josm - en to fo translation catalogue (13563 entries)

en: About
fo: Um

en: Display the about screen.
fo: Vís um skermin.

en: Help: {0}
fo: Hjálp: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
fo: Java OpenStreetMap Ritil

en: Version {0}
fo: Útgáva{0}

en: Last change at {0}
fo: Seinasta broyting kl. {0}

en: Java Version {0}
fo: Java útgáva{0}

en: Homepage
fo: Heimasíða

en: Translations
fo: Umsetingar

en: Follow us on
fo: Fylg okkum á

en: Preferences are stored in {0}
fo: Stillingar eru goymdar í {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
fo: Symbolisk nøvn á mappur og teir veruligu slóðirnar:

en: Info
fo: Kunning

en: Readme
fo: Les mig

en: Revision
fo: Slepping

en: Contribution
fo: Umdámi

en: License
fo: Loyvi

en: Plugins
fo: Ískoytisforrit

en: Installation Details
fo: Uppsetingar smálutir

en: Translators
fo: Týðarar

en: About JOSM...
fo: Um JOSM...

en: OK
fo: Góðt

en: Report bug
fo: Melda feil

en: unset
fo: ósett

en: Open directory
fo: Opna mappu

en: Failed to locate resource ''{0}''.
fo: Fekk ikki funnið tilfari ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
fo: Miseydnaðist at lesa tilfari ''{0}'', feilurin er {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
fo: Vinarliga vel minst ein knút, veg ella samband, ið longu er uppsentin.

en: Warning
fo: Ávaring

en: Please select the target layer.
fo: Vinarliga vel mál-lagið.

en: Select target layer
fo: Vel mál-lag

en: Cancel
fo: Angra

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
fo: <html>Eingin lág eru tøk til at samanføra keldu-lagið<br>''{0}''<br>við.</html>

en: No target layers
fo: Ongi mál-lág

en: Select
fo: Vel

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
fo: Velur teir elementini á kortinum, ið eru vald í listanum omanfyri.

en: History
fo: Søga

en: Download and show the history of the selected objects
fo: Heinta og vísa søguna hjá valdu eindunum

en: Select WMS layers
fo: Vel WMS-lág

en: Add layers
fo: Legg lág afturat

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
fo: Tíðarfilter fyri "{0}", sum til dømis "{1}"

en: Invalid service URL.
fo: Ógildugt tænastu-URL.

en: WMS Error
fo: WMS-feilur

en: Could not retrieve WMS layer list.
fo: Kundi ikki heinta WMS-lagalista.

en: Could not parse WMS layer list.
fo: Kundi ikki tolka WMS-lagalista.

en: Could not parse WMTS layer list.
fo: Kundi ikki tolka WMTS-lagalista.

en: WMTS Error
fo: WMTS-feilur

en: Error
fo: Feilur

en: Select image format for WMS layer
fo: Vel myndasnið til WMS-lagið

en: Show only layers for current view
fo: Vís einans lág fyri núverandi sjón

en: Add Node...
fo: Legg knút afturat...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
fo: Legg eina knút afturat við at skriva breidd / longd ella easting / northing.

en: Tools: {0}
fo: Amboð: {0}

en: Align Nodes in Circle
fo: Rætta knútar í sirkul

en: Move the selected nodes into a circle.
fo: Flyt valdu knútarnar í ein sirkul.

en: Selection could not be used to align in circle.
fo: Valið kundi ikki nýtast til at rætta í sirkul.

en: Nothing changed
fo: Einki broytt

en: Please select only one node as center.
fo: Vinarliga vel bert ein knút sum miðdepil.

en: Align each Way in Circle
fo: Rætta hvønn veg í sirkul

en: One or more nodes involved in this action may have additional referrers.
fo: Ein ella fleiri knútar í hesum verki kunnu hava aðrar tilvísanir.

en: Not enough nodes to calculate center.
fo: Ikki nógvir knútar til at reikna miðdepil.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
fo: Kann ikki finna miðdepil fyri hesa geometri.

en: Align Nodes in Line
fo: Rætta knútar í linju

en: Move the selected nodes in to a line.
fo: Flyt valdu knútarnar í eina linju.

en: Please select at least three nodes.
fo: Vinarliga vel minst tríggjar knútar.

en: Can not align a polygon. Abort.
fo: Kann ikki rætta ein polygon. Avbryt.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
fo: Kann ikki løysa skurðpunkt av trimum ella fleiri vegum. Avbryt.

en: Two parallels ways found. Abort.
fo: Tveir parallelir vegir funnir. Avbryt.

en: data
fo: dáta

en: layer
fo: lag

en: selection
fo: val

en: conflict
fo: stridur

en: download
fo: heinta

en: previous
fo: fyrra

en: next
fo: næsta

en: Nothing selected to zoom to.
fo: Einki valt til at zooma til.

en: Information
fo: Upplýsingar

en: Zoom to {0}
fo: Zoom til {0}

en: Zoom the view to {0}.
fo: Zoom sýnina til {0}.

en: View: {0}
fo: Sýn: {0}

en: No conflicts to zoom to
fo: Ongir stridir at zooma til

en: Changeset Manager
fo: Broytasett Handil

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
fo: Veksla sýnileikan á Broytasett Handil vindeyga

en: Windows: {0}
fo: Vindeygur: {0}

en: Close open changesets...
fo: Lat aftur opin broytasett...

en: Close open changesets
fo: Lat aftur opin broytasett

en: File: {0}
fo: Fíla: {0}

en: There are no open changesets
fo: Eingin opin broytasett eru til

en: No open changesets
fo: Eingin opin broytasett

en: Downloading open changesets ...
fo: Heintar opin broytasett ...

en: Combine Way
fo: Samanset Veg

en: Combine several ways into one.
fo: Set fleiri vegir saman í ein.

en: Change directions?
fo: Broyt stefnur?

en: Reverse and Combine
fo: Vend og Samanset

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
fo: Vegirnir kunnu ikki verða samansettir í teirra núverandi stefnum. Vilt tú venda nakrar av teimum?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
fo: Kundi ikki samansetja vegir<br>(Teir kundu ikki verða samansettir í eina kettu av knútum)

en: Reverse Ways
fo: Vend Vegir

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
fo[0]: Samanset {0} veg
fo[1]: Samanset {0} vegir

en: Please select at least two ways to combine.
fo: Vinarliga vel minst tveir vegir at samansetja.

en: You should use {0}->{1}({2}) first.
fo: Tú burdi brúka {0}->{1}({2}) fyrst.

en: Combine confirmation
fo: Samansetingar váttan

en: You are about to combine ways which can be members of relations not yet downloaded.<br>This can lead to damaging these parent relations (that you do not see).<br>{0}<br><br>Do you really want to combine without downloading?
fo: Tú ert í lagi fyri at samansetja vegir, ið kunnu vera limir í sambørum, ið enn ikki eru heintaðir.<br>Hetta kann skaða hesi upphavssambøk (sum tú ikki sært).<br>{0}<br><br>Vilt tú veruliga samansetja uttan at heinta?

en: Copy
fo: Avrita

en: Copy selected objects to paste buffer.
fo: Avrita valdu eindirnar til innlimingarbuffer.

en: Edit: {0}
fo: Broyt: {0}

en: Please select something to copy.
fo: Vinarliga vel eitt at avrita.

en: Copy Coordinates
fo: Avrita Koordinatir

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
fo: Avrita koordinatir av valdum knútum til klippiborð.

en: Copy server URLs
fo: Avrita tænastu URLs

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
fo: Avrita tænastu URLs av valdum eindum til klippiborð.

en: Create Circle
fo: Upprætta Sirkul

en: Create a circle from three selected nodes.
fo: Upprætta ein sirkul úr trimum valdum knútum.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
fo: Vinarliga vel nákvæmlega tveir ella tríggir knútar ella ein veg við nákvæmlega tveimum ella trimum knútum.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
fo: Hesir knútar eru ikki í einum sirkli. Avbryti.

en: Cannot add a node outside of the world.
fo: Kann ikki leggja knút uttanfyri heimin.

en: Update multipolygon
fo: Dagfør fleirpolygon

en: Create multipolygon
fo: Upprætta fleirpolygon

en: No data loaded.
fo: Ongin dátu heintað.

en: You must select at least one way.
fo: Tú mást velja minst ein veg.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
fo[0]: Ikki-Veg limur fjernaður úr fleirpolygoni
fo[1]: Ikki-Veg limir fjernaðir úr fleirpolygoni

en: Delete
fo: Strika

en: Delete selected objects.
fo: Strika valdu eindirnar.

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.
fo: Tú ert í lagi fyri at strika knútar, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru heintaðar.

en: You are about to delete ways which can have other referrers not yet downloaded.
fo: Tú ert í lagi fyri at strika vegir, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru heintaðar.

en: You are about to delete relations which can have other referrers not yet downloaded.
fo: Tú ert í lagi fyri at strika sambøk, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru heintaðar.

en: You are about to delete primitives which can have other referrers not yet downloaded.
fo: Tú ert í lagi fyri at strika frumeindir, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru heintaðar.

en: Delete confirmation
fo: Strikingarváttan

en: {0}<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
fo: {0}<br>Hetta kann valda trupulleikum, tí aðrar eindir (sum tú ikki sært) kunnu nýta tey.<br>Vilt tú veruliga strika?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
fo: Tú ert í lagi fyri at strika ófullkomnar eindir.<br>Hetta mun valda trupulleikum, tí tú sært ikki hina veruligu eindina.<br>Vilt tú veruliga strika?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
fo[0]: Tú ert í lagi fyri at strika {0} samband: {1}<br/>Hetta stig er sjáldan nauðsynligt og kann ikki lettliga afturgongast eftir at verða uppsentin til ambætaran.<br/>Vilt tú veruliga strika?
fo[1]: Tú ert í lagi fyri at strika {0} sambøk: {1}<br/>Hetta stig er sjáldan nauðsynligt og kann ikki lettliga afturgongast eftir at verða uppsentin til ambætaran.<br/>Vilt tú veruliga strika?

en: Delete relation?
fo: Strika samband?

en: Delete Layer
fo: Strika Lag

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
fo: Strika tað virka lagið. Strikar ikki tilknýtta fíluna.

en: Dialogs panel
fo: Samráðingarpanel

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
fo: Veksla samráðingarpanel, maksimera kortvísing

en: Saving file {0}...
fo: Goymi fílu {0}...

en: Successfully saved file {0}
fo: Fíla {0} goymd

en: Distribute Nodes
fo: Fordel Knútar

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
fo: Fordel valdu knútarnar til javnar fjarlægðir eftir einari linju.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
fo: Forðist {0} knútar við null-koordinatir

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
fo: Vinarliga vel :
    * Ein veg uttan sjálvskurð við høgst tveimum av sínum knútum;
    * Tríggjar knútar.

en: Download data
fo: Heinta dátu

en: Download data...
fo: Heinta dátu...

en: Download map data from a server of your choice
fo: Heinta kortdátu frá einum ambætara av tínum vali

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
fo[0]: <html>Hetta verki krevur {0} einstakt<br>heintingarbeiðni. Vilt tú<br>halda fram?</html>
fo[1]: <html>Hetta verki krevur {0} einstakar<br>heintingarbeiðnir. Vilt tú<br>halda fram?</html>

en:   adding {0} {1}
fo:   leggur afturat {0} {1}

en: Calculating Download Area
fo: Roknar heintingarumráði

en: Download along...
fo: Heinta eftir...

en: Download OSM data along the selected ways.
fo: Heinta OSM-dátu eftir valdu vegunum.

en: Download Along
fo: Heinta Eftir

en: Please select 1 or more ways to download along
fo: Vinarliga vel 1 ella fleiri vegir at heinta eftir

en: Download from OSM along selected ways
fo: Heinta frá OSM eftir valdu vegunum

en: Download notes in current view
fo: Heinta minnismiðar í gjaldandi vísing

en: Download in current view
fo: Heinta í gjaldandi vísing

en: Download map data from the OSM server in current view
fo: Heinta kortdátu frá OSM-ambætaranum í gjaldandi vísing

en: Download object...
fo: Heinta eind...

en: Download OSM object by ID
fo: Heinta OSM-eind eftir ID

en: Download parent ways/relations...
fo: Heinta upphavsvegir/sambøk...

en: Download objects referring to one of the selected objects
fo: Heinta eindir, sum vísa á ein av valdu eindunum

en: Draw boundaries of downloaded data
fo: Tekna mark teirra heintaðu dátu

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
fo: Loyv/forðist skákut bakgrundsrendering av økjum uttanfyri tey heintaðu øki.

en: Duplicate
fo: Avrita

en: Duplicate selection.
fo: Avrita val.

en: Exit
fo: Fara út

en: Exit the application.
fo: Fara úr forritinum.

en: Expert Mode
fo: Fagfólkastøða

en: Enable/disable expert mode
fo: Loyv/forðist fagfólkastøðu

en: Follow line
fo: Fylg linju

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
fo: Heldur fram við at tekna eina linju, ið deilir knútum við aðra linju.

en: Follow
fo: Fylg

en: Fullscreen view
fo: Fullskermur vísing

en: Toggle fullscreen view
fo: Veksla fullskerm vísing

en: Export to GPX...
fo: Útflyt til GPX...

en: Export the data to GPX file.
fo: Útflyt dátuna til GPX fílu.

en: Nothing to export. Get some data first.
fo: Einki at útflyta. Fáa fyrst nakaða dátu.

en: Export GPX file
fo: Útflyt GPX fílu

en: Help
fo: Hjálp

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
fo: Vís søguupplýsingar um OSM vegir, knútar ella sambøk.

en: Show history
fo: Vís søgu

en: History (web)
fo: Søga (vevur)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
fo: Vís søguupplýsingar um OSM vegir, knútar ella sambøk í vevkaga.

en: New offset
fo: Nýggjur forskoyting

en: Adjust the position of this imagery layer
fo: Stilla staðsetingina á hesum myndlagi

en: Overwrite
fo: Yvurskriva

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
fo: Forskeytingarbókamerki er longu til. Yvurskriva?

en: Adjust imagery offset
fo: Stilla myndlags forskoyting

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
fo: Brúka pílastriklatur ella draga myndlagið við músini at stilla forskoytingina.
    Tú kanst eisini skriva eystur- og norðurforskeyting í {0} koordinatunum.
    Vilt tú goyma forskoytingina sum bókamerki, skriva bókamerkiheiti niðanfyri

en: Offset:
fo: Forskeyting:

en: Bookmark name:
fo: Bókamerkiheiti:

en: Advanced info
fo: Víðkaðar upplýsingar

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
fo: Vís víðkaðar eindaupplýsingar um OSM knútar, vegir ella sambøk.

en: Advanced info (web)
fo: Víðkaðar upplýsingar (vevur)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
fo: Vís eindaupplýsingar um OSM knútar, vegir ella sambøk í vevkaga.

en: Invert Selection
fo: Vend val

en: Selection: {0}
fo: Úrslit: {0}

en: Join overlapping Areas
fo: Samanset overlappandi øki

en: Joins areas that overlap each other
fo: Samanset øki ið overlappa hvør annan

en: Please select at least one closed way that should be joined.
fo: Vinarliga vel minst ein læst veg, ið skal samansetast.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
fo: Ein av valdu vegunum er ikki læstur og kann tí ikki samansetast.

en: Join area confirmation
fo: Samansetingar váttan fyri øki

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
fo[0]: Valdi vegurin hevur knútar, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru heintaðar.
fo[1]: Valdu vegirnir hava knútar, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru heintaðar.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
fo: Hetta kann føra til, at knútar verða strikaðir tilvildarliga.

en: Are you really sure to continue?
fo: Ert tú veruliga vísur í at halda fram?

en: Please abort if you are not sure
fo: Vinarliga avbryt um tú ert ikki vísur

en: The selected area is incomplete. Continue?
fo: Valda økið er ófullkomið. Halda fram?

en: No intersection found. Nothing was changed.
fo: Eingin skurður funnin. Einki var broytt.

en: Move tags from ways to relations
fo: Flyt merkiloyvir frá vegum til sambøk

en: Removed duplicate nodes
fo: Fjernaðir duplikátknútar

en: Removed now unreferrenced nodes
fo: Fjernaðir nú ótilvísandi knútar

en: Added node on all intersections
fo: Lagt knút á allar skurðir

en: Keep older versions
fo: Goym eldri útgávur

en: Assemble new polygons
fo: Set saman nýggj polygon

en: Delete relations
fo: Strika sambøk

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
fo: Strika vegir, ið ikki eru partur av einum innanmultipolygoni

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
fo: Summar av vegunum vóru partur av sambøkum, ið eru broytt.<br>Vinarliga vátta, at eingin feilur eru innførdir.

en: Fix tag conflicts
fo: Laga merkiloyvakonfliktir

en: Split ways into fragments
fo: Kloyv vegir í brot

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
fo: Tíverri. Kann ikki handtera multipolygonsambøk við fleiri ytirvegum.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
fo: Kann ikki samanseta innari og ytri vegir av einum multipolygoni

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
fo: Tíverri. Kann ikki handtera veg, ið er ytri í fleiri multipolygonsambøkum.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
fo: Tíverri. Kann ikki handtera veg, ið er bæði innari og ytri í multipolygonsambøkum.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
fo: Tíverri. Kann ikki handtera veg, ið er innari í fleiri multipolygonsambøkum.

en: Removed Element from Relations
fo: Fjernað eind úr sambøkum

en: Remove tags from inner ways
fo: Fjerna merkiloyvir frá innari vegum

en: Joined overlapping areas
fo: Samansett overlappandi øki

en: Join Node to Way
fo: Samanset knút við veg

en: Include a node into the nearest way segments
fo: Inkludera ein knút í næstu vegskeið

en: Move Node onto Way
fo: Flyt knút á veg

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
fo: Flyt knútin á næstu vegskeið og inkludera hann

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
fo: Fleiri málvegir, eingin fellur punktur funnin. Einki var broytt.

en: No Shortcut
fo: Einki snarvegskeyti

en: Operation was not performed, as per {0} preference
fo: Virkni var ikki útførd, samkvæmt {0} stillingum

en: Jump to Position
fo: Hopp til staðseting

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
fo: Opnar ein dialog, ið loyvir at hoppa til ein serstakan stað

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
fo: Skriva breidd/longd fyri at hoppa til staðseting.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
fo: Tú kanst eisini líma inn ein URL frá www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
fo: Skriva eitt staðarnavn at leita eftir

en: Latitude
fo: Breiddargráda

en: Longitude
fo: Longdargráda

en: Zoom (in metres)
fo: Zoom (í metrum)

en: URL
fo: Slóð

en: Jump there
fo: Hoppa til

en: Jumping to: {0}
fo: Hoppar til: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
fo: Kundi ikki tolka breidd, longd ella zoom. Vinarliga kanna.

en: Unable to parse Lon/Lat
fo: Kann ikki tolka longd/breidd

en: Rectified Image...
fo: Rættað mynd...

en: Download Rectified Images From Various Services
fo: Heinta rættaðar myndir frá ymiskum tænastum

en: Imagery: {0}
fo: Mynd: {0}

en: Custom WMS Link
fo: Tillaga WMS leinkja

en: Supported Rectifier Services:
fo: Undirstødda rættingartænastur:

en: Visit Homepage
fo: Vitja heimasíðu

en: WMS URL or Image ID:
fo: WMS slóð ella Mynd ID:

en: Add Rectified Image
fo: Legg afturat rættaða mynd

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
fo: Kundi ikki finna samsvarandi leinkju ella id hjá valdu tænastuni. Vinarliga royn aftur.

en: No valid WMS URL or id
fo: Ongin gildig WMS slóð ella id

en: Merge layer
fo: Samanset lag

en: Merge the current layer into another layer
fo: Samanset tað verandi lagið í annað lag

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
fo: Klipp tíðarliga overlappandi partar av sporum

en: Merging layers with different upload policies
fo: Samanseting av lógum við ymiskum uppsendingarreglum

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
fo: Tú ert í lagi fyri at samanseta dátu millum lóg ''{0}'' og ''{1}''.<br /><br />Hesu lóg hava ymiskar uppsendingarreglur og eigdu ikki at verða samansett sum hetta.<br />Samanseting av teimum mun føra til at strangari reglurnar (uppsending frárádd) verða nýttar fyri ''{1}''.<br /><br /><b>Hetta er ikki tilrádd háttur at samanseta slíka dátu</b>.<br />Tú eigur heldur at kanna og samanseta hvørja eind, eina í einum, við at nýta ''<i>Samanset val</i>''.<br /><br />Ert tú vísur í at halda fram?

en: Ignore this hint and merge anyway
fo: Forða hesum ávaringi og samanset tó

en: Merge Nodes
fo: Samanset Knútar

en: Merge nodes into the oldest one.
fo: Samanset knútar í tann elsta.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
fo: Vinarliga vel minst tveir knútar at samanseta ella ein knút ið er nærindis øðrum knúti.

en: Abort Merging
fo: Avbryt Samanseting

en: Click to abort merging nodes
fo: Klikk fyri at avbryta samanseting av knútum

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
fo: Kann ikki samanseta knútar: Måtti strika veg {0} ið enn verður nýttur av {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
fo[0]: Samanset {0} knút
fo[1]: Samanset {0} knútar

en: Merge selection
fo: Samanset val

en: Merge the currently selected objects into another layer
fo: Samanset valdu eindirnar í annað lag

en: Merging too many objects with different upload policies
fo: Samanseting av ov nógvum eindum við ymiskum uppsendingarreglum

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
fo: Tú ert í lagi fyri at samanseta meira enn 1 eind millum lóg ''{0}'' og ''{1}''.<br /><br /><b>Hetta er ikki tilrádd háttur at samanseta slíka dátu</b>.<br />Tú eigur heldur at kanna og samanseta hvørja eind, <b>eina í einum</b>.<br /><br />Ert tú vísur í at halda fram?

en: Mirror
fo: Spegl

en: Mirror selected nodes and ways.
fo: Spegla valdar knútar og vegir.

en: Please select at least one node or way.
fo: Vinarliga vel minst ein knút ella ein veg.

en: up
fo: upp

en: left
fo: vinstra

en: right
fo: høgra

en: down
fo: niður

en: Move objects {0}
fo: Flyt lutir {0}

en: Move {0}
fo: Flyt {0}

en: Moves Objects {0}
fo: Flytur lutir {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
fo: Kann ikki flyta lutir úti í heiminum.

en: Move Node...
fo: Flyt knút...

en: Edit latitude and longitude of a node.
fo: Rætta breidd og longd á einum knúti.

en: New Layer
fo: Nýtt lag

en: Create a new map layer.
fo: Stovna eitt nýtt kortlag.

en: Open {0}
fo: Opna {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
fo[0]: Tú ert við at opna {0} kagga.<br>Hetta kann fylla skermin við kaggum<br>og taka long tíð at lúka.
fo[1]: Tú ert við at opna {0} kaggar.<br>Hetta kann fylla skermin við kaggum<br>og taka long tíð at lúka.

en: Continue
fo: Halt áfram

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
fo[0]: Trýst fyri at halda áfram og opna {0} kagga
fo[1]: Trýst fyri at halda áfram og opna {0} kaggar

en: Click to abort launching external browsers
fo: Trýst fyri at avbryta opnan av eksternum kaggum

en: URL Files
fo: URL-fílur

en: Open...
fo: Opna...

en: Open a file.
fo: Opna ein fílu.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
fo: Fíla ''{0}'' fannst ikki.

en: Opening files
fo: Opnar fílur

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
fo[0]: Kann ikki opna {0} fílu við fílu innføranum ''{1}''.
fo[1]: Kann ikki opna {0} fílur við fílu innføranum ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
fo[0]: Kann ikki opna {0} fílu tí fílan finst ikki ella eingin høvugur fílu innføri er tøkur.
fo[1]: Kann ikki opna {0} fílur tí fílurnar finna ikki ella eingin høvugur fílu innføri er tøkur.

en: no importer
fo: eingin innføri

en: does not exist
fo: finst ikki

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
fo: <html>Kann ikki opna mappuna ''{0}''.<br>Vinarliga vel ein fílu.</html>

en: Open file
fo: Opna fílu

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
fo[0]: Opnar {0} fílu...
fo[1]: Opnar {0} fílur...

en: Opening file ''{0}'' ...
fo: Opnar fíluna ''{0}'' ...

en: Which tasks to perform?
fo: Hvørjar verkætlanir skal framtakast?

en: Open Location...
fo: Opna stað...

en: Open an URL.
fo: Opna ein URL.

en: Enter URL to download:
fo: Skriva URL at heinta:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
fo: Skriva ein URL har dátin skal heintast frá

en: Download as new layer
fo: Heinta sum nýggjum lagi

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
fo: Vel um dátin skal heintast inn í eitt nýtt lag

en: Zoom to downloaded data
fo: Zooma til heinta dátin

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
fo: Vel fyri at zooma til allan nýheinta dátin.

en: Download Location
fo: Heinta stað

en: Download URL
fo: Heinta URL

en: Start downloading data
fo: Byrja at heinta dátin

en: Close dialog and cancel downloading
fo: Lat gluggan og avbryt hentingina

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
fo: Kann ikki opna URL ''{0}''<br>Hesin hentiverkætlanir tola vístu URL mynstri:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
fo: <h3>Tá ein ella fleiri vegir eru valdir, verður formið lagt eftir, so allir vinklar verða 90 ella 180 gradar.</h3>Tú kanst leggja tveir knútar til valið. Ávísa leiðin verður fastsett við hesum tveimum viðvíkjandi knútum. (Seinni kanst tú angra flutningin fyri ávísar knútar:<br>Vel teir og trýst snarvegis fyri Orthogonalize / Angra. Sjálvsettan er Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
fo: Rætta form til rættvinkla

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
fo: Flyt knútar so allir vinklar verða 90 ella 180 gradar

en: Orthogonalize Shape / Undo
fo: Rætta form til rættvinkla / Angra

en: Undo orthogonalization for certain nodes
fo: Angra rætting til rættvinkla fyri ávísar knútar

en: Orthogonalize / Undo
fo: Rætta til rættvinkla / Angra

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
fo: Rætta form til rættvinkla / Angra<br>Vinarliga vel knútar sum vórðu fluttir við fyrrverandi rætting til rættvinkla!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
fo: <html>Tú nýtir EPSG:4326 projektiljóðina sum kann leiða<br>til óynskta úrslit tá ið rættvinklað samstilling verður gjørd.<br>Broyt projektiljóðina fyri at sleppa frá hesum ávaringi.<br>Vilt tú halda fram?</html>

en: Usage
fo: Nýtsla

en: Selection must consist only of ways and nodes.
fo: Valið má einans hava vegir og knýttir.

en: Orthogonalize
fo: Hornréttu

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
fo: <html>Tryggja teg at allir valdir vegir halda í ein hálvenda átt<br>ella hornréttu tey hvør um sig.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
fo: Vinarliga vel vegir við hornum sum eru umleið 90° ella 180°.

en: Paste
fo: Innrita

en: Paste contents of clipboard.
fo: Innrita innihald av klippiborði.

en: Paste at source position
fo: Innrita á upprunastøði

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
fo: Innrita innihald av klippiborði á støðið har tað varð avritað frá.

en: Paste Tags
fo: Innrita mærkini

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
fo: Legg mærkini frá innritibufferinum á allar valdar eindir.

en: Preferences...
fo: Stillingar...

en: Open a preferences dialog for global settings.
fo: Opna ein stillingardialog fyri altjóða stillingar.

en: Preferences
fo: Stillingar

en: Purge...
fo: Sletta...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
fo: Gloym lutir men ikki strika teir á ambætaranum tá ið verður sent.

en: Purge
fo: Sletta

en: Confirm Purging
fo: Staðfest sletting

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
fo: Hetta virkini læt JOSM gloyma valdu lutir.<br> Teir verða tikin burtur úr lagnum, men verða <i>ikki</i> strikaðir<br> á ambætaranum tá ið verður sent.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
fo: Hesir ávíkandi lutir verða slettaðir<br> við viður til teimum valdu lutunum:

en: Add to selection
fo: Legg til val

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
fo: Summar av lutunum eru broyttir.<br> Halt fram, um hesi broytingar skulu verða óneyðug.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
fo: Tøm Angra/Endurgera buffer

en: Redo
fo: Endurgera

en: Redo the last undone action.
fo: Endurgera síðstu angraðu gerð.

en: Redo ...
fo: Endurgera ...

en: Redo {0}
fo: Endurgera {0}

en: Rename layer
fo: Umdoyp lag

en: Also rename the file
fo: Umdoyp eisini fíluna

en: Could not rename file ''{0}''
fo: Kundi ikki umdoypa fíluna ''{0}''

en: Reorder imagery layers
fo: Raða myndløgum um

en: Reorders non-overlay imagery layers.
fo: Raðar myndløgum um sum ikki eru overlay.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
fo: Send ein ticket til JOSM bugtracker

en: Restart
fo: Byrja umaftur

en: Restart the application.
fo: Byrja forritið umaftur.

en: Click to restart later.
fo: Trýst fyri at byrja umaftur seinni.

en: Restore selected tags
fo: Endurstovna vald mærki

en: Reverse way
fo: Vend veg

en: Reverse the direction of all selected ways.
fo: Vend stjórnina á øllum valdum vegum.

en: Please select at least one way.
fo: Vinarliga vel minst ein veg.

en: Save
fo: Goym

en: Save the current data.
fo: Goym núverandi dátur.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
fo: Fílan "{0}" verður broytt.<br>Vilt tú skriva yvir fíluna?

en: Always overwrite GPX files without asking
fo: Altíð skriva yvir GPX fílur uttan at spyrja

en: Save As...
fo: Goym sum...

en: No Exporter found! Nothing saved.
fo: Ongin útflytari funnin! Einki goymt.

en: File exists. Overwrite?
fo: Fíla finst. Skriva yvir?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
fo: <html>Ein feilur hendi tá ið var goymt.<br>Feilurin er:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
fo: Goym núverandi dátur í nýggja fílu.

en: Search Notes...
fo: Leita eftir notum...

en: Download notes from the note search API
fo: Heinta notur frá notuleitar API

en: Search the OSM API for notes containing words:
fo: Leita í OSM API eftir notum sum innihalda orð:

en: Search for notes
fo: Leita eftir notum

en: You must enter a search term
fo: Tú mást skriva eitt leitarorð

en: Select All
fo: Vel alt

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
fo: Vel allar óstrikaðar eindir í dátalagnum. Hetta velur eisini ófullkomnar eindir.

en: Non-branching way sequences
fo: Greinilausar vegrøðir

en: Select non-branching sequences of ways
fo: Vel greinilausar røðir av vegum

en: Select shared child objects
fo: Vel deildar barnaeindir

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
fo: Vel barnaeindir (vegknútar og sambandslimir) sum eru deild av øllum eindum í núverandi vali

en: Shared Child Objects
fo: Deildar barnaeindir

en: Load Session
fo: Les inn setu

en: Load a session from file.
fo: Les inn setu úr fílu.

en: Open session
fo: Opna setu

en: Loading session ''{0}''
fo: Les setu ''{0}'' inn

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
fo: Kann ikki leggja lag ''{0}'' til: {1}

en: Data Error
fo: Dátu feilur

en: IO Error
fo: IO feilur

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
fo: <html>Kundi ikki lesa setufíluna ''{0}'' inn.<br>Feilurin er:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
fo: Goym núverandi setu.

en: Save Session
fo: Goym setu

en: Session file (archive) (*.joz)
fo: Setufíla (arkiv) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
fo: Setufíla (*.jos)

en: Save Session...
fo: Goym setu...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
fo[0]: Hetta lag hevur verið tikið burtur síðstu ferð setan varð goymd:
fo[1]: Hesu løgini hava verið tikin burtur síðstu ferð setan varð goymd:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
fo: Tú ert við at skriva yvir setufíluna "{0}". Vilt tú halda fram?

en: Layers removed
fo: Løg tikin burtur

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
fo: Øll lokalfílur sum setufílan vísa til kundu ikki goymast.<br>Goym tey fyrr enn tú latur JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
fo: Øll lokalfílur sum setufílan vísa til eru ikki enn goymd.<br>Goym tey fyrr enn tú latur JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
fo: Kundi ikki strika fílu: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
fo: <html>Kundi ikki goyma setufíluna ''{0}''.<br>Feilurin er:<br>{1}</html>

en: Save As
fo: Goym sum

en: Layers
fo: Løg

en: Save all local files to disk
fo: Goym allar lokalfílur á diskin

en: Save plugin information to disk
fo: Goym plugin upplýsingar á diskin

en: Plugins may have additional information that can be saved
fo: Plugins hava kanska viðbótaruplýsingar sum kunnu goymast

en: No exporter for this layer
fo: Ongin útflytari fyri hetta lagið

en: Save the current session file "{0}".
fo: Goym núverandi setufíluna "{0}".

en: Save Session As...
fo: Goym setu sum...

en: Save the current session to a new file.
fo: Goym núverandi setu í nýggja fílu.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
fo: Vís støðuskýrslu við nytsomum upplýsingum sum kunnu fylgja við feilum

en: Show Status Report
fo: Vís støðuskýrslu

en: Status Report
fo: Støðuskýrsla

en: Copy to clipboard and close
fo: Avrita til klippiborð og lat

en: Close
fo: Lat

en: Simplify Way
fo: Forenkla veg

en: Delete unnecessary nodes from a way.
fo: Strika óneyðugar knútar úr vegi.

en: Please select at least one way to simplify.
fo: Vinarliga vel minst ein veg at forenkla.

en: Yes
fo: Ja

en: Simplify all selected ways
fo: Forenkla allar valdar vegir

en: Cancel operation
fo: Ógilda virkni

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
fo: Valið inniheldur {0} vegir. Ert tú vísur í at forenkla teir allar?

en: Simplify ways?
fo: Forenkla vegir?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
fo: Hetta minkar óneyðugar knútar við vegnum og er serstakliga tilráðligt um GPS spor vórðu tikin við tíð (t.d. ein punktur um sekundið) ella tá nákvæmleikin var lágur (minkar "sikksakk" spor).

en: Maximum error (meters):
fo: Mest loyvdi feilur (metrar):

en: Do not ask again
fo: Ikki spyrja aftur

en: Simplify way
fo: Forenkla veg

en: Simplify
fo: Forenkla

en: Proceed without simplifying
fo: Halt fram uttan at forenkla

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
fo[0]: Tú ert við at forenkla {0} veg við einum totalum longd av {1}.
fo[1]: Tú ert við at forenkla {0} vegir við einari totalari longd av {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
fo[0]: Forenkla {0} veg
fo[1]: Forenkla {0} vegir

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
fo[0]: Forenkla veg (strika {0} knút)
fo[1]: Forenkla veg (strika {0} knútar)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
fo[0]: (um {0} knút at strika)
fo[1]: (um {0} knútar at strika)

en: Split Way
fo: Kloyv veg

en: Split a way at the selected node.
fo: Kloyv ein veg á valda knúti.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
fo: Kann ikki kloyva tí ein onnur kloyvingarvirkni er longu í gongd

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
fo: Núverandi val kann ikki nýtast til kloyving - eingin knútur valdur.

en: The selected nodes do not share the same way.
fo: Valdu knútar deila ikki somu veg.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
fo[0]: Valdi knúturin er ikki í miðjum neinum vegi.
fo[1]: Valdu knútar eru ikki í miðjum neinum vegi.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
fo[0]: Tað er meira enn ein vegur ið nýtir valda knútin. Vinarliga vel vegin eisini.
fo[1]: Tað eru fleiri enn einir vegir ið nýta valdu knútarnar. Vinarliga vel vegin eisini.

en: Split way confirmation
fo: Staðfest kloyving av vegi

en: You are about to split a way that may have referrers that are not yet downloaded.
fo: Tú ert við at kloyva ein veg sum kann hava tilvísingar ið ikki enn eru heintaðar.

en: This can lead to broken relations.
fo: Hetta kann leiða til brotna samband.

en: Do you really want to split?
fo: Vilt tú veruliga kloyva?

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
fo: Hvør vegpartur skal endurnýta søguna hjá {0}?

en: Segment {0}: {1}
fo: Partur {0}: {1}

en: Search preset...
fo: Leita eftir fyribrigdum...

en: Show preset search dialog
fo: Vís fyribrigdaleitardialog

en: Presets: {0}
fo: Fyribrigdi: {0}

en: Tiled Rendering
fo: Flísarendring

en: Enable/disable rendering the map in tiles
fo: Loyv/ógil rendring av kortinum í flísum

en: Tiled View
fo: Flísavísing

en: Discourage upload
fo: Avráð frá sending

en: Upload is discouraged
fo: Sending er avrádd

en: Upload is encouraged
fo: Sending er tilrádd

en: UnGlue Ways
fo: Loys frá vegum

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
fo: Avrita knútar sum eru nýttir av fleiri vegum.

en: This node is not glued to anything else.
fo: Hesin knútur er ikki limdur við onkrum øðrum.

en: None of these nodes are glued to anything else.
fo: Eingin av hesum knútum er limdur við onkrum øðrum.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
fo: Eingin av hesa vegsins knútum er limdur við onkrum øðrum.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
fo: Núverandi val kann ikki nýtast til frálimingar.

en: Select either:
fo: Vel annaðhvørt:

en: * One tagged node, or
fo: * Ein mærktan knút, ella

en: * One node that is used by more than one way, or
fo: * Ein knút sum er nýttur av fleiri enn einum vegi, ella

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
fo: * Ein knút sum er nýttur av fleiri enn einum vegi og ein av teimum vegunum, ella

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
fo: * Ein veg sum hevur ein ella fleiri knútar sum eru nýttir av fleiri enn einum vegi, ella

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
fo: * Ein veg og ein ella fleiri av hansara knútum sum eru nýttir av fleiri enn einum vegi.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
fo: Ávaring: Um ein vegur er valdur, fær hesin vegurin nýggjar avrit av teimum frálimdu
    knútunum og teir nýggju knútarnir verða valdir. Umentannt, fáa allir vegir sín
    egna avrit og allir knútar verða valdir.

en: Unglued Node
fo: Frálimdur knútur

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
fo[0]: Avrita í {0} knút
fo[1]: Avrita í {0} knútar

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
fo[0]: Avrita {0} knút í {1} knútar
fo[1]: Avrita {0} knútar í {1} knútar

en: Unglue confirmation
fo: Staðfest fráliming

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
fo: Tú ert í lagi við at løsna knúttar, sum kunnu hava aðrar tilvísanir, ið enn ikki eru tikkaðar niður.<br>Hetta kann valda vandamálum, tí aðrir hlutir (sum tú ikki sært) kunnu nýta teir.<br>Vilt tú veruliga løsna teir?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
fo: Tú ert við at frálima ófullkomnar eindir.<br>Hetta mun valda trupulleikum tí tú sært ikki hina veruligu eindina.<br>Vilt tú veruliga frálima?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
fo[0]: Fráliming hugsanliga ávirkað {0} samband: {1}
fo[1]: Fráliming hugsanliga ávirkað {0} samband: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
fo[0]: Tryggja at sambandið ikki er brotið!
fo[1]: Tryggja at sambondini ikki eru brotin!

en: Disconnect Node from Way
fo: Kopla knút frá vegi

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
fo: Kopla knútar frá vegi teir nú hoyra til

en: Select at least one node to be disconnected.
fo: Vel minst ein knút at kopla frá.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
fo[0]: Valdur knútur kann ikki koplast frá neyðum.
fo[1]: Valdir knútar kunnu ikki koplast frá neyðum.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
fo[0]: Vegin, sum verður fyri, mundi hverva, tá valdi knúturin verður frátikin.
fo[1]: Vegin, sum verður fyri, mundi hverva, tá valdu knútarnir verða frátikinir.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
fo: Nakrir óviðkomandi knútar eru tikinir úr valinum

en: Undo
fo: Angra

en: Undo the last action.
fo: Angra seinastu gerð.

en: Undo ...
fo: Angra ...

en: Undo {0}
fo: Angra {0}

en: Unselect All
fo: Avmarka alt

en: Unselect all objects.
fo: Avmarka allar eindir.

en: Update data
fo: Dagføra data

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
fo: Dagførir eindirnar í tí aktiva datalagnum frá ambætaranum.

en: Update modified
fo: Dagføra broytingar

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
fo: Dagførir núverandi broyttar eindir frá ambætaranum (hendur data aftur)

en: No current dataset found
fo: Onkur núverandi datasett funnin

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
fo: Fann eingin eind við id {0} í núverandi datasettinum

en: Update selection
fo: Dagføra val

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
fo: Dagførir valdu eindirnar frá ambætaranum (hendur data aftur)

en: There are no selected objects to update.
fo: Ongar valdar eindir at dagføra.

en: Selection empty
fo: Val tømt

en: Upload data...
fo: Send data...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
fo: Send allar broytingar í tí aktiva datalagnum til OSM ambætaran

en: Upload data
fo: Send data

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
fo: <html>Datan, sum skal sendast, luttekur í óløstum stríðum í laginum ''{0}''.<br>Tú mást leysa tey fyrst.</html>

en: Upload discouraged
fo: Uppsendan er ikki ráð

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
fo: Tú ert í lagi við at senda data frá laginum ''{0}''.<br /><br />Tað er <b>illa viðtikið</b> at senda data frá hesum laginum. Um tú heldur fram,<br />kann tað krevja, at tú seinni mást taka tínar broytingar aftur, ella tvinga aðrar luttakarar til at gera tað.<br /><br />Ert tú vísur í, at tú viljar halda fram?

en: Ignore this hint and upload anyway
fo: Forða hesum ávaringi og senda javnan

en: No changes to upload.
fo: Ongar broytingar at senda.

en: One of the upload verification processes failed
fo: Ein av uppsendu staðfestingarprosessunum miseydnaðist

en: Nothing to upload. Get some data first.
fo: Ongt at senda. Fáa fyrst nakra data.

en: Upload note changes to server
fo: Send broytingar í minnismiðum til ambætaran

en: Upload notes
fo: Send minnismiðar

en: Uploading notes to server
fo: Sendi minnismiðar til ambætaran

en: Upload selection...
fo: Send val...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
fo: Send allar broytingar í tí valda eindini til OSM ambætaran.

en: Upload selection
fo: Send val

en: Checking parents for deleted objects
fo: Kanna foreldur fyri strikaðar eindir

en: Reading parents of ''{0}''
fo: Lesi foreldur hjá ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
fo: Kanna eftir strikaðum foreldrum í heimadatasettinum

en: Validation
fo: Váttan

en: Performs the data validation
fo: Útførir dataváttanina

en: Viewport Following
fo: Viewport Fylgir

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
fo: Loyv/forða sjálvvirkum flyting av kortvísingini til seinast settan knút

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
fo: Viewport fylgir er virkjað, trýst {0} fyri at gera tað óvirkt

en: Viewport following is disabled
fo: Viewport fylgir er óvirkt

en: Wireframe View
fo: Wireframe Vísing

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
fo: Loyv/forða at geva kortið sum wireframe einans

en: Zoom In (Keypad)
fo: Zoom In (Knappaborð)

en: Zoom Out (Keypad)
fo: Zoom Out (Knappaborð)

en: Zoom to
fo: Zoom til

en: Zoom to the object the first selected member refers to
fo: Zoom til eindina, sum fyrsti valdi limurin vísir til

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
fo: Zoom óvirkt tí lag hjá hesi sambands eindini er ikki aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected member
fo: Zoom óvirkt tí ongin limur er valdur

en: Zoom to the first selected node
fo: Zoom til fyrsta valda knútin

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
fo: Zoom óvirkt tí lag hjá hesum veg er ikki aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected node
fo: Zoom óvirkt tí ongin knútur er valdur

[ctx: audio]
en: Back
fo: Aftur

[ctx: audio]
en: Jump back.
fo: Hopp aftur.

en: Audio: {0}
fo: Ljóð: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
fo: Skjótari

[ctx: audio]
en: Faster Forward
fo: Skjótari Fram

[ctx: audio]
en: Forward
fo: Fram

[ctx: audio]
en: Jump forward
fo: Hopp fram

[ctx: audio]
en: Next Marker
fo: Næsta Mark

[ctx: audio]
en: Play next marker.
fo: Spæl næsta mark.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
fo: Spæl/Pausa

en: Play/pause audio.
fo: Spæl/pausa ljóð.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
fo: Fyrra Mark

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
fo: Spæl fyrra mark.

[ctx: audio]
en: Slower
fo: Seinari

[ctx: audio]
en: Slower Forward
fo: Seinari Fram

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
fo[0]: <html>Tú ert við at vendan veg ''{0}'',<br/> hvars merkingin av merki ''{1}'' er ávíst av hansara stefnu.<br/>Vilt tú veruliga broyta stefnuna á vegnum, og tí merkingina?</html>
fo[1]: <html>Tú ert við at vendan veg ''{0}'',<br/> hvars merkingin av hesum merkjum er ávíst av hansara stefnu:<br/>{1}Vilt tú veruliga broyta stefnuna á vegnum, og tí merkingina?</html>

en: Reverse directional way.
fo: Vend stefnuna á vegnum.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
fo: Tá hesin vegurin verður vendur, verða hesar broytingar tillagaðar fyri at halda dátusamræmi.

en: Apply selected changes
fo: Nýta valdar broytingar

en: Do not apply changes
fo: Ikki nýta broytingar

en: Please select which changes you want to apply.
fo: Vinarliga vel, hvørjar broytingar tú ynskir at nýta.

en: Tags of
fo: Merkini á

en: Roles in relations referring to
fo: Lutir í sambøndum, sum vísa til

en: Automatic tag correction
fo: Sjálvvirk merki-rættleiðing

en: Downloading changeset content
fo: Hendi broytingasett innihald

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
fo: ({0}/{1}) Hendi broytingasett {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
fo: ({0}/{1}) Hendi innihald fyri broytingasett {2}...

en: Download changesets
fo: Henda broytingasett

en: Querying and downloading changesets
fo: Spyrja og henda broytingasett

en: Determine user id for current user...
fo: Ákvarða brúkara id fyri núverandi brúkara...

en: Query and download changesets ...
fo: Spyrja og henda broytingasett ...

en: Errors during download
fo: Feilur undir niðurhending

en: Download GeoJSON
fo: Henda GeoJSON

en: Download GPS
fo: Henda GPS

en: Downloading GPS data
fo: Hendi GPS dátu

en: Downloaded GPX Data
fo: Hent GPX Dáta

en: No notes found in this area.
fo: Ongar minnismiðar funnir í hesum øki.

en: Download OSM Notes
fo: Henda OSM minnismiðar

en: Downloading notes
fo: Hendi minnismiðar

en: Notes
fo: Minnismiðar

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
fo[0]: {0} minnismiði er hentur.
fo[1]: {0} minnismiðar eru hentir.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
fo: Tí niðurhendingarmark var {0}, kann tað vera fleiri minnismiðar at henda.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
fo: Bið um eitt minni øki fyri at tryggja, at allir minnismiðar verða hentir.

en: More notes to download
fo: Fleiri minnismiðar at henda

en: Download OSM Notes within Bounds
fo: Henda OSM minnismiðar innan marka

en: Download OSM Note by ID
fo: Henda OSM minnismiða eftir ID

en: Download OSM Change
fo: Henda OSM broyting

en: No data found in this area.
fo: Ongin dáta funnin í hesum øki.

en: Download OSM
fo: Henda OSM

en: Downloading data
fo: Hendi dáta

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
fo: Loyvi undantøk tí niðurhending er avlýst. Undantøkan var: {0}

en: OSM Server URL:
fo: OSM Ambætara URL:

en: Command
fo: Stýriboð

en: Request details: {0}
fo: Biðsmál smálutir: {0}

en: Download OSM URL
fo: Henda OSM URL

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
fo[0]: Tað var {0} stríð undir innføring.
fo[1]: Tað vóru {0} stríð undir innføring.

en: Conflict during download | Conflicts during download
fo[0]: Stríð undir niðurhending
fo[1]: Stríð undir niðurhending

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
fo: ({0}/{1}) Lesi foreldur hjá knúti {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
fo: ({0}/{1}) Lesi foreldur hjá vegi {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
fo: ({0}/{1}) Lesi foreldur hjá sambandi {2}

en: Download session
fo: Niðurhendingarsessjón

en: Download {0} of {1} ({2} left)
fo: Hendi {0} av {1} ({2} eftir)

en: Updating data
fo: Dagføri dáta

en: Check on the server
fo: Kanna á ambætaranum

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
fo: Trýst fyri at kanna um eindir í tínum heimadatasetti eru strikaðar á ambætaranum

en: Ignore
fo: Forða

en: Click to abort and to resume editing
fo: Trýst fyri at avbryta og byrja rætting aftur

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
fo[0]: Tað er {0} eind í tínum heimadatasetti, sum kann vera strikað á ambætaranum.<br>Um tú seinni roynir at strika ella dagføra hetta, er líkligt at ambætarin meldur eitt stríð.
fo[1]: Tað eru {0} eindir í tínum heimadatasetti, sum kunnu vera strikaðar á ambætaranum.<br>Um tú seinni roynir at strika ella dagføra teir, er líkligt at ambætarin meldur stríð.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
fo[0]: Trýst <strong>{0}</strong> fyri at kanna støðuna á hesi eindini á ambætaranum.
fo[1]: Trýst <strong>{0}</strong> fyri at kanna støðuna á hesum eindunum á ambætaranum.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
fo: Trýst <strong>{0}</strong> fyri at forða.</html>

en: Deleted or moved objects
fo: Strikaðar ella fluttar eindir

en: The following errors occurred during mass download: {0}
fo: Hesir feilurnar komu fram undir massaniðurhending: {0}

en: Error during download
fo: Feilur undir niðurhending

en: Add a new Note
fo: Legg eina nýggja minnismiða

en: Add note mode
fo: Legg minnismiða háttur

en: Click the location where you wish to create a new note
fo: Trýst á staðin, har tú ynskir at stovna eina nýggja minnismiða

en: Create a new note
fo: Stovna eina nýggja minnismiða

en: Create note
fo: Stovna minnismiða

en: Enter a detailed comment to create a note
fo: Skriva eina nákvæma viðmerking fyri at stovna eina minnismiða

en: You must enter a comment to create a new note
fo: Tú mást skriva eina viðmerking fyri at stovna eina nýggja minnismiða

en: Delete Mode
fo: Strika háttur

en: Delete nodes or ways.
fo: Strika knútar ella vegir.

en: Mode: {0}
fo: Háttur: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
fo: Ert tú vísur í, at tú viljar strika eindir við viðheftum vegum, sum eru fjaldaðar av filterum?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
fo: Trýst fyri at strika. Shift: strika veg part. Alt: ikki strika ónýttar knútar tá ein vegur verður strikaður. Ctrl: strika eindir, sum vísa til.

en: Delete elements
fo: Strika eindir

en: Delete them
fo: Strika teir

en: Undo delete
fo: Angra striking

en: draw angle snap
fo: tekna vinkul snap

en: draw angle snap highlight
fo: tekna vinkul snap framheving

en: helper line
fo: hjálpara linja

en: Draw
fo: Tekna

en: Draw nodes
fo: Tekna knútar

en: Draw Angle snapping
fo: Tekna Vinkul snapping

en: Backspace in Add mode
fo: Backspace í Legg til hátt

en: Add node
fo: Legg til knút

en: Add node into way
fo: Legg til knút í veg

en: Connect existing way to node
fo: Kopla til verandi veg til knút

en: Add a new node to an existing way
fo: Legg eina nýggjan knút til ein verandi veg

en: Add node into way and connect
fo: Innset knút í veg og knýt saman

en: Create new node.
fo: Stovna nýggjan knút.

en: Select node under cursor.
fo: Vel knút undir músarbendlinum.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
fo[0]: Set nýggjan knút í veg.
fo[1]: Set nýggjan knút í {0} vegir.

en: Start new way from last node.
fo: Byrja nýggjan veg frá síðsta knúti.

en: Continue way from last node.
fo: Halt fram við veg frá síðsta knúti.

en: Angle snapping active.
fo: Vinkul snapping virkt.

en: Finish drawing.
fo: Liðug tekning.

en: Angle snapping
fo: Vinkul snapping

en: Switch angle snapping mode while drawing
fo: Skift vinkul snapping hátt undir tekning

en: Toggle snapping by {0}
fo: Skift snapping við {0}

en: Show helper geometry
fo: Vís hjálpara geometri

en: Snap to node projections
fo: Snap til knúta framvísingar

en: Disable
fo: Ger óvirkt

en: Dual alignment
fo: Tvørmóts stilling

en: Switch dual alignment mode while extruding
fo: Skift tvørmóts stilling hátt undir extruding

en: Create areas
fo: Stovna øki

en: Extrude Dual alignment
fo: Extrude Tvørmóts stilling

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
fo: Drag ein veg part fyri at gera ein ferning. Ctrl-drag fyri at flyta ein part við sínum normal, Alt-drag fyri at stovna ein nýggjan ferning, tvørt trýst fyri at leggja til ein nýggjan knút.

en: Dual alignment active.
fo: Tvørmóts stilling virk.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
fo: Part fall saman vegna stefnu broyting.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
fo: Flyt ein part við sínum normal, so slepp músarknøttinum.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
fo: Flyt knútin við einum av partunum, so slepp músarknøttinum.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
fo: Tekna ein ferning av ynskta stødd, so slepp músarknøttinum.

en: Extrude: main line
fo: Extrude: høvuðs linja

en: Extrude: helper line
fo: Extrude: hjálpara linja

en: Extrude Way
fo: Extrude Veg

en: Improve Way Accuracy
fo: Bæta Veg Nákvæmni

en: Improve Way Accuracy mode
fo: Bæta Veg Nákvæmni háttur

en: improve way accuracy helper line
fo: bæta veg nákvæmni hjálpara linja

en: Click on the way to start improving its shape.
fo: Trýst á vegin fyri at byrja at bæta hansara form.

en: Select a way that you want to make more accurate.
fo: Vel ein veg, sum tú ynskir at gera nákvæmari.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
fo: Trýst fyri at leggja til ein nýggjan knút. Slepp Ctrl fyri at flyta verandi knútar ella halt Alt fyri at strika.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
fo: Trýst fyri at strika framhevda knútin. Slepp Alt fyri at flyta verandi knútar ella halt Ctrl fyri at leggja til nýggjar knútar.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
fo: Trýst fyri at flyta framhevda knútin. Halt Ctrl fyri at leggja til nýggjar knútar, ella Alt fyri at strika.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
fo[0]: Legg til ein nýggjan knút í veg
fo[1]: Legg til ein nýggjan knút í {0} vegir

en: Cannot delete node that has tags
fo: Kann ikki strika knút, sum hevur merki

en: make parallel helper line
fo: gera parallel hjálpara linja

en: Make parallel copies of ways
fo: Gera parallel kopi av vegum

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
fo: Vel vegir sum í Vel hátt. Drag valdar vegir ella ein einstakan veg fyri at stovna eina parallel kopi (Alt skift merki varðveiting)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
fo: Halt Ctrl fyri at skifta snapping

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
fo: ParallelWayAction
    Valdir vegir mátu mynda ein einfaldan greinlausan leið

en: Drag play head
fo: Drag spæl høvd

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
fo: Drag spæl høvd og slepp nærindis spor fyri at spæla ljóð frá har; SHIFT+slepp fyri at samstilla ljóð á hesum støði.

en: Select mode
fo: Vel háttur

en: Select, move, scale and rotate objects
fo: Vel, flyt, skaler og roter eindir

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
fo: Ert tú vísur í, at tú viljar flyta eindir við viðheftum vegum, sum eru fjaldaðar av filterum?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
fo[0]: Tú flutti meira enn {0} eind. At flyta ein stóran talsmun av eindum er ofta ein feilur.
    Vil tú veruliga flyta tað?
fo[1]: Tú flutti meira enn {0} eindir. At flyta ein stóran talsmun av eindum er ofta ein feilur.
    Vil tú veruliga flyta teir?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move it? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
fo[0]: Tú flutti {0} eind við einum fyri {1}. At flyta eindir við einum stórum fýri er ofta ein feilur.
    Vil tú veruliga flyta tað?
fo[1]: Tú flutti {0} eindir við einum fyri {1}. At flyta eindir við einum stórum fýri er ofta ein feilur.
    Vil tú veruliga flyta teir?

en: Move elements
fo: Flyt eindir

en: Move them
fo: Flyt teir

en: Undo move
fo: Angra flutning

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
fo: ferningur

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
fo: Slepp músarknøttinum fyri at velja eindirnar í {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
fo: {0} fyri at fletta saman við næstan knút.

en: Release the mouse button to stop moving.
fo: Slepp músarknøttinum fyri at stoppa flutning.

en: Release the mouse button to stop rotating.
fo: Slepp músarknøttinum fyri at stoppa rotering.

en: Release the mouse button to stop scaling.
fo: Slepp músarknøttinum fyri at stoppa skalering.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
fo: Flyt eindir við at draga; Shift fyri at leggja til val ({0} fyri at skifta); Shift-{0} fyri at rotera valt; Alt-{0} fyri at skalera valt; ella broyt val

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
fo[0]: Legg til og flyt ein virtual nýggjan knút til veg
fo[1]: Legg til og flyt ein virtual nýggjan knút til {0} vegir

en: Lasso Mode
fo: Lasso Háttur

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
fo: Lasso val háttur: vel eindir innan ein handtekna øki

en: Split mode
fo: Kloyv háttur

en: Split ways
fo: Kloyv vegir

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
fo: Valdi knúturin er ikki í miðjuni á onkrum ikki-lukta veg.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
fo: Kloyving av luktum vegum er ikki enn iverkætt.

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
fo[0]: Legg til knút fyri at kloyva ein veg
fo[1]: Legg til knút fyri at kloyva {0} vegir

en: Click on the location where a way should be split
fo: Trýst á staðin, har ein vegur skal kloyvast

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
fo: Vel veg at kloyva.<br>Halt {0} fyri fleiri val.

en: User:
fo: Brúkari:

en: Split way {0}
fo: Kloyv veg {0}

en: Zoom mode
fo: Zoom háttur

en: Zoom and move map
fo: Zoom og flyt kort

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
fo: Zoom við at draga ella Ctrl+. ella Ctrl+,; flyt við Ctrl+upp, vinstra, niður, høgra; flyt zoom við høgru knøtt

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
fo: Legg til allar valdar eindir í núverandi datasetti eftir síðsta lim

en: Add selection to relation
fo: Legg val til samband

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
fo: {0}Legg val til samband{1}: Vátta øll sambond fyri at forða skaða!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
fo[0]: Legg val til {0} samband
fo[1]: Legg val til {0} sambond

en: Delete the selected relation
fo: Strika valt samband

en: Download all members of the selected relations
fo: Henda allar limir av valdu sambondum

en: Download members
fo: Henda limir

en: Download relation with members
fo: Henda samband við limum

en: Download with members
fo: Henda við limum

en: Download incomplete members of selected relations
fo: Henda ófullkomnar limir av valdu sambondum

en: Download incomplete members
fo: Henda ófullkomnar limir

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
fo: Stovna eina kopiu av hesum sambandi og opna tað í øðrum rættingarglugga

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
fo: Tú ert við at duplikera {0} samband: {1}<br/>Hetta skrið er sjáldan nødvendugt. Vil tú veruliga duplikera?

en: Duplicate relation?
fo: Duplikera samband?

en: Edit
fo: Rætta

en: Call relation editor for selected relation
fo: Kalla sambands rættari fyri valt samband

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
fo[0]: Tú ert við at opna <b>{0}</b> ymisk sambands rættari samtíðis.<br/>Vil tú halda fram?
fo[1]: Tú ert við at opna <b>{0}</b> ymisk sambands rættarar samtíðis.<br/>Vil tú halda fram?

en: Confirmation
fo: Staðfesting

en: Export GPX file starting from first member
fo: Útflyt GPX fílu byrjandi frá fyrsta limi

en: Export GPX file starting from last member
fo: Útflyt GPX fílu byrjandi frá síðsta limi

en: Convert to GPX layer starting from first member
fo: Broyt til GPX lag byrjandi frá fyrsta limi

en: Convert to GPX layer starting from last member
fo: Broyt til GPX lag byrjandi frá síðsta limi

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
fo: Flatt hetta samband til einans gpx spor rekursivt, byrjandi við fyrsta limi, halandi fram til síðsta.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
fo: Flatt hetta samband til einans gpx spor rekursivt, byrjandi við síðsta limi, halandi fram til fyrsta.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
fo: bygt á osm leið sambands dátu, tíðmerki eru tilverkað

en: Selected Relations
fo: Vald Sambond

en: {0} (GPX export)
fo: {0} (GPX útflutningur)

en: List of recent relations
fo: Listi yvir nýlig sambond

en: Open recent relation
fo: Opna nýligt samband

en: Relation Editor: {0}
fo: Sambands Rættari: {0}

en: Select in relation list
fo: Vel í sambands lista

en: Select relation in relation list.
fo: Vel samband í sambands lista.

en: Add the members of all selected relations to current selection
fo: Legg limir av øllum valdu sambondum til núverandi val

en: Select the members of all selected relations
fo: Vel limir av øllum valdu sambondum

en: Select members (add)
fo: Vel limir (legg til)

en: Select members
fo: Vel limir

en: Add the selected relations to the current selection
fo: Legg valdu sambondini til núverandi val

en: Set the current selection to the list of selected relations
fo: Set núverandi val til lista yvir vald sambond

en: Select relation (add)
fo: Vel samband (legg til)

en: Select relation
fo: Vel samband

en: Search...
fo: Leita...

en: Search for objects
fo: Leita eftir eindum

en: No match found for ''{0}''
fo: Ongin samsvari funnin fyri ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
fo: Ongt lagt til val við leiting eftir ''{0}''

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
fo: Ongt tikið úr vali við leiting eftir ''{0}''

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
fo: Ongt funnið í vali við leiting eftir ''{0}''

en: Found {0} matches
fo: Fann {0} samsvar

en: Searching
fo: Leiting

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
fo[0]: Leiting í {0} eind
fo[1]: Leiting í {0} eindir

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
fo: {0} knútar í veg {1} fer umfram hægsta loyvdu talið av knútum {2}

en: API Capabilities Violation
fo: API Møguleika Brot

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
fo: Sjálvvirk avkapping av virði á merki ''{0}'' á strikaðari eind {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
fo: Longd av virði fyri merki ''{0}'' á eind {1} fer umfram hægsta loyvdu longd {2}. Virðis longd er {3}.

en: Precondition violation
fo: Fyriskilyrðis brot

en: Removed obsolete tags
fo: Strikað úrgangs merki

en: Fix deprecated tags
fo: Rætta úrgangs merki

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
fo: <html>{0} sambond byggja ein kykul tí tey vísa á hvør annað.<br>JOSM kann ikki senda tey. Vinarliga rætta sambondini og tak burtur kykul ætlanir.</html>

en: Relation ...
fo: Samband ...

en: ... refers to relation
fo: ... vísir til samband

en: Cycling dependencies
fo: Kykul ætlanir

en: Uploading modified notes
fo: Sendi broyttar minnismiðar

en: Uploading notes {0}/{1}
fo: Sendi minnismiðar {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
fo: Minnismiði {0} miseydnaðist: {1}

en: Notes failed to upload
fo: Minnismiðar miseydnaðust at senda

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
fo: JOSM dátu váttarin váttaði partvíst eindirnar, sum skulu sendast, og fann nakrar problem. Royn at rætta tey, men gera ikki gald til gilda dátu. Tá í tvíbundi, forða funninum.<br> Tú kanst eisini sí funnini í Váttara Úrslit panelinum. Fleiri kanningar á øllum dátu kunnu byrjast frá hesum panel.

en: Errors
fo: Feilur

en: Usually this should be fixed.
fo: Vanliga skal hetta rættast.

en: Warnings
fo: Ávaringar

en: Fix these when possible.
fo: Rætta hesi tá møguligt.

en: Other
fo: Annað

en: Informational hints, expect many false entries.
fo: Upplýsinga vísbendingar, vænta nógvar falskar førslur.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
fo: Grunsam dáta funnin. Send javnan?

en: Continue upload
fo: Halt fram við uppsendu

en: Add node {0}
fo: Legg til knút {0}

en: Add way {0}
fo: Legg til veg {0}

en: Add relation {0}
fo: Legg til samband {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
fo[0]: Legg til {0} eind
fo[1]: Legg til {0} eindir

en: New way {0} has 0 nodes
fo: Nýggjur vegur {0} hevur 0 knútar

en: Change node {0}
fo: Broyt knút {0}

en: Change way {0}
fo: Broyt veg {0}

en: Change relation {0}
fo: Broyt samband {0}

en: Change members of {0}
fo: Broyt limir av {0}

en: Change nodes of {0}
fo: Broyt knútar av {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
fo: Tak burtur "{0}" fyri knút ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
fo: Tak burtur "{0}" fyri veg ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
fo: Tak burtur "{0}" fyri samband ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
fo: Set {0}={1} fyri knút ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
fo: Set {0}={1} fyri veg ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
fo: Set {0}={1} fyri samband ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
fo[0]: Tak burtur "{0}" fyri {1} eind
fo[1]: Tak burtur "{0}" fyri {1} eindir

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
fo[0]: Set {0}={1} fyri {2} eind
fo[1]: Set {0}={1} fyri {2} eindir

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
fo[0]: Strikaði {0} merki fyri {1} eind
fo[1]: Strikaði {0} merki fyri {1} eindir

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
fo[0]: Set {0} merki fyri {1} eind
fo[1]: Set {0} merki fyri {1} eindir

en: Replace "{0}" by "{1}" for
fo: Skift "{0}" við "{1}" fyri

en: object | objects
fo[0]: eind
fo[1]: eindir

en: Change relation member role for {0} {1}
fo: Broyt sambands limar lut fyri {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
fo: Strikað ''{0}''

en: At least one object to delete required, got empty collection
fo: Minst ein eind at strika kravd, fekk tómt savn

en: Delete node {0}
fo: Strika knút {0}

en: Delete way {0}
fo: Strika veg {0}

en: Delete relation {0}
fo: Strika samband {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
fo[0]: Strika {0} eind
fo[1]: Strika {0} eindir

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
fo[0]: Strika {0} knút
fo[1]: Strika {0} knútar

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
fo[0]: Strika {0} veg
fo[1]: Strika {0} vegir

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
fo[0]: Strika {0} samband
fo[1]: Strika {0} sambond

en: Move {0} node | Move {0} nodes
fo[0]: Flyt {0} knút
fo[1]: Flyt {0} knútar

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
fo[0]: Hreinsaði {0} eind
fo[1]: Hreinsaði {0} eindir

en: Removed nodes from {0}
fo: Tók burtur knútar frá {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
fo[0]: Roter {0} knút
fo[1]: Roter {0} knútar

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
fo[0]: Skaler {0} knút
fo[1]: Skaler {0} knútar

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
fo[0]: Valt {0} eind
fo[1]: Valt {0} eindir

en: Sequence: {0}
fo: Røð: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
fo: Tú mást velja tveir ella fleiri knútar fyri at kloyva ein rundan veg.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
fo: Vegurin kann ikki kloyvast á valdu knútunum. (Vísbending: Vel knútar í miðjuni á vegnum.)

en: Yes, download the missing members
fo: Ja, henda tey manglandi limirnar

en: No, abort the split operation
fo: Nei, avbryt kloyvingar virksemi

en: No, perform the split without downloading
fo: Nei, útfør kloyvingina uttan at henda

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
fo[0]: Hesin vegur er partur av einum sambandi.
fo[1]: Hesin vegur er partur av {0} sambondum.

en: this relation
fo: hetta samband

en: these relations
fo: hesi sambond

en: one relation | {0} relations
fo[0]: eitt samband
fo[1]: {0} sambond

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
fo: Fyri {0} kundi rætta røðin av teimum nýggju veg partunum ikki verða ákveðin. Fyri at rætta hetta, skulu nakrir manglandi sambands limir verða hentir fyrst.

en: Download missing relation members?
fo: Henda manglandi sambands limir?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
fo: Manglandi sambands limir verða hentir. Skal hetta gerast sjálvvirk frá nú á?

en: Downloading missing relation members
fo: Hendi manglandi sambands limir

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
fo: Ein lutbundin sambands limaskapur varð kopieraður til allar nýggjar vegir.<br>Tú eigur at vátta hetta og rætta tá ið nødvendigt.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
fo: Ein sambands limaskapur varð kopieraður til allar nýggjar vegir.<br>Tú eigur at vátta hetta og rætta tá ið nødvendigt.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
fo[0]: Kloyv veg {0} í {1} part
fo[1]: Kloyv veg {0} í {1} partar

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
fo[0]: Umform {0} knút
fo[1]: Umform {0} knútar

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
fo: <html>Lagið ''{0}'' hevur longu eitt stríð fyri eind<br>''{1}''.<br>Hetta stríð kann ikki verða lagt til.</html>

en: Double conflict
fo: Tvøfalda stríð

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
fo: Lagið ''{0}'' er ikki longu til. Kann ikki taka burtur stríð fyri eind ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
fo: Legg til stríð fyri ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
fo: Kann ikki angra stýriboð ''{0}'' tí lag ''{1}'' er ikki longu til

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
fo: Loys stríð í koordinatunum í {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
fo: Kann ikki loysa óákveðið stríð.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
fo: Loys stríð í strikaðari støðu í {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
fo: Set ''modified'' flaggið fyri knút {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
fo: Set ''modified'' flaggið fyri veg {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
fo: Set ''modified'' flaggið fyri samband {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
fo: Loys stríð í limalista fyri samband {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
fo[0]: Loys {0} merki stríð í knúti {1}
fo[1]: Loys {0} merki stríð í knúti {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
fo[0]: Loys {0} merki stríð í vegi {1}
fo[1]: Loys {0} merki stríð í vegi {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
fo[0]: Loys {0} merki stríð í sambandi {1}
fo[1]: Loys {0} merki stríð í sambandi {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
fo: Loys útgávu stríð fyri knút {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
fo: Loys útgávu stríð fyri veg {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
fo: Loys útgávu stríð fyri samband {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
fo: Loys stríð í knútalista fyri veg {0}

en: Main dataset does not include node {0}
fo: Høvuðs dátusavn hevur ikki knút {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
fo: Ólógligt breiddargráðu virði ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
fo: Ólógligt longdargráðu virði ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
fo: Kann ikki seta fílu ólæsandi {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
fo: Kann ikki seta fílu óskrivanandi {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
fo: Kann ikki seta fílu ókoyrandi {0}

en: Unable to set file readable {0}
fo: Kann ikki seta fílu læsandi {0}

en: Unable to set file writable {0}
fo: Kann ikki seta fílu skrivanandi {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
fo: Miseydnaðist at upprætta innstillingar. Innstillings mappan ''{0}'' er ikki ein mappa.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at upprætta innstillingar.<br>Innstillings mappan ''{0}'' er ikki ein mappa.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
fo: Miseydnaðist at upprætta innstillingar. Miseydnaðist at stovna manglandi innstillings mappu: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at upprætta innstillingar.<br>Miseydnaðist at stovna manglandi innstillings mappu: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
fo: Manglandi innstillings fíla ''{0}''. Stovnar ein sjálvsettan innstillings fílu.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
fo: Skiftir verandi innstillings fílu ''{0}'' við sjálvsettari innstillings fílu.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at upprætta innstillingar.<br>Miseydnaðist at nullstilla innstillings fílu til sjálvsetingar: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
fo: Miseydnaðist at lesa sjálvsetingar skjóthald fílu: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
fo: Miseydnaðist at strika galdandi sjálvsetingar skjóthald fílu: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
fo: <html>Innstillings fíla hevði feilur.<br> Geri varðveislu av gomlu til <br>{0}<br> og roynir at lesa síðstu góðu innstillings fílu <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
fo: Miseydnaðist at upprætta innstillingar. Miseydnaðist at nullstilla innstillings fílu til sjálvsetingar: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
fo: <html>Innstillings fíla hevði feilur.<br> Stovnar eina nýggja sjálvsetta innstillings fílu.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
fo: Miseydnaðist at varðveita innstillingar til ''{0}''

en: Updated preference setting {0} to {1}
fo: Dagførdi innstillings seting {0} til {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
fo: Tók burtur innstillings seting {0} tí hon verður longu ikki brúkt

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
fo: Tók burtur innstillings sjálvseting {0} tí hon verður longu ikki brúkt

en: Saved updated default preferences.
fo: Goymt dagførdar sjálvsetar innstillingar.

en: Failed to save default preferences.
fo: Miseydnaðist at goyma sjálvsetar innstillingar.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
fo: <html>Stillingar fíla biður um at leggja innstillingar til <b>{0}</b>,<br/> men sjálvseta virðið er ókent á hesum tíðarpunkti.<br/> Vinarliga virkna sambærandi funktión handliga og royn umaftur at innflyta.

en: Metric
fo: Metrisk

en: Chinese
fo: Kinesisk

en: Imperial
fo: Keisaraligt

en: Nautical Mile
fo: Sjómíl

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
fo: Væntaði ikki-tómt virði fyri parametur ''{0}'', fekk ''{1}''

en: UNKNOWN
fo: ÓKENT

en: Error reading revision info from revision file: {0}
fo: Feilur undir lesing av endurskoðan upplýsingum frá endurskoðan fílu: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
fo: Óvænt JOSM útgávu nummar í endurskoðan fílu, virði er ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
fo: Endurskoðan fílan ''/REVISION'' manglar.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
fo: Longu skrásett eitt stríð fyri eind ''{0}''.

[ctx: compass]
en: W
fo: V

en: deg° min'' sec"
fo: gráð° mín'' sek"

en: Decimal Degrees
fo: Desimal gráður

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
fo: Kann ikki tolkna sum koordinat virði: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
fo: gráð° mín'' (Sjófør)

en: Projected Coordinates
fo: Projektir koordinatar

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
fo: Feilur undir tolkning av fýring.
    Væntað format: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
fo: Feilur undir tolkning av tíðarsona.
    Væntað format: {0}

en: Attempting to fetch Bing attribution information
fo: Roynir at henta Bing kreditering upplýsingar

en: Could not connect to Bing API. Will retry in {0} seconds.
fo: Kundi ikki knýta samband við Bing API. Roynir aftur um {0} sekund.

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
fo: {0} mynd hevur tileMatrixSet ásett til: {1}

en: Aerial or satellite photo
fo: Loftmynd ella fylgisveins mynd

en: Elevation map
fo: Hæddarkort

en: Map
fo: Kort

en: Historic or otherwise outdated map
fo: Søguligt ella annars úreligt kort

en: Map based on OSM data
fo: Kort bygt á OSM dátu

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
fo: Søguligt ella gamalt loftmynd ella fylgisveinamynd

en: Map for quality assurance
fo: Kort fyri góðskutrygging

en: Imagery not matching any other category
fo: Myndir ið ikki passa í onnur bólk

en: {0} mirror server {1}
fo: {0} speilsjónar {1}

en: {0} mirror server
fo: {0} speilsjónar

en: Date of imagery: {0}
fo: Dato fyri myndir: {0}

en: Imagery category: {0}
fo: Myndabólkur: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
fo: Hesir myndir eru merktir sum bestu í hesum øki í øðrum ritbúðum.

en: This imagery is an overlay.
fo: Hetta er yvirleggjandi mynd.

en: Update default entries
fo: Dagfør vanligar færslur

en: Update imagery ''{0}''
fo: Dagfør myndir ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
fo: Strika gomlu myndir ''{0}''

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
fo: {0} er ikki gilt WMS argument. Vinarliga kanna hesa tjónara URL:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
fo: {0} er ikki gilt WMTS argument. Vinarliga kanna hesa tjónara URL:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
fo: Víðkað innstilling ''{0}'' er ikki vanlig. Vinarliga umrokna at nulstilla tað.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
fo: API lykil fyri myndir við id={0} kunnu ikki vera tøkir.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
fo: Kundi ikki henta API lykil fyri myndir við id={0}. Kann ikki leggja lag afturat.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
fo: HTTP feilur {0} tá flísir vórðu innlesdir

en: Error downloading tiles: {0}
fo: Feilur við niðurhal av flísum: {0}

en: Problem loading tile
fo: Vandamál við innlesing av flísum

en: No tiles at this zoom level
fo: Ongar flísir á hesum zoom stigi

en: Could not load image from tile server
fo: Kundi ikki lesa mynd inn frá flísatjónara

en: Select WMTS layer
fo: Vel WMTS lag

en: No default layer selected, choosing first layer.
fo: Einki vanligt lag valt, velur fyrsta lag.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
fo: Ong lóg skilgreind í getCapabilities skjali: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
fo: WMTS Capabilities skjal hevði ongar lóg í url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
fo: Feilur undir lesing av WMTS Capabilities skjali: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
fo: Ógilig slóð til GetCapabilities skjal: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
fo: WMTS Parser feilur - byrjan element {0} hevur annað navn enn endi element {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
fo: Kann ikki nýta lag {0} tí ongir stuðlaðir formar funnust. Lag er tøkt í formum: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
fo: Bert fýrakantaðar flísir eru stuðlaðar. {0}x{1} skilað frá tjónara fyri TileMatrix kenni {2}

en: Loading {0}
fo: Les {0} inn

en: {0} with {1} arguments is not understood
fo: {0} við {1} argumentum er ikki skilt

en: {0} cannot have zero area
fo: {0} kann ikki hava null øki

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
fo: Vit skilja ikki útgávu {0} av vektors flísa skilgreiningini

en: Vector tile layers must have a layer name
fo: Vektor flísa lóg måsta hava eitt lagnavn

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
fo: Ókent felt í vektor flísa lag virði ({0})

en: Select Vector Tile Layers
fo: Vel Vektor Flísa Lóg

en: Cannot understand style source: {0}
fo: Kann ikki skilja stíl keldu: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
fo: Vektor Flísa Stíl Útgáva ikki skilin: útgáva {0} (json: {1})

en: Note
fo: Minnispunkt

en: The web browser failed to open with the following error: "{0}".<br>
    Please open the following url:<br>
    <a href="{1}">{1}</a><br>
    Should we copy the URL to the clipboard?
fo: Kundi ikki opna nett kagaran við hesum feili: "{0}".<br>
    Vinarliga opna hesa url:<br>
    <a href="{1}">{1}</a><br>
    Skulu vit kopiera URL til klippiborðið?

en: Failed to open browser
fo: Miseydnaðist at opna kagaran

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
fo: Samsvari ikki rætt: Væntaði {0} men fekk {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
fo: Miseydnaðist at goyma OAuth Access Token í persónufestari

en: Current credential manager is of type ''{0}''
fo: Núverandi persónufestari er av slagnum ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
fo: ID > 0 væntað. Fekk {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
fo: Version > 0 væntað. Fekk {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
fo: Kann ikki seta eitt changesetId > 0 á eitt nýtt primitive. Virði av changesetId er {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
fo: Eitt primitive við ID = 0 kann ikki vera ósýnilegt.

en: Changeset
fo: Broytingssett

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
fo: Broytingssett {0}: Óvæntað røð av útgávum fyri {1}: v{2} er ikki hægri enn v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
fo: Kyklandi ávíkjing ímillum sambøk:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
fo: Kann ikki leggja primitive {0} til dátusettið tí tað er longu innihaldið

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
fo: JOSM væntaði at finna primitive [{0} {1}] í dátusettinum men tað er ikki har. Vinarliga melda hetta á {2}. Hetta er ikki ein alvarligur feilur, tað skal vera trygt at halda fram við tínum arbeiði.

en: Missing merge target for way with id {0}
fo: Manglandi samanleggingarmark fyri veg við id {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
fo: Object av slagnum {0} við id {1} var merkt til at verða strikað, men tað manglar í keldu dátusettinum

en: Missing merge target for node with id {0}
fo: Manglandi samanleggingarmark fyri knút við id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
fo: Manglandi samanleggingarmark fyri samband við id {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
fo: Manglandi samanleggingarmark av slagnum {0} við id {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
fo: Stríð í ''visible'' eginleika fyri object av slagnum {0} við id {1}

en: Merging data...
fo: Samanseting av dátu...

en: highway
fo: høvuðsvegur

en: railway
fo: jarnbreyt

en: waterway
fo: vatnagjógv

en: landuse
fo: marknýtsla

en: building
fo: bygningur

en: {0} node | {0} nodes
fo[0]: {0} knútur
fo[1]: {0} knútar

en: incomplete
fo: ókomin

en: node | nodes
fo[0]: knútur
fo[1]: knútar

en: House {0}
fo: Hús {0}

en: House number {0} at {1}
fo: Húsnummar {0} á {1}

en: House number {0}
fo: Húsnummar {0}

en: {0} member | {0} members
fo[0]: {0} limur
fo[1]: {0} limir

en: public transport
fo: almennur samferðsli

en: relation | relations
fo[0]: samband
fo[1]: sambøk

en: Changeset {0}
fo: Broytingssett {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
fo: <html>Feilur í filtri <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
fo: Feilur í filtri

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
fo[0]: <p><b>{0}</b> lutur fjaldur
fo[1]: <p><b>{0}</b> lutir fjaldir

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
fo[0]: <b>{0}</b> lutur ógildur
fo[1]: <b>{0}</b> lutir ógildir

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
fo: Kann ikki leggja veg við bert {0} knútum.

en: Each node must connect exactly 2 ways
fo: Hvør knútur má tengja nákvæmlega 2 vegir

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
fo: Kann ikki samanleggja tí annað av teimum lutteknu primitivunum er nýtt og hitt ikki

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
fo: Kann ikki samanleggja primitiv við øðruvísi id. Hetta id er {0}, hitt er {1}

en: way | ways
fo[0]: vegur
fo[1]: vegir

en: closedway
fo: latin vegur

en: multipolygon
fo: fjøllíkn

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
fo: Merkjasavn kann ikki verða lagt á eitt primitive tí tað eru lyklar við fleiri virðum.

en: <anonymous>
fo: <ónavngivin>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
fo: Kann ikki leggja knút {0} til ókomnan veg {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
fo: Knútar í veg má vera í sama dátusetti

en: Deleted node referenced by {0}
fo: Strikaður knútur viðvísaður av {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
fo: Kominn knútur {0} við null koordinat í veg {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
fo: Kann ikki samanbera primitive við ID ''{0}'' við primitive við ID ''{1}''.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
fo: Parameter {0} ikki í skeiðinum 0..{1}. Fekk ''{2}''.

en: <not>
fo: <ikki>

en: <or>
fo: <ella>

en: <left parent>
fo: <vinstri parantes>

en: <right parent>
fo: <høgri parantes>

en: <colon>
fo: <kolon>

en: <equals>
fo: <jafnaðarmerki>

en: <key>
fo: <lykil>

en: <question mark>
fo: <spurningarmerki>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
fo: Regex "{0}" hevði ein lesifeil við fjøl {1}, fullur feilur:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
fo: Regex "{0}" hevði ein lesifeil, fullur feilur:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
fo: Talnaskeið væntað

en: Expecting {0} after {1}
fo: Væntaði {0} eftir {1}

en: Range of primitive ids expected
fo: Skeið av primitive id væntað

en: Range of changeset ids expected
fo: Skeið av broytingssett id væntað

en: Range of versions expected
fo: Skeið av útgávum væntað

en: Reference value for ''{0}'' expected
fo: Viðvísingarvirði fyri ''{0}'' væntað

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
fo: Lykil kann ikki vera tómur tá merkjavirkari verður brúktur. Dømi um nýtslu: lykil=virði

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
fo: Ókent primitive slag: {0}. Loylid virði eru knútur, vegur ella samband

en: Positive integer expected
fo: Jákvæð heiltal væntað

en: Non-zero integer expected
fo: Ikki-null heiltal væntað

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
fo: Kann ikki tolka tíðarmerki ''{0}''

en: Unknown preset name:
fo: Ókent forstillingarnavn:

en: Failed to parse MapCSS selector
fo: Miseydnaðist at tolka MapCSS veljara

en: Unexpected token: {0}
fo: Óvæntað token: {0}

en: Missing parameter for OR
fo: Manglandi parameter fyri OR

en: Missing parameter for XOR
fo: Manglandi parameter fyri XOR

en: Missing operator for NOT
fo: Manglandi virkari fyri NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
fo: Óvæntað token. Væntaði {0}, fann {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
fo: Miseydnaðist at lesa inn kortvísingarklassa ''{0}''. Klassin varð ikki funnin.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
fo: Kann ikki virkja kortvísingarklassa ''{0}'', tí klassin varð ikki funnin.

en: Activating the standard map renderer instead.
fo: Virkir vanliga kortvísingararin í staðin.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
fo: Kann ikki virkja kortvísingarklassa ''{0}'', tí hann er ikki undirklassi av ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
fo: Kann ikki virkja kortvísingarklassa ''{0}'', tí hann er ikki skrásettur sum kortvísingari.

en: Wireframe Map Renderer
fo: Víravísingari

en: Renders the map as simple wire frame.
fo: Vísir kortið sum einfalt vírarammi.

en: Styled Map Renderer
fo: Stílsettur kortvísingari

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
fo: Vísir kortið við at nýta stílreglur í einari stílsettari.

en: Styled Map Renderer (tiled)
fo: Stílsettur kortvísingari (flísutur)

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets by tile.
fo: Vísir kortið við at nýta stílreglur í einari stílsettari eftir flís.

en: inactive
fo: óvirkin

en: selected
fo: valt

en: Relation: selected
fo: Samband: valt

en: Node: standard
fo: Knútur: vanligur

en: Node: connection
fo: Knútur: samband

en: Node: tagged
fo: Knútur: merktur

en: untagged way
fo: ómerktur vegur

en: background
fo: bakgrund

en: highlight
fo: framheving

en: highlight wireframe
fo: víraramma framheving

en: untagged
fo: ómerktur

en: text
fo: tekstur

en: areatext
fo: økjatekstur

en: Rendering Status: {0}%
fo: Vísingarstøða: {0}%

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
fo: Miseydnaðist at gera manglandi innstillingamappu: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at gera manglandi innstillingamappu: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
fo: Miseydnaðist at gera manglandi brúkaradátumappu: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at gera manglandi brúkaradátumappu: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
fo: Miseydnaðist at gera manglandi cache-mappu: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at gera manglandi cache-mappu: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
fo: Væntaði element ''{0}'', men fekk ''{1}''

en: value expected
fo: virði væntað

en: Short Description:
fo: Stutt lýsing:

en: Author:
fo: Høvundur:

en: Webpage:
fo: Heimasíða:

en: Description:
fo: Lýsing:

en: Version:
fo: Útgáva:

en: Minimum JOSM Version:
fo: Minnsta JOSM útgáva:

en: by {0}
fo: av {0}

en: JOSM default (MapCSS)
fo: JOSM vanligt (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
fo: Innari stílur at nýta sum grundarlag fyri koyrtíðsskiftandi yvirleggjandi stíl

en: Internal Preset
fo: Innari forstilling

en: The default preset for JOSM
fo: Vanliga forstillingin fyri JOSM

en: Addresses
fo: Bústaðir

en: Checks for errors on addresses
fo: Kannar fyri feilum á bústaðum

en: Tag combinations
fo: Merkjasamansetingar

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
fo: Kannar fyri manglandi merkjum ella áhyggjuevnum samansetingum

en: Deprecated features
fo: Úreltar eginleikar

en: Checks for deprecated features
fo: Kannar fyri úreltum eginleikum

en: Geometry
fo: Geometri

en: Checks for geometry errors
fo: Kannar fyri geometrifeilum

en: Highways
fo: Høvuðsvegir

en: Checks for errors on highways
fo: Kannar fyri feilum á høvuðsvegum

en: Multiple values
fo: Fleiri virði

en: Checks for wrong multiple values
fo: Kannar fyri rangleim fleiri virðum

en: Numeric values
fo: Tølvirði

en: Checks for wrong numeric values
fo: Kannar fyri rangleim tølvirðum

en: Religion
fo: Átrúnaður

en: Checks for errors on religious objects
fo: Kannar fyri feilum á átrúnaðarligum lutum

en: Relations
fo: Sambøk

en: Checks for errors on relations
fo: Kannar fyri feilum á sambøkum

en: Territories
fo: Øki

en: Checks for territories-specific features
fo: Kannar fyri økisspecifikum eginleikum

en: Unnecessary tags
fo: Óneyðug merki

en: Checks for unnecessary tags
fo: Kannar fyri óneyðugum merkjum

en: Checks for wrong wikipedia tags
fo: Kannar fyri rangleim wikipedia merkjum

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
fo: UTM projektering (''+proj=utm'') krevur ''+zone=...'' parameter.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
fo: Væntaði heiltal í skeiðinum 1-60 fyri ''+zone=...'' parameter.

en: No unit found for: {0}
fo: Ongin eind funnin fyri: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
fo: Ókendur parameter: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
fo: Virði væntað fyri parameter ''{0}''.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
fo: Ongi virði væntað fyri parameter ''{0}''.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
fo: Parameter má byrja við ''+'' karakter (fann ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
fo: Óvæntaður parameter format (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
fo: Virði ''{0}'' fyri valmøguleika +init er ikki stuðlað.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
fo: Ellipsoid ''{0}'' er ikki stuðlað.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
fo: Samanseting av ellipsoid parametrum er ikki stuðlað.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
fo: Ókent datum kenni: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
fo: Ellipsoid kravst (+ellps=* ella +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
fo: Grid shift fíla ''{0}'' fyri valmøguleika +nadgrids er ikki stuðlað.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
fo: Óvæntað tal av argumentum fyri parameter ''towgs84'' (má vera 3 ella 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
fo: Kann ikki tolka virði av parameter ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
fo: Projektering kravst (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
fo: Ókent projektering kenni: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
fo: Óvæntað tal av argumentum fyri parameter ''+bounds'' (má vera 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
fo: Væntaði tals argument fyri parameter ''{0}''

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
fo: Kann ikki tolka virði ''{1}'' av parameter ''{0}'' sum tal.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
fo: Kann ikki tolka virði ''{1}'' av parameter ''{0}'' sum koordinat virði.

en: Custom Projection
fo: Serskipað projektering

en: Error: {0}
fo: Feilur: {0}

en: JOSM projection command line interface
fo: JOSM projektering kommandolína gransið

en: Description
fo: Lýsing

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
fo: Umrokna koordinatar frá einum koordinat viðvísingar kerri til onnur.

en: Options
fo: Valmøguleikar

en: Show this help
fo: Vís hesa hjálp

en: Switch input and output crs
fo: Skift inntak og úttak crs

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
fo: Skift røð av inntaks koordinatum (eystur/norður, lengd/breidd)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
fo: Skift røð av úttaks koordinatum (eystur/norður, lengd/breidd)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
fo: Format fyri inntak og úttak koordinat viðvísingar kerri líkist tí hjá PROJ.4 ritbúnaðinum.

en: [file]
fo: [fíla]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
fo: Les inntaks dátu frá einari ella fleiri fílum upptalda sum staðbundin argument. Tá ongin fíla er givin, ella fílunavnið er "-", verður dátu lisin frá vanligum inntaki.

en: Examples
fo: Dømi

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
fo: Væntaði tveir koordinatar, sundurbrotnir við hvítum rúmi, fann {0} í ''{1}''

en: Unable to parse number ''{0}''
fo: Kann ikki tolka tal ''{0}''

en: Albers Equal Area
fo: Albers Javn Øki

en: Parameter ''{0}'' required.
fo: Parameter ''{0}'' kravst.

en: standard parallels are opposite
fo: vanligar parallelar eru andstøðugar

en: Azimuthal Equidistant
fo: Azimuthal Javnfjarlag

en: Double Stereographic
fo: Dubbult Stereografiskt

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
fo: Javnfjarlag Cylindrisk (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
fo: Lambert Azimuthal Javn Øki

en: Lat/lon (Geodetic)
fo: Breidd/longd (Geodeticskt)

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
fo: Óhøvligir parametrar ''{0}'' og ''{1}'' fyri tveypunkta aðferð.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
fo: Ólógligt virði fyri parameter ''{0}'': {1}

en: error in initialization
fo: feilur í upprunan

en: Polar Stereographic
fo: Polar Stereografiskt

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
fo: Polar Stereografiskt: Parameter ''{0}'' má vera 90 ella -90.

en: Worldwide
fo: Heimsvíð

en: Cannot handle ignore list entry {0}
fo: Kann ikki handtera ignorera listafærslu {0}

en: Ignore list
fo: Ignorera lista

en: Error initializing test {0}:
     {1}
fo: Feilur við upprunan av próvi {0}:
     {1}

en: validation error
fo: góðskuingarfeilur

en: validation warning
fo: góðskuingarávaring

en: validation other
fo: góðskuing annað

en: Running test {0}
fo: Keyrir próv {0}

en: {0} of {1} elements done
fo: {0} av {1} elementum gjørd

en: Validating
fo: Góðskuing

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
fo: Próv {0}/{1}: Byrjar {2}

en: Updating ignored errors ...
fo: Dagføri ignoreraðar feilur ...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
fo: Góðskuingarúrslit innihalda element loynd av einum filtri.

en: Please review active filters to see the hidden results.
fo: Vinarliga ummynna virknir filtrar at síggja loynd úrslit.

en: Missing argument - input data file ({0})
fo: Manglandi argument - inntaks dátu fíla ({0})

en: Processing files...
fo: Vinna fílur...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
fo[0]: {0} hevði {1} feil
fo[1]: {0} hevði {1} feilir

en: {0} had no errors
fo: {0} hevði eingin feilir

en: Could not load input file: {0}
fo: Kundi ikki lesa inntaksfílu: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
fo: Góðskuing {0}, goymi úttak til {1}

en: Could not find a layer for {0}
fo: Kundi ikki finna eitt lag fyri {0}

en: Preferences are not the expected type
fo: Innstillingar eru ikki av væntaðari slag

en: JOSM Validation command line interface
fo: JOSM Góðskuing kommandolína gransið

en: Validates data and saves the result to a file.
fo: Góðskuar dátu og goymir úrslitið í ein fílu.

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
fo: Inntaks dátu fílunavn (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
fo: OSM fílur kunnu verða tilgreindar fleiri ferðir. Kravst.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
fo: .validator.mapcss og .mapcss fílur vilja stoppa vinnuna við fyrsta feilinum.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
fo: Ikki-OSM fílur brúka ikki --output ella --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
fo: Úttaks dátu fílunavn (.geojson, linju-fyri-linju avmarkað fyri MapRoulette). Valfritt.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
fo: Broyt fílunavn (.osc). Kann verða tilgreint fleiri ferðir fyri hvørt inntak.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
fo: Broyt verða virknar í tilgreinda røð. Valfritt.

en: E-mail address is invalid
fo: T-post adressa er ógildig

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
fo: T-post adressa inniheldur eitt ógildigt brúkaranavn: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
fo: T-post adressa inniheldur eitt ógildigt øki: {0}

en: Email validator
fo: T-post góðskuing

en: URL is invalid
fo: URL er ógildig

en: URL contains an invalid protocol: {0}
fo: URL inniheldur eitt ógildigt samskiftisprotokoll: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
fo: URL inniheldur eina ógilda myndugleika: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
fo: URL inniheldur eina ógilda slóð: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
fo: URL inniheldur eina ógilda fyrspurn: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
fo: URL inniheldur eitt ógildigt brot: {0}

en: URL validator
fo: URL góðskuing

en: Include POIs like amenities, offices, and buildings in duplicate address detection
fo: Legg við ávísingarpunktir sum tænastir, skrivstovur og bygningar í duplikat adressu kanning

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
fo: Kannar fyri feilum í adressum og associatedStreet sambøkum.

en: Multiple associatedStreet relations
fo: Fleiri associatedStreet sambøk

en: House number without street
fo: Húsnummar uttan gøtu

en: Duplicate house numbers
fo: Tvífaldir húsnumrar

en: House number ''{0}'' duplicated
fo: Húsnummar ''{0}'' tvífaldur

en: Multiple street names in relation
fo: Fleiri gøtunøvn í sambandi

en: House number too far from street
fo: Húsnummar ov langt frá gøtu

en: Relation is obsolete
fo: Samband er úrelt

en: API Capabilities
fo: API Møguleikar

en: Checks for errors against API capabilities
fo: Kannar fyri feilum móti API møguleikum

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
fo: Vegur inniheldur meira enn {0} knútar. Hann burdi verða skiftur út við einum fjøllíkni

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
fo: Vegur inniheldur meira enn {0} knútar. Hann burdi verða klovin ella einfaldaður

en: Barriers and entrances
fo: Torg og inngongdar

en: Checks for errors in barriers and entrances.
fo: Kannar fyri feilum í torum og inngongdum.

en: Barrier entrance not set on a barrier
fo: Inngongd til torgs ikki sett á eitt torg

en: Coastlines
fo: Strondir

en: This test checks that coastlines are correct.
fo: Hetta próv kannar at strondir eru rættar.

en: Reversed coastline: land not on left side
fo: Vend strond: land er ikki á vinstru síðu

en: Unconnected coastline
fo: Ósambundin strond

en: Unordered coastline
fo: Órøðað strond

en: Reversed coastline
fo: Vend strond

en: invalid coastline
fo: ógildig strond

en: Conditional Keys
fo: Skilyrðisbundnir Lyklar

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
fo: Próvar fyri rætta nýtslu av ''*:conditional'' merkjum.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
fo: Samsvara ikki munstri ''bending virði @ skilyrði''

en: {0} is not a valid restriction value
fo: {0} er ikki eitt gildigt bendingarvirði

en: Wrong syntax in {0} key
fo: Rangt málfrøði í {0} lykli

en: Error in {0} value: {1}
fo: Feilur í {0} virði: {1}

en: Connectivity Relations
fo: Sambandssambøk

en: Validates connectivity relations
fo: Góðskuar sambandssambøk

en: Connectivity relation without connectivity tag
fo: Sambandssamband uttan sambandsmerki

en: Connectivity tag contains unusual data
fo: Sambandsmerki inniheldur óvanliga dátu

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
fo: Sambandsmerki manglar komma ímillum valfrí og ikki-valfrí virði

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
fo: Ósamstillt akreinsnúmering ímillum samband og limamerki

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
fo[0]: Samband {0} limur manglar eina akrein ella *:akreins merki
fo[1]: Samband {0} limir mangla akreinar ella *:akreins merki

en: This connectivity may already be implied
fo: Hetta samband kann longu vera undirstillað

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
fo: Samband skal ikki innihalda blandaðar ''via'' vegir og knútar

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
fo: Fleiri ''via'' leiklutir eru bert loyvdir við vegum

en: Crossing ways
fo: Krossandi vegir

en: Crossing barriers
fo: Krossandi torg

en: Crossing highways
fo: Krossandi høvuðsvegir

en: Crossing railways
fo: Krossandi jarnbreytir

en: Crossing waterways
fo: Krossandi vatnagjógvar

en: Crossing barrier/building
fo: Krossandi torg/bygning

en: Crossing barrier/highway
fo: Krossandi torg/høvuðsvegur

en: Crossing barrier/railway
fo: Krossandi torg/jarnbreyt

en: Crossing barrier/waterway
fo: Krossandi torg/vatnagjógv

en: Crossing barrier/way
fo: Krossandi torg/vegur

en: Crossing building/highway
fo: Krossandi bygning/høvuðsvegur

en: Crossing building/railway
fo: Krossandi bygning/jarnbreyt

en: Crossing building/residential area
fo: Krossandi bygning/búsetingarøki

en: Crossing building/waterway
fo: Krossandi bygning/vatnagjógv

en: Crossing building/way
fo: Krossandi bygning/vegur

en: Crossing highway/railway
fo: Krossandi høvuðsvegur/jarnbreyt

en: Crossing highway/waterway
fo: Krossandi høvuðsvegur/vatnagjógv

en: Crossing highway/way
fo: Krossandi høvuðsvegur/vegur

en: Crossing railway/waterway
fo: Krossandi jarnbreyt/vatnagjógv

en: Crossing railway/way
fo: Krossandi jarnbreyt/vegur

en: Crossing residential area/way
fo: Krossandi búsetingarøki/vegur

en: Crossing waterway/way
fo: Krossandi vatnagjógv/vegur

en: Crossing boundaries
fo: Krossandi markir

en: Self crossing ways
fo: Sjálvkrossandi vegir

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
fo: Hetta próv kannar um tveir vegir, jarnbreytir, vatnagjógvar ella bygningar krossast í sama lagi, men ikki eru sambundnir við einum knúti.

en: Cycle detector
fo: Kykla finnari

en: Detects cycles in drainage systems.
fo: Finnar kykla í frárennslis kerrum.

[ctx: graph theory]
en: Cycle in directional waterway network
fo: Kykil í stýrtum vatnagjógva neti

en: Invalid usage of direction on node
fo: Ógild nýtsla av stýring á knúti

en: Disputed usage of direction on node
fo: Umstridd nýtsla av stýring á knúti

en: Direction nodes
fo: Stýringarknútar

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
fo: Kannar fyri knútum sum hava ein ''fram'' ella ''aftur'' stýring

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
fo: Ósambundin knútur við {0}. Nýt vinkel ella kardinal stýring

en: Node with {0} should be connected to a linear way
fo: Knútur við {0} burdi verða sambundin við ein linjubundin veg

en: Node with {0} on end of way
fo: Knútur við {0} á enda av vegi

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
fo: Knútur við {0} á einum sambandi av fleiri vegum

en: Duplicated nodes
fo: Tvífaldaðir knútar

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
fo: Hetta próv kannar at eingir knútar eru á nákvæmliga sama staðnum.

en: Mixed type duplicated nodes
fo: Blandað slag tvífaldaðir knútar

en: Highway duplicated nodes
fo: Høvuðsveg tvífaldaðir knútar

en: Railway duplicated nodes
fo: Jarnbreyt tvífaldaðir knútar

en: Waterway duplicated nodes
fo: Vatnagjógv tvífaldaðir knútar

en: Boundary duplicated nodes
fo: Mark tvífaldaðir knútar

en: Power duplicated nodes
fo: Kraft tvífaldaðir knútar

en: Natural duplicated nodes
fo: Náttúru tvífaldaðir knútar

en: Building duplicated nodes
fo: Bygning tvífaldaðir knútar

en: Landuse duplicated nodes
fo: Marknýtsla tvífaldaðir knútar

en: Other duplicated nodes
fo: Aðrir tvífaldaðir knútar

en: Nodes at same position
fo: Knútar á sama stað

en: Duplicated relations
fo: Tvífaldað sambøk

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
fo: Hetta próv kannar at eingin sambøk hava somu merki og somu limir við somu leiklutir.

en: Relations with same members
fo: Sambøk við somu limir

en: Identical members
fo: Samskjátir limir

en: Delete duplicate relations
fo: Strika tvífaldað sambøk

en: Duplicated ways
fo: Tvífaldaðir vegir

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
fo: Hetta próv kannar at eingir vegir hava somu knútar koordinatar og valfrítt eisini somu merki.

en: Ways with same position
fo: Vegir við somu staðseting

en: Delete duplicate ways
fo: Strika tvífaldað vegir

en: Duplicated way nodes
fo: Tvífaldað veg knútar

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
fo: Kannar fyri vegum við samskjátum samliggjandi knútum.

en: Performs semantic checks on highways.
fo: Útførir merkingarlig kannanir á høvuðsvegum.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
fo: Rangur rundkoyring (høvuðsvegur: {0} í staðin fyri {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
fo: Høvuðsvegur samband er ikki sambundið við fullnægjandi høvuðsveg/samband

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
fo: Ófullkomin gongugøtu merking. Kravd merki eru {0} og {1}.

en: Unknown country code: {0}
fo: Ókent landakota: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
fo: Ókent kelda:maxspeed samhengi: {0}

en: Node connects highways on different layers
fo: Knútur sambindir høvuðsvegir á øðrum lógum

en: Internet tags
fo: Internet merki

en: Checks for errors in internet-related tags.
fo: Kannar fyri feilum í internet sambundnum merkjum.

en: URL contains backslashes instead of slashes
fo: URL inniheldur bakslags í staðin fyri slags

en: Lane tags
fo: Akreins merki

en: Test that validates ''lane:'' tags.
fo: Próv sum góðskuar ''akrein:'' merki.

en: Number of {0} greater than {1}
fo: Tal av {0} størri enn {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
fo: Tal av akreinsbundnum virðum ósamstillt

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
fo: Tal av akreinsbundnum virðum ósamstillt í fram stýring

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
fo: Tal av akreinsbundnum virðum ósamstillt í aftur stýring

en: Long segments
fo: Langar partar

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
fo: Hetta próvar fyri longum veg partum, sum vanliga eru feilir.

en: Very long segment of {0} kilometers
fo: Mjög longur parti av {0} kilometrum

en: Tag checker (MapCSS based)
fo: Merkja góðskuing (MapCSS grund)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
fo: Hetta próv kannar fyri feilum í merki lyklum og virðum.

en: unknown
fo: ókent

en: Adding {0} to tag checker
fo: Legg {0} til merki góðskuing

en: Failed to add {0} to tag checker
fo: Miseydnaðist at leggja {0} til merki góðskuing

en:  {0}: {1} of {2} elements done
fo:  {0}: {1} av {2} elementum gjørd

en: Fix of {0}
fo: Rættan av {0}

en:  or
fo:  ella

en: {0}, use {1} instead
fo: {0}, nýt {1} í staðin

en: Multipolygon
fo: Fjøllíkn

en: This test checks if multipolygons are valid.
fo: Hetta próv kannar um fjøllíkn eru gildig.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
fo: Ófullkomin fjøllíkna samband varð broytt

en: No area style for multipolygon
fo: Eingin økja stílur fyri fjøllíkn

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
fo: Við nýttan kortmálning stíl er stílurin fyri innan veg javn fjøllíkna stílinum

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
fo: Við nýttan kortmálning stíl samsvarar stílurin fyri uttanveg ikki økja stílinum

en: Area style on outer way
fo: Økja stílur á uttanveg

en: Multipolygon is not closed
fo: Fjøllíkn er ikki latin

en: Self-intersecting polygon ring
fo: Sjálvkrossandi líkna ringur

en: Multipolygon rings share node
fo: Fjøllíkna ringir deila knúti

en: Intersection between multipolygon ways
fo: Krossing ímillum fjøllíkna vegir

en: Multipolygon rings are equal
fo: Fjøllíkna ringir eru javnir

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
fo: Leiklutur fyri ''{0}'' burdi vera ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
fo: Fjøllíkna innanvegur er uttanfyri

en: Multipolygon ring contains segment twice
fo: Fjøllíkna ringur inniheldur part tvíferð

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
fo: Fjøllíkna uttanvegur deilir parti við øðrum ringi

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
fo: Leiklutur fyri fjøllíkna veg lim burdi vera innan ella uttan

en: Non-Way in boundary
fo: Ikki-Vegur í marki

en: Non-Way in multipolygon
fo: Ikki-Way í multipolygon

en: Multipolygon member repeated with different role
fo: Multipolygon limur endurtikin við øðrum leiklut

en: Multipolygon member repeated with same role
fo: Multipolygon limur endurtikin við sama leiklut

en: Missing name:* translation
fo: Manglandi name:* týðing

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
fo: Hetta próv finnur fleirmáls eindir, har ''name''-attributið ikki er líkt sum ''name:*'' attribut ella ikki ein samanseting av ''name:*'' attributum, t.d. Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
fo: Manglandi name:*={0}. Legg tag við rættum málslykli.

en: A name is missing, even though name:* exists.
fo: Eitt navn manglar, sjálvt um name:* finst.

en: Enable strict mode.
fo: Virkna strangan hátt.

en: Opening hours syntax
fo: Opnunar tíðarsetningalæra

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
fo: Hetta próv kanna rætta nýtslu av opnunar tíðarsetningalæruna.

en: {0} value can be prettified
fo: {0} virði kann verða fegrað

en: Overlapping ways
fo: Yvirliggjandi vegir

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
fo: Hetta próv kanna at ein sambinding ímillum tveir knútar verður ikki nýttur av meira enn einum veg.

en: Overlapping highways
fo: Yvirliggjandi høvuðsvegir

en: Overlapping railways
fo: Yvirliggjandi jarnbreytir

en: Overlapping waterways
fo: Yvirliggjandi vatnaleiðir

en: Highway shares segment with linear way
fo: Høvuðsvegur deilir lut við linjuleið

en: Railway shares segment with linear way
fo: Jarnbreyt deilir lut við linjuleið

en: Waterway shares segment with linear way
fo: Vatnaleið deilir lut við linjuleið

en: Highway shares segment with other way
fo: Høvuðsvegur deilir lut við aðrar leiðir

en: Railway shares segment with other way
fo: Jarnbreyt deilir lut við aðrar leiðir

en: Waterway shares segment with other way
fo: Vatnaleið deilir lut við aðrar leiðir

en: Ways share segment
fo: Vegir deila lut

en: Way contains segment twice
fo: Vegur inniheldur lut tvíggjað

en: Power lines
fo: Kraftleiðir

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
fo: Kannar um kraftleið manglar stuðul knút og fyri knútar í kraftleiðum sum ikki hava power=tower/pole tag

en: missing tag
fo: manglandi tag

en: node without power=*
fo: knútur uttan power=*

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
fo: Knútur bindur saman kraftleið ella kapil við eind sum ikki er viðkomandi kraftveitingar

en: Possibly missing line support node within power line
fo: Møguliga manglandi linju stuðul knút í kraftleið

en: Mixed reference numbering
fo: Blandað viðmerkingar númerering

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
fo: Viðmerkingar númerering passar ikki við meirilutan av vegar knútum

en: Possibly wrong power line type used
fo: Møguliga rangur kraftleið slag brúkt

en: Public Transport Route
fo: Almenningssamgongu leið

en: Route relation contains a ''{0}'' role
fo: Leið samband inniheldur ein ''{0}'' leiklut

en: Route relation contains a gap
fo: Leið samband inniheldur eitt skarð

en: Stop position not part of route
fo: Støðuposurion er ikki partur av leið

en: Role verification problem
fo: Leiklut vottanar vandamál

en: Relation checker
fo: Sambands kanna

en: Checks for errors in relations.
fo: Kannar fyri feilum í sambønum.

en: Relation is empty
fo: Samband er tømt

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
fo: Leið skipan er óspecificerað. Legg {0} til ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
fo: Samband slag er ókent

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
fo: Leiklutur av sambands limi passar ikki við sniðgegn orðalag ''{0}'' í fyrirskipan {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
fo: Slag ''{0}'' av sambands limi við leiklut ''{1}'' passar ikki við góðkenda sløg ''{2}'' í fyrirskipan {3}

en: <empty>
fo: <tómt>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
fo: Leiklutur ''{0}'' er ikki millum væntað virði ''{1}''

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
fo: Tómur leiklutur funnin tá ið væntað var eitt av ''{0}''

en: Role ''{0}'' missing
fo: Leiklutur ''{0}'' manglar

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
fo: Tal av ''{0}'' leiklutum ov lágt ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
fo: Tal av ''{0}'' leiklutum ov høgt ({1})

en: Relation contains itself as a member
fo: Samband inniheldur seg sjálva sum lim

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
fo: Sambønum skapa ringrás av foreldra/barn eindum

en: Almost right angle buildings
fo: Næstan rætvinklaðar bygningar

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
fo: Kannar fyri bygningum sum hava vinklar nær rætt vinkli og ikki eru rætvinklaðir.

en: Building with an almost square angle
fo: Bygning við næstan fýrakantaðum vinkli

en: Self-intersecting ways
fo: Sjálvkryssandi vegir

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
fo: Hetta próv kanna vegir sum innihalda nakrar av teirra knútum meira enn eina ferð.

en: Sharp angles
fo: Skarpir vinklar

en: Check for sharp angles on man made transportation ways
fo: Kanna fyri skarpum vinklum á manngjørdum samferðslu vegum

en: Sharp angle
fo: Skarpur vinkul

en: Similarly named ways
fo: Liknandi nevndir vegir

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
fo: Hetta próv kanna vegir við liknøvndum navnum sum møguliga eru rættstavast.

en: fixme
fo: lagt til

en: Tag checker
fo: Tag kanna

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
fo[0]: Kundi ikki atgongd til dátu fílu:
    {0}
fo[1]: Kundi ikki atgongd til dátu fílur:
    {0}

en: Ignoring {0}. Support was dropped
fo: Forðist {0}. Støða varð tikin burtur

en: Adding {0} to ignore tags
fo: Legg {0} til at forðast tags

en: Invalid spellcheck line: {0}
fo: Ógildu rættstavanar linja: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
fo: Legg {0} til rættstavaran

en: Tag ''{0}'' invalid.
fo: Tag ''{0}'' ógildu.

en: Object type not in preset
fo: Eind slag ikki í fyrirskipan

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
fo: Eind slag {0} er ikki stuðlað av tagging fyrirskipan: {1}

en: Preset is invalid in this region
fo: Fyrirskipan er ógild í hesum øki

en: Preset {0} should not be applied in this region
fo: Fyrirskipan {0} skal ikki nýtast í hesum øki

en: Key from a preset is invalid in this region
fo: Lyklil frá fyrirskipan er ógildur í hesum øki

en: Preset {0} should not have the key {1}
fo: Fyrirskipan {0} skal ikki hava lykilin {1}

en: Value from a preset is invalid in this region
fo: Virði frá fyrirskipan er ógilt í hesum øki

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
fo: Fyrirskipan {0} skal ikki hava taggið {1}={2}

en: only {0} tag
fo: einans {0} tagg

en: tag describing the area is missing
fo: tagg ið lýsir økinum manglar

en: tag describing the area might be missing
fo: tagg ið lýsir økinum manglar møguliga

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
fo: Multipolygon ytra leið endurtekur høvuðs tagg av sambandinum

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
fo: Sama tagg:''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
fo: Multipolygon ytra leið endurtekur tagg av sambandinum

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
fo: Tagg virði inniheldur ikki-útritandi (vanliga ósýnilegan) stav

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
fo: Tagg virði inniheldur óvanliga Unicode stav {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
fo: Tagg virði longri enn {0} stavir ({1} stavir)

en: Tags with empty values
fo: Tagg við tómum virðum

en: Property values start or end with white space
fo: Egna virði byrja ella enda við hvítum rúmi

en: Property values contain multiple white spaces
fo: Egna virði innihalda fleiri hvít rúm

en: Property values contain HTML entity
fo: Egna virði innihalda HTML eind

en: Tag key contains non-printing character
fo: Tagg lykil inniheldur ikki-útritandi stav

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
fo: Tagg lykil longri enn {0} stavir ({1} stavir)

en: Invalid white space in property key
fo: Ógildu hvít rúm í egna lykli

en: Presets do not contain property value
fo: Fyrirskipanir innihalda ikki egna virði

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
fo: Virði ''{0}'' fyri lykil ''{1}'' er ikki í fyrirskipanum, men er kent.

en: Misspelled property key
fo: Rangtstavsettur egna lykil

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
fo: Lykil ''{0}'' líkist ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
fo: Fyrirskipanir innihalda ikki egna lykil

en: Key ''{0}'' not in presets.
fo: Lykil ''{0}'' er ikki í fyrirskipanum.

en: Unknown property value
fo: Ókent egna virði

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
fo: Virði ''{0}'' fyri lykil ''{1}'' er ókent, kanska ein av {2} er meint?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
fo: Virði ''{0}'' fyri lykil ''{1}'' er ókent, kanska ''{2}'' er meint?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
fo: Virði ''{0}'' fyri lykil ''{1}'' er ikki í fyrirskipanum.

en: Check property keys.
fo: Kanna egna lyklar.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
fo: Vátta at egna lyklar eru gildir við at kanna ímóti orðalista.

en: Use complex property checker.
fo: Nýt flóknari egna kanna.

en: Validate property values and tags using complex rules.
fo: Vátta egna virði og tagg við at nýta flóknari reglur.

en: TagChecker source
fo: TagChecker kelda

en: Data sources ({0})
fo: Dátu keldur ({0})

en: Check property values.
fo: Kanna egna virði.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
fo: Vátta at egna virði eru gild við at kanna ímóti fyrirskipanir.

en: Check for fixme.
fo: Kanna fyri fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
fo: Leitar eftir knútum ella veginum við fixme í øllum egna virðum.

en: Check for presets types.
fo: Kanna fyri fyrirskipan slag.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
fo: Vátta at eind slag eru gild við at kanna ímóti fyrirskipanir.

en: Check for regions.
fo: Kanna fyri økjum.

en: Validate that objects are in the correct region.
fo: Vátta at eindir eru í røttu øki.

en: Fix tags
fo: Rætta tagg

en: Turn restrictions
fo: Sníðingar bann

en: This test checks if turn restrictions are valid.
fo: Hetta próv kanna um sníðingar bann eru gild.

en: Unknown turn restriction
fo: Ókent sníðingar bann

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
fo: Óvæntaður leiklutur ''{0}'' í sníðingar banni

en: Unexpected member type in turn restriction
fo: Óvæntað lim slag í sníðingar banni

en: More than one "from" way found
fo: Meira enn ein "from" vegur funnin

en: More than one "to" way found
fo: Meira enn ein "to" vegur funnin

en: More than one "via" node found
fo: Meira enn ein "via" knútur funnin

en: Cannot mix node and way for role "via"
fo: Kann ikki blanda knút og veg fyri leiklut "via"

en: No "from" way found
fo: Eingin "from" vegur funnin

en: "from" way is a closed way
fo: "from" vegur er ein lukkaður vegur

en: No "to" way found
fo: Eingin "to" vegur funnin

en: "to" way is a closed way
fo: "to" vegur er ein lukkaður vegur

en: "from" way equals "to" way
fo: "from" vegur er lík "to" vegur

en: No "via" node or way found
fo: Eingin "via" knútur ella vegur funnin

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
fo: Ónøgin sníðingar bann tí "to" vegur er einvegis

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
fo: Ónøgin sníðingar bann tí "from" vegur er einvegis

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
fo: "from" vegurin byrjar ella endar ikki á einum "via" knúti.

