg

en: Cheese
da_DK: Ostehandler

en: Deli (Fine Food)
da_DK: Delikatesse

en: Pastry
da_DK: Bagværk

en: Confectionery
da_DK: Konditori

en: Chocolate
da_DK: Chokolade

en: Herbalist
da_DK: Urtehandel

en: Tea
da_DK: Tebutik

en: Coffee
da_DK: Kaffebutik

en: Frozen food
da_DK: Frostvarer

en: Public Market
da_DK: Markedsplads

en: Organic
da_DK: Økologisk

en: Greengrocer
da_DK: Grønthandler

en: Farm Stand
da_DK: Gårdbutik

en: Organic/Bio
da_DK: Økologisk

en: Fair Trade
da_DK: Bæredygtig

en: Alcohol
da_DK: Sprit

en: Beverages
da_DK: Drikkevarer

en: Wine
da_DK: Vinhandel

[ctx: clothes]
en: babies
da_DK: babyer

[ctx: clothes]
en: children
da_DK: børn

[ctx: clothes]
en: costumes
da_DK: kostumer

[ctx: clothes]
en: fashion
da_DK: mode

[ctx: clothes]
en: fur
da_DK: pels

[ctx: clothes]
en: hats
da_DK: hatte

[ctx: clothes]
en: leather
da_DK: læder

[ctx: clothes]
en: maternity
da_DK: graviditetsbeklædning

[ctx: clothes]
en: men
da_DK: herrer

[ctx: clothes]
en: motorcycle
da_DK: motorcykel

[ctx: clothes]
en: oversize
da_DK: overstørrelse

[ctx: clothes]
en: schoolwear
da_DK: skolebeklædning

[ctx: clothes]
en: sports
da_DK: sport

[ctx: clothes]
en: suits
da_DK: jakkesæt

[ctx: clothes]
en: swimwear
da_DK: badebeklædning

[ctx: clothes]
en: traditional
da_DK: traditionel

[ctx: clothes]
en: underwear
da_DK: undertøj

[ctx: clothes]
en: wedding
da_DK: bryllup

[ctx: clothes]
en: women
da_DK: damer

[ctx: clothes]
en: workwear
da_DK: arbejdstøj

[ctx: shop]
en: Shoes
da_DK: Sko

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
da_DK: Tilbyder reparationer

en: Outdoor
da_DK: Udendørs

en: Dry Cleaning
da_DK: Kemisk renseri

en: Laundry
da_DK: Vaskeri

en: Laundry Service
da_DK: Vasketjeneste

en: Tailor
da_DK: Skrædder

en: Fabric
da_DK: Stof

en: Electronic
da_DK: Elektronisk

en: Electronics
da_DK: Elektronik

en: Mobile Phone
da_DK: Mobiltelefon

en: Watches
da_DK: Ure

en: Vacuum Cleaner
da_DK: Støvsuger

en: Hifi
da_DK: Hi-fi

en: Video Games
da_DK: Videospil

en: Music
da_DK: Musik

en: Cash
da_DK: Penge

en: Automated Teller Machine
da_DK: Pengeautomat

en: Money Exchange
da_DK: Vekselkontor

en: Money transfer
da_DK: Pengeoverførsel

en: Deposits:
da_DK: Indskud:

en: Cash deposits
da_DK: Kontantindskud

en: Coin deposits
da_DK: Møntindskud

en: Pawnbroker
da_DK: Pantelåner

en: Home decoration
da_DK: Boligmontering

en: Doors
da_DK: Døre

en: Furniture
da_DK: Møbelforretning

en: Kitchen
da_DK: Køkken

en: Houseware
da_DK: Husholdningsartikler

en: Pottery
da_DK: Keramik

en: Curtain
da_DK: Gardin

en: Art
da_DK: Kunsthandel

en: Frame
da_DK: Ramme

en: Bed
da_DK: Sengebutik

en: Carpet
da_DK: Tæpper

en: Interior Decoration
da_DK: Boligindretning

en: Lighting
da_DK: Belysning

en: Antiques
da_DK: Antikviteter

[ctx: shop]
en: Swimming pool
da_DK: Svømmebasin

en: Storage Rental
da_DK: Opmagasinering

en: Printed Material
da_DK: Trykt materiale

en: Stationery
da_DK: Kontorforsyning

en: Copy Shop
da_DK: Kopibutik

en: Book Store
da_DK: Boghandler

en: Newspaper Stand
da_DK: Aviskiosk

en: Ticket
da_DK: Billetter

en: For the body
da_DK: Til kroppen

en: Chemist
da_DK: Materialist

en: Cosmetics
da_DK: Kosmetik

en: Perfumery
da_DK: Parfumer

en: Beauty
da_DK: Skønhedsklinik

en: Beauty services
da_DK: Skønhedsbehandlinger

en: nails
da_DK: negle

en: tanning
da_DK: solarium

en: cosmetics
da_DK: kosmetik

en: skin_care
da_DK: hudpleje

en: waxing
da_DK: voksning

en: hair_removal
da_DK: hårfjerning

en: eyebrow
da_DK: øjenbryn

en: eyelash
da_DK: vipper

en: Tobacco
da_DK: Tobak

en: E-cigarette
da_DK: E-cigaret

en: Hairdresser/Barber
da_DK: Frisør/Barber

en: Female
da_DK: Kvinde

en: Male
da_DK: Mand

en: Unisex
da_DK: Begge køn

en: Tattoo
da_DK: Tatovør

en: Optician
da_DK: Optiker

en: Hearing Aids
da_DK: Høreapparater

en: Medical Supply
da_DK: Medicinsk udstyr

en: Jewellery
da_DK: Guldsmed

en: Erotic
da_DK: Erotisk

en: Department Store
da_DK: Varehus

en: General Store
da_DK: Dagligvarebutik

en: Mall
da_DK: Butikscenter

en: Florist
da_DK: Blomsterhandler

en: Garden Centre
da_DK: Havecenter

en: Do-It-Yourself Store
da_DK: Byggemarked

en: Hardware
da_DK: Isenkræmmer

en: Paint
da_DK: Maling

en: Craft
da_DK: Håndværk

[ctx: Tag:shop=craft]
en: Provides classes
da_DK: Tilbyder kurser

en: Wholesale
da_DK: Engros

[ctx: wholesale]
en: clothes
da_DK: tøj

[ctx: wholesale]
en: electro
da_DK: elektronik

[ctx: wholesale]
en: florist
da_DK: blomsterhandler

[ctx: wholesale]
en: food
da_DK: mad

[ctx: wholesale]
en: general
da_DK: generelt

[ctx: wholesale]
en: paper
da_DK: papir

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
da_DK: apotek

[ctx: wholesale]
en: sanitary
da_DK: sanitær

[ctx: wholesale]
en: seafood
da_DK: sømad

[ctx: wholesale]
en: supermarket
da_DK: supermarked

en: Trade
da_DK: Handel

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
da_DK: landbrugsartikler

[ctx: trade]
en: building_supplies
da_DK: byggematerialer

[ctx: trade]
en: catering_supplies
da_DK: cateringartikler

[ctx: trade]
en: plumbing
da_DK: vvs

[ctx: trade]
en: tiles
da_DK: fliser

[ctx: trade]
en: timber
da_DK: tømmer

[ctx: trade]
en: windows
da_DK: vinduer

en: Travel Agency
da_DK: Rejsebureau

en: Scuba diving
da_DK: Dykning

[ctx: shop]
en: Fishing
da_DK: Fiskeri

en: Musical Instrument
da_DK: Musikinstrumenter

en: Toys
da_DK: Legetøjsbutik

en: Gift/Souvenir
da_DK: Gave/Souvenir

en: Variety Store
da_DK: Småtingsbutik

en: Party supplies
da_DK: Festforsyninger

en: Charity
da_DK: Velgørenhed

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
da_DK: Alternativ tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` eller `second_hand=only`

en: Bookmaker
da_DK: Spilleudbyder

en: Lottery
da_DK: Spillebutik

en: Bag
da_DK: Taskebutik

en: Pet
da_DK: Dyrehandler

en: Pet grooming
da_DK: Kæledyrspleje

en: Photo
da_DK: Foto

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Weapons
da_DK: Våben

en: Funeral Directors
da_DK: Bedemand

en: Farm Store
da_DK: Landbrugsbutik

en: Products
da_DK: Produkter

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: yes
da_DK: ja

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: pesticide
da_DK: pesticid

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: fertilizer
da_DK: gødning

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: seed
da_DK: frø

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: feed
da_DK: foder

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: tools
da_DK: værktøj

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: machine_parts
da_DK: maskindele

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: agricultural_machinery
da_DK: landbrugsmaskiner

en: Vending Machine
da_DK: Selvbetjeningsautomat

en: Vending products
da_DK: Varer i automat

en: admission_tickets
da_DK: entrebilletter

en: animal_feed
da_DK: dyrefoder

en: bicycle_tube
da_DK: cykelslange

en: cigarettes
da_DK: cigaretter

en: coffee
da_DK: kaffe

en: condoms
da_DK: kondomer

en: drinks
da_DK: drikkevarer

en: elongated_coin
da_DK: souvenir mønt

en: excrement_bags
da_DK: høm-høm-pose

en: fuel
da_DK: brændstof

en: milk
da_DK: mælk

en: newspapers
da_DK: aviser

en: parking_tickets
da_DK: parkeringsbilletter

en: public_transport_tickets
da_DK: transportbilletter

en: SIM_cards
da_DK: SIM-kort

en: stamps
da_DK: frimærker

en: sweets
da_DK: slik

en: telephone_vouchers
da_DK: telefonkort

en: toys
da_DK: legetøj

en: Parcel Locker
da_DK: Pakkeboks

en: Parcel mail in
da_DK: Pakkeindlevering

en: returns_only
da_DK: kun returneringer

en: Parcel pickup
da_DK: Pakkeafhentning

en: Refrigerated
da_DK: Kølet

en: Payment Methods
da_DK: Betalingsmetoder

en: Debit cards
da_DK: Debetkort

en: PostFinance Card (ch)
da_DK: PostFinance Kort (ch)

en: Credit cards
da_DK: Kreditkort

en: Discover Card
da_DK: Discover kort

en: Contactless payment
da_DK: Kontantløs betaling

en: Electronic purses and Charge cards
da_DK: Elektroniske punge og betalingskort

en: Cryptocurrencies
da_DK: Kryptografiske valutaer

en: Offices
da_DK: Kontorer

[ctx: office]
en: Accountant
da_DK: Revisor

[ctx: office]
en: Advertising agency
da_DK: Reklamebureau

[ctx: office]
en: Architect
da_DK: Arkitekt

[ctx: office]
en: Association
da_DK: Sammenslutning

[ctx: office]
en: Private company
da_DK: Privat firma

[ctx: office]
en: Diplomatic
da_DK: Diplomatisk

en: consulate
da_DK: konsulat

en: embassy
da_DK: ambassade

en: liaison
da_DK: forbindelsesofficer

en: Receiving country code
da_DK: Modtagende landekode

[ctx: office]
en: Educational institution
da_DK: Uddannelsesinstitution

[ctx: office]
en: Employment agency
da_DK: Vikarbureau

[ctx: office]
en: Estate agent
da_DK: Ejendomsmægler

[ctx: office]
en: Financial
da_DK: Finansiel

[ctx: office]
en: Foundation
da_DK: Fond

[ctx: office]
en: Government
da_DK: Regering

en: administrative
da_DK: administrativ

en: audit
da_DK: revision

en: cadaster
da_DK: matrikel

en: culture
da_DK: kultur

en: customs
da_DK: told

en: data_protection
da_DK: databeskyttelse

en: education
da_DK: uddannelse

en: environment
da_DK: miljø

en: healthcare
da_DK: sundhedsvæsen

en: legislative
da_DK: lovgivende

en: ministry
da_DK: ministerium

en: pension_fund
da_DK: pensionsfond

en: prosecutor
da_DK: anklager

en: public_service
da_DK: offentlig service

en: register_office
da_DK: registreringskontor

en: social_security
da_DK: social sikring

en: social_services
da_DK: sociale ydelser

en: statistics
da_DK: statistik

en: tax
da_DK: skat

en: transportation
da_DK: transport

[ctx: office]
en: Insurance
da_DK: Forsikring

[ctx: office]
en: IT Specialist
da_DK: IT-specialist

[ctx: office]
en: Lawyer
da_DK: Advokat

[ctx: office]
en: Newspaper
da_DK: Avis

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
da_DK: Ikke-statslig organisation (NGO)

[ctx: office]
en: Notary
da_DK: Notar

[ctx: office]
en: Political party
da_DK: Politisk parti

[ctx: office]
en: Research
da_DK: Forskning

[ctx: office]
en: Tax advisor
da_DK: Skatterådgiver

[ctx: office]
en: Telecommunication
da_DK: Telekommunikation

en: Beekeeper
da_DK: Biavler

en: Brewery
da_DK: Bryggeri

en: Winery
da_DK: Vingård

en: Caterer
da_DK: Catering

en: Upholsterer
da_DK: Møbelpolstrer

en: Key cutter
da_DK: Hælebar

en: Locksmith
da_DK: Låsesmed

en: Electrician
da_DK: Elektriker

en: Electronics Repair
da_DK: Elektronikreparation

en: Repairs mobile phones
da_DK: Reparerer mobiltelefoner

en: Repairs computers
da_DK: Reparerer computere

en: Repairs cameras
da_DK: Reparerer kameraer

en: Repairs hifi equipment
da_DK: Reparerer hifi-udstyr

en: Plumber
da_DK: Blikkenslager

en: Hvac
da_DK: Varme, ventilation og aircondition

en: Painter
da_DK: Maler

en: Tiler
da_DK: Brolægger

en: Window construction
da_DK: Vindue bygger

en: Carpenter
da_DK: Tømrer

en: Roofer
da_DK: Tagdækker

en: Photographer
da_DK: Fotograf

en: Handicraft
da_DK: Kunsthåndværk

en: Gardener
da_DK: Gartner

en: Shoemaker
da_DK: Skomager

en: Sawmill
da_DK: Savværk

en: Stonemason
da_DK: Stenhugger

en: Blacksmith
da_DK: Grovsmed

en: Metal construction
da_DK: Metal bygger

en: Geography
da_DK: Geografi

en: Boundaries
da_DK: Grænser

en: Administrative
da_DK: Administrativt

en: Administrative level
da_DK: Administrativt niveau

en: Maritime
da_DK: Maritim

en: Political
da_DK: Politisk

en: Division
da_DK: Opdeling

en: canton
da_DK: kanton

en: linguistic_community
da_DK: sprogfællesskab

en: ward
da_DK: menighed

en: Protected Area
da_DK: Beskyttet område

en: Protect Class
da_DK: Beskyttelsesklasse

en: Title or type of protection
da_DK: Titel eller type af beskyttelse

en: Hazardous Area
da_DK: Farligt område

[ctx: hazard]
en: contamination
da_DK: forurening

[ctx: hazard]
en: minefield
da_DK: minefelt

[ctx: hazard]
en: nuclear
da_DK: radioaktiv

[ctx: hazard]
en: shooting_range
da_DK: skydeområde

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
da_DK: ueksploderet ammunition

en: Related law
da_DK: Relateret lov

en: Border type
da_DK: Grænsetype

en: baseline
da_DK: basislinje

en: contiguous
da_DK: sammenhængende

en: eez
da_DK: eksklusiv økonomiske zone

en: Boundary Marker
da_DK: Grænsemarker

en: Places
da_DK: Steder

en: Continent
da_DK: Kontinent

en: Country
da_DK: Land

[ctx: place]
en: State
da_DK: Stat

en: County
da_DK: Amt

en: City
da_DK: Storby

en: Town
da_DK: By

en: Village
da_DK: Mindre by

en: Isolated Dwelling
da_DK: Isoleret beboelse

en: Quarter
da_DK: Kvarter

en: Neighbourhood
da_DK: Nabolag

en: Municipality
da_DK: Kommune

en: Farm
da_DK: Landbrugsbedrift

en: A farm within a bigger settlement
da_DK: En gård inden for større bebyggelse

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
da_DK: (benyt isoleret beboelse for en isoleret gård)

en: City Block
da_DK: Byblok

en: Locality
da_DK: Egn

en: Square
da_DK: Torv

en: Peak
da_DK: Tinde

en: The top (summit) of a mountain or hill.
da_DK: Toppen (spidsen) af et bjerg eller en bakke.

en: Saddle
da_DK: Saddel

en: A saddle point between mountains or hills.
da_DK: Et saddelpunkt mellem bjerge eller bakker.

en: Glacier
da_DK: Gletsjer

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
da_DK: En ismasse af tæt is der er i konstant bevægelse under sin egen vægt.

en: Volcano
da_DK: Vulkan

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
da_DK: En vulkan, enten hvilende, uddød eller aktiv.

en: Current Status
da_DK: Aktuel status

[ctx: volcano]
en: active
da_DK: aktiv

[ctx: volcano]
en: dormant
da_DK: hvile

[ctx: volcano]
en: extinct
da_DK: uddød

en: stratovolcano
da_DK: keglevulkan

en: shield
da_DK: kuppelvulkan

en: scoria
da_DK: eksplosionsvulkan

en: Ridge
da_DK: Højderyg

en: A mountain or hill ridge.
da_DK: En bjergryg eller bakkeshøjderyg.

en: Valley
da_DK: Dal

en: A low area between hills.
da_DK: Lavt område mellem bakkerne.

en: Cliff
da_DK: Klippevæg

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
da_DK: En stejl klippevæg der er betydelig lodret eller næsten lodret (lad den nedre flade være på højre side af vejen).

en: Earth Bank
da_DK: Jordvold

en: A steep earth bank, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
da_DK: En stejl jordvold med en betydelig lodret eller næsten lodret hældning (lad den nedre side være til højre for vejen).

en: gully
da_DK: slugt

en: scarp
da_DK: skrænt

en: cut_bank
da_DK: skræntbank

en: grassy_steep_slope
da_DK: græsbeklædt stejl skråning

en: Sinkhole
da_DK: Jordfaldshul

en: pit
da_DK: grube

en: Caused by human activity
da_DK: Forårsaget af menneskelig aktivitet

en: Modified by human hand
da_DK: Modificeret af menneskehånd

en: Cave Entrance
da_DK: Huleindgang

en: The entrance to a cave.
da_DK: Indgangen til en hule.

en: Island
da_DK: Ø

en: Islet
da_DK: Holm

en: Reef
da_DK: Rev

en: coral
da_DK: koral

en: oyster
da_DK: østers

en: Nature
da_DK: Natur

en: Shrub
da_DK: Busk

en: A single shrub.
da_DK: En enkelt busk.

en: Tree
da_DK: Træ

en: A single tree.
da_DK: Et enkeltstående træ.

en: Denotation
da_DK: Betydning

[ctx: tree denotation]
en: landmark
da_DK: landmærke

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
da_DK: Træer bemærkelsesværdige på grund af dens størrelse eller fremtrædende placering, som regel synlige fra store afstande og nyttige til navigation.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
da_DK: naturligt monument

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
da_DK: Især gammelt træ, ofte med en bestemt form. Normalt beskyttet for sin unikhed.

en: Trees aligned along a road.
da_DK: Træer opstillet langs en vej.

[ctx: tree denotation]
en: urban
da_DK: by

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
da_DK: Træer findes inden for bebyggelse, f.eks. i parker eller spredt ved boligområder.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
da_DK: landbrug

en: Trees in agricultural use.
da_DK: Træer i landbrugsbrug.

en: Diameter crown (meters)
da_DK: Kronediameter (meter)

en: Circumference (meters)
da_DK: Omkreds (meter)

en: Tree Row
da_DK: Trærække

en: A line of trees.
da_DK: En linje af træer.

en: Shrubbery
da_DK: Buskads

en: An area of shrubbery that is actively maintained or pruned by humans.
da_DK: Et område med buskads, der aktivt vedligeholdes eller beskæres af mennesker.

en: Effective density
da_DK: Effektiv tæthed

en: sparse
da_DK: spredt

en: Sparsely planted shrubbery. Generally speaking able-bodied persons could walk through them (although this is usually not desirable).
da_DK: Spredt plantet buskads. Generelt set kan raske personer gå igennem det (selvom dette normalt ikke er ønskværdigt).

en: Shrubbery with a medium density. Able-bodied persons might be able to barge through it, but it takes some effort and might result in scratches or soiled clothing.
da_DK: Buskads med medium tæthed. Raske personer kan muligvis forcere sig igennem, men det kræver en vis indsats og kan resultere i ridser eller snavsede tøj.

en: dense
da_DK: tæt

en: Densely planted shrubbery. Effectively impassible without damaging the shrubbery (which at this point often acts as a hedge) and getting your clothes torn.
da_DK: Tæt plantet buskads. Effektivt ufremkommeligt uden at beskadige buskadset (som på dette tidspunkt ofte fungerer som en hæk) og få revet dit tøj.

en: (Average) height
da_DK: (Gennemsnitlig) højde

en: Shape (useful for hedges etc.)
da_DK: Form (nyttig til hække osv.)

[ctx: natural]
en: Wood
da_DK: Naturskov

en: Woodland where timber production does not dominate use.
da_DK: Skovområde hvor træproduktion ikke dominere brug.

en: Forest
da_DK: Skovdrift

en: Cutline
da_DK: Snitlinje

[ctx: cutline]
en: border
da_DK: ejerskabsgrænse

[ctx: cutline]
en: firebreak
da_DK: brandbælte

[ctx: cutline]
en: hunting
da_DK: jagtgrænse

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
da_DK: skovningsmaskinespor

[ctx: cutline]
en: pipeline
da_DK: underjordisk rørledning

[ctx: cutline]
en: piste
da_DK: skiløbspiste

[ctx: cutline]
en: section
da_DK: vedligeholdelsessektion

en: Grassland
da_DK: Græsland

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
da_DK: Når vegetationen er domineret af græsser (Græsfamilien) og andre urteagtige (ikke-træagtige) planter. Omfatter ikke dyrkede arealer og vådområder.

en: prairie
da_DK: prærie

en: savanna
da_DK: savanne

en: Nature Reserve
da_DK: Naturreservat

en: Scree
da_DK: Ur

en: An accumulation of loose angular rocks.
da_DK: En ophobning af løse kantede sten.

en: Shingle
da_DK: Småsten

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
da_DK: En ophobning af løse afrundede sten på en strand eller et flodleje.

en: Fell
da_DK: Fjeldområde

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
da_DK: Bart øvre liggende udyrket jord hovedsagelig dækket af græs og ofte græssede.

en: Scrub
da_DK: Krat

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
da_DK: Bart lavere liggende udyrkede areal med buske, men kun lidt eller ingen trædække.

en: Heath
da_DK: Hede

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
da_DK: Bart lavere liggende udyrket jord med en kratbevoksning findes hovedsageligt på frit-drænende ufrugtbar, sur jord, og er kendetegnet ved åben, lavtvoksende træagtig vegetation.

en: Large area covered with sand.
da_DK: Stort område dækket med sand.

en: Bare Rock
da_DK: Klippeområde

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
da_DK: For områder med fast synlig klippe, der er tyndt bevoksede eller ikke bevoksede overhovedet.

en: Rock
da_DK: Fast klippe

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
da_DK: En bemærkelsesværdig sten eller gruppe af sten, hvor mindst en af dem er fast forbundet med det underliggende fundament.

en: Tourism attraction
da_DK: Turistattraktion

en: Stone
da_DK: Fritliggende sten

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
da_DK: En enkelt bemærkelsesværdig fritstående sten, som kan afvige fra sammensætningen af terrænet den ligger i.

en: Land use
da_DK: Brug af land

en: Farmyard
da_DK: Landbrugsejendom

en: Farmland
da_DK: Landbrugsjord

en: Crop
da_DK: Afgrøde

[ctx: crop]
en: barley
da_DK: byg

[ctx: crop]
en: cereal
da_DK: korn

[ctx: crop]
en: corn
da_DK: majs

[ctx: crop]
en: grass
da_DK: græs

[ctx: crop]
en: hop
da_DK: humle

[ctx: crop]
en: rape
da_DK: raps

[ctx: crop]
en: rice
da_DK: ris

[ctx: crop]
en: soy
da_DK: soja

[ctx: crop]
en: sugarcane
da_DK: sukkerør

[ctx: crop]
en: tea
da_DK: te

[ctx: crop]
en: wheat
da_DK: hvede

en: Center pivot irrigation
da_DK: Centerpivotvanding

en: Meadow
da_DK: Eng

en: Type of meadow
da_DK: Type af eng

[ctx: meadow]
en: agricultural
da_DK: landbrugseng

[ctx: meadow]
en: pasture
da_DK: græsningseng

en: Orchard
da_DK: Frugtplantage

[ctx: landuse]
en: orchard
da_DK: frugtplantage

en: Trees
da_DK: Træer

en: almond_trees
da_DK: mandeltræer

en: apple_trees
da_DK: æbletræer

en: apricot_trees
da_DK: abrikostræer

en: avocado_trees
da_DK: avocadotræer

en: banana_plants
da_DK: bananplanter

en: blueberry_plants
da_DK: blåbærplanter

en: cacao_trees
da_DK: kakaotræer

en: cherimoya_trees
da_DK: cherimoyatræer

en: cherry_trees
da_DK: kirsebærtræer

en: chestnut_trees
da_DK: kastanjetræer

en: coconut_palms
da_DK: kokospalmer

en: coffea_plants
da_DK: kaffeplanter

en: date_palms
da_DK: daddelpalmer

en: hazel_plants
da_DK: hasselplanter

en: hop_plants
da_DK: humleplanter

en: lemon_trees
da_DK: citrontræer

en: macadamia_trees
da_DK: macadamiatræer

en: mango_trees
da_DK: mangotræer

en: oil_palms
da_DK: oliepalmer

en: olive_trees
da_DK: oliventræer

en: orange_trees
da_DK: appelsintræer

en: papaya_trees
da_DK: papayatrær

en: peach_trees
da_DK: ferskentræer

en: pear_trees
da_DK: pæretræer

en: pecan_trees
da_DK: pecannødtræer

en: persimmon_trees
da_DK: kakitræer

en: pineapple_plants
da_DK: ananasplanter

en: pistachio_trees
da_DK: pistacietræer

en: pitaya_plants
da_DK: pitayaplanter

en: plum_trees
da_DK: blommetræer

en: pomegranate_trees
da_DK: granatæbletræer

en: tea_plants
da_DK: teplanter

en: walnut_trees
da_DK: valnøddetræer

en: Vineyard
da_DK: Vingård

en: Greenhouse Horticulture
da_DK: Drivhusområde

[ctx: landuse]
en: greenhouse_horticulture
da_DK: drivhusgartneri

en: Plant Nursery
da_DK: Planteskole

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
da_DK: planteskole

en: Salt Pond
da_DK: Saltdam

[ctx: landuse]
en: salt_pond
da_DK: saltdam

en: Aquaculture
da_DK: Akvakultur

[ctx: landuse]
en: aquaculture
da_DK: akvakultur

en: shrimp
da_DK: rejer

en: mussels
da_DK: muslinger

en: Allotments
da_DK: Kolonihaver

en: Flowerbed
da_DK: Blomsterbed

[ctx: landuse]
en: flowerbed
da_DK: blomsterbed

en: Planter
da_DK: Plantebænk

en: The material the planter is made out of
da_DK: Materialet, som planteholderen er lavet af

en: The material inside the planter
da_DK: Materialet inde i planteholderen

en: Planter barrier
da_DK: Planteholderbarriere

en: Garden
da_DK: Have

en: Garden type
da_DK: Have type

en: residential
da_DK: privat

en: community
da_DK: fælles

en: botanical
da_DK: botanisk

en: arboretum
da_DK: arboret

en: Aesthetic / Style
da_DK: Æstetik / Stil

en: english
da_DK: engelsk

en: Grass
da_DK: Græs

[ctx: landuse]
en: grass
da_DK: græs

en: Village Green
da_DK: Område midt i by

en: Recreation Ground
da_DK: Rekreativt område

[ctx: landuse]
en: recreation_ground
da_DK: rekreativt område

en: Religious
da_DK: Religiøs

[ctx: landuse]
en: religious
da_DK: religiøs

en: Cemetery
da_DK: Kirkegård

en: Graveyard
da_DK: Gravplads

en: Cemetery sector
da_DK: Kirkegårdssektor

en: Residential Area
da_DK: Beboelsesområde

[ctx: landuse type]
en: apartments
da_DK: lejligheder

[ctx: landuse type]
en: halting_site
da_DK: opholdssted

[ctx: landuse type]
en: rural
da_DK: landlig

[ctx: landuse type]
en: single_family
da_DK: enkeltfamilie

[ctx: landuse type]
en: trailer_park
da_DK: campingplads

[ctx: landuse type]
en: urban
da_DK: by

[ctx: landuse]
en: education
da_DK: uddannelse

en: Retail
da_DK: Detailhandel

[ctx: landuse]
en: retail
da_DK: detailhandel

en: Commercial
da_DK: Erhverv

[ctx: landuse]
en: commercial
da_DK: erhverv

en: Industrial
da_DK: Industri

[ctx: landuse]
en: industrial
da_DK: industri

[ctx: industrial]
en: bakery
da_DK: bageri

[ctx: industrial]
en: brewery
da_DK: bryggeri

[ctx: industrial]
en: brickyard
da_DK: teglværk

[ctx: industrial]
en: distributor
da_DK: distributør

[ctx: industrial]
en: factory
da_DK: fabrik

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
da_DK: mølleri

[ctx: industrial]
en: heating_station
da_DK: fjernvarme

[ctx: industrial]
en: machine_shop
da_DK: maskinehandel

[ctx: industrial]
en: oil
da_DK: olie

[ctx: industrial]
en: port
da_DK: havn

[ctx: industrial]
en: salt_pond
da_DK: saltdam

[ctx: industrial]
en: sawmill
da_DK: savværk

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
da_DK: losseplads

[ctx: industrial]
en: shipyard
da_DK: skibsværft

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
da_DK: slagteri

[ctx: industrial]
en: warehouse
da_DK: lager

[ctx: industrial]
en: wellsite
da_DK: borested

en: Garages
da_DK: Garager

[ctx: landuse]
en: garages
da_DK: garager

en: Railway Land
da_DK: Baneterræn

[ctx: landuse]
en: railway
da_DK: jernbane

en: Military
da_DK: Militært område

[ctx: landuse]
en: military
da_DK: militært område

en: Construction Area
da_DK: Byggeplads

[ctx: landuse]
en: construction
da_DK: byggeri

en: Construction type
da_DK: Konstruktion type

[ctx: landuse]
en: Residential Area
da_DK: Beboelsesområde

[ctx: landuse]
en: Education
da_DK: Uddannelse

[ctx: landuse]
en: Retail
da_DK: Detailhandel

[ctx: landuse]
en: Commercial
da_DK: Kommerciel

[ctx: landuse]
en: Industrial
da_DK: Industriel

[ctx: landuse]
en: Garages
da_DK: Garager

[ctx: landuse]
en: Railway Land
da_DK: Jernbane Land

[ctx: landuse]
en: Military
da_DK: Militær

[ctx: landuse]
en: Religious
da_DK: Religiøs

[ctx: landuse]
en: Cemetery
da_DK: Kirkegård

en: Brownfield
da_DK: Tidligere bebygget grund

[ctx: landuse]
en: brownfield
da_DK: tidligere bebygget grund

en: Greenfield
da_DK: Ny byggegrund

en: Landfill
da_DK: Losseplads

[ctx: landuse]
en: landfill
da_DK: losseplads

en: Quarry
da_DK: Grusgrav/stenbrud

en: Annotation
da_DK: Henvisning

en: Alternative name
da_DK: Alternativt navn

en: Historical name
da_DK: Historisk navn

en: Local name
da_DK: Lokalt navn

en: Regional name
da_DK: Regionalt navn

en: National name
da_DK: Nationalt navn

en: International name
da_DK: Internationalt navn

en: Official name
da_DK: Officielt navn

en: Common name abbreviation
da_DK: Forkortet navn

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address has no house number
da_DK: Adressen har ikke noget husnummer

en: Optional tag only for address without addr:street
da_DK: Valgfrit tag kun for adresse uden addr:street

en: Address Interpolation
da_DK: Adresse-interpolering

en: Numbering scheme
da_DK: Nummereringssystem

en: odd
da_DK: ulige

en: even
da_DK: lige

en: alphabetic
da_DK: alfabetisk

en: Accuracy
da_DK: Præcision

en: actual
da_DK: faktiske

en: estimate
da_DK: estimat

en: potential
da_DK: potentiale

en: Contact (Common Schema)
da_DK: Kontakt (Almindeligt skema)

en: Email Address
da_DK: E-mailadresse

en: Mobile phone number
da_DK: Mobiltelefonnummer

en: Fax Number
da_DK: Faxnummer

en: Image
da_DK: Billede

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
da_DK: Lignende tags, men forskelligt taggingskema:

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
da_DK: Kontakt (Skema med ''contact:*'' præfiks)

en: Social Networks
da_DK: Sociale medier

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
da_DK: En kort tekst med yderligere oplysninger.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
da_DK: Den kan være synlige for slutbrugeren (måske ved hjælp af et søgesystem eller et kort med pop-ops).

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
da_DK: Et vigtigt tip for andre kortlæggere (ikke for slutbrugeren).

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
da_DK: Et tip til andre kortlæggere (ikke for slutbrugeren), om at et objekt har brug for en forbedring.

en: outer segment
da_DK: ydre segment

en: inner segment
da_DK: indre segment

en: Boundary
da_DK: Grænse

en: Boundary type
da_DK: Grænsetype

en: maritime
da_DK: maritim

en: national_park
da_DK: national park

en: postal_code
da_DK: postnummer

en: protected_area
da_DK: beskyttet område

en: place
da_DK: sted

en: Sub area
da_DK: Underområde

en: Administration centre
da_DK: Administrationscenter

en: Label point
da_DK: Etiketpunkt

en: Outline of building
da_DK: Omrids af bygningen

en: Inner segment
da_DK: Indre segment

en: Roof ridge
da_DK: Tagryg

en: Roof edge
da_DK: Tagkant

en: Site
da_DK: Sted

en: Site name
da_DK: Stednavn

en: where to place the label
da_DK: hvor etiketten placeres

en: perimeter of the site
da_DK: omkreds af stedet

en: entrances to the site, on the perimeter
da_DK: indgange til stedet, på omkredsen

en: members of site
da_DK: medlemmer af stedet

en: Turn Restriction
da_DK: Svingbegrænsning

en: Restriction
da_DK: Begrænsning

en: no_left_turn
da_DK: ingen_venstre_sving

en: no_right_turn
da_DK: ingen_højre_sving

en: no_straight_on
da_DK: ingen_lige_ud

en: no_u_turn
da_DK: ingen_u_vendinger

en: only_right_turn
da_DK: kun_højre_sving

en: only_left_turn
da_DK: kun_venstre_sving

en: only_straight_on
da_DK: kun_lige_ud

en: Except
da_DK: Undtagen

en: psv
da_DK: bus

en: bicycle
da_DK: cykel

en: motorcar
da_DK: bil

en: emergency
da_DK: udrykningskøretøj

en: from way
da_DK: fra vej

en: via node or ways
da_DK: via punkt eller veje

en: to way
da_DK: til vej

en: Lane Connectivity
da_DK: Baneforbindelser

en: Enforcement
da_DK: Håndhævelse

en: check
da_DK: kontrol

en: maxheight
da_DK: makshøjde

en: maxspeed
da_DK: makshastighed

en: maxweight
da_DK: maksvægt

en: mindistance
da_DK: minafstand

en: toll
da_DK: bompenge

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
da_DK: Maks. højde (meter, kun hvis håndhævelse er makshøjde)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
da_DK: Maks. fart (km/t, kun hvis håndhævelse er makshastighed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
da_DK: Maks. vægt (ton, kun hvis håndhævelse er maksvægt)

en: Min. vehicle distance (meters, only if enforcement=mindistance)
da_DK: Min. køretøjsafstand (meter, kun hvis håndhævelse=min. afstand)

en: location of enforcement device
da_DK: placering for håndhævelsesenhed

en: node on way where enforcement starts
da_DK: punkt på vej hvor håndhævelse starter

en: where enforcement ends
da_DK: hvor håndhævelse slutter

en: traffic light or barrier that stops you
da_DK: trafiklys eller barriere der stopper dig

en: Enforcement (average speed)
da_DK: Håndhævelse (gennemsnitshastighed)

en: ways forming the section of measurement
da_DK: veje, der udgør målingens sektion

en: Routes
da_DK: Ruter

en: Bicycle Route
da_DK: Cykelrute

[ctx: network]
en: local
da_DK: lokal

en: Mountain Biking Route
da_DK: Mountainbikerute

en: Hiking Route
da_DK: Vandrerute

en: Walking Route
da_DK: Gårute

en: Running Route
da_DK: Løberute

en: Fitness Trail
da_DK: Fitnessrute

en: fitness station
da_DK: fitnessstation

en: Riding Route
da_DK: Riderute

en: Piste Route
da_DK: Pisterute

en: link segment
da_DK: forbindelsessegment

en: shortcut segment
da_DK: genvejssegment

en: variant segment
da_DK: variantsegment

en: entry points
da_DK: startpunkter

en: Ski Route
da_DK: Skirute

en: alpine
da_DK: alpint

en: Detour Route
da_DK: Omkørselsrute

en: Ref of the way this is a detour to
da_DK: Ref på vejen dette er en omvej til

en: fork node for alternative routes
da_DK: forgreningsnode for alternative ruter

en: Railway Route
da_DK: Jernbanerute

en: Road Route
da_DK: Vejrute

en: Superroute
da_DK: Superrute

en: Route Network
da_DK: Rutenetværk

en: member
da_DK: medlem

en: Route Node Network
da_DK: Rutenode-netværk

[ctx: network]
en: international cycling
da_DK: international cykling

[ctx: network]
en: national cycling
da_DK: national cykling

[ctx: network]
en: regional cycling
da_DK: regional cykling

[ctx: network]
en: local cycling
da_DK: lokal cykling

[ctx: network]
en: international riding
da_DK: international ridning

[ctx: network]
en: national riding
da_DK: national ridning

[ctx: network]
en: regional riding
da_DK: regional ridning

[ctx: network]
en: local riding
da_DK: lokal ridning

[ctx: network]
en: international walking
da_DK: international vandring

[ctx: network]
en: national walking
da_DK: national vandring

[ctx: network]
en: regional walking
da_DK: regional vandring

[ctx: network]
en: local walking
da_DK: lokal vandring

en: route
da_DK: rute

en: junction
da_DK: knudepunkt

en: connection route
da_DK: forbindelsesrute

en: connection junction
da_DK: forbindelsesknudepunkt

en: Associated Street
da_DK: Tilknyttet gade

en: house
da_DK: hus

en: Street
da_DK: Gade

en: ways being part of street
da_DK: veje der er del af gaden

en: addresses belonging to the street
da_DK: adresser der hører til gaden

en: houses belonging to the street
da_DK: huse der hører til gaden

en: anything related to the street
da_DK: alt der er relateret til gaden

en: Destination Sign
da_DK: Retningsskilt

en: Destination written on sign (w/o distance)
da_DK: Destination skrevet på skilt (uden afstand)

en: Time (hh:mm, for trekking)
da_DK: Tid (tt:mm, for vandring)

en: Color of text (HTML name or hexadecimal code)
da_DK: Farve på tekst (HTML-navn eller hexadecimal kode)

en: Color of border/arrow (HTML name or hexadecimal code)
da_DK: Farve på kant/pil (HTML-navn eller hexadecimal kode)

en: last way before junction
da_DK: sidste vej inden kryds

en: node of the intersection
da_DK: punkt for krydsning

en: first way after junction
da_DK: første vej efter kryds

en: position of sign
da_DK: skilts placering

en: Waterway
da_DK: Vandløb

en: Subtype of waterway (largest one of members)
da_DK: Undertype af vandløb (den største af medlemmerne)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
da_DK: Navn på flod/sø/hav/ocean den løber ind i

en: waterways (no riverbank)
da_DK: vandløb (ingen flodbred)

en: branch waterways (no riverbank)
da_DK: sidevandløb (ingen flodbred)

en: spring of waterway
da_DK: vandløbsudspring

en: place where waterway ends
da_DK: sted, hvor vandløbet ender

en: ways supported by (on top of) the bridge
da_DK: veje der understøttes af (ovenpå) broen

en: ways passing under the bridge
da_DK: veje der passerer under broen

en: way forming the outline footprint
da_DK: veje der danner omridset af aftryk

en: edge ways parallel to ''across''
da_DK: kantveje parallelt med ''på tværs''

en: ways passing through the tunnel
da_DK: veje der passerer gennem tunnelen

en: edge ways parallel to ''through''
da_DK: kantveje parallelt med ''gennem''

en: Even housenumber in odd address interpolation.
da_DK: Lige husnummer i ulige adresse interpolation.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
da_DK: Ulige husnummer i selv adresse interpolation.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
da_DK: Vej med {0}. Tag hver husnummer separat, hvis det er muligt.

en: End node without housenumber in address interpolation.
da_DK: Slutknude uden husnummer i adresseinterpolation.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
da_DK: Objekt har ingen {0}, men det har {1} og {2} hvis værdi ligner et husnummer.

en: Same value of {0} and {1}
da_DK: Samme værdi som {0} og {1}

en: {0} without number
da_DK: {0} uden nummer

en: {0} without {1}
da_DK: {0} uden {1}

en: {0} without access tags such as {1}, {2}, or {3}.
da_DK: {0} uden adgangstag såsom {1}, {2} eller {3}.

en: suspicious barrier
da_DK: mistænkelig barriere

en: Suspicious {0} on a connection of a small highway with a larger highway
da_DK: Mistænkelig {0} på en forbindelse mellem en mindre vej og en større vej

en: {0} without {1} or {2}
da_DK: {0} uden {1} eller {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
da_DK: {0} uden {1}, {2} eller {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
da_DK: {0} uden {1}, {2}, {3} eller {4}

en: suspicious tag combination
da_DK: mistænkelig tag kombination

en: {0} together with {1}
da_DK: {0} sammen med {1}

en: {0} together with {1} and {2}
da_DK: {0} sammen med {1} og {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
da_DK: to objekter, et med {0} og et med {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
da_DK: {0} på en indre multipolygon ring uden yderligere tags

en: incomplete object: only {0}
da_DK: ufuldstændigt objekt: kun {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
da_DK: ufuldstændigt objekt: kun {0} og {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
da_DK: {0} sammen med {1} og modstridende værdier

en: {0} on suspicious object
da_DK: {0} på mistænkeligt objekt

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
da_DK: {0} sammen med {1}. Retningen for flowet er defineret af vejens retning. Brug {1} på {0} kun i de sjældne tilfælde af adgangsbegrænsning.

en: natural water used for swimming pool
da_DK: natural water brugt til swimming pool

en: sport without physical feature
da_DK: sport uden fysisk funktion

en: alternative name without {0}
da_DK: alternativt navn uden {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
da_DK: mangelfuld brug af {0} på vej uden {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
da_DK: Samme værdi som {0}, {1} og {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
da_DK: {0} og {1} sammen med {2} og modstridende værdier

en: {0} on a relation without {1}
da_DK: {0} på en relation uden {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
da_DK: Langt vandløb med {0}, men uden et tag, der definerer det som tunnel eller under jorden. Fjern {1} eller tilføj et tunnel tag hvis relevant. Tjek også krydsende broer og deres {1} tags.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
da_DK: Kort vandløb med {0}, men uden et tag, der definerer det som tunnel eller under jorden. Fjern {1} eller tilføj et tunnel tag hvis relevant. Tjek også krydsende broer og deres {1} tags.

en: possibly missing {0} tag
da_DK: mangler måske {0} tag

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
da_DK: Forskellige antal baner i nøglerne {0} og {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
da_DK: gade med ulige antal {0}, men uden {1} og {2} eller {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
da_DK: {0} sammen med {1}. Tag hver hydrant separat.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
da_DK: {0} sammen med {1} på et punkt. Fjern {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
da_DK: Et lineært objekt {0} uden {1} har et tag, der indikerer, at det er et område.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
da_DK: {0} sammen med {1}. Fjern {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
da_DK: Kombineret gang- og cykelsti uden {0}.

en: {0} without {1} and {2}
da_DK: {0} uden {1} og {2}

en: {0} together with {1} but without {2}
da_DK: {0} sammen med {1} men uden {2}

en: {0} together with {1} and conflicting values plus no {2}
da_DK: {0} sammen med {1} og modstridende værdier samt ingen {2}

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
da_DK: {0} sammen med {1}. Sandsynligvis menes {2}.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
da_DK: {0} sammen med {1}. Bør bruges på en mindre vejtype eller et punkt

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
da_DK: {0} sammen med {1}. Er fixme rettet?

en: Use {0} only as value of {1}
da_DK: Brug {0} kun som værdi af {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
da_DK: {0} sammen med {1} ved højre-sidede trafik

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
da_DK: {0} sammen med {1} ved venstre-sidede trafik

en: No grooming defined for {0} skiing, add {1}
da_DK: Ingen præparet tilstand defineret for {0} skiløb, tilføj {1}

en: No difficulty defined for skiing, add {0}
da_DK: Ingen sværhedsgrad defineret for skiløb, tilføj {0}

en: {0} is lower than {1} on {2}.
da_DK: {0} er lavere end {1} på {2}.

en: {0} is lower or equal to {1} on {2}
da_DK: {0} er lavere end eller lig med {1} på {2}

en: {0} is deprecated
da_DK: {0} er forældet

en: deprecated tagging
da_DK: forældede tags

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
da_DK: ''{0}'' er meningsløst, brug mere specifikke tags, f.eks. ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
da_DK: ''{0}'' angiver ikke den officielle form for transport, brug for eksempel ''{1}''

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
da_DK: {0}={1} er uspecifik. I stedet for ''{1}'' skal der gives flere oplysninger om, hvad der præcist skal fastsættes.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
da_DK: Forkert brug af {0} tag. Fjern {1}, fordi det er klart at betegnelsen mangler selv uden en ekstra tag.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
da_DK: {0} er uspecifik. Brug i stedet nøglen fixme, oplysninger om hvad der præcist skal rettes skal være i værdien af fixme.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
da_DK: {0} er forældet. Brug i stedet en multipolygon.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
da_DK: {0} er forældet. Angiv interval ved brug af opening_hours syntaks

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
da_DK: {0} er forældet. Slet dette objekt og brugt et privat lag i stedet

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
da_DK: {0}={1} er uspecifik. Erstat ''{1}'' med en bestemt værdi.

en: {0} should be replaced with {1}
da_DK: {0} bør erstattes med {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
da_DK: {0} = {1}; fjern {0}

en: {0} is unspecific
da_DK: {0} er uspecifik

en: Unusual key {0}, maybe {1} or {2} is meant
da_DK: Usædvanlig nøgle {0}, måske menes {1} eller {2}

en: Unspecific tag {0}
da_DK: Uspecifik tag {0}

en: Definition of {0} is unclear
da_DK: Definition af {0} er uklar

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
da_DK: {0} kan ikke anbefales. Brug vend vejretninger funktionen fra menuen værktøjer.

en: key with uncommon character
da_DK: nøgle med ualmindelig karakter

en: uncommon short key
da_DK: ualmindelig kort nøgle

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
da_DK: {0} er unøjagtig. Brug separate tags for hver specifikke type, f.eks. {1} eller {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
da_DK: {0} er forældet for {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
da_DK: {0} er forældet. Brug {1}: nøgle præfikset i stedet.

en: questionable key (ending with a number)
da_DK: tvivlsom nøgle (slutter med et tal)

en: The key {0} has an uncommon value.
da_DK: Nøglen {0} har en usædvanlig værdi.

en: misspelled value
da_DK: værdi stavet forkert

en: wrong value: {0}
da_DK: forkert værdi: {0}

en: {0} is not a building type.
da_DK: {0} er ikke en bygningstype.

en: unusual value of {0}
da_DK: usædvanlig værdi for {0}

en: {0} as a tag on an object. Roles are specified in the relation members list instead.
da_DK: {0} som et tag på et objekt. Roller angives i stedet i medlemslisten for relationen.

en: {0} with a temporary URL which may be outdated very soon
da_DK: {0} med en midlertidig URL, som muligvis bliver forældet meget snart

en: {0} should be replaced by {1}
da_DK: {0} bør erstattes med {1}

en: {0} on a node. Should be used on a way.
da_DK: {0} på et punkt. Bør bruges på en vej.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
da_DK: {0} på et punkt. Bør bruges på en vej eller relation.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
da_DK: {0} på et punkt. Bør tegnes som et område.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
da_DK: {0} på et punkt. Bør bruges i en relation

en: {0} on a way. Should be used on a node.
da_DK: {0} på en vej. Bør bruges på et punkt.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
da_DK: {0} på en vej. Bør bruges i en relation

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
da_DK: {0} på en lukket vej. Bør bruges på en ulukket vej.

en: {0} on a relation
da_DK: {0} på en relation

en: node connects highway and building
da_DK: punkt forbinder vej og bygning

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
da_DK: Objekt ved position 0.00E 0.00N. Der er intet i denne position undtagen en allerede kortlagt vejrbøje.

en: {0} on a node
da_DK: {0} på et punkt

en: Building inside building
da_DK: Bygning inden i bygning

en: Overlapping buildings
da_DK: Overlappende bygninger

en: Overlapping Water Areas
da_DK: Overlappende vandområder

en: Water area inside water area
da_DK: Vandområde inde i vandområde

en: Overlapping Areas
da_DK: Overlappende områder

en: {0} inside {1}
da_DK: {0} inden i {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
da_DK: Overlappende identiske naturområder

en: Overlapping Identical Landuses
da_DK: Overlappende identiske landområder

en: isolated node which must be connected to a way
da_DK: isoleret punkt som skal være forbundet til en vej

en: node connects waterway and bridge
da_DK: node forbinder vandløb og bro

en: {0} node connected to a highway
da_DK: {0} punkt forbundet til en vej

en: {0} node connected to an underground object
da_DK: {0} knudepunkt forbundet til et underjordisk objekt

en: suspicious roundabout direction
da_DK: rundkørsel med mistænkelig retning

en: {0} on a large area
da_DK: {0} på et stort område

en: {0} on a small area
da_DK: {0} på et lille område

en: Too large building
da_DK: For stor bygning

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
da_DK: Vandløb ender uden en forbindelse til et andet vandløb eller retningen af vandløbet er forkert.

en: Coastline inside {1}
da_DK: Kystlinje inden i {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
da_DK: {0} bør være på punktet hvor {1} og {2} krydser

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
da_DK: {0} er tagget for det lineære vandløb. Til at tagge vandområdet brug {1} + {2} i stedet.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
da_DK: Færgerute er ikke forbundet med vejnet eller forgrening.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
da_DK: Færgerute er ikke forbundet til en færgeterminal eller forgrening.

en: Railways connection node without {0} or {1}
da_DK: Jernbaneforbindelsesnode uden {0} eller {1}

en: Node should be connected to two or more ways
da_DK: Node bør være forbundet til to eller flere veje

en: abbreviated street name
da_DK: forkortet gadenavn

en: wrong highway tag on a node
da_DK: forkert vej tag på et punkt

en: wrong crossing tag on a way
da_DK: forkert krydsnings tag på en vej

en: Unnamed unclassified highway
da_DK: Unavngivet uklassificeret vej

en: highway without a reference
da_DK: vej uden en reference

en: Unspecific highway type
da_DK: Uspecifik vej type

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
da_DK: {0} er forældet, brug {1} i stedet. Tjek også lignende tags som {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
da_DK: perronovergang ved jernbane uden {0}

en: railway crossing without {0}
da_DK: jernbaneoverkørsel uden {0}

en: {0} without right of way
da_DK: {0} uden forkørselsret

en: Area with {0} above {1} is invalid
da_DK: Område med {0} over {1} er ugyldigt

en: {0} with trailing number
da_DK: {0} med efterfølgende tal

en: questionable value (ending with a number)
da_DK: tvivlsom værdi (slutter med et tal)

en: {0} with multiple values
da_DK: {0} med flere værdier

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
da_DK: tom værdi i semikolon-separeret ''{0}''

en: numerical key
da_DK: numerisk nøgle

en: {0} value with + sign
da_DK: {0} værdi med + tegn

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
da_DK: {0} skal være et helt tal mellem -5 og 5

en: negative {0} value
da_DK: negativ {0} værdi

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
da_DK: {0} skal kun have numre med valgfri .5 intervaller

en: {0} is unnecessary for {1}
da_DK: {0} er unødvendig for {1}

en: unnecessary tag
da_DK: unødvendigt tag

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
da_DK: usædvanlig værdi for {0}: brug forkortelse for enhed og mellemrum mellem værdi og enhed

en: unusual value of {0}: use '' for foot and " for inches, no spaces
da_DK: usædvanlig værdi for {0}: brug '' for fod og " for tommer, ingen mellemrum

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
da_DK: usædvanlig værdi for {0}: brug . i stedet for , som decimalseparator

en: unusual value of {0}: meters is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
da_DK: usædvanlig værdi for {0}: meter er standard; kun positive værdier; punktum er decimalseparator; hvis enheder, sæt mellemrum og derefter enhed

en: tonne
da_DK: ton

en: unusual value of {0}: {1} is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
da_DK: usædvanlig værdi for {0}: {1} er standard; kun positive værdier; punktum er decimalseparator; hvis enheder, sæt mellemrum og derefter enhed

en: km/h
da_DK: km/t

en: kilometers
da_DK: kilometer

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
da_DK: spænding bør være i volt uden enheder/skilletegn/mellemrum

en: imprecise value of {0}
da_DK: uprecist værdi for {0}

en: an integer value in millimeters, without unit
da_DK: en heltalsværdi i millimeter, uden enhed

en: unusual {0} value on narrow gauge railway
da_DK: usædvanlig {0} værdi på smalsporsbane

en: {0} must be a numeric value
da_DK: {0} skal være en numerisk værdi

en: {0} must be a positive integer number
da_DK: {0} skal være et positivt heltal

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
da_DK: {0} skal være en numerisk værdi, i meter og uden enheder

en: Unnecessary amount of decimal places
da_DK: Unødvendigt antal decimaler

en: Airport tagging
da_DK: Lufthavnsmærkning

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
da_DK: usædvanlig værdi for {0}: angiv enhed f.eks. {1} eller {2}; kun positive værdier; punktum er decimalseparator; mellemrum mellem værdi og enhed

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
da_DK: Numerisk navn: {0}. Måske menes {1} eller {2}.

en: Unusually large value of {0}, possibly centimeter units are meant?
da_DK: Usædvanlig stor værdi for {0}, måske menes centimeterenheder?

en: relation without type
da_DK: relation uden type

en: {0} relation without {0} tag
da_DK: {0} relation uden {0} tag

en: way with {0} is part of a {1} route relation
da_DK: vej med {0} er en del af en {1} rute-relation

en: {0} of {1} member and {0} relation differ
da_DK: {0} for {1} medlem og {0} relation er forskellige

en: religion without denomination
da_DK: religion uden trosretning

en: unknown christian denomination
da_DK: ukendt kristen trosretning

en: unknown muslim denomination
da_DK: ukendt muslimsk trosretning

en: unknown jewish denomination
da_DK: ukendt jødisk trosretning

en: street name contains ss
da_DK: gadenavn indeholder ss

en: street name contains ß
da_DK: gadenavn indeholder ß

en: {0} is deprecated in {1}
da_DK: {0} er forældet i {1}

en: {0} is unnecessary
da_DK: {0} er unødvendig

en: {0} is optional on {1}
da_DK: {0} er valgfri på {1}

en: {0} makes no sense
da_DK: {0} giver ingen mening

en: Nodes duplicating parent way tags
da_DK: Punkter der duplikerer "forældre"-vej tags

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
da_DK: {0} sammen med {1} og {2}. Fjern {0}.

en: descriptive name
da_DK: beskrivende navn

en: {0} should not be uploaded
da_DK: {0} bør ikke uploades

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
da_DK: wikipedia tag har ikke angivet noget sprog, brug ''wikipedia''=''sprog:sidetitel''

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
da_DK: wikipedia tag har et ukendt sprog præfiks

en: wikipedia tag format is deprecated
da_DK: wikipedia tag format er forældet

en: ''wikipedia''=''language:page title''
da_DK: ''wikipedia''=''sprog:sidetitel''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
da_DK: wikipedia ''{0}'' sprog er forældet, brug ''{1}'' i stedet

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
da_DK: wikipedia ''{0}'' sprog er ugyldigt, brug ''{1}'' i stedet

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
da_DK: {0} tag bør ikke have URL-kodede værdier som ''%27''

en: wikipedia title should not start with a space after language code
da_DK: wikipedia titel bør ikke starte med et mellemrum efter sprogkoden

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
da_DK: wikipedia titel bør ikke have ''{0}'' præfiks

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
da_DK: wikipedia sidetitel bør have første bogstav stort

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
da_DK: wikipedia sidetitel bør have mellemrum i stedet for understreger (''_''→'' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
da_DK: wikipedia sprog synes at være duplikeret, f.eks. da:da:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
da_DK: wikidata tag skal være i Qnnnn format, hvor n er et ciffer

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
da_DK: wikipedia tag er sat, men der er ingen wikidata tag. Wikipedia udvidelse kan hjælpe med wikidata id opslag

en: {0} value looks like a {1} value
da_DK: {0} værdi ligner en {1} værdi

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
da_DK: ''{0}''-tag er angivet, men ingen ''{1}''-tag. Sørg for at angive ''wikipedia=sprog:værdi'' for hovedartiklen og valgfrit ''wikipedia:sprog=værdi'' kun for yderligere artikler, der ikke bare er andre sprogvarianter af hovedartiklen.

en: Hide icons at low zoom
da_DK: Skjul ikoner ved lav zoom

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
da_DK: Mindre skæmmende punktsymboler ved lav zoom

en: Hide tagged waynodes at low zoom
da_DK: Skjul tagget vejpunkter ved lav zoom

en: Display street labels (at high zoom)
da_DK: Vis gadenavne (ved høj zoom)

en: Use alternative turn restriction icon set
da_DK: Brug alternativ svingbegrænsningsikonsæt

en: Display fill colour of areas with place=*
da_DK: Vis fyldfarve for områder med place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
da_DK: Områder er kun tegnet med fyld omkring deres indre kanter

en: Display note=* annotation on nodes
da_DK: Vis note=* anmærkning på punkter

en: imagico.de: Prokletije Mountains
da_DK: imagico.de: Prokletije-bjergene

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
da_DK: Billeder fra sen sommer, hvor de sædvanlige kilder er stærkt begrænset af skyer og sne (naturlige farver)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
da_DK: Kommune Tirana (Open Labs GeoPortal)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
da_DK: Gader og bygninger leveret af Tiranas kommune, hostet af Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
da_DK: Kommune Tirana - Offentlig transport (Open Labs GeoPortal) (overlejring)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
da_DK: Busstoppesteder og linjer leveret af Tiranas kommune, hostet af Open Labs

en: Image of Base Maps, Topographic Map - Durrës and Tirana
da_DK: Billede af basiskort, topografisk kort - Durrës og Tirana

en: ORTHOPHOTO 2018 8CM Durrës and Tirana
da_DK: ORTHOPHOTO 2018 8CM Durrës og Tirana

en: Ortofoto 2015 (20cm) of Albania
da_DK: Ortofoto 2015 (20cm) af Albanien

en: Statistical units, Census Local Government Units (INSTAT)
da_DK: Statistiske enheder, folketællingsenheder for lokale myndigheder (INSTAT)

en: Adress System Albania (ASIG)
da_DK: Adressesystem Albanien (ASIG)

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
da_DK: imagico.de: Den Antarktiske Halvø

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
da_DK: Seneste stort set skyfri Sentinel-2-billede af den centrale og sydlige del af den Antarktiske Halvø inklusive den østlige del af Alexander Island (naturlige farver)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
da_DK: imagico.de: Belgica-bjergene aften

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
da_DK: Landsat 8-aftenbillede af Belgica-bjergene, der viser en anden belysning i forhold til dagbilledet (naturlige farver)

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
da_DK: Største isfri område ved Østantarktis’ kyst - viser betydelige mængder af ikke-permanent is. (naturlige farver)

en: imagico.de: Cape Adare
da_DK: imagico.de: Kap Adare

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
da_DK: Seneste Sentinel-2-billede af Kap Adare og dele af det nordlige Victoria Land (naturlige farver)

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
da_DK: Ret klar og ajourført billede til opdatering af gletscherkanter (naturlige farver)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
da_DK: imagico.de: Enderby Land og Kemp Coast

