JOSM - en to ro translation catalogue (461 entries)

en: About
ro: Despre

en: Display the about screen.
ro: Afișază ecranul cu informații despre program.

en: Help: {0}
ro: Ajutor: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
ro: Editor Java OpenStreetMap

en: Version {0}
ro: Versiunea {0}

en: Last change at {0}
ro: Ultima modificare la {0}

en: Java Version {0}
ro: Versiunea Java {0}

en: Homepage
ro: Pagina pricipală

en: Translations
ro: Traduceri

en: Follow us on
ro: Urmărește-ne pe

en: Preferences are stored in {0}
ro: Preferințele sunt stocate în {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
ro: Nume simbolice pentru directoare și căile actuale:

en: Info
ro: Informații

en: Readme
ro: Citeşte-mă

en: Revision
ro: Revizie

en: Contribution
ro: Contribuţii

en: License
ro: Licență

en: Plugins
ro: Extensii

en: Installation Details
ro: Detalii de instalare

en: Translators
ro: Traducători

en: About JOSM...
ro: Despre JOSM...

en: Report bug
ro: Raportați o eroare

en: unset
ro: nesetat

en: Open directory
ro: Deschide director

en: Failed to locate resource ''{0}''.
ro: Nu s-a putut localiza resursa "{0}".

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
ro: Nu s-a putut încărca resursa "{0}", eroarea este {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
ro: Vă rog selectați cel puțin un nod, o cale sau relație care sunt deja încărcate.

en: Warning
ro: Avertisment

en: Please select the target layer.
ro: Te rog selectează stratul țintă.

en: Select target layer
ro: Selectați stratul țintă

en: Cancel
ro: Anulează

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
ro: <html>Nu există straturi cu care stratul sursă<br>''{0}''<br>ar putea fi fuzionat.</html>

en: No target layers
ro: Niciun strat țintă

en: Select
ro: Selectaţi

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
ro: Selectează pe hartă elementele care sunt alese din lista de mai sus.

en: History
ro: Istoric

en: Download and show the history of the selected objects
ro: Descarcă și arată istoricul obiectelor selectate

en: Select WMS layers
ro: Alege straturile WMS

en: Add layers
ro: Adaugă straturi

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
ro: Filtru de timp pentru "{0}", ca de exemplu "{1}"

en: Invalid service URL.
ro: Adresa URL a serviciului invalidă.

en: WMS Error
ro: Eroare WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
ro: Nu s-a putut obține lista cu straturile WMS.

en: Could not parse WMS layer list.
ro: Nu s-a putut parcurge lista de straturi WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
ro: Nu s-a putut parcurge lista de straturi WMTS.

en: WMTS Error
ro: Eroare WMTS

en: Error
ro: Eroare

en: Select image format for WMS layer
ro: Alege formatul raster pentru stratul WMS

en: Show only layers for current view
ro: Arată straturi doar pentru vederea curentă

en: Add Node...
ro: Adaugă Nod...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
ro: Adaugă un nod prin introducerea latitudine/longitudine sau coordonate est/nord

en: Tools: {0}
ro: Instrumente: {0}

en: Align Nodes in Circle
ro: Aliniază Nodurile în Cerc

en: Move the selected nodes into a circle.
ro: Mută nodurile selectate într-un cerc.

en: Selection could not be used to align in circle.
ro: Selecția nu a putut fi utilizată pentru a alinia în cerc.

en: Nothing changed
ro: Nu s-a schimbat nimic

en: Please select only one node as center.
ro: Te rog selectează doar un nod ca și centru.

en: Align each Way in Circle
ro: Aliniază fiecare Cale în Cerc

en: One or more nodes involved in this action may have additional referrers.
ro: Unul sau mai multe noduri implicate în această acțiune ar putea avea referințe adiționale.

en: Not enough nodes to calculate center.
ro: Noduri insuficiente pentru a calcula centrul.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
ro: Nu s-a putut determina centrul cercului pentru această geometrie.

en: Align Nodes in Line
ro: Aliniază Noduri în Linie

en: Move the selected nodes in to a line.
ro: Mută nodurile selectate într-o linie.

en: Please select at least three nodes.
ro: Te rog selectează cel puţin trei noduri.