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
fo: "to" vegurin byrjar ella endar ikki á einum "via" knúti.

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
fo: "from" og fyrsti "via" vegurin eru ikki samanbundnir.

en: The "via" ways are not connected.
fo: "via" vegirnir eru ikki samanbundnir.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
fo: Síðsti "via" og "to" vegurin eru ikki samanbundnir.

en: Unclosed Ways
fo: Ikki-lukkaðir Vegir

en: This tests if ways which should be circular are closed.
fo: Hetta próvar um vegir sum skulu vera rundir eru lukkaðir.

en: Unclosed way
fo: Ikki-lukkaður vegur

en: natural type {0}
fo: náttúru slag {0}

en: landuse type {0}
fo: landnýtslu slag {0}

en: amenity type {0}
fo: gagnstøðu slag {0}

en: sport type {0}
fo: ítrótt slag {0}

en: tourism type {0}
fo: ferðavinnu slag {0}

en: shop type {0}
fo: handils slag {0}

en: leisure type {0}
fo: frítíð slag {0}

en: waterway type {0}
fo: vatnaleið slag {0}

en: boundary type {0}
fo: mark slag {0}

en: area:highway type {0}
fo: øki:highway slag {0}

en: place type {0}
fo: stað slag {0}

en: area
fo: øki

en: Area style way is not closed
fo: Øki stílur vegur er ikki lukkaður

en: Unconnected highways
fo: Ikki-samanbundnir høvuðsvegir

en: Unconnected railways
fo: Ikki-samanbundnar jarnbreytir

en: Unconnected waterways
fo: Ikki-samanbundnar vatnaleiðir

en: Unconnected natural lands and landuses
fo: Ikki-samanbundnar náttúru lond og landnýtslur

en: Unconnected power ways
fo: Ikki-samanbundnar kraftleiðir

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
fo: Hetta próv kanna um ein vegur hevur endapunkt nærindis við øðrum veg.

en: Way end node near other highway
fo: Veg enda knútur nærindis øðrum høvuðsveg

en: Way end node near other way
fo: Veg enda knútur nærindis øðrum veg

en: Way node near other way
fo: Veg knútur nærindis øðrum veg

en: Connected way end node near other way
fo: Samanbundin veg enda knútur nærindis øðrum veg

en: Unconnected nodes without physical tags
fo: Ikki-samanbundnir knútar uttan líkamlig tagg

en: Untagged and unconnected nodes
fo: Ómerktir og ikki-samanbundnir knútar

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
fo: Hetta próv kanna fyri ómerktum knútum sum ikki eru partur av øllum veg.

en: No tags
fo: Eingin tagg

en: Has tag containing ''fixme''
fo: Hava tagg sum inniheldur ''fixme''

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
fo: Hava lykil ''note'' ella ''comment'' ella ''description''

en: Has key ''created_by''
fo: Hava lykil ''created_by''

en: Has key ''watch''
fo: Hava lykil ''watch''

en: Has key ''source''
fo: Hava lykil ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
fo: Ómerktir, tómir og ein knútur vegir

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
fo: Hetta próv kanna fyri ómerktum, tómum og ein knútur vegum.

en: Unnamed ways
fo: Ónevndir vegir

en: Unnamed junction
fo: Ónevnd krossgøta

en: Untagged ways (commented)
fo: Ómerktir vegir (kommenteraðir)

en: Untagged ways
fo: Ómerktir vegir

en: Empty ways
fo: Tómir vegir

en: One node ways
fo: Ein knútur vegir

en: Way connected to Area
fo: Vegur samanbundin við øki

en: Checks for ways connected to areas.
fo: Kannar fyri vegum sum eru samanbundnir við øki.

en: Way terminates on Area
fo: Vegur endar á øki

en: Wrongly Ordered Ways
fo: Rangt raðaðir vegir

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
fo: Hetta próv kanna stýring av vatn, land og strandlína vegum.

en: Reversed land: land not on left side
fo: Vend land: land ikki á vinstru síðu

en: Show this dialog again the next time
fo: Vís hesa viðtalu aftur næstu ferð

en: Do not show again (this operation)
fo: Vís ikki aftur (hesa virkni)

en: Do not show again (this session)
fo: Vís ikki aftur (hesa setu)

en: Do not show again (remembers choice)
fo: Vís ikki aftur (minnist val)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
fo: Forðist rangt skipað URL: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
fo: Forðist rangt skipað fílu URL: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
fo: Parameter "downloadgps" tók ikki ímóti fílu navnum ella fílu URLs

en: Security exception
fo: Trygdarvilla

en: Network exception
fo: Netvilla

en: IO Exception
fo: IO Villu

en: File System Exception
fo: Fílu System Villu

en: Illegal Data
fo: Ólóglig Dáta

en: Offline mode
fo: Offline háttur

en: Internal Server Error
fo: Innri Ambætara Villu

en: Bad Request
fo: Ring Bøn

en: Not Found
fo: Ikki Funnið

en: Conflict
fo: Stridur

en: Authentication failed
fo: Vottan miseydnaðist

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
fo: Atgongd til redigeraða útgávu ''{0}'' av {1} {2} er bannað.

en: Authorisation Failed
fo: Heimild miseydnaðist

en: Client Time Out
fo: Biðartíð útløpt

en: Bandwidth Limit Exceeded
fo: Bandbreidd Markið Yvirstigið

en: Communication with OSM server failed
fo: Samskifti við OSM ambætaran miseydnaðist

en: Unknown host
fo: Ókent vert

en: Object deleted | Objects deleted
fo[0]: Hlutur strikaður
fo[1]: Hutir strikaðir

en: Show help information
fo: Vís hjálp upplýsingar

en: Downloading "Message of the day"
fo: Heinta "Dagsins boð"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
fo: Miseydnaðist at lesa MOTD. Villan var: {0}

en: Message of the day not available
fo: Dagsins boð ikki tøkt

en: Click to close the dialog
fo: Trýst fyri at lata viðtalu aftur

en: Imagery offset
fo: Myndavirðis forskoyting

[ctx: menu]
en: Imagery
fo: Myndavirði

[ctx: layer]
en: Offset
fo: Forskoyting

en: You are running version {0} of Java.
fo: Tú keyrir útgávu {0} av Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
fo: Henda útgáva verður ikki longur stuðlað av {0} síðan {1} og er ikki mælt at nýta.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
fo: JOSM mun skjótt hætta at virka við hesa útgávu; við mæla sterkliga at dagføra til Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
fo: Tú kanst møta alvarlegum Java villum; við mæla sterkliga at dagføra til Java {0}.

en: Would you like to update now ?
fo: Vilt tú dagføra nú ?

en: Outdated Java version
fo: Útgáva av Java er úrelt

en: Update Java
fo: Dagføra Java

[ctx: dialog]
en: Stop
fo: Støðga

en: usage
fo: nýtsla

en: commands
fo: boð

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
fo: byrja JOSM (vanligt, verður gjørt tá eingin boð er ásett)

en: render data and save the result to an image file
fo: framstilla dátu og goyma úrslitið til eina mynd fílu

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
fo: umrokna koordinatir frá einum koordinata viðmerkingar keri til annað

en: validate data
fo: vátta dátu

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
fo: Fyri smálutir um {0} og {1} boðini, keyr tey við {2} valmøguleikanum.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
fo: Seinparturin av hesi hjálp síðu dokumentera {0} boðið.

en: options
fo: valmøguleikar

en: Standard unix geometry argument
fo: Vanligt Unix geometri argument

en: Download the bounding box
fo: Heinta markkassan

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
fo: Heinta staðsetingina á URL (við lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
fo: Opna eina fílu (allar fílu slag sum kunnu opnast við File/Open)

en: Download the bounding box as raw GPS
fo: Heinta markkassan sum rå GPS

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
fo: Heinta staðsetingina á URL (við lat=x&lon=y&zoom=z) sum rå GPS

en: Select with the given search
fo: Vel við givnu leitingini

en: Launch in maximized mode
fo: Byrja í maksimeraðum hátta

en: Reset the preferences to default
fo: Nullstilla innstillingar til vanligt

en: Changes preferences according to the XML file
fo: Broytir innstillingar samkvæmt XML fíluni

en: Set preference key to value
fo: Set innstillingar lykil til virði

en: Set the language
fo: Set mál

en: Displays the JOSM version and exits
fo: Vísir JOSM útgávu og fer út

en: Print debugging messages to console
fo: Skriva feilsøkingar boð til konsol

en: Print only warning or error messages to console
fo: Skriva einans ávaringar ella villuboð til konsol

en: Skip loading plugins
fo: Leyp um at heinta plugins

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
fo: Ógilda atgongd til givin(ar) keldur, sundurbrotnar við komma

en: options provided as Java system properties
fo: valmøguleikar givnir sum Java kerfis eginleikar

en: Change the JOSM directory name
fo: Broyt JOSM mappu navn

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
fo: /SLÓÐI/TIL/JOSM/INNST

en: Set the preferences directory
fo: Set innstillingar mappu

en: Default: {0}
fo: Vanligt: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
fo: /SLÓÐI/TIL/JOSM/BRÚKARADÁTA

en: Set the user data directory
fo: Set brúkara dátu mappu

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
fo: /SLÓÐI/TIL/JOSM/HUGKORT

en: Set the cache directory
fo: Set hugkorts mappu

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
fo: /SLÓÐI/TIL/JOSM/HEIMAMAPPA

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
fo: Set innstillingar+dátu+hugkort mappu (hugkort mappan verður josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
fo: -Djosm.home hevur minni forgang, t.e. serstakur innstillingar broyta vanligu

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
fo: viðmerking: Til nakrar uppgávur, JOSM tørvar nógvan minni. Tað kann vera neyðugt at leggja til
          Java valmøguleika fyri at áseta hægsta stødd av úthýstum minni í megabyte

en: examples
fo: dømi

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
fo: Parametrar --download, --downloadgps, og --selection verða handlaðir í hesum røð.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
fo: Tryggja teg at heinta nakað dátu um tú nýtir --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
fo: Løggjings stigi er á {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
fo: Plugin heinting leyp um

en: Enabled detailed debug level (trace)
fo: Virkna smálut feilsøkingar stigi (trace)

en: JOSM has failed to start up {0} times. Reset JOSM?
fo: JOSM miseydnaðist at byrja {0} ferðir. Nullstilla JOSM?

en: Reset JOSM?
fo: Nullstilla JOSM?

en: Initializing
fo: Byrjan

en: Setting defaults
fo: Set vanligt

en: Creating main GUI
fo: Ger høvuðs GUI

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
fo: Royn at virkna IPv6 net, javnan IPv6 frammanfyri IPv4 (bara virkar á tíðligum byrjan).

en: Updating plugins
fo: Dagføri plugins

en: Installing updated plugins
fo: Innsetti dagførdar plugins

en: Loading early plugins
fo: Heinti tíðligar plugins

en: Loading plugins
fo: Heinti plugins

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
fo: ''{0}'' er ikki eitt gildi virði fyri argument ''{1}''. Møgulig virði eru {2}, møguliga sundurbrotin við kommum.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
fo[0]: JOSM keyrir í offline hátta. Hesin kelda verður ikki tøkt: {0}
fo[1]: JOSM keyrir í offline hátta. Hesar keldur verða ikki tøktar: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
fo: Fann brúkanligt IPv6 net, javnar IPv6 frammanfyri IPv4 aftan næstu byrjan.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
fo: Fann brúkanligt IPv6 net, javnar IPv6 frammanfyri IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
fo: Fann onga brúkanliga IPv6 net, javnar IPv4 frammanfyri IPv6 aftan næstu byrjan.

en: Unsaved osm data
fo: Ikki goymd osm dáta

en: Restore
fo: Endurskapa

en: Discard
fo: Frakasta

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
fo[0]: JOSM fann {0} ikki goymd osm dátu lag.
fo[1]: JOSM fann {0} ikki goymd osm dátu løg.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
fo: Tað líkist sum JOSM krasjaði síðstu ferð. Vilt tú endurskapa dátuna?

en: Change proxy settings
fo: Broyt proxy innstillingar

en: Proxy errors occurred
fo: Proxy villur hendu

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
fo: JOSM royndi at fáa atgongd til fylgjandi keldur:<br>{0}men <b>miseydnaðist</b> at gera tað, vegna fylgjandi proxy villur:<br>{1}Vilt tú broyta proxy innstillingar nú?

en: Network errors occurred
fo: Net villur hendu

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
fo: JOSM royndi at fáa atgongd til fylgjandi keldur:<br>{0}men <b>miseydnaðist</b> at gera tað, vegna fylgjandi net villur:<br>{1}Tað kann vera vegna einar manglandi proxy stillingar.<br>Vilt tú broyta proxy innstillingar nú?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
fo[0]: Tú hevur {0} ólisið boð.
fo[1]: Tú hevur {0} ólisið boð.

en: Click here to see your inbox.
fo: Trýst her fyri at sína postkassan tína.

en: Setting component orientation to right-to-left
fo: Setur eind stýring til høgru-til-vinstru

en: Initializing coordinate format
fo: Byrjan á koordinat formati

en: Starting file watcher
fo: Byrjan á fílu vaktari

en: Executing platform startup hook
fo: Útførir pall byrjan kroka

en: Building main menu
fo: Byggir høvuðs valmynd

en: Updating user interface
fo: Dagførir brúkara marknað

en: Initializing internal boundaries data
fo: Byrjan á innanhúsa mark dátu

en: Initializing OSM API
fo: Byrjan á OSM API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
fo: Tók burt lag {0} tí tað er ikki loyvt av stillaða API.

en: Initializing validator
fo: Byrjan á váttara

en: Initializing presets
fo: Byrjan á fyrirskipanir

en: Initializing map styles
fo: Byrjan á kort stílum

en: Initializing Tag2Link rules
fo: Byrjan á Tag2Link reglum

en: Loading imagery preferences
fo: Heinti myndavirðis innstillingar

[ctx: menu]
en: File
fo: Fíla

[ctx: menu]
en: Edit
fo: Rætta

[ctx: menu]
en: View
fo: Sýn

[ctx: menu]
en: Mode
fo: Háttur

[ctx: menu]
en: Tools
fo: Amboð

[ctx: menu]
en: More tools
fo: Fleiri amboð

[ctx: menu]
en: Data
fo: Dáta

[ctx: menu]
en: Selection
fo: Val

[ctx: menu]
en: Presets
fo: Fyrirskipanir

en: More...
fo: Meira...

[ctx: menu]
en: Help
fo: Hjálp

en: Menu: {0}
fo: Valmynd: {0}

en: Main toolbar
fo: Høvuðs amboðsbjálki

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
fo: Skiftar sýnileikan á høvuðs amboðsbjálka (t.e. hinn vatnrætti amboðsbjálki)

en: Edit toolbar
fo: Rættingar amboðsbjálki

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
fo: Skiftar sýnileikan á rættingar amboðsbjálka (t.e. hinn loddrætti amboðsbjálki)

en: Imagery preferences...
fo: Myndavirðis innstillingar...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
fo: Trýst fyri at opna myndavirðis flipan í innstillingum

[ctx: menu]
en: Audio
fo: Ljóð

en: Do not hide toolbar
fo: Fjal ikki amboðsbjálka

en: Hide this button
fo: Fjal hesa knøtt

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
fo: Trýst á ørin niðast fyri at vísa hana aftur.

en: Hide edit toolbar
fo: Fjal rættingar amboðsbjálka

en: Hide or show this toggle button
fo: Fjal ella vísa hesa skiftiknøtt

en: Move right
fo: Flyt til høgru

en: Map: {0}
fo: Kort: {0}

en: Move left
fo: Flyt til vinstru

en: Move up
fo: Flyt upp

en: Move down
fo: Flyt niður

en: scale
fo: skala

en: Status bar background
fo: Støðufrágreiðingar bakgrund

en: Status bar background: active
fo: Støðufrágreiðingar bakgrund: virkin

en: Status bar foreground
fo: Støðufrágreiðingar forgrund

en: Status bar foreground: active
fo: Støðufrágreiðingar forgrund: virkin

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
fo: (Kumpass) stýringin á linju partinum sum verður teknaður.

en: The angle between the previous and the current way segment.
fo: Vinkulin ímillum fyrrverandi og núverandi veg part.

en: The length of the new way segment being drawn.
fo: Longdin á nýggja veg partinum sum verður teknaður.

en: The name of the object at the mouse pointer.
fo: Navnið á eindini á musa bendlinum.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
fo: Miðknapp trýst aftur fyri at gongast ímillum.<br>Halt CTRL niðri fyri at velja beinleiðis frá hesum lista við musini.<hr>

en: (no object)
fo: (eingin eind)

en: Do not hide status bar
fo: Fjal ikki støðufrágreiðingarbjálka

en: The northing at the mouse pointer.
fo: Norðurvíddin á musa bendlinum.

en: The easting at the mouse pointer.
fo: Eysturvíddin á musa bendlinum.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
fo: Geografisku breiddin á musa bendlinum.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
fo: Geografisku longdin á musa bendlinum.

en: System of measurement changed to {0}
fo: Mátbólk broytt til {0}

en: Default (open, closed, new)
fo: Vanligt (opið, latið, nýtt)

en: Username
fo: Brúkaranavn

en: Created date
fo: Stovna dagfesting

en: Last change date
fo: Seinast broyta dagfesting

en: Select note sorting method
fo: Vel minnismiða sorteringar hátt

en: Click to cancel the current operation
fo: Trýst fyri at avlýsa núverandi virkni

en: In background
fo: Í bakgrundini

en: Click to run job in background
fo: Trýst fyri at keyra uppgávu í bakgrundini

[ctx: menu]
en: Windows
fo: Gluggar

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
fo: <h2>Filter virkið: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
fo: </p><p>Trýst aftur á filter knøtt fyri at síggja allar eindir.</p></html>

en: Enlarge
fo: Størka

en: Shrink
fo: Minka

en: Show downloaded area
fo: Vís heinta øki

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
fo: <html>Vinarliga vel eitt <strong>umfang av OSM flísum</strong> á einum givnum zoom stigi.</html>

en: Zoom level:
fo: Zoom stig:

en: from tile
fo: frá flísu

en: up to tile
fo: upp til flísu

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
fo: <html>Alternativt kanst tú skriva ein <strong>flísu adressu</strong> fyri eina flísu í formatinum <i>zoomstig/x/y</i>, t.d. <i>15/256/223</i>. Flísu adressur í formatinum <i>zoom,x,y</i> ella <i>zoom;x;y</i> eru eisini gildar.</html>

en: Tile address:
fo: Flísu adressa:

en: Apply the tile address
fo: Nýt flísu adressuna

en: Please enter a tile address
fo: Vinarliga skriva eina flísu adressu

en: The current value isn''t a valid tile address
fo: Núverandi virði er ikki ein gild flísu adressa

en: Please enter a tile index
fo: Vinarliga skriva eitt flísu indeks

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
fo: Núverandi virði er ikki eitt gild flísu indeks fyri givna zoom stigið

en: You have encountered a bug in JOSM
fo: Tú hevur møtt ein villu í JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
fo: Ein óvænt undantak hendi.
    Hetta er altíð ein kóð villu. Um tú keyrir seinastu útgávu av JOSM, vinarliga vær vælviljugur og send ein villufrágreiðing.

en: Debug information
fo: Feilsøkingar upplýsingar

en: Manually report at:
fo: Handfrágreið á:

en: Is JOSM up to date?
fo: Er JOSM dagført?

en: Send bug report
fo: Send villufrágreiðing

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
fo: Um tú keyrir seinastu útgávu av JOSM og tíløtunum, vinarliga send ein villufrágreiðing í okkara villufylgjarann.\Har skulu villu upplýsingar nú vera fyllar inn fyri teg. Vinarliga viðføra upplýsingar um hvussu ein kann framkalla villuna og royn at útvega so nógv smálutir sum gjørligt.

en: Suppress this error for this session.
fo: Fjal hesa villu fyri hesa setu.

en: Suppress further error dialogs for this session.
fo: Fjal framtíðar villu viðtølur fyri hesa setu.

en: Ignore this error.
fo: Forðist hesa villu.

en: Include the system status report.
fo: Viðfør kerfis støðu frágreiðing.

en: Include information about the data you were working on.
fo: Viðfør upplýsingar um dátuna tú arbeiddi við.

en: Include all stack traces.
fo: Viðfør allar stakk spor.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
fo: Opnan av villufrágreiðing miseydnaðist. Vinarliga frágreið handliga við at nýta hesa heimasíðu:

en: Your current version of JOSM is {0}
fo: Tín núverandi útgáva av JOSM er {0}

en: JOSM is searching for updates...
fo: JOSM leitar aftur dagførslum...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
fo: Ein villa hendi meðan JOSM kannaði um tín útgáva er dagførd.

en: JOSM is up to date.
fo: JOSM er dagført.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
fo: JOSM er úrelt. Núverandi útgáva er {0}. Royn at dagføra JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
fo: Áðrenn tú sendir ein villufrágreiðing, tryggja teg at tú hevur dagført til seinastu útgávu av JOSM her:

en: Update JOSM
fo: Dagføra JOSM

en: Conflict background: no conflict
fo: Stridur bakgrund: eingin stridur

en: Conflict background: decided
fo: Stridur bakgrund: avgerð

en: Conflict background: undecided
fo: Stridur bakgrund: óavgerð

en: Conflict background: drop
fo: Stridur bakgrund: strik

en: Conflict background: keep
fo: Stridur bakgrund: varðveit

en: Conflict background: combined
fo: Stridur bakgrund: samansett

en: Conflict background: selected
fo: Stridur bakgrund: valt

en: Conflict foreground: undecided
fo: Stridur forgrund: óavgerð

en: Conflict foreground: drop
fo: Stridur forgrund: strik

en: Conflict foreground: keep
fo: Stridur forgrund: varðveit

en: Conflict background: empty row
fo: Stridur bakgrund: tómur rað

en: Conflict background: frozen
fo: Stridur bakgrund: frystur

en: Conflict background: in comparison
fo: Stridur bakgrund: í samanburði

en: Conflict foreground: in comparison
fo: Stridur forgrund: í samanburði

en: Conflict background
fo: Stridur bakgrund

en: Conflict foreground
fo: Stridur forgrund

en: Conflict background: not in opposite
fo: Stridur bakgrund: ikki í andstøðu

en: Conflict background: in opposite
fo: Stridur bakgrund: í andstøðu

en: Conflict background: same position in opposite
fo: Stridur bakgrund: sama støða í andstøðu

en: Conflict background: keep one tag
fo: Stridur bakgrund: varðveit eitt tagg

en: Conflict foreground: keep one tag
fo: Stridur forgrund: varðveit eitt tagg

en: Conflict background: drop tag
fo: Stridur bakgrund: strik tagg

en: Conflict foreground: drop tag
fo: Stridur forgrund: strik tagg

en: Conflict background: keep all tags
fo: Stridur bakgrund: varðveit øll tagg

en: Conflict foreground: keep all tags
fo: Stridur forgrund: varðveit øll tagg

en: Conflict background: sum all numeric tags
fo: Stridur bakgrund: summir øll tøl tagg

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
fo: Stridur forgrund: summir øll tøl tagg

en: Conflict background: keep member
fo: Stridur bakgrund: varðveit lim

en: Conflict foreground: keep member
fo: Stridur forgrund: varðveit lim

en: Conflict background: remove member
fo: Stridur bakgrund: strik lim

en: Conflict foreground: remove member
fo: Stridur forgrund: strik lim

en: {0} more...
fo: {0} meira...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
fo: Fylgjandi eindir kundu ikki verða kopieraðar til mál eindina<br>tí tey eru strikaðar í mál dátusettinum:

en: Merging deleted objects failed
fo: Samanseting av strikaðum eindum miseydnaðist

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
fo: Listi í leikluti {0} luttakar ikki í einum samanburði par nú.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
fo: Óvænt virði á parameter ''index''. Fekk {0}.

en: Item {0} not found in list.
fo: Punktur {0} ikki funnin í lista.

en: lock scrolling
fo: læs skrulling

en: Compare
fo: Samanburður

en: My version
fo: Mín útgáva

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
fo: Listi av eindum í mínum dátusetti, t.e. heimadátusetti

en: Merged version
fo: Samansetta útgáva

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
fo: Listi av samansettum eindum. Tey skifta listan av mínum eindum tá samansetis avgerðir verða nýttar.

en: Their version
fo: Teirra útgáva

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
fo: Listi av eindum í teirra dátusetti, t.e. ambætaradátusetti

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
fo: Kopiera míni valdu knútar til byrjanina á samansetta knúta listanum

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
fo: Kopiera míni valdu eindir til endan á listanum av samansettum eindum.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
fo: Kopiera míni valdu eindir áðrenn fyrstu valdu eindina í listanum av samansettum eindum.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
fo: Kopiera míni valdu eindir aftan á fyrstu valdu eindina í listanum av samansettum eindum.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
fo: Kopiera teirra valdu eind til byrjanina á listanum av samansettum eindum.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
fo: Kopiera teirra valdu eindir til endan á listanum av samansettum eindum.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
fo: Kopiera teirra valdu eindir áðrenn fyrstu valdu eindina í listanum av samansettum eindum.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
fo: Kopiera teirra valdu eind aftan á fyrstu valdu eindina í listanum av samansettum eindum

en: Copy all my elements to the target
fo: Kopiera allar míni eindir til mál

en: Copy all their elements to the target
fo: Kopiera allar teirra eindir til mál

en: Move up the selected entries by one position.
fo: Flyt valdu eindir upp um ein støðu.

en: Move down the selected entries by one position.
fo: Flyt valdu eindir niður um ein støðu.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
fo: Strik valdu eindir frá listanum av samansettum eindum.

en: Freeze
fo: Frys

en: Freeze the current list of merged elements.
fo: Frys núverandi listan av samansettum eindum.

en: Unfreeze
fo: Ófrys

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
fo: Ófrys listan av samansettum eindum og byrja samanseting.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
fo: <html>Trýst <strong>{0}</strong> fyri at byrja samanseting av mínum og teirra eindum.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
fo: <html>Trýst <strong>{0}</strong> fyri at enda samanseting av mínum og teirra eindum.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
fo[0]: Mín útgáva ({0} eind)
fo[1]: Mín útgáva ({0} eindir)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
fo[0]: Samansetta útgáva ({0} eind)
fo[1]: Samansetta útgáva ({0} eindir)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
fo[0]: Teirra útgáva ({0} eind)
fo[1]: Teirra útgáva ({0} eindir)

en: My version (local dataset)
fo: Mín útgáva (heimadátusett)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
fo: Eginleikar í mínum dátusetti, t.e. heimadátusetti

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
fo: Eginleikar í samansetta eindini. Tey skifta eginleikar í mínum eindum tá samansetis avgerðir verða nýttar.

en: Their version (server dataset)
fo: Teirra útgáva (ambætaradátusett)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
fo: Eginleikar í teirra dátusetti, t.e. ambætaradátusetti

en: My with Their
fo: Mín við Teirra

en: My with Merged
fo: Mín við Samansetta

en: Their with Merged
fo: Teirra við Samansetta

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
fo: Leiklutur {0} luttakar ikki í samanburði par {1}.

en: Properties
fo: Eginleikar

en: Tags
fo: Merki

en: Nodes
fo: Knútar

en: Members
fo: Limir

en: No pending tag conflicts to be resolved
fo: Eingin óløst merki stríð

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
fo[0]: Merki({0} stríð)
fo[1]: Merki({0} stríð)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
fo[0]: {0} óløst merki stríð
fo[1]: {0} óløst merki stríð

en: Nodes(resolved)
fo: Knútar(løst)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
fo: Samansetta knútalista fryst. Einki óløst stríð í knútalista hesa vegar

en: Nodes(with conflicts)
fo: Knútar(við stríð)

en: Pending conflicts in the node list of this way
fo: Óløst stríð í knútalista hesa vegar

en: Members(resolved)
fo: Limir(løst)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
fo: Samansetta limalisti fryst. Einki óløst stríð í limalista hesa sambands

en: Members(with conflicts)
fo: Limir(við stríð)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
fo: Óløst stríð í limalista hesa sambands

en: No pending property conflicts
fo: Einki óløst eginleika stríð

en: Properties(with conflicts)
fo: Eginleikar(við stríð)

en: Pending property conflicts to be resolved
fo: Óløst eginleika stríð

en: Conflict Resolution
fo: Stríðsloysing

en: Node
fo: Knútur

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
fo: Samansettir knútar ikki frystir enn. Kann ikki byggja loysingarbóð.

en: (none)
fo: (einki)

en: deleted
fo: strikað

en: not deleted
fo: ikki strikað

en: Deleted State:
fo: Strikað støða:

en: Coordinates:
fo: Koordinatar:

en: Referenced by:
fo: Viðvíst av:

en: Keep my coordinates
fo: Halt mínum koordinatunum

en: Keep their coordinates
fo: Halt teirra koordinatunum

en: Undecide conflict between different coordinates
fo: Óavgjørt stríð millum ymisk koordinatar

en: Keep my deleted state
fo: Halt mínum strikaða støðu

en: Keep their deleted state
fo: Halt teirra strikaða støðu

en: Undecide conflict between deleted state
fo: Óavgjørt stríð millum strikaða støðu

en: Role
fo: Leiklutur

en: Primitive
fo: Frumbýti

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
fo: Samansettir limir ikki frystir enn. Kann ikki byggja loysingarbóð

en: <undefined>
fo: <óskilsett>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
fo: Samansetta dátusamlingurin inniheldur ikki eitt merki við lykil {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
fo: Mín dátusamlingur inniheldur ikki eitt merki við lykil {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
fo: Kann ikki nýta óavgjørt samansetingar merki.

en: Key
fo: Lykil

en: Value
fo: Virði

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
fo: Halt valdu lykil/virði parunum frá staðbundna dátusamlinginum

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
fo: Halt valdu lykil/virði parunum frá ambætara dátusamlinginum

en: Mark the selected tags as undecided
fo: Merk vald merki sum óavgjørd

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
fo: Teirra dátusamlingur inniheldur ikki eitt merki við lykil {0}

en: Conflicts when combining primitives
fo: Stríð tá ið frumbýti verða samansett

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
fo: Stríð tá ið vegir verða samansettir - samansetti vegurin er ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
fo: Stríð tá ið knútar verða samansettir - málknúturin er ''{0}''

en: No conflicts to resolve
fo: Einki stríð at loysa

en: Cancel conflict resolution
fo: Ógilda stríðsloysing

en: Apply resolved conflicts
fo: Nýt loyst stríð

en: Apply
fo: Nýt

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
fo[0]: Tú ert í lagi við at samansetta {1} frumbýti, sum er partur av {0} samband:<br/>{2}Samansetting av hesum frumbýtum kann broyta hetta samband. Um tú ikki ert vís, so ógilda hesa virkni.<br/>Um tú vil halda fram, so verður víst ein dialogur at avgjøra hvussu sambandið skal tilpassast.<br/><br/>Vilt tú halda fram?
fo[1]: Tú ert í lagi við at samansetta {1} frumbýti, sum eru partur av {0} sambørum:<br/>{2}Samansetting av hesum frumbýtum kann broyta hesi sambønd. Um tú ikki ert vís, so ógilda hesa virkni.<br/>Um tú vil halda fram, so verður víst ein dialogur at avgjøra hvussu sambøndini skulu tilpassast.<br/><br/>Vilt tú halda fram?

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
fo[0]: Tú ert í lagi við at samansetta {0} frumbýti, men fylgjandi merki verða brúkt í stríð:<br/>{1}Um hesi frumbýti verða samansett, so kann úrslitið frumbýti hava óynskt merki.<br/>Um tú vil halda fram, so verður víst ein dialogur at løgge stríðandi merki.<br/><br/>Vilt tú halda fram?
fo[1]: Tú ert í lagi við at samansetta {0} frumbýti, men fylgjandi merki verða brúkt í stríð:<br/>{1}Um hesi frumbýti verða samansett, so kann úrslitið frumbýti hava óynskt merki.<br/>Um tú vil halda fram, so verður víst ein dialogur at løgge stríðandi merki.<br/><br/>Vilt tú halda fram?

en: <i>missing</i>
fo: <i>manglandi</i>

en: Choose a value
fo: Vel eitt virði

en: none
fo: einki

en: all
fo: allir

en: sum
fo: summa

en: Please decide which values to keep
fo: Vinarliga vel hvat virði skal halda

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
fo: Virði ''{0}'' verður brúkt fyri lykil ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
fo: Allir tølvirði sum summa ''{0}'' verða brúkt fyri lykil ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
fo: Lykilin ''{0}'' og øll virði verða strikað

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
fo: Øll virði samanførd sum ''{0}'' verða brúkt fyri lykil ''{1}''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
fo: Merkjasavn hevur ikki valt virði ''{0}''.

en: Not decided yet
fo: Ikki avgjørt enn

en: Tags from nodes
fo: Merki frá knútum

en: Tags from ways
fo: Merki frá vegum

en: Tags from relations
fo: Merki frá sambøndum

en: Conflicts in pasted tags
fo: Stríð í innlimaðum merkjum

en: Paste ...
fo: Lima inn ...

en: From ...
fo: Frá ...

en: To ...
fo: Til ...

en: {0} tag | {0} tags
fo[0]: {0} merki
fo[1]: {0} merki

en: {0} way | {0} ways
fo[0]: {0} vegur
fo[1]: {0} vegir

en: {0} relation | {0} relations
fo[0]: {0} samband
fo[1]: {0} sambønd

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
fo: Støða {0} er uttanfyri. Núverandi tal av limum er {1}.

en: Remove
fo: Strika

en: Keep
fo: Halt

en: Undecided
fo: Óavgjørt

en: Remove this relation member from the relation
fo: Strika hendan lim úr sambandinum

en: Keep this relation member for the target object
fo: Halt hesum lim fyri málbýtið

en: Role:
fo: Leiklutur:

en: Enter a role for all relation memberships
fo: Skriva ein leiklut fyri øll sambandslimalutir

en: Tag modified relations with
fo: Merk broytt sambønd við

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
fo: <html>Vel at loyva at skriva eitt merki sum verður brúkt<br>á øll broytt sambønd.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
fo: Lykil:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
fo: <html>Skriva ein merki lykil, t.d. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
fo: Virði:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
fo: <html>Skriva eitt merki virði, t.d. <strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
fo: <html>Teir samansettu vegirnir eru limir í einum ella fleiri sambøndum. Vinarliga avgjøra um tú vilt <strong>halda</strong> hesum limalutir fyri samansetta vegin ella um tú vilt <strong>strika</strong> teir.<br>Sjálvsettan er at <strong>halda</strong> fyrsta vegin og <strong>strika</strong> hin vegirnar sum eru limir í sama sambandinum: samansetti vegurin fer at taka plássið hjá upprunaliga veginum í sambandinum.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
fo: <html>Teir samansettu knútarnir eru limir í einum ella fleiri sambøndum. Vinarliga avgjøra um tú vilt <strong>halda</strong> hesum limalutir fyri málknútin ella um tú vilt <strong>strika</strong> teir.<br>Sjálvsettan er at <strong>halda</strong> fyrsta knútin og <strong>strika</strong> hin knútarnar sum eru limir í sama sambandinum: málknúturin fer at taka plássið hjá upprunaliga knútinum í sambandinum.</html>

en: Apply this role to all members
fo: Nýt hendan leiklut á allar limir

en: Pos.
fo: Støða

en: Orig. Way
fo: Uppr. Vegur

en: Show tags with conflicts only
fo: Vís bert merki við stríð

en: Show tags with multiple values only
fo: Vís bert merki við fleiri virðum

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
fo: <html>Vinarliga vel virðini at halda fyri fylgjandi merki.</html>

en: Apply?
fo: Nýta?

en: Relation
fo: Samband

en: Old role
fo: Gamal leiklutur

en: New role
fo: Nýggjur leiklutur

en: Old key
fo: Gamal lykil

en: Old value
fo: Gamalt virði

en: New key
fo: Nýggjur lykil

en: New value
fo: Nýtt virði

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
fo[0]: Limur inn {0} merki
fo[1]: Limur inn {0} merki

en: to {0} object | to {0} objects
fo[0]: til {0} býti
fo[1]: til {0} býti

en: Delete incomplete members?
fo: Strika ófullkomnar limir?

en: Paste without incomplete members
fo: Lima inn uttan ófullkomnar limir

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
fo: Kopið dátu inniheldur ófullkomnar býti.  Tá ið limar verður inn, verða ófullkomnu býtini strikað.  Vilt tú lima dátu inn uttan ófullkomnu býtini?

en: Do you want to paste these tags?
fo: Vilt tú lima hesi merki inn?

en: Clear buffer
fo: Tøm biðgeymslu

en: Ignore warnings
fo: Forða viðvørðingum

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
fo: <html><p>Tíverri, tað er ómøguligt at lima merki frá biðgeymslu. Hon inniheldur eingin JOSM býti ella hentandi tekst. </p></html>

en: For selected objects only
fo: Bert fyri vald býti

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
fo: <html>Vel at vísa broytingasett bert fyri nú vald býti.<br>Óvel at vísa øll broytingasett fyri býti í núverandi dátulagi.</html>

en: Changesets
fo: Broytingasett

en: Open the list of changesets in the current layer.
fo: Opna listan yvir broytingasett í núverandi lagi.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
fo: Vel øll býti sum hoyra til vald broytingasett

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
fo: Broytingasett: Vel øll býti sum hoyra til vald broytingasett

en: Download
fo: Heinta

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
fo: Heinta upplýsingar um vald broytingasett frá OSM ambætaranum

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
fo: Broytingasett: Heinta upplýsingar um valt broytingasett frá OSM ambætaranum

en: Close the selected open changesets
fo: Lat aftur vald opin broytingasett

en: Changesets: Close the selected open changesets
fo: Broytingasett: Lat aftur vald opin broytingasett

en: Show info
fo: Vís upplýsingar

en: Open a web page for each selected changeset
fo: Opna ein heimasíðu fyri hvørt valt broytingasett

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
fo: Broytingasett: Opna ein heimasíðu fyri hvørt valt broytingasett

en: Details
fo: Smálutir

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
fo: Opnar Broytingaseta Stjórnar gluggan fyri valdu broytingasettini

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
fo: Broytingasett: Opnar Broytingaseta Stjórnar gluggan fyri valdu broytingasettini

en: Command Stack
fo: Stýriboð Stokka

en: Open a list of all commands (undo buffer).
fo: Opna lista yvir øll stýriboð (angra biðgeymslu).

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
fo: Stýriboð Stokka: Angra: {0} / Endurtaka: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
fo: Velur býti sum luttaka í hesum stýriboði (um ikki nú strikað)

en: Command Stack: Select
fo: Stýriboð Stokka: Vel

en: Select and zoom
fo: Vel og fókusera

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
fo: Velur býti sum luttaka í hesum stýriboði (um ikki nú strikað), so fókusera á tað

en: Command Stack: Select and zoom
fo: Stýriboð Stokka: Vel og fókusera

en: Undo the selected and all later commands
fo: Angra valt og øll seinni stýriboð

en: Redo the selected and all earlier commands
fo: Endurtaka valt og øll fyrrverandi stýriboð

en: Command Stack: Undo
fo: Stýriboð Stokka: Angra

en: Command Stack: Redo
fo: Stýriboð Stokka: Endurtaka

en: Resolve conflicts
fo: Loys stríð

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
fo[0]: Stríð: {0} óløst
fo[1]: Stríð: {0} óløst

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
fo: Samb.:{0} / Vegir:{1} / Knútar:{2}

en: Resolve
fo: Loys

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
fo: Opna ein samanløgdu dialog fyri øll vald lutir í listanum omanfyri.

en: Resolve to my versions
fo: Loys til míggjar útgávur

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
fo: Løsir øll óløst stríð til ''míni'' útgávu

en: Resolve to their versions
fo: Loys til teirra útgávur

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
fo: Løsir øll óløst stríð til ''teirra'' útgávu

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
fo[0]: Tað var {0} stríð funnið.
fo[1]: Tað vóru {0} stríð funnin.

en: Click to close this dialog and continue editing
fo: Trýst at lata hendan dialog og halda fram við rættingum

en: Conflicts detected
fo: Stríð funnin

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
fo: Ógilda stríðsloysing og lata dialog

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
fo: Nýt loyst stríð og lata dialog

en: Apply Resolution
fo: Nýt Loysing

en: Close anyway
fo: Lata hvussu sum er

en: Continue resolving
fo: Halda fram við loysing

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
fo: <html>Tú gjørdist ikki liðugur við at samanløgja munin í hesum stríði.<br>Stríðsloysingar verða ikki nýttar um ikki øll munir<br>eru loyst.<br>Trýst <strong>{0}</strong> at lata hvussu sum er.<strong> Nú loyst<br>munir verða ikki nýttir.</strong><br>Trýst <strong>{1}</strong> at venda aftur til stríðsloysing.</html>

en: Conflict not resolved completely
fo: Stríð ikki loyst heilt

en: Resolve conflicts for ''{0}''
fo: Loys stríð fyri ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
fo[0]: Vinarliga vátta at strika <strong>{0} býti</strong>.
fo[1]: Vinarliga vátta at strika <strong>{0} býti</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
fo[0]: {0} samband er við.
fo[1]: {0} sambønd eru við.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
fo[0]: Strikar {0} býti
fo[1]: Strikar {0} býti

en: Delete objects
fo: Strika býti

en: To delete
fo: At strika

en: From Relation
fo: Frá Sambandi

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
fo: Trýst at lata dialog og strika býtið úr sambøndunum

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
fo: Trýst at lata dialog og avbryta striking av bótunum

en: Filter objects and hide/disable them.
fo: Filter býti og fjal/óvirk tey.

en: Enable filter
fo: Virkja filter

en: Multikey: {0}
fo: Fleirlykil: {0}

en: Hide filter
fo: Fjal filter

en: Hiding filter
fo: Fjalandi filter

en: Inverse filter
fo: Andstøð filter

en: Filter mode
fo: Filter háttur

en: Add
fo: Legg afturat

en: Add filter.
fo: Legg afturat filter.

en: Filter: Add
fo: Filter: Legg afturat

en: Edit filter.
fo: Rætta filter.

en: Filter: Edit
fo: Filter: Rætta

en: Delete filter.
fo: Strika filter.

en: Filter: Delete
fo: Filter: Strika

en: Up
fo: Upp

en: Move filter up.
fo: Flyt filter upp.

en: Filter: Move up
fo: Filter: Flyt upp

en: Down
fo: Niður

en: Move filter down.
fo: Flyt filter niður.

en: Filter: Move down
fo: Filter: Flyt niður

en: Sort
fo: Sortera

en: Sort filters.
fo: Sortera filter.

en: Filter: Sort
fo: Filter: Sortera

en: Reverse
fo: Vend við

en: Reverse the filters order.
fo: Vend við røðini av filterunum.

en: Filter: Reverse
fo: Filter: Vend við

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
fo: Filter Fjalt: {0} Óvirkt: {1}

[ctx: filter]
en: Text
fo: Tekstur

en: <h2>Filter active</h2>
fo: <h2>Filter virkið</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
fo: </p><p>Lat filter dialog at síggja øll býti.<p></html>

en: not in data set
fo: ikki í dátusamling

en: Node:
fo: Knútur:

en: Way:
fo: Vegur:

en: Relation:
fo: Samband:

en: deleted-on-server
fo: strikað-á-ambætara

en: all-referrers-downloaded
fo: allir-vísarar-heintaðir

en: referrers-not-all-downloaded
fo: vísarar-ikki-allir-heintaðir

en: modified
fo: broytt

en: filtered/hidden
fo: filtrerað/fjalt

en: filtered/disabled
fo: filtrerað/óvirkt

en: has direction keys (reversed)
fo: hevur stýri-lyklar (viðsnúð)

en: has direction keys
fo: hevur stýri-lyklar

en: State:
fo: Støða:

en: Data Set:
fo: Dátusamling:

en: Edited at:
fo: Rættað á:

en: <new object>
fo: <nýtt býti>

en: Edited by:
fo: Rættað av:

en: In changeset:
fo: Í broytingasetti:

en: Tags:
fo: Merki:

en: Centroid:
fo: Miðdepil:

en: Length: {0}
fo: Longd: {0}

en: Average segment length: {0}
fo: Miðal longd lutastriks: {0}

en: Standard deviation: {0}
fo: Staðalfrávik: {0}

en: Area: {0}
fo: Øki: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
fo[0]: {0} Limur:
fo[1]: {0} Limir:

en:  as "{0}"
fo:  sum "{0}"

en: {0} Nodes:
fo: {0} Knútar:

en: Bounding box:
fo: Markkassi:

en: Bounding box (projected):
fo: Markkassi (projektiserað):

en: Center of bounding box:
fo: Miðja markkassa:

en: Coordinates (projected):
fo: Koordinatar (projektiserað):

en: UTM Zone
fo: UTM Sone

en: Part of:
fo: Partur av:

en: In conflict with:
fo: Í stríð við:

en: Advanced object info
fo: Víðkaðar býtis upplýsingar

en: map style
fo: kort stílur

en: edit counts
fo: rættingatal

en: Styles for "{0}":
fo: Stílir fyri "{0}":

en: {0} style "{1}"
fo: {0} stílur "{1}"

en: Display range: {0}
fo: Vísingasøgd: {0}

en: Layer {0}
fo: Lag {0}

en: List of generated Styles:
fo: Listi yvir framleiddir stílir:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
fo: Tvey vald býti hava eins stíl geymslu.

en: The 2 selected objects have different style caches.
fo: Tvey vald býti hava ólíkar stíl geymslur.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
fo: Ávaring: Tvey vald býti hava javnar, men ikki eins stíl geymslur.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
fo[0]: {0} brúkari rættaði val síðst:
fo[1]: {0} brúkarar rættaðu val síðst:

en: Enter the coordinates for the new node.
fo: Skriva koordinatarnar fyri nýggjan knút.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
fo: Tú kanst skilja longd og breidd við mellarúmi, komma ella semikolon.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
fo: Brúk javnar tøl ella N, E bókstavir at vísa Norð ella Eystur átt.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
fo: Fyri Suður og Vestur áttir kanst tú brúka annaðhvørt neikvæð tøl ella S, W bókstavir.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
fo: Koordinat virði kann vera í einum av trimum formatum:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
fo: <i>gradar</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
fo: <i>gradar</i><tt>&deg;</tt> <i>minuttir</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
fo: <i>gradar</i><tt>&deg;</tt> <i>minuttir</i><tt>&#39;</tt> <i>sekund</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
fo: Tekn <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> eru valfrøðilig.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
fo: Tú kanst eisini brúka málsniðið <tt>lat="..." lon="..."</tt> ella <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
fo: Nakrar dømir:

en: Projected coordinates:
fo: Projektiseraðar koordinatar:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
fo: Skriva eystur og norð (x og y) skild við mellarúmi, komma ella semikolon.

en: Lat/Lon
fo: Breidd/Longd

en: East/North
fo: Eystur/Norð

en: Please enter GPS coordinates
fo: Vinarliga skriva GPS koordinatar

en: Please enter a Easting and Northing
fo: Vinarliga skriva eystur og norð

en: Toggle visibility of layer: {0}
fo: Skift sýnileikan á lagi: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
fo: Opna lista yvir øll innløgd lóg.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
fo: lag er nú sýnilig (trýst at fjala lagi)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
fo: lag er nú fjalt (trýst at vísa lagi)

en: this layer is the active layer
fo: hetta lag er virkna lagið

en: this layer is not currently active (click to activate)
fo: hetta lag er ikki virkna nú (trýst at virkja)

en: scale follows native resolution of this layer
fo: skali fylgir upprunaligu uppløysingini av hesum lagi

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
fo: skali fylgir upprunaligu uppløysingini av øðrum lagi (trýst at seta hetta lag)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
fo: skali fylgir ikki upprunaligu uppløysingini av øllum lógum (trýst at seta hetta lag)

en: this layer has no native resolution
fo: hetta lag hevur onga upprunaliga uppløysing

en: layer is without a user-defined offset
fo: lag er uttan brúkara-skilstaðan forskoyting

en: (click to activate previous offset)
fo: (trýst at virkja fyrrverandi forskoyting)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
fo: lag hevur forskoyting av {0} (trýst at strika forskoyting)

en: this layer can not have an offset
fo: hetta lag kann ikki hava forskoyting

en: Information about layer
fo: Upplýsingar um lag

en: Map paint preferences...
fo: Kortmálninga innstillingar...

en: Map Paint Styles
fo: Kortmálninga Stílir

en: configure the map painting style
fo: stilla kortmálninga stíl

en: On/Off
fo: Á/Úr

en: Turn selected styles on or off
fo: Slá valdar stílir á ella úr

en: Move the selected entry one row down.
fo: Flyt valda færslu einari ræð niður.

en: Move the selected entry one row up.
fo: Flyt valda færslu einari ræð upp.

en: Map Paint Styles: Move selected entry down
fo: Kortmálninga Stílir: Flyt valda færslu niður

en: Map Paint Styles: Move selected entry up
fo: Kortmálninga Stílir: Flyt valda færslu upp

en: Reload from file
fo: Endurles frá fílu

en: reload selected styles from file
fo: endurles valdar stílir frá fílu

en: Save as...
fo: Goym sum...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
fo: Goym eftirrit av hesum Stíli til fílu og legg hann afturat listan

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
fo: Kortmálninga stíl fíla (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
fo: Kortmálninga stíl fíla (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
fo: Endurlesar stíl keldu

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
fo: Goym stíl ''{0}'' sum ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
fo: síggja meta upplýsingar, villa logg og keldu skilgreining

en: Map Style info
fo: Kort Stíl upplýsingar

en: Source
fo: Kelda

en: Title:
fo: Heiti:

en: Built-in Style, internal path:
fo: Innbygdur Stílur, innanhúsa slóð:

en: Path:
fo: Slóð:

en: Icon:
fo: Ikon:

en: Background:
fo: Bakgrund:

en: Style is currently active?
fo: Er stílur virkin nú?

en: No
fo: Nei

en: Style settings
fo: Stíl stillingar

en: Customize the style
fo: Tillaga stílin

en: Search menu items
fo: Leita eftir valmyndar punktum

en: Mini map
fo: Lítla kort

en: Displays a small map of the current edit location
fo: Vísur eitt lítið kort av núverandi rættingar stað

en: List of notes
fo: Listi yvir minnispunktar

en: Note filter
fo: Minnispunktar filter

en: Notes: {0}/{1}
fo: Minnispunktar: {0}/{1}

en: Comment
fo: Viðmerking

en: Add comment
fo: Legg afturat viðmerking

en: Notes: Add comment
fo: Minnispunktar: Legg afturat viðmerking

en: Comment on note
fo: Viðmerking á minnispunkt

en: Add comment to note:
fo: Legg afturat viðmerking til minnispunkt:

en: Close note
fo: Lat aftur minnispunkt

en: Notes: Close note
fo: Minnispunktar: Lat aftur minnispunkt

en: Close note with message:
fo: Lat aftur minnispunkt við boð:

en: Create
fo: Upprætta

en: Notes: New note
fo: Minnispunktar: Nýggjur minnispunkt

en: Reopen
fo: Lat uppaftur

en: Reopen note
fo: Lat uppaftur minnispunkt

en: Notes: Reopen note
fo: Minnispunktar: Lat uppaftur minnispunkt

en: Reopen note with message:
fo: Lat uppaftur minnispunkt við boð:

en: Sort notes
fo: Raða minnispunktum

en: Notes: Sort notes
fo: Minnispunktar: Raða minnispunktum

en: Open in browser
fo: Opna í kaga

en: Open the note in an external browser
fo: Opna minnispunkt í ytra kaga

en: Notes: Open note in browser
fo: Minnispunktar: Opna minnispunkt í kaga

en: Object type:
fo: Býti slag:

[ctx: osm object types]
en: mixed
fo: blandað

en: Choose the OSM object type
fo: Vel OSM býti slag

en: Object ID:
fo: Býti ID:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
fo: Skriva ID á býti sum skal heinta

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
fo: Býti ID kunnu verða skild við komma ella mellarúmi, til dømis: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
fo: Í blandaðum hátt, tilgrein býti sum hetta: {0}<br/>({1} stendur fyri <i>knút</i>, {2} fyri <i>veg</i>, og {3} fyri <i>samband</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
fo: Omráði av býti ID verða tilgreind við bindistrik, til dømis: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
fo: Klippiborð hevur meiri enn {0} tekn. Ikki sjálvvirkandi innliming.
    Kanska tú ynskir at brúka Overpass í staðin.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
fo: Ógildu ID listi tilgreindur
    Kann ikki halda fram.

en: Existing node
fo: Núverandi knútur

en: Both nodes
fo: Báðir knútar

en: New node
fo: Nýggjur knútur

en: Tags/Memberships
fo: Merki/Limalutir

en: Unglue
fo: Loys

en: Where should the tags of the node be put?
fo: Hvar skulu merki knútans verða sett?

en: Where should the memberships of this node be put?
fo: Hvar skulu limalutir hesa knúts verða settir?

en: Open a list of all relations.
fo: Opna lista yvir øll sambønd.

en: Relation list filter
fo: Sambands lista filter

en: New
fo: Nýtt

en: Create a new relation
fo: Upprætta eitt nýtt samband

en: Relations: {0}/{1}
fo: Sambønd: {0}/{1}

en: Relations: {0}
fo: Sambønd: {0}

en: Search
fo: Leita

en: Submit filter
fo: Send filter

en: Filter string:
fo: Filter strengur:

en: Search string:
fo: Leita strengur:

en: Enter the search expression
fo: Skriva leitingar orðasamband

en: select
fo: vel

en: add to selection
fo: leg afturat til val

en: remove from selection
fo: strika frá vali

en: find in selection
fo: finn í vali

en: case sensitive
fo: stødd viðkvæm

en: all objects
fo: øll býti

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
fo: Eisini taka við ófullkomnum og strikaðum bótum í leiting.

en: add toolbar button
fo: leg afturat amboðsbjálka knøtt

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
fo: Legg afturat ein knøtt við hesum leitingar orðasambandi til amboðsbjálkan.

en: standard
fo: vanligt

en: regular expression
fo: regulárt uttrykk

en: MapCSS selector
fo: MapCSS veljari

en: Results
fo: Úrslit

en: Search syntax
fo: Leitarmálsnytsla

en: Invalid search expression
fo: Ógildugt leitaruttrykk

en: Search by preset
fo: Leita eftir fyribrigdum

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
fo: Leitaruttrykkið er ógildugt: 
    
     {0}

en: Hints
fo: Ábendingar

en: basics
fo: grundleggjandi

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
fo: ''Baker'' og ''Street'' í øllum lyklum

en: ''Baker Street'' in any key
fo: ''Baker Street'' í øllum lyklum

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
fo: ''virðisbútur'' hvør som helst stað í ''lykli''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
fo: name:str samsvarar name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
fo: ''virðisbútur'' eingin stað í ''lykli''

en: matches if ''key'' exists
fo: samsvarar um ''lykil'' finst

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
fo: samsvarar um ''lykil'' hevur eitt sannvirði (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
fo: ''lykil'' við nøkta ''virði''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
fo: virði av ''lykli'' samsvarandi regulára uttrykkinum ''regexp''

en: ''key'' with any value
fo: ''lykil'' við hvørjum som helst virði

en: ''key'' with empty value
fo: ''lykil'' við tømt virði

en: ''value'' in any key
fo: ''virði'' í hvørjum som helst lykli

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
fo: samsvarar um ''lykil'' er størri enn ''virði'' (samspilandi, minni enn)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
fo: at gæsa operatarar.<br>Inni gæsaðum strengjum má <b>"</b> og <b>\</b> teknini verða flýdd við einum <b>\</b> fyribrigdi (t.d. <b>\"</b> og <b>\\</b>).

en: combinators
fo: kombinatorar

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
fo: rættulig og (báðar uttrykkini skulu vera uppfyllt)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
fo: rættulig ella (minst eitt uttrykk má vera uppfyllt)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
fo: rættulig xor (eitt og bert eitt uttrykk má vera uppfyllt)

en: logical not
fo: rættulig ikki

en: use parenthesis to group expressions
fo: nýs klombur at bólka uttrykk

en: objects
fo: tilfini

en: all nodes
fo: allar knýttir

en: all ways
fo: allar vegir

en: all relations
fo: allar sambindingar

en: all closed ways
fo: allar luktar vegir

en: object without useful tags
fo: tilfini uttan nytsom merki

en: all objects that use the address preset
fo: øll tilfini ið nýta adressu fyribrigdi

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
fo: øll tilfini ið nýta hvørja som helst fyribrigdi undir Jørðfrøði/Náttúra bólkinum

en: objects changed by author
fo: tilfini broytt av høvundum

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
fo: user:<i>OSM brúkaranavn</i> (tilfini við høvundinum <i>OSM brúkaranavn</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
fo: user:anonymous (tilfini uttan ásett høvund)

en: objects with given ID
fo: tilfini við givinum ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
fo: id:0 (nýgg tilfini)

en: objects with given version
fo: tilfini við givinari útgávu

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
fo: version:0 (tilfini uttan ásetta útgávu)

en: objects with given changeset ID
fo: tilfini við givinum broytingasett ID

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
fo: changeset:0 (tilfini uttan ásett broytingasett)

en: objects with last modification timestamp within range
fo: tilfini við seinastu broyting tíðarmerki innan marka

en: properties
fo: eginleikar

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
fo: vegir við minst 20 knýttum, ella sambindingar ið innihalda minst 20 knýttir

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
fo: knýttir við minst 3 tilvísandi vegum, ella sambindingar ið innihalda minst 3 vegir

en: objects having 5 to 10 tags
fo: tilfini ið hava 5 til 10 merki

en: relations with 2 members
fo: sambindingar við 2 limum

en: closed ways with an area of 100 m²
fo: luktar vegir við eina vídd av 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
fo: vegir við einum longd av 200 m ella meira

en: state
fo: støða

en: all modified objects
fo: øll broytt tilfini

en: all new objects
fo: øll nýgg tilfini

en: all selected objects
fo: øll vald tilfini

en: all incomplete objects
fo: øll ófullkomin tilfini

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
fo: øll strika tilfini (kassan <b>{0}</b> má vera virkjað)

en: related objects
fo: sambundin tilfini

en: all children of objects matching the expression
fo: øll børn av tilfunum ið samsvara uttrykkinum

en: all parents of objects matching the expression
fo: øll foreldur av tilfunum ið samsvara uttrykkinum

en: objects with given role in a relation
fo: tilfini við givinari leiklut í sambinding

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
fo: sambinding ið inniheldur eitt lim við leiklutinum <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
fo: tilfini ið eru partur av einari sambinding sum leiklutur <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
fo: n-ta limur í sambinding og/eða n-ta knýtt í veg

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
fo: hvør n-ta limur í sambinding og/eða hvør n-ta knýtt í veg

en: view
fo: sýn

en: objects in current view
fo: tilfini í núverandi sýn

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
fo: tilfini (og øll vegaknýttir/sambindingarlimur) í núverandi sýn

en: objects in downloaded area
fo: tilfini í niðurheimta øki

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
fo: tilfini (og øll vegaknýttir/sambindingarlimur) í niðurheimta øki

en: location
fo: stað

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
fo: {0} øll tilfini ið hava {1} sum eginleika eru niðurheimt.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
fo: {0} øll tilfini við samsvarandi lykil/virði par staðsett umkring Berlin. Minnist, vanligt virði fyri radius er sett til 1000m, men tað kann broytast í framkomna fyrspurnini.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
fo: {0} øll tilfini innan núverandi val ið hava {1} sum eginleika.

en: Selection
fo: Val

en: Open a selection list window.
fo: Opna eitt val listu vindeyga.

en: Zoom to selection
fo: Zoom til val

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
fo[0]: Zoom til valda elementi
fo[1]: Zoom til valdu elementum

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
fo: Val: Samb.:{0} / Vegir:{1} / Knýttir:{2}

en: Unselectable now
fo: Kann ikki veljast nú

en: Always shown
fo: Altíð víst

en: Dynamic
fo: Dynamiskt

en: Always hidden
fo: Altíð fjalgt

en: Toggle dynamic buttons
fo: Skift dynamisk knappar

en: Open preferences for this panel
fo: Opna stillingar fyri hesa síðu

en: Open help for this panel
fo: Opna hjálp fyri hesa síðu

en: Undock the panel
fo: Taka síðuna út

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
fo: Lat hesa síðu aftur. Tú kanst opna hana aftur við knøttunum á vinstra amboðslinuni.

en: Click to minimize/maximize the panel content
fo: Trýst fyri at minka/maksa síðu innihaldið

en: Side buttons
fo: Síðu knappar

en: Authors
fo: Høvundar

en: Open a list of people working on the selected objects.
fo: Opna ein lista yvir fólk ið arbeiða við valdu eindunum.

en: {0} Author | {0} Authors
fo[0]: {0} høvundur
fo[1]: {0} høvundar

en: Select objects submitted by this user
fo: Vel eindir ið hesin brúkari hevur sent inn

en: User: objects submitted by selected user
fo: Brúkari: eindir sendar inn av valdum brúkara

en: Launches a browser with information about the user
fo: Byrjar ein kaga (browser) við upplýsingum um brúkaran

en: User: Show info in browser
fo: Brúkari: Vís upplýsingar í kaga

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
fo: Byrjar einans upplýsinga kaga fyri fyrstu {0} av {1} valdu brúkarum

en: Author
fo: Høvundur

en: # Objects
fo: # Eindir

en: Validation Results
fo: Validanar úrslit

en: Open the validation window.
fo: Opna validanar gluggan.

en: Ignore for now
fo: Loyp um fyri stundina

en: Ignore and remove from tree.
fo: Loyp um og tak úr trænum.

en: Fix
fo: Rætta

en: Fix the selected issue.
fo: Rætta valda villuna.

en: Ignore the selected issue next time.
fo: Loyp um valda villuna næstan ferð.

en: Manage Ignore
fo: Umsit loyp um-listan

en: Manage the ignore list
fo: Umsit loyp um-listan

en: Lookup
fo: Leita

en: Looks up the selected primitives in the error list.
fo: Leitar upp eftir valdu frumeindum í villulistanum.

en: Whole group
fo: Heilt bólk

en: Single elements
fo: Einstakrar eindir

en: Nothing
fo: Einki

en: Ignore whole group or individual elements?
fo: Loyp um heilt bólk ella einstakar eindir?

en: Ignoring elements
fo: Loyp um eindir

en: Fixing errors ...
fo: Rætti villur ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
fo: Rætti ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
fo: Dagfør kortið ...

en: auto-fixed validator issues
fo: sjálvvirkandi rættaðar validanar villur

en: Validator {0} List Management
fo: Umsiting av validanar {0} lista

en: Cannot understand the following type: {0}
fo: Fati ikki hesa slagið: {0}

en: Don''t ignore
fo: Loyp ikki um

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
fo: {0}Skal validanin keyrast umaftur?{1}

en: Ignored error filter changed
fo: Loyp-um filter er broytt

en: anonymous
fo: dulnevndur

en: Display the basic properties of the changeset
fo: Vís grundleggandi eginleikar hjá broytingasettinum

en: Display the tags of the changeset
fo: Vís mærkini á broytingasettinum

en: Content
fo: Innihald

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
fo: Vís gøtur, ið eru gjørdar, dagførdar og afturkallaðar av broytingasettinum

en: Discussion
fo: Kjak

en: Display the public discussion around this changeset
fo: Vís almenna kjak um hetta broytingasettið

en: Close the dialog
fo: Lat vinduglu aftur

en: Query
fo: Fyrspurning

en: Launch the dialog for querying changesets
fo: Opna vinduglu fyri at leita eftir broytingasettum

en: Remove from cache
fo: Strika úr skyndiminni

en: Remove the selected changesets from the local cache
fo: Strika valdu broytingasettini úr staðbundna skyndiminninum

en: Close the selected changesets
fo: Lat valdu broytingasettini aftur

en: Update changeset
fo: Dagfør broytingasettið

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
fo: Dagførir valdu broytingasettini við núverandi dátu frá OSM ambætaranum

en: Download changeset content
fo: Heinta innihald av broytingasetti

en: Download the content of the selected changesets from the server
fo: Heinta innihaldið av valdu broytingasettunum frá ambætaranum

en: Download changed objects
fo: Heinta broytt gøtur

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
fo: Heinta núverandi útgávu av broyttu gøtunum í valdu broytingasettunum

en: My changesets
fo: Mín broytingasett

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
fo: Heinta míni broytingasett frá OSM ambætaranum (mest 100 broytingasett)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
fo: <html>JOSM keyrir nú sum ókendur brúkari. Tað kann ikki heinta<br>tín broytingasett frá OSM ambætaranum, um tú ikki skrivar títt OSM brúkaranavn<br>í JOSM innstillingunum.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
fo: tómt

[ctx: changeset.state]
en: Open
fo: Opið

[ctx: changeset.state]
en: Closed
fo: Lukt

en: Status
fo: Støða

en: Created at
fo: Stovnað á

en: Closed at
fo: Lukt á

en: Changes
fo: Broytingar

en: Discussions
fo: Kjak

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
fo[0]: <html>Valda gøtan er ikki tøk í núverandi<br>rættingarlag ''{0}''.</html>
fo[1]: <html>Ongin av valdu gøtunum er tøk í núverandi<br>rættingarlag ''{0}''.</html>

en: Download objects
fo: Heinta gøtur

en: Download the current version of the selected objects
fo: Heinta núverandi útgávu av valdu gøtunum

en: Select in layer
fo: Vel í lag

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
fo: Vel samsvarandi frumgøtur í núverandi dátu lag

en: Nothing to select
fo: Einki at velja

en: Zoom to in layer
fo: Zoom til í lag

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
fo: Zoom til samsvarandi gøtur í núverandi dátu lag

en: Nothing to zoom to
fo: Einki at zooma til

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
fo: Innihaldið í hesum broytingasetti er ikki heinta enn.

en: Download now
fo: Heinta nú

en: Download the changeset content
fo: Heinta innihaldið av broytingasettinum

en: Created
fo: Stovnað

en: Updated
fo: Dagført

en: Deleted
fo: Strikað

en: Name
fo: Navn

en: Comment:
fo: Viðmerking:

en: Open/Closed:
fo: Opið/Lukt:

en: Created at:
fo: Stovnað á:

en: Closed at:
fo: Lukt á:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
fo: Strika broytingasettið í detaljuvinduglu úr staðbundna skyndiminninum

en: Update the changeset from the OSM server
fo: Dagfør broytingasettið frá OSM ambætaranum

en: View changeset
fo: Vís broytingasett

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
fo: Vel frumgøturnar í innihaldinum av hesum broytingasetti í núverandi dátu lag

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
fo: <html>Ongin av gøtunum í innihaldinum av broytingasetti {0} er tøk í núverandi<br>rættingarlag ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
fo: Zoom til gøturnar í innihaldinum av hesum broytingasetti í núverandi dátu lag

en: Update changeset discussion
fo: Dagfør kjak um broytingasettið

en: Update the changeset discussion from the OSM server
fo: Dagfør kjak um broytingasettið frá OSM ambætaranum

en: Comment on changeset
fo: Viðmerk broytingasettið

en: Add comment to changeset:
fo: Legg viðmerking til broytingasettið:

en: Date
fo: Dato

en: User
fo: Brúkari

en: {0} [incomplete]
fo: {0} [ófullført]

en: open
fo: opið

en: closed
fo: lukt

en: Download content
fo: Heinta innihald

en: Download the changeset content from the OSM server
fo: Heinta innihaldið av broytingasettinum frá OSM ambætaranum

en: Update content
fo: Dagfør innihald

en: Update the changeset content from the OSM server
fo: Dagfør innihaldið av broytingasettinum frá OSM ambætaranum

en: Changeset ID:
fo: Broytingasett ID:

en: Enter a changeset id
fo: Skriva eitt broytingasett ID

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
fo: Heinta broytingasettið við uppgevinum ID, ímillum annað innihaldið av broytingasettinum

en: Select changesets owned by specific users
fo: Vel broytingasett eftir ávísum brúkarum

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
fo: Vel broytingasett eftir um tey eru opin ella lokkin

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
fo: Vel broytingasett eftir dato/tíð tá ið tey vórðu stovnað ella lokkað

en: Select only changesets related to a specific bounding box
fo: Vel bert broytingasett sum hoyra til eitt ávíst mark

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
fo: Kann ikki avmarka leitingina eftir broytingasettum til eitt ávíst mark. Inntakið er ógyldigt.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
fo: <html>Vinarliga skriva gyldigar longd/breidd virði fyri at avmarka<br>leitingina eftir broytingasettum til eitt ávíst mark.</html>

en: Invalid bounding box
fo: Ógyldigt mark

en: Download my changesets only
fo: Heinta bert míni broytingasett

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
fo: <html>Vel fyri at avmarka leitingina til bert tín broytingasett.<br>Vel ikki fyri at taka øll broytingasett við í leitingini.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
fo: <html>Vinarliga vel ein av fylgjandi <strong>vanligu leitingunum</strong>.Vel <strong>Heinta bert míni broytingasett</strong> um tú bert ynskir at heinta broytingasett ið tú hevur stovnað.<br>Minst á at JOSM heintar mest 100 broytingasett.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
fo: <html>Heinta seinastu broytingasettini</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
fo: <html>Heinta míni opin broytingasett<br><em>Óvirksamt. Vinarliga skriva títt OSM brúkaranavn í innstillingunum fyrst.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
fo: <html>Heinta míni opin broytingasett</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
fo: <html>Heinta broytingasett í núverandi kortvinduglu.<br><em>Óvirksamt. Tað er eingin virk kortvindugla nú.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
fo: <html>Heinta broytingasett í núverandi kortvinduglu</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
fo: Óvæntað virði fyri innstilling ''{0}'', fekk ''{1}''. Nullstiller til vanliga leiting.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
fo: Kann ikki stovna leiting eftir opnum broytingasettum hjá ókendum brúkara

en: Basic
fo: Grundleggjandi

en: Download changesets using predefined queries
fo: Heinta broytingasett við fyribilsgreiddum leitingum

en: From URL
fo: Frá URL

en: Query changesets from a server URL
fo: Leita eftir broytingasettum frá einum ambætarar URL

en: Advanced
fo: Víðkað

en: Use a custom changeset query
fo: Nýt ein serskildaða broytingasett leiting

en: Query changesets
fo: Leita eftir broytingasettum

en: Query and download changesets
fo: Leita og heinta broytingasett

en: Please enter a valid changeset query URL first.
fo: Vinarliga skriva eitt gyldigt broytingasett leitingar URL fyrst.

en: Illegal changeset query URL
fo: Ólógligt broytingasett leitingar URL

en: Close the dialog and abort querying of changesets
fo: Lat vinduglu aftur og avbryt leitingina eftir broytingasettum

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
fo: Vinarliga skriva eina dato í vanligum format fyri títt land.<br>Dømi: {0}<br>Dømi: {1}<br>Dømi: {2}<br>Dømi: {3}<br>

en: Query open changesets only
fo: Leita bert eftir opnum broytingasettum

en: Query closed changesets only
fo: Leita bert eftir lokknum broytingasettum

en: Query both open and closed changesets
fo: Leita eftir bæði opnum og lokknum broytingasettum

en: Only changesets closed after the following date/time
fo: Bert broytingasett lokkað eftir fylgjandi dato/tíð

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
fo: Bert broytingasett lokkað eftir og stovnað áðrenn ein ávís dato/tíð

en: Date:
fo: Dato:

en: Time:
fo: Tíð:

en: Closed after -
fo: Lokkað eftir -

en: Date:
fo: Dato:

en: Created before -
fo: Stovnað áðrenn -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
fo: Kann ikki byggja broytingasett leiting við tíðaravmarkingum. Inntakið er ógyldigt.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
fo: <html>Vinarliga skriva gyldigar dato/tíð virði fyri at avmarka<br>leitingina til ein ávís tíðarbil.</html>

en: Invalid date/time values
fo: Ógyldig dato/tíð virði

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
fo: Vinarliga skriva eina gyldiga tíð í vanligum format fyri títt land.<br>Dømi: {0}<br>Dømi: {1}<br>Dømi: {2}<br>Dømi: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
fo: Núverandi virði er ikki eitt gyldigt brúkara ID. Vinarliga skriva eitt heiltal > 0

en: Please enter an integer value > 0
fo: Vinarliga skriva eitt heiltal > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
fo: Vinarliga skriva ella líma eitt URL fyri at heinta broytingasett frá OSM API.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
fo: Minst á at broytingasett leitingar verða altíð sent til ''{0}'', hvørt um vert, port og slóðin á URL-inum ið er skrivað niðanfyri.

en: This changeset query URL is invalid
fo: Hetta broytingasett leitingar URL er ógyldigt

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
fo: Bert broytingasett ið tilheyra brúkara við fylgjandi brúkara ID

en: Only changesets owned by the user with the following user name
fo: Bert broytingasett ið tilheyra brúkara við fylgjandi brúkaranavn

en: User ID:
fo: Brúkara ID:

en: User name:
fo: Brúkaranavn:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
fo: Bert broytingasett ið tilheyra mær (óvirksamt. JOSM keyrir nú sum ókendur brúkari)

en: Only changesets owned by myself
fo: Bert broytingasett ið tilheyra mær

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
fo: Kann ikki avmarka broytingasett leiting til núverandi brúkara tí núverandi brúkari er ókendur

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
fo: Núverandi virði ''{0}'' fyri brúkara ID er ógyldigt

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
fo: Kann ikki avmarka broytingasett leitingina til brúkaranavnið ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
fo: Vinarliga skriva eitt gyldigt brúkara ID

en: Invalid user ID
fo: Ógyldigt brúkara ID

en: Please enter a non-empty user name
fo: Vinarliga skriva eitt ikki-tomt brúkaranavn

en: Invalid user name
fo: Ógyldigt brúkaranavn

en: Activate
fo: Ger virkis

en: Activate the selected layer
fo: Ger valda lagið virkis

en: Activate layer
fo: Ger lagið virkis

en: Cycle layer down
fo: Ról lagið niður

en: Cycle through data layers in a downward direction
fo: Ról gjøgnum dátuløg í niðurleið

en: Cycle through visible layers.
fo: Ról gjøgnum sýnilig løg.

en: Cycle layers
fo: Ról løg

en: Cycle layer up
fo: Ról lagið upp

en: Cycle through data layers in an upward direction
fo: Ról gjøgnum dátuløg í uppleið

en: Delete the selected layers.
fo: Strika valdu løgini.

en: Duplicate this layer
fo: Avrita hetta lagið

en: Copy of {0}
fo: Avrit av {0}

en: Copy {1} of {0}
fo: Avrit {1} av {0}

en: Change visibility.
fo: Broyt sýnileika.

en: Show layer
fo: Vís lagið

en: Adjust opacity of the layer.
fo: Stilla ógynsemi hjá laginum.

en: Double click to reset.
fo: Dobbeltklikk fyri at nullstilla.

en: Opacity
fo: Ógynsemi

en: Adjust gamma value.
fo: Stilla gamma virði.

[ctx: image sharpness]
en: blurred
fo: óskerpað

[ctx: image sharpness]
en: normal
fo: vanligt

[ctx: image sharpness]
en: sharp
fo: skarpt

en: Adjust sharpness/blur value.
fo: Stilla skerpu/óskerpu virði.

en: Sharpness
fo: Skerpa

[ctx: image colorfulness]
en: less
fo: minni

[ctx: image colorfulness]
en: normal
fo: vanligt

[ctx: image colorfulness]
en: more
fo: meira

en: Adjust colorfulness.
fo: Stilla litmettan.

en: Colorfulness
fo: Litmettan

en: Color
fo: Litur

en: Merge
fo: Samein

en: Merge this layer into another layer
fo: Samein hetta lagið í annað lag

en: Merge GPX layers
fo: Samein GPX løg

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
fo: Vinarliga vel røðina av valdu løgunum:<br>Leiðir verða kliptar, tá tíðarmerkingar av løgum omanfyri overlappa.

en: Connect overlapping tracks on cuts
fo: Kopla overlappandi leiðir á klippingum

en: Move layer up
fo: Flyt lagið upp

en: Move layer down
fo: Flyt lagið niður

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
fo: Hetta broytur mál lagið til "{0}".<br>Ynskir tú at halda fram?

en: GPX layer
fo: GPX lag

en: Length
fo: Longd

en: Segments
fo: Partar

en: {0} (target layer)
fo: {0} (mál lagið)

en: Move the selected layer one row down.
fo: Flyt valda lagið ein ræð niður.

en: Move the selected layer one row up.
fo: Flyt valda lagið ein ræð upp.

en: Show/hide
fo: Vís/fjal

en: Toggle visible state of the selected layer.
fo: Skift sýnileika hjá valda laginum.

en: Show/hide layer
fo: Vís/fjal lagið

en: Copy all Keys/Values
fo: Avrita allar lyklar/virði

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
fo: Avrita lykilin og virðið av øllum merkunum til klippiborðið

en: Copy Tags
fo: Avrita merkir

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
fo: Avrita lykilin og virðið av valdu merkunum til klippiborðið

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
fo[0]: Avrita valdan {0} lykil/virði
fo[1]: Avrita valdar {0} lyklar/virði

en: Copy Value
fo: Avrita virði

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
fo: Avrita virðið av valda merkinum til klippiborðið

en: Launch browser with wiki help for selected object
fo: Byrja kagan við wiki hjálp fyri valda gøtu

en: Go to OSM wiki for relation help
fo: Far til OSM wiki fyri sambands hjálp

en: Go to OSM wiki for tag help
fo: Far til OSM wiki fyri merki hjálp

en: Discardable key: selection Foreground
fo: Kasta kunnu lykil: útval forgrunnur

en: Discardable key: foreground
fo: Kasta kunnu lykil: forgrunnur

en: Discardable key: selection Background
fo: Kasta kunnu lykil: útval bakgrunnur

en: Discardable key: background
fo: Kasta kunnu lykil: bakgrunnur

en: {0} different | {0} different
fo[0]: {0} øðrvísi
fo[1]: {0} øðrvísi

en: , {0} unset | , {0} unset
fo[0]: , {0} ósett
fo[1]: , {0} ósett

en: Select objects for which to change tags.
fo: Vel gøtur sum merki skulu broytast fyri.

en: Tags for selected objects.
fo: Merki fyri valdar gøtur.

en: Member Of
fo: Limir í

en: Position
fo: Støða

en: Go to Taginfo ({0})
fo: Far til Taginfo ({0})

en: Tag filter
fo: Merki filter

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
fo: Gøtur: {2} / Merki: {0} / Limaskapur: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
fo: Merki: {0} / Limaskapur: {1}

en: Delete the selected key in all objects
fo: Strika valdan lykil í øllum gøtum

en: Delete Tags
fo: Strika merkir

en: Change relation
fo: Broyt samband

en: Delete from relation
fo: Strika úr sambandi

en: Really delete selection from relation {0}?
fo: Vil tú veruliga strika val úr sambandi {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
fo: Legg eitt nýtt lykil/virði par til allar gøtur

en: Add Tag
fo: Legg merki til

en: Edit the value of the selected key for all objects
fo: Broyt virðið á valdum lykli fyri allar eindir

en: Edit Tags
fo: Broyt merkilappar

en: Paste Value
fo: Innrita virði

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
fo: Innrita virðið á valdum merkilappa frá klippiborði

en: Search Key/Value/Type
fo: Leita eftir lykli/virði/slagi

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
fo: Leita við lyklinum og virðinum á valdum merkilappa, avmarka við slag (t.d. hnút/veg/samband)

en: Search Key/Value
fo: Leita eftir lykli/virði

en: Search with the key and value of the selected tag
fo: Leita við lyklinum og virðinum á valdum merkilappa

en: Change role for {0} in relation {1}
fo: Broyt leiklut fyri {0} í sambandinum {1}

en: Data selection has changed since the dialog was opened
fo: Dátuvál hevur broytt síðan viðmótið varð opnað

en: Apply tag change to old selection?
fo: Innrita merkilappabroytingar á gamla valið?

en: Overwrite tag
fo: Yvirskriva merkilappan

en: Change value? | Change values?
fo[0]: Broyt virði?
fo[1]: Broyt virði?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
fo[0]: Hetta broytir {0} eind.
fo[1]: Hetta broytir upp í {0} eindir.

en: An empty value deletes the tag.
fo: Eitt tømt virði strikar merkilappan.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
fo: Tú broyti lykilin frá ''{0}'' til ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
fo: Nýggi lykilin er longu í nýtslu, yvirskriva virðini?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
fo[0]: Broyt eginleikar upp í {0} eind
fo[1]: Broyt eginleikar upp í {0} eindir

en: Use English language for tag by default
fo: Nýt enskt mál fyri merkilappar sum standard

en: Add tag
fo: Legg merkilappan afturat

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
fo[0]: Hetta broytir upp í {0} eind.
fo[1]: Hetta broytir upp í {0} eindir.

en: Please select a key
fo: Vinarliga vel ein lykil

en: Set number of recently added tags
fo: Set talið á nýggjum merkilappum

en: Remember last used tags after a restart
fo: Minst síðstu nýttu merkilappar eftir umstart

en: Recent tags with existing key
fo: Nýggjir merkilappar við tilinum lykli

en: Enable
fo: Virkna

en: Hide
fo: Fjal

en: Refresh recent tags list after applying tag
fo: Dagfør nýggja merkilappalistann eftir at merkilappan er innrituð

en: No refresh
fo: Ongin dagføring

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
fo: Dagfør bert merkilappastøðuna (virkin / óvirkin)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
fo: Dagfør merkilappastøðu og listan av nýggjum merkilappum

en: to apply first suggestion
fo: fyri at innrita fyrstu uppskotið

en: to add without closing the dialog
fo: fyri at leggja afturat uttan at lata viðmótið aftur

en: to add first suggestion without closing the dialog
fo: fyri at leggja fyrsta uppskotið afturat uttan at lata viðmótið aftur

en: Please enter the number of recently added tags to display
fo: Vinarliga skriva talið av nýggjum merkilappum at vísa

en: Please enter integer number between 0 and {0}
fo: Vinarliga skriva eitt heiltal millum 0 og {0}

en: Recently added tags
fo: Nýliga innritaðir merkilappar

en: Choose recent tag {0}
fo: Vel nýggjan merkilappan {0}

en: Use this tag again
fo: Nýt hendan merkilappan umaftur

en: Apply recent tag {0}
fo: Innrita nýggjan merkilappan {0}

en: The key ''{0}'' is already used
fo: Lykilin ''{0}'' er longu í nýtslu

en: Ignore key ''{0}''
fo: Forða lyklinum ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
fo: Forða merkilappanum ''{0}''

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
fo: Tú broyti virðið á ''{0}'': {1}

en: Overwrite?
fo: Yvirskriva?

en: Go to Taginfo
fo: Far til Taginfo

en: Go to OSM Tag History
fo: Far til OSM merkilappasøgu

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
fo: Broyt sambandið sum núvaldi sambandslimurin vísar til

en: Download all child relations (recursively)
fo: Heinta allar barnasamband (endurtakandi)

en: Download All Children
fo: Heinta Øll Børn

en: Download selected relations
fo: Heinta vald samband

en: Download Selected Children
fo: Heinta Vald Børn

en: Conflict in data | Conflicts in data
fo[0]: Stridur í dátuni
fo[1]: Stridir í dátuni

en: Download relation members
fo: Heinta sambandslimir

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
fo: <html>Barnasambandið<br>{0}<br>er strikað á ambætaranum. Tað kann ikki innlesast</html>

en: Relation is deleted
fo: Sambandið er strikað

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
fo: Forðar undantøkuni tí uppgávan varð avlýst. Undantøka: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
fo[0]: Heintar {0} ófullkomna eind
fo[1]: Heintar {0} ófullkomnar eindir

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
fo[0]: Heintar {0} ófullkomna barn av sambandinum ''{1}''
fo[1]: Heintar {0} ófullkomn børn av sambandinum ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
fo[0]: Heintar {0} ófullkomna barn av {1} foreldrasambandi
fo[1]: Heintar {0} ófullkomn børn av {1} foreldrasambondum

en: Download relations
fo: Heinta samband

en: Tags and Members
fo: Merkilappar og limir

en: Parent Relations
fo: Foreldrasamband

en: Child Relations
fo: Barnasamband

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
fo: Skriva ein leiklut og innrita hann á valdar sambandslimir

en: Apply Role:
fo: Innrita leiklut:

en: New relation
fo: Nýtt samband

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
fo: Fokuser Sambandsræðaran við sambandinum ''{0}'' í lagnum ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
fo: <html>Onki ein limur í hesum sambandi vísir<br>til sambandið sjálvt.<br>Hetta skapar kringluvirkni og er ikki tilráð.<br>Hvussu vilt tú halda fram við kringluvirkni?</html>

en: Remove them, clean up relation
fo: Strika tey, rudda sambandið

en: Ignore them, leave relation as is
fo: Forða teimum, láta sambandið sum tað er

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
fo: Tíverri, snarvegurin "{0}" kann ikki verða virkin í Sambandsræðaranum

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
fo: <html>Hetta samband hevur longu ein ella fleiri limir sum vísir til<br>eindina ''{0}''<br><br>Vilt tú veruliga leggja aðrar sambandslimir afturat?</html>

en: Multiple members referring to same object.
fo: Fleiri limir sum vísir til somu eindina.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
fo: <html>Tú roynir at leggja eitt samband til seg sjálvt.<br><br>Hetta skapar kringluvirkni av foreldra/barn eindum og er tí ikki tilráð.<br>Hoppar yvir sambandið ''{0}''.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
fo: <html>Tú roynir at leggja eitt barnasamband sum vísir til foreldrasambandið.<br><br>Hetta skapar kringluvirkni av foreldra/barn eindum og er tí ikki tilráð.<br>Hoppar yvir sambandið ''{0}''.<br>Samband sum myndu skapa kringluvirknina:<br>{1}</html>

en: Relation modified outside of relation editor with pending changes. Conflict resolution required.
fo: Samskifti broytt uttanfyri samskifti-rættaran við biðandi broytingum. Krevst løsing av ímótsetningi.

en: Select previous Gap
fo: Vel fyrra bil

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
fo: Vel fyrra sambandslimin sum gevur upphav til eitt bil

en: Select next Gap
fo: Vel næsta bil

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
fo: Vel næsta sambandslimin sum gevur upphav til eitt bil

en: Zoom to Gap
fo: Zoom til bil

en: Zoom to the gap in the way sequence
fo: Zoom til bila í vegarøðini

en: Refers to
fo: Vísir til

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
fo: Kann ikki leggja {0} afturat tí tað er ikki partur av dátusettinum

en: including immediate children of parent relations
fo: með beinleiðis børn av foreldrasambondum

en: Load parent relations
fo: Les foreldrasamband

en: Reload
fo: Les inn umaftur

en: Edit the currently selected relation
fo: Broyt núvalda sambandið

en: Apply Changes
fo: Innrita broytingar

en: Create new relation in layer ''{0}''
fo: Stovna nýtt samband í lagnum ''{0}''

en: Edit new relation in layer ''{0}''
fo: Broyt nýggja sambandið í lagnum ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
fo: Broyt samband #{0} í lagnum ''{1}''

en: Load relation
fo: Les samband

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
fo: Legg allar valdar eindir í dátusettinum aftan á síðsta valda limin

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
fo: Legg allar valdar eindir í dátusettinum áðrenn fyrsta limin

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
fo: Legg allar valdar eindir í dátusettinum áðrenn fyrsta valda limin

en: Apply the current updates
fo: Innrita núverandi dagføringar

en: Cancel the updates and close the dialog
fo: Ógilda dagføringar og lat viðmótið aftur

en: Yes, save the changes and close
fo: Ja, goyma broytingar og lat aftur

en: Click to save the changes and close this relation editor
fo: Trýst fyri at goyma broytingar og lata hesa sambandsræðaran

en: No, discard the changes and close
fo: Nei, kasta broytingum og lat aftur

en: Click to discard the changes and close this relation editor
fo: Trýst fyri at kasta broytingum og lata hesa sambandsræðaran

en: Cancel, continue editing
fo: Ógilda, halda fram við rætting

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
fo: Trýst fyri at venda aftur til sambandsræðaran og halda fram við rætting

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
fo: <html>Sambandið er broytt.<br><br>Vilt tú goyma tínar broytingar?</html>

en: Unsaved changes
fo: Ikki goymdar broytingar

en: Delete the currently edited relation
fo: Strika núrætta sambandið

en: Relation Editor: Download Members
fo: Sambandsræðari: Heinta limir

en: Download all incomplete members
fo: Heinta allar ófullkomnar limir

en: Download selected incomplete members
fo: Heinta valdar ófullkomnar limir

en: Relation Editor: Move Down
fo: Sambandsræðari: Flyt niður

en: Move the currently selected members down
fo: Flyt núvaldar limir niður

en: Relation Editor: Move Up
fo: Sambandsræðari: Flyt upp

en: Move the currently selected members up
fo: Flyt núvaldar limir upp

en: Apply the updates and close the dialog
fo: Innrita dagføringar og lat viðmótið aftur

en: Relation Editor: Refresh
fo: Sambandsræðari: Dagfør

en: Refresh relation from data layer
fo: Dagfør samband frá dátulagnum

en: Refresh
fo: Dagfør

en: Yes, discard changes and reload
fo: Ja, kasta broytingum og les inn umaftur

en: Click to discard the changes and reload data from layer
fo: Trýst fyri at kasta broytingum og lesa dátu inn umaftur frá lagnum

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
fo: <html>Tú hevur ógoymdar broytingar í hesum ræðara.<br><br>Vilt tú kasta hesum broytingum og lesa dátu inn umaftur frá lagnum?</html>

en: Click to close window
fo: Trýst fyri at lata gluggan

en: No, continue editing
fo: Nei, halda fram við rætting

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
fo: <html>Sambandið er strikað uttanfyri ræðaran.<br><br>Vilt tú lata hendan gluggan?</html>

en: Deleted relation
fo: Strikað samband

en: Relation Editor: Remove
fo: Sambandsræðari: Strika

en: Remove the currently selected members from this relation
fo: Strika núvaldar limir úr hesum sambandi

en: Remove all members referring to one of the selected objects
fo: Strika allar limir sum vísir til ein av valdu eindunum

en: Reverse the order of the relation members
fo: Vend støðuna á sambandslimunum

en: Yes, create a conflict and close
fo: Ja, stovna ein strid og lat aftur

en: Click to create a conflict and close this relation editor
fo: Trýst fyri at stovna ein strid og lata hesa sambandsræðaran

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
fo: <html>Hetta samband er broytt uttanfyri ræðaran.<br>Tú kanst ikki innrita tínar broytingar og halda fram við rætting.<br><br>Vilt tú stovna ein strid og lata ræðaran?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
fo: <html>Lagið ''{0}'' hevur longu ein strid fyri eindina<br>''{1}''.<br>Vinarliga leys hendan stridin fyrst, so royn umaftur.</html>

en: Select the currently edited relation
fo: Vel núrætta sambandið

en: Select objects for selected relation members
fo: Vel eindir fyri valdar sambandslimir

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
fo: Vel sambandslimir sum vísir til eindir í núverandi vali

en: Sets a role for the selected members
fo: Setur ein leiklut fyri valdar limir

en: Apply Role
fo: Innrita leiklut

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
fo[0]: Tú settir ein tóman leiklut á {0} eind.
fo[1]: Tú settir ein tóman leiklut á {0} eindir.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
fo: Hetta er líka sum at strika leiklutir hjá hesum eindum.

en: Do you really want to apply the new role?
fo: Vilt tú veruliga innrita nýggja leiklutin?

en: Yes, apply it
fo: Ja, innrita hann

en: No, do not apply
fo: Nei, ikki innrita

en: Confirm empty role
fo: Staðfest tóman leiklut

en: Relation Editor: Sort
fo: Sambandsræðari: Sortera

en: Sort the relation members
fo: Sortera sambandslimirnar

en: Sort below
fo: Sortera niðanfyri

en: Sort the selected relation members and all members below
fo: Sortera valdar sambandslimir og allar limir niðanfyri

en: way is connected
fo: vegurin er koplaður

en: way is connected but has a wrong oneway direction
fo: vegurin er koplaður men hevur rangt einvegis átt

en: way is connected to previous relation member
fo: vegurin er koplaður til fyrrverandi sambandslim

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
fo: vegurin er koplaður til fyrrverandi sambandslim men hevur rangt einvegis átt

en: way is connected to next relation member
fo: vegurin er koplaður til næsta sambandslim

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
fo: vegurin er koplaður til næsta sambandslim men hevur rangt einvegis átt

en: way is not connected to previous or next relation member
fo: vegurin er ikki koplaður til fyrrverandi ella næsta sambandslim

en: Test: {0}
fo: Roynd: {0}

en: Different tests
fo: Forskelligar royndir

en: Wrong number of arguments for bookmark
fo: Rangt tal av argumentum fyri bókamerkja

en: Home location
fo: Heimstað

en: Error reading bookmark entry: %s
fo: Feilur við lesing av bókamerkjafærslu: %s

en: Bookmarks
fo: Bókamerki

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
fo: <html>Tað er í løtuni onki heintøka valt.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
fo: <html><strong>Núverandi heintøka</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
fo: Stovna bókamerki

en: Add a bookmark for the currently selected download area
fo: Legg eitt bókamerki afturat fyri núvalda heintøku

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
fo: Í løtuni er onki heintøka valt. Vinarliga vel ein øki fyrst.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
fo: Vinarliga skriva eitt navn fyri bókamerktu heintøkuna.

en: Name of location
fo: Staðarnavn

en: Remove the currently selected bookmarks
fo: Strika núvald bókamerki

en: Rename the currently selected bookmark
fo: Umdoyp núvalda bókamerkið

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
fo: Heinta bókamerki fyri míni {0} síðstu broytingasett

en: min lat
fo: min breidd

en: min lon
fo: min longd

en: max lat
fo: max breidd

en: max lon
fo: max longd

en: Copy bounds
fo: Avrita mark

en: Clear textarea
fo: Rudda tekstøki

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
fo: URL frá www.openstreetmap.org (tú kanst klistra ein URL her fyri at heinta økið)

en: Bounding Box
fo: Avmarkaður Kassi

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
fo: Strengurin ''{0}'' er ikki eitt gyldugt decimaltal.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
fo: Virði fyri breidd í skeiðini [-90,90] kravst.