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
da_DK: Sentinel-2-billeder af Enderby Land og Kemp Coast (naturlige farver)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
da_DK: imagico.de: Det sydligste Transantarktiske bjerge øst

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
da_DK: ASTER-billeder fra 2001-2009 fra det sydligste Transantarktiske bjerge - østlige halvkugle, positionsnøjagtigheden er dårlig i dele (naturlige farver med estimeret blå)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
da_DK: imagico.de: Det sydligste Transantarktiske bjerge vest

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
da_DK: ASTER-billeder fra 2001-2009 fra det sydligste Transantarktiske bjerge - vestlige halvkugle, positionsnøjagtigheden er dårlig i dele (naturlige farver med estimeret blå)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
da_DK: imagico.de: Lambert Gletscher øst

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
da_DK: Seneste Sentinel-2-billede af den vestlige del af Lambert Gletscher-regionen og den østlige Prydz Bay-kyst (naturlige farver)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
da_DK: imagico.de: Lambert Gletscher vest

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
da_DK: Seneste Sentinel-2-billede af den vestlige del af Lambert Gletscher-regionen (naturlige farver)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
da_DK: imagico.de: Larsen C isbrem efter afkalving

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
da_DK: Til opdatering af iskanten efter afkalvingen af isbjerget i 2017 (naturlige farver)

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
da_DK: imagico.de: Lützow-Holm Bugt

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
da_DK: Ajourført billede fra sen sæson eller et område, der er dårligt kortlagt i OSM for øjeblikket - masser af havis, vær forsigtig med at skelne mellem havis, isbremme og flydende gletschertunger. (naturlige farver)

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
da_DK: imagico.de: McMurdo Sound og Dry Valleys

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
da_DK: Ajourført billede fra sen sæson - ikke isminimum, vær forsigtig med at skelne mellem havis og isbremme. (naturlige farver)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Ohio Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
da_DK: ASTER-billeder fra 2001-2009 fra Ohio Range, positionsnøjagtigheden er dårlig i dele (naturlige farver med estimeret blå)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
da_DK: ASTER-billeder fra 2001-2009 fra Patuxent Range, positionsnøjagtigheden er dårlig i dele (naturlige farver med estimeret blå)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
da_DK: imagico.de: Pensacola-bjergene

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
da_DK: Uden for det almindelige Landsat-dækningsområde og derfor ikke i LIMA og Bing/Maxar/Esri/Mapbox (naturlige farver)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
da_DK: imagico.de: Sydlige Transantarktiske bjerge

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
da_DK: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island marts 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
da_DK: For det meste skyfrit billede, inklusive den sydlige del af Young Island (naturlige farver)

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
da_DK: 1:50k topografiske kort over McMurdo Dry Valleys produceret af USGS/LINZ

en: imagico.de: USGS 250k Topos Antarctica
da_DK: imagico.de: USGS 250k Topos Antarktis

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
da_DK: USGS Antarktis 1:250k rekognosceringsserie topografiske kort

en: imagico.de: USGS 500k Antarctica maps
da_DK: imagico.de: USGS 500k Antarktis-kort

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
da_DK: Forskellige USGS 1:500k kort: Antarctia rekognosceringsforeløbig base (Østantarktis’ kyst) og Antarctia skitserkort (Vestantarktis) (grå)

en: imagico.de: Victoria Land east
da_DK: imagico.de: Victoria Land øst

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
da_DK: Seneste Sentinel-2-billede af den østlige del af Victoria Land, nogle skyer ved kysten (naturlige farver)

en: imagico.de: Victoria Land west
da_DK: imagico.de: Victoria Land vest

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
da_DK: Seneste Sentinel-2-billede af den vestlige del af Victoria Land, nogle skyer ved kysten (naturlige farver)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
da_DK: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola-bjergene

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
da_DK: Seneste Sentinel-2-billede af Yamato eller Queen Fabiola-bjergene, Belgica-bjergene og Lützow-Holm Bugt (naturlige farver)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
da_DK: imagico.de: Young Island/Buckle Island januar 2020

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
da_DK: Skyfrit sommerbillede med havis (naturlige farver)

en: imagico.de: Young Island March 2020
da_DK: imagico.de: Young Island marts 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
da_DK: Næsten sky- og havisfri udsigt over øen (naturlige farver)

en: National Geographic Institute Argenmap gray
da_DK: National Geographic Institute Argenmap grå

en: Vector data from the National Geographic Institute of Argentina
da_DK: Vektordata fra National Geographic Institute of Argentina

en: National Geographic Institute Orthophotos Mosaic
da_DK: National Geographic Institute Orthophotos Mosaik

en: National Geographic Institute UAV photos mosaic
da_DK: National Geographic Institute UAV-fotos mosaik

en: National Parks Administration (WMS)
da_DK: Nationalparker Administration (WMS)

en: geoARBA - Buenos Aires Province Tax Agency (WMS)
da_DK: geoARBA - Buenos Aires Provins Skatteagentur (WMS)

en: National Glacier Inventory (WMTS)
da_DK: National Gletscherinventar (WMTS)

en: Educational map (WMS)
da_DK: Uddannelseskort (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
da_DK: Landbrugsministeriet (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
da_DK: Energi- og Mineministeriet (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
da_DK: imagico.de: Bahía Blanca (lavvande)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
da_DK: Vadeområder og øer ved kysten (naturlige farver)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
da_DK: imagico.de: Bahía Blanca (højvande)

en: AGRI black-and-white 2.5m
da_DK: AGRI sort-hvid 2,5m

en: LIST Topographic
da_DK: LIST Topografisk

en: DCS NSW Base Map
da_DK: DCS NSW Basis kort

en: DCS NSW Topographic Map
da_DK: DCS NSW Topografisk kort

en: DCS NSW Imagery
da_DK: DCS NSW Billeder

en: DCS NSW Imagery Dates
da_DK: DCS NSW Billeddatoer

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
da_DK: DCS NSW Administrative Grænser Forstad

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
da_DK: DCS NSW Administrative Grænser LGA

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
da_DK: DCS NSW Administrative Grænser Amt

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
da_DK: DCS NSW Administrative Grænser Sogn

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
da_DK: DCS NSW Administrative Grænser Statskov

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
da_DK: DCS NSW Administrative Grænser NPWS Reservat

en: DCS NSW Geocoded Addressing
da_DK: DCS NSW Geokodede Adresser

en: DCS NSW Land Parcel Lot
da_DK: DCS NSW Jordlod

en: NSW Land Zoning
da_DK: NSW Jordzoneinddeling

en: DCS NSW Floods 2021
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021

en: ACTmapi Imagery 2023-05
da_DK: ACTmapi Billeder 2023-05

en: ACTmapi Imagery 2023-09
da_DK: ACTmapi Billeder 2023-09

en: ACTmapi Imagery 2023-11
da_DK: ACTmapi Billeder 2023-11

en: ACTmapi Imagery 2024-02
da_DK: ACTmapi Billeder 2024-02

en: ACTmapi Imagery 2024-09
da_DK: ACTmapi Billeder 2024-09

en: ACTmapi Imagery 2025-03
da_DK: ACTmapi Luftfoto 2025-03

en: ACTmapi Current Imagery
da_DK: ACTmapi Aktuel Billedmateriale

en: City of Melbourne May 2018
da_DK: City of Melbourne maj 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
da_DK: City of Melbourne februar 2019

en: City of Melbourne May 2020
da_DK: City of Melbourne maj 2020

en: Main Roads WA Road Hierarchy
da_DK: Vest-Australiens hovedvejshierarki

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
da_DK: Gletschere på Northwest Heard Island (kortlagt i mellemtiden) (falsk farve IR)

en: imagico.de: Heard Island coast
da_DK: imagico.de: Heard Island kyst

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
da_DK: Seneste billede af Heard Island med indlandet for det meste skydækket, men kysten for det meste godt synlig (naturlige farver)

en: Vicmap Address - Address Point
da_DK: Vicmap Adresse - Adressepunkt

en: Vicmap Elevation - Contour Line
da_DK: Vicmap Höjde - Höjdekurve

en: Vicmap Hydro - Watercourse Line
da_DK: Vicmap Hydro - Vandløbslinje

en: Vicmap Property - Property Polygon
da_DK: Vicmap Ejendom - Ejendomspolygon

en: Vicmap Transport - Road Line
da_DK: Vicmap Transport - Vejlinje

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
da_DK: Maxar 2019-2020 Australske Bushfires Før begivenheden

en: DCS NSW Floods 2021 Bourke flood 2021 04 15cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Bourke oversvømmelse 2021 04 15cm

en: DCS NSW Floods 2021 Brewarrina flood 2021 04 14 15cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Brewarrina oversvømmelse 2021 04 14 15cm

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-Nepean Floods Central Sector 2021 03 15cm RGB
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Hawkesbury-Nepean Oversvømmelser Central Sektor 2021 03 15cm RGB

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-Nepean Floods West Sector 2021 03 15cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Hawkesbury-Nepean Oversvømmelser Vest Sektor 2021 03 15cm

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-nepean floods eastern sector 2021 03 25cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Hawkesbury-nepean oversvømmelser østlige sektor 2021 03 25cm

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-nepean floods southern sector 2021 03 16cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Hawkesbury-nepean oversvømmelser sydlige sektor 2021 03 16cm

en: DCS NSW Floods 2021 Lower clarence flood 2021 03 16cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Lower Clarence oversvømmelse 2021 03 16cm

en: DCS NSW Floods 2021 Mogil Mogil RGB 2021 04 10 Flood 15cm Rapid ortho
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Mogil Mogil RGB 2021 04 10 Oversvømmelse 15cm Rapid ortho

en: DCS NSW Floods 2021 Mungindi RGB 2021 04 10 Flood 15cm Rapid ortho
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Mungindi RGB 2021 04 10 Oversvømmelse 15cm Rapid ortho

en: DCS NSW Floods 2021 Walgett flood 2021 04 14 15cm
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser 2021 Walgett oversvømmelse 2021 04 14 15cm

en: DCS NSW Floods Historical Forbes 2012-03
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Historisk Forbes 2012-03

en: DCS NSW Floods Historical Forbes 2016-10
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Historisk Forbes 2016-10

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Grafton Flood 2022 03 02 10cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Mar 2022 Grafton Oversvømmelse 2022 03 02 10cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Hawkesbury-Nepean Flood 2022 03 09 13cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Mar 2022 Hawkesbury-Nepean Oversvømmelse 2022 03 09 13cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Lismore Flood 2022 03 02 8cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Mar 2022 Lismore Oversvømmelse 2022 03 02 8cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Ulmarra Flood 2022 03 03 8cm p3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Mar 2022 Ulmarra Oversvømmelse 2022 03 03 8cm p3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Wisemans Ferry 2022 03 13cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Mar 2022 Wisemans Ferry 2022 03 13cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 singleton flood 2022 03 10 10cm p3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Mar 2022 Singleton oversvømmelse 2022 03 10 10cm p3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Condobolin Flood 2021 11 13cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Condobolin Oversvømmelse 2021 11 13cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Forbes Flood East 2021 11 16 15cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Forbes Oversvømmelse Øst 2021 11 16 15cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Forbes Flood West 2021 11 17 15cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Forbes Oversvømmelse Vest 2021 11 17 15cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Lake Cowal North Flood 2021 12 36cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Lake Cowal Nord Oversvømmelse 2021 12 36cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Nanami Flood East 2021 11 15 9cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Nanami Oversvømmelse Øst 2021 11 15 9cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Nanami Flood West 2021 11 15 9cm P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Nanami Oversvømmelse Vest 2021 11 15 9cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 humbug creek flood 2021 12 16cm p3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Humbug Creek oversvømmelse 2021 12 16cm p3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 mirrool creek flood 2021 11 16cm p3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2021 Mirrool Creek oversvømmelse 2021 11 16cm p3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Balranald Flood 02122022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Balranald Oversvømmelse 02122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Bathurst Flood 14112022 10cm BGRN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Bathurst Oversvømmelse 14112022 10cm BGRN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Billabong Creek Flood 26112022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Billabong Creek Oversvømmelse 26112022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Condobolin Flood 22112022 10cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Condobolin Oversvømmelse 22112022 10cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Coreen Flood 17112022 10cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Coreen Oversvømmelse 17112022 10cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Corowa Yarrawonga Flood 25112022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Corowa Yarrawonga Oversvømmelse 25112022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Derriwong Flood 22112022 10cm P3 RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Derriwong Oversvømmelse 22112022 10cm P3 RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Forbes Flood 05112022 10cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Forbes Oversvømmelse 05112022 10cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Lake-Cargelligo Euabolong Flood 04122022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Lake-Cargelligo Euabolong Oversvømmelse 04122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Murray Wakool Flood 01122022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Murray Wakool Oversvømmelse 01122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Swan-Hill Flood 25112022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Swan-Hill Oversvømmelse 25112022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Tooleybuc Flood 01122022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Tooleybuc Oversvømmelse 01122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Wentworth Flood 03122022 15cm RGBN P3
da_DK: DCS NSW Oversvømmelser Nov 2022 Wentworth Oversvømmelse 03122022 15cm RGBN P3

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
da_DK: imagico.de: Østalpernes efterårsfarver 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
da_DK: Efterårsfarver i de østlige Alper - Østrig, Tyskland, Italien og Slovenien (naturlige farver)

en: Basemap of Austria, based on government data.
da_DK: Basemap af Østrig baseret på regeringsdata.

en: basemap.at Grey/Contour lines
da_DK: basemap.at Grå/Højdekurver

en: Basemap of Austria, based on government data. Gray with contour lines
da_DK: Basemap af Østrig baseret på regeringsdata. Grå med højdekurver

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
da_DK: Orthofoto-lag leveret af basemap.at. "Efterfølger" til geoimage.at-billeder.

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
da_DK: Annoterings-overlay leveret af basemap.at.

en: Terrain layer provided by basemap.at.
da_DK: Terrain-lag leveret af basemap.at.

en: basemap.at Surface
da_DK: basemap.at Overflade

en: Surface layer provided by basemap.at.
da_DK: Overfladelag leveret af basemap.at.

en: Orthophoto by Land Steiermark
da_DK: Orthophoto af Land Steiermark

en: Terrain Model by Land Steiermark
da_DK: Terrain Model af Land Steiermark

en: Steiermark Surface
da_DK: Steiermark Overflade

en: Surface Model by Land Steiermark
da_DK: Overflademodel af Land Steiermark

en: Tiris: DOM (Surface model)
da_DK: Tiris: DOM (Overflademodel)

en: Tiris: contour lines
da_DK: Tiris: højdekurver

en: Tiris: orthophoto infrared
da_DK: Tiris: orthophoto infrarød

en: Vienna: General purpose
da_DK: Wien: Generel brug

en: Vienna: Annotations
da_DK: Wien: Anmærkninger

en: Vienna: Aerial image
da_DK: Wien: Luftfoto

en: VoGIS: Aerial image
da_DK: VoGIS: Luftfoto

en: VoGIS: Zoning plan
da_DK: VoGIS: Zoningsplan

en: VoGIS: Heights and Terrain
da_DK: VoGIS: Højder og Terrain

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
da_DK: OpenStreetMap (Belgisk stil)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
da_DK: OpenStreetMap (Belgisk stil - fransk)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
da_DK: OpenStreetMap (Belgisk stil - hollandsk)

en: Cadastral Parcel
da_DK: Matrikelnummer

en: Digitaal Vlaanderen preliminary aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen foreløbige luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen most recent aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen seneste luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2024 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2024 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2023 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2023 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2022 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2022 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery, summer, colour
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2021 luftfotografi, sommer, farve

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery, summer, colour-infrared
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2021 luftfotografi, sommer, farve-infrarød

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2021 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2020 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2020 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2019 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2019 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery, summer, colour
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2018 luftfotografi, sommer, farve

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2018 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2017 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2017 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2016 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2016 luftfotos

en: Digitaal Vlaanderen 2015 aerial imagery, summer, colour
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2015 luftfotografi, sommer, farve

en: Digitaal Vlaanderen 2015 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2015 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2014 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2014 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 aerial imagery 10cm
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 luftfotos 10cm

en: Digitaal Vlaanderen 2013 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2013 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2012 aerial imagery, summer, colour
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2012 luftfotografi, sommer, farve

en: Digitaal Vlaanderen 2012 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2012 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2009 aerial imagery, summer, colour
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2009 luftfotografi, sommer, farve

en: Digitaal Vlaanderen 2008–2011 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2008–2011 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2005–2007 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2005–2007 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2000–2003 aerial imagery
da_DK: Digitaal Vlaanderen 2000–2003 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 1979–1990 aerial imagery, summer
da_DK: Digitaal Vlaanderen 1979–1990 luftfotografi, sommer

en: Digitaal Vlaanderen 1971 aerial imagery, summer, monochrome
da_DK: Digitaal Vlaanderen 1971 luftfotografi, sommer, monokrom

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview factor 0,25 m
da_DK: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview faktor 0,25 m

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, multidirectionale hillshade 0,25 m
da_DK: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, multidirektionel hillshade 0,25 m

en: URBIS numerical imagery
da_DK: URBIS numeriske billeder

en: URBISfr numerical imagery
da_DK: URBISfr numeriske billeder

en: URBISnl numerical imagery
da_DK: URBISnl numeriske billeder

en: URBIS most recent aerial imagery
da_DK: URBIS seneste luftfotos

en: URBIS 2023 aerial imagery
da_DK: URBIS 2023 luftfotos

en: URBIS 2022 aerial imagery (north-south)
da_DK: URBIS 2022 luftfotos (nord-syd)

en: URBIS 2022 aerial imagery (east-west)
da_DK: URBIS 2022 luftfotos (øst-vest)

en: URBIS 2021 aerial imagery (north-south)
da_DK: URBIS 2021 luftfotos (nord-syd)

en: URBIS 2021 aerial imagery (east-west)
da_DK: URBIS 2021 luftfotos (øst-vest)

en: URBIS 2020 aerial imagery
da_DK: URBIS 2020 luftfotos

en: URBIS 2019 aerial imagery
da_DK: URBIS 2019 luftfotos

en: URBIS 2018 aerial imagery
da_DK: URBIS 2018 luftfotos

en: URBIS 2017 aerial imagery
da_DK: URBIS 2017 luftfotos

en: URBIS 2016 aerial imagery
da_DK: URBIS 2016 luftfotos

en: URBIS 2015 aerial imagery
da_DK: URBIS 2015 luftfotos

en: URBIS 2014 aerial imagery
da_DK: URBIS 2014 luftfotos

en: URBIS 2012 aerial imagery
da_DK: URBIS 2012 luftfotos

en: URBIS 2009 aerial imagery
da_DK: URBIS 2009 luftfotos

en: URBIS 2004 aerial imagery
da_DK: URBIS 2004 luftfotos

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
da_DK: SPW(allonie) PICC numeriske billeder

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) seneste luftfotos

en: SPW(allonie) 2023 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2023 luftfotos

en: SPW(allonie) 2022 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2022 luftfotos

en: SPW(allonie) 2021 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2021 luftfotos

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2020 luftfotos

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2019 luftfotos

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2018 luftfotos

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2016 luftfotos

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2015 luftfotos

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2012-2013 luftfotos

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
da_DK: SPW(allonie) 2009-2010 luftfotos

en: SPW(allonie) shaded relief
da_DK: SPW(allonie) skygge-relief

en: TEC bus lines
da_DK: TEC buslinjer

en: TEC bus stops
da_DK: TEC busstoppesteder

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
da_DK: Ujævn og delvis overskyet dækning i sædvanlige kilder (naturlige farver)

en: imagico.de: Bouvet Island
da_DK: imagico.de: Bouvetøen

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
da_DK: Til mere præcis kortlægning af kystlinjer og gletsjere (naturlige farver)

en: IBGE Map of urban areas
da_DK: IBGE kort over byområder

en: IBGE Map of rural areas
da_DK: IBGE kort over landområder

en: IBGE Street Names
da_DK: IBGE gadenavne

en: Brazilian Army Topographic Maps
da_DK: Brasiliansk hærs topografiske kort

en: IBGE BC250 - Isolated Rural Locations
da_DK: IBGE BC250 - Isolerede landlige lokaliteter

en: IBGE BC250 - Rivers and Drainage
da_DK: IBGE BC250 - Floder og dræn

en: IBGE BC250 - Highways Stretches
da_DK: IBGE BC250 - Motorvejsstrækninger

en: IBGE BC250 - Indigenous Lands
da_DK: IBGE BC250 - Indfødte områder

en: IBGE BC250 - Sustainable Use Units
da_DK: IBGE BC250 - Bæredygtige brugsenheder

en: IBGE BC250 - Villages
da_DK: IBGE BC250 - Landsbyer

en: IBGE BC250 - Electrical Power Plant Generator
da_DK: IBGE BC250 - Elektrisk kraftværksgenerator

en: IBGE BC250 - Municipalities
da_DK: IBGE BC250 - Kommuner

en: IBGE Federal District addresses
da_DK: IBGE føderale distriktsadresser

en: Addresses data from IBGE
da_DK: Adressedata fra IBGE

en: 2015 Orthophotos provided by Belo Horizonte City Council.
da_DK: 2015 Orthophotos leveret af Belo Horizonte byråd.

en: Dourados (2018) and several districts (2020) high-res aerial imagery.
da_DK: Dourados (2018) og flere distrikter (2020) højopløselige luftfotos.

en: Dourados Street Names
da_DK: Dourados gadenavne

en: Street names and geometry in Dourados.
da_DK: Gadenavne og geometri i Dourados.

en: Aerial imagery in Fortaleza with 10 cm resolution. Note, this service uses geo-blocking.
da_DK: Luftfotos i Fortaleza med 10 cm opløsning. Bemærk, denne tjeneste bruger geo-blokering.

en: Fortaleza Street Names
da_DK: Fortaleza gadenavne

en: Street names and geometry in Fortaleza. Note, this service uses geo-blocking.
da_DK: Gadenavne og geometri i Fortaleza. Bemærk, denne tjeneste bruger geo-blokering.

en: 2019 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
da_DK: 2019 Orthophotos mosaik fra Rio de Janeiro by.

en: 2022 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
da_DK: 2022 Orthofoto-mosaik fra Rio de Janeiro by.

en: BA. Paulo Afonso. 2022 Urban Map with suburbs
da_DK: BA. Paulo Afonso. 2022 Bykort med forstæder

en: RS. Agudo. 2014 master plan
da_DK: RS. Agudo. 2014 Generalplan

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2023-02-01, over Candelâria, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. Before the floods of 2023.
da_DK: WorldView2-billeder leveret af Maxar og hostet på OpenAerialMap, dateret 2023-02-01, over Candelâria, i delstaten Rio Grande do Sul, Brasilien. Før oversvømmelserne i 2023.

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2024-05-15, over Candelâria, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. After the floods of 2024.
da_DK: WorldView2-billeder leveret af Maxar og hostet på OpenAerialMap, dateret 2024-05-15, over Candelâria, i delstaten Rio Grande do Sul, Brasilien. Efter oversvømmelserne i 2024.

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
da_DK: RS. Ibirubá. 2019 Generalplan. Byzoneinddeling

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2023-03-02, over Jacarezinho, Encantado, Roca Sales, Palma, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. Before the floods of 2023.
da_DK: WorldView2-billeder leveret af Maxar og hostet på OpenAerialMap, dateret 2023-03-02, over Jacarezinho, Encantado, Roca Sales, Palma, i delstaten Rio Grande do Sul, Brasilien. Før oversvømmelserne i 2023.

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2024-02-02, over Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil. Shows part of the city before the floods of 2024.
da_DK: WorldView2-billeder leveret af Maxar og hostet på OpenAerialMap, dateret 2024-02-02, over Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brasilien. Viser en del af byen før oversvømmelserne i 2024.

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
da_DK: RS. Quaraí. 2006 Generalplan. Kvarterer og landsbyer

en: WorldView3 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2024-05-15, over Relvado, Nova Bréscia, Travesseiro, Conventos, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. Before the floods of 2023.
da_DK: WorldView3-billeder leveret af Maxar og hostet på OpenAerialMap, dateret 2024-05-15, over Relvado, Nova Bréscia, Travesseiro, Conventos, i delstaten Rio Grande do Sul, Brasilien. Før oversvømmelserne i 2023.

en: Sobral Orthophoto 2017
da_DK: Sobral Orthofoto 2017

en: Aerial imagery in Sobral (main city and Aracatiaçu, Jaibaras, and Taperuaba districts).
da_DK: Luftfoto i Sobral (hovedbyen og distrikterne Aracatiaçu, Jaibaras og Taperuaba).

en: Curitiba Orthophoto 2019
da_DK: Curitiba Orthofoto 2019

en: Aerial imagery in Curitiba, released by the municipality.
da_DK: Luftfoto i Curitiba, udgivet af kommunen.

en: MAF Orthophoto
da_DK: MAF ortofoto

en: Orthophoto from the Ministry of Agriculture and Food of Bulgaria
da_DK: Ortofoto fra Bulgariens Ministerium for Landbrug og Fødevarer

en: GCCA: Cadastral parcels
da_DK: GCCA: Matrikelparceller

en: Cadastral parcels from Cadastral map of Bulgaria
da_DK: Matrikelparceller fra matrikelkort over Bulgarien

en: GCCA: Buildings
da_DK: GCCA: Bygninger

en: Buildings from Cadastral map of Bulgaria
da_DK: Bygninger fra matrikelkort over Bulgarien

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
da_DK: imagico.de: Rila- og Pirin-bjergene

en: Geobase Hydrography - English
da_DK: Geobase Hydrografi - Engelsk

en: Geobase Hydrography - French
da_DK: Geobase Hydrografi - Fransk

en: Geobase Roads - English
da_DK: Geobase Veje - Engelsk

en: Geobase Roads - French
da_DK: Geobase Veje - Fransk

en: Canvec - English
da_DK: Canvec - Engelsk

en: Canvec - French
da_DK: Canvec - Fransk

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
da_DK: imagico.de: Østkysten af Devon Island

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
da_DK: Kystlinjen er for det meste kortlagt i mellemtiden (falsk farve IR)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
da_DK: imagico.de: Nordlige Ellesmere Island

en: Assembled from July 2012 ASTER imagery (true color with estimated blue)
da_DK: Samlet fra juli 2012 ASTER-billeder (ægte farve med estimeret blå)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
da_DK: imagico.de: Nordlige Ellesmere Island juli 2016

en: Assembled from July 2016 ASTER imagery (true color with estimated blue)
da_DK: Samlet fra juli 2016 ASTER-billeder (ægte farve med estimeret blå)

en: Toronto Orthorectified Imagery - Most current year
da_DK: Toronto Orthorektificerede billeder - Seneste år

en: York Region Imagery 2023
da_DK: York Region billeder 2023

en: Ontario Digital Surface Model (Lidar-Derived)
da_DK: Ontario Digital Overflademodel (Lidar-afledt)

en: Ontario Digital Surface Model (Imagery-Derived)
da_DK: Ontario Digital Overflademodel (Billede-afledt)

en: Surface model that contains full feature building and tree data
da_DK: Overflademodel, der indeholder fuldt udbyggede bygnings- og trædata

en: Ontario Digital Terrain Model (Imagery-Derived)
da_DK: Ontario Digital Terrænmodel (Billede-afledt)

en: Bare earth model that contains ground and terrain data
da_DK: Bar jordmodel, der indeholder jord- og terrændata

en: Ontario Forest Resources Inventory T1 Enhanced
da_DK: Ontario Skovressourceinventar T1 Forbedret

en: High resolution aerial imagery acquired for the Forest Resource Inventory program and  Forest Management Units
da_DK: Højopløselige luftfoto erhvervet til Skovressourceinventarprogrammet og Skovforvaltningsenheder

en: Ontario Forest Resources Inventory T2 Enhanced
da_DK: Ontario Skovressourceinventar T2 Forbedret

en: Geospatial Ontario Imagery Data Services - 2013 to 2017
da_DK: Geospatial Ontario billeddata-tjenester – 2013 til 2017

en: Geospatial Ontario Imagery Data Services - 2018 to 2022
da_DK: Geospatial Ontario billeddata-tjenester – 2018 til 2022

en: Maple Ridge Aerial Photography 2023
da_DK: Maple Ridge Luftfotografi 2023

en: High Resolution Digital Elevation Model Mosaic (DSM)
da_DK: Højopløseligt digitalt højdemodel-mosaik (DSM)

en: High Resolution Digital Elevation Model Mosaic (DTM)
da_DK: Højopløseligt digitalt terrænmodel-mosaik (DTM)

en: imagico.de: Fogo, Cape Verde
da_DK: imagico.de: Fogo, Kap Verde

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
da_DK: Billede fra efter udbruddet i 2014/2015 (naturlige farver)

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
da_DK: Mange meget grove kystlinjer kunne forbedres her, men meget sne dækker området, så det er ikke brugbart til gletsjer-kortlægning (falsk farve IR)

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
da_DK: Billede fra efter udbruddet i 2015 (naturlige farver)

en: Colombian Departments
da_DK: Colombianske departementer

en: Territorial entity of the first level of the political-administrative division of the State that groups municipalities and non-municipalized areas.
da_DK: Territorial enhed på det første niveau af den politisk-administrative opdeling af staten, der grupperer kommuner og ikke-kommunaliserede områder.

en: Colombian Postal Codes
da_DK: Colombianske postnumre

en: The postal code is a 6-digit code that complements the physical address and represents an area on the map of our country. This code determines the location and eliminates confusion with other neighborhoods or municipalities that have the same name.
da_DK: Postnummeret er en 6-cifret kode, der supplerer den fysiske adresse og repræsenterer et område på kortet over vores land. Denne kode bestemmer placeringen og eliminerer forvirring med andre kvarterer eller kommuner, der har det samme navn.

en: Colombian Rivers
da_DK: Colombianske floder

en: Vector cartography at a scale of 1:100,000 with total coverage of the Republic of Colombia. Contains information on territorial entities, land and river transport, hydrography, relief, orography, constructions. It is generated from the interpretation of objects in an orthorectified image coming from satellite or airborne platforms.
da_DK: Vektorkortlægning i skala 1:100.000 med fuld dækning af Republikken Colombia. Indeholder information om territoriale enheder, land- og flodtransport, hydrografi, relief, orografi, konstruktioner. Det genereres fra fortolkningen af objekter i et orto-rektificeret billede fra satellit- eller luftbårne platforme.

en: It contains an orthorectified raster mosaic of the Capital District of Bogotá, the Cerros Orientales and  part of the rural area of Bogotá of the localities of Ciudad Bolívar and Usme, corresponding to 75,000 hectares. It has 4 bands of the electromagnetic spectrum: Red, Green, Blue and Near Infrared, allowing to create a false color for forestry applications.
da_DK: Den indeholder et orto-rektificeret rastermosaik af hovedstadsdistriktet Bogotá, Cerros Orientales og en del af landområdet i Bogotá i lokaliteterne Ciudad Bolívar og Usme, svarende til 75.000 hektar. Den har 4 bånd af det elektromagnetiske spektrum: Rød, Grøn, Blå og Nær Infrarød, hvilket gør det muligt at skabe en falsk farve til skovbrugsformål.

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
da_DK: osm-hr: Knin 2007 luftfoto

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
da_DK: osm-hr: Zagreb 2012 luftfoto

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
da_DK: osm-hr: Zagreb 2018 luftfoto

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
da_DK: dgu.hr: Kroatien 2011 luftfoto

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
da_DK: dgu.hr: Kroatien 2014-2016 luftfoto

en: dgu.hr: Croatia 2017-2018 aerial imagery
da_DK: dgu.hr: Kroatien 2017-2018 luftfoto

en: dgu.hr: Croatia 2019-2020 aerial imagery
da_DK: dgu.hr: Kroatien 2019-2020 luftfoto

en: dgu.hr: Topo 25 new
da_DK: dgu.hr: Topo 25 ny

en: Czechia CUZK orthophoto (latest)
da_DK: Tjekkiet CUZK ortofoto (seneste)

en: Czechia CUZK orthophoto 2022 East
da_DK: Tjekkiet CUZK ortofoto 2022 Øst

en: Eastern half of Czech Republic photographed in June 2022. Pixel size 0.125 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
da_DK: Den østlige halvdel af Tjekkiet fotograferet i juni 2022. Pixeltæthed 0,125 m. Absolut positionsnøjagtighed 0,25 m.

en: Czechia CUZK orthophoto 2021 West
da_DK: Tjekkiet CUZK ortofoto 2021 Vest

en: Western half of Czech Republic photographed in 2021. May be particularly useful in some areas that were photographed unusually early - in April - before full vegetation growth. Pixel size 0.125 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
da_DK: Den vestlige halvdel af Tjekkiet fotograferet i 2021. Kan være særlig nyttig i nogle områder, der blev fotograferet usædvanligt tidligt - i april - før fuld vegetationstilvækst. Pixeltæthed 0,125 m. Absolut positionsnøjagtighed 0,25 m.

en: Czechia CUZK orthophoto 2020 East
da_DK: Tjekkiet CUZK ortofoto 2020 Øst

en: Eastern half of Czech Republic photographed in 2020. Pixel size 0.2 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
da_DK: Den østlige halvdel af Tjekkiet fotograferet i 2020. Pixeltæthed 0,2 m. Absolut positionsnøjagtighed 0,25 m.

en: Czechia CUZK orthophoto 2019 West
da_DK: Tjekkiet CUZK ortofoto 2019 Vest

en: Western half of Czech Republic photographed in 2019. Pixel size 0.2 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
da_DK: Den vestlige halvdel af Tjekkiet fotograferet i 2019. Pixeltæthed 0,2 m. Absolut positionsnøjagtighed 0,25 m.

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G hires render by freemap.sk
da_DK: Tjekkiet CUZK terræn DMR 5G højopløsningsrendering af freemap.sk

en: Layer has been rendered and hosted by freemap.sk. It uses the same LIDAR data as ’Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale’ but it is rendered in higher resolution and lighter shades. Buildings and vegetation are filtered out. Suitable for tracing roads, waterways and similar features that are not visible on orthophoto due to vegetation cover.
da_DK: Laget er gengivet og hostet af freemap.sk. Det bruger de samme LIDAR"data som ’Tjekkiet CUZK terræn DMR 5G gråtoner’ men det er gengivet i højereopløsning og lysere nuancer. Bygninger og vegetation er filtreret fra.Velegnet til at spore veje, vandveje og lignende funktioner, som ikkeer synlige på ortofoto på grund af vegetation.

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale
da_DK: Tjekkiet CUZK terræn DMR 5G gråskala

en: Greyscale shaded surface model rendered from LIDAR data by CUZK. Buildings and vegetation are filtered out. Suitable for tracing roads, waterways and similar features that are not visible on orthophoto due to vegetation cover. In most cases, the level of detail is inferior to ’Czechia CUZK terrain DMR 5G hires render by freemap.sk’.
da_DK: Gråtone skygget overflademodel gengivet fra LIDAR-data af CUZK. Bygningerog vegetation er filtreret væk. Egnet til at spore veje, vandveje oglignende elementer, som ikke er synlige på ortofoto på grund af vegetation. I de fleste tilfælde er detaljeniveauet lavere end ’Czechia CUZK terrain DMR 5G højopløselig rendering af freemap.sk’.

en: Czechia CUZK:KM
da_DK: Tjekkiet CUZK:KM

en: Czechia CUZK ZTM5
da_DK: Tjekkiet CUZK ZTM5

en: Czechia CUZK ZABAGED Hiking Trails
da_DK: Tjekkiet CUZK ZABAGED Vandrestier

en: Overlay showing KČT hiking trails as colour lines. Added in 2025, period of update unknown. Some routes prove to be outdated, please double-check by on-site survey.
da_DK: Overlay, der viser KČT-vandrestier som farvede linjer. Tilføjet i 2025, periodefor opdatering ukendt. Nogle ruter viser sig at være forældede, venligstdobbelttjek via lokal undersøgelse.

en: Czechia RUIAN budovy
da_DK: Tjekkiet RUIAN bygninger

en: Czechia RUIAN parcely
da_DK: Tjekkiet RUIAN parceller

en: Czechia pLPIS
da_DK: Tjekkiet pLPIS

en: Praha IPR low-vegetation orthophoto
da_DK: Praha IPR lav vegetation orthophoto

en: Praha-surroundings IPR orthophoto 2019
da_DK: Praha-området IPR orthophoto 2019

en: KDS Aerial Imagery
da_DK: KDS Luftbilleder

en: Annual orthophotos from GeoDanmark.
da_DK: Årlige ortofotos fra GeoDanmark.

en: KDS Aerial Imagery (Septima cache)
da_DK: KDS Luftbilleder (Septima-cache)

en: Annual orthophotos from GeoDanmark, cached by Septima.
da_DK: Årlige ortofotos fra GeoDanmark, cachet af Septima.

en: KDS Cadastral Parcels INSPIRE View
da_DK: KDS Matrikelnumre INSPIRE-visning

en: KDS DTK Map25
da_DK: KDS DTK Kort25

en: KDS Terrain Shadow Map (40 cm)
da_DK: KDS Terrænskyggekort (40 cm)

en: KDS Surface Shadow Map (40 cm)
da_DK: KDS Overfladeskyggekort (40 cm)

en: KDS Screenmap
da_DK: KDS Skærmkort

en: KDS Aerial Imagery (temporary spring release)
da_DK: KDS Luftbilleder (midlertidig forårsudgivelse)

en: Early, temporary release of Danish ortophotos, approx. 20 days after photography.
da_DK: Tidlig, midlertidig udgivelse af danske ortofotos, ca. 20 dage efter fotografering.

en: Faroe Islands Orthophotos
da_DK: Færøerne Orthophotos

en: Orthophotos of the Faroe Islands.
da_DK: Orthophotos af Færøerne.

en: Faroe Islands Basic Map
da_DK: Færøerne Basiskort

en: Landcover, buildings and roads of the Faroe Islands.
da_DK: Landdække, bygninger og veje på Færøerne.

en: 2007 ASTER image offering better glacier coverage than common sources (true color with estimated blue)
da_DK: 2007 ASTER-billede, der tilbyder bedre gletsjerdækning end almindelige kilder (naturlige farver med estimeret blå)

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
da_DK: imagico.de: Darwin og Wolf-øerne, Galapagos

en: Recent image, only old and poor images in most other sources currently (true color)
da_DK: Nyligt billede, kun gamle og dårlige billeder i de fleste andre kilder i øjeblikket (naturlige farver)

en: Estonia Basemap (Maaamet)
da_DK: Estland Basiskort (Maaamet)

en: Estonia Basemap Relief (Maaamet)
da_DK: Estland Basiskort Relief (Maaamet)

en: Estonia Ortho (Maaamet)
da_DK: Estland Ortho (Maaamet)

en: Estonia Hillshade (Maaamet)
da_DK: Estland Hillshade (Maaamet)

en: Estonia Cadastre (Maaamet)
da_DK: Estland Matrikelkort (Maaamet)

en: Estonia Forestry (Maaamet)
da_DK: Estland Skovbrug (Maaamet)

en: MML Topographic Map
da_DK: MML Topografisk Kort

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
da_DK: Topografisk kort fra Finlands Nationale Jordbrugsundersøgelse

en: MML Background Map
da_DK: MML Baggrundskort

en: Background map from the National Land Survey of Finland
da_DK: Baggrundskort fra Finlands Nationale Jordbrugsundersøgelse

en: MML Orthophoto
da_DK: MML Orthofoto

en: Orthophotos from the National Land Survey of Finland
da_DK: Ortofoto fra Finlands nationale geodætiske institut

en: Helsinki region orthophoto
da_DK: Helsinki-regionen orthofoto

en: FTIA Road Network (overlay)
da_DK: FTIA Vejnet (overlejring)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency, road link types.
da_DK: Digiroad nationalt vejnet fra det finske Transportinfrastrukturagentur, vejlinktyper.

en: FTIA Road Network (Digiroad) options (overlay)
da_DK: FTIA Vejnet (Digiroad) muligheder (overlejring)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency with several options for map layers.
da_DK: Digiroad nationalt vejnet fra det finske Transportinfrastrukturagentur med flere muligheder for kortlag.

en: Turku 2022 True ortho
da_DK: Turku 2022 Sand ortho

en: Turku region aerial imagery 2018
da_DK: Turku-regionen luftfoto 2018

en: Ortophoto for Turku metro area
da_DK: Orthofoto for Turku metroområde

en: Turku orthophoto 2021
da_DK: Turku orthofoto 2021

en: Kaarina, Paimio, and Lieto orthophoto
da_DK: Kaarina, Paimio og Lieto orthofoto

en: Orthophoto of Kaarina, Paimio, and Lieto municipalities
da_DK: Orthofoto af Kaarina, Paimio og Lieto kommuner

en: Turku zoning plan
da_DK: Turku zoneplan

en: Zoning plan map for Turku municipality
da_DK: Zoneplankort for Turku kommune

en: Turku topographic map
da_DK: Turku topografisk kort

en: Topographic map by the city of Turku
da_DK: Topografisk kort fra byen Turku

en: Turku map service
da_DK: Turku korttjeneste

en: Maps by the city of Turku
da_DK: Kort fra byen Turku

en: Nordic snowmobile overlay
da_DK: Nordisk snemaskineoverlejring

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
da_DK: Kelkkareitit.fi snemaskinestier fra OSM (nordisk dækning)

en: Turku region aerial imagery 2023
da_DK: Turku-regionen luftfoto 2023

en: French hillshading computed from hi-res DEM RGE Alti
da_DK: Fransk bakkeafskygning beregnet fra højopløselig DEM RGE Alti

en: French address registry or Base Adresses Nationale Ouverte
da_DK: Fransk adresseregister eller Base Adresses Nationale Ouverte

en: BAN addresses (Base Adresse Nationale)
da_DK: BAN-adresser (Base Adresse Nationale)

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
da_DK: Hydrografisk netværk: løb og vandfunktioner og POI’er

en: French land registry (old paper raster, before digitalization and vectorization; contains additional details, such as hydronyms)
da_DK: Fransk matrikel (gammelt papirraster, før digitalisering og vektorisering; indeholder yderligere detaljer, såsom hydronymer)

en: Power networks: lines, substations and supports
da_DK: El-netværk: ledninger, understationer og understøtninger

en: PCRS raster ouvert
da_DK: PCRS raster åben

en: Cadastre
da_DK: Matrikel

en: French land registry
da_DK: Fransk matrikel

en: Géolittoral - Coastal paths
da_DK: Géolittoral - Kyststier

en: OpenStreetMap (Basque Style)
da_DK: OpenStreetMap (Baskisk stil)

en: OpenStreetMap (Breton Style)
da_DK: OpenStreetMap (Bretonsk stil)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
da_DK: OpenStreetMap (Occitansk stil)

en: Ortho HR IGN 2018 Antilles
da_DK: Ortho HR IGN 2018 Antillerne

en: Ortho HR IGN 2017 Antilles
da_DK: Ortho HR IGN 2017 Antillerne

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
da_DK: Ruter i det klassificerede netværk (motorveje, nationale, departementale)

en: Arcachon Bay 2018
da_DK: Arcachon-bugten 2018

en: Bayonne - Little Bayonne and Bayonne 2019
da_DK: Bayonne - Lille Bayonne og Bayonne 2019

en: The most recent RGB orthoimages of the Grand Est: 2021: departments 67, 68, 88 2022: department 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57
da_DK: De seneste RGB-orthoimages af Grand Est: 2021: departementer 67, 68, 88 2022: departement 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57

en: European Metropolis of Lille 2020
da_DK: Den Europæiske Metropol Lille 2020

en: Lyon orthophoto Summer 2023 (5 cm)
da_DK: Lyon ortofoto Sommer 2023 (5 cm)

en: Metropole of Metz 2024
da_DK: Metropolen Metz 2024

en: Metropole of Metz 2022
da_DK: Metropolen Metz 2022

en: Metropole of Metz 2019
da_DK: Metropolen Metz 2019

en: Nancy - Orthophoto - 2025
da_DK: Nancy - Ortofoto - 2025

en: Nancy - Orthophoto - 2024
da_DK: Nancy - Ortofoto - 2024

en: Metropole of Tours 2023
da_DK: Metropolen Tours 2023

en: Vénéon orthophoto June 2024 (10 cm)
da_DK: Vénéon ortofoto Juni 2024 (10 cm)

en: Vénéon orthophoto October 2024 (10 cm)
da_DK: Vénéon ortofoto Oktober 2024 (10 cm)

en: Vercors (Vercors Hauts-Plateaux Nature Reserve) - Orthophoto - 1999 - 1 m
da_DK: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Orthophoto - 1999 - 1 m

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
da_DK: Deutsche Bahn VzG linjer januar 2017

en: North Rhine-Westphalia aerial photograph
da_DK: Nordrhein-Westfalen luftfoto

en: North Rhine-Westphalia ALKIS
da_DK: Nordrhein-Westfalen ALKIS

en: North Rhine-Westphalia DTM hillshade
da_DK: Nordrhein-Westfalen DTM hillshade

en: Display of the DTM shading in grayscale. The imaginary light source is located in the northwest. An elevation appears bright on the northwest slope and dark on the southeast slope. Layers are colored with medium brightness.
da_DK: Visning af DTM-skygge i gråskala. Den imaginære lyskilde er placeret i nordvest. En højde fremstår lys på nordvestskråningen og mørk på sydøstskråningen. Lag er farvet med medium lysstyrke.

en: North Rhine-Westphalia iDOP color
da_DK: Nordrhein-Westfalen iDOP farve

en: North Rhine-Westphalia iDOP color-infrared
da_DK: Nordrhein-Westfalen iDOP farve-infrarød

en: North Rhine-Westphalia iDOP near-infrared
da_DK: Nordrhein-Westfalen iDOP nær-infrarød

en: North Rhine-Westphalia iDOP metadata
da_DK: Nordrhein-Westfalen iDOP metadata

en: North Rhine-Westphalia vDOP color
da_DK: Nordrhein-Westfalen vDOP farve

en: North Rhine-Westphalia vDOP color-infrared
da_DK: Nordrhein-Westfalen vDOP farve-infrarød

en: North Rhine-Westphalia vDOP near-infrared
da_DK: Nordrhein-Westfalen vDOP nær-infrarød

en: North Rhine-Westphalia vDOP metadata
da_DK: Nordrhein-Westfalen vDOP metadata

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
da_DK: imagico.de: Nordtyske vestkyst tidevandsområder

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (true color)
da_DK: Aktuelle lavvandsbilleder af kysten til opdatering af kortlægning af tidevandsområder og sandbanker, erstattet af nyere billeder (ægte farve)

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
da_DK: imagico.de: Nordtyske vestkyst tidevandsområder (infrarød)

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (false color IR)
da_DK: Aktuelle lavvandsbilleder af kysten til opdatering af kortlægning af tidevandsområder og sandbanker, erstattet af nyere billeder (falsk farve IR)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
da_DK: imagico.de: Nordsøkysten 2016

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (superseeded by newer image) (true color)
da_DK: Aktuelle lavvandsbilleder af kysten til opdatering af kortlægning af tidevandsområder og sandbanker (erstattet af nyere billeder) (ægte farve)

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
da_DK: imagico.de: Nordsøkysten 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
da_DK: imagico.de: Nordsøkysten forår 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
da_DK: Aktuelle lavvandsbilleder af kysten til opdatering af kortlægning af tidevandsområder og sandbanker (ægte farve)

en: Saxony latest aerial imagery
da_DK: Sachsen seneste luftfoto

en: Saxony unprocessed aerial imagery
da_DK: Sachsen ubehandlede luftfoto

en: Saxony latest aerial imagery infrared
da_DK: Sachsen seneste luftfoto infrarød

en: Saxony historical aerial imagery 2021-2022
da_DK: Sachsen historiske luftfoto 2021-2022

en: Saxony historical aerial imagery 2018-2020
da_DK: Sachsen historiske luftfoto 2018-2020

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
da_DK: Sachsen historiske luftfoto 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2012-2014
da_DK: Sachsen historiske luftfoto 2012-2014

en: Saxony historical aerial imagery 2005
da_DK: Sachsen historiske luftfoto 2005

en: Saxony WebAtlasSN
da_DK: Sachsen WebAtlasSN

en: Saxony topographic map
da_DK: Sachsen topografisk kort

en: Saxony digital terrain model
da_DK: Sachsen digital terrænmodel

en: Saxony parcels and districts
da_DK: Sachsen parceller og distrikter

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, DOP20
da_DK: Sachsen-Anhalt, LVermGeo, DOP20

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, administrative boundaries
da_DK: Sachsen-Anhalt, LVermGeo, administrative grænser

en: Vector recording of administrative boundaries. The boundaries of the federal state, district, municipality and parts of the municipality are given.
da_DK: Vektoroptagelse af administrative grænser. Grænserne for delstaten, distriktet, kommunen og dele af kommunen er angivet.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, building shapes
da_DK: Sachsen-Anhalt, LVermGeo, bygningsformer

en: Shape of buildings in Saxony-Anhalt
da_DK: Form af bygninger i Sachsen-Anhalt

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Land parcels/plots ALKIS
da_DK: Sachsen-Anhalt, LVermGeo, Landparceller/plot ALKIS

en: Vectorial recording of parcels from the official real estate cadastre.
da_DK: Vektoroptagelse af parceller fra det officielle ejendomsmatrikel.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Hydro network
da_DK: Sachsen-Anhalt, LVermGeo, Hydro-netværk

en: Recording of water networks (may differ in accuracy from reality, always consider in connection with orthophoto)
da_DK: Optagelse af vandnetværk (kan afvige i nøjagtighed fra virkeligheden, altid overvej i forbindelse med orthofoto)

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Physical bodies of water
da_DK: Sachsen-Anhalt, LVermGeo, Fysiske vandområder

en: Recording of water surfaces, small bodies of water as a vector, larger ones with the entire water surface (may differ in accuracy from reality, always consider in connection with orthophoto)
da_DK: Optagelse af vandoverflader, små vandområder som en vektor, større med hele vandoverfladen (kan afvige i nøjagtighed fra virkeligheden, altid overvej i forbindelse med orthofoto)

en: Hesse DOP20
da_DK: Hessen DOP20

en: 20cm aerial imagery of Hesse
da_DK: 20cm luftfoto af Hessen

en: Hesse ALKIS
da_DK: Hessen ALKIS

en: cadastral map of Hesse
da_DK: matrikelkort over Hessen

en: Hesse DTK
da_DK: Hessen DTK

en: digital topographic map of Hesse
da_DK: digitalt topografisk kort over Hessen

en: Hesse WebAtlas
da_DK: Hessen WebAtlas

en: WebAtlas of Hesse
da_DK: WebAtlas over Hessen

en: Hesse DGM1
da_DK: Hessen DGM1

en: Hillshade of Hesse
da_DK: Højdekurver af Hessen

en: Rheinland-Pfalz hillshade
da_DK: Rheinland-Pfalz højdeskygge

en: Rheinland-Pfalz historic since 1994
da_DK: Rheinland-Pfalz historisk siden 1994

en: Thuringia DOP20
da_DK: Thüringen DOP20

en: Saarland aerial, imagery, 20cm
da_DK: Saarland luftfoto, billeder, 20cm

en: Baden-Württemberg aerial imagery, 20cm
da_DK: Baden-Württemberg luftfoto, 20 cm

en: Niedersachsen aerial imagery, 20 cm
da_DK: Niedersachsen luftfoto, 20 cm

en: Mecklenburg–Western Pomerania aerial imagery, 20cm
da_DK: Mecklenburg–Vestpommern luftfoto, 20 cm

en: Hamburg DOP 20cm (HH LGV DOP20 2025)
da_DK: Hamburg DOP 20 cm (HH LGV DOP20 2025)

en: Digital orthophotos for the entire Berlin city area with a ground resolution of 0.20 m in a sheet section of 2 km x 2 km.
da_DK: Digitale orthophotos for hele Berlin byområde med en grundopløsning på 0,20 m i et arkafsnit på 2 km x 2 km.

en: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrared)
da_DK: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrarød)

en: Erlangen aerial imagery (2022 20 cm)
da_DK: Erlangen luftfoto (2022 20 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2020 5,0 cm)
da_DK: Erlangen luftfoto (2020 5,0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
da_DK: Erlangen luftfoto (2018 5.0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
da_DK: Erlangen luftfoto (2016 5.0 cm)

en: Metropole Ruhr aerial imagery
da_DK: Metropole Ruhr luftfoto

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2023
da_DK: Metropole Ruhr historiske luftfotos 2023

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2021
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2020
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2020

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2019
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2019

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2017
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2017

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2015
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2015

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2013
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2013

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2011
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2011

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2009
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2009

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2006
da_DK: Metropole Ruhr historisk luftfoto 2006

en: Mainz all aerial imageries
da_DK: Mainz alle luftfotoer

en: Mainz latest aerial imagery
da_DK: Mainz seneste luftfoto

en: Munich latest aerial imagery 60cm (2017)
da_DK: München seneste luftfoto 60cm (2017)

en: Munich latest aerial imagery 20cm
da_DK: München seneste luftfoto 20cm

en: Stuttgart latest aerial imagery
da_DK: Stuttgart seneste luftfoto

en: Freiburg in the Breisgau (DOP20 March 2024)
da_DK: Freiburg im Breisgau (DOP20 marts 2024)

en: Freiburg in the Breisgau (infrared DOP20 March 2024)
da_DK: Freiburg im Breisgau (infrarød DOP20 marts 2024)

en: Greenland Orthophotos
da_DK: Grønland Orthofotos

en: Satellite images from Sentinel-2 (10-20m resolution), Spot6/7 (1.6m) and aerial images (10-20cm) for selected settlements.
da_DK: Satellitbilleder fra Sentinel-2 (10-20m opløsning), Spot6/7 (1.6m) og luftfotoer (10-20cm) for udvalgte bosættelser.

en: Greenland Topographic Map
da_DK: Grønland Topografisk Kort

en: Greenland topographic map 1:50.000.
da_DK: Grønland topografisk kort 1:50.000.

en: Greenland Public Administration
da_DK: Grønland Offentlig Forvaltning

en: A collection of map features used for public administration on Greenland.
da_DK: En samling af kortfunktioner brugt til offentlig forvaltning i Grønland.

en: Greenland Historic Maps
da_DK: Grønland Historiske Kort

en: Historic topo maps for Greenland in 1:250,000, 1:500,000 or 1:2,500,000.
da_DK: Historiske topografiske kort for Grønland i 1:250.000, 1:500.000 eller 1:2.500.000.

en: Icebridge DMS image of the settlement - alignment might be poor
da_DK: Icebridge DMS-billede af bosættelsen - justering kan være dårlig

en: Icebridge DMS image - alignment might be poor
da_DK: Icebridge DMS-billede - justering kan være dårlig

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
da_DK: imagico.de: Kangerlussuaq Efterår

en: Icebridge DMS image of the airport and settlement - alignment might be poor
da_DK: Icebridge DMS-billede af lufthavnen og bosættelsen - justering kan være dårlig

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
da_DK: imagico.de: Kangerlussuaq Forår

en: Icebridge DMS image of the airport and roads - alignment might be poor
da_DK: Icebridge DMS-billede af lufthavnen og vejene - justering kan være dårlig

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
da_DK: imagico.de: Thule Airbase DMS lavhøjde overflyvning september 2015

en: Icebridge DMS aerial images from Thule Airbase - alignment might be poor
da_DK: Icebridge DMS-luftfotoer fra Thule Airbase - justering kan være dårlig

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
da_DK: imagico.de: Thule Airbase DMS overflyvning september 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
da_DK: imagico.de: Thule Airbase DMS overflyvning oktober 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
da_DK: imagico.de: Grønland mosaik

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
da_DK: Landsat-mosaik af Grønland (ægte farve)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
da_DK: imagico.de: Maj 2013 off-nadir Landsat

en: First available image north of the regular Landsat limit, mostly with seasonal snow cover so difficult to interpret, superseeded by newer images (true color)
da_DK: Første tilgængelige billede nord for den almindelige Landsat-grænse, for det meste med sæsonbestemt sne, så det er svært at fortolke, erstattet af nyere billeder (ægte farve)

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
da_DK: imagico.de: Landsat off-nadir juli 2016

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
da_DK: Seneste billeder nord for den almindelige Landsat-grænse (ægte farve)

en: imagico.de: Landsat off-nadir early July 2020
da_DK: imagico.de: Landsat off-nadir tidlig juli 2020

en: imagico.de: Landsat off-nadir late July 2020
da_DK: imagico.de: Landsat off-nadir sen juli 2020

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
da_DK: imagico.de: Nordgrønland ASTER

en: Assembled from mostly 2012 ASTER imagery, some 2005 images mainly in the northeast (true color with estimated blue)
da_DK: Samlet fra for det meste 2012 ASTER-billeder, nogle 2005-billeder hovedsageligt i det nordøstlige (ægte farve med estimeret blå)

en: Drone Imagery Matthew(Haiti) October 2016
da_DK: Dronebilleder Matthew(Haiti) oktober 2016

en: Canaan - American Red Cross, Dec-2017
da_DK: Canaan - Amerikanske Røde Kors, dec-2017

en: Drone imagery collected December 2017 for Canaan, Haiti by American Red Cross in coordination with the Haitian Red Cross.
da_DK: Dronebilleder indsamlet december 2017 for Canaan, Haiti af Amerikanske Røde Kors i samarbejde med Haitis Røde Kors.

en: FÖMI orthophoto 2000
da_DK: FÖMI ortofoto 2000

en: FÖMI orthophoto 2005
da_DK: FÖMI ortofoto 2005

en: FÖMI orthophoto 2007-2010
da_DK: FÖMI ortofoto 2007-2010

en: FÖMI orthophoto 2011-2014 (webp)
da_DK: FÖMI ortofoto 2011-2014 (webp)

en: Government-based leaf-covered orthophotos with 40 cm/pixel resolution for the entire country. This layer should be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. WEBP format images, JOSM needs a webp plugin for them.
da_DK: Regeringsbaserede ortofotos med løvdække og 40 cm/pixel opløsning for hele landet. Dette lag bør bruges som justeringsgrundlag ved mangel på en mere præcis reference. WEBP-format billeder, JOSM har brug for et webp-plugin for at vise dem.

en: FÖMI orthophoto 2011-2014 (JPEG)
da_DK: FÖMI ortofoto 2011-2014 (JPEG)

en: Government-based leaf-covered orthophotos with 40 cm/pixel resolution for the entire country. This layer should be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. JPEG format, lower quality.
da_DK: Regeringsbaserede ortofotos med løvdække og 40 cm/pixel opløsning for hele landet. Dette lag bør bruges som justeringsgrundlag ved mangel på en mere præcis reference. JPEG-format, lavere kvalitet.

en: FÖMI orthophoto 2015
da_DK: FÖMI ortofoto 2015

en: Government-based leaf-covered orthophotos with 40 cm/pixel resolution for the entire country. This layer can be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. WEBP format images, JOSM needs a webp plugin for them.
da_DK: Regeringsbaserede ortofotos med løvdække og 40 cm/pixel opløsning for hele landet. Dette lag kan bruges som justeringsgrundlag ved mangel på en mere præcis reference. WEBP-format billeder, JOSM har brug for et webp-plugin for at vise dem.

en: FÖMI orthophoto 2015 leaf-off 20 cm
da_DK: FÖMI ortofoto 2015 løvfri 20 cm

en: Government-based leaf-off orthophotos with 20 cm/pixel resolution for some districts. This layer can be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. WEBP format images, JOSM needs a webp plugin for them.
da_DK: Regeringsbaserede ortofotos uden løv og med 20 cm/pixel opløsning for nogle distrikter. Dette lag kan bruges som justeringsgrundlag ved mangel på en mere præcis reference. WEBP-format billeder, JOSM har brug for et webp-plugin for at vise dem.