en: Can not align a polygon. Abort.
ro: Nu pot alinia un poligon. Operațiune anulată.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
ro: Intersecția a trei sau mai multe căi nu poate fi rezolvată. Operațiune anulată.

en: Two parallels ways found. Abort.
ro: Două căi paralele au fost găsite. Operațiune anulată.

en: data
ro: date

en: layer
ro: strat

en: selection
ro: selecție

en: download
ro: descărcare

en: problem
ro: problemă

en: previous
ro: precedent

en: next
ro: următorul

en: Nothing selected to zoom to.
ro: Nimic selectat pentru a apropia.

en: Information
ro: Informații

en: Zoom to {0}
ro: Apropie la {0}

en: Zoom the view to {0}.
ro: Apropie vederea la {0}.

en: View: {0}
ro: Vedere: {0}

en: No conflicts to zoom to
ro: Nu există conflicte pentru a apropia la

en: Changeset Manager
ro: Manager Set de schimbări

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
ro: Comută vizibilitatea ferestrei Manager Set de schimbări

en: Windows: {0}
ro: Ferestre: {0}

en: Close open changesets...
ro: Închide seturi de schimbări deschise...

en: Close open changesets
ro: Închide seturi de schimbări deschise

en: File: {0}
ro: Fișier: {0}

en: There are no open changesets
ro: Nu sunt seturi de schimbări deschise

en: No open changesets
ro: Nu există seturi de schimbări deschise

en: Downloading open changesets ...
ro: Se descarcă seturi de modificări deschise ...

en: Combine Way
ro: Combină Cale

en: Combine several ways into one.
ro: Combină mai multe căi într-una.

en: Change directions?
ro: Schimbă direcţiile?

en: Reverse and Combine
ro: Inversează şi Combină

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
ro: Căile nu pot fi combinate în direcţiile actuale. Doreşti să inversezi unele din ele?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
ro: Nu pot combina căile<br>(Nu au putut fi îmbinate într-un singur șir de noduri)

en: Reverse Ways
ro: Inversează Căi

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
ro[0]: Combină {0} cale
ro[1]: Combină {0} căi
ro[2]: Combină {0} de căi

en: Please select at least two ways to combine.
ro: Selectează te rog cel puţin două căi pentru a le combina.

en: You should use {0}->{1}({2}) first.
ro: Trebuie să utilizezi {0}->{1}({2}) mai întâi.

en: Combine confirmation
ro: Combină confirmarea

en: You are about to combine ways which can be members of relations not yet downloaded.<br>This can lead to damaging these parent relations (that you do not see).<br>{0}<br><br>Do you really want to combine without downloading?
ro: Ești pe cale să combini căi care pot fi membre ale unor relații care nu au fost încă descărcate.<br>Acest lucru poate duce la deteriorarea acestor relații (pe care nu le vezi).<br>{0}<br><br>Chiar dorești să combini fără descărcare?

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy selected objects to paste buffer.
ro: Copiază obiectele selectate în buffer-ul de lipire.

en: Edit: {0}
ro: Editează: {0}

en: Please select something to copy.
ro: Vă rugăm să selectaţi ceva pentru a copia.

en: Copy Coordinates
ro: Copiază Coordonate

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
ro: Copiază coordonatele nodurilor selectate

en: Copy server URLs
ro: Copiază adrese URL de server.

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
ro: Copiază adrese URL de server ale obiectelor selectate în clipboard.

en: Create Circle
ro: Creează Cerc

en: Create a circle from three selected nodes.
ro: Creează un cerc din trei noduri selectate.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
ro: Selectează te rog exact două sau trei noduri sau o cale cu exact două sau trei noduri.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
ro: Aceste noduri nu sunt în cerc. Anulează.

en: Cannot add a node outside of the world.
ro: Nu se poate adăuga un nod în afara lumii.

en: Update multipolygon
ro: Actualizează multipoligon

en: Create multipolygon
ro: Creează un multipoligon

en: No data loaded.
ro: Nu există date încărcate.

en: You must select at least one way.
ro: Trebuie să selectezi cel puțin o cale.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
ro[0]: Membru non-cale eliminat din multipoligon
ro[1]: Membri non-cale eliminați din multipoligon
ro[2]: Membri non-cale eliminați din multipoligon

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete selected objects.
ro: Șterge obiectele selectate.