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
fo: Virði fyri longd í skeiðini [-180,180] kravst.

en: Open this dialog on startup
fo: Opna hetta viðmótið við uppstart

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
fo: <html>Sjálvvirkandi uppstart av ''Heinta frá OSM'' viðmóti hvar ferð JOSM startar.<br>Tú kanst opna tað handvirkt frá Fílu valmynd ella amboðsbjálka.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
fo: Nýt vinstraklikk & drag fyri at velja øki, pílar ella høgra musaknapp fyri at skrulla kortið, hjól ella +/- fyri at zooma.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
fo: Trýst fyri at lata viðmótið og avbryta henting

en: Click to download the currently selected area
fo: Trýst fyri at heinta núvalda økið

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
fo: Trýst fyri at heinta núvalda økið inn í eitt nýtt dátulag

en: Download referrers (parent relations)
fo: Heinta tilvísingar (foreldrasamband)

en: Download object
fo: Heinta eind

en: Start downloading
fo: Byrja henting

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
fo: Vel um tilvísingar til eindina eisini skal heintast, t.e. foreldrasamband og fyri hnútar, umframt, foreldravegar

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
fo: Vel um limirnar í eitt samband eisini skal heintast

en: Download referrers (parent relations and ways)
fo: Heinta tilvísingar (foreldrasamband og vegar)

en: Download from OSM
fo: Heinta frá OSM

en: Data Sources and Types:
fo: Dátukeldur og Slag:

en: Please select a download area first.
fo: Vinarliga vel eitt heintøkuøki fyrst.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
fo: Glattkortið vísur ikki longur vald heintøkumark. Halda fram?

en: Please select at least one download source.
fo: Vinarliga vel minst eina heintøkukeldu.

en: No area selected yet
fo: Ongi øki valt enn

en: Download area too large; will probably be rejected by server
fo: Heintøkuøkið er ov stórt; verður líkleiga avvíst av ambætaranum

en: Download area ok, size probably acceptable to server
fo: Heintøkuøkið í lagi, stødd líkleiga góðkend av ambætaranum

en: OpenStreetMap data
fo: OpenStreetMap dátu

en: Select to download OSM data in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta OSM dátu í valda heintøkuøkinum.

en: Raw GPS data
fo: Rá GPS dátu

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta GPS spor í valda heintøkuøkinum.

en: Select to download notes in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta notat í valda heintøkuøkinum.

en: Download from Overpass API
fo: Heinta frá Overpass API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
fo: Set tín Overpass fyrspurn niðanfyri ella framleið eina við fyrspurningaveisleikanum

en: Your saved queries:
fo: Tínar goymdu fyrspurningar:

en: Show/hide Overpass snippet list
fo: Vís/fjal Overpass brotalista

en: Overpass query:
fo: Overpass fyrspurning:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
fo: Tú skrivaði eina tóma fyrspurning. Vilt tú heinta allar dátur í hesum øki í staðin?

en: Download all data?
fo: Heinta allar dátur?

en: Add new snippet
fo: Legg nýtt brot afturat

en: Delete selected snippet
fo: Strika valt brot

en: Edit selected snippet
fo: Broyt valt brot

en: Overpass Query Wizard
fo: Overpass Fyrspurningaveisleikari

en: Build query
fo: Bygg fyrspurning

en: Build query and execute
fo: Bygg fyrspurning og framfør

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
fo: Overpass veisleikarin kundi ikki tolka fylgjandi fyrspurning:

en: Parse error
fo: Tolkningsfeilur

en: Class Type
fo: Bólk Slag

en: Bounds
fo: Mark

en: Choose the server for searching:
fo: Vel ambætaran fyri leiting:

en: Enter a place name to search for:
fo: Skriva eitt staðarnavn at leita eftir:

en: Areas around places
fo: Øki runt um staðir

en: Search more...
fo: Leita meira...

en: Click to search for more places
fo: Trýst fyri at leita eftir fleiri støðum

en: Click to start searching for places
fo: Trýst fyri at byrja at leita eftir støðum

en: Querying name server
fo: Spyrja navnaambætaran

en: Querying name server ...
fo: Spyrja navnaambætaran ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
fo: Feilur hendi við fyrspurningina ''{0}'': ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
fo: Navnaambætarin gav ógildu dátur. Vinarliga royn umaftur.

en: Bad response
fo: Ringt svar

en: Type
fo: Slag

en: Slippy map
fo: Glattkort

en: Tile Numbers
fo: Flísnummar

en: history
fo: søga

en: Please select an item first
fo: Vinarliga vel ein lut fyrst

en: Edit item
fo: Broyt lut

en: Add snippet
fo: Legg brot afturat

en: Query cannot be empty
fo: Fyrspurning kann ikki vera tóm

en: This name can be used for the item
fo: Hetta navnið kann nýtast fyri lutin

en: Item with this name already exists
fo: Lutur við hesum navni finst longu

en: The item cannot be created with provided name
fo: Luturin kann ikki verða stovnaður við uppgevinum navni

en: The item cannot be created with an empty query
fo: Luturin kann ikki verða stovnaður við einari tómari fyrspurning

en: Query Wizard
fo: Fyrspurningaveisleikari

en: Build an Overpass query using the query wizard
fo: Bygg ein Overpass fyrspurning við fyrspurningaveisleikaranum

en: JOSM Help Browser
fo: JOSM Hjálp Kakkastovari

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
fo: Miseydnaðist at lesa CSS fílu ''help-browser.css''. Undantøkan er: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
fo: <html><p class="warning-header">Hjálpinihald fyri hjálp evni manglar</p><p class="warning-body">Hjálpinihald fyri hjálp evnið <strong>{0}</strong> er ikki tøkt enn. Tað manglar bæði á tínum staðbundna máli ({1}) og á enskum.<br><br>Vinarliga hjálp við at betra JOSM hjálp kipanina og fyll inn manglandi upplýsingar. Tú kanst bæði broyt <a href="{2}">hjálp evnið á tínum staðbundna máli ({1})</a> og <a href="{3}">hjálp evnið á enskum</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
fo: <html><p class="error-header">Feilur tá ið hjálp upplýsingar vórðu tíkaðar</p><p class="error-body">Innihaldið fyri hjálp evnið <strong>{0}</strong> kundi ikki verða innlesið. Feil boðin er (óýð):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
fo: <html>Miseydnaðist at opna hjálp síðu fyri url {0}.<br>Hetta er líkast fyri eini net vandamál, vinarliga kanna<br>tín internet samband</html>

en: Failed to open URL
fo: Miseydnaðist at opna URL

en: Open the current help page in an external browser
fo: Opna núverandi hjálp síðu í einum uttanum kakkastovara

en: Edit the current help page
fo: Broyt núverandi hjálp síðu

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
fo: <html>Núverandi URL <tt>{0}</tt><br>er ein uttana URL. Broytingar eru bert møguligar fyri hjálp evni<br>á hjálp ambætaranum <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
fo: Les núverandi hjálp síðu inn umaftur

en: Go to the previous page
fo: Far til fyrrverandi síðu

en: Go to the next page
fo: Far til næstu síðu

en: Go to the JOSM help home page
fo: Far til JOSM hjálp heimasíðu

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
fo: Ring stað í HTML skjali. Undantøkan var: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
fo: Miseydnaðist at opna hjálp síðu. Mál URL er tómt.

en: Failed to open help page
fo: Miseydnaðist at opna hjálp síðu

en: Latitude:
fo: Breidd:

en: Longitude:
fo: Longd:

en: Distance:
fo: Fjarlag:

en: Coordinates
fo: Koordinatar

en: History for node {0}
fo: Søga fyri hnút {0}

en: History for way {0}
fo: Søga fyri veg {0}

en: History for relation {0}
fo: Søga fyri samband {0}

en: Reload the history from the server
fo: Les søguna inn umaftur frá ambætaranum

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
fo[0]: Tú ert í lagi við at opna <b>{0}</b> søgu viðmót.<br/>Vilt tú halda fram?
fo[1]: Tú ert í lagi við at opna <b>{0}</b> ymisk søgu viðmót samstundis.<br/>Vilt tú halda fram?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
fo: Søga ikki upprunaligað enn. Miseydnaðist at seta tilvísingar uppruna.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
fo: Miseydnaðist at seta tilvísing. Tilvísing ID {0} samsvarar ikki søgu ID {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
fo: Miseydnaðist at seta tilvísing. Tilvísing útgáva {0} ikki tøkt í søguni.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
fo: Søga ikki upprunaligað enn. Miseydnaðist at seta núverandi uppruna.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
fo: Miseydnaðist at seta núverandi uppruna. Núverandi útgáva {0} ikki tøkt í søguni.

en: Load history
fo: Les søgu

en: Loading history for node {0}
fo: Lesur søgu fyri hnút {0}

en: Loading history for way {0}
fo: Lesur søgu fyri veg {0}

en: Loading history for relation {0}
fo: Lesur søgu fyri samband {0}

en: Node {0}
fo: Hnútur {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
fo: Hnútarnir á hesum veg eru í omvendari røð

en: Zoom to node
fo: Zoom til hnút

en: Zoom to this node in the current data layer
fo: Zoom til henda hnút í núverandi dátu lagnum

en: View changeset in web browser
fo: Vís broytingasett í kakkastovara

en: Way {0}
fo: Vegur {0}

en: Relation {0}
fo: Samband {0}

en: The members of this relation are in reverse order
fo: Limirnir í hesum sambandi eru í omvendari røð

en: Zoom to member
fo: Zoom til lim

en: Zoom to this member in the current data layer
fo: Zoom til hendan lim í núverandi dátu lagnum

en: Object
fo: Gegenstand

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
fo: Lyklan ''{0}'' varð broytt í útgávu {1}

en: Since
fo: Síðan

en: Open Changeset Manager
fo: Opna Broytingasett Handil

en: Changeset comment
fo: Broytingasett viðmerking

en: Changeset source
fo: Broytingasett kelda

en: Imagery used
fo: Nýtt myn

en: <b>Source</b>:
fo: <b>Kelda</b>:

en: <b>Imagery</b>:
fo: <b>Myn</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
fo: <html>Útgáva <strong>{0}</strong> verður nú broytt í lagnum ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
fo: <html>Útgáva <strong>{0}</strong> stovnað á <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
fo[0]: Hetta broytingasett hevur {0} viðmerking
fo[1]: Hetta broytingasett hevur {0} viðmerkingar

en: Changeset info
fo: Broytingasett upplýsingar

en: Launch browser with information about the changeset
fo: Byrja kakkastovara við upplýsingum um broytingasettið

en: Show changeset {0}
fo: Vís broytingasett {0}

en: User info
fo: Brúkara upplýsingar

en: Launch browser with information about the user
fo: Byrja kakkastovara við upplýsingum um brúkaran

en: Show user {0}
fo: Vís brúkara {0}

en: Ver
fo: Útg

en: Editor
fo: Ræðari

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
fo: Miseydnaðist at dagføra uppruna við id {0} tí núverandi broytingarlag er null

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
fo: Miseydnaðist at dagføra uppruna við id {0} tí núverandi broytingarlag hevur ikki eins uppruna

en: Synchronize node {0} only
fo: Samstill berre hnút {0}

en: Synchronize way {0} only
fo: Samstilla beru veg {0}

en: Synchronize relation {0} only
fo: Samstilla beru samband {0}

en: Synchronize entire dataset
fo: Samstilla allan dátagrunn

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
fo: <html>Uppsendan <strong>mistókst</strong> tí at ambætarin hevur nýggjari útgávu av einum<br>av tínum knøtum, vegum ella sambønum.<br>Sambærið verður framkallað av <strong>{0}</strong> við id <strong>{1}</strong>,<br>ambætarin hevur útgávu {2}, tín útgáva er {3}.<br><br>Trýst á <strong>{4}</strong> fyri at samstilla bert tað sambærið.<br>Trýst á <strong>{5}</strong> fyri at samstilla allan dátagrunnin við ambætaranum.<br>Trýst á <strong>{6}</strong> fyri at avbryta og halda fram við rættingum.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
fo: <html>Uppsendan <strong>mistókst</strong> tí at ambætarin hevur nýggjari útgávu av einum<br>av tínum knøtum, vegum ella sambønum.<br><br>Trýst á <strong>{0}</strong> fyri at samstilla allan dátagrunnin við ambætaranum.<br>Trýst á <strong>{1}</strong> fyri at avbryta og halda fram við rættingum.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
fo: <html>Uppsendan <strong>mistókst</strong> tí tú hevur nýtt<br>broytingsett {0} sum varð lukt á {1}.<br>Vinarliga send uppaftur við einum nýggjum ella einum opnum broytingsetti.</html>

en: Changeset closed
fo: Broytingsett lukt

en: Prepare conflict resolution
fo: Ger til fyri sambærisløsning

en: Click to download all referring objects for {0}
fo: Trýst her fyri at heinta allar viðkomandi eindir fyri {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
fo: Trýst her fyri at avbryta og halda fram við at rætta kortið

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
fo: Trýst á <strong>{0}</strong> fyri at heinta tey nú.<br>Um neyðugt, so vil JOSM gera sambær, sum tú kanst løysa í sambærisløsningsdialognum.

en: Object still in use
fo: Eindin er enn í nýtslu

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
fo: Villaheader "{0}" samsvarar ikki væntaðari mynstri

en: Upload
fo: Send upp

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
fo: Vel hvat skal gerast við hesa lagnið, tá ið tú trýstur á vinstra knøttin.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
fo: Vel "Send upp" fyri at senda broytingarnar til OSM ambætaran.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
fo: Vel "Goym" fyri at goyma lagnið í fíluna til vinstru.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
fo: Uppsendan í bakgrundini er longu í gongd. Vinarliga bíða til hon er liðug áðrenn nýggjar broytingar verða sendar upp

en: Automatically obtain source from current layers
fo: Taka keldu sjálvvirkandi frá gjøldandi lagnum

en: I would like someone to review my edits.
fo: Eg ynski at onkur skoðar míni rættingar.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
fo: Skriva eina stutta viðmerking fyri broytingarnar, ið tú sendir upp:

en: Enter an upload comment
fo: Skriva uppsenduviðmerking

en: Specify the data source for the changes
fo: Specificera dátakeldu fyri broytingarnar

en: just once
fo: bert einans

en: Enter a source
fo: Skriva eina keldu

en: Changeset id:
fo: Broytingsett id:

en: Changeset comment:
fo: Broytingsettsviðmerking:

en: New changeset
fo: Nýtt broytingsett

en: Please select a changeset:
fo: Vinarliga vel eitt broytingsett:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
fo: Vinarliga vel til hvørt broytingsett dátaið skal sendast og um broytingsettið skal lukast eftir næstu uppsendu.

en: Select a changeset
fo: Vel eitt broytingsett

en: Close changeset after upload
fo: Luk broytingsett eftir uppsendu

en: Select to close the changeset after the next upload
fo: Vel fyri at lukja broytingsettið eftir næstu uppsendu

en: Load the list of your open changesets from the server
fo: Heinta listan yvir tín opnu broytingsett frá ambætaranum

en: Close the currently selected open changeset
fo: Luk tað valda opna broytingsettið

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
fo: <html>Vinarliga vel tey broytingsettini, ið tú ynskir at lukja</html>

en: Open changesets
fo: Opin broytingsett

en: Close changesets
fo: Luk broytingsett

en: Cancel closing of changesets
fo: Avbryt luking av broytingsettum

en: Closing changeset
fo: Luki broytingsett

en: Closing changeset {0}
fo: Luki broytingsett {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
fo: Mistókst at seta lykilyndisdialogn altíð ovast. Fekk trygdarvillu.

en: Enter credentials for OSM API
fo: Skriva lykilyndi fyri OSM API

en: Enter credentials for host
fo: Skriva lykilyndi fyri vert

en: Enter credentials for HTTP proxy
fo: Skriva lykilyndi fyri HTTP proxy

en: Password
fo: Loyniorð

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
fo: Ávaring: Loyniorðið verður sent óduljøkt.

en: Please enter the user name of your OSM account
fo: Vinarliga skriva brúkaranavnið á tínum OSM konti

en: Please enter the password of your OSM account
fo: Vinarliga skriva loyniorðið á tínum OSM konti

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fo: Samgildingin við OSM API ''{0}'' mistókst. Vinarliga skriva eitt gyldugt brúkaranavn og eitt gyldugt loyniorð.

en: Please enter the user name of your account
fo: Vinarliga skriva brúkaranavnið á tínum konti

en: Please enter the password of your account
fo: Vinarliga skriva loyniorðið á tínum konti

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fo: Samgildingin við vertin ''{0}'' mistókst. Vinarliga skriva eitt gyldugt brúkaranavn og eitt gyldugt loyniorð.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
fo: Vinarliga skriva brúkaranavnið fyri at samgilda við proxy ambætaran

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
fo: Vinarliga skriva loyniorðið fyri at samgilda við proxy ambætaran

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fo: Samgildingin við HTTP proxy ''{0}'' mistókst. Vinarliga skriva eitt gyldugt brúkaranavn og eitt gyldugt loyniorð.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
fo: Ávaring: Eftir samgildingarháttinum, ið proxy ambætarin nýtur, kann loyniorðið verða sent óduljøkt.

en: Authenticate
fo: Samgilda

en: Authenticate with the supplied username and password
fo: Samgilda við uppgevinum brúkaranavni og loyniorði

en: Cancel authentication
fo: Avbryt samgilding

en: Question
fo: Spurningur

en: Message
fo: Boð

en: Enter text
fo: Skriva tekst

en: Installing plugins
fo: Innsetur plugins

en: Downloading file
fo: Heintar fílu

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
fo: Heintar fílu {0}: {1} bytes...

en: Download finished
fo: Heinting liðug

en: Unpacking {0} into {1}
fo: Pakkar út {0} til {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
fo: Kann ikki heinta fíluna ''{0}''. Heintarlinki ''{1}'' er ikki ein gyldug URL. Heinting fyrstur.

en: Download objects via Overpass API
fo: Heinta eindir við Overpass API

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
fo: Kundi ikki heinta listan yvir tín opnu broytingsett tí<br>JOSM kenner ikki tína samleika.<br>Tú hevur annaðhvørt valt at arbeiða anonymt ella tú hevur ikki heimild<br>at kenna samleikan hjá brúkaranum, ið tú arbeiðir fyri.

en: Missing user identity
fo: Brúkarasamleiki manglar

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
fo: Mistókst at heinta brúkara upplýsingar fyri gjøldandi JOSM brúkara. Undantakin var: {0}

en: Initializing nodes to download ...
fo: Uppsetur knøttir til heintingar ...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
fo[0]: Ambætarin gav ikki dátur fyri eftirspurda eindina, hon var annaðhvørt strikað ella er ikki til.
fo[1]: Ambætarin gav ikki dátur fyri eftirspurdu eindirnar, teir vóru annaðhvørt strikaðir ella eru ikki til.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
fo: Ambætarin svaraði við svarkóða 404.<br>Hetta merkir vanliga, at ambætarin kenner ikki ein eind við eftirspurda id.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
fo[0]: Kundi ikki heinta eindina
fo[1]: Onkur eindir kundu ikki heintast

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
fo[0]: Ein eind kundi ikki heintast.<br>
fo[1]: {0} eindir kundu ikki heintast.<br>

en: missing objects:
fo: manglandi eindir:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
fo[0]: Ein heinta eind er strikað.
fo[1]: {0} heinta eindir eru strikaðar.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
fo: Antin rætta slóðina handliga í tekstteiganum ella trýst á "..." knøttin fyri at opna ein fíluváljara.

en: The bold text is the name of the layer.
fo: Fetiskriftin er navnið á lagninum.

en: Click here to choose save path
fo: Trýst her fyri at velja goymsluslóð

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
fo: Lagið ''{0}'' hevur ikki fílu undir sær

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
fo: Fíla ''{0}'' er ikki skrivibar. Vinarliga skriva eitt annað fílunavn.

en: Click cell to change the file path.
fo: Trýst á selluna fyri at broyta fíluslóðina.

en: Launch a file chooser to select a file
fo: Opna ein fíluváljara fyri at velja eina fílu

en: Select filename
fo: Vel fílunavn

en: Work Offline...
fo: Arbeið offline...

en: Block network access to resources
fo: Blokera nettógongd til tilfari

en: Open Recent
fo: Opna nýliga brúkt

en: List of recently opened files
fo: Listi yvir nýliga opnaðar fílur

en: Clear
fo: Tøm

en: Clear the list of recently opened files
fo: Tøm listan yvir nýliga opnaðar fílur

en: Saving layer to ''{0}'' ...
fo: Goymi lagi til ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
fo: Ógoymdar broytingar - Goym/Send upp áðrenn tú fer?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
fo: Ógoymdar broytingar - Goym/Send upp áðrenn tú strikar?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
fo: Ógoymdar broytingar - Goym/Send upp áðrenn tú endurbyrjar?

en: Uploading and saving modified layers ...
fo: Sendi upp og goymi broytt løn ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
fo[0]: <html>{0} lagi hevur óløst sambær.<br>Antin løs tey fyrst ella kast broytingarnar.<br>Lagi við sambørum:</html>
fo[1]: <html>{0} løn hava óløst sambær.<br>Antin løs tey fyrst ella kast broytingarnar.<br>Løn við sambørum:</html>

en: Unsaved data and conflicts
fo: Ógoymd dátur og sambær

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
fo[0]: <html>{0} lagi tørvar at verða goymt men hevur onga fílu.<br>Antin vel eina fílu fyri hetta lagið ella kast broytingarnar.<br>Lagi uttan fílu:</html>
fo[1]: <html>{0} løn tørva at verða goymdar men hava ongar fílur.<br>Antin vel eina fílu fyri hvørt lagi ella kast broytingarnar.<br>Løn uttan fílur:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
fo: Ógoymd dátur og manglandi fíla

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
fo[0]: <html>{0} lagi tørvar at verða goymt men hevur eina fílu<br>sum ikki kann skrivast.<br>Antin vel eina aðra fílu fyri hetta lagið ella kast broytingarnar.<br>Lagi við ikkje-skrivibari fílu:</html>
fo[1]: <html>{0} løn tørva at verða goymdar men hava fílur<br>sum ikki kunnu skrivast.<br>Antin vel eina aðra fílu fyri hvørt lagi ella kast broytingarnar.<br>Løn við ikkje-skrivibarum fílum:</html>

en: Unsaved data non-writable files
fo: Ógoymd dátur við ikkje-skrivibarum fílum

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
fo: Lat hendan dialog aftur og halda fram við at rætta í JOSM

en: Exit now!
fo: Far út nú!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
fo: Far út úr JOSM uttan at goyma. Ógoymdar broytingar fara týndar.

en: Restart now!
fo: Endurbyrja nú!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
fo: Endurbyrja JOSM uttan at goyma. Ógoymdar broytingar fara týndar.

en: Delete now!
fo: Strika nú!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
fo: Strika løn uttan at goyma. Ógoymdar broytingar fara týndar.

en: Perform actions before exiting
fo: Útfør gerðir áðrenn útferð

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
fo: Far út úr JOSM við goymslu. Ógoymdar broytingar verða sendar upp og/eða goymdar.

en: Perform actions before restarting
fo: Útfør gerðir áðrenn endurbyrjan

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
fo: Endurbyrja JOSM við goymslu. Ógoymdar broytingar verða sendar upp og/eða goymdar.

en: Perform actions before deleting
fo: Útfør gerðir áðrenn strikan

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
fo: Goym/Send løn upp áðrenn strikan. Ógoymdar broytingar fara ikki týndar.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
fo: Ger til fyri uppsendu av lagnum ''{0}'' ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
fo[0]: <html>Ein uppsendu- og/eða goymslugerð av einum lagni við broytingum<br>varð avbroytt ella mistókst.</html>
fo[1]: <html>Uppsendu- og/eða goymslugerðir av {0} løn við broytingum<br>vórðu avbroyttar ella mistókust.</html>

en: Incomplete upload and/or save
fo: Ófullførd uppsending og/eða goymsla

en: should be uploaded
fo: burdi verða sent upp

en: should be saved
fo: burdi verða goymt

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
fo: Lagið ''{0}'' hevur broytingar sum burdu verða sendar upp til ambætaran.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
fo: Lagið ''{0}'' hevur broytingar sum ikki eru tilráð at senda upp.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
fo: Lagið ''{0}'' hevur ongar broytingar at senda upp.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
fo: Lagið ''{0}'' hevur broytingar sum burdu verða goymdar í tilknýttu fíluni ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
fo: Lagið ''{0}'' hevur ongar broytingar at goyma.

en: Layer Name and File Path
fo: Lagnanavn og Fíluslóð

en: Recommended Actions
fo: Tillikaðar Gerðir

en: Actions To Take
fo: Gerðir at Útføra

en: Update objects
fo: Dagfør eindir

en: Changesets: Non-default advanced settings
fo: Broytingsett: Ikki-vanligar framkomnar stillingar

en: Describe the changes you made
fo: Lýs broytingunum tú hevur gjørt

en: Changeset tags:
fo: Broytingsett merki:

en: Settings
fo: Stillingar

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
fo: Ákveð hvussu dáturin skal sendast upp og hvørt broytingsett skal nýtast

en: Upload to ''{0}''
fo: Send upp til ''{0}''

en: Upload Changes
fo: Send Broytingar Upp

en: Upload the changed primitives
fo: Send broyttu eindirnar upp

en: Please enter a valid chunk size first
fo: Vinarliga skriva eina gyldiga klumpastødd fyrst

en: Illegal chunk size
fo: Ógyldig klumpastødd

en: The following required terms are missing: {0}
fo: Fyriskipaðu orðini mangla: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
fo: Bannaðu orðini eru funnin: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
fo[0]: <html>Hetta broytingsett merki hevur eina tóma lykil/gildi:<br>{0}<br>Halda fram?</html>
fo[1]: <html>Hesu broytingsett merki hava tómar lyklar/gildi:<br>{0}<br>Halda fram?</html>

en: Empty metadata
fo: Tómar metadátur

en: Cancel the upload and resume editing
fo: Avbryt uppsenduna og halda fram við rætting

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
fo: Eindin ''{0}'' er longu strikað á ambætaranum. Fyrstur henda eind og royn uppaftur.

en: Preparing objects to upload ...
fo: Ger eindir til uppsendu ...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
fo: Eindir verða sendar upp til eitt <strong>nýtt broytingsett</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
fo: Eindir verða sendar upp til <strong>opna broytingsettið</strong> {0} ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
fo: Broytingsettið verður <strong>lukt</strong> eftir hesa uppsendu

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
fo: Broytingsettið verður <strong>lagt opin</strong> eftir hesa uppsendu

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
fo[0]: Sendi <strong>{0} eind</strong> upp til <strong>1 broytingsett</strong>
fo[1]: Sendi <strong>{0} eindir</strong> upp til <strong>1 broytingsett</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
fo[0]: Sendi <strong>{0} eind</strong> upp til <strong>1 broytingsett</strong> við <strong>1 bið</strong>
fo[1]: Sendi <strong>{0} eindir</strong> upp til <strong>1 broytingsett</strong> við <strong>1 bið</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
fo: Sendi <strong>{0} eindir</strong> upp til <strong>1 broytingsett</strong> við <strong>{1} biðum</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
fo: {0} eindir fara um lógmarkið {1} eindir í einum broytingsetti á ambætaranum ''{2}''. Vinarliga <a href="urn:changeset-configuration">stilla</a> hvussu skal fara fram við <strong>flei broytingsett</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
fo: Sendi <strong>{0} eindir</strong> upp til <strong>flei broytingsett</strong> við <strong>{1} biðum</strong>

en: Settings:
fo: Stillingar:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
fo: … til ambætara: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
fo: Sendi dátur upp fyri lagnið ''{0}''

en: Continue uploading
fo: Halt fram við at senda

en: Click to continue uploading to additional new changesets
fo: Trýst her fyri at halda fram við at senda upp til fleiri nýggj broytingsett

en: Go back to Upload Dialog
fo: Far aftur til Uppsendudialognar

en: Click to return to the Upload Dialog
fo: Trýst her fyri at fara aftur til Uppsendudialognar

en: Abort
fo: Avbryt

en: Click to abort uploading
fo: Trýst her fyri at avbryta uppsenduna

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
fo: Ambætarin meldti frá at gjøldandi broytingsett varð lukt.<br>Hetta er mest líkis tí broytingsettið fór um lógmarkið<br>á {0} eindum á ambætaranum ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
fo[0]: Eindin {0} eftir at senda upp.
fo[1]: {0} eindir eftir at senda upp.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
fo: Trýst á ''<strong>{0}</strong>'' fyri at halda fram við at senda upp til fleiri nýggj broytingsett.<br>Trýst á ''<strong>{1}</strong>'' fyri at fara aftur til uppsendudialognar.<br>Trýst á ''<strong>{2}</strong>'' fyri at avbryta uppsenduna og fara aftur til kortrættingar.<br>

en: Changeset is full
fo: Broytingsettið er fullt

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fo: Knúturin ''{0}'' er longu strikaður. Fyrstur henda eind í uppsenduni.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fo: Vegin ''{0}'' er longu strikaður. Fyrstur henda eind í uppsenduni.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fo: Sambandið ''{0}'' er longu strikað. Fyrstur henda eind í uppsenduni.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fo: Eindin ''{0}'' er longu strikað. Fyrstur henda eind í uppsenduni.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
fo[0]: Sendi {0} eind upp...
fo[1]: Sendi {0} eindir upp...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
fo: Loypi um undantakin tí uppsendan er avbroytt. Undantakin er: {0}

en: Upload successful!
fo: Uppsending tókst!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
fo: <html>Merk broyttar eindir <strong>frá gjøldandi vali</strong> at verða sendar upp til ambætaran.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
fo: <html>Merk <strong>lokalt strikaðar eindir</strong> at verða strikaðar á ambætaranum.</html>

en: Select objects to upload
fo: Vel eindir at senda upp

en: Please select the upload strategy:
fo: Vinarliga vel uppsendustrategiið:

en: Upload all objects in one request
fo: Send allar eindir í einum biði

en: Upload objects in chunks of size:
fo: Send eindir í klumpum av stødd:

en: Upload each object individually
fo: Send hvørja eind fyri seg

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
fo: <html><strong>Flei broytingsett</strong> eru neyðug fyri at senda {0} eindir upp. Vinarliga vel ein strategii:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
fo: Fyll eitt broytingsett og far aftur til Uppsendudialognar

en: Open and use as many new changesets as necessary
fo: Opna og nýta so nógv nýggj broytingsett sum neyðugt

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
fo: <html>Kann ikki senda {0} eindir í einum biði tí<br>lógmarkið fyri broytingsettstødd {1} á ambætaranum ''{2}'' er umfarð.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
fo: <html><strong>Flei broytingsett</strong> eru neyðug fyri at senda {0} eindir upp. Hvørja strategii ynskir tú at nýta?</html>

en: (1 request)
fo: (1 bið)

en: (# requests unknown)
fo: (# bið ókent)

en: ({0} request) | ({0} requests)
fo[0]: ({0} bið)
fo[1]: ({0} bið)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
fo: Ógyldig klumpastødd <= 0. Vinarliga skriva eitt heiltal > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
fo: Klumpastødd {0} fer um lógmarkið fyri broytingsettstødd {1} fyri ambætaran ''{2}''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
fo: Virði ''{0}'' er ikki eitt tal. Vinarliga skriva eitt heiltal > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
fo: Tín uppsenduviðmerking er <i>forkastað</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
fo: Tín uppsenduviðmerking er <i>tóm</i>, ella <i>serliga stutt</i>.<br /><br />Hetta er tekniliga loyvt, men hugsa um at nógvir brúkarar sum<br />fylgja við broytingum í sínum øki lita eftir merkingarmiklum broytingsettsviðmerkingum<br />fyri at skilja hvat ið hendir!<br /><br />Um tú nýtir eina minutt nú fyri at greiða frá tínum broytingum, so gerir tú lívið<br />lættari fyri nógv aðrar kortgerðar.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
fo: Takk fyri at skriva eina broytingsettsviðmerking! Hetta gevur aðrum kortgerðum eina betri skilning av tínum ætlan.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
fo: Tín broytingsettskelda er <i>forkastað</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
fo: Tú hevur ikki specificera eina keldu fyri tínar broytingar.<br />Hetta er tekniliga loyvt, men hesar upplýsingar hjálpa<br />aðrum brúkarum at skilja uppruna dátans.<br /><br />Um tú nýtir eina minutt nú fyri at greiða frá tínum broytingum, so gerir tú lívið<br />lættari fyri nógv aðrar kortgerðar.

en: Thank you for providing the data source!
fo: Takk fyri at uppgeva dátakelduna!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
fo: Avmarkingarkassan hjá hesum broytingsetti er sera stórur – vinarliga hugsa um at kloyva broytingarnar!

en: Objects to add:
fo: Eindir at leggja til:

en: Objects to modify:
fo: Eindir at broyta:

en: Objects to delete:
fo: Eindir at strika:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
fo[0]: {0} eind at leggja til:
fo[1]: {0} eindir at leggja til:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
fo[0]: {0} eind at broyta:
fo[1]: {0} eindir at broyta:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
fo[0]: {0} eind at strika:
fo[1]: {0} eindir at strika:

en: All Formats
fo: Allar Format

en: Could not export ''{0}''.
fo: Kundi ikki eksportera ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
fo: Kundi ikki importera ''{0}''.

en: Could not import files.
fo: Kundi ikki importera fílur.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
fo: <html>Kundi ikki lesa fíluna ''{0}''.<br>Villan er:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
fo: <html>Kundi ikki lesa fílur.<br>Villan er:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
fo: GeoJSON Fílur

en: Layer ''{0}'' not supported
fo: Lagið ''{0}'' er ikki stuðlað

en: GeoJSON file
fo: GeoJSON fíla

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
fo: Ávaring: GPL er ikki samsíða við OSM-loyvi. Ikki senda upp GPL-loyvda spor.

en: GPS track description
fo: GPS sporlýsing

en: Add author information
fo: Legg til høvundaupplýsingar

en: Real name
fo: Veruligt navn

en: E-Mail
fo: Teldupostur

en: Copyright (URL)
fo: Upphavsrættindi (URL)

en: Predefined
fo: Fyribilsgreitt

en: Copyright year
fo: Upphavsrættindaár

en: Keywords
fo: Leiðorð

en: Save track colors in GPX file
fo: Goym sporlitir í GPX fílu

en: Use Garmin compatible GPX extensions
fo: Nýt Garmin-samsíða GPX útvíkingar

en: Save layer specific preferences
fo: Goym lagnaspecifiku stillingar

en: Export options
fo: Eksport valmøguleikar

en: Export and Save
fo: Eksportera og goym

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
fo: Garmin sporútvíkingar stuðla bert 16 litum.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
fo: Um tú heldur fram, verður næststuðlaði sporliturin nýttur.

en: Choose a predefined license
fo: Vel eitt fyribilsgreitt loyvi

en: GPX Files
fo: GPX Fílur

en: Markers from {0}
fo: Markarar frá {0}

en: Routes from {0}
fo: Leiðir frá {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
fo: Villa kom upp tá ið gpx dátur varð tolkað fyri lagnið ''{0}''. Bert ein partur av fíluni verður tøkur.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
fo: Villa kom upp tá ið gpx fílan ''{0}'' varð tolkað. Bert ein partur av fíluni verður tøkur.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
fo: Importeraða sporið "{0}" kann vera ósýnilegt tí tað hevur sama lit sum bakgrundin.<br>Tú kanst broyta hetta í samanhangskoymsluni hjá importeraða lagnum.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
fo: Tolking av dátum fyri lagnið ''{0}'' mistókst

en: Coordinates imported: {0}
fo: Koordinatir importeraðar: {0}

en: Import success:
fo: Importering tókst:

en: Import failure!
fo: Importering mistókst!

en: Image Files
fo: Myndafílur

en: folder
fo: mappa

en: Looking for image files
fo: Leiti eftir myndafílum

en: No image files found.
fo: Ongar myndafílur funnar.

en: NMEA-0183 Files
fo: NMEA-0183 Fílur

en: Malformed sentences: {0}
fo: Gallaðar setningar: {0}

en: Checksum errors: {0}
fo: Checksumma villur: {0}

en: Unknown sentences: {0}
fo: Ókendar setningar: {0}

en: Zero coordinates: {0}
fo: Null koordinatir: {0}

en: Note Files
fo: Minnisblöð

en: OSM Server Files bzip2 compressed
fo: OSM Ambætarafílur bzip2 komprimeraðar

en: OsmChange File
fo: OsmChange Fíla

en: File ''{0}'' does not exist.
fo: Fílan ''{0}'' finst ikki.

en: No data found in file {0}.
fo: Ongin dátur funnin í fíluni {0}.

en: Open OsmChange file
fo: Opna OsmChange fílu

en: OSM Server Files
fo: OSM Ambætarafílur

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
fo: <html>Ein villa kom upp tá ið roynd varð at endurskapa trygdarfílu.<br>Villan er:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
fo: OSM Ambætarafílur gzip komprimeraðar

en: Invalid dataset
fo: Ógildu dátusett

en: No data found for layer ''{0}''.
fo: Ongin dátur funnin fyri lagnið ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
fo: Ongin dátur funnin í fíluni ''{0}''.

en: Open OSM file
fo: Opna OSM fílu

en: OSM PBF Files
fo: OSM PBF Fílur

en: OSM Server Files XZ compressed
fo: OSM Ambætarafílur XZ komprimeraðar

en: OziExplorer Waypoint Files
fo: OziExplorer Vegpunktfílur

en: RTKLib Positioning Solution Files
fo: RTKLib Staðfestingarloysnisfílur

en: Validation Error Files
fo: Villugreiningarfílur

en: WMS Files (*.wms)
fo: WMS Fílur (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
fo: Ikki stuðlað WMS fílugerd; funnin {0}, væntað {1}

en: Native projections
fo: Upprunaligar projekteringar

en: Offset
fo: Frásløgd

en: Tile download projection
fo: Flís niðurhal projektering

en: Tile display projection
fo: Flís vísing projektering

en: Current zoom
fo: Gjøldandi zoom

en: Show tile info
fo: Vís flís upplýsingar

en: Tile Info
fo: Flís Upplýsingar

en: Tile name
fo: Flís navn

en: Tile URL
fo: Flís URL

en: Custom header: {0}
fo: Sersniðin header: {0}

en: Tile size
fo: Flís stødd

en: Tile display size
fo: Flís vísingarstødd

en: Reprojection
fo: Umprojektering

en: Reprojected tile size
fo: Umprojekterað flísstødd

en: Loaded
fo: Innlest

en: Loading
fo: Innlesing

en: Load tile
fo: Les flís

en: Get tile status
fo: Fá flís støðu

en: Force tile rendering
fo: Tvinga flís rendering

en: Failed to create tile source
fo: Mistókst at útbúgva flís keldu

en: zoom in to load more tiles
fo: zoom inn fyri at lesa fleiri flísar

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
fo: øk flísar zoom stig (broytt uppløsing) fyri at sí meira detaljur

en: Current zoom: {0}
fo: Gjøldandi zoom: {0}

en: Display zoom: {0}
fo: Vísing zoom: {0}

en: Pixel scale: {0}
fo: Piksl skala: {0}

en: Estimated cache size: {0}
fo: Áætlaður cache stødd: {0}

en: === Cache stats ===
fo: === Cache tøl ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
fo: {0} ({1}), sjálvvirkandi niðurhal í zoom {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
fo: {0} ({1}), niðurhal í zoom {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
fo: Niðurhalað {0}/{1} flísar

en: Save WMS file
fo: Goym WMS fílu

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
fo: Flogmyndir "{0}" kunnu vera rangt samstillaðar. Vinarliga kanna frásløgdina við GPS sporum!

en: Details...
fo: Detaljur...

en: Do not show this message again
fo: Vís ikki hetta boð aftur

en: Hide this message
fo: Fjal hetta boð

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
fo: Kann ikki útbúgva mappu {0}, sjálvgoymsla verður óvirk

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
fo: Kann ikki útbúgva fílu {0}, annað fílunavn verður nýtt

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
fo: IOError meðan fíla varð útbúgvað, sjálvgoymsla verður fyrstur: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
fo: Kann ikki strika gomlu trygdarfílu {0}

en: Your work has been saved automatically.
fo: Títt arbeiði er varð sjálvvirkandi goymt.

en: Restoring files
fo: Endurskapar fílur

en: Unable to delete backup file {0}
fo: Kann ikki strika trygdarfílu {0}

en: Unable to delete PID file {0}
fo: Kann ikki strika PID fílu {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
fo: Kann ikki strika arkiveraða trygdarfílu {0}

en: Customize Color
fo: Tillaga lit

en: Default
fo: Vanligt

en: Choose a color
fo: Vel ein lit

en: Name: {0}
fo: Navn: {0}

en: Description: {0}
fo: Lýsing: {0}

en: Creator: {0}
fo: Upphavsmaður: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
fo[0]: {0} spor, {1} sporpartur
fo[1]: {0} spor, {1} sporpartar

en: Timespan
fo: Tíðarskeið

en: Number of<br/>Segments
fo: Tal av<br/>Partum

en: {0} route,  | {0} routes,
fo[0]: {0} leið,
fo[1]: {0} leiðir,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
fo[0]: {0} vegpunktur
fo[1]: {0} vegpunktar

en: Jump to next segment
fo: Hopp til næsta part

en: Jump to previous segment
fo: Hopp til fyrra part

en: {0} track | {0} tracks
fo[0]: {0} spor
fo[1]: {0} spor

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
fo[0]:  ({0} partur)
fo[1]:  ({0} partar)

en: Save GPX file
fo: Goym GPX fílu

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
fo: Sanka partar av øllum sporum og samanberað í eitt spor.

en: Combine tracks of this layer
fo: Samanbera spor í hesum lagni

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
fo: Kloyv fleiri sporpartar av einum spor í fleiri spor.

en: Split track segments to tracks
fo: Kloyv sporpartar til spor

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
fo: Kloyv sporini í hesum lagni til eitt nýtt lag hvørt.

en: Split tracks to new layers
fo: Kloyv spor til nýggj løn

en: Unsupported imagery type: {0}
fo: Ikki stuðlað myndaslag: {0}

en: Next marker
fo: Næsti markari

en: Jump to next marker
fo: Hopp til næsta markara

en: Previous marker
fo: Fyrri markari

en: Jump to previous marker
fo: Hopp til fyrra markara

en: All projections are supported
fo: Allar projekteringar eru stuðlaðar

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
fo: Lagið {0} stuðlar ikki nýggju projekteringini {1}.

en: Supported projections are: {0}
fo: Stuðlaðar projekteringar eru: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
fo: Broytt projekteringina aftur ella tak lag burtur.

en: Save Layer
fo: Goym Lag

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
fo: Roynir at seta ein leseins dátulag sum rættingarlag

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
fo: Roynir at strika lag við bakgrundsuppsendu. Vinarliga bíða til uppsendan er liðug.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
fo: Ein bakgrundsuppsending er longu í gongd. Kann ikki nullstilla støðu fyrr enn uppsendan er liðug.

en: {0} note | {0} notes
fo[0]: {0} minnisblað
fo[1]: {0} minnisbløð

en: Notes layer
fo: Minnisbløð lag

en: Total notes:
fo: Minnisbløð totalt:

en: Changes need uploading?
fo: Broytingar tørva uppsendu?

en: Save Note file
fo: Goym Minnisbløð fílu

en: outside downloaded area
fo: úti fyri niðurhalað øki

en: Data Layer {0}
fo: Dátu Lag {0}

en: Merging layers
fo: Samanseting av lagnum

en: {0} deleted | {0} deleted
fo[0]: {0} strikað
fo[1]: {0} strikað

en: {0} incomplete | {0} incomplete
fo[0]: {0} ófullkomið
fo[1]: {0} ófullkomin

en: {0} consists of:
fo: {0} samansett av:

en: API version: {0}
fo: API útgáva: {0}

en: Layer is locked
fo: Lagið er læst

en: Download is blocked
fo: Niðurhal er blokerað

en: Upload is blocked
fo: Uppsending er blokerað

en: Empty layer
fo: Tómt lag

en: Convert to GPX layer
fo: Broyt til GPX lag

en: Converted from: {0}
fo: Broyt frá: {0}

en: Dataset consistency test
fo: Samræmiskanning av dátusetti

en: No problems found
fo: Eingin problem funnin

en: Following problems found:
fo: Fylgjandi problem funnin:

en: Save anyway
fo: Goym hvussu sum er

en: The layer contains no data.
fo: Lagið hevur onga dátu.

en: Conflicts
fo: Sambær

en: Reject Conflicts and Save
fo: Forkasta sambær og goym

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
fo: Tað eru óløst sambær. Sambær verða ikki goymd og verða handførd sum um tú forkastaði øll. Halda fram?

en: Save OSM file
fo: Goym OSM fílu

en: Validation errors
fo: Villugreiningar villur

en: No validation errors
fo: Eingin villugreiningar villur

en: Save Validation errors file
fo: Goym villugreiningar villu fílu

en: Set WMS Bookmark
fo: Set WMS bókamerkja

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
fo: Kann ikki finna stuðlaða projektering fyri lag {0}. Nýtir {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
fo: Umprojektera lag {0} frá {1} til {2}. Fyri bestu myndgóðsku og framførslu, skift til ein av teimum stuðlaðu projekteringunum: {3}

en: Adjust timezone and offset
fo: Tillaga tíðarsona og frásløgd

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
fo: Ein villa kom upp tá ið roynd varð at samsvara myndunum við GPX sporinum. Tú kanst stilla skjúvarnar fyri at samsvara myndunum handliga.

en: Matching photos to track failed
fo: Samsvaring av myndum við spor mistókst

en: Timezone: {0}
fo: Tíðarsona: {0}

en: Minutes: {0}
fo: Minuttir: {0}

en: Seconds: {0}
fo: Sekund: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
fo[0]: (Tíðarmunur á {0} degi)
fo[1]: Tíðarmunur á {0} døgum

en: Advanced settings
fo: Framkomnar stillingar

en: Segment settings
fo: Parta stillingar

en: Interpolate between segments
fo: Interpolera millum partar

en: only when the segments are less than # minutes apart:
fo: bert tá ið partarnir eru minni enn # minuttir frá hvørjum øðrum:

en: only when the segments are less than # meters apart:
fo: bert tá ið partarnir eru minni enn # metrar frá hvørjum øðrum:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
fo: Merkt myndir á næstenda part, tá ið ikki er interpolerað

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
fo: bert innan # minuttir frá næstum sporpunkti:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
fo: Spor stillingar (mark at fleiri spor kunnu vera í einari GPX fílu)

en: Interpolate between tracks
fo: Interpolera millum spor

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
fo: bert tá ið sporini eru minni enn # minuttir frá hvørjum øðrum:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
fo: bert tá ið sporini eru minni enn # metrar frá hvørjum øðrum:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
fo: Merkt myndir á næstenda spor, tá ið ikki er interpolerað<br>(geldur eisini áðrenn fyrsta og aftan á síðsta spor)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
fo: Tvinga merking av øllum myndum (yvirskrivar tær uppihøgdu stillingar fyri stundina).

en: This option will not be saved permanently.
fo: Hetta val verður ikki goymt permanent.

en: Correlate to GPX
fo: Samsvara við GPX

en: Invalid timezone
fo: Ógildu tíðarsona

en: Invalid offset
fo: Ógildu frásløgd

en: Correlate images with GPX track
fo: Samsvara myndir við GPX spor

en: Try Again
fo: Royn Aftur

en: No images could be matched!
fo: Ongar myndir kundu samsvarast!

en: <No GPX track loaded yet>
fo: <Einki GPX spor innlesið enn>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
fo: Villa meðan dagseting varð tolkað.
    Vinarliga nýt umbeðna format

en: Invalid date
fo: Ógildu dagseting

en: GPX track:
fo: GPX spor:

en: Open another GPX trace
fo: Opna annað GPX spor

en: Use support layer
fo: Nýt stuðlarlag

en: Camera clock
fo: Kamerukur

en: Camera GPS clock
fo: Kamera GPS ur

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
fo: <html>Nýt mynd av nákvæmari klokku,<br>t.d. GPS móttakara skermi</html>

en: Auto-Guess
fo: Sjálvgiska

en: Matches first photo with first gpx point
fo: Samsvarar fyrstu mynd við fyrsta GPX punkt

en: Manual adjust
fo: Handliga still

en: Advanced settings...
fo: Framkomnar stillingar...

en: Override position for:
fo: Yvirskriva støðu fyri:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
fo: Myndir við staðseting í exif dátu ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
fo: Myndir sum longu eru merktar ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
fo: Vís smámyndir á kortinum

en: Timezone:
fo: Tíðarsona:

en: Image time source:
fo: Myndatíð kelda:

en: Extended tags
fo: Víðkaðar merkingar

en: Set datum for images coordinates
fo: Set datum fyri myndakoordinaturnar

en: <html>Enter the datum for your images coordinates. Default value is WGS-84.<br>For RTK it could be your local CRS epsg code.<br>(e.g. EPSG:9782 for France mainland.)</html>
fo: <html>Skriva datum fyri myndakoordinaturnar. Sjálvsetti virðið er WGS-84.<br>Fyri RTK kann tað vera titt staðbundna CRS EPSG-kota.<br>(t.d. EPSG:9782 fyri meginland Fraklands.)</html>

en: Correlate
fo: Samsvara

en: No gpx selected
fo: Einki GPX valt

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
fo[0]: <html>Samsvaraði <b>{0}</b> av <b>{1}</b> mynd við GPX spor.</html>
fo[1]: <html>Samsvaraði <b>{0}</b> av <b>{1}</b> myndum við GPX spor.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
fo: Valdu myndirnar innihalda eingin tíðarupplýsingar.

en: Photos do not contain time information
fo: Myndir innihalda eingin tíðarupplýsingar

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
fo: Valda GPX spor hevur eingin tíðamerkingar. Vinarliga vel eitt annað.

en: GPX Track has no time information
fo: GPX spor hevur eingin tíðarupplýsingar

en: You should select a GPX track
fo: Tú burdi velja eitt GPX spor

en: No selected GPX track
fo: Einki valt GPX spor

en: Correlation support layer
fo: Samsvaringar stuðlarlag

en: Edit images sequence
fo: Rætta myndarøð

en: Geotagged Images
fo: Staðfestar myndir

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
fo[0]: {0} mynd innlesin.
fo[1]: {0} myndir innlesnar.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
fo[0]: {0} var funnin at vera GPS merkt.
fo[1]: {0} vóru funnar at vera GPS merktar.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
fo[0]: {0} hevur dagført GPS dátu.
fo[1]: {0} hava dagført GPS dátu.

en: Offset angle in degrees:
fo: Frásløgd vinkel í gráðum:

en: Set image course direction (from gpx track)
fo: Set stefnu myndar (úr GPX sporinum)

en: Shift image relative to the direction (in meters)
fo: Flyt mynd miðað við stefnu (í metrum)

en: Elevation:
fo: Hædd:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
fo: Set mynda stefnu móti næsta GPX vegpunkti

en: Set image direction towards the next one
fo: Set mynda stefnu móti næstu

en: Error on file {0}
fo: Villa á fílu {0}

en: No image
fo: Ongin mynd

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
fo: Ongin EXIF tíð í fíluni "{0}". Nýtir seinast broytta dagseting sum tíðamerki.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
fo: Kann ikki tolka metadata fyri fíluna "{0}". Nýtir seinast broytta dagseting sum tíðamerki.

en: Display geotagged images
fo: Vís geomerkjaðar myndir

en: Next
fo: Næsta

en: Show next Image
fo: Vís næstu mynd

en: Previous
fo: Fyrra

en: Show previous Image
fo: Vís fyrru mynd

en: First
fo: Fyrsta

en: Show first Image
fo: Vís fyrstu mynd

en: Last
fo: Seinasta

en: Show last Image
fo: Vís seinastu mynd

en: Center view
fo: Miðað sjón

en: Zoom best fit and 1:1
fo: Zoom best passandi og 1:1

en: Display image extended metadata
fo: Vís víðkaðar metadata fyri mynd

en: Toggle display of extended information
fo: Skift framvising av víðkaðari upplýsingum

en: Remove photo from layer
fo: Strika ljósmynd úr lagnum

en: Delete image file from disk
fo: Strika myndafílu av diski

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
fo[0]: Strika fíluna av diski?
fo[1]: Strika {0} fílur av diski?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
fo[0]: Myndafílan verður endaliga tapt!
fo[1]: Myndafílurnar verða endaliga taptar!

en: Image file could not be deleted.
fo: Myndafíla kundi ikki strikast.

en: Copy image path
fo: Avrita myndaslóð

en: Move dialog to the side pane
fo: Flyt samrøðu til síðupallin

en: Open image in external viewer
fo: Opna mynd í uttanum sjónari

en: Multiple images selected
fo: Fleiri myndir valdar

en: 
    Altitude: {0} m
fo: 
    Hædd: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
fo: 
    Feri: {0} km/t

en: 
    EXIF DTO time: {0}
fo: 
    EXIF DTO tíð: {0}

en: 
    EXIF time: {0}
fo: 
    EXIF tíð: {0}

en: 
    EXIF GPS time: {0}
fo: 
    EXIF GPS tíð: {0}

en: 
    Corr GPS time: {0}
fo: 
    Rættað GPS tíð: {0}

en: 
    Direction {0}°
fo: 
    Stevna {0}°

en: 
    GPS direction: {0}°
fo: 
    GPS stefna: {0}°

en: 
    Hpos errror: {0}m
fo: 
    HPOS villa: {0}m

en: 
    2d/3d mode: {0}d
fo: 
    2d/3d móti: {0}d

en: 
    Differential: {0}
fo: 
    Diffur: {0}

en: 
    Proc. method: {0}
fo: 
    Vinnulag: {0}

en: 
    Caption: {0}
fo: 
    Skráseting: {0}

en: 
    Headline: {0}
fo: 
    Yvirskrift: {0}

en: 
    Keywords: {0}
fo: 
    Stikkorð: {0}

en: 
    Object name: {0}
fo: 
    Object navn: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
fo: Upptøkir GPS staðsetingar úr EXIF

en: Starting directory scan
fo: Byrjar mappu skanning

en: Read photos...
fo: Les ljósmyndir...

en: Reading {0}...
fo: Lesi {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
fo: Kann ikki fáa kanoniskan slóð til mappuna {0}

en: Scanning directory {0}
fo: Skannar mappu {0}

en: Error while getting files from directory {0}
fo: Feilur meðan fílur vórðu tikin úr mappu {0}

en: One of the selected files was null
fo: Ein av valdu fílunum var null

en: Show thumbnails
fo: Vís smámyndir

en: Show image thumbnails instead of icons.
fo: Vís mynd smámyndir í staðin fyri ikon.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
fo: Samtakt tíð frá einari ljósmynd av GPS móttakaranum

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
fo: <html>Taka eina ljósmynd av tínum GPS móttakara meðan hann vísir tíðina.<br>Vís hesa ljósmynd her.<br>Og so, fanga einfaldliga tíðina sum tú læst á myndini og vel eina tíðarsone<hr></html>

en: Photo time (from exif):
fo: Mynd tíð (frá exif):

en: Gps time (read from the above photo):
fo: GPS tíð (lisið frá myndini omanfyri):

en: Photo taken in the timezone of:
fo: Mynd tikin í tíðarsonuni:

en: Use daylight saving time (where applicable)
fo: Nýt summartíð (har gjørligt)

en: Open another photo
fo: Opna aðra mynd

en: No date
fo: Ongin dagseting

en: Load images from Wikimedia Commons
fo: Henta myndir frá Wikimedia Commons

en: Choose track visibility and colors
fo: Vel spor sýnileika og litir

en: Select by date
fo: Vel eftir dátum

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
fo: <html>Vel øll spørini sum tú ynskir at síggja. Tú kanst draga og velja eitt bólk av spørum ella nýta CTRL+Click fyri at velja serstakar. Kortið verður dagført livandi í bakgrundini. Opna URL’irnar við at dobbeltklikka á teir, rætta navn og lýsing við at dobbeltklikka á selluna.</html>

en: Set track visibility for {0}
fo: Set spor sýnileika fyri {0}

en: Set color for selected tracks...
fo: Set lit fyri vald spør...

en: Show all
fo: Vís alt

en: Show selected only
fo: Vís einans vald

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
fo: GPX lagið inniheldur teigir sum kunnu verða umsettir til OSM mærkini. Hvussu vil tú halda fram?

en: Convert all fields
fo: Umset allar teigir

en: Only convert the following fields:
fo: Umset einans fylgjandi teigir:

en: Do not convert any fields
fo: Umset ongar teigir

en: Convert
fo: Umset

en: Convert and remember selection
fo: Umset og goym val

en: Convert to data layer
fo: Umset til dátalag

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
fo: <html>Uppsendi av óbeindaðum GPS dátum sum kortdáta verður mett sum skaðiligt.<br>Um tú ynskir at senda upp spor, hygg her:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
fo: Ynskir tú at einfalda vegirnar í umsetta lagnum?

en: Customize track drawing
fo: Tillaga spor tekning

en: From
fo: Frá

en: To
fo: Til

en: No timestamp
fo: Eingin tíðarstimpil

en: Select to download OSM data.
fo: Vel fyri at heinta OSM dátur.

en: Select to download GPS traces.
fo: Vel fyri at heinta GPS spor.

en: Download everything within:
fo: Henta alt innan:

en: meters
fo: metrar

en: Maximum area per request:
fo: Maksimum øki fyri hvørja bøn:

en: Download near:
fo: Henta nærindis:

en: track only
fo: einans spor

en: waypoints only
fo: einans vegvísarar

en: track and waypoints
fo: spor og vegvísarar

en: Click to download
fo: Klikk fyri at heinta

en: Click to download into a new data layer
fo: Klikk fyri at heinta í eitt nýtt dátalag

en: Click to cancel
fo: Klikk fyri at angra

en: Download from OSM along this track
fo: Henta frá OSM við hesum spori

en: Precache imagery tiles along this track
fo: Forbuffer myndflísar við hesum spori

en: Precaching WMS
fo: Forbuffer WMS

en: Please select the imagery layer.
fo: Vinarliga vel myndalagið.

en: Select imagery layer
fo: Vel myndalag

en: There are no imagery layers.
fo: Eingin myndalag eru til.

en: No imagery layers
fo: Eingin myndalag

en: Error while parsing {0}
fo: Feilur meðan {0} var tolkað

en: Could not read "{0}"
fo: Kundi ikki lesa "{0}"

en: gps point
fo: gps punkt

en: 1 - Fixed
fo: 1 - Fastgjørt

en: 2 - Float
fo: 2 - Flot

en: 3 - Reserved
fo: 3 - Tikið fyri

en: 5 - Single
fo: 5 - Einbýtis

en: None
fo: Einki

en: Float RTK
fo: Flot RTK

en: Estimated
fo: Áætlað

en: Manual
fo: Handil

en: Simulated
fo: Eftirlíkt

en: Quality
fo: Góðska

en: GPS fix value
fo: GPS fastgjøringarvirði

en: Track date
fo: Spor dagseting

en: Direction [°]
fo: Stevna [°]

en: Velocity [{0}]
fo: Ferð [{0}]

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
fo: Ljóðfílur (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
fo: Innflyt ljóð

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
fo: <html>Dátini í GPX lagnum ''{0}'' eru hentað frá ambætaranum.<br>Tí vegvísararnir ikki hava tíðarstimpil, kunnu vit ikki samsvar teir við ljóð dátum.</html>

en: Import not possible
fo: Innflutningur ómøguligur

en: Audio markers from {0}
fo: Ljóð markarar frá {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
fo: Eingin GPX spor í lagnum at samsvara við ljóð.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
fo: Nøkur vegvísarar við tíðarstimpil frá áðrenn byrjan av sporinum ella aftaná endan vóru strikaðir ella fluttir til byrjanina.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
fo: Nøkur vegvísarar sum vóru ov langt frá sporinum at skynsamliga áætla tíð teirra vóru strikaðir.

en: Import images
fo: Innflyt myndir

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
fo: <html>Dátini í GPX lagnum ''{0}'' eru hentað frá ambætaranum.<br>Tí vegvísararnir ikki hava tíðarstimpil, kunnu vit ikki samsvar teir við myndir.</html>

en: Markers From Named Points
fo: Markarar frá nevndum punktum

en: Named Trackpoints from {0}
fo: Nevnd Sporpunktar frá {0}

en: Auto load tiles
fo: Sjálvvirkandi hent flísar

en: Auto zoom
fo: Sjálvvirkandi zoom

en: Decrease zoom
fo: Minka zoom

en: Flush tile cache
fo: Tøm flís buffer

en: Increase zoom
fo: Øk zoom

en: Load all tiles
fo: Hent allar flísar

en: Load all error tiles
fo: Hent allar flísar við feilum

en: Convert to OSM Data
fo: Umset til OSM Dátur

en: Toggle layer {0}
fo: Skift lag {0}

en: Show errors
fo: Vís feil

en: Layer name
fo: Lag navn

en: Projection
fo: Projektion

en: Matrix set identifier
fo: Matrisu sett kenni

en: Filter layers:
fo: Síl lag:

en: Change resolution
fo: Broyt uppløysing

en: Zoom to native resolution
fo: Zoom til upprunaligu uppløysing

en: Malformed URI: {0}
fo: Gallað URI: {0}

en: IO Exception: {0}
    {1}
fo: IO Undantak: {0}
    {1}

en: gps marker
fo: gps markari

en: marker | markers
fo[0]: markari
fo[1]: markarar

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
fo[0]: {0} inniheldur {1} markara
fo[1]: {0} inniheldur {1} markarar

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
fo: Eingin ljóðmarkarar í hesum lagni at offseta frá.

en: Show Text/Icons
fo: Vís Tekst/Ikoner

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
fo: Skift sýnileika á markaratexta og ikonum.

en: Synchronize Audio
fo: Samtakt ljóð

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
fo: Tú mást gera ljóðið støðugt í tí augnabliki, tá tú hoyrir samtakt merkið.

en: Audio synchronized at point {0}.
fo: Ljóð samtakt á punkti {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
fo: Kann ikki samtakta í lagnum ið verður spælt.

en: Make Audio Marker at Play Head
fo: Ger ljóðmarkara á spæl høvdi

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
fo: Tú mást hava ljóðið støðugt á punktinum á sporinum, har tú ynskir markaran.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
fo: Tú mást draga spæl høvdið nærindis GPX sporinum, hara tilknýtta ljóðsporið tú var at spæla (eftir fyrsta markaran).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
fo: Tú mást SHIFT-draga spæl høvdið á ein ljóðmarkara ella á sporpunktin har tú ynskir at samtakta.

en: Unable to create new audio marker.
fo: Kann ikki stovna nýggjan ljóðmarkara.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
fo: Tað var ein feilur meðan URL’in fyri hendan markara varð víst

en: (URL was:
fo: (URL var:

en: Select the map painting styles
fo: Vel kortmálings stílarnar

en: Rendering {0} to {1}
fo: Uppritar {0} til {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
fo: Feilur - fíla funnin ikki: ''{0}''

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað heiltal fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað heiltal >= 0 fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
fo: Kann ikki tolka {0} parametur: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað lykil og virði, sundurbýtt við '':'' teknum fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað komatal fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað báðar koordinaturnar, sundurbýtt við komma, fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: In option {0}: {1}
fo: Í valmøguleika {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað komatal > 0 fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
fo: Væntað heiltal > 0 fyri valmøguleika {0}, men fekk ''{1}''

en: JOSM rendering command line interface
fo: JOSM rendering kommandolinja markamót

en: Renders data and saves the result to an image file.
fo: Rendera dátur og goymir úrslitið í eina myndfílu.

en: Input data file name (.osm)
fo: Inndatu fílu navn (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
fo: Útdatu myndfílu navn (.png); standard er ''{0}''

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
fo: Stíl fíla at nýta til rendering (.mapcss ella .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
fo: Hesin valmøguleiki kann endurtakast fyri at heinta fleiri stílir.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
fo: Stíl stilling (í JOSM tøk í stíl listan samrøðu høkraklikk matan)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
fo: Geldur fyri síðstu stíl heinta við {0} valmøguleikanum.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
fo: Vel zoom stig at rendera. (heiltalsvirði, 0=alt jørð, 18=gøtustig)

en: Select the map scale
fo: Vel kort skala

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
fo: Eitt virði av 10000 merkir ein skala av 1:10000 (1 cm á kortinum svarar til 100 m á jørðini; skermuppløysing: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
fo: Valmøguleikar {0} og {1} útelmast.

en: Area to render, default value is ''{0}''
fo: Øki at rendera, standard virði er ''{0}''

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
fo: Við lyklaorðinum ''{0}'', verður niðurhenta økið í .osm inndatu fíluni nýtt (um tað er goymt).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
fo: Ávís niðuri vinstra hjørna av rendering økinum

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
fo: Nýtt í kombinasjón við breidd og hædd valmøguleikar fyri at ákveða øki at rendera.

en: Width of the rendered area, in meter
fo: Breidd av rendera økinum, í metrum

en: Height of the rendered area, in meter
fo: Hædd av rendera økinum, í metrum

en: Width of the target image, in pixel
fo: Breidd av málmyndini, í pixlum

en: Height of the target image, in pixel
fo: Hædd av málmyndini, í pixlum

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
fo: Projektion at nýta, standard virði ''{0}'' (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
fo: Maksimum mynd breidd/hædd í pixlum (''{0}'' merkir eingin mark), standard virði: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
fo: Fyri at ávís rendera øki og skala, kunnu valmøguleikarnar kombinerast á ymiskar háttir

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
fo: Um hvørki ''{0}'' ella ''{1}'' er givin, verður standard virði {2} nýtt og markini av niðurhenta økinum í .osm inndatu fíluni verða nýtt.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
fo: Argument {0} givið, men skala kann ikki ákveðast frá restini av argumentunum

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
fo: Argument {0} givið, væntað {1} ella {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
fo: {0} háttur, men eingin mark funnin í osm dátu inndatu fíluni

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
fo: Kann ikki ákveða skala, ein av valmøguleikunum {0}, {1}, {2} ella {3} væntað

en: In .osm data file ''{0}'' -
fo: Í .osm dátu fíluni ''{0}'' -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
fo: Mynd dimensjónir ({0}x{1}) eru størri enn maksimum mynd stødd {2} (nýt valmøguleika {3} fyri at broyta markið)

en: Style setting not found: ''{0}''
fo: Stíl stilling funnin ikki: ''{0}''

en: Toggle all settings
fo: Skift allar stillingar

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
fo[0]: Tað var ein feilur meðan hesin stíl varð heintaður. Vel ''Upplýsingar'' í høkraklikk matanum fyri detaljur.
fo[1]: Tað vóru {0} feilir meðan hesin stíl varð heintaður. Vel ''Upplýsingar'' í høkraklikk matanum fyri detaljur.

en: loading style ''{0}''...
fo: henti stíl ''{0}''...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
fo: Miseydnaðist at indeksera prógvareglur. Feilurin var: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
fo: Miseydnaðist at heinta Mappaint stílir frá ''{0}''. Undantakið var: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
fo: Miseydnaðist at tolka Mappaint stílir frá ''{0}''. Feilurin var: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
fo: Kann ikki skifta argument {0} í {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
fo: Miseydnaðist at finna mynd ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
fo: Goym Access Token í uppsetingum

en: Access Token Key:
fo: Access Token Lykil:

en: Access Token Secret:
fo: Access Token Loyniorð:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
fo: <html>Vel fyri at goyma Access Token í JOSM uppsetingunum.<br>Avvel fyri at nýta Access Token einans í hesum JOSM setuni.</html>

en: Use default settings
fo: Nýt standard stillingar

en: Client Secret:
fo: Client Loyniorð:

en: Redirect URL:
fo: Víðarleid URL:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
fo: Klikk fyri at nullstilla OAuth stillingar til standard virði

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
fo: Klikk fyri at avbryta nullstilling til OAuth standard virði

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
fo: <html>JOSM er í lagi við at nullstilla OAuth stillingar til standard virði.<br>Núverandi sérstillingar verða ikki goymdar.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
fo: Yvurskriva sérstillaðar OAuth stillingar?

en: Fully automatic
fo: Full sjálvvirkandi

en: Semi-automatic
fo: Hálv-sjálvvirkandi

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
fo: <html>Keyr ein full sjálvvirkandi fyribygd fyri at fáa eitt access token frá OSM heimasíðuni.<br>JOSM nær til OSM heimasíðuna fyri JOSM brúkara og full<br>sjálvvirkandi autorisera brúkara og fær eitt Access Token.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
fo: <html>Keyr ein hálv-sjálvvirkandi fyribygd fyri at fáa eitt access token frá OSM heimasíðuni.<br>JOSM sendir standard OAuth bønir fyri at fáa eitt Request Token og eitt<br>Access Token. Tað sendar brúkara til OSM heimasíðuna í einum uttanum kaga<br>fyri at góðkenna seg og at taka ímóti request tokeninum sendan av JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
fo: <html>Skriva eitt Access Token handil, um tað varð framleitt og heinta uttanfyri<br>JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
fo: Vinarliga skriva títt OSM brúkaranavn og loyniorð. Loyniorðið verður <strong>ikki</strong> goymt í klørum tekst í JOSM uppsetingunum og tað verður sent til OSM ambætaran <strong>einans ein ferð</strong>. Seinni dátusendingar bønir nýta ikki títt loyniorð longur.

en: Username:
fo: Brúkaranavn:

en: Password:
fo: Loyniorð:

en: Granted rights
fo: Gevnar rættindi

en: Advanced OAuth properties
fo: Víðkaðar OAuth eginleikar

en: Accept Access Token
fo: Tak ímóti Access Token

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
fo: <html>Tú hevur heinta eitt OAuth Access Token frá OSM heimasíðuni. Klikk á <strong>{0}</strong> fyri at taka ímóti tokeninum. JOSM nýtur tað í seinni bønunum fyri at fáa atgongd til OSM API.</html>

en: Authorize now
fo: Autorisera nú

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
fo: Klikk fyri at víðarleida teg til autoriseringarformuláran á JOSM heimasíðuni

en: Back
fo: Aftur

en: Run the automatic authorization steps again
fo: Keyr sjálvvirkandi autoriseringar skrítini umaftur

en: Test Access Token
fo: Royn Access Token

en: Authorize JOSM to access the OSM API
fo: Autorisera JOSM at nýta OSM API

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
fo: <html>Tað sjálvvirkandi ferðið fyri at heinta eitt OAuth Access Token<br>frá OSM ambætaranum miseydnaðist.<br><br>Vinarliga royn umaftur ella vel ein annan autoriseringar ferð,<br>t.d. hálv-sjálvvirkandi ella handils autorisering.</html>

en: OAuth authorization failed
fo: OAuth autorisering miseydnaðist

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
fo: <html>Tað sjálvvirkandi ferðið fyri at heinta eitt OAuth Access Token<br>fá OSM ambætaranum miseydnaðist tí JOSM kundi ikki byggja<br>ein gildan innritan URL frá OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Vinarliga kanna tínar víðkaðu stillingar og royn umaftur.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
fo: Vinarliga skriva eitt OAuth Access Token sum hevur loyvi til at nýta OSM ambætaran ''{0}''.

en: Advanced OAuth parameters
fo: Víðkaðir OAuth parametrar

en: Enter the OAuth Access Token
fo: Skriva OAuth Access Token

en: Enter advanced OAuth properties
fo: Skriva víðkaðar OAuth eginleikar

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
fo: <html><body>Vinarliga skriva eitt OAuth Access Token sum hevur loyvi til at nýta OSM ambætaran ''{0}''.</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
fo: Vinarliga skriva ein Access Token Lykil

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
fo: Access Token Lykulin má ikki vera tómur. Vinarliga skriva ein Access Token Lykil

en: Click to test the Access Token
fo: Klikk fyri at royna Access Token

en: Authentication failed, please check browser for details.
fo: Góðkenning miseydnaðist, vinarliga kanna kagan fyri detaljur.

en: OAuth Authentication Failed
fo: OAuth Góðkenning Miseydnaðist

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
fo: Við OAuth gevur tú JOSM rættin at senda upp kortdátur og GPS spor fyri tínar hendur (<a href="{0}">meiri upplýsingar...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
fo: <strong>Ávaring:</strong> Tí tú nýtir ikki standard OSM API, gakkt varliga eftir at seta ein OAuth consumer key og loyniorð í <i>Víðkaðir OAuth parametrar</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
fo: Fá ein Access Token fyri ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
fo: Lat samrøðuna aftur og avlýs autorisering

en: Close the dialog and accept the Access Token
fo: Lat samrøðuna aftur og tak ímóti Access Token

en: Allow to upload map data
fo: Loyv at senda upp kortdátur

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
fo: Vel fyri at geva JOSM rættin at senda upp kortdátur fyri tínar hendur

en: Allow to upload GPS traces
fo: Loyv at senda upp GPS spor

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
fo: Vel fyri at geva JOSM rættin at senda upp GPS spor fyri tínar hendur

en: Allow to download your private GPS traces
fo: Loyv at niðurheinta tín privat GPS spor

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
fo: Vel fyri at geva JOSM rættin at niðurheinta tín privat GPS spor inn í JOSM lög

en: Allow to read your preferences
fo: Loyv at lesa tínar uppsetingar

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
fo: Vel fyri at geva JOSM rættin at lesa tínar ambætara uppsetingar

en: Allow to write your preferences
fo: Loyv at skriva tínar uppsetingar

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
fo: Vel fyri at geva JOSM rættin at skriva tínar ambætara uppsetingar

en: Allow modifications of notes
fo: Loyv broytingar av notum

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
fo: Vel fyri at geva JOSM rættin at broyta notur fyri tínar hendur

en: Testing OAuth Access Token
fo: Roynar OAuth Access Token

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
fo: At heinta brúkara detaljar við Access Token Lyklinum ''{0}'' var avvíst.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
fo: At heinta brúkara detaljar við Access Token Lyklinum ''{0}'' var bannað.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
fo: <html>Nýtti Access Token ''{0}'' til at<br>nýta OSM ambætaran á ''{1}''.<br>Tú nýtir OSM ambætaran sum brúkari ''{2}'' við id ''{3}''.</html>

en: Success
fo: Framgongd

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at nýta OSM ambætaran ''{0}''<br>við Access Token ''{1}''.<br>Ambætarin avvísti Access Token sum óloyvt. Tú kanst ikki<br>nýta nakrar varðar ressursir á hesum ambætara við hesum token.</html>

en: Test failed
fo: Royn miseydnaðist

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
fo: <html>Access Token ''{1}'' er kendur á OSM ambætaranum ''{0}''.<br>Roynin at heinta brúkara detaljar fyri hetta token miseydnaðist.<br>Eftir hvussu nógv rættindi eru givin hesum token, kanst tú tó nýta tað<br>fyri at senda upp dátur, senda upp GPS spor, og/eða nýta aðrar varðar ressursir.</html>

en: Token allows restricted access
fo: Token loyvir avmarkaða atgongd

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at heinta upplýsingar um núverandi brúkara frá OSM ambætaranum ''{0}''.<br>Hetta er líkleiki ikki ein trupulleiki orsakaður av tí royda Access Token, men<br>rættiliga ein trupulleiki við ambætarakonfigurasjónina. Kanna varliga ambætara<br>URL og tína internet sambinding.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at undirskriva bønina til OSM ambætaran ''{0}'' við tokeninum ''{1}''.<br>Token er líkleiki ógyldugur.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
fo: <html>Roynin miseydnaðist tí ambætarin svaraði við einum innanhúss feil.<br>JOSM kundi ikki ákveða um token er gyldugur. Vinarliga royn umaftur seinni.</html>

en: Retrieving user info...
fo: Henti brúkara upplýsingar...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
fo: Lat uppsetingar samrøðuna aftur og forkasta uppsetingar broytingar

en: Save the preferences and close the dialog
fo: Goym uppsetingar og lat samrøðuna aftur

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
fo: Tú mást endurbyrja JOSM fyri at nakrar stillingar skulu taka gildi.

en: Would you like to restart now?
fo: Ynskir tú at endurbyrja nú?

en: Download plugins
fo: Niðurhent forritsviðbætur

en: Icon paths:
fo: Ikon slóðir:

en: Name (optional):
fo: Navn (valfrítt):

en: URL / File:
fo: URL / Fíla:

en: active
fo: aktivur

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
fo: Kortmálings stíl fíla (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
fo: Forstillað skilgreining fíla (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
fo: Merkja kanna regla (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
fo: Rætta keldu færslu:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
fo: Færsla ''{0}'' krevur JOSM Version {1}. (Nú keyrir: {2})

en: Continue anyway
fo: Halt fram hvussu sum er

en: Cancel and return to the previous dialog
fo: Avlýs og far aftur til fyrrverandi samrøðu

en: Ignore warning and install style anyway
fo: Forfylg viðvøruna og installera stíl hvussu sum er

en: Some entries have unmet dependencies:
fo: Nakrar færslur hava óuppfyltar avhævingar:

en: Reset
fo: Nullstilla

en: Reset to default
fo: Nullstilla til standard

en: Add a new icon path
fo: Legg aftrat nýggja ikon slóð

en: Remove the selected icon paths
fo: Strika valdu ikon slóðir

en: Edit the selected icon path
fo: Rætta valda ikon slóð

en: External resource entry: Active
fo: Uttanhúss keldur færsla: Aktiv

en: External resource entry: Inactive
fo: Uttanhúss keldur færsla: Inaktiv

en: Tooltip
fo: Amboðstekstur

en: Icon
fo: Ikon

en: Remove from toolbar
fo: Strika frá amboðslinju

en: Configure toolbar
fo: Stilla amboðslinju

en: Edit shortcut
fo: Rætta snarveg

en: Do not hide toolbar and menu
fo: Dul ikki amboðslinju og matan

en: Actions
fo: Gerðir

en: Toolbar
fo: Amboðslinja

en: Customize the elements on the toolbar.
fo: Tillaga elementini á amboðslinjuni.

en: Separator
fo: Sundurbýti

en: Available
fo: Tøk

en: Action parameters
fo: Gerð parametrar

en: Parameter name
fo: Parameter navn

en: Parameter value
fo: Parameter virði

en: Toolbar action without name: {0}
fo: Amboðslinju gerð uttan navn: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
fo: Undarlig amboðslinju virði: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
fo: Amboðslinju gerð {0} yvurskrivað: {1} fær {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
fo: Skrásett amboðslinju gerð uttan navn: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
fo: Skrásett amboðslinju gerð {0} yvurskrivað: {1} fær {2}

en: Toolbar: {0}
fo: Amboðslinja: {0}

en: add entry
fo: leg aftrat færslu

en: Remove the selected entry
fo: Strika valda færslu

en: Key: {0}
fo: Lyklur: {0}

en: Edit boundaries
fo: Rætta mark

en: Internal JOSM boundaries
fo: Innari JOSM mark

en: Reset preferences
fo: Nullstilla uppsetingar

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
fo: Tú ert í lagi við at tøma allar uppsetingar til teirra standard virði<br />Allar tínar stillingar verða strikaðar: forritsviðbætur, myndir, filter, amboðslinju knappar, knappaborð, etc. <br />Ert tú vísur í at vilja halda fram?

en: Advanced Preferences
fo: Víðkaðar Uppsetingar

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
fo: Stilla Uppsetingar færslur beinleiðis. Nýt við gát!

en: Read from file
fo: Les frá fílu

en: Export selected items
fo: Flyt út valdar eindir

en: JOSM custom settings files (*.xml)
fo: JOSM sérstillingar fílur (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
fo: Vinarliga vel nakrar uppsetingar lyklar ikki merktar sum standard

en: Export preferences keys to JOSM customization file
fo: Flyt út uppsetingar lyklar til JOSM sérstillingar fílu

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
fo: Hvat skal gerast við uppsetingar lístir tá henda fíla skal innflytast?

en: Append preferences from file to existing values
fo: Legg aftrat uppsetingar frá fílu til verandi virði

en: Replace existing values
fo: Skift út verandi virði

en: Open JOSM customization file
fo: Opna JOSM sérstillingar fílu

en: Import log
fo: Innflyt logg

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
fo: <html>Her er fílu innflytingar samandráttur. <br/>Tú kanst avvísta uppsetingar broytingar við at trýsta á "Avlýs" í uppsetingar samrøðu <br/>Fyri at virkja nakrar broytingar krevst kanskis JOSM endurbyrjan.</html>

en: shortcut
fo: snarvegur

en: color
fo: litur

en: toolbar
fo: amboðslinja

en: imagery
fo: myndir

en: Load profile
fo: Les inn profil

en: Save {0} profile
fo: Goym {0} profil

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
fo: Allar uppsetingarnar í hesum bólki eru standard, einki at goyma

en: Choose profile file
fo: Vel profil fílu

en: Change list setting
fo: Broyt lístu stilling

en: Change list of lists setting
fo: Broyt lístu av lístum stilling

en: Change list of maps setting
fo: Broyt lístu av kortum stilling

en: Entry {0}
fo: Færsla {0}

en: Select Setting Type:
fo: Vel Stillingar Slag:

en: Simple
fo: Einfalt

en: List
fo: Listi

en: List of lists
fo: Listi av listum

en: List of maps
fo: Listi av kortum

en: Add setting
fo: Legg aftrat stilling

en: Advanced Background: Changed
fo: Víðkað Bakgrund: Broytt

en: Advanced Background: NonDefault
fo: Víðkað Bakgrund: IkkiStandard

en: Current value is default.
fo: Núverandi virði er standard.

en: Default value is ''{0}''.
fo: Standard virði er ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
fo: Standard virði er nú ókent (stilling er ikki nýtt enn).

en: Change string setting
fo: Broyt streng stilling

en: Value:
fo: Virði:

en: Audio
fo: Ljóð

en: Settings for the audio player and audio markers.
fo: Stillingar fyri ljóðleikara og ljóðmarkarar.

en: Display the Audio menu.
fo: Vís Ljóð matan.

en: Label audio (and image and web) markers.
fo: Merk ljóð (og mynd og vef) markarar.

en: Display live audio trace.
fo: Vís livandi ljóð spor.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
fo: Skýrir vegvísarar við gyldigum tíðarstimpil.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
fo: Skýrir vegvísarar við tíð áætlað frá spor staðseting.

en: Named trackpoints.
fo: Nevnd sporpunktar.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
fo: Broytt tíð (tíðarstimpil) av ljóð fílum.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
fo: Byrjan av spori (ger altíð hetta um eingin aðrir markarar eru tøkir).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
fo: Vís ella fjal ljóð matan færslu á høvuðs matanum.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
fo: Vís eitt flúgvandi ikon sum umboðar punktinum á samtakta sporinum har ljóðið ið verður spælt nú varð tikið upp.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
fo: Set tekst merki á móti ljóð (og mynd og vef) markørum eins og teirra knapp ikon.

en: When importing audio, make markers from...
fo: Tá ljóð verður innflutt, ger markarar frá...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
fo: Tá ljóð verður innflutt, nýt tað á allar vegvísarar í GPX lagnum.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
fo: Sjálvvirkandi stovna ljóðmarkarar frá sporpunktum (heldur enn skýrir vegvísarar) við nøvnum ella lýsingum.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
fo: Stovna ljóðmarkarar á staðsetingini á sporinum samsvarandi til broyttu tíðina av hvørjari ljóð WAV fílu innflutt.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
fo: Tað talið av sekundum at hoppa fram ella aftur tá viðkomandi knappur verður trýstur

en: Forward/back time (seconds)
fo: Fram/aftur tíð (sekund)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
fo: Tað magn sum ferðin verður margfalt fyri skjótari framspæling

en: Fast forward multiplier
fo: Skjót framspæling margfaldari

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
fo: Avspæling byrjar hetta talið av sekundum áðrenn (ella aftaná, um negativt) ljóðspor staðsetingin ið er biðin um

en: Lead-in time (seconds)
fo: Leið inn tíð (sekund)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
fo: Hlutfallið av rødd upptøku liðin tíð til sannar liðna tíð

en: Voice recorder calibration
fo: Rødd upptøku kalibrering

en: Colors
fo: Litir

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
fo: Broyt litir nýttir í forrit samrøðum og í kortmálings stílum.

en: Paint style {0}: {1}
fo: Málings stílur {0}: {1}

en: Choose
fo: Vel

en: Choose a color for {0}
fo: Vel ein lit fyri {0}

en: Set all to default
fo: Set alt til standard

en: Colors used by different objects in JOSM.
fo: Litir nýttir av ymiskum eindum í JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
fo: Skermur

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
fo: Ymiskar stillingar sum ávirka visuelt umboð av øllum forritinum.

en: Draw Direction Arrows
fo: Tekn Stevna Pílar

en: Only on the head of a way.
fo: Einans á høvuðinum av einum veg.

en: Draw oneway arrows.
fo: Tekn einvegis pílar.

en: Draw segment order numbers
fo: Tekn segment raðnúmer

en: Draw segment order numbers on selected way
fo: Tekn segment raðnúmer á valdum veg

en: Draw virtual nodes in select mode
fo: Tekn virtuell knútar í val hátt

en: Draw inactive layers in other color
fo: Tekn inaktiv lög í øðrum lit

en: Display discardable keys
fo: Vís kastandi lyklar

en: Use auto filters
fo: Nýt sjálvvirkandi filter

en: Rule
fo: Regla

en: Highlight target ways and nodes
fo: Lýs upp málvegir og knútar

en: Draw rubber-band helper line
fo: Tekn gummiband hjálparlínu

en: Smooth map graphics (antialiasing)
fo: Mjúkk kortgrafikk (antialiasing)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
fo: Mjúkk kortgrafikk í wireframe hátt (antialiasing)

en: Draw only outlines of areas
fo: Tekn einans ummál av økjum

en: Hide labels while dragging the map
fo: Fjal merki meðan kort verður draga

en: OSM Data
fo: OSM Dátur

en: Settings that control the drawing of OSM data.
fo: Stillingar sum stýra tekning av OSM dátum.

en: Draw direction hints for way segments.
fo: Tekn stevnu vísanir fyri veg segment.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
fo: Tekn pílar í stevnuna av einvegis vegum og øðrum stýrdum eginleikum.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
fo: Tekn raðnúmerini av øllum segmentum innan fyri teirra veg.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
fo: Tekn markini av dátum hentum frá ambætaranum.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
fo: Tekn virtuell knútar í val hátt fyri lættari veg broyting.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
fo: Tekn inaktiv dátu lög í einum øðrum lit.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
fo: Nýt antialiasing á kortvísingini fyri eina mjúkari útsjónd.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
fo: Nýt antialiasing á kortvísingini í wireframe hátt fyri eina mjúkari útsjónd.

en: Highlight target nodes and ways while drawing or selecting
fo: Lýs upp málknútar og vegir meðan verður teknað ella valt

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
fo: Hetta val forðar fyri fylling av økjum, yvurstýrir øllum tilvildum í valda stíl.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
fo: Hetta val fjal tekstmerki av OSM eindum meðan kort verður draga.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
fo: Vís lyklar sum eru mettir sum óinteressantir til tað stig at teir kunnu loynliga strikast.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
fo: Vís knappar fyri at sjálvvirkandi filtra tølvirði av einum fyribilsmerktum tag

en: Options that affect drawing performance
fo: Valmøguleikar sum ávirka tekning framførslu

en: Segment drawing options
fo: Segment tekning valmøguleikar

en: Select and draw mode options
fo: Val og tekning háttur valmøguleikar

en: Other options
fo: Aðrir valmøguleikar

en: GPS Points
fo: GPS Punktar

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
fo: Stillingar sum stýra tekning av GPS spor.

en: Auto
fo: Sjálvvirkandi

[ctx: gpx_field]
en: Name
fo: Navn

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
fo: Lýsing

en: Everything
fo: Alt

en: Name or offset
fo: Navn ella forskoyting

en: Custom
fo: Tillaga

en: Use global settings
fo: Nýt globalar stillingar

en: All
fo: Alt

en: Local files
fo: Lokalar fílur

en: Force lines if no segments imported
fo: Tving línur um eingin segment eru innflutt

en: Draw large GPS points
fo: Tekn stór GPS punktar

en: Draw a circle from value
fo: Tekn ein kringl frá virði

en: Horizontal deviation estimate
fo: Vatnrætt frávik áætlan

en: Age of correction data
fo: Aldur av rættingardátum

en: Velocity (red = slow, green = fast)
fo: Ferð (reytt = seint, grønt = skjótt)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
fo: Stevna (reytt = vestur, gult = norður, grønt = eystur, blátt = suður)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
fo: Støðublanding (reytt = høgt, grønt = lágt, um tøkt)

en: Quality (RTKLib only, if available)
fo: Góðska (RTKLib einans, um tøkt)

en: GPS reference ID
fo: GPS viðvíkjandi ID

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
fo: Hitakort (myrkt = fá, ljóst = nógv)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
fo: Einlit (kan tillagast í lags stjóranum)

en: Car
fo: Bilur

en: Bicycle
fo: Súkkla

en: Foot
fo: Fótur

[ctx: Heat map]
en: User Normal
fo: Brúkara Normal

[ctx: Heat map]
en: User Light
fo: Brúkara Ljós

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
fo: Ferðslusljós

[ctx: Heat map]
en: Wood
fo: Viður

[ctx: Heat map]
en: Heat
fo: Hiti

en: Use points instead of lines for heat map
fo: Nýt punktar í staðin fyri línur til hitakort

en: Create markers when reading GPX
fo: Stovna markarar tá GPX verður lisið

en: Fast drawing (looks uglier)
fo: Skjót tekning (sær verri út)

en: Dynamic color range based on data limits
fo: Kraftigur litbólkur grundat á dátumarkum

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
fo: Mjúkk GPX grafikk (antialiasing)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
fo: Tekn við gagnsæi (alfa blending)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
fo: Sjálvvirkandi stovna eitt markara lag frá øllum vegvísarum tá eitt GPX lag verður opnað.

en: Draw lines between raw GPS points
fo: Tekn línur millum rå GPS punktar

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
fo: Maksimum longd (í metrum) at tekna línur fyri lokalar fílur. Set til ''-1'' at tekna allar línur.

en: Maximum length for local files (meters)
fo: Maksimum longd fyri lokalar fílur (metrar)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
fo: Maksimum longd (í metrum) at tekna línur. Set til ''-1'' at tekna allar línur.

en: Maximum length (meters)
fo: Maksimum longd (metrar)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
fo: Tving tekning av línum um innfluttu dátini innihalda eingin línu upplýsingar.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
fo: Tekn stevnu pílar fyri línur, ið bindur GPS punktar saman.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
fo: Tekn stevnu pílarnar við at nýta dálk uppslag í staðin fyri fløkt støddfrøði.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
fo: Tek ikki pílar um teir ikki eru henda fjarlag frá síðstu.

en: Minimum distance (pixels)
fo: Minnsta fjarlag (pixlar)

en: Source of the circle size
fo: Kelda av kringlu stødd

en: Draw larger dots for the GPS points.
fo: Tekn størri prikar fyri GPS punktarnar.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
fo: Breidd av tekna GPX línu (0 fyri standard)

en: Drawing width of GPX lines
fo: Tekning breidd av GPX línur

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
fo: Nýt antialiasing á GPX línurnar fyri eina mjúkari útsjónd.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
fo: Nýta dynamiska alfablending og still breidd eftir zoom stigi fyri allar GPX linjur.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
fo: Allir punktar og træk segmentir fáa sína egna lit. Kann stillast í Lags Manager.

en: Colors points and track segments by velocity.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir ferð.

en: Colors points and track segments by direction.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir stýri.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir støðuóneyðing (HDOP). Tín upptøkutól má skrá hesa upplýsing.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir RTKLib gæða flaggi (Q). Tín upptøkutól má skrá hesa upplýsing.

en: Colors points and track segments by GPS fix value.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir GPS fix virði.

en: Colors points and track segments by GPS reference ID.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir GPS viðvíkjandi ID.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir tíðarmerki.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
fo: Savnaðir punktar og træk segmentir fyri ein støðu og víst sum hitakort.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
fo: Loyvir at stilla træk litgeving fyri ymiskar miðalferðir.

en: Selects the color schema for heat map.
fo: Velur lit skipan fyri hitakort.

en: Track and Point Coloring
fo: Træk og Punkt Litgeving

en: Overlay gain adjustment
fo: Overlay forstørring stilling

en: Lower limit of visibility
fo: Lægri mark fyri sýnileika

en: Adjust the gain of overlay blending.
fo: Still forstørring av overlay blending.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
fo: Tekna allar GPX spor sum renna yvir hetta markið.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
fo: Render motor brúkar punktar við simuleraðari støðufrávik í staðin fyri linjur.

en: Colors points and track segments by data limits.
fo: Litir punktar og træk segmentir eftir dátumarkum.

en: Waypoint labelling
fo: Waypoint merking

en: Audio waypoint labelling
fo: Ljóð waypoint merking

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
fo: Ógildug waypoint merki mønstur: {0}

en: Incorrect pattern
fo: Ógildugt mønstur

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
fo: Ógildug ljóð waypoint merki mønstur: {0}

en: Show splash screen at startup
fo: Vís splash skerm tá ið byrjað verður

en: Show user name in title
fo: Vís brúkara navn í heiti

en: Show object ID in selection lists
fo: Vís ting ID í val listum

en: Show object version in selection lists
fo: Vís ting útgávu í val listum

en: Show node coordinates in selection lists
fo: Vís knút koordinatir í val listum

en: Show localized name in selection lists
fo: Vís staðbundna navn í val listum

en: Modeless working (Potlatch style)
fo: Modeless arbeiði (Potlatch stílur)

en: Preview object properties on mouse hover
fo: Forvís ting eginleikar á mus hover

en: Prefer showing information for selected objects
fo: Vís helst upplýsingar fyri vald ting

en: Dynamic buttons in side menus
fo: Dynamiskar knappar í síðu valmyndum

en: Display ISO dates
fo: Vís ISO dagsetningar

en: Remember dialog geometries
fo: Minst dialog geometriar

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
fo: Brúka innfødda fílu veljarar (peningur, men stuðla ikki fílu filterum)

en: Reverse zoom with mouse wheel
fo: Vend zoom við mus hjóli

en: Intermediate steps between native resolutions
fo: Millum stig ímillum innføddar uppløysingar

en: Look and Feel
fo: Útsjónd og Kensla

en: Show localized name in selection lists, if available
fo: Vís staðbundna navn í val listum, um tiltøkt

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
fo: Krev ikki at skifta stíl (potlatch stílur arbeiðsfløð)

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
fo: Vís merki og sambands limaskap av tingum í eginleika dialognum tá ið hover yvir teimum við mus bentanum

en: Always show information for selected objects when something is selected instead of the hovered object
fo: Altíð vís upplýsingar fyri vald ting tá einki er valt í staðin fyri hoveraða ting

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
fo: Vís knappar í høgru síðu valmyndum bert tá mus er inni í elementinum

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
fo: Format dagsetningar eftir {0}. Dagsins dagur verður víst sum {1} í staðin fyri {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
fo: Brúka fílu veljarar sum hegna sær meira sum innføddir. Teir sjá peningur út men stuðla ikki summi eginleikar sum fílu filter

en: Check if you feel opposite direction more convenient
fo: Kroyst um tú følur mótstøðu stýri meira høgviligt

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
fo: Deil millumbil ímillum innføddu uppløysingar stig til minni stig um tey eru nógv størri enn zoom lutfall

en: Zoom steps to get double scale
fo: Zoom stig at fáa tvøfaldan skala

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
fo: Hægri virði merkir fleiri stig tørva, tí verða zoom stigini minni

en: Language
fo: Mál

en: Change the language of JOSM.
fo: Broyt mál hjá JOSM.

en: Default (Auto determined)
fo: Standard (Auto ákent)

en: Add Imagery URL
fo: Legg til Imagery URL

en: Is layer properly georeferenced?
fo: Er lag rætt georeferencerað?

en: seconds
fo: sekund

en: minutes
fo: minuttir

en: hours
fo: tímar

en: days
fo: dagar

en: Minimum cache expiry:
fo: Lægsta cache gongd:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
fo: Set vanlig HTTP headers (um tørva):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
fo: {0} Viss at OSM hevur loyvi til at brúka hesa tænastu

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
fo: {0} Skriva URL (kann vera ein style sheet url)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
fo: {0} verður skift út við tile zoom stigi, eisini stuðla:<br>førslur til zoom stigið: {1} ella {2}<br>vend zoom stig: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
fo: {0} verður skift út við X-koordinatini á tile

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
fo: {0} verður skift út við Y-koordinatini á tile

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
fo: {0} verður skift út við einum tilvildarligum vali úr tí givnu kommum sundurskift lista, t.d. {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
fo: {0} Skriva hægsta zoom (valfrítt)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
fo: {0} Rætta framleitt {1} URL (valfrítt)

en: {0} Enter name for this layer
fo: {0} Skriva navn fyri hetta lag

en: {0} Enter URL
fo: {0} Skriva URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
fo: {0} verður skift út við {1} (Yahoo stílur Y koordinat)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
fo: {0} verður skift út við {1} (OSGeo Tile Map Service Specification stílur Y koordinat)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
fo: Goym bert WMS endpoint, vel lag við brúku

en: Use selected layers as default
fo: Brúka vald lag sum standard

en: Show bounds
fo: Vís mark

en: {0} Enter GetCapabilities URL
fo: {0} Skriva GetCapabilities URL

en: {0} Get layers
fo: {0} Fá lag

en: {0} Select layers
fo: {0} Vel lag

en: {0} Select image format
fo: {0} Vel myndasnið

en: Show Bounds
fo: Vís mark

en: No bounding box was found for this layer.
fo: Ongin markkassi varð funnin fyri hetta lag.

en: Trying WMS urls
fo: Royni WMS URLs

en: Set default layer?
fo: Set vanligt lag?

en: Choose default layer
fo: Vel vanligt lag

en: Error getting layers: {0}
fo: Feilur við at fáa lóg: {0}

en: You need to get fetch layers
fo: Tú mást fáa lóg

en: Tile cache directory:
fo: Tile cache mappa:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
fo: Hægsta stødd á disk cache (per imagery) í MB:

en: {0} cache, total cache size: {1}
fo: {0} cache, total cache stødd: {1}

en: Cache name
fo: Cache navn

en: Object Count
fo: Tingatal

en: Soft
fo: Mjúkt

en: Strong
fo: Sterkt

en: Sharpen (requires layer re-add):
fo: Skerpa (krevur lag endurtøku):

en: Tiles zoom offset:
fo: Tiles zoom forskoyting:

en: Header name
fo: Header navn

en: Header value
fo: Header virði

en: Imagery
fo: Bakgrundsmyndir

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
fo: Broyt lista yvir bakgrundsmynd lóg víst í Imagery valmynd

en: Common Settings
fo: Vanligar Stillingar

en: WMS Settings
fo: WMS Stillingar

en: TMS Settings
fo: TMS Stillingar

en: Imagery providers
fo: Bakgrundsmynd veitarar

en: Offset bookmarks
fo: Forskoyt bókamerki

en: Please select the row to delete.
fo: Vinarliga vel raðina at strika.

en: Layer
fo: Lag

en: Imagery Background: Default
fo: Bakgrundsmynd: Standard

en: Available default entries:
fo: Tøk vanligar færslur:

en: Boundaries of selected imagery entries:
fo: Mark av valdu bakgrundsmynd færslum:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
fo: Nýggjar vanligar færslur kunnu leggjast aftrat á <a href="{0}">Wiki</a>.

en: Selected entries:
fo: Valdar færslur:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
fo: Legg eina nýggja {0} færslu við at skriva URL

en: Remove entry
fo: Strika færslu

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
fo: Avrita valdar vanligar færslur úr listanum omanfyri í listan niðanfyri.

en: Please select at least one row to copy.
fo: Vinarliga vel minst eina røð at avrita.

en: Menu Name
fo: Valmyndar Navn

en: Imagery URL
fo: Bakgrundsmynd URL

en: Menu Name (Default)
fo: Valmyndar Navn (Standard)

en: Imagery URL (Default)
fo: Bakgrundsmynd URL (Standard)

en: EULA license URL not available: {0}
fo: EULA loyvi URL ikki tøkt: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
fo: Gallað URL fyri EULA loyvi: {0}

en: Auto zoom by default:
fo: Auto zoom sum standard:

en: Autoload tiles by default:
fo: Autoload tiles sum standard:

en: Min. zoom level:
fo: Min. zoom stig:

en: Max. zoom level:
fo: Maks. zoom stig:

en: Add to slippymap chooser:
fo: Legg aftrat í slippymap veljara:

en: Maximum concurrent downloads:
fo: Hægstu samtímans niðurhal:

en: Maximum concurrent downloads per host:
fo: Hægstu samtímans niðurhal per host:

en: Simultaneous connections:
fo: Samtímans sambindingar:

en: Tile size:
fo: Tile stødd:

en: File backup
fo: Fílu backup

en: Configure whether to create backup files
fo: Still um skal gera backup fílur

en: Auto save enabled
fo: Auto goym virkjað

en: Auto save interval (seconds)
fo: Auto goym millumbil (sekund)

en: Default value: {0}
fo: Standard virði: {0}

en: Auto saved files per layer
fo: Auto goymdar fílur per lag

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
fo: <i>(Autosave goymur broyttu dátu lógini í reglubundnum millumbilum. Backups verða goymd í JOSM''s stillingarmappu. Um JOSM krasar, roynir tað at endurheimta ógoymd broytingar á næstu byrjan.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
fo: Goym backup fílur tá dátulóg verða goymdar

en: When saving, keep backup files ending with a ~
fo: Tá ið goymist, halda backup fílum sum enda við ~

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
fo: <i>(JOSM kann halda einari backup fílu tá dátulóg verða goymdar. Tað setur ''~'' aftan á fílunavn og goymir tað í sommu mappu.)</i>

en: Notification at each save
fo: Boð á hvørjum goymslu

en: When saving, display a small notification
fo: Tá ið goymist, vís eitt lítið boð

en: Adapt the rendering of OSM objects
fo: Still rendering av OSM tingum

en: Enable built-in icon defaults
fo: Virkja innbygdar ikon standardir

en: Available styles:
fo: Tøk stílir:

en: Active styles:
fo: Aktivir stílir:

en: Add a new style by entering filename or URL
fo: Legg eina nýggja stíl við at skriva fílunavn ella URL

en: New style entry:
fo: Nýggj stíl færsla:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
fo: Strika valdu stílir úr listanum yvir aktivir stílir

en: Edit the filename or URL for the selected active style
fo: Rætta fílunavn ella URL fyri valda aktiva stíl

en: Add the selected available styles to the list of active styles
fo: Legg valdu tøku stílir aftrat í listan yvir aktivir stílir

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
fo: Endurles listan yvir tøkar stílir frá ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
fo: Les stíl keldur frá ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at lesa listan yvir stíl keldur frá<br>''{0}''.<br><br>Smálutir (óðbersaðir):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
fo: Ávaring: ólógligt format á færslu í stíl lista ''{0}''. Fekk ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
fo: Kundi ikki lesa tagging preset keldu: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
fo: Kundi ikki lesa tagging preset keldu: {0}
    Vilt tú halda henni?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
fo: <html>Tagging preset kelda {0} kann lesast men inniheldur feilur. Vilt tú veruliga brúka hana?<br><br><table width=600>Feilurin er: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
fo: <html>Kann ikki tolka tagging fyribrigdi kelda: {0}. Vilt tú veruliga nýta hetta?<br><br><table width=400>Feilurin er: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
fo: <html>Tagging fyribrigdi kelda {0} kann innlesast men inniheldur feilir. Vilt tú veruliga nýta hetta?<br><br><table width=600>Feilurin er: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
fo: <html>Kann ikki tolka tagging fyribrigdi kelda: {0}. Vilt tú veruliga nýta hetta?<br><br><table width=600>Feilurin er: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
fo: Tagging Fyribrigdi

en: Run data validator on user input
fo: Keyra dátu validering á brúkara inntaki

en: Sort presets menu alphabetically
fo: Raða fyribrigdi valskrá eftir stavraði

en: Available presets:
fo: Tøk fyribrigdi:

en: Active presets:
fo: Virkin fyribrigdi:

en: Add a new preset by entering filename or URL
fo: Legg eitt nýtt fyribrigdi til við at skriva fílunavn ella URL

en: New preset entry:
fo: Nýtt fyribrigdi:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
fo: Strika vald fyribrigdi frá listanum yvir virk fyribrigdi

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
fo: Rætta fílunavn ella URL fyri valt virkt fyribrigdi

en: Add the selected available presets to the list of active presets
fo: Legg vald tøk fyribrigdi til listan yvir virk fyribrigdi

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
fo: Lesur listan yvir tøk fyribrigdi uppaftur frá ''{0}''

en: Loading preset sources from ''{0}''
fo: Lesi fyribrigdi keldur frá ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at lesa listan yvir fyribrigdi keldur frá<br>''{0}''.<br><br>Smálutir (óðbersettir):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
fo: Ávaring: ólógligt format á lið í fyribrigdi lista ''{0}''. Fekk ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
fo[0]: Plugin {0} er enn kravt av hesum plugin:
fo[1]: Plugin {0} er enn kravt av hesum {1} plugins:

en: Plugin bundled with JOSM
fo: Plugin bundið saman við JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
fo: Vinarliga trýst á <strong>Heinta lista</strong> fyri at heinta og vísa lista yvir tøk plugins.

en: The filter returned no results.
fo: Sílan gav ongar úrslit.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
fo: {0}: Útgáva {1} (lokal: {2})

en:  (requires: {0})
fo:  (krevur: {0})

en: Update plugins
fo: Dagfør plugins

en: Configure available plugins.
fo: Stilla tøk plugins.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
fo[0]: Hetta plugin er heinta <strong>til góðskuna</strong>:
fo[1]: Hesir {0} plugins eru heintir <strong>til góðskuna</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
fo[0]: Miseydnaðist at heinta hetta plugin:
fo[1]: Miseydnaðist at heinta hesar {0} plugins:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
fo: <br>Feiluboð (óðbersett): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
fo: Vinarliga endurbyrja JOSM fyri at gera heint plugins virk.

[ctx: plugins]
en: All
fo: Øll

[ctx: plugins]
en: Installed
fo: Innsett

[ctx: plugins]
en: Available
fo: Tøk

en: Plugin update policy
fo: Plugin dagføringspolitikkur

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
fo: Tak við nýggjum plugin síðum og lat dialogan aftur

en: Configure Plugin Sites
fo: Stilla Plugin Síður

en: Download list
fo: Heinta lista

en: Download the list of available plugins
fo: Heinta listan yvir tøk plugins

en: Update the selected plugins
fo: Dagfør vald plugins

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
fo: Øll innsett plugins eru nýggjastu útgávur. JOSM hevur ikki neyðugt at heinta nýggjari útgávur.

en: Plugins up to date
fo: Plugins dagførd

en: Configure sites...
fo: Stilla síður...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
fo: Stilla listan yvir síður, har plugins verða heintir frá

en: Load from list...
fo: Lesa frá lista...

en: Load plugins from a list of plugins
fo: Lesa plugins frá einum lista yvir plugins

en: Disable all other plugins
fo: Ger øll ønnur plugins óvirk

en: Enter a list of plugins you want to download.
fo: Skriva ein lista yvir plugins, ið tú ynskir at heinta.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
fo: Tú skal leggja eitt plugin id per linju, útgávu upplýsingar verða ignoreraðar.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
fo: Tú kan kopiera+innseta listan frá einum støðuskýrslu her.

en: Load plugins from list
fo: Lesa plugins frá lista

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
fo: Hesir plugins vóru ikki funnir. Framhalda likevæl?

en: Add JOSM Plugin description URL.
fo: Legg JOSM Plugin lýsing URL til.

en: Enter URL
fo: Skriva URL

en: Please select an entry.
fo: Vinarliga vel ein lið.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
fo: Rætta JOSM Plugin lýsing URL.

en: JOSM Plugin description URL
fo: JOSM Plugin lýsing URL

en: Update interval (in days):
fo: Dagføring millumbil (í døgum):

en: Ask before updating
fo: Spyrja áðrenn dagføring

en: Always update without asking
fo: Altíð dagføra uttan at spyrja

en: Never update
fo: Aldrin dagføra

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
fo: Vinarliga avgjørt um JOSM skal sjálvvirkandi dagføra virk plugins tá ið byrjað verður, eftir ein dagføring av JOSM sjálvum.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
fo: Vinarliga avgjørt um JOSM skal sjálvvirkandi dagføra virk plugins eftir eitt víst tíðarskeið.

en: By Code (EPSG)
fo: Eftir koda (EPSG)

en: Projection code
fo: Projektionskoda

en: Projection name
fo: Projektionsnavn

en: Invalid projection configuration: {0}
fo: Ógildug projektionsstilling: {0}

en: Projection configuration is valid.
fo: Projektionsstilling er gildug.

en: Validate
fo: Validera

en: Parameter information...
fo: Parameter upplýsingar...

en: Parameter information
fo: Parameter upplýsingar

en: Supported values:
fo: Stuðlað virði:

en: Projection parameters
fo: Projektions parametrar

en: False easting and false northing
fo: Falsk easting og falsk northing

en: Central meridian
fo: Miðmeridian

en: Scaling factor
fo: Skalerings faktor

en: Ellipsoid name
fo: Ellipsoid navn

en: Ellipsoid parameters
fo: Ellipsoid parametrar

en: Datum name
fo: Datum navn

en: 3 or 7 term datum transform parameters
fo: 3 ella 7 stak datum transform parametrar

en: NTv2 grid file
fo: NTv2 grid fíla

en: Built-in:
fo: Innbygd:

en: Projection bounds (in degrees)
fo: Projektions mark (í gráðum)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
fo: Setur SRS=... parametran í WMS beiðnina

en: GK Zone
fo: GK Sone

en: Gauß-Krüger Zone {0}
fo: Gauß-Krüger Sone {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
fo: {0} ({1} til {2} gráður)

en: Lambert CC9 Zone (France)
fo: Lambert CC9 Sona (Frakland)

en: Lambert CC Zone
fo: Lambert CC Sona

en: {0} (Corsica)
fo: {0} (Korsika)

en: Lambert 4 Zones (France)
fo: Lambert 4 Sonur (Frakland)

en: WGS84 Geographic
fo: WGS84 Landafrøðilig

en: Belgian Lambert 1972
fo: Belgiskt Lambert 1972

en: Belgian Lambert 2008
fo: Belgiskt Lambert 2008

en: Lambert Zone (Estonia)
fo: Lambert Sona (Estland)

en: Lambert 93 (France)
fo: Lambert 93 (Frakland)

en: LKS-92 (Latvia TM)
fo: LKS-92 (Lettland TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
fo: Rijksdriehoekscoördinaten (Niðurlond)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
fo: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Svøríki)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
fo: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Svøríki)

en: Map Projection
fo: Kort Projektion

en: Projection method
fo: Projektions háttur

en: Set as default
fo: Set som standard

en: Default projection
fo: Standard projektion

en: Default projection has been set to ''{0}''
fo: Standard projektion er sett til ''{0}''

en: Display coordinates as
fo: Vís koordinatar sum

en: System of measurement
fo: Mátstøðukerfi

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
fo: Projektionin {0} kundi ikki gerast virkin. Nýti Mercator

en: PUWG 1992 (Poland)
fo: PUWG 1992 (Pólland)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
fo: PUWG 2000 Sona {0} (Pólland)

en: PUWG (Poland)
fo: PUWG (Pólland)

en: PUWG Zone
fo: PUWG Sona

en: Swiss Grid (Switzerland)
fo: Sveisisk Rist (Sveis)

en: UTM France (DOM)
fo: UTM Frakland (DOM)

en: UTM Geodesic system
fo: UTM Landafrøðiligt kerfi

en: North
fo: Norður

en: South
fo: Suður

en: Hemisphere
fo: Hálvkúla

en: Remote Control
fo: Fjarstýring

en: Settings for the remote control feature.
fo: Stillingar fyri fjarstýringar virkni.

en: Confirm all Remote Control actions manually
fo: Staðfest allar fjarstýringar handliga

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
fo: Loyvir JOSM at verða stýrt frá øðrum forritum, t.d. frá einum kaga.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
fo: JOSM lurar altíð á <b>port {0}</b> (http) á localhost.<br>Hetta port er ikki stillanligt, tí tað verður nýtt av uttanligum forritum ið tosa við JOSM.

en: Enable remote control
fo: Ger fjarstýring virkna

en: Permitted actions:
fo: Loyvd gerðir:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
fo: Testar OSM API URL ''{0}''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
fo: <html>''{0}'' er ikki ein gildug OSM API URL.<br>Vinarliga kanna stavseting og góðkenn aftur.</html>

en: Invalid API URL
fo: Ógildug API URL

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at byggja URL ''{0}'' fyri at góðkenna OSM API ambætaran.<br>Vinarliga kanna stavseting av ''{1}'' og góðkenn aftur.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at knýta samband við URL ''{0}''.<br>Vinarliga kanna stavseting av ''{1}'' og tín internet samband og góðkenn aftur.</html>

en: Connection to API failed
fo: Samband við API miseydnaðist

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at heinta lista yvir broytingasett frá OSM API ambætaranum á<br>''{1}''. Ambætaran svaraði við returkoda {0} í staðin fyri 200.<br>Vinarliga kanna stavseting av ''{1}'' og góðkenn aftur.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
fo: <html>OSM API ambætaran á ''{0}'' gav ikki eitt gildugt svar.<br>Tað er líkligt at ''{0}'' ikki er ein OSM API ambætari.<br>Vinarliga kanna stavseting av ''{0}'' og góðkenn aftur.</html>

en: Use Basic Authentication
fo: Nýt Basic Authentication

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
fo: Vel fyri at nýta HTTP basic authentication við tínum OSM brúkaranavni og loyniorði

en: Use OAuth {0}
fo: Nýt OAuth {0}

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
fo: Vel fyri at nýta OAuth {0} sum góðkennings mekanisma

en: Unsupported value in preference ''{0}'', got ''{1}''. Using authentication method ''OAuth 2.0 Authentication''.
fo: Stutt virði í stilling ''{0}'', fekk ''{1}''. Nýti góðkennings háttin ''OAuth 2.0 Authentication''.

en: OSM username:
fo: OSM brúkaranavn:

en: OSM password:
fo: OSM loyniorð:

en: Please enter your OSM password
fo: Vinarliga skriva títt OSM loyniorð

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
fo: Miseydnaðist at heinta OSM persónuupplýsingar frá persónuupplýsinga handara.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
fo: Miseydnaðist at goyma OSM persónuupplýsingar í persónuupplýsinga handara.

en: Periodically check for new messages
fo: Kanna regluliga fyri nýggjum boðum

en: Check interval (minutes):
fo: Kanna millumbil (minuttir):

en: Max age for closed notes (days):
fo: Maks. aldur fyri latnar minnismiðar (dagar):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
fo: Ásettir talið av døgum, ið ein minnismiði má vera lattur, áðrenn hann verður ikki longur heintaður

en: Display Advanced OAuth Parameters
fo: Vís víðkaðar OAuth parametrar

en: Save to preferences
fo: Goym í stillingar

en: Use OAuth for all requests to {0}
fo: Nýt OAuth fyri allar beiðnir til {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
fo: Fyri brúkara-basaðan breiddarbanda mark í staðin fyri IP-basaðan

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
fo: Tú hevur enn ikki ein Access Token fyri at nýta OSM ambætaran við OAuth. Vinarliga heimildgev fyrst.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
fo: Tú hevt longu ein Access Token fyri at nýta OSM ambætaran við OAuth.

en: Remove token
fo: Strika token

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
fo: Strika token frá JOSM. Hetta tóknaðar ikki token.

en: New Access Token
fo: Nýggjur Access Token

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
fo: Trýst fyri at fara ígjøgnum OAuth heimildgevings ferlið og framleið ein nýggjan Access Token

en: Click test access to the OSM server with the current access token
fo: Trýst fyri at testa atgongd til OSM ambætaran við núverandi access token

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
fo: <html>Nýt vanliga OSM ambætara URL (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
fo: Test API URL

en: The API URL is valid.
fo: API URL er gildug.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
fo: Góðkenning miseydnaðist. API URL sýnist vera ógildug.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
fo: OSM API URL má ikki vera tómur. Vinarliga skriva OSM API URL.

en: The current value is not a valid URL
fo: Núverandi virði er ikki ein gildug URL

en: Please enter the OSM API URL.
fo: Vinarliga skriva OSM API URL.

en: Use Overpass server for object downloads
fo: Nýt Overpass ambætara fyri at heinta lekam

en: Overpass server:
fo: Overpass ambætari:

en: Configure whether to use a proxy server
fo: Stilla um proxy ambætari skal nýtast

en: No proxy for
fo: Eingin proxy fyri

en: Proxy only for
fo: Proxy bert fyri

en: Host:
fo: Vert:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
fo: Vinarliga skriva eitt brúkaranavn og loyniorð um tín proxy krevur góðkenning.

en: No proxy for (hosts):
fo: Eingin proxy fyri (vertir):

en: Proxy only for (hosts):
fo: Proxy bert fyri (vertir):

en: No proxy
fo: Eingin proxy

en: Use standard system settings
fo: Nýt vanligar kerfis stillingar

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
fo: Nýt vanligar kerfis stillingar (óvirkt. Byrja JOSM við <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> fyri at gera virkt)

en: Manually configure a HTTP proxy
fo: Stilla ein HTTP proxy handliga

en: Use a SOCKS proxy
fo: Nýt ein SOCKS proxy

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
fo: JOSM er stillað til at nýta proxy frá kerfis stillingunum, men JVM er ikki stillað til at heinta tey. Endurstilla stillingar til ''Eingin proxy''

en: OSM Server
fo: OSM Ambætari

en: Connection Settings for the OSM server.
fo: Sambands stillingar fyri OSM ambætaran.

en: Please enter your OSM user name
fo: Vinarliga skriva títt OSM brúkaranavn

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
fo: Brúkaranavn má ikki vera tómt. Vinarliga skriva títt OSM brúkaranavn

en: Action
fo: Gerð

en: Shortcut
fo: Snarvegur

en: Shortcut Background: User
fo: Snarvegs bakgrund: Brúkari

en: Shortcut Background: Modified
fo: Snarvegs bakgrund: Broytt

en: Use default
fo: Nýt vanligt

en: Key:
fo: Knappur:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
fo: Ávaring: Nýt bert veruligar knappaborðs knappar!

en: Keyboard Shortcuts
fo: Knappaborðs snarvegar

en: Changing keyboard shortcuts manually.
fo: Broyt knappaborðs snarvegar handliga.

en: Data validator
fo: Dátu góðkennari

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
fo: Ein OSM dátu góðkennari ið kannar fyri vanligum feilum frá brúkarum og ritforritum.

en: Available rules:
fo: Tøkar reglur:

en: Active rules:
fo: Virkar reglur:

en: Add a new rule by entering filename or URL
fo: Legg eina nýggja reglu til við at skriva fílunavn ella URL

en: New rule entry:
fo: Nýggj reglu lið:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
fo: Strika valdar reglur frá listanum yvir virkar reglur

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
fo: Rætta fílunavn ella URL fyri valda virka reglu

en: Add the selected available rules to the list of active rules
fo: Legg valdar tøkar reglur til listan yvir virkar reglur

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
fo: Lesur listan yvir tøkar reglur uppaftur frá ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
fo: Lesi reglu keldur frá ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at lesa listan yvir reglu keldur frá<br>''{0}''.<br><br>Smálutir (óðbersettir):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
fo: Ávaring: ólógligt format á lið í reglu lista ''{0}''. Fekk ''{1}''

en: Tag checker rules
fo: Merkis kanna reglur

en: Choose Tag checker rules to enable
fo: Vel merkis kanna reglur at gera virkar

en: Use ignore list.
fo: Nýt ignorer lista.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
fo: Nýt ignorer listan fyri at halda ávaraingum aftur.

en: Use error layer.
fo: Nýt feil lag.

en: Use the error layer to display problematic elements.
fo: Nýt feil lagið fyri at vísa problematiskar eindir.

en: Show informational level.
fo: Vís upplýsinga stig.

en: Show the informational tests.
fo: Vís upplýsinga kanningar.

en: Show informational level on upload.
fo: Vís upplýsinga stig við sending.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
fo: Vís upplýsinga kanningar í sendingar kanna glugganum.

en: On demand
fo: Eftir tørvi

en: On upload
fo: Við sending

en: Tests
fo: Kanningar

en: Choose tests to enable
fo: Vel kanningar at gera virkar

en: Beginning task {2}: {0}{1}
fo: Byrjar uppgávu {2}: {0}{1}

en: Finishing task {2}: {0}{1} ({3})
fo: Liðug uppgáva {2}: {0}{1} ({3})

en: Progress of task {2}: {0}{1} is {3}% ({4})
fo: Framgongd á uppgávu {2}: {0}{1} er {3}% ({4})

en: multiple
fo: fleiri

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
fo[0]: Strika gomlar lyklar frá upp til {0} lekam
fo[1]: Strika gomlar lyklar frá upp til {0} lekum

en: Delete the selection in the tag table
fo: Strika val í merki tabelluni

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
fo: Nýt fyribrigdi ''{0}'' í bólki ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
fo: Nýt fyribrigdi ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
fo: Eindir av slaginum {0} verða stuðlaðar.

en: This preset also sets: {0}
fo: Hetta fyribrigdi setur eisini: {0}

en: Apply Preset
fo: Nýt Fyribrigdi

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
fo: Fyribrigdið <i>{0}</i> kann ikki nýtast tí einki er valt!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
fo: Fyribrigdið <i>{0}</i> kann ikki nýtast tí valið er ógvildigt!

en: Change {0} object | Change {0} objects
fo[0]: Broyt {0} lekam
fo[1]: Broyt {0} lekum

en: Nothing selected!
fo: Einki valt!

en: Selection unsuitable!
fo: Val ógvildigt!

en: Change Tags
fo: Broyt Merki

en: Add or remove toolbar button
fo: Legg til ella strika amboðslinju knøtt

en: Unknown type: {0}
fo: Ókent slag: {0}

en: Preset group {1} / {0}
fo: Fyribrigdi bólkur {1} / {0}

en: Preset group {0}
fo: Fyribrigdi bólkur {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
fo: Viðvíkjan {0} verður nýtt áðrenn tað er ásett

en: Reference stack for {0} is too large
fo: Viðvíkja stakkur fyri {0} er ov stórur

en: Roles cannot appear more than once
fo: Rollur kunnu ikki vísa seg meira enn eina ferð

en: Preset role element without parent
fo: Fyribrigdi rolleind uttan foreldur

en: Preset sub element without parent
fo: Fyribrigdi undireind uttan foreldur

en: Error parsing {0}:
fo: Feilur við at tolkna {0}:

en: Search presets
fo: Leita fyribrigdi

en: Search for objects by preset...
fo: Leita eftir lekum eftir fyribrigdi...

en: Search for objects by their presets.
fo: Leita eftir lekum eftir teirra fyribrigdi.

en: Search for objects by preset
fo: Leita eftir lekum eftir fyribrigdi

en: Show only applicable to selection
fo: Vís bert ið passar til val

en: Search in tags
fo: Leita í merkjum

en: Add toolbar button
fo: Legg til amboðslinju knøtt

en: Preset preferences...
fo: Fyribrigdi stillingar...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
fo: Trýst fyri at opna fyribrigdi flipan í stillingunum

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
fo: Brotin merking fyribrigdi "{0}-{1}" - Java metódur givin í ''values_from'' er ikki "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
fo: Brotin merking fyribrigdi "{0}-{1}" - Java metódur givin í ''values_from'' kastaði {2} ({3})

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - number of items in ''{2}'' must be the same as in ''values''
fo: Brotin merking fyribrigdi "{0}-{1}" - talið av eindum í ''{2}'' má vera líka sum í ''values''

en: Detailed information: {0} <> {1}
fo: Nærmari upplýsingar: {0} <> {1}

en: <different>
fo: <øðrvísi>

en: This corresponds to the key ''{0}''
fo: Hetta svarar til lykilin ''{0}''

en: More information about this feature
fo: Meiri upplýsingar um hesa eginleika

en: Optional Attributes:
fo: Valfríggjandi eginleikar:

en: Edit also …
fo: Rætta eisini …

en: Keeps the original values of the selected objects unchanged.
fo: Haltur upprunaligu virðunum hjá valdu lekum óbroytt.