en: Szeged orthophoto 2011
da_DK: Szeged ortofoto 2011

en: Inner part of Szeged
da_DK: Indre del af Szeged

en: Törökbálint orthophoto 2013
da_DK: Törökbálint ortofoto 2013

en: 5 cm resolution bald image
da_DK: 5 cm opløsning skaldet billede

en: Törökbálint orthophoto 2015
da_DK: Törökbálint ortofoto 2015

en: Törökbálint orthophoto 2018
da_DK: Törökbálint ortofoto 2018

en: Törökbálint orthophoto 2021
da_DK: Törökbálint ortofoto 2021

en: Danube flood orthophoto 2013
da_DK: Donau oversvømmelses ortofoto 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
da_DK: Flodbredden af Donau ved Budapest, Szentendre og Szigetmonostor

en: Budapest district XI orthophoto 2015
da_DK: Budapest distrikt XI ortofoto 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
da_DK: Budapest distrikt XI ortofoto 2017

en: Budapest district XI orthophoto 2019
da_DK: Budapest distrikt XI ortofoto 2019

en: Budapest district XI orthophoto 2021
da_DK: Budapest distrikt XI ortofoto 2021

en: Budapest district XI orthophoto 2023
da_DK: Budapest distrikt XI ortofoto 2023

en: Budapest district XI orthophoto 2025
da_DK: Budapest distrikt XI ortofoto 2025

en: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd orthophoto 2017
da_DK: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd ortofoto 2017

en: 5 cm resolution bald image of 4 settlement
da_DK: 5 cm opløsning skaldet billede af 4 bosættelser

en: Sátoraljaújhely orthophoto 2020
da_DK: Sátoraljaújhely ortofoto 2020

en: openstreetmap.hu orthophotos
da_DK: openstreetmap.hu ortofotos

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
da_DK: OpenStreetMap Ungarn (vandreruter)

en: Hillshade Hungary
da_DK: Højdekurver Ungarn

en: EUFAR Balaton orthophotos
da_DK: EUFAR Balaton ortofotos

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
da_DK: 1940 geotagged fotos fra Balaton Limnologiske Institut.

en: R67 road orthophoto
da_DK: R67 vej ortofoto

en: 10 cm resolution bald image of road R67 from Kaposfüred to Felsőmocsolád
da_DK: 10 cm opløsning skaldet billede af vej R67 fra Kaposfüred til Felsőmocsolád

en: Iceland Basic Map
da_DK: Island Grundkort

en: Basic map for Iceland.
da_DK: Grundkort for Island.

en: Iceland DEM hillshade
da_DK: Island DEM højdekurver

en: Digital Elevation Model (DEM) hillshade for Iceland.
da_DK: Digital Elevation Model (DEM) højdekurver for Island.

en: Iceland DEM hillshade daylight
da_DK: Island DEM højdekurver dagslys

en: Digital Elevation Model (DEM) daylight hillshade for Iceland.
da_DK: Digital Elevation Model (DEM) dagslys højdekurver for Island.

en: Iceland Map Features
da_DK: Island Kortfunktioner

en: Collection of map features for Iceland.
da_DK: Samling af kortfunktioner for Island.

en: Iceland Historical Orthophotos
da_DK: Island Historiske Ortofotos

en: Collection of historical orthophotos for Iceland.
da_DK: Samling af historiske ortofotos for Island.

en: imagico.de: Eastern Iceland
da_DK: imagico.de: Østlige Island

en: Missing islets and inaccurate coast (true color)
da_DK: Manglende småøer og unøjagtig kyst (ægte farve)

en: Land/water distinction difficult to properly map based on Bing/Maxar/Esri/Mapbox images (false color IR)
da_DK: Land/vand-skeln vanskeligt at kortlægge korrekt baseret på Bing/Maxar/Esri/Mapbox-billeder (falsk farve IR)

en: Older image of the Sudirman Range with no fresh snow showing glacier extent (true color)
da_DK: Ældre billede af Sudirman Range uden frisk sne, der viser gletsjerens udstrækning (ægte farve)

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
da_DK: imagico.de: Sydøstlige Sulawesi

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
da_DK: Manglende øer og grov kystlinje på grund af skydække i Bing, søer kunne også bruge yderligere detaljer (ægte farve)

en: Recent Sentinel-2 image of the volcanic island (true color)
da_DK: Nyligt Sentinel-2-billede af den vulkanske ø (ægte farve)

en: Missing in older pre-2011 images (true color)
da_DK: Mangler i ældre billeder fra før 2011 (ægte farve)

en: Missing Islands in OSM (true color)
da_DK: Manglende øer i OSM (ægte farve)

en: Cloud free image of the Sudirman Range but with fresh snow (true color)
da_DK: Skyfrit billede af Sudirman Range, men med frisk sne (ægte farve)

en: Ireland British War Office 1:25k GSGS 3906
da_DK: Irland British War Office 1:25k GSGS 3906

en: Ireland British War Office One-Inch 1941-43 GSGS 4136
da_DK: Irland British War Office One-Inch 1941-43 GSGS 4136

en: Ireland Bartholomew Quarter-Inch 1940
da_DK: Irland Bartholomew Quarter-Inch 1940

en: OS 1st Ed. 6-inch. Antrim, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Antrim, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Antrim, Ireland (1880-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Antrim, Irland (1880-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Armagh, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Armagh, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Armagh, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Armagh, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Carlow, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Carlow, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Carlow, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Carlow, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Cavan, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Cavan, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Cavan, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Cavan, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Clare, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Clare, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Clare, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Clare, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Cork, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Cork, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Cork, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Cork, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Donegal, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Donegal, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Donegal, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Donegal, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Down, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Down, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Down, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Down, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Dublin, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Dublin, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Dublin, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Dublin, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Fermanagh, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1st Ed. 6-inch. Fermanagh, Irland (1840s-1880s) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Fermanagh, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2nd Ed. 6-inch. Fermanagh, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Galway, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Galway, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Galway, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Galway, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Kerry, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Kerry, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Kerry, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Kerry, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Kildare, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Kildare, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Kildare, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Kildare, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Kilkenny, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Kilkenny, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Kilkenny, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Kilkenny, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Offaly (née Kings County), Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Offaly (tidl. Kings County), Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Offaly (née Kings County), Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Offaly (tidl. Kings County), Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Leitrim, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Leitrim, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Leitrim, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Leitrim, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Limerick, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Limerick, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Limerick, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Limerick, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Derry/Londonderry, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Derry/Londonderry, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Derry/Londonderry, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Derry/Londonderry, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Longford, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Longford, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Longford, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Longford, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Louth, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Louth, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Louth, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Louth, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Mayo, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Mayo, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Mayo, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Mayo, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Meath, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Meath, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Meath, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Meath, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Monaghan, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Monaghan, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Monaghan, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Monaghan, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Laois (née Queen’s County), Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Laois (tidl. Queen’s County), Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Laois (née Queen’s County), Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Laois (tidl. Queen’s County), Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Roscommon, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Roscommon, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Roscommon, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Roscommon, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Sligo, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Sligo, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Sligo, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Sligo, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Tipperary, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Tipperary, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Tipperary, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Tipperary, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Tyrone, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Tyrone, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Tyrone, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Tyrone, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Waterford, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Waterford, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Waterford, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Waterford, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Westmeath, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Westmeath, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Westmeath, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Westmeath, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Wexford, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Wexford, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Wexford, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Wexford, Irland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Wicklow, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
da_DK: OS 1. udg. 6-tommer. Wicklow, Irland (1840’erne-1880’erne) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Wicklow, Ireland (1888-1915) (NLS)
da_DK: OS 2. udg. 6-tommer. Wicklow, Irland (1888-1915) (NLS)

en: Ireland Civil Parishes and Baronies - Memorial Atlas
da_DK: Irlands civile sogn og baronier - Memorial Atlas

en: OSMIE Civil Parishes
da_DK: OSMIE civile sogn

en: OSMIE Baronies
da_DK: OSMIE baronier

en: OSMIE Local Election Areas
da_DK: OSMIE lokale valgområder

en: OSMIE Dail Election Areas
da_DK: OSMIE Dail-valgområder

en: Lombardia - Italy (CTR)
da_DK: Lombardia - Italien (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
da_DK: Lombardia - Italien (CTR DBT)

en: Sicily - Italy
da_DK: Sicilien - Italien

en: PCN 2006 - Italy
da_DK: PCN 2006 - Italien

en: PCN 2012 - Italy
da_DK: PCN 2012 - Italien

en: South Tyrol Orthofoto 2011 (larger valleys)
da_DK: Sydtyrol Orthofoto 2011 (større dale)

en: Orthophoto of South Tyrol from 2011 with up to 20cm resolution (larger valleys only)
da_DK: Orthofoto af Sydtyrol fra 2011 med op til 20 cm opløsning (kun større dale)

en: South Tyrol Orthofoto 2014
da_DK: Sydtyrol Orthofoto 2014

en: Southern half of the territory.
da_DK: Den sydlige halvdel af området.

en: South Tyrol Orthofoto 2015
da_DK: Sydtyrol Orthofoto 2015

en: Northern half of the territory. August-October 2015. Resolution 20cm.
da_DK: Den nordlige halvdel af området. August-oktober 2015. Opløsning 20 cm.

en: South Tyrol Orthofoto 2017
da_DK: Sydtyrol Orthofoto 2017

en: South Tyrol Orthofoto 2020
da_DK: Sydtyrol Orthofoto 2020

en: Full coverage of the territory. Resolution 20cm
da_DK: Fuld dækning af området. Opløsning 20 cm

en: South Tyrol Orthofoto 2023
da_DK: Sydtyrol Orthofoto 2023

en: South Tyrol Basemap
da_DK: Sydtyrol Basiskort

en: Basemap with standard background
da_DK: Basiskort med standardbaggrund

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
da_DK: Sydtyrol DEM Højdekurver 2013 (0,5 m, delvis)

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
da_DK: Sydtyrol DEM Højdekurver 2013 (2,5 m, fuld)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
da_DK: Sydtyrol DTM Højdekurver 2013 (0,5 m, delvis)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
da_DK: Sydtyrol DTM Højdekurver 2013 (2,5 m, fuld)

en: South Tyrol Elevation Contour Lines
da_DK: Sydtyrol Højdekurvelinjer

en: Japan GSI Standard Map
da_DK: Japan GSI Standardkort

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
da_DK: Japan GSI Standardkort. Vidt dækning.

en: Japan GSI ortho Imagery
da_DK: Japan GSI ortho-billeder

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
da_DK: Japan GSI ortho-billeder. Normalt bedre end Bing, men lidt ældre.

en: Japan GSI airphoto Imagery
da_DK: Japan GSI luftfoto-billeder

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
da_DK: Japan GSI luftfoto-billeder. Ikke fuldt orthorektificeret, men lidt nyere og/eller anderledes dækket end GSI ortho-billeder.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery
da_DK: Japan GSI seamlessphoto-billeder

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery. The collection of latest imageries of GSI ortho, airphoto, post disaster and others.
da_DK: Japan GSI seamlessphoto-billeder. En samling af de seneste billeder fra GSI ortho, luftfoto, efter katastrofer og andre.

en: Susono city orthophoto
da_DK: Susono by ortofoto

en: Kakegawa city orthophoto
da_DK: Kakegawa by ortofoto

en: Omaezaki city orthophoto
da_DK: Omaezaki by ortofoto

en: Atsugi city orthophoto
da_DK: Atsugi by ortofoto

en: Itoigawa city orthophoto
da_DK: Itoigawa by ortofoto

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
da_DK: imagico.de: Aralsøen (lavt vandstand)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
da_DK: Vand- og vådområder, dæmninger osv. (ægte farve)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
da_DK: imagico.de: Aralsøen (høj vandstand)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
da_DK: Vand- og vådområder, dæmninger osv. - noget tilbageværende vinteris i nord (ægte farve)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
da_DK: imagico.de: Nordøstlige Kaspiske Hav 2018

en: Coastal contruction and Kashagan oil field in Kazakhstan in May 2018 (true color)
da_DK: Kystnær konstruktion og Kashagan-oliefelt i Kazakhstan i maj 2018 (ægte farve)

en: Up-to-date image for glacier mapping (true color)
da_DK: Aktuelt billede til gletsjer-kortlægning (ægte farve)

en: ORT10LT (Lithuania)
da_DK: ORT10LT (Litauen)

en: geoportail.lu all layers
da_DK: geoportail.lu alle lag

en: geoportail.lu ortho latest
da_DK: geoportail.lu ortho seneste

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 with unclassified points
da_DK: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 med uklassificerede punkter

en: ANA Luxembourg DTM 2017 Multidirectional
da_DK: ANA Luxembourg DTM 2017 Multirettet

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
da_DK: INEGI Digitalt Kort over Mexico (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
da_DK: INEGI Digitalt Kort over Mexico (WMS) v6

en: 2016 Ortophotos, Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers practically the entire territory of the Republic of Moldova, except some areas from the east part of Moldova. [Geoportal.md server]
da_DK: 2016 Ortophotos, Moldova, Skala 1:5000, 20 cm, sandfarver, dækker stort set hele Republikken Moldovas territorium, undtagen nogle områder i den østlige del af Moldova. [Geoportal.md server]

en: Moldova Ortophoto, Center part (2020)
da_DK: Moldova Ortophoto, Centrale del (2020)

en: 2020 Ortophotos, Centre part of Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers the center part of Moldova. [Moldova-map.md server]
da_DK: 2020 Ortophotos, Centrale del af Moldova, Skala 1:5000, 20 cm, sandfarver, dækker den centrale del af Moldova. [Moldova-map.md server]

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) latest
da_DK: PDOK luftfotos Beeldmateriaal.nl 7,5 cm (WMS) seneste

en: Nationwide data set 7,5cm resolution color aerial imagery of the most recent year.
da_DK: Landsdækkende datasæt med 7,5 cm opløsning farveluftfotos fra det seneste år.

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)
da_DK: PDOK luftfotos Beeldmateriaal.nl 7,5 cm (WMTS)

en: LINZ NZ Aerial Imagery
da_DK: LINZ NZ Luftfotos

en: LINZ NZ Topo50 Gridless Maps
da_DK: LINZ NZ Topo50 Gridless Kort

en: Environment Canterbury Imagery
da_DK: Environment Canterbury Billeder

en: Norway Orthophoto
da_DK: Norge Orthophoto

en: Norwegian orthophotos (max zoom 21), courtesy of Geovekst and Norkart.
da_DK: Norske orthophotos (maks zoom 21), med tilladelse fra Geovekst og Norkart.

en: Norway Orthophoto (historic)
da_DK: Norge Orthophoto (historisk)

en: Historic Norwegian orthophotos and maps, courtesy of Geovekst and Norkart.
da_DK: Historiske norske orthophotos og kort, med tilladelse fra Geovekst og Norkart.

en: Kartverket Sentinel 2 (options)
da_DK: Kartverket Sentinel 2 (muligheder)

en: Copernicus Sentinel-2 satellite images for Norway, processed by Kartverket
da_DK: Copernicus Sentinel-2 satellitbilleder for Norge, behandlet af Kartverket

en: Topographic map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
da_DK: Topografisk kort, svarende til Norge 1:50.000 kortserie ved zoom 15.

en: Topographic raster map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
da_DK: Topografisk rasterkort, svarende til Norge 1:50.000 kortserie ved zoom 15.

en: Kartverket topo greyscale
da_DK: Kartverket topo gråskala

en: Topographic grayscale map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
da_DK: Topografisk gråskalakort, svarende til Norge 1:50.000 kortserie ved zoom 15.

en: Hillshade for Norway
da_DK: Hillshade for Norge

en: Kartverket Contour Lines overlay
da_DK: Kartverket Konturlinjer overlay

en: Contours for Norway
da_DK: Konturer for Norge

en: Kartverket Nautical Charts
da_DK: Kartverket Søkort

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
da_DK: Norske søkort (inkluderer Spitsbergen/Svalbard og Antarktis). Rasterrepræsentation af papirkort. Opdateres hver fjortende dag.

en: Kartverket Norway Marine Boundaries options (overlay)
da_DK: Kartverket Norges Maritime Grænser muligheder (overlay)

en: Norway''s maritime boundaries for EEZ, continental shelf, territorial sea, baseline etc.
da_DK: Norges maritime grænser for EEZ, kontinentalsoklen, territorialfarvandet, basislinjen osv.

en: Kartverket Marine Infrastructure options (overlay)
da_DK: Kartverket Marine Infrastruktur muligheder (overlay)

en: Marine cables, pipes, bridges, aquaculture farms, wrecks etc. in Norway.
da_DK: Marine kabler, rør, broer, akvakulturfarmere, vrag osv. i Norge.

en: Kartverket Road Network overlay
da_DK: Kartverket Vejnet overlay

en: Norwegian road network from the National Road database (NVDB), also used in Vbase and Elveg. Colours represent national, county, municipal, private and forest roads + footways/cycleways.
da_DK: Norsk vejnet fra den nationale vejdatabase (NVDB), også brugt i Vbase og Elveg. Farver repræsenterer nationale, regionale, kommunale, private og skoveveje + gang- og cykelstier.

en: Kartverket Trails overlay
da_DK: Kartverket Stier overlay

en: Trails from the Norwegian database of `Tur og Friluftsruter´. Selectable categories for foot, bike and ski trails.
da_DK: Stier fra den norske database `Tur og Friluftsruter´. Valgbare kategorier for gå-, cykel- og skistier.

en: Kartverket Place Names overlay
da_DK: Kartverket Stednavne overlay

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
da_DK: Officielle norske stednavne fra SSR-databasen. Valgbare kategorier.

en: Kartverket DTM Digital Terrain Model
da_DK: Kartverket DTM Digitalt Terrænmodel

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital terrain model (DTM), i.e. earth surface without trees, buildings and other objects.
da_DK: Skygget reliefrepræsentation af den norske digitale terrænmodel (DTM), dvs. jordoverfladen uden træer, bygninger og andre objekter.

en: Kartverket DOM Digital Surface Model
da_DK: Kartverket DOM Digital Overflademodel

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital surface model (DOM), i.e. earth surface including trees, buildings and other objects on top of it.
da_DK: Skygget reliefrepræsentation af den norske digitale overflademodel (DOM), dvs. jordoverfladen inklusive træer, bygninger og andre objekter ovenpå.

en: Kartverket Historic maps
da_DK: Kartverket Historiske kort

en: Historic maps - for the time being `Amtskartserien´ 1826-1917.
da_DK: Historiske kort - for nu `Amtskartserien´ 1826-1917.

en: Kartverket Economic Maps (historic)
da_DK: Kartverket Økonomiske Kort (historiske)

en: 1st edition of historic Economic maps for Norway 1960-90s (`Økonomisk kartverk´). Available from zoom 16. Please correct local imagery offset.
da_DK: 1. udgave af historiske økonomiske kort for Norge 1960-90’erne (`Økonomisk kartverk´). Tilgængelig fra zoom 16. Ret venligst lokale billedforskyder.

en: Kartverket Administrative Boundaries overlay
da_DK: Kartverket Administrative Grænser overlay

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
da_DK: Officielle administrative grænser på nationalt, regionalt og kommunalt niveau

en: Kartverket Historic Administrative Boundaries options (overlay)
da_DK: Kartverket Historiske Administrative Grænser muligheder (overlay)

en: Official historic administrative boundaries at the county and municipality levels.
da_DK: Officielle historiske administrative grænser på regionalt og kommunalt niveau.

en: Kartverket Cadastral overlay
da_DK: Kartverket Matrikelkort overlay

en: Real estate boundaries from the official land register (`matrikkelen´). Monthly update.
da_DK: Ejendomsgrænser fra det officielle matrikelregister (`matrikkelen´). Månedlig opdatering.

en: Kartverket Address overlay
da_DK: Kartverket Adresse overlay

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
da_DK: Gadeadresser fra det officielle matrikelregister (`matrikkelen´).

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
da_DK: Kartverket Flyvehindringer overlay

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
da_DK: Vertikale hindringer for fly, over 15m i landområder og 30m i byområder (f.eks. master, tårne, høje bygninger, elledninger)

en: Kartverket Accessibility overlay
da_DK: Kartverket Tilgængelighed overlay

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
da_DK: Tilgængelighed for synshandicappede, kørestole og elektriske kørestole.

en: Kartverket Buildings overlay
da_DK: Kartverket Bygninger overlay

en: INSPIRE buildings for Norway.
da_DK: INSPIRE-bygninger for Norge.

en: Municipality zoning plans: 1) underground, 2) on ground, 3) over ground, 4) seabed, 5) in water.
da_DK: Kommunale zoneplaner: 1) under jorden, 2) på jorden, 3) over jorden, 4) havbunden, 5) i vand.

en: NVE Electricity Network overlay
da_DK: NVE Elnet overlay

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
da_DK: Højspændingsledninger inklusive transformatorer, undersøiske kabler og master. Lokalt distributionsnet er ikke inkluderet.

en: NVE Hydropower Plants overlay
da_DK: NVE Vandkraftværker overlay

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
da_DK: Vandkraftværker inklusive vandveje (tunnel, kanal, rørledning) og dæmninger

en: NVE Wind Power Plants overlay
da_DK: NVE Vindkraftværker overlay

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
da_DK: Vindmøller, vindmølleparker og koncessionsområder (blå: planlagt, lysegrøn: under konstruktion, mørkegrøn: bygget).

en: NVE Avalanche Danger Areas overlay
da_DK: NVE Lavinefareområder overlay

en: NOD Offshore Installations overlay
da_DK: NOD Offshore-installationer overlay

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
da_DK: Produktionsplatforme og olie/naturgasfelter på den norske kontinentalsokkel

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
da_DK: Fiskeridirektoratet Akvakultur overlay

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
da_DK: Akvakultur/havbrug (licenserede steder, har måske endnu ingen installationer)

en: Kystverket Navigational Aid overlay
da_DK: Kystverket Navigationshjælpemidler overlay

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
da_DK: Fyr, bøjer, lys og sejlledere vedligeholdt af den norske kystadministration

en: Miljødirektoratet Protected Areas overlay
da_DK: Miljødirektoratet Beskyttede områder overlay

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
da_DK: Norske nationalparker, naturreservater og andre beskyttede områder og objekter fra Naturbase, inklusive Svalbard/Spitsbergen

en: Miljødirektoratet Public Recreation Areas overlay
da_DK: Miljødirektoratet Offentlige rekreative områder overlay

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
da_DK: Offentlige rekreative områder med statsejerskab ("friluftsområder").

en: Miljødirektoratet Urban and Vacation Areas overlay
da_DK: Miljødirektoratet By- og ferieområder overlay

en: Urban settlements and vacation home areas.
da_DK: Bybosættelser og sommerhusområder.

en: Miljødirektoratet Snowmobile overlay
da_DK: Miljødirektoratet Snemaskiner overlay

en: Permitted snowmobile/scooter tracks.
da_DK: Tilladte snemaskine/scooter-spor.

en: Miljødirektoratet Fjords overlay
da_DK: Miljødirektoratet Fjorde overlay

en: Outer thresholds/inlets of fjords.
da_DK: Yderlige tærskler/indløb til fjorde.

en: Riksantikvaren Heritage Sites overlay
da_DK: Riksantikvaren Kulturarvssteder overlay

en: Archeological and architectural monuments/sites and cultural environments protected by law (''enkeltminner'') from the Norwegian Directorate for Cultural Heritage
da_DK: Arkæologiske og arkitektoniske monumenter/steder og kulturmiljøer beskyttet af lov (''enkeltminner'') fra det norske direktorat for kulturarv

en: DMF Mines overlay
da_DK: DMF Miner overlay

en: Caution areas for mines from the Norwegian Directorate of Mining
da_DK: Advarselsområder for miner fra det norske minedirektorat

en: SSB Urban Areas overlay
da_DK: SSB Byområder overlay

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
da_DK: Menneskelige bosættelser på mindst 200 personer med mindre end 200 meter mellem husstande

en: SSB City Centres overlay
da_DK: SSB Bycentre overlay

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
da_DK: Centrumsområder med betydelige kommercielle og serviceaktiviteter.

en: Oslo Urban Environment options (layer)
da_DK: Oslo Byens miljø muligheder (lag)

en: Environment data from the Municipality of Oslo, Agency for Urban Environment.
da_DK: Miljødata fra Oslo Kommune, Byens miljøagentur.

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
da_DK: Norsk mountainbike-kort fra OSM (maks zoom 14-16, varierer pr. region)

en: NPI Svalbard Orthophoto
da_DK: NPI Svalbard Orthofoto

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
da_DK: Orthofoto for Svalbard/Spitsbergen fra det norske polarinstitut

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
da_DK: Topografisk kort for Svalbard fra det norske polarinstitut

en: NPI Svalbard detailed topo
da_DK: NPI Svalbard detaljeret topo

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
da_DK: Detaljeret topografisk kort for Longyearbyen, Barentsburg og Ny-Ålesund fra det norske polarinstitut

en: NPI Svalbard satellite
da_DK: NPI Svalbard satellit

en: Satellite imagery for Svalbard from the Norwegian Polar Institute/USGS Landsat
da_DK: Satellitbilleder af Svalbard fra det Norske Polarinstitut/USGS Landsat

en: imagico.de: Svalbard mosaic
da_DK: imagico.de: Svalbard mosaik

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
da_DK: Sentinel-2 mosaik af Svalbard (naturlige farver)

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
da_DK: Topografisk kort for Jan Mayen fra det Norske Polarinstitut

en: imagico.de: Western Karakoram
da_DK: imagico.de: Vestlige Karakoram

en: Represents approximately minimum snow cover so can be well used for glacier mapping (true color)
da_DK: Repræsenterer cirka minimum sne dækning og kan derfor godt bruges til gletsjer kortlægning (naturlige farver)

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06
da_DK: Gazastriben - Pléiades - 2014/07/06

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)
da_DK: Gazastriben - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
da_DK: imagico.de: Panamakanalen - Stillehavssiden

en: New locks with less clouds than in the Sentinel-2 image - make sure to check image alignment (true color)
da_DK: Nye sluser med færre skyer end i Sentinel-2 billedet - sørg for at kontrollere billedjustering (naturlige farver)

en: imagico.de: Panama Canal
da_DK: imagico.de: Panamakanalen

en: Images of the new locks (but partly cloudy) (true color)
da_DK: Billeder af de nye sluser (men delvist overskyet) (naturlige farver)

en: Coarse coastline due to cloud cover in Bing/Mapbox (true color)
da_DK: Grov kystlinje på grund af skydække i Bing/Mapbox (naturlige farver)

en: Many missing islands in OSM (mostly mapped meanwhile) (true color)
da_DK: Mange manglende øer i OSM (for det meste kortlagt i mellemtiden) (naturlige farver)

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
da_DK: imagico.de: Willkanuta-bjergene og Quelccaya-iskappen

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
da_DK: Dårlige og forældede billeder i andre kilder (naturlige farver)

en: Lupang Arenda, Taytay Drone Imagery
da_DK: Lupang Arenda, Taytay Dronebilleder

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
da_DK: Pangasinán/Bulacan (Filippinerne HiRes)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
da_DK: Geoportal 2: Orthophotomap (luftfoto) WMTS

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMS
da_DK: Geoportal 2: Orthophotomap (luftfoto) WMS

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image)
da_DK: Geoportal 2: Højopløselig Orthophotomap (luftfoto)

en: The aerial image is not available for the whole country.
da_DK: Luftfotoet er ikke tilgængeligt for hele landet.

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS
da_DK: Geoportal 2: Højopløselig Orthophotomap (luftfoto) WMTS

en: Geoportal 2: Time Orthophotomap (aerial image) WMS
da_DK: Geoportal 2: Tidsbaseret Orthophotomap (luftfoto) WMS

en: Geoportal 2: True Orthophotomap (aerial image) WMS
da_DK: Geoportal 2: Sand Orthophotomap (luftfoto) WMS

en: Geoportal 2: Buildings
da_DK: Geoportal 2: Bygninger

en: Geoportal 2: Property boundaries
da_DK: Geoportal 2: Ejendomsgrænser

en: Geoportal 2: Addresses
da_DK: Geoportal 2: Adresser

en: Geoportal 2: Street names
da_DK: Geoportal 2: Gadenavne

en: Geoportal 2: Places
da_DK: Geoportal 2: Steder

en: Geoportal 2: PRNG (geo names)
da_DK: Geoportal 2: PRNG (geonavne)

en: Forest database BDoL (overlay)
da_DK: Skovdatabase BDoL (overlay)

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
da_DK: Będzin: Orthophotomap 2013 (luftfoto)

en: Imagery only accessible from a Polish IP address.
da_DK: Billeder er kun tilgængelige fra en polsk IP-adresse.

en: Będzin: Buildings
da_DK: Będzin: Bygninger

en: Będzin: Addresses
da_DK: Będzin: Adresser

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
da_DK: Bytom: Orthophotomap 2012 (luftfoto)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
da_DK: Bytom: Fotoplan 2014 (luftfoto)

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
da_DK: Bytom: Orthophotomap 2016 (luftfoto)

en: Bytom: Buildings
da_DK: Bytom: Bygninger

en: Częstochowa: Buildings
da_DK: Częstochowa: Bygninger

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (luftfoto)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (luftfoto)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (luftfoto)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (luftfoto)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (luftfoto)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (luftfoto)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
da_DK: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (luftfoto)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
da_DK: Gliwice: Orthophotomap 2013 (luftfoto)

en: Gliwice: Orthophotomap 2017 (aerial image)
da_DK: Gliwice: Orthophotomap 2017 (luftfoto)

en: Gliwice: Orthophotomap 2018 (aerial image)
da_DK: Gliwice: Orthophotomap 2018 (luftfoto)

en: Gliwice: Orthophotomap 2020 (aerial image)
da_DK: Gliwice: Orthophotomap 2020 (luftfoto)

en: Gliwice: Buildings
da_DK: Gliwice: Bygninger

en: Łódź: Buildings
da_DK: Łódź: Bygninger

en: Łódź: Orthophotomap 2019 (aerial image)
da_DK: Łódź: Orthophotomap 2019 (luftfoto)

en: Powiat dębicki: Buildings
da_DK: Powiat dębicki: Bygninger

en: Powiat łańcucki: Buildings
da_DK: Powiat łańcucki: Bygninger

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
da_DK: Powiat ropczycko-sędziszowski: Bygninger

en: Powiat rzeszowski: Buildings
da_DK: Powiat rzeszowski: Bygninger

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
da_DK: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (luftfoto)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
da_DK: Powiat stalowowolski: Bygninger

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
da_DK: Poznań: Orthophotomap 2014 (luftfoto)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
da_DK: Poznań: Orthophotomap 2016 (luftfoto)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image)
da_DK: Poznań: Seneste Orthophotomap (luftfoto)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image) WMTS
da_DK: Poznań: Seneste Orthophotomap (luftfoto) WMTS

en: Przemyśl: Buildings
da_DK: Przemyśl: Bygninger

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
da_DK: Przemyśl: Ortophotomap (luftfoto)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
da_DK: Ruda Śląska: Orthophotomap (luftfoto)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
da_DK: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (luftfoto)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
da_DK: Siemianowice Śląskie: Bygninger

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
da_DK: Zabrze: Orthophotomap 2011 (luftfoto)

en: Warszawa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
da_DK: Warszawa: Orthophotomap 2021 (luftfoto)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
da_DK: Wrocław: Orthophotomap 2015 (luftfoto)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
da_DK: Wrocław: Orthophotomap 2018 (luftfoto)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal - 25cm - 2021 (DGT)
da_DK: Orthofotos af den nordlige del af fastlands Portugal - 25 cm - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal IRG - 25cm - 2021 (DGT)
da_DK: Orthofotos af den nordlige del af fastlands Portugal IRG - 25 cm - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 25cm - 2018 (DGT)
da_DK: Orthofotos af fastlands Portugal - 25 cm - 2018 (DGT)

en: OrtoSat of mainland Portugal - 30 cm - 2023 (DGT)
da_DK: OrtoSat af fastlands Portugal - 30 cm - 2023 (DGT)

en: Orthophotos of the coastal areas of mainland Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)
da_DK: Orthofotos af kystområderne i fastlands Portugal - 10 cm - 2014-2015 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)
da_DK: Orthofotos af fastlands Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 1m - 1995 - Fake Color (DGT)
da_DK: Orthofotos af fastlands Portugal - 1 m - 1995 - Falske farver (DGT)

en: Elevation hillshade of the coastal areas of mainland Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)
da_DK: Højde-hillshade af kystområderne i fastlands Portugal - 2 m - 2014-2015 (DGT)

en: Official Administrative Charter of Portugal - CAOP 2022 (Mainland - Boundaries)
da_DK: Officielt administrativt charter for Portugal - CAOP 2022 (Fastland - Grænser)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2018 (DGT)
da_DK: Charter for jordbrug og jordbesættelse i fastlands Portugal - 2018 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2015 (DGT)
da_DK: Charter for jordbrug og jordbesættelse i fastlands Portugal - 2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2010 (DGT)
da_DK: Charter for jordbrug og jordbesættelse i fastlands Portugal - 2010 (DGT)

en: Portugal Topographic Map (valentim.org)
da_DK: Portugal topografisk kort (valentim.org)

en: Institute for Nature Conservation and Forests - GIS
da_DK: Instituttet for naturbeskyttelse og skove - GIS

en: imagico.de: Kerch Strait
da_DK: imagico.de: Kertjstrædet

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
da_DK: Tilstand af brokonstruktion i august 2016 (naturlige farver)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
da_DK: imagico.de: Kertjstrædet 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
da_DK: Bro og omgivelser efter færdiggørelse i april 2018 (naturlige farver)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
da_DK: imagico.de: Pechora-havets kyst

en: Sentinel-2 image of the Pechora Sea coast in autumn 2016 (true color)
da_DK: Sentinel-2 billede af Pechora-havets kyst i efteråret 2016 (naturlige farver)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
da_DK: imagico.de: Ushakov Island august 2016

en: Late summer imagery with few clouds (superseeded by newer image) (true color)
da_DK: Sen sommerbilleder med få skyer (erstattet af nyere billede) (naturlige farver)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2020
da_DK: imagico.de: Ushakov Island august 2020

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
da_DK: Aktuelle sen sommerbilleder med få skyer (naturlige farver)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
da_DK: imagico.de: Nordlige Dvina-delta ved lavvande

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
da_DK: Strande, tidevandsflader og andre kystformer (naturlige farver)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
da_DK: imagico.de: Nordlige og polære Ural-bjerge august 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
da_DK: Aktuelle sen sommerbilleder med få skyer - advarsel: ikke al synlig sne er gletsjere (naturlige farver)

en: Recent image showing newest features (superseeded by newer image) (true color)
da_DK: Nyligt billede, der viser de nyeste funktioner (erstattet af nyere billede) (naturlige farver)

en: September 2020 image with autumn colors (true color)
da_DK: September 2020 billede med efterårsfarver (naturlige farver)

en: Freemap.sk Car
da_DK: Freemap.sk Bil

en: Freemap.sk Hiking
da_DK: Freemap.sk Vandring

en: Freemap.sk Bicycle
da_DK: Freemap.sk Cykel

en: Slovakia Historic Maps
da_DK: Slovakiet Historiske Kort

en: Ortofotomozaika SR (newest)
da_DK: Ortofotomozaika SR (nyeste)

en: DTM 5.0 high-resolution terrain shading
da_DK: DTM 5.0 højtopløst terrænskygge

en: DTM 5.0 gray terrain shading
da_DK: DTM 5.0 grå terrænskygge

en: DTM 5.0 light terrain shading
da_DK: DTM 5.0 lys terrænskygge

en: DSM 1.0 gray surface shading
da_DK: DSM 1.0 grå overfladeskygge

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
da_DK: RABA-KGZ: Sloveniens landbrugsarealer

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
da_DK: RABA-KGZ: Sloveniens bebyggede områder

en: GURS: Building outlines
da_DK: GURS: Bygningskonturer

en: GURS: Road lines
da_DK: GURS: Vejlinjer

en: GURS: Slovenia orthophoto 25cm (DOF025)
da_DK: GURS: Slovenien orthophoto 25 cm (DOF025)

en: Slovenia orthophoto 25cm/pixel (GURS DOF025), hosted by Level2.si
da_DK: Slovenien orthophoto 25 cm/pixel (GURS DOF025), hostet af Level2.si

en: MK: LIDAR hillshade+buildings (WMTS)
da_DK: MK: LIDAR hillshade+bygninger (WMTS)

en: City of Cape Town 2013 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2013 Luftfoto

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 12cm ground sample distance
da_DK: Kun til brug for OpenStreetMap. City of Cape Towns luftfoto-ortofotografi af kommunens område. 12 cm jordprøveafstand

en: City of Cape Town 2015 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2015 Luftfoto

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 8cm ground sample distance
da_DK: Kun til brug for OpenStreetMap. City of Cape Towns luftfoto-ortofotografi af kommunens område. 8 cm jordprøveafstand

en: City of Cape Town 2017 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2017 Luftfoto

en: 2017 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Januar 2017 ortorektificeret farvemosaik. Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 20x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2018 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2018 Luftfoto

en: 2018 February orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Februar 2018 ortorektificeret farvemosaik. Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 20x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2019 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2019 Luftfoto

en: 2019 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Januar 2019 ortorektificeret farvemosaik. Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 20x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2020 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2020 Luftfoto

en: 2020 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Januar 2020 ortorektificeret farvemosaik. Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 20x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2021 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2021 Luftfoto

en: 2021 March orthorectified colour mosaic (updated: version 3). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Marts 2021 ortorektificeret farvemosaik (opdateret: version 3). Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 10x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2022 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2022 Luftfoto

en: 2022 January orthorectified colour mosaic (updated: version 2.1). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Januar 2022 ortorektificeret farvemosaik (opdateret: version 2.1). Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 10x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2023 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2023 Luftfoto

en: 2023 January orthorectified colour mosaic (updated: version 4). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Januar 2023 ortorektificeret farvemosaik (opdateret: version 4). Originalbilleder tilhører CCT. Billeder optaget med digitalt kamera for at muliggøre mosaikpixelstørrelse på 0,08 m. Komprimeret til ecw 10x komprimering. Planimetrisk nøjagtighed forventes inden for 0,3 m. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: City of Cape Town 2024 Aerial
da_DK: City of Cape Town 2024 Luftfoto

en: Aerial imagery captured in 2024: orthorectified colour mosaic of +-30% of the metro. Original imagery property of CCT. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
da_DK: Luftfoto optaget i 2024: ortorektificeret farvemosaik af +-30 % af metroen. Originalbilleder tilhører CCT. Ingen begrænsninger på den digitale fil til ikke-kommercielle formål.

en: South Africa CD:NGI Aerial
da_DK: Sydafrika CD:NGI Luftfoto

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
da_DK: Mangler i andre billedkilder (naturlige farver med estimeret blå)

en: Missing in other image sources (true color)
da_DK: Mangler i andre billedkilder (naturlige farver)

en: Spain base map
da_DK: Spanien basiskort

en: Cartography of the National Geographic Institute and the Geographic Center of the Army
da_DK: Kortografi fra det Nationale Geografiske Institut og Hærens Geografiske Center

en: Catastro Spain
da_DK: Catastro Spanien

en: Cadastral Cartography of the General Directorate of Cadastre
da_DK: Matrikelkortlægning fra Generaldirektoratet for Matrikel

en: LiDAR Spain
da_DK: LiDAR Spanien

en: LiDAR Digital Surface Model generated by composition of four layers: shading, buildings, vegetation and hydrography.
da_DK: LiDAR Digital Surface Model genereret ved sammensætning af fire lag: skygge, bygninger, vegetation og hydrografi.

en: PNOA Spain
da_DK: PNOA Spanien

en: Most recent orthophotos of the PNOA project (National Plan for Aerial Orthophotography)
da_DK: Seneste ortofotoer fra PNOA-projektet (National Plan for Aerial Orthophotography)

en: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Canary Islands
da_DK: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Kanariske Øer

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 12.5 or 10 cm/pixel in urban areas, and 20 cm/pixel elsewhere. Older in some urban areas than the lower-resolution "GRAFCAN OrtoExpress".
da_DK: Højopløselige billeder, der dækker de Kanariske Øer, 12,5 eller 10 cm/pixel i byområder og 20 cm/pixel andre steder. Ældre i nogle byområder end den lavere opløsning "GRAFCAN OrtoExpress".

en: GRAFCAN OrtoExpress - Canary Islands
da_DK: GRAFCAN OrtoExpress - Kanariske Øer

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 20 cm/pixel. More recent in some urban areas than the higher-resolution "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".
da_DK: Højopløselige billeder, der dækker de Kanariske Øer, 20 cm/pixel. Nyere i nogle byområder end den højere opløsning "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".

en: ITACyL - Castile and León
da_DK: ITACyL - Castilien og León

en: Base Map - Geoportal of Santiago de Compostela
da_DK: Basiskort - Geoportal for Santiago de Compostela

en: SITNA - Orthophoto Navarre
da_DK: SITNA - Ortofoto Navarra

en: SITNA - Base map Navarre
da_DK: SITNA - Basiskort Navarra

en: SITNA - Cadastre Navarre
da_DK: SITNA - Matrikel Navarra

en: ICGC - Orthophoto Catalonia
da_DK: ICGC - Ortofoto Catalonien

en: ICGC - Topo Catalonia
da_DK: ICGC - Topo Catalonien

en: Ayuntamiento de Madrid - Orthophoto
da_DK: Madrid byråd - Ortofoto

en: imagico.de: Adams Bridge
da_DK: imagico.de: Adams Bro

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
da_DK: Supplerer ufuldstændig dækning i andre kilder (ægte farve)

en: Lantmäteriet Topographic Map
da_DK: Lantmäteriet Topografisk Kort

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
da_DK: Topografisk kort over Sverige 1:50.000

en: Lantmäteriet Economic Map ca. 1950-1978
da_DK: Lantmäteriet Økonomisk Kort ca. 1950-1978

en: Scan of ´Economic maps´ ca. 1950-1978
da_DK: Scan af ´Økonomiske kort´ ca. 1950-1978

en: Lantmäteriet General Staff Map 1859-1979
da_DK: Lantmäteriet Generalstabs Kort 1859-1979

en: Scan of ´Generalstabskartan´ 1859-1979
da_DK: Scan af ´Generalstabskartan´ 1859-1979

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
da_DK: Lantmäteriet Historisk Orthofoto 1960

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1955–1965. Older and younger pictures may occur.
da_DK: Mosaik af svenske ortofotoer fra perioden 1955–1965. Ældre og yngre billeder kan forekomme.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
da_DK: Lantmäteriet Historisk Orthofoto 1975

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1970–1980. Is under construction.
da_DK: Mosaik af svenske ortofotoer fra perioden 1970–1980. Er under konstruktion.

en: Lantmäteriet Historic Orthophotos options
da_DK: Lantmäteriet Historiske Orthofotoer muligheder

en: Mosaic of Swedish orthophotos, including from the period 1993–2005.
da_DK: Mosaik af svenske ortofotoer, inklusive fra perioden 1993–2005.

en: Trafikverket Road Network (overlay)
da_DK: Trafikverket Vejnet (overlay)

en: Swedish NVDB road network
da_DK: Svensk NVDB-vejnet

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
da_DK: Trafikverket Vejnet ekstra (overlay)

en: Swedish NVDB extra details: Highway reference, traffic calming, rest area, bus stop, bridge, tunnel, speed camera
da_DK: Svensk NVDB ekstra detaljer: Motorvejsreference, trafikberoligelse, hvilested, busstoppested, bro, tunnel, fartkamera

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
da_DK: Trafikverket Vejnet muligheder (overlay)

en: Swedish NVDB road network with several options for map layers
da_DK: Svensk NVDB-vejnet med flere muligheder for kortlag

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
da_DK: Trafikverket Jernbanenet (overlay)

en: Swedish railway network, including sidings
da_DK: Svensk jernbanenet, inklusive sidespor

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
da_DK: Trafikverket Jernbanenet muligheder (overlay)

en: Swedish railway network with several options for map layers
da_DK: Svensk jernbanenet med flere muligheder for kortlag

en: Naturvårdsverket Trails (overlay)
da_DK: Naturvårdsverket Stier (overlay)

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
da_DK: Dagligt opdaterede stier i eller omkring naturreservater som registreret af det svenske miljøbeskyttelsesagentur

en: Naturvårdsverket Protected Areas options (overlay)
da_DK: Naturvårdsverket Beskyttede områder muligheder (overlay)

en: Swedish national parks, nature reserves and other protected areas and objects
da_DK: Svenske nationalparker, naturreservater og andre beskyttede områder og objekter

en: Riksantikvarieämbetet Protected Heritage Areas (overlay)
da_DK: Riksantikvarieämbetet Beskyttede kulturarvsområder (overlay)

en: Protected areas for heritage buildings and religious heritage sites
da_DK: Beskyttede områder for kulturarvsbygninger og religiøse kulturarvssteder

en: Riksantikvarieämbetet Heritage buildings (overlay)
da_DK: Riksantikvarieämbetet Kulturarvsbygninger (overlay)

en: Heritage buildings and churches
da_DK: Kulturarvsbygninger og kirker

en: Riksantikvarieämbetet Ruins (overlay)
da_DK: Riksantikvarieämbetet Ruiner (overlay)

en: Ruins of cultural-historical interst
da_DK: Ruiner af kulturhistorisk interesse

en: Riksantikvarieämbetet Archaeological Sites and Monuments (overlay)
da_DK: Riksantikvarieämbetet Arkæologiske steder og monumenter (overlay)

en: Ancient and historical remains and monuments
da_DK: Antikke og historiske levn og monumenter

en: SCB Urban Areas (overlay)
da_DK: SCB Byområder (overlay)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 500 meters between households
da_DK: Menneskelige bosættelser på mindst 200 personer med mindre end 500 meter mellem husstande

en: SCB Vacation Home Areas (overlay)
da_DK: SCB Feriehusområder (overlay)

en: Contiguous areas that consist mainly of holiday homes; a collection of at least 50 holiday homes, where the distance between them does not exceed 150 metres
da_DK: Sammenhængende områder, der hovedsageligt består af feriehuse; en samling på mindst 50 feriehuse, hvor afstanden mellem dem ikke overstiger 150 meter

en: SCB Industrial zones (overlay)
da_DK: SCB Industriområder (overlay)

en: Geographically delimited areas which are characterized by large-scale and industrial land use
da_DK: Geografisk afgrænsede områder, der er præget af storstilet og industriel arealanvendelse

en: SCB Small Settlements (overlay)
da_DK: SCB Små bebyggelser (overlay)

en: Contiguous areas of buildings with 50-199 inhabitants and no more than 150 metres between houses
da_DK: Sammenhængende områder med bygninger med 50-199 indbyggere og ikke mere end 150 meter mellem huse

en: Skolverket Schools (overlay)
da_DK: Skolverket Skoler (overlay)

en: Swedish schools.
da_DK: Svenske skoler.

en: SVK Electricity Network (overlay)
da_DK: SVK Elnet (overlay)

en: Swedish transmission network for electricity
da_DK: Svensk transmissionsnet for elektricitet

en: Länsstyrelserna Wind Turbines (overlay)
da_DK: Länsstyrelserna Vindmøller (overlay)

en: Opertional (black) and planned (green) wind turbiens. Data from Vindbrukskollen.
da_DK: Driftsklar (sort) og planlagt (grøn) vindmøller. Data fra Vindbrukskollen.

en: Snowmobile map Sweden
da_DK: Snemobilkort Sverige

en: Snowmobile trails
da_DK: Snemobilstier

en: Orthophotos from the municipality of Sollentuna 2022, open data
da_DK: Orthofotos fra Sollentuna kommun 2022, åbne data

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
da_DK: Orthofotos fra Lidingö kommun 2012, CC0-licens

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
da_DK: Orthofotos fra Linköpings kommun 2010, åbne data

en: Kalmar North Orthophoto 2014
da_DK: Kalmar Nord Orthophoto 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
da_DK: Orthofotos for den nordlige del af Kalmars kommun 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
da_DK: Kalmar Syd Orthophoto 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
da_DK: Orthofotos for den sydlige del af Kalmars kommun 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
da_DK: Kalmar By Orthophoto 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
da_DK: Orthofotos for byområder i Kalmars kommun 2018

en: Kalmar Urban Orthophoto 2020
da_DK: Kalmar By Orthophoto 2020

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2020
da_DK: Orthofotos for byområder i Kalmars kommun 2020

en: Gothenburg Orthophoto
da_DK: Göteborg Orthophoto

en: Most recent orthophotos for Gothenburg municipality
da_DK: Seneste orthofotos for Göteborgs kommun

en: Gothenburg Historic Orthophoto options
da_DK: Göteborg Historiske Orthophoto muligheder

en: Historic orthophotos for Gothenburg municipality
da_DK: Historiske orthofotos for Göteborgs kommun

en: Gothenburg City map
da_DK: Göteborg Bykort

en: The city map is an overview map that describes Gothenburg. It contains general information about land, communications, hydrography, buildings, address numbers and street names, administrative division and other orientation text.
da_DK: Bykortet er et oversigtskort, der beskriver Göteborg. Det indeholder generelle oplysninger om land, kommunikation, hydrografi, bygninger, adressenumre og gadenavne, administrativ inddeling og anden orienteringstekst.

en: Gothenburg Hillshade
da_DK: Göteborg Hillshade

en: Web map service presenting hillshade and slope based on the 2017 elevation model for City of Gothenburg. Resolution 0.5 meters per pixel.
da_DK: Webkorttjeneste, der præsenterer hillshade og hældning baseret på højdemodellen fra 2017 for Göteborg. Opløsning 0,5 meter pr. pixel.

en: Örebro options 1 (overlay)
da_DK: Örebro muligheder 1 (overlay)

en: Public map features for Örebro municipality, part 1
da_DK: Offentlige kortfunktioner for Örebro kommun, del 1

en: Örebro options 2 (overlay)
da_DK: Örebro muligheder 2 (overlay)

en: Public map features for Örebro municipality, part 2
da_DK: Offentlige kortfunktioner for Örebro kommun, del 2

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2014)
da_DK: Kanton Aargau 25 cm (AGIS 2014)

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
da_DK: Disse billeder leveres via en proxy drevet af https://sosm.ch/

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2016)
da_DK: Kanton Aargau 25 cm (AGIS 2016)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2017)
da_DK: Kanton Aargau 25 cm (AGIS 2017)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2019)
da_DK: Kanton Aargau 25 cm (AGIS 2019)

en: Kanton Aargau 20cm (AGIS 2020)
da_DK: Kanton Aargau 20 cm (AGIS 2020)

en: Kanton Aargau 50cm DTM/Hillshade
da_DK: Kanton Aargau 50 cm DTM/Hillshade

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
da_DK: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10 cm

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
da_DK: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10 cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
da_DK: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10 cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2020 5cm
da_DK: Kanton Zürich Orthophoto 2020 5 cm

en: Canton Zurich, Orthophoto ZH Spring 2021 RGB 5cm
da_DK: Kanton Zürich, Orthophoto ZH Forår 2021 RGB 5 cm

en: Kanton Zürich, Surface Hillshade 2014 50cm
da_DK: Kanton Zürich, Overflade Hillshade 2014 50 cm

en: Kanton Zurich, Surface Hillshade 2017
da_DK: Kanton Zürich, Overflade Hillshade 2017

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2014 50cm
da_DK: Kanton Zürich, Terræn Hillshade 2014 50 cm

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2017
da_DK: Kanton Zürich, Terræn Hillshade 2017

en: Canton Thurgau Base plan cadastral surveying
da_DK: Kanton Thurgau Basisplan for matrikelopmåling

en: Base plan cadastral surveying of the canton Thurgau coloured & black & white with properties, nomenclature, national, cantonal and municipal boundaries, individual objects, land cover, road names, contour lines and terrain model
da_DK: Basisplan for matrikelopmåling i kantonen Thurgau farvet og sort/hvid med ejendomme, nomenklatur, nationale, kantonale og kommunale grænser, enkelte objekter, landdækning, vejnavne, højdekurver og terrænmodel

en: Canton Thurgau cycle routes
da_DK: Kanton Thurgau cykelruter

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
da_DK: Langsom trafik: cykelstinet (ruter) angivet af skilte

en: Canton Thurgau relief DTM
da_DK: Kanton Thurgau relief DTM

en: Digital representation of the terrain
da_DK: Digital repræsentation af terrænet

en: Canton Thurgau hiking paths
da_DK: Kanton Thurgau vandrestier

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
da_DK: Langsom trafik: forløbet af vandrestierne med symbolske repræsentationer af skilte, undergange, trapper og broer. Information om stiets overflade og kørestolsvenlighed.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
da_DK: Kanton Thurgau ortofoto 2017

en: City of St. Gallen
da_DK: Byen St. Gallen

en: 7.5 cm orthophoto from 2018
da_DK: 7,5 cm ortofoto fra 2018

en: Stadt Uster Orthophoto 2008 10cm
da_DK: Stadt Uster Orthofoto 2008 10cm

en: City of Zürich base map
da_DK: Byen Zürich basiskort

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
da_DK: Byen Zürich oversigtskort (gader, bygninger, husnumre)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
da_DK: Byen Zürich Orthofoto 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
da_DK: Byen Zürich Orthofoto 2013

en: City of Zürich Orthophoto 2013 quasi true
da_DK: Byen Zürich Orthofoto 2013 quasi true

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto RGB
da_DK: Kanton Solothurn, Seneste Orthofoto RGB

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto Infrared
da_DK: Kanton Solothurn, Seneste Orthofoto Infrarød

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2014 RGB
da_DK: Kanton Solothurn, Orthofoto 2014 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2015 RGB
da_DK: Kanton Solothurn, Orthofoto 2015 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2016 RGB
da_DK: Kanton Solothurn, Orthofoto 2016 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2017 RGB
da_DK: Kanton Solothurn, Orthofoto 2017 RGB

en: Canton of Geneva 2011 (5 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2011 (5 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2016 (5 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2016 (5 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2018 (20 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2018 (20 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2019 (5 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2019 (5 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2020 (10 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2020 (10 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2021 (20 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2021 (20 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2023 (10 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2023 (10 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2024 (4 cm) (SITG)
da_DK: Kanton Genève 2024 (4 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva DSM 2023 (SITG)
da_DK: Kanton Genève DSM 2023 (SITG)

en: Canton of Geneva DTM 2023 (SITG)
da_DK: Kanton Genève DTM 2023 (SITG)

en: Canton Fribourg 2016
da_DK: Kanton Fribourg 2016

en: Kanton Bern, Buildings
da_DK: Kanton Bern, Bygninger

en: Kanton Bern, Digital surface model 50cm, Relief
da_DK: Kanton Bern, Digital overflademodel 50cm, Relief

en: Kanton Bern, Digital terrain model 50cm, Relief
da_DK: Kanton Bern, Digital terrænmodel 50cm, Relief

en: Geoinformation Stadt Bern, Amtliche Vermessung
da_DK: Geoinformation Stadt Bern, Officiel opmåling

en: Plan for the land register of the city of Bern (coloured).
da_DK: Plan for matriklen for byen Bern (farve).

en: Ville de Nyon - Orthophoto 2016 HD 5cm/pi
da_DK: Ville de Nyon - Orthofoto 2016 HD 5cm/pi

en: Cartoriviera - Orthophoto 2012
da_DK: Cartoriviera - Orthofoto 2012

en: SIGIP - Orthophoto 2012
da_DK: SIGIP - Orthofoto 2012

en: Lausanne - Orthophoto 2016
da_DK: Lausanne - Orthofoto 2016

en: Bonvillars Orthophoto 2013
da_DK: Bonvillars Orthofoto 2013

en: Fiez Orthophoto 2013
da_DK: Fiez Orthofoto 2013

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
da_DK: imagico.de: Centralalperne i slutningen af september 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
da_DK: Aktuelt billede til gletsjer-kortlægning - vær opmærksom på noget frisk sne i højere højder (ægte farve)

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
da_DK: imagico.de: Vestalpernes efterårsfarver 2017

en: Autumn colors in the Alps, Jura and southwestern Germany  (true color)
da_DK: Efterårsfarver i Alperne, Jura og det sydvestlige Tyskland (ægte farve)

en: Expansion: whole canton Resolution: 10cm per pixel Photo flight: 2011-04-01
da_DK: Udvidelse: hele kantonen Opløsning: 10cm pr. pixel Fotoflyvning: 2011-04-01

en: Orthophoto for the northern part of the canton Zug. Flown on 20.04.2016. 10cm resolution per pixel. Coverage: Communities of Cham, Steinhausen and Baar, as well as parts of Zug.
da_DK: Orthofoto for den nordlige del af kantonen Zug. Fotograferet den 20.04.2016. Opløsning: 10cm pr. pixel. Dækning: Kommunerne Cham, Steinhausen og Baar samt dele af Zug.

en: Orthophoto for the southern part of the municipality of Zug. Flown by drone on several days in early April 2018. 10cm resolution per pixel. Coverage: Southern part of the community of Zug. Flying before leaves grow, without snow cover.
da_DK: Orthofoto for den sydlige del af kommunen Zug. Fotograferet med drone på flere dage i begyndelsen af april 2018. Opløsning: 10cm pr. pixel. Dækning: Sydlige del af kommunen Zug. Fotograferet før løvspring, uden snedække.

en: Canton Zug (Walchwil and Zug (Alpli)) 2019
da_DK: Kanton Zug (Walchwil og Zug (Alpli)) 2019

en: Canton Schaffhausen, relief 2013
da_DK: Kanton Schaffhausen, relief 2013

en: Canton Schaffhausen, aerial imagery 2013
da_DK: Kanton Schaffhausen, luftfotos 2013

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
da_DK: Taiwan e-Map Open Data (med højdekurver)

en: The emap from Taiwan National Land Surveying and Mapping Center
da_DK: Emap fra Taiwan National Land Surveying and Mapping Center

en: Taiwan Village Boundaries
da_DK: Taiwan Landsbygrænser

en: Taiwan Land-Section Data
da_DK: Taiwan Landsektionsdata

en: CBSGM-Digital Elevation Model (SRTM)
da_DK: CBSGM-Digitalt Højdemodel (SRTM)

en: Turkey heightmap (SRTM) in 90m resolution
da_DK: Tyrkiets højdekort (SRTM) i 90m opløsning

en: Adiyaman-Sanliurfa-Diyarbakir Environment Plan
da_DK: Adiyaman-Sanliurfa-Diyarbakir Miljøplan

en: Amasya Environment Plan
da_DK: Amasya Miljøplan

en: Antalya-Burdur-Isparta Environment Plan
da_DK: Antalya-Burdur-Isparta Miljøplan

en: Ardahan-Kars-Igdir-Agri Environment Plan
da_DK: Ardahan-Kars-Igdir-Agri Miljøplan

en: Aydin-Mugla-Denizli Environment Plan
da_DK: Aydin-Mugla-Denizli Miljøplan

en: Balikesir-Canakkale Environment Plan
da_DK: Balikesir-Canakkale Miljøplan

en: Bartin Environment Plan
da_DK: Bartin Miljøplan

en: Bilecik Environment Plan
da_DK: Bilecik Miljøplan

en: Bolu Environment Plan
da_DK: Bolu Miljøplan

en: Erzurum-Erzincan-Bayburt Environment Plan
da_DK: Erzurum-Erzincan-Bayburt Miljøplan

en: Izmir-Manisa Environment Plan
da_DK: Izmir-Manisa Miljøplan

en: Kirikkale Environment Plan
da_DK: Kirikkale Miljøplan

en: Kirsehir-Nigde-Nevsehir-Aksaray Environment Plan
da_DK: Kirsehir-Nigde-Nevsehir-Aksaray Miljøplan

en: Kilis Environment Plan
da_DK: Kilis Miljøplan

en: Konya-Karaman Environment Plan
da_DK: Konya-Karaman Miljøplan

en: Malatya-Elazig-Bingol-Tunceli Environment Plan
da_DK: Malatya-Elazig-Bingol-Tunceli Miljøplan

en: Mardin-Batman-Siirt-Sirnak-Hakkari Environment Plan
da_DK: Mardin-Batman-Siirt-Sirnak-Hakkari Miljøplan

en: Mersin-Adana Environment Plan
da_DK: Mersin-Adana Miljøplan

en: Mus-Bitlis-Van Environment Plan
da_DK: Mus-Bitlis-Van Miljøplan

en: Ordu-Trabzon-Rize-Gumushane-Giresun-Artvin Environment Plan
da_DK: Ordu-Trabzon-Rize-Gumushane-Giresun-Artvin Miljøplan

en: Osmaniye Environment Plan
da_DK: Osmaniye Miljøplan

en: Samsun-Corum-Tokat Environment Plan
da_DK: Samsun-Corum-Tokat Miljøplan

en: Sinop Environment Plan
da_DK: Sinop Miljøplan

en: Sinop-Kastamonu-Cankiri Environment Plan
da_DK: Sinop-Kastamonu-Cankiri Miljøplan

en: Tekirdag-Kirklareli-Edirne Environment Plan
da_DK: Tekirdag-Kirklareli-Edirne Miljøplan

en: Usak Environment Plan
da_DK: Usak Miljøplan

en: Yalova Environment Plan
da_DK: Yalova Miljøplan

en: Yozgat-Sivas-Kayseri Environment Plan
da_DK: Yozgat-Sivas-Kayseri Miljøplan

en: Zonguldak-Bartin-Karabuk Environment Plan
da_DK: Zonguldak-Bartin-Karabuk Miljøplan

en: Aşgabat (high resolution)
da_DK: Aşgabat (høj opløsning)

en: USGS 3D Elevation Program Contours
da_DK: USGS 3D Elevation Program Højdekurver

en: National Agriculture Imagery Program
da_DK: Nationalt Landbrugs Billedprogram

en: The most recent year of 30/60cm 4-band DOQQs from the National Agriculture Imagery Program (NAIP) for each state in the contiguous United States.
da_DK: Det seneste års 30/60cm 4-bånds DOQQs fra det Nationale Landbrugs Billedprogram (NAIP) for hver stat i de sammenhængende USA.

en: TIGER Roads 2014
da_DK: TIGER Veje 2014

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
da_DK: Ved zoomniveau 16+, offentligt tilgængelige kortdata fra den amerikanske folketælling. Ved lavere zoomniveauer kun ændringer siden 2006 minus ændringer, der allerede er indarbejdet i OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2017
da_DK: TIGER Veje 2017

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
da_DK: Gul = Offentligt tilgængelige kortdata fra den amerikanske folketælling. Rød = Data ikke fundet i OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2018
da_DK: TIGER Veje 2018

en: TIGER Roads 2019
da_DK: TIGER Veje 2019

en: TIGER Roads 2020
da_DK: TIGER Veje 2020

en: TIGER Roads 2021
da_DK: TIGER Veje 2021

en: TIGER Roads 2022
da_DK: TIGER Veje 2022

en: TIGER Roads 2023
da_DK: TIGER Veje 2023

en: USGS Imagery
da_DK: USGS Billeder

en: Public domain aerial imagery, mostly NAIP
da_DK: Offentligt tilgængelige luftfotos, primært NAIP

en: MassGIS L3 Parcels
da_DK: MassGIS L3 Grunde

en: MassGIS Basemap
da_DK: MassGIS Basiskort

en: 15cm Spring 2023 true color aerial imagery for the state of Massachusetts
da_DK: 15cm forår 2023 naturlige farver luftfotos for staten Massachusetts

en: MassGIS LIDAR Shaded Relief
da_DK: MassGIS LIDAR Skygge Relief

en: MassGIS LIDAR Slope
da_DK: MassGIS LIDAR Hældning

en: Visualizes the variation in elevation (steepness) at each point based on LiDAR data. White represents something that is flat, with progressively darker values meaning steeper slope, up through black which represents a completely vertical slope.
da_DK: Visualiserer variationen i højde (stejlhed) på hvert punkt baseret på LiDAR-data. Hvid repræsenterer noget, der er fladt, med gradvis mørkere værdier, der betyder stejlere hældning, op til sort, der repræsenterer en helt lodret hældning.