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.
ro: Ești pe cale să ștergi noduri care pot avea alte referințe ce nu au fost încă descărcate.

en: You are about to delete ways which can have other referrers not yet downloaded.
ro: Ești pe cale să ștergi căi care pot avea alte referințe ce nu au fost încă descărcate.

en: You are about to delete relations which can have other referrers not yet downloaded.
ro: Ești pe cale să ștergi relații care pot avea alte referințe ce nu au fost încă descărcate.

en: You are about to delete primitives which can have other referrers not yet downloaded.
ro: Ești pe cale să ștergi primitive care pot avea alte referințe ce nu au fost încă descărcate.

en: {0}<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
ro: {0}<br>Acest lucru poate cauza probleme deoarece alte obiecte (pe care nu le vezi) le pot folosi.<br>Chiar dorești să ștergi?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
ro: Ești pe cale să ștergi obiecte incomplete.<br>Acest lucru va cauza probleme deoarece nu vezi obiectul real.<br>Chiar dorești să ștergi?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
ro[0]: Ești pe cale să ștergi {0} relație: {1}<br/>Acest pas este rareori necesar și nu poate anulat cu ușurință după ce a fost încărcat pe server.<br/>Chiar dorești să ștergi?
ro[1]: Ești pe cale să ștergi {0} relații: {1}<br/>Acest pas este rareori necesar și nu poate anulat cu ușurință după ce a fost încărcat pe server.<br/>Chiar dorești să ștergi?
ro[2]: Ești pe cale să ștergi {0} de relații: {1}<br/>Acest pas este rareori necesar și nu poate anulat cu ușurință după ce a fost încărcat pe server.<br/>Chiar dorești să ștergi?

en: Delete relation?
ro: Ștergi relație?

en: Delete Layer
ro: Șterge strat

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
ro: Șterge stratul activ. Nu șterge fișierul asociat.

en: Dialogs panel
ro: Panou de dialoguri

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
ro: Comută panou de dialoguri, maximizează vizualizarea hărții

en: Saving file {0}...
ro: Salvez fișier {0}...

en: Successfully saved file {0}
ro: Fișier {0} salvat cu succes

en: Distribute Nodes
ro: Distribuie Noduri

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
ro: Distribuiți nodurile selectate la distanțe egale de-a lungul unei linii.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
ro: Ignor {0} noduri cu coordonate nule

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
ro: Te rog selectează :
    * O cale fără auto-traversare cu cel mult două dintre nodurile sale;
    * Trei noduri.

en: Download data
ro: Descărcați datele

en: Download data...
ro: Descărcați datele ...

en: Download map data from a server of your choice
ro: Descarcă date ale hărții de pe un server la alegere

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
ro[0]: <html>Această acțiune va necesita {0} request <br>individual de descărcare. Dorești<br>să continui?</html>
ro[1]: <html>Această acțiune va necesita {0} request-uri <br>individuale de descărcare. Dorești<br>să continui?</html>
ro[2]: <html>Această acțiune va necesita {0} de request-uri <br>individuale de descărcare. Dorești<br>să continui?</html>

en:   adding {0} {1}
ro:   adaug {0} {1}

en: Calculating Download Area
ro: Calculez zona de descărcare

en: Download along...
ro: Descarcă de-a lungul...

en: Download OSM data along the selected ways.
ro: Descarcă date OSM de-a lungul căilor selectate.

en: Download Along
ro: Descarcă De-a Lungul

en: Please select 1 or more ways to download along
ro: Te rog selectează una sau mai multe căi pentru a descărca de-a lungul lor

en: Download from OSM along selected ways
ro: Descarcă de la OSM de-a lungul căilor selectate

en: Download notes in current view
ro: Descarcă note în vizualizarea curentă

en: Download in current view
ro: Descarcă în vizualizarea curentă

en: Download map data from the OSM server in current view
ro: Descarcă date ale hărții de pe server-ul OSM în vizualizarea curentă

en: Download object...
ro: Descarcă obiect...

en: Download OSM object by ID
ro: Descarcă obiect OSM după ID

en: Download parent ways/relations...
ro: Descarcă căi/relații părinte...