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
fo: Setur lykilin ''{0}'' til virði ''{1}''.

en: Clears the key ''{0}''.
fo: Tømir lykilin ''{0}''.

en: Unknown ISO-3166 Code: {0}
fo: Ókendur ISO-3166 koda: {0}

en: Unknown requisite: {0}
fo: Ókendur krav: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
fo: Ókent regexp virði: {0}

en: Illegal member expression: {0}
fo: Ólóglig limur orðatak: {0}

en: Available roles
fo: Tøkar rollur

en: role
fo: rolla

en: count
fo: tal

en: elements
fo: eindir

en: Select auto-increment of {0} for this field
fo: Vel sjálvvaksin stigning av {0} fyri hetta felt

en: Cancel auto-increment for this field
fo: Ógilda sjálvvaksna stigning fyri hetta felt

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
fo: Stillanligt {0} enn ikki skrásett. Kann ikki seta luttøku í samræmdari stilling.

en: Adjustable {0} not registered yet.
fo: Stillanligt {0} enn ikki skrásett.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
fo: Nakrir av knappalurðunum gloymdu at fjerna seg sjálvar: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
fo: Nakrir av knappa broytilurðunum gloymdu at fjerna seg sjálvar: {0}

en: All files (*.*)
fo: Allar fílur (*.*)

en: Received error page:
fo: Móttikin feil síða:

en: {0}... [please type its number]
fo: {0}... [vinarliga skriva talslag]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
fo: Stilling við lyklinum ''{0}'' inniheldur ikki ''{1}''. Kann ikki endurskapa vindeyga geometri frá stillingum.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
fo: Stilling við lyklinum ''{0}'' gevur ikki eitt int virði fyri ''{1}''. Fekk {2}. Kann ikki endurskapa vindeyga geometri frá stillingum.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
fo: Miseydnaðist at tolka felt ''{1}'' í stilling við lyklinum ''{0}''. Undantøkan var: {2}. Kann ikki endurskapa vindeyga geometri frá stillingum.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
fo: Stilling við lyklinum ''{0}'' finst ikki. Kann ikki endurskapa vindeyga geometri frá stillingum.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
fo: Ignorera rangt dannaða geometri: {0}

en: Input validation: error
fo: Inntak góðkenning: feilur

en: Input validation: error background
fo: Inntak góðkenning: feil bakgrund

en: Input validation: warning
fo: Inntak góðkenning: ávaring

en: Input validation: warning foreground
fo: Inntak góðkenning: ávaring forgrund

en: Input validation: warning background
fo: Inntak góðkenning: ávaring bakgrund

en: Input validation: valid
fo: Inntak góðkenning: gildugt

en: Min. latitude
fo: Min. breiddargrád

en: Min. longitude
fo: Min. longdargrád

en: Max. latitude
fo: Maks. breiddargrád

en: Max. longitude
fo: Maks. longdargrád

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
fo: URL frá www.openstreetmap.org (tú kanst líma ein heinta URL her fyri at áseta ein markkassi)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
fo: Núverandi virði er ikki eitt gildugt broytingasett ID. Vinarliga skriva eitt heiltal > 0 ella eitt broytingasett URL.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
fo: Vinarliga skriva eitt heiltal > 0 ella eitt broytingasett URL.

en: Please select the row to edit.
fo: Vinarliga vel raðina at rætta.

en: Add a new source to the list.
fo: Legg eina nýggja kelda til listan.

en: Edit the selected source.
fo: Rætta valda keldu.

en: Delete the selected source from the list.
fo: Strika valda keldu frá listanum.

en: Enter a search expression
fo: Skriva eitt leitar orðatak

en: Right to Left
fo: Høgra til vinstra

en: Switch the text orientation to Right-to-Left.
fo: Skift tekst stilling til Høgra-til-vinstra.

en: Left to Right
fo: Vinstra til høgra

en: Switch the text orientation to Left-to-Right.
fo: Skift tekst stilling til Vinstra-til-høgra.

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
fo: Núverandi virði er ikki eitt gildugt OSM ID. Vinarliga skriva eitt heiltal > 0

en: false: the property is explicitly switched off
fo: falskt: eginleikin er beinleiðis sløktur

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
fo: falskt: eginleikin ''{0}'' er beinleiðis sløktur

en: true: the property is explicitly switched on
fo: satt: eginleikin er beinleiðis tendraður

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
fo: satt: eginleikin ''{0}'' er beinleiðis tendraður

en: partial: different selected objects have different values, do not change
fo: luttis: øðrvísi valdir lekum hava øðrvísi virði, broyt ikki

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
fo: luttis: øðrvísi valdir lekum hava øðrvísi virði fyri ''{0}'', broyt ikki

en: unset: do not set this property on the selected objects
fo: ósett: ikki seta hendan eginleika á valdu lekum

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
fo: ósett: ikki seta eginleikan ''{0}'' á valdu lekum

en: Cut
fo: Klipp út

en: Right click = copy to clipboard
fo: Høgraklikk = kopiera til klippiborð

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
fo: Manglandi skyldugur eginleiki ''{0}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
fo: Ólógligt virði fyri skyldugan eginleika ''{0}'' av slag long. Fekk ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
fo: Ólógligt virði fyri skyldugan eginleika ''{0}'' av slag long (>=0). Fekk ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
fo: Ólógligt virði fyri eginleika ''{0}'' av slag double. Fekk ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
fo: Ólógligt virði fyri skyldugan eginleika ''{0}'' av slag boolean. Fekk ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
fo: Ólógligt virði fyri skyldugan eginleika ''{0}'' av slag OsmPrimitiveType. Fekk ''{1}''.

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
fo: Vegur við uttanligum ID ''{0}'' inniheldur manglanda knútt við uttanligum ID ''{1}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
fo: Strikaður knútur {0} er partur av veg {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
fo: Vegur {0} við {1} knútum er ófullkomin tí minst ein knútur manglaði í innløgdum dátum.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
fo: Samband við uttanligum id ''{0}'' vísur á ein manglandan frumlekam við uttanligum id ''{1}''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
fo: Strikaður limur {0} verður nýttur av sambandi {1}

en: Prepare OSM data...
fo: Undirbý OSM dátu...

en: Parsing OSM data...
fo: Tolkar OSM dátu...

en: Preparing data set...
fo: Undirbý dátusett...

en: Post-processing data set...
fo: Eftirvinnan av dátusetti...

en: Rendering data set...
fo: Framset dátusett...

en: Missing required attribute ''{0}''.
fo: Manglandi kravdur eginleiki ''{0}''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Ólógligt long virði fyri eginleika ''{0}''. Fekk ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
fo: Ikki stuðlað útgáva: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
fo: Ongir skyldu eginleikar á elementinum ''bounds''. Fór minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
fo: Ógildug hlut við ID=0.

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''version'' á OSM primitive við ID {0}. Fór {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
fo: Eginleikin ''version'' manglar á OSM primitive við ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
fo: Normalisera virðið av eginleikanum ''version'' á elementinum {0} til {2}, API version er ''{3}''. Fór {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
fo: Ókend ella ikki stuðlað API version. Fór {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''changeset'' á nýggjum hlut {1}. Fór {0}. Sett aftur til 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''changeset''. Fór {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
fo: Manglandi lykil ella virði eginleiki í tag.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
fo: Ógildug virði fyri eginleikarnar ''lat'', ''lon'' á node við ID {0}. Fór ''{1}'', ''{2}''.

en: Deleted way {0} contains nodes
fo: Strikaður way {0} inniheldur nodes

en: Deleted relation {0} contains members
fo: Strikað relation {0} inniheldur limir

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
fo: Manglandi eginleiki ''ref'' á limi í relation {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''ref'' á limi í relation {0}. Fór {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
fo: Ófullkomin <member> specificering við ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
fo: Manglandi eginleiki ''type'' á limi {0} í relation {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''type'' á limi {0} í relation {1}. Fór {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
fo: Heinta punktar {0} til {1}...

en: Contacting OSM Server...
fo: Samband við OSM Server...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
fo: Miseydnaðist at opna input stream fyri tilfarið ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
fo: Miseydnaðist at opna fílu við ending ''{2}'' og navnpart ''{3}'' í zip fíluni ''{0}''. Undantaking var: {1}

en: Cache update for {0}
fo: Cache dagføring fyri {0}

en: The requested URL {0} was not found
fo: URL-in {0} varð ikki funnin

en: Failed to rename file {0} to {1}.
fo: Miseydnaðist at umnevnna fíluna {0} til {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
fo: Miseydnaðist at lesa {0}, brúka cacheaða fílu og royn aftur næstan: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
fo: Ógildug virði av eginleikanum ''{0}'' á elementinum ''{1}'' í server capabilities. Fór ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
fo: Feilur við at leggja við skjal {0} - fingramerki samsvara ikki. Væntaðist {1}, var {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
fo: Miseydnaðist at tolka dagsetning ''{0}'' sum server svaraði við.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
fo: Óvæntað format á feil header fyri conflict í changeset dagføring. Fór ''{0}''

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
fo: Óvæntað virði fyri ''{0}'' í changeset fyrspurnar url, fór {1}

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
fo: Ógildug longdar virði fyri parameter ''{0}'', fór {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
fo: Ógildug breiddar virði fyri parameter ''{0}'', fór {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
fo: Kann ikki stovna eina changeset fyrspurn ið inniheldur bæði fyrspurnar parameterar ''uid'' og ''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
fo: Ikki stuðlaður parameter ''{0}'' í changeset fyrspurnar streng

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Óvæntað format fyri port nummar í preference ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
fo: Proxy verður ikki brúkt.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
fo: Ógildugt port nummar í preference ''{0}''. Fór {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
fo: Óvæntað virði fyri preference ''{0}'' funnið. Fór ''{1}''. Brúkar ongan proxy.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
fo: Óvæntaðir parameterar fyri HTTP proxy. Fór host ''{0}'' og port ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
fo: Óvæntaðir parameterar fyri SOCKS proxy. Fór host ''{0}'' og port ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
fo: Samband við proxy ''{0}'' fyri URI ''{1}'' miseydnaðist. Undantaking var: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
fo: JVM er ikki stillt til at leita eftir proxies úr kerfis stillingunum. Eginkapin ''java.net.useSystemProxies'' manglaði tá uppkoyting var. Brúkar ongan proxy.

en: Parsing response from server...
fo: Tolkar svar frá server...

en: Postprocessing uploaded data...
fo: Eftirvinna uppsend data...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
fo: Óvæntað XML element við navninum ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
fo: Relation/ikki-geometry eginleiki uttan eginleikar funnin: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
fo: Relation/ikki-geometry eginleiki uttan slag funnin: {0}

en: Unknown json object found {0}
fo: Ókendur json hlutur funnin {0}

en: Geometry of feature {0} is null
fo: Geometry av eginleika {0} er null

en: Downloading OSM data...
fo: Heinta OSM data...

en: {0} element does not have valid latitude and/or longitude.
fo: {0} element hevur ikki gilduga breidd og/a ella longd.

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
fo: Tolknings feil: ógildug dokument bygnaður fyri GPX dokument.

en: (at line {0}, column {1})
fo: (á linju {0}, kolonni {1})

en: The file was created by "{0}".
fo: Fílan varð stovnað av "{0}".

en: Unknown mode {0}.
fo: Ókendur háttur {0}.

en: get number of unread messages
fo: fá tal á ólæstum boðum

en: Message notifier
fo: Boðgevari

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
fo: Hentir eitt pakka av nodes frá ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
fo: Hentir eitt pakka av ways frá ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
fo: Hentir eitt pakka av relations frá ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
fo[0]: Heinta {0} hlut frá ''{1}''
fo[1]: Heinta {0} hlutir frá ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
fo: Server svaraði við svarkodi 404, roynir aftur við einstaklings fyrspurn fyri hvønn hlut.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
fo: Hentir node við id {0} frá ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
fo: Hentir way við id {0} frá ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
fo: Hentir relation við id {0} frá ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
fo: Server svaraði við svarkodi 404 fyri id {0}. Hopar um.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
fo: Null pointer undantaking, hugsanliga manglandi tags.

en: {0} not available (offline mode)
fo: {0} ikki tøkt (offline háttur)

en: JOSM website
fo: JOSM heimasíða

en: Cache updates
fo: Cache dagføringar

en: Certificates
fo: Skjøtur

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
fo: Changeset ID > 0 væntað. Fór {0}.

en: Unable to initialize OSM API.
fo: Kann ikki seta OSM API í gildi.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
fo: Hesin útgávan av JOSM samsvarar ikki við stillaðan server.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
fo: Tað stuðlar protocol útgávu 0.6, meðan server sigur at tað stuðlar {0} til {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
fo: Óvæntað format á ID sum server svaraði við. Fór ''{0}''.

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Óvæntað format á nýggjari útgávu av broytaða primitive ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Óvæntað format á nýggjari útgávu av strikaða primitive ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: Creating changeset...
fo: Stovnar changeset...

en: Successfully opened changeset {0}
fo: Opnaði changeset {0} væl

en: Updating changeset...
fo: Dagførir changeset...

en: Updating changeset {0}...
fo: Dagførir changeset {0}...

en: Closing changeset...
fo: Latur changeset...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
fo: Changeset má vera latið fyri at leggja við viðmerking

en: Preparing upload request...
fo: Ger uppsend fyrspurn klára...

en: Waiting 10 seconds ...
fo: Bíði í 10 sekund ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
fo: Byrjar roynd {0} av {1} um {2} sekund ...

en: OK - trying again.
fo: OK - roynir aftur.

en: Starting retry {0} of {1}.
fo: Byrjar roynd {0} av {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
fo: Núverandi changeset er null. Kann ikki senda data.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
fo: ID á núverandi changeset > 0 kravt. Núverandi ID er {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
fo: Opna changeset væntað. Fór latið changeset við id {0}.

en: Note upload failed
fo: Viðmerking uppsend miseydnaðist

en: Error parsing note response from server
fo: Feilur við at tolka viðmerkings svar frá server

en: The server replied an error with code {0}.
fo: Server svaraði við einum feilum við koda {0}.

en: (Code={0})
fo: (Koda={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
fo: Prolog av OsmChange dokumenti er longu skrivað. Vinarliga skriva bert einansíðuni.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
fo: Prolog av OsmChange dokumenti er ikki longu skrivað. Vinarliga skriva fyrst.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
fo: Ikki stuðlað byrjan element ''{0}'' í changeset innihaldi á staðnum ({1},{2}). Hopar um.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
fo: Ógildug dokument bygnaður. Fann node, way, ella relation uttanfyri ''create'', ''modify'', ella ''delete''.

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
fo: Ikki stuðlað enda element ''{0}'' í changeset innihaldi á staðnum ({1},{2}). Hopar um.

en: Parsing changeset content ...
fo: Tolkar changeset innihald ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Ógildug boolean virði fyri eginleikan ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Ógildugt tølvirði fyri eginleikan ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
fo: Manglandi skyldur eginleiki ''{0}'' á XML elementinum {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
fo: Óskilsett element ''{0}'' funnið í input stream. Avbrytur.

en: Parsing list of changesets...
fo: Tolkar lista yvir changesets...

en: Obtain OAuth 2.0 token for authentication?
fo: Fá OAuth 2.0 token fyri góðkenning?

en: Obtain authentication to OSM servers
fo: Fá góðkenning til OSM serverar

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
fo: Miseydnaðist at undirskriva HTTP samband við OAuth Authentication header

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
fo: Óvæntað virði fyri preference ''{0}''. Fór ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
fo: Tolkar OSM søgu data ...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
fo: Óskilsett element ''{0}'' funnið í input stream. Hopar um.

en: Reading was canceled
fo: Lesing varð avlýst

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
fo: Manglandi skyldur eginleiki ''{0}'' á <nd> av way {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
fo: Ógildug virði av eginleikanum ''ref'' á elementinum <nd>. Fór {0}.

en: Line {0} column {1}:
fo: Linja {0} kolonna {1}:

en: Downloading referring ways ...
fo: Heinta viðvíkjandi ways ...

en: Downloading referring relations ...
fo: Heinta viðvíkjandi relations ...

en: Reading changesets...
fo: Lesir changesets...

en: Downloading changesets ...
fo: Heinta changesets ...

en: Reading changeset {0} ...
fo: Lesir changeset {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
fo: Heinta changeset {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
fo[0]: Heinta {0} changeset ...
fo[1]: Heinta {0} changesets ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
fo: Heinta innihald fyri changeset {0} ...

en: Contacting OSM Server for {0}
fo: Samband við OSM Server fyri {0}

en: Downloading history...
fo: Heinta søgu...

en: Contacting Server...
fo: Samband við Server...

en: Downloading OSM notes...
fo: Heinta OSM viðmerkingar...

en: Downloading data...
fo: Heinta data...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
fo: Kundi ikki knýta samband við OSM server. Vinarliga kanna tín internet samband.

en: Reading error text failed.
fo: Miseydnaðist at lesa feil tekst.

en: XML tag <user> is missing.
fo: XML taggin <user> manglar.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
fo: Manglandi eginleiki ''{0}'' á XML tag ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
fo: Ógildug virði fyri eginleikan ''{0}'' á XML tag ''{1}''. Fór {2}.

en: Reading user info ...
fo: Lesir brúkara upplýsingar ...

en: Reading user preferences ...
fo: Lesir brúkara stillingar ...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
fo: Byrjar at senda við einari fyrspurn fyri hvønn primitive ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
fo: {0}% ({1}/{2}), {3} eftir. Sendir node ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
fo: {0}% ({1}/{2}), {3} eftir. Sendir way ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
fo: {0}% ({1}/{2}), {3} eftir. Sendir relation ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
fo: Byrjar at senda í einari fyrspurn ...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
fo: Virði >0 væntað fyri parameter ''{0}'', fór {1}

en: Starting to upload in chunks...
fo: Byrjar at senda í klumpum...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
fo[0]: ({0}/{1}) Sendir {2} hlut...
fo[1]: ({0}/{1}) Sendir {2} hlutir...

en: Uploading data ...
fo: Sendir data ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
fo: Óvæntað id 0 fyri osm primitive funnið

en: Failed to evaluate {0}
fo: Miseydnaðist at meta {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
fo: Óvæntað virði fyri lykil ''{0}'' í stillingum, fór ''{1}''

en: {0} bytes have been read
fo: {0} bytes eru lisin

en: unspecified reason
fo: óspecificerað orsøk

en: Error playing sound
fo: Feilur við at spæla ljóð

en: This is after the end of the recording
fo: Hetta er aftaná endan á upptøkuni

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
fo: <html><body><p class="warning-body"><strong>Ávaring:</strong> Loyniorðið verður goymt í reinum teksti í JOSM stillingarfíluni á tínari teldu. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
fo: Goym brúkara og loyniorð (ókodað)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
fo: Stíl stødd {0} samsvarar ikki lags stødd {1}

en: Assume
fo: Fyristilla

en: Existing values
fo: Fyrireiknað virði

en: <delete from {0} objects>
fo: <strika frá {0} hlutum>

en: Old values of
fo: Gamla virðini av

en: Add tags to selected objects
fo: Legg tag við valdar hlutir

en: Add selected tags
fo: Legg við vald tag

en: Add all tags
fo: Legg við øll tag

en: Add checked tags to selected objects
fo: Legg við krossmerkt tag til valdar hlutir

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
fo: Shift+Enter: Legg við øll tag til valdar hlutir

en: Enable the checkbox to accept the value
fo: Ger krossmerkið virkið fyri at góðkenna virðið

en: Accept all tags from {0} for this session
fo: Góðkenn øll tag frá {0} fyri hesa setu

en: Load data from API
fo: Les data frá API

en: Import data from URL
fo: Importera data frá URL

en: Export data from JOSM
fo: Uttak data úr JOSM

en: Open local files
fo: Opna staðbundnar fílur

en: Open remote files
fo: Opna fjarligjarnar fílur

en: Load imagery layers
fo: Les inn myndløg

en: Change the selection
fo: Broyt val

en: Change the viewport
fo: Broyt sjónarport

en: Create new objects
fo: Stovna nýggjar eindir

en: Read protocol version
fo: Les protocol útgávu

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
fo: Kann ikki byrja IPv4 remotecontrol server á porti {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
fo: Kann ikki byrja IPv6 remotecontrol server á porti {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
fo: RemoteControl::Tekur ímóti fjarligjørnum sambondum á {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
fo: RemoteControl::Server {0}:{1} stoppaður.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
fo: Remote Control er biðin um at stovna eina nýggja node.

en: Coordinates:
fo: Koordinatar:

en: There is no layer opened to add node
fo: Eingin lag er opnað til at leggja við node

en: Remote Control has been asked to create a new way.
fo: Remote Control er biðin um at stovna eina nýggja way.

en: Invalid coordinates: {0}
fo: Ógildug koordinatar: {0}

en: There is no layer opened to add way
fo: Eingin lag er opnað til at leggja við way

en: Add way
fo: Legg við way

en: Remote Control has been asked to export data from JOSM
fo: Fjarmstýring er biðin um at uttaka data úr JOSM

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
fo: Remote Control er biðin um at melda frá stuðlaðum funktiónum. Hetta ger heimasíður kunnugt um koyrandi JOSM útgávu

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
fo: Remote Control er biðin um at lesa inn eitt myndlag frá hesum URL:

en: Remote imagery
fo: Fjarligjør myndir

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
fo: Hesir lyklarnir eru skyldir, men eru ikki uppgevnir: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
fo: Remote Control er biðin um at importera data frá hesum URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
fo: Remote Control er biðin um at lesa inn data frá API.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
fo: Tú klikkaði á ein JOSM remotecontrol leinkju ið leggur tag á valdar eindir.
    Tí eingin eind varð vald áðrenn hetta klikk, vórðu ongin tag lisin við.
    Vel ein ella fleiri eindir og klikk á leinkjuna aftur.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
fo: Tú klikkaði á ein JOSM remotecontrol leinkju ið leggur tag á eindir.
    Tíverri virðist henda leinkja vera bilað.
    Teknisk forklaring: URL fyrspurn parameterin ''select='' ella ''search='' hevur ógildugt virði.
    Bið ein upprunafólk á klikkaða leinkjuni um at laga hetta.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
fo: Breiddarnar má verða millum {0} og {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
fo: Longdarnar má verða millum {0} og {1}

en: The minima must be less than the maxima
fo: Lágmarkið má vera minni enn hágmarkið

en: Remote Control has been asked to load the following data:
fo: Remote Control er biðin um at lesa inn hesi data:

en: Loading data
fo: Lesir inn data

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
fo: Remote Control er biðin um at lesa inn eindir (tilgreind við teirra id) frá API.

en: No valid object identifier has been provided
fo: Ongin gildug eind kenni er uppgevið

en: Remote Control has been asked to open a local file.
fo: Remote Control er biðin um at opna eina staðbundna fílu.

en: Do you want to allow this?
fo: Vilt tú loyva hetta?

en: Yes, always
fo: Ja, altíð

en: Yes, once
fo: Ja, hesi ferð

en: Confirm Remote Control action
fo: Staðfest Remote Control gerð

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
fo: Remote Control er biðin um at melda frá síni protocol útgávu. Hetta ger heimasíður kunnugt um koyrandi JOSM.

en: local file
fo: staðbundin fíla

en: include
fo: inniheld

en: Layer contains unsaved data - save to file.
fo: Lag inniheldur ógoymd data - goym í fílu.

en: Layer does not contain unsaved data.
fo: Lag inniheldur ikki ógoymd data.

en: Link to a OSM data file on your local disk.
fo: Leinkja til eina OSM data fílu á tínum staðbundna diski.

en: Include OSM data in the .joz session file.
fo: Innifal OSM data í .joz setu fíluni.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
fo: Leinkja til eina GPX data fílu á tínum staðbundna diski.

en: Include GPX data in the .joz session file.
fo: Innifal GPX data í .joz setu fíluni.

en: No file association
fo: Ongin fílu sambinding

en: GPX data will be included in the session file.
fo: GPX data verður innifalið í setu fíluni.

en: OSM data will be included in the session file.
fo: OSM data verður innifalið í setu fíluni.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av meta data fyri geoimage lag er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: include marker layer "{0}"
fo: innifal markør lag "{0}"

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av meta data fyri gpx spor lag er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av meta data fyri myndlag er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av meta data fyri markør lag er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av meta data fyri viðmerkingar lag er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av meta data fyri osm data lag er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
fo: Fílu navn væntað fyri lag nr. {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
fo: Setu fíla (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
fo: Ikki stuðlað skipan ''{0}'' í URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
fo: Óvæntað rót element ''{0}'' í setu fílu

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
fo: Útgáva ''{0}'' av setu fílu er ikki stuðlað. Væntaðist: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
fo: manglandi skyldur eginleiki ''index'' fyri element ''layer''

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
fo: óvæntað format á eginleikanum ''index'' fyri element ''layer''

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
fo: eginleikin ''index'' ({0}) fyri element ''layer'' má vera einstakur

en: missing layer with index {0}
fo: manglandi lag við indeks {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
fo: manglandi skyldur eginleiki ''name'' fyri element ''layer''

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
fo: manglandi skyldur eginleiki ''type'' fyri element ''layer''

en: Unable to load layer
fo: Kann ikki lesa inn lag

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
fo: Kann ikki lesa inn lag av slag ''{0}'' tí eingin tilhøvilig importari varð funnin.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
fo: Kann ikki lesa inn lag {0} tí tað byggir á lagi {1} ið varð hoppað um.

en: Error loading layer
fo: Feilur við innlesing av lagi

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
fo: <html>Kundi ikki lesa inn lag {0} ''{1}''.<br>Feilurin er:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
fo: Hoppa um lag og halda fram

en: expected .jos file inside .joz archive
fo: væntaði .jos fílu inni í .joz arkiv

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
fo: Miseydnaðist at stovna manglandi plugin stillingar mappa: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
fo: Miseydnaðist at stovna manglandi plugin brúkara data mappa: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
fo: Miseydnaðist at stovna manglandi plugin cache mappa: {0}

en: Skip Download
fo: Hoppa um henting

en: Download Plugin
fo: Hent Plugin

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
fo: JOSM útgáva {0} kravd fyri plugin {1}.

en: Download skipped
fo: Henting hoppað um

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
fo: Kann ikki heinta plugin ''{0}''. Tín hentingarleinkja er ókend. Hoppar um henting.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
fo: Kann ikki heinta plugin ''{0}''. Tín hentingarleinkja ''{1}'' er ikki ein gildug URL. Hoppar um henting.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
fo: Miseydnaðist at stovna plugin mappu ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
fo: Hentir Plugin {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
fo: Ein feilur hendi í plugin {0}

en: Disable plugin
fo: Ger plugin óvirkið

en: integrated into main program
fo: integrerað í høvuðsforrit

en: replaced by new {0} plugin
fo: skift út við nýggjum {0} plugin

en: no longer required
fo: ikki longur kravd

en: Plugin information
fo: Plugin upplýsingar

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
fo[0]: Hetta plugin er ikki longur kravd og er gjørt óvirkið:
fo[1]: Hesir plugins eru ikki longur kravdir og eru gjørdir óvirknir:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
fo: <html>Innlesing av plugin "{0}" varð biðin um.<br>Hetta plugin verður ikki longur framleitt og vil helst framkalla feilir.<br>Tað burdi gerast óvirkið.<br>Strika frá stillingum?</html>

en: Plugin update
fo: Plugin dagføring

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
fo: Tú dagførdi títt JOSM forrit.<br>Fyri at forða fyri problemum burdu plugins eisini verða dagførdir.<br><br>Dagføra plugins nú?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
fo: Síðsta plugin dagføring meira enn {0} dagar síðan.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
fo: Hoppar um plugin dagføring eftir JOSM uppgreiðslu. Sjálvvirk dagføring byrjan er óvirk.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
fo: Hoppar um plugin dagføring eftir liðnu dagførings millumbili. Sjálvvirk dagføring byrjan er óvirk.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
fo: Keyrir plugin dagføring eftir JOSM uppgreiðslu. Sjálvvirk dagføring byrjan er virk.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
fo: Keyrir plugin dagføring eftir liðnu dagførings millumbili. Sjálvvirk dagføring byrjan er óvirk.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
fo: Óvæntað virði ''{0}'' fyri stilling ''{1}''. Tekur virði ''ask''.

en: Click to update the activated plugins
fo: Klikk fyri at dagføra virknir plugins

en: Skip update
fo: Hoppa um dagføring

en: Click to skip updating the activated plugins
fo: Klikk fyri at hoppa um dagføring av virknum plugins

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
fo[0]: Plugin {0} krevur eitt plugin ið varð ikki funnið. Manglandi plugin er:
fo[1]: Plugin {0} krevur {1} plugins ið vóru ikki funnin. Manglandi plugins eru:

en: Download and restart
fo: Hent og byrjan umaftur

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
fo[0]: Klikk fyri at heinta manglandi plugin og byrjan JOSM umaftur
fo[1]: Klikk fyri at heinta manglandi plugins og byrjan JOSM umaftur

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
fo[0]: Klikk fyri at halda fram uttan hetta plugin
fo[1]: Klikk fyri at halda fram uttan hesi plugins

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
fo: Plugin {0} má keyra á {1} palli.

en: Plugin {0} requires Java version {1}. The current Java version is {2}.<br>You have to update Java in order to use this plugin.
fo: Plugin {0} krevur Java útgávu {1}. Núverandi Java útgáva er {2}.<br>Tú mást dagføra Java fyri at brúka hetta plugin.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
fo: <html>Plugin {0} krevur JOSM útgávu {1}. Núverandi JOSM útgáva er {2}.<br>Tú mást dagføra JOSM fyri at brúka hetta plugin.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
fo: Kundi ikki lesa inn plugin {0}. Strika frá stillingum?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
fo: les inn plugin ''{0}'' (útgáva {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
fo: <html>Kundi ikki lesa inn plugin {0} tí høvuðsbólkin ''{1}'' varð ikki funnin.<br>Strika frá stillingum?</html>

en: Loading plugins ...
fo: Lesir inn plugins ...

en: Checking plugin preconditions...
fo: Kannar plugin fyrisetingar...

en: Loading plugin ''{0}''...
fo: Les inn plugin ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
fo[0]: JOSM kundi ikki finna upplýsingar um hetta plugin:
fo[1]: JOSM kundi ikki finna upplýsingar um hesi plugins:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
fo[0]: Plugin verður ikki lesið inn.
fo[1]: Plugins verða ikki lesin inn.

en: Determining plugins to load...
fo: Ákveðir plugins at lesa inn...

en: Removing deprecated plugins...
fo: Strikar útgomul plugins...

en: Removing unmaintained plugins...
fo: Strikar óviðhaldna plugins...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
fo[0]: Dagføring av hesum plugin miseydnaðist:
fo[1]: Dagføring av hesum plugins miseydnaðist:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
fo[0]: Vinarliga opna Stillingsdialóg aftaná JOSM er byrjað og royn at dagføra tað handiliga.
fo[1]: Vinarliga opna Stillingsdialóg aftaná JOSM er byrjað og royn at dagføra tey handiliga.

en: Plugin update failed
fo: Plugin dagføring miseydnaðist

en: Failed to find plugin {0}
fo: Miseydnaðist at finna plugin {0}

en: Failed to download plugin information list
fo: Miseydnaðist at heinta plugin upplýsingar lista

en: Click to delete the plugin ''{0}''
fo: Klikk fyri at strika plugin ''{0}''

en: Keep plugin
fo: Halt plugin

en: Click to keep the plugin ''{0}''
fo: Klikk fyri at halda plugin ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
fo: Miseydnaðist at installera plugin ''{0}'' frá tímabundna hentingarfílu ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
fo: Miseydnaðist at strika útgamla plugin ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
fo: Miseydnaðist at installera longu heinta plugin ''{0}''. Hoppar um installation. JOSM fer framvegis at lesa inn gomlu plugin útgávuna.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
fo: Miseydnaðist at installera plugin ''{0}'' frá tímabundna hentingarfílu ''{1}''. Navnabroyting miseydnaðist.

en: Update plugin
fo: Dagfør plugin

en: Click to update the plugin ''{0}''
fo: Klikk fyri at dagføra plugin ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
fo: Klikk fyri at gera plugin ''{0}'' óvirkið

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
fo: Ein óvænt undantaking hendi, sum hugsanliga kom frá ''{0}'' plugin.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
fo: Eftir upplýsingunum í plugin, so er høvundurin {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
fo: Royn at dagføra til nýggjasta útgávu av hesum plugin áðrenn tú meldur frá einum feili.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
fo: Plugin er strikað úr stillingunum. Vinarliga byrjan JOSM umaftur fyri at taka plugin út.

en: no description available
fo: eingin frágreiðing tøk

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
fo: Ikki spyrja aftur og minnast mína avgerð (far til Stilligar->Plugins fyri at broyta seinni)

en: Invalid jar file ''{0}''
fo: Ógildug jar fíla ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
fo: Plugin fílan ''{0}'' hevur ikki eitt Manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
fo: Ógildug URL ''{0}'' í plugin {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
fo: Ógildug plugin frágreiðing ''{0}'' í plugin {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
fo: Ógildug plugin høvuðsútgáva ''{0}'' í plugin {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
fo: Manglandi plugin høvuðsútgáva í plugin {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
fo: Ógildug Java útgáva ''{0}'' í plugin {1}

en: More info...
fo: Meiri upplýsingar...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
fo: <b>Plugin útvegað av einari uttanfrálendskari keldu:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
fo: Miseydnaðist at stovna plugin upplýsingar frá manifest fyri plugin ''{0}''

en: Illegal entry in plugin list.
fo: Ógildug færsla í plugin lista.

en: Reading local plugin information..
fo: Lesir staðbundnar plugin upplýsingar..

en: Processing plugin site cache files...
fo: Vinna við plugin síðu cache fílur...

en: Processing file ''{0}''
fo: Vinna við fílu ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
fo: Miseydnaðist at skanna fílu ''{0}'' fyri plugin upplýsingar. Hoppar um.

en: Processing plugin files...
fo: Vinna við plugin fílur...

en: Download plugin list...
fo: Hent plugin lista...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
fo: Hentir plugin lista frá ''{0}''

en: Unsuccessful HTTP request
fo: Ógóðkend HTTP fyrspurn

en: Plugin list download error
fo: Feilur við henting av plugin lista

en: JOSM failed to download plugin list:
fo: JOSM miseydnaðist at heinta plugin lista:

en: Details:
fo: Smálutir:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
fo: Miseydnaðist at stovna plugin mappu ''{0}''. Kann ikki cachea plugin lista frá plugin síðu ''{1}''.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
fo: Skrivar plugin lista til staðbundna cache ''{0}''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
fo: Tolkar plugin lista frá síðu ''{0}''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
fo: Miseydnaðist at tolka plugin lista dokument frá síðu ''{0}''. Hoppar um síðu. Undantaking var: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
fo: Vinna við plugin lista frá síðu ''{0}''

en: gpx legend background
fo: gpx goymslu bakgrund

en: gpx legend text outline dark
fo: gpx goymslu tekst útlínur myrkar

en: gpx legend text outline bright
fo: gpx goymslu tekst útlínur ljósar

en: gpx legend title color
fo: gpx goymslu heiti litur

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
fo: <html>Miseydnaðist at seta samskifti við OSM server {0} í gildi.<br>Kanna server URL í tínum stillingum og títt internet samband.</html>.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
fo: <html>Miseydnaðist at góðkenna á OSM server ''{0}''.<br>Tú brúkar OAuth til góðkenning, men nú er eingin<br>OAuth Access Token stillaður.<br>Vinarliga opna Stillingsdialóg og framleið ella skriva inn ein Access Token.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>node {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við way {1}.<br>Vinarliga les way, strika tilvísingina til node, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>node {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við ways {1}.<br>Vinarliga les ways, strika tilvísingarnar til node, og send aftur.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>node {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við relation {1}.<br>Vinarliga les relation, strika tilvísingina til node, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>node {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við relations {1}.<br>Vinarliga les relations, strika tilvísingarnar til node, og send aftur.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at senda <strong>way {0}</strong>. Tað vísur til strikaða node {1}.<br>Vinarliga les node, strika tilvísingina í way, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at senda <strong>way {0}</strong>. Tað vísur til strikaða nodes {1}.<br>Vinarliga les nodes, strika tilvísingarnar í way, og send aftur.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>way {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við relation {1}.<br>Vinarliga les relation, strika tilvísingina til way, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>way {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við relations {1}.<br>Vinarliga les relations, strika tilvísingarnar til way, og send aftur.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at senda <strong>relation {0}</strong>. tað vísur til strikaða node {1}.<br>Vinarliga les node, strika tilvísingina í relation, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at senda <strong>relation {0}</strong>. tað vísur til strikaða nodes {1}.<br>Vinarliga les nodes, strika tilvísingarnar í relation, og send aftur.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at senda <strong>relation {0}</strong>. Tað vísur til strikaða way {1}.<br>Vinarliga les way, strika tilvísingina í relation, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at senda <strong>relation {0}</strong>. Tað vísur til strikaða ways {1}.<br>Vinarliga les ways, strika tilvísingarnar í relation, og send aftur.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
fo[0]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>relation {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við relation {1}.<br>Vinarliga les relation, strika tilvísingina til relation, og send aftur.
fo[1]: <strong>Miseydnaðist</strong> at strika <strong>relation {0}</strong>. Tað verður ennvísið til við relations {1}.<br>Vinarliga les relations, strika tilvísingarnar til relation, og send aftur.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
fo: <html>Uppsend til server <strong>miseydnaðist</strong> tí tín núverandi<br>datasett brýtur ímóti einari fyriseting.<br>Feil boðini eru:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
fo: <html>Góðkenning á OSM server við brúkaranavninum ''{0}'' miseydnaðist.<br>Vinarliga kanna brúkaranavn og loyniorð í JOSM stillingunum.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
fo: <html>Góðkenning á OSM server við OAuth token ''{0}'' miseydnaðist.<br>Vinarliga byrja stillingar dialóg og heinta ein annan OAuth token.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
fo: <html>Góðkennisveiting á OSM server miseydnaðist.<br>Server meldti frá hesari feil:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
fo: <html>Góðkennisveiting á OSM server miseydnaðist.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
fo: <html>Góðkennisveiting á OSM server við OAuth token ''{0}'' miseydnaðist.<br>Token hevur ikki loyvi til at nærkast verndaða tilfarinum<br>''{1}''.<br>Vinarliga byrja stillingar dialóg og heinta ein annan OAuth token.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
fo: <html>Samskifti við OSM server ''{0}'' tímaði út. Vinarliga royn aftur seinni.</html>

en: no error message available
fo: eingin feil boð tøk

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
fo: <html>Samskifti við OSM server ''{0}'' miseydnaðist. Server svaraði<br>við hesari feil koda og hesari feil boð:<br><strong>Feil koda:<strong> {1}<br><strong>Feil boð (óumsett)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
fo: <html>Latning av changeset <strong>{0}</strong> miseydnaðist <br>tí tað er longu latið.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
fo: <html>Latning av changeset <strong>{0}</strong> miseydnaðist<br> tí tað er longu latið {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
fo: <html>Server meldti frá at tað hevur funnið ein stríð.<br>Feil boð (óumsett):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
fo: <html>Server meldti frá at tað hevur funnið ein stríð.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
fo: <html>Miseydnaðist at senda til changeset <strong>{0}</strong><br>tí tað er longu latið {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
fo: <html>Miseydnaðist at opna ein sambinding til fjarligjarna server<br>''{0}''<br>fyri trygdarskuld. Hetta er helst tí tú keyrir<br>í einum applet og tí tú ikki heintaði applet frá ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
fo: <html>Miseydnaðist at opna ein sambinding til fjarligjarna server<br>''{0}''.<br>Vinarliga kanna títt internet samband.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at senda data til ella heinta data frá<br>''{0}''<br>grundat í einum problem við data flutning.<br>Smálutir (óumsett): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at heinta data. Format er annaðhvørt ikki stuðlað, illa-formað, og/ella ósamsvarandi.<br><br>Smálutir (óumsett): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
fo: <html>Miseydnaðist at heinta data.<br><br>Smálutir: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
fo: <html>OSM server<br>''{0}''<br>meldti frá einari innanhúshenda server feil.<br>Hetta er helst eitt tímabundið problem. Vinarliga royn aftur seinni.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
fo: OSM server ''{0}'' meldti frá einari ógildugari fyrspurn.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.<br><br>Downloading a smaller area is <em>recommended</em>!<br><br>Advanced users can use one of the following options:<br><ul><li><a href="{0}">Overpass</a></li><li><a href="{1}">Geofabrik</a></li><li><a href="{2}">OSM Planet File</a></li></ul>
fo: Økið ið tú roynti at heinta er ov stórt ella tín fyrspurn var ov stór.<br>Antin bið um eitt minni øki ella brúka ein eksport fílu útvegað av OSM felagsskapi.<br><br>At heinta eitt minni øki er <em>ráðlagt</em>!<br><br>Framkomnir brúkarar kunnu brúka ein av hesum valmøguleikum:<br><ul><li><a href="{0}">Overpass</a></li><li><a href="{1}">Geofabrik</a></li><li><a href="{2}">OSM Planet Fíla</a></li></ul>

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
fo: OSM server ''{0}'' veit ikki um ein eind<br>ið tú roynti at lesa, dagføra, ella strika. Antin er hin eindin<br>ikki til á server ella tú brúkar ein ógilduga URL til at nærkast<br>henni. Vinarliga kanna varliga server adressuna ''{0}'' fyri stavfeil.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
fo: <html>Miseydnaðist at opna ein sambinding til fjarligjarna server<br>''{0}''.<br>Host navn ''{1}'' kundi ikki verða ávíst. <br>Vinarliga kanna API URL í tínum stillingum og títt internet samband.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
fo: <html>Server meldti frá at ein eind er strikað.<br><strong>Uppsend miseydnaðist</strong> um tú roynti at dagføra ella strika hesa eind.<br> <strong>Henting miseydnaðist</strong> um tú roynti at heinta hesa eind.<br><br>Feil boðini eru:<br>{0}</html>

en: latitude
fo: breiddargrád

en: URL does not contain valid {0}
fo: URL hevur ikki gildugt {0}

en: longitude
fo: longdar gráð

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
fo: Óvænt svar frá HTTP server. Fór {0} svar uttan ''Location'' header. Kann ikki vísa víðari. Avbrytur.

en: Download redirected to ''{0}''
fo: Henting vísað víðari til ''{0}''

en: Download redirected to different host (''{0}'' -> ''{1}''), removing authorization headers
fo: Henting vísað víðari til annan host (''{0}'' -> ''{1}''), strikar góðkennis headers

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
fo: Ov nógvar víðari vísingar til hentingar URL funnin. Avbrytur.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
fo: Kann ikki finna umseting fyri lokalitet {0}. Fara aftur til {1}.

en: Latin
fo: Latín

en: Simplified
fo: Einfaldað

en: Traditional
fo: Traditionelt

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
fo: Alvorligt: miseydnaðist at finna mynd ''{0}''. Hetta er eitt alvorligt stillingar problem. JOSM fer at hætta at arbeiða.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
fo: Miseydnaðist at handtera zip fílu ''{0}''. Undantaking var: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
fo: Miseydnaðist at nærkast mappu ''{0}'' fyri trygdarskuld. Undantaking var: {1}

en: Cause:
fo: Orsøk:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
fo: Fyri at leggja við annað lag mást tú úthúgva minst {0,number,#}MB minni til JOSM við at brúka -Xmx{0,number,#}M valmøguleika (sjá http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Tú hevur nú {1,number,#}MB minni úthúgvað til JOSM

en: Opening URL: {0}
fo: Opnar URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
fo: {0}: valmøguleiki ''{1}'' krevur eitt argument

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
fo: {0}: valmøguleiki ''{1}'' loyvir ikki eitt argument

en: {0}: option ''{1}'' is required
fo: {0}: valmøguleiki ''{1}'' er kravdur

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
fo: {0}: valmøguleiki ''{1}'' má ikki koma fleiri ferðir

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
fo: {0}: Feilur meðan handtera valmøguleika ''{1}''

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
fo: {0}: Ógildugt virði {2} fyri valmøguleika ''{1}''

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
fo: {0}: valmøguleiki ''{1}'' er tvítýddur

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
fo: {0}: ókendur valmøguleiki ''{1}''

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
fo: URL hevur ikki {0}/{1}/{2}

en: You must update Java to Java {0} or later in order to run this version of JOSM
fo: Tú mást dagføra Java til Java {0} ella seinni fyri at keyra hesa útgávu av JOSM

en: Please use a 64 bit version of Java -- this will avoid out of memory errors
fo: Vinarliga brúka ein 64 bit útgávu av Java - hetta mun forða fyri minni feilum

en: Missing JVM Arguments:<br>{0}<br>These arguments should be added in the command line or start script before the -jar parameter.
fo: Manglandi JVM Arguments:<br>{0}<br>Hesir arguments burdu verða lagdir aftrat í kommando linjuni ella byrjan skriptinum áðrenn -jar parameter.

en: JOSM may work improperly
fo: JOSM kann arbeiða óeinsleiga

en: JOSM will be unable to work properly and will exit
fo: JOSM fer ikki at arbeiða einsleiga og fer at hætta

en: reserved
fo: frálagt

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
fo: Tygd snarvegur stríð: ''{0}'' flutt av ''{1}'' til ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
fo: {0} liðugt í {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
fo[0]: Fekk {0} Tag2Link reglu frá {1}
fo[1]: Fekk {0} Tag2Link reglur frá {1}

en: Search on {0}
fo: Leita á {0}

en: View image
fo: Vís mynd

en: View Wikipedia article
fo: Vís Wikipedia grein

en: View Wikidata item
fo: Vís Wikidata eind

en: View image on Wikimedia Commons
fo: Vís mynd á Wikimedia Commons

en: View category on Wikimedia Commons
fo: Vís bólk á Wikimedia Commons

en: Unknown territory id: {0}
fo: Ókent øki id: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
fo: Miseydnaðist at tolka uttanfrálendskar taginfo data á {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
fo[0]: Tað var {0} tag funnið í buffurinum, tað er illgruna!
fo[1]: Tað vóru {0} tags funnin í buffurinum, tað er illgruna!

en: Key is too long (max {0} characters):
fo: Lyklan er ov langur (mest {0} stavir):

en: Suspicious characters in key:
fo: Illgruna stavir í lyklu:

en: Value is too long (max {0} characters):
fo: Virði er ov langt (mest {0} stavir):

en: Unable to delete file {0}
fo: Kann ikki strika fílu {0}

en: Unable to create directory {0}
fo: Kann ikki stovna mappu {0}

en: h
fo: t

en: day | days
fo[0]: dagur
fo[1]: dagar

en: Failed to load XML schema.
fo: Miseydnaðist at lesa XML skema.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
fo: Feilur í leitarútroyggj á støði {0} - høgru síðan av ella(|) útroyggj má geva samling av primitivum

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
fo: Feilur í leitarútroyggj á støði {0} - vinstru síðan av ella(|) útroyggj má geva samling av primitivum

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
fo: Feilur í leitarútroyggj á støði {0} - ikki(-) kann ikki brúkast í hesum samhengi

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
fo: Feilur í leitarútroyggj á støði {0} - útroyggj má geva annað enn núverandi primitiv

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
fo: Óvænt merki ({0}) á støði {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
fo: Óvænt merki á støði {0}. Væntaðist {1}, men fann {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
fo: Feilur meðan leitarútroyggj var tolkað á støði {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
fo: Óvænt stavur á {0}. Væntaðist {1}, men fann {2}

en: Expected search expression
fo: Væntaðist leitarútroyggj

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
fo: Tú hevur spurt eftir ov nógvum knúttum (markið er 50.000). Antin bið um eitt minni øki, ella nýt planet.osm

en: Database offline for maintenance
fo: Dátugrunnur ótiltøkur fyri viðhald

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
fo: Tú hevur tikið niður ov nógv dáta. Vinarliga royn aftur seinni.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
fo: Størsti bbox stødd er 0.25, og tín biðjan var ov stór. Antin bið um eitt minni øki, ella nýt planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
fo: JOSM-Trac innritan á josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
fo: kundi ikki fáa ljóð inntak streym frá inntak URL

en: Audio Device Unavailable
fo: Ljóð tól ikki tiltøkt

en: You must make your edits public to upload new data
fo: Tú mást gera tínar rættingar almennar fyri at senda upp nýggj dáta

en: <h2>This website is under heavy load (queue full)</h2><p>We''re sorry, too many people are accessing this website at the same time. We''re working on this problem. Please try again later.</p>
fo: <h2>Henda heimasíða er undir stórum álopi (biðrekkja full)</h2><p>Okkum leið, ov nógv fólk nýta hesa heimasíðu á sama tíð. Vit arbeida við hesum problemi. Vinarliga royn aftur seinni.</p>

en: town
fo: býur

[ctx: landuse]
en: forest
fo: skógur

[ctx: landuse]
en: meadow
fo: engi

[ctx: landuse]
en: farmland
fo: bújørð

[ctx: landuse]
en: farmyard
fo: bústaður

[ctx: landuse]
en: cemetery
fo: kirkjugarður

[ctx: landuse]
en: residential
fo: búseting

[ctx: landuse]
en: greenfield
fo: grønt øki

[ctx: landuse]
en: village_green
fo: bygdargrøni

[ctx: landuse]
en: quarry
fo: steinabrot

[ctx: landuse]
en: allotments
fo: lútur

[ctx: landuse]
en: vineyard
fo: vínberjagarður

[ctx: natural]
en: scrub
fo: kjarr

[ctx: natural]
en: wood
fo: viður

[ctx: natural]
en: grassland
fo: grásvæði

[ctx: natural]
en: wetland
fo: votlendi

[ctx: natural]
en: heath
fo: heiði

[ctx: amenity]
en: fire_station
fo: eldstøð

[ctx: leisure]
en: park
fo: pallur

[ctx: leisure]
en: track
fo: renna

[ctx: building]
en: industrial
fo: ídnaður

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
fo: tilknýtt gøta

[ctx: Relation type]
en: boundary
fo: mark

[ctx: Relation type]
en: bridge
fo: brúgv

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
fo: endingamerki

[ctx: Relation type]
en: enforcement
fo: framfylging

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
fo: fjøllíkn

[ctx: Relation type]
en: network
fo: net

[ctx: Relation type]
en: public_transport
fo: almennur samgonga

[ctx: Relation type]
en: restriction
fo: avmarking

[ctx: Relation type]
en: route
fo: leið

[ctx: Relation type]
en: route_master
fo: leiðarhøvundur

[ctx: Relation type]
en: superroute
fo: stórleið

[ctx: Relation type]
en: site
fo: staður

[ctx: Relation type]
en: street
fo: gøta

[ctx: Relation type]
en: tunnel
fo: tunna

[ctx: Relation type]
en: waterway
fo: vatnaleið

[ctx: Place type]
en: city
fo: býur

[ctx: Place type]
en: locality
fo: staður

[ctx: Place type]
en: village
fo: bygd

[ctx: Place type]
en: town
fo: býur

[ctx: Place type]
en: borough
fo: býarpartur

[ctx: Place type]
en: municipality
fo: kommuna

[ctx: Place type]
en: island
fo: oyggj

[ctx: Place type]
en: county
fo: fylki

[ctx: Place type]
en: hamlet
fo: bygdarlag

[ctx: Place type]
en: suburb
fo: útbygd

en: All Files
fo: Allar fílur

en: Attributes
fo: Egindir

en: Abort file chooser dialog
fo: Avbryt fíluveljar dialog

en: Abort file chooser dialog.
fo: Avbryt fíluveljar dialog.

en: Create New Folder
fo: Stovna nýggjan mappa

en: Delete File
fo: Strika fílu

en: Enter file name:
fo: Skriva fílunavn:

en: Enter path or folder name:
fo: Skriva slóð ella mappunavn:

en: Error
fo: Feilur

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
fo: Feilur við at umnevn fílu "{0}" til "{1}"

en: File name:
fo: Fílunavn:

en: File Name:
fo: Fílunavn:

en: FileChooser help.
fo: Fíluveljar hjálp.

en: Files
fo: Fílur

en: Files of type:
fo: Fílur av slag:

en: Files of Type:
fo: Fílur av Slag:

en: Folders
fo: Mappur

en: Home
fo: Heim

en: Look in:
fo: Leita í:

en: Look In:
fo: Leita Í:

en: Modified
fo: Broytt

en: New Folder
fo: Nýggjur mappi

en: Open
fo: Opna

en: Open selected file
fo: Opna valda fílu

en: Open selected file.
fo: Opna valda fílu.

en: Rename File
fo: Umnevn fílu

en: Rename file "{0}" to
fo: Umnevn fílu "{0}" til

en: Save in:
fo: Goym í:

en: Save In:
fo: Goym Í:

en: Save selected file.
fo: Goym valda fílu.

en: Selection:
fo: Val:

en: Size
fo: Stødd

en: Up One Level
fo: Upp eitt stig

en: Update
fo: Dagfør

en: Update directory listing.
fo: Dagfør mappalistu.

en: View
fo: Sýn

en: Blue:
fo: Blátt:

en: Color Name:
fo: Litnavn:

en: Green:
fo: Grønt:

en: Hue:
fo: Lit:

en: GTK Color Chooser
fo: GTK Litveljari

en: Red:
fo: Reytt:

en: Saturation:
fo: Mettan:

en: You are about to create a new JOSM ticket.
fo: Tú ert í lagi við at stovna eitt nýtt JOSM ticket.

en: Please make sure to always use directly in JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Help/Report bug</a> or the button in <a href="wiki/Help/Action/About">About Dialog</a> (Shift-F1) to come here:
fo: Vinarliga tryggja at altíð brúka beinleiðis í JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Hjálp/Melda feil</a> ella knappin í <a href="wiki/Help/Action/About">Um Dialog</a> (Shift-F1) fyri at komma higar:

en: Using this prefills the bug report with useful information for us (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Status Report</a>). <b>Please do not create defect tickets without status report!
fo: Við at brúka hetta verður feilmeldingin fyriútfyld við nytsamligum upplýsingum fyri okkum (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Støðufráboðan</a>). <b>Vinarliga ikki stovna feil tickets uttan støðufráboðan!

en: In any case, don’t be shy :) Please let us contact you if needed (either by <a href="register">creating an account</a> or entering your e-mail address below which is normally not visible, but can be extracted in specific situations), and you will be notified about ticket progress.
fo: Okkurtíð – tøl ikki blygð! Vinarliga lat okkum vita, um tú hevur brugd (antin við at <a href="register">stovna eitt konto</a> ella við at skriva tín t-post-adressa niðanfyri – hon er vanliga ikki síðilig, men kann í vísum førum verða útdrávin), so vit kunna boðføra tær um framgongdina á málinum.

en: Surface
fo: Yvirfláta

en: paved
fo: asfalterað

en: unpaved
fo: óasfalterað

en: asphalt
fo: asfalt

en: concrete
fo: betong

en: concrete:plates
fo: betong:plátur

en: concrete:lanes
fo: betong:rennibrekka

en: paving_stones
fo: gøtusteinar

en: sett
fo: brottsteinsgøta

en: cobblestone
fo: brottsteinsgøta

en: unhewn_cobblestone
fo: ótilvirkir brottsteinar

en: grass_paver
fo: grassteinsgøta

en: compacted
fo: trambað

en: fine_gravel
fo: fíngrýti

en: gravel
fo: grýti

en: pebblestone
fo: smásteinar

en: ground
fo: jarðarvegur

en: mud
fo: drevja

en: rock
fo: klettur

en: sand
fo: sandur

en: grass
fo: gras

en: wood
fo: viður

en: metal
fo: metall

en: stone
fo: steinur

en: woodchips
fo: flísur

en: Smoothness
fo: Glatleiki

en: excellent
fo: útfløkt

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
fo: Tunnar hjól: rúlluskøð, skateboard

en: good
fo: góður

en: Thin Wheels: racing bike
fo: Tunn hjól: kapprensurhjól

en: intermediate
fo: miðal

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
fo: Hjól: býhjól, rullustólur, scooter

en: bad
fo: ringur

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
fo: Sterk hjól: fjallahjól, bilur, rickshaw

en: very_bad
fo: serliga ringur

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
fo: Høg frágreiðsla: lættari fjallabilur

en: horrible
fo: óføra ringur

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
fo: Fjallavegur: tungur fjallabilur

en: very_horrible
fo: serliga óføra ringur

en: Specialized off-road: tractor, ATV
fo: Serstakur fjallavegur: traktorur, ATV

en: impassable
fo: ófarin

en: No wheeled vehicle
fo: Ongin hjólføri

en: artificial_turf
fo: gervigras

en: clay
fo: leirur

en: acrylic
fo: akryl

en: dirt
fo: skitin

en: Lanes
fo: Akfar

en: Lanes in way direction
fo: Akfar í ferðarættini

en: Lanes opposed to way direction
fo: Akfar móti ferðarættini

en: Max. speed (km/h)
fo: Hámarksferð (km/t)

en: Max. speed in way direction
fo: Hámarksferð í ferðarættini

en: Max. speed opposed to way direction
fo: Hámarksferð móti ferðarættini

en: Bridge
fo: Brúgv

en: Tunnel
fo: Tunna

en: Embankment
fo: Bakki

en: Cutting
fo: Skurður

en: Lane Markings
fo: Akfarsmerking

en: Flood prone
fo: Floðháttur

en: Incline
fo: Hallingur

en: Lit
fo: Lýst

en: yes
fo: ja

en: no
fo: nei

en: automatic
fo: automatiskur

en: limited
fo: avmarkað

en: disused
fo: óbrúkt

en: Oneway
fo: Einvegis

en: Width (meters)
fo: Breidd (metrar)

en: Bus bay
fo: Bussnøk

[ctx: sidewalk]
en: both
fo: báðir

[ctx: sidewalk]
en: left
fo: vinstra

[ctx: sidewalk]
en: right
fo: høgra

en: Sidewalk
fo: Gøtugøta

[ctx: sidewalk]
en: no
fo: nei

[ctx: sidewalk]
en: separate
fo: særskildur

en: Max. weight (tonnes)
fo: Hámarksvigt (tons)

en: Max. axleload (tonnes)
fo: Hámarks akselast (tons)

en: Max. height (meters)
fo: Hámarkshædd (metrar)

en: Max. width (meters)
fo: Hámarksbreidd (metrar)

en: Max. length (meters)
fo: Hámarkslongd (metrar)

en: Placement
fo: Pláss

en: left_of:1
fo: til vinstru:1

en: left_of:2
fo: til vinstru:2

en: left_of:3
fo: til vinstru:3

en: left_of:4
fo: til vinstru:4

en: left_of:5
fo: til vinstru:5

en: middle_of:1
fo: í miðjum:1

en: middle_of:2
fo: í miðjum:2

en: middle_of:3
fo: í miðjum:3

en: middle_of:4
fo: í miðjum:4

en: middle_of:5
fo: í miðjum:5

en: right_of:1
fo: til høgru:1

en: right_of:2
fo: til høgru:2

en: right_of:3
fo: til høgru:3

en: right_of:4
fo: til høgru:4

en: right_of:5
fo: til høgru:5

en: transition
fo: umstoyting

en: Placement in way direction
fo: Pláss í ferðarættini

en: Placement opposed to way direction
fo: Pláss móti ferðarættini

en: Shoulder
fo: Vegbrekka

en: both
fo: báðir

en: Service type
fo: Tenastøða

en: yard
fo: skiftispor

en: siding
fo: aðalspor

en: spur
fo: grein

en: crossover
fo: krossari

en: Electrified
fo: Rakført

[ctx: electrified]
en: contact_line
fo: snertilina

[ctx: electrified]
en: no
fo: nei

[ctx: electrified]
en: yes
fo: ja

[ctx: electrified]
en: rail
fo: jarnbreyt

en: Voltage in Volts (V)
fo: Spenna í Volt (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
fo: Tøl í Hertz (Hz)

en: 16.67
fo: 16,67

en: 16.7
fo: 16,7

en: Gauge (mm)
fo: Sporvídd (mm)

en: Non-motorized traffic:
fo: Ikki-motoriserað ferðsla:

en: Horse
fo: Hestur

en: Motor vehicle traffic:
fo: Motorferðsla:

en: Motor vehicles
fo: Motorfør

en: destination
fo: endingarstaður

en: delivery
fo: útlevering

en: permissive
fo: leyviligur

en: permit
fo: loyvi

en: private
fo: privat

en: agricultural
fo: landbúnaðar

en: forestry
fo: skógrøkt

en: Motorcar
fo: Bilur

en: Motorcycle
fo: Motorhjól

en: Moped
fo: Móped

en: Mofa
fo: Lætt motorhjól

en: Cross by bicycle
fo: Koyra um á súkklu

en: Cross on horseback
fo: Koyra um á hesti

en: Height (meters)
fo: Hædd (metrar)

en: Animated
fo: Rørsluligur

en: winding_posters
fo: rullandi plakatar

en: screen
fo: skermur

en: trivision_blades
fo: trivision blöð

en: revolving
fo: snúgvandi

en: digital_messages
fo: stafrænt boð

en: digital_prices
fo: stafrænt prísir

en: Luminous
fo: Ljómandi

en: Minimum age
fo: Lægsta aldur

en: Maximum age
fo: Hægsta aldur

en: Reference
fo: Viðvíkjari

en: Operator
fo: Umboðsmaður

en: Service Times
fo: Tænastutíðir

en: Opening Hours
fo: Opnastíðir

en: Wheelchairs
fo: Rullustólir

en: designated
fo: útnevndur

en: Brand
fo: Vørumerki

en: Toilets
fo: WC

en: Gender neutral
fo: Kynsnevtra

en: Wheelchair accessible
fo: Rullustól atkomuligt

[ctx: toilets]
en: yes
fo: ja

[ctx: toilets]
en: no
fo: nei

[ctx: toilets]
en: limited
fo: avmarkað

en: Access
fo: Atgonga

en: customers
fo: viðskiftar

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
fo: Litur (HTML navn ella hexadecimal koda)

[ctx: color]
en: black
fo: svartur

[ctx: color]
en: blue
fo: bláur

[ctx: color]
en: brown
fo: brúnur

[ctx: color]
en: gray
fo: gráur

[ctx: color]
en: green
fo: grønur

[ctx: color]
en: orange
fo: appilsingulur

[ctx: color]
en: purple
fo: ljósabláur

[ctx: color]
en: red
fo: reyður

[ctx: color]
en: silver
fo: silvur

[ctx: color]
en: white
fo: hvítur

[ctx: color]
en: yellow
fo: gulur

en: Cuisine
fo: Maturlistur

en: african
fo: afrikanskur

en: american
fo: amerikanskur

en: arab
fo: arabiskur

en: argentinian
fo: argentinskur

en: asian
fo: asiatiskur

en: balkan
fo: balkanskur

en: barbecue
fo: grillaður

en: bavarian
fo: bayerskur

en: beef_bowl
fo: næturbolli

en: brazilian
fo: brasilskur

en: burger
fo: borgari

en: cake
fo: kaka

en: caribbean
fo: karibiskur

en: chicken
fo: kjúklingur

en: chinese
fo: kinesiskur

en: coffee_shop
fo: kaffihús

en: crepe
fo: krepp

en: curry
fo: kari

en: danish
fo: danskur

en: ethiopian
fo: etiopiskur

en: filipino
fo: filippinskur

en: fish
fo: fiskur

en: fish_and_chips
fo: fiskur og franskar

en: french
fo: franskur

en: frozen_yogurt
fo: frostið jogurt

en: german
fo: týskur

en: georgian
fo: georgiskur

en: greek
fo: grikskur

en: hot_dog
fo: pylsa

en: ice_cream
fo: ís

en: indian
fo: indiskur

en: indonesian
fo: indonesiskur

en: international
fo: altjóða

en: italian
fo: italskur

en: japanese
fo: japanskur

en: korean
fo: koreanskur

en: lebanese
fo: libanonskur

en: malaysian
fo: malaysiskur

en: mediterranean
fo: miðjarðarhavs

en: mexican
fo: meksikanskur

en: moroccan
fo: marokkonskur

en: noodle
fo: núðla

en: pancake
fo: pannukaka

en: persian
fo: persiskur

en: peruvian
fo: peruvianskur

en: pizza
fo: pitsa

en: polish
fo: pólskur

en: portuguese
fo: portugiskur

en: russian
fo: russiskur

en: sandwich
fo: samloka

en: sausage
fo: pylsa

en: seafood
fo: sjómatar

en: spanish
fo: spanskur

en: steak_house
fo: steikarhús

en: thai
fo: tailendskur

en: turkish
fo: turkiskur

en: vietnamese
fo: vietnamsiskur

en: wings
fo: vongir

en: Internet access
fo: Internet atgonga

en: wired
fo: vevjað

en: Internet access fee
fo: Internet atgongu gjald

en: Smoking
fo: Reyking

en: dedicated
fo: serstakt

en: separated
fo: sundurlagt

en: isolated
fo: einangrað

en: outside
fo: úti

en: pitch
fo: hædd

en: sports_centre
fo: ítróttarhøll

en: stadium
fo: stadion

en: Sport
fo: Ítróttur

[ctx: sport]
en: 10pin
fo: 10 køllur

[ctx: sport]
en: 9pin
fo: 9 køllur

[ctx: sport]
en: american_football
fo: amerikanskur fótbóltur

[ctx: sport]
en: archery
fo: bogaskjót

[ctx: sport]
en: athletics
fo: friðrørsla

[ctx: sport]
en: australian_football
fo: avstralskur fótbóltur

[ctx: sport]
en: baseball
fo: hornabóltur

[ctx: sport]
en: basketball
fo: kurvabóltur

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
fo: strandvolleyball

[ctx: sport]
en: billiards
fo: biljart

[ctx: sport]
en: boules
fo: kúluleikur

[ctx: sport]
en: bowls
fo: kúlur

[ctx: sport]
en: canadian_football
fo: kanadiskur fótbóltur

[ctx: sport]
en: canoe
fo: kano

[ctx: sport]
en: chess
fo: talv

[ctx: sport]
en: climbing
fo: klifring

[ctx: sport]
en: cricket
fo: krikket

[ctx: sport]
en: croquet
fo: krokett

[ctx: sport]
en: cycling
fo: súkklukoyring

[ctx: sport]
en: dog_racing
fo: hundakapprenning

[ctx: sport]
en: equestrian
fo: hestamannaskap

[ctx: sport]
en: field_hockey
fo: hockey

[ctx: sport]
en: gaelic_games
fo: írskt bóltur

[ctx: sport]
en: gymnastics
fo: gymnastikk

[ctx: sport]
en: handball
fo: handbóltur

[ctx: sport]
en: horse_racing
fo: hestakapprenning

[ctx: sport]
en: ice_hockey
fo: íshockey

[ctx: sport]
en: ice_skating
fo: skoyting

[ctx: sport]
en: karting
fo: kartkoyring

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
fo: flogmodell

[ctx: sport]
en: multi
fo: fleiri

[ctx: sport]
en: racquet
fo: rakett

[ctx: sport]
en: rc_car
fo: fjernstýrt bílur

[ctx: sport]
en: roller_skating
fo: rulluskoyting

[ctx: sport]
en: rowing
fo: róður

[ctx: sport]
en: rugby_league
fo: rugby league

[ctx: sport]
en: rugby_union
fo: rugby union

[ctx: sport]
en: running
fo: renning

[ctx: sport]
en: safety_training
fo: trygdartrening

[ctx: sport]
en: scuba_diving
fo: djúpdúkking

[ctx: sport]
en: shooting
fo: skjót

[ctx: sport]
en: skateboard
fo: skeytabretta

[ctx: sport]
en: soccer
fo: fótbóltur

[ctx: sport]
en: surfing
fo: brandsurfing

[ctx: sport]
en: swimming
fo: svimjing

[ctx: sport]
en: table_tennis
fo: borðtennis

en: General Access
fo: Almenn atgongd

en: All vehicles
fo: Allir faratøkir

en: Ski
fo: Skíði

en: official
fo: opinberur

en: Snowmobile
fo: Snjósleði

en: Dog
fo: Hundur

en: leashed
fo: í bandi

en: unleashed
fo: utan banda

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
fo: Merkingar, sum eru undirstøða og ikki mugu stillast, eru `motor_vehicle=no` og `emergency=destination`.

en: Fee
fo: Gjald

en: Type of parking
fo: Slag av bilparkering

[ctx: parking]
en: carports
fo: bilskúrar

[ctx: parking]
en: garage_boxes
fo: bilgeymar

[ctx: parking]
en: lane
fo: koyribretti

[ctx: parking]
en: layby
fo: viðhaldspláss

[ctx: parking]
en: multi-storey
fo: fjørðingshús

[ctx: parking]
en: rooftop
fo: takparkering

[ctx: parking]
en: sheds
fo: skúrar

[ctx: parking]
en: street_side
fo: gøtuparkering

[ctx: parking]
en: surface
fo: fløtuparkering

[ctx: parking]
en: underground
fo: undirjarðarparkering

en: Reference number
fo: Viðmerkinummar

en: Time Limit
fo: Tíðarmark

en: Supervised
fo: Vakt

en: Mo-Fr 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00
fo: Mán-Frí 09:00-18:00,Ley 08:00-14:00

en: May-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30
fo: Mai-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30

en: Population
fo: Fólkatal

en: Postal Code
fo: Postnummar

en: Website
fo: Heimasíða

en: Distance (kilometers)
fo: Vídd (kilometrar)

en: Ascent (m)
fo: Uppgongd (m)

en: Descent (m)
fo: Niðurgongd (m)

en: Roundtrip
fo: Runtur

en: Symbol description
fo: Symbollýsing

en: Genus
fo: Slekt

en: Species
fo: Slag

en: Taxon
fo: Bólkur

en: Leaf type
fo: Løvslag

en: broadleaved
fo: breiðløv

en: needleleaved
fo: nálaløv

en: mixed
fo: blandað

en: leafless
fo: løvlaust

en: palm
fo: pálmi

en: Leaf cycle
fo: Løvferð

en: deciduous
fo: fella løv

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
fo: Plantur sum eru løvlaust í eini tíð á árinum.

en: evergreen
fo: sígrønt

en: Plants that are never entirely without green foliage.
fo: Plantur sum aldri eru heilt uttan grønt løv.

en: semi_deciduous
fo: hálvfella løv

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
fo: Plantur sum missa løv í ein stuttan tíð, tá gamal løv falla av og nýtt løv byrjar at vaksa.

en: semi_evergreen
fo: hálvsígrønt

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
fo: Plantur sum missa næstan alt, men ikki allt, av løvi sínum í ein part av árinum.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
fo: Bústaður við bæði sígrønum og løvfellandi plantum.

en: buddhist
fo: buddhistiskur

en: christian
fo: kristin

en: confucian
fo: konfusianskur

en: jewish
fo: jødisk

en: muslim
fo: muslimskur

en: spiritualist
fo: ándarfrøðingur

en: taoist
fo: taoistiskur

en: unitarian_universalist
fo: unitari-universalistiskur

en: zoroastrian
fo: zoroastriskur

en: Denomination
fo: Kirkjubólkur

en: anglican
fo: anglikanskur

en: baptist
fo: baptistiskur

en: catholic
fo: katólskur

en: church_of_scotland
fo: skotsk kirkja

en: conservative
fo: konservativur

en: evangelical
fo: evangeliskur

en: greek_catholic
fo: griksk-katólskur

en: greek_orthodox
fo: griksk-ortodoksur

en: iglesia_ni_cristo
fo: iglesia ni cristo

en: jehovahs_witness
fo: jehova vitni

en: lutheran
fo: lútherskur

en: methodist
fo: methodistiskur

en: mormon
fo: mormonskur

en: new_apostolic
fo: nýtt apostolskur

en: nondenominational
fo: ikki-bólkabundin

en: old_catholic
fo: gamalkatólskur

en: orthodox
fo: ortodoksur

en: pentecostal
fo: pinslavættar

en: presbyterian
fo: presbyterianskur

en: protestant
fo: protestantiskur

en: quaker
fo: kvekarar

en: reform
fo: umreiting

en: reformed
fo: umreittur

en: roman_catholic
fo: rómversk-katólskur

en: romanian_orthodox
fo: rumensk-ortodoksur

en: russian_orthodox
fo: russisk-ortodoksur

en: serbian_orthodox
fo: serbisk-ortodoksur

en: seventh_day_adventist
fo: sjeyndadags-adventistur

en: spiritist
fo: spiritistur

en: tibetan
fo: tibetanskur

en: united
fo: sameindur

en: united_methodist
fo: sameindur methodistur

[ctx: jewish]
en: orthodox
fo: ortodoksur

[ctx: jewish]
en: conservative
fo: konservativur

[ctx: jewish]
en: nondenominational
fo: ikki-bólkabundin

[ctx: jewish]
en: reform
fo: umreiting

en: Primary voltage in Volts (V)
fo: Fyrsta spenningur í Volt (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
fo: Seinna spenningur í Volt (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
fo: Triðja spenningur í Volt (V)

en: Amount of Cables
fo: Tal av kablum

en: Amount of circuits
fo: Tal av kringlum

en: Line attachment
fo: Leiðarfesting

[ctx: power]
en: suspension
fo: uppihanging

[ctx: power]
en: anchor
fo: festipunktur

[ctx: power]
en: pin
fo: pinna

[ctx: power]
en: pulley
fo: trissa

en: Line arrangement
fo: Leiðaruppsetan

[ctx: power]
en: horizontal
fo: horisontal

[ctx: power]
en: semi_horizontal
fo: hálv-horisontal

[ctx: power]
en: vertical
fo: vertikal

[ctx: power]
en: semi_vertical
fo: hálv-vertikal

[ctx: power]
en: triangular
fo: tríhyrningur

[ctx: power]
en: square
fo: fýrakantur

[ctx: power]
en: unarranged
fo: ikki uppsett

en: Line management
fo: Leiðarstjórn

[ctx: Line management]
en: branch
fo: grein

[ctx: Line management]
en: cross
fo: kross

[ctx: Line management]
en: split
fo: splitt

[ctx: Line management]
en: straight
fo: beint

[ctx: Line management]
en: termination
fo: ending

[ctx: Line management]
en: transition
fo: umstøða

[ctx: Line management]
en: transpose
fo: umseting

en: Location
fo: Stað

[ctx: power]
en: outdoor
fo: úti

[ctx: power]
en: indoor
fo: inni

[ctx: power]
en: underground
fo: undir jørð

[ctx: power]
en: platform
fo: plattform

[ctx: power]
en: roof
fo: tak

[ctx: power]
en: surface
fo: yvirfláta

[ctx: power]
en: Biofuel
fo: Líveldi

[ctx: power]
en: Oil
fo: Olja

[ctx: power]
en: Gasoline
fo: Bensin

[ctx: power]
en: Gas
fo: Gass

[ctx: power]
en: Biomass
fo: Lívfrøðiligt eldi

[ctx: power]
en: Waste
fo: Avfall

[ctx: power]
en: Coal
fo: Kol

[ctx: power]
en: Nuclear
fo: Kernuorka

[ctx: power]
en: Geothermal
fo: Jarðvarmi

[ctx: power]
en: Hydro
fo: Vatnorka

[ctx: power]
en: Osmotic
fo: Osmotisk

[ctx: power]
en: Tidal
fo: Fjøruorka

[ctx: power]
en: Wave
fo: Bylgjuorka

[ctx: power]
en: Solar
fo: Sólorka

[ctx: power]
en: Wind
fo: Vindorka

en: Start date
fo: Byrjanardagur

en: Plant generator type
fo: Orkuverk slag

en: output
fo: útlát

en: Output forms of energy:
fo: Útláts slag av orku:

en: Electricity
fo: Rakmagn

en: Hot Water
fo: Heitt vatn

en: Hot Air
fo: Heitur luftur

en: Cold Water
fo: Kalt vatn

en: Cold Air
fo: Kaldur luftur

en: Compressed Air
fo: Trýstluftur

en: Steam
fo: Streyvur

en: Vacuum
fo: Tómarúm

en: Output forms of energy (optional):
fo: Útláts slag av orku (valfrítt):

en: Utility
fo: Neyt

en: chemical
fo: evna

en: gas
fo: gass

en: heating
fo: eldning

en: oil
fo: olja

en: power
fo: orka

en: sewerage
fo: skolp

en: street_lighting
fo: gøtulýsing

en: telecom
fo: fjarmiðlar

en: television
fo: sjónvarp

en: waste
fo: avfall

en: water
fo: vatn

en: Material
fo: Evni

en: plastic
fo: plast

en: steel
fo: stál

en: Location transition
fo: Staðarútskot

en: Power rating (kVA/MVA)
fo: Orkumeting (kVA/MVA)

en: Phases
fo: Fasir

en: Number of devices
fo: Tal av tølum

en: Number of windings
fo: Tal av vindingum

en: Windings configuration
fo: Vindingsuppsetan

[ctx: power_windings]
en: star
fo: stjørna

[ctx: power_windings]
en: open-delta
fo: opid delta

[ctx: power_windings]
en: zigzag
fo: sikksakk

[ctx: power_windings]
en: open
fo: opið

en: Local loop type
fo: Staðbundin sløykja slag

en: copper
fo: kopar

en: fibre
fo: fiber

en: coaxial
fo: samaksaður

en: Bridge name
fo: Brúnavn

en: Toll
fo: Bruggjald

en: Intermittent
fo: Óregluligur

en: Seasonal
fo: Árstíðarbundin

en: In the tidal range
fo: Í fjøruøki

en: culvert
fo: rennisteinur

en: Water access rules:
fo: Atgongdareglur til vatn:

en: Ship
fo: Skip

en: Boat
fo: Bátur

en: Motorboat
fo: Motorbátur

en: Canoe
fo: Kano

en: Managed
fo: Umsitin

[ctx: Key:managed]
en: no
fo: nei

[ctx: Key:managed]
en: yes
fo: ja

[ctx: Key:managed]
en: grazing
fo: beiting

[ctx: Key:managed]
en: undergrowth
fo: undirvokstur

[ctx: Key:managed]
en: mowing
fo: slátting

[ctx: Key:managed]
en: scientific
fo: vísindalig

en: Substance
fo: Evni

en: hot_water
fo: heit vatn

en: steam
fo: streyvur

en: sewage
fo: skolp

en: Only in case of manual actuator or manual mechanical drive:
fo: Einans í manuellari virkni ella mekaniskari drátt:

en: Handle
fo: Handtak

[ctx: handle]
en: wheel
fo: hjól

[ctx: handle]
en: cross
fo: kross

[ctx: handle]
en: lever
fo: vendi

[ctx: handle]
en: crank
fo: sveiv

[ctx: handle]
en: button
fo: knøttur

[ctx: handle]
en: no
fo: ikki

en: Direction to close
fo: Stilling at lata

en: clockwise
fo: med døgursæti

en: anti_clockwise
fo: móti døgursæti

en: Pump mechanism
fo: Pumpuverk

en: gear
fo: tannhjól

en: screw
fo: skrúva

en: progressive_cavity
fo: framfarandi hol

en: diaphragm
fo: membran

en: peristaltic
fo: peristaltisk

en: rope
fo: reip

en: rotary_vane
fo: roterandi finnur

en: piston
fo: stampur

en: centrifugal
fo: sentrifugal

en: axial_flow
fo: aksialur straumur

en: eductor_jet
fo: sugstraumur

en: siphon
fo: sifon

en: airlift
fo: luftlyftari

en: Mechanical coupling
fo: Mekanisk kopling

en: direct
fo: bein

en: reducer
fo: minkari

en: gearbox
fo: girkassi

en: nodding_donkey
fo: nikkandi asni

en: belt
fo: belti

en: Mechanical driver
fo: Mekaniskur dráttur

en: manual
fo: handvirkur

en: electric_motor
fo: elmotor

en: combustion_engine
fo: bræðslumotor

en: reciprocating_solenoid
fo: gongandi solenoid

en: cylinder
fo: sylinder

en: turbine
fo: turbina

en: Support
fo: Støða

[ctx: mounting/support]
en: pole
fo: stong

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
fo: veggfestur

[ctx: mounting/support]
en: billboard
fo: auglýsingaskilt

[ctx: mounting/support]
en: ground
fo: jørð

en: Car brand
fo: Bílaviðmerki

en: Motorcycle brand
fo: Motorhjól viðmerki

en: route segment
fo: leiðarpartur

en: alternative segment
fo: alternativur partur

en: approach segment
fo: atkomu partur

en: excursion segment
fo: útflutningspartur

en: connection segment
fo: sambandspartur

en: infrastructure
fo: innviðir

en: natural
fo: nátúrligur

en: guidepost
fo: vegvísari

en: forward segment
fo: frampartur

en: backward segment
fo: afturpartur

en: start endpoint
fo: byrjanarpunktur

en: stop endpoint
fo: endapunktur

en: start and stop endpoint
fo: byrjanar- og endapunktur

en: From (initial stop)
fo: Frá (fyrsti stoppistøð)

en: To (terminal stop)
fo: Til (seinasta stoppistøð)

en: Via (intermediate stops)
fo: Víð (millumstøðir)

en: Network
fo: Net

en: Reservation
fo: Bókan

en: required
fo: kravt

en: recommended
fo: ráðlagt

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
fo: Tíð (M, MM, HH:MM, ella HH:MM:SS)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
fo: Millumtíð (M, MM, HH:MM, ella HH:MM:SS)

en: Climbing styles:
fo: Klifringarstílir:

en: Boulders
fo: Blokkir

en: Sport climbing
fo: Ítróttarklifring

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
fo: Toppreip (atkoma á leiðartopp + lata reip niður)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
fo: Hjálandsklifring (ongir fastir festipunktar)

en: Multi-pitch climbing
fo: Fleiri-stig klifring

en: Ice climbing
fo: Ísklifring

en: Mixed climbing
fo: Blandað klifring

en: Deep Water Soloing
fo: Djúpvatnseinsklifring

en: Orientation
fo: Stilling

en: Rock/ice quality
fo: Berg/ís góðska

en: fragile
fo: skjørur

en: medium
fo: miðal

en: solid
fo: sterkur

en: Rock type
fo: Bergslag

en: limestone
fo: kalksteinur

en: sandstone
fo: sandsteinur

en: granite
fo: granitt

en: slate
fo: skíggj

en: Summit/route log/register
fo: Fjallatindur/leiðarlogbók/register

en: Climbing routes indoor
fo: Kláturleiðir innandura

en: Climbing routes outdoor
fo: Kláturleiðir utandura

en: Official web site (e.g. operator)
fo: Almenna heimasíðan (t.d. fyritøka)

en: Unofficial web site
fo: Óalmenna heimasíðan

en: Sa-Su 08:00-20:00
fo: Le-Sun 08:00-20:00

en: Communication type:
fo: Sambands slag:

en: Mobile phone
fo: Fartelefon

en: Television
fo: Sjónvarp

en: Radio
fo: Útvarp

en: Microwave
fo: Mikrobylgjur

en: Markings
fo: Merkingar

[ctx: crossing:markings]
en: no
fo: nei

[ctx: crossing:markings]
en: yes
fo: ja

[ctx: crossing:markings]
en: surface
fo: yvirflati

[ctx: crossing:markings]
en: lines
fo: linjur

[ctx: crossing:markings]
en: lines:paired
fo: linjur:par

[ctx: crossing:markings]
en: dashes
fo: strekar

[ctx: crossing:markings]
en: dots
fo: punktar

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:double
fo: zebra:dubbult

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:paired
fo: zebra:par

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:bicolour
fo: zebra:tvey liti

[ctx: crossing:markings]
en: ladder
fo: stigi

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:skewed
fo: stigi:skákur

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:paired
fo: stigi:par

[ctx: crossing:markings]
en: pictograms
fo: pictogrammar

en: Gender of students
fo: Kyn næminga

[ctx: gender]
en: mixed
fo: blandað

[ctx: gender]
en: male
fo: mannkyn

[ctx: gender]
en: female
fo: kvennkyn

[ctx: gender]
en: separated
fo: sundur

en: Trail marking
fo: Slóðamerking

en: poles
fo: stongir

en: cairns
fo: varðar

en: symbols
fo: symbol

en: Streets
fo: Gøtur

en: Motorway
fo: Motorvegur

[ctx: highway]
en: motorway
fo: motorvegur

en: Street has no reference
fo: Gøta hevur onga tilvísan

en: Street has no name
fo: Gøta hevur onga navn

en: Destination
fo: Endamál

en: Destination reference
fo: Endamáls tilvísan

en: Motorway Link
fo: Motorvegssamband

[ctx: highway]
en: motorway_link
fo: motorvegssamband

en: Junction reference
fo: Knýtistøð tilvísan

en: Trunk
fo: Høvuðsvegur

[ctx: highway]
en: trunk
fo: høvuðsvegur

en: Motorroad
fo: Motorvegur

en: Divided highway
fo: Deildur vegur

en: Trunk Link
fo: Høvuðsvegssamband

[ctx: highway]
en: trunk_link
fo: høvuðsvegssamband

en: Primary
fo: Aðalvegur

[ctx: highway]
en: primary
fo: aðalvegur

en: Narrow
fo: Trongur

en: Overhead trolley wires
fo: Ovir jørð straumvír

en: Frontage road
fo: Framvegur

en: Primary Link
fo: Aðalvegssamband

[ctx: highway]
en: primary_link
fo: aðalvegssamband

en: Secondary
fo: Øðiliga vegur

[ctx: highway]
en: secondary
fo: øðiliga vegur

en: Secondary Link
fo: Øðiliga vegssamband

[ctx: highway]
en: secondary_link
fo: øðiliga vegssamband

en: Tertiary
fo: Triðja vegur

[ctx: highway]
en: tertiary
fo: triðja vegur

en: Tertiary Link
fo: Triðja vegssamband

[ctx: highway]
en: tertiary_link
fo: triðja vegssamband

en: Unclassified
fo: Óflokkaður vegur

[ctx: highway]
en: unclassified
fo: óflokkaður vegur

en: Passing Places
fo: Møtingarpláss

en: Residential
fo: Búsetingarvegur

[ctx: highway]
en: residential
fo: búsetingarvegur

en: Oneway for bicycle
fo: Einvegis fyri súkklu

en: Sidewalk (both)
fo: Gonguvegur (báðir síður)

[ctx: sidewalk]
en: yes
fo: ja

en: Sidewalk (left)
fo: Gonguvegur (vinstra)

en: Sidewalk (right)
fo: Gonguvegur (høgra)

en: Bicycle Road
fo: Súkkluvegur

en: Highway type
fo: Vegslag

[ctx: Highway]
en: residential
fo: búsetingarvegur

[ctx: Highway]
en: service
fo: servicevegur

[ctx: Highway]
en: unclassified
fo: óflokkaður vegur

[ctx: Highway]
en: path
fo: gøta

[ctx: Highway]
en: cycleway
fo: súkkluvegur

en: Vehicle access
fo: Akførætgangur

en: Living Street
fo: Býlisvegur

[ctx: highway]
en: living_street
fo: býlisvegur

en: Pedestrian
fo: Gonguvegur

[ctx: highway]
en: pedestrian
fo: gonguvegur

en: Area
fo: Øki

en: Busway
fo: Busvegur

[ctx: highway]
en: busway
fo: busvegur

en: Embedded rails
fo: Innlimaðar reinar

en: abandoned
fo: oyðilagt

en: construction
fo: í bygging

en: funicular
fo: kabelbana

en: light_rail
fo: ljótrein

en: miniature
fo: smárein

en: narrow_gauge
fo: smalspora

en: rail
fo: rein

en: tram
fo: sporvogn

en: Trolley wire
fo: Tralla vír

en: Service
fo: Servicevegur

[ctx: highway]
en: service
fo: servicevegur

en: Service way type
fo: Servicevegsslag

en: alley
fo: gøta

en: driveway
fo: innkoyring

en: parking_aisle
fo: parkeringargøta

en: drive-through
fo: koyri ígjøgnum

en: emergency_access
fo: neyðargangur

en: slipway
fo: sleipibátastøð

en: Parking Aisle
fo: Parkeringargøta

en: Escape
fo: Neyðarvegur

[ctx: highway]
en: escape
fo: neyðarvegur

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
fo: Neyðarrein við longum niðurbrekkum til lastbilar og aðrar bilar at stoða trygt eftir bremsu bila.

en: Raceway
fo: Kappkoyringarvegur

[ctx: highway]
en: raceway
fo: kappkoyringarvegur

en: Road (Unknown Type)
fo: Vegur (ókent slag)

[ctx: highway]
en: road
fo: vegur

en: Construction
fo: Í bygging

[ctx: highway]
en: construction
fo: í bygging

[ctx: Highway]
en: Motorway
fo: Motorvegur

[ctx: Highway]
en: Motorway Link
fo: Motorvegssamband

[ctx: Highway]
en: Trunk
fo: Høvuðsvegur

[ctx: Highway]
en: Trunk Link
fo: Høvuðsvegssamband

[ctx: Highway]
en: Primary
fo: Aðalvegur

[ctx: Highway]
en: Primary Link
fo: Aðalvegssamband

[ctx: Highway]
en: Secondary
fo: Øðiliga vegur

[ctx: Highway]
en: Secondary Link
fo: Øðiliga vegssamband

[ctx: Highway]
en: Tertiary
fo: Triðja vegur

[ctx: Highway]
en: Tertiary Link
fo: Triðja vegssamband

[ctx: Highway]
en: Unclassified
fo: Óflokkaður vegur

[ctx: Highway]
en: Residential
fo: Búsetingarvegur

[ctx: Highway]
en: Service
fo: Servicevegur

[ctx: Highway]
en: Pedestrian
fo: Gonguvegur

[ctx: Highway]
en: Bus Guideway
fo: Busleið

[ctx: Highway]
en: Bus Rapid Transit
fo: Skjótbussleið

[ctx: Highway]
en: Escape
fo: Neyðarvegur

[ctx: Highway]
en: Raceway
fo: Kappkoyringarvegur

[ctx: Highway]
en: Track
fo: Rein

[ctx: Highway]
en: Path
fo: Gøta

[ctx: Highway]
en: Dedicated Bridleway
fo: Ríðivegur

[ctx: Highway]
en: Dedicated Cycleway
fo: Súkkluvegur

[ctx: Highway]
en: Dedicated Footway
fo: Gonguvegur

[ctx: Highway]
en: Steps
fo: Trappur

en: Junction
fo: Knýtistøð

en: roundabout
fo: rundkoyring

en: jughandle
fo: beygjusløð

en: Road Restrictions
fo: Vegabindingar

en: No exit (cul-de-sac)
fo: Ongin útgangur (blindvegur)

en: Winter road
fo: Vetrarvegur

en: Ice road
fo: Ísvegur

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
fo: Hámarksførð lastbilar (km/t)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
fo: Ráðgevandi hámarksførð (km/t)

en: Min. speed (km/h)
fo: Lágmarksførð (km/t)

en: Overtaking
fo: Umkoyring

[ctx: overtaking]
en: yes
fo: ja

[ctx: overtaking]
en: both
fo: báðir

[ctx: overtaking]
en: forward
fo: fram

[ctx: overtaking]
en: backward
fo: aftur

[ctx: overtaking]
en: no
fo: nei

en: Access Restrictions
fo: Atgongdarbindingar

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
fo: Nøkur vegasløg hava sjálvandi atgongdarbindingar, ið ikki skulu settar aftur.

en: Transport mode restrictions
fo: Bindingar fyri ferðamáta

en: use_sidepath
fo: nýt síðuveg

en: Vehicles per type
fo: Akfør eftir slag

en: Bicycle street
fo: Súkklugøta

en: Carriage
fo: Vogn

en: Light Commercial Vehicles (goods)
fo: Littl vørubilar

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
fo: Tung vørubilar (hgv)

en: B-double road train
fo: B-double vognatog

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
fo: Búnaðar akfør (við bindingum, t.d. hámarksførð 25 km/t)

en: 4WD only
fo: Bert fýrahjóladriv

en: Golf cart
fo: Golfkart

en: Vehicles per use
fo: Akfør eftir nýtslu

en: Emergency vehicles
fo: Neyðar akfør

en: Disabled
fo: Funkisbundið

en: High-occupancy vehicles (hov)
fo: Fjølmentar bilar (hov)

en: Public Service Vehicles (psv)
fo: Almenna tænastubilar (psv)

en: Public Transportation Bus
fo: Almenningsbussur

en: Tourist buses
fo: Ferðamannabussar

en: Hazmat
fo: Hættiligt efni

en: Roundabout
fo: Rundkoyring

[ctx: Highway]
en: motorway
fo: motorvegur

[ctx: Highway]
en: motorway_link
fo: motorvegssamband

[ctx: Highway]
en: trunk
fo: høvuðsvegur

[ctx: Highway]
en: trunk_link
fo: høvuðsvegssamband

[ctx: Highway]
en: primary
fo: aðalvegur

[ctx: Highway]
en: primary_link
fo: aðalvegssamband

[ctx: Highway]
en: secondary
fo: øðiliga vegur

[ctx: Highway]
en: tertiary
fo: triðja vegur

[ctx: Highway]
en: living_street
fo: býlisvegur

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
fo: busleið

[ctx: Highway]
en: construction
fo: í bygging

en: Similar but different tags:
fo: Lík men ólík merki:

en: Circular junction
fo: Rund knytningsvegur

en: Ford
fo: Vad

en: stepping_stones
fo: stigsteinar

en: Traffic Hazard
fo: Umferðarvandamál

en: Hazard
fo: Vandi

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
fo: dýragongd

[ctx: hazard]
en: bump
fo: hæddarbrestur

[ctx: hazard]
en: children
fo: børn

[ctx: hazard]
en: curve
fo: beyging

[ctx: hazard]
en: curves
fo: beygingar

[ctx: hazard]
en: cyclists
fo: súkklufólk

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
fo: hættulig knytningsvegur

[ctx: hazard]
en: dip
fo: dali

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
fo: fallandi steinur

[ctx: hazard]
en: frost_heave
fo: frostheving

[ctx: hazard]
en: horse_riders
fo: hestaríðarfólk

[ctx: hazard]
en: ice
fo: ísur

[ctx: hazard]
en: landslide
fo: jarðskred

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
fo: loys mjøl

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
fo: lágflog

[ctx: hazard]
en: pedestrians
fo: gongufólk

[ctx: hazard]
en: queues_likely
fo: møgulig biðreður

[ctx: hazard]
en: school_zone
fo: skúlagøta

[ctx: hazard]
en: side_winds
fo: síðavindar

[ctx: hazard]
en: slippery
fo: glatt

[ctx: hazard]
en: turn
fo: sving

[ctx: hazard]
en: turns
fo: svingar

en: Ways
fo: Gøtur

en: Track
fo: Rein

en: Tracktype
fo: Reinslag

en: grade1
fo: flokkur 1

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
fo: Sterk: Vanliga asfalterað ella tætt yvirflati

en: grade2
fo: flokkur 2

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
fo: Sterk men óasfalterað: Vanliga óasfalterað rein við grótum yvirflata

en: grade3
fo: flokkur 3

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
fo: Meira part sterk: Javn blanding av hørdu og mjúkum evnum. Næstan altíð óasfalterað rein

en: grade4
fo: flokkur 4

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
fo: Meira part mjúk: Næstan altíð óasfalterað rein við jarðar-/sand-/grasklæddu yvirflata, men við nøkrum hørdu ella kompaktum evnum blandað inn

en: grade5
fo: flokkur 5

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
fo: Mjúk: Næstan altíð ógóðkend rein uttan hørð evni, eins og umliggjandi jørð

[ctx: highway]
en: track
fo: rein

en: MTB Scale
fo: MTB skali

en: Path
fo: Gøta

[ctx: highway]
en: path
fo: gøta

en: SAC Scale
fo: SAC skali

en: T1 - hiking trail
fo: T1 - gongugøta

en: T2 - mountain hiking trail
fo: T2 - fjallgongugøta

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
fo: T3 - torfør, útsett gongugøta

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
fo: T4 - torfør, útsett, bratt fjallgøta

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
fo: T5 - torfør fjallgøta við klatring

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
fo: T6 - hættulig fjallgøta við klatring

en: Visibility
fo: Sýnileiki

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
fo: útmørkt

[ctx: trail_visibility]
en: good
fo: gott

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
fo: miðal

[ctx: trail_visibility]
en: bad
fo: ringt

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
fo: fælt

[ctx: trail_visibility]
en: no
fo: ongin

en: Segregated
fo: Aðskild

en: Informal
fo: Óformell

en: Dedicated Bridleway
fo: Ríðivegur

[ctx: highway]
en: bridleway
fo: ríðivegur

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
fo: Eftir landi, eru fleiri atgongdarmerki undirstilla og ikki tørva at verða sett.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
fo: Altjóða, eru `horse=designated` og `motor_vehicle=no` undirstilla.

en: Cycle Lane/Track
fo: Súkklurein/Bretta

en: Cycleway
fo: Súkkluvegur

[ctx: cycleway]
en: lane
fo: bretta

[ctx: cycleway]
en: track
fo: rein

[ctx: cycleway]
en: share_busway
fo: deila busbrettu

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
fo: deild bretta

[ctx: cycleway]
en: separate
fo: sær

en: Cycleway left
fo: Súkkluvegur vinstra

en: Cycleway right
fo: Súkkluvegur høgra

en: Oneway (bicycle)
fo: Einvegis (súkklu)

en: Cycleway Lane Attributes
fo: Súkklubrettu eginleikar

en: Lane type (both)
fo: Brettuslag (báðir)

[ctx: cycleway]
en: advisory
fo: ráðgevandi

[ctx: cycleway]
en: exclusive
fo: eingin

en: Has buffer between automobiles and cycleway (both)
fo: Hevur buffer ímillum bilar og súkkluveg (báðir)

en: Lane type (left)
fo: Brettuslag (vinstra)

en: Has buffer between automobiles and cycleway (left)
fo: Hevur buffer ímillum bilar og súkkluveg (vinstra)

en: Lane type (right)
fo: Brettuslag (høgra)

en: Has buffer between automobiles and cycleway (right)
fo: Hevur buffer ímillum bilar og súkkluveg (høgra)

en: Edit Highway Attributes:
fo: Broyt veg eginleikar:

en: Highway
fo: Vegur

[ctx: Highway]
en: secondary_link
fo: øðiliga vegssamband

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
fo: triðja vegssamband

en: Dedicated Cycleway
fo: Súkkluvegur

[ctx: highway]
en: cycleway
fo: súkkluvegur

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
fo: Altjóða, er `bicycle=designated` undirstilla.

en: Pedestrians
fo: Gongufólk

en: Segregated Foot- and Cycleway
fo: Aðskild gongu- og súkkluvegur

en: Combined Foot- and Cycleway
fo: Samansett gongu- og súkkluvegur

en: Dedicated Footway
fo: Gonguvegur

[ctx: highway]
en: footway
fo: gonguvegur

[ctx: footway]
en: access_aisle
fo: atgongdsgøta

en: Marked footpath in a parking lot
fo: Merkt gongugøta í einum parkeringarøki

[ctx: footway]
en: crossing
fo: gongd

en: A pedestrian crossing
fo: Ein gangvegskross

[ctx: footway]
en: sidewalk
fo: trotuari

en: A footway alongside a street
fo: Ein gangveg við síðu á gøtu

[ctx: footway]
en: link
fo: samband

en: Footway sections that do not exist but are necessary for routing
fo: Gangvegspartar, sum ikki finnast í veruleikanum, men eru neyðugir fyri leiðgeving

[ctx: footway]
en: traffic_island
fo: ferðslueyði

en: Footway sections inside a crossing island
fo: Gangvegspartar inni í einum krosseydi

[ctx: footway]
en: alley
fo: smálægda

en: Access for back entrances and/or emergency access
fo: Atgongd til afturdugir og/ella neyðatgongd

en: Globally, `foot=designated` is implied.
fo: Altíð er `foot=designated` undirstillað.

en: Steps
fo: Trappur

[ctx: highway]
en: steps
fo: trappur

en: Storeys
fo: Hæddir

en: Amount of Steps
fo: Tal av trappustigum

en: Ramp
fo: Bretta

en: Stroller ramp
fo: Barnavognabretta

en: Bicycle ramp
fo: Súkklubretta

en: Wheelchair ramp
fo: Rullistólbretta

en: Luggage ramp
fo: Farangursbretta

en: Handrail
fo: Handrið

en: Left handrail
fo: Vinstra handrið

en: Center handrail
fo: Miðhandrið

en: Right handrail
fo: Høgra handrið

en: Escalator
fo: Rullitrappa

en: forward
fo: fram

en: backward
fo: aftur

en: reversible
fo: umvendiligt

en: Waypoints
fo: Vegpunkter

en: Motorway Junction
fo: Motorvegsknýti

[ctx: highway]
en: motorway_junction
fo: motorvegsknýti

en: Junction has no name
fo: Knýtið hevur onki navn

en: Number
fo: Nummar

en: Junction has no reference
fo: Knýtið hevur onkan tilvísan

en: Services
fo: Servicestøð

[ctx: highway]
en: services
fo: servicestøð

en: Rest Area
fo: Hvilestøð

[ctx: highway]
en: rest_area
fo: hvilestøð

en: Drinking Water
fo: Drekkavatn

en: Traffic Signal
fo: Ferðsluljós

[ctx: highway]
en: traffic_signals
fo: ferðsluljós

en: Direction
fo: Átt

en: Optional crossing attributes:
fo: Valfrí krossir eginleikar:

en: Pedestrian crossing type
fo: Slag av gangvegskrossi

en: uncontrolled
fo: óstjórnað

en: traffic_signals
fo: ferðsluljós

en: unmarked
fo: ómerkt

en: Crossing type name
fo: Krossslags navn

en: pelican
fo: pelikan

en: toucan
fo: tukan

en: puffin
fo: lundi

en: Kerb
fo: Kantsteinur

[ctx: kerb]
en: lowered
fo: lækkað

[ctx: kerb]
en: no
fo: nei

[ctx: kerb]
en: raised
fo: hækkað

[ctx: kerb]
en: rolled
fo: rullað

[ctx: kerb]
en: yes
fo: ja

en: Crossing attendant
fo: Krossvaktari

en: With island
fo: Við eyði

en: In case of crossing traffic signals:
fo: Um tað eru ferðsluljós á krossinum:

en: Button operated
fo: Knappur virkin

en: Sound signals
fo: Ljóðmerki

en: Optional values for specific countries
fo: Valfrí virði fyri serstakar lond

en: Stop
fo: Støð

[ctx: highway]
en: stop
fo: støð

en: Give Way
fo: Fyrigeva

[ctx: highway]
en: give_way
fo: fyrigeva

en: Advanced stop line
fo: Fyribils støðlinja

en: Mini-Roundabout
fo: Smá rundkjøring

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
fo: smá_rundkjøring

en: Pedestrian Crossing
fo: Gangvegskrossur

[ctx: highway]
en: crossing
fo: krossur

en: informal
fo: óformiligt

en: Tactile Paving
fo: Álitslegur steinleggjari

en: incorrect
fo: rangt

en: In case of traffic signals:
fo: Um tað eru ferðsluljós:

en: With signals
fo: Við ljósum

en: Traffic Calming
fo: Ferðslulindring

en: Bump
fo: Bumpur

en: Hump
fo: Humpur

en: Table
fo: Borð

en: Cushion
fo: Koddi

en: Dip
fo: Dippur

[ctx: traffic_calming]
en: Island
fo: Eyði

en: Mini bumps
fo: Smábumpur

en: Passing Place
fo: Møtustaður

[ctx: highway]
en: passing_place
fo: møtustaður

en: Emergency Bay
fo: Neyðsvik

[ctx: highway]
en: emergency_bay
fo: neyðsvik

en: Node attributes
fo: Punkt eginleikar

en: Way attributes
fo: Veg eginleikar

en: Turning Circle
fo: Vendikringur

[ctx: highway]
en: turning_circle
fo: vendikringur

en: Type of Turning Circle
fo: Slag av vendikringi

en: circle
fo: kringla

en: knuckle
fo: knúki

en: hammer
fo: hamar

en: square
fo: fýrkantur

en: Turning Loop
fo: Vendislinga

[ctx: highway]
en: turning_loop
fo: vendislinga

en: City Limit Sign
fo: Býarmarkaskelti

en: Second Name
fo: Annað navn

en: Color of background (HTML name or hexadecimal code)
fo: Litur á bakgrund (HTML navn ella hexadecimal kodi)

en: Speed Limit Sign
fo: Førustøðuskelti

en: Speed Camera
fo: Førukamera

[ctx: highway]
en: speed_camera
fo: førukamera

en: Toll gantry
fo: Tollportur

[ctx: highway]
en: toll_gantry
fo: tollportur

en: Traffic Mirror
fo: Ferðsluspegil

[ctx: highway]
en: traffic_mirror
fo: ferðsluspegil

en: Highway milestone
fo: Vegmerki

[ctx: highway]
en: milestone
fo: vegmerki

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
fo: Navngivið knýti

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
fo: Brúkt í summum londum fyri ein navngivna vegakross, har navnið gjørt fyri staðbundna orientering.

en: Trailhead
fo: Byrjan á stígi

[ctx: highway]
en: trailhead
fo: byrjan_á_stígi

en: Waste Basket/Trash Can
fo: Skrellspann/Søppelspann

en: Elevator
fo: Lyfta

[ctx: highway]
en: elevator
fo: lyfta

en: Capacity (persons)
fo: Rúmd (fólk)

en: Manufacturer
fo: Framleiðari

en: Indoor
fo: Innandøris

en: Freight elevator
fo: Frakta lyfta

en: Surveillance Camera
fo: Yvirlitskamera

en: indoor
fo: innandøris

en: outdoor
fo: utandøris

en: Grit Bin
fo: Saltkassi

en: Mountain Pass
fo: Fjallaskarð

en: Elevation (meters)
fo: Hædd (metrar)

en: Barriers
fo: Hindringar

en: Block
fo: Blokk

en: Bollard
fo: Pollari

en: Bollard type
fo: Pollara slag

en: rising
fo: reisandi

en: removable
fo: flytandi

en: foldable
fo: broyttandi

en: fixed
fo: fastur

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
fo: Merkingar sum eru undirstillaðar og ikki mugu setast:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
fo: `access=no`, `foot=yes` og `bicycle=yes`

en: Cycle Barrier
fo: Súkluhindring

en: Cattle Grid
fo: Neystagrind

en: Bus Trap
fo: Busfella

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
fo: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` og `bicycle=yes`

en: Spikes
fo: Pinnar

en: Toll Booth
fo: Tollbásur

en: Border Control
fo: Marknaðarkontroll

en: Hedge
fo: Kvistagarður

en: Fence
fo: Girðing

en: barbed_wire
fo: gaddatráð

en: bars
fo: stongir

en: chain_link
fo: keðjulenkja

en: electric
fo: elektriskur

en: glass
fo: glas

en: pole
fo: stong

en: railing
fo: reling

en: split_rail
fo: kloyvd stong

en: wire
fo: tráð

en: Cable barrier
fo: Kabelhindring

en: Guard Rail
fo: Varnarreling

en: Wall
fo: Veggur

en: brick
fo: mursteinur

en: castle_wall
fo: kastala veggur

en: dry_stone
fo: turrsteinur

en: flood_wall
fo: flóðveggur

en: noise_barrier
fo: ljóðhindring

en: seawall
fo: sjóvarveggur

en: adobe
fo: leir

en: masonry
fo: múrverk

en: reinforced_concrete
fo: armerað betong

en: City Wall
fo: Býarveggur

en: Two-sided
fo: Tveggja síða

en: Retaining Wall
fo: Støðuveggur

en: Jersey Barrier
fo: Jersey-hindring

en: Log
fo: Viðarstokkur

[ctx: Barrier]
en: Ditch
fo: Díki

en: Tactile paving
fo: Álitslegur steinleggjari

en: Entrance (Barrier Opening)
fo: Inngangur (hindringsopi)

en: Gate
fo: Hlið

en: Usually locked
fo: Vanliga læst

en: Lift Gate
fo: Lyftihlið

[ctx: lift_gate]
en: single
fo: ein

[ctx: lift_gate]
en: double
fo: tveir

en: Swing Gate
fo: Svinghlið

[ctx: swing_gate]
en: single
fo: ein

[ctx: swing_gate]
en: double
fo: tveir

en: Hampshire Gate
fo: Hampshire-hlið

en: Bump Gate
fo: Bump-hlið

en: Kissing Gate
fo: Kysshlið

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
fo: Merkingin `foot=yes` er undirstillað og mugu ikki setast.

en: Wicket Gate
fo: Smáhlið

en: A pedestrian door or gate near a larger gate
fo: Ein gangdugur ella hlið nærindis einum størrum hliði

en: Height Restrictor
fo: Hæddarlimiter

en: Chain
fo: Keðja

en: Stile
fo: Stigi

en: ladder
fo: stigi

en: squeezer
fo: klemari

en: stepover
fo: stig yvir

en: Turnstile
fo: Snúðurhlið

en: Full-Height Turnstile
fo: Fullhæddar snúðurhlið

en: Sally Port
fo: Varnarhlið

en: Passageways
fo: Gongustígir

en: Tunnel name
fo: Tunilsnavn

en: Building Passage
fo: Bygningsgong

en: Arcade
fo: Arkada

en: Open on left side
fo: Opin á vinstra síðu

en: Open on right side
fo: Opin á høgra síðu

en: Colonnade
fo: Súlugarður

en: Avalanche Protector
fo: Skriðuvarn

[ctx: main group]
en: Water
fo: Vatn

[ctx: sub group]
en: Water
fo: Vatn

en: River
fo: Á

[ctx: waterway]
en: river
fo: á

en: Lock
fo: Slús

en: Stream
fo: Lækur

[ctx: waterway]
en: stream
fo: lækur

en: Tidal channel
fo: Fjørulop

[ctx: waterway]
en: tidal_channel
fo: fjørulop

en: Salt Water
fo: Saltvatn

en: Canal
fo: Kanálur

[ctx: waterway]
en: canal
fo: kanálur

en: flooded
fo: floytt

[ctx: usage]
en: transportation
fo: transport

[ctx: usage]
en: transmission
fo: flutningur

[ctx: usage]
en: irrigation
fo: vøtnan

[ctx: usage]
en: headrace
fo: framlop

[ctx: usage]
en: tailrace
fo: afturlop

[ctx: usage]
en: spillway
fo: flóðlop

en: Drain
fo: Dræn

[ctx: waterway]
en: drain
fo: dræn

en: Ditch
fo: Díki

[ctx: waterway]
en: ditch
fo: díki

en: Spring
fo: Kelda

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
fo: Ein staður, har grunnvatn rennur upp á jørðina av náttúrligum orsøkum.

en: Waterfall
fo: Fossur

[ctx: waterway]
en: waterfall
fo: fossur

en: Weir
fo: Stífla

[ctx: waterway]
en: weir
fo: stífla

en: Dam
fo: Dammur

[ctx: waterway]
en: dam
fo: dammur

en: Levee
fo: Áarbakki

en: Groyne
fo: Hafnarbakki

en: Breakwater
fo: Brótvari

en: Culvert
fo: Rennilop

en: Penstock
fo: Vatnslop

[ctx: waterway]
en: pressurised
fo: pressuriserað

[ctx: pipeline]
en: overground
fo: yvir jørð

[ctx: pipeline]
en: overhead
fo: yvir høvd

[ctx: pipeline]
en: surface
fo: yvirflata

[ctx: pipeline]
en: underground
fo: undir jørð

[ctx: pipeline]
en: underwater
fo: undir vatni

en: Diameter (mm)
fo: Diametur (mm)

en: Pressure (bar)
fo: Press (bar)

en: Flow rate with unit of measure
fo: Rennistraum við mátaeind

en: Basin
fo: Bassin

[ctx: landuse]
en: basin
fo: bassin

en: retention
fo: goymsla

en: infiltration
fo: sígging

en: detention
fo: tøkja

en: evaporation
fo: fordamping

en: settling
fo: botnfølling

en: Reservoir
fo: Vatnstøð

en: Covered Reservoir
fo: Tekin vatnstøð

[ctx: natural]
en: Water
fo: Vatn

en: A body of water, such as a lake, pond or river.
fo: Ein vatnsfløka, sum til dømis ein vatn, tjørn ella á.

en: Water Body
fo: Vatnfløka

en: stream
fo: lækur

en: river
fo: á

en: canal
fo: kanálur

en: drain
fo: dræn

en: ditch
fo: díki

en: pond
fo: tjørn

en: lake
fo: vatn

en: lagoon
fo: laguna

en: oxbow
fo: áarbogi

en: lock
fo: slús

en: basin
fo: bassin

en: reservoir
fo: vatnstøð

en: wastewater
fo: skitvatn

en: Intermittent (does not permanently contain water)
fo: Tvívísi (hevur ikki altíð vatn)

en: Flowline
fo: Rennilop

[ctx: waterway]
en: flowline
fo: rennistraumur

en: Tailings Pond
fo: Avfallsbassin

en: An area in which waterborn tailings are pumped to allow the separation of solids from the water
fo: Ein øki, har vatnborin avfall verður pumpað fyri at skilja fast efni frá vatninum

en: Material associated with the tailings
fo: Evni sambært avfallinum

en: aggregate
fo: grót

en: bauxite
fo: bauxitt

en: coal
fo: kol

en: dimension_stone
fo: bygningssteinur

en: gold
fo: gull

en: ilmenite
fo: ilmenitt

en: iron_ore
fo: jarnmálmur

en: lead
fo: blýggj

en: nickel
fo: nikkul

en: rutile
fo: rutil

en: silver
fo: silvur

en: zinc
fo: sink

en: zircon
fo: zirkon

en: Intermittent (sometimes wet, sometimes dry)
fo: Tvívísi (stundum vát, stundum turrt)

en: Hazardous to human health due to chemical contamination
fo: Hættuligt fyri mannaheilsu vegna evnafrøðiligari forureining

en: Coastline
fo: Strond

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
fo: Linja millum sjógv og land (við vatninum á høgru síðu av veginum).

en: Wetland
fo: Vátlendi

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
fo: Vát øki, annaðhvørt varandi ella árstíðabundið við plantuvøkstri.

en: bog
fo: mýri

en: mangrove
fo: mangrova

en: marsh
fo: marsk

en: reedbed
fo: reyr

en: saltern
fo: saltverk

en: saltmarsh
fo: saltmarsk

en: string_bog
fo: strengjamýri

en: swamp
fo: sumputlendi

en: tidalflat
fo: fjørulendi

en: wet_meadow
fo: vát engi

en: Mud
fo: Dreja

en: Large area covered with mud.
fo: Stórt øki tikið av dreju.

en: Beach
fo: Strond

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
fo: Flatt øki av sandi, grýti ella smásteinum við vatn.

en: swimming
fo: svimjing

en: surfing
fo: brending

en: Nudism
fo: Naktrar

en: obligatory
fo: skyldugt

en: customary
fo: vanligt

en: Bay
fo: Vík

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
fo: Ein vatnfløka, sum mest er umlukin av landi, men við javnari sambandi til havið ella ein vatn.

en: Fjord
fo: Fjørður

en: Cape
fo: Odda

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
fo: Ein framstøkutur, hægur lundapartur, sum stongir út í sjógv ella stóran vatn.

en: Strait
fo: Sund

en: Shipping
fo: Skipafør

en: Ferry Terminal
fo: Ferjulegur

en: Cargo
fo: Farmur

[ctx: cargo]
en: passengers
fo: farþegar

[ctx: cargo]
en: vehicle
fo: koyritøki

[ctx: cargo]
en: bicycle
fo: súkklur

[ctx: cargo]
en: hgv
fo: tungbilur

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
fo: farþegar;koyritøki

en: Ferry Route
fo: Ferjuskipan

en: Highway type the ferry connects
fo: Slag av vegi, sum ferjan bindur saman

en: Reaction ferry
fo: Reaktionsferja

en: Marina
fo: Havn

en: Dump Station
fo: Avfallsstøð

en: public
fo: almenningur

en: Marine Fuel
fo: Skipseldur

[ctx: waterway]
en: fuel
fo: eldur

en: Independent
fo: Sjálvstøðugur

en: Fuel types:
fo: Eldsneytisslag:

en: Bio Diesel
fo: Bío Diesel

en: Octane 80
fo: Oktan 80

en: Octane 87
fo: Oktan 87

en: Octane 91
fo: Oktan 91

en: Octane 92
fo: Oktan 92

en: Octane 95
fo: Oktan 95

en: Octane 98
fo: Oktan 98

en: Octane 100
fo: Oktan 100

en: E10 (10% Ethanol mix)
fo: E10 (10% Etanol blanding)

en: E85 (85% Ethanol mix)
fo: E85 (85% Etanol blanding)

en: Ethanol (alcohol)
fo: Etanol (alkohol)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
fo: LPG (Flytandi kolvetnisgass)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
fo: CNG (Komprimeraður náttúrugass)

en: Pier
fo: Bryggja

en: Mooring
fo: Festingarstaður

en: commercial
fo: handils-

en: Floating
fo: Flotandi

en: Lock Gate
fo: Slúsuhurð

[ctx: waterway]
en: lock_gate
fo: slúsuhurð

en: Turning Point
fo: Vendipunkt

[ctx: waterway]
en: turning_point
fo: vendipunkt

en: Slipway
fo: Slip

en: Boatyard
fo: Bátahús

[ctx: waterway]
en: boatyard
fo: bátahús

en: Dock
fo: Dokk

[ctx: waterway]
en: dock
fo: dokk

en: Transport
fo: Samferðsel

en: Railway
fo: Jarnbreyt

en: Rail
fo: Jarnbreyt

[ctx: railway]
en: rail
fo: jarnbreyt

en: main
fo: høvuðs-

en: branch
fo: grein

en: industrial
fo: ídnaðar-

en: military
fo: hernaðar-

en: tourism
fo: turisma-

en: freight
fo: fragt

en: Narrow Gauge Rail
fo: Smálaga jarnbreyt

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
fo: smálaga jarnbreyt

en: Monorail
fo: Einbreyt

[ctx: railway]
en: monorail
fo: einbreyt

en: Preserved
fo: Varðveitt

[ctx: railway]
en: preserved
fo: varðveitt

en: Light Rail
fo: Léttbreyt

[ctx: railway]
en: light_rail
fo: léttbreyt

en: Subway
fo: Undirgrundarbreyt

[ctx: railway]
en: subway
fo: undirgrundarbreyt

en: Tram
fo: Sporvogn

[ctx: railway]
en: tram
fo: sporvogn

en: Funicular
fo: Kabelvogn

[ctx: railway]
en: funicular
fo: kabelvogn

en: Bus Guideway
fo: Busleið

[ctx: highway]
en: bus_guideway
fo: busleið

en: Miniature Rail
fo: Minnisjarnbreyt

[ctx: railway]
en: miniature
fo: smájarnbreyt

en: Railway construction
fo: Jarnbreytarbygging

[ctx: railway]
en: construction
fo: bygging

en: Railway type
fo: Jarnbreytarslag

en: Disused Rail
fo: Ónýtt jarnbreyt

[ctx: railway]
en: disused
fo: ónýtt

en: Abandoned Rail
fo: Yvirtikið jarnbreyt

[ctx: railway]
en: abandoned
fo: yvirtikið

en: Level Crossing
fo: Planum krossning

[ctx: railway]
en: level_crossing
fo: planum_krossning

en: Traffic lights
fo: Ferðsluljós

en: Barrier
fo: Bommur

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
fo: ja

[ctx: crossing:barrier]
en: no
fo: nei

[ctx: crossing:barrier]
en: half
fo: hálvur

[ctx: crossing:barrier]
en: full
fo: fullur

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
fo: tvær hálvar

en: Crossing
fo: Krossning

[ctx: railway]
en: crossing
fo: krossning

en: Crossing type
fo: Krossningsslag

en: Turntable
fo: Snúgv

[ctx: railway]
en: turntable
fo: snúgv

en: Buffer Stop
fo: Støðistopp

[ctx: railway]
en: buffer_stop
fo: støðistopp

en: Railway Switch
fo: Jarnbreytarskipti

[ctx: railway]
en: switch
fo: skipti

en: default
fo: vanligt

en: double_slip
fo: tvørt skipti

en: single_slip
fo: einstakt skipti

en: three_way
fo: trívegis

en: Railway crossing
fo: Jarnbreytarkrossning

[ctx: railway]
en: railway_crossing
fo: jarnbreytarkrossning

en: Railway Signal
fo: Jarnbreytarmerki

[ctx: railway]
en: signal
fo: merki

en: Railway milestone
fo: Jarnbreytarmílusteinar

[ctx: railway]
en: milestone
fo: mílusteinar

en: Position (kilometers)
fo: Støða (kilometrar)

en: Aerialway
fo: Teygd

en: Cable Car
fo: Teygdarbilur

en: Number of people per hour
fo: Fólk per tími

en: Number of people per car
fo: Fólk per bil

en: Typical journey time in minutes
fo: Vanlig ferðatíð í minuttum

en: Has heating?
fo: Er hiti í?