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2020
da_DK: MiSAIL Oakland County Billeder 2020

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2023
da_DK: MiSAIL Oakland County Billeder 2023

en: NC Latest Orthoimagery
da_DK: NC Seneste Orthoimagery

en: Most recent true color imagery for the state of North Carolina. The imagery has a pixel resolution of 6 inches and is comprised of imagery flown in 2018, 2019, 2020, and 2021
da_DK: Seneste naturlige farvebilleder for staten North Carolina. Billederne har en pixelopløsning på 6 tommer og består af billeder taget i 2018, 2019, 2020 og 2021

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Color)
da_DK: NH GRANIT 2021/2022 6-tommer Orthophotos (Farve)

en: Statewide 2021/2022 6-inch Orthophotography for New Hampshire
da_DK: Landsdækkende 2021/2022 6-tommer Orthophotografi for New Hampshire

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Infrared)
da_DK: NH GRANIT 2021/2022 6-tommer Orthophotos (Infrarød)

en: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Northwest)
da_DK: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Nordvest)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northwest) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
da_DK: LiDAR-afledt bar jord hillshaded terræn (belysning fra nordvest) for New Hampshire. Genereret fra 7 separate LiDAR-samlinger, der dækkede staten pr. 2022. Samlingsdatoer spænder fra 2011 til 2020. Generelt er billederne ældre i nord og nyere i syd.

en: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Northeast)
da_DK: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Nordøst)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northeast) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
da_DK: LiDAR-afledt bar jord hillshaded terræn (belysning fra nordøst) for New Hampshire. Genereret fra 7 separate LiDAR-samlinger, der dækkede staten pr. 2022. Samlingsdatoer spænder fra 2011 til 2020. Generelt er billederne ældre i nord og nyere i syd.

en: Recent summer image of the Alaska Range for mapping natural features (true color)
da_DK: Seneste sommerbillede af Alaska Range til kortlægning af naturlige træk (naturlige farver)

en: Recent image from after the eruption (true color)
da_DK: Seneste billede fra efter udbruddet (naturlige farver)

en: Image update for the small volcanic island (true color)
da_DK: Billedopdatering for den lille vulkanske ø (naturlige farver)

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
da_DK: Tidevandsflader og gletsjere i omkringliggende bjerge (naturlige farver)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
da_DK: NJ 2015 Flyfoto (Infrarød)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Near Infrared, 1 foot resolution
da_DK: Digital orthofotografi af New Jersey, Nær Infrarød, 1 fods opløsning

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
da_DK: NJ 2015 Flyfoto (Naturlige farver)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Natural Color, 1 foot resolution
da_DK: Digital orthofotografi af New Jersey, Naturlige farver, 1 fods opløsning

en: NJ 2020 Aerial Imagery (Natural Color)
da_DK: NJ 2020 Flyfoto (Naturlige farver)

en: San Juan Metro Area: 2013 USACE Orthophotos
da_DK: San Juan Metroområde: 2013 USACE Orthophotos

en: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria imagery
da_DK: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria billeder

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
da_DK: WA 2013 flyfoto for San Juan County

en: Public domain aerial imagery taken in May/June 2013 from San Juan County, WA. Resolution is 9 inch.
da_DK: Offentligt tilgængelige flyfoto taget i maj/juni 2013 fra San Juan County, WA. Opløsningen er 9 tommer.

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
da_DK: WA 2016 flyfoto for San Juan County

en: Public domain aerial imagery taken in May, June, and July from San Juan County, WA. Resolution is 6 inch countywide.
da_DK: Offentligt tilgængelige flyfoto taget i maj, juni og juli fra San Juan County, WA. Opløsningen er 6 tommer landsdækkende.

en: Public domain street and address data from the San Juan County, WA. Updated at least quarterly.
da_DK: Offentligt tilgængelige gade- og adressedata fra San Juan County, WA. Opdateres mindst kvartalsvis.

en: MD Latest 6 Inch Aerial Imagery
da_DK: MD Seneste 6-tommer flyfoto

en: MD Three Inch Aerial Imagery
da_DK: MD 3-tommer flyfoto

en: Three Inch Resolution Imagery for the cities of Rockville, Gaithersburg and Annapolis
da_DK: 3-tommer opløsning billeder for byerne Rockville, Gaithersburg og Annapolis

en: Delaware 2012 Orthophotography
da_DK: Delaware 2012 Orthofotografi

en: This data set consists of 0.3-meter pixel resolution (approximately 1-foot), 4-band true color and near infrared (R, G, B, IR) orthoimages covering New Castle, Kent and Sussex Counties in Delaware.
da_DK: Dette datasæt består af 0,3-meter pixelopløsning (ca. 1 fod), 4-bånd naturlige farver og nær infrarød (R, G, B, IR) orthoimages, der dækker New Castle, Kent og Sussex Counties i Delaware.

en: Delaware 2017 Orthophotography
da_DK: Delaware 2017 Orthofotografi

en: Rhode Island Aerial Photo (Fall 2021)
da_DK: Rhode Island Flyfoto (Efterår 2021)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Fall 2021)
da_DK: Flyfoto for staten Rhode Island (Efterår 2021)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2021)
da_DK: Rhode Island Flyfoto (Forår 2021)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2021)
da_DK: Flyfoto for staten Rhode Island (Forår 2021)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2022)
da_DK: Rhode Island Flyfoto (Forår 2022)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2022)
da_DK: Flyfoto for staten Rhode Island (Forår 2022)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2023)
da_DK: Rhode Island Flyfoto (Forår 2023)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2023)
da_DK: Flyfoto for staten Rhode Island (Forår 2023)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2024)
da_DK: Rhode Island Flyfoto (Forår 2024)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2024)
da_DK: Flyfoto for staten Rhode Island (Forår 2024)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2025)
da_DK: Rhode Island Luftfoto (Forår 2025)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2025)
da_DK: Luftfoto for staten Rhode Island (Forår 2025)

en: NYS Streets
da_DK: NYS Gader

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, visible light
da_DK: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 fods opløsning, synligt lys

en: NYS Orthos Online (color IR)
da_DK: NYS Orthos Online (farve IR)

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, color IR
da_DK: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 fods opløsning, farve IR

en: Washington State Department of Transportation State and Local roads as submitted to FHWA in the Highway Performance Monitoring System. Included are abbreviated street names which must be expanded be entry into OSM
da_DK: Washington State Department of Transportation State og lokale veje som indsendt til FHWA i Highway Performance Monitoring System. Inkluderet er forkortede gadenavne, der skal udvides før indtastning i OSM

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
da_DK: Mesa County GIS-billeder som set på https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: ODOT (Ohio) Road Inventory
da_DK: ODOT (Ohio) Vejinventar

en: Ohio Department of Transportation (ODOT) - Transportation Information Mapping System (TIMS) Road Inventory published June 2024.
da_DK: Ohio Department of Transportation (ODOT) - Transportation Information Mapping System (TIMS) Vejinventar offentliggjort juni 2024.

en: Ohio Statewide Imagery Program III most current orthoimagery of every county at resolutions from 1 foot to 3 inches from 2017 through 2020.
da_DK: Ohio Statewide Imagery Program III seneste orthofotos af hvert amt med opløsninger fra 1 fod til 3 tommer fra 2017 til 2020.

en: Ohio Statewide Imagery Program 6-Inch
da_DK: Ohio Statewide Imagery Program 6-Tommer

en: Ohio Statewide Imagery Program III orthoimagery of 40 counties captured at 6-inch resolution in 2017 and 2018, plus OSIP I and OSIP II imagery in 16 more counties from 2010 through 2014.
da_DK: Ohio Statewide Imagery Program III orthofotos af 40 amter optaget med 6-tommers opløsning i 2017 og 2018, samt OSIP I og OSIP II billeder i 16 flere amter fra 2010 til 2014.

en: Ohio Statewide Imagery Program 1-Foot
da_DK: Ohio Statewide Imagery Program 1-Fod

en: Ohio Statewide Imagery Program II orthoimagery of all 88 counties at 1-foot resolution from 2011 through 2014.
da_DK: Ohio Statewide Imagery Program II orthofotos af alle 88 amter med 1-fods opløsning fra 2011 til 2014.

en: Virginia Building Footprints
da_DK: Virginia Bygningskonturer

en: Building footprints from VBMP orthoimagery and locality data
da_DK: Bygningskonturer fra VBMP orthofotos og lokalitetsdata

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
da_DK: Virginia Imagery Service - Seneste

en: The most recently available VBMP orthoimagery for all of Virginia
da_DK: De senest tilgængelige VBMP orthofotos for hele Virginia

en: Virginia Property Lines
da_DK: Virginia Ejendomsgrænser

en: A statewide parcel service showing property ownership outlines where available
da_DK: En landsdækkende parcel-tjeneste, der viser ejendomsgrænser, hvor tilgængeligt

en: Dakota County GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-Inch
da_DK: Dakota County GIS 2017 Efterløvning 6-Tommer

en: Dakota County GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-Inch
da_DK: Dakota County GIS 2019 Forårsløvning 6-Tommer

en: HI Maui County Orthoimagery (2023)
da_DK: HI Maui County Orthofotos (2023)

en: IndianaMap Orthoimagery - Latest Available
da_DK: IndianaMap Orthofotos - Seneste Tilgængelige

en: Indiana statewide orthoimagery collected during leaf-off conditions for the current (2021-2024) program cycle. Minimum 6-inch resolution, with some areas in 3-inch resolution including Monroe and Vermillion counties.
da_DK: Indiana landsdækkende orthofotos indsamlet under løvfri forhold for den nuværende (2021-2024) programcyklus. Minimum 6-tommers opløsning, med nogle områder i 3-tommers opløsning, herunder Monroe og Vermillion amter.

en: IndianaMap Orthoimagery 2016-2019
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2016-2019

en: Indiana statewide orthoimagery collected during leaf-off conditions for the 2016-2019 program cycle. Minimum 1-foot resolution, with 6-inch resolution for Allen, Dearborn, DeKalb, Dubois, Fulton, Gibson, Harrison, Jackson, Kosciusko, Lake, Monroe, Morgan, Perry, Porter, Putnam, Shelby, Steuben, Wabash, Wayne, Wells, and Whitley counties, and 3-inch resolution for Hamilton, Monroe, Vanderburgh and Vermillion counties.
da_DK: Indiana landsdækkende orthofotos indsamlet under løvfri forhold for 2016-2019 programcyklussen. Minimum 1-fods opløsning, med 6-tommers opløsning for Allen, Dearborn, DeKalb, Dubois, Fulton, Gibson, Harrison, Jackson, Kosciusko, Lake, Monroe, Morgan, Perry, Porter, Putnam, Shelby, Steuben, Wabash, Wayne, Wells og Whitley amter, samt 3-tommers opløsning for Hamilton, Monroe, Vanderburgh og Vermillion amter.

en: IndianaMap Orthoimagery 2015
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2015

en: Orthoimagery of four counties in Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2015. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution for Miami county and 6-inch resolution for Allen, Shelby, and Steuben counties
da_DK: Orthofotos af fire amter i Indiana, indsamlet under løvfri forhold i foråret 2015. Dette er en fortsættelse af det landsdækkende program 2011-2013. 1-fods opløsning for Miami amt og 6-tommers opløsning for Allen, Shelby og Steuben amter

en: IndianaMap Orthoimagery 2014
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2014

en: Orthoimagery of four counties in Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2014. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of Wabash county and 6-inch resolution of Harrison, Monroe, and Vanderburgh counties.
da_DK: Orthofotos af fire amter i Indiana, indsamlet under løvfri forhold i foråret 2014. Dette er en fortsættelse af det landsdækkende program 2011-2013. 1-fods opløsning for Wabash amt og 6-tommers opløsning for Harrison, Monroe og Vanderburgh amter.

en: IndianaMap Orthoimagery 2013
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2013

en: Orthoimagery of 31 counties in western Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2013. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of the following counties: Benton, Clay, Daviess, Fountain, Gibson, Greene, Jasper, Knox, Martin, Montgomery, Newton, Owen, Parke, Perry, Pike, Posey, Putnam, Sullivan, Tippecanoe, Vermillion, Vigo, Warren, Warrick, and White. 6-inch resolution of Dubois, Lake, LaPorte, Marion, Porter, Spencer and Vanderburgh counties.
da_DK: Orthofotos af 31 amter i det vestlige Indiana, indsamlet under løvfri forhold i foråret 2013. Dette er en fortsættelse af det landsdækkende program 2011-2013. 1-fods opløsning for følgende amter: Benton, Clay, Daviess, Fountain, Gibson, Greene, Jasper, Knox, Martin, Montgomery, Newton, Owen, Parke, Perry, Pike, Posey, Putnam, Sullivan, Tippecanoe, Vermillion, Vigo, Warren, Warrick og White. 6-tommers opløsning for Dubois, Lake, LaPorte, Marion, Porter, Spencer og Vanderburgh amter.

en: IndianaMap Orthoimagery 2012
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2012

en: Orthoimagery of 34 counties in eastern Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2012. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of the following counties: Adams, Blackford, Clark, Decatur, Delaware, Fayette, Franklin, Grant, Hancock, Henry, Huntington, Jefferson, Jennings, LaGrange, Ohio, Portland, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, Wayne, and Wells. 6-inch resolution of Allen, Dearborn, DeKalb, Floyd, Hamilton, Madison, Noble, Shelby, Steuben, and Whitley counties.
da_DK: Orthofotos af 34 amter i det østlige Indiana, indsamlet under løvfri forhold i foråret 2012. Dette er en fortsættelse af det landsdækkende program 2011-2013. 1-fods opløsning for følgende amter: Adams, Blackford, Clark, Decatur, Delaware, Fayette, Franklin, Grant, Hancock, Henry, Huntington, Jefferson, Jennings, LaGrange, Ohio, Portland, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, Wayne og Wells. 6-tommers opløsning for Allen, Dearborn, DeKalb, Floyd, Hamilton, Madison, Noble, Shelby, Steuben og Whitley amter.

en: IndianaMap Orthoimagery 2011
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2011

en: Orthoimagery for 28 counties in central Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2013. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of the following counties: Boone, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Crawford, Fulton, Hendricks, Howard, Jackson, Johnson, Lawrence, Marshall, Miami, Morgan, Orange, Pulaski, Starke, Tipton, Wabash, and Washington. 6-inch resolution of Bartholomew, Elkhart, Harrison, Kosciusko, Marion, Monroe, and Saint Joseph counties.
da_DK: Orthofotos for 28 amter i det centrale Indiana, indsamlet under løvfri forhold i foråret 2013. Dette er en fortsættelse af det landsdækkende program 2011-2013. 1-fods opløsning for følgende amter: Boone, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Crawford, Fulton, Hendricks, Howard, Jackson, Johnson, Lawrence, Marshall, Miami, Morgan, Orange, Pulaski, Starke, Tipton, Wabash og Washington. 6-tommers opløsning for Bartholomew, Elkhart, Harrison, Kosciusko, Marion, Monroe og Saint Joseph amter.

en: IndianaMap Orthoimagery 2005
da_DK: IndianaMap Orthofotos 2005

en: Indiana statewide orthoimagery collected during leaf-off conditions in March and April 2005 (with some counties in 2006 due to flooding). Minimum 1-foot resolution, with 6-inch resolution of the following counties: Dubois, Elkhart, Floyd, Hamilton, Kosciusko, Lake, LaPorte, Marion, Monroe, Perry, Steuben, Tippecanoe, and Vanderburgh.
da_DK: Indiana landsdækkende orthofotos indsamlet under løvfri forhold i marts og april 2005 (med nogle amter i 2006 på grund af oversvømmelser). Minimum 1-fods opløsning, med 6-tommers opløsning for følgende amter: Dubois, Elkhart, Floyd, Hamilton, Kosciusko, Lake, LaPorte, Marion, Monroe, Perry, Steuben, Tippecanoe og Vanderburgh.

en: KYFromAbove 2019-2022 6in
da_DK: KYFromAbove 2019-2022 6-tommer

en: 6-inch statewide leaf-off imagery captured from 2019 to 2022 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
da_DK: 6-tommers landsdækkende billeder uden løv optaget fra 2019 til 2022 gennem Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) og offentliggjort af Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: 6-inch or 1-foot aerial imagery captured from 2012 to 2014 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
da_DK: 6-tommer eller 1-fods luftfotos optaget fra 2012 til 2014 gennem Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) og offentliggjort af Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: Texas Orthophoto (2015)
da_DK: Texas Orthofoto (2015)

en: Texas NAIP Imagery 2012
da_DK: Texas NAIP Billeder 2012

en: Texas NAIP Imagery 2014
da_DK: Texas NAIP Billeder 2014

en: Texas NAIP Imagery 2016
da_DK: Texas NAIP Billeder 2016

en: Texas NAIP Imagery 2018
da_DK: Texas NAIP Billeder 2018

en: Texas NAIP Imagery 2022
da_DK: Texas NAIP Billeder 2022

en: Texas NAIP Imagery 2020
da_DK: Texas NAIP Billeder 2020

en: TX Smith County Imagery 2019
da_DK: TX Smith County Billeder 2019

en: TX City of Amarillo Imagery 2015
da_DK: TX Byen Amarillo Billeder 2015

en: TX Dallas and Fort Worth Imagery 2015
da_DK: TX Dallas og Fort Worth Billeder 2015

en: TX City of El Paso Imagery 2015
da_DK: TX Byen El Paso Billeder 2015

en: TX City of Lubbock Imagery 2015
da_DK: TX Byen Lubbock Billeder 2015

en: TX City of Georgetown Imagery 2015
da_DK: TX Byen Georgetown Billeder 2015

en: TX San Antonio River Authority Imagery 2016
da_DK: TX San Antonio River Authority Billeder 2016

en: TX Brazos County Imagery 2019
da_DK: TX Brazos County Billeder 2019

en: TX Capital Area Imagery 2019
da_DK: TX Capital Area Billeder 2019

en: Orthoimagery of Pennsylvania, captured between 2018 and 2020 at 6-inch resolution. It was captured by Quantum Spatial, Inc. for the Pennsylvania Emergency Management Agency and is hosted by PASDA at https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5158.
da_DK: Orthoimagery af Pennsylvania, optaget mellem 2018 og 2020 med en opløsning på 6 tommer. Det blev optaget af Quantum Spatial, Inc. for Pennsylvania Emergency Management Agency og er hostet af PASDA på https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5158.

en: PEMA Orthoimagery - Western [2022]
da_DK: PEMA Orthoimagery - Vestlig [2022]

en: Orthoimagery of Western Pennsylvania, captured in 2022 at 6-inch resolution, encompassing the following counties: Allegheny, Beaver, Cambria, Crawford, Erie, Forest, Greene, Lawrence, Mercer, Warren, Washington. It was captured by NV5 Geospatial for the Pennsylvania Emergency Management Agency and is hosted by PASDA at https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5177.
da_DK: Orthoimagery af Vestlige Pennsylvania, optaget i 2022 med en opløsning på 6 tommer, der omfatter følgende amter: Allegheny, Beaver, Cambria, Crawford, Erie, Forest, Greene, Lawrence, Mercer, Warren, Washington. Det blev optaget af NV5 Geospatial for Pennsylvania Emergency Management Agency og er hostet af PASDA på https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5177.

en: PEMA Orthoimagery - Eastern [2020-2021]
da_DK: PEMA Orthoimagery - Østlig [2020-2021]

en: Orthoimagery of Eastern Pennsylvania, captured in 2020 and 2021 at 6-inch resolution, encompassing the following counties: Adams, Chester, Columbia, Cumberland, Dauphin, Delaware, Franklin, Lancaster, Lehigh, Luzerne, Monroe, Montour, Northampton, Northumberland, Perry, Philadelphia, Pike, Schuylkill, Susquehanna, Wayne, Wyoming, York. It was captured by NV5 Geospatial for the Pennsylvania Emergency Management Agency and is hosted by PASDA at https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5162.
da_DK: Orthoimagery af Østlige Pennsylvania, optaget i 2020 og 2021 med en opløsning på 6 tommer, der omfatter følgende amter: Adams, Chester, Columbia, Cumberland, Dauphin, Delaware, Franklin, Lancaster, Lehigh, Luzerne, Monroe, Montour, Northampton, Northumberland, Perry, Philadelphia, Pike, Schuylkill, Susquehanna, Wayne, Wyoming, York. Det blev optaget af NV5 Geospatial for Pennsylvania Emergency Management Agency og er hostet af PASDA på https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5162.

en: CT ECO Shaded Relief (2023)
da_DK: CT ECO Skygge Relief (2023)

en: Colored view of terrain derived from 2023 LiDAR data for State of Connecticut
da_DK: Farvet terrænudsigt afledt af 2023 LiDAR-data for staten Connecticut

en: CT ECO Shaded Relief (2016)
da_DK: CT ECO Skygge Relief (2016)

en: Colored view of terrain derived from 2016 LiDAR data for State of Connecticut
da_DK: Farvet terrænudsigt afledt af 2016 LiDAR-data for staten Connecticut

en: The 2023 3-inch spring orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
da_DK: Den 2023 3-tommer forårs orthoimagery for staten Connecticut i naturlige farver

en: The 2019 spring orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
da_DK: Den 2019 forårs orthoimagery for staten Connecticut i naturlige farver

en: The 2016 3-inch spring orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
da_DK: Den 2016 3-tommer forårs orthoimagery for staten Connecticut i naturlige farver

en: The 2020 orthoimagery for MetroCOG regions
da_DK: Den 2020 orthoimagery for MetroCOG regioner

en: Vermont statewide hillshade composite of the bare earth derived from the digital elevation model. Sun angle orientation is 315° with 45° azimuth
da_DK: Vermont landsdækkende hillshade-sammensætning af den bare jord afledt fra det digitale højdemodel. Solvinklen er 315° med en azimut på 45°

en: Vermont statewide hillshade composite of the earth surface from the digital surface model. Sun angle is multidirectional
da_DK: Vermont landsdækkende hillshade-sammensætning af jordoverfladen fra det digitale overflademodel. Solvinklen er flerretningsbestemt

en: VT VIP Orthoimagery - Infrared
da_DK: VT VIP Orthoimagery - Infrarød

en: The latest available infrared orthoimagery for the State of Vermont
da_DK: Den senest tilgængelige infrarøde orthoimagery for staten Vermont

en: VT VIP Orthoimagery - Best of Color
da_DK: VT VIP Orthoimagery - Bedste farve

en: The latest available natural color orthoimagery for the State of Vermont
da_DK: Den senest tilgængelige orthoimagery i naturlige farver for staten Vermont

en: San Juan County NM Orthoimagery (2025)
da_DK: San Juan Amt NM Ortofotografi (2025)

en: 3/6-inch pixel resolution orthoimagery captured between November 2024 to March 2025 for San Juan County of the state of New Mexico
da_DK: Ortofotografi med 3/6-tommers pixelopløsning, optaget mellem november 2024 og marts 2025 for San Juan Amt i delstaten New Mexico

en: State of Washington Top Surface Hillshade
da_DK: Delstaten Washington - Overflade Skyggeeffekt

en: State of Washington Bare Earth Hillshade
da_DK: Delstaten Washington - Bar Jord Skyggeeffekt

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
da_DK: imagico.de: Rwenzori-bjergene

en: Recent image of most of the remaining Rwenzori Mountains glaciers (false color IR)
da_DK: Seneste billede af de fleste af de resterende gletsjere i Rwenzori-bjergene (falsk farve IR)

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
da_DK: imagico.de: Rwenzori-bjergene 2016

en: Orthophotomaps provided by the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0
da_DK: Orthophotomaps leveret af den ukrainske statstjeneste for geodæsi, kartografi og cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0

en: Satellite images provided by the Main Architectural and Planning Department of the Dnipro City Council
da_DK: Satellitbilleder leveret af hovedafdelingen for arkitektur og planlægning i Dnipro byråd

en: Ukraine - Dnipro Topographic Map
da_DK: Ukraine - Dnipro Topografisk Kort

en: Ukraine - Kyiv Topographic Map
da_DK: Ukraine - Kyiv Topografisk Kort

en: Ukraine - Palanka Municipality
da_DK: Ukraine - Palanka Kommune

en: Ukraine - Novopskov Municipality
da_DK: Ukraine - Novopskov Kommune

en: Ukraine - Pisochyn Municipality 2021
da_DK: Ukraine - Pisochyn Kommune 2021

en: Ukraine - Rohan Municipality
da_DK: Ukraine - Rohan Kommune

en: Ukraine - Mezhova and Demuryne
da_DK: Ukraine - Mezhova og Demuryne

en: Ukraine - Chernivtsi Topographic Map 2015
da_DK: Ukraine - Chernivtsi Topografisk Kort 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Address Map
da_DK: Ukraine - Chernivtsi Adressekort

en: Ukraine - Chumaky Municipality
da_DK: Ukraine - Chumaky Kommune

en: Ukraine - Zatoka and Karolino-Buhaz
da_DK: Ukraine - Zatoka og Karolino-Buhaz

en: 7th Series (OS7)
da_DK: 7. serie (OS7)

en: Hampshire Aerial FCIR
da_DK: Hampshire Flyfoto FCIR

en: Hampshire Aerial RGB
da_DK: Hampshire Flyfoto RGB

en: OS New Popular Edition historic
da_DK: OS New Popular Edition historisk

en: OS OpenData StreetView (April 2016)
da_DK: OS OpenData StreetView (april 2016)

en: OSMUK Cadastral Parcels
da_DK: OSMUK Matrikelkort

en: Perfectly aligned cadastral (land registry) parcels in Great Britain.
da_DK: Perfekt justerede matrikelkort (jordregistrering) i Storbritannien.

en: Postcode centroids
da_DK: Postnummer centroider

en: Centroids for postcodes in Great Britain from OS Code-Point
da_DK: Centroider for postnumre i Storbritannien fra OS Code-Point

en: Public Rights of Way
da_DK: Offentlige rettighedsveje

en: Surrey Air Survey
da_DK: Surrey Flyundersøgelse

en: NLS - OS 6-inch Scotland 1842-82
da_DK: NLS - OS 6-tommer Skotland 1842-82

en: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940s-1960s
da_DK: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940’erne-1960’erne

en: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940s-1960s
da_DK: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940’erne-1960’erne

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - double sheets
da_DK: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940’erne-1960’erne - dobbeltark

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - single sheets
da_DK: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940’erne-1960’erne - enkeltark

en: NLS - OS/War Office - GSGS 3906 1:25,000, 1940-43
da_DK: NLS - OS/Krigsministeriet - GSGS 3906 1:25,000, 1940-43

en: NLS - OS 1:25k 1st Series 1937-61
da_DK: NLS - OS 1:25k 1. serie 1937-61

en: NLS - OS 1-inch 7th Series 1955-61
da_DK: NLS - OS 1-tommer 7. serie 1955-61

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 1) 1892-1905
da_DK: NLS - OS 25-tommer (Skotland 1) 1892-1905

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 2) 1892-1905
da_DK: NLS - OS 25-tommer (Skotland 2) 1892-1905

en: OS 1:25k historic (OSM-Limited)
da_DK: OS 1:25k historisk (OSM-Limited)

en: OS Scottish Popular historic
da_DK: OS Scottish Popular historisk

en: NLS - Bartholomew Half Inch, 1897-1907
da_DK: NLS - Bartholomew Halv Tomme, 1897-1907

en: OS Town Plans, Aberdeen 1866-1867 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Aberdeen 1866-1867 (NLS)

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Aberdeen 1866-1867, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Airdrie 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Airdrie 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Airdrie 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Alexandria 1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Alexandria 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Alexandria 1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Alloa 1861-1862 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Alloa 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Alloa 1861-1862, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Annan 1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Annan 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Annan 1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Arbroath 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Arbroath 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Arbroath 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Ayr 1855 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Ayr 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Ayr 1855, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Berwick-upon-Tweed 1852 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Berwick-upon-Tweed 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Berwick-upon-Tweed 1852, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Brechin 1862 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Brechin 1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Brechin 1862, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Burntisland 1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Burntisland 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Burntisland 1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Campbelton 1865 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Campbelton 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Campbelton 1865, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Coatbridge 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Coatbridge 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Coatbridge 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Cupar 1854 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Cupar 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Cupar 1854, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Cupar 1893-1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Cupar 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Cupar 1893-1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1852 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dalkeith 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Dalkeith 1852, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dalkeith 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Dalkeith 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dumbarton 1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dumbarton 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Dumbarton 1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dumfries 1850 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dumfries 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Dumfries 1850, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dumfries 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dumfries 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Dumfries 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dundee 1857-1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dundee 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Dundee 1857-1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dundee 1870-1872 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dundee 1870-1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Dundee 1870-1872, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1854 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dunfermline 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Dunfermline 1854, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Dunfermline 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Dunfermline 1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1849-1851 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Edinburgh 1849-1851 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Edinburgh 1849-1851, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1876-1877 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Edinburgh 1876-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Edinburgh 1876-1877, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1893-1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Edinburgh 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Edinburgh 1893-1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Edinburgh 1940’erne-1960’erne (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Edinburgh 1940’erne-1960’erne, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Elgin 1868 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Elgin 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Elgin 1868, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Falkirk 1858-1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Falkirk 1858-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Falkirk 1858-1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Forfar 1860-1861 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Forfar 1860-1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Forfar 1860-1861, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Forres 1868 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Forres 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Forres 1868, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Galashiels 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Galashiels 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Galashiels 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Girvan 1857 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Girvan 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Girvan 1857, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Glasgow 1857-1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Glasgow 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Glasgow 1857-1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Glasgow 1892-1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Glasgow 1892-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Glasgow 1892-1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Greenock 1857 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Greenock 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Greenock 1857, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Haddington 1853 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Haddington 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Haddington 1853, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Haddington 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Haddington 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Haddington 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Hamilton 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Hamilton 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Hamilton 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Hawick 1857-1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Hawick 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Hawick 1857-1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Inverness 1867-1868 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Inverness 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Inverness 1867-1868, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Irvine 1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Irvine 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Irvine 1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Jedburgh 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Jedburgh 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Jedburgh 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kelso 1857 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kelso 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Kelso 1857, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kilmarnock 1857-1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kilmarnock 1857-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Kilmarnock 1857-1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1855 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kirkcaldy 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Kirkcaldy 1855, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kirkcaldy 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Kirkcaldy 1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1850 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kirkcudbright 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Kirkcudbright 1850, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kirkcudbright 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Kirkcudbright 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkintilloch 1859 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kirkintilloch 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Kirkintilloch 1859, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirriemuir 1861 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Kirriemuir 1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Kirriemuir 1861, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Lanark 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Lanark 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Lanark 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Linlithgow 1856 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Linlithgow 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Linlithgow 1856, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, London 1893-1896 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, London 1893-1896 (NLS)

en: Detailed town plan of London 1893-1896, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for London 1893-1896, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Mayole 1856-1857 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Mayole 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Mayole 1856-1857, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Montrose 1861-1862 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Montrose 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Montrose 1861-1862, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1853 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Musselburgh 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Musselburgh 1853, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Musselburgh 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Musselburgh 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Nairn 1867-1868 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Nairn 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Nairn 1867-1868, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Oban 1867-1868 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Oban 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Oban 1867-1868, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Paisley 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Paisley 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Paisley 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Peebles 1856 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Peebles 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Peebles 1856, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Perth 1860 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Perth 1860 (NLS)

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Perth 1860, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Peterhead 1868 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Peterhead 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Peterhead 1868, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Port Glasgow 1856-1857 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Port Glasgow 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Port Glasgow 1856-1857, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Portobello 1893-1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Portobello 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Portobello 1893-1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Rothesay 1862-1863 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Rothesay 1862-1863 (NLS)

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Rothesay 1862-1863, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Selkirk 1865 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Selkirk 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Selkirk 1865, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, St Andrews 1854 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, St Andrews 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for St Andrews 1854, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, St Andrews 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, St Andrews 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for St Andrews 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stirling 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Stirling 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Stirling 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stonehaven 1864 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Stonehaven 1864 (NLS)

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Stonehaven 1864, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stranraer 1847 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Stranraer 1847 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Stranraer 1847, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stranraer 1863-1877 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Stranraer 1863-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Stranraer 1863-1877, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stranraer 1893 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Stranraer 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Stranraer 1893, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Strathaven 1858 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Strathaven 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Strathaven 1858, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Wick 1872 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Wick 1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan for Wick 1872, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Wigtown 1848 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Wigtown 1848 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Wigtown 1848, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Wigtown 1894 (NLS)
da_DK: OS Byplaner, Wigtown 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
da_DK: Detaljeret byplan over Wigtown 1894, med tilladelse fra National Library of Scotland.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2018
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2018

en: Post-processed Sentinel Satellite imagery.
da_DK: Efterbehandlet Sentinel-satellitbilleder.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2019
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2020
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2020

en: EOx cloudless Sentinel-2 2021
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2021

en: EOx cloudless Sentinel-2 2022
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2022

en: EOx cloudless Sentinel-2 2023
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2023

en: EOx cloudless Sentinel-2 2024
da_DK: EOx skyfri Sentinel-2 2024

en: Bing aerial imagery
da_DK: Bing luftfotos

en: Esri archive imagery that may be clearer and more accurate than the default layer.
da_DK: Esri-arkivbilleder, der kan være klarere og mere præcise end standardlaget.

en: OpenStreetMap Cymraeg/Welsh-language map by Mapio Cymru
da_DK: OpenStreetMap walisisk/walisisksproget kort af Mapio Cymru

en: OpenStreetMap (French Style)
da_DK: OpenStreetMap (Fransk stil)

en: OpenStreetMap (German Style)
da_DK: OpenStreetMap (Tysk stil)

en: OpenStreetMap GPS Traces
da_DK: OpenStreetMap GPS-spor

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
da_DK: Offentlige GPS-spor uploadet til OpenStreetMap.

en: Public Transport (ÖPNV)
da_DK: Offentlig transport (ÖPNV)

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
da_DK: Overlay-billeder til pistekortlægning i OSM. Opdateres dagligt.

en: OpenRailwayMap - Default
da_DK: OpenRailwayMap - Standard

en: Overlay imagery showing railway infrastructure based on OpenStreetMap data
da_DK: Overlay-billeder, der viser jernbaneinfrastruktur baseret på OpenStreetMap-data

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
da_DK: Overlay-billeder, der viser hastighedsbegrænsninger på jernbanen baseret på OpenStreetMap-data

en: OpenRailwayMap - Signals
da_DK: OpenRailwayMap - Signal

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
da_DK: Overlay-billeder, der viser jernbanesignaler baseret på OpenStreetMap-data

en: Stamen Terrain Background
da_DK: Stamen Terrain Baggrund

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
da_DK: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar tosproget

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
da_DK: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo-kort

en: Strava cycling heatmap
da_DK: Strava cykel-heatmap

en: Strava running heatmap
da_DK: Strava løb-heatmap

en: Strava cycling and running heatmap
da_DK: Strava cykel- og løb-heatmap

en: Strava water sports heatmap
da_DK: Strava vandsports-heatmap

en: Strava winter sports heatmap
da_DK: Strava vintersports-heatmap

en: Shows major features to help orient you.
da_DK: Viser vigtige træk for at hjælpe med at orientere dig.

en: QA Has Address
da_DK: QA Har adresse

en: QA No Address
da_DK: QA Ingen adresse

en: QA No Name
da_DK: QA Intet navn

en: Waymarked Trails: Hiking
da_DK: Waymarked Trails: Vandring

en: Waymarked Trails: Cycling
da_DK: Waymarked Trails: Cykling

en: Waymarked Trails: Skating
da_DK: Waymarked Trails: Skøjteløb

en: Waymarked Trails: Horse Riding
da_DK: Waymarked Trails: Ridning

en: Waymarked Trails: Winter Sports
da_DK: Waymarked Trails: Vintersport

en: Wikimedia Map
da_DK: Wikimedia kort

en: OSM Inspector: Geometry
da_DK: OSM Inspector: Geometri

en: OSM Inspector: Places
da_DK: OSM Inspector: Steder

en: OSM Inspector: Highways
da_DK: OSM Inspector: Hovedveje

en: OSM Inspector: Areas
da_DK: OSM Inspector: Områder

en: OSM Inspector: Routing
da_DK: OSM Inspector: Ruteplanlægning

en: OSM Inspector: Addresses
da_DK: OSM Inspector: Adresser

en: OSM Inspector: Coastline
da_DK: OSM Inspector: Kystlinje

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
da_DK: OSM Inspector: Offentlig Transport - Stop

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
da_DK: OSM Inspector: Offentlig Transport - Ruter

en: OSM Inspector: Water
da_DK: OSM Inspector: Vand

en: Overlay imagery for infrastructure mapping in OSM. Updated daily.
da_DK: Overlay-billeder til infrastruktur-kortlægning i OSM. Opdateres dagligt.

en: Mapillary Images and Point Features
da_DK: Mapillary-billeder og punktfunktioner

en: Displays the Mapillary images positions and their sequences only, NOT the images itself.
da_DK: Viser kun positionerne og sekvenserne for Mapillary-billeder, IKKE billederne selv.

en: Panoramax images positions
da_DK: Panoramax-billeders positioner

en: Displays the Panoramax images positions and their sequences only, NOT the images itself.
da_DK: Viser kun positionerne og sekvenserne for Panoramax-billeder, IKKE billederne selv.

en: OpenAerialMap Mosaic by Kontur.io
da_DK: OpenAerialMap-mosaik af Kontur.io

en: All OpenAerialMap images in one mosaic layer, by Kontur.io
da_DK: Alle OpenAerialMap-billeder i ét mosaiklag, af Kontur.io

en: GeoScribble Map Notes
da_DK: GeoScribble-kortnoter

en: Hand-drawn map notes.
da_DK: Håndtegnede kortnoter.

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
da_DK: Saml fælles adresse interpolation inputs i en enkelt dialog, såvel som en mulighed for automatisk at generere individuelle hus nummer punkter fra en vej.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
da_DK: Gør et par udvalgte vej segmenter parallelle ved at dreje en af dem omkring et valgt omdrejningspunkt.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder Apache fælles bibliotek komponenter. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder Apache HTTP bibliotek. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Allows selection of areas in an layer and automatic creation of a way as polygon. Built to ease mapping of building from background layers. Optimized for basemap.at.
da_DK: Giver mulighed for at vælge områder i et lag og automatisk oprette en vej som polygon. Bygget til at lette kortlægning af bygninger fra baggrundslag. Optimerede til basemap.at.

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
da_DK: Tildeler automatisk adressen til et valgt objekt i Østrig. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.

en: Automatic tools to help on common issues
da_DK: Automatiske værktøjer til at hjælpe med almindelige problemer

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
da_DK: Tillader brugeren at rette vinkel på bygninger til 90 grader, og tilpasse alle indlæste bygninger til nærmeste vej.

en: Tools for drawing buildings.
da_DK: Værktøj til at tegne bygninger.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
da_DK: En speciel håndteringsudvidelse for det franske landregisters WMS-server.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
da_DK: Dækker canvec tern gitter på kortet og printer URL''er til .zip filerne. Fremtidige mål: tillade auto-download og læsning af canvec .osm filer

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
da_DK: Rettesæt visningsudvidelse gør det muligt at visualisere ændringerne i JOSM baggrund

en: Color Plugin provide functionality for Josm users who want to put ’color’ attribute for roof and walls of the buildings.
da_DK: Farve udvidelse giver funktionalitet til Josm-brugere, der ønsker at sætte ’color’-attributten for tage og vægge på bygningerne.

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
da_DK: Tillader brugeren at oprette forskellige farveskemaer, og at skifte mellem dem. Bare ændre farverne og skab et nyt skema. Bruges til at skifte til en hvid baggrund med matchende farver for bedre synlighed i skarpt sollys. Se dialogen i skærmindstillinger.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
da_DK: Import af proprietære CSV-filer fra Columbus/Visiontac V-900 GPS logger ind i et GPX-lag.

en: Allows editing data in Level0L format
da_DK: Tillader redigering af data i Level0L format

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
da_DK: Implementerer en kommandolinje og gør det muligt at oprette dine egne kommandoer. Se link til standard kommandoer (bue, cirkel osv.)

en: Task configurations
da_DK: Opgavekonfigurationer

en: Tool for conflating data (matching and merging).
da_DK: Værktøj der sammensmelter data (matcher og sammenlægger).

en: Downloads new data when you pan/zoom
da_DK: Downloader nye data når du panorerer/zoomer

en: Create a grid of ways.
da_DK: Opret et net af veje.

en: Customization of public public transport stops.
da_DK: Tilpasning af stoppesteder for offentlig transport.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
da_DK: Gør det muligt at importere forskellige filformater i JOSM direkte. Understøttet i øjeblikket: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
da_DK: Download dine GPX spor fra openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
da_DK: Denne udvidelse uploader GPS-sporinger direkte fra det aktive lag i JOSM til openstreetmap.org.

en: Dxf Import
da_DK: Dxf import

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
da_DK: Tillader brugeren at anonymisere tidsangivelser samt hurtigt at slette dele af store GPX-sporinger.

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder EJML bibliotek til andre JOSM udvidelser. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
da_DK: Viser elevationsprofilen og nogle statistiske data for et GPX spor.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
da_DK: Håndtering af franske EPCI (boundary=local_authority)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
da_DK: Tilbyder en hændelsesbus kraftigere end den traditionelle lytte registrering

en: Use external scripts in JOSM
da_DK: Brug eksterne scripts i JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
da_DK: Hurtig tegning af veje med musen

en: Garmin FIT files in JOSM
da_DK: Garmin FIT filer i JOSM

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
da_DK: Finder og retter ugyldige adresser på en nem måde.

en: FlatLaf - Flat Look and Feel
da_DK: FlatLaf - Flad udseende og følelse

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
da_DK: Tal med brugere der rediger kortet i nærheden, få besked når nogen kommer tæt på.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder dele af GeoVærktøjs biblioteket til andre JOSM udvidelser. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
da_DK: Download GPS-punkter direkte ind i JOSM fra Globalsat dg100-datalogger.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
da_DK: Analysere et sæt af GPS punkter for at finde dets centrum og retning af spredning.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
da_DK: Visualiserer ruteinformation som en rutegraf.

en: Generates grids.
da_DK: Generer gitter.

en: Provides the GSON library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder GSON bibliotek til andre JOSM udvidelser. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
da_DK: Simpelt værktøj til at tagge husnumre og adresser.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
da_DK: Tilbyder HTTP/2 understøttelse. Kræver Java 11 eller nyere.

en: Enable additional image types such as webp (each image type must be enabled in preferences)
da_DK: Aktiver yderligere billedtyper såsom webp (hver billedtype skal være aktiveret i indstillinger)

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
da_DK: Opret billed XML grænser fra en multipolygon

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
da_DK: Eksporter tern fra billedlags cache til filsystemet.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
da_DK: Database over billedlags forskydninger: del- og modtag billedlags forskydninger med en knap.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
da_DK: Endnu en udvidelse til at afstemme billeder med waypoints i en GPX-fil. Et match sker når et waypoint-tags ''name'', ''cmt'' eller ''desc'' attributter stemmer med et billedes filnavn.

en: Plugin for importing spatial referenced images
da_DK: Udvidelse til at importere rumlige referencebilleder

en: Import vector graphics (SVG)
da_DK: Importer vektorgrafik (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
da_DK: Udvider Forøg vej-korrekthed tilstanden med hjælpere til at placere punkter med nøjagtige afstande og vinkler.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
da_DK: Denne udvidelse forenkler kortlægning og redigering af indendørs gange.

en: Gives assistance for the mapping process of indoor OSM building data. Includes a validator and a mappaint style for indoor-data.
da_DK: Giver assistance til kortlægningsprocessen af indendørs OSM-bygningsdata. Inkluderer en validator og en mappaint-stil til indendørsdata.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
da_DK: Ekstra oplysninger om nuværende lags pop ups objekter - i øjeblikket GPX trackpoint info

en: Provides Jackson JSON library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder Jackson JSON bibliotek. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Provides additional OpenJFX (JavaFX) features such as MP3 audio playback.
da_DK: Tilbyder yderligere OpenJFX (JavaFX) funktioner såsom MP3-lydafspilning.

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder JAXB biblioteket til andre JOSM udvidelser. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder Java Native Access (JNA) bibliotek. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder Java Topology Suite (JTS) bibliotek og relaterede hjælpeprogrammer. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
da_DK: opretter en kanal digraf og tjekker en delmængde af kanaler hvis det er et vejkryds eller søger i en delmængde af kanaler i vejkryds

en: Tools to help import Kartverket N50
da_DK: Værktøj der hjælper med import af Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
da_DK: Undersøtter live GPS-input (bevægelig prik) gennem en forbindelse til en gpsd-server.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
da_DK: Tilbyder Log4J bibliotek til andre JOSM udvidelser. Ikke beregnet til at blive installeret direkte af brugerne, men derimod fra andre udvidelser som en afhængighed.

en: Provides the common LWJGL interfaces for other plugins
da_DK: Tilbyder de fælles LWJGL-grænseflader til andre udvidelser

en: Provides LWJGL natives for @{platform}
da_DK: Tilbyder oprindelige LWJGL til @{platform}

en: Allows the user to work with pictures hosted at mapillary.com
da_DK: Giver brugeren mulighed for at arbejde med billeder hostet på mapillary.com

en: MapRoulette Tasks in JOSM
da_DK: MapRoulette-opgaver i JOSM

en: Marks ’seen’ areas of the map
da_DK: Markerer ’set’-områder på kortet

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
da_DK: Stil en opmålingsdialog og et lag til at måle længde og vinkel på segmenter til rådighed. Område omgivet af en simpel lukket vej og opret opmålingsstier (som også kan importeres fra et gps lag).

en: Merge overlapping part of ways.
da_DK: Sammenlæg overlappende dele af veje.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
da_DK: Tilføjer "ingen venstresving" for sæt af 4 eller 5 veje

en: Allows the user to work with pictures hosted at Microsoft Streetside
da_DK: Giver brugeren mulighed for at arbejde med billeder hostet på Microsoft Streetside

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
da_DK: Gør det muligt at tilskrive tags til alle objekter i et udvalgt område på en gang

en: NanoLog adjustment and browsing layer
da_DK: NanoLog tilpasnings- og visningslag

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
da_DK: Brug dit systems adgangskodehåndtering til at gemme API brugernavn og adgangskode. (KWallet og gnome-keyring er understøttet.)

en: Import OSM data in o5m format
da_DK: Importer OSM data i o5m format

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
da_DK: Tillader JOSM at læse Open Data formater (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) ind i et .osm datalag. Understøtter zip- og 7z-komprimering af disse filtyper.

en: extended options for editing opening_hours
da_DK: udvidede indstillinger for redigering af opening_hours

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
da_DK: Tillader at åbne gpx/osm-filer, der overlapper det nuværende synlige område

en: Display OpenStreetMap object information
da_DK: Vis OpenStreetMap objekt information

en: Import/export OSM data in PBF format
da_DK: Importer/eksporter OSM data i PBF format

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
da_DK: Importer PDF-fil til et lag og konverter pdf-linjer til veje.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
da_DK: Skriv gps positionsinfo i billed-filheaderen. Kør denne funktion fra højrekliksmenuen for billedlaget.

en: Make photos movable and position them on the map.
da_DK: Gør fotos flytbare og placere dem på kortet.

en: This plugin allows to display any picture as a background in the editor and align it with the map.
da_DK: Dette plugin gør det muligt at vise ethvert billede som baggrund i editoren og justere det i forhold til kortet.

en: A plugin for pmtile support
da_DK: En udvidelse til pmtile understøttelse

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
da_DK: Viser yderligere oplysninger om punkt på kort. Kun tjekkiske RUIAN og spansk matrikel web service moduler er tilgængelige på nuværende tidspunkt.

en: Read and write osmosis poly filter files
da_DK: Læs og skriv osmosis poly filter filer

en: Adds map printing to JOSM
da_DK: Tilføje kortudskrivning til JOSM

en: Provides validation and fixing for public transport route according to version 2 of the public transport schema
da_DK: Giver validering og rettelse af offentlig transportruter i henhold til version 2 af offentlig transportskemaet

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
da_DK: Denne udvidelse simplificerer kortlægningen og redigeringen af offentlige transport ruter.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
da_DK: RasterFilterUdvidelsen gør det muligt at vælge og anvende nogle billedfiltre til nogle lag

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
da_DK: Panel til oprettelse og redigering af relationer og multipolygoner.

en: Plugin for reverting changesets
da_DK: Udvidelse for tilbageførelse af rettesæt

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
da_DK: Udvid et enkelt skæringspunkt til en rundkørsel i trinvise step. Vælg et skæringspunkt eller en rundkørsel, og tryk på Ctrl-Shift-R

en: Plugin for tagging of objects based on a selection of road signs. The dialog can be opened by clicking a small icon in the upper right corner of the properties window. Available country presets: Austria, Belgium, Czech Republic, Germany, Poland, Slovakia, Spain.
da_DK: Udvidelse til tagging af objekter baseret på et udvalg af vejskilte. Dialogen kan åbnes ved at klikke på et lille ikon i øverste højre hjørne af egenskabsvinduet. Tilgængelige forudindstillinger for lande: Østrig, Belgien, Tjekkiet, Tyskland, Polen, Slovakiet, Spanien.

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
da_DK: Renderer ruter (bus, vandre- og cykelruter, mm...). Rutetyper skal være definerede i filen routes.xml i udvidelsesmappen

en: Provides routing capabilities.
da_DK: Tilbyder ruteplan egenskaber.

en: Loads data from SDS
da_DK: Indlæser data fra SDS

en: Imagery Layer for Sea Charts
da_DK: Billedelag for søkort

en: Edit features for Sea Charts
da_DK: Rediger funktioner for søkort

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
da_DK: Giver brugeren flere værktøjer, der letter tilpasning og rotation af bygninger.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
da_DK: Gør områder mere enkle ved at fjerne punkter ved meget stumpe vinkler. Dette kan blive begrænset af den maksimalt fjernede områdestørrelse. Normaliser også nærliggende punkter.

en: Edit features for OpenSeaMap
da_DK: Rediger funktioner til OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
da_DK: Gør det muligt at tegne kurver

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
da_DK: Tillad tilføjelse af markører/punkter på de nuværende gps-positioner.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
da_DK: Tilbyder en dialog til redigering af tags i tabelform.

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
da_DK: Tilføjer en tester af prædefineret tags til windows menuen, som hjælper dig med at udvikle kodning af prædefinerede tags (hurtig forhåndsvisning af den dialog, der dukker op). Du kan også starte jar-filen selvstændig.

en: Make terraced houses out of single blocks.
da_DK: Lav rækkehuse ud af en enkelt blok.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
da_DK: Tilføjer en huskeliste dialogboks, der gør det nemt at gå gennem store lister med objekter

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
da_DK: Tilbyder hjælpe knapper for at tillade arbejde med enkelt knap mus (pen). Aktiver ved at holde T og slip kort med venstre museknap

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
da_DK: Optegner bygninger fra Tjekkisk matrikelkort. Kræver at TracerServer (.Net eller Mono) kører.

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
da_DK: Optegner bygninger og andre former fra kort. Kræver at Tracer2Server kører.

en: Editor to add turn lanes tags in highways
da_DK: Editor der tilføjer svingbane tags til veje

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
da_DK: Tilbyder en enkel GUI til tilføjelse, redigering og sletning af svingbaner.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
da_DK: Udvidelsen gør det muligt at indtaste og vedligeholde oplysninger om svingbegrænsninger i OpenStreetMap databasen.

en: Allows undeleting object from OSM database
da_DK: Muliggør gendannelse af objekt fra OSM database

en: Several utilities that make your life easier.
da_DK: Adskillige værktøjer der gør dit liv nemmere.

en: A plugin for testing validations, which may be included in future JOSM versions
da_DK: Et plugin til testning af valideringer, som kan inkluderes i fremtidige JOSM-versioner

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
da_DK: Nem download langs et langt sæt af indbyrdes forbundne veje

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
da_DK: Muliggør søgning efter waypoint importeret fra gpx-fil.

en: Simplifies linking OSM objects to Wikipedia articles and Wikidata items
da_DK: Forenkler sammenknytning af OSM-objekter til Wikipedia-artikler og Wikidata-elementer

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
da_DK: Kør en racerbil fra punkt A til punkt B over luftfoto, efterladende kaktusser.

en: Handy Address Interpolation Functions
da_DK: Handy adresse interpolationsfunktioner

en: Define Address Interpolation
da_DK: Definer adresse interpolation

en: Odd
da_DK: Ulige

en: Even
da_DK: Lige

en: Alphabetic
da_DK: Alfabetisk

en: Numeric
da_DK: Numerisk

en: Actual
da_DK: Faktisk

en: Estimate
da_DK: Skøn

en: Potential
da_DK: Potentiel

en: Associate with street using:
da_DK: Tilknyt til gade ved hjælp af:

en: Numbering Scheme:
da_DK: Nummereringssystem:

en: Increment:
da_DK: Forøgelse:

en: Starting #:
da_DK: Starter #:

en: Ending #:
da_DK: Slut #:

en: Accuracy:
da_DK: Præcision:

en: Convert way to individual house numbers.
da_DK: Omdan vej til individuelle husnumre.

en: Will associate {0} additional house number nodes
da_DK: Vil tilknytte {0} yderligere husnummer punkter

en: City:
da_DK: By:

en: State:
da_DK: Stat:

en: Post Code:
da_DK: Postnummer:

en: Country:
da_DK: Land:

en: Full Address:
da_DK: Fuldstændig adresse:

en: Optional Information:
da_DK: Valgfri information:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
da_DK: Vælg en gade til at tilknytte med adresse interpolation vej

en: Please select address interpolation way for this street
da_DK: Vælg adresse interpolation vej for denne gade

en: Expected odd numbers for addresses
da_DK: Forventede ulige numre for adresser

en: Expected even numbers for addresses
da_DK: Forventede lige numre for adresser

en: Expected valid number for increment
da_DK: Forventede gyldigt tal for tilvækst

en: Country code must be 2 letters
da_DK: Landekode skal være på 2 bogstaver

en: Please enter valid number for starting and ending address
da_DK: Indtast et gyldigt nummer for både start- og slutadresse

en: Alphabetic address must end with a letter
da_DK: Alfabetisk adresse skal ende med et bogstav

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
da_DK: Start og slutnumre skal være den samme ved alfabetiske adresser

en: Starting address letter must be less than ending address letter
da_DK: Det første adressebogstav skal være mindre end det sidste adressebogstav

en: Please enter valid number for starting address
da_DK: Indtast et gyldigt nummer for startadresse

en: Please enter valid number for ending address
da_DK: Indtast et gyldigt nummer for slut adresse

en: Starting address number must be less than ending address number
da_DK: Første adressenummer skal være lavere end sidste adressenummer

en: Building Generalization
da_DK: Bygnings generalisering

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
da_DK: Begyndere tegner ofte omrids meget unøjagtige. Sådanne bygninger skal omregnes til nogle rektangulære. Vinkler mellem 84-96 grader konverteres til 90 grader.

en: There is no frame loaded !
da_DK: Der er ingen ramme indlæst!

en: Alert Message
da_DK: Alarmbesked

en: Color
da_DK: Farve

en: Choose or set a color for objects.
da_DK: Vælg eller indstil en farve for objekter.

en: Color Plugin
da_DK: Farve-plugin

en: Tool: {0}
da_DK: Værktøj: {0}

en: Choose one node or way
da_DK: Vælg en node eller vej

en: Color Picker
da_DK: Farvevælger

en: Columbus V-900 CSV Files
da_DK: Columbus V-900 CSV Filer

en: Importing CSV file ''%s''...
da_DK: Importerer CSV filen ''%s''...

en: Markers of
da_DK: Markører for

en: Show summary after import
da_DK: Vis opsummering efter import

en: Do not zoom after import
da_DK: Zoom ikke efter import

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
da_DK: Ignorer hdop/vdop/pdop poster

en: Warn on missing audio files
da_DK: Advarsel ved manglende lydfiler

en: Warn on conversion errors
da_DK: Advarsel ved konverteringsfejl

en: Error in line
da_DK: Fejl i linje

en: Missing audio file
da_DK: Manglende lydfil

en: Commands
da_DK: Kommandoer

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
da_DK: Ingen kommando er blevet fundet. Vil du hente og installere standard kommandoer nu?

en: No command found
da_DK: Ingen kommando fundet

en: Default commands have been successfully installed
da_DK: Standard kommandoer er blevet installeret

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
da_DK: Kunne ikke hente og installere standard kommandoer.
    