en: Download objects referring to one of the selected objects
ro: Descarcă obiecte care se referă la unul dintre obiectele selectate

en: Draw boundaries of downloaded data
ro: Desenează limite ale datelor descărcate

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
ro: Activează/dezactivează redarea hașurată de fundal a zonelor din afara zonelor descărcate.

en: Duplicate
ro: Duplicare

en: Duplicate selection.
ro: Duplică selecția.

en: Exit
ro: Ieșire

en: Exit the application.
ro: Părăsiți aplicația

en: Expert Mode
ro: Mod Expert

en: Enable/disable expert mode
ro: Activează/dezactivează modul expert

en: Follow line
ro: Urmează linia

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
ro: Continuă desenarea unei linii care are noduri în comun cu altă linie.

en: Follow
ro: Urmărește

en: Fullscreen view
ro: Vedere pe tot ecranul

en: Toggle fullscreen view
ro: Comută vizualizarea pe tot ecranul

en: Export to GPX...
ro: Exportă ca GPX...

en: Export the data to GPX file.
ro: Exportă datele într-un fişier GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
ro: Nimic de exportat. Obţineţi mai întâi nişte date.

en: Export GPX file
ro: Exportă fișier GPX

en: Help
ro: Ajutor

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
ro: Afișează istoria informațiilor despre căile, nodurile, sau relațiile OSM.

en: Show history
ro: Arată istoric

en: History (web)
ro: Istoric (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
ro: Afișează istoricul informațiilor despre căi, noduri sau relații OSM în browser-ul web.

en: New offset
ro: Offset nou

en: Adjust the position of this imagery layer
ro: Ajustează poziția acestui strat de imagini

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
ro: Bookmark-ul pentru offset există deja. Suprascrie?

en: Adjust imagery offset
ro: Ajustează offset-ul imaginii

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
ro: Folosește săgețile sau mouse-ul pentru a ajusta offset-ul stratului de imagini.
    De asemenea poți introduce offset-ul spre est și nord în {0} coordonate.
    Dacă vrei să salvezi offset-ul într-un bookmark, introdu-i numele dedesubt.

en: Offset:
ro: Offset

en: Bookmark name:
ro: Nume bookmark

en: Advanced info
ro: Informații avansate

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
ro: Afișează informații avansate despre noduri, căi, sau relații OSM.

en: Advanced info (web)
ro: Informații avansate (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
ro: Afișează informațiile despre obiect a nodurilor, căilor sau relațiilor OSM în browser-ul web.

en: Invert Selection
ro: Inversează Selecția

en: Selection: {0}
ro: Selecție: {0}

en: Join overlapping Areas
ro: Unește zone care se suprapun

en: Joins areas that overlap each other
ro: Unește zone care se suprapun între ele

en: Please select at least one closed way that should be joined.
ro: Te rog selectează cel puțin o cale închisă care ar putea fi unită.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
ro: Una dintre căile selectate nu este închisă și prin urmare nu poate fi unită.

en: Join area confirmation
ro: Confirmă zonă de unit

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
ro[0]: Calea selectată are noduri care pot avea referințe nedescărcate.
ro[1]: Căile selectate au noduri care pot avea referințe nedescărcate.
ro[2]: Căile selectate au noduri care pot avea referințe nedescărcate.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
ro: Acest lucru poate duce la noduri ce pot fi șterse accidental.

en: Are you really sure to continue?
ro: Sunteți sigur că veți continua?

en: Please abort if you are not sure
ro: Te rog renunță dacă nu ești sigur

en: The selected area is incomplete. Continue?
ro: Zona selectată este incompletă. Continui?

en: No intersection found. Nothing was changed.
ro: Nu a fost găsită nicio intersecție. Nu s-a schimbat nimic.

en: Move tags from ways to relations
ro: Mută etichete de la căi la relații

en: Removed duplicate nodes
ro: Am șters nodurile duplicate

en: Added node on all intersections
ro: Am adăugat noduri la toate intersecțiile

en: Assemble new polygons
ro: Asamblează noi poligoane

en: Delete relations
ro: Șterge relații

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
ro: Șterge căi care nu fac parte dintr-un multipoligon interior

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
ro: Unele obiecte făceau parte din relații care au fost modificate.<br>Te rog verifică dacă nu au fost introduse erori.

en: Fix tag conflicts
ro: Repară conflictele din tag-uri

en: Split ways into fragments
ro: Împarte obiectele în fragmente

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
ro: Îmi pare rău, nu pot să manipulez relații pe multipoligoane cu margini exterioare multiple.