[ctx: usage]
en: industrial
fo: ídnaður

[ctx: usage]
en: freight
fo: fragt

[ctx: usage]
en: tourism
fo: turisma

en: Chair Lift
fo: Stólteygd

en: Number of people per chair
fo: Fólk per stólur

en: Has bubble?
fo: Er kúla á?

en: Gondola
fo: Gondol

en: Number of people per gondola
fo: Fólk per gondol

en: Mixed Lift
fo: Blandað teygd

en: Number of people per gondola/chair
fo: Fólk per gondol/stólur

en: Drag Lift
fo: Drageteygd

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
fo: drageteygd (almennt slag - brúka bert um nákvæmt slag (sí niðanfyri) er ókent)

en: t-bar
fo: t-bjálki

en: j-bar
fo: j-bjálki

en: platter
fo: pláta

en: rope_tow
fo: reipdráttur

en: Magic Carpet
fo: Teygdarteppi

en: Goods
fo: Vørur

en: Zip line
fo: Rennilínu

[ctx: aerialway]
en: Station
fo: Støð

en: Pylon
fo: Stólpi

[ctx: car]
en: Parking
fo: Bílastøð

en: bus
fo: bussur

en: train
fo: tog

en: ferry
fo: ferja

en: Capacity (overall)
fo: Pláss (alt saman)

en: Spaces for Disabled
fo: Pláss fyri funksjónarlimir

en: Spaces for Women
fo: Pláss fyri kvinnur

en: Spaces for Parents
fo: Pláss fyri foreldur

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
fo: Sí Wiki fyri aðrar møguleikar:[types]=*.

en: Only for street side parking:
fo: Bert fyri vegkantbílastøð:

en: diagonal
fo: skák

en: parallel
fo: síðurí

en: perpendicular
fo: tvørmóti

en: Parking Space
fo: Bílastøðapláss

en: Type of parking space
fo: Slag av bílastøðaplássi

en: disabled
fo: funksjónarlimir

en: normal
fo: vanligt

en: charging
fo: el

en: hgv
fo: stórbilur

en: motorcycle
fo: motorhjól

en: parent
fo: foreldur

en: Capacity
fo: Pláss

en: Covered (with roof)
fo: Tekjuð (við taki)

en: Trolley Bay/Cart Corral
fo: Vognastøð/Korral

[ctx: Tag:amenity=trolley_bay]
en: This is for shopping carts, not public transport vehicles.
fo: Hetta er fyri innkaupavognar, ikki almenningsbussar.

en: Parking Entrance/Exit
fo: Inn-/útkoyring

en: Fuel
fo: Eldsneyti

en: With shop
fo: Við handli

en: convenience
fo: vælviliga

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
fo: Diesel fyri stórbil

en: 1/25 mix (mofa/moped)
fo: 1/25 blanding (mofa/moped)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
fo: 1/50 blanding (mofa/moped)

en: Additives:
fo: Tilførilslur:

en: Fuel cards:
fo: Eldsneytiskort:

en: Charging Station
fo: Elstøð

en: Charging Network (Mobility Service Provider)
fo: Elnet (Mobility Service Provider)

en: Operator (Charge Point Operator)
fo: Umboðan (Charge Point Operator)

en: Simultaneously usable charging spots
fo: Samstundis nýtslilig elpláss

en: Storey
fo: Hædd

en: Surroundings and Fees:
fo: Umhvørvi og gjald:

en: Covered
fo: Tekjað

en: Charging fee
fo: Elgjald

en: Parking fee
fo: Bílastøðsgjald

en: Types of vehicles which can be charged:
fo: Slag av køyriløðum sum kunnu elast:

en: Cars
fo: Bilar

en: Motorcycles
fo: Motorhjól

en: Trucks (HGV)
fo: Stórbilur (HGV)

en: (Note: For most charging stations, check ''Cars'' and ''Motorcycles''. Check ''Trucks'' only if there is sufficient space.)
fo: (Viðmerking: Fyri flestu elstøðir, vel ''Bilar'' og ''Motorhjól''. Vel ''Stórbilur'' bert um nóg pláss er.)

en: Number of Sockets:
fo: Tal av kontaktum:

en: IEC Type 2 (Mennekes) socket only
fo: Bert IEC Type 2 (Mennekes) kontakter

en: IEC Type 2 (Mennekes) with cable
fo: IEC Type 2 (Mennekes) við kavli

en: Charging Power (e.g. ''22 kW''):
fo: Elorka (t.d. ''22 kW''):

en: Unlocking (Authentication):
fo: Læsing (samgylduggerð):

en: Unlock through App
fo: Læs við App

en: Unlock through RFID/NFC
fo: Læs við RFID/NFC

en: Usable without registration
fo: Nýtsla án skrásetingar

en: Edit Payment Methods (only if usable without registration)
fo: Rætta gjaldmáta (bert um nýtsla er án skrásetingar)

en: Wash
fo: Vask

[ctx: car_wash]
en: Automated
fo: Automatiserað

en: Self Service
fo: Sjálvbetjaning

en: Car Dealer
fo: Bílavirki

en: Second hand
fo: Brúkt

en: only
fo: bara

en: Repair
fo: Uppgreiðsla

en: dealer
fo: virki

en: repair
fo: uppgreiðsla

en: parts
fo: deilar

en: tyres
fo: dekk

en: inspection
fo: eftirlit

en: Alternate service tagging
fo: Alternativ service merking

[ctx: shop=car_repair]
en: Car repair
fo: Bíl uppgreiðsla

[ctx: shop=car_repair]
en: Truck repair
fo: Lastbil uppgreiðsla

[ctx: shop=car_repair]
en: Sells new cars
fo: Selur nýggjar bílar

[ctx: shop=car_repair]
en: Sells used cars
fo: Selur brúktar bílar

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs AC
fo: Uppgreiðir luftkøling

[ctx: shop=car_repair]
en: Aligns tyres
fo: Stillir dekk

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs/replaces batteries
fo: Uppgreiðir/skiftir batterí

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs body
fo: Uppgreiðir karoseri

[ctx: shop=car_repair]
en: Services brakes
fo: Servicear bremsur

[ctx: shop=car_repair]
en: Sells car parts
fo: Selur bíladeilar

[ctx: shop=car_repair]
en: Performs diagnostics
fo: Ger diagnostikk

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs electrical
fo: Uppgreiðir el

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs glass
fo: Uppgreiðir glas

[ctx: shop=car_repair]
en: State mandated inspections
fo: Ligaliga eftirlit

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs motor
fo: Uppgreiðir motor

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs muffler
fo: Uppgreiðir ljóðdempari

[ctx: shop=car_repair]
en: Performs oil changes
fo: Skiftir olju

[ctx: shop=car_repair]
en: Paints exterior
fo: Málar utandyra

[ctx: shop=car_repair]
en: Repairs transmission
fo: Uppgreiðir gírkassi

[ctx: shop=car_repair]
en: Replaces tires
fo: Skiftir dekk

en: Parts
fo: Deilar

en: Tires
fo: Dekk

en: Rental
fo: Útleiga

en: Vehicle Inspection
fo: Bíleftirlit

en: Pooling
fo: Samferðsla

en: Sharing
fo: Deiling

[ctx: motorcycle]
en: Parking
fo: Parkering

en: Motorcycle Dealer
fo: Motorcykel virki

en: Services:
fo: Service:

en: Sale
fo: Sala

en: brand
fo: merki

en: oldtimer
fo: gamaldags

en: Safety inspection
fo: Trygdareftirlit

en: Clothes
fo: Klæði

[ctx: bicycle]
en: Parking
fo: Parkering

en: anchors
fo: festar

en: ground_slots
fo: jardínpláss

en: lockers
fo: lásar

en: rack
fo: stilla

en: shed
fo: skúr

en: stands
fo: stativ

en: wall_loops
fo: veggkrøkur

en: Bike Dealer
fo: Súkklusali

en: Bicycles are sold
fo: Súkklur seljast

en: Second-hand bicycles are sold
fo: Brúktar súkklur seljast

en: Bicycles are repaired
fo: Súkklur verða lagdar

en: Bicycles are rented
fo: Súkklur verða leigdar

en: Free bicycle pump
fo: Ókeypis súklupumpa

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
fo: Amboð fyri sjálv-virksemi (kann vera súklusamstarv)

en: Bicycles are washed (for a fee)
fo: Súkklur verða vaskaðar (fyri gjald)

en: Public Bicycle Repair Station
fo: Almenn súklulagnarstøð

en: Stand
fo: Støð

[ctx: bicycle_repair_station]
en: Tools
fo: Amboð

en: Chain tool
fo: Kjettingaramboð

en: Bicycle Wash
fo: Súkkluvask

en: Automated
fo: Automatiserað

en: Public Transport
fo: Almennur samgonga

en: Public Transport Route (Rail)
fo: Almennur samgonguleiður (jarnbreyt)

en: Route type
fo: Leiðarslag

en: subway
fo: undirgrøv

en: monorail
fo: einbreyt

en: stop position
fo: støðstað

en: stop position (exit only)
fo: støðstað (bert útstig)

en: stop position (entry only)
fo: støðstað (bert instig)

en: platform
fo: pallur

en: platform (exit only)
fo: pallur (bert útstig)

en: platform (entry only)
fo: pallur (bert instig)

en: Public Transport Route (Bus)
fo: Almennur samgonguleiður (bussur)

en: share_taxi
fo: deildar-taxi

en: trolleybus
fo: trálbussur

en: hail and ride route segment
fo: vegpartur við vink-og-ákoyr

en: Public Transport Route (Ferry)
fo: Almennur samgonguleiður (ferja)

en: stop_position
fo: støðstað

en: Public Transport Route (Aerialway)
fo: Almennur samgonguleiður (tevjaferð)

en: Route Master
fo: Leiðarhøvundur

en: aerialway
fo: tevjaferð

en: route variant/direction (at least 2)
fo: leiðarbrigdi/stefna (minst 2)

en: Stop Area
fo: Støðøki

en: UIC reference
fo: UIC-kota

en: UIC name
fo: UIC-navn

en: Stop Position
fo: Støðstað

en: Platform
fo: Pallur

en: Subway Entrance
fo: Inngangur til undirgrøv

en: Station or amenities
fo: Støð ella aðstaða

en: Bus
fo: Bussur

en: Trolleybus
fo: Trálbussur

en: Share taxi
fo: Deildar-taxi

en: Train
fo: Tok

en: Ferry
fo: Ferja

en: Bench
fo: Benk

en: Shelter
fo: Skjól

en: Passenger information display
fo: Upplýsingaskermur fyri passagerarar

en: Route references
fo: Leiðarviðvísanir

[ctx: railway]
en: Station
fo: Støð

en: Building
fo: Bygning

[ctx: railway]
en: subway_entrance
fo: undirgrøvinngangur

en: Ticket Machine
fo: Billettmaskina

en: Public Transport (Legacy)
fo: Gomul samferðsluhaldan

en: Public transport route (Legacy)
fo: Gomul samferðsluleið

en: halt point
fo: støðarpunkt

en: forward halt point
fo: frammanstøðarpunkt

en: backward halt point
fo: aftanstøðarpunkt

en: Public transport route (Legacy) (Ferry)
fo: Gomul samferðsluleið (Ferja)

en: Public transport route (Legacy) (Aerialway)
fo: Gomul samferðsluleið (Tevjaferð)

[ctx: railway]
en: station
fo: støð

en: UIC-Reference
fo: UIC-vísari

en: Railway Halt
fo: Jarnbreytarstøð

[ctx: railway]
en: halt
fo: støð

en: Tram Stop
fo: Sporvognarstøð

[ctx: railway]
en: tram_stop
fo: sporvognarstøð

en: Railway Platform
fo: Jarnbreytarpallur

[ctx: railway]
en: platform
fo: støð

en: Reference (track number)
fo: Viðvíking (spor nummar)

en: Railway Platform Edge
fo: Jarnbreytarstøðarkantur

[ctx: railway]
en: platform_edge
fo: støðarkantur

en: Bus Station
fo: Busstøð

en: Bus Stop
fo: Busshald

[ctx: highway]
en: bus_stop
fo: busshald

en: Bus Platform
fo: Bussstøð

[ctx: highway]
en: platform
fo: støð

en: Airport
fo: Floghavn

en: Airport Ground
fo: Floghavnargeiri

en: Runway
fo: Flogbreyt

en: Length (meters)
fo: Longd (metrar)

en: Taxiway
fo: Taxibreyt

en: Holding Position
fo: Bíðistað

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
fo: millum

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
fo: flogbreyt

en: Helipad
fo: Helikopterstøð

en: Plane Parking Position
fo: Flogvøra bílastøð

en: Hangar
fo: Hangari

[ctx: building]
en: hangar
fo: hangari

[ctx: building]
en: yes
fo: ja

[ctx: airmark]
en: Beacon
fo: Viti

en: Navigation aid
fo: Navigatiónarhjálp

en: Approach lighting system
fo: Nálgunarljóskipan

en: Precision approach path indicator
fo: Nákvæm nálgunarvísari

en: Visual approach slope indicator
fo: Sjónlig nálgunarhallavísari

en: Windsock
fo: Vindpoki

[ctx: airport]
en: Gate
fo: Hlið

en: Facilities
fo: Høli

en: Accommodation
fo: Gisting

en: Hotel
fo: Hotell

en: Stars
fo: Stjørnur

en: Rooms
fo: Rúm

en: Beds
fo: Songir

en: Guest House/Bed & Breakfast
fo: Gestahús/Morgunmatur

en: agritourism
fo: bondabúskapur

en: bed_and_breakfast
fo: morgunmatur

en: Apartment
fo: Leiguliga

en: Number of apartments
fo: Tal av leiguligum

en: Chalet
fo: Fjallahús

en: Alpine Hut
fo: Fjallarhús

en: members_only
fo: einans fyri limir

en: Wilderness Hut
fo: Villmarkarhús

en: Shower
fo: Brús

en: seasonal
fo: ársbundið

en: Closer description
fo: Nærri lýsing

en: Caravan Site/RV Park
fo: Húsbílpláss

en: Number of places
fo: Tal av plássum

en: Power supply
fo: Ravmagn

en: Tents allowed
fo: Telting loyvd

en: Campsite
fo: Teltpláss

en: Caravans allowed
fo: Húsbilar loyvdir

en: Backcountry
fo: Útnyrðis

en: Group only access
fo: Bert bólkaðgongd

en: Camp pitch
fo: Teltpláss

en: Unit number
fo: Eind nummar

en: Permanent camping only
fo: Bert varandi telting

en: Food+Drinks
fo: Matur+Drykkur

en: Microbrewery
fo: Smábryggjari

en: Outdoor seating
fo: Útistova

en: Takeaway
fo: Fyri útiveling

en: Delivery
fo: Útkoyring

en: Mo-Su 12:00-22:00
fo: Mán-Sun 12:00-22:00

en: Kitchen Opening Hours
fo: Eldhúsopnunartíð

en: Fast Food
fo: Skjótur matur

en: Food Court
fo: Maturpláss

en: Cafe
fo: Kaffihús

en: Ice cream
fo: Ís

en: Pub
fo: Pubbur

en: Beer Garden
fo: Ølgardur

en: Diet
fo: Kostur

en: Vegetarian
fo: Grønmetiskostur

en: Lacto-vegetarian
fo: Mjólk-grønmetiskostur

en: Ovo-vegetarian
fo: Egg-grønmetiskostur

en: Pescetarian
fo: Fiskur-grønmetiskostur

en: Fruitarian
fo: Fruktkostur

en: Raw
fo: Rátt

en: Dairy free
fo: Mjólkfrítt

en: Gluten free
fo: Glutenfrítt

en: Lactose free
fo: Laktosafrítt

en: Tourism
fo: Ferðavinnan

en: Attraction
fo: Attraksjón

en: Viewpoint
fo: Útsýnisstaður

en: Information Office
fo: Upplýsingaskrivstova

en: An office where you can get information about a town or region.
fo: Ein skrivstova har tú kanst fáa upplýsingar um ein bý ella región.

en: A board with a map.
fo: Ein tavla við einari kort.

en: Detail Grade
fo: Smálutastig

en: street
fo: gøta

en: scheme
fo: skema

en: toposcope
fo: toposkop

en: Shown Area
fo: Víst øki

en: site
fo: staður

en: city
fo: býur

en: region
fo: región

en: Routes shown for:
fo: Leiðir vístar fyri:

en: Hiking
fo: Fjallagongd

en: Cycling
fo: Súkklukoyring

en: Mountainbiking
fo: Fjallasúkklukoyring

en: Skiing
fo: Skíðagongd

en: ... other transportation modes possible
fo: ... aðrar koyrmáta møguligar

en: Information Board
fo: Upplýsingatavla

en: A board with information.
fo: Ein tavla við upplýsingum.

en: Board Content
fo: Tavlu innihald

en: notice
fo: boð

en: nature
fo: nátúra

en: wildlife
fo: villilív

en: plants
fo: plantur

en: geology
fo: jarðfrøði

en: Guidepost
fo: Vísipostur

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
fo: Ein vísipostur sum vísir til ymisk ávísingar.

en: Route marker
fo: Leiðamerki

en: Information Terminal
fo: Upplýsingaterminal

en: Information access via electronic methods.
fo: Upplýsingaðgongd við rafeldu hjálp.

en: Audio Guide
fo: Ljóðleiðbeiningar

en: Information using headphones or a mobile phone.
fo: Upplýsingar við høyrnartól ella mobiltelefon.

en: Audioguide via mobile phone?
fo: Ljóðleiðbeiningar við mobiltelefon?

en: Phone number
fo: Telefonnummar

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
fo: Nýt E.123-snið, t.d. +49 11223 456 7890

en: Other Information Point
fo: Onnur upplýsingastøð

en: Leisure
fo: Frí

en: Movie Theater/Cinema
fo: Kvikmyndahús/Bíó

en: Drive-in theater
fo: Koyribíó

en: Number of screens
fo: Tal av skermum

en: Bandstand
fo: Musikkpallur

en: Dance
fo: Dans

en: Bleachers
fo: Áskóðararæð

en: Backrest
fo: Ryggstøð

en: Zoo
fo: Dýraparkur

en: aviary
fo: fuglabúr

en: birds
fo: fuglar

en: butterfly
fo: firvald

en: enclosure
fo: girðing

en: falconry
fo: falkveiði

en: petting_zoo
fo: klappdýrahavn

en: reptile
fo: reptil

en: safari_park
fo: safariparkur

en: wildlife_park
fo: vilddýraparkur

en: Animal enclosure
fo: Dýragirðing

en: Dog Park
fo: Hundaparkur

en: Amusement/Theme Park
fo: Tívolí/Temaparkur

en: Water Park
fo: Vatnparkur

en: Water Slide
fo: Vatnrennibretta

en: Public bath
fo: Almenn baðstova

[ctx: bath:type]
en: hammam
fo: turkt bað

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
fo: heitilind

[ctx: bath:type]
en: lake
fo: vatn

[ctx: bath:type]
en: onsen
fo: japanskt bað

[ctx: bath:type]
en: river
fo: á

[ctx: bath:type]
en: sento
fo: japansk almenn baðstova

[ctx: bath:type]
en: thermal
fo: geothermal bað

en: Open air
fo: Uteyðis

[ctx: restroom]
en: Female
fo: Kvinnur

[ctx: restroom]
en: Male
fo: Menn

[ctx: restroom]
en: Unisex
fo: Bæði kyn

en: Resort
fo: Lyststøð

en: Beach Resort
fo: Strondarlyststøð

en: Swimming Pool
fo: Svimjihylur

en: Used for the water area only.
fo: Bert brúkt til vatnøkið.

en: Dive centre
fo: Kavsmiðja

en: Fitness Station
fo: Fitrøktarstøð

en: Horse Riding Centre
fo: Ridingarstøð

en: Club
fo: Felag

[ctx: club]
en: amateur_radio
fo: radioamatørur

[ctx: club]
en: art
fo: list

[ctx: club]
en: astronomy
fo: stjørnufrøði

[ctx: club]
en: automobile
fo: bílar

[ctx: club]
en: board_games
fo: borðspøl

[ctx: club]
en: card_games
fo: spæl

[ctx: club]
en: charity
fo: góðgerð

[ctx: club]
en: cinema
fo: kvikmyndir

[ctx: club]
en: computer
fo: teldu

[ctx: club]
en: cooking
fo: matgerð

[ctx: club]
en: culture
fo: mentan

[ctx: club]
en: dog
fo: hundar

[ctx: club]
en: doityourself
fo: sjálvhjálp

[ctx: club]
en: environment_protection
fo: umhvørvisvernd

[ctx: club]
en: ethnic
fo: etniskur

[ctx: club]
en: fan
fo: aðdáandi

[ctx: club]
en: filmmaking
fo: filmsgerð

[ctx: club]
en: fishing
fo: fiskiskapur

[ctx: club]
en: freemasonry
fo: frimurarar

[ctx: club]
en: game
fo: spøl

[ctx: club]
en: gardening
fo: garðrøkt

[ctx: club]
en: history
fo: søga

[ctx: club]
en: hunting
fo: veiði

[ctx: club]
en: motorcycle
fo: motorhjól

[ctx: club]
en: music
fo: tónleikur

[ctx: club]
en: nature
fo: nátúra

[ctx: club]
en: nudism
fo: naktrar

[ctx: club]
en: photography
fo: ljósmynd

[ctx: club]
en: politics
fo: politikkur

[ctx: club]
en: scout
fo: skótur

[ctx: club]
en: smoke
fo: royk

[ctx: club]
en: social
fo: félag

[ctx: club]
en: sport
fo: ítróttur

[ctx: club]
en: student
fo: studentur

[ctx: club]
en: surf_life_saving
fo: bjørgun

[ctx: club]
en: theatre
fo: sjónleikur

[ctx: club]
en: tourism
fo: ferðavinnan

[ctx: club]
en: veterans
fo: herdeild

[ctx: club]
en: yachting
fo: sigling

[ctx: club]
en: youth_movement
fo: ungmannafelag

en: In case of sport:
fo: Um ítróttur:

en: Hackerspace
fo: Hackararúm

en: Events Venue
fo: Hendingarstaður

en: Playground
fo: Leikpláss

en: Playground device
fo: Leikbúnaður

[ctx: playground]
en: activitypanel
fo: virkspanel

[ctx: playground]
en: aerialrotator
fo: luftsnúgv

[ctx: playground]
en: balancebeam
fo: jaktnaðarbjálki

[ctx: playground]
en: basketrotator
fo: kurv snúgv

[ctx: playground]
en: basketswing
fo: kurv gongd

[ctx: playground]
en: climbingframe
fo: klivriss

[ctx: playground]
en: climbingwall
fo: klivveggur

[ctx: playground]
en: cushion
fo: púði

[ctx: playground]
en: exercise
fo: ídnaður

[ctx: playground]
en: hopscotch
fo: hopp

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
fo: láréttur stong

[ctx: playground]
en: map
fo: kort

[ctx: playground]
en: playhouse
fo: leikahús

[ctx: playground]
en: roundabout
fo: snúð

[ctx: playground]
en: sandpit
fo: sandgrøv

[ctx: playground]
en: seesaw
fo: vippa

[ctx: playground]
en: sledding
fo: renna

[ctx: playground]
en: slide
fo: renna

[ctx: playground]
en: splash_pad
fo: vatnpláss

[ctx: playground]
en: springy
fo: spring

[ctx: playground]
en: structure
fo: bygging

[ctx: playground]
en: swing
fo: gongd

[ctx: playground]
en: teenshelter
fo: skjól

[ctx: playground]
en: trampoline
fo: trampolin

[ctx: playground]
en: water
fo: vatn

[ctx: playground]
en: youth_bench
fo: ungdómsbænk

[ctx: playground]
en: zipwire
fo: toga

en: Picnic Site
fo: Picnic staður

en: Fireplace
fo: Eldstaður

en: Picnic Table
fo: Picnic borð

en: Public Grill
fo: Almenn grill

[ctx: grill]
en: Fuel
fo: Eldiviður

en: charcoal
fo: kol

en: Firepit
fo: Eldgrøv

en: Fishing
fo: Fiskiskapur

en: Bird Hide
fo: Fuglaskjól

en: Amusement arcade
fo: Tíðarfordreing

en: Adult gaming centre
fo: Vaksin leikstova

en: Gambling
fo: Spæl

en: lottery
fo: lottó

en: slot_machines
fo: spælimaskinur

en: betting
fo: vedd

en: Casino
fo: Kasino

en: Night Club
fo: Náttklubbur

en: Strip Club
fo: Strippklubbi

en: Brothel
fo: Hórhus

en: Culture
fo: Kultur

en: Museum
fo: Savn

en: Gallery
fo: Galleri

en: Theatre
fo: Sjónleikarhús

en: Library
fo: Bókasavn

en: Public bookcase
fo: Almennur bókaskáp

en: glass_cabinet
fo: glas skáp

en: metal_cabinet
fo: metall skáp

en: wooden_cabinet
fo: træ skáp

en: movable_cabinet
fo: flytan skáp

en: phone_box
fo: telefonboks

en: reading_box
fo: lesiboks

en: sculpture
fo: skurð

en: shelf
fo: hilla

en: shelter
fo: skjól

en: Arts Centre
fo: Listamiðstøð

en: Artwork
fo: Listaverk

en: architecture
fo: byggilist

en: mural
fo: veggmálning

en: painting
fo: málning

en: statue
fo: standmynd

en: bust
fo: byst

en: graffiti
fo: skemt

en: Subject
fo: Evni

en: Artist Name
fo: Listamans navn

en: aluminium
fo: ál

en: brass
fo: messing

en: bronze
fo: bronsa

en: ceramic
fo: keramikk

en: iron
fo: jarn

en: marble
fo: marmor

en: audio
fo: ljóð

en: radio
fo: kringvarp

en: Place of Worship
fo: Gudshús

en: Church
fo: Kirkja

en: Building type
fo: Bygningarslag

en: basilica
fo: basilika

en: cathedral
fo: dómkirkja

en: chapel
fo: kapella

en: church
fo: kirkja

en: temple
fo: tempul

en: Mosque
fo: Moska

en: mosque
fo: moska

en: Synagogue
fo: Synagoga

en: synagogue
fo: synagoga

en: Buddhist Temple
fo: Buddistiskt tempul

en: Hindu Temple
fo: Hindutempul

en: Shinto Shrine
fo: Shinto-helligdomur

en: Other Place of Worship
fo: Annað gudshús

en: Monastery
fo: Klaustur

en: Community gender
fo: Kyn samkomuna

en: Public Building
fo: Almenn bygning

en: Town Hall
fo: Ráðhús

en: Community Centre
fo: Félagshús

en: club_home
fo: felagsskál

en: community_hall
fo: félagshús

en: cultural_centre
fo: kulturmiðstøð

en: environment_centre
fo: umhvørvisstøð

en: events_venue
fo: hendingarstað

en: family_centre
fo: familjumiðstøð

en: language_centre
fo: málmiðstøð

en: meeting_room
fo: fundarstova

en: parish_hall
fo: sóknarstova

en: village_hall
fo: bygdarskál

en: youth_centre
fo: ungdómsmiðstøð

en: For
fo: Fyri

en: child
fo: barn

en: juvenile
fo: ung

en: student
fo: næming

en: girl
fo: genta

en: boy
fo: drongur

en: man
fo: maður

en: woman
fo: kvinna

en: senior
fo: eldri

en: family
fo: familja

en: homosexual
fo: samkynd

en: multigeneration
fo: fjøldarætt

en: athlete
fo: ítróttafólk

en: immigrant
fo: innflytari

en: Courthouse
fo: Dómhús

en: Prison
fo: Fangahús

en: Police
fo: Løgregla

en: Ranger Station
fo: Vørðustøð

en: Fire Station
fo: Bráðavørðustøð

en: Post Office
fo: Posthús

en: Education
fo: Útbúgving

en: Kindergarten
fo: Barnagarður

en: ISCED level
fo: ISCED stig

en: School
fo: Skúli

en: University
fo: Universitet

en: College
fo: Háskúli

en: Driving School
fo: Bilskúli

en: License Classes
fo: Próvaflokkar

en: Driver Training
fo: Bílprúvubúgving

en: Language school
fo: Málskúli

en: Music school
fo: Tónleikskúli

en: Animal
fo: Dýr

en: Animal boarding
fo: Dýrapension

en: bird
fo: fuglur

en: cat
fo: kattur

en: dog
fo: hundur

en: duck
fo: dunna

en: horse
fo: ross

en: mammal
fo: súgdjór

en: Animal breeding
fo: Dýraavi

en: Animals bred
fo: Dýraslag

[ctx: animal_breeding]
en: alpaca
fo: alpaka

[ctx: animal_breeding]
en: bird
fo: fuglur

[ctx: animal_breeding]
en: cat
fo: kattur

[ctx: animal_breeding]
en: chicken
fo: høsn

[ctx: animal_breeding]
en: cow
fo: kúgv

[ctx: animal_breeding]
en: dog
fo: hundur

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
fo: asni

[ctx: animal_breeding]
en: fish
fo: fiskur

[ctx: animal_breeding]
en: goat
fo: geit

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
fo: seyður

[ctx: animal_breeding]
en: horse
fo: ross

[ctx: animal_breeding]
en: pig
fo: svín

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
fo: høsn

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
fo: kanin

en: Veterinary
fo: Dýralækni

en: Animal shelter
fo: Dýrahús

en: Animal watering place
fo: Dýravatn

en: Health
fo: Heilsa

en: Hospital
fo: Sjúkrahús

en: Clinic
fo: Klinikk

en: Doctor''s Office
fo: Læknaviðtal

en: Dentist
fo: Tannlækni

en: Pharmacy
fo: Apotek

en: Dispensing
fo: Útgiving

en: Laboratory
fo: Royndarstova

en: Speciality
fo: Serfrøði

[ctx: healthcare]
en: biology
fo: lívfrøði

[ctx: healthcare]
en: blood_check
fo: blóðkanning

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
fo: klinisk patologi

en: Baby Hatch/Safe Haven
fo: Barnafløga/Trygd

en: Emergency Access Point
fo: Neyðarsambandspunkt

[ctx: highway]
en: emergency_access_point
fo: neyðarsambandspunkt

en: Point Number
fo: Punktnummar

en: Point Name
fo: Punktnavn

en: Emergency Phone Number
fo: Neyðartelefonnummar

en: (Use number as shown on plate.)
fo: (Nýt nummar sum stendur á skelti.)

en: Emergency
fo: Neyð

en: Ambulance Station
fo: Ambulanstøð

en: Emergency ward entrance
fo: Inngangur til neyðar deild

en: walk-in
fo: gongd inn

en: rescue_service
fo: bjargingarþjónusta

en: Automated Defibrillator
fo: Automatiskt hjartastartari

en: Location description
fo: Staðfesting

en: Located inside a building?
fo: Staðsett inni í bygningi?

en: Fire Extinguisher
fo: Eldsløkkjari

en: Fire Hose
fo: Eldsløkkjarør

en: Fire Hydrant
fo: Brúkarvatn

en: Shape
fo: Høttur

[ctx: pipeline]
en: pillar
fo: stólpi

en: A pillar type hydrant.
fo: Ein brúkarvatnstólpi.

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
fo: Ein brúkarvatnsútlað undir jørðini.

[ctx: pipeline]
en: wall
fo: veggur

en: A wall-mounted fire hydrant.
fo: Ein veggfestur brúkarvatnstólpi.

[ctx: pipeline]
en: pipe
fo: rør

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
fo: Einfalt rør við loki, uttan vanligum brúkarvatnshøtti.

en: Pressure (bar) or suction
fo: Press (bar) ella sog

en: Pressure in bar.
fo: Press í bar.

en: Pressure but value unknown.
fo: Press men virði ókent.

en: suction
fo: sog

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
fo: Vatn er ikki pressurerað, pumpa er tørvur.

en: Water source
fo: Vatnkelda

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
fo: Brúkarvatn er fóðrað av staðbundnum dreitingarneti.

en: groundwater
fo: grunnvatn

en: A water well.
fo: Ein vatnbrunnur.

en: water_tank
fo: vatntankur

en: swimming_pool
fo: svimjihylur

en: Hydrant Position
fo: Brúkarvatns staðseting

[ctx: hydrant position]
en: lane
fo: koyribrekka

en: on the side of a road lane
fo: við síðuna av einari koyribrekkju

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
fo: biltúrpláss

en: in a parking lot
fo: á biltúrplássi

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
fo: gongubrekka

en: on a sidewalk
fo: á gongubrekku

[ctx: hydrant position]
en: green
fo: grønt

en: in a grassy area
fo: í grønum øki

en: Pillar type
fo: Stólpatýpa

en: dry_barrel
fo: turr tunna

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
fo: Ein stólpatýpa har vatnslokkið er undir jørðini.

en: wet_barrel
fo: vát tunna

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
fo: Ein stólpatýpa har tunnan er altíð pressurerað, við særskipaðum lokkum fyri hvønn útlað.

en: Number of couplings
fo: Tal av koplingum

en: Coupling standard
fo: Koplingsstandardur

en: Bayonet
fo: Bajonett

en: Each coupling diameter (separated by ;)
fo: Øll koplingsdiametrar (sundurskilt við ;)

en: Color of the top section (bonnet) (HTML name or hexadecimal code)
fo: Littur á ovastu partinum (HTML navn ella hexadecimal koda)

en: Color of the caps (HTML name or hexadecimal code)
fo: Littur á lokkum (HTML navn ella hexadecimal koda)

[ctx: marker]
en: aerial
fo: flogmark

[ctx: marker]
en: ground
fo: jørðmark

[ctx: marker]
en: pedestal
fo: fótstykki

[ctx: marker]
en: plate
fo: pláta

[ctx: marker]
en: post
fo: stólpi

[ctx: marker]
en: stone
fo: steinmark

en: Water Tank
fo: Vatntankur

en: Volume (liters)
fo: Rúmd (litrar)

en: Suction point
fo: Sogpunktur

en: Life Ring
fo: Bjargringarringur

[ctx: mounting/support]
en: pillar
fo: stólpi

[ctx: mounting/support]
en: fence
fo: girðing

en: Life Guard
fo: Bjargingarvørður

[ctx: Tag:emergency=lifeguard]
en: tower
fo: torn

[ctx: Tag:emergency=lifeguard]
en: base
fo: grund

en: Assembly Point
fo: Samlingarpunktur

en: Emergency Phone
fo: Neyðartelefon

en: Siren
fo: Sirena

en: pneumatic
fo: pneumatisk

en: electronic
fo: elektronisk

en: mechanical
fo: mekanisk

en: Purpose
fo: Endamál

en: fire
fo: eldur

en: air_raid
fo: loftárás

en: civil_defense
fo: borgaraligt varn

en: Range (meters)
fo: Vídd (metrar)

en: Social Facility
fo: Félagslig innretan

en: Nursing Home
fo: Pleieheim

en: Nursing Home (Legacy)
fo: Pleieheim (gamal)

en: Group Home
fo: Bólkahús

en: Assisted Living
fo: Hjálparbústaður

en: Outreach
fo: Útreiðsluþjónusta

[ctx: social_facility]
en: Shelter
fo: Skjól

en: Food Bank
fo: Maturbanki

en: Social Centre
fo: Félagshús

en: Toilets/Restrooms
fo: WC/Toilet

en: flush
fo: spyling

en: pitlatrine
fo: groputoilet

en: bucket
fo: spand

en: Usage Position
fo: Nýtisstøða

en: seated
fo: situr

en: seated;urinal
fo: situr;pissur

en: squat
fo: hok

en: urinal
fo: pissur

en: Changing table
fo: Skiftiborð

en: Count
fo: Tal

[ctx: Changing table]
en: Location
fo: Staðseting

en: dedicated_room
fo: serstakt rúm

en: female_toilet
fo: kvinnutoilet

en: male_toilet
fo: manntoilet

en: room
fo: rúm

en: sales_area
fo: sølurúm

en: unisex_toilet
fo: bæði kyn toilet

en: wheelchair_toilet
fo: rullustól toilet

en: Post Box
fo: Postkassi

en: Collection times
fo: Søvn tíðir

[ctx: post_box]
en: pillar
fo: stólpi

[ctx: post_box]
en: lamp
fo: lampi

[ctx: post_box]
en: wall
fo: veggur

[ctx: post_box]
en: meter
fo: mátari

en: Drive through
fo: Keyra ígjøgnum

en: Private Mailbox
fo: Private postkassi

en: House number
fo: Húsnummar

en: Street name
fo: Gøtunavn

en: City name
fo: Býarnavn

en: Post code
fo: Postnummar

en: Country code
fo: Landskota

en: Optional tag only for address without post:street
fo: Valfrit merki bert fyri adressu uttan post:street

en: Place name
fo: Staðarnavn

en: Optional tags for specific countries
fo: Valfrit merki fyri serstøk lond

en: Unit/Suite
fo: Eind/Suite

en: House name
fo: Húsnavn

en: Hamlet
fo: Lítil bygd

en: Suburb
fo: Útbygd

en: Subdistrict
fo: Undirøki

en: District
fo: Øki

en: Province
fo: Landslutur

[ctx: addr:]
en: State
fo: Støða

en: Telephone
fo: Telefon

en: booth
fo: telefonboks

en: Coins
fo: Mynt

[ctx: payment]
en: Notes
fo: Pengar

en: Telephone cards
fo: Telefonkort

en: Internet Cafe
fo: Internetkafé

en: Internet Access
fo: Internetatgongd

en: Clock
fo: Klokka

[ctx: clock]
en: Display
fo: Vísari

en: sundial
fo: sólur

en: unorthodox
fo: óvanlig

[ctx: clock]
en: Faces
fo: Vísarar

en: Visibility/readability
fo: Sýniligheit/læsibelni

en: house (up to 5m)
fo: hús (upp til 5m)

en: street (up to 20m)
fo: gøta (upp til 20m)

en: area (more than 20m)
fo: øki (meir enn 20m)

en: Shows current date
fo: Vísir dagseting

en: Shows temperature
fo: Vísir hitastig

en: Shows barometric pressure
fo: Vísir lufttrykk

en: Shows humidity
fo: Vísir raki

en: Photo booth
fo: Ljósmyndar búð

en: Recycling Container
fo: Endurnýtslubólkur

en: Throw in times
fo: Kast tíðir

en: Paper
fo: Pappír

en: Paper packaging
fo: Pappírsumbúgv

en: Cardboard
fo: Pappkassi

en: Newspaper
fo: Tíðindablað

en: Magazines
fo: Tíðarrit

en: Books
fo: Bøkur

en: Plastic
fo: Plast

en: Plastic Bottles
fo: Plastfløskur

en: Plastic Packaging
fo: Plastumbúgv

en: Beverage cartons
fo: Drekakassar

en: Glass
fo: Glas

en: Glass Bottles
fo: Glasfløskur

en: Cans
fo: Dósir

en: Shoes
fo: Skógvar

en: Scrap Metal
fo: Jarnskrot

en: Wood
fo: Viður

en: Green Waste
fo: Grønur avfall

en: Waste
fo: Avfall

en: Batteries
fo: Ravlar

en: Small Appliances
fo: Smáir eltøkir

en: Electrical Appliances
fo: Eltøkir

en: Recycling Centre
fo: Endurnýtslustøð

en: trash
fo: sorp

en: dog_excrement
fo: hundalort

en: Waste Disposal/Dumpster
fo: Avfallsgeymari

en: Sanitary Dump Station
fo: Skítstøð

en: Suction pumpout
fo: Sugpumpa

en: Gravity drain for hose
fo: Tyngdaravlaup til slanga

en: Casette or Elsan Disposal
fo: Kassett ella Elsan avfall

en: Operation times
fo: Virksemi tíðir

en: Amount of Seats
fo: Sessatal

en: Type of shelter
fo: Skýlislag

[ctx: shelter]
en: basic_hut
fo: einfalt skýli

[ctx: shelter]
en: gazebo
fo: paviljong

[ctx: shelter]
en: lean_to
fo: stigiskýli

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
fo: nestiskýli

[ctx: shelter]
en: public_transport
fo: almenningsskýli

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
fo: veðrarskýli

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
fo: dýrakyli

en: Hunting Stand
fo: Veiðistøð

[ctx: hunting stand]
en: Hide
fo: Fjalistøð

en: Lockable
fo: Læsist

en: Has bottle filler
fo: Hevur fløskufyllara

en: Seasonal availability
fo: Árstíðabundið

en: Dog usage
fo: Hundanotkun

en: Historic
fo: Søguligt

en: Fountain type
fo: Brunnaslag

en: bubbler
fo: boblandi

en: nozzle
fo: dúsa

en: bottle_refill
fo: fløskufyllari

en: drinking
fo: drekka

en: stone_block
fo: steinblokkur

en: roman_wolf
fo: rómverskur úlvur

en: Water Point
fo: Vatnspunki

en: Valves
fo: Ventilar

en: Advertising Column
fo: Auglýsingasúla

en: Billboard
fo: Auglýsingaskjáur

en: Poster box
fo: Plakatkassi

en: Advertising Totem
fo: Auglýsingatotem

en: Message type
fo: Boðslag

en: local
fo: lokal

en: safety
fo: trygd

en: legal
fo: lóglig

en: map
fo: kort

en: political
fo: politisk

en: showbiz
fo: sjónleikur

en: non_profit
fo: non-profit

en: opinion
fo: meining

en: religion
fo: átrúnaður

en: Sides
fo: Síður

en: front
fo: fram

en: opposite
fo: gagnstøðu

en: multi
fo: fjøl-

en: Sports
fo: Ítróttur

en: Sport Facilities
fo: Ítróttarhøli

en: Stadium
fo: Stadion

en: Stadium Building
fo: Stadionbygning

en: Sports Centre
fo: Ítróttarhøll

en: Fitness Centre
fo: Fitnesshøll

en: Pitch
fo: Vøllur

en: Racetrack
fo: Kappakstursbreyt

en: Golf Course
fo: Golfvøllur

[ctx: golf]
en: Hole
fo: Hol

en: Handicap rating
fo: Handicap stig

[ctx: golf]
en: Pin
fo: Pinna

[ctx: golf]
en: Natural
fo: Náttúrligur

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
fo: Framman vatnshætta

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
fo: Síðlig vatnshætta

en: Miniature Golf
fo: Smágolf

en: Multi
fo: Fjøl-

[ctx: running]
en: pitch
fo: vøllur

[ctx: running]
en: sports_centre
fo: ítróttarhøll

[ctx: running]
en: fitness_centre
fo: fitnesshøll

[ctx: running]
en: stadium
fo: stadion

[ctx: running]
en: track
fo: breyt

en: Nine-pin Bowling
fo: Níggju kegla bowling

en: Ten-pin Bowling
fo: Tíggju kegla bowling

en: Archery
fo: Bogaskjóting

en: Track and Field Athletics
fo: Frælsítróttur

en: Running
fo: Renning

en: Climbing
fo: Klátring

en: Climbing site
fo: Klátursstaður

en: Number of routes
fo: Tal av leiðum

en: Usual elevation at the bottom of the routes
fo: Vanlig hædd á botni leiðanna

en: Usual route length (m)
fo: Vanlig longd á leið (m)

en: Minimal climbing length (m)
fo: Minnsta kláturslongd (m)

en: Maximum climbing length (m)
fo: Mest kláturslongd (m)

en: UIAA: Simplest route
fo: UIAA: Einfaltasta leið

en: UIAA: Most difficult route
fo: UIAA: Torførasta leið

en: UIAA: Main difficulty
fo: UIAA: Høvuðs torleiki

en: French: Simplest route
fo: Franskt: Einfaltasta leið

en: French: Most difficult route
fo: Franskt: Torførasta leið

en: French: Main difficulty
fo: Franskt: Høvuðs torleiki

en: Saxon: Simplest route
fo: Saksisk: Einfalasti leiðin

en: Saxon: Most difficult route
fo: Saksisk: Torførsti leiðin

en: Saxon: Main difficulty
fo: Saksisk: Høvuðs torleiki

en: Climbing route bottom
fo: Klifurleið botn

en: Climbing route
fo: Klifurleið

en: Bolts
fo: Boltar

en: Pitches
fo: Partar

en: Route length (m)
fo: Leiðarlongd (m)

en: UIAA grading
fo: UIAA stigføring

en: French grading
fo: Fransk stigføring

en: Saxon grading
fo: Saksisk stigføring

en: Climbing route top
fo: Klifurleið toppur

en: Canoeing/Kayaking
fo: Kanó/Kajakk

en: Rowing
fo: Róður

[ctx: racing]
en: pitch
fo: vøllur

[ctx: racing]
en: sports_centre
fo: ítróttarmiðstøð

[ctx: racing]
en: stadium
fo: stadion

[ctx: racing]
en: track
fo: kapprenna

en: Dog Racing
fo: Hundakapprenning

en: Equestrian Sport
fo: Hestasport

[ctx: riding]
en: Horse Riding Arena
fo: Ridingarvøllur

[ctx: riding]
en: Horse Riding Centre
fo: Ridingarmiðstøð

[ctx: riding]
en: Sports Centre
fo: Ítróttarmiðstøð

[ctx: riding]
en: Stadium
fo: Stadion

[ctx: riding]
en: Racetrack
fo: Kapprenna

en: Horse Racing
fo: Hestakapprenning

en: Gymnastics
fo: Gymnastikk

en: fitness_centre
fo: fitness miðstøð

en: Ice Skating
fo: Ísskoyting

en: ice_rink
fo: ísrinki

en: Roller Skating
fo: Rulluskoyting

en: Swimming
fo: Svimjing

en: water_park
fo: vatnland

en: Scuba Diving
fo: Skúbudúkking

en: Piste type
fo: Pist slag

en: connection
fo: samband

en: downhill
fo: niður

en: hike
fo: gongutur

en: ice_skate
fo: ísskoyting

en: nordic
fo: norðurlendskt

en: playground
fo: leikvøllur

en: skitour
fo: skíðaferð

en: sled
fo: renna

en: sleigh
fo: kariol

en: snow_park
fo: kava parkur

en: Difficulty
fo: Torleiki

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
fo: byrjari

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
fo: lætt

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
fo: miðal

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
fo: framkomið

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
fo: fagmaður

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
fo: frjálsrenn

en: Grooming
fo: Skurður

[ctx: piste:grooming]
en: classic
fo: klassisk

[ctx: piste:grooming]
en: skating
fo: skoyting

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
fo: klassisk+skoyting

[ctx: piste:grooming]
en: scooter
fo: skúta

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
fo: oyðimark

en: Shooting
fo: Skotíð

en: Chess
fo: Talv

en: picnic_table
fo: piknik borð

en: Sport (Ball)
fo: Ítróttur (Boltur)

en: Soccer
fo: Fótbóltur

en: Australian Football
fo: Avstralskur fótbóltur

en: American Football
fo: Amerikanskur fótbóltur

en: Canadian Football
fo: Kanadiskur fótbóltur

en: Gaelic Games
fo: Gæliskir leikir

en: Football
fo: Fótbóltur

en: Handball
fo: Handbóltur

en: Baseball
fo: Hornabóltur

en: Basketball
fo: Kurvabóltur

en: Hoops
fo: Kurvar

en: Volleyball
fo: Flogbóltur

en: Beach Volleyball
fo: Strondflogbóltur

en: Billiards
fo: Biljard

en: golf_course
fo: golfvøllur

en: Lawn Bowling
fo: Grasvallarkast

en: Cricket
fo: Krikket

en: Croquet
fo: Krokett

en: Field Hockey
fo: Hockey

en: Ice Hockey
fo: Íshockey

en: Racquetball
fo: Rakettbóltur

en: Table Tennis/Ping-Pong
fo: Borðtennis/Ping-Pong

en: Kart Racing
fo: Kartkapping

en: Model Aerodrome
fo: Modelflogvøllur

[ctx: aerialway]
en: pitch
fo: vøllur

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
fo: ítróttarmiðstøð

[ctx: aerialway]
en: track
fo: kapprenna

en: RC Car
fo: Fjarmagnaður bilur

en: Man Made
fo: Mannagjørt

[ctx: building]
en: allotment_house
fo: lútthús

[ctx: building]
en: bakehouse
fo: bakarhús

[ctx: building]
en: barn
fo: høll

[ctx: building]
en: basilica
fo: basilika

[ctx: building]
en: boathouse
fo: báthús

[ctx: building]
en: cabin
fo: kota

[ctx: building]
en: carport
fo: bílskjól

[ctx: building]
en: cathedral
fo: dómkirkja

[ctx: building]
en: chapel
fo: kapella

[ctx: building]
en: church
fo: kirkja

[ctx: building]
en: college
fo: háskúli

[ctx: building]
en: commercial
fo: handils

[ctx: building]
en: construction
fo: bygging

[ctx: building]
en: cowshed
fo: kúhús

[ctx: building]
en: digester
fo: mølvirki

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
fo: búnaðarhús

[ctx: building]
en: fire_station
fo: brannstøð

[ctx: building]
en: garage
fo: bílgøla

[ctx: building]
en: garages
fo: bílgølur

[ctx: building]
en: gasometer
fo: gassbeiggari

[ctx: building]
en: gatehouse
fo: grindhús

[ctx: building]
en: grandstand
fo: áhorvararstøð

[ctx: building]
en: greenhouse
fo: gróðurhús

[ctx: building]
en: hospital
fo: sjúkrahús

[ctx: building]
en: kindergarten
fo: barnagarður

[ctx: building]
en: kiosk
fo: kioskur

[ctx: building]
en: manufacture
fo: framleiðsluhús

[ctx: building]
en: monastery
fo: kleystur

[ctx: building]
en: mosque
fo: moska

[ctx: building]
en: office
fo: skrivstova

[ctx: building]
en: pavilion
fo: paviljongur

[ctx: building]
en: parking
fo: bílastøð

[ctx: building]
en: public
fo: almannahús

[ctx: building]
en: retail
fo: handilsbygningur

[ctx: building]
en: riding_hall
fo: ridingarsalur

[ctx: building]
en: roof
fo: tak

[ctx: building]
en: ruins
fo: rústir

[ctx: building]
en: school
fo: skúli

[ctx: building]
en: service
fo: viðgerðarstøð

[ctx: building]
en: shed
fo: skúr

[ctx: building]
en: sports_centre
fo: ítróttarmiðstøð

[ctx: building]
en: sports_hall
fo: ítróttarsalur

[ctx: building]
en: stable
fo: stallur

[ctx: building]
en: stadium
fo: stadion

[ctx: building]
en: storage_tank
fo: geymslutankur

[ctx: building]
en: sty
fo: skúr

[ctx: building]
en: supermarket
fo: stórmarknaður

[ctx: building]
en: synagogue
fo: synagoga

[ctx: building]
en: temple
fo: tempul

[ctx: building]
en: tent
fo: tjald

[ctx: building]
en: toilets
fo: væl

[ctx: building]
en: train_station
fo: jarnbreytarstøð

[ctx: building]
en: transformer_tower
fo: eltransformator

[ctx: building]
en: transportation
fo: samferðsla

[ctx: building]
en: university
fo: háskúli

[ctx: building]
en: warehouse
fo: vøruhús

[ctx: building]
en: Levels above ground
fo: Hæddir oman jørð

[ctx: building]
en: Levels below ground
fo: Hæddir undir jørð

en: Residential Building
fo: Íbúðarhús

[ctx: building]
en: residential
fo: íbúðarhús

[ctx: building]
en: apartments
fo: íbúðir

[ctx: building]
en: ger
fo: tjald

[ctx: building]
en: house
fo: hús

[ctx: building]
en: hut
fo: hytla

[ctx: building]
en: dormitory
fo: heim

[ctx: building]
en: terrace
fo: terrasse

[ctx: building]
en: detached
fo: einbýlishús

[ctx: building]
en: farm
fo: bústaður

[ctx: building]
en: stilt_house
fo: stólphús

en: Building part
fo: Húsapartur

[ctx: building]
en: Skipped Levels
fo: Hoppaðir hæddir

en: Skipped height (meters)
fo: Hoppað hædd (metrar)

en: Building construction
fo: Húsbygging

[ctx: building]
en: wayside_shrine
fo: vegarkross

en: Entrance
fo: Inngangur

[ctx: entrance]
en: yes
fo: ja

[ctx: entrance]
en: main
fo: aðalinngangur

[ctx: entrance]
en: secondary
fo: aðrar inngongdir

[ctx: entrance]
en: service
fo: arbeiðs inngangur

[ctx: entrance]
en: shop
fo: handilsinngangur

[ctx: entrance]
en: exit
fo: útgangur

[ctx: entrance]
en: emergency
fo: nøðinngangur

[ctx: entrance]
en: staircase
fo: trappu inngangur

[ctx: entrance]
en: home
fo: heimainngangur

[ctx: entrance]
en: garage
fo: bílastøðinngangur

en: Door
fo: Hurð

en: folding
fo: faldanarhurð

en: hinged
fo: hjálað hurð

en: loadingdock
fo: lastibryggja

en: overhead
fo: yvirhøvd hurð

en: sliding
fo: rennihurð

en: trapdoor
fo: lúgv

en: Entrance number
fo: Inngangsnúmer

en: Flat numbers
fo: Íbúðarnúmer

en: Non-public police facility
fo: Ikki almenn lógarmálsbygd

[ctx: police]
en: barracks
fo: herbýli

[ctx: police]
en: car_pound
fo: bílhús

[ctx: police]
en: checkpoint
fo: kontrolstøð

[ctx: police]
en: detention
fo: fongsul

[ctx: police]
en: naval_base
fo: flotastøð

[ctx: police]
en: offices
fo: skrivstova

[ctx: police]
en: range
fo: skotmark

[ctx: police]
en: storage
fo: gøymslu

[ctx: police]
en: training_area
fo: økisøki

[ctx: police]
en: yes
fo: ja

en: Flagpole
fo: Fløggustong

[ctx: flag]
en: advertising
fo: auglýsing

[ctx: flag]
en: athletic
fo: ítróttar

[ctx: flag]
en: governmental
fo: stjórnar

[ctx: flag]
en: military
fo: hernaðar

[ctx: flag]
en: municipal
fo: kommunu

[ctx: flag]
en: national
fo: tjóðar

[ctx: flag]
en: organisation
fo: felag

[ctx: flag]
en: regional
fo: økis

[ctx: flag]
en: religious
fo: átrúnaðar

[ctx: flag]
en: signal
fo: merki

en: Cross
fo: Kross

en: Works
fo: Virkis

en: Product
fo: Vøra

en: bakery_products
fo: bakaravøra

en: beer
fo: bjór

en: bricks
fo: múrsteinar

en: dairy
fo: mjólkarvøra

en: electronics
fo: rafvøra

en: food
fo: matur

en: furniture
fo: húsgøgn

en: machinery
fo: maskinur

en: meat
fo: kjøt

en: packaging
fo: umbúgv

en: rice
fo: rís

en: sugar
fo: sukur

en: Chimney
fo: Skorsteinur

en: Kiln
fo: Ovnur

en: lime
fo: kalk

en: Windmill
fo: Vindmylla

en: Windpump
fo: Vinddæla

en: Pump
fo: Dæla

[ctx: pump]
en: outdoor
fo: úti

[ctx: pump]
en: indoor
fo: inni

[ctx: pump]
en: surface
fo: yvirfláta

[ctx: pump]
en: underground
fo: undir jørð

[ctx: pump]
en: underwater
fo: undir vatni

en: Petroleum Well
fo: Oljubrønnur

en: Gasometer
fo: Gassmálari

en: Storage Tank
fo: Geymslutankur

[ctx: content]
en: fuel
fo: eldsneyti

[ctx: content]
en: manure
fo: høgni

[ctx: content]
en: oil
fo: olja

[ctx: content]
en: sewage
fo: skitvatn

[ctx: content]
en: silage
fo: síldur

[ctx: content]
en: slurry
fo: møla

[ctx: content]
en: water
fo: vatn

[ctx: content]
en: wine
fo: vin

en: Bunker Silo
fo: Grøðursíla

en: Crane
fo: Krani

en: floor-mounted_crane
fo: gólffestingarkrani

en: gantry_crane
fo: portalkrani

en: portal_crane
fo: portalskrani

en: travel_lift
fo: flytikrani

en: Goods conveyor
fo: Vøruflutningsbúnaður

en: Resource
fo: Ráðni

en: Pumping station
fo: Pumpustøð

en: Mineshaft
fo: Námusjakt

en: Function
fo: Funktión

en: winding
fo: spoling

en: air
fo: luft

en: Depth (meters)
fo: Dýpi (metrar)

en: Visible Headframe
fo: Sýnilt toppur

en: Disused
fo: Ónytt

en: Heap
fo: Vørping

en: Cairn
fo: Varði

[ctx: Tag:man_made=cairn]
en: Type
fo: Slag

[ctx: Tag:man_made=cairn]
en: small
fo: lítil

[ctx: Tag:man_made=cairn]
en: clearance
fo: rydding

en: Adit
fo: Námsgøta

en: Avalanche Protection
fo: Fjallasproytisvarnir

en: snow_bridge
fo: kavbrúgv

en: dam
fo: stífla

en: berm
fo: brekka

en: mound
fo: hóll

en: gas_ignition
fo: gaseldur

en: Utility Pole
fo: Fjørutøkustólpi

en: Similar preset:
fo: Liknandi fyribilsstilling:

en: Street Lamp
fo: Gøtuljós

[ctx: highway]
en: street_lamp
fo: gøtuljós

[ctx: lamp_type]
en: electric
fo: elektrisk

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
fo: flóðljós

[ctx: lamp_type]
en: sodium
fo: natrium

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
fo: sólarljós

en: Mounted on
fo: Fest á

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
fo: beygd mastur

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
fo: beint mastur

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
fo: hangandi

[ctx: lamp_mount]
en: wall
fo: veggur

en: Street cabinet
fo: Gøtuskáp

en: postal_service
fo: postþjónusta

en: traffic_control
fo: ferðslysstýring

en: traffic_monitoring
fo: umferðareftirlit

en: transport_management
fo: samgongustýring

en: Monitoring Station
fo: Umsitingarstøð

en: Monitoring:
fo: Umsiting:

en: Water level
fo: Vatnstøð

en: Tide Level
fo: Fjøru tøð

en: Groundwater
fo: Jarðvatn

en: Traffic
fo: Umferð

en: Air Quality
fo: Luftgæði

en: Noise
fo: Ljóð

en: GPS Signals
fo: GPS merki

en: GLONASS Signals
fo: GLONASS merki

en: Galileo Signals
fo: Galileo merki

en: Weather
fo: Vetur

en: Radiation
fo: Geislavirking

en: Seismic Activity
fo: Jarðskjálvta virksemi

en: Recording:
fo: Upptøka:

en: Manually
fo: Handvirkt

en: Remote
fo: Fjarstýrt

en: Display:
fo: Skermur:

en: Telescope
fo: Sjónvongur

[ctx: telescope]
en: optical
fo: optiskur

en: Type of construction
fo: Byggingarslag

en: dish
fo: skál

en: dome
fo: kúla

en: Telescope Diameter (meters)
fo: Sjónvongins vídd (metrar)

en: Survey Point
fo: Mátstøð

en: andesite
fo: andesitt

en: Zone
fo: Sone

en: parking
fo: bilpláss

en: traffic
fo: umferð

en: shop
fo: handil

en: bank
fo: banki

en: Camera
fo: Myndavél

[ctx: camera:type]
en: fixed
fo: fastur

[ctx: camera:type]
en: panning
fo: sveiggjandi

[ctx: camera:type]
en: dome
fo: kúla

[ctx: camera:mount]
en: wall
fo: veggur

[ctx: camera:mount]
en: pole
fo: stólpi

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
fo: loft

en: Direction in degrees
fo: Stevna í gráðum

en: Inclination in degrees
fo: Helling í gráðum

en: Towers
fo: Turnar

en: Lighthouse
fo: Vitastova

[ctx: man_made]
en: Beacon
fo: Viti

en: Water Tower
fo: Vatnsturnur

en: Mast
fo: Mastur

[ctx: mast/tower]
en: communication
fo: samskifti

[ctx: mast/tower]
en: lighting
fo: lýsing

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
fo: eftirlit

[ctx: mast/tower]
en: radar
fo: ratsjá

[ctx: mast/tower]
en: siren
fo: látur

en: freestanding
fo: frittstøðandi

en: guyed_lattice
fo: stagsett grind

en: guyed_tube
fo: stagsett rør

en: lattice
fo: grind

en: Tower
fo: Turnur

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
fo: klokkaturnur

[ctx: mast/tower]
en: cooling
fo: køling

[ctx: mast/tower]
en: defensive
fo: varnar

[ctx: mast/tower]
en: minaret
fo: minarettur

[ctx: mast/tower]
en: observation
fo: umsiting

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
fo: vaktarturnur

en: Big Communication Tower
fo: Stór samskiftisturnur

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
fo: Stór samskiftisturnur, vanliga hægri enn 100 metrar.

en: Pipeline
fo: Rørsla

en: Pipeline Substation
fo: Rørstøð

[ctx: pipeline]
en: compression
fo: samtreingd

[ctx: pipeline]
en: distribution
fo: útdeling

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
fo: markinsamling

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
fo: eftirlitsmát

[ctx: pipeline]
en: measurement
fo: mát

[ctx: pipeline]
en: valve
fo: ventil

[ctx: pipeline]
en: valve_group
fo: ventilsamstøða

en: Pipeline Valve
fo: Rørventil

en: Valve type
fo: Ventilslag

[ctx: valve]
en: butterfly
fo: firvald

[ctx: valve]
en: globe
fo: kúl

[ctx: valve]
en: ball
fo: kúla

[ctx: valve]
en: plug
fo: proppur

[ctx: valve]
en: gate
fo: grind

[ctx: valve]
en: needle
fo: nál

[ctx: valve]
en: spool
fo: spoli

en: Actuator
fo: Aktingarbúnaður

[ctx: actuator]
en: manual
fo: handvirkur

[ctx: actuator]
en: electric_motor
fo: rafmótor

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
fo: hydrauliskur strokkur

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
fo: pneumatiskur strokkur

[ctx: actuator]
en: thermostatic
fo: thermostatiskur

en: Position sensor
fo: Støðusensor

en: optical
fo: optiskur

en: inductive
fo: inductivur

en: Marker
fo: Marknám

en: Manhole
fo: Skál

[ctx: manhole]
en: drain
fo: rennsl

[ctx: manhole]
en: gas
fo: gass

[ctx: manhole]
en: heat
fo: hitaveita

[ctx: manhole]
en: power
fo: el

[ctx: manhole]
en: rainwater
fo: regnvatn

[ctx: manhole]
en: sewer
fo: skolp

[ctx: manhole]
en: telecom
fo: samband

[ctx: manhole]
en: water
fo: vatn

en: Water
fo: Vatn

en: Water Works
fo: Vatnverk

en: Wastewater Treatment Plant
fo: Skolpvatnsrøkt

en: Watermill
fo: Vatnmylla

en: Fountain
fo: Brunnur

en: Water Well
fo: Vatnbrunnur

en: powered
fo: knúður

en: Bridges
fo: Brýr

en: aqueduct
fo: vatnleið

en: boardwalk
fo: brúgv

en: cantilever
fo: framhaldsbrúgv

en: covered
fo: takt

en: low_water_crossing
fo: lágvatnsoverfør

en: trestle
fo: stólpabrúgv

en: viaduct
fo: dalbrúgv

en: Structure
fo: Bygging

en: arch
fo: bogabrúgv

en: beam
fo: bjølka

en: cable-stayed
fo: tovstøð

en: floating
fo: flotandi

en: humpback
fo: pukubrúgv

en: simple-suspension
fo: einfeld upphengd

en: suspension
fo: upphengd

en: truss
fo: fagverk

en: Movable Bridge
fo: Rørlig brúgv

en: bascule
fo: vippibrúgv

en: drawbridge
fo: vindubrúgv

en: lift
fo: lyftibrúgv

en: submersible
fo: døkkandi

en: swing
fo: svingbrúgv

en: transporter
fo: ferjubrúgv

en: retractable
fo: inntøkandi

en: tilt
fo: hallibrúgv

en: Bridge Support
fo: Brúgvarstøð

en: abutment
fo: brúgvarbotn

en: lift_pier
fo: lyftistólpi

en: pier
fo: stólpi

en: pivot_pier
fo: snúgvastólpi

en: pylon
fo: stólpi

en: Bridge outline
fo: Brúgvaumliti

en: movable
fo: rørlig

[ctx: preset group]
en: Military
fo: Herverk

en: Airfield
fo: Flogvøllur

en: Barracks
fo: Kaseruna

en: Bunker
fo: Bunkari

[ctx: bunker]
en: command
fo: stýri

[ctx: bunker]
en: foxhole
fo: skotgrøv

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
fo: skotstøð

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
fo: flogvélarskúli

[ctx: bunker]
en: mg_nest
fo: vélbyssu støð

[ctx: bunker]
en: munitions
fo: skotføri

[ctx: bunker]
en: observation
fo: umsiting

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
fo: mannaskúli

[ctx: bunker]
en: pillbox
fo: skotkassi

[ctx: bunker]
en: technical
fo: tekniskt

[ctx: bunker]
en: tobruk
fo: tobruk-støð

[ctx: bunker]
en: overground
fo: yvir jørð

[ctx: bunker]
en: underground
fo: undir jørð

[ctx: bunker]
en: underwater
fo: undir vatni

en: Ruins
fo: Ruin

en: Range
fo: Skotlína

en: Power
fo: Kraftverk

en: Power Plant
fo: Kraftverk

en: Plant Source
fo: Kraftkelda

en: Biofuel Power Plant
fo: Líveldskraftverk

en: Biogas Power Plant
fo: Biogaskraftverk

en: Biomass Power Plant
fo: Biomasukraftverk

en: Method
fo: Framfaraháttur

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
fo: súrling

[ctx: generator method]
en: combustion
fo: eldning

[ctx: generator method]
en: gasification
fo: forgassing

en: Coal Power Plant
fo: Kolkraftverk

en: Gas Power Plant
fo: Gaskraftverk

en: Oil Power Plant
fo: Oljukraftverk

en: Diesel Power Plant
fo: Díselkraftverk

en: Gasoline Power Plant
fo: Bensinkraftverk

en: Nuclear Power Plant
fo: Kernukraftverk

[ctx: generator method]
en: fission
fo: kloving

[ctx: generator method]
en: fusion
fo: samanblanding

en: Waste Power Plant
fo: Avfallskraftverk

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
fo: pyrolysa

en: Geothermal Power Plant
fo: Jarðvarmakraftverk

en: Hydro Power Plant
fo: Vatnfallskraftverk

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
fo: áarlop

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
fo: uppdælt vatn

[ctx: generator method]
en: water-storage
fo: vatngeymslu

en: Tidal Power Plant
fo: Fjørukraftverk

[ctx: generator method]
en: barrage
fo: fjørustífla

[ctx: generator method]
en: stream
fo: streymur

en: Wave Power Plant
fo: Bylgjukraftverk

en: Osmotic Power Plant
fo: Osmo-kraftverk

en: Solar Power Plant
fo: Sólkraftverk

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
fo: ljósravi

[ctx: generator method]
en: thermal
fo: varmi

en: Wind Power Plant
fo: Vindkraftverk

en: Power Generator
fo: Kraftframleiðari

en: Generator Source
fo: Kraftkelda

en: Biofuel Power Generator
fo: Líveldskraftframleiðari

en: Generator Type
fo: Framleiðaratýpa

en: boiler
fo: ketil

en: gas_turbine
fo: gasturbina

en: reciprocating_engine
fo: fram-og afturkoyrandi mótor

en: steam_generator
fo: gassframleiðari

en: Biogas Power Generator
fo: Biogas Orkuframleiðari

en: Biomass Power Generator
fo: Biomassa Orkuframleiðari

en: bioreactor
fo: bíolagn

en: anaerobic_digestion / gasification
fo: anaerob niðurbrot / gasseting

en: combustion
fo: bræning

en: steam_turbine
fo: goymturbina

en: Coal Power Generator
fo: Kol Orkuframleiðari

en: Gas Power Generator
fo: Gass Orkuframleiðari

en: combined_cycle
fo: samansettur kykli

en: Oil Power Generator
fo: Olju Orkuframleiðari

en: Diesel Power Generator
fo: Diesel Orkuframleiðari

en: Gasoline Power Generator
fo: Bensin Orkuframleiðari

en: Nuclear Reactor
fo: Karnorku Reaktor

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
fo: Kokandi Vatn Reaktor 1 (BWR-1)

en: fission
fo: klovning

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
fo: Kokandi Vatn Reaktor 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
fo: Kokandi Vatn Reaktor 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
fo: Kokandi Vatn Reaktor 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
fo: Kokandi Vatn Reaktor 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
fo: Kokandi Vatn Reaktor 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
fo: CANada Deuterium Uranium reaktor (CANDU)

en: cold-fusion
fo: kald-samanseting

en: fusion
fo: samanseting

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
fo: Kina Pressuriseraður Reaktor (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
fo: Evropeiski Pressuriseraði Reaktorin (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
fo: Inertial Innilukking Samanseting (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
fo: Pressuriseraður vatn reaktor (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
fo: Reaktor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
fo: Reaktor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)

en: stellarator
fo: stjørnulagi

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
fo: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reaktor (VVER)

en: Solar Power Generator
fo: Sól Orkuframleiðari

en: solar_photovoltaic_panel
fo: sól_fotovoltaisk_panel

en: photovoltaic
fo: fotovoltaisk

en: solar_thermal_collector
fo: sól_varma_samlar

en: thermal
fo: varmi

en: Solar tracking type
fo: Sól fylgja slag

en: single_axis
fo: ein_aksil

en: horizontal
fo: horisontal

en: horizontal axis (HSAT)
fo: horisontal aksil (HSAT)

en: horizontal_tilted
fo: horisontal_hallut

en: horizontal axis, tilted modules (HTSAT)
fo: horisontal aksil, hallaðar einingar (HTSAT)

en: tilted
fo: hallað

en: tilted axis (TSAT)
fo: hallaður aksil (TSAT)

en: vertical
fo: vertikal

en: vertical (VSAT)
fo: vertikal (VSAT)

en: dual_axis
fo: tveir_aksar

en: tip-tilt
fo: tipp-hallur

en: tip-tilt dual axis (TTDAT)
fo: tipp-hallur tveir aksar (TTDAT)

en: alt-azimuth
fo: hædd-azimut

en: azimuth-altitude dual axis (AADAT)
fo: azimut-hædd tveir aksar (AADAT)

en: Waste Power Generator
fo: Avfall Orkuframleiðari

en: gasification
fo: gasseting

en: pyrolysis
fo: pyrolysa

en: Water Turbine
fo: Vatn Turbina

en: francis_turbine
fo: francis_turbina

en: all methods
fo: allar metoder

en: hydrodynamic_screw
fo: hydrodynamiskur skrúva

en: run-of-the-river
fo: rennandi á

en: kaplan_turbine
fo: kaplan_turbina

en: run-of-the-river / water-storage
fo: rennandi á / vatn geymsla

en: pelton_turbine
fo: pelton_turbina

en: Tidal Water Turbine
fo: Fjøra Vatn Turbina

en: horizontal_axis
fo: horisontal_aksil

en: barrage
fo: tidalbarriera

en: vertical_axis
fo: vertikal_aksil

en: Wave Energy Converter
fo: Bylgju Orku Umroynari

en: Osmotic Power Generator
fo: Osmotiskur Orkuframleiðari

en: Geothermal Power Generator
fo: Jarðvarmi Orkuframleiðari

en: heat_pump
fo: varmapumpa

en: Wind Turbine
fo: Vind Turbina

en: Power Substation
fo: Raftstøð

[ctx: power]
en: compensation
fo: útgreiðsla

[ctx: power]
en: converter
fo: umsetari

[ctx: power]
en: distribution
fo: útgreiding

[ctx: power]
en: industrial
fo: ídnaður

[ctx: power]
en: minor_distribution
fo: smáútgreiding

[ctx: power]
en: traction
fo: dragkraft

[ctx: power]
en: transition
fo: umstøða

[ctx: power]
en: transmission
fo: sending

en: Gas insulated
fo: Gass isolerað

en: Power Transformer
fo: Raft Umformari

[ctx: power]
en: auxiliary
fo: hjálpar

[ctx: power]
en: generator
fo: framleiðari

[ctx: power]
en: main
fo: høvuðs

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
fo: fasavinkils regulari

[ctx: power]
en: yes
fo: ja

en: Auto-transformer (windings type)
fo: Sjálvumformari (spól slag)

en: Power Switchgear
fo: Raft Skiftibúnaður

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
fo: (Vinarliga brúka bert hesa merking, um nærmari kortgeving við samleggj og búnaðarplássum ikki er møgulig!)

en: Power Busbar
fo: Raft Samlegg

en: Power Bay
fo: Raft Búnaðarpláss

en: Power Switch
fo: Raft Skifti

en: Type of switch
fo: Slag av skifti

[ctx: power]
en: circuit_breaker
fo: kretsbrotari

[ctx: power]
en: disconnector
fo: frákoplari

[ctx: power]
en: earthing
fo: jarðing

[ctx: power]
en: mechanical
fo: mekaniskur

en: Power Converter
fo: Raft Umsetari

en: Type of converter
fo: Slag av umsetara

[ctx: power]
en: back-to-back
fo: bak-til-bak

en: Amount of poles
fo: Tal av polum

en: monopole
fo: einpollur

en: bipole
fo: tveypollur

en: Power rating (MVA)
fo: Kraftvørdi (MVA)

en: Power Compensator
fo: Raft Útgreiðslubúnaður

en: Type of compensator
fo: Slag av útgreðslubúnaði

[ctx: power]
en: series_capacitor
fo: røð kapasitor

[ctx: power]
en: series_reactor
fo: røð reaktor

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
fo: sidekapasitor

[ctx: power]
en: shunt_reactor
fo: sidereaktor

[ctx: power]
en: static_var
fo: statisk var

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
fo: samstøðu kondensator

en: Power rating (kvar/Mvar)
fo: Kraftvørdi (kvar/Mvar)

en: Power Street Cabinet
fo: Raft Skápur á gøtu

en: Transformer Tower
fo: Umformara Torn

en: Power Portal
fo: Raft Portal

en: tubular
fo: rørbygd

en: Portal design
fo: Portal hionn

[ctx: power]
en: portal_two-level
fo: portal_tvey-lags

[ctx: power]
en: portal_three-level
fo: portal_trý-lags

en: Power Tower
fo: Raft Torn

en: Tower design
fo: Torn hionn

[ctx: power]
en: one-level
fo: eitt-lags

[ctx: power]
en: two-level
fo: tvey-lags

[ctx: power]
en: three-level
fo: trý-lags

[ctx: power]
en: barrel
fo: tunna

[ctx: power]
en: asymmetric
fo: ósamstøðug

[ctx: power]
en: triangle
fo: tríhyrningur

[ctx: power]
en: flag
fo: flagg

[ctx: power]
en: donau;one-level
fo: donau;eitt-lags

[ctx: power]
en: four-level
fo: fýra-lags

[ctx: power]
en: six-level
fo: seks-lags

[ctx: power]
en: nine-level
fo: níggju-lags

[ctx: power]
en: delta_two-level
fo: delta_tvey-lags

[ctx: power]
en: y-frame
fo: y-rammi

[ctx: power]
en: x-frame
fo: x-rammi

[ctx: power]
en: h-frame
fo: h-rammi

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
fo: stongdur_h-rammi

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
fo: stongdur_v-rammi

[ctx: power]
en: bipole
fo: tveypollur

[ctx: power]
en: monopolar
fo: einpollur

en: Triple tower
fo: Trýfaldað torn

en: Incomplete tower
fo: Ófullført torn

en: Pole
fo: Stong

en: Pole with Switch
fo: Stong við skifti

en: Pole Attributes:
fo: Stong eginleikar:

en: Switch Attributes:
fo: Skifti eginleikar:

en: Pole with Transformer
fo: Stong við umformara

en: Transformer Attributes:
fo: Umformara eginleikar:

en: Catenary mast
fo: Kettlingur mastur

[ctx: power]
en: Connection
fo: Samband

en: Insulator
fo: Isolator

en: Power Line
fo: Raftleiðing

en: Line type
fo: Leiðing slag

en: line
fo: leiðing

en: minor_line
fo: smáleiðing

en: Number of conductors/wires per cable
fo: Tal av leiðarum/tráðum per kabel

[ctx: power]
en: single
fo: ein

[ctx: power]
en: double
fo: tveir

[ctx: power]
en: triple
fo: tríggir

[ctx: power]
en: quad
fo: fýra

[ctx: power]
en: fivefold
fo: fimm

[ctx: power]
en: sixfold
fo: seks

[ctx: power]
en: eightfold
fo: átta

en: Used for data communications
fo: Brúkt til dátusamband

en: Power Cable
fo: Raftkabel

[ctx: power cable]
en: overground
fo: yvir jørð

[ctx: power cable]
en: overhead
fo: yvirhøvd

[ctx: power cable]
en: surface
fo: yvirfláta

[ctx: power cable]
en: underground
fo: undir jørð

[ctx: power cable]
en: underwater
fo: undir vatn

en: Telecom
fo: Telekommunikasjon

en: Telecom Street Cabinet
fo: Telekommunikations skápur

en: Telephone Exchange
fo: Telefon sentral

en: Connection Point
fo: Sambands punkt

en: Service Device
fo: Tænastu tól

en: Historic Places
fo: Søgulig støð

en: Castle
fo: Kastali

en: stately
fo: stórbýur

en: defensive
fo: varnarkastali

en: fortress
fo: virki

en: manor
fo: herrabýur

en: palace
fo: palati

en: Fort
fo: Virki

en: Archaeological Site
fo: Fornfrøðiliga stað

en: baths
fo: bað

en: catacombs
fo: katakombur

en: crannog
fo: vatnahús

en: fortification
fo: virki

en: geoglyph
fo: jørðarmynd

en: grave_field
fo: grøvumark

en: petroglyph
fo: steinríst

en: hut_circle
fo: búðarringur

en: megalith
fo: megalittur

en: necropolis
fo: dýrgardur

en: roman_circus
fo: rómverskur sirkus

en: roman_theater
fo: rómverskt sjónleikarhús

en: roman_villa
fo: rómversk villa

en: settlement
fo: búseting

en: tumulus
fo: haugur

en: Fortification type
fo: Virki slag

en: hill_fort
fo: bøggarvirki

en: Forts using a rise of elevation
fo: Virki ið nýta hæddar mun

en: limes
fo: markvirki

en: Fortifications for border defense
fo: Virki til marknaðarvarnar

en: sconce
fo: lítil virkisbygning

en: A small protective fortification
fo: Lítil varnarbygning

en: ring_ditch
fo: ringgróv

en: Circular ditched enclosures
fo: Rundar gróvir umgjørd

en: ringfort
fo: ringvirki

en: Circular fortified settlement
fo: Rund búsetingar virki

en: motte
fo: borgarhaugur

en: Raised area of ground for a castle
fo: Hæddar jørð til kastala

en: watchtower
fo: vaktartorn

en: Military observation
fo: Herlig eftirlit

en: battery
fo: byssur

en: A group of artillary (cannon) in a fixed fortification
fo: Byssusamstøða í fastum virki

en: Battlefield
fo: Orrustuvøllur

en: Palaeontological Site
fo: Steingrannar stað

en: Citywalls
fo: Borgarmúrar

en: City gate
fo: Borgarhlið

en: Manor
fo: Herrabýur

en: Historic monastery
fo: Søguligt kleystur

en: Charcoal pile
fo: Kolgrýti

en: Mine
fo: Nám

en: Mine shaft
fo: Námskák

en: Shieling
fo: Sæter

en: Grave
fo: Grav

en: Tomb
fo: Gravkamari

[ctx: tomb]
en: columbarium
fo: dúglað

[ctx: tomb]
en: crypt
fo: krypta

[ctx: tomb]
en: hypogeum
fo: undirjørð

[ctx: tomb]
en: pyramid
fo: pyramida

[ctx: tomb]
en: rock-cut
fo: steinhoyggin

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
fo: sarkofagur

[ctx: tomb]
en: tumulus
fo: haugur

[ctx: tomb]
en: vault
fo: hvelving

[ctx: tomb]
en: war_grave
fo: krigsgrav

en: Monument
fo: Minnismerki

en: Memorial
fo: Minnisvarði

[ctx: memorial]
en: bust
fo: bystur

en: Like a statue, but only showing the upper half of a person.
fo: Sum stytta, men vísur bert ovastu helvtina av einum persóni.

[ctx: memorial]
en: plaque
fo: minnistafla

en: A commemorative sign, often mounted on a wall.
fo: Minnismerki, ofta sett á vegg.

[ctx: memorial]
en: statue
fo: stytta

en: A statue representing a person.
fo: Stytta ið framstendur ein persón.

en: An upright slab engraved or painted with decorations or inscriptions.
fo: Upprættur steinpláta við ristum, málning ella myndum.

[ctx: memorial]
en: stone
fo: steinur

en: A stone with an inscription, picture, or similar.
fo: Steinur við risti, mynd ella líknandi.

[ctx: memorial]
en: war_memorial
fo: krigsminnisvarði

en: A building, monument, statue or other edifice celebrating a victory or commemorating those who died or were injured in a war.
fo: Bygningur, minnismerki, stytta ella annað minnisvarði til minnis um sigur ella tey ið doyðu ella bleiv særd í krigi.

[ctx: memorial]
en: sculpture
fo: skurðmynd

en: A non figurative sculpture which does not match any of the other categories.
fo: Ófigurativ skurðmynd sum ikki passar í onnur bólk.

[ctx: memorial]
en: cross
fo: krossur

en: A cross-shaped memorial.
fo: Minnisvarði í formi av krossi.

[ctx: memorial]
en: blue_plaque
fo: bláa pláta

en: A blue plaque commemorating a historical link to that location. (UK)
fo: Blá pláta til minnis um søguliga samband við staðin. (UK)

[ctx: memorial]
en: obelisk
fo: obelisktur

en: An obelisk.
fo: Obelisktur.

[ctx: memorial]
en: ghost_bike
fo: dreygur súkklari

en: A bicycle painted white permanently placed as memorial for a victim of a road accident (usually cyclists).
fo: Hvítmálaður súkklari sum varðvistur til minnis um ein ferðslu vanlukku (vanliga súkklara).

en: 10cm × 10cm brass plaque commemorating victims of Nazi persecution. (EU,RU)
fo: 10cm × 10cm messingpláta til minnis um fórnarlømbini av nasistiska fylgisingini. (EU,RU)

[ctx: memorial]
en: bench
fo: benkur

en: A bench placed in memory of someone or something; usually has a plaque, and sometimes a statue sitting on (part of) it.
fo: Benkur settur upp til minnis um ein ella eitt; vanliga við minnistaflu, og stundum við styttu.

en: Inscription
fo: Risting

en: Wayside Cross
fo: Vegakrossur

en: Wayside Shrine
fo: Vegarkapella

en: Place of worship
fo: Bønastaður

en: Boundary Stone
fo: Marknasteinur

en: Milestone
fo: Mílusteinar

en: Shops
fo: Handlar

en: Food
fo: Matur

en: Supermarket
fo: Stórmarknaður

en: Convenience Store
fo: Nærhandil

en: Kiosk
fo: Kioskur

en: Bakery
fo: Bakarí

en: Butcher
fo: Slaktari

en: Seafood
fo: Fiskur og skaldyr

en: Dairy
fo: Mjølkurvørur

en: Cheese
fo: Ostur

en: Deli (Fine Food)
fo: Delikatessa (Fínmatur)

en: Pastry
fo: Bakstur

en: Confectionery
fo: Sælgæti

en: Chocolate
fo: Sukkuláta

en: Herbalist
fo: Urtahandil

en: Tea
fo: Te

en: Coffee
fo: Kaffi

en: Frozen food
fo: Frystur matur

en: Public Market
fo: Almannamarknaður

en: Organic
fo: Økologiskur

en: Greengrocer
fo: Grønmetishandil

en: Farm Stand
fo: Búhandil

en: Organic/Bio
fo: Økologiskur/Bio

en: Alcohol
fo: Ál

en: Beverages
fo: Drekka

en: Wine
fo: Vín

[ctx: clothes]
en: babies
fo: smábørn

[ctx: clothes]
en: children
fo: børn

[ctx: clothes]
en: costumes
fo: kostumur

[ctx: clothes]
en: fashion
fo: mótur

[ctx: clothes]
en: fur
fo: pelsur

[ctx: clothes]
en: hats
fo: hattar

[ctx: clothes]
en: leather
fo: leður

[ctx: clothes]
en: maternity
fo: barnshagaklæði

[ctx: clothes]
en: men
fo: menn

[ctx: clothes]
en: motorcycle
fo: motorhjólklæði

[ctx: clothes]
en: oversize
fo: stór stødd

[ctx: clothes]
en: schoolwear
fo: skúlaklæði

[ctx: clothes]
en: sports
fo: ítróttarklæði

[ctx: clothes]
en: suits
fo: jakkaføtur

[ctx: clothes]
en: swimwear
fo: badingarklæði

[ctx: clothes]
en: traditional
fo: folkaklæði

[ctx: clothes]
en: underwear
fo: undirklæði

[ctx: clothes]
en: wedding
fo: brúðarklæði

[ctx: clothes]
en: women
fo: kvinnur

[ctx: clothes]
en: workwear
fo: arbeiðsklæði

en: Boutique
fo: Bútikur

[ctx: shop]
en: Shoes
fo: Skógvar

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
fo: Býður viðgerðir

en: Outdoor
fo: Fríluft

en: Dry Cleaning
fo: Kemisk reingjørð

en: Laundry
fo: Vaskihús

en: Laundry Service
fo: Vaskitænasta

en: Tailor
fo: Skraddari

en: Fabric
fo: Klæði

en: Electronic
fo: Raftbúnaður

en: Computer
fo: Telda

en: Electronics
fo: Raftbúnaður

en: Mobile Phone
fo: Fartelefon

en: Watches
fo: Urmakeri

en: Vacuum Cleaner
fo: Suguberi

en: Video Games
fo: Telduspøl

en: Music
fo: Tónleikur

en: Cash
fo: Reingjørð

en: Bank
fo: Banki

en: Automated Teller Machine
fo: Peningamaskina

en: Money Exchange
fo: Peningaskifting

en: Money transfer
fo: Peningaflutningur

en: Deposits:
fo: Innløg:

en: Cash deposits
fo: Reingjørð innløg

en: Coin deposits
fo: Mynnt innløg

en: Pawnbroker
fo: Pantahandil

en: Home decoration
fo: Heimilisútgávu

en: Doors
fo: Hurðir

en: Furniture
fo: Húsgøgn

en: Kitchen
fo: Køk

en: Houseware
fo: Húsbúnaður

en: Pottery
fo: Leirgørð

en: Curtain
fo: Gardínur

en: Art
fo: List

en: Frame
fo: Ramma

en: Bed
fo: Song

en: Carpet
fo: Teppi

en: Interior Decoration
fo: Innandøkis útgáva

en: Lighting
fo: Lýsing

en: Antiques
fo: Antikvitir

[ctx: shop]
en: Swimming pool
fo: Svømmihylur

en: Storage Rental
fo: Geymslu útleiga

en: Printed Material
fo: Prentað evni

en: Stationery
fo: Prentsmiðja

en: Copy Shop
fo: Kopiverksmiðja

en: Book Store
fo: Bókhandil

en: Newspaper Stand
fo: Bløðkioskur

en: Ticket
fo: Billettur

en: For the body
fo: Fyri kroppin

en: Chemist
fo: Apotekshandil

en: Cosmetics
fo: Snyrtivørur

en: Perfumery
fo: Ilmvatn

en: Beauty
fo: Fegurð

en: Beauty services
fo: Fegurðartænastur

en: nails
fo: negla

en: tanning
fo: brúnka

en: cosmetics
fo: snyrtivørur

en: skin_care
fo: húðrøkt

en: waxing
fo: voks

en: hair_removal
fo: hárfjarlæging

en: eyebrow
fo: eygnabrún

en: massage
fo: nøkt

en: eyelash
fo: eygnahár

en: Tobacco
fo: Tubakk

en: E-cigarette
fo: Reykiløkt

en: Hairdresser/Barber
fo: Hárskeri

en: Female
fo: Kvinnur

en: Male
fo: Menn

en: Unisex
fo: Bæði kyn

en: Massage
fo: Massasi

en: Tattoo
fo: Tattú

en: Optician
fo: Brýrlagari

en: Hearing Aids
fo: Heynartól

en: Medical Supply
fo: Læknisbúnaður

en: Jewellery
fo: Smykki

en: Erotic
fo: Erotiskt

en: Department Store
fo: Høvuðshandil

en: General Store
fo: Almennur handil

en: Mall
fo: Handilsmiðja

en: Florist
fo: Blómahandil

en: Garden Centre
fo: Garðbúnaður

en: Do-It-Yourself Store
fo: Gjørt-sjálvur handil

en: Hardware
fo: Jarnbúnaður

en: Paint
fo: Málning

en: Craft
fo: Handverk

[ctx: Tag:shop=craft]
en: Provides classes
fo: Býður kløssir

en: Gas
fo: Gass

en: Wholesale
fo: Stórsøla

[ctx: wholesale]
en: clothes
fo: klæði

[ctx: wholesale]
en: electro
fo: raft

[ctx: wholesale]
en: florist
fo: blóma

[ctx: wholesale]
en: food
fo: matur

[ctx: wholesale]
en: general
fo: almennur

[ctx: wholesale]
en: paper
fo: pappír

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
fo: aptek

[ctx: wholesale]
en: sanitary
fo: heilbrigði

[ctx: wholesale]
en: seafood
fo: fiskur

[ctx: wholesale]
en: supermarket
fo: stórmarknaður

en: Trade
fo: Handil

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
fo: landbúnaðarútbúgv

[ctx: trade]
en: building_supplies
fo: byggingarútbúgv

[ctx: trade]
en: catering_supplies
fo: veitingarútbúgv

[ctx: trade]
en: plumbing
fo: lagnir

[ctx: trade]
en: tiles
fo: flísar

[ctx: trade]
en: timber
fo: timbur

[ctx: trade]
en: windows
fo: gluggar

en: Travel Agency
fo: Ferðaskrivstova

en: Scuba diving
fo: Dúkka

[ctx: shop]
en: Fishing
fo: Fiskiskap

en: Musical Instrument
fo: Tónleikaføri

en: Toys
fo: Leikføri

en: Gift/Souvenir
fo: Gávu/Heimild

en: Variety Store
fo: Blandaður handil

en: Party supplies
fo: Partýútbúgv

en: Charity
fo: Góðgerðarhandil

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
fo: Alternativ merking: `shop=*` + `second_hand=yes` ella `second_hand=only`

en: Bookmaker
fo: Veddemál

en: Lottery
fo: Lotteri

en: Bag
fo: Poki

en: Pet
fo: Gæludýr

en: Pet grooming
fo: Gæludýrarøkt

en: Photo
fo: Ljósmynd

en: Security
fo: Trygd

en: Weapons
fo: Vápn

en: Funeral Directors
fo: Likskipari

en: Farm Store
fo: Búhandil

en: Products
fo: Vørur

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: yes
fo: ja

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: pesticide
fo: skádeyðandi

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: fertilizer
fo: áburður

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: seed
fo: fræ

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: feed
fo: fóður

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: tools
fo: tól

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: machine_parts
fo: maskinlutir

[ctx: Tag:shop=agrarian]
en: agricultural_machinery
fo: landbúnaðarmaskinur

en: Vending Machine
fo: Søluvél

en: Vending products
fo: Søluvørur

en: admission_tickets
fo: atgongumerki

en: animal_feed
fo: dýrafóður

en: bicycle_tube
fo: hjólslanga

en: cigarettes
fo: sigarettur

en: coffee
fo: kaffi

en: condoms
fo: smokkur

en: drinks
fo: drykkir

en: elongated_coin
fo: oval mynt

en: excrement_bags
fo: gjøsipokar

en: fuel
fo: eldsneyti

en: milk
fo: mjólk

en: newspapers
fo: bløð

en: parking_tickets
fo: parkeringmerki

en: public_transport_tickets
fo: almenningssamgongumerki

en: SIM_cards
fo: SIM-kort

en: stamps
fo: frímerki

en: sweets
fo: góðgæti

en: telephone_vouchers
fo: telefonkort

en: toys
fo: leikur

en: Parcel Locker
fo: Pakkalokkur

en: Parcel mail in
fo: Innsending av pakkum

en: returns_only
fo: einans afturgongd

en: Parcel pickup
fo: Pakkasavnari

en: Refrigerated
fo: Kølað

en: Payment Methods
fo: Gjaldoyvisir

en: Debit cards
fo: Gjaldkort

en: Girocard
fo: Girokort

en: PostFinance Card (ch)
fo: PostFinance Kort (ch)

en: Credit cards
fo: Kredittkort

en: Discover Card
fo: Discover Kort

en: Contactless payment
fo: Snertiloys gjald

en: Electronic purses and Charge cards
fo: Rakningarkort og gjaldkort

en: Cryptocurrencies
fo: Dulmyntir

en: Offices
fo: Skrivstovur

[ctx: office]
en: Accountant
fo: Bókari

[ctx: office]
en: Advertising agency
fo: Lýsingarstova

[ctx: office]
en: Architect
fo: Arkitekt

[ctx: office]
en: Association
fo: Felag

[ctx: office]
en: Private company
fo: Einkafyritøka

[ctx: office]
en: Diplomatic
fo: Diplomatisk

en: consulate
fo: konsulat

en: embassy
fo: ambasada

en: liaison
fo: samband

en: Receiving country code
fo: Móttakara landakota

[ctx: office]
en: Educational institution
fo: Uppeldisskipan

[ctx: office]
en: Employment agency
fo: Arbeiðsmidstøð

[ctx: office]
en: Estate agent
fo: Fasteignasali

[ctx: office]
en: Financial
fo: Fíggjar

[ctx: office]
en: Foundation
fo: Stovnur

[ctx: office]
en: Government
fo: Stjórn

en: administrative
fo: stjórnandi

en: audit
fo: kannst

en: cadaster
fo: jørðabók

en: culture
fo: mentan

en: customs
fo: tollur

en: data_protection
fo: dátuvernd

en: education
fo: útbúgving

en: environment
fo: umhvørvi

en: healthcare
fo: heilsuvernd

en: legislative
fo: lóggevandi

en: migration
fo: flyting

en: ministry
fo: ráð

en: pension_fund
fo: aldursbætissjóður

en: prosecutor
fo: saksóknari

en: public_service
fo: almenna tænasta

en: register_office
fo: skrásetingarstova

en: social_security
fo: trygd

en: social_services
fo: felags tænasta

en: statistics
fo: hagstøð

en: tax
fo: skattur

en: transportation
fo: samgonga

[ctx: office]
en: Insurance
fo: Trygging

[ctx: office]
en: IT Specialist
fo: IT Spesialistur

[ctx: office]
en: Lawyer
fo: Løgfrøðingur

[ctx: office]
en: Newspaper
fo: Blad

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
fo: Ikki-stjórnar skipan (NGO)

[ctx: office]
en: Notary
fo: Notari

[ctx: office]
en: Political party
fo: Politisk flokkur

[ctx: office]
en: Religion
fo: Átrúnaður

[ctx: office]
en: Research
fo: Rannsókn

[ctx: office]
en: Tax advisor
fo: Skattráðgevi

[ctx: office]
en: Telecommunication
fo: Fjarsamgonga

en: Beekeeper
fo: Býfluguhaldari

en: Brewery
fo: Bryggjarí

en: Winery
fo: Vínbúð

en: Caterer
fo: Maturframleiðari

en: Upholsterer
fo: Polstrari

en: Key cutter
fo: Lyklasmíðari

en: Locksmith
fo: Lásasmiður

en: Electrician
fo: Rakstrari

en: Electronics Repair
fo: Rakstrarverkstaður

en: Repairs mobile phones
fo: Gerur við farsímar

en: Repairs computers
fo: Gerur við teldu

en: Repairs cameras
fo: Gerur við myndavélar

en: Repairs hifi equipment
fo: Gerur við hifi útbúgving

en: Plumber
fo: Vatnleiðari

en: Hvac
fo: Varmaløg

en: Painter
fo: Málari

en: Tiler
fo: Flísari

en: Window construction
fo: Vindeygssmíðari

en: Carpenter
fo: Sníðari

en: Roofer
fo: Taktekjari

en: Photographer
fo: Ljósmyndari

en: Handicraft
fo: Handil

en: Gardener
fo: Garðyrkjari

en: Shoemaker
fo: Skógvavirki

en: Sawmill
fo: Søgvari

en: Stonemason
fo: Steinsmíðari

en: Blacksmith
fo: Jarnsmiður

en: Metal construction
fo: Metalsmíðari

en: Geography
fo: Landafrøði

en: Boundaries
fo: Markalínur

en: Administrative
fo: Stjórnar

en: Administrative level
fo: Stjórnarstøð

en: Maritime
fo: Sjómark

en: Political
fo: Politisk

en: Division
fo: Deiling

en: canton
fo: kanton

en: linguistic_community
fo: málsamfelag

en: ward
fo: valdømi

en: National Park
fo: Tjóðgarður

en: Protected Area
fo: Varnarøki

en: Protect Class
fo: Varnarflokkur

en: Title or type of protection
fo: Heiti ella slag av vernd

en: Hazardous Area
fo: Hættuøki

[ctx: hazard]
en: contamination
fo: skemming

[ctx: hazard]
en: minefield
fo: minubardagi

[ctx: hazard]
en: nuclear
fo: kjarnorku

[ctx: hazard]
en: shooting_range
fo: skotíð

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
fo: óspreingdur spreingievni

en: Related law
fo: Sambært lóg

en: Border type
fo: Markaslag

en: baseline
fo: grundlína

en: contiguous
fo: nærliggjandi

en: eez
fo: økisøki

en: territorial
fo: landnyrðings

en: Boundary Marker
fo: Markasteinur

en: Places
fo: Støð

en: Continent
fo: Heimspartur

en: Country
fo: Land

[ctx: place]
en: State
fo: Stat

en: County
fo: Fylki

en: City
fo: Býur

en: Town
fo: Býur

en: Village
fo: Bygd

en: Isolated Dwelling
fo: Einbýli

en: Quarter
fo: Býarpartur

en: Neighbourhood
fo: Nærumråði

en: Municipality
fo: Kommunu

en: Farm
fo: Bústaður

en: A farm within a bigger settlement
fo: Bústaður í størri bygd

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
fo: (brúka isolated_dwelling fyri einliggjandi bústað)

en: City Block
fo: Býarmúr

en: Locality
fo: Staður

en: Square
fo: Torg

en: Peak
fo: Fjallatindur

en: The top (summit) of a mountain or hill.
fo: Toppurin (tindurin) á einum fjalli ella hæð.

en: Saddle
fo: Fjallasøðul

en: A saddle point between mountains or hills.
fo: Ein søðulmillum fjøll ella hæddir.

en: Glacier
fo: Jøkul

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
fo: Ein varandi ísmassi, ið støðugt rørir seg undir sínum egna þunga.

en: Volcano
fo: Gosfjall

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
fo: Eitt gosfjall, sum er sovandi, deytt ella virkið.

en: Current Status
fo: Núverandi støða

[ctx: volcano]
en: active
fo: virkið

[ctx: volcano]
en: dormant
fo: sovandi

[ctx: volcano]
en: extinct
fo: deytt

en: stratovolcano
fo: lagnagosa

en: shield
fo: skjøldgos

en: scoria
fo: skóriugos

en: Arête
fo: Egg

en: Ridge
fo: Hæðarryggur

en: A mountain or hill ridge.
fo: Ein fjalla- ella hæðarryggur.

en: Valley
fo: Dalur

en: A low area between hills.
fo: Lág øki millum hæddir.

en: Cliff
fo: Bjørg

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
fo: Brattur bjargsíða við markantum loddari ella nærum loddara (lát lægri síðu vera til høgru).

en: Earth Bank
fo: Jarðbrekka

en: A steep earth bank, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
fo: Bratt jarðbrekka við markantum loddari ella nærum loddara (lát lægri síðu vera til høgru).

en: gully
fo: gjógv

en: scarp
fo: skarpur

en: cut_bank
fo: skorin brekka

en: grassy_steep_slope
fo: gróin brøttur hlíð

en: Sinkhole
fo: Svølgi

en: bluehole
fo: bláhola

en: doline
fo: dólin

en: pit
fo: hola

en: Caused by human activity
fo: Orsakað av manna virki

en: Modified by human hand
fo: Broytt av manna hond

en: Cave Entrance
fo: Holuop

en: The entrance to a cave.
fo: Opið til einar holu.

en: Island
fo: Oyggj

en: Islet
fo: Hólmur

en: Reef
fo: Rif

en: coral
fo: koraal

en: oyster
fo: oyra

en: Nature
fo: Natur

en: Shrub
fo: Runni

en: A single shrub.
fo: Ein einstakur runni.

en: Tree
fo: Træ

en: A single tree.
fo: Eitt einstakt træ.

en: Denotation
fo: Merking

[ctx: tree denotation]
en: landmark
fo: kendimerki

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
fo: Trø ið standa seg út fyri stødd sína ella áberandi staðseting, vanliga sjónlig frá stórum fjarlægðum og nyttig til navigering.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
fo: naturminni

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
fo: Serstakliga gomul træ, oftast við serstakari formi. Vanliga verjað fyri sína serstøku.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
fo: allé

en: Trees aligned along a road.
fo: Trø uppstillað við veg.

[ctx: tree denotation]
en: urban
fo: býar

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
fo: Trø í bygd, t.d. í parkum ella spjadd í bústaðarumráðum.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
fo: landbúnaðar

en: Trees in agricultural use.
fo: Trø í landbúnaðarbrúki.

en: Diameter crown (meters)
fo: Krunuviðd (metrar)

en: Circumference (meters)
fo: Umfari (metrar)

en: Tree Row
fo: Trærøð

en: A line of trees.
fo: Ein røð av trøum.

en: Shrubbery
fo: Runnaøki

en: An area of shrubbery that is actively maintained or pruned by humans.
fo: Øki við runnum, ið verður viðhaldið ella snyrt av monnum.

en: Effective density
fo: Virkiligt tættleiki

en: sparse
fo: fátt

en: Sparsely planted shrubbery. Generally speaking able-bodied persons could walk through them (although this is usually not desirable).
fo: Fátt plantað runnaøki. Almenniliga kunna fólk við góðari líkamsbygnaði ganga ígjøgnum (hóast tað vanliga ikki er ynskiligt).

en: Shrubbery with a medium density. Able-bodied persons might be able to barge through it, but it takes some effort and might result in scratches or soiled clothing.
fo: Runnaøki við miðal tættleika. Fólk við góðari líkamsbygnaði kunnu kanska troða seg ígjøgnum, men tað krevur nakað orku og kann føra til rivnar ella óhrein klæði.

en: dense
fo: tætt

en: Densely planted shrubbery. Effectively impassible without damaging the shrubbery (which at this point often acts as a hedge) and getting your clothes torn.
fo: Tætt plantað runnaøki. Í veruleikanum ógjørligt at komast ígjøgnum uttan at skaða runnaøkið (sum ofta virkar sum klyvur á hesum støði) og fáa rivnar klæði.

en: (Average) height
fo: (Miðal) hædd

en: Shape (useful for hedges etc.)
fo: Form (nyttigt til klyvar o.a.)