    Fejl: {0}

en: Processing...
da_DK: Behandler...

en: Aborted
da_DK: Afbrudt

en: Error executing the script:
da_DK: Fejl ved udførelse af script:

en: Command line
da_DK: Kommandolinje

en: Set input focus to the command line.
da_DK: Sæt inputfokus på kommandolinjen.

en: Commands: {0}
da_DK: Kommandoer: {0}

en: Point on the start
da_DK: Startpunktet

en: Point on the end
da_DK: Slutpunktet

en: Missing definition of new object with id {0}.
da_DK: Manglende definition af nyt objekt med id {0}.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
da_DK: Manglende obligatorisk attribut ''{0}'' på <medlem> af relation {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
da_DK: Ulovlig værdi af attribut ''UID''. Fik ''{0}''.

en: nodes
da_DK: punkter

en: ways
da_DK: veje

en: relations
da_DK: relationer

en: OSM objects
da_DK: OSM objekter

en: Can not draw outside of the world.
da_DK: Kan ikke tegne uden for verdenen.

en: Create grid of ways
da_DK: Opret net af veje

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
da_DK: Opretter et net af veje i basen til to eksisterende, der har forskellige punkter og en tilfælles

en: More tools: {0}
da_DK: Flere værktøjer: {0}

en: Select two ways with a node in common
da_DK: Vælg to veje med et fælles punkt

en: Select two ways with alone a node in common
da_DK: Vælg to veje med kun et fælles punkt

en: Create a grid of ways
da_DK: Opret et net af veje

en: Download Track ...
da_DK: Download spor ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
da_DK: Download GPX spor fra openstreetmap.org

en: DirectDownload: Download GPX Track
da_DK: DirectDownload: Download GPX spor

en: Download Track
da_DK: Download spor

en: Filename
da_DK: Filnavn

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
da_DK: Der opstod en fejl ved fortolkning af gpx filen {0}. Kun en del af filen vil være tilgængelig.

en: Error fetching URL {0}
da_DK: Fejl ved hentning af URL {0}

en: Error parsing data from URL {0}
da_DK: Fejl ved fortolkning af data fra URL {0}

en: Invalid URL {0}
da_DK: Ugyldig URL{0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
da_DK: Privat (kun delt som anonyme, uordnede punkter)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
da_DK: Offentlig (vist i sporliste og som anonyme, uordnede punkter)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
da_DK: Sporbar (kun delt som anonym, ordnede punkter med tidsstempler)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
da_DK: Identificerbar (vist i sporliste og som identificerbare, ordnede punkter med tidsstempler)

en: Upload Trace
da_DK: Upload GPX-spor

en: Upload Traces
da_DK: Upload GPX-spor

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
da_DK: Fastsætter dit GPX-spors synlighed i forhold til andre OSM-brugere.

en: (What does that mean?)
da_DK: (Hvad betyder det?)

en: Please enter Description about your trace.
da_DK: Indtast en beskrivelse af dit GPX-spor.

en: Tags (comma delimited)
da_DK: Tags (kommaseparerede)

en: Please enter tags about your trace.
da_DK: Indtast nogle nøgleord om dit GPX-spor.

en: Selected track: {0}
da_DK: Valgt spor: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
da_DK: Intet GPX-lag er valgt. Kan ikke uploade et spor.

en: Uploading trace ...
da_DK: Uploader spor ...

en: Upload canceled
da_DK: Upload afbrudt

en: Error while uploading
da_DK: Fejl under upload

en: GPX upload was successful
da_DK: GPX-upload lykkedes

en: Upload failed. Server returned the following message:
da_DK: Upload fejlede. Serveren gav følgende besked:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
da_DK: Uploader GPX-spor: {0}% ({1} af {2})

en: No description provided. Please provide some description.
da_DK: Ingen beskrivelse er angivet. Tilføj en beskrivelse.

en: Uploading GPX Track
da_DK: Uploader GPX-spor

en: Uploads traces to openstreetmap.org
da_DK: Uploader GPX-spor til openstreetmap.org

en: Importing...
da_DK: Importerer...

en: Shape is started incorrectly
da_DK: Form er startet forkert

en: Can''t load SVG diagram
da_DK: Kan ikke load SVG diagram

en: Can''t find root SVG element
da_DK: Kan ikke finde rod SVG element

en: Import primitives
da_DK: Import primitiver

en: Cannot find configuration file!
da_DK: Kan ikke finde konfigurationsfil!

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
da_DK: DXF filer [ImportDxf udvidelse] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
da_DK: Åbn eller skab datalag før importering

en: Import dxf
da_DK: Importer dxf

en: Scale:
da_DK: Skala:

en: unit(s) =
da_DK: enhed(er) =

en: Shows elevation profile
da_DK: Viser højdeprofil

en: Elevation Profile
da_DK: Højdeprofil

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
da_DK: Højdegitterlag (eksperimentel!)

en: Shows elevation grid layer
da_DK: Viser højdegitterlag

en: Elevation Grid
da_DK: Højdegitter

en: zoom in to load any tiles
da_DK: zoom ind for at indlæse nogle tern

en: increase zoom level to see more detail
da_DK: forøg zoomniveau for at se flere detaljer

en: No SRTM data
da_DK: Ingen SRTM data

en: Open the elevation profile window.
da_DK: Åbn højdeprofilvindue.

en: Avrg
da_DK: Gnsn

en: Max
da_DK: Maks

en: Dist
da_DK: Lgd.

en: Gain
da_DK: Højdemeter

en: Time
da_DK: Tid

en: Tracks
da_DK: Spor

en: Elevation profile for track ''{0}''.
da_DK: Højdeprofil for spor ''{0}''.

en: Elevation profile
da_DK: Højdeprofil

en: (No elevation data)
da_DK: (Ingen højde data)

en: FIT Files (*.fit)
da_DK: FIT filer (*.fit)

en: Processing FIT records
da_DK: Behandler FIT-poster

en: Autosimplify
da_DK: Auto forenkling

en: Simplify with initial epsilon
da_DK: Forenkling med oprindelig epsilon

en: Save as is
da_DK: Gem som det er

en: Snap to nodes
da_DK: Fastgør til punkter

en: Add fixed points on click
da_DK: Tilføj faste punkter med klik

en: Add fixed points on spacebar
da_DK: Tilføj faste punkter med mellemrumstast

en: Allow edit existing ways
da_DK: Tillad at redigere eksisterende veje

en: Draw closed polygons only
da_DK: Tegn kun lukkede polygoner

en: FastDraw configuration
da_DK: HurtigTegning konfiguration

en: Try copying tags from properties table
da_DK: Prøv at kopiere tags fra egenskaberstabel

en: Epsilon multiplier
da_DK: Epsilon multiplikator

en: Starting Epsilon
da_DK: Start epsilon

en: Max points count per 1 km
da_DK: Maks. antal punkter per 1 km

en: Enter key mode
da_DK: Returtast tilstand

en: Auto add tags
da_DK: Auto tilføj tags

en: Save settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Can not read settings
da_DK: Kan ikke læse indstillingerne

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
da_DK: Q=Indstillinger, Enter=gemme, Ctrl-Enter=gem med tags, op/ned=indstille

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
da_DK: Klik eller Klik&Træk for at fortsætte, Ctrl-Klik for at tilføje fast punkt, Shift-Klik for at slette, Enter for at forenkle eller gemme, Ctrl-Shift-Klik for at starte ny linje

en: FastDrawing
da_DK: HurtigTegning

en: Fast drawing mode
da_DK: Hurtigtegningstilstand

en: Please move the mouse to draw new way
da_DK: Flyt musen for at tegne ny vej

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
da_DK: Er du sikker på du ikke vil gemme den linje, der indeholder {0} punkter?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
da_DK: {0} m - længde af linjen
    {1} punkter
    {2} punkter per km (maksimalt)
    {3} punkter per km (gennemsnit)

en: Line information
da_DK: Linje information

en: Cannot place node outside of the world.
da_DK: Kan ikke placere et punkt uden for verdenen.

en: Draw the way by mouse
da_DK: Tegn vej med mus

en: min distance={0} px ({1} m)
da_DK: min afstand={0} px ({1} m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
da_DK: Eps={0}, {1} punkter, {2} p/km

en: Fix addresses
da_DK: Ret adresser

en: Show dialog with incomplete addresses
da_DK: Vis dialog med ufuldstændige adresser

en: Include objects used for guesses
da_DK: Medtag objekter der bruges til gæt

en: Fix street addresses
da_DK: Ret gade adresser

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
da_DK: Find og ret adresser uden (gyldige) gader.

en: Guess values for
da_DK: Gæt værdier for

en: Address has no street
da_DK: Adressen har ingen gade

en: Address has no valid street
da_DK: Adressen har ikke nogen gyldig gade

en: Address has no post code
da_DK: Adressen har ikke noget postnummer

en: Address has no city
da_DK: Adressen har ikke nogen by

en: Address has no country
da_DK: Adressen har ikke noget land

en: Assign to
da_DK: Tildel til

en: Remove all address tags
da_DK: Fjern alle adresse tags

en: No name
da_DK: Intet navn

en: Unresolved Addresses
da_DK: Uløste adresser

en: Select and close
da_DK: Vælg og luk

en: Fix unresolved addresses
da_DK: Ret uløste adresser

en: Complete Addresses
da_DK: Færdige adresser

en: Incomplete Addresses
da_DK: Ufuldstændige adresser

en: Selected Addresses
da_DK: Valgte adresser

en: Selected Street
da_DK: Valgt gade

en: (No data)
da_DK: (Ingen data)

en: Show incomplete addresses
da_DK: Vis ufuldstændige adresser

en: items
da_DK: emner

en: no items
da_DK: ingen emner

[ctx: address]
en: City
da_DK: By

en: Postcode
da_DK: Postnummer

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
da_DK: Lav alle gæt om til de tilsvarende tag værdier.

en: Applied guessed values
da_DK: Gættede værdier brugt

en: Applied guessed values for
da_DK: Gættede værdier brugt for

en: Assign address to street
da_DK: Tilknyt adresse til gade

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
da_DK: Tilknyt den valgte adresse(r) til den valgte gade.

en: Set street name
da_DK: Sæt gadenavn

en: Convert ALL streets.
da_DK: Konverter ALLE gader.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
da_DK: Opret relation mellem gade og relaterede adresser for ALLE gader i det aktuelle lag.

en: Convert to relation.
da_DK: Konverter til relation.

en: Create relation between street and related addresses.
da_DK: Opret relation mellem gade og beslægtede adresser.

en: Create address relation for
da_DK: Opret adresse relation

en: Guess
da_DK: Gæt

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
da_DK: Forsøger at gætte adressedata ved at vælge navnet på det nærmeste objekt med overensstemmelse ifølge tag.

en: Guessing address values
da_DK: Gætter adresseværdier

en: Removes address related tags from the object.
da_DK: Fjerner adresse relaterede tags fra objektet.

en: Remove address tags
da_DK: Fjern adresse tags

en: Marks selected addresses in the map
da_DK: Marker valgte adresser på kortet

en: Select incomplete addresses
da_DK: Vælg ufuldstændige adresser

en: Selects all addresses with incomplete data.
da_DK: Vælger alle adresser med ufuldstændige data.

en: HouseNumberTaggingTool
da_DK: HusnummerMærkningsVærktøj

en: Launches the HouseNumberTaggingTool dialog
da_DK: Starter dialogboksen for HusnummerMærkningsVærktøj

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
da_DK: Brug tag ''addr:street'' eller ''addr:place''

en: House Number Editor
da_DK: Husnummereditor

en: New values:
da_DK: Nye værdier:

en: Existing values:
da_DK: Eksisterende værdier:

en: Accept all existing values
da_DK: Accepter alle eksisterende værdier

en: House number increment:
da_DK: Husnummertilvækst:

en: Accept existing value
da_DK: Accepter eksisterende værdi

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
da_DK[0]: Opdaterer op til {0} objekts egenskab
da_DK[1]: Opdaterer op til {0} objekters egenskaber

en: Enable or disable additional image formats. Disabling an image format requires a restart.
da_DK: Aktivér eller deaktivér yderligere billedformater. Deaktivering af et billedformat kræver en genstart.

en: webp (recommended, implementation provided by TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)
da_DK: webp (anbefales, implementering leveret af TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)

en: Rotate 90
da_DK: Roter 90

en: Rotate 180
da_DK: Roter 180

en: Rotate 270
da_DK: Roter 270

en: WayPoint Image
da_DK: WayPoint billede

en: Display non-geotagged photos
da_DK: Vis ikke-geotaggede billeder

en: Toggle: {0}
da_DK: Slå til/fra: {0}

en: Imported Images
da_DK: Importerede billeder

en: Next image
da_DK: Næste billede

en: Previous image
da_DK: Forrige billede

en: Rotate left
da_DK: Roter mod uret

en: Rotate image left
da_DK: Roter billedet mod uret

en: Rotate right
da_DK: Roter med uret

en: Rotate image right
da_DK: Roter billedet med uret

en: Default image projection
da_DK: Standard billede projektion

en: JOSM''s current projection
da_DK: JOSM''s nuværende projektion

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
da_DK: Ingen projektion fil (.prj) fundet.<br>Du kan vælge standard billede projektion ({0}) eller JOSM''s nuværende editor projektion ({1}) som det oprindelige billede projektion.<br>(Det kan ændres senere fra højreklik-menuen i billedlag.)

en: Layer Properties
da_DK: Lagegenskaber

en: Error while creating image layer: {0}
da_DK: Fejl ved oprettelse af billedlag: {0}

en: Import image
da_DK: Importer billede

en: Import georeferenced image
da_DK: Importer billede med geografiske koordinater

en: Error while creating image layer:
da_DK: Fejl ved oprettelse af billedlag:

en: InfoMode
da_DK: Infotilstand

en: GPX info mode
da_DK: GPX infotilstand

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
da_DK: Flyt musen for at vise sporpunkt info for nuværende lag. Hold shift nede for at fremhæve spor

en: Delete this
da_DK: Slet dette

en: Delete this&older
da_DK: Slet dette&ældre

en: Track name:
da_DK: Spor navn:

en: Download additional tasks
da_DK: Download yderligere opgaver

en: Download additional tasks from challenge
da_DK: Download yderligere opgaver fra udfordring

en: MapRoulette: Download additional tasks from challenge
da_DK: MapRoulette: Download yderligere opgaver fra udfordring

en: MapRoulette: Zoom to task selection
da_DK: MapRoulette: Zoom til opgavevalg

en: Ignore Task
da_DK: Ignorer opgave

en: Ignore Challenge
da_DK: Ignorer udfordring

en: Download challenge {0}
da_DK: Download udfordring {0}

en: Download MapRoulette Challenge
da_DK: Download MapRoulette Udfordring

en: Downloading MapRoulette Challenge {0}
da_DK: Downloader MapRoulette-udfordring {0}

en: Download task {0}
da_DK: Download opgave {0}

en: Download MapRoulette Task
da_DK: Download MapRoulette-opgave

en: Challenge may be done
da_DK: Udfordring kan være fuldført

en: Downloading MapRoulette Task {0}
da_DK: Downloader MapRoulette-opgave {0}

en: Do you want to download {0}
da_DK: Ønsker du at downloade {0}

en: Downloading MapRoulette Data
da_DK: Downloader MapRoulette-data

en: Fixed
da_DK: Løst

en: Skipped
da_DK: Sprunget over

en: Answered
da_DK: Besvaret

en: Too Hard / Cannot see
da_DK: For svært / Kan ikke ses

en: Validated
da_DK: Valideret

en: Already Fixed / Not an Issue
da_DK: Allerede løst / Ikke et problem

en: False Positive
da_DK: Falsk positiv

en: The {0} {1} (v{2}) has changed since the challenge was created.<br>Continue?
da_DK: {0} {1} (v{2}) er ændret siden udfordringen blev oprettet.<br>Fortsætte?

en: Cooperative Challenge: Mismatched version types
da_DK: Samarbejdsudfordring: Uoverensstemmende versionstyper

en: MapRoulette Cooperative Challenge
da_DK: MapRoulette-samarbejdsudfordring

en: MapRoulette OSC change
da_DK: MapRoulette OSC-ændring

en: Move data between datasets
da_DK: Flyt data mellem datasæt

en: Could not fetch instruction from parent challenge
da_DK: Kunne ikke hente instruktion fra overordnet udfordring

en: MapRoulette Tasks
da_DK: MapRoulette-opgaver

en: Download MapRoulette Tasks in the selected download area
da_DK: Download MapRoulette-opgaver i det valgte downloadområde

en: MapRoulette task geometry
da_DK: MapRoulette-opgavegeometri

en: MapRoulette Task Layer
da_DK: MapRoulette-opgavelag

en: MapRoulette Task Layer:
da_DK: MapRoulette-opgavelag:

en: MapRoulette Preferences
da_DK: MapRoulette-indstillinger

en: MapRoulette API URL:
da_DK: MapRoulette API-URL:

en: MapRoulette OpenStreetMap Preference Key
da_DK: MapRoulette OpenStreetMap-præference nøgle

en: Server Settings
da_DK: Serverindstillinger

en: MapRoulette Server Settings
da_DK: MapRoulette-serverindstillinger

en: Ignored Tasks
da_DK: Ignorerede opgaver

en: Ignored Challenges
da_DK: Ignorerede udfordringer

en: Task List
da_DK: Opgaveliste

en: MapRoulette Task List Settings
da_DK: MapRoulette-opgavelisteindstillinger

en: Project
da_DK: Projekt

en: Challenge
da_DK: Udfordring

en: Task Name
da_DK: Opgavenavn

en: Task ID
da_DK: Opgave-ID

en: Challenge Name
da_DK: Udfordringsnavn

en: Challenge ID
da_DK: Udfordrings-ID

en: Task Preferences
da_DK: Opgaveindstillinger

en: Future home of Task Preferences
da_DK: Fremtidig placering af opgaveindstillinger

en: Current MapRoulette Task
da_DK: Nuværende MapRoulette-opgave

en: This is the current MapRoulette Task
da_DK: Dette er den nuværende MapRoulette-opgave

en: MapRoulette: Current task
da_DK: MapRoulette: Nuværende opgave

en: Instructions:
da_DK: Instruktioner:

en: Please select a locked task
da_DK: Vælg venligst en låst opgave

en: Creates
da_DK: Opretter

en: Tag Updates
da_DK: Tag-opdateringer

en: Select Primitives
da_DK: Vælg primitive

en: Select the OSM primitives for this task
da_DK: Vælg OSM-primitiverne for denne opgave

en: MapRoulette: Select task primitives
da_DK: MapRoulette: Vælg opgaveprimitiver

en: MapRoulette: Mark Task as {0}
da_DK: MapRoulette: Markér opgave som {0}

en: <html>Mark all selected tasks?<br>This will apply all tag fixes and geometry fixes!</html>
da_DK: <html>Markér alle valgte opgaver?<br>Dette vil anvende alle tag- og geometrifiks!</html>

en: Mark all selected tasks?
da_DK: Markér alle valgte opgaver?

en: Apply OSC directly to the edit layer?
da_DK: Anvend OSC direkte på redigeringslaget?

en: Show
da_DK: Vis

en: Request Review
da_DK: Anmod om gennemgang

en: Task Feedback
da_DK: Opgavefeedback

en: No: the suggested tags are wrong
da_DK: Nej: de foreslåede tags er forkerte

en: Yes: the suggested tags are correct
da_DK: Ja: de foreslåede tags er korrekte

en: Apply OSC
da_DK: Anvend OSC

en: Apply the suggested change from the task
da_DK: Anvend den foreslåede ændring fra opgaven

en: Start Task
da_DK: Start opgave

en: Start MapRoulette Tasks
da_DK: Start MapRoulette-opgaver

en: MapRoulette: Start or Stop Tasks
da_DK: MapRoulette: Start eller stop opgaver

en: Stop Task
da_DK: Stop opgave

en: Stop MapRoulette Tasks
da_DK: Stop MapRoulette-opgaver

en: Downloaded MapRoulette tasks
da_DK: Downloadede MapRoulette-opgaver

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Open Task in browser
da_DK: Åbn opgave i browser

en: Open MapRoulette Tasks in browser
da_DK: Åbn MapRoulette-opgaver i browser

en: MapRoulette: Open Tasks in browser
da_DK: MapRoulette: Åbn opgaver i browser

en: Download Data
da_DK: Download data

en: Download MapRoulette Tasks
da_DK: Download MapRoulette-opgaver

en: MapRoulette: Download Tasks
da_DK: MapRoulette: Download opgaver

en: MapRoulette: Task Modified
da_DK: MapRoulette: Opgave ændret

en: MapRoulette: Task Locked
da_DK: MapRoulette: Opgave låst

en: Priority: {0}
da_DK: Prioritet: {0}

en: Difficulty: {0}
da_DK: Sværhedsgrad: {0}

en: Modified: {0}
da_DK: Ændret: {0}

en: MapRoulette Task
da_DK: MapRoulette-opgave

en: Did you finish the following MapRoulette Task: {0}?
da_DK: Har du fuldført følgende MapRoulette-opgave: {0}?

en: Instructions:
da_DK: Instruktioner:

en: Changes for {0}
da_DK: Ændringer for {0}

en: Please log in to OpenStreetMap in JOSM
da_DK: Log venligst ind på OpenStreetMap i JOSM

en: Please log in to the MapRoulette instance at least once: {0}
     NOTE: you may need to reset your MapRoulette API key
da_DK: Log venligst ind på MapRoulette-instansen mindst én gang: {0}
    Bemærk: du skal muligvis nulstille din MapRoulette API-nøgle

en: Unauthorized
da_DK: Ikke godkendt

en: Fetching OpenStreetMap User Preferences
da_DK: Henter OpenStreetMap-brugerindstillinger

en: Getting MapRoulette API Key
da_DK: Henter MapRoulette API-nøgle

en: Today
da_DK: I dag

en: Month
da_DK: Måned

en: Year
da_DK: År

en: Select Mapillary Image ({0})
da_DK: Vælg Mapillary-billede ({0})

en: Select the Mapillary Image {0} on the {1} layer (downloads if needed)
da_DK: Vælg Mapillary-billede {0} på {1}-laget (downloades om nødvendigt)

en: Select Mapillary Detection ({0})
da_DK: Vælg Mapillary-detektion ({0})

en: Select the Mapillary Detection {0}
da_DK: Vælg Mapillary-detektion {0}

en: Mapillary traffic signs layer
da_DK: Mapillary-færdselstavlelag

en: Displays the layer displaying the traffic sign objects detected by Mapillary
da_DK: Viser laget med færdselstavleobjekter, der er detekteret af Mapillary

en: Mapillary point features layer
da_DK: Mapillary-punktfunktionslag

en: Displays the layer displaying the map point objects detected by Mapillary
da_DK: Viser laget med kortpunktsobjekter, der er detekteret af Mapillary

en: Open Mapillary layer
da_DK: Åbn Mapillary lag

en: Export Mapillary images
da_DK: Eksporter Mapillary billeder

en: Zoom to selected image
da_DK: Zoom til markeret billede

en: Zoom to the currently selected Mapillary image
da_DK: Zoom til det aktuelt markeret Mapillary billede

en: Add Map Feature to OSM
da_DK: Tilføj kortfunktion til OSM

en: This currently removes the detection from the current layer, but may report back to Mapillary in the future
da_DK: Dette fjerner i øjeblikket detektionen fra det aktuelle lag, men kan i fremtiden rapportere tilbage til Mapillary

en: Comment to send to Mapillary
da_DK: Kommentar til at sende til Mapillary

en: Why are you removing the object? (Note: not yet sent to Mapillary)
da_DK: Hvorfor fjerner du objektet? (Bemærk: endnu ikke sendt til Mapillary)

en: Bad Imagery
da_DK: Dårlige billeder

en: Erroneous Data
da_DK: Fejlbehæftede data

en: Just remove it
da_DK: Bare fjern det

en: Unknown Mapillary exception.
    This message may contain potentially sensitive information!
    {0}
    {1}
da_DK: Ukendt Mapillary-undtagelse.
    Denne besked kan indeholde potentielt følsomme oplysninger!
    {0}
    {1}

en: We have reached the Mapillary API limit. Disabling Mapillary networking until JOSM restart. Sorry.
    Logging in after the rate limit subsides may help prevent this in the future.
    {0}
da_DK: Vi har nået Mapillary API-grænsen. Deaktiverer Mapillary-netværk indtil JOSM genstartes. Beklager.
    At logge ind efter hastighedsgrænsen er faldet, kan hjælpe med at forhindre dette i fremtiden.
    {0}

en: Mapillary Smart Edit: Add objects
da_DK: Mapillary Smart Edit: Tilføj objekter

en: Delete Mapillary object
da_DK: Slet Mapillary-objekt

en: Snap to highway
da_DK: Snap til motorvej

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
da_DK: Aktiver eksperimentelle beta-funktioner (kan være ustabile)

en: Enable/disable developer mode
da_DK: Aktiver/deaktiver udviklertilstand

en: hidden
da_DK: skjult

en: shown
da_DK: vist

en: No color selected
da_DK: Ingen farve valgt

en: Copy color
da_DK: Kopiér farve

en: Copied color to clipboard
da_DK: Farve kopieret til udklipsholder

en: Display hour when the picture was taken
da_DK: Vis tidspunktet, hvor billedet blev taget

en: Center view on new image when using the buttons to jump to another image
da_DK: Centrer visningen på det nye billede, når du bruger knapperne til at hoppe til et andet billede

en: When opening Mapillary image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
da_DK: Når du åbner Mapillary-billede i webbrowser, vis blur-editoren i stedet for billedfremviseren

[ctx: Checkbox label in JOSM settings]
en: Use computed location information
da_DK: Brug beregnet positionsinformation

en: Requires JOSM restart
da_DK: Kræver genstart af JOSM

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
da_DK: Antal billeder, der skal hentes på forhånd (fremad og tilbage)

en: Maximum distance to consider for changeset source calculations
da_DK: Maksimal afstand at overveje for ændringssætkildeberegninger

en: Number of images to draw in the map view (affects performance)
da_DK: Antal billeder, der skal tegnes i kortvisningen (påvirker ydeevnen)

en: You are logged in as ''{0}''.
da_DK: Du er logget ind som ''{0}''.

en: You are logged in.
da_DK: Du er logget ind.

en: You are currently not logged in.
da_DK: Du er i øjeblikket ikke logget ind.

en: Login
da_DK: Log ind

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Mapillary: Image Navigation: Forward
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Fremad

en: Mapillary: Image Navigation: Left
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Venstre

en: Mapillary: Image Navigation: Right
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Højre

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Left
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Drej til venstre

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Right
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Drej til højre

en: Mapillary: Image Navigation: Reverse
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Bagud

en: Mapillary: Image Navigation: Back
da_DK: Mapillary: Billednavigation: Tilbage

en: Mapillary: Image Navigation: 360 panoramic
da_DK: Mapillary: Billednavigation: 360 panorama

en: Mapillary: Image Navigation
da_DK: Mapillary: Billednavigation

en: Navigate between different Mapillary images
da_DK: Naviger mellem forskellige Mapillary-billeder

en: Turn left
da_DK: Drej til venstre

en: Forward
da_DK: Fremad

en: Turn right
da_DK: Drej til højre

en: Left
da_DK: Venstre

en: Right
da_DK: Højre

en: Mapillary Expert Filter
da_DK: Mapillary Ekspertfilter

en: Filter mapillary objects and hide/disable them.
da_DK: Filtrer Mapillary-objekter og skjul/deaktiver dem.

en: Export all images
da_DK: Eksporter alle billeder

en: Export selected sequence
da_DK: Eksporter valgt sekvens

en: Export selected images
da_DK: Eksporter markeret billede

en: Select a directory
da_DK: Vælg en mappe

en: Explore
da_DK: Udforsk

en: Years
da_DK: År

en: Months
da_DK: Måneder

en: Days
da_DK: Dage

en: Open Mapillary filter dialog
da_DK: Åbn Mapillary filter dialog

en: Mapillary images Filter
da_DK: Mapillary billede filter

en: Picture Filters
da_DK: Billede filtre

en: Show Image types:
da_DK: Vis billede typer:

en: Object Detection Filters
da_DK: Objekt-detektionsfiltre

en: Mapillary Users
da_DK: Mapillary brugere

en: Organizations
da_DK: Organisationer

en: Not older than:
da_DK: Ikke ældre end:

en: End
da_DK: Slut

en: Non-panoramic
da_DK: Ikke-panoramisk

en: Panoramic
da_DK: Panoramisk

en: There is a newer version of JOSM and/or the Mapillary plugin. Please update.
da_DK: Der er en nyere version af JOSM og/eller Mapillary udvidelsen. Opdater.

en: Traffic Signs
da_DK: Trafikskilte

en: Point Objects
da_DK: Punktobjekter

en: Smart Edit Mode
da_DK: Smart Edit-tilstand

en: Add Mapillary Objects to OpenStreetMap; some additional client-side filtering will occur.
da_DK: Tilføj Mapillary-objekter til OpenStreetMap; der vil ske yderligere klient-side filtrering.

en: Filter Mapillary Detections
da_DK: Filtrer Mapillary-detektioner

en: Select Visible
da_DK: Vælg synlige

en: Select/Deselect all object detections on the current page
da_DK: Vælg/Fravælg alle objekt-detektioner på den aktuelle side

en: Show Relevant
da_DK: Vis relevante

en: Only show objects on detection layers ("Relevant objects")
da_DK: Vis kun objekter på detektionslag ("Relevante objekter")

en: Show the previous page of items
da_DK: Vis den forrige side med elementer

en: Show this number of items on each page
da_DK: Vis dette antal elementer på hver side

en: Show the next page of items
da_DK: Vis den næste side med elementer

en: First Seen Start
da_DK: Først set start

en: First Seen End
da_DK: Først set slut

en: Last Seen Start
da_DK: Sidst set start

en: Last Seen End
da_DK: Sidst set slut

en: Add the mapillary source tag to the selected primitive
da_DK: Tilføj Mapillary-kilde-tagget til det valgte primitive

en: Mapillary: Add Tag to Primitive
da_DK: Mapillary: Tilføj tag til primitive

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
da_DK: Et tag med nøglen <i>{0}</i> er allerede til stede på det valgte OSM-objekt.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
da_DK: Vil du virkelig erstatte den nuværende værdi <i>{0}</i> med den nye værdi <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
da_DK: Tag-konflikt

en: Copy {0} to clipboard
da_DK: Kopiér {0} til udklipsholderen

en: Image info
da_DK: Billedinfo

en: Displays detail information on the currently selected Mapillary image
da_DK: Viser detaljeret information om det aktuelt valgte Mapillary-billede

en: Image info dialog
da_DK: Billedinfo dialog

en: Show detections on top of image
da_DK: Vis detektioner oven på billedet

en: Copy URL
da_DK: Kopiér URL

en: Copied URL to clipboard …
da_DK: URL kopieret til udklipsholder …

en: Copy key
da_DK: Kopiér nøgle

en: Copied key to clipboard …
da_DK: Nøgle kopieret til udklipsholder …

en: Add Mapillary tag
da_DK: Tilføj Mapillary-tag

en: Image detections
da_DK: Billeddetektioner

en: Organization
da_DK: Organisation

en: Image actions
da_DK: Billedhandlinger

en: Image key
da_DK: Billednøgle

en: Sequence key
da_DK: Sekvensnøgle

en: Sequence offset
da_DK: Sekvensforskydning

en: {0} detections
da_DK: {0} detektioner

en: image has no key
da_DK: billede har ingen nøgle

en: unknown user
da_DK: ukendt bruger

en: unknown organization
da_DK: ukendt organisation

en: sequence has no key
da_DK: sekvens har ingen nøgle

en: View in browser
da_DK: Se i browser

en: Mapillary: Open image in browser
da_DK: Mapillary: Åbn billede i browser

en: Could not open the URL {0} in a browser
da_DK: Kunne ikke åbne URLen {0} i en browser

en: Customize Mapillary track drawing
da_DK: Tilpas Mapillary-spor tegning

en: Mapillary layer
da_DK: Mapillary-lag

en: {0} sequence, containing between {1} and {2} images (ø {3}) | {0} sequences, each containing between {1} and {2} images (ø {3})
da_DK[0]: {0} sekvens, der indeholder mellem {1} og {2} billeder (ø {3})
da_DK[1]: {0} sekvenser, hver indeholder mellem {1} og {2} billeder (ø {3})

en: {0} image in total | {0} images in total
da_DK[0]: {0} billede i alt
da_DK[1]: {0} billeder i alt

en: {0} images in {1} sequences
da_DK: {0} billeder i {1} sekvenser

en: Dataset is currently being updated
da_DK: Datasæt opdateres i øjeblikket

en: Mapillary image read should never occur on UI thread
da_DK: Mapillary-billedlæsning bør aldrig forekomme på UI-tråden

en: Could not load image: {0}
da_DK: Kunne ikke indlæse billede: {0}

en: Mapillary default
da_DK: Mapillary standard

en: Track Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
da_DK: Retning på spor (rød = vest, gul = nord, grøn = øst, blå = syd)

en: We cannot export {0}
da_DK: Vi kan ikke eksportere {0}

en: Downloading…
da_DK: Downloader…

en: Exporting Mapillary Images…
da_DK: Eksporterer Mapillary-billeder…

en: Mapillary Filters
da_DK: Mapillary-filtre

en: Remote Control has been asked to set Mapillary filters:
da_DK: Fjernbetjening er blevet bedt om at indstille Mapillary-filtre:

en: End: {0}
da_DK: Slut: {0}

en: Organization: {0}
da_DK: Organisation: {0}

en: Remote Control has been asked to load:
da_DK: Fjernbetjening er blevet bedt om at indlæse:

en: Image:
da_DK: Billede:

en: Sequence:
da_DK: Sekvens:

en: downloads street level images (currently supports {0})
da_DK: download gadeplanbilleder (understøtter i øjeblikket {0})

en: No known image provider used
da_DK: Ingen kendt billedudbyder brugt

en: Only Mapillary images are supported at this time, use photo=Mapillary/<image_id>
da_DK: Kun Mapillary-billeder understøttes på nuværende tidspunkt, brug photo=Mapillary/<image_id>

en: Only Mapillary sequences are supported at this time, use sequence=Mapillary/<sequence_id>
da_DK: Kun Mapillary-sekvenser understøttes på nuværende tidspunkt, brug sequence=Mapillary/<sequence_id>

en: At least one of the optional arguments must be used ({0})
da_DK: Mindst et af de valgfrie argumenter skal bruges ({0})

en: Mapillary login
da_DK: Mapillary-login

en: Login successful, return to JOSM.
da_DK: Login lykkedes, vend tilbage til JOSM.

en: Could not refresh Mapillary token. HTTP Status Code {0}.
da_DK: Kunne ikke opdatere Mapillary-token. HTTP-statuskode {0}.

en: Mapillary: Could not refresh login, logging out
da_DK: Mapillary: Kunne ikke opdatere login, logger ud

en: Mapillary Images
da_DK: Mapillary-billeder

en: Mapillary Traffic Signs
da_DK: Mapillary-færdselstavler

en: Mapillary Point Objects
da_DK: Mapillary-punktobjekter

en: Total Mapillary images: {0}
da_DK: Samlet antal Mapillary-billeder: {0}

en: No images found
da_DK: Ingen billeder fundet

en: Microsoft Streetside Images
da_DK: Microsoft Streetside-billeder

en: Streetside layer
da_DK: Streetside-lag

en: {0} downloaded images
da_DK: {0} downloadede billeder

en: {0} images in total
da_DK: {0} billeder i alt

en: {0} images
da_DK: {0} billeder

en: Open Streetside layer
da_DK: Åbn Streetside-lag

en: Download Streetside images in current view
da_DK: Download Streetside-billeder i den aktuelle visning

en: Walk mode
da_DK: Gå-tilstand

en: Zoom to the currently selected Streetside image
da_DK: Zoom til det aktuelt valgte Streetside-billede

en: No image selected
da_DK: Intet billede valgt

en: Press "{0}" to download images
da_DK: Tryk på "{0}" for at downloade billeder

en: Microsoft Streetside image
da_DK: Microsoft Streetside-billede

en: Open Streetside window
da_DK: Åbn Streetside-vindue

en: Next picture
da_DK: Næste billede

en: Shows the next picture in the sequence
da_DK: Viser det næste billede i sekvensen

en: Previous picture
da_DK: Forrige billede

en: Shows the previous picture in the sequence
da_DK: Viser det forrige billede i sekvensen

en: Jump to red
da_DK: Hop til rød

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
da_DK: Hopper til billedet på den anden side af den røde linje

en: Jump to blue
da_DK: Hop til blå

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
da_DK: Hopper til billedet på den anden side af den blå linje

en: Stops the walk.
da_DK: Stopper gå-turen.

en: Play
da_DK: Afspil

en: Continues with the paused walk.
da_DK: Fortsætter den paused gå-tur.

en: Pauses the walk.
da_DK: Sætter gå-turen på pause.

en: Use 24 hour format
da_DK: Brug 24-timers format

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
da_DK: Flyt til billedets placering med næste/forrige knapper

en: Preview images when hovering its icon
da_DK: Forhåndsvisning af billeder, når musemarkøren er over dets ikon

en: Cut off sequences at download bounds
da_DK: Afbryd sekvenser ved download-grænser

en: When opening Streetside image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
da_DK: Når du åbner Streetside-billede i webbrowser, vis blur-editor i stedet for billedfremviseren

en: Download mode
da_DK: Download-tilstand

en: Wait for full quality pictures
da_DK: Vent på billeder i fuld kvalitet

en: Follow selected image
da_DK: Følg det valgte billede

en: Go forward
da_DK: Gå fremad

en: I got it, close this.
da_DK: Jeg har forstået det, luk dette.

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
da_DK: Kunne ikke vise ImageInfoHelpPopup, fordi den påberåbte komponent sandsynligvis er forsvundet fra skærmen.

en: Streetside 360° image info
da_DK: Streetside 360° billedinformation

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
da_DK: Viser detaljeret information om det aktuelt valgte Streetside-billede

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
da_DK: Vælg Microsoft Streetside fra billedmenuen, og klik derefter på en blå vektor-boble..

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
da_DK: Streetside-laget er stoppet med at downloade billeder, fordi det anmodede område er for stort!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
da_DK: For at løse dette problem kan du zoome ind og indlæse et mindre område af kortet.

en: To solve this problem, you could switch to download mode ''{0}'' and load Streetside images for a smaller portion of the map.
da_DK: For at løse dette problem kan du skifte til download-tilstand ''{0}'' og indlæse Streetside-billeder for en mindre del af kortet.

en: everything in the visible area
da_DK: alt i det synlige område

en: areas with downloaded OSM-data
da_DK: områder med downloadede OSM-data

en: only when manually requested
da_DK: kun ved manuel anmodning

en: Downloading
da_DK: Downloader

en: Exporting Streetside Images
da_DK: Eksporterer Streetside-billeder

en: The amount of running downloads is equal to 0
da_DK: Antallet af igangværende downloads er lig med 0

en: Downloading Streetside images
da_DK: Downloader Streetside-billeder

en: Total Streetside images: {0}
da_DK: Samlet antal Streetside-billeder: {0}

en: NanoLog of {0} entries
da_DK: NanoLog med {0} poster

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
da_DK: NanoLog med {0} linjer, {1} af dem med koordinater.

en: Correlate with GPX...
da_DK: Afstemmer med GPX ...

en: Put on GPX...
da_DK: Sæt på GPX ...

en: Correlate entries with GPS trace
da_DK: Afstemmer poster med GPS spor

en: Save layer...
da_DK: Gem lag...

en: Save NanoLog layer
da_DK: Gem NanoLog lag

en: Open NanoLog panel
da_DK: Åbn NanoLog panel

en: Open NanoLog file...
da_DK: Åbn NanoLog fil...

en: Could not read NanoLog file:
da_DK: Kunne ikke læse NanoLog fil:

en: Edit opening hours
da_DK: Rediger åbningstider

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
da_DK: Rediger tids-tag for valgt element i en grafisk grænseflade

en: edit existing tag
da_DK: rediger eksisterende tag

en: edit new tag
da_DK: rediger nyt tag

en: Display clock in 12h mode.
da_DK: Vis ur i 12-timers tilstand.

en: Choose key
da_DK: Vælg nøgle

en: apply {0}
da_DK: anvend {0}

en: There is something wrong in the value near:
da_DK: Der er noget galt med værdien i dette område:

en: Correct the value manually and than press Enter.
da_DK: Ret værdien manuelt og tryk derefter Enter.

en: Error in timeformat
da_DK: Fejl i tidsformat

en: open end
da_DK: åbn slutning

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
da_DK: Vil du at gemme den aktuelle kalibrering af lag {0}?

en: Select an option
da_DK: Vælg en mulighed

en: Load Picture Calibration...
da_DK: Indlæs billede kalibrering...

en: Loads calibration data from a file
da_DK: Henter kalibrerings data fra en fil

en: Loading file failed: {0}
da_DK: Indlæsning af filen fejlede: {0}

en: Problem occurred
da_DK: Problem opstået

en: Import World File Calibration...
da_DK: Importer verdens kalibrerings fil...

en: Loads calibration data from a world file
da_DK: Indlæser kalibrerings data fra en verdens fil

en: Reset Calibration
da_DK: Nulstil kalibrering

en: Reset calibration
da_DK: Nulstil kalibrering

en: Calibration reset
da_DK: Nulstil kalibrering

en: Save Picture Calibration...
da_DK: Gem billed kalibrering...

en: Saves calibration data to a file
da_DK: Gem kalibrerings data til en fil

en: Saving file failed: {0}
da_DK: Kunne ikke gemme fil: {0}

en: Export World file Calibration...
da_DK: Eksporter verdens kalibrerings fil...

en: Saves calibration data to a world file
da_DK: Gemmer kalibreringsdata til en verdensfil

en: PicLayer auto calibration
da_DK: BilledLag auto kalibrering

en: Calibrated
da_DK: Kalibreret

en: Calibrate picture with outline
da_DK: Kalibrer billedet med omrids

en: New picture layer from clipboard
da_DK: Nyt billedlag fra udklipsholder

en: Supported image files, *.zip, *.kml
da_DK: Understøttede billedfiler, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
da_DK: Nyt billedlag fra fil...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
da_DK: KML kalibrering er i beta fase og kan producere forkert kalibrerede lag!
    Brug {0} for at uploade dine KML, der blev kalibreret forkert.

en: Notification
da_DK: Meddelelse

en: PicLayer move
da_DK: BilledLag flyt

en: Moved
da_DK: Flyttet

en: Drag to move the picture
da_DK: Træk for at flytte billedet

en: PicLayer rotate
da_DK: BilledLag roter

en: Rotated
da_DK: Roteret

en: Drag to rotate the picture
da_DK: Træk for at rotere billedet

en: PicLayer scale X
da_DK: BilledLag skalere X

en: Scaled by X
da_DK: Skaleret langs X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
da_DK: Træk for at skalere billedet i X-aksen

en: PicLayer scale
da_DK: BilledLag skalere

en: Scaled
da_DK: Skaleret

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
da_DK: Træk for at skalere billedet i X og Y-aksen

en: PicLayer scale Y
da_DK: BilledLag skalere Y

en: Scaled by Y
da_DK: Skaleret langs Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
da_DK: Træk for at skalere billedet i Y-aksen

en: PicLayer shear
da_DK: BilledLag forskydning

en: Sheared
da_DK: Forskudt

en: Drag to shear the picture
da_DK: Træk for at forskyde billedet

en: PicLayer Move point
da_DK: BilledLag flyt punkt

en: Point added/moved
da_DK: Punkt tilføjet/flyttet

en: Drag or create point on the picture
da_DK: Træk eller opret punkt på billedet

en: PicLayer Remove point
da_DK: BilledLag fjern punkt

en: Point removed
da_DK: Punkt fjernet

en: Remove point on the picture
da_DK: Fjern punkt på billedet

en: PicLayer Transform point
da_DK: BilledLag omdan punkt

en: Point transformed
da_DK: Punkt omdannet

en: Transform point on the picture
da_DK: Omdan punkt på billedet

en: PicLayer: {0}
da_DK: BilledLag: {0}

en: Could not select layer!
da_DK: Kunne ikke vælge lag!

en: Calibration failed!
da_DK: Kalibrering mislykkedes!

en: <html> Calibration failed!<br>There must be a mistake -<br>dimension of object differ too much from original.<br></html>
da_DK: <html> Kalibrering mislykkedes!<br>Der må være en fejl -<br>objektets dimension afviger for meget fra originalen.<br></html>

en: AutoCalibration
da_DK: Autokalibrering

en: Please enter the required information.
da_DK: Indtast venligst de nødvendige oplysninger.

en: help
da_DK: hjælp

en: <html><b>Building Corner Points</b></html>
da_DK: <html><b>Bygningshjørnepunkter</b></html>

en: <html>Point 1:<br>Point 2:<br>Point 3:<br></html>
da_DK: <html>Punkt 1:<br>Punkt 2:<br>Punkt 3:<br></html>

en: Add Points...
da_DK: Tilføj punkter...

en: <html><b>True Distances</b></html>
da_DK: <html><b>Faktiske afstande</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
da_DK: Punkt 2 til punkt 3 (meter):

en: <html><b>Building Reference File</b></html>
da_DK: <html><b>Bygningsreferencefil</b></html>

en: Reference Name:
da_DK: Referencenavn:

en: Select a layer including the building outline as reference...
da_DK: Vælg et lag, der inkluderer bygningens omrids som reference...

en: Open a file including the building outline as reference...
da_DK: Åbn en fil, der inkluderer bygningens omrids som reference...

en: Run
da_DK: Kør

en: Point 1 to Point 2 (meter):
da_DK: Punkt 1 til punkt 2 (meter):

en: defined
da_DK: defineret

en: AutoCalibration - choose selection type
da_DK: Autokalibrering - vælg udvælgelsestype

en: <html>Choose the type of selection you want to use.<br><br>If reference points are already defined in an open layer, <br>choose <b>defined</b>-option and select the points.<br>Else choose <b>manual</b>-option and set the reference points manually.</html>
da_DK: <html>Vælg den type udvælgelse, du vil bruge.<br><br>Hvis referencepunkter allerede er defineret i et åbent lag, <br>vælg <b>defineret</b>-mulighed og vælg punkterne.<br>Ellers vælg <b>manuel</b>-mulighed og indstil referencepunkterne manuelt.</html>

en: accept
da_DK: accepter

en: reset
da_DK: nulstil

en: AutoCalibration - check calibration
da_DK: Autokalibrering - tjek kalibrering

en: <html>Is the image calibrated correctly?</html>
da_DK: <html>Er billedet korrekt kalibreret?</html>

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
da_DK: Version ''{0}'' af metadata for piclayerImage-lag understøttes ikke. Forventet: 0.1

en: Calibration Files
da_DK: Kalibrerings filer

en: Could not find the map object.
da_DK: Kunne ikke finde kort objektet.

en: PicLayer failed to load or import the image.
da_DK: BilledLag kunne ikke hente eller importere billedet.

en: Nothing in clipboard
da_DK: Intet i udklipsholderen

en: The clipboard data is not an image
da_DK: Udklipsholder data er ikke et billede

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
da_DK: Advarsel: kunne ikke håndtere zip fil "{0}". Hændelse var: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
da_DK: En kalibrerings fil knyttet til billedfilen blev fundet: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
da_DK: Sæt "{0}" til ja/nej/spørg i indstillingerne
    for at styre automatisk indlæsning af
    kalibrerings-filer.

en: Do you want to apply it ?
da_DK: Ønsker du at anvende det?

en: Load calibration file?
da_DK: Indlæs kalibrerings fil?

en: It will be applied automatically.
da_DK: Det vil blive anvendt automatisk.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
da_DK: Endvidere, fra nu af, kalibrerings filer vil altid blive indlæst automatisk.

en: Road Sign Plugin
da_DK: Vejskilt-udvidelse

en: signs
da_DK: skilte

en: settings
da_DK: indstillinger

en: Change Properties
da_DK: Ret egenskaber

en: Country preset:
da_DK: Land valgt:

en: Show all signs
da_DK: Vis alle skilte

en: Show a selection of the most useful signs
da_DK: Vis et udvalg af de mest brugte skilte

en: custom
da_DK: tilpasset

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Poland
da_DK: Polen

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Roadsign tagging
da_DK: Vejskilt tags

en: Add tags by clicking on road signs
da_DK: Tilføj tags ved at klikke på vejskilte

en: Roadsigns plugin: open dialog
da_DK: Vejskilt-udvidelse: åbn dialog

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
da_DK: Kunne ikke læse kilde til prædefinerede tags: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
da_DK: Fejl ved tolkning af prædefineret tag fra ''{0}'':

en: Sign {0}
da_DK: Skilt {0}

en: Additional sign {0}
da_DK: Yderligere skilt {0}

en: Get Address
da_DK: Hent adresse

en: No address was found for this object.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen adresse for dette objekt.

en: Unknown Error:
da_DK: Ukendt fejl:

en: Please set your API key in the preference window!
da_DK: Indstil venligst din API-nøgle i indstillingsvinduet!

en: Successfully added address to selected object:
da_DK: Adresse korrekt tilføjet til valgt objekt:

en: Saudi National Address
da_DK: Saudiarabisk national adresse

en: Please select exactly one object.
da_DK: Vælg venligst præcis ét objekt.

en: Get address | Get addresses
da_DK[0]: Hent adresse
da_DK[1]: Hent adresser

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
da_DK: Hent venligst en API-nøgle herfra https://api.address.gov.sa/

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: Please enter minimal distance in metres
da_DK: Indtast mindste afstand i meter

en: Please enter numeric angle in degrees
da_DK: Indtast numerisk vinkel i grader

en: Shape actions panel
da_DK: Form handlings panel

en: Shape mode control panel
da_DK: Form tilstands kontrol panel

en: Rotate Mode:
da_DK: Rotere tilstand:

en: Clockwise
da_DK: Med uret

en: Counter Clockwise
da_DK: Mod uret

en: Input angle here
da_DK: Indtast vinkel her

en: Rotate
da_DK: Rotere

en: Align building
da_DK: Tilpas bygning

en: Select building
da_DK: Vælg bygning

en: Select road
da_DK: Vælg vej

en: Select none
da_DK: Vælg intet

en: Min Distance:
da_DK: Min afstand:

en: Input min distance
da_DK: Indtast min afstand

en: Align all buildings
da_DK: Tilpas alle bygninger

en: Delete overlay
da_DK: Slet dæklag

en: Simplify Area
da_DK: Simplificer område

en: Delete unnecessary nodes from an area.
da_DK: Slet unødige punkter fra et område.

en: Yes, delete nodes
da_DK: Ja, slet punkter

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
da_DK: Slet punkter udenfor de downloadede områder

en: No, abort
da_DK: Nej, afbryd

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
da_DK[0]: Den valgte vej har punkter udenfor det downloadede dataområde.
da_DK[1]: De valgte veje har punkter udenfor det downloadede dataområde.

en: Do you want to delete them anyway?
da_DK: Vil du slette dem alligevel?

en: Delete nodes outside of data regions?
da_DK: Slet punkter udenfor de downloadede områder?

en: average nearby nodes
da_DK: gennemsnit af punkter i nærheden

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
da_DK: Punkter i vejen (område) fjernes hvis alle <u>Vinkel vægt</u>, <u>Område vægt</u> og <u>Afstands vægt</u> er større end 1. <u>Vægt</u> beregnes som <u>Værdi</u> / <u>Grænseværdi</u>, hvor <u>Værdi</u> er en af <u> Vinkel</u>, <u>Område</u> og <u>Afstand</u> beregnet ud fra hver tre tilstødende punkter i vejen. <ul><li><u>Værdi</u> af <u>Vinkel</u> er vinklen i grader på det andet punkt </li><li><u>Værdi</u> af <u>Område</u> er området dannet af trekant </li><li> <u>Værdi</u> fra <u>Afstand</u> er afdrift afstand</li></ul>Alle tre <u>Vægt</u>e ganget med deres <u>faktor</u> summeres og punkt med laveste sum fjernes først. Fjernelse fortsætter, indtil der ikke er nogen punkter at fjerne. Lægge punkter i nærheden sammen er endnu et skridt i forenklingen som lægger tilstødende punkter sammen, der er tættere end <u>Grænseværdi</u> meter.

en: Angle Threshold
da_DK: Grænseværdi for vinkel

en: Angle Factor
da_DK: Vinkel faktor

en: Area Threshold
da_DK: Grænseværdi for område

en: Area Factor
da_DK: Område faktor

en: Distance Threshold
da_DK: Grænseværdi for afstand

en: Distance Factor
da_DK: Afstands faktor

en: Merge Nearby Nodes Threshold
da_DK: Grænseværdi for at lægge punkter i nærheden sammen

en: Merge objects nodes
da_DK: Læg objekters punkter sammen

en: Tracing
da_DK: Sporer

en: Tracer building
da_DK: Optegner bygning

en: An unknown error has occurred
da_DK: Der er opstået en ukendt fejl

en: Change tag {0} to {1}
da_DK: Ret tag {0} til {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
da_DK: Tracer2Server versionen er ikke kompatibel med denne udvidelse. Download udgave {0} fra
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
da_DK: Ny version af Tracer2Server er tilgængelig. For det bedste resultat skal du opgrader til version {0}.

en: No set of parameter is active!
da_DK: Intet sæt af parameter er aktivt!

en: Select parameter
da_DK: Vælg parameter

en: Tracer2: add a way with {0} points
da_DK: Tracer2: tilføj en vej med {0} punkter

en: Tracer2: modify way to {0} points
da_DK: Tracer2: ændre vej til {0} punkter

en: Tracer2 error
da_DK: Tracer2 fejl

en: Parameter for server request
da_DK: Parameter for server forespørgelse

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Resolution:
da_DK: Opløsning:

en: Mode:
da_DK: Tilstand:

en: Threshold:
da_DK: Grænseværdi:

en: Points per circle:
da_DK: Punkter per cirkel:

en: Preferred values:
da_DK: Foretrukne værdier:

en: Delete parameter "{0}"?
da_DK: Slet parameter "{0}"?

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Add new
da_DK: Tilføj ny

en: Add predefined
da_DK: Tilføj foruddefineret

en: Select predefined parameter
da_DK: Vælg foruddefineret parameter

en: Modify list of parameter for server request.
da_DK: Ændre listen over parameter for serverens forspørgelse.

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
da_DK: Tracer2Server kører ikke. Start serveren.
    Hvis du ikke har serveren, kan du downloade den fra
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
da_DK: Tracer2Server har ikke fundet noget.

en: Tracer2Server has detected an error.
da_DK: Tracer2Server har fundet en fejl.

en: Align Way Segments
da_DK: Tilpas vejsegmenter

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
da_DK: Vælg to segmenter der ikke deler nogen punkter.
    Alternativt sæt omdrejningspunkt på deres fælles punkt.

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
da_DK: Tilpasning vil resultere i punkter ''uden for verden''.
    Tilpasning ikke mulig.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
da_DK: Der er mindst et ikke-omdrejningspunkt endepunkt i tilpasningen der forbinder mere end to vejsegmenter.
    Bevar vinkler type tilpasning er ikke mulig.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
da_DK: Tilpasningen er ikke mulig med bevarelse af vinklerne mellem de fælles segmenter.
    Vælg enten ''hold længde'' tilpasse metoden eller vælg andre segmenter.

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
da_DK: Et skæringspunkt ville falde uden for dets tilstødende punkter.
    Dette scenario er ikke understøttet.

en: Undocumented problem occured.
da_DK: Udokumenteret problem opstået.

en: AlignWayS: Alignment not possible
da_DK: TilpasVejS: Tilpasning ikke mulig

en: Align way segment
da_DK: Tilpas vejsegment

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
da_DK: Vælg to segmenter der ikke deler nogen punkter
      eller sæt omdrejningspunktet på deres fællespunkt.

en: Align Way Segments: Modes
da_DK: Tilpas vejsegmenter: Tilstande

en: Align Ways control panel
da_DK: Tilpas veje kontrolpanel

en: This panel activates in Align Ways mode:
da_DK: Dette panel aktiverer tilpas veje tilstand:

en: Length preserved
da_DK: Længde bevaret

en: Angle preserved
da_DK: Vinkel bevaret

en: Align with:
da_DK: Tilpas med:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
da_DK: <html>Tilpas vejsegment til reference så dens længde er bevaret.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
da_DK: <html>Tilpas vejsegment til reference så vinklerne for de tilstødende segmenter er bevaret. <br/> Længden af det tilpasset segment vil sandsynligvis ændre sig som resultat.</html>

en: Align Ways
da_DK: Tilpas veje

en: I''m ready!
da_DK: Jeg er klar!

en: AlignWays Tips
da_DK: Tilpas veje tips

en: AlignWays: What''s New...
da_DK: Tilpas veje: Hvad er nyt...

en: Align Ways mode
da_DK: Tilpas veje tilstand

en: Parameter ''{0}'' must not be null
da_DK: Parameter ''{0}'' må ikke være nul

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
da_DK: Segmentet der skal tilpasses kan ikke være det samme som referencesegmentet.
    Vælg et andet segment der skal tilpasses.

en: AlignWayS message
da_DK: TilpasVejS besked

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
da_DK: Referencesegmentet kan ikke være det samme som segmentet der skal tilpasses.
    Vælg et andet referencesegment.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
da_DK: Ctrl-Klik: vælg reference vejsegment; Alt-klik: Nulstil valg

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
da_DK: : Tilpas segmenter; Alt-klik: Nulstil valg

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
da_DK: Ctrl-klik: vælg reference vejsegment; Klik: vælg vejsegment der skal tilpasses

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
da_DK: Klik: vælg vejsegment der skal tilpasses; Alt-klik: Nulstil valg

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
da_DK: Ctrl-Klik: vælg reference vejsegment; Klik: vælg vejsegment der skal tilpasses

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
da_DK: Velkommen til</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">TilpasVej<span style="color: rgb (204, 85, 0);">S</span> udvidelse<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...eller den bør snarere kaldes <br>
    <span style="font-size: large;">TilpasVejS(egmenter)</span> udvidelse...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
da_DK: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">TilpasVejS vil
    hjælpe dig med at tilpasse tovejs segmenter. Dette kan være praktisk, når for eksempel
    du skitser omridsene af en bygning og ønsker siden skal være parallel
    med en gade eller vej.<br>
    <br>
    Nogle tips kan måske hjælpe før du begynder:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
da_DK: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Vælg et reference segment.</b> Du kan gøre dette ved <b><i><span style="color:green">Ctrl-klik</span></i></b> på et segment. Den anden, der skal være tilpas segment bliver parallelt til
    denne. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
da_DK: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Vælg det der skal være tilpas segment.</b> Du kan gøre dette ved blot at <b><i><span style="color:green">klik</span></i></b> på et andet segment.
    Omdrejningspunktet vil blive fremhævet som standard i midten af ​​segmentet.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
da_DK: <html>
    <div style="font-family: sans-serif">
    <ul>
      <li>Valgfri <b>ændring af omdrejningspunkt</b>. For at blive parallelt med reference, vil tilpas segment rotere omkring dette punkt. Du kan vælge de to ender eller midten af ​​segmentet ved at <b><i><span style="color:green">klik</span></i></b> i nærheden.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
da_DK: <html>
    <div style="font-family: sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Tilpas segmenterne.</b> Tryk på <b><i><Span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternativt kan du finde kommandoen i menuen <b>Værktøjer</b>
     eller måske ønske at placere handlingen på <b>værktøjslinjen</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
da_DK: <html>
    <div style="font-family: sans-serif">
    <b>Sidste tip:</b> Der er en nem måde at starte forfra med dine valg hvis du ønsker: <b><i><span style="color:green">Alt-klik</span></i></b> et eller andet sted på kortet.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
da_DK: Vis ikke dette igen

en: What''s new...
da_DK: Hvad er nyt...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
da_DK: Tilføjet <b>bevar vinkel</b> tilpasningstilstand

en: Various improvements and bugfixes
da_DK: Diverse forbedringer og fejlrettelser

en: Errr...
da_DK: Fejl...

en: Browser not supported.
da_DK: Browser ikke understøttet.

en: Building address
da_DK: Bygningsadresse

en: empty
da_DK: tom

en: skip
da_DK: spring over

en: House number:
da_DK: Husnummer:

en: Street:
da_DK: Gade:

en: Post code:
da_DK: Postnummer:

en: Building:
da_DK: Bygning:

en: Source:
da_DK: Kilde:

en: update building info
da_DK: opdater bygningsinfo

en: Tag Element
da_DK: Tag element

en: Select an item to tag.
da_DK: Vælg et emne at tag.

en: Tag Building
da_DK: Tag bygning

en: Area Selection
da_DK: Område valg

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
da_DK: Vælg et område (f.eks. bygning) fra et underliggende billede.

en: Area Selector
da_DK: Område vælger

en: Trying to detect an area at:
da_DK: Forsøger at finde et område ved:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
da_DK: Kan ikke finde en polygon hvor du klikkede.

en: create closed way
da_DK: opret lukket vej

en: replace building
da_DK: erstat bygningen

en: Add address | Add addresses
da_DK[0]: Tilføj adresse
da_DK[1]: Tilføj adresser

en: There is no active data layer, cannot show preset search dialog.
da_DK: Der er intet aktivt datalag, kan ikke vise forudindstillet søgedialog.

en: No preset name configured in the settings, enter one.
da_DK: Intet forudindstillet navn konfigureret i indstillingerne, indtast et.

en: Could not find configured tagging preset: ''{0}''.
da_DK: Kunne ikke finde konfigureret tagging-prædefineret: ''{0}''.