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
ro: Îmi pare rău, nu pot să manipulez un obiect exterior dintr-o relație multipoligon.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
ro: Îmi pare rău, nu pot să manipulez obiectele care sunt și înăuntru și în afara relațiilor multipoligon.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
ro: Îmi pare rău, nu pot să manipulez obiectele care sunt înăuntrul mai multor relații multipoligon.

en: Removed Element from Relations
ro: Am șters Element din Relații.

en: Remove tags from inner ways
ro: Șterge tag-urile din obiectele interioare

en: Joined overlapping areas
ro: Am unit suprafețele suprapuse

en: Join Node to Way
ro: Atașează Nodul unui Obiect

en: Include a node into the nearest way segments
ro: Include un nod în cel mai apropiat segment al unui obiect

en: Move Node onto Way
ro: Mută Nodul pe Obiect

en: No Shortcut
ro: Nici o scurtătură

en: Jump to Position
ro: Salt la poziție

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Rectified Image...
ro: Image Rectificată...

en: Visit Homepage
ro: Vizitați pagina proiectului

en: Add Rectified Image
ro: Adaugă Imagine Rectificată

en: Mirror
ro: În oglindă

en: left
ro: stânga

en: right
ro: la dreapta

en: Cannot move objects outside of the world.
ro: Nu pot muta obiecte în afara lumii.

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
ro[0]: Urmează să deschizi {0} fereastră browser.<br> Aceasta poate duce la aglomerarea ecranului cu ferestre de navigare<br>și poate dura mai mult timp până la finalizare.
ro[1]: Urmează să deschizi {0}  feresatră browser.<br> Aceasta poate duce la aglomerarea ecranului cu ferestre de navigare <br>și dura mai mult timp până la finalizare.

en: Continue
ro: Continuă

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
ro[0]: Click pentru a continua și deschide {0} navigatorul
ro[1]: Click pentru a continua și deschide {0} navigatoarele

en: Click to abort launching external browsers
ro: Click pentru a anula lansarea în execuție a navigatoarelor externe

en: Open...
ro: Deschide...

en: Open a file.
ro: Deschide un fişier.

en: Open an URL.
ro: Deschide un URL...

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
ro: Selectaţi în cazul în care datele ar trebui să fie descărcate într-un nou strat

en: Close dialog and cancel downloading
ro: Închide fereastra și anulează descărcarea

en: Preferences...
ro: Preferinţe...

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Redo
ro: Refă

en: Redo the last undone action.
ro: Refă ultima acţiune anulată.

en: Rename layer
ro: Redenumire strat

en: Also rename the file
ro: Şi redenumeşte şi fişierul

en: Please select at least one way.
ro: Selectează te rog cel puțin o cale.

en: Save
ro: Salvează

en: Save the current data.
ro: Salvează datele curente.

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: File exists. Overwrite?
ro: Fişierul există. Îl suprascriu?

en: Save the current data to a new file.
ro: Salvează datele curente într-un fişier nou.

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
ro: Selectați obiectele copil (noduri de cale și membri ai relației) care sunt partajate de toate obiectele din selecția curentă

en: Layers
ro: Straturi

en: Simplify Way
ro: Simplifică Calea

en: This can lead to broken relations.
ro: Acest lucru poate duce la ruperea relațiilor.

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
ro[0]: Dezlipirea posibil să fi afectat {0} relație: {1}
ro[1]: Dezlipirea posibil să fi afectat {0} relații: {1}
ro[2]: Dezlipirea posibil să fi afectat {0} de relații: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
ro[0]: Asigurați-vă că relația nu a fost ruptă!
ro[1]: Asigurați-vă că relațiile nu au fost rupte!
ro[2]: Asigurați-vă că relațiile nu au fost rupte!