[ctx: natural]
en: Wood
fo: Skógvur

en: Woodland where timber production does not dominate use.
fo: Skógvur har timburframleiðsla ikki ræður brúkinum.

en: Forest
fo: Skógvur

en: Cutline
fo: Skurðlína

[ctx: cutline]
en: border
fo: mark

[ctx: cutline]
en: firebreak
fo: eldvarnarlína

[ctx: cutline]
en: hunting
fo: veiði

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
fo: skógarvøkru

[ctx: cutline]
en: pipeline
fo: leiðslu

[ctx: cutline]
en: piste
fo: rennibraut

[ctx: cutline]
en: section
fo: deild

en: Grassland
fo: Graslendi

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
fo: Har grønin (Poaceae) og aðrar urtagrøn (ikki viðar) plantur ræða. Undantikið dyrkað øki og votlendi.

en: prairie
fo: præri

en: steppe
fo: steppa

en: Nature Reserve
fo: Náttúruverndarøki

en: Scree
fo: Urð

en: An accumulation of loose angular rocks.
fo: Ein samling av losnum kantóttum steinum.

en: Shingle
fo: Grót

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
fo: Ein samling av losnum rundum steinum á strond ella áarbotni.

en: Fell
fo: Fjallalendi

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
fo: Ber øvarliggjandi ódyrkað land, sum vanliga er hylt við grasi og oft beitt.

en: Scrub
fo: Kratt

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
fo: Ber niðarliggjandi ódyrkað land við runnum men lítil ella ongin trævøkstur.

en: Heath
fo: Mýrur

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
fo: Ber niðarliggjandi ódyrkað land við runnalendi, sum vanliga finst á frárennandi ófrjósum, súrum jørðum, og er kend frá opnum, lágvaksnum viðarplantum.

en: Sand
fo: Sandur

en: Large area covered with sand.
fo: Stórt øki hylt við sandi.

en: Bare Rock
fo: Berur Steinur

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
fo: Til øki við fastum sýnligum steini, sum er fátt plantað ella alls ikki plantað.

en: Rock
fo: Steinur

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
fo: Ein áberandi steinur ella bólkur av steinum, við minsta lagi einum fastum til grundleggjandi bergi.

en: Tourism attraction
fo: Ferðamannaatdráttur

en: Stone
fo: Steinur

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
fo: Ein stórur frálættur steinur, sum kann vera av øðrum slagí enn landslagið, har hann stendur.

en: Land use
fo: Marknaður

en: Farmyard
fo: Býlingur

en: Farmland
fo: Bújørð

en: Crop
fo: Avl

[ctx: crop]
en: barley
fo: bygg

[ctx: crop]
en: cereal
fo: korn

[ctx: crop]
en: corn
fo: maís

[ctx: crop]
en: grass
fo: gras

[ctx: crop]
en: hop
fo: humli

[ctx: crop]
en: rape
fo: reyrsáð

[ctx: crop]
en: rice
fo: rís

[ctx: crop]
en: soy
fo: soja

[ctx: crop]
en: sugarcane
fo: sukurrør

[ctx: crop]
en: tea
fo: te

[ctx: crop]
en: wheat
fo: hveiti

en: Center pivot irrigation
fo: Miðdreingis vatnskifti

en: Meadow
fo: Eng

en: Type of meadow
fo: Slag av eng

[ctx: meadow]
en: agricultural
fo: landbúnaðar

[ctx: meadow]
en: pasture
fo: beiti

en: Orchard
fo: Fruktgarður

[ctx: landuse]
en: orchard
fo: fruktgarður

en: Trees
fo: Trø

en: almond_trees
fo: mandlutrø

en: apple_trees
fo: súreplatrø

en: apricot_trees
fo: aprikosutrø

en: avocado_trees
fo: avokadotrø

en: banana_plants
fo: bananplantur

en: blueberry_plants
fo: bláberplantur

en: cacao_trees
fo: kakaotrø

en: cherimoya_trees
fo: cherimoyatrø

en: cherry_trees
fo: kirsuberjatrø

en: chestnut_trees
fo: kastanjetrø

en: coconut_palms
fo: kokuspálmar

en: coffea_plants
fo: kaffiplantur

en: date_palms
fo: daddelpálmar

en: hazel_plants
fo: hesliplantur

en: hop_plants
fo: humliplantur

en: lemon_trees
fo: sitrontrø

en: macadamia_trees
fo: macadamiatrø

en: mango_trees
fo: mangotrø

en: oil_palms
fo: oljupálmar

en: olive_trees
fo: olivutrø

en: orange_trees
fo: appelsinutrø

en: papaya_trees
fo: papayatrø

en: peach_trees
fo: ferskutrø

en: pear_trees
fo: perutrø

en: pecan_trees
fo: pecantrø

en: persimmon_trees
fo: persimmon trø

en: pineapple_plants
fo: ananásplantur

en: pistachio_trees
fo: pistasjútrø

en: pitaya_plants
fo: pitaya plantur

en: plum_trees
fo: plómutrø

en: pomegranate_trees
fo: granateplatrø

en: tea_plants
fo: teplantur

en: walnut_trees
fo: valnøttrø

en: Vineyard
fo: Vínberjagarður

en: Greenhouse Horticulture
fo: Veksihúsgarðyrkja

[ctx: landuse]
en: greenhouse_horticulture
fo: veksihúsgarðyrkja

en: Plant Nursery
fo: Plantuskúli

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
fo: plantuskúli

en: Salt Pond
fo: Saltpollur

[ctx: landuse]
en: salt_pond
fo: saltpollur

en: Aquaculture
fo: Vatnagarðyrkja

[ctx: landuse]
en: aquaculture
fo: vatnagarðyrkja

en: shrimp
fo: rækjur

en: mussels
fo: kræklingur

en: Allotments
fo: Býlingar

en: Flowerbed
fo: Blómabeð

[ctx: landuse]
en: flowerbed
fo: blómabeð

en: Planter
fo: Plantukassi

en: The material the planter is made out of
fo: Evnið plantukassan er gjørdur av

en: The material inside the planter
fo: Evnið inni í plantukassanum

en: Planter barrier
fo: Plantukassa búnaður

en: Garden
fo: Garður

en: Garden type
fo: Garðslag

en: residential
fo: bústaðar

en: community
fo: samfelags

en: botanical
fo: plantufrøðiligur

en: arboretum
fo: trægarður

en: Aesthetic / Style
fo: Fagurlívs-/ stílur

en: english
fo: enskur

en: Grass
fo: Gras

[ctx: landuse]
en: grass
fo: gras

en: Village Green
fo: Bygdargrøn

en: Park
fo: Parkur

en: Recreation Ground
fo: Frítíðarøki

[ctx: landuse]
en: recreation_ground
fo: frítíðarøki

en: Religious
fo: Átrúnaðarligt

[ctx: landuse]
en: religious
fo: átrúnaðarligt

en: Cemetery
fo: Kirkjugarður

en: Graveyard
fo: Gravstaður

en: Cemetery sector
fo: Kirkjugarðsdeild

en: Residential Area
fo: Bústaðarumráði

[ctx: landuse type]
en: apartments
fo: íbúðir

[ctx: landuse type]
en: halting_site
fo: haltistaður

[ctx: landuse type]
en: rural
fo: landbúnaðar

[ctx: landuse type]
en: single_family
fo: einbýli

[ctx: landuse type]
en: trailer_park
fo: húsbílaleiga

[ctx: landuse type]
en: urban
fo: býar

[ctx: landuse]
en: education
fo: útbúgving

en: Retail
fo: Sølurøki

[ctx: landuse]
en: retail
fo: sølurøki

en: Commercial
fo: Handilsrøki

[ctx: landuse]
en: commercial
fo: handilsrøki

en: Industrial
fo: Iðnaðarrøki

[ctx: landuse]
en: industrial
fo: iðnaðarrøki

[ctx: industrial]
en: bakery
fo: bakarí

[ctx: industrial]
en: brewery
fo: bryggjarí

[ctx: industrial]
en: brickyard
fo: múrsteinabruk

[ctx: industrial]
en: depot
fo: lager

[ctx: industrial]
en: distributor
fo: útdeiling

[ctx: industrial]
en: factory
fo: verksmiðja

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
fo: kvern

[ctx: industrial]
en: heating_station
fo: hitastøð

[ctx: industrial]
en: machine_shop
fo: verkstøð

[ctx: industrial]
en: mine
fo: nám

[ctx: industrial]
en: oil
fo: olja

[ctx: industrial]
en: port
fo: havn

[ctx: industrial]
en: salt_pond
fo: saltpollur

[ctx: industrial]
en: sawmill
fo: søgvari

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
fo: rusl

[ctx: industrial]
en: shipyard
fo: skipasmiðja

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
fo: slátrarhús

[ctx: industrial]
en: warehouse
fo: vørulager

[ctx: industrial]
en: wellsite
fo: brunnarstaður

en: Garages
fo: Bílarøkt

[ctx: landuse]
en: garages
fo: bílarøkt

en: Railway Land
fo: Jarnbreytarøki

[ctx: landuse]
en: railway
fo: jarnbreytarøki

en: Military
fo: Herøki

[ctx: landuse]
en: military
fo: herøki

en: Construction Area
fo: Byggirøki

[ctx: landuse]
en: construction
fo: byggirøki

en: Construction type
fo: Byggingarslag

[ctx: landuse]
en: Residential Area
fo: Bústaðarumráði

[ctx: landuse]
en: Education
fo: Útbúgving

[ctx: landuse]
en: Retail
fo: Sølurøki

[ctx: landuse]
en: Commercial
fo: Handilsrøki

[ctx: landuse]
en: Industrial
fo: Iðnaðarrøki

[ctx: landuse]
en: Garages
fo: Bílarøkt

[ctx: landuse]
en: Railway Land
fo: Jarnbreytarøki

[ctx: landuse]
en: Military
fo: Herøki

[ctx: landuse]
en: Religious
fo: Átrúnaðarligt

[ctx: landuse]
en: Cemetery
fo: Kirkjugarður

en: Brownfield
fo: Nýtslitið øki

[ctx: landuse]
en: brownfield
fo: nýtslitið øki

en: Greenfield
fo: Ónýtt øki

en: Landfill
fo: Avfall

[ctx: landuse]
en: landfill
fo: avfall

en: Quarry
fo: Steinbrot

en: Annotation
fo: Viðmerking

en: Alternative name
fo: Annað navn

en: Historical name
fo: Søganavn

en: Local name
fo: Staðarnavn

en: Regional name
fo: Regionalt navn

en: National name
fo: Tjóðarnavn

en: International name
fo: Altjóða navn

en: Official name
fo: Opinbert navn

en: Common name abbreviation
fo: Vanligt stytting

en: Address
fo: Bústaður

en: Address has no house number
fo: Bústaður hevur onkran húsanúmer

en: Optional tag only for address without addr:street
fo: Valfrit merki bert fyri bústað uttan addr:street

en: Address Interpolation
fo: Bústaðaravmarking

en: Numbering scheme
fo: Talnaskipan

en: odd
fo: odda

en: even
fo: javna

en: alphabetic
fo: bókstavur

en: Accuracy
fo: Nákvæmni

en: actual
fo: raunlig

en: estimate
fo: ætlan

en: potential
fo: møgulig

en: Contact (Common Schema)
fo: Samband (vanligt skema)

en: Email Address
fo: Teldupostur

en: Mobile phone number
fo: Farsímanúmer

en: Fax Number
fo: Faxnúmer

en: Image
fo: Mynd

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
fo: Lik merki men øðruvísi merkingarháttur:

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
fo: Samband (Skema við ''contact:*'' forskoyti)

en: Social Networks
fo: Samfelagsnet

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
fo: Ein stuttur tekstur við viðfari upplýsingum.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
fo: Tað kann verða síðiligt hjá brúkaranum (kanska við einum leitar kerri ella korti við sprettandi glugga).

[ctx: the tag note=*]
en: Note
fo: Viðmerking

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
fo: Ein týdningarmikil vísing hjá øðrum kortgerðum (ikki hjá brúkaranum).

en: Fixme
fo: Rætta

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
fo: Ein vísing hjá øðrum kortgerðum (ikki hjá brúkaranum), at eitt lutgevni tørvar ein betring.

en: outer segment
fo: ytri partur

en: inner segment
fo: inni partur

en: Boundary
fo: Markalína

en: Boundary type
fo: Markalínuslag

en: maritime
fo: sjómark

en: national_park
fo: tjóðgarður

en: postal_code
fo: postnúmer

en: protected_area
fo: varnarøki

en: place
fo: staður

en: Sub area
fo: Undirøki

en: Administration centre
fo: Stjórnarmiðdepil

en: Label point
fo: Merkispunktur

en: Outline of building
fo: Umfar bygning

en: Inner segment
fo: Inni partur

en: Roof ridge
fo: Takryggur

en: Roof edge
fo: Takkantur

en: Site
fo: Staður

en: Site name
fo: Staðarnavn

en: where to place the label
fo: hvar merkið skal setast

en: perimeter of the site
fo: umfar staðarins

en: entrances to the site, on the perimeter
fo: inngongdir til staðarins, á umfarinum

en: members of site
fo: limir á staðnum

en: Turn Restriction
fo: Sníðingarbanni

en: Restriction
fo: Banni

en: no_left_turn
fo: eingin vinstra sving

en: no_right_turn
fo: eingin høgra sving

en: no_straight_on
fo: eingin beinleiðis

en: no_u_turn
fo: eingin u-sving

en: only_right_turn
fo: einans høgra sving

en: only_left_turn
fo: einans vinstra sving

en: only_straight_on
fo: einans beinleiðis

en: Except
fo: Undantikið

en: psv
fo: almenningssamgonga

en: bicycle
fo: súkklu

en: motorcar
fo: bilar

en: emergency
fo: neyð

en: from way
fo: frá vegi

en: via node or ways
fo: gjøgnum knúta ella vegir

en: to way
fo: til vegar

en: Lane Connectivity
fo: Akreinssamband

en: Enforcement
fo: Fyriboðan

en: check
fo: kanna

en: maxheight
fo: maks. hædd

en: maxspeed
fo: maks. ferð

en: maxweight
fo: maks. vekt

en: mindistance
fo: min. fjarlægð

en: toll
fo: tollur

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
fo: Maks. hædd (metrar, bert um enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
fo: Maks. ferð (km/t, bert um enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
fo: Maks. vekt (tons, bert um enforcement=maxweight)

en: Min. vehicle distance (meters, only if enforcement=mindistance)
fo: Min. bílfjarlægð (metrar, bert um enforcement=mindistance)

en: location of enforcement device
fo: staðseting fyriboðanarbúnaðar

en: node on way where enforcement starts
fo: knútur á vegi har fyriboðanin byrjar

en: where enforcement ends
fo: har fyriboðanin endar

en: traffic light or barrier that stops you
fo: ferðsluljós ella grindur ið stoppar teg

en: Enforcement (average speed)
fo: Fyriboðan (miðalferð)

en: ways forming the section of measurement
fo: vegir ið mynda mátingspartan

en: Routes
fo: Ruter

en: Bicycle Route
fo: Súkkluruta

[ctx: network]
en: international
fo: altjóða

[ctx: network]
en: national
fo: tjóða

[ctx: network]
en: local
fo: lokal

en: Mountain Biking Route
fo: Fjallasúkkluruta

en: Hiking Route
fo: Fjarðgonguruta

en: Walking Route
fo: Gonguruta

en: Running Route
fo: Renningaruta

en: Fitness Trail
fo: Fitruta

en: fitness station
fo: fitstøð

en: Riding Route
fo: Ridingaruta

en: Piste Route
fo: Pisturuta

en: link segment
fo: sambandspartur

en: shortcut segment
fo: snarliggjandi partur

en: variant segment
fo: øðruvísi partur

en: entry points
fo: inngongdspunktar

en: Ski Route
fo: Skíðaruta

en: alpine
fo: alpint

en: Detour Route
fo: Umfararuta

en: Ref of the way this is a detour to
fo: Vísitala vegarins hetta er umfar til

en: fork node for alternative routes
fo: grevningsknútur fyri valruter

en: Railway Route
fo: Jarnbreytaruta

en: Road Route
fo: Vegaruta

en: Superroute
fo: Stóraruta

en: Route Network
fo: Rutinet

en: member
fo: limur

en: Route Node Network
fo: Rutinet við knútum

[ctx: network]
en: international cycling
fo: altjóða súkklunet

[ctx: network]
en: national cycling
fo: tjóða súkklunet

[ctx: network]
en: regional cycling
fo: regional súkklunet

[ctx: network]
en: local cycling
fo: lokal súkklunet

[ctx: network]
en: international riding
fo: altjóða ridingarnet

[ctx: network]
en: national riding
fo: tjóða ridingarnet

[ctx: network]
en: regional riding
fo: regionál ríðing

[ctx: network]
en: local riding
fo: lokal ríðing

[ctx: network]
en: international walking
fo: altjóða gangvegur

[ctx: network]
en: national walking
fo: tjóðar gangvegur

[ctx: network]
en: regional walking
fo: regionál gangvegur

[ctx: network]
en: local walking
fo: lokal gangvegur

en: route
fo: leið

en: junction
fo: krossgøta

en: connection route
fo: sambandsleið

en: connection junction
fo: sambandskrossgøta

en: Associated Street
fo: Tilknýtt gøta

en: house
fo: hús

en: Street
fo: Gøta

en: ways being part of street
fo: gøtupartar

en: addresses belonging to the street
fo: bústaðir á gøtuni

en: houses belonging to the street
fo: hús á gøtuni

en: anything related to the street
fo: alt ið hevur samband við gøtuna

en: Destination Sign
fo: Ávísingar-skelti

en: Destination written on sign (w/o distance)
fo: Ávísing skrivað á skelti (utan veglengd)

en: Time (hh:mm, for trekking)
fo: Tíð (hh:mm, fyri fjallagongu)

en: Color of text (HTML name or hexadecimal code)
fo: Tekstlitur (HTML navn ella hexadecimal koda)

en: Color of border/arrow (HTML name or hexadecimal code)
fo: Rámalitur/pílalitur (HTML navn ella hexadecimal koda)

en: last way before junction
fo: síðsta leið áðrenn krossgøta

en: node of the intersection
fo: knútur í krossgøtuni

en: first way after junction
fo: fyrsta leið aftaná krossgøtu

en: position of sign
fo: staðseting av skelti

en: Waterway
fo: Vatnaleið

en: Subtype of waterway (largest one of members)
fo: Undirslag av vatnaleið (størsti limur)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
fo: Navn á ánni/vatni/havi/havinum ið hon rennur í

en: Reference Sandre (FR)
fo: Sandre-vísari (FR)

en: Reference FGKZ (DE)
fo: FGKZ-vísari (DE)

en: Reference REGINE (NO)
fo: REGINE-vísari (NO)

en: Reference GNIS (USA)
fo: GNIS-vísari (USA)

en: Reference GNBC (CA)
fo: GNBC-vísari (CA)

en: waterways (no riverbank)
fo: vatnaleiðir (ongin áarbakki)

en: branch waterways (no riverbank)
fo: greinar av vatnaleið (ongin áarbakki)

en: spring of waterway
fo: kelda av vatnaleið

en: place where waterway ends
fo: staður har vatnaleið endar

en: ways supported by (on top of) the bridge
fo: leiðir ið brúgvan ber (á ovastu)

en: ways passing under the bridge
fo: leiðir ið ganga undir brúnni

en: way forming the outline footprint
fo: leið ið myndar ummálsstødd

en: edge ways parallel to ''across''
fo: kantleiðir parallelar við ''tvørtur''

en: ways passing through the tunnel
fo: leiðir ið ganga ígjøgnum tunlan

en: edge ways parallel to ''through''
fo: kantleiðir parallelar við ''ígjøgnum''

en: Even housenumber in odd address interpolation.
fo: Javnt húsnúmer í odda bústaðar-interpolering.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
fo: Odda húsnúmer í javnari bústaðar-interpolering.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
fo: Leið við {0}. Merk hvørt húsnúmer særskilt um møguligt.

en: End node without housenumber in address interpolation.
fo: Endaknútur uttan húsnúmer í bústaðar-interpolering.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
fo: Object hevur ongan {0}, men tað hevur {1} og {2}, hvørjara virði líkist húsnumri.

en: Same value of {0} and {1}
fo: Sama virði á {0} og {1}

en: {0} without number
fo: {0} uttan nummar

en: {0} without {1}
fo: {0} uttan {1}

en: {0} without access tags such as {1}, {2}, or {3}.
fo: {0} uttan atgongdmerki sum {1}, {2}, ella {3}.

en: suspicious barrier
fo: grunur um hindur

en: Suspicious {0} on a connection of a small highway with a larger highway
fo: Grunur um {0} á sambandi millum lítla og stóra høvuðsleið

en: {0} without {1} or {2}
fo: {0} uttan {1} ella {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
fo: {0} uttan {1}, {2} ella {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
fo: {0} uttan {1}, {2}, {3} ella {4}

en: suspicious tag combination
fo: grunur um ósamheppnað merki-samanseting

en: {0} together with {1}
fo: {0} saman við {1}

en: {0} together with {1} and {2}
fo: {0} saman við {1} og {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
fo: tvey eind, eitt við {0} og eitt við {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
fo: {0} á einum innara multipolygon ring uttan frekari merki

en: incomplete object: only {0}
fo: ófullkomið eind: bert {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
fo: ófullkomið eind: bert {0} og {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
fo: {0} saman við {1} og stríðandi virðum

en: {0} on suspicious object
fo: {0} á grunligum eind

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
fo: {0} saman við {1}. Fløðistingsl er ásett av leiðarstingsl. Brúka {1} á {0} bert í sjaldgøvum førum við atgongdarbanni.

en: natural water used for swimming pool
fo: náttúrligt vatn brúkt til sund

en: sport without physical feature
fo: ítrótt uttan líkamligt eind

en: alternative name without {0}
fo: annað navn uttan {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
fo: ófullkomin brúking av {0} á eini leið uttan {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
fo: Sama virði á {0}, {1} og {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
fo: {0} og {1} saman við {2} og stríðandi virðum

en: {0} on a relation without {1}
fo: {0} á einum sambandi uttan {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
fo: Lang vatnaleið við {0} men uttan merki sum ásetur tað sum tunna ella undirjørð. Strika {1} ella legg eina tunna-merki við um passandi. Eisini kanna brýr ið krossa og teirra {1} merki.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
fo: Stutt vatnaleið við {0} men uttan merki sum ásetur tað sum tunna ella undirjørð. Strika {1} ella legg eina tunna-merki við um passandi. Eisini kanna brýr ið krossa og teirra {1} merki.

en: possibly missing {0} tag
fo: møguliga manglandi {0} merki

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
fo: Forskelligur talva á akreinar í lyklunum {0} og {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
fo: gøta við odda talva á {0}, men uttan {1} og {2} ella {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
fo: {0} saman við {1}. Merk hvønn brunnøð særskilt.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
fo: {0} saman við {1} á einum knúti. Strika {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
fo: Ein linjueind {0} uttan {1} hevur eitt merki sum bendir á at tað er ein øki.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
fo: {0} saman við {1}. Strika {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
fo: Samansettur gang- og súkkluleið uttan {0}.

en: {0} without {1} and {2}
fo: {0} uttan {1} og {2}

en: {0} together with {1} but without {2}
fo: {0} saman við {1} men uttan {2}

en: {0} together with {1} and conflicting values plus no {2}
fo: {0} saman við {1} og stríðandi virðum og eisini ongin {2}

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
fo: {0} saman við {1}. Møguliga meinar {2}.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
fo: {0} saman við {1}. Skal brúkast á minni høvuðsleið-slagi ella knúti

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
fo: {0} saman við {1}. Er fixme løst?

en: Use {0} only as value of {1}
fo: Brúka {0} bert sum virði á {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
fo: {0} saman við {1} við høgruumferð

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
fo: {0} saman við {1} við vinstruumferð

en: No grooming defined for {0} skiing, add {1}
fo: Ongin skriðgreining ásett fyri {0} skíðagongu, legg {1} við

en: No difficulty defined for skiing, add {0}
fo: Ongin torleiki ásett fyri skíðagongu, legg {0} við

en: {0} is lower than {1} on {2}.
fo: {0} er lægri enn {1} á {2}.

en: {0} is lower or equal to {1} on {2}
fo: {0} er lægri ella líka sum {1} á {2}

en: {0} is deprecated
fo: {0} er útgjørt

en: deprecated tagging
fo: útgjørd merking

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
fo: ''{0}'' hevur onga merking, brúka nøkrum meira spesifikkum merki, t.d. ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
fo: ''{0}'' ásetur ikki upprunaliga flutningsmáta, brúka til dømis ''{1}''

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
fo: {0}={1} er ósert. Í staðin fyri ''{1}'' vinarliga gev meiri upplýsingar um nakað nakað skal rætta.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
fo: Rang brúking av {0} merki. Strika {1}, tí tað er greitt at navnið manglar uttan um at hava eitt viðmerki.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
fo: {0} er ósert. Brúka í staðin lykilin fixme við upplýsingum um nakvað nakað skal rætta í virðinum á fixme.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
fo: {0} er útgjørt. Vinarliga brúka eitt multipolygon í staðin.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
fo: {0} er útgjørt. Vinarliga áset tíðarskeið við at brúka opening_hours málsmeingd

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
fo: {0} er útgjørt. Vinarliga strika hetta eind og brúka ein privat lag í staðin

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
fo: {0}={1} er ósert. Vinarliga skift ''{1}'' út við einum sertum virði.

en: {0} should be replaced with {1}
fo: {0} burdi skiftast út við {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
fo: {0} = {1}; strika {0}

en: {0} is unspecific
fo: {0} er ósert

en: Unusual key {0}, maybe {1} or {2} is meant
fo: Óvanligur lykil {0}, kanska meinar {1} ella {2}

en: Unspecific tag {0}
fo: Ósert merki {0}

en: Definition of {0} is unclear
fo: Frágreiðing av {0} er ógrein

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
fo: {0} er ikki ráðligt. Brúka Reverse Ways funktiónina í Tools valinum.

en: {0}
fo: {0} 		  hesu punktar skulu kannaðir handiliga (ikki við fixRemove), fyri at forða upplýsingatap: kanna um amenity=place_of_worship og/eisini building=chapel kemur til kanna um man_made=silo og/eisini building=silo kemur til kanna um amenity=school og/eisini building=school kemur til kanna um building=house kemur til kanna um building=house kemur til

en: key with uncommon character
fo: lykil við óvanligum stav

en: uncommon short key
fo: óvanligur stuttur lykil

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
fo: {0} er ónákvæmt. Brúka serstøk merki fyri hvørt spesifikt slag, t.d. {1} ella {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
fo: {0} er útgjørt fyri {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
fo: {0} er útgjørt. Brúka {1}: lykil forskoyti í staðin.

en: questionable key (ending with a number)
fo: spyriliga lykil (endar við tali)

en: The key {0} has an uncommon value.
fo: Lykilin {0} hevur eitt óvanligt virði.

en: misspelled value
fo: rangt stavsett virði

en: wrong value: {0}
fo: rangt virði: {0}

en: {0} is not a building type.
fo: {0} er ikki ein bygningarslag.

en: unusual value of {0}
fo: óvanligt virði av {0}

en: {0} as a tag on an object. Roles are specified in the relation members list instead.
fo: {0} sum merki á einum eind. Luttakarar eru ásettir í samband limalistanum í staðin.

en: {0} with a temporary URL which may be outdated very soon
fo: {0} við einum tímabundnum URL sum kann verða útdámt skjótt

en: {0} should be replaced by {1}
fo: {0} burdi skiftast út við {1}

en: {0} on a node. Should be used on a way.
fo: {0} á einum knúti. Burdi brúkast á eini leið.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
fo: {0} á einum knúti. Burdi brúkast á eini leið ella í einum sambandi.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
fo: {0} á einum knúti. Burdi teknað sum eitt øki.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
fo: {0} á einum knúti. Burdi brúkast í einum sambandi

en: {0} on a way. Should be used on a node.
fo: {0} á eini leið. Burdi brúkast á einum knúti.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
fo: {0} á eini leið. Burdi brúkast í einum sambandi

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
fo: {0} á einari luktari leið. Burdi brúkast á einari óluktari leið.

en: {0} on a relation
fo: {0} á einum sambandi

en: node connects highway and building
fo: knútur bindur høvuðsleið og bygning saman

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
fo: Eind á staðseting 0.00E 0.00N. Onki er á hesi staðseting uttan ein vármetisbøja ið longu er á kortinum.

en: {0} on a node
fo: {0} á einum knúti

en: Building inside building
fo: Bygning inni í bygning

en: Overlapping buildings
fo: Yvirliggjandi bygningar

en: Overlapping Water Areas
fo: Yvirliggjandi vatnøki

en: Water area inside water area
fo: Vatnøki inni í vatnøki

en: Overlapping Areas
fo: Yvirliggjandi øki

en: {0} inside {1}
fo: {0} inni í {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
fo: Yvirliggjandi eins náttúruøki

en: Overlapping Identical Landuses
fo: Yvirliggjandi eins marknaðarøki

en: isolated node which must be connected to a way
fo: einangraður knútur ið má vera knýttur til ein leið

en: node connects waterway and bridge
fo: knútur bindur vatnaleið og brú saman

en: {0} node connected to a highway
fo: {0} knútur knýttur til ein høvuðsleið

en: {0} node connected to an underground object
fo: {0} knútur knýttur til ein undirjørð eind

en: suspicious roundabout direction
fo: grunur um ringtorgs stingsl

en: {0} on a large area
fo: {0} á einum stórum øki

en: {0} on a small area
fo: {0} á einum lítlum øki

en: Too large building
fo: Ov stórur bygningur

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
fo: Vatnaleið endar uttan samband við aðra vatnaleið ella stingslið á vatnaleiðini er rangt.

en: Coastline inside {1}
fo: Strond inni í {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
fo: {0} burdi vera á knútinum har {1} og {2} skerast

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
fo: {0} er merkið fyri linjuliga vatnaleiðina. Brúka {1} + {2} í staðin fyri at merkja vatnøkið.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
fo: Ferjusamband er ikki knýtt til vegnetið ella greinar.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
fo: Ferjusamband er ikki knýtt til ein ferju støð ella greinar.

en: Railways connection node without {0} or {1}
fo: Jarnbreytasambandsknútur uttan {0} ella {1}

en: Node should be connected to two or more ways
fo: Knútur burdi vera knýttur til tveir ella fleiri leiðir

en: abbreviated street name
fo: avstyttað gøtunavn

en: wrong highway tag on a node
fo: rangt høvuðsleið merki á einum knúti

en: wrong crossing tag on a way
fo: rangt krossgøtu merki á eini leið

en: Unnamed unclassified highway
fo: Ónevnd óflokkað høvuðsleið

en: highway without a reference
fo: høvuðsleið uttan tilvísan

en: Unspecific highway type
fo: Ósert høvuðsleið slag

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
fo: {0} er útgjørt, brúka {1} í staðin. Eisini kanna lík merki sum {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
fo: gangandi jarnbreytakrossgøta uttan {0}

en: railway crossing without {0}
fo: jarnbreytakrossgøta uttan {0}

en: {0} without right of way
fo: {0} uttan rættindi

en: Area with {0} above {1} is invalid
fo: Øki við {0} omanfyri {1} er ógildugt

en: {0} with trailing number
fo: {0} við aftanfylgjandi tali

en: questionable value (ending with a number)
fo: spyriligt virði (endar við tali)

en: {0} with multiple values
fo: {0} við fleiri virðum

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
fo: tómt virði í semikolon-adrukknaðum ''{0}''

en: numerical key
fo: talsligur lykil

en: {0} value with + sign
fo: {0} virði við + tekni

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
fo: {0} burdi vera eitt heiltal millum -5 og 5

en: negative {0} value
fo: neikvætt {0} virði

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
fo: {0} burdi hava tøl einans við valfríum .5 stigum

en: {0} is unnecessary for {1}
fo: {0} er ónødugt fyri {1}

en: unnecessary tag
fo: ónødugt merki

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
fo: óvanligt virði av {0}: brúka stytting fyri eind og bil millum virði og eind

en: unusual value of {0}: use '' for foot and " for inches, no spaces
fo: óvanligt virði av {0}: brúka '' fyri fót og " fyri tummar, ongin bil

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
fo: óvanligt virði av {0}: brúka . í staðin fyri , sum decimal aðalskil

en: unusual value of {0}: meters is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
fo: óvanligt virði av {0}: metrar er standard; einans positiv virði; punktur er decimal aðalskil; um eindir, set bil og so eind

en: tonne
fo: tonn

en: unusual value of {0}: {1} is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
fo: óvanligt virði av {0}: {1} er standard; einans positiv virði; punktur er decimal aðalskil; um eindir, set bil og so eind

en: km/h
fo: km/t

en: kilometers
fo: kilometrar

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
fo: spenning burdi vera í voltum uttan eindir/aðalskil/bil

en: imprecise value of {0}
fo: ónákvæmt virði av {0}

en: an integer value in millimeters, without unit
fo: eitt heiltal í millimetrum, uttan eind

en: unusual {0} value on narrow gauge railway
fo: óvanligt {0} virði á smalspora jarnbreyt

en: {0} must be a numeric value
fo: {0} mást vera eitt talsligt virði

en: {0} must be a positive integer number
fo: {0} mást vera eitt positivt heiltal

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
fo: {0} mást vera eitt talsligt virði, í metrum og uttan eindir

en: Unnecessary amount of decimal places
fo: Ónødugt tal av decimalstøðum

en: Airport tagging
fo: Floghavn merking

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
fo: óvanligt virði av {0}: set eind t.d. {1} ella {2}; einans positiv virði; punktur er decimal aðalskil; bil millum virði og eind

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
fo: Talsligt navn: {0}. Kanska meinar {1} ella {2}.

en: Unusually large value of {0}, possibly centimeter units are meant?
fo: Óvanligt stórt virði av {0}, kanska meinar sentimetrar?

en: relation without type
fo: samband uttan slag

en: {0} relation without {0} tag
fo: {0} samband uttan {0} merki

en: way with {0} is part of a {1} route relation
fo: leið við {0} er partur av einum {1} leið sambandi

en: {0} of {1} member and {0} relation differ
fo: {0} av {1} limi og {0} sambandi eru ólík

en: religion without denomination
fo: átrúnaður uttan trúarflokk

en: unknown christian denomination
fo: ókendur kristin trúarflokkur

en: unknown muslim denomination
fo: ókendur muslimskur trúarflokkur

en: unknown jewish denomination
fo: ókendur jødisk trúarflokkur

en: street name contains ss
fo: gøtunavn inniheldur ss

en: street name contains ß
fo: gøtanavn inniheldur ß

en: {0} is deprecated in {1}
fo: {0} er úr gildi í {1}

en: {0} is unnecessary
fo: {0} er óneyðugt

en: {0} is optional on {1}
fo: {0} er valfrítt á {1}

en: {0} makes no sense
fo: {0} hevur onga meining

en: Nodes duplicating parent way tags
fo: Knútar duplikera foreldravegmerkjur

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
fo: {0} saman við {1} og {2}. Strika {0}.

en: descriptive name
fo: lýsandi navn

en: {0} should not be uploaded
fo: {0} skal ikki sendast upp

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
fo: wikipedia-merki hevur onga málsangivu, nýt ''wikipedia''=''mál:síðuheiti''

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
fo: wikipedia-merki hevur ókent máls-forskeyti

en: wikipedia tag format is deprecated
fo: wikipedia-merki snið er úr gildi

en: ''wikipedia''=''language:page title''
fo: ''wikipedia''=''mál:síðuheiti''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
fo: wikipedia ''{0}'' mál er úrtíða, nýt ''{1}'' í staðin

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
fo: wikipedia ''{0}'' mál er ógildugt, nýt ''{1}'' í staðin

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
fo: {0} merki skal ikki hava URL-kodað virði sum ''%27''

en: wikipedia title should not start with a space after language code
fo: wikipedia-heiti skal ikki byrja við bili eftir máls-koda

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
fo: wikipedia-heiti skal ikki hava ''{0}'' forskeyti

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
fo: wikipedia-síðuheiti skal hava fyrsta bókstav stóran

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
fo: wikipedia-síðuheiti skal hava bil í staðin fyri undirstrik (''_''→'' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
fo: wikipedia-mál sýnist vera tvífalt, t.d. en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
fo: wikidata-merki má vera í Qnnnn-sniði, har n er eitt tal

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
fo: wikipedia-merki er sett, men ongin wikidata-merki. Wikipedia-viðbót kann hjálpa við wikidata id leiting

en: {0} value looks like a {1} value
fo: {0} virði líkist eitt {1} virði

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
fo: ''{0}'' merki er sett, men ongin ''{1}'' merki. Gera vissa um at seta ''wikipedia=mál:virði'' fyri høvuðsgreinina og valfrítt ''wikipedia:mál=virði'' bert fyri viðbótargreinir sum ikki bara eru aðrar mál útgávur av høvuðsgreinini.

en: Hide icons at low zoom
fo: Fjal ikonar við lágu zoom

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
fo: Minst áberandi knúta-symbol við lágu zoom

en: Hide tagged waynodes at low zoom
fo: Fjal merktar vegknútar við lágu zoom

en: Display street labels (at high zoom)
fo: Vís gøtu-merkingar (við høgum zoom)

en: Use alternative turn restriction icon set
fo: Nýt alternativa svingbendingar ikon-sett

en: Display fill colour of areas with place=*
fo: Vís fyllilit á økjum við place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
fo: Øki verða teknað við fylli bert runt teirra innari kanter

en: Display note=* annotation on nodes
fo: Vís note=* merkingar á knútum

en: imagico.de: Prokletije Mountains
fo: imagico.de: Prokletije-fjøll

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
fo: Seinsummar myndir har vanligir keldur eru sera avmarkaðar av skýggj og kavi (sannlit)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
fo: Tirana kommuna (Open Labs GeoPortal)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
fo: Gøtur og bygningar frá Tirana kommunu hýst av Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
fo: Tirana kommuna - Almennir transportur (Open Labs GeoPortal) (overlay)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
fo: Buss-stopp og linjur frá Tirana kommunu hýst av Open Labs

en: Image of Base Maps, Topographic Map - Durrës and Tirana
fo: Myndir av grundkortum, høgdarkort - Durrës og Tirana

en: ORTHOPHOTO 2018 8CM Durrës and Tirana
fo: ORTHOPHOTO 2018 8CM Durrës og Tirana

en: Ortofoto 2015 (20cm) of Albania
fo: Ortofoto 2015 (20cm) av Albania

en: Statistical units, Census Local Government Units (INSTAT)
fo: Hagtølueindir, Manntals Lokalstýriseindir (INSTAT)

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
fo: imagico.de: Antarktis-hálvoyggin

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
fo: Nýggj meist skýfría Sentinel-2 mynd av mið- og suðurparti av Antarktis-hálvoynni, innihalda eystara partin av Alexander Island (sannlit)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
fo: imagico.de: Belgica-fjøll kvøld

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
fo: Landsat 8 kvøldsmynd av Belgica-fjøllum sum vísur ein øðrvísi lýsing samanborið við dagmynd (sannlit)

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
fo: Størsta ísfría øki við Eystur-Antarktis strondini - vísur nógvan møguleikan av ikki-variandi ísi. (sannlit)

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av Cape Adare og partar av norður Victoria Land (sannlit)

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
fo: Nokkso skýr nýggj mynd til at dagføra jøklar kanter (sannlit)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
fo: imagico.de: Enderby Land og Kemp Coast

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
fo: Sentinel-2 myndir av Enderby Land og Kemp Coast (sannlit)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
fo: imagico.de: Fjarsuður Transantarctic-fjøll. eystur

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
fo: ASTER myndir frá 2001-2009 av fjarsuður Transantarctic-fjøllum - eystur helmingur, staðfesting nákvemni í partum er ring (sannlit við áætlaðum bláum)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
fo: imagico.de: Fjarsuður Transantarctic-fjøll. vestur

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
fo: ASTER myndir frá 2001-2009 av fjarsuður Transantarctic-fjøllum - vestur helmingur, staðfesting nákvemni í partum er ring (sannlit við áætlaðum bláum)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
fo: imagico.de: Lambert jøkulin eystur

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av vestara parti av Lambert jøkulin øki og eystara Prydz Bay strond (sannlit)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
fo: imagico.de: Lambert jøkulin vestur

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av vestara parti av Lambert jøkulin øki (sannlit)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
fo: imagico.de: Larsen C ísfjall eftir kalving

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
fo: Til at dagføra ís kantin eftir 2017 ísfjalls kalving (sannlit)

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
fo: Nýggj seinsesong mynd av einum øki dáliga kortlagd í OSM nú - nógv havís, veri varlig við at greina havís frá ísfjallum og flótandi jøkultungum. (sannlit)

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
fo: imagico.de: McMurdo Sound og Dry Valleys

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
fo: Nýggj seinsesong mynd - ikki ís minimum, veri varlig við at greina havís frá ísfjallum. (sannlit)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Ohio Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
fo: ASTER myndir frá 2001-2009 av Ohio Range, staðfesting nákvemni í partum er ring (sannlit við áætlaðum bláum)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
fo: ASTER myndir frá 2001-2009 av Patuxent Range, staðfesting nákvemni í partum er ring (sannlit við áætlaðum bláum)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
fo: imagico.de: Pensacola-fjøll

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
fo: Utanfyri vanligt Landsat dekning og tí ikki í LIMA og Bing/Maxar/Esri/Mapbox (sannlit)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
fo: imagico.de: Suður Transantarctic-fjøll

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
fo: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island mars 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
fo: Meist skýfría mynd, innihalda suður Young Island (sannlit)

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
fo: 1:50k høgdarkort av McMurdo Dry Valleys framleidd av USGS/LINZ

en: imagico.de: USGS 250k Topos Antarctica
fo: imagico.de: USGS 250k Topos Antarktis

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
fo: USGS Antarktis 1:250k Reconnaissance Series høgdarkort

en: imagico.de: USGS 500k Antarctica maps
fo: imagico.de: USGS 500k Antarktis kort

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
fo: Fjølbroyt USGS 1:500k kort: Antarktis Reconnaissance fyribilsgrund (Eystur Antarktis strond) og Antarktis skitsukort (Vestur Antarktis) (grátt)

en: imagico.de: Victoria Land east
fo: imagico.de: Victoria Land eystur

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av eystara parti av Victoria Land, nøkur skýggj við strondina (sannlit)

en: imagico.de: Victoria Land west
fo: imagico.de: Victoria Land vestur

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av vestara parti av Victoria Land, nøkur skýggj við strondina (sannlit)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
fo: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola-fjøll

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av Yamato ella Queen Fabiola-fjøllum, Belgica-fjøllum og Lützow-Holm Bay (sannlit)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
fo: imagico.de: Young Island/Buckle Island januar 2020

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
fo: Skýfría summar mynd við havís (sannlit)

en: imagico.de: Young Island March 2020
fo: imagico.de: Young Island mars 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
fo: Næstan ský- og havís fría síggj av oynni (sannlit)

en: National Geographic Institute Argenmap gray
fo: National Geographic Institute Argenmap grátt

en: Vector data from the National Geographic Institute of Argentina
fo: Vektordáta frá National Geographic Institute of Argentina

en: National Geographic Institute UAV photos mosaic
fo: National Geographic Institute UAV myndir mosaic

en: Educational map (WMS)
fo: Upplýsingakort (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
fo: imagico.de: Bahía Blanca (fjara)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
fo: Fjøruløg og oyggjar við strondini (sannlit)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
fo: imagico.de: Bahía Blanca (flóð)

en: AGRI black-and-white 2.5m
fo: AGRI svart-hvít 2.5m

en: LIST Topographic
fo: LIST Høgdarkort

en: DCS NSW Base Map
fo: DCS NSW Grundkort

en: DCS NSW Topographic Map
fo: DCS NSW Høgdarkort

en: DCS NSW Imagery
fo: DCS NSW Myndir

en: DCS NSW Imagery Dates
fo: DCS NSW Myndir Datoir

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
fo: DCS NSW Stýriseindamark Suburb

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
fo: DCS NSW Stýriseindamark LGA

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
fo: DCS NSW Stýriseindamark County

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
fo: DCS NSW Stýriseindamark Parish

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
fo: DCS NSW Stýriseindamark State Forest

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
fo: DCS NSW Stýriseindamark NPWS Reserve

en: DCS NSW Geocoded Addressing
fo: DCS NSW Geokodað Adressering

en: NSW Land Zoning
fo: NSW Jarðarøking

en: DCS NSW Floods 2021
fo: DCS NSW Flóð 2021

en: ACTmapi Imagery 2023-11
fo: ACTmapi Myndir 2023-11

en: ACTmapi Imagery 2024-02
fo: ACTmapi Myndir 2024-02

en: ACTmapi Imagery 2024-09
fo: ACTmapi Myndir 2024-09

en: ACTmapi Imagery 2025-03
fo: ACTmapi Lofthmyndir 2025-03

en: ACTmapi Current Imagery
fo: ACTmapi Núverandi Mynd

en: City of Melbourne May 2018
fo: City of Melbourne mai 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
fo: City of Melbourne februar 2019

en: City of Melbourne May 2020
fo: Melbourne býur mai 2020

en: Main Roads WA Road Hierarchy
fo: Høvuðsvegir í Vestur Ástralia vegskipan

en: imagico.de: Northwest Heard Island
fo: imagico.de: Norðvestur Heardoyggin

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
fo: Jøklar á Norðvestur Heardoyggjini (kortlagdur í løtuni) (falsk litur IR)

en: imagico.de: Heard Island coast
fo: imagico.de: Heardoyggjar strondin

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
fo: Nýggj mynd av Heardoyggjini við innlendi mest í skýggj, men mest væl sýnligari strond (sannir litir)

en: Vicmap Address - Address Point
fo: Vicmap Bústaður - Bústaðarpunktur

en: Vicmap Elevation - Contour Line
fo: Vicmap Hædd - Hæddarlinja

en: Vicmap Hydro - Watercourse Line
fo: Vicmap Vatn - Áarlinja

en: Vicmap Property - Property Polygon
fo: Vicmap Ogn - Ognarpolygon

en: Vicmap Transport - Road Line
fo: Vicmap Samferða - Veglinja

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
fo: Maxar 2019-2020 Ástraliskar buskeldar Fyribrigdi

en: ARA Bushfires 2020
fo: ARA Buskeldar 2020

en: DCS NSW Floods 2021 Bourke flood 2021 04 15cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Bourke flóð 2021 04 15cm

en: DCS NSW Floods 2021 Brewarrina flood 2021 04 14 15cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Brewarrina flóð 2021 04 14 15cm

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-Nepean Floods Central Sector 2021 03 15cm RGB
fo: DCS NSW Flóð 2021 Hawkesbury-Nepean Flóð Miðsøkin 2021 03 15cm RGB

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-Nepean Floods West Sector 2021 03 15cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Hawkesbury-Nepean Flóð Vestursøkin 2021 03 15cm

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-nepean floods eastern sector 2021 03 25cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Hawkesbury-Nepean flóð Eystursøkin 2021 03 25cm

en: DCS NSW Floods 2021 Hawkesbury-nepean floods southern sector 2021 03 16cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Hawkesbury-Nepean flóð Suðursøkin 2021 03 16cm

en: DCS NSW Floods 2021 Lower clarence flood 2021 03 16cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Lower Clarence flóð 2021 03 16cm

en: DCS NSW Floods 2021 Mogil Mogil RGB 2021 04 10 Flood 15cm Rapid ortho
fo: DCS NSW Flóð 2021 Mogil Mogil RGB 2021 04 10 Flóð 15cm Skjót ortho

en: DCS NSW Floods 2021 Mungindi RGB 2021 04 10 Flood 15cm Rapid ortho
fo: DCS NSW Flóð 2021 Mungindi RGB 2021 04 10 Flóð 15cm Skjót ortho

en: DCS NSW Floods 2021 Walgett flood 2021 04 14 15cm
fo: DCS NSW Flóð 2021 Walgett flóð 2021 04 14 15cm

en: DCS NSW Floods Historical Forbes 2012-03
fo: DCS NSW Flóð Søguligt Forbes 2012-03

en: DCS NSW Floods Historical Forbes 2016-10
fo: DCS NSW Flóð Søguligt Forbes 2016-10

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Grafton Flood 2022 03 02 10cm P3
fo: DCS NSW Flóð Mar 2022 Grafton Flóð 2022 03 02 10cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Hawkesbury-Nepean Flood 2022 03 09 13cm P3
fo: DCS NSW Flóð Mar 2022 Hawkesbury-Nepean Flóð 2022 03 09 13cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Lismore Flood 2022 03 02 8cm P3
fo: DCS NSW Flóð Mar 2022 Lismore Flóð 2022 03 02 8cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Ulmarra Flood 2022 03 03 8cm p3
fo: DCS NSW Flóð Mar 2022 Ulmarra Flóð 2022 03 03 8cm p3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 Wisemans Ferry 2022 03 13cm P3
fo: DCS NSW Flóð Mar 2022 Wisemans Ferry 2022 03 13cm P3

en: DCS NSW Floods Mar 2022 singleton flood 2022 03 10 10cm p3
fo: DCS NSW Flóð Mar 2022 Singleton flóð 2022 03 10 10cm p3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Condobolin Flood 2021 11 13cm P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Condobolin Flóð 2021 11 13cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Forbes Flood East 2021 11 16 15cm P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Forbes Flóð Eystur 2021 11 16 15cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Forbes Flood West 2021 11 17 15cm P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Forbes Flóð Vestur 2021 11 17 15cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Lake Cowal North Flood 2021 12 36cm P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Lake Cowal Norður Flóð 2021 12 36cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Nanami Flood East 2021 11 15 9cm P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Nanami Flóð Eystur 2021 11 15 9cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 Nanami Flood West 2021 11 15 9cm P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Nanami Flóð Vestur 2021 11 15 9cm P3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 humbug creek flood 2021 12 16cm p3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Humbug Creek flóð 2021 12 16cm p3

en: DCS NSW Floods Nov 2021 mirrool creek flood 2021 11 16cm p3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2021 Mirrool Creek flóð 2021 11 16cm p3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Balranald Flood 02122022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Balranald Flóð 02122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Bathurst Flood 14112022 10cm BGRN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Bathurst Flóð 14112022 10cm BGRN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Billabong Creek Flood 26112022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Billabong Creek Flóð 26112022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Condobolin Flood 22112022 10cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Condobolin Flóð 22112022 10cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Coreen Flood 17112022 10cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Coreen Flóð 17112022 10cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Corowa Yarrawonga Flood 25112022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Corowa Yarrawonga Flóð 25112022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Derriwong Flood 22112022 10cm P3 RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Derriwong Flóð 22112022 10cm P3 RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Forbes Flood 05112022 10cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Forbes Flóð 05112022 10cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Lake-Cargelligo Euabolong Flood 04122022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Lake-Cargelligo Euabolong Flóð 04122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Murray Wakool Flood 01122022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Murray Wakool Flóð 01122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Swan-Hill Flood 25112022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Swan-Hill Flóð 25112022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Tooleybuc Flood 01122022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Tooleybuc Flóð 01122022 15cm RGBN P3

en: DCS NSW Floods Nov 2022 Wentworth Flood 03122022 15cm RGBN P3
fo: DCS NSW Flóð Nov 2022 Wentworth Flóð 03122022 15cm RGBN P3

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
fo: imagico.de: Eystur Alpar heystlitir 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
fo: Heystlitir í eystru Alpum - Eysturríki, Týskland, Italia og Slovenia (sannir litir)

en: basemap.at
fo: grunnkort.at

en: Basemap of Austria, based on government data.
fo: Grunnkort av Eysturríki, grundat á stjórnardátu.

en: basemap.at Grey/Contour lines
fo: grunnkort.at grátt/høvuðslínur

en: Basemap of Austria, based on government data. Gray with contour lines
fo: Grunnkort av Eysturríki, grundat á stjórnardátu. Grátt við høvuðslínum

en: basemap.at Orthofoto
fo: grunnkort.at Orthofoto

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
fo: Orthofoto lagið útvegað av grunnkort.at. "Arvingur" av geoimage.at myndum.

en: basemap.at Overlay
fo: grunnkort.at Overlay

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
fo: Viðmerki overlay útvegað av grunnkort.at.

en: basemap.at Terrain
fo: grunnkort.at Lendi

en: Terrain layer provided by basemap.at.
fo: Lendis lagið útvegað av grunnkort.at.

en: basemap.at Surface
fo: grunnkort.at Yvirflati

en: Surface layer provided by basemap.at.
fo: Yvirflata lagið útvegað av grunnkort.at.

en: Geoimage.at MaxRes
fo: Geoimage.at MaksUppløysing

en: Orthophoto by Land Steiermark
fo: Orthophoto av Land Steiermark

en: Steiermark Terrain
fo: Steiermark Lendi

en: Terrain Model by Land Steiermark
fo: Lendis Model av Land Steiermark

en: Steiermark Surface
fo: Steiermark Yvirflati

en: Surface Model by Land Steiermark
fo: Yvirflata Model av Land Steiermark

en: Tiris: DGM (Terrain model)
fo: Tiris: DGM (Lendis model)

en: Tiris: DGM (Terrain shading)
fo: Tiris: DGM (Lendis skugging)

en: Tiris: DOM (Surface model)
fo: Tiris: DOM (Yvirflata model)

en: Tiris: contour lines
fo: Tiris: høvuðslínur

en: Vienna: General purpose
fo: Wien: Almenn brúk

en: Vienna: Annotations
fo: Wien: Viðmerkingar

en: Vienna: Aerial image
fo: Wien: Loftmynd

en: VoGIS: Real color image 2018 (10cm)
fo: VoGIS: Sannlit mynd 2018 (10cm)

en: VoGIS: Real color image 2020 (10cm)
fo: VoGIS: Sannlit mynd 2020 (10cm)

en: VoGIS: Aerial image
fo: VoGIS: Loftmynd

en: VoGIS: Zoning plan
fo: VoGIS: Zoning ætlan

en: VoGIS: Heights and Terrain
fo: VoGIS: Hæddir og Lendi

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
fo: OpenStreetMap (Belgiskur Stílur)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
fo: OpenStreetMap (Belgiskur Stílur - Franskt)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
fo: OpenStreetMap (Belgiskur Stílur - Niðurlendskt)

en: Cadastral Parcel
fo: Matrikul Skifni

en: Digitaal Vlaanderen preliminary aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen fyribils loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen most recent aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen nýggjastu loftmyndirnar

en: Digitaal Vlaanderen 2024 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2024 luftfotografi

en: Digitaal Vlaanderen 2023 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2023 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2022 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2022 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery, summer, colour
fo: Digitaal Vlaanderen 2021 loftmyndir, summar, litir

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery, summer, colour-infrared
fo: Digitaal Vlaanderen 2021 loftmyndir, summar, lit-infraraud

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2021 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2020 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2020 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2019 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2019 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery, summer, colour
fo: Digitaal Vlaanderen 2018 loftmyndir, summar, litir

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2018 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2017 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2017 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2016 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2016 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2015 aerial imagery, summer, colour
fo: Digitaal Vlaanderen 2015 loftmyndir, summar, litir

en: Digitaal Vlaanderen 2015 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2015 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2014 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2014 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 aerial imagery 10cm
fo: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 loftmyndir 10cm

en: Digitaal Vlaanderen 2013 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2013 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2012 aerial imagery, summer, colour
fo: Digitaal Vlaanderen 2012 loftmyndir, summar, litir

en: Digitaal Vlaanderen 2012 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2012 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2009 aerial imagery, summer, colour
fo: Digitaal Vlaanderen 2009 loftmyndir, summar, litir

en: Digitaal Vlaanderen 2008–2011 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2008–2011 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2005–2007 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2005–2007 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 2000–2003 aerial imagery
fo: Digitaal Vlaanderen 2000–2003 loftmyndir

en: Digitaal Vlaanderen 1979–1990 aerial imagery, summer
fo: Digitaal Vlaanderen 1979–1990 loftmyndir, summar

en: Digitaal Vlaanderen 1971 aerial imagery, summer, monochrome
fo: Digitaal Vlaanderen 1971 loftmyndir, summar, monokrom

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview factor 0,25 m
fo: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview faktor 0,25 m

en: URBIS numerical imagery
fo: URBIS talsligar myndir

en: URBISfr numerical imagery
fo: URBISfr talsligar myndir

en: URBISnl numerical imagery
fo: URBISnl talsligar myndir

en: URBIS most recent aerial imagery
fo: URBIS nýggjastu loftmyndirnar

en: URBIS 2023 aerial imagery
fo: URBIS 2023 loftmyndir

en: URBIS 2022 aerial imagery (north-south)
fo: URBIS 2022 loftmyndir (norður-suður)

en: URBIS 2022 aerial imagery (east-west)
fo: URBIS 2022 loftmyndir (eystur-vestur)

en: URBIS 2021 aerial imagery (north-south)
fo: URBIS 2021 loftmyndir (norður-suður)

en: URBIS 2021 aerial imagery (east-west)
fo: URBIS 2021 loftmyndir (eystur-vestur)

en: URBIS 2020 aerial imagery
fo: URBIS 2020 loftmyndir

en: URBIS 2019 aerial imagery
fo: URBIS 2019 loftmyndir

en: URBIS 2018 aerial imagery
fo: URBIS 2018 loftmyndir

en: URBIS 2017 aerial imagery
fo: URBIS 2017 loftmyndir

en: URBIS 2016 aerial imagery
fo: URBIS 2016 loftmyndir

en: URBIS 2015 aerial imagery
fo: URBIS 2015 loftmyndir

en: URBIS 2014 aerial imagery
fo: URBIS 2014 loftmyndir

en: URBIS 2012 aerial imagery
fo: URBIS 2012 loftmyndir

en: URBIS 2009 aerial imagery
fo: URBIS 2009 loftmyndir

en: URBIS 2004 aerial imagery
fo: URBIS 2004 loftmyndir

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
fo: SPW(allonie) PICC talsligar myndir

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
fo: SPW(allonie) nýggjastu loftmyndirnar

en: SPW(allonie) 2023 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2023 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2022 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2022 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2021 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2021 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2020 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2019 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2018 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2016 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2015 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2012-2013 loftmyndir

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
fo: SPW(allonie) 2009-2010 loftmyndir

en: SPW(allonie) shaded relief
fo: SPW(allonie) skuggað relief

en: TEC bus lines
fo: TEC bus ruter

en: TEC bus stops
fo: TEC bus stoppistøð

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
fo: Flekkað og pørt í skýggj dekking í vanligum keldum (sannir litir)

en: imagico.de: Bouvet Island
fo: imagico.de: Bouvetoyggjin

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
fo: Fyri nákvæmari strandlínu og jøklakortlegging (sannir litir)

en: IBGE Map of urban areas
fo: IBGE Kort av byøkjum

en: IBGE Map of rural areas
fo: IBGE Kort av bygdarligum økjum

en: IBGE Street Names
fo: IBGE Gøtunøvn

en: Brazilian Army Topographic Maps
fo: Brasilska Herin Topografisk Kort

en: IBGE BC250 - Isolated Rural Locations
fo: IBGE BC250 - Einangrað bygdarlig staðir

en: IBGE BC250 - Rivers and Drainage
fo: IBGE BC250 - Áir og dræn

en: IBGE BC250 - Highways Stretches
fo: IBGE BC250 - Høvuðsvegir Strekkingar

en: IBGE BC250 - Indigenous Lands
fo: IBGE BC250 - Upprunafólka lond

en: IBGE BC250 - Sustainable Use Units
fo: IBGE BC250 - Sjálvbjargandi brúk eindir

en: IBGE BC250 - Villages
fo: IBGE BC250 - Bygdir

en: IBGE BC250 - Electrical Power Plant Generator
fo: IBGE BC250 - Elverk generator

en: IBGE BC250 - Municipalities
fo: IBGE BC250 - Kommunur

en: IBGE Federal District addresses
fo: IBGE Federal District adressur

en: Addresses data from IBGE
fo: Adressu dátu frá IBGE

en: 2015 Orthophotos provided by Belo Horizonte City Council.
fo: 2015 Orthophotos útvegað av Belo Horizonte býráði.

en: Dourados (2018) and several districts (2020) high-res aerial imagery.
fo: Dourados (2018) og fleiri distrikt (2020) høguppløysn luftmyndir.

en: Dourados Street Names
fo: Dourados gøtu navn

en: Street names and geometry in Dourados.
fo: Gøtu navn og geometri í Dourados.

en: Aerial imagery in Fortaleza with 10 cm resolution. Note, this service uses geo-blocking.
fo: Luftmyndir í Fortaleza við 10 cm uppløysni. Viðmerking, hesin tænastur nýtur geo-blokering.

en: Fortaleza Street Names
fo: Fortaleza gøtu navn

en: Street names and geometry in Fortaleza. Note, this service uses geo-blocking.
fo: Gøtu navn og geometri í Fortaleza. Viðmerking, hesin tænastur nýtur geo-blokering.

en: 2019 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
fo: 2019 Orthophotos mosaic frá Rio de Janeiro bý.

en: 2022 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
fo: 2022 Orthophotos mosaic frá Rio de Janeiro bý.

en: BA. Paulo Afonso. 2022 Urban Map with suburbs
fo: BA. Paulo Afonso. 2022 Býarkort við útbýnum

en: RS. Agudo. 2014 master plan
fo: RS. Agudo. 2014 høvuðsætlan

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2023-02-01, over Candelâria, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. Before the floods of 2023.
fo: WorldView2 myndir útvegaðar av Maxar og hýst á OpenAerialMap, dagført 2023-02-01, yvir Candelâria, í Rio Grande do Sul statinum, Brasil. Áðrenn flóðini í 2023.

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2024-05-15, over Candelâria, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. After the floods of 2024.
fo: WorldView2 myndir útvegaðar av Maxar og hýst á OpenAerialMap, dagført 2024-05-15, yvir Candelâria, í Rio Grande do Sul statinum, Brasil. Eftir flóðini í 2024.

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
fo: RS. Ibirubá. 2019 høvuðsætlan. Býar øki

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2023-03-02, over Jacarezinho, Encantado, Roca Sales, Palma, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. Before the floods of 2023.
fo: WorldView2 myndir útvegaðar av Maxar og hýst á OpenAerialMap, dagført 2023-03-02, yvir Jacarezinho, Encantado, Roca Sales, Palma, í Rio Grande do Sul statinum, Brasil. Áðrenn flóðini í 2023.

en: WorldView2 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2024-02-02, over Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil. Shows part of the city before the floods of 2024.
fo: WorldView2 myndir útvegaðar av Maxar og hýst á OpenAerialMap, dagført 2024-02-02, yvir Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brasil. Vísur part av býnum áðrenn flóðini í 2024.

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
fo: RS. Quaraí. 2006 høvuðsætlan. Býarpartar og bygdir

en: WorldView3 imagery provided by Maxar and hosted on OpenAerialMap, dated 2024-05-15, over Relvado, Nova Bréscia, Travesseiro, Conventos, in the state of Rio Grande do Sul, Brazil. Before the floods of 2023.
fo: WorldView3 myndir útvegaðar av Maxar og hýst á OpenAerialMap, dagført 2024-05-15, yvir Relvado, Nova Bréscia, Travesseiro, Conventos, í Rio Grande do Sul statinum, Brasil. Áðrenn flóðini í 2023.

en: Aerial imagery in Sobral (main city and Aracatiaçu, Jaibaras, and Taperuaba districts).
fo: Luftmyndir í Sobral (høvuðsbýur og Aracatiaçu, Jaibaras, og Taperuaba distrikt).

en: Aerial imagery in Curitiba, released by the municipality.
fo: Luftmyndir í Curitiba, útgevin av kommununi.

en: MAF Orthophoto
fo: MAF ortofoto

en: Orthophoto from the Ministry of Agriculture and Food of Bulgaria
fo: Ortofoto frá búskapar- og matmálaráðnum í Bulgaria

en: GCCA: Cadastral parcels
fo: GCCA: Matrikul skifti

en: Cadastral parcels from Cadastral map of Bulgaria
fo: Matrikul skifti frá Matrikul korti av Bulgaria

en: GCCA: Buildings
fo: GCCA: Bygningar

en: Buildings from Cadastral map of Bulgaria
fo: Bygningar frá Matrikul korti av Bulgaria

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
fo: imagico.de: Rila og Pirin Fjøll

en: Geobase Hydrography - English
fo: Geobase Vatnarlag - Enskt

en: Geobase Hydrography - French
fo: Geobase Vatnarlag - Franskt

en: Geobase Roads - English
fo: Geobase Vegir - Enskt

en: Geobase Roads - French
fo: Geobase Vegir - Franskt

en: Canvec - English
fo: Canvec - Enskt

en: Canvec - French
fo: Canvec - Franskt

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
fo: imagico.de: Eystur Devon Island strond

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
fo: Strondlinja meist kortlagd í løtuni (falsk litur IR)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
fo: imagico.de: Norður Ellesmere Island

en: Assembled from July 2012 ASTER imagery (true color with estimated blue)
fo: Samansett frá juli 2012 ASTER myndum (sannlit við áætlaðum bláum)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
fo: imagico.de: Norður Ellesmere Island juli 2016

en: Assembled from July 2016 ASTER imagery (true color with estimated blue)
fo: Samansett frá juli 2016 ASTER myndum (sannlit við áætlaðum bláum)

en: Toronto Orthorectified Imagery - Most current year
fo: Toronto Orthorectified Myndir - Nýggjasta ár

en: York Region Imagery 2023
fo: York Region Myndir 2023

en: Ontario Digital Surface Model (Lidar-Derived)
fo: Ontario Digitalur yvirlags modell (Lidar-Derived)

en: Ontario Digital Surface Model (Imagery-Derived)
fo: Ontario Digitalur yvirlags modell (Myndir-Derived)

en: Surface model that contains full feature building and tree data
fo: Yvirlags modell sum inniheldur fullar bygningar og træ dátu

en: Ontario Digital Terrain Model (Imagery-Derived)
fo: Ontario Digitalur lendis modell (Myndir-Derived)

en: Bare earth model that contains ground and terrain data
fo: Ber jørð modell sum inniheldur grund og lendis dátu

en: Ontario Forest Resources Inventory T1 Enhanced
fo: Ontario Skógur tilfeingis yvirlit T1 Enhanced

en: High resolution aerial imagery acquired for the Forest Resource Inventory program and  Forest Management Units
fo: Høguppløysn luftmyndir tikin til Skógur tilfeingis yvirlits ætlanina og Skógur stýris eindir

en: Ontario Forest Resources Inventory T2 Enhanced
fo: Ontario Skógur tilfeingis yvirlit T2 Enhanced

en: Geospatial Ontario Imagery Data Services - 2013 to 2017
fo: Geospatial Ontario myndagagna tænastur – 2013 til 2017

en: Geospatial Ontario Imagery Data Services - 2018 to 2022
fo: Geospatial Ontario myndagagna tænastur – 2018 til 2022

en: Maple Ridge Aerial Photography 2023
fo: Maple Ridge Luftljósmynd 2023

en: High Resolution Digital Elevation Model Mosaic (DSM)
fo: Hágvørvis Digitalur Hæddarmódul-mosaikkur (DSM)

en: High Resolution Digital Elevation Model Mosaic (DTM)
fo: Hágvørvis Digitalur Jarðarfløtumódul-mosaikkur (DTM)

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
fo: Mynd frá eftir 2014/2015 gos (sannlit)

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
fo: Nógv grov strondlinja kundi verið betra her, nógv snjódekt men tí onnur nýta til jøklar kortlegging (falsk litur IR)

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
fo: Mynd frá eftir 2015 gos (sannlit)

en: Colombian Departments
fo: Kolombiansk departement

en: Territorial entity of the first level of the political-administrative division of the State that groups municipalities and non-municipalized areas.
fo: Landaeind av fyrsta stigi í politisk-stýrisligum skifti av statinum sum bólkar kommunur og ikki-kommunaliserað øki.

en: Colombian Postal Codes
fo: Kolombiansk postnummar

en: The postal code is a 6-digit code that complements the physical address and represents an area on the map of our country. This code determines the location and eliminates confusion with other neighborhoods or municipalities that have the same name.
fo: Postnummarið er eitt 6-stafa nummar sum viðhevir fysiska adressuna og umboðar eitt øki á kortinum av okkara landi. Hetta nummarið ávísar staðin og eliminerar ringilsku við aðrar bygdir ella kommunur sum hava sama navnið.

en: Colombian Rivers
fo: Kolombiansk áir

en: Vector cartography at a scale of 1:100,000 with total coverage of the Republic of Colombia. Contains information on territorial entities, land and river transport, hydrography, relief, orography, constructions. It is generated from the interpretation of objects in an orthorectified image coming from satellite or airborne platforms.
fo: Vektor kortagerð við einum mátastaðli av 1:100,000 við fullari dekning av Kolumbia lýðveldi. Inniheldur upplýsingar um landaeindir, land og á transport, vatnarlag, landslagið, fjallalag, bygningar. Tað er framleitt frá týdning av lutum í einari orthorectified mynd sum kemur frá gongustjørnu ella flogvølum.

en: It contains an orthorectified raster mosaic of the Capital District of Bogotá, the Cerros Orientales and  part of the rural area of Bogotá of the localities of Ciudad Bolívar and Usme, corresponding to 75,000 hectares. It has 4 bands of the electromagnetic spectrum: Red, Green, Blue and Near Infrared, allowing to create a false color for forestry applications.
fo: Tað inniheldur eitt orthorectified raster mosaic av høvuðsstað økinum Bogotá, Cerros Orientales og part av landøkinum í Bogotá av Ciudad Bolívar og Usme, samsvarandi til 75,000 hektar. Tað hevur 4 bøndur av elektromagnetiska spektrinum: Reyð, Grøn, Blá og Near Infrared, loyvir at gera falskan lit til skógar brúk.

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
fo: osm-hr: Knin 2007 Luftmyndir

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
fo: osm-hr: Zagreb 2012 Luftmyndir

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
fo: osm-hr: Zagreb 2018 Luftmyndir

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
fo: dgu.hr: Kroatia 2011 Luftmyndir

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
fo: dgu.hr: Kroatia 2014-2016 Luftmyndir

en: dgu.hr: Croatia 2017-2018 aerial imagery
fo: dgu.hr: Kroatia 2017-2018 luftmyndir

en: dgu.hr: Croatia 2019-2020 aerial imagery
fo: dgu.hr: Kroatia 2019-2020 luftmyndir

en: dgu.hr: Topo 25 new
fo: dgu.hr: Topo 25 nýtt

en: Czechia CUZK orthophoto (latest)
fo: Kekkia CUZK ortofoto (nýggjasta)

en: Czechia CUZK orthophoto 2022 East
fo: Kekkia CUZK ortofoto 2022 Eyst

en: Eastern half of Czech Republic photographed in June 2022. Pixel size 0.125 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
fo: Eystara helvtin av Kekkia ljósmyndaður í juni 2022. Pikselstødd 0,125 m. Absolutt staðsetingarnákvæmni 0,25 m.

en: Czechia CUZK orthophoto 2021 West
fo: Kekkia CUZK ortofoto 2021 Vest

en: Western half of Czech Republic photographed in 2021. May be particularly useful in some areas that were photographed unusually early - in April - before full vegetation growth. Pixel size 0.125 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
fo: Vestara helvtin av Kekkia ljósmyndaður í 2021. Kann serliga veranytt í nøkrum økjum, sum vóru ljósmyndað tíðliga – í apríláðrenn full vegetatiónsvøkstur. Pikselstødd 0,125 m. Absoluttstaðsetingarnákvæmni 0,25 m.

en: Czechia CUZK orthophoto 2020 East
fo: Kekkia CUZK ortofoto 2020 Eyst

en: Eastern half of Czech Republic photographed in 2020. Pixel size 0.2 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
fo: Eystara helvtin av Kekkia ljósmyndaður í 2020. Pikselstødd 0,2 m. Absolutt staðsetingarnákvæmni 0,25 m.

en: Czechia CUZK orthophoto 2019 West
fo: Kekkia CUZK ortofoto 2019 Vest

en: Western half of Czech Republic photographed in 2019. Pixel size 0.2 m. Absolute positional accuracy 0.25 m.
fo: Vestara helvtin av Kekkia ljósmyndaður í 2019. Pikselstødd 0,2 m. Absolutt staðsetingarnákvæmni 0,25 m.

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G hires render by freemap.sk
fo: Kekkia CUZK landslag DMR 5G høguppløyst rendering av freemap.sk

en: Layer has been rendered and hosted by freemap.sk. It uses the same LIDAR data as ’Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale’ but it is rendered in higher resolution and lighter shades. Buildings and vegetation are filtered out. Suitable for tracing roads, waterways and similar features that are not visible on orthophoto due to vegetation cover.
fo: Lagið er renderað og hýst av freemap.sk. Tað nýtir somu LIDAR-gögnsum ’Kekkia CUZK landslag DMR 5G gráskala’, men er renderað í hægriuppløysing og ljósari litum. Byggingar og vegetatión eru filtreraðar út.Hent til at skráseta vegir, vassvegar og líknandi features,sum ikki síggjast á ortofoto vegna vegetatión.

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale
fo: Kekkia CUZK lendi DMR 5G gráskala

en: Greyscale shaded surface model rendered from LIDAR data by CUZK. Buildings and vegetation are filtered out. Suitable for tracing roads, waterways and similar features that are not visible on orthophoto due to vegetation cover. In most cases, the level of detail is inferior to ’Czechia CUZK terrain DMR 5G hires render by freemap.sk’.
fo: Grátónu skuggað yvirborðsmodell framleitt frá LIDAR dátum av CUZK. Bygningarog vegetatión eru filtreraðar burt. Hentugt at fylgja vegir, vatnvegir oglíknandi ting, sum ikki síggjast á ortofoto vegna vegetatión. Í flestu førum er detaljnivåið minni enn ’Czechia CUZK terrain DMR 5G høguppløslig rendering av freemap.sk’.

en: Czechia CUZK:KM
fo: Tsjekkia CUZK:KM

en: Czechia CUZK ZTM5
fo: Tsjekkia CUZK ZTM5

en: Czechia CUZK ZABAGED Hiking Trails
fo: Tsjekkia CUZK ZABAGED Vandrútur

en: Overlay showing KČT hiking trails as colour lines. Added in 2025, period of update unknown. Some routes prove to be outdated, please double-check by on-site survey.
fo: Yvirløg sum vísir KČT-vandrútur sum litlíknar linjur. Legg til í 2025,tíðarskeið fyri uppdatering ókent. Nakrar rútur vísa seg at vera útdateraðar,vinarliga tvítsjekk við á staðnum kanning.

en: Czechia RUIAN budovy
fo: Tsjekkia RUIAN bygningar

en: Czechia RUIAN parcely
fo: Tsjekkia RUIAN parsellar

en: Czechia pLPIS
fo: Tsjekkia pLPIS

en: Praha IPR low-vegetation orthophoto
fo: Praha IPR lágvøkstur orthophoto

en: Praha-surroundings IPR orthophoto 2019
fo: Praha-umhvørvi IPR orthophoto 2019

en: KDS Aerial Imagery
fo: KDS Loftmyndir

en: Annual orthophotos from GeoDanmark.
fo: Árlig ortofotografíur frá GeoDanmark.

en: KDS Aerial Imagery (Septima cache)
fo: KDS Loftmyndir (Septima cache)

en: Annual orthophotos from GeoDanmark, cached by Septima.
fo: Árlig ortofotografíur frá GeoDanmark, goymd av Septima.

en: KDS Cadastral Parcels INSPIRE View
fo: KDS Matrikkulparsellur INSPIRE-sýning

en: KDS DTK Map25
fo: KDS DTK Kort25

en: KDS Terrain Shadow Map (40 cm)
fo: KDS Lendisoyndarkort (40 cm)

en: KDS Surface Shadow Map (40 cm)
fo: KDS Yvirflateskyggekort (40 cm)

en: KDS Screenmap
fo: KDS Skermkort

en: KDS Aerial Imagery (temporary spring release)
fo: KDS Loftmyndir (tíðarsettur várútgáva)

en: Early, temporary release of Danish ortophotos, approx. 20 days after photography.
fo: Tíðlig, tímabundin útgiving av danskum ortophotos, uml. 20 dagar eftir ljósmynding.

en: Faroe Islands Orthophotos
fo: Føroya Orthophotos

en: Orthophotos of the Faroe Islands.
fo: Orthophotos av Føroyum.

en: Faroe Islands Basic Map
fo: Føroya Grundkort

en: Landcover, buildings and roads of the Faroe Islands.
fo: Landdúka, bygningar og vegir í Føroyum.

en: 2007 ASTER image offering better glacier coverage than common sources (true color with estimated blue)
fo: 2007 ASTER mynd sum býður betri jøkladekning enn vanligar keldur (sannlit við áætlaðum bláum)

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
fo: imagico.de: Darwin og Wolf oyggjar, Galapagos

en: Recent image, only old and poor images in most other sources currently (true color)
fo: Nýggj mynd, bert gomlar og ringar myndir í flestum øðrum keldum nú (sannlit)

en: Estonia Basemap (Maaamet)
fo: Estland Grundkort (Maaamet)

en: Estonia Basemap Relief (Maaamet)
fo: Estland Grundkort Relief (Maaamet)

en: Estonia Ortho (Maaamet)
fo: Estland Ortho (Maaamet)

en: Estonia Hillshade (Maaamet)
fo: Estland Hillshade (Maaamet)

en: Estonia Cadastre (Maaamet)
fo: Estland Matrikul (Maaamet)

en: Estonia Forestry (Maaamet)
fo: Estland Skógarbrúk (Maaamet)

en: MML Topographic Map
fo: MML Høgdarkort

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
fo: Høgdarkort frá Finnlands Landmæling

en: MML Background Map
fo: MML Bakgrundskort

en: Background map from the National Land Survey of Finland
fo: Bakgrundskort frá Finnlands Landmæling

en: Orthophotos from the National Land Survey of Finland
fo: Ortofotografir frá landsmælingini í Finnlandi

en: Helsinki region orthophoto
fo: Helsinki øki orthophoto

en: FTIA Road Network (overlay)
fo: FTIA Vegnet (overlay)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency, road link types.
fo: Digiroad tjóðar vegnet frá Finnska Transport Infrastruktura Agenturinum, vegsamband slagir.

en: FTIA Road Network (Digiroad) options (overlay)
fo: FTIA Vegnet (Digiroad) møguleikar (overlay)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency with several options for map layers.
fo: Digiroad tjóðar vegnet frá Finnska Transport Infrastruktura Agenturinum við fleiri møguleikum fyri kortløg.

en: Turku 2022 True ortho
fo: Turku 2022 Sann ortho

en: Turku region aerial imagery 2018
fo: Turku øki loftmyndir 2018

en: Ortophoto for Turku metro area
fo: Orthophoto fyri Turku metro øki

en: Kaarina, Paimio, and Lieto orthophoto
fo: Kaarina, Paimio, og Lieto orthophoto

en: Orthophoto of Kaarina, Paimio, and Lieto municipalities
fo: Orthophoto av Kaarina, Paimio, og Lieto kommunum

en: Turku zoning plan
fo: Turku zoning ætlan

en: Zoning plan map for Turku municipality
fo: Zoning ætlan kort fyri Turku kommunu

en: Turku topographic map
fo: Turku topografiskt kort

en: Topographic map by the city of Turku
fo: Topografiskt kort av Turku bý

en: Turku map service
fo: Turku korttænasti

en: Maps by the city of Turku
fo: Kort av Turku bý

en: Nordic snowmobile overlay
fo: Norðurlendskt skotubrúk overlay

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
fo: Kelkkareitit.fi skotubrúk stígar frá OSM (Norðurlendsk dekking)

en: Turku region aerial imagery 2023
fo: Turku øki loftmyndir 2023

en: French hillshading computed from hi-res DEM RGE Alti
fo: Franskt hillshading útreknað frá høguppløysing DEM RGE Alti

en: French address registry or Base Adresses Nationale Ouverte
fo: Franskt bústaðar skrá ella Base Adresses Nationale Ouverte

en: BAN addresses (Base Adresse Nationale)
fo: BAN bústaðir (Base Adresse Nationale)

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
fo: Hydrografiskt net: rennslir og vatn eindir og POIs

en: French land registry (old paper raster, before digitalization and vectorization; contains additional details, such as hydronyms)
fo: Franskt matrikul skrá (gamalt pappírs raster, áðrenn digitalisering og vektorisering; inniheldur viðari smáatriði, sum hydronyms)

en: Power networks: lines, substations and supports
fo: Kraftnet: linjur, umsetarstøðir og støð

en: Cadastre
fo: Matrikul

en: French land registry
fo: Franskt matrikul skrá

en: Géolittoral - Coastal paths
fo: Géolittoral - Strondstígar

en: OpenStreetMap (Basque Style)
fo: OpenStreetMap (Baskiskur Stílur)

en: OpenStreetMap (Breton Style)
fo: OpenStreetMap (Bretonskur Stílur)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
fo: OpenStreetMap (Occitan Stílur)

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
fo: Ruter av flokkaða netinum (høvuðsvegir, tjóðarvegir, departmentals)

en: Bayonne - Little Bayonne and Bayonne 2019
fo: Bayonne - Little Bayonne og Bayonne 2019

en: The most recent RGB orthoimages of the Grand Est: 2021: departments 67, 68, 88 2022: department 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57
fo: Nýggjastu RGB orthomyndirnar av Grand Est: 2021: department 67, 68, 88 2022: department 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57

en: European Metropolis of Lille 2020
fo: Evropeiska Stórbýurin Lille 2020

en: Lyon orthophoto Summer 2023 (5 cm)
fo: Lyon ortofoto Summar 2023 (5 cm)

en: Metropole of Metz 2024
fo: Stórbýurin Metz 2024

en: Metropole of Metz 2022
fo: Stórbýurin Metz 2022

en: Metropole of Metz 2019
fo: Stórbýurin Metz 2019

en: Nancy - Orthophoto - 2025
fo: Nancy - Ortofoto - 2025

en: Metropole of Tours 2023
fo: Stórbýurin Tours 2023

en: Vénéon orthophoto June 2024 (10 cm)
fo: Vénéon ortofoto juni 2024 (10 cm

en: Vénéon orthophoto October 2024 (10 cm)
fo: Vénéon ortofoto Oktober 2024 (10 cm

en: Vercors (Vercors Hauts-Plateaux Nature Reserve) - Orthophoto - 1999 - 1 m
fo: Vercors (Vercors Hauts-Plateaux Náttúruverndarøki) - Orthophoto - 1999 - 1 m

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2025): Georeferenced addresses
fo: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2025): Georeferenced bústaðir

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
fo: Deutsche Bahn VzG linjur januar 2017

en: North Rhine-Westphalia aerial photograph
fo: North Rhine-Westphalia loftmynd

en: Display of the DTM shading in grayscale. The imaginary light source is located in the northwest. An elevation appears bright on the northwest slope and dark on the southeast slope. Layers are colored with medium brightness.
fo: Vísing av DTM skugga í gráskala. Ímyndað ljóskeið er staðsett í norðvestri. Ein hædd verður ljós á norðvesturskránni og myrk á suðureysturskránni. Løg eru litað við miðal bjartleika.

en: North Rhine-Westphalia iDOP color
fo: North Rhine-Westphalia iDOP litur

en: North Rhine-Westphalia iDOP color-infrared
fo: North Rhine-Westphalia iDOP litur-infrarætt

en: North Rhine-Westphalia iDOP near-infrared
fo: North Rhine-Westphalia iDOP nær-infrarætt

en: North Rhine-Westphalia vDOP color
fo: North Rhine-Westphalia vDOP litur

en: North Rhine-Westphalia vDOP color-infrared
fo: North Rhine-Westphalia vDOP litur-infrarætt

en: North Rhine-Westphalia vDOP near-infrared
fo: North Rhine-Westphalia vDOP nær-infrarætt

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
fo: imagico.de: Norðurtýsk vesturstrond fjøruløg

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (true color)
fo: Nýggj fjørulagsmyndir av strondini til at dagføra kortlegging av fjøruløgum og grunnum, avloyst av nýggjum myndum (sannlit)

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
fo: imagico.de: Norðurtýsk vesturstrond fjøruløg (infrarætt)

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (false color IR)
fo: Nýggj fjørulagsmyndir av strondini til at dagføra kortlegging av fjøruløgum og grunnum, avloyst av nýggjum myndum (falsk litur IR)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
fo: imagico.de: Norðsjógv strondin 2016

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (superseeded by newer image) (true color)
fo: Nýggj fjørulagsmyndir av strondini til at dagføra kortlegging av fjøruløgum og grunnum (avloyst av nýggjari mynd) (sannlit)

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
fo: imagico.de: Norðsjógv strondin 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
fo: imagico.de: Norðsjógv strondin vár 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
fo: Nýggj fjørulagsmyndir av strondini til at dagføra kortlegging av fjøruløgum og grunnum (sannlit)

en: Saxony latest aerial imagery
fo: Saxony seinastu luftmyndir

en: Saxony unprocessed aerial imagery
fo: Saxony óbeindar luftmyndir

en: Saxony latest aerial imagery infrared
fo: Saxony seinastu luftmyndir infrarætt

en: Saxony historical aerial imagery 2021-2022
fo: Saxony søguligar luftmyndir 2021-2022

en: Saxony historical aerial imagery 2018-2020
fo: Saxony søguligar luftmyndir 2018-2020

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
fo: Saxony søguligar luftmyndir 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2012-2014
fo: Saxony søguligar luftmyndir 2012-2014

en: Saxony historical aerial imagery 2005
fo: Saxony søguligar luftmyndir 2005

en: Saxony topographic map
fo: Saxony høgdarkort

en: Saxony digital terrain model
fo: Saxony digitalt lendis modell

en: Saxony parcels and districts
fo: Saxony skifti og distrikt

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, administrative boundaries
fo: Saxony-Anhalt, LVermGeo, stýrislagsmark

en: Vector recording of administrative boundaries. The boundaries of the federal state, district, municipality and parts of the municipality are given.
fo: Vektor upptøka av stýrislagsmark. Mark teirra føderalu statin, distriktin, kommunurnar og partar av kommununum eru givin.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, building shapes
fo: Saxony-Anhalt, LVermGeo, bygningar formir

en: Shape of buildings in Saxony-Anhalt
fo: Formir á bygningum í Saxony-Anhalt

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Land parcels/plots ALKIS
fo: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Landskifti ALKIS

en: Vectorial recording of parcels from the official real estate cadastre.
fo: Vektor upptøka av skiftum frá tí opinbera fastaeignamatriklinum.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Hydro network
fo: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Vatnarlags net

en: Recording of water networks (may differ in accuracy from reality, always consider in connection with orthophoto)
fo: Upptøka av vatnarlags netum (kann vera ónøkt samanborið við veruleikan, altíð hugsa um í sambandi við orthophoto)

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Physical bodies of water
fo: Saxony-Anhalt, LVermGeo, Fysisk vatn

en: Recording of water surfaces, small bodies of water as a vector, larger ones with the entire water surface (may differ in accuracy from reality, always consider in connection with orthophoto)
fo: Upptøka av vatnflatum, smá vatn sum vektor, størri við øllum vatnflatanum (kann vera ónøkt samanborið við veruleikan, altíð hugsa um í sambandi við orthophoto)

en: 20cm aerial imagery of Hesse
fo: 20cm luftmyndir av Hesse

en: cadastral map of Hesse
fo: matrikulkort av Hesse

en: digital topographic map of Hesse
fo: digitalt høgdarkort av Hesse

en: WebAtlas of Hesse
fo: WebAtlas av Hesse

en: Hillshade of Hesse
fo: Hillshade av Hesse

en: Rheinland-Pfalz hillshade
fo: Rheinland-Pfalz høgda-skyggja

en: Rheinland-Pfalz historic since 1994
fo: Rheinland-Pfalz søgu síðan 1994

en: Saarland aerial, imagery, 20cm
fo: Saarland luftmyndir, 20cm

en: Baden-Württemberg aerial imagery, 20cm
fo: Baden-Württemberg loftmynd, 20 cm

en: Niedersachsen aerial imagery, 20 cm
fo: Niedersachsen loftmynd, 20 cm

en: Mecklenburg–Western Pomerania aerial imagery, 20cm
fo: Mecklenburg–Vestur-Pommerania loftmynd, 20 cm

en: Hamburg DOP 20cm (HH LGV DOP20 2025)
fo: Hamburg DOP 20 cm (HH LGV DOP20 2025)

en: Digital orthophotos for the entire Berlin city area with a ground resolution of 0.20 m in a sheet section of 2 km x 2 km.
fo: Digital orthophotos fyri allan Berlin býarøki við jørðar uppløysing av 0.20 m í einum blaði part av 2 km x 2 km.

en: Erlangen aerial imagery (2022 20 cm)
fo: Erlangen loftmyndir (2022 20 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2020 5,0 cm)
fo: Erlangen loftmyndir (2020 5,0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
fo: Erlangen loftmyndir (2018 5.0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
fo: Erlangen loftmyndir (2016 5.0 cm)

en: Metropole Ruhr aerial imagery
fo: Stórbýurin Ruhr loftmyndir

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2023
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2023

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2021
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2020
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2020

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2019
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2019

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2017
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2017

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2015
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2015

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2013
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2013

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2011
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2011

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2009
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2009

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2006
fo: Stórbýurin Ruhr søguligar loftmyndir 2006

en: Mainz all aerial imageries
fo: Mainz allar luftmyndir

en: Mainz latest aerial imagery
fo: Mainz seinastu luftmyndir

en: Munich latest aerial imagery 60cm (2017)
fo: München seinastu luftmyndir 60cm (2017)

en: Munich latest aerial imagery 20cm
fo: München seinastu luftmyndir 20cm

en: Stuttgart latest aerial imagery
fo: Stuttgart seinastu luftmyndir

en: Freiburg in the Breisgau (DOP20 March 2024)
fo: Freiburg í Breisgau (DOP20 mars 2024)

en: Freiburg in the Breisgau (infrared DOP20 March 2024)
fo: Freiburg í Breisgau (infrarætt DOP20 mars 2024)

en: Greenland Orthophotos
fo: Grønland Orthophotos

en: Satellite images from Sentinel-2 (10-20m resolution), Spot6/7 (1.6m) and aerial images (10-20cm) for selected settlements.
fo: Gongustjørnumyndir frá Sentinel-2 (10-20m uppløysni), Spot6/7 (1.6m) og luftmyndir (10-20cm) fyri útvaldar bygdir.

en: Greenland Topographic Map
fo: Grønland Høgdarkort

en: Greenland topographic map 1:50.000.
fo: Grønland høgdarkort 1:50.000.

en: Greenland Public Administration
fo: Grønland Almenna Stýring

en: A collection of map features used for public administration on Greenland.
fo: Ein samling av kortløtum brúkt til almenna stýring á Grønlandi.

en: Greenland Historic Maps
fo: Grønland Søgulig Kort

en: Historic topo maps for Greenland in 1:250,000, 1:500,000 or 1:2,500,000.
fo: Søgulig høgdarkort fyri Grønland í 1:250,000, 1:500,000 ella 1:2,500,000.

en: Icebridge DMS image of the settlement - alignment might be poor
fo: Icebridge DMS mynd av bygdini - staðfesting kann vera ring

en: imagico.de: Thule Air Base
fo: imagico.de: Thule Flogstøð

en: Icebridge DMS image - alignment might be poor
fo: Icebridge DMS mynd - staðfesting kann vera ring

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
fo: imagico.de: Kangerlussuaq Heyst

en: Icebridge DMS image of the airport and settlement - alignment might be poor
fo: Icebridge DMS mynd av flogvøllinum og bygdini - staðfesting kann vera ring

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
fo: imagico.de: Kangerlussuaq Vár

en: Icebridge DMS image of the airport and roads - alignment might be poor
fo: Icebridge DMS mynd av flogvøllinum og vegunum - staðfesting kann vera ring

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
fo: imagico.de: Thule Flogstøð DMS lágt hæddar yvirflog september 2015

en: Icebridge DMS aerial images from Thule Airbase - alignment might be poor
fo: Icebridge DMS luftmyndir frá Thule Flogstøð - staðfesting kann vera ring

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
fo: imagico.de: Thule Flogstøð DMS yvirflog september 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
fo: imagico.de: Thule Flogstøð DMS yvirflog oktober 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
fo: imagico.de: Grønland mosaikk

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
fo: Landsat mosaikk av Grønlandi (sannlit)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
fo: imagico.de: Mai 2013 off-nadir Landsat

en: First available image north of the regular Landsat limit, mostly with seasonal snow cover so difficult to interpret, superseeded by newer images (true color)
fo: Fyrsta tøk mynd norðan fyri vanliga Landsat markið, meist við árstíða snjódekt so torført at týða, avloyst av nýggjum myndum (sannlit)

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
fo: imagico.de: Landsat off-nadir juli 2016

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
fo: Seinastu myndir norðan fyri vanliga Landsat markið (sannlit)

en: imagico.de: Landsat off-nadir early July 2020
fo: imagico.de: Landsat off-nadir tíðliga juli 2020

en: imagico.de: Landsat off-nadir late July 2020
fo: imagico.de: Landsat off-nadir seint juli 2020

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
fo: imagico.de: Norður Grønland ASTER

en: Assembled from mostly 2012 ASTER imagery, some 2005 images mainly in the northeast (true color with estimated blue)
fo: Samansett av meist 2012 ASTER myndum, nøkur 2005 myndir helst í norðureystri (sannlit við áætlaðum bláum)

en: Drone Imagery Matthew(Haiti) October 2016
fo: Dróna myndir Matthew(Haiti) oktober 2016

en: Canaan - American Red Cross, Dec-2017
fo: Canaan - Amerikanski Reyði Krossur, des-2017

en: Drone imagery collected December 2017 for Canaan, Haiti by American Red Cross in coordination with the Haitian Red Cross.
fo: Dróna myndir tikin desember 2017 fyri Canaan, Haiti av Amerikanska Reyða Krossinum í samráð við Haitiska Reyða Krossin.

en: Government-based leaf-covered orthophotos with 40 cm/pixel resolution for the entire country. This layer should be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. WEBP format images, JOSM needs a webp plugin for them.
fo: Stýrisgrundarlig leyvdekt orthophotos við 40 cm/pixel uppløysni fyri alt landið. Hesin lagi skal brúkast sum staðfestingargrunn tá ein meiri nøkur viðmerking ikki er til. WEBP format myndir, JOSM tørvar eitt webp plugin til teir.

en: Government-based leaf-covered orthophotos with 40 cm/pixel resolution for the entire country. This layer should be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. JPEG format, lower quality.
fo: Stýrisgrundarlig leyvdekt orthophotos við 40 cm/pixel uppløysni fyri alt landið. Hesin lagi skal brúkast sum staðfestingargrunn tá ein meiri nøkur viðmerking ikki er til. JPEG format, lægri góðska.

en: Government-based leaf-covered orthophotos with 40 cm/pixel resolution for the entire country. This layer can be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. WEBP format images, JOSM needs a webp plugin for them.
fo: Stýrisgrundarlig leyvdekt orthophotos við 40 cm/pixel uppløysni fyri alt landið. Hesin lagi kann brúkast sum staðfestingargrunn tá ein meiri nøkur viðmerking ikki er til. WEBP format myndir, JOSM tørvar eitt webp plugin til teir.

en: FÖMI orthophoto 2015 leaf-off 20 cm
fo: FÖMI orthophoto 2015 leyvloys 20 cm

en: Government-based leaf-off orthophotos with 20 cm/pixel resolution for some districts. This layer can be used as an alignment base in lack of a more accurate reference. WEBP format images, JOSM needs a webp plugin for them.
fo: Stýrisgrundarlig leyvloys orthophotos við 20 cm/pixel uppløysni fyri summum distriktum. Hesin lagi kann brúkast sum staðfestingargrunn tá ein meiri nøkur viðmerking ikki er til. WEBP format myndir, JOSM tørvar eitt webp plugin til teir.

en: Inner part of Szeged
fo: Innari partur av Szeged

en: 5 cm resolution bald image
fo: 5 cm uppløysni skallað mynd

en: Danube flood orthophoto 2013
fo: Dóná flóð orthophoto 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
fo: Áarbakki av Dóná í Budapest, Szentendre og Szigetmonostor

en: Budapest district XI orthophoto 2015
fo: Budapest XI distrikt orthophoto 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
fo: Budapest XI distrikt orthophoto 2017

en: Budapest district XI orthophoto 2019
fo: Budapest XI distrikt orthophoto 2019

en: Budapest district XI orthophoto 2021
fo: Budapest XI distrikt orthophoto 2021

en: Budapest district XI orthophoto 2023
fo: Budapest XI distrikt orthophoto 2023

en: Budapest district XI orthophoto 2025
fo: Budapest XI distrikt orthophoto 2025

en: 5 cm resolution bald image of 4 settlement
fo: 5 cm uppløysni skallað mynd av 4 bygdum

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
fo: OpenStreetMap Ungarn (gonguleiðir)

en: Hillshade Hungary
fo: Hillshade Ungarn

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
fo: 1940 staðfest ljósmynding frá Balaton Limnologiska Institutinum.

en: R67 road orthophoto
fo: R67 vegur orthophoto

en: 10 cm resolution bald image of road R67 from Kaposfüred to Felsőmocsolád
fo: 10 cm uppløysni skallað mynd av vegi R67 frá Kaposfüred til Felsőmocsolád

en: Iceland Basic Map
fo: Ísland Grundkort

en: Basic map for Iceland.
fo: Grundkort fyri Ísland.

en: Iceland DEM hillshade
fo: Ísland DEM hillshade

en: Digital Elevation Model (DEM) hillshade for Iceland.
fo: Digitalt Hæddar Modell (DEM) hillshade fyri Ísland.

en: Iceland DEM hillshade daylight
fo: Ísland DEM hillshade dagsljós

en: Digital Elevation Model (DEM) daylight hillshade for Iceland.
fo: Digitalt Hæddar Modell (DEM) dagsljós hillshade fyri Ísland.

en: Iceland Map Features
fo: Ísland Kortløt

en: Collection of map features for Iceland.
fo: Samling av kortløtum fyri Ísland.

en: Iceland Historical Orthophotos
fo: Ísland Søgulig Orthophotos

en: Collection of historical orthophotos for Iceland.
fo: Samling av søguligum orthophotos fyri Ísland.

en: imagico.de: Eastern Iceland
fo: imagico.de: Eystur Ísland

en: Missing islets and inaccurate coast (true color)
fo: Manglandi smáoyggjar og ónøkur strond (sannlit)

en: imagico.de: Rann of Kutch
fo: imagico.de: Rann av Kutch

en: Land/water distinction difficult to properly map based on Bing/Maxar/Esri/Mapbox images (false color IR)
fo: Land/vatn munur torført at kortleggja rættiliga grundat á Bing/Maxar/Esri/Mapbox myndum (falsk litur IR)

en: imagico.de: Sudirman Range 2015
fo: imagico.de: Sudirman Kjød 2015

en: Older image of the Sudirman Range with no fresh snow showing glacier extent (true color)
fo: Eldri mynd av Sudirman Kjødunum við ongum friskum snjó sum vísir jøklalag (sannlit)

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
fo: imagico.de: Suðureystur Sulawesi

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
fo: Oyggjar mangla og grovur strandlína grundat í skýlagningu í Bing, vøtn kunnu eisini brúka meiri detaljur (sann litur)

en: Recent Sentinel-2 image of the volcanic island (true color)
fo: Nýggj Sentinel-2 mynd av gosoyggjini (sann litur)

en: imagico.de: Bakun Reservoir
fo: imagico.de: Bakun vatn

en: Missing in older pre-2011 images (true color)
fo: Manglar í eldri myndum fyri 2011 (sann litur)

en: Missing Islands in OSM (true color)
fo: Manglandi oyggjar í OSM (sann litur)

en: Cloud free image of the Sudirman Range but with fresh snow (true color)
fo: Skýfrí mynd av Sudirman Range, men við ferskum snjó (sann litur)

en: Ireland British War Office 1:25k GSGS 3906
fo: Írland Bretlands Krígsstjóri 1:25k GSGS 3906

en: Ireland British War Office One-Inch 1941-43 GSGS 4136
fo: Írland Bretlands Krígsstjóri One-Inch 1941-43 GSGS 4136

en: Ireland Bartholomew Quarter-Inch 1940
fo: Írland Bartholomew Quarter-Inch 1940

en: OS 1st Ed. 6-inch. Antrim, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Antrim, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Antrim, Ireland (1880-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Antrim, Írland (1880-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Armagh, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Armagh, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Armagh, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Armagh, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Carlow, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Carlow, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Carlow, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Carlow, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Cavan, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Cavan, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Cavan, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Cavan, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Clare, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Clare, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Clare, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Clare, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Cork, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Cork, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Cork, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Cork, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Donegal, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Donegal, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Donegal, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Donegal, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Down, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Down, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Down, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Down, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Dublin, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Dublin, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Dublin, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Dublin, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Fermanagh, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Fermanagh, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Fermanagh, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Fermanagh, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Galway, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Galway, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Galway, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Galway, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Kerry, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Kerry, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Kerry, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Kerry, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Kildare, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Kildare, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Kildare, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Kildare, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Kilkenny, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Kilkenny, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Kilkenny, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Kilkenny, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Offaly (née Kings County), Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Offaly (áður Kings County), Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Offaly (née Kings County), Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Offaly (áður Kings County), Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Leitrim, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Leitrim, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Leitrim, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Leitrim, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Limerick, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Limerick, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Limerick, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Limerick, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Derry/Londonderry, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Derry/Londonderry, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Derry/Londonderry, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Derry/Londonderry, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Longford, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Longford, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Longford, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Longford, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Louth, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Louth, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Louth, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Louth, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Mayo, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Mayo, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Mayo, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Mayo, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Meath, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Meath, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Meath, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Meath, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Monaghan, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Monaghan, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Monaghan, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Monaghan, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Laois (née Queen’s County), Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Laois (áður Queen’s County), Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Laois (née Queen’s County), Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Laois (áður Queen’s County), Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Roscommon, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Roscommon, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Roscommon, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Roscommon, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Sligo, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Sligo, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Sligo, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Sligo, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Tipperary, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Tipperary, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Tipperary, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Tipperary, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Tyrone, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Tyrone, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Tyrone, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Tyrone, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Waterford, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Waterford, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Waterford, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Waterford, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Westmeath, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Westmeath, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Westmeath, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Westmeath, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Wexford, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Wexford, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Wexford, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Wexford, Írland (1888-1915) (NLS)

en: OS 1st Ed. 6-inch. Wicklow, Ireland (1840s-1880s) (NLS)
fo: OS 1. útg. 6-tomma. Wicklow, Írland (1840-1880) (NLS)

en: OS 2nd Ed. 6-inch. Wicklow, Ireland (1888-1915) (NLS)
fo: OS 2. útg. 6-tomma. Wicklow, Írland (1888-1915) (NLS)

en: Ireland Civil Parishes and Baronies - Memorial Atlas
fo: Írland Sivíl Sóknir og Baronies - Minnisatlas

en: Memorial Atlas of Ireland (1901) L.J. Richards
fo: Minnisatlas av Írland (1901) L.J. Richards

en: OSMIE Townlands
fo: OSMIE Bygdir

en: OSMIE Civil Parishes
fo: OSMIE Sivíl Sóknir

en: OSMIE Local Election Areas
fo: OSMIE Lokalvaldømi

en: OSMIE Dail Election Areas
fo: OSMIE Dail Valdømi

en: Lombardia - Italy (CTR)
fo: Lombardia - Italia (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
fo: Lombardia - Italia (CTR DBT)

en: Sicily - Italy
fo: Sisilia - Italia

en: PCN 2006 - Italy
fo: PCN 2006 - Italia

en: PCN 2012 - Italy
fo: PCN 2012 - Italia

en: South Tyrol Orthofoto 2011 (larger valleys)
fo: Suður Tyrol Orthofoto 2011 (størri dalar)

en: Orthophoto of South Tyrol from 2011 with up to 20cm resolution (larger valleys only)
fo: Orthofoto av Suður Tyrol frá 2011 við upp til 20cm uppløysing (einans størri dalar)

en: South Tyrol Orthofoto 2014
fo: Suður Tyrol Orthofoto 2014

en: Southern half of the territory.
fo: Suður helvt av landslutinum.

en: South Tyrol Orthofoto 2015
fo: Suður Tyrol Orthofoto 2015

en: Northern half of the territory. August-October 2015. Resolution 20cm.
fo: Norður helvt av landslutinum. August-oktober 2015. Uppløysing 20cm.

en: South Tyrol Orthofoto 2017
fo: Suður Tyrol Orthofoto 2017

en: South Tyrol Orthofoto 2020
fo: Suður Tyrol Orthofoto 2020

en: Full coverage of the territory. Resolution 20cm
fo: Full dekning av landslutinum. Uppløysing 20cm

en: South Tyrol Orthofoto 2023
fo: Suður Tyrol Orthofoto 2023

en: South Tyrol Basemap
fo: Suður Tyrol Grundkort

en: Basemap with standard background
fo: Grundkort við vanligum bakgrundi

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
fo: Suður Tyrol DEM Hillshade 2013 (0.5 m, partvíst)

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
fo: Suður Tyrol DEM Hillshade 2013 (2.5 m, full)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
fo: Suður Tyrol DTM Hillshade 2013 (0.5 m, partvíst)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
fo: Suður Tyrol DTM Hillshade 2013 (2.5 m, full)

en: South Tyrol Elevation Contour Lines
fo: Suður Tyrol Hæddar Kortalínur

en: Japan GSI Standard Map
fo: Japan GSI Vanligt Kort

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
fo: Japan GSI Vanligt Kort. Víðfeikna dekning.

en: Japan GSI ortho Imagery
fo: Japan GSI ortho Myndir

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
fo: Japan GSI ortho Myndir. Vanliga betri enn bing, men ein lítil gamalari.

en: Japan GSI airphoto Imagery
fo: Japan GSI luftmyndir

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
fo: Japan GSI luftmyndir. Ikki fullkomiliga orthorektifiserað, men ein lítil nýggjari og/ella øðruvísi deknað enn GSI ortho Myndir.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery
fo: Japan GSI seamlessphoto Myndir

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery. The collection of latest imageries of GSI ortho, airphoto, post disaster and others.
fo: Japan GSI seamlessphoto Myndir. Samling av seinastu myndum av GSI ortho, luftmyndum, eftir vanlukku og øðrum.

en: Susono city orthophoto
fo: Susono býur orthophoto

en: Kakegawa city orthophoto
fo: Kakegawa býur orthophoto

en: Omaezaki city orthophoto
fo: Omaezaki býur orthophoto

en: Atsugi city orthophoto
fo: Atsugi býur orthophoto

en: Itoigawa city orthophoto
fo: Itoigawa býur orthophoto

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
fo: imagico.de: Aralhav (lágt vatn)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
fo: Vatn og votlendi víddir, dammar etc. (sann litur)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
fo: imagico.de: Aralhav (høgt vatn)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
fo: Vatn og votlendi víddir, dammar etc. - nøkur eftirstandandi vetrarís í norðri (sann litur)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
fo: imagico.de: Norðaustur Kaspiska hav 2018

en: Coastal contruction and Kashagan oil field in Kazakhstan in May 2018 (true color)
fo: Strond bygging og Kashagan olju øki í Kazakhstan í mai 2018 (sann litur)

en: Up-to-date image for glacier mapping (true color)
fo: Nýggj mynd til jøklakortlegging (sann litur)

en: ORT10LT (Lithuania)
fo: ORT10LT (Litava)

en: geoportail.lu all layers
fo: geoportail.lu allar lög

en: geoportail.lu ortho latest
fo: geoportail.lu ortho seinastu

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 with unclassified points
fo: openstreetmap.lu "kortleggjarans gleði" hillshade lidar 2019 við óflokkaðum punktum

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019
fo: openstreetmap.lu "kortleggjarans gleði" hillshade lidar 2019

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
fo: INEGI Digitalt Kort av Meksiko (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
fo: INEGI Digitalt Kort av Meksiko (WMS) v6

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) latest
fo: PDOK luftmyndir Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) seinastu

en: Nationwide data set 7,5cm resolution color aerial imagery of the most recent year.
fo: Landsdýpt dátusett við 7,5cm uppløysni litmyndir av seinastu ári.

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)
fo: PDOK luftmyndir Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)

en: LINZ NZ Aerial Imagery
fo: LINZ NZ Luftmyndir

en: LINZ NZ Topo50 Gridless Maps
fo: LINZ NZ Topo50 Ristlaus Kort

en: Environment Canterbury Imagery
fo: Environment Canterbury Myndir

en: Norway Orthophoto
fo: Noreg Orthophoto

en: Norwegian orthophotos (max zoom 21), courtesy of Geovekst and Norkart.
fo: Norsk orthophotos (maks zoom 21), við loyvi frá Geovekst og Norkart.

en: Norway Orthophoto (historic)
fo: Noreg Orthophoto (søguligt)

en: Historic Norwegian orthophotos and maps, courtesy of Geovekst and Norkart.
fo: Søgulig norsk orthophotos og kort, við loyvi frá Geovekst og Norkart.

en: Kartverket Sentinel 2 (options)
fo: Kartverket Sentinel 2 (møguleikar)

en: Copernicus Sentinel-2 satellite images for Norway, processed by Kartverket
fo: Copernicus Sentinel-2 gongustjørnumyndir fyri Noreg, vinnað av Kartverket

en: Kartverket topo
fo: Kartverket høgdarkort

en: Topographic map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
fo: Høgdarkort, samsvarandi til Noreg 1:50.000 kortrøð við zoom 15.

en: Kartverket topo raster
fo: Kartverket høgdarkort raster

en: Topographic raster map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
fo: Høgdarkort rasterkort, samsvarandi til Noreg 1:50.000 kortrøð við zoom 15.

en: Kartverket topo greyscale
fo: Kartverket høgdarkort gráskala

en: Topographic grayscale map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
fo: Høgdarkort gráskalakort, samsvarandi til Noreg 1:50.000 kortrøð við zoom 15.

en: Hillshade for Norway
fo: Hillshade fyri Noreg

en: Kartverket Contour Lines overlay
fo: Kartverket Hæddarlinjur overlay

en: Contours for Norway
fo: Hæddarlinjur fyri Noreg

en: Kartverket Nautical Charts
fo: Kartverket Sjókort

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
fo: Norsk sjókort (innihalda Spitsbergen/Svalbard og Antarktis). Raster framstilling av pappírs kortum. Dagført hvønn aðra viku.

en: Kartverket Norway Marine Boundaries options (overlay)
fo: Kartverket Noreg Havmark møguleikar (overlay)

en: Norway''s maritime boundaries for EEZ, continental shelf, territorial sea, baseline etc.
fo: Noregs havmark til EEZ, meginlandsbrúgv, landhøvd, grunnlinja o.s.fr.

en: Kartverket Marine Infrastructure options (overlay)
fo: Kartverket Havinfrastruktur møguleikar (overlay)

en: Marine cables, pipes, bridges, aquaculture farms, wrecks etc. in Norway.
fo: Havkablar, rør, brýr, havbruksbúðir, vrak o.s.fr. í Noregi.

en: Kartverket Road Network overlay
fo: Kartverket Vegnet overlay

en: Norwegian road network from the National Road database (NVDB), also used in Vbase and Elveg. Colours represent national, county, municipal, private and forest roads + footways/cycleways.
fo: Norskt vegnet frá tí Landsveg dátugrunninum (NVDB), eisini brúkt í Vbase og Elveg. Litir umboða landsvegir, fylkisvegir, kommunuvegir, privatvegir og skógarvegir + gongu- og súkklustígar.

en: Kartverket Trails overlay
fo: Kartverket Stígar overlay

en: Trails from the Norwegian database of `Tur og Friluftsruter´. Selectable categories for foot, bike and ski trails.
fo: Stígar frá norska dátugrunninum `Tur og Friluftsruter´. Valmøguleikar fyri gongu-, súkklu- og skíðastígar.

en: Kartverket Place Names overlay
fo: Kartverket Staðarnøvn overlay

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
fo: Opinber norsk staðarnøvn frá SSR dátugrunninum. Valmøguleikar.

en: Kartverket DTM Digital Terrain Model
fo: Kartverket DTM Digitalt Lendis Modell

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital terrain model (DTM), i.e. earth surface without trees, buildings and other objects.
fo: Skuggalig lendisframstilling av norska digitala lendis modellinum (DTM), t.e. jørðflata uttan trø, bygningar og aðrir lutir.

en: Kartverket DOM Digital Surface Model
fo: Kartverket DOM Digitalt Yvirlags Modell

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital surface model (DOM), i.e. earth surface including trees, buildings and other objects on top of it.
fo: Skuggalig yvirlagsframstilling av norska digitala yvirlags modellinum (DOM), t.e. jørðflata við trøum, bygningum og øðrum lutum omaná.

en: Kartverket Historic maps
fo: Kartverket Søgulig kort

en: Historic maps - for the time being `Amtskartserien´ 1826-1917.
fo: Søgulig kort - fyri stundina `Amtskartserien´ 1826-1917.

en: Kartverket Economic Maps (historic)
fo: Kartverket Búskapar kort (søguligt)

en: 1st edition of historic Economic maps for Norway 1960-90s (`Økonomisk kartverk´). Available from zoom 16. Please correct local imagery offset.
fo: 1. útgáva av søguligum Búskaparkortum fyri Noreg 1960-90 (`Økonomisk kartverk´). Tøkt frá zoom 16. Vinarliga rætta staðbundna mynd frávik.

en: Kartverket Administrative Boundaries overlay
fo: Kartverket Stýrislagsmark overlay

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
fo: Opinber stýrislagsmark á lands-, fylkis- og kommunustøðu

en: Kartverket Historic Administrative Boundaries options (overlay)
fo: Kartverket Søgulig Stýrislagsmark møguleikar (overlay)

en: Official historic administrative boundaries at the county and municipality levels.
fo: Opinber søgulig stýrislagsmark á fylkis- og kommunustøðu.

en: Kartverket Cadastral overlay
fo: Kartverket Matrikul overlay

en: Real estate boundaries from the official land register (`matrikkelen´). Monthly update.
fo: Fastaeignamark frá tí opinbera landsskatsskrá (`matrikkelen´). Mánaðarliga dagført.

en: Kartverket Address overlay
fo: Kartverket Adressu overlay

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
fo: Gøtuadressur frá tí opinbera landsskatsskrá (`matrikkelen´).