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one: ''{0}''.
da_DK: Valgt prædefineret er ikke egnet til en lukket vej, vælg en anden: ''{0}''.

en: Tagging preset ''{0}'' does not have any tags to apply.
da_DK: Tagging-prædefineret ''{0}'' har ingen tags at anvende.

en: Apply tagging preset default values: {0}
da_DK: Anvend tagging-prædefinerede standardværdier: {0}

en: Unknown tagging style setting: ''{0}''.
da_DK: Ukendt tagging-stilindstilling: ''{0}''.

en: Error Report
da_DK: Fejlrapport

en: Something went wrong!
da_DK: Noget gik galt!

en: Please file a bug report on the github project page under
da_DK: Vær venlig at indsende en fejlrapport på GitHub projektside under

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
da_DK: Lad os vide hvad du gjorde og hvad der skete tilføj den følgende tekst til fejlrapporten, så vi kan finde kilden til problemet.

en: Area Selector - Preferences
da_DK: Område vælger - indstillinger

en: Settings for the area detection algorithm.
da_DK: Indstillinger for algoritmen til detektion af område.

en: Boofcv - high resolution images
da_DK: Boofcv - billeder i høj opløsning

en: Custom - low resolution images
da_DK: Brugerdefineret - billeder i lav opløsning

en: Algorithm
da_DK: Algoritme

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
da_DK: Vælg hvilken algoritme der skal anvendes. "Auto" forsøger at finde et område med Boofcv og bruger den brugerdefinerede algoritmen til at falde tilbage på.

en: Thinning Iterations
da_DK: Udtyndingsgennemløb

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
da_DK: Hvor ofte udtyndingshandling bør anvendes (Standard {0}).

en: Distance Tolerance
da_DK: Afstand tolerance

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
da_DK: Maksimal afstand i meter mellem et punkt og linjen der skal betragtes som et medlem af denne linie (Standard: {0}).

en: Angle Tolerance
da_DK: Vinkel tolerance

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
da_DK: Linjer med en mindre vinkel (grader) end dette vil blive kombineret til en linje (Standard {0}).

en: Color Threshold
da_DK: Grænseværdi for farve

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
da_DK: Grænseværdien for farven definerer hvor meget en farve kan afvige fra den valgte farve. De røde, grønne og blå værdier skal være i intervallet (valgt - grænseværdi) til (valgt + grænseværdi). (Standard: {0}).

en: Use HSV based algorithm
da_DK: Brug HSV baseret algoritme

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
da_DK: Brug nuance og mætning i stedet for RGB skelnen til at vælge matchende farver.

en: merge nodes
da_DK: læg punkter sammen

en: Merge nodes with existing nodes
da_DK: Læg punkter sammen med eksisterende punkter

en: Replace existing buildings
da_DK: Erstat eksisterende bygninger

en: Replace an existing building with the new one.
da_DK: Erstat en eksisterende bygning med den nye.

en: Don''t apply any tags, only create the polygon
da_DK: Anvend ikke nogen tags, opret kun polygonen

en: Preset search dialog
da_DK: Forudindstillet søgedialog

en: Specific preset
da_DK: Specifik forudindstilling

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one.
da_DK: Valgt forudindstilling er ikke egnet til en lukket vej, vælg en anden.

en: Apply preset tags directly
da_DK: Anvend forudindstillede tags direkte

en: Don''t show the preset dialog, but apply all non-empty tags of the preset directly to the created area
da_DK: Vis ikke forudindstillet dialog, men anvend alle ikke-tomme tags fra forudindstillingen direkte på det oprettede område

en: Show address dialog
da_DK: Vis adressedialog

en: Show Address Dialog after mapping an area
da_DK: Vis adressedialog efter kortlægning af et område

en: Use austria address helper
da_DK: Brug østrigsk adressehjælper

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
da_DK: Prøver automatisk at finde den rigtige adresse via østrigsk adressehjælper-udvidelse

en: Add source tag
da_DK: Tilføj kilde-tag

en: Add source tag.
da_DK: Tilføj kilde-tag.

en: Debug
da_DK: Fejlfind

en: Debugging mode will write images for each processing step.
da_DK: Fejlfindingstilstand vil skrive billeder for hver behandlingstrin.

en: Please choose the address type
da_DK: Vælg adressetypen

en: <html>We could not automatically determine whether <strong>{0}</strong> (part of the address {0} {1}, {2} {3}) is a <strong>street</strong> or a <strong>place</strong> name. If <strong>{0}</strong> is an actual street, please choose "street" below. If, however, <strong>{0}</strong> is the name of a village, hamlet, territorial zone or any object other than a street, please choose "place".</html>
da_DK: <html>Vi kunne ikke automatisk afgøre, om <strong>{0}</strong> (del af adressen {0} {1}, {2} {3}) er en <strong>gade</strong> eller et <strong> sted </strong> navn. Hvis <strong>{0}</strong> faktisk er en gade, skal du vælge "gade" nedenfor. Hvis <strong>{0}</strong> er navnet på en en landsby, en territorial zone eller et andet objekt end en gade, skal du vælge "sted".</html>

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
da_DK: <html>{0} er en <strong>gade</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
da_DK: <html>{0} er et <strong>sted</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
da_DK: <html>Husk mit valg for <strong>{0}</strong> i {1} {2} for denne session. </html>

en: Fetch Address
da_DK: Hent adresse

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
da_DK: Østrigsk adresse hjælper<br>Vælg præcis et objekt.

en: Austria Address Helper
da_DK: Østrigsk adresse hjælper

en: No address type selected. Aborting.
da_DK: Ingen adresse type valgt. Afbryder.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
da_DK: Kan ikke tjekke om denne adresse allerede findes i OpenStreetMap: Fortsæt alligevel?

en: Address Duplicate Check Failed
da_DK: Adresse duplet tjek mislykkedes

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
da_DK: Følgende objekter i OpenStreetMap har allerede denne adresse:

en: Are you sure that you want to add it?
da_DK: Er du sikker på at du vil tilføje den?

en: Duplicate Address
da_DK: Duplet adresse

en: Distance between building center and address coordinates:
da_DK: Afstand mellem bygningscenter og adressekoordinater:

en: An unexpected exception occurred:
da_DK: Der opstod en uventet hændelse:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
da_DK: Der opstod en uventet hændelse under tjek af duplikerede adresser:

en: Check existing addresses
da_DK: Tjek eksisterende adresser

en: Server URL:
da_DK: Server-URL:

en: Auto Tools
da_DK: Auto værktøjer

en: Combine LA buildings
da_DK: Kombiner LA bygninger

en: Combine LA import buildings
da_DK: Kombiner LA importere bygninger

en: AutoTools:CLAbuildings
da_DK: AutoVærktøjer:CLAbygninger

en: revert tags
da_DK: tilbagefør tags

en: ReplaceBuilding
da_DK: ErstatBygning

en: Replace imported buildings
da_DK: Erstat importerede bygninger

en: AutoTools:ReplaceBuilding
da_DK: AutoVærktøjer:ErstatBygning

en: Select at least one building.
da_DK: Vælg mindst en bygning.

en: Select only buildings without nodes.
da_DK: Vælg kun bygninger uden punkter.

en: Select two buildings.
da_DK: Vælg to bygninger.

en: There is no building to replace
da_DK: Der er ingen bygning at erstatte

en: Select maximum two buildings.
da_DK: Vælg maksimalt to bygninger.

en: Cannot replace relations.
da_DK: Kan ikke erstatte relationer.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
da_DK: Dette værktøj kan kun erstatte et punkt, opgradere et punkt til en vej eller et multipolygon, eller erstatte en vej med en vej.

en: Cannot replace relations
da_DK: Kan ikke erstatte relationer

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
da_DK: Punkt tilhører vej(e), kan ikke erstatte.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
da_DK: Relation er ikke multipolygon, kan ikke anvendes som en erstatning.

en: Replace geometry for node {0}
da_DK: Erstat geometri for punkt {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
da_DK: Vælg en vej der findes i databasen, og en ny vej med korrekt geometri.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
da_DK: Vejene skal være helt inden det downloadede område.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
da_DK: Vejen der skal erstattes, kan ikke have nogen punkter med egenskaber eller relation medlemskaber, medmindre de tilhører begge veje.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
da_DK: Overskredet iterationsgrænse for robust metode, bruger mere simpel metode.

en: Replace geometry for way {0}
da_DK: Erstat geometri for vej {0}

en: Too many ways are added: {0}!
da_DK: Alt for mange vej tilføjet: {0}!

en: Knife tool
da_DK: Knivværktøj

en: Split way.
da_DK: Opdel vej.

en: Street Name:
da_DK: Vejnavn:

en: Big buildings mode
da_DK: Store-bygninger tilstand

en: Rotate crosshair
da_DK: Roter markør

en: Disable click+drag
da_DK: Deaktiver klik+træk

en: Switch between circle and rectangle modes
da_DK: Skift mellem cirkel- og rektangel-tilstande

en: Buildings tags:
da_DK: Bygnings-tags:

en: This is similar to the select action toggling between lasso and rectangle select modes
da_DK: Dette svarer til, at markeringstilstanden skifter mellem lasso- og rektangelmarkering

en: Cannot place building outside of the world.
da_DK: Kan ikke placerere bygninger uden for verdenen.

en: Add nodes for building
da_DK: Tilføj punkter til bygning

en: Create building
da_DK: Opret bygning

en: Add address for building
da_DK: Tilføj adresse til bygning

en: Set building shape to circle
da_DK: Sæt bygningsform til cirkel

en: Set buildings shape to circle
da_DK: Sæt bygningsformer til cirkel

en: Set building shape to rectangle
da_DK: Sæt bygningsform til rektangel

en: Set buildings shape to rectangle
da_DK: Sæt bygningsformer til rektangel

en: Set buildings size
da_DK: Sæt størrelse på bygninger

en: Use Address dialog
da_DK: Brug adresse dialog

en: Auto-select building
da_DK: Auto-marker bygning

en: Auto-select replaces existing selection
da_DK: Auto-valg erstatter eksisterende valg

en: Use address nodes under buildings
da_DK: Brug adressepunkter under bygninger

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Rectangle
da_DK: Rektangel

en: Set buildings size and shape
da_DK: Sæt bygnings størrelse og form

en: Buildings width/diameter:
da_DK: Bygnings bredde/diameter:

en: Length step:
da_DK: Længde trin:

en: Advanced...
da_DK: Avanceret...

en: Draw buildings modes
da_DK: Tegn bygningstilstande

en: Draw buildings
da_DK: Tegn bygninger

en: Point on the corner of the building to start drawing
da_DK: Klik på hjørnet af bygningen for at starte med at tegne

en: Point on opposite end of the building
da_DK: Klik på den modsatte ende af bygningen

en: Set width of the building
da_DK: Sæt bredde for bygningen

en: Merge address points
da_DK: Læg adressepunkter sammen

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
da_DK: Flyt tags fra adresse punkter inde i bygninger til bygningsveje

en: Select both address nodes and building ways to merge
da_DK: Vælg både adresse punkter og bygningsveje der skal lægges sammen

en: No address nodes found in the selection
da_DK: Ingen adresse punkter fundet i markeringen

en: No building ways found in the selection
da_DK: Ingen bygningsveje fundet i markeringen

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
da_DK[0]: Der er {0} bygning med flere adressepunkter inden i
da_DK[1]: Der er {0} bygninger med flere adressepunkter inden i

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
da_DK[0]: Der er {0} bygning med adressekonflikter
da_DK[1]: Der er {0} bygninger med adressekonflikter

en: There are {0} buildings covering the same address node
da_DK: Der er {0} bygninger, der dækker den samme adresseknude

en: No address nodes inside buildings found
da_DK: Ingen adressepunkter fundet inden i bygninger

en: Auto sourcing
da_DK: Autokilde

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
da_DK: Aktiver mindst to WMS lag i matriklen-fr udvidelsens konfiguration.
    Lagene ''Bygning'' og ''Grund'' er tilføjet som standard.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
da_DK: Advarsel: kunne ikke sætte dialogfanevalg til altid øverst. Hændelse var: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
da_DK: For at aktivere matrikel WMS udvidelse, ændre
    den aktuelle projektion til en af matrikel
    projektionerne og prøv igen

en: Change the current projection
da_DK: Ændre den aktuelle projektion

en: Administrative boundary
da_DK: Administrativ grænse

en: Extract commune boundary
da_DK: Udtræk kommunegrænser

en: Only on vectorized layers
da_DK: Kun ved vektoriserede lag

en: Cancel current grab
da_DK: Afbryd aktuel billedtagning

en: Cancel current grab (only vector images)
da_DK: Afbryd aktuel billedtagning(kun vektorbilleder)

en: Cadastre grab
da_DK: Matrikel billedtagning

en: Download Image from French Cadastre WMS
da_DK: Download billede fra fransk matrikel WMS

en: Cadastre: {0}
da_DK: Matrikel: {0}

en: Georeference an image
da_DK: Tilføj geografiske koordinater til et billede

en: Grab non-georeferenced image
da_DK: Tag billede uden geografiske koordinater

en: Georeferencing interrupted
da_DK: Tilføjelse af geografiske koordinater afbrudt

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
da_DK: Dette billede indeholder geografiske koordinat data
    Ønsker du at bruge dem?

en: Load layer from cache
da_DK: Indlæs fra cache

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
da_DK: Indlæs placering fra cache (kun hvis cache er slået til)

en: {0} not allowed with the current projection
da_DK: {0} ikke tilladt med den nuværende projektion

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
da_DK: Kan ikke indlæse cache {0}, som ikke er kompatibel med nuværende projektionszone

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
da_DK: Valgte fil {0} er ikke en cache fil fra denne udvidelse (ugyldig type)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
da_DK: Placeringen {0} er allerede på skærmen. Cache ikke indlæst.

en: (optional)
da_DK: (valgfri)

en: Change location
da_DK: Skift lokalitet

en: Set a new location for the next request
da_DK: Sæt en ny placering til den næste forespørgsel

en: Add a new municipality layer
da_DK: Tilføj et nyt kommunelag

en: Commune
da_DK: Kommune

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
da_DK: <html>Indtast by, landsby eller bynavn.<br>Brug syntaks og tegnsætning kendt fra www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: Departement
da_DK: Afdeling

en: <html>Departement number (optional)</html>
da_DK: <html>Afdelingsnummer (valgfrit)</html>

en: Add new layer
da_DK: Tilføj nyt lag

en: Open Cadastre Preferences
da_DK: Åbn indstillinger for matrikel

en: Refine georeferencing
da_DK: Finjustere geografiske koordinater

en: Improve georeferencing (only raster images)
da_DK: Forbedre geografiske koordinater (kun rasterbilleder)

en: Reset cookie
da_DK: Nulstil cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
da_DK: Få en ny cookie (session udløbet)

en: Save image as...
da_DK: Gem billede som...

en: PNG files (*.png)
da_DK: PNG filer (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
da_DK: GeoTiff filer (*.tif)

en: Export image (only raster images)
da_DK: Eksporter billede (kun rasterbilleder)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
da_DK: Mere end et WMS lag til stede
    Vælg et af dem først, prøv derefter igen

en: on polygon
da_DK: på polygon

en: Helping tool for tag address
da_DK: Hjælpeværktøj til adresse tags

en: CadastreFR - Buildings
da_DK: MatrikelFR - Bygninger

en: Next no
da_DK: Næste nummer

en: Enter addresses
da_DK: Indtast adresser

en: Adjust WMS
da_DK: Tilpas WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
da_DK: Justere placeringen af WMS lag (kun gemt for rasterbilleder)

en: Add "source=..." to elements?
da_DK: Tilføj "source=..." til elementer?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
da_DK: Matrikel GeoAPI returnerede HTTP-fejl {0}. Dette er ikke en JOSM-fejl.
    Rapporter venligst problemet til {1}, {2} eller {3}

en: Download from Cadastre
da_DK: Download fra Matrikel

en: cadastre download panel
da_DK: matrikel download-panel

en: Objects:
da_DK: Objekter:

en: Select to download buildings in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade bygninger i det valgte downloadområde.

en: address
da_DK: adresse

en: Select to download addresses in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade adresser i det valgte downloadområde.

en: Select to download symbols in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade symboler i det valgte downloadområde.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade vandflader i det valgte downloadområde.

en: parcel
da_DK: grund

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade matrikelgrunde i det valgte downloadområde.

en: parcel number
da_DK: grundnummer

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade matrikelgrundnumre i det valgte downloadområde.

en: section
da_DK: sektion

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade matrikel sektioner i det valgte downloadområde.

en: locality
da_DK: lokalitet

en: Select to download localities in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade lokaliteter i det valgte downloadområde.

en: commune
da_DK: kommune

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
da_DK: Vælg for at downloade kommunegrænser i det valgte downloadområde.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
da_DK: <html>Intet er aktiveret.<br>Vælg noget, der skal downloades.</html>

en: Download cadastre data
da_DK: Download matrikeldata

en: Recipient
da_DK: Modtager

en: Diffusion restriction
da_DK: Diffusionsbegrænsning

en: Cadastre Edigeo files
da_DK: Edigeo matrikel filer

en: high
da_DK: høj

en: low
da_DK: lav

en: Replace original background by JOSM background color.
da_DK: Erstat den originale baggrund med JOSM’s baggrundsfarver.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
da_DK: Vend grå farver (for sorte baggrunde)

en: Set background transparent.
da_DK: Gør baggrund gennemsigtig.

en: Disable image cropping during georeferencing.
da_DK: Slå billedbeskæring fra under tilføjelse af geografiske koordinater.

en: Use "Tableau d''assemblage"
da_DK: Brug "Tableau d''assemblage"

en: Replace grey shades by white color only
da_DK: Udskift grå nuancer med kun hvid farve

en: Select first WMS layer in list.
da_DK: Vælg første WMS lag i liste.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
da_DK: Brug ikke relation til adresser (men "addr:street" på elementer).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
da_DK: Flet hentede matrikeldata-lag sammen.

en: off
da_DK: fra

en: Enable automatic caching.
da_DK: Slå automatisk caching til.

en: Max. cache size (in MB)
da_DK: Maks. cachestørrelse (i MB)

en: French cadastre WMS
da_DK: Fransk matrikel WMS

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
da_DK: En særlig håndtering af den franske matrikel wms på www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Læs vilkår og betingelser for brug her (på fransk): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>før nogen upload af data oprettet af denne udvidelse.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
da_DK: <html>Værdi af nøglen "source", når automatisk kilde er aktiveret</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
da_DK: Udskift den oprindelige hvide baggrund med baggrundsfarve defineret i JOSM indstillinger.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
da_DK: Omvend de originale sorte og hvide farver (og alle mellemliggende grå). Nyttigt for tekster på sorte baggrunde.

en: Allows multiple layers stacking
da_DK: Tillader flere lags stabling

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
da_DK: Sæt WMS lag gennemsigtighed. Højre er uigennemsigtig, venstre er gennemsigtig.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
da_DK: Tegn et rektangel omkring downloadet data fra WMS-server.

en: Image resolution:
da_DK: Billedopløsning:

en: High resolution (1000x800)
da_DK: Høj opløsning (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
da_DK: Mellem opløsning (800x600)

en: Low resolution (600x400)
da_DK: Lav opløsning (600x400)

en: Image filter interpolation:
da_DK: Billede filter interpolation:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
da_DK: Nærmeste-Nabo (hurtigste) [Standard]

en: Bilinear (fast)
da_DK: Bilineær (hurtig)

en: Bicubic (slow)
da_DK: Bikubisk (langsom)

en: Vector images grab multiplier:
da_DK: Vektorbilledtagnings multiplikator:

en: Grab one image full screen
da_DK: Tag et billede af fuldskærm

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
da_DK: Tag mindre billeder (højere kvalitet men kræver mere hukommelse)

en: Fixed size square (default is 100m)
da_DK: Fast kvadrat-størrelse (standard er 100m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
da_DK: Fast størrelse (fra 25 til 1.000 meter)

en: Layers:
da_DK: Lag:

en: Sea, rivers, swimming pools.
da_DK: Hav, floder, svømmebassiner.

en: Buildings, covers, underground constructions.
da_DK: Bygninger, overdækket, underjordiske konstruktioner.

en: Symbols like cristian cross.
da_DK: Symboler som kristen kors.

en: Parcels.
da_DK: Grunde.

en: Parcels numbers, street names.
da_DK: Grundnumre, gadenavne.

en: Address, houses numbers.
da_DK: Adresse, husnumre.

en: Locality, hamlet, place.
da_DK: Lokalitet, landsby, sted.

en: Cadastral sections and subsections.
da_DK: Matrikulære afsnit og underafsnit.

en: Municipality administrative borders.
da_DK: Kommune administrative grænser.

en: Raster images grab multiplier:
da_DK: Rasterbilledtagnings multiplikator:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
da_DK: Tilføj "Tableau (x) d''assemblage" til listen over matrikelark der skal tages billede af.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
da_DK: Udskift gråtoner med hvid farve (mindre filer og hukommelsesforbrug).

en: Display crosspieces:
da_DK: Vis trådkors:

en: Allows an automatic caching
da_DK: Tillader en automatisk caching

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
da_DK: Ældste filer bliver automatisk slettet, når denne størrelse overskrides

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
da_DK: Vælger automatisk det første WMS lag, hvis flere lag eksistere under billedtagning.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
da_DK: Aktiver dette for at bruge tagget "add:street" på punkter.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
da_DK: Flet automatisk alle matrikel-datalag til et enkelt slutlag.

en: Unexpected file extension. {0}
da_DK: Uventet filtype. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
da_DK: Lokation "{0}" fundet i cache.
    Load cache først?
    (Nej = ny cache)

en: Select Feuille
da_DK: Vælg Feuille

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
da_DK: Fejl ved indlæsning af fil.
    Sandsynligvis en gammel version af cache filen.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
da_DK: Lambert Zone {0} cache fil (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
da_DK: Lambert CC9 Zone {0} cache fil (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
da_DK: Guadeloupe Fort-Marigot cache fil (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
da_DK: Guadeloupe Ste-Anne cache fil (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
da_DK: Martinique Fort Desaix cache fil (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
da_DK: Reunion RGR92 cache fil (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
da_DK: MatrikelBilledtagning: ugyldig URL.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
da_DK: Kan ikke åbne en ny klient session.
    Vedligeholdelse af server eller midlertidig overbelastet.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
da_DK: By {0} ikke fundet eller ikke tilgængelig
    eller handling afbrudt

en: Choose from...
da_DK: Vælg mellem...

en: Select commune
da_DK: Vælg kommune

en: Downloading {0}
da_DK: Downloader {0}

en: Contacting WMS Server...
da_DK: Kontakter WMS-server...

en: Create buildings
da_DK: Opret bygninger

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
da_DK: For at undgå matrikelsystemet WMS overbelastes,
    er størrelsen af bygningsimport begrænset til maks. 1 km².

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
da_DK: Aktiver automatisk kilde og tjek matrikel dato.

en: Extract SVG ViewBox...
da_DK: Udtræk SVG visningsboks...

en: Extract best fitting boundary...
da_DK: Udtræk bedst tilpasset grænse...

en: Create boundary
da_DK: Opret grænse

en: Contacting cadastre WMS ...
da_DK: Kontakter matrikel WMS ...

en: Image already loaded
da_DK: Billede allerede indlæst

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
da_DK: Kommune vektoriseret !
    Brug den normale matrikel billedtagnings menu.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
da_DK: Denne kommune er ikke vektoriseret.
    Brug det andet menupunkt til at tilføje geografiske koordinater til et "Grundbillede"

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
da_DK: Klik første hjørne til billedbeskæring
    (der kræves to punkter)

en: Image cropping
da_DK: Billedbeskæring

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
da_DK: Klik første Lambert trådkors for tilføjelse af geografiske koordinater
    (to punkter krævet)

en: Image georeferencing
da_DK: Tilføj geografiske koordinater til billede

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
da_DK: Ønsker du at afbryde helt
    eller bare prøve igen

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
da_DK: Ups. Kunne ikke fange alle koordinater
    rigtig. Prøv igen.

en: Enter cadastre east,north position
da_DK: Indtast matrikels øst, nord position

en: (Warning: verify north with arrow !!)
da_DK: (Advarsel: kontrollere nordpå med pil !!)

en: East
da_DK: Øst

en: I use the mouse
da_DK: Jeg bruger musen

en: Set {0} Lambert coordinates
da_DK: Sæt {0} Lambert koordinater

en: Click second corner for image cropping
da_DK: Klik andet hjørne til billedbeskæring

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
da_DK: Klik andet Lambert trådkors for tilføjelse af geografiske koordinater

en: Reset offset
da_DK: Nulstil forskydning

en: Reset offset (only vector images)
da_DK: Nulstil forskydning (kun vektor billeder)

en: Blank Layer
da_DK: Tomt lag

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
da_DK: WMS lag ({0}), {1} tern loaded

en: Is not vectorized.
da_DK: Er ikke vektoriseret.

en: Bounding box: {0}
da_DK: Afgrænsningsområde: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
da_DK: Billedstørrelse (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
da_DK: Er vektoriseret.

en: Commune bbox: {0}
da_DK: Kommune bbox: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
da_DK: Ikke understøttet cache filversion; fundet {0}, forventet {1}
    Opret en ny.

en: Cache Format Error
da_DK: Cache format fejl

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
da_DK: Lambert zone {0} i cache uforenelig med gældende Lambert zone {1}

en: Cache Lambert Zone Error
da_DK: Cache Lambert Zone fejl

en: canvec tile helper
da_DK: canvec tern hjælper

en: Changeset: {0}
da_DK: Ændringssæt: {0}

en: Changeset viewer
da_DK: Rettesæt visning

en: Open changeset Viewer window.
da_DK: Åben rettesæt visningsvindue.

en: Tool:changeset-Viewer
da_DK: Værktøj:rettesæt visning

en: Display changeset
da_DK: Vis rettesæt

en: Fill a changeset id!
da_DK: Udfyld et ændrings id!

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
da_DK: Tjek om rettsæt id er rigtigt, hvis det er ok, er rettesættet måske ikke blevet behandlet endnu, prøv igen om få minutter!

en: changeset-viewer
da_DK: ændringssæt-fremviser

en: Deleted objects
da_DK: Slettede objekter

en: Created objects
da_DK: Oprettede objekter

en: Modified objects (old)
da_DK: Ændrede objekter (gamle)

en: Modified objects (new)
da_DK: Ændrede objekter (nye)

en: Layer to draw OSM error
da_DK: Lag til at tegne OSM fejl

en: Use
da_DK: Brug

en: Please select a scheme to use.
da_DK: Vælg et skema til benyttelse.

en: Color Scheme
da_DK: Farveskema

en: Please select the scheme to delete.
da_DK: Vælg skema til sletning.

en: Use the selected scheme from the list.
da_DK: Brug det valgte skema fra listen.

en: Use the current colors as a new color scheme.
da_DK: Brug de nuværende farver i et nyt farveskema.

en: Delete the selected scheme from the list.
da_DK: Slet det valgte skema fra listen.

en: Color Schemes
da_DK: Farveskemaer

en: Copy as Level0L
da_DK: Kopiér som Level0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
da_DK: Kopiér de valgte objekter i Level0L-formatet

en: Edit as Level0L
da_DK: Rediger som Level0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
da_DK: Rediger de valgte objekter i en ekstern editor i Level0L-formatet

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
da_DK: Comfort0: Starter editor på filen {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
da_DK[0]: Comfort0: Ændrer {0} primitiv
da_DK[1]: Comfort0: Ændrer {0} primitiver

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
da_DK: Ingen understøttet editor fundet. Indstil venligst ''{0}'' i avancerede indstillinger!

en: Paste Level0L
da_DK: Indsæt Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
da_DK: Indsætter Level0L-formatet og opdaterer objekter i datasættet

en: Task config
da_DK: Opgavekonfiguration

en: Add New Config Task
da_DK: Tilføj ny konfigurationsopgave

en: Abort tag editing and close dialog
da_DK: Afbryd tag redigering og luk dialog

en: Apply edited tags and close dialog
da_DK: Anvend redigerede tags og luk dialog

en: Conflation
da_DK: Sammensmeltning

en: Activates the conflation plugin
da_DK: Aktiverer sammensmeltnings udvidelsen

en: Matches
da_DK: Træffere

en: Reference only
da_DK: Kun reference

en: Subject only
da_DK: Kun emne

en: Matches ({0})
da_DK: Træffere ({0})

en: Reference only ({0})
da_DK: Kun reference ({0})

en: Subject only ({0})
da_DK: Kun emne ({0})

en: Configure
da_DK: Konfigurer

en: Configure conflation options
da_DK: Konfigurer sammensmeltnings muligheder

en: Remove selected matches
da_DK: Fjern valgte træffere

en: Remove ({0})
da_DK: Fjern ({0})

en: Conflate
da_DK: Sammensmelt

en: Conflate selected objects
da_DK: Sammensmelt valgte objekter

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Conflation: {0}
da_DK: Sammensmeltning: {0}

en: Conflate {0} objects
da_DK: Sammensmelt {0} objekter

en: Conflate ({0})
da_DK: Sammensmelt ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
da_DK: Zoom til valgte primitive(r)

en: Select selected primitive(s)
da_DK: Vælg valgte primitive(r)

en: Select the primitives currently selected in the list
da_DK: Vælg de primitiver aktuelt valgt i listen

en: Generating matches
da_DK: Generering af træffere

en: Some items where ignored as their geometry is not compatible with the JTS library
da_DK: Nogle elementer blev ignoreret, da deres geometri ikke er kompatibel med JTS-biblioteket

en: Finding matches
da_DK: Finder træffere

en: Sorting scores
da_DK: Sortering af scoringer

en: Discarding inferior matches
da_DK: Kasserer ringe træffere

en: Conflate object pair
da_DK: Sammensmelt objekt par

en: Cannot replace geometry.
da_DK: Kan ikke erstatte geometri.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
da_DK[0]: Tilføjede {0} objekt til emnets lag
da_DK[1]: Tilføjede {0} objekter til emnets lag

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
da_DK[0]: Flyttede {0} sammensmeltet træffer til utruffen liste
da_DK[1]: Flyttede {0} sammensmeltede træffere til utruffen liste

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
da_DK[0]: Slet {0} sammensmeltet træffer
da_DK[1]: Slet {0} sammensmeltede træffere

en: Remove {0} unmatched objects
da_DK: Fjern {0} ikke trufne objekter

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
da_DK: Afbrudt sekvens ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
da_DK:  Maks:

en: Filter by area. Min:
da_DK: Filtrer efter område. Min:

en: Filter by window. Buffer:
da_DK: Filtrer efter vindue. Buffer:

en: Union up to
da_DK: Foren op til

en:  adjacent Reference features
da_DK:  tilstødende reference funktioner

en: Weight
da_DK: Type

en: Standard Distance
da_DK: Standardafstand

en: below
da_DK: under

en: Maximum Distance
da_DK: Maksimal afstand

en: Centroid Distance
da_DK: Tyngdepunkt afstand

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
da_DK: Hausdorff afstand (Tyngdepunkt tilpasset)

en: Symmetric Difference
da_DK: Symmetrisk forskel

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
da_DK: Symmetrisk forskel (Tyngdepunkt tilpasset)

en: Compactness
da_DK: Kompakthed

en: Angle Histogram. Bins:
da_DK: Vinkel histogram. søjler:

en: Tags (Exact Match):
da_DK: Tags (præcist træf):

en: Tags (Levenshtein Distance):
da_DK: Tags (Levenshtein afstand):

en: List of tags to match
da_DK: Liste over tags der træffes

en: Identical Elements Filter
da_DK: Identiske elementer filter

en: Avoid matching an element with itself
da_DK: Undgå at træffe et element med sig selv

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
da_DK: Filtrering vil fremskynde træfningsprocessen. Filtrer efter vindue udelukker træffer mellem funktioner, hvis indhold ikke overlapper hinanden. Filter efter område bruges til at udrydde meget små og meget store funktioner.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
da_DK: Bedre træffere kan findes ved at oprette midlertidige foreninger med funktioner, der deler en fælles kant.

en: Matching
da_DK: Træfning

en: Filtering
da_DK: Filtrering

en: Unioning
da_DK: Forening

en: Programming
da_DK: Programmering

en: Replace Geometry
da_DK: Erstat geometri

en: Merge Tags
da_DK: Flet tags

en: List of tags to merge
da_DK: Liste over tags der flettes

en: except
da_DK: undtagen

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
da_DK: Liste over tags der IKKE flettes (de vil blive ignoreret)

en: Overwrite tags without confirmation
da_DK: Overskriv tags uden bekræftelse

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
da_DK: Liste over tags til overskrivning ved konflikter ved hjælp af referencelag uden bekræftelse

en: Simple Example
da_DK: Simpelt eksempel

en: Advanced Example
da_DK: Avanceret eksempel

en: <Please select data>
da_DK: <Vælg data>

en: Configure conflation settings
da_DK: Konfigurer sammensmeltnings indstillinger

en: Generate matches
da_DK: Generere træffere

en: Merging
da_DK: Fletning

en: Subject:
da_DK: Emne:

en: Selections must be made for both reference and subject.
da_DK: Markeringer skal foretages for både reference og emne.

en: Incomplete selections
da_DK: Ufuldstændige markeringer

en: Restore subject selection
da_DK: Gendan valgt emne

en: Restore reference selection
da_DK: Gendan valgt reference

en: Freeze subject selection
da_DK: Frys emne valg

en: No valid OSM data layer present.
da_DK: Intet gyldigt OSM datalag til stede.

en: Error freezing selection
da_DK: Fejl under frysning af valg

en: Nothing is selected, please try again.
da_DK: Intet er valgt, prøv igen.

en: Empty selection
da_DK: Tom markering

en: Freeze reference selection
da_DK: Frys valgt reference

en: Reference and subject sets should better be different.
da_DK: Reference og emne sæt bør være forskellige.

en: Relations are not supported.
da_DK: Relationer understøttes ikke.

en: Disambiguating
da_DK: Flertydighedsfjernelse

en: One to One
da_DK: En til en

en: Distance
da_DK: Afstand

en: Centroid
da_DK: Tyngdepunkt

en: List of tags to match (default: none)
da_DK: Liste over tags der træffers (standard: ingen)

en: Disabling continuous download until you zoom in
da_DK: Deaktiverer kontinuerlig download, indtil du zoomer ind

en: Download OSM data continuously
da_DK: Hent OSM data kontinuerligt

en: Download map data continuously when paning and zooming.
da_DK: Download kortdata kontinuerligt ved panorering og zooming.

en: Toggle the continuous download on/off
da_DK: Slå kontinuerlig download til/fra

en: Activate continuous downloads at startup.
da_DK: Aktiver kontinuerlig download ved opstart.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
da_DK: Undertryk standard dialog med forløb når du downloader.

en: Download Settings
da_DK: Download indstillinger

en: Settings for the continuous download.
da_DK: Indstillinger for den kontinuerlige download.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
da_DK: Hvis denne udvidelse er aktiv ved opstart. Denne standard tilstand vil ikke ændre sig, når du skifter udvidelsen med menupunktet.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
da_DK: Maksimalt antal tråde, der anvendes til downloading, øges dette vil det få klienten til at sende flere samtidige forespørgsler til serveren.

en: Requires restart
da_DK: Kræver genstart

en: Max threads
da_DK: Maks. tråde

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
da_DK: Maksimalt antal kasser til download for hver panorering/zoom.

en: Max download boxes
da_DK: Maks. download kasser

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
da_DK: Tid i millisekunder efter en panorering/zoom, før download begynder. Yderligere ændringer i kortvisningen i ventetiden vil nulstille timeren.

en: Wait time (milliseconds)
da_DK: Vente tid (millisekunder)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
da_DK: Hvor meget ekstra område omkring kortvisningen der vil blive downloadet. Angives denne til 0 vil der ikke downloades nogen ekstra data.

en: Extra download area
da_DK: Ekstra download område

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
da_DK: Maks. område der hentes i grader^2. Øges dette tal vil få udvidelsen til at hente områder, når du er zoomet langt ud.

en: Max download area
da_DK: Maks. download område

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
da_DK: Strategien for at finde hvilke områder serveren skal anmodes om.

en: Download strategy
da_DK: Download strategi

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
da_DK: Undertryk dialogen med forløb, som vises mens der downloades. Ved valg af denne indstilling er der ingen indikation af at noget bliver gjort, og ingen måde at afbryde overførslen.

en: TangoGPS Files (*.log)
da_DK: TangoGPS Filer (*.log)

en: Coordinates imported:
da_DK: Koordinater importeret:

en: Format errors:
da_DK: Formatfejl:

en: TangoGPS import success
da_DK: TangoGPS import succes

en: TangoGPS import failure!
da_DK: TangoGPS import fejl!

en: TCX Files (*.tcx)
da_DK: TCX Filer (*.tcx)

en: EditGpx
da_DK: RedigerGpx

en: Layer for editing GPX tracks
da_DK: Lag til redigering af GPX spor

en: Convert to GPX layer with anonymised time
da_DK: Konverter til GPX lag med anonymiseret tid

en: edit gpx tracks
da_DK: ret gpx-spor

en: EditGPX Mode
da_DK: EditGPX-tilstand

en: Import path from GPX layer
da_DK: Importer rute fra GPX-lag

en: Drop existing path
da_DK: Slet eksisterende rute

en: No GPX data layer found.
da_DK: Intet GPX-datalag blev fundet.

en: External tool error
da_DK: Ekstern værktøjsfejl

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
da_DK: Barne script har returneret ugyldige data.
    
    stderr indhold:

en: exttool:{0}
da_DK: extværktøj:{0}

en: External Tool: {0}
da_DK: Eksternt værktøj: {0}

en: Edit tool
da_DK: Rediger værktøj

en: CmdLine:
da_DK: CmdLinje:

en: External tools
da_DK: Eksterne værktøjer

en: Delete tool "{0}"?
da_DK: Slet værktøj "{0}"?

en: New tool...
da_DK: Nyt værktøj...

en: Install
da_DK: Installer

en: Public
da_DK: Offentlig

en: Could not get server response, check logs
da_DK: Kunne ikke få respons fra server. Tjek logs

en: Failed to login as {0}:
da_DK: Kunne ikke logge ind som {0}:

en: The server did not return user ID
da_DK: Serveren returnerede ikke bruger ID

en: Failed to get messages as {0}:
da_DK: Kunne ikke få beskeder som {0}:

en: Open GeoChat panel
da_DK: Åbn GeoChat panel

en: Zoom in to see messages
da_DK: Zoom ind for at se beskeder

en: Enable autologin
da_DK: Slå autologin til

en: {0} user | {0} users
da_DK[0]: {0} bruger
da_DK[1]: {0} brugere

en: not logged in
da_DK: ikke logget ind

en: Failed to log in to GeoChat:
da_DK: Kunne ikke logge ind i GeoChat:

en: Failed to send message:
da_DK: Kunne ikke sende besked:

en: User {0} has left
da_DK: Bruger {0} er her ikke længere

en: User {0} is mapping nearby
da_DK: Bruger {0} arbejder i nærheden

en: Users mapping nearby:
da_DK: Brugere der arbejder i nærheden:

en: Private chat
da_DK: Privat samtale

en: Close tab
da_DK: Luk fane

en: Clear log
da_DK: Ryd log

en: Show users on map
da_DK: Vis brugere på kort

en: Position only
da_DK: Kun position

en: Position, Time, Date, Speed
da_DK: Position, tid, dato, hastighed

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
da_DK: Position, tid, dato, hastighed, højde

en: A By Time
da_DK: A Efter tid

en: A By Distance
da_DK: A Efter afstand

en: B By Time
da_DK: B Efter tid

en: B By Distance
da_DK: B Efter afstand

en: C By Time
da_DK: C Efter tid

en: C By Distance
da_DK: C Efter afstand

en: Data Logging Format
da_DK: Format for datalogning

en: Disable data logging if speed falls below
da_DK: Slå datalogning fra hvis hastighed falder under

en: Disable data logging if distance falls below
da_DK: Slå datalogning fra hvis afstand falder under

en: Unknown logFormat
da_DK: Ukendt log format

en: refresh the port list
da_DK: opdater port liste

en: Configure Device
da_DK: Konfigurer enhed

en: Connection Error.
da_DK: Forbindelsesfejl.

en: configure the connected DG100
da_DK: konfigurer den forbundne DG100

en: delete data after import
da_DK: slet data efter import

en: Importing data from device.
da_DK: Importerer data fra enhed.

en: Importing data from DG100...
da_DK: Importerer data fra DG100...

en: Error deleting data.
da_DK: Fejl ved sletning af data.

en: imported data from {0}
da_DK: importerede data fra {0}

en: No data found on device.
da_DK: Ingen data fundet på enheden.

en: Connection failed.
da_DK: Forbindelse fejlede.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
da_DK: Kan ikke indlæse bibliotek rxtxSerial. Hvis du har brug for hjælp til at installere det så prøv Globalsats hjemmeside på http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
da_DK: Globalsat-import

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
da_DK: Importer data fra Globalsat Datalogger DG100 til GPX lag.

en: Import
da_DK: Importer

en: GPS Blams
da_DK: GPS støj

en: GPSBlam
da_DK: GPSStøj

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
da_DK: vælg GPX punkter og "støj!", find center og retning for spredning

en: Classes element below root child level
da_DK: Klasse element under rod barn niveau

en: Class element ({0}) outside classes element
da_DK: Klasse element ({0}) udenfor klasse element

en: Class element without name
da_DK: Klasse element uden navn

en: Tag element outside basetag and implication elements
da_DK: Tag element udenfor basetag og implikation elementer

en: Implications element below root child level
da_DK: Implikation element under rod barn niveau

en: Tag without key
da_DK: Tag uden nøgle

en: Tag without value (key is {0})
da_DK: Tag uden værdi (nøgle er {0})

en: Closed classes while it was not open
da_DK: Lukkede klasse mens den ikke var åben

en: Closed classes element before all class elements were closed
da_DK: Lukkede klasse element før alle elementer i klasse blev lukket

en: Closed class element while none was open
da_DK: Lukkede klasse element mens ingen var åben

en: Closed basetags while it was not open
da_DK: Lukkede basetags mens det ikke var åben

en: Closed implications while it was not open
da_DK: Lukkede implikation mens det ikke var åben

en: Tag element inside other tag element
da_DK: Tag element inde i andet tag element

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
da_DK: Ugyldig åbnings xml-tag <{0}> i tilstand {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
da_DK: Betingelse er ikke færdig ved </condition> tag

en: Closing tag element that was not open
da_DK: Lukkede tag element der ikke var åben

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
da_DK: Ugyldig luknings xml-tag </{0}> i tilstand {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
da_DK: Nogle tag er ikke blevet lukkede; nu i tilstand {0}

en: Key element without attribute k
da_DK: Nøgle element uden attribut k

en: Condition is already finished at <{0}>
da_DK: Betingelse er allerede færdig ved <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
da_DK: Ukendt tag for betingelse: {0}

en: Element must not have children: {0}
da_DK: Element må ikke have børn: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
da_DK: Betingelse er allerede færdig ved </{0}>

en: <and> needs at least one child
da_DK: <and> har brug for mindst et barn

en: <or> needs at least one child
da_DK: <or> har brug for mindst et barn

en: <not> needs at least one child
da_DK: <not> har brug for mindst et barn

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
da_DK: Forkert afsluttende tag {0} (</{1}> forventet)

en: Condition {0} not yet finished
da_DK: Betingelse {0} endnu ikke afsluttet

en: Group not yet evaluated
da_DK: Gruppe endnu ikke evalueret

en: Collection must contain at least one condition
da_DK: Samling skal indeholde mindst en betingelse

en: No ruleset has been selected!
da_DK: Intet regelsæt er blevet valgt!

en: No ruleset
da_DK: Intet regelsæt

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
da_DK: Syntaks hændelse i adgangs regelsæt:
    {0}

en: File not found:
    {0}
da_DK: Fil ikke fundet:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
da_DK: Problem ved adgang til en fil:
    {0}

en: File not found:
da_DK: Fil ikke fundet:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
da_DK: Kunne ikke finde indbygget regelsæt {0}

en: height (m)
da_DK: højde (m)

en: width (m)
da_DK: bredde (m)

en: length (m)
da_DK: længde (m)

en: speed (km/h)
da_DK: hastighed (km/t)

en: weight (t)
da_DK: vægt (t)

en: axleload (t)
da_DK: akseltryk (t)

en: Bookmark name
da_DK: Bogmærkenavn

en: Bookmark name already exists!
da_DK: Bogmærkenavn findes allerede!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
da_DK: Bogmærkenavn må ikke indeholde ''{0}''!

en: Access class
da_DK: Adgangs klasse

en: Access class must not contain ''{0}''!
da_DK: Adgangs klasse må ikke indeholde ''{0}''!

en: Access types
da_DK: Adgangs typer

en: Vehicle properties
da_DK: Køretøjs egenskaber

en: Road requirements
da_DK: Krav til vej

en: Max. incline up (%, pos.)
da_DK: Maks. hældning op (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
da_DK: Maksimal hældning køretøjet kan køre op ad

en: Max. incline down (%, pos.)
da_DK: Maks. hældning ned (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
da_DK: Maksimal hældning køretøjet kan køre ned ad

en: Surface blacklist
da_DK: Sortlistet overflade

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
da_DK: Liste over overflader køretøjet ikke kan bruge, værdier er adskilt af semikolonner (;)

en: max. tracktype grade
da_DK: maks. sportype kvalitet

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
da_DK: Dårligste sportype (1-5) køretøjet stadig kan bruge, 0 for ingen

en: Change bookmark
da_DK: Ændre bogmærke

en: Edit access parameters
da_DK: Rediger adgangs parametre

en: Graph View Dialog
da_DK: Grafvisnings dialog

en: Open the dialog for graph view configuration.
da_DK: Åbn dialogen for grafenvisnings konfiguration.

en: end nodes
da_DK: slut punkter

en: incline
da_DK: hældning

en: Ruleset:
da_DK: Regelsæt:

en: Parameters:
da_DK: Parametre:

en: Coloring:
da_DK: Farver:

en: Create/update graph
da_DK: Opret/opdater graf

en: Graphview
da_DK: Grafvisning

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
da_DK: Indstillinger for grafvisnings udvidelsen der visualiserer rutegrafer.

en: Ruleset
da_DK: Regelsæt

en: Use built-in rulesets
da_DK: Brug indbygget regelsæt

en: External ruleset directory:
da_DK: Ekstern regelsæt mappe:

en: Select directory
da_DK: Vælg mappe

en: Vehicle
da_DK: Køretøj

en: Restore defaults
da_DK: Gendan standarder

en: Visualization
da_DK: Visualisering

en: Draw directions separately
da_DK: Tegn retninger separat

en: Node color
da_DK: Punktfarve

en: Arrow color
da_DK: Pilfarve

en: Arrowhead fill color
da_DK: Pilhoved fyldfarve

en: Arrowhead placement
da_DK: Pilhoved placering

en: New bookmark
da_DK: Nyt bogmærke

en: Really delete "{0}"?
da_DK: Virkelig slette "{0}"?

en: Bookmark deletion
da_DK: Bogmærke sletning

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
da_DK: Virkelig gendanne standard bogmærker?
    Alle manuelt tilføjet eller redigeret bogmærker vil gå tabt!

en: Bookmark reset
da_DK: Nulstil bogmærke

en: Choose node color
da_DK: Vælg punktfarve

en: Choose arrow color
da_DK: Vælg pilfarve

en: Choose arrowhead fill color
da_DK: Vælg pilhoved fyldfarve

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
da_DK: Rutegraf beregnet af grafvisnings udvidelsen

en: GraphView layer is not mergable
da_DK: Grafvisnings lag kan ikke lægges sammen

en: graphview default node
da_DK: grafvisnings standard punkt

en: graphview default segment
da_DK: grafvisnings standard segment

en: graphview arrowhead core
da_DK: grafvisnings pilespids kerne

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
da_DK: Vægte skal angives som positive decimaltal med enheden "t" eller uden enhed.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
da_DK: Længder skal angives som positive decimaltal med enhed "m", "km", "mi" eller uden enhed.
    Alternativt kan formatet FEET'' TOMMER" bruges.

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
da_DK: Hastigheder skal angives som tal uden enhed eller som tal efterfulgt af "mph".

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
da_DK: Hældninger skal angives som positive decimaltal efterfulgt af "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
da_DK: Kvaliteten af sportype skal gives som heltal mellem 0 og 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
da_DK: Værdier på overflade må ikke indeholde nogen af følgende tegn: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Generate a grid of ways from four nodes.
da_DK: Generer et gitter af veje fra fire noder.

en: Gridify
da_DK: Gitterfremstilling

en: Select four nodes, or a way consisting of four nodes.
da_DK: Vælg fire noder eller en vej, der består af fire noder.

en: Lines
da_DK: Linjer

en: Blocks
da_DK: Blokke

en: Gridify preview
da_DK: Gitterfremstillingsforhåndsvisning

en: Output shape
da_DK: Outputform

en: Grid size
da_DK: Gitterstørrelse

en: Source way
da_DK: Kildevej

en: Copy tags from source way
da_DK: Kopiér tags fra kildevej

en: Delete source way
da_DK: Slet kildevej

en: Disabled since source way is part of relation
da_DK: Deaktiveret, da kildevejen er en del af en relation

en: Imagery XML Files
da_DK: Billedlag XML filer

en: Save Imagery XML file
da_DK: Gem billedlag XML fil

en: XML Imagery Bounds
da_DK: XML billedlag grænser

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
da_DK: Lav billedlag XML grænser for det valgte

en: edit bounds for selected defaults
da_DK: rediger grænser for valgte standard

en: Download imagery XML bounds
da_DK: Download billedlag XML grænser

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
da_DK: Valideringsfejl i filen {0}:
    {1}
    Vil du fortsætte uden at validere filen?

en: Open Imagery XML file
da_DK: Åbn billedlag XML fil

en: Export tiles
da_DK: Eksporter tern

en: Export cached tiles to file system.
da_DK: Eksporter cachede tern til fil system.

en: Exporting cached tiles
da_DK: Eksporter cachede tern

en: Failed to write image file {0}: {1}
da_DK: Kunne ikke skrive billedfilen {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
da_DK: Kunne ikke skrive billedfilen {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
da_DK[0]: Eksportede {0} tern fra lag {1}.
da_DK[1]: Eksportede {0} tern fra lag {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
da_DK: Eksport filsystem sti findes allerede, men er ikke en mappe.

en: Failed to create export directory: {0}
da_DK: Kunne ikke oprette eksportmappe: {0}

en: Failed to create export directory.
da_DK: Kunne ikke oprette eksportmappe.

en: Append cache name
da_DK: Tilføj cache navn

en: Export Tiles
da_DK: Eksporter tern

en: Cache name:
da_DK: Cache navn:

en: Object count:
da_DK: Objekt tæller:

en: file system path
da_DK: filsystem sti

en: File system path the tiles are exported to.
da_DK: Filsystem sti tern eksporteres til.

en: Export directory:
da_DK: Eksportmappe:

en: Append cache name to export directory.
da_DK: Tilføj cache navn til eksportmappe.

en: Tiles will be exported to directory {0}
da_DK: Tern vil blive eksporteret til mappe {0}

en: No export directory set.
da_DK: Ingen eksportmappe sat.

en: Calibration Layer
da_DK: Kalibreringslag

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
da_DK: En forældet kalibreringsgeometri {0} med punkter af {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
da_DK: En kalibreringsgeometri {0} med punkter af {1}

en: Change Color
da_DK: Ændre farve

en: Deprecate Offset
da_DK: Gør forskydning forældet

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
da_DK: Er du sikker på denne billedforskydning er forkert?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
da_DK: Er du sikker på denne kalibrerings geometri er justeret dårligt?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
da_DK: Advarsel: forældelse er stort set uigenkaldelig!

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
da_DK: For at gemme billedforskydning skal du være registreret OSM bruger.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
da_DK: Indtast hvorfor du marker denne billedforskydning som forældet

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
da_DK: Indtast hvorfor du marker denne geometri kalibrering som forældet

en: Notifying the server of the deprecation...
da_DK: Underretter serveren om forældelsen...

en: Get Imagery Offset...
da_DK: Hent billedlag forskydning...

en: Download offsets for current imagery from a server
da_DK: Download forskydninger for aktuelt billedlag fra en server

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
da_DK: Ingen data for denne region. Justerer billedlag og upload en forskydning.

en: Loading imagery offsets...
da_DK: Loader billedlag forskydning...

en: Error processing XML response: {0}
da_DK: Fejl ved behandling af XML svar: {0}

en: Imagery Offset Database
da_DK: Database med billedlag forskydning

en: Calibration geometries
da_DK: Kalibrering af geometrier

en: Deprecated offsets
da_DK: Forældede forskydninger

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
da_DK: Det øverste billedlag er blevet flyttet så det formentligt matcher
    OSM data i området. Kontroller at forskydningen stadig er gyldig
    ved at downloade GPS spor og sammenligne dem og OSM data med billedlag.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
da_DK: Et lag er blevet tilføjet med en kalibrerings geometri. Skjul datalag,
    find den tilsvarende funktion på billedlag og flyt det i overensstemmelse hermed.

en: Deprecated by {0} on {1}
da_DK: Gjort forældet af {0} den {1}

en: Created by {0} on {1}
da_DK: Oprettet af {0} den {1}

en: Offset Information
da_DK: Information om forskydning

en: Report this offset
da_DK: Rapporter denne forskydning

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
da_DK: Du er ved at underrette redaktører af denne forskydning. Hvorfor?

en: Reporting the offset...
da_DK: Rapporter forskydningen...

en: An imagery offset of {0}
da_DK: En billedforskydning på {0}

en: Imagery ID
da_DK: Billedlags ID

en: A calibration geometry of {0} nodes
da_DK: En kalibrerings geometri med {0} punkter

en: Determined right here
da_DK: Bestemt lige her

en: Determined {0} away
da_DK: Bestemt {0} væk

en: Reason
da_DK: Årsag

en: This entry has been reported.
da_DK: Denne post er blevet rapporteret.

en: Server has rejected the request
da_DK: Server har afvist anmodningen

en: Unable to connect to the server
da_DK: Kan ikke oprette forbindelse til serveren

en: Store Imagery Offset...
da_DK: Gem billedlags forskydning...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
da_DK: Upload en forskydning for nuværende billedlag (eller kalibrerings geometri objekt) til en server

en: Store calibration geometry
da_DK: Gem kalibrerings geometri

en: Store imagery offset
da_DK: Gem billedlags forskydning

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
da_DK: Det valgte objekt kan anvendes som en kalibrerings geometri. Hvad vil du gøre?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
da_DK: Det øverste billedlag har ikke en forskydning. Er du sikker på du vil at uploade det her?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
da_DK: Du registrerer en billedlags forskydning. Andre brugere på dette område vil være i stand til at bruge det til kortlægning.
    Sørg for at det er så præcist som muligt, og beskriv en region denne forskydning er gældende for.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
da_DK: Du registrerer en kalibrerings geometri. Det bør være det mest præcise positionerede objekt, med
    tydelige grænser på diverse satellitbilleder. Beskriv dette objekt og dets beliggenhed.

en: Uploading a new offset...
da_DK: Uploader en ny forskydning...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
da_DK: Denne streng skal være 3 til 200 bogstaver lang.

en: Import vector graphics
da_DK: Importer vektor grafik

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
da_DK: SVG filer [ImportVec plugin] (*.svg)

en: Improve Way
da_DK: Forbedre vej

en: Improve Way mode
da_DK: Forbedre vej tilstand

en: Mode: Enable way accuracy helpers
da_DK: Tilstand: Aktiver hjælper til forbedre vej-korrekthed

en: improve way accuracy helper turn angle text
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælper til vende vinkel tekst

en: improve way accuracy helper distance text
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælper til afstands tekst

en: improve way accuracy helper arc fill
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælper til buefyldningen

en: improve way accuracy helper arc stroke
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælper til bue slag

en: improve way accuracy helper perpendicular line
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælper til vinkelret linje

en: improve way accuracy helper equal angle circle
da_DK: forbedre vej-korrekthed hjælper til ens vinkel cirkel

en: Concourse wizard ...
da_DK: Guide til forhal ...

en: Opens up a wizard to create a concourse
da_DK: Åbner en guide til at oprette en forhal

en: Vertical layer:
da_DK: Lodret lag:

en: Structure type:
da_DK: Strukturtype:

en: Offset into background:
da_DK: Forskydning i baggrund:

en: Please insert a value.
da_DK: Indsæt en værdi.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
da_DK: Tryk først på mellemrumstasten for at tilføje "ydre" objekt til relation.

en: Relation-Error
da_DK: Relation fejl

en: true
da_DK: sand

en: Import BIM File
da_DK: Importer BIM-fil

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
da_DK: BIM-importeren er i beta-version! 
     Du kan hjælpe med at forbedre BIM-importen ved at rapportere fejl eller andre problemer. For flere detaljer se logfilen: <i>

en: No data selected.
da_DK: Ingen data valgt.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
da_DK: Ingen relation eller intet relationsmedlem med rolle "ydre" valgt.

en: POWER
da_DK: TÆND

en: Activates the plug-in
da_DK: Aktiverer udvidelsen

en: Working Level
da_DK: Arbejds niveau

en: Selects the working level.
da_DK: Vælg arbejds niveau.

en: Level Name
da_DK: Niveau navn

en: Optional name-tag for a level.
da_DK: Valgfri navne tag for et niveau.

en: The object preset you want to tag.
da_DK: Forudindstillet objektet du vil tag.

en: Sets the name tag when the room-object is selected.
da_DK: Angiver navne tag når rum-objektet er valgt.

en: Sets the ref tag when the room-object is selected.
da_DK: Angiver ref tag når rum-objektet er valgt.

en: Apply Tags
da_DK: Anvend tags

en: Add a new level
da_DK: Tilføj nyt niveau

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
da_DK: <html> Indsæt det nye niveau tag nummer du vil tilføje.<br> <i>Info</i>: <br> Hvis knappen OK trykkes vil du skifte til tegningsaktionen. Færdiggør det nye objekt ved tryk på mellemrumstasten. Det nye niveau<br>vil blive tagget automatisk. </html>

en: level number:
da_DK: niveau nummer:

en: Example: ''2'' or ''3''
da_DK: Eksempel: ''2'' eller ''3''

en: Indoor Mapping Helper
da_DK: Indendørs kortlægnings hjælper

en: Toolbox for indoor mapping assistance
da_DK: Værktøjskasse til indendørs kortlægnings assistance

en: Insert level
da_DK: Indsæt niveau

en: Add a new level to layer.
da_DK: Tilføj nyt niveau til lag.

en: Show Help-Browser.
da_DK: Vis hælpe browser.

en: Level name
da_DK: Niveau navn

en: Sets optional name tag for a level.
da_DK: Sæt valgfri navne tag for et niveau.

en: Working level: NONE
da_DK: Arbejdsniveau: INGEN

en: Shows the current working level.
da_DK: Viser det aktuelle arbejdsniveau.

en: Deactivate automatic level tagging.
da_DK: Deaktiver automatisk niveau tagging.

en: Sets the name tag.
da_DK: Sæt navne tag.

en: Sets the referance tag.
da_DK: Sæt referance tag.

en: Repeat on
da_DK: Gentag til

en: Sets the repeat on tag when highway objects are selected. Please tag like this: -3-4 or -2--3 or 5-6 .
da_DK: Sæt gentagelsen på tag, når vejobjekter er valgt. Tag på denne måde: -3-4 eller -2--3 eller 5-6.

en: OUTER
da_DK: YDRE

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
da_DK: Oprettelsesværktøj til multipolygon med rolle: ydre. For at afslutte tryk på mellemrumstasten.

en: INNER
da_DK: INDRE

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
da_DK: Oprettelsesværktøj til multipolygoner med rolle: indre. For at afslutte tryk på mellemrumstasten. For at tilføje til relation vælg "ydre" og tryk enter.

en: Deactivate multipolygon function.
da_DK: Deaktiver multipolygon funktion.

en: Add selected tags and/or relations to obeject.
da_DK: Tilføj valgte tags og/eller relationer til objekt.

en: Working level: {0}
da_DK: Arbejdsniveau: {0}

en: JavaFX is not available.
da_DK: JavaFX er ikke tilgængelig.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
da_DK:  Installer OpenJFX via din pakkestyring.

en:  Please update to Java 11+.
da_DK:  Opdater til Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
da_DK: Kanal-digraf oprettet fra det aktive OSM-lag

en: Create Channel Digraph
da_DK: Opret kanal digraf

en: this layer is no osm data layer
da_DK: dette lag er ikke et OSM datalag

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
da_DK: Konverterer OSM graf til kanal digraf

en: filtering ways
da_DK: filtrer veje

en: creating Channel-Digraph
da_DK: opretter kanal-digraf

en: sealing Digraph
da_DK: forsegler digraf

en: calculating Strong Connectedness
da_DK: beregner stærk tilknytning

en: creating DigraphLayer
da_DK: opretter digraf lag

en: JunctionChecking
da_DK: VejkrydsTjekker

en: Open the junctionchecking window.
da_DK: Åbn vejkryds tjekker vinduet.