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo the last action.
ro: Anulează ultima acţiune.

en: Update data
ro: Actualizează datele

en: No changes to upload.
ro: Nu sunt schimbări de transmis.

en: Nothing to upload. Get some data first.
ro: Nimic de transmis. Mai întâi obţineţi nişte date.

en: Upload selection
ro: Încarcă selecție

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Apropie

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
ro: Zoom dezactivat deoarece stratul acestei relații nu este activ

en: Roles in relations referring to
ro: Roluri în relațiile referitoare la

en: Downloading GPS data
ro: Descarc date GPS

en: Downloaded GPX Data
ro: Descarcă date GPX

en: Downloading data
ro: Descarc date

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
ro: ({0}/{1}) Încărcarea părinților din relația {2}

en: Delete nodes or ways.
ro: Șterge noduri sau căi

en: Add node
ro: Adaugă nod

en: Add a new node to an existing way
ro: Adaugă nod nou la o cale existentă

en: Create new node.
ro: Creează nod nou

en: Start new way from last node.
ro: Începe cale nouă de la ultimul nod

en: Add selection to relation
ro: Adăugați selecție la relație

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
ro: {0}Adăugați selecție la relație{1}: Verificați fiecare relație pentru a evita daunele!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
ro[0]: Adăugați selecția la {0} relație
ro[1]: Adăugați selecția la {0} relații
ro[2]: Adăugați selecția la {0} de relații

en: Delete the selected relation
ro: Ștergeți relația selectată

en: Download all members of the selected relations
ro: Descărcați toți membrii relațiilor selectate

en: Download relation with members
ro: Descărcați relație cu membrii

en: Download incomplete members of selected relations
ro: Descărcați membrii incompleți ai relațiilor selectate

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
ro: Creați o copie a acestei relații și deschideți-o într-o altă fereastră de editor

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
ro: Sunteți pe cale să duplicați relația {0}: {1}<br/>Acest pas este rareori necesar. Chiar doriți să duplicați?

en: Duplicate relation?
ro: Duplicați relația?

en: Edit
ro: Editare

en: Call relation editor for selected relation
ro: Apelează la editorul de relații pentru relația selectată

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
ro[0]: Sunteți pe cale să deschideți <b>{0}</b> editor de relații.<br/>Doriți să continuați?
ro[1]: Sunteți pe cale să deschideți simultan <b>{0}</b> editoare de relații diferite.<br/>Doriți să continuați?
ro[2]: Sunteți pe cale să deschideți simultan <b>{0}</b> de editoare de relații diferite.<br/>Doriți să continuați?

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
ro: Aplatizați recursiv această relație într-o singură pistă gpx, începând cu primul membru și continuând succesiv până la ultimul.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
ro: Aplatizați recursiv această relație într-o singură pistă gpx, începând cu ultimul membru și continuând succesiv până la primul.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
ro: pe baza datelor privind relația de rute osm, timestamps-urile sunt sintetice

en: Selected Relations
ro: Relații Selectate

en: List of recent relations
ro: Listă a relațiilor recente

en: Open recent relation
ro: Deschide relație recentă

en: Relation Editor: {0}
ro: Editor de Relații: {0}

en: Select in relation list
ro: Selectați în lista de relații

en: Select relation in relation list.
ro: Selectați relație din lista de relații.

en: Add the members of all selected relations to current selection
ro: Adăugați membrii tuturor relațiilor selectate din selecția curentă

en: Select the members of all selected relations
ro: Selectați membrii tuturor relațiilor selectate

en: Add the selected relations to the current selection
ro: Adăugați relațiile selectate la selecția curentă

en: Set the current selection to the list of selected relations
ro: Setați selecția curentă la lista de relații selectate

en: Select relation (add)
ro: Selectați relație (adăugare)

en: Select relation
ro: Selectați relație

en: Search...
ro: Caută...

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
ro: <html>{0} relații formează un ciclu deoarece se referă unele la altele.<br>JOSM nu le poate încărca. Vă rugăm editați relațiile și să eliminați dependența ciclică.</html>

en: Relation ...
ro: Relație ...

en: ... refers to relation
ro: ... se referă la relație

en: Add relation {0}
ro: Adăugați relația {0}

en: Change relation {0}
ro: Modificați relația {0}

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
ro: Eliminați "{0}" pentru relația ''{1}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
ro: Setați {0}={1} pentru relația ''{2}''

en: object | objects
ro[0]: obiect
ro[1]: obiecte
ro[2]: de obiecte

en: Change relation member role for {0} {1}
ro: Schimbare rol membru relație pentru {0} {1}