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
fo: Kartverket Floghindringar overlay

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
fo: Loddrettar hindringar fyri flogfør, omanfyri 15m í bygd og 30m í býum (t.d. mastrar, torn, høg bygningar, kraftlinjur)

en: Kartverket Accessibility overlay
fo: Kartverket Atkomuligheit overlay

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
fo: Atkomuligheit fyri sjónskertað, rullustólir og ravmagns rullustólir.

en: Kartverket Buildings overlay
fo: Kartverket Bygningar overlay

en: INSPIRE buildings for Norway.
fo: INSPIRE bygningar fyri Noreg.

en: Municipality zoning plans: 1) underground, 2) on ground, 3) over ground, 4) seabed, 5) in water.
fo: Kommunu økisætlanir: 1) undir jørð, 2) á jørð, 3) yvir jørð, 4) havbotn, 5) í vatni.

en: NVE Electricity Network overlay
fo: NVE Kraftnet overlay

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
fo: Kraftlinjur (høgspenningsnet) innihalda transformatorar, havkablar og kraftmastrar. Staðbundna útdeilingarnet er ikki innihild.

en: NVE Hydropower Plants overlay
fo: NVE Vatnorkuverk overlay

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
fo: Vatnorkuverk innihalda vatnvegir (tunlar, kanalar, rørleggingar) og dammar

en: NVE Wind Power Plants overlay
fo: NVE Vindorkuverk overlay

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
fo: Vindorkuturbinur, búðir og konsesjonsøki (blátt: ætlað, ljósagrønt: bygging, myrkagrønt: bygt).

en: NVE Avalanche Danger Areas overlay
fo: NVE Snjóflóð hættuøki overlay

en: NOD Offshore Installations overlay
fo: NOD Havbundið innreitingar overlay

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
fo: Framleiðsluplattformar og olju/naturgass føst á norska meginlandsbrúnni

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
fo: Fiskidirektoratet Havbúnaður overlay

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
fo: Havbúnaður/havbúðir (loyvisøki, kunnu enn ikki hava nakrar innreitingar)

en: Kystverket Navigational Aid overlay
fo: Kystverket Siglingarhjálp overlay

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
fo: Vitar, bølur, ljós og siglingarleiðir viðhaldið av Norska Strondarstýrinum

en: Miljødirektoratet Protected Areas overlay
fo: Umhvørvisstýrið Verndað øki overlay

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
fo: Norskir tjóðgarðar, náttúruverndarøki og aðrir verndaðir øki og lutir frá Naturbase, innihalda Svalbard/Spitsbergen

en: Miljødirektoratet Public Recreation Areas overlay
fo: Umhvørvisstýrið Almenna frítíðsøki overlay

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
fo: Almen frítíðsøki við statseign ("friluftsområder").

en: Miljødirektoratet Urban and Vacation Areas overlay
fo: Umhvørvisstýrið Býar- og Frítíðsøki overlay

en: Urban settlements and vacation home areas.
fo: Býarbygdir og summarhús øki.

en: Miljødirektoratet Snowmobile overlay
fo: Umhvørvisstýrið Snjósleðar overlay

en: Permitted snowmobile/scooter tracks.
fo: Loyvd snjósleða/skotara stígar.

en: Miljødirektoratet Fjords overlay
fo: Umhvørvisstýrið Fjørðir overlay

en: Outer thresholds/inlets of fjords.
fo: Ytri tresslar/inngongdir til fjørða.

en: Riksantikvaren Heritage Sites overlay
fo: Riksantikvaren Minnisvarðar overlay

en: Archeological and architectural monuments/sites and cultural environments protected by law (''enkeltminner'') from the Norwegian Directorate for Cultural Heritage
fo: Fornfrøðiligir og byggiligar minnisvarðar/øki og mentanarumhvørvi verndað við lóg (''enkeltminner'') frá Norska Mentanarminnisvarða stýrinum

en: DMF Mines overlay
fo: DMF Námur overlay

en: Caution areas for mines from the Norwegian Directorate of Mining
fo: Varslingsøki fyri námur frá Norska Námustýrinum

en: SSB Urban Areas overlay
fo: SSB Býarøki overlay

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
fo: Manna bygdir við minst 200 fólkum við minni enn 200 metrum millum húsbøli

en: SSB City Centres overlay
fo: SSB Býarmiðstøð overlay

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
fo: Miðbýarøki við týðandi handils- og tænastuvirksemi.

en: Oslo Urban Environment options (layer)
fo: Oslo Býarumhvørvi møguleikar (lag)

en: Environment data from the Municipality of Oslo, Agency for Urban Environment.
fo: Umhvørvisdáta frá Oslo kommunu, Umhvørvisstovninum fyri Býarumhvørvi.

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
fo: Norsk fjallsúkklukort frá OSM (maks zoom 14-16, broytir seg eftir øki)

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
fo: Orthophoto fyri Svalbard/Spitsbergen frá Norska Pólarinstituttinum

en: NPI Svalbard topo
fo: NPI Svalbard høgdarkort

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
fo: Høgdarkort fyri Svalbard frá Norska Pólarinstituttinum

en: NPI Svalbard detailed topo
fo: NPI Svalbard nákvømt høgdarkort

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
fo: Nákvømt høgdarkort fyri Longyearbyen, Barentsburg og Ny-Ålesund frá Norska Pólarinstituttinum

en: NPI Svalbard satellite
fo: NPI Svalbard gongustjørnumyndir

en: Satellite imagery for Svalbard from the Norwegian Polar Institute/USGS Landsat
fo: Gongustjørnumyndir fyri Svalbard frá Norska Pólarinstituttinum/USGS Landsat

en: imagico.de: Svalbard mosaic
fo: imagico.de: Svalbard mosaikk

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
fo: Sentinel-2 mosaikk av Svalbard (sannlit)

en: NPI Jan Mayen topo
fo: NPI Jan Mayen høgdarkort

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
fo: Høgdarkort fyri Jan Mayen frá Norska Pólarinstituttinum

en: imagico.de: Western Karakoram
fo: imagico.de: Vestur Karakoram

en: Represents approximately minimum snow cover so can be well used for glacier mapping (true color)
fo: Umboðar umleið lágmark snjódekt so kann væl brúkast til jøklar kortlegging (sannlit)

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06
fo: Gaza Stripan - Pléiades - 2014/07/06

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)
fo: Gaza Stripan - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
fo: imagico.de: Panama Kanali - Kyrrahavssíða

en: New locks with less clouds than in the Sentinel-2 image - make sure to check image alignment (true color)
fo: Nýggjar slúsur við færri skýggj enn í Sentinel-2 myndini - gera vissa um at kanna mynd staðfesting (sannlit)

en: imagico.de: Panama Canal
fo: imagico.de: Panama Kanali

en: Images of the new locks (but partly cloudy) (true color)
fo: Myndir av teimum nýggju slúsunum (men partvíst skýggjað) (sannlit)

en: Coarse coastline due to cloud cover in Bing/Mapbox (true color)
fo: Grov strondlinja grundat á skýdekt í Bing/Mapbox (sannlit)

en: imagico.de: New Ireland
fo: imagico.de: Nýggja Írland

en: Many missing islands in OSM (mostly mapped meanwhile) (true color)
fo: Nógv manglandi oyggjar í OSM (meist kortlagd í løtuni) (sannlit)

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
fo: imagico.de: Willkanuta Fjøll og Quelccaya Íshattur

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
fo: Ringar og úrtíða myndir í øðrum keldum (sannlit)

en: Lupang Arenda, Taytay Drone Imagery
fo: Lupang Arenda, Taytay Dróna Myndir

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
fo: Pangasinán/Bulacan (Filipsoyggjar HiRes)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
fo: Geoportal 2: Orthophotomap (luftmynd) WMTS

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMS
fo: Geoportal 2: Orthophotomap (luftmynd) WMS

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image)
fo: Geoportal 2: Høg Uppløysni Orthophotomap (luftmynd)

en: The aerial image is not available for the whole country.
fo: Luftmyndin er ikki tøkt fyri alt landið.

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS
fo: Geoportal 2: Høg Uppløysni Orthophotomap (luftmynd) WMTS

en: Geoportal 2: Time Orthophotomap (aerial image) WMS
fo: Geoportal 2: Tíð Orthophotomap (luftmynd) WMS

en: Geoportal 2: True Orthophotomap (aerial image) WMS
fo: Geoportal 2: Sann Orthophotomap (luftmynd) WMS

en: Geoportal 2: Buildings
fo: Geoportal 2: Bygningar

en: Geoportal 2: Property boundaries
fo: Geoportal 2: Eignamark

en: Geoportal 2: Addresses
fo: Geoportal 2: Adressur

en: Geoportal 2: Street names
fo: Geoportal 2: Gøtu navn

en: Geoportal 2: Places
fo: Geoportal 2: Støð

en: Geoportal 2: PRNG (geo names)
fo: Geoportal 2: PRNG (staðarnøvn)

en: Forest database BDoL (overlay)
fo: Skógardátugrunnur BDoL (overlay)

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
fo: Będzin: Orthophotomap 2013 (luftmynd)

en: Imagery only accessible from a Polish IP address.
fo: Myndir bert atgongdilig frá pólskum IP adressu.

en: Będzin: Buildings
fo: Będzin: Bygningar

en: Będzin: Addresses
fo: Będzin: Adressur

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
fo: Bytom: Orthophotomap 2012 (luftmynd)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
fo: Bytom: Myndatøka 2014 (flogmynd)

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
fo: Bytom: Orthofotokort 2016 (flogmynd)

en: Bytom: Buildings
fo: Bytom: Bygningar

en: Częstochowa: Buildings
fo: Częstochowa: Bygningar

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (flogmynd)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (flogmynd)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (flogmynd)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (flogmynd)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (flogmynd)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (flogmynd)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
fo: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (flogmynd)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
fo: Gliwice: Orthophotomap 2013 (flogmynd)

en: Gliwice: Orthophotomap 2017 (aerial image)
fo: Gliwice: Orthophotomap 2017 (flogmynd)

en: Gliwice: Orthophotomap 2018 (aerial image)
fo: Gliwice: Orthophotomap 2018 (flogmynd)

en: Gliwice: Orthophotomap 2020 (aerial image)
fo: Gliwice: Orthophotomap 2020 (flogmynd)

en: Gliwice: Buildings
fo: Gliwice: Bygningar

en: Łódź: Buildings
fo: Łódź: Bygningar

en: Łódź: Orthophotomap 2019 (aerial image)
fo: Łódź: Orthophotomap 2019 (flogmynd)

en: Powiat dębicki: Buildings
fo: Powiat dębicki: Bygningar

en: Powiat łańcucki: Buildings
fo: Powiat łańcucki: Bygningar

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
fo: Powiat ropczycko-sędziszowski: Bygningar

en: Powiat rzeszowski: Buildings
fo: Powiat rzeszowski: Bygningar

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
fo: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (flogmynd)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
fo: Powiat stalowowolski: Bygningar

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
fo: Poznań: Orthophotomap 2014 (flogmynd)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
fo: Poznań: Orthophotomap 2016 (flogmynd)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image)
fo: Poznań: Nýggjasta Orthophotomap (flogmynd)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image) WMTS
fo: Poznań: Nýggjasta Orthophotomap (flogmynd) WMTS

en: Przemyśl: Buildings
fo: Przemyśl: Bygningar

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
fo: Przemyśl: Ortophotomap (flogmynd)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
fo: Ruda Śląska: Orthophotomap (flogmynd)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
fo: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (flogmynd)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
fo: Siemianowice Śląskie: Bygningar

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
fo: Zabrze: Orthophotomap 2011 (flogmynd)

en: Warszawa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
fo: Warszawa: Orthophotomap 2021 (flogmynd)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
fo: Wrocław: Orthophotomap 2015 (flogmynd)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
fo: Wrocław: Orthophotomap 2018 (flogmynd)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal - 25cm - 2021 (DGT)
fo: Orthophotos av norðara parti av meginlandi Portugal - 25cm - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal IRG - 25cm - 2021 (DGT)
fo: Orthophotos av norðara parti av meginlandi Portugal IRG - 25cm - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 25cm - 2018 (DGT)
fo: Orthophotos av meginlandi Portugal - 25cm - 2018 (DGT)

en: OrtoSat of mainland Portugal - 30 cm - 2023 (DGT)
fo: OrtoSat av meginlandi Portugal - 30 cm - 2023 (DGT)

en: Orthophotos of the coastal areas of mainland Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)
fo: Orthophotos av strandøki av meginlandi Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)
fo: Orthophotos av meginlandi Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 1m - 1995 - Fake Color (DGT)
fo: Orthophotos av meginlandi Portugal - 1m - 1995 - Falskur Litur (DGT)

en: Elevation hillshade of the coastal areas of mainland Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)
fo: Hæddar hillshade av strandøki av meginlandi Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)

en: Official Administrative Charter of Portugal - CAOP 2022 (Mainland - Boundaries)
fo: Opinber Stjórnskipanarkort av Portugal - CAOP 2022 (Meginland - Mørk)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2018 (DGT)
fo: Marknýtslu- og Jarðarbrúkarkort av meginlandi Portugal - 2018 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2015 (DGT)
fo: Marknýtslu- og Jarðarbrúkarkort av meginlandi Portugal - 2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2010 (DGT)
fo: Marknýtslu- og Jarðarbrúkarkort av meginlandi Portugal - 2010 (DGT)

en: Portugal Topographic Map (valentim.org)
fo: Portugal Topografiskt Kort (valentim.org)

en: Institute for Nature Conservation and Forests - GIS
fo: Institut fyri Náttúruvernd og Skógar - GIS

en: imagico.de: Kerch Strait
fo: imagico.de: Kerch Sund

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
fo: Støða brúbyggingar í august 2016 (sann litur)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
fo: imagico.de: Kerch Sund 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
fo: Brú og umliggjandi eftir liðugleika í apríl 2018 (sann litur)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
fo: imagico.de: Pechora Hav Strond

en: Sentinel-2 image of the Pechora Sea coast in autumn 2016 (true color)
fo: Sentinel-2 mynd av Pechora Hav strondini í heysti 2016 (sann litur)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
fo: imagico.de: Ushakov Oyggj August 2016

en: Late summer imagery with few clouds (superseeded by newer image) (true color)
fo: Seinsumarmyndir við fáum skýum (oyðmýtt av nýggjari mynd) (sann litur)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2020
fo: imagico.de: Ushakov Oyggj August 2020

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
fo: Nýggjar seinsumarmyndir við fáum skýum (sann litur)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
fo: imagico.de: Norður Dvina delta við fjørulági

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
fo: Strondir, fjørulágsløkur og aðrar strandmyndir (sann litur)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
fo: imagico.de: Norður- og Pól Ural-fjall August 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
fo: Nýggjar seinsumarmyndir við fáum skýum - varuviðvørð: ikki allur sýnilegur snjógvur er jøklar (sann litur)

en: Recent image showing newest features (superseeded by newer image) (true color)
fo: Nýggj mynd sum vísir nýggjastu løt (oyðmýtt av nýggjari mynd) (sann litur)

en: September 2020 image with autumn colors (true color)
fo: September 2020 mynd við heystlitum (sann litur)

en: Freemap.sk Car
fo: Freemap.sk Bilur

en: Freemap.sk Hiking
fo: Freemap.sk Fjallatúr

en: Freemap.sk Bicycle
fo: Freemap.sk Súkkla

en: Freemap.sk Ski
fo: Freemap.sk Skíði

en: Slovakia Historic Maps
fo: Slovakia Søgulig Kort

en: Ortofotomozaika SR (newest)
fo: Ortofotomozaika SR (nýggjast)

en: DTM 5.0 high-resolution terrain shading
fo: DTM 5.0 hægupplýst landslagsskygging

en: DTM 5.0 gray terrain shading
fo: DTM 5.0 grátt landslags skygging

en: DTM 5.0 light terrain shading
fo: DTM 5.0 ljóst landslags skygging

en: DSM 1.0 gray surface shading
fo: DSM 1.0 grátt yvirflata skygging

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
fo: RABA-KGZ: Slovenia landbúnaðarbrúk

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
fo: RABA-KGZ: Slovenia bygd øki

en: GURS: Building outlines
fo: GURS: Bygningarútlínur

en: GURS: Road lines
fo: GURS: Vegalínur

en: Slovenia orthophoto 25cm/pixel (GURS DOF025), hosted by Level2.si
fo: Slovenia orthophoto 25cm/pixel (GURS DOF025), hýst av Level2.si

en: City of Cape Town 2013 Aerial
fo: Cape Town Býur 2013 Flogmynd

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 12cm ground sample distance
fo: Bert til brúks fyri OpenStreetMap. Cape Town Býur Flogmynda ortho-fotografi av kommunu økinum. 12cm jørð prófunarfjarstøða

en: City of Cape Town 2015 Aerial
fo: Cape Town Býur 2015 Flogmynd

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 8cm ground sample distance
fo: Bert til brúks fyri OpenStreetMap. Cape Town Býur Flogmynda ortho-fotografi av kommunu økinum. 8cm jørð prófunarfjarstøða

en: City of Cape Town 2017 Aerial
fo: Cape Town Býur 2017 Flogmynd

en: 2017 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2017 januar orthorektifiserað litmosaikk. Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 20x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2018 Aerial
fo: Cape Town Býur 2018 Flogmynd

en: 2018 February orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2018 februar orthorektifiserað litmosaikk. Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 20x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2019 Aerial
fo: Cape Town Býur 2019 Flogmynd

en: 2019 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2019 januar orthorektifiserað litmosaikk. Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 20x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2020 Aerial
fo: Cape Town Býur 2020 Flogmynd

en: 2020 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2020 januar orthorektifiserað litmosaikk. Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 20x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2021 Aerial
fo: Cape Town Býur 2021 Flogmynd

en: 2021 March orthorectified colour mosaic (updated: version 3). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2021 mars orthorektifiserað litmosaikk (dagført: útgáva 3). Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 10x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2022 Aerial
fo: Cape Town Býur 2022 Flogmynd

en: 2022 January orthorectified colour mosaic (updated: version 2.1). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2022 januar orthorektifiserað litmosaikk (dagført: útgáva 2.1). Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 10x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2023 Aerial
fo: Cape Town Býur 2023 Flogmynd

en: 2023 January orthorectified colour mosaic (updated: version 4). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: 2023 januar orthorektifiserað litmosaikk (dagført: útgáva 4). Upprunaligar myndir eign CCT. Myndir tóknar við digitalum myndatøka til at gera mosaikk pixel stødd av 0.08m. Komprimerað til ecw 10x kompression. Planimetrisk trúleiki væntað innan 0.3m. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: City of Cape Town 2024 Aerial
fo: Cape Town Býur 2024 Flogmynd

en: Aerial imagery captured in 2024: orthorectified colour mosaic of +-30% of the metro. Original imagery property of CCT. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
fo: Flogmyndir tóknar í 2024: orthorektifiserað litmosaikk av +-30% av metroyggjunum. Upprunaligar myndir eign CCT. Eingar skorður á digitala fíluni til ikki-kommersiellt brúk.

en: South Africa CD:NGI Aerial
fo: Suðurafrika CD:NGI Flogmynd

en: imagico.de: Leskov Island ASTER
fo: imagico.de: Leskov Oyggj ASTER

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
fo: Manglar í øðrum myndakeldum (sann litur við áætlaðum bláum)

en: imagico.de: Scott Island
fo: imagico.de: Scott Oyggj

en: Missing in other image sources (true color)
fo: Manglar í øðrum myndakeldum (sann litur)

en: imagico.de: Leskov Island Landsat
fo: imagico.de: Leskov Oyggj Landsat

en: imagico.de: Clerke Rocks
fo: imagico.de: Clerke Klettar

en: imagico.de: Shag Rocks
fo: imagico.de: Shag Klettar

en: Spain base map
fo: Spania grundkort

en: Cartography of the National Geographic Institute and the Geographic Center of the Army
fo: Kortagerð av Tjóðarfrøðiliga Institutinum og Landfrøðiliga Miðdeplinum hjá Herinum

en: Catastro Spain
fo: Catastro Spania

en: Cadastral Cartography of the General Directorate of Cadastre
fo: Katastral Kortagerð av Almenna Stjórnini av Katastri

en: LiDAR Spain
fo: LiDAR Spania

en: LiDAR Digital Surface Model generated by composition of four layers: shading, buildings, vegetation and hydrography.
fo: LiDAR Digitalt Yvirflata Model framleitt við samanseting av fýra lógum: skygging, bygningar, gróður og vatnløguskipan.

en: PNOA Spain
fo: PNOA Spania

en: Most recent orthophotos of the PNOA project (National Plan for Aerial Orthophotography)
fo: Nýggjastu orthophotos av PNOA verkætlanini (Tjóðarætlan fyri Flogmynda Orthophotografi)

en: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Canary Islands
fo: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Kanarisku Oyggjarnar

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 12.5 or 10 cm/pixel in urban areas, and 20 cm/pixel elsewhere. Older in some urban areas than the lower-resolution "GRAFCAN OrtoExpress".
fo: Háuppløysingarmyndir sum dekka Kanarisku Oyggjarnar, 12.5 ella 10 cm/pixel í býarum økjum, og 20 cm/pixel annarsstaðni. Eldri í summum býarum økjum enn lægri uppløysing "GRAFCAN OrtoExpress".

en: GRAFCAN OrtoExpress - Canary Islands
fo: GRAFCAN OrtoExpress - Kanarisku Oyggjarnar

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 20 cm/pixel. More recent in some urban areas than the higher-resolution "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".
fo: Háuppløysingarmyndir sum dekka Kanarisku Oyggjarnar, 20 cm/pixel. Nýggjari í summum býarum økjum enn hægri uppløysing "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".

en: ITACyL - Castile and León
fo: ITACyL - Kastilia og León

en: Base Map - Geoportal of Santiago de Compostela
fo: Grundkort - Geoportalið hjá Santiago de Compostela

en: SITNA - Orthophoto Navarre
fo: SITNA - Ortofoto Navarra

en: SITNA - Base map Navarre
fo: SITNA - Grundkort Navarra

en: SITNA - Cadastre Navarre
fo: SITNA - Kataster Navarra

en: ICGC - Orthophoto Catalonia
fo: ICGC - Ortofoto Katalonia

en: ICGC - Topo Catalonia
fo: ICGC - Topo Katalonia

en: Ayuntamiento de Madrid - Orthophoto
fo: Madrid býráð - Ortofoto

en: imagico.de: Adams Bridge
fo: imagico.de: Adams Brúgv

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
fo: Uppfyllir ófullkomna dekking í øðrum keldum (sann litur)

en: Lantmäteriet Topographic Map
fo: Lantmäteriet Topografisk Kort

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
fo: Topografiskt kort av Svøríki 1:50 000

en: Lantmäteriet Economic Map ca. 1950-1978
fo: Lantmäteriet Búskapar kort uml. 1950-1978

en: Scan of ´Economic maps´ ca. 1950-1978
fo: Skanni av ’Búskapar kortum’ uml. 1950-1978

en: Lantmäteriet General Staff Map 1859-1979
fo: Lantmäteriet Generalstabskort 1859-1979

en: Scan of ´Generalstabskartan´ 1859-1979
fo: Skanni av ’Generalstabskortinum’ 1859-1979

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
fo: Lantmäteriet Søguligt Orthofoto 1960

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1955–1965. Older and younger pictures may occur.
fo: Mosaikk av svenskum orthofotoum frá tíðarskeiðinum 1955–1965. Eldri og yngri myndir kunnu koma fyri.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
fo: Lantmäteriet Søguligt Orthofoto 1975

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1970–1980. Is under construction.
fo: Mosaikk av svenskum orthofotoum frá tíðarskeiðinum 1970–1980. Verður bygt.

en: Lantmäteriet Historic Orthophotos options
fo: Lantmäteriet Søgulig Orthofoto valmøguleikar

en: Mosaic of Swedish orthophotos, including from the period 1993–2005.
fo: Mosaikk av svenskum orthofotoum, eisini frá tíðarskeiðinum 1993–2005.

en: Trafikverket Road Network (overlay)
fo: Trafikverket Vegakervi (yvirleggjandi)

en: Swedish NVDB road network
fo: Svendskt NVDB vegakervi

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
fo: Trafikverket Vegakervi extra (yvirleggjandi)

en: Swedish NVDB extra details: Highway reference, traffic calming, rest area, bus stop, bridge, tunnel, speed camera
fo: Svendskt NVDB víðari smálutir: Motorvegsskil, trafikk ró, hvíldarøki, buss stoppistøð, brúgv, tunil, ferðamátari

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
fo: Trafikverket Vegakervi valmøguleikar (yvirleggjandi)

en: Swedish NVDB road network with several options for map layers
fo: Svendskt NVDB vegakervi við fleiri valmøguleikum fyri kortløgur

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
fo: Trafikverket Jarnbreytakervi (yvirleggjandi)

en: Swedish railway network, including sidings
fo: Svendskt jarnbreytakervi, ímillum annað sidingar

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
fo: Trafikverket Jarnbreytakervi valmøguleikar (yvirleggjandi)

en: Swedish railway network with several options for map layers
fo: Svendskt jarnbreytakervi við fleiri valmøguleikum fyri kortløgur

en: Naturvårdsverket Trails (overlay)
fo: Naturvårdsverket Gøtur (yvirleggjandi)

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
fo: Dagliga dagførdar gøtur í ella rundanum náttúruverndarsvæði sum Svendska Umhvørvisverndarstovnin hevur skrásett

en: Naturvårdsverket Protected Areas options (overlay)
fo: Naturvårdsverket Verndað øki valmøguleikar (yvirleggjandi)

en: Swedish national parks, nature reserves and other protected areas and objects
fo: Svendskar tjóðgarðar, náttúruverndarsvæði og onnur vernduð øki og lutir

en: Riksantikvarieämbetet Protected Heritage Areas (overlay)
fo: Riksantikvarieämbetet Verndað arvalut øki (yvirleggjandi)

en: Protected areas for heritage buildings and religious heritage sites
fo: Verndað øki fyri minnisvarða bygningar og átrúnaðarliga arvalut støðir

en: Riksantikvarieämbetet Heritage buildings (overlay)
fo: Riksantikvarieämbetet Arvalut bygningar (yvirleggjandi)

en: Heritage buildings and churches
fo: Arvalut bygningar og kirkjur

en: Riksantikvarieämbetet Ruins (overlay)
fo: Riksantikvarieämbetet Rusl (yvirleggjandi)

en: Ruins of cultural-historical interst
fo: Rusl við mentanar-søguligum áhuga

en: Riksantikvarieämbetet Archaeological Sites and Monuments (overlay)
fo: Riksantikvarieämbetet Fornfrøðiligar støðir og minnisvarðar (yvirleggjandi)

en: Ancient and historical remains and monuments
fo: Fornar og søguligar leivdir og minnisvarðar

en: SCB Urban Areas (overlay)
fo: SCB Byøki (yvirleggjandi)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 500 meters between households
fo: Bygdarlig búseting við minst 200 fólkum við minni enn 500 metrum ímillum húsbýlingar

en: SCB Vacation Home Areas (overlay)
fo: SCB Frítíðarhús øki (yvirleggjandi)

en: Contiguous areas that consist mainly of holiday homes; a collection of at least 50 holiday homes, where the distance between them does not exceed 150 metres
fo: Samliggjandi øki sum mest standa av frítíðarhúsum; ein samling av minst 50 frítíðarhúsum, har munurin ímillum tey ikki er meiri enn 150 metrar

en: SCB Industrial zones (overlay)
fo: SCB Idnaðar øki (yvirleggjandi)

en: Geographically delimited areas which are characterized by large-scale and industrial land use
fo: Landafrøðiliga marksett øki sum einkennast av stórum skala og idnaðarlandnytslu

en: SCB Small Settlements (overlay)
fo: SCB Smáar bygdir (yvirleggjandi)

en: Contiguous areas of buildings with 50-199 inhabitants and no more than 150 metres between houses
fo: Samliggjandi øki av bygningum við 50-199 íbúgvum og ikki meiri enn 150 metrum ímillum hús

en: Skolverket Schools (overlay)
fo: Skolverket Skúlar (yvirleggjandi)

en: Swedish schools.
fo: Svendskar skúlar.

en: SVK Electricity Network (overlay)
fo: SVK Elkerfi (yvirleggjandi)

en: Swedish transmission network for electricity
fo: Svendskt sendingarkerfi fyri el

en: Länsstyrelserna Wind Turbines (overlay)
fo: Länsstyrelserna Vindmyllur (yvirleggjandi)

en: Opertional (black) and planned (green) wind turbiens. Data from Vindbrukskollen.
fo: Virkandi (svart) og ætlaðar (grønar) vindmyllur. Dáta frá Vindbrukskollen.

en: Snowmobile map Sweden
fo: Snjósleða kort Svøríki

en: Snowmobile trails
fo: Snjósleða gøtur

en: Stockholm Orthophoto
fo: Stockholm Orthofoto

en: Lidingö Orthophoto
fo: Lidingö Orthofoto

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
fo: Orthofotos frá Lidingö kommunu 2012, CC0 licens

en: Linköping Orthophoto
fo: Linköping Orthofoto

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
fo: Orthofotos frá Linköping kommunu 2010, opnir dátur

en: Kalmar North Orthophoto 2014
fo: Kalmar Norður Orthofoto 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
fo: Orthofotos fyri norðurstrondina í Kalmar kommunu 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
fo: Kalmar Suður Orthofoto 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
fo: Orthofotos fyri suðurstrondina í Kalmar kommunu 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
fo: Kalmar Býur Orthofoto 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
fo: Orthofotos fyri býarsøk í Kalmar kommunu 2018

en: Kalmar Urban Orthophoto 2020
fo: Kalmar Býur Orthofoto 2020

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2020
fo: Orthofotos fyri býarsøk í Kalmar kommunu 2020

en: Gothenburg Orthophoto
fo: Gothenburg Orthofoto

en: Most recent orthophotos for Gothenburg municipality
fo: Nýggjastu orthofotos fyri Gothenburg kommunu

en: Gothenburg Historic Orthophoto options
fo: Gothenburg Søgulig Orthofoto valmøguleikar

en: Historic orthophotos for Gothenburg municipality
fo: Søgulig orthofotos fyri Gothenburg kommunu

en: Gothenburg City map
fo: Gothenburg Býarkort

en: The city map is an overview map that describes Gothenburg. It contains general information about land, communications, hydrography, buildings, address numbers and street names, administrative division and other orientation text.
fo: Býarkortið er eitt yvirlitskort sum lýsir Gothenburg. Tað inniheldur almennar upplýsingar um land, samferðslu, vatnløgu, bygningar, heimadressu nummar og gøtu nøvn, stjórnarligu inndeling og aðrar stýritekstir.

en: Gothenburg Hillshade
fo: Gothenburg Hæddarskuggi

en: Web map service presenting hillshade and slope based on the 2017 elevation model for City of Gothenburg. Resolution 0.5 meters per pixel.
fo: Vevkorta tænasta sum vísir hæddarskugga og halla bygt á 2017 hæddar modelli fyri Gothenburg bý. Uppløysing 0.5 metrar per piksel.

en: Örebro options 1 (overlay)
fo: Örebro valmøguleikar 1 (yvirleggjandi)

en: Public map features for Örebro municipality, part 1
fo: Almennir kortløgu eginleikar fyri Örebro kommunu, partur 1

en: Örebro options 2 (overlay)
fo: Örebro valmøguleikar 2 (yvirleggjandi)

en: Public map features for Örebro municipality, part 2
fo: Almennir kortløgu eginleikar fyri Örebro kommunu, partur 2

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
fo: Hesin myndagrein er tikin fram við proxy ið https://sosm.ch/ rekur

en: Kanton Aargau 50cm DTM/Hillshade
fo: Kanton Aargau 50cm DTM/Hæddarskuggi

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
fo: Kanton Zürich Orthofotos 2014/2015 10cm

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
fo: Kanton Zürich Orthofotos 2015/2016 10cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
fo: Kanton Zürich Orthofoto 2018 10cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2020 5cm
fo: Kanton Zürich Orthofoto 2020 5cm

en: Canton Zurich, Orthophoto ZH Spring 2021 RGB 5cm
fo: Kanton Zurich, Orthofoto ZH Vár 2021 RGB 5cm

en: Kanton Zürich, Surface Hillshade 2014 50cm
fo: Kanton Zürich, Yvirflata Hæddarskuggi 2014 50cm

en: Kanton Zurich, Surface Hillshade 2017
fo: Kanton Zurich, Yvirflata Hæddarskuggi 2017

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2014 50cm
fo: Kanton Zurich, Terrain Hæddarskuggi 2014 50cm

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2017
fo: Kanton Zurich, Terrain Hæddarskuggi 2017

en: Canton Thurgau Base plan cadastral surveying
fo: Kanton Thurgau Grundplan jarðamát

en: Base plan cadastral surveying of the canton Thurgau coloured & black & white with properties, nomenclature, national, cantonal and municipal boundaries, individual objects, land cover, road names, contour lines and terrain model
fo: Grundplan jarðamát fyri kanton Thurgau litað & svart & hvít við ognum, fagnavni, tjóð, kantonal og kommunal marki, einstakling lutum, land dekki, veg nøvnum, hæddarlinum og terræn modelli

en: Canton Thurgau cycle routes
fo: Kanton Thurgau súkklu leiðir

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
fo: Sein ferðsla: súkkluveg kervi (leiðir) víst við vegvísarum

en: Canton Thurgau relief DTM
fo: Kanton Thurgau relief DTM

en: Digital representation of the terrain
fo: Digital framstilling av terræninum

en: Canton Thurgau hiking paths
fo: Kanton Thurgau gøtur

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
fo: Sein ferðsla: leiðin av gøtunum við symboliskum framstillingum av vegvísarum, undirferðslum, trappum og brúgvum. Upplýsingar um gøtu yvirflatu og rullustól atkomuligt.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
fo: Kanton Thurgau orthofoto 2017

en: City of St. Gallen
fo: Býurin St. Gallen

en: 7.5 cm orthophoto from 2018
fo: 7.5 cm orthofoto frá 2018

en: Stadt Uster Orthophoto 2008 10cm
fo: Býurin Uster Orthofoto 2008 10cm

en: City of Zürich base map
fo: Býurin Zürich grundkort

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
fo: Býurin Zürich Yvirlitskort (Gøtur, bygningar, húsnummar)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
fo: Býurin Zürich Orthofoto 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
fo: Býurin Zürich Orthofoto 2013

en: City of Zürich Orthophoto 2013 quasi true
fo: Býurin Zürich Orthofoto 2013 næstan sant

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto RGB
fo: Kanton Solothurn, Seinastu Orthofoto RGB

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto Infrared
fo: Kanton Solothurn, Seinastu Orthofoto Infrared

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2014 RGB
fo: Kanton Solothurn, Orthofoto 2014 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2015 RGB
fo: Kanton Solothurn, Orthofoto 2015 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2016 RGB
fo: Kanton Solothurn, Orthofoto 2016 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2017 RGB
fo: Kanton Solothurn, Orthofoto 2017 RGB

en: Canton of Geneva 2011 (5 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2011 (5 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2016 (5 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2016 (5 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2018 (20 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2018 (20 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2019 (5 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2019 (5 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2020 (10 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2020 (10 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2021 (20 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2021 (20 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2023 (10 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2023 (10 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva 2024 (4 cm) (SITG)
fo: Kanton Genève 2024 (4 cm) (SITG)

en: Canton of Geneva DSM 2023 (SITG)
fo: Kanton Genève DSM 2023 (SITG)

en: Canton of Geneva DTM 2023 (SITG)
fo: Kanton Genève DTM 2023 (SITG)

en: Canton Fribourg 2016
fo: Kanton Fribourg 2016

en: Kanton Bern, Buildings
fo: Kanton Bern, Bygningar

en: Kanton Bern, Digital surface model 50cm, Relief
fo: Kanton Bern, Digital yvirflata modell 50cm, Relief

en: Kanton Bern, Digital terrain model 50cm, Relief
fo: Kanton Bern, Digital terræn modell 50cm, Relief

en: Stadt Bern 10cm (2023)
fo: Býurin Bern 10cm (2023)

en: Geoinformation Stadt Bern, Amtliche Vermessung
fo: Geoupplýsingar býurin Bern, Amtliga mátning

en: Plan for the land register of the city of Bern (coloured).
fo: Plan fyri jarðabókina í býnum Bern (litað).

en: Ville de Nyon - Orthophoto 2016 HD 5cm/pi
fo: Býurin Nyon - Orthofoto 2016 HD 5cm/pi

en: Cartoriviera - Orthophoto 2012
fo: Cartoriviera - Orthofoto 2012

en: SIGIP - Orthophoto 2012
fo: SIGIP - Orthofoto 2012

en: Lausanne - Orthophoto 2016
fo: Lausanne - Orthofoto 2016

en: Bonvillars Orthophoto 2013
fo: Bonvillars Orthofoto 2013

en: Fiez Orthophoto 2013
fo: Fiez Orthofoto 2013

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
fo: imagico.de: Miðalparnir seinni partur av september 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
fo: Nýggj mynd til jøklakortlegging - var við nýggjum snjó á hægri hæddum (sann litur)

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
fo: imagico.de: Vestur Alparnar heystlitir 2017

en: Autumn colors in the Alps, Jura and southwestern Germany  (true color)
fo: Heystlitir í Alpum, Jura og suðvestur Týsklandi (sann litur)

en: Expansion: whole canton Resolution: 10cm per pixel Photo flight: 2011-04-01
fo: Umfat: allur kantonin Uppløysing: 10cm per pixel Flogmyndatøka: 2011-04-01

en: Kanton Zug Nord 2016
fo: Kanton Zug Norður 2016

en: Orthophoto for the northern part of the canton Zug. Flown on 20.04.2016. 10cm resolution per pixel. Coverage: Communities of Cham, Steinhausen and Baar, as well as parts of Zug.
fo: Orthophoto fyri norðara partin av kantoni Zug. Flogið 20.04.2016. 10cm uppløysing per pixel. Dekning: Kommunurnar Cham, Steinhausen og Baar, sum ogsa partar av Zug.

en: Kanton Zug Gemeinde Zug Süd 2018
fo: Kanton Zug Kommuna Zug Suður 2018

en: Orthophoto for the southern part of the municipality of Zug. Flown by drone on several days in early April 2018. 10cm resolution per pixel. Coverage: Southern part of the community of Zug. Flying before leaves grow, without snow cover.
fo: Orthophoto fyri suðara partin av kommununi Zug. Flogið við dróna á fleiri døgum í byrjan av apríl 2018. 10cm uppløysing per pixel. Dekning: Suður parturin av kommununi Zug. Flogmyndatøka áðrenn leyv vaksa, uttan snjódekki.

en: Canton Zug (Walchwil and Zug (Alpli)) 2019
fo: Kanton Zug (Walchwil og Zug (Alpli)) 2019

en: Canton Schaffhausen, relief 2013
fo: Kanton Schaffhausen, relief 2013

en: Canton Schaffhausen, aerial imagery 2013
fo: Kanton Schaffhausen, flogmyndir 2013

en: Taiwan e-Map Open Data
fo: Taiwan e-Map Opnin Dáta

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
fo: Taiwan e-Map Opnin Dáta (við Kortalínum)

en: The emap from Taiwan National Land Surveying and Mapping Center
fo: Emap frá Taiwan National Land Surveying and Mapping Center

en: Taiwan Village Boundaries
fo: Taiwan Bygd Mørk

en: Taiwan Land-Section Data
fo: Taiwan Jarðar-Partar Dáta

en: NLSC Open Data WMTS
fo: NLSC Opnin Dáta WMTS

en: CBSGM-Digital Elevation Model (SRTM)
fo: CBSGM-Digitalt Hæddar Model (SRTM)

en: Turkey heightmap (SRTM) in 90m resolution
fo: Turkaland hæddarkort (SRTM) við 90m uppløysing

en: Adiyaman-Sanliurfa-Diyarbakir Environment Plan
fo: Adiyaman-Sanliurfa-Diyarbakir Umhvørvis Plan

en: Amasya Environment Plan
fo: Amasya Umhvørvis Plan

en: Antalya-Burdur-Isparta Environment Plan
fo: Antalya-Burdur-Isparta Umhvørvis Plan

en: Ardahan-Kars-Igdir-Agri Environment Plan
fo: Ardahan-Kars-Igdir-Agri Umhvørvis Plan

en: Aydin-Mugla-Denizli Environment Plan
fo: Aydin-Mugla-Denizli Umhvørvis Plan

en: Balikesir-Canakkale Environment Plan
fo: Balikesir-Canakkale Umhvørvis Plan

en: Bartin Environment Plan
fo: Bartin Umhvørvis Plan

en: Bilecik Environment Plan
fo: Bilecik Umhvørvis Plan

en: Bolu Environment Plan
fo: Bolu Umhvørvis Plan

en: Erzurum-Erzincan-Bayburt Environment Plan
fo: Erzurum-Erzincan-Bayburt Umhvørvis Plan

en: Izmir-Manisa Environment Plan
fo: Izmir-Manisa Umhvørvis Plan

en: Kirikkale Environment Plan
fo: Kirikkale Umhvørvis Plan

en: Kirsehir-Nigde-Nevsehir-Aksaray Environment Plan
fo: Kirsehir-Nigde-Nevsehir-Aksaray Umhvørvis Plan

en: Kilis Environment Plan
fo: Kilis Umhvørvis Plan

en: Konya-Karaman Environment Plan
fo: Konya-Karaman Umhvørvis Plan

en: Malatya-Elazig-Bingol-Tunceli Environment Plan
fo: Malatya-Elazig-Bingol-Tunceli Umhvørvis Plan

en: Mardin-Batman-Siirt-Sirnak-Hakkari Environment Plan
fo: Mardin-Batman-Siirt-Sirnak-Hakkari Umhvørvis Plan

en: Mersin-Adana Environment Plan
fo: Mersin-Adana Umhvørvis Plan

en: Mus-Bitlis-Van Environment Plan
fo: Mus-Bitlis-Van Umhvørvis Plan

en: Ordu-Trabzon-Rize-Gumushane-Giresun-Artvin Environment Plan
fo: Ordu-Trabzon-Rize-Gumushane-Giresun-Artvin Umhvørvis Plan

en: Osmaniye Environment Plan
fo: Osmaniye Umhvørvis Plan

en: Samsun-Corum-Tokat Environment Plan
fo: Samsun-Corum-Tokat Umhvørvis Plan

en: Sinop Environment Plan
fo: Sinop Umhvørvis Plan

en: Sinop-Kastamonu-Cankiri Environment Plan
fo: Sinop-Kastamonu-Cankiri Umhvørvis Plan

en: Tekirdag-Kirklareli-Edirne Environment Plan
fo: Tekirdag-Kirklareli-Edirne Umhvørvis Plan

en: Usak Environment Plan
fo: Usak Umhvørvis Plan

en: Yalova Environment Plan
fo: Yalova Umhvørvis Plan

en: Yozgat-Sivas-Kayseri Environment Plan
fo: Yozgat-Sivas-Kayseri Umhvørvis Plan

en: Zonguldak-Bartin-Karabuk Environment Plan
fo: Zonguldak-Bartin-Karabuk Umhvørvis Plan

en: Aşgabat (high resolution)
fo: Aşgabat (há uppløysing)

en: USGS 3D Elevation Program Contours
fo: USGS 3D Hæddar Program Kortalínur

en: USGS 3D Elevation Program
fo: USGS 3D Hæddar Program

en: National Agriculture Imagery Program
fo: Tjóðar Landbúnaðar Mynda Program

en: The most recent year of 30/60cm 4-band DOQQs from the National Agriculture Imagery Program (NAIP) for each state in the contiguous United States.
fo: Nýggjasta árið av 30/60cm 4-band DOQQs frá Tjóðar Landbúnaðar Mynda Program (NAIP) fyri hvønn stat í samanhangandi USA.

en: TIGER Roads 2014
fo: TIGER Vegir 2014

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
fo: Við zoom stigi 16+, almennings kortalýsingar frá US Census. Við lægri zoom, einans broytingar síðan 2006 minus broytingar longu innlimaðar í OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2017
fo: TIGER Vegir 2017

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
fo: Gulur = Almennings kortalýsingar frá US Census. Reyður = Dáta ikki funnin í OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2018
fo: TIGER Vegir 2018

en: TIGER Roads 2019
fo: TIGER Vegir 2019

en: TIGER Roads 2020
fo: TIGER Vegir 2020

en: TIGER Roads 2021
fo: TIGER Vegir 2021

en: TIGER Roads 2022
fo: TIGER Vegir 2022

en: TIGER Roads 2023
fo: TIGER Vegir 2023

en: USGS Imagery
fo: USGS Myndir

en: Public domain aerial imagery, mostly NAIP
fo: Almennings flogmyndir, mest NAIP

en: MassGIS L3 Parcels
fo: MassGIS L3 Partar

en: MassGIS Basemap
fo: MassGIS Grundkort

en: 15cm Spring 2023 true color aerial imagery for the state of Massachusetts
fo: 15cm Vetur 2023 sann litur flogmyndir fyri statin Massachusetts

en: MassGIS LIDAR Shaded Relief
fo: MassGIS LIDAR Skyggjað Relief

en: MassGIS LIDAR Slope
fo: MassGIS LIDAR Brekka

en: Visualizes the variation in elevation (steepness) at each point based on LiDAR data. White represents something that is flat, with progressively darker values meaning steeper slope, up through black which represents a completely vertical slope.
fo: Vísir broytingar í hædd (brattleiki) á hvørjum punkti grundat á LiDAR dátum. Hvítt framstendur eitt flatt, við meiri og meiri dimmari virðismiði sum merkir brattari brekku, upp til svart sum framstendur ein fullkomiliga loddretta brekku.

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2020
fo: MiSAIL Oakland Fylke Myndir 2020

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2023
fo: MiSAIL Oakland Fylke Myndir 2023

en: NC Latest Orthoimagery
fo: NC Nýggjast Orthoimagery

en: Most recent true color imagery for the state of North Carolina. The imagery has a pixel resolution of 6 inches and is comprised of imagery flown in 2018, 2019, 2020, and 2021
fo: Nýggjastu sann litur myndir fyri statin North Carolina. Myndirnar hava ein pixel uppløysing av 6 tommur og eru samansettar av myndum flogdar í 2018, 2019, 2020, og 2021

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Color)
fo: NH GRANIT 2021/2022 6-tomma Orthophotos (Litir)

en: Statewide 2021/2022 6-inch Orthophotography for New Hampshire
fo: Landsvíð 2021/2022 6-tomma Orthophotography fyri New Hampshire

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Infrared)
fo: NH GRANIT 2021/2022 6-tomma Orthophotos (Infrared)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northwest) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
fo: LiDAR-avleitt ber jørð hillshade landslag (lýsing frá northwest) fyri New Hampshire. Framleitt frá 7 sundurløgum LiDAR samlingum sum dekka statin summ í 2022. Samlingardagar frá 2011 til 2020. Vanliga eru myndir eldri í norðri og nýggjari í suðri.

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northeast) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
fo: LiDAR-avleitt ber jørð hillshade landslag (lýsing frá northeast) fyri New Hampshire. Framleitt frá 7 sundurløgum LiDAR samlingum sum dekka statin summ í 2022. Samlingardagar frá 2011 til 2020. Vanliga eru myndir eldri í norðri og nýggjari í suðri.

en: Recent summer image of the Alaska Range for mapping natural features (true color)
fo: Nýggj sumarmynd av Alaska Range til kortlegging av náttúruvørrum (sann litur)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2017
fo: imagico.de: Bogoslof Oyggj 2017

en: Recent image from after the eruption (true color)
fo: Nýggj mynd frá eftir gos (sann litur)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2019
fo: imagico.de: Bogoslof Oyggj 2019

en: Image update for the small volcanic island (true color)
fo: Mynd dagføring fyri lítla gosoyggjina (sann litur)

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
fo: Fjørulágsløkur og jøklar í umliggjandi fjøllum (sann litur)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
fo: NJ 2015 Flogmyndir (Infrared)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Near Infrared, 1 foot resolution
fo: Digital orthophotography av New Jersey, Near Infrared, 1 fótur uppløysing

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
fo: NJ 2015 Flogmyndir (Náttúrligur Litur)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Natural Color, 1 foot resolution
fo: Digital orthophotography av New Jersey, Náttúrligur Litur, 1 fótur uppløysing

en: NJ 2020 Aerial Imagery (Natural Color)
fo: NJ 2020 Flogmyndir (Náttúrligur Litur)

en: San Juan Metro Area: 2013 USACE Orthophotos
fo: San Juan Metro Øki: 2013 USACE Orthophotos

en: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria imagery
fo: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria myndir

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
fo: WA 2013 flogmyndir fyri San Juan Fylke

en: Public domain aerial imagery taken in May/June 2013 from San Juan County, WA. Resolution is 9 inch.
fo: Almennings flogmyndir tóknar í mai/juni 2013 frá San Juan Fylke, WA. Uppløysing er 9 tommur.

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
fo: WA 2016 flogmyndir fyri San Juan Fylke

en: Public domain aerial imagery taken in May, June, and July from San Juan County, WA. Resolution is 6 inch countywide.
fo: Almennings flogmyndir tóknar í mai, juni, og juli frá San Juan Fylke, WA. Uppløysing er 6 tommur fylkisvíð.

en: WA Vector Streetmap for San Juan County
fo: WA Vector Gøtukort fyri San Juan Fylke

en: Public domain street and address data from the San Juan County, WA. Updated at least quarterly.
fo: Almennings gøtu- og adressu dáta frá San Juan Fylke, WA. Dagført minst ársfjórðungsliga.

en: MD Latest 6 Inch Aerial Imagery
fo: MD Nýggjast 6 Tomma Flogmyndir

en: MD Three Inch Aerial Imagery
fo: MD Trý Tomma Flogmyndir

en: Three Inch Resolution Imagery for the cities of Rockville, Gaithersburg and Annapolis
fo: Trý Tomma Uppløysing Myndir fyri býirnar Rockville, Gaithersburg og Annapolis

en: Minnesota Composite Image Service
fo: Minnesota Composite Mynda Tenesta

en: This data set consists of 0.3-meter pixel resolution (approximately 1-foot), 4-band true color and near infrared (R, G, B, IR) orthoimages covering New Castle, Kent and Sussex Counties in Delaware.
fo: Hetta dátasetti inniheldur 0.3-metra pixel uppløysing (uml. 1-fótur), 4-band sann litur og near infrared (R, G, B, IR) orthoimages sum dekka New Castle, Kent og Sussex Fylke í Delaware.

en: Rhode Island Aerial Photo (Fall 2021)
fo: Rhode Island Flogmynd (Heyst 2021)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Fall 2021)
fo: Flogmynd fyri Statin Rhode Island (Heyst 2021)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2021)
fo: Rhode Island Flogmynd (Vetur 2021)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2021)
fo: Flogmynd fyri Statin Rhode Island (Vetur 2021)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2022)
fo: Rhode Island Flogmynd (Vetur 2022)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2022)
fo: Flogmynd fyri Statin Rhode Island (Vetur 2022)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2023)
fo: Rhode Island Flogmynd (Vetur 2023)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2023)
fo: Flogmynd fyri Statin Rhode Island (Vetur 2023)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2024)
fo: Rhode Island Flogmynd (Vetur 2024)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2024)
fo: Flogmynd fyri Statin Rhode Island (Vetur 2024)

en: Rhode Island Aerial Photo (Spring 2025)
fo: Rhode Island Loftmynd (Vár 2025)

en: Aerial Photo for the State of Rhode Island (Spring 2025)
fo: Loftmynd fyri statin Rhode Island (Vár 2025)

en: NYS Streets
fo: NYS Gøtur

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, visible light
fo: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 fótur uppløysing, sýnilegt ljós

en: NYS Orthos Online (color IR)
fo: NYS Orthos Online (litur IR)

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, color IR
fo: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 fótur uppløysing, litur IR

en: Washington Department of Transportation December 2021
fo: Washington Department of Transportation Desember 2021

en: Washington State Department of Transportation State and Local roads as submitted to FHWA in the Highway Performance Monitoring System. Included are abbreviated street names which must be expanded be entry into OSM
fo: Washington State Department of Transportation State and Local vegir sum sendir til FHWA í Highway Performance Monitoring System. Innihalda styttingar av gøtunøvn sum má víðka áðrenn innføring í OSM

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
fo: Mesa County GIS myndir sum sæst á https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: ODOT (Ohio) Road Inventory
fo: ODOT (Ohio) Veg Inventari

en: Ohio Department of Transportation (ODOT) - Transportation Information Mapping System (TIMS) Road Inventory published June 2024.
fo: Ohio Department of Transportation (ODOT) - Transportation Information Mapping System (TIMS) Veg Inventari útgevin juni 2024.

en: Ohio Statewide Imagery Program
fo: Ohio Statewide Mynda Program

en: Ohio Statewide Imagery Program III most current orthoimagery of every county at resolutions from 1 foot to 3 inches from 2017 through 2020.
fo: Ohio Statewide Imagery Program III nýggjasta ortholjósmyndir av øllum fylkum við uppløysingum frá 1 fót til 3 tommar frá 2017 til 2020.

en: Ohio Statewide Imagery Program 6-Inch
fo: Ohio Statewide Imagery Program 6-Tomma

en: Ohio Statewide Imagery Program III orthoimagery of 40 counties captured at 6-inch resolution in 2017 and 2018, plus OSIP I and OSIP II imagery in 16 more counties from 2010 through 2014.
fo: Ohio Statewide Imagery Program III ortholjósmyndir av 40 fylkum tikin við 6-tomma uppløysing í 2017 og 2018, saman við OSIP I og OSIP II myndir í 16 fylkum frá 2010 til 2014.

en: Ohio Statewide Imagery Program 1-Foot
fo: Ohio Statewide Imagery Program 1-Fótur

en: Ohio Statewide Imagery Program II orthoimagery of all 88 counties at 1-foot resolution from 2011 through 2014.
fo: Ohio Statewide Imagery Program II ortholjósmyndir av øllum 88 fylkum við 1-fót uppløysing frá 2011 til 2014.

en: Virginia Building Footprints
fo: Virginia Bygningaravmarkingar

en: Building footprints from VBMP orthoimagery and locality data
fo: Bygningaravmarkingar frá VBMP ortholjósmyndum og staðbundnum dátum

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
fo: Virginia Myndatænasta - Nýggjast

en: The most recently available VBMP orthoimagery for all of Virginia
fo: Nýggjastu tøku VBMP ortholjósmyndir fyri allan Virginia

en: Virginia Property Lines
fo: Virginia Ognarlinjur

en: A statewide parcel service showing property ownership outlines where available
fo: Ein landsfevnandi pakkis tænasta sum vísir ognarlinjur har tær eru tøkar

en: Dakota County GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-Inch
fo: Dakota Fylke GIS 2017 Høst Leyv-av 6-Tomma

en: Dakota County GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-Inch
fo: Dakota Fylke GIS 2019 Vár Leyv-av 6-Tomma

en: HI Maui County Orthoimagery (2023)
fo: HI Maui Fylke Ortholjósmyndir (2023)

en: IndianaMap Orthoimagery - Latest Available
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir - Nýggjast Tøkt

en: Indiana statewide orthoimagery collected during leaf-off conditions for the current (2021-2024) program cycle. Minimum 6-inch resolution, with some areas in 3-inch resolution including Monroe and Vermillion counties.
fo: Indiana landsfeva ortholjósmyndir tikin undir leyv-av skilyrðum fyri núverandi (2021-2024) program skeið. Minsta 6-tomma uppløysing, við summi økjum í 3-tomma uppløysing, ímillum Monroe og Vermillion fylki.

en: IndianaMap Orthoimagery 2016-2019
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2016-2019

en: Indiana statewide orthoimagery collected during leaf-off conditions for the 2016-2019 program cycle. Minimum 1-foot resolution, with 6-inch resolution for Allen, Dearborn, DeKalb, Dubois, Fulton, Gibson, Harrison, Jackson, Kosciusko, Lake, Monroe, Morgan, Perry, Porter, Putnam, Shelby, Steuben, Wabash, Wayne, Wells, and Whitley counties, and 3-inch resolution for Hamilton, Monroe, Vanderburgh and Vermillion counties.
fo: Indiana landsfeva ortholjósmyndir tikin undir leyv-av skilyrðum fyri 2016-2019 program skeið. Minsta 1-fót uppløysing, við 6-tomma uppløysing fyri Allen, Dearborn, DeKalb, Dubois, Fulton, Gibson, Harrison, Jackson, Kosciusko, Lake, Monroe, Morgan, Perry, Porter, Putnam, Shelby, Steuben, Wabash, Wayne, Wells, og Whitley fylki, og 3-tomma uppløysing fyri Hamilton, Monroe, Vanderburgh og Vermillion fylki.

en: IndianaMap Orthoimagery 2015
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2015

en: Orthoimagery of four counties in Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2015. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution for Miami county and 6-inch resolution for Allen, Shelby, and Steuben counties
fo: Ortholjósmyndir av fýra fylkum í Indiana, tikin undir leyv-av skilyrðum í vári 2015. Hesin er ein framhald av 2011-2013 landsfeva program. 1-fót uppløysing fyri Miami fylki og 6-tomma uppløysing fyri Allen, Shelby, og Steuben fylki

en: IndianaMap Orthoimagery 2014
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2014

en: Orthoimagery of four counties in Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2014. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of Wabash county and 6-inch resolution of Harrison, Monroe, and Vanderburgh counties.
fo: Ortholjósmyndir av fýra fylkum í Indiana, tikin undir leyv-av skilyrðum í vári 2014. Hesin er ein framhald av 2011-2013 landsfeva program. 1-fót uppløysing av Wabash fylki og 6-tomma uppløysing av Harrison, Monroe, og Vanderburgh fylki.

en: IndianaMap Orthoimagery 2013
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2013

en: Orthoimagery of 31 counties in western Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2013. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of the following counties: Benton, Clay, Daviess, Fountain, Gibson, Greene, Jasper, Knox, Martin, Montgomery, Newton, Owen, Parke, Perry, Pike, Posey, Putnam, Sullivan, Tippecanoe, Vermillion, Vigo, Warren, Warrick, and White. 6-inch resolution of Dubois, Lake, LaPorte, Marion, Porter, Spencer and Vanderburgh counties.
fo: Ortholjósmyndir av 31 fylkum í vestara Indiana, tikin undir leyv-av skilyrðum í vári 2013. Hesin er ein framhald av 2011-2013 landsfeva program. 1-fót uppløysing av fylgjandi fylkum: Benton, Clay, Daviess, Fountain, Gibson, Greene, Jasper, Knox, Martin, Montgomery, Newton, Owen, Parke, Perry, Pike, Posey, Putnam, Sullivan, Tippecanoe, Vermillion, Vigo, Warren, Warrick, og White. 6-tomma uppløysing av Dubois, Lake, LaPorte, Marion, Porter, Spencer og Vanderburgh fylki.

en: IndianaMap Orthoimagery 2012
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2012

en: Orthoimagery of 34 counties in eastern Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2012. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of the following counties: Adams, Blackford, Clark, Decatur, Delaware, Fayette, Franklin, Grant, Hancock, Henry, Huntington, Jefferson, Jennings, LaGrange, Ohio, Portland, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, Wayne, and Wells. 6-inch resolution of Allen, Dearborn, DeKalb, Floyd, Hamilton, Madison, Noble, Shelby, Steuben, and Whitley counties.
fo: Ortholjósmyndir av 34 fylkum í eystara Indiana, tikin undir leyv-av skilyrðum í vári 2012. Hesin er ein framhald av 2011-2013 landsfeva program. 1-fót uppløysing av fylgjandi fylkum: Adams, Blackford, Clark, Decatur, Delaware, Fayette, Franklin, Grant, Hancock, Henry, Huntington, Jefferson, Jennings, LaGrange, Ohio, Portland, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, Wayne, og Wells. 6-tomma uppløysing av Allen, Dearborn, DeKalb, Floyd, Hamilton, Madison, Noble, Shelby, Steuben, og Whitley fylki.

en: IndianaMap Orthoimagery 2011
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2011

en: Orthoimagery for 28 counties in central Indiana, collected during leaf-off conditions in spring 2013. This is a continuation of the 2011-2013 statewide program. 1-foot resolution of the following counties: Boone, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Crawford, Fulton, Hendricks, Howard, Jackson, Johnson, Lawrence, Marshall, Miami, Morgan, Orange, Pulaski, Starke, Tipton, Wabash, and Washington. 6-inch resolution of Bartholomew, Elkhart, Harrison, Kosciusko, Marion, Monroe, and Saint Joseph counties.
fo: Ortholjósmyndir fyri 28 fylki í mið Indiana, tikin undir leyv-av skilyrðum í vári 2013. Hesin er ein framhald av 2011-2013 landsfeva program. 1-fót uppløysing av fylgjandi fylkum: Boone, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Crawford, Fulton, Hendricks, Howard, Jackson, Johnson, Lawrence, Marshall, Miami, Morgan, Orange, Pulaski, Starke, Tipton, Wabash, og Washington. 6-tomma uppløysing av Bartholomew, Elkhart, Harrison, Kosciusko, Marion, Monroe, og Saint Joseph fylki.

en: IndianaMap Orthoimagery 2005
fo: IndianaMap Ortholjósmyndir 2005

en: Indiana statewide orthoimagery collected during leaf-off conditions in March and April 2005 (with some counties in 2006 due to flooding). Minimum 1-foot resolution, with 6-inch resolution of the following counties: Dubois, Elkhart, Floyd, Hamilton, Kosciusko, Lake, LaPorte, Marion, Monroe, Perry, Steuben, Tippecanoe, and Vanderburgh.
fo: Indiana landsfeva ortholjósmyndir tikin undir leyv-av skilyrðum í mars og apríl 2005 (við summi fylkum í 2006 grundat í flóð). Minsta 1-fót uppløysing, við 6-tomma uppløysing av fylgjandi fylkum: Dubois, Elkhart, Floyd, Hamilton, Kosciusko, Lake, LaPorte, Marion, Monroe, Perry, Steuben, Tippecanoe, og Vanderburgh.

en: KYFromAbove 2019-2022 6in
fo: KYFromAbove 2019-2022 6tom

en: 6-inch statewide leaf-off imagery captured from 2019 to 2022 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
fo: 6-tomma landsfeva leyv-av myndir tikin frá 2019 til 2022 gjøgnum Kentucky Loftmyndatøku og Hæddardáta Program (KyFromAbove) og útgivin av Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: 6-inch or 1-foot aerial imagery captured from 2012 to 2014 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
fo: 6-tomma ella 1-fót loftmyndir tikin frá 2012 til 2014 gjøgnum Kentucky Loftmyndatøku og Hæddardáta Program (KyFromAbove) og útgivin av Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: Texas Orthophoto (2015)
fo: Texas Orthofoto (2015)

en: Texas NAIP Imagery 2012
fo: Texas NAIP Myndir 2012

en: Texas NAIP Imagery 2014
fo: Texas NAIP Myndir 2014

en: Texas NAIP Imagery 2016
fo: Texas NAIP Myndir 2016

en: Texas NAIP Imagery 2018
fo: Texas NAIP Myndir 2018

en: Texas NAIP Imagery 2022
fo: Texas NAIP Myndir 2022

en: Texas NAIP Imagery 2020
fo: Texas NAIP Myndir 2020

en: TX Smith County Imagery 2019
fo: TX Smith Fylke Myndir 2019

en: TX City of Amarillo Imagery 2015
fo: TX Býurin Amarillo Myndir 2015

en: TX Dallas and Fort Worth Imagery 2015
fo: TX Dallas og Fort Worth Myndir 2015

en: TX City of El Paso Imagery 2015
fo: TX Býurin El Paso Myndir 2015

en: TX City of Lubbock Imagery 2015
fo: TX Býurin Lubbock Myndir 2015

en: TX City of Georgetown Imagery 2015
fo: TX Býurin Georgetown Myndir 2015

en: TX San Antonio River Authority Imagery 2016
fo: TX San Antonio Áarvald Myndir 2016

en: TX Brazos County Imagery 2019
fo: TX Brazos Fylke Myndir 2019

en: TX Capital Area Imagery 2019
fo: TX Høvuðsstaðar Øki Myndir 2019

en: PEMA Orthoimagery [2018-2020] (RGB)
fo: PEMA Ortholjósmyndir [2018-2020] (RGB)

en: Orthoimagery of Pennsylvania, captured between 2018 and 2020 at 6-inch resolution. It was captured by Quantum Spatial, Inc. for the Pennsylvania Emergency Management Agency and is hosted by PASDA at https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5158.
fo: Ortholjósmyndir av Pennsylvania, tikin ímillum 2018 og 2020 við 6-tomma uppløysing. Tað var tikið av Quantum Spatial, Inc. fyri Pennsylvania Emergency Management Agency og er hýst av PASDA á https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5158.

en: PEMA Orthoimagery - Western [2022]
fo: PEMA Ortholjósmyndir - Vestur [2022]

en: Orthoimagery of Western Pennsylvania, captured in 2022 at 6-inch resolution, encompassing the following counties: Allegheny, Beaver, Cambria, Crawford, Erie, Forest, Greene, Lawrence, Mercer, Warren, Washington. It was captured by NV5 Geospatial for the Pennsylvania Emergency Management Agency and is hosted by PASDA at https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5177.
fo: Ortholjósmyndir av Vestur Pennsylvania, tikin í 2022 við 6-tomma uppløysing, sum fevnir um fylgjandi fylki: Allegheny, Beaver, Cambria, Crawford, Erie, Forest, Greene, Lawrence, Mercer, Warren, Washington. Tað var tikið av NV5 Geospatial fyri Pennsylvania Emergency Management Agency og er hýst av PASDA á https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5177.

en: PEMA Orthoimagery - Eastern [2020-2021]
fo: PEMA Ortholjósmyndir - Eystur [2020-2021]

en: Orthoimagery of Eastern Pennsylvania, captured in 2020 and 2021 at 6-inch resolution, encompassing the following counties: Adams, Chester, Columbia, Cumberland, Dauphin, Delaware, Franklin, Lancaster, Lehigh, Luzerne, Monroe, Montour, Northampton, Northumberland, Perry, Philadelphia, Pike, Schuylkill, Susquehanna, Wayne, Wyoming, York. It was captured by NV5 Geospatial for the Pennsylvania Emergency Management Agency and is hosted by PASDA at https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5162.
fo: Ortholjósmyndir av Eystur Pennsylvania, tikin í 2020 og 2021 við 6-tomma uppløysing, sum fevnir um fylgjandi fylki: Adams, Chester, Columbia, Cumberland, Dauphin, Delaware, Franklin, Lancaster, Lehigh, Luzerne, Monroe, Montour, Northampton, Northumberland, Perry, Philadelphia, Pike, Schuylkill, Susquehanna, Wayne, Wyoming, York. Tað var tikið av NV5 Geospatial fyri Pennsylvania Emergency Management Agency og er hýst av PASDA á https://www.pasda.psu.edu/uci/DataSummary.aspx?dataset=5162.

en: CT ECO Shaded Relief (2023)
fo: CT ECO Skuggað Relief (2023)

en: Colored view of terrain derived from 2023 LiDAR data for State of Connecticut
fo: Litlig síggj av landslagið bygt á 2023 LiDAR dátum fyri Connecticut stat

en: CT ECO Shaded Relief (2016)
fo: CT ECO Skuggað Relief (2016)

en: Colored view of terrain derived from 2016 LiDAR data for State of Connecticut
fo: Litlig síggj av landslagið bygt á 2016 LiDAR dátum fyri Connecticut stat

en: CT ECO Orthoimagery (2023)
fo: CT ECO Ortholjósmyndir (2023)

en: The 2023 3-inch spring orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
fo: Tær 2023 3-tomma vár ortholjósmyndir fyri Connecticut stat í náttúrligum lit

en: CT ECO Orthoimagery (2019)
fo: CT ECO Ortholjósmyndir (2019)

en: The 2019 spring orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
fo: Tær 2019 vár ortholjósmyndir fyri Connecticut stat í náttúrligum lit

en: CT ECO Orthoimagery (2016)
fo: CT ECO Ortholjósmyndir (2016)

en: The 2016 3-inch spring orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
fo: Tær 2016 3-tomma vár ortholjósmyndir fyri Connecticut stat í náttúrligum lit

en: MetroCOG Orthoimagery (2020)
fo: MetroCOG Ortholjósmyndir (2020)

en: The 2020 orthoimagery for MetroCOG regions
fo: Tær 2020 ortholjósmyndir fyri MetroCOG regionir

en: VT VCGI LiDAR - DEM Hillshade
fo: VT VCGI LiDAR - DEM Hæddarskuggi

en: Vermont statewide hillshade composite of the bare earth derived from the digital elevation model. Sun angle orientation is 315° with 45° azimuth
fo: Vermont landsfeva hæddarskugga samanseting av beru jørðini bygt á tí digitala hæddar modelli. Sól vinkul orientering er 315° við 45° azimuth

en: VT VCGI LiDAR - DSM Hillshade
fo: VT VCGI LiDAR - DSM Hæddarskuggi

en: Vermont statewide hillshade composite of the earth surface from the digital surface model. Sun angle is multidirectional
fo: Vermont landsfeva hæddarskugga samanseting av jørðar yvirflutu frá tí digitala yvirflatu modelli. Sól vinkul er multidirektiónell

en: VT VIP Orthoimagery - Infrared
fo: VT VIP Ortholjósmyndir - Infrared

en: The latest available infrared orthoimagery for the State of Vermont
fo: Nýggjastu tøku infrared ortholjósmyndir fyri Vermont stat

en: VT VIP Orthoimagery - Best of Color
fo: VT VIP Ortholjósmyndir - Besti Liturin

en: The latest available natural color orthoimagery for the State of Vermont
fo: Nýggjastu tøku náttúrligar lit ortholjósmyndir fyri Vermont stat

en: San Juan County NM Orthoimagery (2025)
fo: San Juan Fylke NM Ortofotografi (2025)

en: 3/6-inch pixel resolution orthoimagery captured between November 2024 to March 2025 for San Juan County of the state of New Mexico
fo: Ortofotografi við 3/6-tommu pikslu uppløysingu, tikin ímillum november 2024 og mars 2025 fyri San Juan Fylke í New Mexico-statinum

en: State of Washington Top Surface Hillshade
fo: Washington-statur - Yvirfløga Skuggagiving

en: State of Washington Bare Earth Hillshade
fo: Washington-statur - Ber Jarðskuggagiving

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
fo: imagico.de: Rwenzori Fjallaræði

en: Recent image of most of the remaining Rwenzori Mountains glaciers (false color IR)
fo: Nýggj mynd av flestu eftirstøðu Rwenzori Fjallaræði jøklar (falskur litur IR)

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
fo: imagico.de: Rwenzori Fjallaræði 2016

en: Ukraine - Orthophotomaps 2012
fo: Ukraina - Orthofotokort 2012

en: Orthophotomaps provided by the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0
fo: Orthofotokort framleidd av State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0

en: Ukraine - Dnipro 2019
fo: Ukraina - Dnipro 2019

en: Satellite images provided by the Main Architectural and Planning Department of the Dnipro City Council
fo: Fylgisveins myndir framleiddar av Main Architectural and Planning Department av Dnipro Býráði

en: Ukraine - Dnipro Topographic Map
fo: Ukraina - Dnipro Topografiskt Kort

en: Ukraine - Kyiv 2014 (DZK)
fo: Ukraina - Kyiv 2014 (DZK)

en: Ukraine - Kyiv 2019
fo: Ukraina - Kyiv 2019

en: Ukraine - Kyiv Topographic Map
fo: Ukraina - Kyiv Topografiskt Kort

en: Ukraine - Mykolaiv 2018
fo: Ukraina - Mykolaiv 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2018
fo: Ukraina - Vinnytsia 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2020
fo: Ukraina - Vinnytsia 2020

en: Ukraine - Vinnytsia 2021
fo: Ukraina - Vinnytsia 2021

en: Ukraine - Rivne 2011
fo: Ukraina - Rivne 2011

en: Ukraine - Andriivska OTG 2020
fo: Ukraina - Andriivska OTG 2020

en: Ukraine - Lubetska OTG 2020
fo: Ukraina - Lubetska OTG 2020

en: Ukraine - Liubech 2019
fo: Ukraina - Liubech 2019

en: Ukraine - Cherkasy 2010
fo: Ukraina - Cherkasy 2010

en: Ukraine - Cherkasy 2015
fo: Ukraina - Cherkasy 2015

en: Ukraine - Cherkasy 2021
fo: Ukraina - Cherkasy 2021

en: Ukraine - Pulyny 2020
fo: Ukraina - Pulyny 2020

en: Ukraine - Mariupol
fo: Ukraina - Mariupol

en: Ukraine - Lutsk 2015
fo: Ukraina - Lutsk 2015

en: Ukraine - Prylutske 2020
fo: Ukraina - Prylutske 2020

en: Ukraine - Kropyvnytskyi 2015
fo: Ukraina - Kropyvnytskyi 2015

en: Ukraine - Palanka Municipality
fo: Ukraina - Palanka Kommuna

en: Ukraine - Novopskov Municipality
fo: Ukraina - Novopskov Kommuna

en: Ukraine - Lozno-Oleksandrivka
fo: Ukraina - Lozno-Oleksandrivka

en: Ukraine - Pisochyn Municipality 2021
fo: Ukraina - Pisochyn Kommuna 2021

en: Ukraine - Rohan Municipality
fo: Ukraina - Rohan Kommuna

en: Ukraine - Nova Vodolaha
fo: Ukraina - Nova Vodolaha

en: Ukraine - Zachepylivka
fo: Ukraina - Zachepylivka

en: Ukraine - Mykolaivka
fo: Ukraina - Mykolaivka

en: Ukraine - Mezhova and Demuryne
fo: Ukraina - Mezhova og Demuryne

en: Ukraine - Koroviia 2021
fo: Ukraina - Koroviia 2021

en: Ukraine - Chornivka 2021
fo: Ukraina - Chornivka 2021

en: Ukraine - Chernivtsi 2015
fo: Ukraina - Chernivtsi 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Topographic Map 2015
fo: Ukraina - Chernivtsi Topografiskt Kort 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Address Map
fo: Ukraina - Chernivtsi Adressa Kort

en: Ukraine - Khmelnytskyi
fo: Ukraina - Khmelnytskyi

en: Ukraine - Zhytomyr
fo: Ukraina - Zhytomyr

en: Ukraine - Odesa
fo: Ukraina - Odesa

en: Ukraine - Kolomyia
fo: Ukraina - Kolomyia

en: Ukraine - Slavuta
fo: Ukraina - Slavuta

en: Ukraine - Nyzhnia Duvanka
fo: Ukraina - Nyzhnia Duvanka

en: Ukraine - Chumaky Municipality
fo: Ukraina - Chumaky Kommuna

en: Ukraine - Radisne
fo: Ukraina - Radisne

en: Ukraine - Bilhorod-Dnistrovskyi
fo: Ukraina - Bilhorod-Dnistrovskyi

en: Ukraine - Serhiivka
fo: Ukraina - Serhiivka

en: Ukraine - Ovidiopol
fo: Ukraina - Ovidiopol

en: Ukraine - Lymanske
fo: Ukraina - Lymanske

en: Ukraine - Velykodolynske
fo: Ukraina - Velykodolynske

en: Ukraine - Tairove
fo: Ukraina - Tairove

en: Ukraine - Avanhard
fo: Ukraina - Avanhard

en: Ukraine - Novi Biliari
fo: Ukraina - Novi Biliari

en: Ukraine - Dobroslav
fo: Ukraina - Dobroslav

en: Ukraine - Teplodar
fo: Ukraina - Teplodar

en: Ukraine - Biliaivka
fo: Ukraina - Biliaivka

en: Ukraine - Petrivka
fo: Ukraina - Petrivka

en: Ukraine - Ivanivka
fo: Ukraina - Ivanivka

en: Ukraine - Rozdilna
fo: Ukraina - Rozdilna

en: Ukraine - Tsebrykove
fo: Ukraina - Tsebrykove

en: Ukraine - Zatyshshia
fo: Ukraina - Zatyshshia

en: Ukraine - Shyriaeve
fo: Ukraina - Shyriaeve

en: Ukraine - Savran
fo: Ukraina - Savran

en: Ukraine - Zakharivka
fo: Ukraina - Zakharivka

en: Ukraine - Liubashivka
fo: Ukraina - Liubashivka

en: Ukraine - Okny
fo: Ukraina - Okny

en: Ukraine - Slobidka
fo: Ukraina - Slobidka

en: Ukraine - Zatoka and Karolino-Buhaz
fo: Ukraina - Zatoka og Karolino-Buhaz

en: Ukraine - Haivoron 2018
fo: Ukraina - Haivoron 2018

en: Ukraine - Mena 2009
fo: Ukraina - Mena 2009

en: Ukraine - Staryi Saltiv
fo: Ukraina - Staryi Saltiv

en: 7th Series (OS7)
fo: 7. Røð (OS7)

en: Hampshire Aerial FCIR
fo: Hampshire Flogmynd FCIR

en: Hampshire Aerial RGB
fo: Hampshire Flogmynd RGB

en: OS New Popular Edition historic
fo: OS Nýggj Vinsæl Útgáva søgulig

en: OS OpenData StreetView (April 2016)
fo: OS OpenData StreetView (Apríl 2016)

en: OSMUK Cadastral Parcels
fo: OSMUK Katastral Partar

en: Perfectly aligned cadastral (land registry) parcels in Great Britain.
fo: Fullkomiliga samræmdir katastral (jørðabók) partar í Stóra Bretlandi.

en: Postcode centroids
fo: Postkoda miðdepil

en: Centroids for postcodes in Great Britain from OS Code-Point
fo: Miðdepil fyri postkodar í Stóra Bretlandi frá OS Code-Point

en: Public Rights of Way
fo: Almennings Rættindi til Vegir

en: Surrey Air Survey
fo: Surrey Flogkanna

en: NLS - OS 6-inch Scotland 1842-82
fo: NLS - OS 6-tomma Skotland 1842-82

en: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940s-1960s
fo: NLS - OS 1:10,560 National Grid Kort, 1940-1960

en: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940s-1960s
fo: NLS - OS 1:1,250 National Grid Kort, 1940-1960

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - double sheets
fo: NLS - OS 1:2,500 National Grid Kort, 1940-1960 - dobbult blað

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - single sheets
fo: NLS - OS 1:2,500 National Grid Kort, 1940-1960 - eins blað

en: NLS - OS 1:1,250/1:2,500 National Grid Maps, 1947-63 - TQ
fo: NLS - OS 1:1,250/1:2,500 National Grid Kort, 1947-63 - TQ

en: NLS - OS/War Office - GSGS 3906 1:25,000, 1940-43
fo: NLS - OS/Krígsstjóri - GSGS 3906 1:25,000, 1940-43

en: NLS - OS 1:25k 1st Series 1937-61
fo: NLS - OS 1:25k 1. Røð 1937-61

en: NLS - OS 1-inch 7th Series 1955-61
fo: NLS - OS 1-tomma 7. Røð 1955-61

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 1) 1892-1905
fo: NLS - OS 25-tomma (Skotland 1) 1892-1905

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 2) 1892-1905
fo: NLS - OS 25-tomma (Skotland 2) 1892-1905

en: OS 1:25k historic (OSM-Limited)
fo: OS 1:25k søgulig (OSM-Limited)

en: OS Scottish Popular historic
fo: OS Skotsk Vinsæl søgulig

en: NLS - Bartholomew Half Inch, 1897-1907
fo: NLS - Bartholomew Hálv Tomma, 1897-1907

en: OS Town Plans, Aberdeen 1866-1867 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Aberdeen 1866-1867 (NLS)

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Aberdeen 1866-1867, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Airdrie 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Airdrie 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Airdrie 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Alexandria 1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Alexandria 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Alexandria 1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Alloa 1861-1862 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Alloa 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Alloa 1861-1862, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Annan 1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Annan 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Annan 1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Arbroath 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Arbroath 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Arbroath 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Ayr 1855 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Ayr 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Ayr 1855, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Berwick-upon-Tweed 1852 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Berwick-upon-Tweed 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Berwick-upon-Tweed 1852, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Brechin 1862 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Brechin 1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Brechin 1862, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Burntisland 1894 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Burntisland 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Burntisland 1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Campbelton 1865 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Campbelton 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Campbelton 1865, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Coatbridge 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Coatbridge 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Coatbridge 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Cupar 1854 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Cupar 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Cupar 1854, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Cupar 1893-1894 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Cupar 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Cupar 1893-1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1852 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dalkeith 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dalkeith 1852, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1893 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dalkeith 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dalkeith 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dumbarton 1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dumbarton 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dumbarton 1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dumfries 1850 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dumfries 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dumfries 1850, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dumfries 1893 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dumfries 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dumfries 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dundee 1857-1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dundee 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dundee 1857-1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dundee 1870-1872 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dundee 1870-1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dundee 1870-1872, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1854 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dunfermline 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dunfermline 1854, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1894 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Dunfermline 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Dunfermline 1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1849-1851 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Edinburgh 1849-1851 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Edinburgh 1849-1851, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1876-1877 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Edinburgh 1876-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Edinburgh 1876-1877, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1893-1894 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Edinburgh 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Edinburgh 1893-1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
fo: OS Býar Planar, Edinburgh 1940-1960 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Edinburgh 1940-1960, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Elgin 1868 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Elgin 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Elgin 1868, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Falkirk 1858-1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Falkirk 1858-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Falkirk 1858-1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Forfar 1860-1861 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Forfar 1860-1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Forfar 1860-1861, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Forres 1868 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Forres 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Forres 1868, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Galashiels 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Galashiels 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Galashiels 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Girvan 1857 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Girvan 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Girvan 1857, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Glasgow 1857-1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Glasgow 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Glasgow 1857-1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Glasgow 1892-1894 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Glasgow 1892-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Glasgow 1892-1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Greenock 1857 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Greenock 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Greenock 1857, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Haddington 1853 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Haddington 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Haddington 1853, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Haddington 1893 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Haddington 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Haddington 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Hamilton 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Hamilton 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Hamilton 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Hawick 1857-1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Hawick 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Hawick 1857-1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Inverness 1867-1868 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Inverness 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Inverness 1867-1868, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Irvine 1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Irvine 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Irvine 1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Jedburgh 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Jedburgh 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Jedburgh 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kelso 1857 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kelso 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kelso 1857, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kilmarnock 1857-1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kilmarnock 1857-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kilmarnock 1857-1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1855 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kirkcaldy 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kirkcaldy 1855, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1894 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kirkcaldy 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kirkcaldy 1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1850 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kirkcudbright 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kirkcudbright 1850, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1893 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kirkcudbright 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kirkcudbright 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirkintilloch 1859 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kirkintilloch 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kirkintilloch 1859, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Kirriemuir 1861 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Kirriemuir 1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Kirriemuir 1861, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Lanark 1858 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Lanark 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Víðkaður býarplan av Lanark 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Linlithgow 1856 (NLS)
fo: OS Býar Planar, Linlithgow 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Linlithgow 1856, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, London 1893-1896 (NLS)
fo: OS Býarplan, London 1893-1896 (NLS)

en: Detailed town plan of London 1893-1896, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av London 1893-1896, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Mayole 1856-1857 (NLS)
fo: OS Býarplan, Mayole 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Mayole 1856-1857, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Montrose 1861-1862 (NLS)
fo: OS Býarplan, Montrose 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Montrose 1861-1862, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1853 (NLS)
fo: OS Býarplan, Musselburgh 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Musselburgh 1853, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1893 (NLS)
fo: OS Býarplan, Musselburgh 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Musselburgh 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Nairn 1867-1868 (NLS)
fo: OS Býarplan, Nairn 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Nairn 1867-1868, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Oban 1867-1868 (NLS)
fo: OS Býarplan, Oban 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Oban 1867-1868, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Paisley 1858 (NLS)
fo: OS Býarplan, Paisley 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Paisley 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Peebles 1856 (NLS)
fo: OS Býarplan, Peebles 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Peebles 1856, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Perth 1860 (NLS)
fo: OS Býarplan, Perth 1860 (NLS)

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Perth 1860, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Peterhead 1868 (NLS)
fo: OS Býarplan, Peterhead 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Peterhead 1868, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Port Glasgow 1856-1857 (NLS)
fo: OS Býarplan, Port Glasgow 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Port Glasgow 1856-1857, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Portobello 1893-1894 (NLS)
fo: OS Býarplan, Portobello 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Portobello 1893-1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Rothesay 1862-1863 (NLS)
fo: OS Býarplan, Rothesay 1862-1863 (NLS)

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Rothesay 1862-1863, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Selkirk 1865 (NLS)
fo: OS Býarplan, Selkirk 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Selkirk 1865, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, St Andrews 1854 (NLS)
fo: OS Býarplan, St Andrews 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av St Andrews 1854, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, St Andrews 1893 (NLS)
fo: OS Býarplan, St Andrews 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av St Andrews 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stirling 1858 (NLS)
fo: OS Býarplan, Stirling 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Stirling 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stonehaven 1864 (NLS)
fo: OS Býarplan, Stonehaven 1864 (NLS)

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Stonehaven 1864, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stranraer 1847 (NLS)
fo: OS Býarplan, Stranraer 1847 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Stranraer 1847, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stranraer 1863-1877 (NLS)
fo: OS Býarplan, Stranraer 1863-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Stranraer 1863-1877, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Stranraer 1893 (NLS)
fo: OS Býarplan, Stranraer 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Stranraer 1893, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Strathaven 1858 (NLS)
fo: OS Býarplan, Strathaven 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Strathaven 1858, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Wick 1872 (NLS)
fo: OS Býarplan, Wick 1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Wick 1872, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Wigtown 1848 (NLS)
fo: OS Býarplan, Wigtown 1848 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Wigtown 1848, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Wigtown 1894 (NLS)
fo: OS Býarplan, Wigtown 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
fo: Nákvæmur býarplan av Wigtown 1894, við loyvi frá National Library of Scotland.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2018
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2018

en: Post-processed Sentinel Satellite imagery.
fo: Eftirvinnar Sentinel satellite myndir.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2019
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2020
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2020

en: EOx cloudless Sentinel-2 2021
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2021

en: EOx cloudless Sentinel-2 2022
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2022

en: EOx cloudless Sentinel-2 2023
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2023

en: EOx cloudless Sentinel-2 2024
fo: EOx skýlaus Sentinel-2 2024

en: Bing aerial imagery
fo: Bing loftmyndir

en: Esri archive imagery that may be clearer and more accurate than the default layer.
fo: Esri savn myndir sum kunnu vera skýrari og nøkurlátari enn vanligu lagið.

en: OpenStreetMap Cymraeg/Welsh-language map by Mapio Cymru
fo: OpenStreetMap walisisk/walisismáls kort eftir Mapio Cymru

en: OpenStreetMap (French Style)
fo: OpenStreetMap (Franskur stílur)

en: OpenStreetMap (German Style)
fo: OpenStreetMap (Týskur stílur)

en: OpenStreetMap GPS Traces
fo: OpenStreetMap GPS spor

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
fo: Almenn GPS spor uppsøgd til OpenStreetMap.

en: Public Transport (ÖPNV)
fo: Almennur transport (ÖPNV)

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
fo: Overlay myndir fyri piste kortlegging í OSM. Daglega dagført.

en: OpenRailwayMap - Default
fo: OpenRailwayMap - Vanligt

en: Overlay imagery showing railway infrastructure based on OpenStreetMap data
fo: Overlay myndir sum vísa jarnbreytar infrastrukturi grundat á OpenStreetMap dátu

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
fo: Overlay myndir sum vísa jarnbreytar skjótleikamark grundat á OpenStreetMap dátu

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
fo: Overlay myndir sum vísa jarnbreytar signalir grundat á OpenStreetMap dátu

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
fo: Kambodja, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar tvímælt

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
fo: USA/Mexico/Canada/Skandinavia Topo Kort

en: Strava cycling heatmap
fo: Strava súkklukørlu hitakort

en: Strava running heatmap
fo: Strava rennishitakort

en: Strava cycling and running heatmap
fo: Strava súkklu- og rennishitakort

en: Strava water sports heatmap
fo: Strava vatn ítrótt hitakort

en: Strava winter sports heatmap
fo: Strava vetrar ítrótt hitakort

en: Locator Overlay
fo: Leit overlay

en: Shows major features to help orient you.
fo: Vísir høvuðs eginleikar fyri at hjálpa við orientering.

en: QA Has Address
fo: QA hevur bústað

en: QA No Address
fo: QA hevur ikki bústað

en: QA No Name
fo: QA hevur ikki navn

en: Waymarked Trails: Hiking
fo: Waymarked Trails: Fjallatúrar

en: Waymarked Trails: Cycling
fo: Waymarked Trails: Súkklutúrar

en: Waymarked Trails: Horse Riding
fo: Waymarked Trails: Ríðing

en: Waymarked Trails: Winter Sports
fo: Waymarked Trails: Vetrar ítróttir

en: Wikimedia Map
fo: Wikimedia Kort

en: OSM Inspector: Geometry
fo: OSM Inspector: Geometri

en: OSM Inspector: Tagging
fo: OSM Inspector: Merking

en: OSM Inspector: Places
fo: OSM Inspector: Støð

en: OSM Inspector: Highways
fo: OSM Inspector: Høvuðsvegir

en: OSM Inspector: Areas
fo: OSM Inspector: Øki

en: OSM Inspector: Addresses
fo: OSM Inspector: Bústaðir

en: OSM Inspector: Coastline
fo: OSM Inspector: Strond

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
fo: OSM Inspector: Almennur Transport - Støð

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
fo: OSM Inspector: Almennur Transport - Leiðir

en: OSM Inspector: Water
fo: OSM Inspector: Vatn

en: Overlay imagery for infrastructure mapping in OSM. Updated daily.
fo: Overlay myndir fyri infrastrukturkortlegging í OSM. Daglega dagført.

en: Mapillary Images and Point Features
fo: Mapillary Myndir og Punkt Eginleikar

en: Displays the Mapillary images positions and their sequences only, NOT the images itself.
fo: Vísir einans Mapillary myndir støður og teirra raðir, IKKI myndirnar sjálvar.

en: Panoramax images positions
fo: Panoramax myndir støður

en: Displays the Panoramax images positions and their sequences only, NOT the images itself.
fo: Vísir einans Panoramax myndir støður og teirra raðir, IKKI myndirnar sjálvar.

en: OpenAerialMap Mosaic by Kontur.io
fo: OpenAerialMap Mosaic av Kontur.io

en: All OpenAerialMap images in one mosaic layer, by Kontur.io
fo: Allar OpenAerialMap myndir í einum mosaic lagi, av Kontur.io

en: GeoScribble Map Notes
fo: HandrittarKortnotat

en: Hand-drawn map notes.
fo: Handteknar kortnotatir

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
fo: Bólka vanlig Adressu Interpolering inntøk í einum saman diálog, eins og ein møguleika at automatiskt framkalla einstak húsnúmer knútar frá einum Way.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
fo: Ger tveir valdar vegbútir parallel ved at rotera ein um ein valdan vendipunkt.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Veitir Apache Commons bókasavn komponentir. Ikki ætlað at verða installerað beinleiðis av brúkarum, men sum ein ávísing (dependency) fyri aðrar viðbúr.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Veitir Apache HTTP bókasavnið. Ikki ætlað til beinar brúkarainstalleringar, men sum ávísing (dependency) fyri aðrar viðbúr.

en: Allows selection of areas in an layer and automatic creation of a way as polygon. Built to ease mapping of building from background layers. Optimized for basemap.at.
fo: Loyvir val av økjum í einum lagi og sjálvvirkandi upprættan av einum veg (polygon). Bygt fyri at lætta kortlegging av bygningum frá bakgrundslagum. Optimaliserað fyri basemap.at.

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
fo: Tilligar sjálvvirkandi adressu til valts høp í Eysturríki. Dátu © Eysturríkska Adressregisterið 2017, N 23806/2017.

en: Automatic tools to help on common issues
fo: Sjálvvirk tól til at hjálpa við vanligum problemum

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
fo: Loyvir brúkara at rætta bygningar til 90 gráður og stillar øll innløst bygningar eftir næstliggjandi gøtu.

en: Tools for drawing buildings.
fo: Amboð til at tekna bygningar.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
fo: Serstakt amboð til franska jørðabók WMS ambætaran.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
fo: Leggur canvec flísagrind á kortið og vísir URL til .zip fílurnar. Komandi mál: loyva at taka niður og lesa canvec .osm fílur sjálvvirkandi

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
fo: Changeset Viewer plugin loyvir tær at síggja broytingasett í JOSM bakgrundini

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
fo: Loyvir brúkarum at gera ymisk litaskipanir og skifta ímillum teir. Bara broyt litirnar og gera nýtt skipan. Nýtt til at skifta til hvítan bakgrund við samsvørandi litum fyri betri sýning í ljósum sólskini. Sí dialog í sýningar innstillingum.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
fo: Importerar CSV fílur frá Columbus/Visiontac V-900 GPS loggaranum til ein GPX lag.

en: Allows editing data in Level0L format
fo: Loyvir at rætta dátu í Level0L format

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
fo: Innførir eina stýriboðsrøð og loyvir at gera egna stýriboð. Sí leinkju fyri vanlig stýriboð (bogi, sirkul etc.)

en: Task configurations
fo: Uppsetan fyri verkætlanir

en: Tool for conflating data (matching and merging).
fo: Amboð til samanføring av dátu (samsvøring og samanlegging).

en: Downloads new data when you pan/zoom
fo: Tekur niður nýggj dátu tá ið tú pannerar/zoomar

en: Create a grid of ways.
fo: Ger ein vegagrind.

en: Customization of public public transport stops.
fo: Tillaging av almennum ferðamannastøðum.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
fo: Loyvir direkta importing av ymiskum fíluformátum inn í JOSM. Stutt nú: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
fo: Tak niður tínar GPX spor frá openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
fo: Hetta plugin sendir GPS spor beinleiðis frá tí verandi aktivu laginum í JOSM til openstreetmap.org.

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
fo: Loyvir brúkarum at gera tíðarmerkingar ókend og strika partar av stórum GPX sporum skjótt.

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur EJML bókasavnið til aðrar JOSM plugins. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
fo: Vísir hæddarprofíl og summar statistiskar dátur av einum GPX spor.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
fo: Handtering av fronskum EPCIs (boundary=local_authority)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
fo: Gevur ein atburðarbuss sum er meira kraftmikil enn hevðbundna lyðnara skráing

en: Use external scripts in JOSM
fo: Nýt uttanligar skriptur í JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
fo: Skjótur tekning av vegum við mús

en: Garmin FIT files in JOSM
fo: Garmin FIT fílur í JOSM

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
fo: Finnur og løgir ógildu gøtunúmer á einum kominligan hátt.

en: FlatLaf - Flat Look and Feel
fo: FlatLaf - Flatur útlit og kjensla

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
fo: Snakk við brúkarar ið rætta kortið í nærleikanum, fá boð tá ein kemur nær.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur partar av GeoTools bókasavninum til aðrar JOSM plugins. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
fo: Tak niður GPS punktar frá Globalsat dg100 dátu loggara beinleiðis í JOSM.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
fo: Analyserar eitt sett av GPS punktum fyri at fáa miðdepil og útbreiðslu áttina.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
fo: Sýnir leiðagreiningardátu sum ein leiðagreinandi graf.

en: Generates grids.
fo: Framleiðir grindur.

en: Provides the GSON library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur GSON bókasavnið til aðrar JOSM plugins. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
fo: Einfalt amboð til at merka húsanúmar og bústaðir.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
fo: Gevur HTTP/2 stuðul. Krevur Java 11 ella seinni.

en: Enable additional image types such as webp (each image type must be enabled in preferences)
fo: Ger møguligt at nýta fleiri myndatøpur sum webp (hvør myndatøpa má verða virkjað í innstillingum)

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
fo: Framleið Imagery XML mark frá einum multipolygon

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
fo: Útflyt flísar frá myndalags køkinum til fíluskipanina.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
fo: Dátugrunnur fyri mynda forskoytingar: deil og hent mynda forskoytingar við einum knøtti.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
fo: Ein annar tólbúnaður (plugin) til at para saman myndir við støð í einum GPX-fílu. Ein samsvørjan er funnin tá ''name'', ''cmt'' ella ''desc'' atributturin í einum støð (waypoint) samsvarar við fílunavn á einari mynd.

en: Plugin for importing spatial referenced images
fo: Plugin til at importera rúmliga vísaðar myndir

en: Import vector graphics (SVG)
fo: Importer vektor grafikk (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
fo: Víðkar ImproveWayAccuracy háttin við hjálparum til at seta knúttar á nøktaðar fjarlagnir og vinklar.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
fo: Hetta plugin einfaldar kortlegging og rætting av innandøkum gongum.

en: Gives assistance for the mapping process of indoor OSM building data. Includes a validator and a mappaint style for indoor-data.
fo: Gevur hjálp við kortleggingarferðinum av innandøkum OSM bygnings dátu. Inniheldur ein galdan og ein mappaint stíl fyri innandøka dátu.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
fo: Extra upplýsingar um gjøllandi lags eindir pop ups - núverandi GPX sporpunkt upplýsingar

en: Provides Jackson JSON library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur Jackson JSON bókasavnið. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Provides additional OpenJFX (JavaFX) features such as MP3 audio playback.
fo: Gevur viðbótar OpenJFX (JavaFX) eginleikar sum MP3 ljóðspæling.

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur JAXB bókasavnið til aðrar JOSM plugins. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur Java Native Access (JNA) bókasavnið. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur Java Topology Suite (JTS) bókasavnið og tilknýtt amboð. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
fo: ger ein kanal tvígraf og kanna ein undirmengd av kanalum um tað er ein krossgøta ella leitar í einum undirmengd av kanalum eftir krossgøtum

en: Tools to help import Kartverket N50
fo: Amboð til at hjálpa við importing av Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
fo: Stuðul fyri livandi GPS inntak (flytandi punktur) gjøgnum ein sambinding til gpsd ambætaran.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fo: Gevur Log4j bókasavnið til aðrar JOSM plugins. Ikki ætlað at verða sett inn beint av brúkarum, men meir sum eitt krav hjá øðrum plugins.

en: Provides the common LWJGL interfaces for other plugins
fo: Gevur vanligu LWJGL samskiftini til aðrar plugins

en: Provides LWJGL natives for @{platform}
fo: Gevur LWJGL natives fyri @{platform}

en: Allows the user to work with pictures hosted at mapillary.com
fo: Loyvir brúkarum at arbeiða við myndir hýst á mapillary.com

en: MapRoulette Tasks in JOSM
fo: MapRoulette verkætlanir í JOSM

en: Marks ’seen’ areas of the map
fo: Merk ’sæddar’ økir á kortinum

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
fo: Gevur ein mát dialog og eitt lag til at máta longd og vinkul á partum, øki umlukt av (einfaldari) luktari gøtu og ger mát leiðir (sum eisini kunnu verða importeraðar frá einum GPS lag).

en: Merge overlapping part of ways.
fo: Samanslætt overlappandi partar av vegum.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
fo: Leggur ’eingin vinstri sving’ til sett av 4 ella 5 vegum

en: Allows the user to work with pictures hosted at Microsoft Streetside
fo: Loyvir brúkarum at arbeiða við myndir hýst á Microsoft Streetside

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
fo: Loyvir at seta merki til allar eindir í øllum valdu økjum í einum fara

en: NanoLog adjustment and browsing layer
fo: NanoLog stilling og kagalag

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
fo: Brúka tínar kerfis lykilorðshandarakervu til at goymma API brúkaranavn og lykilorð. (KWallet og gnome-keyring eru stuðlað.)

en: Import OSM data in o5m format
fo: Importer OSM dátu í o5m formati

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
fo: Loyvir JOSM at lesa Open Data formát (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) til eitt .osm dátu lag. Stuðlar zip og 7z komprimering av hesum fílu týpum.

en: extended options for editing opening_hours
fo: víðkaðar møguleikar til at rætta opening_hours

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
fo: Loyvir at opna gpx/osm fílur sum skera gjøllandi sýnliga skerm økið

en: Display OpenStreetMap object information
fo: Vís OpenStreetMap eind upplýsingar

en: Import/export OSM data in PBF format
fo: Importer/eksporter OSM dátu í PBF formati

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
fo: Importer PDF fílu til eitt lag og broyt pdf linjur til vegir.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
fo: Skriva GPS staðseting upplýsingar til mynd fílu hausin. Keyr hesa funktión frá høgru klikk matanum á mynd laginum.

en: Make photos movable and position them on the map.
fo: Ger myndir flytanleikar og setur teir á kortið.

en: This plugin allows to display any picture as a background in the editor and align it with the map.
fo: Hetta plugin loyvir at vísa hvørja mynd sum bakgrund í ritgevaranum og samsvara tað við kortið.

en: A plugin for pmtile support
fo: Eitt plugin fyri pmtile stuðul

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
fo: Vísir viðbótar upplýsingar um punkt á korti. Einans týsk RUIAN og spanskt Cadastre Web Services modulir eru tøkir á hesum tíðarpunkti.

en: Read and write osmosis poly filter files
fo: Les og skriva osmosis poly sía fílur

en: Adds map printing to JOSM
fo: Leggur kort prenting til JOSM

en: Provides validation and fixing for public transport route according to version 2 of the public transport schema
fo: Gevur galdan og løging fyri almennar ferðslu leiðir samkvæmt versión 2 av tí almennu ferðslu skemanum

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
fo: Hetta plugin einfaldar kortlegging og rætting av almennum ferðslu leiðum.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
fo: RasterFiltersPlugin loyvir at velja og nýta summar myndafiltur á summar lög

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
fo: Panel til at gera og rætta sambindingar og fleirhyrning.

en: Plugin for reverting changesets
fo: Plugin til at bakfella broytingasett

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
fo: Víðka ein einfalda krossgøtu til ein rundkoyring í stigvístum stigum. Vel ein krossgøtu knút ella ein rundkoyring og trýst á Crtl-Shift-R

en: Plugin for tagging of objects based on a selection of road signs. The dialog can be opened by clicking a small icon in the upper right corner of the properties window. Available country presets: Austria, Belgium, Czech Republic, Germany, Poland, Slovakia, Spain.
fo: Plugin til at merka eindir grundat á einum val av vegskiltum. Dialogurin kan opnast við at klikka á ein lítlan ikon í ovra høgra horni av eginleika glugganum. Tøkar land forstillingar: Eysturríki, Belgia, Kekkia, Týskland, Pólland, Slovakia, Spania.

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
fo: Teknar leiðir (bussar, fjallagonguleiðir, súkkluleiðir, ..). Leið týpur múgva verða skilgreindar í routes.xml fílu í plugin mappuni

en: Provides routing capabilities.
fo: Gevur leiðagreiningar møguleikar.

en: Loads data from SDS
fo: Lesur dátu frá SDS

en: Imagery Layer for Sea Charts
fo: Mynd Lag fyri Sjókort

en: Edit features for Sea Charts
fo: Rætta eginleikar fyri Sjókort

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
fo: Gevur brúkara fleiri amboð sum lættleikar samsvørning og snúning av bygningum.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
fo: Einfald øki við at strika knúttar á ógvuliga trýstum vinklum. Hetta kann verða avmarkað við størsta strika økistødd. Eisini miðal nærliggjandi knúttar.

en: Edit features for OpenSeaMap
fo: Rætta eginleikar fyri OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
fo: Loyvir at tekna splines

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
fo: Loyvir at leggja markørir/knúttar á gjøllandi GPS staðsetingar.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
fo: Gevur ein dialog til at rætta merki í einum tabular grind.

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
fo: Leggur ein merki forstilling prófari til vindeyga matanum, sum hjálpir tær við at útbúgva merki forstillingar (skjót forskoðan av dialoginum sum komur upp). Tú kanst eisini byrja jar-fíluna sum sjálvstøðug.

en: Make terraced houses out of single blocks.
fo: Ger terrasubyggingar úr einum blokkum.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
fo: Leggur ein gera-list dialog til, sum gjør tað lætt at fara ígjøgnum stórar listur av eindum

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
fo: Gevur hjálparknappar til at arbeiða við ein-knapp mús (stylus). Virkja við at halda T og draga kortið við vinstra músarknappi

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
fo: Teknar bygningar frá kekkiskum matrikulkorti. Krevur at TracerServer (.NET ella Mono) koyrir.

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
fo: Teknar bygningar og aðrar formar frá korti. Krevur at Tracer2Server koyrir.

en: Editor to add turn lanes tags in highways
fo: Ritgevari til at leggja svingreinimerki á høvuðsvegir

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
fo: Gevur ein einfalda GUI til at leggja til, rætta og strika svingreinar.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
fo: Turnrestrictions plugin loyvir at skriva og viðhalda upplýsingum um svingbønir í OpenStreetMap dátugrunninum.

en: Allows undeleting object from OSM database
fo: Loyvir at taka aftur strikaðar eindir úr OSM dátugrunninum

en: Several utilities that make your life easier.
fo: Nøkur amboð sum gjør títt líðandi lættari.

en: A plugin for testing validations, which may be included in future JOSM versions
fo: Eitt plugin til at prófa galdan, sum kann verða partur av framtíðar JOSM útgávum

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
fo: Lætt niðurtøku eftir einari longri sett av samanbundnum vegum

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
fo: Ger møguligt at leita eftir vegvísipunktum importeraðum frá gpx fílu.

en: Simplifies linking OSM objects to Wikipedia articles and Wikidata items
fo: Einfaldar leinkjuing av OSM eindum til Wikipedia greinar og Wikidata eindir

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
fo: Koyr eitt kappkoyrarabil frá punkt A til punkt B yvir loftmyndum, lat kaktusar eftir.

en: Handy Address Interpolation Functions
fo: Hondgagnar Adressa Interpolerings Funktiónir

en: Data: {0}
fo: Dátu: {0}

en: Define Address Interpolation
fo: Skilgreina Adressu Interpolering

en: Odd
fo: Odda

en: Even
fo: Javna

en: Alphabetic
fo: Bókstavraða

en: Numeric
fo: Talraða

en: Actual
fo: Raunveruligt

en: Estimate
fo: Áætla

en: Potential
fo: Møguligt

en: Relation: {0}
fo: Sambinding: {0}

en: Associate with street using:
fo: Knyta til gøtu við:

en: Numbering Scheme:
fo: Numererings skipan:

en: Increment:
fo: Stiging:

en: Starting #:
fo: Byrjan #:

en: Ending #:
fo: Endi #:

en: Accuracy:
fo: Nøkta:

en: Convert way to individual house numbers.
fo: Broyt gøtu til einstakir húsanúmar.

en: Will associate {0} additional house number nodes
fo: Vil knyta {0} viðbótar húsanúmar knúttar

en: City:
fo: Byur:

en: State:
fo: Stat:

en: Post Code:
fo: Postkota:

en: Country:
fo: Land:

en: Full Address:
fo: Full adressa:

en: Optional Information:
fo: Valfrøðiligar Upplýsingar:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
fo: Vinarliga vel ein gøtu at knyta til adressu interpolerings gøtu

en: Please select address interpolation way for this street
fo: Vinarliga vel adressu interpolerings gøtu fyri hesa gøtu

en: Expected odd numbers for addresses
fo: Væntaðist odda tøl fyri adressur

en: Expected even numbers for addresses
fo: Væntaðist javna tøl fyri adressur

en: Expected valid number for increment
fo: Væntaðist gildu tøl fyri stiging

en: Country code must be 2 letters
fo: Landakota má vera 2 bókstavir

en: Please enter valid number for starting and ending address
fo: Vinarliga skriva gildu tøl fyri byrjan og enda adressu

en: Alphabetic address must end with a letter
fo: Bókstavraða adressa má enda við einum bókstavi

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
fo: Byrjan og endi tøl má vera somu fyri bókstavraða adressur

en: Starting address letter must be less than ending address letter
fo: Byrjan adressa bókstavur má vera minni enn enda adressa bókstavur

en: Please enter valid number for starting address
fo: Vinarliga skriva gildu tøl fyri byrjan adressu

en: Please enter valid number for ending address
fo: Vinarliga skriva gildu tøl fyri enda adressu

en: Starting address number must be less than ending address number
fo: Byrjan adressa tøl má vera minni enn enda adressa tøl

en: Building Generalization
fo: Bygnings Generalisering

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
fo: Byrjendar teikna ofta útlinjurnar ónøkt. Slíkar bygningar skulu broytast til rættvinklaðar. Vinklar ímillum 84-96 gráður verða broyttir til 90 gráður.

en: There is no frame loaded !
fo: Eingin ramma er innlesin!

en: Alert Message
fo: Ávaringar Boð

en: Color
fo: Litur

en: Choose or set a color for objects.
fo: Vel ella set ein lit til eindir.

en: Color Plugin
fo: Lit Plugin

en: Tool: {0}
fo: Amboð: {0}

en: Choose one node or way
fo: Vel ein knút ella gøtu

en: Color Picker
fo: Lit Veljari

en: Columbus V-900 CSV Files
fo: Columbus V-900 CSV Fílur

en: Importing CSV file ''%s''...
fo: Importerar CSV fílu ''%s''...

en: Markers of
fo: Markørir av

en: Show summary after import
fo: Vís samandrátt eftir importing

en: Do not zoom after import
fo: Ikki zoom eftir importing

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
fo: Forðast hdop/vdop/pdop færslur

en: Warn on missing audio files
fo: Ávara um manglandi ljóðfílur

en: Warn on conversion errors
fo: Ávara um broytingar feilur

en: Error in line
fo: Feilur í linju

en: Missing audio file
fo: Manglandi ljóðfíla

en: Commands
fo: Stýriboð

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
fo: Eingi stýriboð eru funnin. Vilt tú heinta og seta inn vanlig stýriboð nú?

en: No command found
fo: Eingi stýriboð funnin

en: Default commands have been successfully installed
fo: Vanlig stýriboð eru nú sett inn

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
fo: Miseydnaðist at heinta og seta inn vanlig stýriboð.
    
    Feilur: {0}

en: Processing...
fo: Vinna...

en: Aborted
fo: Avbrýtt

en: Error executing the script:
fo: Feilur við útførslu av skriptuni:

en: Command line
fo: Stýriboðsrøð

en: Set input focus to the command line.
fo: Set inntaks fokus á stýriboðsrøðina.

en: Commands: {0}
fo: Stýriboð: {0}

en: Point on the start
fo: Punkt á byrjanini

en: Point on the end
fo: Punkt á endanum

en: Missing definition of new object with id {0}.
fo: Manglandi skilgreining á nýggjari eind við id {0}.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
fo: Manglandi skylda eginleiki ''{0}'' á <member> í sambinding {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
fo: Ólógilt virði fyri eginleika ''uid''. Fekk ''{0}''.

en: nodes
fo: knúttar

en: ways
fo: vegir

en: relations
fo: sambindingar

en: OSM objects
fo: OSM eindir

en: Can not draw outside of the world.
fo: Kann ikki tekna uttanfyri heimin.

en: Create grid of ways
fo: Ger grind av vegum

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
fo: Ger ein grind av vegum grundat á tveimum tilverandi, sum hava fleiri knúttar og ein felags

en: More tools: {0}
fo: Fleiri amboð: {0}

en: Select two ways with a node in common
fo: Vel tveir vegir við einum felags knútti

en: Select two ways with alone a node in common
fo: Vel tveir vegir við einans einum felags knútti

en: Create a grid of ways
fo: Ger ein grind av vegum

en: Download Track ...
fo: Heinta Spor ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
fo: Heinta GPX spor frá openstreetmap.org

en: DirectDownload: Download GPX Track
fo: DirectDownload: Heinta GPX Spor

en: Download Track
fo: Heinta Spor

en: Filename
fo: Fílunavn

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
fo: Feilur hendi tá ið gpx fíla {0} varð tolkað. Einans ein partur av fíluni verður tøkur.

en: Error fetching URL {0}
fo: Feilur við at heinta URL {0}

en: Error parsing data from URL {0}
fo: Feilur við at tolka dátu frá URL {0}

en: Invalid URL {0}
fo: Ógildu URL {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
fo: Privat (einans deilt sum ókend, óraðað punktar)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
fo: Alment (víst í sporlisti og sum ókend, óraðað punktar)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
fo: Sporbar (einans deilt sum ókend, raðað punktar við tíðarmerkingum)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
fo: Kendileikar (víst í sporlisti og sum kendileikar, raðað punktar við tíðarmerkingum)

en: Upload Trace
fo: Send Spor

en: Upload Traces
fo: Send spor

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
fo: Bestemur sjónleikan av tínum spori hjá øðrum OSM-brúkarum.

en: (What does that mean?)
fo: (Hvat merkir hetta?)

en: Please enter Description about your trace.
fo: Vinarliga skriva eina lýsing um títt spor.

en: Tags (comma delimited)
fo: Merkisteinar (komma-skildu)

en: Please enter tags about your trace.
fo: Vinarliga skriva merki um títt spor.

en: Selected track: {0}
fo: Valdur tráttur: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
fo: Ongin GPX-lag valt. Kann ikki senda spor.

en: Uploading trace ...
fo: Sendi spor ...

en: Upload canceled
fo: Sending avbrýtt

en: Error while uploading
fo: Feilur undir sending

en: GPX upload was successful
fo: GPX-sending gekk

en: Upload failed. Server returned the following message:
fo: Sending miseydnaðist. Servarin svaraði við fylgjandi boði:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
fo: Sendi GPX-trátt: {0}% ({1} av {2})

en: No description provided. Please provide some description.
fo: Ongin lýsing given. Vinarliga gev eina lýsing.

en: Uploading GPX Track
fo: Sendi GPX-trátt

en: Uploads traces to openstreetmap.org
fo: Sendir spor til openstreetmap.org

en: Importing...
fo: Innføri...

en: Shape is started incorrectly
fo: Form er ógvuliga byrjað

en: Can''t load SVG diagram
fo: Kann ikki innlesa SVG-mynd

en: Can''t find root SVG element
fo: Finni ikki SVG-roðeind

en: Import primitives
fo: Innfør frumeindir

en: Cannot find configuration file!
fo: Finni ikki uppsetanfíl!