en: junctions
da_DK: vejkryds

en: Channel-Digraph creation
da_DK: Kanal-digraf oprettelse

en: seal Channel Digraph
da_DK: forsegl kanal digraf

en: calculate strong connected channels
da_DK: beregn stærkt forbundne kanaler

en: Junctionchecking/junctions searching
da_DK: Vejkryds tjekker/vejkryds søgning

en: order of junction (n):
da_DK: vejkryds grad (n):

en: produce OSM-Relations: junction
da_DK: producerer OSM-relationer: vejkryds

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
da_DK: hvis aktiveret producerer udvidelsen OSM-relationer fra vejkryds undergrafer

en: create the channel digraph
da_DK: opret kanalen digraf

en: Check
da_DK: Tjek

en: check the subset for junction properties
da_DK: tjek delmængden for vejkryds egenskaber

en: Search
da_DK: Søg

en: search for junctions in the channel subset
da_DK: søg efter vejkryds i kanalens delmængde

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
da_DK: De markerede kanaler indeholder en vejkryds kandidat (hvid). For at teste denne kandidat mærk disse kanaler og tryk på "Tjek" knappen igen.

en: The marked channels are a {0}-ways junction
da_DK: De markerede kanaler er et {0}-veje vejkryds

en: The marked channels are not a junction:
da_DK: De markerede kanaler er ikke et vejkryds:

en: construct channel digraph and search for junctions
da_DK: konstruerer kanal digraf og søger efter vejkryds

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
da_DK: Antal {0}-veje vejkryds fundet: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
da_DK: generere alle kombinationer fra indgangs/udgangs kandidater

en: Check the direction
da_DK: Tjek retningen

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
da_DK: Tjek retningen af det valgte vandløb/flod. Er det korrekt?
     Fremdrift:

en: Correct
da_DK: Korrekt

en: Wrong
da_DK: Forkert

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
da_DK: <HTML><U>K</U>orrekt retning</HTML>

en: Direction of river is correct.
da_DK: Retning af flod er korrekt.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
da_DK: <HTML><U>F</U>orkert retning</HTML>

en: Direction of river is wrong.
da_DK: Retning af flod er forkert.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
da_DK: <HTML><U>I</U>gnorer denne vej</HTML>

en: Ignore direction of this way.
da_DK: Ignorer retning af denne vej.

en: Check direction of streams
da_DK: Tjek retningen af vandløb

en: Check direction of streams and rivers
da_DK: Tjek retningen af vandløb og floder

en: No more directions to check!
da_DK: Ikke flere retninger for at tjekke!

en: Replace way
da_DK: Erstat vej

en: Replace way of selected way with a new way
da_DK: Erstat den valgte vej med en ny vej

en: This tool replaces coastline of one way with another, and so requires exactly two coatline ways to be selected.
da_DK: Dette værktøj erstatter en kystlinje vej med en anden, og kræver derfor præcis to kystlinjer veje for at blive valgt.

en: Disable GPSD
da_DK: Deaktivér GPSD

en: Show Distance to nearest way
da_DK: Vis afstand til nærmeste vej

en: Show distance visualisation
da_DK: Vis afstandsvisualisering

en: LiveGPS settings
da_DK: LiveGPS-indstillinger

en: Here you can change some preferences of LiveGPS plugin
da_DK: Her kan du ændre nogle indstillinger for LiveGPS-plugin

en: Host address of gpsd, default is {0}
da_DK: Værtsadresse for gpsd, standard er {0}

en: Host address of gpsd
da_DK: Værtsadresse for gpsd

en: Port number of gpsd, default is {0}
da_DK: Portnummer for gpsd, standard er {0}

en: Port number gpsd
da_DK: Portnummer for gpsd

en: Serial device for direct NMEA input, does not exist by default.</html>
da_DK: Seriel enhed til direkte NMEA-input, findes ikke som standard.</html>

en: Serial device
da_DK: Seriel enhed

en: <html>For Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> means any number beginning with 0).<br>For Windows {4} to {5} (COM ports bigger than 9 wont work).</html>
da_DK: <html>For Linux {0}, {1}, {2} eller {3} (<b>x</b> betyder et hvilket som helst tal, der starter med 0).<br>For Windows {4} til {5} (COM-porte større end 9 virker ikke).</html>

en: Threshold, default is {0}
da_DK: Tærskelværdi, standard er {0}

en: Threshold
da_DK: Tærskelværdi

en: Connection Failed
da_DK: Forbindelse fejlede

en: Not connected
da_DK: Ikke forbundet

en: Connecting
da_DK: Forbinder

en: Connected
da_DK: Forbundet

en: NMEA Connection Failed
da_DK: NMEA-forbindelse fejlede

en: NMEA Not connected
da_DK: NMEA ikke forbundet

en: no name
da_DK: intet navn

en: Show GPS data.
da_DK: Vis GPS-data.

en: Speed
da_DK: Hastighed

en: Course
da_DK: Kurs

en: Way Info [m]
da_DK: Vejinformation [m]

en: Way Info
da_DK: Information om vej

en: {0} km/h
da_DK: {0} km/t

en: {0} deg
da_DK: {0} grader

en: LiveGPS layer
da_DK: LiveGPS-lag

en: Capture GPS Track
da_DK: Optag GPS-spor

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
da_DK: Forbind til gpsd-server og vis nuværende position i LiveGPS-lag.

en: Center Once
da_DK: Centrer en gang

en: Center the LiveGPS layer to current position.
da_DK: Centrer LiveGPS-laget til nuværende position.

en: Auto-Center
da_DK: Auto-centrer

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
da_DK: Centrer LiveGPS-laget løbende til den nuværende position.

en: Do not record area as seen when viewport is larger than this
da_DK: Registrér ikke område som set, når visningsområdet er større end dette

en: MarkSeen Viewer
da_DK: MarkSeen-fremviser

en: Shows viewed map areas on a familiar small map
da_DK: Viser sette kortområder på et velkendt lille kort

en: Max viewport size
da_DK: Maksimal størrelse på visningsområde

en: Toggle toolbar visbility
da_DK: Skift værktøjslinjes synlighed

en: Mark seen areas of map in MarkSeen viewer
da_DK: Markér sete områder på kortet i MarkSeen-fremviseren

en: Record seen areas
da_DK: Registrér sete områder

en: Toggle MarkSeen recording
da_DK: Skift MarkSeen-optagelse

en:  (disabled while viewport larger than set limit)
da_DK:  (deaktiveret, når visningsområdet er større end den indstillede grænse)

en: Clear record of seen areas
da_DK: Ryd registrering af sete områder

en: Clear MarkSeen areas
da_DK: Ryd MarkSeen-områder

en: Set max viewport size from current
da_DK: Indstil maksimal størrelse på visningsområde fra nuværende

en: Set current viewport size as the maximum for recording as seen
da_DK: Indstil nuværende størrelse på visningsområde som maksimum for registrering som set

en: Measured values
da_DK: Målte værdier

en: Open the measurement window.
da_DK: Åbn målevinduet.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
da_DK: Nulstil de nuværende måleresultater og slet måleruten.

en: Path Length
da_DK: Rutelængde

en: Selection Length
da_DK: Markeringens længde

en: Selection Area
da_DK: Markeringsområde

en: Selection Radius
da_DK: Vælg radius

en: Angle
da_DK: Vinkel

en: Angle between two selected Nodes
da_DK: Vinkel mellem to valgte punkter

en: Layer to make measurements
da_DK: Lag, der skal måles på

en: measurement mode
da_DK: måletilstand

en: Measurements
da_DK: Målinger

en: Merge overlap
da_DK: Læg overlapning sammen

en: Merge overlap of ways.
da_DK: Læg overlappende veje sammen.

en: Merge Overlap (combine)
da_DK: Læg overlapning sammen (kombinerer)

en: Michigan Left
da_DK: Michigan venstre

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
da_DK: Tilføjer ingen venstresving for sæt af 4 eller 5 veje.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
da_DK: Vælg 4 eller 5 veje der skal tildeles ingen venstre sving.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
da_DK: Vælg 4 veje der danner en lukket relation.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
da_DK: Kan ikke ordne rækkefølge af veje. Kontrollerer deres retninger

en: Create Michigan left turn restriction
da_DK: Opret Michigan venstresvingsbegrænsning

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
da_DK: Ikke i stand til at finde viapunkter. Tjek din markering

en: About Plugin
da_DK: Om udvidelse

en: Native password manager plugin
da_DK: Oprindelig adgangskode håndterings udvidelse

en: No native password manager could be found!
da_DK: Ingen oprindelig adgangskode håndtering fundet!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
da_DK: Afhængigt af dit operativsystem / distribution, kan du være nødt til at oprette en standard nøglering / pung først.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
da_DK: Nej tak, brug JOSM''s lager i klar tekst i indstillinger

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
da_DK: Fandt følsomme data, der stadig er gemt i JOSM''s indstillingsfil (klar tekst).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
da_DK: Overfør til adgangskode manager og fjern fra indstillingsfil

en: No, just keep it
da_DK: Nej, bare behold det

en: Close the dialog and discard all changes
da_DK: Luk dialogen og smid alle ændringer væk

en: Proceed and go to the next page
da_DK: Fortsæt og gå til den næste side

en: Finish
da_DK: Færdig

en: Confirm the setup and close this dialog
da_DK: Bekræft opsætning og luk denne dialog

en: JOSM/OSM API/Username
da_DK: JOSM/OSM API/Brugernavn

en: JOSM/OSM API/Password
da_DK: JOSM/OSM API/Adgangskode

en: {0}/Username
da_DK: {0}/Brugernavn

en: {0}/Password
da_DK: {0}/Adgangskode

en: JOSM/Proxy/Username
da_DK: JOSM/Proxy/Brugernavn

en: JOSM/Proxy/Password
da_DK: JOSM/Proxy/Adgangskode

en: JOSM/OAuth/{0}/Parameters
da_DK: JOSM/OAuth/{0}/Parametre

en: Native Password Manager Plugin
da_DK: Oprindelig adgangskode håndterings udvidelse

en: The username and password is protected by {0}.
da_DK: Brugernavn og adgangskode er beskyttet af {0}.

en: username
da_DK: brugernavn

en: password
da_DK: adgangskode

en: proxy username
da_DK: proxy brugernavn

en: proxy password
da_DK: proxy adgangskode

en: oauth key
da_DK: oauth nøgle

en: oauth secret
da_DK: oauth hemmelighed

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
da_DK: <br><strong>Advarsel:</strong> Der kan være følsomme data tilbage i din indstillingsfil. ({0})

en: Save user and password ({0})
da_DK: Gem bruger og adgangskode ({0})

en: Plain text, JOSM default
da_DK: Klar tekst, JOSM standard

en: Use {0}
da_DK: Brug {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
da_DK: Krypter data med Windows logonoplysninger

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
da_DK: Den oprindelig adgangskode håndterings udvidelse fandt {0} på dit system.

en: OSM Server Files o5m compressed
da_DK: OSM server filer o5m komprimeret

en: Invalid changeset id: {0}
da_DK: Ugyldig rettesæt id: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
da_DK: Ugyldig tidsstempel: {0}

en: wrong header byte
da_DK: forkert header byte

en: Reading was canceled at file offset {0}
da_DK: Læsning blev annulleret ved filposition {0}

en: unsupported header
da_DK: header ikke understøttet

en: Reading OSM data...
da_DK: Indlæser OSM data...

en: Import was canceled
da_DK: Import blev annulleret

en: Split by municipality
da_DK: Opdel efter kommune

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
da_DK: Opdel disse data efter kommune (admin_level = 8).

en: Split by sector
da_DK: Opdel efter sektor

en: Split this data by sector (admin_level=10).
da_DK: Opdel disse data efter sektor (admin_level = 10).

en: Split by neighbourhood
da_DK: Opdel efter nabolag

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
da_DK: Opdel disse data efter nabolag (admin_level = 11).

en: Download open data
da_DK: Download åbne data

en: License URL not available: {0}
da_DK: Licens URL ikke tilgængelig: {0}

en: OpenData preferences
da_DK: OpenData indstillinger

en: License Agreement
da_DK: Licensaftale

en: Accept
da_DK: Accepter

en: Refuse
da_DK: Afvis

en: I understand and accept these terms and conditions
da_DK: Jeg forstår og accepterer disse vilkår og betingelser

en: View the full text of this license
da_DK: Se den fulde ordlyd af denne licens

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
da_DK: Jeg afviser disse vilkår og betingelser. Afbryder download.

en: Module bundled with opendata plugin
da_DK: Modul der følger med opendata udvidelse

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
da_DK: Klik på <strong>Download list</strong> for at download og vise en liste over tilgængelige moduler.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
da_DK[0]: Det følgende modul er blevet downloadet <strong>succesfuldt</strong>:
da_DK[1]: De følgende {0} moduler er blevet downloadet <strong>succesfuldt</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
da_DK[0]: Download af det følgende modul er <strong>mislykkedes</ strong>:
da_DK[1]: Download af de følgende {0} moduler er <strong>mislykkedes</strong>:

en: Search:
da_DK: Søg:

en: Modules
da_DK: Moduler

en: Accept the new module sites and close the dialog
da_DK: Accepter de nye modul steder og luk dialogen

en: Configure Module Sites
da_DK: Konfigurer modul steder

en: Download the list of available modules
da_DK: Download listen over tilgængelige moduler

en: Update modules
da_DK: Opdater moduler

en: Update the selected modules
da_DK: Opdater de valgte moduler

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
da_DK: Genstart JOSM for at aktivere de downloadede moduler.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
da_DK: Alle installerede moduler er opdaterede. JOSM behøver ikke at hente nyere versioner.

en: Modules up to date
da_DK: Moduler er opdaterede

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
da_DK: Konfigurer listen over steder, hvor modulerne er hentet fra

en: Add Open Data Module description URL.
da_DK: Tilføj Open Data modulbeskrivelses URL.

en: Edit Open Data Module description URL.
da_DK: Rediger Open Data modulbeskrivelses URL.

en: Open Data Module description URL
da_DK: Open Data modulbeskrivelses URL

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
da_DK: Download OSM data svarende til det aktuelle datasæt.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
da_DK: Sæt de markerede elementer på kortet til de markerede genstande i listen ovenfor.

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
da_DK: Udfør diff mellem aktuelt datasæt og eksisterende OSM data.

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Open tools menu for this data.
da_DK: Åbn værktøjs menu til disse data.

en: Open the OpenData window.
da_DK: Åbn OpenData vinduet.

en: Raw data
da_DK: Rå data

en: OpenData Preferences
da_DK: OpenData indstillinger

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
da_DK: En særlig handler til forskellige åbne data portaler <br/> Læs vilkår og betingelser for brug af hver portal <br/> før nogen upload af data, der indlæses med denne udvidelse.

en: General settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
da_DK: Import kun rådata (dvs. ikke tilføje/slette tags eller erstatte dem med standard OSM tags)

en: Overpass API server used to download OSM data
da_DK: Overpass API server der bruges til download af OSM data

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
da_DK: XAPI server der bruges til download af OSM data når Overpass API ikke er tilgængelig

en: Download modules
da_DK: Download moduler

en: View summary
da_DK: Vis sammendrag

en: View full text
da_DK: Vis den fulde tekst

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
da_DK: ''Lambert CC 9 zoner'' koordinater fundet med forskellige zone koder for X og Y:

en: OpenData XML files
da_DK: OpenData XML filer

en: File to load
da_DK: Fil der skal indlæse

en: 7Zip Files
da_DK: 7Zip filer

en: Reading 7Zip file...
da_DK: Læser 7Zip fil...

en: Zip Files
da_DK: Zip filer

en: Reading Zip file...
da_DK: Læser Zip fil...

en: Cannot transform to WGS84
da_DK: Kan ikke omdanne til WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
da_DK: JOSM kunne ikke finde en streng matematisk transformation mellem ''{0}'' og WGS84. <br /> <br />Vil du prøve en <i>lempelig</ i> metode, som vil udføre en ikke-præcis transformation (<b>med placeringsfejl på op til 1 km</b>) ?<br/><br/>Hvis ja, <b>upload IKKE</ b> disse data til OSM !

en: Try lenient method
da_DK: Prøv lempelig metode

en: Loading GeoPackage ({0} layers)
da_DK: Indlæser GeoPackage ({0} lag)

en: Loading GML ({0} layers)
da_DK: Indlæser GML ({0} lag)

en: Loading shapefile ({0} layers)
da_DK: Indlæser shapefile ({0} lag)

en: Loading GeoPackage ({0} features)
da_DK: Indlæser GeoPackage ({0} objekter)

en: Loading GML ({0} features)
da_DK: Indlæser GML ({0} objekter)

en: Loading shapefile ({0} features)
da_DK: Loading formfil ({0} funktioner)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
da_DK: Kan ikke finde koordinatsystem.
    Vil du falde tilbage til EPSG:4326 (WGS 84)?

en: Warning: CRS not found
da_DK: Advarsel: CRS ikke fundet

en: Unable to detect CRS !
da_DK: Kan ikke finde CRS !

en: GML files
da_DK: GML filer

en: KML/KMZ files
da_DK: KML/KMZ filer

en: MapInfo files
da_DK: MapInfo filer

en: Shapefiles
da_DK: Formfiler

en: Unable to find a data store for file {0}
da_DK: Kan ikke finde et datalager til fil {0}

en: GeoPackage files
da_DK: GeoPackage filer

en: CSV files
da_DK: CSV filer

en: ODS files
da_DK: ODS filer

en: No valid coordinates have been found.
da_DK: Ingen gyldige koordinater er blevet fundet.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
da_DK: Ugyldig fil. Forkert længde på linje {0}. Forventede {1} kolonner, fik {2}.

en: XLS files
da_DK: XLS filer

en: View OSM Wiki page
da_DK: Vis OSM Wiki side

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
da_DK: Start browser med OSM Wiki side til det valgte datasæt

en: View Local Portal page
da_DK: Vis lokal portal side

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
da_DK: Start browser med den lokale portal side til det valgte datasæt

en: View National Portal page
da_DK: Vis national portal side

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
da_DK: Start browser med den nationale portal til det valgte datasæt

en: View License
da_DK: Vis licens

en: Launch browser to the license page of the selected data set
da_DK: Start browser med licens siden til det valgte datasæt

en: View License (summary)
da_DK: Vis licens (sammendrag)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
da_DK: Start browser med sammendrag af licens siden til det valgte datasæt

en: View the license of the selected data set
da_DK: Vis licensen til det valgte datasæt

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
da_DK: Advarsel: Kan ikke download modulet ''{0}''. Dets downloadlink er ikke kendt. Springer over download.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
da_DK: Advarsel: Kan ikke hente modulet ''{0}''. Dets downloadlink ''{1}'' er ikke en gyldig URL. Springer over download.

en: Downloading Module {0}...
da_DK: Downloader modulet {0}...

en: An error occurred in module {0}
da_DK: Der opstod en fejl i modul {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
da_DK: Seneste modul opdatering mere end {0} dage siden.

en: Click to update the activated modules
da_DK: Klik for at opdatere de aktiverede moduler

en: Click to skip updating the activated modules
da_DK: Klik for at springe over opdatering af de aktiverede moduler

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
da_DK: Springer over modul opdatering efter forløbet opdaterings interval. Automatisk opdatering ved opstart er deaktiveret.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
da_DK: Kør modul opdatering efter forløbet opdaterings interval. Automatisk opdatering ved opstart er deaktiveret.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
da_DK: Kunne ikke indlæse modulet {0}. Slet fra indstilliger?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
da_DK: indlæser modulet ''{0}'' (version {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
da_DK: <html>Kunne ikke indlæse modulet {0} fordi modulets<br>hoved klasse ''{1}'' ikke blev fundet.<br>Slet fra indstillinger?</html>

en: Loading modules ...
da_DK: Indlæser moduler ...

en: Checking module preconditions...
da_DK: Undersøger modul forudsætninger...

en: Loading module ''{0}''...
da_DK: Indlæser modul ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
da_DK[0]: JOSM kunne ikke finde information om følgende modul:
da_DK[1]: JOSM kunne ikke finde information om følgende moduler:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
da_DK[0]: Modulet vil ikke blive indlæst.
da_DK[1]: Modulerne vil ikke blive indlæst.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
da_DK[0]: Opdatering af følgende modul mislykkedes:
da_DK[1]: Opdatering af følgende moduler mislykkedes:

en: Module update failed
da_DK: Modul opdatering fejlede

en: Warning: failed to download module information list
da_DK: Advarsel: kunne ikke download modul informations liste

en: Disable module
da_DK: Deaktiver modul

en: Click to delete the module ''{0}''
da_DK: Klik for at slette modulet ''{0}''

en: Keep module
da_DK: Behold modul

en: Click to keep the module ''{0}''
da_DK: Klik for at beholde modulet ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
da_DK: Advarsel: kunne ikke slette forældet modul ''{0}''.

en: Warning: failed to install already downloaded module ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old module version.
da_DK: Advarsel: kunne ikke installere den allerede downloadede modul ''{0}''. Springer installation over. JOSM vil stadig indlæse den gamle modulversion.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
da_DK: Advarsel: kunne ikke  installere modul ''{0}'' fra midlertidig downloade fil ''{1}''. Omdøbning fejlede.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
da_DK: Spørg ikke igen og husk min beslutning (gå til Indstillinger->Moduler for at ændre det senere)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
da_DK: Modul filen ''{0}'' indeholder ikke et manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
da_DK: Ugyldig URL ''{0}'' i modul {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
da_DK: <b>Modul leveret af en ekstern kilde:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
da_DK: Kunne ikke oprette modul oplysninger fra manifest for modul ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
da_DK: Ulovlig post i modul listen.

en: Reading local module information..
da_DK: Læser lokal modul oplysning..

en: Processing module site cache files...
da_DK: Behander modul websted cache filer...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
da_DK: Advarsel: Kunne ikke scanne filen ''{0}'' for modul oplysninger. Springer over.

en: Processing module site cache icon files...
da_DK: Behandler modul websted cache ikon filer...

en: Processing module files...
da_DK: Behandler modul filer...

en: Download module list...
da_DK: Download modul liste...

en: Downloading module list from ''{0}''
da_DK: Downloader modul list fra ''{0}''

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
da_DK: Advarsel: kunne ikke oprette modul mappe ''{0}''. Kan ikke cache modul liste fra modul websted ''{1}''.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
da_DK: Skriver modul liste til den lokale cache ''{0}''

en: Parsing module list from site ''{0}''
da_DK: Fortolker modul liste fra webstedet ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
da_DK: Kunne ikke fortolke modul liste dokument fra websted ''{0}''. Springer over websted. Hændelse var: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
da_DK: Behandler modul liste fra webstedet ''{0}''

en: Open Visible...
da_DK: Åbn synlig...

en: Open only files that are visible in current view.
da_DK: Åbn kun filer, som er synlige i det nuværende synsfelt.

en: No view open - cannot determine boundaries!
da_DK: Intet synsfelt åbent - kan ikke afgøre omridset!

en: Unknown file extension: {0}
da_DK: Ukendt filtype: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
da_DK: Fortolkning af fil "{0}" fejlede

en: Copy: {0}
da_DK: Kopiér: {0}

en: and
da_DK: og

en: Open in browser {0}
da_DK: Åbn i browser {0}

en: OpenStreetMap obj info
da_DK: OpenStreetMap objekt info

en: Open OpenStreetMap obj info window
da_DK: Åben OpenStreetMap objekt info vindue

en: Object Id
da_DK: Objekt Id

en: Images
da_DK: Billeder

en: OSM Server Files pbf compressed
da_DK: OSM Server filer pbf komprimeret

en: Invalid DenseNodes key/values table
da_DK: Ugyldig TætPunkts nøgle/værdier tabel

en: Canceled: Waiting for reader to react
da_DK: Annulleret: Afventer reaktion fra læser

en: Transform error: Min X must be smaller than max
da_DK: Transformations fejl: Min X skal være mindre end maks

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
da_DK: Transformations fejl: Min Y skal være mindre end maks

en: Transform error: Points too close
da_DK: Transformations fejl: Punkter for tæt

en: Transform error: Unsupported variant.
da_DK: Transformations fejl: Ikke understøttet variant.

en: Transform error: Unsupported orientation
da_DK: Transformations fejl: Ikke understøttet orientering

en: X-value of bottom left reference point
da_DK: X-værdi for nederste venstre referencepunkt

en: Y-value of bottom left reference point
da_DK: Y-værdi for nederste venstre referencepunkt

en: East-value of bottom left reference point
da_DK: Øst-værdi for nederste venstre referencepunkt

en: North-value of bottom left reference point
da_DK: Nord-værdi for nederste venstre referencepunkt

en: Get from Preview
da_DK: Hent fra forhåndsvisning

en: Select a single node from preview
da_DK: Vælg en enkelt node fra forhåndsvisning

en: X-value of top right reference point
da_DK: X-værdi for øverste højre referencepunkt

en: Y-value of top right  reference point
da_DK: Y-værdi for øverste højre referencepunkt

en: East-value of top right reference point
da_DK: Øst-værdi for øverste højre referencepunkt

en: North-value of top right reference point
da_DK: Nord-værdi for øverste højre referencepunkt

en: Check Placement
da_DK: Kontroller placering

en: Bind to coordinates
da_DK: Bind til koordinaterne

en: Top right (max) corner:
da_DK: Øverst til højre (maks.) hjørne:

en: East:
da_DK: Øst:

en: North:
da_DK: Nord:

en: Bottom left (min) corner:
da_DK: Nederst til venstre (min) hjørne:

en: Please select exactly one node.
da_DK: Vælg præcis en node.

en: Check numbers
da_DK: Kontroller tal

en: Projection of the PDF-Document
da_DK: Projektion af PDF-dokumentet

en: Projection:
da_DK: Projektion:

en: Show target
da_DK: Vis mål

en: Finished
da_DK: Færdig

en: Load preview ...
da_DK: Indlæs forhåndsvisning ...

en: PDF preview:
da_DK: PDF-forhåndsvisning:

en: PDF files
da_DK: PDF-filer

en: Import PDF
da_DK: Importer PDF

en: OSM files
da_DK: OSM-filer

en: Preparing
da_DK: Forbereder

en: Could not parse color
da_DK: Kunne ikke fortolke farve

en: Parsing file
da_DK: Fortolker fil

en: File not found.
da_DK: Fil ikke fundet.

en: Error while parsing: {0}
da_DK: Fejl under fortolkning: {0}

en: Removing parallel segments
da_DK: Fjerner parallelle segmenter

en: Joining nodes
da_DK: Sammenlægger punkter

en: Joining adjacent segments
da_DK: Sammenlægger tilstødende segmenter

en: Removing small objects
da_DK: Fjerner små objekter

en: Removing large objects
da_DK: Fjerner store objekter

en: Finalizing layers
da_DK: Færdiggørelse af lag

en: Building JOSM layer
da_DK: Opbygger JOSM lag

en: Postprocessing layer
da_DK: Efterbehandlings lag

en: Saving to file.
da_DK: Gemmer til fil.

en:  Writing to file
da_DK:  Skriver til fil

en: Debug info
da_DK: Fejlsøgnings info

en: Merge close nodes
da_DK: Sammenlæg lukkede punkter

en: Remove objects smaller than
da_DK: Fjern objekter mindre end

en: Remove objects larger than
da_DK: Fjern objekter større end

en: Only this color
da_DK: Kun denne farve

en: Remove parallel lines
da_DK: Fjern parallelle linjer

en: Take only first X paths
da_DK: Tag kun første X stier

en: Color/width change
da_DK: Farve/bredde ændring

en: Shape closed
da_DK: Form lukket

en: Single segments
da_DK: Enkelte segmenter

en: Orthogonal shapes
da_DK: Retvinklede former

en: Import settings
da_DK: Importer indstillinger

en: Max distance:
da_DK: Maksimal afstand:

en: Introduce separate layers for:
da_DK: Indfør separate lag til:

en: Import PDF file
da_DK: Importer PDF-fil

en: Import PDF file.
da_DK: Importer PDF-fil.

en: Extended
da_DK: Udvidet

en: User Interface
da_DK: Brugergrænseflade

en: Interactions:
da_DK: Interaktioner:

en: Processing defaults
da_DK: Standardindstillinger for behandling

en:  {0} objects so far
da_DK:  {0} objekter indtil videre

en: Parsing PDF
da_DK: Fortolker PDF

en: Encrypted documents not supported.
da_DK: Krypterede dokumenter understøttes ikke.

en: The PDF file must have exactly one page.
da_DK: PDF-filen skal have præcis en side.

en: Read/write error:
da_DK: Læse-/skrivefejl:

en: Write coordinates to image header
da_DK: Skriv koordinater til billedehoved

en: Write position information into the exif header of the following files:
da_DK: Skriv positionsoplysninger ind i exif-hoved på følgende filer:

en: The file "{0}" can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
da_DK: Filen "{0}" kan ikke opdateres. Kun JPEG- og TIFF-billeder understøttes.

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
da_DK[0]: {0} fil kan ikke opdateres. Kun JPEG- og TIFF-billeder understøttes.
da_DK[1]: {0} filer kan ikke opdateres. Kun JPEG- og TIFF-billeder understøttes.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
da_DK: Advarsel: Nogle metadata i TIFF-filer kan gå tabt. Sørg altid for at have en sikkerhedskopi!

en: to previous value (unchanged mtime)
da_DK: til forrige værdi (uændret mtime)

en: Photo Geotagging Plugin
da_DK: Foto geotaggings udvidelse

en: Proceed
da_DK: Fortsæt

en: The GPS tag could not be added to the following file because there is not enough free space in the EXIF section: | The GPS tag could not be added to the following files because there is not enough free space in the EXIF section:
da_DK[0]: GPS-tagget kunne ikke tilføjes til følgende fil, fordi der ikke er nok ledig plads i EXIF-sektionen:
da_DK[1]: GPS-tagget kunne ikke tilføjes til følgende filer, fordi der ikke er nok ledig plads i EXIF-sektionen:

en: ({0} more file) | ({0} more files)
da_DK[0]: ({0} fil mere)
da_DK[1]: ({0} flere filer)

en: This can likely be fixed by rewriting the entire EXIF section, however some (rare) unknown tags may get lost in the process.<br>Would you like to proceed anyway?
da_DK: Dette kan sandsynligvis løses ved at omskrive hele EXIF-sektionen, men nogle (sjældne) ukendte tags kan gå tabt undervejs.<br>Vil du alligevel fortsætte?

en: Writing position information to image files...
da_DK: Skriver positions information til billedfiler...

en: Retry
da_DK: Prøv igen

en: Unable to process file ''{0}'':
da_DK: Kan ikke behandle fil ''{0}'':

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
da_DK: Skriver positionsoplysninger til billedfiler... Anslået tid tilbage: {0}

en: Could not read mtime.
da_DK: Kunne ikke læse mtime.

en: Could not write mtime.
da_DK: Kunne ikke skrive mtime.

en: File could not be deleted!
da_DK: Fil kunne ikke slettes!

en: Could not rename file!
da_DK: Kunne ikke omdøbe filen!

en: Could not rename file {0} to {1}!
da_DK: Kunne ikke omdøbe filen {0} til {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
da_DK: <html><h3>Der er gamle backup-filer i billede mappen!</h3>

en: Override old backup files?
da_DK: Overskriv gamle backup filer?

en: Keep old backups and continue
da_DK: Behold gamle backups og fortsæt

en: Override
da_DK: Overskriv

en: Could not delete temporary file!
da_DK: Kunne ikke slette midlertidig fil!

en: Test failed: Could not read mtime.
da_DK: Testen fejlede: Kunne ikke læse mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
da_DK: Testen fejlede: Kunne ikke skrive mtime.

en: Adjust photos
da_DK: Justerer billeder

en: Move and position photos
da_DK: Flyt og placerer billeder

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
da_DK: Klik+træk foto, ctrl+alt+klik for at placere foto, ctrl+klik for at indstille retning.

en: Please load some photos.
da_DK: Indlæs nogle billeder.

en: Edit photo GPS data
da_DK: Rediger foto GPS-data

en: Edit GPS data of selected photo.
da_DK: Rediger GPS-data for valgt foto.

en: Edit Photo GPS Data
da_DK: Rediger foto GPS-data

en: (Empty values delete the according fields.)
da_DK: (Tomme værdier sletter de tilhørende felter.)

en: coordinates
da_DK: koordinater

en: Latitude and longitude
da_DK: Breddegrad og længdegrad

en: altitude
da_DK: højde

en: Altitude:
da_DK: Højde:

en: speed
da_DK: hastighed

en: positive number or empty
da_DK: positivt tal eller tom

en: Speed:
da_DK: Hastighed:

en: direction
da_DK: retning

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
da_DK: interval -360,0 .. 360,0, eller tom

en: Direction:
da_DK: Retning:

en: Edit coordinates in separate editor
da_DK: Rediger koordinater i separat editor

en: Edit Image Coordinates
da_DK: Rediger billede koordinater

en: Undo changes made in this dialog
da_DK: Fortryd ændringer foretaget i denne dialog

en: Reload GPS data from image file
da_DK: Genindlæs GPS-data fra billedfil

en: New layer for untagged images
da_DK: Nyt lag for utaggede billeder

en: Untagged Images
da_DK: Utaggede billeder

en: Add PMTiles layer
da_DK: Tilføj PMTiles-lag

en: Do you want to add a layer based off of {0}?
da_DK: Vil du tilføje et lag baseret på {0}?

en: PMTiles tilesets ({0})
da_DK: PMTiles-brikkesæt ({0})

en: Data could not be read
da_DK: Data kunne ikke læses

en: Point info
da_DK: Punkt info

en: Point info.
da_DK: Punkt info.

en: Connecting server
da_DK: Forbinder til server

en: PointInfo
da_DK: Punktinfo

en: Data not available.
da_DK: Data ikke tilgængelig.

en: Automatically detect the module
da_DK: Find modulet automatisk

en: Point information settings
da_DK: Punktinformations indstillinger

en: Settings for the point information plugin.
da_DK: Indstillinger for punktinformations udvidelsen.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
da_DK: Prøv at gætte det relevante modul fra placeringen. Hvis det fejler, skal du bruge det valgte modul nedenfor.

en: The module called to get the point information.
da_DK: Modulet blev kaldt for at få punktoplysningerne.

en: Module
da_DK: Modul

en: Add new address point
da_DK: Tilføj nyt adresse punkt

en: Tags copied to clipboard.
da_DK: Tags kopieret til udklipsholderen.

en: New address point added.
da_DK: Nyt adresse punkt tilføjet.

en: Data contains unclosed ways.
da_DK: Data indeholder ikke-afsluttede veje.

en: Reading polygon filter file...
da_DK: Læser polygon filter fil...

en: Error reading poly file: {0}
da_DK: Fejl ved læsning af poly fil: {0}

en: The file must begin with a polygon name
da_DK: Filen skal begynde med et polygon navn

en: Empty line in coordinate section
da_DK: Tom linje i koordinatsektion

en: There are less than 2 points in an area
da_DK: Der er mindre end 2 punkter i et område

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
da_DK: Fandt koordinater ''{0}'' i stedet for navn

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
da_DK: Ugyldige koordinater blev fundet: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
da_DK: {0} punkter var udenfor verdens grænser og blev flyttet

en: Unable to parse {0} as a number
da_DK: Kan ikke fortolke {0} som et tal

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
da_DK: En polygon koordinat linje skal indeholde præcis 2 numre

en: Osmosis polygon filter files
da_DK: Osmosis polygon filter filer

en: Print...
da_DK: Udskriv...

en: Print the map
da_DK: Udskriv kortet

en: Print the Map
da_DK: Udskriv kortet

en: Media
da_DK: Medie

en: Printer settings
da_DK: Printerindstillinger

en: Scale
da_DK: Skala

en: Resolution
da_DK: Opløsning

en: Map information
da_DK: Kort-information

en: Map Preview
da_DK: Forhåndsvisning af kort

en: Zoom To Page
da_DK: Zoom til side

en: Zoom To Actual Size
da_DK: Zoom til virkelig størrelse

en: Print
da_DK: Udskriv

en: Printing has been cancelled.
da_DK: Udskrivning er blevet afbrudt.

en: Printing stopped
da_DK: Udskrivning stoppede

en: Printing has failed.
da_DK: Udskrivning mislykkedes.

en: Cover
da_DK: Dækning

en: Railway stop
da_DK: Togstop

en: Railway station
da_DK: Jernbanestation

en: Bus station
da_DK: Busstation

en: Assign transport type to platform
da_DK: Tildel transporttype til perron

en: Network level
da_DK: Netværksniveau

en: Name (en.)
da_DK: Navn (engelsk)

en: Stop customizing
da_DK: Stop tilpasning

en: Long distance
da_DK: Langdistance

en: Commuter
da_DK: Pendler

en: City transport
da_DK: Bytransport

en: High speed
da_DK: Højhastighed

en: Customize stop
da_DK: Tilpas stop

en: Customize stop under osm public transit standard v2
da_DK: Tilpas stop under OSM offentlig transportstandard v2

en: Public Transport: {0}
da_DK: Offentlig transport: {0}

en: Stop area tag assign
da_DK: Tildel stopområde-tag

[ctx: menu]
en: Public Transport
da_DK: Offentlig transport

en: PTAssistantPlugin settings
da_DK: PTAssistantPlugin-indstillinger

en: Here you can change some preferences of PTAssistant functions
da_DK: Her kan du ændre nogle præferencer for PTAssistant-funktioner

en: Download incomplete route relation members
da_DK: Download ufuldstændige rute relations medlemmer

en: Incomplete route relations will be downloaded on validation start, but may not be available for validation until the next validation run.
da_DK: Ufuldstændige rute relationer vil blive downloadet ved valideringsstart, men er muligvis ikke tilgængelige for validering før næste valideringskørsel.

en: Include stop_area tests
da_DK: Inkluder stopområde-tests

en: Remove public_transport=platform from platform ways
da_DK: Fjern public_transport=platform fra perronveje

en: Use 1/2/3/4 instead of A/B/C/D for selecting which way to follow
da_DK: Brug 1/2/3/4 i stedet for A/B/C/D til at vælge hvilken vej der skal følges

en: Replace platform way in the route relations by node representing the stop
da_DK: Erstat perronvej i rute relationer med en node, der repræsenterer stoppet

en: Transfer details from stop_position nodes to node representing the stop
da_DK: Overfør detaljer fra stop_position-noder til node, der repræsenterer stoppet

en: Transfer details from platform way to node representing the stop (leave tactile_paving and wheelchair on the platform way)
da_DK: Overfør detaljer fra perronvej til node, der repræsenterer stoppet (efterlad taktil belægning og kørestolsadgang på perronvejen)

en: Don’t compare name of first stop with from tag in route relation
da_DK: Sammenlign ikke navnet på det første stop med from-tagget i rute relationen

en: Don’t compare name of last stop with to tag in route relation
da_DK: Sammenlign ikke navnet på det sidste stop med to-tagget i rute relationen

en: Don’t check whether route relation starts and ends on stop_position node
da_DK: Tjek ikke om rute relationen starter og slutter på en stop_position-node

en: Don’t add public_transport=platform and mode of transport to node representing the stop (suffice with highway=bus_stop or railway=tram_stop)
da_DK: Tilføj ikke public_transport=platform og transporttilstand til node, der repræsenterer stoppet (nøjes med highway=bus_stop eller railway=tram_stop)

en: Add public_transport=stop_position + mode of transport on these nodes
da_DK: Tilføj public_transport=stop_position + transporttilstand på disse noder

en: Always split ways, even if they are not at the end of the itinerary
da_DK: Opdel altid veje, selvom de ikke er ved slutningen af ruten

en: Validator :
da_DK: Valideringsværktøj :

en: Move details to nodes next to highway/railway :
da_DK: Flyt detaljer til knuder ved vej/jernbane

en: Routing Assistant :
da_DK: Ruteassistent :

en: Split way at start/end of route relations mapping mode :
da_DK: Opdel vej ved start/slut af rute relations-kortlægningsmode :

en: Add stop position
da_DK: Tilføj stopposition

en: Transfer details of stop to platform node
da_DK: Overfør stoppets detaljer til perronnode

en: Remove public_transport=platform from platform WAYS when transferring details to platform NODE.
da_DK: Fjern public_transport=platform fra perronVEJE, når detaljer overføres til perronNODE.

en: Transferring details to platform NODE.
da_DK: Overfører detaljer til perronNODE.

en: Shortcut action to Transfer details of stop to platform node
da_DK: Genvejsaktion til at overføre stoppets detaljer til perronnode

en: This action can only be performed if exactly one stop position node is selected.
da_DK: Denne handling kan kun udføres, hvis præcis én stoppositionsnode er valgt.

en: Replace Membership
da_DK: Erstat medlemskab

en: Double Split
da_DK: Dobbelt opdeling

en: PT Assistant: Double Split
da_DK: PT Assistant: Dobbelt opdeling

en: Split way
da_DK: Opdel vej

en: What do you want the segment to be?
da_DK: Hvad skal segmentet være?

en: Edge Selection
da_DK: Kantvalg

en: Mode of Travel -> {0} 
     total ways selected -> {1}
da_DK: Transporttilstand -> {0} 
     samlede veje valgt -> {1}

en: Mode of Travel: {0} 
     total ways selected: {1}
da_DK: Rejsemåde: {0} 
     samlede veje valgt: {1}

en: Extract platform node
da_DK: Udtræk platformsknude

en: Extracts platform node from a node
da_DK: Udtræk platformsknude fra en knude

en: ExtractPlatformNodeAction
da_DK: UdtrækPlatformsknudeHandling

en: This action requires single node to be selected.
da_DK: Denne handling kræver, at en enkelt knude er valgt.

en: The selected node is not a stop position for public transport!
da_DK: Den valgte knude er ikke en stopposition for offentlig transport!

en: Extract node from line
da_DK: Udtræk knude fra linje

en: Fixing errors …
da_DK: Retter fejl …

en: PT Wizard
da_DK: OT guide

en: Set up PT Assistant for more convenient use
da_DK: Konfigurer OT-assistenten for mere bekvem brug

en: Unable to connect to {0}
da_DK: Kan ikke forbinde til {0}

en: Routing Helper
da_DK: Rutehjælper

en: Downloading incomplete relation members. Kindly wait till download gets over.
da_DK: Downloader ufuldstændige relationsmedlemmer. Vent venligst, indtil downloaden er færdig.

en: Incomplete relations
da_DK: Ufuldstændige relationer

en: Sort PT Route Members Relation Editor
da_DK: Sorter PT-rute-medlemmer Relationseditor

en: Not all members are downloaded
da_DK: Ikke alle medlemmer er downloadet

en: The relation has incomplete members.
    Do you want to download them and continue with the sorting?
da_DK: Relationen har ufuldstændige medlemmer.
    Vil du downloade dem og fortsætte med sorteringen?

en: This is not a PT v2 relation
da_DK: Dette er ikke en PT v2-relation

en: This relation is not PT version 2. Sorting its stops wouldn''t make sense.
    
    Would you like to set ''public_transport:version=2''?
    
    There will still be some extra work needed,
    
    but PT_Assistant can help prepare the 
    ''route'' and ''route_master'' relations.
da_DK: Denne relation er ikke PT version 2. Sortering af dens stop ville ikke give mening.
    
    Vil du indstille ''public_transport:version=2''?
    
    Der vil stadig være noget ekstra arbejde nødvendigt,
    
    men PT_Assistant kan hjælpe med at forberede 
    ''route'' og ''route_master'' relationerne.

en: Remove oneway and split roundabout ways?
da_DK: Fjern ensrettede og del rundkørselsveje?

en: To prepare for conversion to PT v2
    
    it may help to remove oneway and split roundabout ways?
    
    Would you like to do this automatically?
    
    When asked to remove stops that cannot be served,
    answer ''no'' and use the button to sort the stops
    once more after adding the ways once again
    by using the routing helper
da_DK: For at forberede konvertering til PT v2
    
    kan det hjælpe at fjerne ensrettede og dele rundkørselsveje?
    
    Vil du gøre dette automatisk?
    
    Når du bliver bedt om at fjerne stop, der ikke kan betjenes,
    svar ''nej'' og brug knappen til at sortere stop
    endnu en gang efter at have tilføjet vejene igen
    ved hjælp af rutehjælperen

en: Set from tag?
da_DK: Indstil fra-tag?

en: ''from'' tag not set. Set it to
    {0} ?
da_DK: ''from''-tag ikke indstillet. Indstil det til
    {0} ?

en: Change from tag?
da_DK: Skift fra-tag?

en: ''from''={0}.
    Change it to
    ''{1}''
     instead?
da_DK: ''from''={0}.
    Skift det til
    ''{1}''
     i stedet?

en: Set to tag?
da_DK: Indstil til-tag?

en: ''to'' tag not set. Set it to
    {0} ?
da_DK: ''to''-tag ikke indstillet. Indstil det til
    {0} ?

en: Change to tag?
da_DK: Skift til-tag?

en: ''to''={0}.
    Change it to
    ''{1}''
     instead?
da_DK: ''to''={0}.
    Skift det til
    ''{1}''
     i stedet?

en: Change name tag?
da_DK: Skift navn-tag?

en: Change name to
    ''{0}''
    ?
da_DK: Skift navn til
    ''{0}''
    ?

en: Opposite itinerary?
da_DK: Modsat rejseplan?

en: Create ''route'' relation for opposite direction of travel?
da_DK: Opret ''route''-relation for modsat rejseretning?

en: Create a route_master?
da_DK: Opret en route_master?

en: Create ''route_master'' relation and add these route relations to it?
da_DK: Opret ''route_master''-relation og tilføj disse rute-relationer til den?

en: This stop has been removed
da_DK: Dette stop er blevet fjernet

en: NA
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Sort PT Route Members
da_DK: Sorter PT-rute-medlemmer

en: The relation has incomplete members. Do you want to download them and continue with the sorting?
da_DK: Relationen har ufuldstændige medlemmer. Vil du downloade dem og fortsætte med sorteringen?

en: Incomplete Members
da_DK: Ufuldstændige medlemmer

en: Split Roundabout
da_DK: Del rundkørsel

en: Do you want to make the roundabout round?
da_DK: Vil du lave rundkørslen rund?

en: Roundabout round
da_DK: Rundkørsel afrunde

en: The roundabout is not directly connected to either of the previous or next way in the relation
da_DK: Rundkørslen er ikke direkte forbundet til hverken den forrige eller næste vej i relationen

en: Error in roundabout
da_DK: Fejl i rundkørsel

en: Error: The paths connecting the roundabout in the relation do not allow bicycles.
da_DK: Fejl: Stierne, der forbinder rundkørslen i relationen, tillader ikke cykler.

en: Remove roundabout from relations
da_DK: Fjern rundkørsel fra relationer

en: How would you want the download to take place?
da_DK: Hvordan vil du have downloaden til at foregå?

en: Entire area
da_DK: Hele området

en: Area around way
da_DK: Område omkring vej

en: Area before removal
da_DK: Område før fjernelse

en: Close the options
da_DK: Luk indstillingerne

en: Remove ways
da_DK: Fjern veje

en: Do not remove ways
da_DK: Fjern ikke veje

en: Remove ways along with previous way
da_DK: Fjern veje sammen med forrige vej

en: Add oneway:bicycle=no to way
da_DK: Tilføj oneway:bicycle=no til vej

en: Add oneway:bus=no to way
da_DK: Tilføj oneway:bus=no til vej

en: solutions based on other route relations
da_DK: løsninger baseret på andre rute-relationer

en: turn-by-turn at next intersection
da_DK: drej-for-drej ved næste kryds

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Split white edge
da_DK: Del hvid kant

en: Remove current edge (white)
da_DK: Fjern nuværende kant (hvid)

en: pt_assistant layer
da_DK: pt_assistant-lag

en: Download started: {0}
da_DK: Download startet: {0}

en: Download finished: {0}
da_DK: Download færdig: {0}

en: Bicycle and foot routes Tests
da_DK: Cykel- og gåruter test

en: PT: There is a gap in the {0} route
da_DK: OT: Der er et hul i {0}-ruten

en: PT: Stop_position is not part of a way
da_DK: OT: Stop_position er ikke en del af en vej

en: PT: Platform should not be part of a way
da_DK: OT: Platform bør ikke være en del af en vej

en: PT: Stop position or platform is not part of a stop area relation
da_DK: OT: Stopposition eller platform er ikke en del af en stopområde relation

en: PT: Refs of the routes do not match with the route_ref tag of the primitive
da_DK: OT: Refs af ruterne matcher ikke route_ref-tagget af primitiven

en: Refs of the routes do not match with the route_ref tag of the primitive
da_DK: Refs af ruterne matcher ikke route_ref-tagget af primitiven

en: PT_Assistant Message
da_DK: OT_Assistent besked

en: Public Transport Assistant tests
da_DK: Offentlig transport assistent tests

en: Check if route relations are compatible with public transport version 2
da_DK: Tjek om rute relationer er kompatible med offentlig transport version 2

en: PT: Relation member roles do not match tags
da_DK: OT: Relations medlems roller passer ikke til tags

en: Fix error
da_DK: Ret fejl

en: PT: dummy test warning
da_DK: OT: dummy test advarsel

en: PT: Route needs to be sorted, found tag fixme:relation=order members
da_DK: PT: Rute skal sorteres, fandt tag fixme: relation=order members

en: PT: Route contains a gap that can be fixed by sorting
da_DK: OT: Rute indeholder et hul, der kan rettes ved at sortere

en: PT: Route gaps can decrease by sorting members. Further validations will be required
da_DK: OT: Rute huller antal kan falde ved at sortere medlemmer. Yderligere valideringer vil blive påkrævet

en: PT: Route gap can be closed by adding a single way
da_DK: OT: Hul i rute kan lukkes ved at tilføje en enkelt vej

en: PT: The name of the first stop does not match the "from" tag of the route relation
da_DK: OT: Navnet på det første stop passer ikke til "fra" tag for rute relationen

en: PT: The name of the last stop does not match the "to" tag of the route relation
da_DK: OT: Navnet på det sidste stop passer ikke til "til" tag for rute relationen

en: PT: The first stop of the route does not match the first way
da_DK: OT: Det første stop på ruten passer ikke til den første vej

en: PT: The last stop of the route does not match the last way
da_DK: OT: Det sidste stop på ruten passer ikke til den sidste vej

en: PT: Route should start and end with a stop_position
da_DK: OT: Rute skal starte og slutte med en stop_position

en: PT: First or last way needs to be split
da_DK: OT: Første eller sidste vej skal deles

en: PT: Stop not served
da_DK: OT: Stop ikke serviceret

en: PT: Problem in the route segment with no automatic fix
da_DK: OT: Problem i rute segmentet uden automatiske rettelse

en: PT: Problem in the route segment with one automatic fix
da_DK: OT: Problem i rute segmentet med en automatiske rettelse

en: PT: Problem in the route segment with several automatic fixes
da_DK: PT: Problem i rutesegment med flere automatiske rettelser

en: Warning: the displayed fix variants are based on less strict criteria
da_DK: Advarsel: de viste rettelses varianter er baseret på mindre strenge kriterier

en: Type letter to select the fix variant or press Escape for no fix
da_DK: Skriv bogstav for at vælge rettelses variant eller tryk på Escape for ingen rettelse

en: PT: Stop area relation has no stop position
da_DK: OT: Stopområde relation har ingen stopposition

en: PT: Stop area relation has no platform
da_DK: OT: Stopområde relation har ingen platform

en: PT: Route relations of stop position(s) and platform(s) of stop area members diverge
da_DK: OT: Rute relationer med stop-position(er) og platform(e) med stopområde medlemmer afviger

en: PT: Route type does not match the type of the road it passes on
da_DK: OT: Rute type passer ikke til den type af vej den passerer på

en: PT: Road is under construction
da_DK: OT: Vej er under udførelse

en: PT: Route passes a oneway road in the wrong direction
da_DK: OT: Rute passerer en ensrettet vej i den forkerte retning

en: Distance between stops
da_DK: Afstand mellem stop

en: A valid public_transport:version=2 route is required
da_DK: En gyldig public_transport:version=2 rute kræves

en: Invalid selection
da_DK: Ugyldigt valg

en: Public transport routes
da_DK: Offentlig transportrute

en: Toggle direction arrows
da_DK: Skift retningspile

en: Toggle reference labels
da_DK: Skift reference etiketter

en: Visualize public transport routes
da_DK: Synliggør offentlig transportrute

en: Displays stops of selected public transport routes as graph
da_DK: Viser stop fra udvalgte offentlige transportruter som graf

en: Create Stops from GTFS ...
da_DK: Opret stop fra GTFS ...

en: Create Stops from a GTFS file
da_DK: Opret stoppesteder fra en GTFS fil

en: Select GTFS file (stops.txt)
da_DK: Vælg GTFS fil (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
da_DK: Fil "{0}" findes ikke

en: IOException "{0}" occurred
da_DK: IO hændelse "{0}" opstod

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
da_DK: Der findes ikke noget datasæt. Prøv at downloade data fra serveren eller åben en OSM fil.

en: No data found
da_DK: Ingen data fundet

en: The GTFS file was empty.
da_DK: GTFS filen var tom.

en: Route patterns ...
da_DK: Rutemønstre ...

en: Edit Route patterns for public transport
da_DK: Rediger rutemønstre for offentlig transport

en: Route Patterns
da_DK: Rutemønstre

en: Overview
da_DK: Overblik

en: Itinerary
da_DK: Køreplan

en: Stops
da_DK: Stop

en: Existing route patterns:
da_DK: Eksisterende rutemønstre:

en: Reflect
da_DK: Omvend

en: Required tags:
da_DK: Påkrævede tags:

en: Common tags:
da_DK: Jævnligt brugte tags:

en: Additional tags:
da_DK: Yderligere tags:

en: Add a new Tag
da_DK: Tilføj en ny tag

en: Name/Id
da_DK: Navn/Id

en: Mark
da_DK: Marker

en: Stops are possible on the
da_DK: Stop er muligt på

en: right hand side
da_DK: højre side

en: left hand side
da_DK: venstre side

en: Maximum distance from route
da_DK: Maksimal afstand fra ruten

en: Suggest Stops
da_DK: Foreslå stoppesteder

en: Create Stops from GPX ...
da_DK: Opret stop fra GPX ...

en: Create Stops from a GPX file
da_DK: Opret stoppesteder fra en GPX fil

en: Select GPX file
da_DK: Vælg GPX fil

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
da_DK: GPX filen indeholdt ikke nogen spor eller waypoints.

en: moved
da_DK: flyttet

en: added
da_DK: tilføjet

en: Public Transport: Enable GTFSStops
da_DK: Offentligt transport: Aktiver GTFSStops

en: Public Transport: Catch GTFS stops
da_DK: Offentligt transport: Opfang GTFS stop

en: skipped
da_DK: sprunget over

en: Public Transport: Disable GTFS
da_DK: Offentlig transport: Deaktiver GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
da_DK: Offentlig transport: Sammenlæg GTFS stop

en: Public Transport: Change stop type
da_DK: Offentlig Transport: Skift stop type

en: Public Transport: Add track stop
da_DK: Offentlig transport: Tilføj spor stop

en: Public Transport: Delete track stop
da_DK: Offentlig transport: Slet spor stop

en: Public Transport: Detach track stop list
da_DK: Offentlig transport: Frigør spor stop liste

en: Public Transport: Edit track stop list
da_DK: Offentlig transport: Rediger spor stop liste

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
da_DK: Offentlig transport: Flyt punkter i spor stop liste

en: Public Transport: sort track stop list
da_DK: Offentlig transport: Sortering af spor stop liste

en: Public Transport: Suggest stops
da_DK: Offentlig transport: Foreslå stop

en: Public Transport: Detach waypoints
da_DK: Offentlig transport: Frigør waypoints

en: Public Transport: Disable waypoints
da_DK: Offentlig transport: Deaktiver waypoints

en: Public Transport: Enable waypoints
da_DK: Offentlig transport: Aktiver waypoints

en: Public Transport: Edit waypoint name
da_DK: Offentlig transport: Rediger waypoint-navn

en: Can''t parse a time from this string.
da_DK: Kan ikke fortolke en tid fra denne streng.

en: Invalid value
da_DK: Ugyldig værdi

en: Create Stops from GTFS
da_DK: Opret stop fra GTFS

en: GTFS-Stops
da_DK: GTFS-stop

en: Type of stops to add
da_DK: Type stop der skal tilføjes

en: Time on your GPS device
da_DK: Tid på din GPS enhed

en: HH:MM:SS.sss
da_DK: TT:MM:SS.sss

en: Time on your stopwatch
da_DK: Tid på dit stopur

en: Time window
da_DK: Tidsvindue

en: Move Threshold
da_DK: Grænseværdi for bevægelse

en: Catch
da_DK: Opfang

en: Join
da_DK: Sammenlæg

en: Create Stops from GPX
da_DK: Opret stop fra GPX

en: Tracks in this GPX file:
da_DK: Spor i denne GPX fil:

en: Detach
da_DK: Frigør

en: implicit
da_DK: underforstået

en: State
da_DK: Stat

en: pending
da_DK: afventer

en: [incomplete]
da_DK: [ufuldstændig]

en: [empty way]
da_DK: [tom vej]

en: [gap]
da_DK: [mellemrum]

en: Stopname
da_DK: Stopnavn

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
da_DK: GPX filen indeholder ikke gyldige sporpunkter. Brug en GPX fil der har sporpunkter.

en: GPX File Trouble
da_DK: GPX fil-problem

en: unnamed
da_DK: unavngivet

en: Filters
da_DK: Filtrene

en: Choose Filter
da_DK: Vælg filter

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
da_DK: JSlider initialiserings fejl. Sørg for at din meta-inf er korrekt.

en: Image Filters
da_DK: Billede filtre

en: Filter Name
da_DK: Filter navn

en: Relation Toolbox
da_DK: Relations værktøjskasse

en: Open relation/multipolygon editor panel
da_DK: Åbn relation/multipolygon redigeringspanel

en: Specify role
da_DK: Angiv rolle

en: Change relation member roles to {0}
da_DK: Skift relation medlems roller til {0}

en: Create administrative boundary relations
da_DK: Opret administrative grænse-relationer

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
da_DK: Tilføj tag grænse og admin_level til grænse relations veje

en: Move area tags from contour to relation
da_DK: Flyt område tag fra konturen til relation

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
da_DK: Ved flytning af tag, overvej også de ikke-gentagne

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
da_DK: Del altid veje ved tilstødende multipolygoner

en: Change role
da_DK: Skift rolle

en: Enter role for selected members
da_DK: Indtast rolle for valgte medlemmer

en: Relation Toolbox: {0}
da_DK: Relations værktøjskasse: {0}

en: another...
da_DK: en anden...

en: Add/remove members from the chosen relation
da_DK: Tilføj/fjern medlemmer fra den valgte relation

en: Clear the chosen relation
da_DK: Fjern den valgte relation

en: Create a multipolygon from selected objects
da_DK: Opret en multipolygon fra valgte objekter

en: Create multipolygons from rings
da_DK: Opret multipolygoner fra ringene

en: Move tags from ways to relation
da_DK: Flyt tags fra veje til relation

en: Enter admin level and name for the border relation:
da_DK: Indtast admin niveau og navn for grænserelationen:

en: Admin level
da_DK: Admin niveau

en: Create a relation from selected objects
da_DK: Opret en relation fra valgte objekter

en: Choose a type for the relation:
da_DK: Vælg en type til relationen:

en: Delete relation
da_DK: Slet relation

en: Download incomplete members for the chosen relation
da_DK: Download ufuldstændige medlemmer for den valgte relation

en: Download referrers
da_DK: Download referencer

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
da_DK: Download steder der henviser til den valgte relation og dens medlemmer.

en: Duplicate relation
da_DK: Dupliker relation

en: Open relation editor for the chosen relation
da_DK: Åbn relationseditor for den valgte relation

en: Find a relation
da_DK: Find en relation

en: Reconstruct polygon
da_DK: Genopbyg polygon

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
da_DK: Rekonstruer polygon fra multipolygon-relation

en: Multipolygon must consist only of ways
da_DK: Multipolygon må kun bestå af veje

en: Reconstruct polygons from relation {0}
da_DK: Genopbyg polygoner fra relation {0}

en: Reconstruct route
da_DK: Genopbyg rute

en: Open relation wiki page
da_DK: Åbn relation wiki side

en: Select relation in main selection.
da_DK: Vælg relation i hovedmarkering.

en: Fix roles of the chosen relation members
da_DK: Ret roller for de valgte relations medlemmer

en: Complete multipolygon for way {0}
da_DK: Fuldfør multipolygon for vej {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
da_DK: To ringe er ens, det må de ikke være.

en: Multipolygon from rings
da_DK: Multipolygon fra ringe

en: Node without ''house'' role found
da_DK: Punkt uden ''house'' rolle fundet

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
da_DK: Vej uden ''house'' eller ''street'' rolle fundet

en: Relation without ''house'' role found
da_DK: Relation uden ''house'' rolle fundet

en: Relation does not have name
da_DK: Relation har intet navn

en: Relation has streets with different names
da_DK: Relation har gader med forskellige navne

en: fix associatedStreet relation
da_DK: ret associatedStreet relation

en: Relation without ''subarea'' role found
da_DK: Relation uden ''subarea'' rolle fundet

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
da_DK: Punkt uden ''label'' eller ''admin_centre'' rolle fundet

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
da_DK: Vej uden ''inner'' eller ''outer'' rolle fundet

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
da_DK: Punkt uden ''stop'' eller ''platform'' rolle fundet

en: Way platform without ''platform'' role found
da_DK: Vej platform uden ''platform'' rolle fundet

en: Revert changeset fully
da_DK: Tilbagefør rettesæt fuldstændigt

en: Revert selection only
da_DK: Tilbagefør kun valgte

en: Revert selection and restore deleted objects
da_DK: Tilbagefør valgte og genskab slettede objekter

en: Revert changeset
da_DK: Tilbagefør rettesæt

en: Revert
da_DK: Tilbagefør

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
da_DK: Indtast ID på rettesæt som bør tilbageføres

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
da_DK: <html>Vælg for at downloade data ind i et nyt datalag.<br>Fravælg for at downloade data ind i det nu aktive datalag.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
da_DK: Den nuværende input er ikke en liste over gyldige changeset-ID’er. Indtast venligst en eller flere heltalsværdier > 0 eller fulde changeset-URL’er.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
da_DK: Indtast venligst en eller flere heltalsværdier > 0 eller fulde changeset-URL’er.

en: Reverted changeset
da_DK: Tilbageført rettesæt

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
da_DK: Det er ikke tilladt at tilbageføre rettesæt fra {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
da_DK[0]: Downloader historie for {0} objekt
da_DK[1]: Downloader historie for {0} objekter

en: Unexpected data in changeset #{1}
da_DK: Uventede data i ændringssæt #{1}

en: Missing merge target for {0}
da_DK: Manglende fletningsmål for {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
da_DK[0]: Tjekker koordinater for {0} node
da_DK[1]: Tjekker koordinater for {0} noder

en: Fetching multi-objects
da_DK: Henter multi-objekter

en: Changeset {0}: {1}
da_DK: Ændringssæt {0}: {1}

en: Preparing history data...
da_DK: Forbereder historie data...

en: Revert changeset(s)
da_DK: Fortryd ændringssæt(ter)

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
da_DK: Fjernbetjening er blevet bedt om at tilbageføre et rettesæt.

en: Reverting...
da_DK: Tilbagefører...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
da_DK: Dette rettesæt har objekter som ikke findes i det eksisterende datasæt.
    Det er nødvendigt at downloade dem før tilbageførelsen. Ønsker du at fortsætte?