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
ro[0]: Șterge {0} cale
ro[1]: Șterge {0} căi
ro[2]: Șterge {0} căi

en: UNKNOWN
ro: NECUNOSCUT

en: incomplete
ro: incomplet

en: node | nodes
ro[0]: nod
ro[1]: noduri
ro[2]: de noduri

en: way | ways
ro[0]: cale
ro[1]: căi
ro[2]: de căi

en: selected
ro: selectat

en: background
ro: fundal

en: Show this help
ro: Arată acest ajutor

en: unknown
ro: necunoscut

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
ro: Ignoră URL greșit: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
ro: Se ingoră fişierul URL prost format: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
ro: Parametrul "downloadgps" nu acceptă nume de fișiere sau URL-uri

en: Unknown host
ro: Gazdă necunoscută

en: usage
ro: utilizare

en: options
ro: opţiuni

en: Standard unix geometry argument
ro: Argument geometrie unix standard

en: Download the bounding box
ro: Descarcă perimetrul selectat

en: Select with the given search
ro: Selectează cu căutarea dată

en: Reset the preferences to default
ro: Restabileşte preferinţele implicite

en: examples
ro: exemple

en: Creating main GUI
ro: Se creează interfața grafică

en: Updating user interface
ro: Actualizare interfață utilizator

en: Initializing OSM API
ro: Inițializare API OSM

en: Initializing validator
ro: Inițializare validator

en: Initializing map styles
ro: Inițializare stiluri hartă

en: Loading imagery preferences
ro: Încărcarea preferințelor pentru fundal

en: scale
ro: scală

en: Username
ro: Nume utilizator

en: deleted
ro: şters

en: Key
ro: Cheie

en: Value
ro: Valoare

en: none
ro: nici unul

en: Remove
ro: Elimină

en: New value
ro: Valoare nouă

en: Command Stack
ro: Stivă comenzi

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ro: Deschide o listă cu toate comenzile (zonă tampon pentru anulare).

en: Resolve
ro: Rezolvă

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
ro: Deschide un dialog de îmbinare a tuturor elementelor selectate din lista de mai sus.

en: Add
ro: Adaugă

en: Open a list of all loaded layers.
ro: Deschide o listă cu toate straturile încărcate.

en: Object type:
ro: Tip obiect:

en: Choose the OSM object type
ro: Alegeţi tipul de obiect OSM

en: Object ID:
ro: ID-ul obiectului:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
ro: Introduceți ID-ul obiectului care ar trebui să fie descărcat

en: New
ro: Arhivă nouă

en: Search
ro: Căutare

en: add to selection
ro: adaugă la selecţie

en: remove from selection
ro: elimină din selecţie

en: Selection
ro: Selecţie

en: Open a selection list window.
ro: Deschide o fereastra cu o listă de selecţie.

en: Name
ro: Nume

en: Date
ro: Dată

en: Copy of {0}
ro: Copiaza {0}

en: Copy {1} of {0}
ro: Copiaza {1} din {0}

en: Color
ro: Culoare

en: Merge
ro: Fuzionează

en: Move the selected layer one row down.
ro: Mută stratul selectat un rând în jos.

en: Move the selected layer one row up.
ro: Mută stratul selectat un rând în sus.

en: Toggle visible state of the selected layer.
ro: Comută starea vizibilă a stratului selectat.

en: Delete the selected key in all objects
ro: Şterge cheia selectată din toate obiectele

en: Add a new key/value pair to all objects
ro: Adaugă o nouă pereche cheie/valoare tuturor obiectelor

en: Edit the value of the selected key for all objects
ro: Editează valoarea cheii selectata pentru toate obiectele

en: Please select a key
ro: Vă rog selectaţi o cheie

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Download object
ro: Descărcaţi obiect

en: Start downloading
ro: Începe descărcarea

en: OpenStreetMap data
ro: Date OpenStreetMap

en: Raw GPS data
ro: Date GPS neprelucrate

en: Object
ro: Obiect

en: Password
ro: Parolă

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ro: Atenţie: Parola este transferată necriptată.