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Revert was canceled
da_DK: Tilbagerulning blev annulleret

en: Revert changesets
da_DK: Tilbagerul ændringssæt

en: Reverting changeset {0}
da_DK: Tilbageruller ændringssæt {0}

en: See {0}
da_DK: Se {0}

en: Please solve conflicts and maybe try again to revert.
da_DK: Løs venligst konflikter og prøv eventuelt at tilbagerulle igen.

en: Revert changeset {0}
da_DK: Tilbagerul ændringssæt {0}

en: Partially revert changeset {0}
da_DK: Delvist tilbagerul ændringssæt {0}

en: Roundabout Expander
da_DK: Rundkørsel udvidelse

en: routing active route
da_DK: ruteplan aktiv rute

en: routing inactive route
da_DK: ruteplan inaktiv rute

en: Routing
da_DK: Ruteplan

en: Click to add destination.
da_DK: Klik for at tilføje destination.

en: Click and drag to move destination
da_DK: Klik og træk for at flytte destination

en: Click to remove destination
da_DK: Klik for at fjerne destination

en: Open a list of routing nodes
da_DK: Åbn en liste over punkter i ruteplanen

en: Add routing layer
da_DK: Tilføj ruteplan-lag

en: Criteria
da_DK: Kriterier

en: Shortest
da_DK: Korteste

en: Fastest
da_DK: Hurtigste

en: Ignore oneways
da_DK: Ignorer ensrettet

en: Reverse route
da_DK: Vend rute

en: Clear route
da_DK: Fjern rute

en: Reconstruct Graph
da_DK: Genopbyg graf

en: Routing Plugin Preferences
da_DK: Indstillinger for Ruteplan-udvidelse

en: Configure routing preferences.
da_DK: Ret indstillinger for ruteplan.

en: Speed (Km/h)
da_DK: Hastighed (km/t)

en: Enter weight values
da_DK: Indtast vægtede værdier

en: New value for {0}
da_DK: Ny værdi for {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
da_DK: Indstilling ''{0}'' mangler. Kan ikke initialisere SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
da_DK: <html><body><p class="warning-body"><strong>Advarsel:</strong> Adgangskoden gemmes i klartekst i JOSM indstillingsfil. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
da_DK: Indtast legitimationsoplysninger til separat data lager API

en: Please enter the user name of your SDS account
da_DK: Indtast brugernavnet på din SDS-konto

en: Please enter the password of your SDS account
da_DK: Indtast adgangskoden for din SDS-konto

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
da_DK: Godkendelse ved SDS API ''{0}'' fejlede. Indtast et gyldigt brugernavn og en gyldig adgangskode.

en: SDS data file
da_DK: SDS data fil

en: Load...
da_DK: Indlæs...

en: Load separate data store data from a file.
da_DK: Indlæs særskilt datalager data fra en fil.

en: Loading files
da_DK: Henter filer

en: Information about SDS.
da_DK: Information om SDS.

en: About SDS...
da_DK: Om SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
da_DK: Åbn en indstillingsdialog til SDS.

en: Separate Data Store
da_DK: Separat datalager

en: Configures access to the Separate Data Store.
da_DK: Konfigurerer adgang til det separate datalager..

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
da_DK: URL hvor SDS-serveren kan kontaktes.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
da_DK: Brugernavnet på SDS-serveren. Du skal oprette en konto hos SDS admin først.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
da_DK: Adgangskoden på SDS-serveren. Du skal oprette en konto hos SDS admin først.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
da_DK: Tags der begynder med dette præfiks gemmes aldrig i OSM, men kun SDS-serveren.

en: SDS server URL
da_DK: SDS serverens URL

en: SDS username
da_DK: SDS brugernavn

en: SDS password
da_DK: SDS adgangskode

en: Test credentials now
da_DK: Test legitimationsoplysninger nu

en: SDS tag prefix
da_DK: SDS tag præfiks

en: Connection successful.
da_DK: Forbindelses succes.

en: Cannot connect to SDS server:
da_DK: Kan ikke forbinde til SDS-server:

en: Save...
da_DK: Gem...

en: Save the current separate data store information to a file.
da_DK: Gem det nuværende separate datalager information til en fil.

en: Save SDS file
da_DK: Gem SDS fil

en: No object selected
da_DK: Inget objekt valgt

en: SeaChart Editor
da_DK: Søkort editor

en: Seamark Inspector
da_DK: Sømærke inspektør

en: Select only one object
da_DK: Vælg kun et objekt

en: Select a map object
da_DK: Vælg et kort objekt

en: SeaMap Editor
da_DK: Søkort editor

en: Spline drawing
da_DK: Kurve tegning

en: Draw a spline curve
da_DK: Tegn en kurve

en: Spline goes outside of the world.
da_DK: Kurve går uden for verden.

en: Add an existing node to spline: {0}
da_DK: Tilføj et eksisterende punkt til kurve: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
da_DK: Tilføj et nyt punkt til kurve: {0}

en: Delete spline node {0}
da_DK: Slet kurve punkt {0}

en: Finish spline
da_DK: Afslut kurve

en: Splines
da_DK: Kurver

en: Spline drawing preferences
da_DK: Kurve tegnings indstillinger

en: Curve steps
da_DK: Kurve trin

en: Undelete node {0}
da_DK: Gendan punkt {0}

en: AutoSave LiveData
da_DK: AutoGem LiveData

en: Save captured data to file every minute.
da_DK: Gem optagede data til fil hvert minut.

en: Error while exporting {0}: {1}
da_DK: Fejl ved eksport af {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
da_DK: Dubleret genvejstast til knappen ''{0}'' - knappen vil blive ignoreret!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
da_DK: Landmåler udvidelse har brug for LiveGps udvidelse, men kunne ikke finde den!

en: Surveyor...
da_DK: Landmåler...

en: Open surveyor tool.
da_DK: Åbn landmålerværktøj.

en: Surveyor
da_DK: Landmåler

en: Could not read surveyor definition: {0}
da_DK: Kunne ikke læse landmåler definition: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
da_DK: Fejl ved fortolkning af {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
da_DK: Landmåler waypoint lag

en: {0} end
da_DK: {0} slut

en: Waypoint Description
da_DK: Waypoint beskrivelse

en: Edit tags
da_DK: Rediger tags

en: Launches the tag editor dialog
da_DK: Starter tag-redigeringsdialogen

en: JOSM Tag Editor Plugin
da_DK: JOSM tag-editor-udvidelse

en: Presets
da_DK: Prædefinerede

en: Highlight
da_DK: Fremhæv

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Item
da_DK: Emne

en: Search:
da_DK: Søg:

en: unexpected column number {0}
da_DK: uventet kolonne-nummer {0}

en: Tagging Preset Tester
da_DK: Prædefinitionstester

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
da_DK: Åbn testværktøjet for prædefinerede tags for forhåndsvisning af prædefinitions-dialoger.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
da_DK: Du er nødt til at angive kilder til prædefinerede tags i indstillingerne først.

en: Enter housenumbers or amount of segments
da_DK: Indtast husnumre eller antal af segmenter

en: Terrace a house
da_DK: Lav hus til rækkehuse

en: Interpolation
da_DK: Interpolering

en: Lowest Number
da_DK: Laveste tal

en: Lowest housenumber of the terraced house
da_DK: Laveste husnummer for rækkehuset

en: Highest Number
da_DK: Højeste nummer

en: List of Numbers
da_DK: Liste over numre

en: add to existing associatedStreet relation
da_DK: tilføj til eksisterende associatedStreet relation

en: create an associatedStreet relation
da_DK: opret en associatedStreet relation

en: keep outline way
da_DK: behold omrids af vej

en: Street name:
da_DK: Vejnavn:

en: Even/Odd
da_DK: Lige/ulige

en: Lowest number
da_DK: Laveste nummer

en: Highest number
da_DK: Højeste nummer

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
da_DK: Laveste husnummer kan ikke være højere end højeste husnummer

en: Housenumbers do not match odd/even setting
da_DK: Husnummer stemmer ikke med ulige/lige indstilling

en: Segment must be a number greater 1
da_DK: Segmenter skal være et nummer større

en: {0} must be greater than 0
da_DK: {0} skal være større end 0

en: {0} is not a number
da_DK: {0} er ikke et nummer

en: Reverse a terrace
da_DK: Vend et rækkehus

en: Reverses house numbers on a terrace.
da_DK: Vender husnumre på et rækkehus.

en: Cannot reverse!
da_DK: Kan ikke vendes!

en: Reverse Terrace
da_DK: Vend rækkehus

en: Terrace a building
da_DK: Lav bygning til rækkehuse

en: Creates individual buildings from a long building.
da_DK: Opretter individuelle bygninger fra en aflang bygning.

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
da_DK: Vælg en enkelt, lukket vej med mindst fire punkter. (Eventuelt kan du også vælge en gade til adr:gade tag og et punkt for at markere starten på nummerering)

en: Terrace
da_DK: Rækkehus

en: Todo list
da_DK: Huskeliste

en: Open the todo list.
da_DK: Åbn huskelisten.

en: Zoom to the selected item in the todo list.
da_DK: Zoom til det valgte emne i huskelisten.

en: Select all Unmarked and Zoom
da_DK: Vælg alle uden markering og zoom

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
da_DK: Vælg og zoom til alle emner uden markering i huskelisten.

en: Pass
da_DK: Pas

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
da_DK: Går videre til det næste element, men lader dette element være på todo-listen.

en: Pass over element without marking it
da_DK: Spring over element uden at mærke det

en: Add the selected items to the todo list.
da_DK: Tilføj det valgte emne til huskelisten.

en: Clear and add
da_DK: Ryd og tilføj

en: Clear list, add the selected items to the todo list and zoom first item.
da_DK: Ryd listen, tilføj de valgte emner til todo-listen og zoom til det første element.

en: Clear and add elements
da_DK: Ryd og tilføj elementer

en: Mark selected
da_DK: Mærk det valgte

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
da_DK: Mærk de valgte emner (på kortet) som udført på todo-listen.

en: Mark selected element done
da_DK: Mærk det valgte element som udført

en: Mark the selected item in the todo list as done.
da_DK: Mærk det valgte element på todo-listen som udført.

en: Mark element done
da_DK: Mærk element som færdig

en: Mark all
da_DK: Mærk alle

en: Mark all items in the todo list as done.
da_DK: Mærk alle emner i huskelisten som færdige.

en: Unmark all
da_DK: Fjern alle

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
da_DK: Fjern mærker for alle emner i huskelisten der er blevet mærket som færdige.

en: Clear the todo list
da_DK: Ryd huskelisten

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
da_DK: Fjern alle emner (med markering og uden markering) fra huskelisten.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
da_DK: Huskeliste {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
da_DK: Gennemse

en: Browse map with left button
da_DK: Gennemse kort med venstre knap

en: Turn lanes tagging - editor
da_DK: Svingbaner tags - editor

en: Turn lanes tagging - Editor
da_DK: Svingbaner tags - editor

en: turn lanes tagging - editor
da_DK: svingbaner tags - editor

en: Turn Lanes Editor
da_DK: Svingbaner tags editor

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
da_DK:  Antallet af baner er rettet i henhold til antal sving

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
da_DK:  Antallet af baner fremad er rettet i henhold til antal sving

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
da_DK:  Antallet af baner begge veje er rettet i henhold til antal sving

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
da_DK:  Antallet af baner bagud er rettet i henhold til antal sving

en: check the right direction of the way
da_DK: tjek den rigtige retning af vejen

en: Unidirectional road
da_DK: Ensrettet vej

en: Build unidirectional road
da_DK: Lav ensrettet vej

en: Bidirectional road
da_DK: Dobbeltrettet vej

en: Build bidirectional road
da_DK: Lav dobbeltrettet vej

en: Use "none"
da_DK: Brug "none"

en: use "none" instead of empty values
da_DK: brug "none" i stedet for tomme værdier

en: Preset turn lanes
da_DK: Prædefinerede svingbaner

en: Recently turn lanes edits
da_DK: De seneste svingbaner redigeringer

en: Both way lane
da_DK: Begge veje bane

en: Backward
da_DK: Bagud

en: Number of backward lanes
da_DK: Antal baner bagud

en: Number of forward lanes
da_DK: Antal baner fremad

en: Both way
da_DK: Begge veje

en: Number of lanes
da_DK: Antal baner

en: Directional
da_DK: Retning

en: Turn lanes
da_DK: Svingbaner

en: No such lane.
da_DK: Sådan en bane findes ikke.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
da_DK: <html>Antallet af baner er ikke angivet for en eller flere veje; tilføj manglende bane tags.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
da_DK: <html>Der opstod en fejl ved konstruktion af modellen. Kør validering for at sikre at data er konsistent.<br><br>Fejl: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
da_DK: Rediger sving-relationer og sporlængder for det valgte punkt.

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
da_DK: Valider sving- og sporlængde-relation konsistens.

en: Turn Lanes
da_DK: Svingbaner

en: Edit turn lanes
da_DK: Rediger svingbaner

en: Left-hand traffic direction:
da_DK: Venstrekørsel:

en: Quick-Fix
da_DK: Hurtig-ret

en: Revalidate all turnlanes-relations.
da_DK: Genvalider alle svingbaner-relationer.

en: Automatically fixes the issue.
da_DK: Ret automatisk problemet.

en: Selects the offending relation.
da_DK: Vælg den fejlende relation.

en: Add turn
da_DK: Tilføj sving

en: Delete lane.
da_DK: Slet sving.

en: Delete turn.
da_DK: Slet sving.

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
da_DK: {0} baner er ikke refereret i en sving-relation.

en: Put the ways in order.
da_DK: Sæt veje i rækkefølge.

en: The from-way is empty.
da_DK: Fra-vejen er tom.

en: The from-way both starts as well as ends at the via-node.
da_DK: Fra-vejen både starter og slutter ved via-noden.

en: The to-way is empty.
da_DK: Til-vejen er tom.

en: The to-way both starts as well as ends at the via-node.
da_DK: Til-vejen både starter og slutter ved via-noden.

en: The from-way does not start or end at the via-node.
da_DK: Fra-vejen starter eller slutter ikke ved via-noden.

en: The to-way does not start or end at the via-node.
da_DK: Til-vejen starter eller slutter ikke ved via-noden.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
da_DK: Relation henviser til ikke-eksisterende (almindelig) bane {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
da_DK: Relation henviser til ikke-eksisterende ekstra bane {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
da_DK: Heltalsliste "{0}" indeholder uventede værdier.

en: Create/Edit turn restriction...
da_DK: Opret/Rediger svingbegrænsninger...

en: Create or edit a turn restriction.
da_DK: Opret eller rediger en svingbegrænsning.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
da_DK: I den følgende tabel kan du redigere <strong>rå tags</strong> fra OSM relationen som repræsenterer denne svingbegrænsning.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
da_DK: I den følgende tabel kan du redigere <strong>rå medlemmer</strong> fra OSM relationen som repræsenterer denne svingbegrænsning.

en: From:
da_DK: Fra:

en: To:
da_DK: Til:

en: Vias:
da_DK: Via’er:

en: Copy to the clipboard
da_DK: Kopier til udklipsholder

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
da_DK: Kan ikke finde objekt med id ''{0}'' i lag ''{1}''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
da_DK: Kan ikke tilføje objekt ''{0}'' som relationsmedlem fordi det er slettet eller er usynlig i lag ''{1}''

en: Clear the selected roles or delete the selected members
da_DK: Fjern de valgte roller eller slet de valgte medlemmer

en: Insert new relation members from object in the clipboard
da_DK: Indsæt nye relationsmedlemmer fra objekt i udklipsholderen

en: Move the selected relation members down by one position
da_DK: Flyt de valgte relationsmedlemmer en position ned

en: Move the selected relation members up by one position
da_DK: Flyt de valgte relationsmedlemmer en position op

en: Edit basic attributes of a turn restriction
da_DK: Rediger basale attributter i en svingbegrænsning

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
da_DK: Rediger de rå tags og medlemmer i denne svingbegrænsning

en: Errors/Warnings
da_DK: Fejl/Advarsler

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
da_DK: Vis fejl og advarsler der er relateret til denne svingbegrænsning

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
da_DK: Opret en ny svingbegrænsning i lag ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
da_DK: Rediger en ny svingbegrænsning i lag ''{0}''

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
da_DK: Rediger svingbegrænsning ''{0}'' i lag ''{1}''

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
da_DK[0]: Der er stadig en uløst fejl eller advarsel identificeret for denne svingbegrænsning. Det anbefales at løse problemet først.
da_DK[1]: Der er stadig {0} fejl og/eller advarsler identificeret for denne svingbegrænsning. Det anbefales at løse disse problemer først.

en: Do you want to save anyway?
da_DK: Vil du gemme alligevel?

en: Yes, save anyway
da_DK: Ja, gem alligevel

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
da_DK: Gem svingbegrænsningen på trods af fejl og/eller advarsler

en: No, resolve issues first
da_DK: Nej, løs problemer først

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
da_DK: Afbryd gem og begynd at løse udestående problemer først

en: Pending errors and warnings
da_DK: Udestående fejl og advarsler

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
da_DK[0]: Denne svingbegrænsning refererer til et objekt, som blev slettet uden for denne svingbegrænsningseditor:
da_DK[1]: Denne svingbegrænsning refererer til {0} objekter, der blev slettet uden for denne svingbegrænsningseditor:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
da_DK: Opdateringer til denne svingbegrænsning kan ikke blive gemt, medmindre slettede medlemmer fjernes.<br>Hvordan vil du fortsætte?

en: Remove deleted members and save
da_DK: Fjern slettede medlemmer og gem

en: Cancel and return to editor
da_DK: Afbryd og vend tilbage til editor

en: Deleted members in turn restriction
da_DK: Slet medlemmer i svingbegrænsning

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
da_DK: Opret en konflikt og luk denne svingbegrænsningseditor

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
da_DK: Retur til svingbegrænsningseditor og genoptag redigering

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
da_DK: <html>Denne svingbegrænsning er blevet ændret uden for editoren.<br>Du kan ikke anvende dine ændringer og fortsætte med at redigere.<br><br>Vil du oprette en konflikt og lukke editoren?</html>

en: Already participating in a conflict
da_DK: Allerede del af en konflikt

en: Delete this turn restriction
da_DK: Slet denne svingbegrænsning

en: Select this turn restriction
da_DK: Vælg denne svingbegrænsning

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
da_DK: Aktiver laget denne svingbegrænsning tilhører og zoom til den

en: {0} warning | {0} warnings
da_DK[0]: {0} advarsel
da_DK[1]: {0} advarsler

en: {0} error | {0} errors
da_DK[0]: {0} fejl
da_DK[1]: {0} fejl

en: no issues
da_DK: ingen problemer

en: please select a way
da_DK: vælg en vej

en: multiple objects with role ''{0}''
da_DK: flere objekter med rollen ''{0}''

en: Delete from turn restriction
da_DK: Slet fra svingbegrænsning

en: Accept the currently selected way
da_DK: Accepter den valgte vej

en: Paste from the clipboard
da_DK: Indsæt fra udklipsholder

en: Create new turn restriction
da_DK: Opret ny svingbegrænsning

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
da_DK: Start svingbegrænsningseditoren for at oprette en ny svingbegrænsning

en: No Right Turn
da_DK: Ingen højresving

en: No Left Turn
da_DK: Ingen venstresving

en: No U-Turn
da_DK: Ingen uvending

en: No Straight On
da_DK: Ikke lige ud

en: Only Right Turn
da_DK: Kun højresving

en: Only Left Turn
da_DK: Kun venstresving

en: Only Straight On
da_DK: Kun lige ud

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
da_DK: Advarsel: kunne ikke indlæse ikon for svingbegrænsningstypen ''{0}''

en: please select a turn restriction type
da_DK: vælg en svingbegrænsningstype

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
da_DK: Vælg de køretøjstyper denne svingbegrænsning <strong>ikke</strong> passer for.

en: Public Service Vehicles
da_DK: Køretøjer til offentlig transport

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
da_DK: Køretøjer til offentlig transport såsom busser, sporvogne, osv.

en: Heavy Goods Vehicles
da_DK: Lastbiler

en: Motorcars
da_DK: Biler

en: Bicycles
da_DK: Cykler

en: Mopeds
da_DK: Knallerter

en: Use standard exceptions
da_DK: Brug standard undtagelser

en: Use non-standard exceptions
da_DK: Brug ikke standard undtagelser

en: Remove the currently selected vias
da_DK: Fjern de aktuelt valgte vias

en: Move the selected vias down by one position
da_DK: Flyt de valgte vias en position ned

en: Move the selected vias up by one position
da_DK: Flyt de valgte vias en position op

en: Copy the selected vias to the clipboard
da_DK: Kopier valgte vias til udklipsholderen

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
da_DK: Indsæt ''via'' objekt fra udklipsholderen

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
da_DK: Kunne ikke hente OSM objekt med id {0} fra datasæt {1}. Kan ikke tilføje det som ''via''.

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
da_DK: Fra:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
da_DK: Til:

en: no participating way with role ''from''
da_DK: ingen deltagende veje med rollen ''fra''

en: no participating way with role ''to''
da_DK: ingen deltagende veje med rollen ''til''

en: Only participating in selection
da_DK: Kun hvis del af markering

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
da_DK: <html>Vælg for kun at vise svingbegrænsninger for den aktuelle markering.<br>Fravælg at få vist alle svingbegrænsninger i det aktuelle datasæt.</html>

en: Turn Restrictions
da_DK: Svingbegrænsninger

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
da_DK: Vis og administrer svingbegrænsninger i det aktuelle datasæt

en: Open an editor for the selected turn restriction
da_DK: Åbn en editor for den markerede svingbegrænsning

en: Delete the selected turn restriction
da_DK: Slet den markerede svingbegrænsning

en: Create a new turn restriction
da_DK: Opret en ny svingbegrænsning

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
da_DK: Sæt den aktuelle JOSM markering til den valgte svingbegrænsning

en: Select in current data layer
da_DK: Marker i det aktuelle datalag

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
da_DK: Zoom til de aktuelt valgte svingbegrænsninger

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
da_DK: En OSM udvidelse til redigering af svingbegrænsninger.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
da_DK: Udvikling af svingbegrænsningsudvidelsen er sponsoreret af <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
da_DK: Konfigurer indstillinger for svingbegrænsningsudvidelsen

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
da_DK: Den basale editor kan eventuelt vise listen over via-objekter til en svingbegrænsning. Hvis aktiveret, kan man rediger dem i den basale editor også. Hvis deaktiveret, redigering af via-objekter er kun mulig i den avanceret editor.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
da_DK: Vis og rediger liste af via-objekter i den basale editor

en: Road signs - Set A
da_DK: Vejskilte - Sæt A

en: Road signs - Set B
da_DK: Vejskilte - Sæt B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
da_DK: Vælg det sæt af vejskilte ikoner, der skal bruges i udvidelsen.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
da_DK: Advarsel: indstillingen med nøgle ''{0}'' har en ikke understøttet værdi ''{1}''. Bruger standardværdien ''sæt-a''.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
da_DK: Denne svingbegrænsning bruger vejen <span class= "objekt-navn">{0}</span>med rollen <tt>fra</tt> <strong>og</strong> med rollen <tt>til</tt >. Men i en svingbegrænsning skal vejen med rollen <tt>fra</tt> være forskellig fra vejen med rollen <tt>til</tt>.

en: Delete ''from''
da_DK: Slet ''fra''

en: Removes the member with role ''from''
da_DK: Fjern medlemmer med rollen ''fra''

en: Delete ''to''
da_DK: Slet "til"

en: Removes the member with role ''to''
da_DK: Fjern medlemmer med rollen ''til''

en: Fix in editor
da_DK: Ret i editor

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
da_DK: Gå til basal editor og vælg medlemmer med rollerne ''fra'' and ''til'' manuelt

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
da_DK: Denne svingbegrænsning bruger en ikke standard begrænsningstype <tt>{0}</tt> til tag nøglen <tt>begrænsning</tt>. Det anbefales kun at bruge standardværdier. Vælg en i den basale editor.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
da_DK: Gå til basal editor og vælg svingbegrænsningstype manuelt

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
da_DK: <strong>fra</strong>-vejen <span class="objekt-navn">{0}</span> og <strong>til</strong>-vejen <span class = "objekt-navn"> {1}</span> skærer hinanden i punkt <span class="objekt-navn">{2}</span> men dette punkt er ikke et <strong>via</strong> -objekt.<br>Det er anbefales at sætte det som unik <strong>via</strong>-objekt.

en: Set via-Object
da_DK: Sæt via-objekt

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
da_DK: Erstatter aktuelt konfigureret via-objekter med punktet i skæringspunktet

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
da_DK: Gå til basal editor og ret listen af via-objekter manuelt

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
da_DK: En svingbegrænsning skal erklære typen af begrænsning. Vælg en type i den basale editor.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
da_DK: En vej med rollen <tt>fra</tt> er krævet i en svingbegrænsning.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
da_DK: En vej med rollen <tt>til</tt> er krævet i en svingbegrænsning.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
da_DK: Gå til den basale editor og vælg en vej manuelt.

en: Add in editor
da_DK: Tilføj i editor

en: Add a way with role ''from''
da_DK: Tilføj en vej med rollen ''fra''

en: Add a way with role ''to''
da_DK: Tilføj en vej med rollen ''til''

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
da_DK: De to veje der er med i svingbegrænsningen <strong>er ikke forbundet.</strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
da_DK: Sørg for at tilføje en eller flere via-objekter (punkter eller veje) til svingbegrænsningen.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
da_DK: Gå til den avanceret editor og tilføj via-objekter

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
da_DK: En svingbegrænsning kræver præcis en vej med rollen <tt>fra</tt>. Denne svingbegrænsning har {0} veje i denne rolle. Fjern {1} af dem.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
da_DK: En svingbegrænsning kræver præcis en vej med rollen <tt>til</tt>. Denne svingbegrænsning har {0} veje i denne rolle. Fjern {1} af dem.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
da_DK: Gå til den avanceret editor og fjern medlemmerne

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
da_DK: Tag <tt>undtagen</tt> har en ikke standard værdi <tt>{0}</tt>. Det anbefales kun at bruge standard værdier for <tt>undtagen</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
da_DK: Gå til basal editor og vælg standard køretøjstype baserede undtagelser

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
da_DK: Det krævet tag <tt>{0}={1}</tt> mangler.

en: Add missing tag
da_DK: Tilføj manglende tag

en: Add the missing tag {0}={1}
da_DK: Tilføj det manglende tag {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
da_DK: Vejen <span class="objekt-navn">{0}</span> med rollen <tt>fra</tt> og vejen <span class="objekt-navn">{1}</span> med rollen <tt>til</tt> skærer hinanden i punkt <span class="objekt-navn">{2}</span>. <p> Begge veje bør opdeles ved det krydsende punkt.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
da_DK: Vejen <span class="objekt-navn">{0}</span> med rollen <tt>{1}</tt> bør opdeles ved punkt <span class="objekt-navn">{2}</span>, hvor den forbinder til vejen <span class="objekt-navn">{3}</span>.

en: Split now
da_DK: Opdel nu

en: Split the ways
da_DK: Opdel vejene

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
da_DK: Denne svingbegrænsning bruger punktet <span class="objekt-navn">{0}</span> som medlem med rollen <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
da_DK: Denne svingbegrænsning bruger relationen <span class="objekt-navn">{0}</span> som medlem med rollen <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
da_DK: En vej er krævet i stedet.

en: Delete the member from the turn restriction
da_DK: Slet medlemmet fra svingbegrænsningen

en: Change to the Basic Editor and select a way
da_DK: Skift til den basale editor og vælg en vej

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
da_DK[0]: Objekt kunne ikke gendannes
da_DK[1]: Nogle objekter kunne ikke gendannes

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
da_DK[0]: Et objekt kunne ikke gendannes.<br>
da_DK[1]: {0} objekter kunne ikke gendannes.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
da_DK: Serveren svarede med svarkode 404.<br>Dette betyder normalt, at serveren ikke kender et objekt med det anmodede id. Måske er det blevet redigeret.

en: Undelete object...
da_DK: Gendan objekt...

en: Undelete object by id
da_DK: Gendan objekt udfra id

en: Undelete Object
da_DK: Gendan objekt

en: Undelete object
da_DK: Gendan objekt

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
da_DK: Indtast typen og ID på de objekter der skal gendannes f.eks. ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
da_DK: Vælg om dataene skal tilføjes til et nyt lag

en: Start undeleting
da_DK: Start gendannelse

en: Close dialog and cancel
da_DK: Luk dialog og afbryd

en: Add nodes at intersections
da_DK: Tilføj punkter ved overskæringer

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
da_DK: Tilføjer manglende punkter ved overskæringer af markerede veje.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
da_DK: Vælg en eller flere veje med skæringspunkter af segmenter.

en: Align Way Nodes
da_DK: Tilpas vejpunkter

en: Align nodes in a way
da_DK: Tilpas punkter i en vej

en: The way with selected nodes can not be straightened.
da_DK: Vejen med valgte punkter kan ikke rettes ud.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
da_DK: Intern fejl: Antallet af punkter er {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
da_DK: Kopier alle tags fra valgte objekter til udklipsholderen.

en: Extract node
da_DK: Udtræk punkt

en: Extracts node from a way
da_DK: Udtræker punkt fra en vej

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
da_DK: Dette værktøj udtrækker punkt fra dets vej og kræver der vælges enkelt punkt.

en: Extract node confirmation
da_DK: Bekræft udtrækning af punkt

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
da_DK: Du er ved at udtrække et punkt, som kan have andre referencer, der endnu ikke er hentet.<br>Dette kan forårsage problemer, fordi andre objekter (som du ikke kan se) muligvis bruger dem.<br>Ønsker du virkelig at udtrække?

en: Paste Relations
da_DK: Indsæt relationer

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
da_DK: Indsæt relationsmedlemskab fra objekter i bufferen på markerede objekt(er)

en: Split Object
da_DK: Opdel objekt

en: Split an object at the selected nodes.
da_DK: Opdeler et objekt ved de markerede punkter.

en: The current selection cannot be used for splitting.
da_DK: Det markerede kan ikke opdeles.

en: Only one multipolygon can be selected for splitting
da_DK: Kun én multipolygon kan vælges til opdeling

en: Splitting multipolygons requires a split way to be selected
da_DK: Opdeling af multipolygoner kræver, at en opdelingsvej er valgt

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way as well. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way as well.
da_DK[0]: Der er mere end én vej, der bruger det knudepunkt, du har valgt. Vælg venligst også vejen.
da_DK[1]: Der er mere end én vej, der bruger de knudepunkter, du har valgt. Vælg venligst også vejen.

en: The selected way is not closed.
da_DK: Den valgte vej er ikke lukket.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
da_DK[0]: Den valgte vej indeholder ikke det valgte punkt.
da_DK[1]: Den valgte vej indeholder ikke alle valgte punkter.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
da_DK: Den valgte vej er ikke en opdelt vej, vælg delepunkt eller opdel vej også.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
da_DK: De udvalgte punkter kan ikke være efterfølgende punkter i objektet.

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
da_DK: Opdeling af multipolygon ville resultere i ugyldige multipolygoner! Opdelingen blev ikke udført.

en: Multipolygon split created invalid multipolygons! Please review and fix these errors.
da_DK: Opdeling af multipolygon resulterede i ugyldige multipolygoner! Gennemgå og ret venligst disse fejl.

en: Cannot split incomplete multipolygon
da_DK: Kan ikke opdele ufuldstændig multipolygon

en: Cannot split multipolygon with multiple outer polygons
da_DK: Kan ikke opdele multipolygon med flere ydre polygoner

en: Split ways must not be a member of the multipolygon
da_DK: Opdelingsveje må ikke være en del af multipolygonen

en: Multipolygon has unclosed rings
da_DK: Multipolygon har ikke-lukkede ringe

en: The split way does not start/end on the multipolygon outer ways
da_DK: Opdelingsvejen starter/slutter ikke på multipolygonens ydre veje

en: Error in multipolygon: {0}
da_DK: Fejl i multipolygon: {0}

en: Split way crosses inner polygon
da_DK: Opdelingsvej krydser indre polygon

en: Split adjacent ways
da_DK: Opdel tilstødende veje

en: Split adjacent ways on T-intersections
da_DK: Opdel tilstødende veje ved T-kryds

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
da_DK: Der er flere veje, som indeholder en af opsplitningsknudepunkterne. Vælg veje som indgår i denne handling.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
da_DK: Valget kan ikke bruges til handlingen ''{0}''

en: Symmetry
da_DK: Symmetri

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
da_DK: Vælg mindst to punkter for symmetriakse og noget andet til spejling.

en: Paste tags from previous selection
da_DK: Indsæt tags fra forrige valg

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
da_DK: Indsæt tags fra det tidligere valgte objekt(er) (ikke fra udklipsholder).

en: Add Source Tag
da_DK: Tilføj kilde tag

en: Add remembered source tag
da_DK: Tilføj husket kilde tag

en: UnGlue Relation
da_DK: Adskil relation

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
da_DK: Dublet-punkter, veje og relationer som bruges af flere relationer.

en: Unglued Relations
da_DK: Adskilte relationer

en: Change relation member for {0} {1}
da_DK: Ret relationsmedlem for {0} {1}

en: Radius too small
da_DK: Radius for lille

en: Nothing to do
da_DK: Intet at gøre

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
da_DK: Kunne ikke detektere hvilken del af den lukkede vej der skal ændres

en: Circle arc
da_DK: Cirkelbue

en: Create a circle arc
da_DK: Opret en cirkelbue

en: Could not use selection to create a curve
da_DK: Kunne ikke bruge markering til at oprette en kurve

en: Could not use selection to create a curve: {0}
da_DK: Kunne ikke bruge markering til at oprette en kurve: {0}

en: Select custom URL
da_DK: Vælg brugerdefineret URL

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
da_DK: Vælg en af de brugerdefinerede URL’er (konfigureret i indstillinger)

en: Ask every time
da_DK: Spørg hver gang

en: Configure custom URL
da_DK: Konfigurer brugerdefineret URL

en: Open custom URL
da_DK: Åbn brugerdefineret URL

en: Opens specified URL browser
da_DK: Åbner specificeret URL-browser

en: Utilsplugin2 settings
da_DK: Utilsplugin2 indstillinger

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
da_DK: Her kan du ændre nogle indstillinger for Utilsplugin2 funktioner

en: Save to file
da_DK: Gem til fil

en: Load from file
da_DK: Indlæs fra fil

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
da_DK: Rediger brugerdefinerede URL’er og vælg en række til brug med værktøjet<br/> <b>&#123;key&#125;</b> er erstattet med tag værdi<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> er erstattet med element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> er erstattet med "punkt","vej" eller "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> er erstattet med kortcentrum breddegrad/længdegrad <br/> Du kan manuelt indlæse indstillingerne fra filen <b>customurl.txt</b> i JOSM mappe

en: Custom URL configuration
da_DK: Brugerdefineret URL-konfiguration

en: Lat Lon tool
da_DK: Bredde Længde værktøj

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
da_DK: Opret geometri ved at indtaste bredde længde koordinater for den.

en: Way
da_DK: Vej

en: Closed Way (Area)
da_DK: Lukket vej (Areal)

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
da_DK: Indtast koordinaterne for de nye punkter, en for hver linje.<br/>Hvis du indtaster to linjer med samme koordinater vil der blive genereret dublerede punkter.<br/>Du kan adskille længdegrad og breddegrad med mellemrum, komma eller semikolon.<br/>Brug positive tal eller N, E bogstaverne til at angive Nord eller Øst kompasretningerne.<br/>For Syd og Vest kompasretningerne kan du bruge enten negative tal eller S, W bogstaverne.<br/>Koordinatværdien kan være i en af ​tre formater:<ul><li><i>grader</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minutter</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minutter</i><tt>&#39;</tt><i>sekunder</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbolerne <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> er valgfrie.<br/><br/>Nogle eksempler:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Please enter a GPS coordinates
da_DK: Indtast et GPS koordinat

en: Tag multiple objects [alpha]
da_DK: Tag flere objekter [alpha]

en: Edit tags of object list in table
da_DK: Rediger tags objektliste i tabel

en: Tag multiple objects
da_DK: Tag flere objekter

en: Sync with JOSM selection
da_DK: Synkroniser med JOSM markering

en: Zoom to objects
da_DK: Zoom til objekter

en: Remove tag
da_DK: Fjern tag

en: Delete tags from multiple objects
da_DK: Slet tags fra flere objekter

en: Duplicate tags from the first
da_DK: Dupliker tags fra den første

en: Set tags for multiple objects
da_DK: Set tags for flere objekter

en: Delete from history
da_DK: Slet fra historie

en: Find primitives with these tags
da_DK: Find primitiver med disse tags

en: Multitag Background: highlight
da_DK: Multitag baggrund: fremhæv

en: Replace geometry of selected object with a new one
da_DK: Erstat geometri på markeret objekt med en ny

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
da_DK: Dette værktøj erstatter geometri af et objekt med et andet, og kræver nøjagtig to objekter, der skal vælges.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
da_DK: Begge veje er nye og har nye knudepunkter, kan ikke afgøre hvilken der har den korrekte geometri.

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
da_DK: I relationer som det valgte objekt er medlem af, udskift det med et nyt

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
da_DK[0]: Erstattede ''{0}'' med ''{1}'' i {2} relation
da_DK[1]: Erstattede ''{0}'' med ''{1}'' i {2} relationer

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
da_DK: Det første valgte objekt ''{0}'' er ikke en del af nogen relation

en: Range of child primitives count
da_DK: Område for barn primitiver tæller

en: Range of parent primitives count
da_DK: Område for forældre primitiver tæller

en: Range of referencing relation count
da_DK: Område for reference relations tæller

en: Range of attached ways count
da_DK: Område for tilknytede veje tæller

en: Adjacent nodes
da_DK: Tilstødende punkter

en: Select adjacent nodes
da_DK: Vælg tilstødende punkter

en: Adjacent ways
da_DK: Tilstødende veje

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
da_DK: Tilstødende veje vil blive valgt. Punkter vil blive fravalgt.

en: All connected ways
da_DK: Alle forbundne veje

en: Select all connected ways
da_DK: Marker alle forbundne veje

en: Intersecting ways
da_DK: Krydsende veje

en: Select intersecting ways
da_DK: Marker krydsende veje

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
da_DK: Vælg nogle veje for at finde tilsluttede og krydsende veje!

en: All intersecting ways
da_DK: Alle krydsende veje

en: Select all intersecting ways
da_DK: Vælg alle krydsende veje

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
da_DK: Vælg nogle veje for at finde alle tilsluttede og krydsende veje!

en: Middle nodes
da_DK: Midterpunkter

en: Select middle nodes
da_DK: Vælg midterpunkter

en: Please select two nodes connected by way!
da_DK: Vælg to punkter forbundet af vejen!

en: Reached max recursion depth: {0}
da_DK: Maksimal rekursionsdybde nået: {0}

en: All inside [testing]
da_DK: Alt indenfor [tester]

en: Select all inside selected polygons
da_DK: Vælg alt helt indenfor valgte polygoner

en: All inside
da_DK: Alt indenfor

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
da_DK: Intet fundet. Vælg nogle lukkede veje eller multipolygons for at finde alle primitiver indenfor dem!

en: Area boundary [testing]
da_DK: Område grænse [tester]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
da_DK: Vælg relation eller alle veje, der danner område grænse

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
da_DK: Intet fundet. Vælg veje, der er en del af nogle polygon dannet af forbundne veje

en: Select Highway
da_DK: Vælg vej

en: Select highway for the name/ref given
da_DK: Vælg vej med samme navn/ref

en: Please select one or two ways for this action
da_DK: Vælg en eller to veje for denne handling

en: Select last modified nodes
da_DK: Vælg sidst ændrede punkter

en: Select last modified ways
da_DK: Vælg sidst ændrede veje

en: Select Way Nodes
da_DK: Vælg vejpunkter

en: Select all nodes of a selected way.
da_DK: Vælg alle punkter på en valgt vej.

en: Undo selection
da_DK: Fortryd markering

en: Reselect last added object or selection form history
da_DK: Genmarkerer sidste tilføjede objekt eller markering fra historikken

en: Unselect nodes
da_DK: Fravælg punkter

en: Removes all nodes from selection
da_DK: Fjern alle punkter fra markeringen

en: Maxspeed consistency
da_DK: Maksimalhastigheds-konsistens

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
da_DK: Søger efter korte veje, der har samme maksimalhastighed på begge sider

en: testing
da_DK: testning

en: Maxspeed has a blank spot with equal maxspeeds on either side
da_DK: Maksimalhastigheden har et tomt område med ens maksimalhastigheder på begge sider

en: Way Download
da_DK: Vej-download

en: Download map data on the end of selected way
da_DK: Download kortdata ved enden af den markerede vej

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
da_DK: <html>Hverken et punkt eller en vej med et endepunkt udenfor de<br>nuværende downloadområder er markeret.<br>Marker et punkt ved begyndelsen eller ved enden af en vej eller en hel vej først.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
da_DK: <html>Kunne ikke finde et unikt punkt at starte download fra.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
da_DK: <html>Der er ingen veje forbundet til punkt ''{0}''. Afbryder.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
da_DK: Datainkonsistens ved vej-download. Tidligere forbundet vej ''{0}'' blev ikke fundet efter download

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
da_DK: <html>Der er ikke flere forbundne veje at downloade.<br>En potentiel duplikation af det nu markerede punkt blev dog fundet.<br><br>Det nu markerede punkt er ''{0}''<br>Det potentielt duplikerede punkt er ''{1}''<br>Foren det duplikerede punkt med det nu markerede punkt og fortsæt vej-download?</html>

en: Merge duplicate node?
da_DK: Læg dublerede punkter sammen?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
da_DK: <html>Ikke flere forbundne veje at downloade.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
da_DK: Punkt ''{0}'' er et kryds med mere end 2 forbundne veje.

en: Enter search expression here..
da_DK: Indtast søgeudtryk her..

en: Select waypoint to move map
da_DK: Vælg waypoint for at flytte kort

en: Waypoint search
da_DK: Waypoint søgning

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
da_DK: Søg efter waypoint. Klik og flyt kortvisningen til waypointet.

en: Downloading entries with geo coordinates failed: {0}
da_DK: Download af poster med geokoordinater mislykkedes: {0}

en: Fetch Wikidata IDs
da_DK: Hent Wikidata ID''er

en: Fetch Wikidata IDs using the ''wikipedia'' tag
da_DK: Hent Wikidata ID''er ved hjælp af ''wikipedia'' tag

en: Fetching Wikidata IDs
da_DK: Henter Wikidata ID''er

en: Language code ''{0}'' is not recognized! Can''t download Wikidata ID for tag ''{1}''!
da_DK: Sprogkoden ''{0}'' genkendes ikke! Kan ikke downloade Wikidata-ID for tagget ''{1}''!

en: Add Wikidata
da_DK: Tilføj Wikidata

en: No Wikidata ID found for: {0}
da_DK: Ingen Wikidata ID fundet for: {0}

en: Fetching {0} Wikidata ID for language ''{1}'' | Fetching {0} Wikidata IDs for language ''{1}''
da_DK[0]: Henter {0} Wikidata ID for sprog ''{1}''
da_DK[1]: Henter {0} Wikidata ID''er for sprog ''{1}''

en: Add Wikidata for language ''{0}''
da_DK: Tilføj Wikidata for sprog ''{0}''

en: Wiki layer
da_DK: Wiki-lag

en: Toggle the layer displaying Wikipedia articles or Wikidata items
da_DK: Slå laget til/fra, der viser Wikipedia-artikler eller Wikidata-elementer

en: Add names from Wikipedia
da_DK: Tilføj navne fra Wikipedia

en: Fetches interwiki links from Wikipedia in order to add several name tags
da_DK: Henter interwiki-links fra Wikipedia for at tilføje flere navne-tags

en: Could not add names. Wikipedia tag is not recognized!
da_DK: Kunne ikke tilføje navne. Wikipedia-tagget genkendes ikke!

en: Copies the {0} template to the system clipboard instantiated with the coordinates of the first selected node
da_DK: Kopier {0} skabelonen til systemets udklipsholder instantieret med koordinaterne for det første valgte punkt

en: Copy {0} template
da_DK: Kopier {0} skabelon

en: Could not connect to the {0}, probably a network issue or the website is currently offline ({1}: {2})
da_DK: Kunne ikke forbinde til {0}, sandsynligvis et netværksproblem eller hjemmesiden er i øjeblikket offline ({1}: {2})

en: The {0} responded with an unexpected response code: {1} {2}
da_DK: {0} svarede med en uventet svarkode: {1} {2}

en: The {0} reported an invalid query for {1} ({2}). This is a programming error, please report to the Wikipedia plugin.
da_DK: {0} rapporterede en ugyldig forespørgsel for {1} ({2}). Dette er en programmeringsfejl, rapporter venligst til Wikipedia-plugin’et.

en: The JSON response from the {0} can''t be decoded!
da_DK: JSON-svaret fra {0} kan ikke afkodes!

en: When reading the JSON response from the {0}, an error occured! ({1}: {2})
da_DK: Ved læsning af JSON-svaret fra {0} opstod der en fejl! ({1}: {2})

en: The wikipedia plugin tries to construct a malformed URL!: {0}
da_DK: Wikipedia-pluginet forsøger at konstruere en ugyldig URL!: {0}

en: ''{0}'' is an illegal language code!
da_DK: ''{0}'' er en ugyldig sprogkode!

en: There is no Wikipedia site for language ''{0}''!
da_DK: Der er ikke noget Wikipedia-websted for sproget ''{0}''!

en: Overwrite ''{0}'' tag {1} from {2} with new value ''{3}''? | Overwrite ''{0}'' tags {1} from {2} with new value ''{3}''?
da_DK[0]: Overskriv ''{0}'' tag {1} fra {2} med ny værdi ''{3}''?
da_DK[1]: Overskriv ''{0}'' tags {1} fra {2} med ny værdi ''{3}''?

en: Overwrite key
da_DK: Overskriv nøgle

en: Download from Sophox API
da_DK: Download fra Sophox API

en: Find places of education at least 2km, and at most 3km from the center of the selection
da_DK: Find uddannelsessteder mindst 2 km og højst 3 km fra centrum af udvælgelsen

en: Show/hide Sophox snippet list
da_DK: Vis/skjul Sophox uddragsliste

en: The Wikipedia/Wikidata layer
da_DK: Wikipedia/Wikidata-laget

en: Wikipedia language
da_DK: Wikipedia-sprog

en: Sophox server
da_DK: Sophox-server

en: Sets the default language for the Wikipedia articles
da_DK: Sætter standardsproget for Wikipedia-artiklerne

en: Download statements for {0}…
da_DK: Download udsagn for {0}…

en: Unknown datatype!
da_DK: Ukendt datatype!

en: Error getting claims for entity!
da_DK: Fejl ved hentning af udsagn for enhed!

en: Failed to download statements for Wikidata item {0}!
da_DK: Kunne ikke hente udsagn for Wikidata-element {0}!

en: Download labels for {0}…
da_DK: Download etiketter for {0}…

en: Failed to download labels for {0}!
da_DK: Kunne ikke hente etiketter for {0}!

en: language code
da_DK: sprogkode

en: language
da_DK: sprog

en: label
da_DK: etikette

en: description
da_DK: beskrivelse

en: aliases
da_DK: alias

en: Can''t open website {0} in browser! Error message: {1}
da_DK: Kan ikke åbne hjemmesiden {0} i browseren! Fejlmeddelelse: {1}

en: Failed to download sitelinks for Wikidata item {0}!
da_DK: Kunne ikke hente sitelinks for Wikidata-element {0}!

en: Wikidata Info
da_DK: Wikidata-info

en: Show properties of the selected Wikidata item
da_DK: Vis egenskaber for det valgte Wikidata-element

en: Statements
da_DK: Udsagn

en: Labels
da_DK: Etiketter

en: Wikidata Info: {0}
da_DK: Wikidata-info: {0}

en: No Wikidata item is selected!
da_DK: Intet Wikidata-element er valgt!

en: More than one OSM object is selected: {0}
da_DK: Mere end ét OSM-objekt er valgt: {0}

en: Search Wikidata items
da_DK: Søg Wikidata emner

en: Target key:
da_DK: Ønsket nøgle:

en: Search Wikipedia category
da_DK: Søg Wikipedia kategori

en: Load category
da_DK: Indlæs kategori

en: Fetch Wikipedia articles with coordinates
da_DK: Hent Wikipedia-artikler med koordinater

en: Download elements
da_DK: Download elementer

en: Download all elements from one of {0} sources
da_DK: Download alle elementer fra én af {0} kilder

en: Double click on item to search for object with article name (and center coordinate)
da_DK: Dobbeltklik på elementet for at søge efter objekt med artikelnavn (og centre koordinat)

en: Available via WIWOSM server
da_DK: Til rådighed via WIWOSM server

en: Available in local dataset
da_DK: Til rådighed i lokalt datasæt

en: Not linked yet
da_DK: Ikke linket endnu

en: {0} (malformed site URL)
da_DK: {0} (forkert formateret web URL)

en: Wikidata items in viewport
da_DK: Wikidata-elementer i visningsområdet

en: Wikipedia articles in viewport (for language {0})
da_DK: Wikipedia-artikler i visningsområdet (for sprog {0})

en: Fetches all coordinates from Wikidata in the current view
da_DK: Henter alle koordinater fra Wikidata i den aktuelle visning

en: Fetches all coordinates from Wikipedia in the current view
da_DK: Henter alle koordinater fra Wikipedia i det viste udsnit af kortet

en: all Wikipedia articles in Category
da_DK: alle Wikipedia-artikler i kategori

en: Fetches a list of all Wikipedia articles of a category
da_DK: Henter en liste over alle Wikipedia-artikler fra en kategori

en: Paste Wikipedia articles
da_DK: Indsæt Wikipedia-artikler

en: Pastes Wikipedia articles from the system clipboard
da_DK: Indsætter Wikipedia artikler fra systemets udklipsholder

en: clipboard
da_DK: udklipsholder

en: Open Article
da_DK: Åbn artikel

en: Opens the Wikipedia article of the selected item in a browser
da_DK: Åbner Wikipedia-artiklen for det markerede objekt i en browser

en: Adds a ''wikipedia'' tag corresponding to this article to the selected objects
da_DK: Tilføjer et "wikipedia" tag svarende til denne artikel til de markerede objekter

en: See the validator messages of the category ''Other'' for more details.
da_DK: Se valideringsbeskederne i kategorien ''Andre'' for flere detaljer.

en: Turn on the informational level validator messages in the preferences to see more details.
da_DK: Slå informatoriske valideringsbeskeder til i indstillingerne for at se flere detaljer.

en: ({0} items, processing batch {1} of {2})
da_DK: ({0} elementer, behandler batch {1} af {2})

en: Could not check for unusual classes in wikidata=* tags.
da_DK: Kunne ikke kontrollere for usædvanlige klasser i wikidata=*-tags.

en: Find OSM objects linked with wikidata items of a class that is untypical for OSM
da_DK: Find OSM-objekter forbundet med Wikidata-elementer af en klasse, der er usædvanlig for OSM

en: This check queries Wikidata to find those OSM objects that are linked to wikidata items of a type, which should not occur in OSM data (at least not as the main wikidata tag)
da_DK: Denne kontrol forespørger Wikidata for at finde de OSM-objekter, der er forbundet med Wikidata-elementer af en type, der ikke bør forekomme i OSM-data (i hvert fald ikke som hoved-Wikidata-tag)

en: Wikidata value is of unusual type for the wikidata=* tag on OSM objects
da_DK: Wikidata-værdi er af en usædvanlig type for wikidata=*-tagget på OSM-objekter

en: {0} is an instance of {1} (or any subclass thereof)
da_DK: {0} er en instans af {1} (eller enhver underklasse heraf)

en: The value of tag brand:wikidata=* has an invalid format!
da_DK: Værdien af tagget brand:wikidata=* har et ugyldigt format!

en: Move wikidata=* tags to tag brand:wikidata=*, when the value points to a brand
da_DK: Flyt wikidata=*-tags til tagget brand:wikidata=*, når værdien peger på en brand

en: Could not validate all wikidata=* tags over the internet.
da_DK: Kunne ikke validere alle wikidata=*-tags over internettet.

en: wikidata=* item exists
da_DK: wikidata=*-element eksisterer

en: Make sure the Wikidata item for the Q-ID in the wikidata=* tag actually exists
da_DK: Sørg for, at Wikidata-elementet for Q-ID’en i wikidata=*-tagget faktisk eksisterer

en: The Wikidata Action API reports a failed query!
da_DK: Wikidata Action API rapporterer en mislykket forespørgsel!

en: The Wikidata item does not exist! Replace the wikidata=* tag with an existing Wikidata item or remove the Wikidata tag.
da_DK: Wikidata-elementet eksisterer ikke! Erstat wikidata=*-tagget med et eksisterende Wikidata-element eller fjern Wikidata-tagget.

en: Item {0} does not exist!
da_DK: Element {0} eksisterer ikke!

en: The Wikidata Action API did not respond with all requested entities!
da_DK: Wikidata Action API svarede ikke med alle anmodede enheder!

en: Item {0} is missing
da_DK: Element {0} mangler

en: The Wikidata item is a redirect
da_DK: Wikidata-elementet er en omdirigering

en: Item {0} redirects to {1}
da_DK: Element {0} omdirigerer til {1}

en: Invalid Q-ID! Cannot exist on Wikidata.
da_DK: Ugyldig Q-ID! Kan ikke eksistere på Wikidata.

en: {0} is not a valid Wikidata-ID
da_DK: {0} er ikke en gyldig Wikidata-ID

en: Could not check for all wikipedia=* tags if they match the wikidata=* tag.
da_DK: Kunne ikke kontrollere for alle wikipedia=*-tags, om de matcher wikidata=*-tagget.

en: Check wikipedia=* is interwiki link of wikidata=*
da_DK: Kontroller, at wikipedia=* er et interwiki-link for wikidata=*

en: Makes sure that the wikipedia=* article is connected to the wikidata=* item
da_DK: Sikrer, at wikipedia=*-artiklen er forbundet med wikidata=*-elementet

en: Wikidata item and Wikipedia article do not match!
da_DK: Wikidata-element og Wikipedia-artikel matcher ikke!

en: Wikidata item {0} is not associated with Wikipedia article {1} ({2})
da_DK: Wikidata-element {0} er ikke forbundet med Wikipedia-artikel {1} ({2})

en: has no Q-ID
da_DK: har ingen Q-ID

en: Could not check for all wikipedia=* tags if they redirect to another article.
da_DK: Kunne ikke kontrollere for alle wikipedia=*-tags, om de omdirigerer til en anden artikel.

en: Check wikipedia=* is not a redirect
da_DK: Kontroller, at wikipedia=* ikke er en omdirigering

en: Make sure that the wikipedia=* article is not redirecting to another article
da_DK: Sikr, at wikipedia=*-artiklen ikke omdirigerer til en anden artikel

en: Wikipedia article is a redirect
da_DK: Wikipedia-artiklen er en omdirigering

en: Wikipedia article ''{0}'' redirects to ''{1}''
da_DK: Wikipedia-artiklen ''{0}'' omdirigerer til ''{1}''

en: Should the wikipedia tag be replaced with the redirect target? Make sure the meaning of the tag remains the same!
    
    Before: wikipedia={0}:{1}
    After: wikipedia={0}:{2}
da_DK: Skal wikipedia-tagget erstattes med omdirigeringsmålet? Sørg for, at betydningen af tagget forbliver den samme!
    
    Før: wikipedia={0}:{1}
    Efter: wikipedia={0}:{2}

en: Change wikipedia tag?
da_DK: Skift wikipedia-tag?

en: Could not get all possible wikipedia sites over the internet.
da_DK: Kunne ikke hente alle mulige Wikipedia-websteder over internettet.

en: Check format of wikipedia=* tags and subtags
da_DK: Kontroller formatet af wikipedia=*-tags og undertags

en: Just checks the format of the Wikipedia tag (no validation if articles exist), with autofixes for when tag value is a URL
da_DK: Kontrollerer kun formatet af Wikipedia-tagget (ingen validering af, om artikler eksisterer), med automatiske rettelser, når tag-værdien er en URL

en: Use only the article title instead of a URL for wikipedia:‹language› tags
da_DK: Brug kun artiklens titel i stedet for en URL for wikipedia:‹sprog›-tags

en: Wikipedia tag has invalid format!
da_DK: Wikipedia-tagget har et ugyldigt format!

en: The value ''{0}'' is not allowed for the wikipedia=* tag
da_DK: Værdien ''{0}'' er ikke tilladt for wikipedia=*-tagget

en: The language prefix of wikipedia tags should be lowercase!
da_DK: Sprogpræfikset for wikipedia-tags skal være med små bogstaver!

en: Unknown Wikipedia language prefix ''{0}''!
da_DK: Ukendt Wikipedia-sprogpræfiks ''{0}''!

en: {0}=* tag should not have URL-encoded values.
da_DK: {0}=*-tagget bør ikke have URL-kodede værdier.

en: The value of a wikipedia tag should be given as ‹language›:‹Article title› instead of the full URL
da_DK: Værdien af et wikipedia-tag skal angives som ‹sprog›:‹Artikeltitel› i stedet for den fulde URL

en: Change {0}={1} to {2}
da_DK: Skift {0}={1} til {2}

en: a new value (manual intervention needed due to language conflict)
da_DK: en ny værdi (manuel indgriben nødvendig på grund af sprogkonflikt)

en: It looks like a wikipedia tag contains a URL. Use the format ''‹language›:‹article title› instead!''
da_DK: Det ser ud til, at et wikipedia-tag indeholder en URL. Brug formatet ''‹sprog›:‹artikeltitel› i stedet!''

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
da_DK: Den ultimative WMS super-hastigheds Turbo prøvelse II

en: Go driving
da_DK: Kør afsted

en: Drive a race car on this layer
da_DK: Kør en racerbil på dette lag

en: Tunnel Start
da_DK: Begyndelse på tunnel

en: Village/City
da_DK: By

en: Parking
da_DK: Parkering

en: Fuel Station
da_DK: Benzintank

en: Shopping
da_DK: Forretninger