en: Objects to add:
ro: Obiecte de adăugat:

en: Objects to modify:
ro: Obiecte de modificat:

en: Objects to delete:
ro: Obiecte de şters:

en: All Formats
ro: Toate Formatele

en: GPS track description
ro: descrierea pistei gps

en: Add author information
ro: Adaugă informaţii despre autor

en: Real name
ro: Nume real

en: Copyright (URL)
ro: Drepturi de autor (adresă)

en: Predefined
ro: Predefinit

en: Copyright year
ro: An drepturi de autor

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Export options
ro: Opţiuni exportare

en: Choose a predefined license
ro: Alegeţi o licenţă predefinită

en: Customize Color
ro: Personalizează culoarea

en: Default
ro: Implicit

en: Choose a color
ro: Alegeţi o culoare

en: Save GPX file
ro: Salvează fișier GPX

en: Save Layer
ro: Salvează Strat

en: {0} consists of:
ro: {0} constă în:

en: Save anyway
ro: Salvează oricum

en: Conflicts
ro: Conflicte

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
ro: Există conflicte nerezolvate. Conflictele nu vor fi salvate şi se vor trata ca şi cum aţi refuzat totul. Continui?

en: Save OSM file
ro: Salvează fișier OSM

en: Geotagged Images
ro: Imagini geoetichetate

en: Reading {0}...
ro: Citesc {0}...

en: Convert to data layer
ro: Converteşte la strat de date

en: Error while parsing {0}
ro: Eroare la prelucrarea {0}

en: Could not read "{0}"
ro: Nu am putut citi "{0}"

en: gps point
ro: punct gps

en: Import images
ro: Importă imagini

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ro: Trebui să reponiţi JOSM pentru ca anumite opţiuni să aibă efect.

en: Colors
ro: Culori

en: Choose
ro: Alegeţi

en: Choose a color for {0}
ro: Alegeţi o culoare pentru {0}

en: Colors used by different objects in JOSM.
ro: Culori utilizate de diferite obiecte în JOSM.

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
ro: Diferite opţiuni care influenţează reprezentarea vizuală a întregului program.

en: Draw Direction Arrows
ro: Desenează săgeţi direcţionale

en: OSM Data
ro: Date OSM

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
ro: Forţează desenarea liniilor dacă datele importate nu conţin informatii despre linii.

en: Draw larger dots for the GPS points.
ro: Desenează puncte mai pari pentru punctele GPS.

en: Look and Feel
ro: Aspect

en: Language
ro: Limbă

en: Please select the row to delete.
ro: Vă rog selectaţi rândul care va fi şters.

en: Layer
ro: Strat

en: Projection method
ro: Metodă de proiecţie

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
ro: Proiecția {0} nu a putut fi activată. Se folosește Mercator.

en: Change {0} object | Change {0} objects
ro[0]: Schimb {0} obiect
ro[1]: Schimb {0} obiecte
ro[2]: Schimb {0} de obiecte

en: Error parsing {0}:
ro: Eroare la prelucrarea {0}:

en: <different>
ro: <diferit>

en: Please select the row to edit.
ro: Vă rog selectaţi rândul care va fi editat.

en: Delete the selected source from the list.
ro: Şterge sursele selectate din listă.

en: Illegal object with ID=0.
ro: Obiect ilegal cu id=0

en: Downloading points {0} to {1}...
ro: Descarc punctele {0} până la {1}...

en: Contacting OSM Server...
ro: Se contactează Serverul OSM...

en: Downloading OSM data...
ro: Descarc datele OSM...

en: Save user and password (unencrypted)
ro: Salvează nume utilizator şi parolă (necriptate)

en: Cause:
ro: Cauza:

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
ro: {0}: opțiunea ''{1}'' necesită un parametru

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
ro: {0}: opțiunea ''{1}'' nu este clară

en: {0} completed in {1}
ro: {0} completat în {1}

en: View
ro: Vizualizare

en: Image
ro: Imagine

en: Zoom
ro: Apropie

en: Change Properties
ro: Modificare proprietăţi

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
ro: Setaţi elementele selectate de pe hartă ca elemente selectate din lista de mai sus.

en: Tools
ro: Unelte

en: Unknown file extension: {0}
ro: Extensie fişier necunoscută : {0}

en: coordinates
ro: coordonate

en: unnamed
ro: fără nume

en: Download referrers
ro: Descărcaţi referințele

en: Revert
ro: Anulează