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
fo: DXF-fílir [ImportDxf tól] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
fo: Vinarliga opna ella stovna dátulag áðrenn innføring

en: Import dxf
fo: Innfør dxf

en: Scale:
fo: Målstøk:

en: unit(s) =
fo: eind(ir) =

en: Shows elevation profile
fo: Vísur hæddarprofíl

en: Elevation Profile
fo: Hæddarprofíl

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
fo: Hæddar netlag (royndar!)

en: Shows elevation grid layer
fo: Vísur hæddar netlag

en: Elevation Grid
fo: Hæddarnet

en: zoom in to load any tiles
fo: zoom inn fyri at innlesa flísar

en: increase zoom level to see more detail
fo: øk zoom-stig fyri at sí meira smálut

en: No SRTM data
fo: Ongin SRTM dátur

en: Open the elevation profile window.
fo: Opna hæddarprofíl vindeygað.

en: Avrg
fo: Miðal

en: Dist
fo: Vídd

en: Gain
fo: Stiging

en: Time
fo: Tíð

en: Tracks
fo: Tráttir

en: Elevation profile for track ''{0}''.
fo: Hæddarprofíl fyri trátt ''{0}''.

en: Elevation profile
fo: Hæddarprofíl

en: (No elevation data)
fo: (Ongin hæddardátur)

en: FIT Files (*.fit)
fo: FIT-fílir (*.fit)

en: Processing FIT records
fo: Vinna FIT-upptøkur

en: Autosimplify
fo: Sjálvvirkandi einfolding

en: Simplify with initial epsilon
fo: Einfald við byrjan epsilon

en: Save as is
fo: Goym sum er

en: Snap to nodes
fo: Lima til knútar

en: Add fixed points on click
fo: Legg fastar punktar við klikk

en: Add fixed points on spacebar
fo: Legg fastar punktar við mellaromsklikk

en: Allow edit existing ways
fo: Loyv rætting av fyrirliggjandi vegum

en: Draw closed polygons only
fo: Tekna bert lukkaðar manglutar

en: FastDraw configuration
fo: FastDraw uppsetan

en: Try copying tags from properties table
fo: Royn at kopiera merki frá eginleika-tabellu

en: Epsilon multiplier
fo: Epsilon margfaldari

en: Starting Epsilon
fo: Byrjandi Epsilon

en: Max points count per 1 km
fo: Høgsta punktatal fyri 1 km

en: Enter key mode
fo: Enter knappar hamur

en: Auto add tags
fo: Sjálvvirkandi legg merki til

en: Save settings
fo: Goym stillingar

en: Can not read settings
fo: Kann ikki lesa stillingar

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
fo: Q=Valkostir, Enter=goym, Ctrl-Enter=goym við merkjum, Upp/Ner=stilla

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
fo: Klikk ella klikk&drag fyri at halda fram, Ctrl-Klikk fyri at leggja fastan knút, Shift-Klikk fyri at strika, Enter fyri at einfalda ella goyma, Ctrl-Shift-Klikk fyri at byrja nýggjan linju

en: FastDrawing
fo: SkjótTekning

en: Fast drawing mode
fo: Skjóttekningarhamur

en: Please move the mouse to draw new way
fo: Vinarliga flyt musina fyri at tekna nýggjan veg

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
fo: Ert tú vísur í at tú ikki vilj goyma linjuna sum inniheldur {0} punktar?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
fo: {0} m - longd av linjuni
    {1} knútar
    {2} punktar fyri km (høgsta)
    {3} punktar fyri km (miðal)

en: Line information
fo: Linju upplýsingar

en: Cannot place node outside of the world.
fo: Kann ikki seta knút uttanfyri heimin.

en: Draw the way by mouse
fo: Tekna vegin við musini

en: min distance={0} px ({1} m)
fo: min vídd={0} px ({1} m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
fo: Eps={0}, {1} punktar, {2} p/km

en: Fix addresses
fo: Rætta bústaðarupplýsingar

en: Show dialog with incomplete addresses
fo: Vís dialog við ófullkomnum bústaðarupplýsingum

en: Include objects used for guesses
fo: Inkludera eindir brúktar til gisk

en: Fix street addresses
fo: Rætta gøtu bústaðarupplýsingar

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
fo: Finn og rætt bústaðarupplýsingar uttan (gildar) gøtur.

en: Guess values for
fo: Gisk virði fyri

en: Address has no street
fo: Bústaður hevur onga gøtu

en: Address has no valid street
fo: Bústaður hevur onga gilda gøtu

en: Address has no post code
fo: Bústaður hevur ongan postnummar

en: Address has no city
fo: Bústaður hevur ongan bý

en: Address has no country
fo: Bústaður hevur ongot land

en: Assign to
fo: Tildel til

en: Remove all address tags
fo: Strika allar bústaðarupplýsingar

en: No name
fo: Eingin navn

en: Unresolved Addresses
fo: Óloystar bústaðarupplýsingar

en: Select and close
fo: Vel og lat aftur

en: Fix unresolved addresses
fo: Rætt óloystar bústaðarupplýsingar

en: Complete Addresses
fo: Fullkomnar bústaðarupplýsingar

en: Incomplete Addresses
fo: Ófullkomnar bústaðarupplýsingar

en: Selected Addresses
fo: Valdar bústaðarupplýsingar

en: Selected Street
fo: Vald gøta

en: (No data)
fo: (Ongin dátur)

en: Show incomplete addresses
fo: Vís ófullkomnar bústaðarupplýsingar

en: items
fo: eindir

en: no items
fo: ongar eindir

[ctx: address]
en: City
fo: Býur

en: Postcode
fo: Postnummar

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
fo: Broytir øll gisk til samsvarandi merki virði.

en: Applied guessed values
fo: Virkað gisk virði

en: Applied guessed values for
fo: Virkað gisk virði fyri

en: Assign address to street
fo: Tildel bústað til gøtu

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
fo: Tildel valdu bústað(ir) til valda gøtu.

en: Set street name
fo: Set gøtu navn

en: Convert ALL streets.
fo: Broyt ALLAR gøtur.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
fo: Stovna samband millum gøtu og tilknýttar bústaðarupplýsingar fyri ALLAR gøtur í núverandi lagi.

en: Convert to relation.
fo: Broyt til samband.

en: Create relation between street and related addresses.
fo: Stovna samband millum gøtu og tilknýttar bústaðarupplýsingar.

en: Create address relation for
fo: Stovna bústaðar samband fyri

en: Guess
fo: Gisk

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
fo: Roynir at giska bústaðardátur við at velja navnið á næstliggjandi eind við samsvarandi merki.

en: Guessing address values
fo: Giskir bústaðar virði

en: Removes address related tags from the object.
fo: Strikar bústaðar tilknýtt merki frá eindini.

en: Remove address tags
fo: Strika bústaðar merki

en: Marks selected addresses in the map
fo: Merkir valdar bústaðarupplýsingar í kortinum

en: Select incomplete addresses
fo: Vel ófullkomnar bústaðarupplýsingar

en: Selects all addresses with incomplete data.
fo: Velur allar bústaðarupplýsingar við ófullkomnum dátum.

en: HouseNumberTaggingTool
fo: Húsnummarmerkingartól

en: Launches the HouseNumberTaggingTool dialog
fo: Opnar HouseNumberTaggingTool dialogin

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
fo: Brúka merki ''addr:street'' ella ''addr:place''

en: House Number Editor
fo: Húsnummar ritil

en: New values:
fo: Nýggj virði:

en: Existing values:
fo: Fyriliggjandi virði:

en: Accept all existing values
fo: Taka við øllum fyriliggjandi virðum

en: House number increment:
fo: Húsnummar stiging:

en: Accept existing value
fo: Taka við fyriliggjandi virði

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
fo[0]: Dagføri eginleikar fyri upp til {0} eind
fo[1]: Dagføri eginleikar fyri upp til {0} eindir

en: Enable or disable additional image formats. Disabling an image format requires a restart.
fo: Leyv ella ógilda viðfoyrir myndasnið. At ógilda eitt myndasnið krevur ombyrging.

en: ImageIO
fo: Myndainnførsla

en: webp (recommended, implementation provided by TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)
fo: webp (tilrádd, útført av TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)

en: Normal
fo: Vanligt

en: Rotate 90
fo: Snú 90

en: Rotate 180
fo: Snú 180

en: Rotate 270
fo: Snú 270

en: WayPoint Image
fo: WayPoint Mynd

en: Display non-geotagged photos
fo: Vís myndir uttan staðfesting

en: Toggle: {0}
fo: Skift: {0}

en: Imported Images
fo: Innførdu myndir

en: Next image
fo: Næsta mynd

en: Previous image
fo: Fyrra mynd

en: Rotate left
fo: Snú til vinstru

en: Rotate image left
fo: Snú mynd til vinstru

en: Rotate right
fo: Snú til høgru

en: Rotate image right
fo: Snú mynd til høgru

en: Default image projection
fo: Sjálvset myndprojektion

en: JOSM''s current projection
fo: JOSM’s núverandi projektion

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
fo: Ongin projektionsfíl (.prj) funnin.<br>Tú kanst velja sjálvseta myndprojektion ({0}) ella JOSM''s núverandi ritprojektion ({1}) sum upprunaliga myndprojektion.<br>(Tað kan broytast seinni frá høkramus valmyndini á mynd laginum.)

en: Layer Properties
fo: Lag eginleikar

en: Error while creating image layer: {0}
fo: Feilur meðan mynd lag varð stovnað: {0}

en: Import image
fo: Innfør mynd

en: Import georeferenced image
fo: Innfør staðfestar myndir

en: Error while creating image layer:
fo: Feilur meðan mynd lag varð stovnað:

en: InfoMode
fo: Upplýsingarhamur

en: GPX info mode
fo: GPX upplýsingarhamur

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
fo: Flyt musina fyri at vísa trátt punkt upplýsingar fyri núverandi lag. Halt shift niðri fyri at framheva tráttir

en: Delete this
fo: Strika hetta

en: Delete this&older
fo: Strika hetta&eldra

en: Track name:
fo: Trátt navn:

en: Download additional tasks
fo: Heinta viðfoyrir uppgávur

en: Download additional tasks from challenge
fo: Heinta viðfoyrir uppgávur frá keppni

en: MapRoulette: Download additional tasks from challenge
fo: MapRoulette: Heinta viðfoyrir uppgávur frá keppni

en: MapRoulette: Zoom to task selection
fo: MapRoulette: Zoom til uppgávu val

en: Ignore Task
fo: Loym uppgávu

en: Ignore Challenge
fo: Loym keppni

en: Download challenge {0}
fo: Heinta keppni {0}

en: Download MapRoulette Challenge
fo: Heinta MapRoulette Keppni

en: Downloading MapRoulette Challenge {0}
fo: Heinti MapRoulette Keppni {0}

en: Download task {0}
fo: Heinta uppgávu {0}

en: Download MapRoulette Task
fo: Heinta MapRoulette Uppgávu

en: Challenge may be done
fo: Keppni kann vera liðug

en: Downloading MapRoulette Task {0}
fo: Heinti MapRoulette Uppgávu {0}

en: Do you want to download {0}
fo: Vilt tú heinta {0}

en: Downloading MapRoulette Data
fo: Heinti MapRoulette Dátur

en: Fixed
fo: Løst

en: Skipped
fo: Loymt

en: Answered
fo: Svarað

en: Too Hard / Cannot see
fo: Ov torført / Kann ikki síggja

en: Validated
fo: Góðkent

en: Already Fixed / Not an Issue
fo: Longu løst / Ikki eitt problem

en: False Positive
fo: Falskt Positivt

en: The {0} {1} (v{2}) has changed since the challenge was created.<br>Continue?
fo: Tað {0} {1} (v{2}) er broytt síðan keppnin varð stovnað.<br>Vilt tú halda fram?

en: Cooperative Challenge: Mismatched version types
fo: Samstarvs Keppni: Mismatchað útgávu slag

en: MapRoulette Cooperative Challenge
fo: MapRoulette Samstarvs Keppni

en: MapRoulette OSC change
fo: MapRoulette OSC broyting

en: Move data between datasets
fo: Flyt dátur millum dátusamlingar

en: Could not fetch instruction from parent challenge
fo: Kundi ikki heinta leiðbeiningar frá móður keppni

en: Tag
fo: Merki

en: MapRoulette Tasks
fo: MapRoulette Uppgávur

en: Download MapRoulette Tasks in the selected download area
fo: Heinta MapRoulette Uppgávur í valda heinta øki

en: MapRoulette task geometry
fo: MapRoulette uppgávu geometri

en: MapRoulette Task Layer
fo: MapRoulette Uppgávu Lag

en: MapRoulette Task Layer:
fo: MapRoulette Uppgávu Lag:

en: MapRoulette Preferences
fo: MapRoulette Stillingar

en: MapRoulette OpenStreetMap Preference Key
fo: MapRoulette OpenStreetMap Stilling Lykil

en: Server Settings
fo: Servara Stillingar

en: MapRoulette Server Settings
fo: MapRoulette Servara Stillingar

en: Ignored Tasks
fo: Loymdar Uppgávur

en: Ignored Challenges
fo: Loymdar Keppnir

en: Task List
fo: Uppgávu Listi

en: MapRoulette Task List Settings
fo: MapRoulette Uppgávu Lista Stillingar

en: Project
fo: Projekt

en: Challenge
fo: Keppni

en: Task Name
fo: Uppgávu Navn

en: Task ID
fo: Uppgávu ID

en: Challenge Name
fo: Keppni Navn

en: Challenge ID
fo: Keppni ID

en: Task Preferences
fo: Uppgávu Stillingar

en: Future home of Task Preferences
fo: Framtíðarheimstaður fyri Uppgávu Stillingar

en: Current MapRoulette Task
fo: Núverandi MapRoulette Uppgáva

en: This is the current MapRoulette Task
fo: Hetta er núverandi MapRoulette Uppgáva

en: MapRoulette: Current task
fo: MapRoulette: Núverandi uppgáva

en: Instructions:
fo: Leiðbeiningar:

en: Please select a locked task
fo: Vinarliga vel ein læsta uppgávu

en: Creates
fo: Stovnar

en: Tag Updates
fo: Merki Dagføringar

en: Select Primitives
fo: Vel Frumeindir

en: Select the OSM primitives for this task
fo: Vel OSM frumeindirnar fyri hesa uppgávu

en: MapRoulette: Select task primitives
fo: MapRoulette: Vel uppgávu frumeindir

en: MapRoulette: Mark Task as {0}
fo: MapRoulette: Merk uppgávu sum {0}

en: <html>Mark all selected tasks?<br>This will apply all tag fixes and geometry fixes!</html>
fo: <html>Merk allar valdar uppgávur?<br>Hetta mun virka allar merki løsingar og geometri løsingar!</html>

en: Mark all selected tasks?
fo: Merk allar valdar uppgávur?

en: Apply OSC directly to the edit layer?
fo: Virka OSC beinleiðis á rættingar lagið?

en: Show
fo: Vís

en: Request Review
fo: Bið um eftirkønning

en: Task Feedback
fo: Uppgávu Afturmelding

en: No: the suggested tags are wrong
fo: Nei: tilrádd merki eru skeiv

en: Yes: the suggested tags are correct
fo: Ja: tilrádd merki eru rætt

en: Apply OSC
fo: Virka OSC

en: Apply the suggested change from the task
fo: Virka tilråddu broytingina frá uppgávuni

en: Start Task
fo: Byrja Uppgávu

en: Start MapRoulette Tasks
fo: Byrja MapRoulette Uppgávur

en: MapRoulette: Start or Stop Tasks
fo: MapRoulette: Byrja ella Støgga Uppgávur

en: Stop Task
fo: Støgga Uppgávu

en: Stop MapRoulette Tasks
fo: Støgga MapRoulette Uppgávur

en: Downloaded MapRoulette tasks
fo: Heintaðar MapRoulette uppgávur

en: Unknown
fo: Ókent

en: Open Task in browser
fo: Opna Uppgávu í kaga

en: Open MapRoulette Tasks in browser
fo: Opna MapRoulette Uppgávur í kaga

en: MapRoulette: Open Tasks in browser
fo: MapRoulette: Opna Uppgávur í kaga

en: Download Data
fo: Heinta Dátur

en: Download MapRoulette Tasks
fo: Heinta MapRoulette Uppgávur

en: MapRoulette: Download Tasks
fo: MapRoulette: Heinta Uppgávur

en: MapRoulette: Task Modified
fo: MapRoulette: Uppgáva Broytt

en: MapRoulette: Task Locked
fo: MapRoulette: Uppgáva Læst

en: Priority: {0}
fo: Prioritet: {0}

en: Difficulty: {0}
fo: Torleiki: {0}

en: Modified: {0}
fo: Broytt: {0}

en: Type: {0}
fo: Slag: {0}

en: Status: {0}
fo: Støða: {0}

en: MapRoulette Task
fo: MapRoulette Uppgáva

en: Did you finish the following MapRoulette Task: {0}?
fo: Ert tú liðug/ur við fylgjandi MapRoulette Uppgávu: {0}?

en: Instructions:
fo: Leiðbeiningar:

en: Changes for {0}
fo: Broytingar fyri {0}

en: Please log in to OpenStreetMap in JOSM
fo: Vinarliga rita inn á OpenStreetMap í JOSM

en: Please log in to the MapRoulette instance at least once: {0}
     NOTE: you may need to reset your MapRoulette API key
fo: Vinarliga rita inn á MapRoulette tilfarið minst ein ferð: {0}
     VIÐV.: tú kunnu tørva at nullstilla tín MapRoulette API lykil

en: Unauthorized
fo: Óheimilt

en: Fetching OpenStreetMap User Preferences
fo: Hent OpenStreetMap Brúkara Stillingar

en: Getting MapRoulette API Key
fo: Fá MapRoulette API Lykil

en: Today
fo: Í dag

en: Month
fo: Mánaður

en: Year
fo: Ár

en: Select Mapillary Image ({0})
fo: Vel Mapillary Mynd ({0})

en: Select the Mapillary Image {0} on the {1} layer (downloads if needed)
fo: Vel Mapillary Mynd {0} á {1} lagi (hentar um neyðugt)

en: Select Mapillary Detection ({0})
fo: Vel Mapillary Uppgrevst ({0})

en: Select the Mapillary Detection {0}
fo: Vel Mapillary Uppgrevst {0}

en: Mapillary traffic signs layer
fo: Mapillary umferðarmerki lag

en: Displays the layer displaying the traffic sign objects detected by Mapillary
fo: Vísur lagið sum vísir umferðarmerki eindir funnar av Mapillary

en: Mapillary point features layer
fo: Mapillary punkt eginleika lag

en: Displays the layer displaying the map point objects detected by Mapillary
fo: Vísur lagið sum vísir kort punkt eindir funnar av Mapillary

en: Open Mapillary layer
fo: Opna Mapillary lag

en: Export Mapillary images
fo: Útflyt Mapillary myndir

en: Zoom to selected image
fo: Zoom til valda mynd

en: Zoom to the currently selected Mapillary image
fo: Zoom til nú valda Mapillary mynd

en: Add Map Feature to OSM
fo: Legg Kort Eginleika til OSM

en: This currently removes the detection from the current layer, but may report back to Mapillary in the future
fo: Hetta strikar nú uppgrevingina frá núverandi lagi, men kann melda aftur til Mapillary í framtíðini

en: Comment to send to Mapillary
fo: Viðmerking at senda til Mapillary

en: Why are you removing the object? (Note: not yet sent to Mapillary)
fo: Hví ert tú at strika eindina? (Viðmerking: enn ikki sent til Mapillary)

en: Bad Imagery
fo: Ringar Myndir

en: Erroneous Data
fo: Gallað Dátur

en: Just remove it
fo: Bert strika tað

en: Unknown Mapillary exception.
    This message may contain potentially sensitive information!
    {0}
    {1}
fo: Ókent Mapillary undantak.
    Hetta boð kann innihalda viðkvæmar upplýsingar!
    {0}
    {1}

en: We have reached the Mapillary API limit. Disabling Mapillary networking until JOSM restart. Sorry.
    Logging in after the rate limit subsides may help prevent this in the future.
    {0}
fo: Vit hava náð Mapillary API marki. Ógilda Mapillary netverk til JOSM ombyrging. Tíverri.
    Innriting eftir at ratu markið er liðugt kann hjálpa at forða hesum í framtíðini.
    {0}

en: Mapillary Smart Edit: Add objects
fo: Mapillary Smart Edit: Legg eindir til

en: Delete Mapillary object
fo: Strika Mapillary eind

en: Snap to highway
fo: Lima til høvuðsveg

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
fo: Loyv royndar beta-eginleikar (kann vera óstøðugt)

en: Enable/disable developer mode
fo: Loyv/ógilda royndarham

en: hidden
fo: fjaldað

en: shown
fo: víst

en: No color selected
fo: Ongin litur valdur

en: Copy color
fo: Avrita lit

en: Copied color to clipboard
fo: Litur avritaður til klippiborð

en: Display hour when the picture was taken
fo: Vís tíð tá myndin var tikin

en: Center view on new image when using the buttons to jump to another image
fo: Miðstilla víðmóð tá nýggj mynd verður vald við knøppum

en: When opening Mapillary image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
fo: Tá Mapillary mynd verður opnað í kaga, vís blur ritil í staðin fyri mynd vísaran

[ctx: Checkbox label in JOSM settings]
en: Use computed location information
fo: Brúka útroknaðar staðarupplýsingar

en: Requires JOSM restart
fo: Krevur JOSM ombyrging

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
fo: Tal av myndum at heinta fyri handan (fram og aftur)

en: Maximum distance to consider for changeset source calculations
fo: Høgsta vídd at hava í huga fyri broytingasamling keldu útreikningar

en: Number of images to draw in the map view (affects performance)
fo: Tal av myndum at tekna í kortvísuni (ávirkar framførslu)

en: You are logged in as ''{0}''.
fo: Tú ert innritað/ur sum ''{0}''.

en: You are logged in.
fo: Tú ert innritað/ur.

en: You are currently not logged in.
fo: Tú ert í løtuni ikki innritað/ur.

en: Login
fo: Innrita

en: Logout
fo: Útrita

en: Mapillary: Image Navigation: Forward
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Fram

en: Mapillary: Image Navigation: Left
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Vinstra

en: Mapillary: Image Navigation: Right
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Høgra

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Left
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Venda til vinstru

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Right
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Venda til høgru

en: Mapillary: Image Navigation: Reverse
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Aftur

en: Mapillary: Image Navigation: Back
fo: Mapillary: Mynd Navigering: Aftur

en: Mapillary: Image Navigation: 360 panoramic
fo: Mapillary: Mynd Navigering: 360 panoramamynd

en: Mapillary: Image Navigation
fo: Mapillary: Mynd Navigering

en: Navigate between different Mapillary images
fo: Navigera millum ymiskar Mapillary myndir

en: Turn left
fo: Venda til vinstru

en: Forward
fo: Fram

en: Turn right
fo: Venda til høgru

en: Left
fo: Vinstra

en: Right
fo: Høgra

en: Mapillary Expert Filter
fo: Mapillary Royndarfiltur

en: Filter mapillary objects and hide/disable them.
fo: Filtrera Mapillary eindir og fjal/sløkk teir.

en: Export all images
fo: Útflyt allar myndir

en: Export selected sequence
fo: Útflyt valda røð

en: Export selected images
fo: Útflyt valdar myndir

en: Select a directory
fo: Vel ein mappu

en: Explore
fo: Kanna

en: Years
fo: Ár

en: Months
fo: Mánaðir

en: Days
fo: Dagar

en: Mapillary filter
fo: Mapillary filtur

en: Open Mapillary filter dialog
fo: Opna Mapillary filtr dialog

en: Mapillary images Filter
fo: Mapillary myndir Filtur

en: Picture Filters
fo: Mynd Filtur

en: Show Image types:
fo: Vís Mynd slag:

en: Object Detection Filters
fo: Eind Uppgrevsl Filtur

en: Mapillary Users
fo: Mapillary Brúkarar

en: Organizations
fo: Feløg

en: Not older than:
fo: Ikki eldri enn:

en: Start
fo: Byrjan

en: End
fo: Endi

en: Non-panoramic
fo: Ikki-panoramamynd

en: Panoramic
fo: Panoramamynd

en: There is a newer version of JOSM and/or the Mapillary plugin. Please update.
fo: Tað er ein nýggjari útgáva av JOSM og/eða Mapillary tólini. Vinarliga dagfør.

en: Traffic Signs
fo: Umferðarmerki

en: Point Objects
fo: Punkt Eindir

en: Smart Edit Mode
fo: Smart Rættingarhamur

en: Add Mapillary Objects to OpenStreetMap; some additional client-side filtering will occur.
fo: Legg Mapillary Eindir til OpenStreetMap; nøkur viðfoyrir klientsíða filtrering verður.

en: Filter Mapillary Detections
fo: Filtrera Mapillary Uppgrevslir

en: Select Visible
fo: Vel Sýnilegt

en: Select/Deselect all object detections on the current page
fo: Vel/Frável allar eind uppgrevslir á núverandi síðu

en: Show Relevant
fo: Vís Viðkomandi

en: Only show objects on detection layers ("Relevant objects")
fo: Bert vís eindir á uppgrevsl lógum ("Viðkomandi eindir")

en: Show the previous page of items
fo: Vís fyrra síðu av eindum

en: Show this number of items on each page
fo: Vís hetta talið av eindum á hvørjari síðu

en: Show the next page of items
fo: Vís næstu síðu av eindum

en: First Seen Start
fo: Fyrsta Sæð Byrjan

en: First Seen End
fo: Fyrsta Sæð Endi

en: Last Seen Start
fo: Síðsta Sæð Byrjan

en: Last Seen End
fo: Síðsta Sæð Endi

en: Add the mapillary source tag to the selected primitive
fo: Legg Mapillary keldu merki til valda frumeind

en: Mapillary: Add Tag to Primitive
fo: Mapillary: Legg Merki til Frumeind

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
fo: Eitt merki við lykli <i>{0}</i> er longu til staðar á valda OSM eind.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
fo: Vilt tú veruliga skifta núverandi virði <i>{0}</i> við nýggja virðinum <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
fo: Merki stríð

en: Copy {0} to clipboard
fo: Avrita {0} til klippiborð

en: Image info
fo: Mynd upplýsingar

en: Displays detail information on the currently selected Mapillary image
fo: Vísur smálut upplýsingar um nú valda Mapillary mynd

en: Image info dialog
fo: Mynd upplýsingar dialog

en: Show detections on top of image
fo: Vís uppgrevslir oman á mynd

en: Copy URL
fo: Avrita URL

en: Copied URL to clipboard …
fo: URL avritað til klippiborð …

en: Copy key
fo: Avrita lykil

en: Copied key to clipboard …
fo: Lykil avritaður til klippiborð …

en: Add Mapillary tag
fo: Legg Mapillary merki til

en: Image detections
fo: Mynd uppgrevslir

en: Organization
fo: Felag

en: Image actions
fo: Mynd gerðir

en: Image key
fo: Mynd lykil

en: Sequence key
fo: Røð lykil

en: Sequence offset
fo: Røð forskoyting

en: {0} detections
fo: {0} uppgrevslir

en: image has no key
fo: mynd hevur eingin lykil

en: unknown user
fo: ókendur brúkari

en: unknown organization
fo: ókent felag

en: sequence has no key
fo: røð hevur eingin lykil

en: View in browser
fo: Vís í kaga

en: Mapillary: Open image in browser
fo: Mapillary: Opna mynd í kaga

en: Could not open the URL {0} in a browser
fo: Kundi ikki opna URL {0} í kaga

en: Customize Mapillary track drawing
fo: Tillaga Mapillary trátt tekning

en: Mapillary layer
fo: Mapillary lag

en: {0} sequence, containing between {1} and {2} images (ø {3}) | {0} sequences, each containing between {1} and {2} images (ø {3})
fo[0]: {0} røð, sum inniheldur millum {1} og {2} myndir (ø {3})
fo[1]: {0} røðir, hvør sum inniheldur millum {1} og {2} myndir (ø {3})

en: {0} image in total | {0} images in total
fo[0]: {0} mynd til samans
fo[1]: {0} myndir til samans

en: {0} images in {1} sequences
fo: {0} myndir í {1} røðum

en: Dataset is currently being updated
fo: Dátusamling verður nú dagførd

en: Mapillary image read should never occur on UI thread
fo: Mapillary mynd lesing skal aldrin henda á UI tráði

en: Could not load image: {0}
fo: Kundi ikki lesa mynd: {0}

en: Mapillary default
fo: Mapillary sjálvset

en: Track Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
fo: Trátt støða (reytt = vestur, gult = norður, grønt = eystur, blátt = suður)

en: We cannot export {0}
fo: Vit kunnu ikki útflyta {0}

en: Downloading…
fo: Hentar…

en: Exporting Mapillary Images…
fo: Útflytur Mapillary Myndir…

en: Mapillary Filters
fo: Mapillary Filtur

en: Remote Control has been asked to set Mapillary filters:
fo: Fjarstýring er biðin um at seta Mapillary filtur:

en: Start: {0}
fo: Byrjan: {0}

en: End: {0}
fo: Endi: {0}

en: Organization: {0}
fo: Felag: {0}

en: Remote Control has been asked to load:
fo: Fjarstýring er biðin um at lesa:

en: Image:
fo: Mynd:

en: Sequence:
fo: Røð:

en: downloads street level images (currently supports {0})
fo: hentar gøtu støðu myndir (støðir nú {0})

en: No known image provider used
fo: Eingin kendur mynd útgevari brúkt

en: Only Mapillary images are supported at this time, use photo=Mapillary/<image_id>
fo: Bert Mapillary myndir eru støðaðar í løtuni, brúk photo=Mapillary/<image_id>

en: Only Mapillary sequences are supported at this time, use sequence=Mapillary/<sequence_id>
fo: Bert Mapillary røðir eru støðaðar í løtuni, brúk sequence=Mapillary/<sequence_id>

en: At least one of the optional arguments must be used ({0})
fo: Minst ein av valfríum argumentum má brúka ({0})

en: Mapillary login
fo: Mapillary innriting

en: Login successful, return to JOSM.
fo: Innriting gekk, far aftur til JOSM.

en: Could not refresh Mapillary token. HTTP Status Code {0}.
fo: Kundi ikki endurnýggja Mapillary token. HTTP Støðu Koda {0}.

en: Mapillary: Could not refresh login, logging out
fo: Mapillary: Kundi ikki endurnýggja innriting, ritar út

en: Mapillary Images
fo: Mapillary Myndir

en: Mapillary Traffic Signs
fo: Mapillary Umferðarmerki

en: Mapillary Point Objects
fo: Mapillary Punkt Eindir

en: Total Mapillary images: {0}
fo: Tilsamans Mapillary myndir: {0}

en: No images found
fo: Ongar myndir funnar

en: Microsoft Streetside Images
fo: Microsoft Streetside Myndir

en: Streetside layer
fo: Streetside lag

en: {0} downloaded images
fo: {0} heintaðar myndir

en: {0} images in total
fo: {0} myndir til samans

en: {0} images
fo: {0} myndir

en: Open Streetside layer
fo: Opna Streetside lag

en: Download Streetside images in current view
fo: Hent Streetside myndir í núverandi víðmóði

en: Walk mode
fo: Gongu hamur

en: Zoom to the currently selected Streetside image
fo: Zoom til nú valda Streetside mynd

en: No image selected
fo: Ongin mynd vald

en: Press "{0}" to download images
fo: Trýst á "{0}" fyri at heinta myndir

en: Microsoft Streetside image
fo: Microsoft Streetside mynd

en: Open Streetside window
fo: Opna Streetside vindeyga

en: Next picture
fo: Næsta mynd

en: Shows the next picture in the sequence
fo: Vísur næstu mynd í røðini

en: Previous picture
fo: Fyrra mynd

en: Shows the previous picture in the sequence
fo: Vísur fyrru mynd í røðini

en: Jump to red
fo: Hopp til reytt

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
fo: Hoppar til myndina hinumegin av reyða linjuni

en: Jump to blue
fo: Hopp til blátt

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
fo: Hoppar til myndina hinumegin av bláu linjuni

en: Stops the walk.
fo: Støðgar gonguna.

en: Play
fo: Spæl

en: Continues with the paused walk.
fo: Heldur fram við pásaðu gonguni.

en: Pause
fo: Pása

en: Pauses the walk.
fo: Pásar gonguna.

en: Use 24 hour format
fo: Brúka 24 tíma format

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
fo: Flyt til mynd stað við næsta/fyrra knøppum

en: Preview images when hovering its icon
fo: Forsýn myndir tá musin er yvir ikonuni

en: Cut off sequences at download bounds
fo: Kappa røðir á heinta markinum

en: When opening Streetside image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
fo: Tá Streetside mynd verður opnað í kaga, vís blur ritil í staðin fyri mynd vísaran

en: Download mode
fo: Heinta hamur

en: Wait for full quality pictures
fo: Bíða eftir fullari gædumyndum

en: Follow selected image
fo: Fylg valdari mynd

en: Go forward
fo: Far fram

en: I got it, close this.
fo: Eg havi fingið tað, lat hetta aftur.

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
fo: Kundi ikki vísa ImageInfoHelpPopup, tí invoker komponentin er líklega farin úr skerminum.

en: Streetside 360° image info
fo: Streetside 360° mynd upplýsingar

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
fo: Vísur smálut upplýsingar um nú valda Streetside mynd

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
fo: Vel Microsoft Streetside frá Myndvalmyndini, so klikk á ein bláan vektor bublin..

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
fo: Streetside lagið hevur hætt at heinta myndir, tí biða økið er ov stórt!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
fo: Fyri at løysa hetta problem, kanst tú zooma inn og heinta eitt minni øki av kortinum.

en: To solve this problem, you could switch to download mode ''{0}'' and load Streetside images for a smaller portion of the map.
fo: Fyri at løysa hetta problem, kanst tú skifta til heinta ham ''{0}'' og heinta Streetside myndir fyri ein minni part av kortinum.

en: everything in the visible area
fo: alt í sýnilega økinum

en: areas with downloaded OSM-data
fo: øki við heintaðum OSM-dátum

en: only when manually requested
fo: bert tá ið handliga biðin um

en: Downloading
fo: Hentar

en: Exporting Streetside Images
fo: Útflytur Streetside Myndir

en: The amount of running downloads is equal to 0
fo: Tal av rennandi hentingum er líkt 0

en: Downloading Streetside images
fo: Hentar Streetside myndir

en: Total Streetside images: {0}
fo: Tilsamans Streetside myndir: {0}

en: NanoLog of {0} entries
fo: NanoLog av {0} færslum

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
fo: NanoLog av {0} linjum, {1} av teimum við koordinat.

en: Correlate with GPX...
fo: Samhøva við GPX...

en: Put on GPX...
fo: Set á GPX...

en: Correlate entries with GPS trace
fo: Samhøv færslur við GPS spor

en: Save layer...
fo: Goym lag...

en: Save NanoLog layer
fo: Goym NanoLog lag

en: Open NanoLog panel
fo: Opna NanoLog panel

en: Open NanoLog file...
fo: Opna NanoLog fílu...

en: Could not read NanoLog file:
fo: Kundi ikki lesa NanoLog fílu:

en: Edit opening hours
fo: Rætta opnunartíð

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
fo: Rætta tíð-merki av valdari eind í einari grafiskari markamótsgrind

en: edit existing tag
fo: rætta fyriliggjandi merki

en: edit new tag
fo: rætta nýtt merki

en: Display clock in 12h mode.
fo: Vís klokku í 12t ham.

en: Choose key
fo: Vel lykil

en: apply {0}
fo: virka {0}

en: There is something wrong in the value near:
fo: Tað er einki skeivt í virðinum nærindis:

en: Info: {0}
fo: Upplýsing: {0}

en: Correct the value manually and than press Enter.
fo: Rætta virðið handliga og so trýst á Enter.

en: Error in timeformat
fo: Feilur í tíðformati

en: open end
fo: opin endi

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
fo: Vilt tú goyma núverandi kalibrering av lagi {0}?

en: Select an option
fo: Vel eitt valmøguleika

en: Load Picture Calibration...
fo: Les inn myndkalibrering...

en: Loads calibration data from a file
fo: Les inn kalibreringsdáta frá einari fílu

en: Loading file failed: {0}
fo: Miseydnaðist at lesa fílu: {0}

en: Problem occurred
fo: Tað kom til eitt problem

en: Import World File Calibration...
fo: Importera World File kalibrering...

en: Loads calibration data from a world file
fo: Les inn kalibreringsdáta frá einari world fílu

en: Reset Calibration
fo: Nullstilla kalibrering

en: Reset calibration
fo: Nullstilla kalibrering

en: Calibration reset
fo: Kalibrering nullstilla

en: Save Picture Calibration...
fo: Goym myndkalibrering...

en: Saves calibration data to a file
fo: Goymir kalibreringsdáta til einar fílu

en: Saving file failed: {0}
fo: Miseydnaðist at goyma fílu: {0}

en: Export World file Calibration...
fo: Eksportera World file kalibrering...

en: Saves calibration data to a world file
fo: Goymir kalibreringsdáta til einar world fílu

en: PicLayer auto calibration
fo: PicLayer sjálvvirk kalibrering

en: Calibrated
fo: Kalibrera

en: Calibrate picture with outline
fo: Kalibrera mynd við ummál

en: New picture layer from clipboard
fo: Nýtt myndlag frá klippiborði

en: Supported image files, *.zip, *.kml
fo: Undirstødd myndfílar, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
fo: Nýtt myndlag frá fílu...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
fo: KML kalibrering er í beta støðu og kann framleiða rangt kalibrerað lög!
    Vinarliga nýt {0} at senda upp tín KML fílar, ið vóru kalibrerað rangt.

en: Notification
fo: Kunngerð

en: PicLayer move
fo: PicLayer flyt

en: Moved
fo: Flutt

en: Drag to move the picture
fo: Drag fyri at flyta myndina

en: PicLayer rotate
fo: PicLayer rotera

en: Rotated
fo: Rotera

en: Drag to rotate the picture
fo: Drag fyri at rotera myndina

en: PicLayer scale X
fo: PicLayer skaler X

en: Scaled by X
fo: Skalera eftir X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
fo: Drag fyri at skalera myndina á X ásinum

en: PicLayer scale
fo: PicLayer skaler

en: Scaled
fo: Skalera

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
fo: Drag fyri at skalera myndina á X og Y ásunum

en: PicLayer scale Y
fo: PicLayer skaler Y

en: Scaled by Y
fo: Skalera eftir Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
fo: Drag fyri at skalera myndina á Y ásinum

en: PicLayer shear
fo: PicLayer skræl

en: Sheared
fo: Skrælt

en: Drag to shear the picture
fo: Drag fyri at skræla myndina

en: PicLayer Move point
fo: PicLayer Flyt punkt

en: Point added/moved
fo: Punkt bætt við/flutt

en: Drag or create point on the picture
fo: Drag ella ger eitt punkt á myndini

en: PicLayer Remove point
fo: PicLayer Tak burtur punkt

en: Point removed
fo: Punkt tikið burtur

en: Remove point on the picture
fo: Tak burtur punkt á myndini

en: PicLayer Transform point
fo: PicLayer Broyt punkt

en: Point transformed
fo: Punkt broytt

en: Transform point on the picture
fo: Broyt punkt á myndini

en: Could not select layer!
fo: Kundi ikki velja lag!

en: Calibration failed!
fo: Kalibrering miseydnaðist!

en: <html> Calibration failed!<br>There must be a mistake -<br>dimension of object differ too much from original.<br></html>
fo: <html> Kalibrering miseydnaðist!<br>Tað má vera eitt mistak -<br>stødd á lut skilur ov nógv frá upprunaliga.<br></html>

en: AutoCalibration
fo: Sjálvvirk kalibrering

en: Please enter the required information.
fo: Vinarliga skriva tær kravdu upplýsingar.

en: help
fo: hjálp

en: <html><b>Building Corner Points</b></html>
fo: <html><b>Hús horn punktar</b></html>

en: <html>Point 1:<br>Point 2:<br>Point 3:<br></html>
fo: <html>Punkt 1:<br>Punkt 2:<br>Punkt 3:<br></html>

en: Add Points...
fo: Legg punktar til...

en: <html><b>True Distances</b></html>
fo: <html><b>Verulig vegalengd</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
fo: Punkt 2 til Punkt 3 (metrar):

en: <html><b>Building Reference File</b></html>
fo: <html><b>Hús viðvíkjandi fíla</b></html>

en: Reference Name:
fo: Viðvíkjandi navn:

en: Select a layer including the building outline as reference...
fo: Vel eitt lag ið inniheldur hús ummál sum viðvíkjandi...

en: Open a file including the building outline as reference...
fo: Opna eina fílu ið inniheldur hús ummál sum viðvíkjandi...

en: Run
fo: Keyr

en: Point 1 to Point 2 (meter):
fo: Punkt 1 til Punkt 2 (metrar):

en: defined
fo: definera

en: AutoCalibration - choose selection type
fo: Sjálvvirk kalibrering - vel val slag

en: <html>Choose the type of selection you want to use.<br><br>If reference points are already defined in an open layer, <br>choose <b>defined</b>-option and select the points.<br>Else choose <b>manual</b>-option and set the reference points manually.</html>
fo: <html>Vel tað val slag tú ynskir at nýta.<br><br>Um viðvíkjandi punktar eru longu defineraðir í einum opnum lag, <br>vel <b>definera</b>-valmøguleika og vel punktarnar.<br>Anars vel <b>handiliga</b>-valmøguleika og set viðvíkjandi punktar handiliga.</html>

en: accept
fo: góðtak

en: reset
fo: nullstilla

en: AutoCalibration - check calibration
fo: Sjálvvirk kalibrering - kanna kalibrering

en: <html>Is the image calibrated correctly?</html>
fo: <html>Er myndin kalibrerað rætt?</html>

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
fo: Version ''{0}'' av meta dáta fyri piclayerImage lag er ikki undirstøtt. Væntað: 0.1

en: Calibration Files
fo: Kalibreringsfílar

en: Could not find the map object.
fo: Kundi ikki finna kortgegenstandin.

en: PicLayer failed to load or import the image.
fo: PicLayer miseydnaðist at lesa ella importera myndina.

en: Nothing in clipboard
fo: Einki á klippiborði

en: The clipboard data is not an image
fo: Dátan á klippiborði er ikki ein mynd

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
fo: Ávaring: miseydnaðist at handtera zip fílu ''{0}''. Undantakin var: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
fo: Ein kalibreringsfíla sambært myndfílu var funnin: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
fo: Set "{0}" til já/nei/spyr í innstillingunum
    fyri at stýra sjálvvirkum innlesning av kalibreringsfílum.

en: Do you want to apply it ?
fo: Vilt tú brúka tað?

en: Load calibration file?
fo: Lesa kalibreringsfílu?

en: It will be applied automatically.
fo: Tað verður brúkt sjálvvirk.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
fo: Eisini, frá nú á, verða kalibreringsfílar altíð lesnar sjálvvirkar.

en: Road Sign Plugin
fo: Vegskilt Plugin

en: signs
fo: skilt

en: settings
fo: innstillingar

en: Change Properties
fo: Broyt eginleikar

en: Country preset:
fo: Land forstilling:

en: Show all signs
fo: Vís øll skilt

en: Show a selection of the most useful signs
fo: Vís eitt úrval av teimum mest nýtsamligu skiltunum

en: custom
fo: sérstilla

en: Austria
fo: Eysturríki

en: Belgium
fo: Belgia

en: Czech Republic
fo: Kekkia

en: Spain
fo: Spania

en: Germany
fo: Týskland

en: Poland
fo: Pólland

en: Roadsign tagging
fo: Vegskilt merking

en: Add tags by clicking on road signs
fo: Legg merkar til við at klikkja á vegskilt

en: Roadsigns plugin: open dialog
fo: Vegskilt plugin: opna samrøðu

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
fo: Kundi ikki lesa merking forstilling kelda: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
fo: Feilur í tolking av merking forstilling frá ''{0}'':

en: Sign {0}
fo: Skilt {0}

en: Additional sign {0}
fo: Viðskotsskilt {0}

en: Get Address
fo: Fá adressu

en: No address was found for this object.
fo: Ongin adressa var funnin fyri henda lutin.

en: Unknown Error:
fo: Ókendur feilur:

en: Please set your API key in the preference window!
fo: Vinarliga set tín API lykil í innstillinga gluggan!

en: Successfully added address to selected object:
fo: Adressa varð væl bætt við valda lutin:

en: Please select exactly one object.
fo: Vinarliga vel nákvæmlega ein lut.

en: Get address | Get addresses
fo[0]: Fá adressu
fo[1]: Fá adressur

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
fo: Vinarliga fáa ein API lykil her https://api.address.gov.sa/

en: API Key
fo: API Lykil

en: Please enter minimal distance in metres
fo: Vinarliga skriva minsta vegalengd í metrum

en: Please enter numeric angle in degrees
fo: Vinarliga skriva tøl vinkul í gráðum

en: Shape actions panel
fo: Form gerðar panel

en: Shape mode control panel
fo: Form háttar stýripanel

en: Rotate Mode:
fo: Rotera Háttur:

en: Clockwise
fo: Med døgursátt

en: Counter Clockwise
fo: Móti døgursátt

en: Input angle here
fo: Skriva vinkul her

en: Rotate
fo: Rotera

en: Align building
fo: Javna bygning

en: Select building
fo: Vel bygning

en: Select road
fo: Vel gøtu

en: Select none
fo: Vel ongan

en: Min Distance:
fo: Minnsta vegalengd:

en: Input min distance
fo: Skriva minnstu vegalengd

en: Align all buildings
fo: Javna allar bygningar

en: Delete overlay
fo: Strika overlay

en: Simplify Area
fo: Forenkla øki

en: Delete unnecessary nodes from an area.
fo: Strika óneyðugar knútar frá einum øki.

en: Yes, delete nodes
fo: Ja, strika knútar

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
fo: Strika knútar uttanfyri niðurheinta dátuøki

en: No, abort
fo: Nei, avbryt

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
fo[0]: Valdi vegurin hevur knútar uttanfyri niðurheinta dátuøki.
fo[1]: Valdu vegirnir hava knútar uttanfyri niðurheinta dátuøki.

en: Do you want to delete them anyway?
fo: Vilt tú strika tey likevæl?

en: Delete nodes outside of data regions?
fo: Strika knútar uttanfyri dátuøki?

en: average nearby nodes
fo: miðal nærliggjandi knútar

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
fo: Knútur á vegnum (øki) verður strikaður um allir <u>Vinkul Vekt</u>, <u>Øki Vekt</u> og <u>Vegalengd Vekt</u> eru størri enn 1. <u>Vekt</u> verður roknað sum <u>Virði</u> / <u>Mørk</u>, har <u>Virði</u> er eitt av <u>Vinkul</u>, <u>Øki</u> og <u>Vegalengd</u> roknað frá hvørjum trimum nærliggjandi punktum á vegnum.<ul><li><u>Virði</u> av <u>Vinkul</u> er vinkul í gráðum á øðrum knúti</li><li><u>Virði</u> av <u>Øki</u> er øki formað av trihyrningi</li><li><u>Virði</u> av <u>Vegalengd</u> er Cross Track villa vegalengd</li></ul>Allir tríggir <u>Vektir</u> margfaldaðir við sínum <u>Faktorum</u> verða lagdir saman og knúturin við lægsta summan verður strikaður fyrst. Striking heldur áfram til ongin knútur er eftir at strika.Samanlegging av nærliggjandi knútum er ein annar stig í forenklingsprosessinum, ið samanleggur nærliggjandi knútar ið eru nærri enn <u>Mørk</u> metrar.

en: Angle Threshold
fo: Vinkul Mørk

en: Angle Factor
fo: Vinkul Faktor

en: Area Threshold
fo: Øki Mørk

en: Area Factor
fo: Øki Faktor

en: Distance Threshold
fo: Vegalengd Mørk

en: Distance Factor
fo: Vegalengd Faktor

en: Merge Nearby Nodes Threshold
fo: Samanlegg nærliggjandi knútar Mørk

en: Merge objects nodes
fo: Samanlegg lutir knútar

en: Tracer building
fo: Tracer bygning

en: An unknown error has occurred
fo: Ein ókendur feilur er uppkomen

en: Change tag {0} to {1}
fo: Broyt merki {0} til {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
fo: Tracer2Server útgávan er ikki samsíða hesum plugin. Vinarliga heinta útgávu {0} frá
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
fo: Nýggj útgáva av Tracer2Server er tøk. Fyrst bestu úrslit, vinarliga daga til útgávu {0}.

en: No set of parameter is active!
fo: Eingin parametursamstøða er aktiv!

en: Select parameter
fo: Vel parameter

en: Tracer2: add a way with {0} points
fo: Tracer2: legg veg við {0} punktum til

en: Tracer2: modify way to {0} points
fo: Tracer2: broyt veg til {0} punktar

en: Tracer2 error
fo: Tracer2 feilur

en: Parameter for server request
fo: Parameter fyri ambætara biðjan

en: Name:
fo: Navn:

en: Resolution:
fo: Uppløysing:

en: Mode:
fo: Háttur:

en: Threshold:
fo: Mørk:

en: Points per circle:
fo: Punktar per ring:

en: Tag:
fo: Merki:

en: Preferred values:
fo: Ynskt virði:

en: Delete parameter "{0}"?
fo: Strika parameter "{0}"?

en: Are you sure?
fo: Ert tú vísur?

en: Add new
fo: Legg nýtt til

en: Add predefined
fo: Legg fyribils til

en: Select predefined parameter
fo: Vel fyribils parameter

en: Modify list of parameter for server request.
fo: Broyt lista yvir parameter fyri ambætara biðjan.

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
fo: Tracer2Server koyrir ikki. Vinarliga byrja Ambætaran.
    Um tú ikki hevur ambætaran, vinarliga heinta hann frá
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
fo: Tracer2Server hevur ikki funnið nakað.

en: Tracer2Server has detected an error.
fo: Tracer2Server hevur funnið ein feil.

en: Align Way Segments
fo: Javna veg segmentir

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
fo: Vinarliga vel tvey segmentir ið ikki deila nakrum knútum.
    Alternativt set dreipunktin á teirra sameiginlega knút.

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
fo: Javning mundi føra til knútar ''utanfyri heimin''.
    Javning ikki møgulig.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
fo: Tað er minst ein ikki-dreipunkt endapunkt á javningarlutinum ið samanbindur meira enn tvey veg segmentir.
    Vinkul varðveitt javning er ikki møgulig.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
fo: Javningin er ikki møgulig við at varðveita vinklarnar á samanbundnu segmentunum.
    Antin vel ''varðveit vegalengd'' javningshátt ella vel aðrar segmentir.

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
fo: Ein skeringspunktur mundi falla uttanfyri nærliggjandi knútar.
    Hetta er ein ikki-uddømd senari.

en: Undocumented problem occured.
fo: Ódokumenterað problem kom upp.

en: AlignWayS: Alignment not possible
fo: AlignWayS: Javning ikki møgulig

en: Align way segment
fo: Javna veg segment

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
fo: Vinarliga vel tvey segmentir ið ikki deila nakrum knútum
     ella set dreipunktin á teirra sameiginlega knút.

en: Align Way Segments: Modes
fo: Javna veg segmentir: Háttir

en: Align Ways control panel
fo: Javna vegir stýripenni

en: This panel activates in Align Ways mode:
fo: Hesin penni verður aktiv í Javna vegir hátt:

en: Length preserved
fo: Vegalengd varðveitt

en: Angle preserved
fo: Vinkul varðveittur

en: Align with:
fo: Javna við:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
fo: <html>Javnar veg segmentinum til viðvíkjandi so vegalengdin verður varðveitt.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
fo: <html>Javnar veg segmentinum til viðvíkjandi so vinklarnir á nærliggjandi segmentunum verða varðveittir.<br/>Vegalengdin á javnaða segmentinum komur líklega at broytast sum úrslit.</html>

en: Align Ways
fo: Javna vegir

en: I''m ready!
fo: Eg er reiður!

en: AlignWays Tips
fo: AlignWays Ábendingar

en: AlignWays: What''s New...
fo: AlignWays: Hvat er nýtt...

en: Align Ways mode
fo: Javna vegir háttur

en: Parameter ''{0}'' must not be null
fo: Parameter ''{0}'' má ikki vera null

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
fo: Segmentið sum skal javnast kann ikki vera tað sama sum viðvíkjandi segmentið.
    Vinarliga vel eitt annað segment at javna.

en: AlignWayS message
fo: AlignWayS boð

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
fo: Viðvíkjandi segmentið kann ikki vera tað sama sum segmentið sum skal javnast.
    Vinarliga vel eitt annað viðvíkjandi segment.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
fo: Ctrl-Klikk: vel viðvíkjandi veg segment; Alt-klikk: Tøm val

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
fo: : Javna segmentir; Alt-klikk: Tøm val

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
fo: Ctrl-klikk: vel viðvíkjandi veg segment; Klikk: vel veg segment at javna

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
fo: Klikk: vel veg segment at javna; Alt-klikk: Tøm val

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
fo: Ctrl-Klikk: vel viðvíkjandi veg segment; Klikk: vel veg segment at javna

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
fo: Vælkomin til</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...ella hetta burdi helst verið nevnt <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egmentir)</span> Plugin...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
fo: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays vil
    hjálpa tær at javna tvey veg segmentir. Hetta kann vera nytsamt tá ið til dømis
    tú skissar ummálini av einari bygning og ynskir at síðan verði samsíða
    einum gøtu ella veg.<br>
    <br>
    Nakrar ábendingar kunnu hjálpa áðrenn tú byrjar:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
fo: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Vel eitt viðvíkjandi segment.</b> Tú kanst gera hetta við <b><i><span style="color:green">Ctrl-klikk</span></i></b>ing
    á ein segment. Hitt, sum skal javnast, verður samsíða
    hesum. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
fo: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Vel segmentið sum skal javnast.</b> Tú kanst gera hetta einfaldliga við <b><i><span style="color:green">klikk</span></i></b>ing á eitt annað segment. 
    Snúnings dreipunkturin verður sjónligur sjálvsetur í miðjuni av segmentinum.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
fo: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Valfritt <b>broyt snúnings dreipunktin</b>. Fyri at fáa samsíða við viðvíkjandi segment, vil segmentið sum skal javnast snúgva seg rundan hesan punkt. Tú kanst velja tvey endapunkt ella miðjuna av segmentinum við <b><i><span style="color:green">klikk</span></i></b>ing nærindis. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
fo: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Javna segmentirnar.</b> Trýst á <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternativt finnur tú stýriboðið í <b>Tól</b>
     valmyndini ella kannske ynskir at seta gerðina á <b>tóllinjuna</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
fo: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Síðsta ábending:</b> Tað er ein einfaldur háttur at byrja umaftur við tínum valum um tú ynskir: <b><i><span style="color:green">Alt-Klikk</span></i></b> einhvarstaðni á kortinum.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
fo: Vís ikki hetta aftur

en: What''s new...
fo: Hvat er nýtt...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
fo: <b>Vinkul varðveitandi</b> javningsháttur bættur við

en: Various improvements and bugfixes
fo: Fleiður framburðar- og villubøtur

en: Errr...
fo: Ups...

en: Browser not supported.
fo: Kaggari ikki undirstøttur.

en: Building address
fo: Bygningar adressa

en: empty
fo: tómt

en: skip
fo: slepp

en: House number:
fo: Húsnummar:

en: Street:
fo: Gøta:

en: Post code:
fo: Postnummar:

en: Building:
fo: Bygning:

en: Tags:
fo: Merki:

en: Source:
fo: Kelda:

en: update building info
fo: dagfør bygnings upplýsingar

en: Tag Element
fo: Merkt Element

en: Select an item to tag.
fo: Vel ein lut at merkja.

en: Tag Building
fo: Merk Bygning

en: Area Selection
fo: Økis Val

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
fo: Vel eitt øki (t.d. bygning) frá undirliggjandi mynd.

en: Area Selector
fo: Økis Veljari

en: Trying to detect an area at:
fo: Roynir at finna eitt øki á:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
fo: Kundi ikki finna ein polygon har tú klikkaði.

en: create closed way
fo: stovna lukkaðan veg

en: replace building
fo: skift bygning

en: Add address | Add addresses
fo[0]: Legg adressu til
fo[1]: Legg adressur til

en: There is no active data layer, cannot show preset search dialog.
fo: Ongin aktiv dátulag, kann ikki vísa forstilling leitingardialóg.

en: No preset name configured in the settings, enter one.
fo: Eingin forstillings navn stillað í innstillingunum, skriva eitt.

en: Could not find configured tagging preset: ''{0}''.
fo: Kundi ikki finna stillað merking forstilling: ''{0}''.

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one: ''{0}''.
fo: Vald forstilling er ikki høvulig til ein lukkaðan veg, vel ein annan: ''{0}''.

en: Tagging preset ''{0}'' does not have any tags to apply.
fo: Merking forstilling ''{0}'' hevur ongin merki at brúka.

en: Apply tagging preset default values: {0}
fo: Brúka merking forstilling sjálvset virði: {0}

en: Unknown tagging style setting: ''{0}''.
fo: Ókend merking stíl stilling: ''{0}''.

en: Error Report
fo: Feilmelding

en: Something went wrong!
fo: Eitt gikkst galið!

en: Please file a bug report on the github project page under
fo: Vinarliga send ein villumelding á github prosjekt síðuna undir

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
fo: Lat okkum vita hvat tú gjørdi og hvat hendi, legg fylgjandi tekst til villumeldingina, so vit kunnu finna kelduna til problemið.

en: Area Selector - Preferences
fo: Økis Veljari - Innstillingar

en: Settings for the area detection algorithm.
fo: Stillingar fyri økis uppdagingar algoritman.

en: Boofcv - high resolution images
fo: Boofcv - høg uppløysing myndir

en: Custom - low resolution images
fo: Sérstilla - lág uppløysing myndir

en: Algorithm
fo: Algoritmi

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
fo: Vel hvør algoritmi skal brúkast. "Auto" roynir at finna eitt øki við Boofcv og brúkar sérstillan algoritma sum reserve.

en: Thinning Iterations
fo: Tunnleikar Umfar

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
fo: Hvussu ofta tunnleikar virksemi skal brúkast (Sjálvset {0}).

en: Distance Tolerance
fo: Vegalengd Tolering

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
fo: Mesta vegalengd í metrum millum ein punkt og linjuna at verða mett sum ein limur av hesi linju (Sjálvset: {0}).

en: Angle Tolerance
fo: Vinkul Tolering

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
fo: Linjur við minni vinkli (gráður) enn hetta verða samansetta til ein linju (Sjálvset {0}).

en: Color Threshold
fo: Lit Mørk

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
fo: Lit mørkin ásetur hvussu nógv ein litur má skilja frá valda litinum. Reyðu, grønu og bláu virðini má vera í skeiðinum (vald - mørk) til (vald + mørk). (Sjálvset: {0}).

en: Use HSV based algorithm
fo: Brúka HSV grundan algoritma

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
fo: Brúka litstygd og metti í staðin fyri RGB mun at velja samsvørandi litir.

en: merge nodes
fo: samanset knútar

en: Merge nodes with existing nodes
fo: Samanset knútar við tilverandi knútum

en: Replace existing buildings
fo: Skift tilverandi bygningar

en: Replace an existing building with the new one.
fo: Skift ein tilverandi bygning við tí nýggja.

en: Don''t apply any tags, only create the polygon
fo: Brúk ongin merki, bert stovna polygonin

en: Preset search dialog
fo: Forstillings leitingardialóg

en: Specific preset
fo: Serstakur forstilling

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one.
fo: Vald forstilling er ikki høvulig til ein lukkaðan veg, vel ein annan.

en: Apply preset tags directly
fo: Brúka forstillings merki beinleiðis

en: Don''t show the preset dialog, but apply all non-empty tags of the preset directly to the created area
fo: Vís ikki forstillingsdialóg, men brúka allar ikki-tómar merkir av forstillingini beinleiðis á stovnað øki

en: Show address dialog
fo: Vís adressu dialóg

en: Show Address Dialog after mapping an area
fo: Vís Adressu Dialóg eftir kortlegging av øki

en: Use austria address helper
fo: Brúka Eysturríkis adressu hjálpara

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
fo: Sjálvvirkis royna at finna rætta adressu við Eysturríkis Adressu Hjálpara plugin

en: Add source tag
fo: Legg keldumerki til

en: Add source tag.
fo: Legg keldumerki til.

en: Debugging mode will write images for each processing step.
fo: Debugging háttur skrivar myndir fyri hvønn ídnaðar stig.

en: Please choose the address type
fo: Vinarliga vel adressu slag

en: <html>We could not automatically determine whether <strong>{0}</strong> (part of the address {0} {1}, {2} {3}) is a <strong>street</strong> or a <strong>place</strong> name. If <strong>{0}</strong> is an actual street, please choose "street" below. If, however, <strong>{0}</strong> is the name of a village, hamlet, territorial zone or any object other than a street, please choose "place".</html>
fo: <html>Vit kundu ikki sjálvvirkis áseta um <strong>{0}</strong> (partur av adressuni {0} {1}, {2} {3}) er ein <strong>gøta</strong> ella ein <strong>staður</strong> navn. Um <strong>{0}</strong> er ein verulig gøta, vinarliga vel "gøta" niðanfyri. Um tó, <strong>{0}</strong> er navnið á einum bygd, útibý, landslut ella øðrum lut sum ikki er ein gøta, vinarliga vel "staður".</html>

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
fo: <html>{0} er ein <strong>gøta</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
fo: <html>{0} er ein <strong>staður</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
fo: <html>Mín val fyri <strong>{0}</strong> í {1} {2} fyri hesa setu.</html>

en: Fetch Address
fo: Fá Adressu

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
fo: Eysturríkis Adressu Hjálpari<br>Vinarliga vel nákvæmlega ein lut.

en: Austria Address Helper
fo: Eysturríkis Adressu Hjálpari

en: No address type selected. Aborting.
fo: Ongin adressu slag valt. Avbrot.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
fo: Kundi ikki kanna um hesa adressu longu finst í OpenStreetMap: Halda fram likevæl?

en: Address Duplicate Check Failed
fo: Adressu Tvífaldan Kanna miseydnaðist

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
fo: Fylgjandi lutir í OpenStreetMap hava longu hesa adressu:

en: Are you sure that you want to add it?
fo: Ert tú vísur um tú ynskir at leggja hana til?

en: Duplicate Address
fo: Tvífald Adressa

en: Distance between building center and address coordinates:
fo: Vegalengd millum bygnings miðju og adressu koordinatar:

en: An unexpected exception occurred:
fo: Ein óvænt undantak kom upp:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
fo: Ein óvænt undantak kom upp meðan kannaði fyri tvífalda adressur:

en: Check existing addresses
fo: Kanna tilverandi adressur

en: Server URL:
fo: Ambætara URL:

en: Auto Tools
fo: Auto Tól

en: Combine LA buildings
fo: Samanset LA bygningar

en: Combine LA import buildings
fo: Samanset LA innflutnings bygningar

en: revert tags
fo: afturkalla merki

en: ReplaceBuilding
fo: SkiftBygning

en: Replace imported buildings
fo: Skift innflutnings bygningar

en: AutoTools:ReplaceBuilding
fo: AutoTools:SkiftBygning

en: Select at least one building.
fo: Vel minst ein bygning.

en: Select only buildings without nodes.
fo: Vel bert bygningar uttan knútar.

en: Select two buildings.
fo: Vel tveir bygningar.

en: There is no building to replace
fo: Ongin bygning at skifta

en: Select maximum two buildings.
fo: Vel mest tveir bygningar.

en: Cannot replace relations.
fo: Kann ikki skifta sambøð.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
fo: Hetta tólið kann bert skifta ein knút, upprætta ein knút til ein veg ella fleirpolygon, ella skifta ein veg við einum veg.

en: Cannot replace relations
fo: Kann ikki skifta sambøð

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
fo: Knútur hoyrir til veg(ir), kann ikki skifta.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
fo: Samband er ikki ein fleirpolygon, kann ikki brúkast sum skifting.

en: Replace geometry for node {0}
fo: Skift geometri fyri knút {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
fo: Vinarliga vel ein veg ið finst í dátugrunninum og ein nýggjan veg við rættari geometri.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
fo: Vegirnir másta gansknar vera innanfyri niðurheinta økið.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
fo: Vegin ið skal skiftast, kann ikki hava nakrar knútar við eginleikum ella sambands limaskap, um teir ikki hoyra til báðir vegirnir.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
fo: Umfar mark fyri robustan hátt yvirstigið, brúkar einfaldari hátt.

en: Replace geometry for way {0}
fo: Skift geometri fyri veg {0}

en: Too many ways are added: {0}!
fo: Ov nógvir vegir eru lagdir til: {0}!

en: Knife tool
fo: Knívur tól

en: Split way.
fo: Kloyv veg.

en: Street Name:
fo: Gøtu Navn:

en: Big buildings mode
fo: Stórar bygningar háttur

en: Rotate crosshair
fo: Snúg krossmark

en: Disable click+drag
fo: Óvirk klikk+drag

en: Switch between circle and rectangle modes
fo: Skift millum ring og rætthyrnings háttir

en: Buildings tags:
fo: Bygningar merki:

en: This is similar to the select action toggling between lasso and rectangle select modes
fo: Hetta líkist val gerðini ið skiftir millum lasso og rætthyrnings valmáta

en: Cannot place building outside of the world.
fo: Kann ikki seta bygning uttanfyri heimin.

en: Add nodes for building
fo: Legg knútar til bygning

en: Create building
fo: Stovna bygning

en: Add address for building
fo: Legg adressu til bygning

en: Set building shape to circle
fo: Still bygnings form til ring

en: Set buildings shape to circle
fo: Still bygningar form til ring

en: Set building shape to rectangle
fo: Still bygnings form til rætthyrning

en: Set buildings shape to rectangle
fo: Still bygningar form til rætthyrning

en: Set buildings size
fo: Still bygningar stødd

en: Use Address dialog
fo: Brúka Adressu dialóg

en: Auto-select building
fo: Sjálvval bygning

en: Auto-select replaces existing selection
fo: Sjálvval skiftir tilverandi val

en: Use address nodes under buildings
fo: Brúka adressu knútar undir bygningum

en: Circle
fo: Ringur

en: Rectangle
fo: Rætthyrningur

en: Set buildings size and shape
fo: Still bygningar stødd og form

en: Buildings width/diameter:
fo: Bygningar breidd/diameter:

en: Length step:
fo: Longdar stig:

en: Advanced...
fo: Víðkað...

en: Draw buildings modes
fo: Tekna bygningar háttir

en: Draw buildings
fo: Tekna bygningar

en: Point on the corner of the building to start drawing
fo: Punkt á horninum av bygninginum at byrja tekning

en: Point on opposite end of the building
fo: Punkt á gagnstøðu enda av bygninginum

en: Set width of the building
fo: Still breiddina á bygninginum

en: Merge address points
fo: Samanset adressu punktar

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
fo: Flyt merkir frá adressu knútum inni í bygningum til bygnings vegir

en: Select both address nodes and building ways to merge
fo: Vel bæði adressu knútar og bygnings vegir at samanseta

en: No address nodes found in the selection
fo: Ongir adressu knútar funnir í valinum

en: No building ways found in the selection
fo: Ongir bygnings vegir funnir í valinum

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
fo[0]: Tað er {0} bygning við fleiri enn einum adressu knúti inni
fo[1]: Tað eru {0} bygningar við fleiri enn einum adressu knúti inni

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
fo[0]: Tað er {0} bygning við adressu stríð
fo[1]: Tað eru {0} bygningar við adressu stríð

en: There are {0} buildings covering the same address node
fo: Tað eru {0} bygningar ið dekka sama adressu knútin

en: No address nodes inside buildings found
fo: Ongir adressu knútar funnir inni í bygningum

en: Auto sourcing
fo: Sjálvvirk keldu

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
fo: Vinarliga virkna minst tveir WMS lög í cadastre-fr plugin uppsetingini.
    Løg ''Bygning'' og ''Part'' lagdir til sjálvførandi.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
fo: Ávaring: miseydnaðist at seta valglugga dialóg altíð ovast. Undantakið var: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
fo: Fyri at virkna cadastre WMS plugin, broyt
    núverandi projektsión til ein av cadastre
    projektsiónunum og royn aftur

en: Change the current projection
fo: Broyt núverandi projektsión

en: Administrative boundary
fo: Stjórnar mark

en: Extract commune boundary
fo: Uppdrátt kommunu mark

en: Only on vectorized layers
fo: Bert á vektoraløgum

en: Cancel current grab
fo: Ógilda núverandi grip

en: Cancel current grab (only vector images)
fo: Ógilda núverandi grip (bert vektormyndir)

en: Cadastre grab
fo: Jarðabók grip

en: Download Image from French Cadastre WMS
fo: Heinta mynd frá fronskum Jarðabók WMS

en: Cadastre: {0}
fo: Jarðabók: {0}

en: Georeference an image
fo: Jarðfest ein mynd

en: Grab non-georeferenced image
fo: Grip ójarðfestan mynd

en: Georeferencing interrupted
fo: Jarðfesting avbroyt

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
fo: Henda myndin inniheldur jarðfestingar dátu.
    Vilt tú brúka tey ?

en: Load layer from cache
fo: Les lag frá skyndiminni

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
fo: Les stað frá skyndiminni (bert um skyndiminni er virknað)

en: {0} not allowed with the current projection
fo: {0} ikki loyvd við núverandi projektsión

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
fo: Kann ikki lesa skyndiminni {0} ið ikki er samsíða við núverandi projektsión zona

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
fo: Valda fíla {0} er ikki ein skyndiminnis fíla frá hesum plugin (ógild eftirnavn)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
fo: Staðurin {0} er longu á skerminum. Skyndiminni ikki lesið.

en: (optional)
fo: (valfrítt)

en: Change location
fo: Broyt stað

en: Set a new location for the next request
fo: Still ein nýggjan stað fyri næstu biðjan

en: Add a new municipality layer
fo: Legg eitt nýtt kommunu lag til

en: Commune
fo: Kommunu

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
fo: <html>Skriva bý, bygd ella býar navn.<br>Brúka setningafrøði og greinarmerki kend frá www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: <html>Departement number (optional)</html>
fo: <html>Departement nummar (valfrítt)</html>

en: Add new layer
fo: Legg nýtt lag til

en: Open Cadastre Preferences
fo: Opna Jarðabók Innstillingar

en: Refine georeferencing
fo: Fínpussa jarðfesting

en: Improve georeferencing (only raster images)
fo: Bæta jarðfesting (bert raster myndir)

en: Reset cookie
fo: Nullstilla køku

en: Get a new cookie (session timeout)
fo: Fá ein nýggjan køku (setingarframsiging)

en: Save image as...
fo: Goym mynd sum...

en: PNG files (*.png)
fo: PNG fílur (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
fo: GeoTiff fílur (*.tif)

en: Export image (only raster images)
fo: Útflyt mynd (bara raster myndir)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
fo: Fleiri enn ein WMS lags eru til
    Vel ein teirra fyrst, so royn aftur

en: on polygon
fo: á polygon

en: Helping tool for tag address
fo: Hjálpartól fyri adressumerking

en: CadastreFR - Buildings
fo: Franskt matrikul - Bygningar

en: Next no
fo: Næsta nr.

en: Enter addresses
fo: Skriva adressur

en: Adjust WMS
fo: Stilla WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
fo: Stilla staðseting av WMS laginum (goymt bara fyri raster myndir)

en: Add "source=..." to elements?
fo: Legg "source=..." til elementini?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
fo: Cadastre GeoAPI gav HTTP feil {0}. Hetta er ikki ein JOSM bjalla.
    Vinarliga melda hesa frágreiðing til {1}, {2} ella {3}

en: Download from Cadastre
fo: Heinta frá Matrikli

en: cadastre download panel
fo: matrikul heintingarpanel

en: Objects:
fo: Object:

en: Select to download buildings in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta bygningar í valda heintingarøkinum.

en: address
fo: adressa

en: Select to download addresses in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta adressur í valda heintingarøkinum.

en: Select to download symbols in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta symbol í valda heintingarøkinum.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta vatn í valda heintingarøkinum.

en: parcel
fo: partur

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta matrikul partar í valda heintingarøkinum.

en: parcel number
fo: parta nr.

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta matrikul parta nummar í valda heintingarøkinum.

en: section
fo: deild

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta matrikul deildir í valda heintingarøkinum.

en: locality
fo: bygd

en: Select to download localities in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta bygdir í valda heintingarøkinum.

en: commune
fo: kommuna

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
fo: Vel fyri at heinta kommunumark í valda heintingarøkinum.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
fo: <html>Einki er virkisgjørt.<br>Vinarliga vel eitt at heinta.</html>

en: Download cadastre data
fo: Heinta matrikul data

en: Recipient
fo: Móttakari

en: Diffusion restriction
fo: Útbreiðisavmarking

en: Cadastre Edigeo files
fo: Matrikul Edigeo fílur

en: high
fo: høgt

en: low
fo: lágt

en: Replace original background by JOSM background color.
fo: Skift upprunaliga bakgrund við JOSM bakgrundsliti.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
fo: Vend gráa litir (fyri svørtum bakgrundi).

en: Set background transparent.
fo: Ger bakgrundin gagnsæjan.

en: Disable image cropping during georeferencing.
fo: Ger avmyndaklipping óvirkna undir georeferencing.

en: Use "Tableau d''assemblage"
fo: Nýt "Tableau d''assemblage"

en: Replace grey shades by white color only
fo: Skift gráar skiatir við bert hvítum lit

en: Select first WMS layer in list.
fo: Vel fyrsta WMS lag í listanum.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
fo: Nýt ikki samband fyri adressur (men "addr:street" á elementum).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
fo: Samanset heintað matrikul data lagsam.

en: off
fo: av

en: Enable automatic caching.
fo: Ger sjálvvirkna skyndiminning virkna.

en: Max. cache size (in MB)
fo: Maks. skyndiminnings stødd (í MB)

en: French cadastre WMS
fo: Franskt matrikul WMS

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
fo: Ein serstakur handari fyri franska matrikul wms á www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Vinarliga les Vilkør og Skilir fyri Nýtslu her (á fronskum): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>fyrr enn nakar uppsending av dátu, sum hetta plugin hevur gjørt.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
fo: <html>Virði á lyklinum "source" tá sjálvvirk sourcing er virkisgjørt</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
fo: Skift upprunaliga hvítan bakgrund við bakgrundslitinum, sum er skilsett í JOSM innstillingum.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
fo: Vend upprunaligu svørtu og hvítu litirnar (og allar millumliggjandi gráar). Nyttigt til tekstir á myrkum bakgrundi.

en: Allows multiple layers stacking
fo: Loyvir fleiri lagsam staðing

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
fo: Stilla WMS lags gagnsæi. Høgra er ógagnsætt, vinstra er gagnsætt.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
fo: Tekna ein rætthyrning runt heintað dátu frá WMS ambætara.

en: Image resolution:
fo: Mynd upploysing:

en: High resolution (1000x800)
fo: Høg upploysing (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
fo: Miðal upploysing (800x600)

en: Low resolution (600x400)
fo: Lág upploysing (600x400)

en: Image filter interpolation:
fo: Mynd filter interpolering:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
fo: Nærmasti-Nabbi (skjótast) [ Standard ]

en: Bilinear (fast)
fo: Tveggja-linja (skjót)

en: Bicubic (slow)
fo: Tveggja-kubisk (pænt)

en: Vector images grab multiplier:
fo: Vector myndir grip multiplikator:

en: Grab one image full screen
fo: Grip eina mynd full skerm

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
fo: Grip minni myndir (hægari góðskapar men brúkar meiri minni)

en: Fixed size square (default is 100m)
fo: Fast stødd ferningur (standard er 100m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
fo: Fast stødd (frá 25 til 1000 metrar)

en: Layers:
fo: Løg:

en: Sea, rivers, swimming pools.
fo: Hav, áir, svimjihylur.

en: Buildings, covers, underground constructions.
fo: Bygningar, tekjur, undirjørðisbygningar.

en: Symbols like cristian cross.
fo: Symbol sum kristin kross.

en: Parcels.
fo: Partar.

en: Parcels numbers, street names.
fo: Parta nummar, gøtu navn.

en: Address, houses numbers.
fo: Adressa, hús nummar.

en: Locality, hamlet, place.
fo: Bygd, bygdarlag, staður.

en: Cadastral sections and subsections.
fo: Matrikul deildir og undirdeildir.

en: Municipality administrative borders.
fo: Kommunu stjórnar mark.

en: Raster images grab multiplier:
fo: Raster myndir grip multiplikator:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
fo: Legg "Tableau(x) d''assemblage" til listan av matrikul bløðum at gripa.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
fo: Skift gráskala við hvítum lit (minni fílur og minnisnýtsla).

en: Display crosspieces:
fo: Vís krossstykki:

en: Allows an automatic caching
fo: Loyvir ein sjálvvirkan skyndiminning

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
fo: Elstu fílurnar verða sjálvvirkliga strikaðar tá henda stødd er yvirtikin

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
fo: Velur sjálvvirkliga fyrsta WMS lag, um fleiri løg eru til tá ið grip verður.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
fo: Ger hetta virkis fyri at nýta merkið "add:street" á knøttum.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
fo: Samanset sjálvvirkliga allar matrikul dátu lagsam í eitt endaligt lag.

en: Unexpected file extension. {0}
fo: Óvæntað fílu ending. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
fo: Stað "{0}" funnin í skyndiminning.
    Les skyndiminning fyrst ?
    (Nei = nýggj skyndiminning)

en: Select Feuille
fo: Vel Blad

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
fo: Feil við lesing av fílu.
    Líkleikt ein gomul útgáva av skyndiminnings fíluni.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
fo: Lambert Øki {0} skyndiminnings fíla (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
fo: Lambert CC9 Øki {0} skyndiminnings fíla (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
fo: Guadeloupe Fort-Marigot skyndiminnings fíla (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
fo: Guadeloupe Ste-Anne skyndiminnings fíla (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
fo: Martinique Fort Desaix skyndiminnings fíla (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
fo: Reunion RGR92 skyndiminnings fíla (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
fo: MatrikulGripari: Ólóglig URL.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
fo: Kann ikki opna ein nýggjan klientsetingu.
    Ambætari í viðgerð ella fyribils ovmikið álag.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
fo: Býur/bygd {0} ikki funnin ella ikki tøk
    ella atgerð avlýst

en: Choose from...
fo: Vel frá...

en: Select commune
fo: Vel kommuna

en: Downloading {0}
fo: Heintar {0}

en: Contacting WMS Server...
fo: Koplar til WMS Ambætara...

en: Create buildings
fo: Upprætta bygningar

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
fo: Fyri at forða matrikul WMS oválki,
    er bygnings innflutnings stødd avmarkað til 1 km2 hámark.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
fo: Vinarliga, ger sjálvvirka sourcing virkna og kanna matrikul millesime.

en: Extract SVG ViewBox...
fo: Útdraga SVG ViewBox...

en: Extract best fitting boundary...
fo: Útdraga best passandi mark...

en: Create boundary
fo: Upprætta mark

en: Contacting cadastre WMS ...
fo: Koplar til matrikul WMS ...

en: Image already loaded
fo: Mynd longu innlesin

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
fo: Kommuna vectorized !
    Nýt vanliga Matrikul Grip valmyndina.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
fo: Henda kommuna er ikki vectorized.
    Vinarliga nýt hin valmyndarin til at georeference eina "Plan mynd"

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
fo: Klikk fyrsta horn til myndklipping
    (tveir punktir krevjast)

en: Image cropping
fo: Myndklipping

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
fo: Klikk fyrsta Lambert krossstykki til georeferencing
    (tveir punktir krevjast)

en: Image georeferencing
fo: Mynd georeferencing

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
fo: Vilt tú avlýsa heilt
    ella royna uppaftur

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
fo: Oj. Eg fekk ikki fanga allar koordinaturnar
    rætt. Vinarliga royn uppaftur.

en: Enter cadastre east,north position
fo: Skriva matrikul eystur,norður staðseting

en: (Warning: verify north with arrow !!)
fo: (Ávaring: staðfest norður við ør !!)

en: East
fo: Eystur

en: I use the mouse
fo: Eg nýti músin

en: Set {0} Lambert coordinates
fo: Set {0} Lambert koordinatir

en: Click second corner for image cropping
fo: Klikk annað horn til myndklipping

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
fo: Klikk annað Lambert krossstykki til georeferencing

en: Reset offset
fo: Nullstilla forskoyting

en: Reset offset (only vector images)
fo: Nullstilla forskoyting (bert vektor myndir)

en: Blank Layer
fo: Tømt Lag

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
fo: WMS lag ({0}), {1} flís(ar) innlesnar

en: Is not vectorized.
fo: Er ikki vektoriserað.

en: Bounding box: {0}
fo: Avmarkandi kassi: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
fo: Mynd stødd (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
fo: Er vektoriserað.

en: Commune bbox: {0}
fo: Kommunu bbox: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
fo: Óstøttað útgáva av skyndiminnings fílu; funnið {0}, várði {1}
    Upprætta eina nýggja.

en: Cache Format Error
fo: Skyndiminnings Format Feilur

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
fo: Lambert øki {0} í skyndiminning ósamheilt við núverandi Lambert øki {1}

en: Cache Lambert Zone Error
fo: Skyndiminnings Lambert Øki Feilur

en: canvec tile helper
fo: canvec flís hjálpari

en: Changeset: {0}
fo: Broytingsett: {0}

en: Changeset viewer
fo: Broytingsett áskoðari

en: Open changeset Viewer window.
fo: Opna broytingsett áskoðara glugga.

en: Tool:changeset-Viewer
fo: Amboð:broytingsett-Áskoðari

en: Display changeset
fo: Vís broytingsett

en: Fill a changeset id!
fo: Fyll eitt broytingsett id!

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
fo: Kanna rætta broytingsett Id, um tað er í lagi, kanska broytingsettið ikki er givið enn, royn uppaftur um nøkur minuttir!

en: changeset-viewer
fo: broytingsett-áskoðari

en: Deleted objects
fo: Strikað element

en: Created objects
fo: Upprættað element

en: Modified objects (old)
fo: Broytt element (gamalt)

en: Modified objects (new)
fo: Broytt element (nýtt)

en: Layer to draw OSM error
fo: Lag til at tekna OSM feil

en: Use
fo: Nýt

en: Please select a scheme to use.
fo: Vinarliga vel eitt skema at nýta.

en: Color Scheme
fo: Litaskema

en: Please select the scheme to delete.
fo: Vinarliga vel skemað at strika.

en: Use the selected scheme from the list.
fo: Nýt valda skema frá listanum.

en: Use the current colors as a new color scheme.
fo: Nýt núverandi litir sum eitt nýtt litaskema.

en: Delete the selected scheme from the list.
fo: Strika valda skema frá listanum.

en: Color Schemes
fo: Litaskemur

en: Copy as Level0L
fo: Kopiera sum Level0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
fo: Kopiera vald element í Level0L format

en: Edit as Level0L
fo: Rætta sum Level0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
fo: Rætta vald element í einum uttanum ritbúnaði í Level0L format

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
fo: Comfort0: Byrjar ritbúnað á fílu {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
fo[0]: Comfort0: Broytir {0} primitive
fo[1]: Comfort0: Broytir {0} primitives

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
fo: Ongin støttað ritbúnaður funnin. Vinarliga ''{0}'' sett í víðkaðar innstillingar!

en: Paste Level0L
fo: Innrita Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
fo: Innritar Level0L format og dagførir element í dátusettinum

en: Task config
fo: Uppgávu stillingar

en: Add New Config Task
fo: Legg til Nýggja Uppgávu Stilling

en: Abort tag editing and close dialog
fo: Avbryt merki rætting og lat dialog aftur

en: Apply edited tags and close dialog
fo: Nýt rættað merki og lat dialog aftur

en: Conflation
fo: Samanseting

en: Activates the conflation plugin
fo: Virkir samanseting plugin

en: Matches
fo: Samsvör

en: Reference only
fo: Bert tilvísan

en: Subject only
fo: Bert evni

en: Matches ({0})
fo: Samsvör ({0})

en: Reference only ({0})
fo: Bert tilvísan ({0})

en: Subject only ({0})
fo: Bert evni ({0})

en: Configure
fo: Stilla

en: Configure conflation options
fo: Stilla samanseting møguleikar

en: Remove selected matches
fo: Strika vald samsvör

en: Remove ({0})
fo: Strika ({0})

en: Conflate
fo: Samanset

en: Conflate selected objects
fo: Samanset vald element

en: Replace
fo: Skift út

en: Conflation: {0}
fo: Samanseting: {0}

en: Conflate {0} objects
fo: Samanset {0} element

en: Conflate ({0})
fo: Samanset ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
fo: Zoom til vald(ir) primitive(r)

en: Select selected primitive(s)
fo: Vel vald(ir) primitive(r)

en: Select the primitives currently selected in the list
fo: Vel teir primitives, sum nú eru valdir í listanum

en: Generating matches
fo: Framleiðir samsvør

en: Some items where ignored as their geometry is not compatible with the JTS library
fo: Summar eindir vórðu ignoreraðar, tí teirra geometri er ikki samheilt við JTS bókasavn

en: Finding matches
fo: Finnur samsvør

en: Sorting scores
fo: Raðar stigum

en: Discarding inferior matches
fo: Kastar ógóðari samsvør

en: Conflate object pair
fo: Samanset element par

en: Cannot replace geometry.
fo: Kann ikki skifta út geometri.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
fo[0]: Legdi {0} element til evni lag
fo[1]: Legdi {0} element til evni lag

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
fo[0]: Flutti {0} samanseting samsvar til ósamsvaraðan lista
fo[1]: Flutti {0} samanseting samsvar til ósamsvaraðan lista

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
fo[0]: Strika {0} samanseting samsvar
fo[1]: Strika {0} samanseting samsvar

en: Remove {0} unmatched objects
fo: Strika {0} ósamsvarað element

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
fo: Avbrotið røð ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
fo:  Maks:

en: Filter by area. Min:
fo: Filtrera eftir øki. Min:

en: Filter by window. Buffer:
fo: Filtrera eftir glugga. Buffer:

en: Union up to
fo: Samanset upp til

en:  adjacent Reference features
fo:  nærliggjandi Tilvísan eindir

en: Weight
fo: Vekt

en: Standard Distance
fo: Standard Fjarlag

en: below
fo: undir

en: Maximum Distance
fo: Maksimum Fjarlag

en: Centroid Distance
fo: Miðdepils Fjarlag

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
fo: Hausdorff Fjarlag (Miðdepil Rætt)

en: Symmetric Difference
fo: Samhverfur Munur

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
fo: Samhverfur Munur (Miðdepil Rætt)

en: Compactness
fo: Trongd

en: Angle Histogram. Bins:
fo: Vinkul Histogram. Bins:

en: Tags (Exact Match):
fo: Merki (Nákvæmt Samsvar):

en: Tags (Levenshtein Distance):
fo: Merki (Levenshtein Fjarlag):

en: List of tags to match
fo: Listi av merkjum til samsvør

en: Identical Elements Filter
fo: Samskjótar Eindir Filter

en: Avoid matching an element with itself
fo: Forða samsvari av eini eind við seg sjálv

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
fo: Filtrering fer at skunda samsvara ferðinum. Filtrera Eftir Glugga strikar samsvør millum eindir, hvørs umbúgvingar ikki overlappa. Filtrera Eftir Øki verður nýtt til at strika sera smáar og sera stórar eindir.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
fo: Betri samsvør kunnu verða funnin við at upprætta fyribils samansetingar av eindum, ið deila einari samari kant.

en: Matching
fo: Samsvar

en: Filtering
fo: Filtrering

en: Unioning
fo: Samanseting

en: Programming
fo: Forritan

en: Replace Geometry
fo: Skift út Geometri

en: Merge Tags
fo: Samanset Merki

en: List of tags to merge
fo: Listi av merkjum til samanseting

en: except
fo: undi

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
fo: Listi av merkjum ikki at samanseta (tey verða ignorerað)

en: Overwrite tags without confirmation
fo: Yverskriva merki uttan staðfesting

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
fo: Listi av merkjum at yverskriva á stríð við tilvísanarlag uttan staðfesting

en: Simple Example
fo: Einfalt Dømi

en: Advanced Example
fo: Víðkað Dømi

en: <Please select data>
fo: <Vinarliga vel dátu>

en: Configure conflation settings
fo: Stilla samansetingar innstillingar

en: Generate matches
fo: Framleið samsvør

en: Merging
fo: Samanseting

en: Reference:
fo: Tilvísan:

en: Subject:
fo: Evni:

en: Selections must be made for both reference and subject.
fo: Val verða gjørd fyri bæði tilvísan og evni.

en: Incomplete selections
fo: Ófullkomin val

en: Restore subject selection
fo: Endurskapa evni val

en: Restore reference selection
fo: Endurskapa tilvísan val

en: Freeze subject selection
fo: Fryst evni val

en: No valid OSM data layer present.
fo: Ongin gild OSM dátu lag til staðar.

en: Error freezing selection
fo: Feilur við frysting av vali

en: Nothing is selected, please try again.
fo: Einki er valt, vinarliga royn uppaftur.

en: Empty selection
fo: Tømt val

en: Freeze reference selection
fo: Fryst tilvísan val

en: Reference and subject sets should better be different.
fo: Tilvísan og evni sett burdi vera ólík.

en: Relations are not supported.
fo: Sambond eru ikki støð.

en: Disambiguating
fo: Ótvityrandi

en: One to One
fo: Ein til Ein

en: Distance
fo: Fjarlag

en: Centroid
fo: Miðdepil

en: List of tags to match (default: none)
fo: Listi av merkjum til samsvør (vanligt: eingin)

en: Disabling continuous download until you zoom in
fo: Ger óvirkna samfellda henting til tú zoomar inn

en: Download OSM data continuously
fo: Hent OSM dátu samfilt

en: Download map data continuously when paning and zooming.
fo: Hent kortdátu samfilt tá ið pana og zoomar.

en: Toggle the continuous download on/off
fo: Slá samfellda henting av/á

en: Activate continuous downloads at startup.
fo: Virkja samfelldar hentingar við uppstarti.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
fo: Strika vanliga modal framfaravakt tá ið hentir.

en: Download Settings
fo: Hentingar Stillingar

en: Settings for the continuous download.
fo: Stillingar fyri samfellda henting.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
fo: Um hetta plugin er virkisgjørt við uppstart. Henda vanliga støða broytist ikki tá ið tú slær pluginið av/á við valmynd vali.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
fo: Maksimum tali av tráðum brúkt til henting, at økja hetta fer at gera klientskipanina at senda fleiri samtíðar fyrspurningar til ambætaran.

en: Requires restart
fo: Krevur endurbyrjan

en: Max threads
fo: Maks tráðir

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
fo: Maksimum tali av kassum at heinta fyri hvønn pan/zoom.

en: Max download boxes
fo: Maks hentingar kassar

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
fo: Tíð í millisekundum eftir pan/zoom áðrenn tað byrjar at heinta. Aðrar broytingar í sjónarportinum í biðtíðin nullstilla tímann.

en: Wait time (milliseconds)
fo: Bíð tíð (millisekundur)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
fo: Fyri hvuss nógv víðkað øki runt sjónarportin skal tað heinta. At seta hetta til 0 fer ikki at heinta nakað víðkað dátu.

en: Extra download area
fo: Víðkað hentingar øki

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
fo: Maks øki at heinta í gráður^2. At økja hetta tali fer at gera pluginið at heinta øki tá ið tú zoomar langt út.

en: Max download area
fo: Maks hentingar øki

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
fo: Strategian fyri at finna hvørja øki skal biðja um frá ambætaranum.

en: Download strategy
fo: Hentingar strategi

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
fo: Strika framfaravaktin, ið verður víst tá ið hentir. Um hetta val er valt, er eingin ávising um at eitt er í gongd, og eingin máti at avlýsa hentingina.

en: TangoGPS Files (*.log)
fo: TangoGPS Fílur (*.log)

en: Coordinates imported:
fo: Koordinatir innflutta:

en: Format errors:
fo: Format feilur:

en: TangoGPS import success
fo: TangoGPS innflutningur góðkendur

en: TangoGPS import failure!
fo: TangoGPS innflutnings feilur!

en: TCX Files (*.tcx)
fo: TCX Fílur (*.tcx)

en: EditGpx
fo: RættaGpx

en: Layer for editing GPX tracks
fo: Lag til at rætta GPX spor

en: Convert to GPX layer with anonymised time
fo: Broyt til GPX lag við anonymiseraðari tíð

en: edit gpx tracks
fo: rætta gpx spor

en: EditGPX Mode
fo: RættaGPX Hamur

en: Import path from GPX layer
fo: Innflyt slóð frá GPX lag

en: Drop existing path
fo: Doyp verandi slóð

en: No GPX data layer found.
fo: Einki GPX dátu lag funnið.

en: External tool error
fo: Utanaðkomandi amboðs feilur

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
fo: Barn script hevur skilað ógildu dátu.
    
    stderr innihald:

en: exttool:{0}
fo: utamboð:{0}

en: External Tool: {0}
fo: Utanaðkomandi Amboð: {0}

en: Edit tool
fo: Rætta amboð

en: CmdLine:
fo: KommandoLinja:

en: External tools
fo: Utanaðkomandi amboð

en: Delete tool "{0}"?
fo: Strika amboð "{0}"?

en: New tool...
fo: Nýtt amboð...

en: Install
fo: Innrita

en: Public
fo: Almennur

en: Could not get server response, check logs
fo: Kundi ikki fáa ambætara svar, kanna logg

en: Failed to login as {0}:
fo: Miseydnaðist at rita inn sum {0}:

en: The server did not return user ID
fo: Ambætarin skilaði ikki brúkara ID

en: Failed to get messages as {0}:
fo: Miseydnaðist at fáa boð sum {0}:

en: Open GeoChat panel
fo: Opna GeoChat panel

en: Zoom in to see messages
fo: Zoom inn at síggja boð

en: Enable autologin
fo: Virkja sjálvvirkan innritan

en: {0} user | {0} users
fo[0]: {0} brúkari
fo[1]: {0} brúkarar

en: not logged in
fo: ikki innritaður

en: Failed to log in to GeoChat:
fo: Miseydnaðist at rita inn í GeoChat:

en: Failed to send message:
fo: Miseydnaðist at senda boð:

en: User {0} has left
fo: Brúkari {0} hevur farið

en: User {0} is mapping nearby
fo: Brúkari {0} er kortleggjandi nærindis

en: Users mapping nearby:
fo: Brúkarar kortleggjandi nærindis:

en: Private chat
fo: Privat samráð

en: Close tab
fo: Lat fana aftur

en: Clear log
fo: Tøm logg

en: Show users on map
fo: Vís brúkarar á korti

en: Position only
fo: Bert staðseting

en: Position, Time, Date, Speed
fo: Staðseting, Tíð, Dagur, Ferð

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
fo: Staðseting, Tíð, Dagur, Ferð, Hædd

en: A By Time
fo: A Eftir Tíð

en: A By Distance
fo: A Eftir Fjarlag

en: B By Time
fo: B Eftir Tíð

en: B By Distance
fo: B Eftir Fjarlag

en: C By Time
fo: C Eftir Tíð

en: C By Distance
fo: C Eftir Fjarlag

en: Data Logging Format
fo: Dátu Logging Format

en: Disable data logging if speed falls below
fo: Ger dátu logging óvirkna um ferð fer undir

en: Disable data logging if distance falls below
fo: Ger dátu logging óvirkna um fjarlag fer undir

en: Unknown logFormat
fo: Ókend logFormat

en: refresh the port list
fo: endurles port listan

en: Configure Device
fo: Stilla Tól

en: Connection Error.
fo: Sambands Feilur.

en: configure the connected DG100
fo: stilla tknýtt DG100

en: delete data after import
fo: strika dátu eftir innflutning

en: Importing data from device.
fo: Innflyt dátu frá tóli.

en: Importing data from DG100...
fo: Innflyt dátu frá DG100...

en: Error deleting data.
fo: Feilur við striking av dátu.

en: imported data from {0}
fo: innflutt dátu frá {0}

en: No data found on device.
fo: Eingin dátu funnin á tóli.

en: Connection failed.
fo: Samband miseydnaðist.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
fo: Kann ikki lesa bókasavn rxtxSerial. Um tú tørvar hjálp til at innrita tað, royn Globalsat heimasíðu á http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
fo: Globalsat Innflutningur

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
fo: Innflyt Dátu frá Globalsat Datalogger DG100 inn í GPX lag.

en: Import
fo: Innflyt

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
fo: vel gpx punktir og "blam!", finn miðdepil og útbreiðslu stefnu

en: Classes element below root child level
fo: Bólkar element undir rótar barn stigi

en: Class element ({0}) outside classes element
fo: Bólkar element ({0}) uttanfyri bólkar element

en: Class element without name
fo: Bólkar element uttan navn

en: Tag element outside basetag and implication elements
fo: Merki element uttanfyri grunntagg og implikatsjón element

en: Implications element below root child level
fo: Implikatsjón element undir rótar barn stigi

en: Tag without key
fo: Merki uttan lykil

en: Tag without value (key is {0})
fo: Merki uttan virði (lykil er {0})

en: Closed classes while it was not open
fo: Latin bólkar meðan tað var ikki opið

en: Closed classes element before all class elements were closed
fo: Latin bólkar element áðrenn allir bólkar element vóru latin

en: Closed class element while none was open
fo: Latin bólkar element meðan eingin var opin

en: Closed basetags while it was not open
fo: Latin grunntagg meðan tað var ikki opið

en: Closed implications while it was not open
fo: Latin implikatsjón meðan tað var ikki opið

en: Tag element inside other tag element
fo: Merki element innan í øðru merki element

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
fo: Ógildu opnandi xml merki <{0}> í støðu {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
fo: Skilyrði er ikki liðugt á </condition> merki

en: Closing tag element that was not open
fo: Latin merki element sum ikki var opið

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
fo: Ógildu latandi xml merki </{0}> í støðu {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
fo: Summar merki eru ikki latin; nú í støðu {0}

en: Key element without attribute k
fo: Lykil element uttan eginleika k

en: Condition is already finished at <{0}>
fo: Skilyrði er longu liðugt á <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
fo: Ókent merki fyri skilyrði: {0}

en: Element must not have children: {0}
fo: Element má ikki hava børn: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
fo: Skilyrði er longu liðugt á </{0}>

en: <and> needs at least one child
fo: <and> tørvar minst eitt barn

en: <or> needs at least one child
fo: <or> tørvar minst eitt barn

en: <not> needs at least one child
fo: <not> tørvar minst eitt barn

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
fo: Galið latandi merki {0} (</{1}> væntað)

en: Condition {0} not yet finished
fo: Skilyrði {0} enn ikki liðugt

en: Group not yet evaluated
fo: Bólkur enn ikki mettur

en: Collection must contain at least one condition
fo: Søvn verður at innihalda minst eitt skilyrði

en: No ruleset has been selected!
fo: Eingin reglusett er vald!

en: No ruleset
fo: Eingin reglusett

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
fo: Málfrøði undantak í atgongd reglusett:
    {0}

en: File not found:
    {0}
fo: Fíla ikki funnin:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
fo: Vandamál tá ið fíla verður roynt atgongd:
    {0}

en: File not found:
fo: Fíla ikki funnin:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
fo: Kundi ikki finna innbygda reglusett {0}

en: height (m)
fo: hædd (m)

en: width (m)
fo: breidd (m)

en: length (m)
fo: longd (m)

en: speed (km/h)
fo: ferð (km/t)

en: weight (t)
fo: vigt (t)

en: axleload (t)
fo: akselbyrði (t)

en: Bookmark name
fo: Bókamerki navn

en: Bookmark name already exists!
fo: Bókamerki navn er longu til!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
fo: Bókamerki navn má ikki innihalda ''{0}''!

en: Access class
fo: Atgongd bólkur

en: Access class must not contain ''{0}''!
fo: Atgongd bólkur má ikki innihalda ''{0}''!

en: Access types
fo: Atgongd slag

en: Vehicle properties
fo: Koyrifyri eginleikar

en: Road requirements
fo: Veg krav

en: Max. incline up (%, pos.)
fo: Maks. stigning upp (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
fo: Maksimum stigning koyrifyrið kann fara upp

en: Max. incline down (%, pos.)
fo: Maks. stigning niður (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
fo: Maksimum stigning koyrifyrið kann fara niður

en: Surface blacklist
fo: Yvirflata svartalisti

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
fo: Listi av yvirflötum koyrifyrið ikki kann nýta, virði eru sundurskilt við semikolon (;)

en: max. tracktype grade
fo: maks. spor slag stig

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
fo: Versta spor slag (1-5) koyrifyrið enn kann nýta, 0 fyri eingin

en: Change bookmark
fo: Broyt bókamerki

en: Edit access parameters
fo: Rætta atgongd parametrar

en: Graph View Dialog
fo: Gráskoðan Dialog

en: Open the dialog for graph view configuration.
fo: Opna dialogin til gráskoðan stillingar.

en: end nodes
fo: endapunktir

en: incline
fo: stigning

en: Ruleset:
fo: Reglusett:

en: Parameters:
fo: Parametrar:

en: Coloring:
fo: Litgeving:

en: Create/update graph
fo: Upprætta/dagføra grá

en: Graphview
fo: Gráskoðan

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
fo: Stillingar fyri Gráskoðan plugin sum visualisera leið grá.

en: Ruleset
fo: Reglusett

en: Use built-in rulesets
fo: Nýt innbygd reglusett

en: External ruleset directory:
fo: Utanaðkomandi reglusett mappa:

en: Select directory
fo: Vel mappu

en: Vehicle
fo: Koyrifyri

en: Restore defaults
fo: Endurstilla vanligt

en: Visualization
fo: Visualisering

en: Draw directions separately
fo: Tekna stefnur sundurlagt

en: Node color
fo: Punkt litur

en: Arrow color
fo: Ørv litur

en: Arrowhead fill color
fo: Ørvahøvd fyllings litur

en: Arrowhead placement
fo: Ørvahøvd staðseting

en: New bookmark
fo: Nýtt bókamerki

en: Really delete "{0}"?
fo: Veruliga strika "{0}"?

en: Bookmark deletion
fo: Bókamerki striking

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
fo: Veruliga endurstilla vanlig bókamerki?
    Allir handliga lagdir ella rættaðir bókamerki verða týndir!

en: Bookmark reset
fo: Bókamerki nullstilling

en: Choose node color
fo: Vel punkt lit

en: Choose arrow color
fo: Vel ørv lit

en: Choose arrowhead fill color
fo: Vel ørvahøvd fyllings lit

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
fo: Leið grá útreiknað av Gráskoðan plugin

en: GraphView layer is not mergable
fo: Gráskoðan lag er ikki samansetingarhægt

en: graphview default node
fo: gráskoðan vanlig punkt

en: graphview default segment
fo: gráskoðan vanlig partur

en: graphview arrowhead core
fo: gráskoðan ørvahøvd kjarni

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
fo: Vigtir verða at geva sum positivar decimal tøl við eining "t" ella uttan eining.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
fo: Longdir verða at geva sum positivar decimal tøl við eining "m", "km", "mi" ella uttan eining.
    Alternativt kann format FØT'' TUM" verða nýtt.

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
fo: Ferðir skulu verða givnar sum tøl uttan eining ella sum tøl eftirfylt við "mph".

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
fo: Stigningar verða at geva sum positivar decimal tøl eftirfylt við "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
fo: Spor slag stig verða at geva sum heiltal millum 0 og 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
fo: Yvirflata virði má ikki innihalda nakar av fylgjandi tekn: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Generate a grid of ways from four nodes.
fo: Framleið eitt rist av vegum frá fýra punktum.

en: Gridify
fo: Rist

en: Select four nodes, or a way consisting of four nodes.
fo: Vel fýra punktir, ella ein vegur ið samanstendur av fýra punktum.

en: Lines
fo: Linjur

en: Blocks
fo: Blokkir

en: Gridify preview
fo: Rist forskoðan

en: Output shape
fo: Útdata form

en: Grid size
fo: Rist stødd

en: Source way
fo: Keldu vegur

en: Copy tags from source way
fo: Kopiera merki frá keldu veg

en: Delete source way
fo: Strika keldu veg

en: Disabled since source way is part of relation
fo: Óvirkisgjørt tí keldu vegur er partur av sambandi

en: Imagery XML Files
fo: Mynd XML Fílur

en: Save Imagery XML file
fo: Goym Mynd XML fílu

en: XML Imagery Bounds
fo: XML Mynd Mark

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
fo: Framleið Mynd XML mark fyri valið

en: edit bounds for selected defaults
fo: rætta mark fyri vald vanligt

en: Download imagery XML bounds
fo: Hent mynd XML mark

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
fo: Villufinning feilur í fílu {0}:
    {1}
    Vilt tú halda fram uttan at villufinna fíluna ?

en: Open Imagery XML file
fo: Opna Mynd XML fílu

en: Export tiles
fo: Útflyt flísar

en: Export cached tiles to file system.
fo: Útflyt skyndiminningaðar flísar til fílu skipan.

en: Exporting cached tiles
fo: Útflyt skyndiminningaðar flísar

en: Failed to write image file {0}: {1}
fo: Miseydnaðist at skriva mynd fílu {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
fo: Miseydnaðist at skriva mynd fílu {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
fo[0]: Útflutt {0} flís frá lagi {1}.
fo[1]: Útflutt {0} flísar frá lagi {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
fo: Útflutnings fílu skipan slóð er longu til men er ikki ein mappa.

en: Failed to create export directory: {0}
fo: Miseydnaðist at upprætta útflutnings mappu: {0}

en: Failed to create export directory.
fo: Miseydnaðist at upprætta útflutnings mappu.

en: Append cache name
fo: Legg afturat skyndiminnings navn

en: Export Tiles
fo: Útflyt Flísar

en: Cache name:
fo: Skyndiminnings navn:

en: Object count:
fo: Object tali:

en: file system path
fo: fílu skipan slóð

en: File system path the tiles are exported to.
fo: Fíluskipan slóðin, har flísarnar verða eksporterar til.

en: Export directory:
fo: Eksport mappa:

en: Append cache name to export directory.
fo: Legg cache navn til eksport mappu.

en: Tiles will be exported to directory {0}
fo: Flísar verða eksporterar til mappu {0}

en: No export directory set.
fo: Ongin eksport mappa sett.

en: Calibration Layer
fo: Kalibrering Lag

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
fo: Ein úrelt kalibrering geometri við {0} knøttum av {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
fo: Ein kalibrering geometri við {0} knøttum av {1}

en: Change Color
fo: Broyt lit

en: Deprecate Offset
fo: Gera forskot úrelt

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
fo: Ert tú vísur at hetta myndaforskotið er rangt?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
fo: Ert tú vísur at hetta kalibrering geometrið er illa passað?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
fo: Ávaring: at gera úrelt er grundleggjandi óafturkrævt!

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
fo: Fyri at goyma myndaforskot mást tú vera skrásettur OSM brúkari.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
fo: Vinarliga skriva orsøkina, hví tú merkir hetta myndaforskot sum úrelt

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
fo: Vinarliga skriva orsøkina, hví tú merkir hetta kalibrering geometri sum úrelt

en: Notifying the server of the deprecation...
fo: Látur servaran vita um at gera úrelt...

en: Get Imagery Offset...
fo: Fá myndaforskot...

en: Download offsets for current imagery from a server
fo: Heinta forskot fyri núverandi myndir frá einum servara

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
fo: Ongin dátu fyri hetta øki. Vinarliga still mynd lag og send forskot.

en: Loading imagery offsets...
fo: Lesi myndaforskot...

en: Error processing XML response: {0}
fo: Feilur við XML svar: {0}

en: Imagery Offset Database
fo: Myndaforskot Dátugrunnur

en: Calibration geometries
fo: Kalibrering geometriar

en: Deprecated offsets
fo: Úrelt forskot

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
fo: Eystasta mynd lag er flutt fyri at samsvara
    OSM dátu í økinum. Vinarliga kanna um forskotið er enn gilt
    við at heinta GPS spor og samanbera tey og OSM dátu við myndina.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
fo: Eitt lag er lagt til við kalibrering geometri. Fjál dátuløg,
    finn samsvørandi eind á mynd laginum og flyt samsvarandi.

en: Deprecated by {0} on {1}
fo: Úrelt av {0} hin {1}

en: Created by {0} on {1}
fo: Upprættað av {0} hin {1}

en: Offset Information
fo: Forskot Upplýsingar

en: Report this offset
fo: Meld frá um hetta forskot

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
fo: Tú skalt láta umsitarar vita um hetta forskot. Hví?

en: Reporting the offset...
fo: Meldir frá forskotinum...

en: An imagery offset of {0}
fo: Eitt myndaforskot á {0}

en: Imagery ID
fo: Mynd ID

en: A calibration geometry of {0} nodes
fo: Eitt kalibrering geometri við {0} knøttum

en: Determined right here
fo: Avgerð beinleiðis her

en: Determined {0} away
fo: Avgerð {0} burtur

en: Reason
fo: Orsøk

en: This entry has been reported.
fo: Hetta innlegg er meldt frá.

en: Server has rejected the request
fo: Servarin hevur avvíst beiðnina

en: Unable to connect to the server
fo: Kann ikki knýta samband við servaran

en: Store Imagery Offset...
fo: Goym myndaforskot...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
fo: Send forskot fyri núverandi mynd (ella kalibrering eind geometri) til servara

en: Store calibration geometry
fo: Goym kalibrering geometri

en: Store imagery offset
fo: Goym myndaforskot

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
fo: Valda eindin kann nýtast sum kalibrering geometri. Hvat hevur tú í huga at gera?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
fo: Eystasta mynd lag hevur einki forskot. Ert tú vísur at tú vilt senda hetta?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
fo: Tú skrásetur eitt myndaforskot. Aðrir brúkarar í hesum øki kunna nýta tað til kortlegging.
    Vinarliga tryggja at tað er so nákvítt sum gjørligt, og lýs eitt øki har hetta forskot er gildandi.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
fo: Tú skrásetur eitt kalibrering geometri. Tað skal vera tann mest nákvæm plássaða eindin, við
    greiniliga sýnilegum markum á ymiskum gongustjørnumyndum. Vinarliga lýs hesari eind og har hon er.

en: Uploading a new offset...
fo: Sendi nýtt forskot...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
fo: Hetta strengur skal vera 3 til 200 bókstavir langur.

en: Import vector graphics
fo: Innflyt vektor grafik

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
fo: SVG fílar [ImportVec viðbót] (*.svg)

en: Improve Way
fo: Betur veg

en: Improve Way mode
fo: Betur veg háttur

en: Mode: Enable way accuracy helpers
fo: Háttur: Virkja veg nákvæmnar hjálparar

en: improve way accuracy helper turn angle text
fo: betur veg nákvæmnar hjálpari vending vinkul tekst

en: improve way accuracy helper distance text
fo: betur veg nákvæmnar hjálpari vegarlongd tekst

en: improve way accuracy helper arc fill
fo: betur veg nákvæmnar hjálpari boga fylling

en: improve way accuracy helper arc stroke
fo: betur veg nákvæmnar hjálpari boga strek

en: improve way accuracy helper perpendicular line
fo: betur veg nákvæmnar hjálpari loddrett linja

en: improve way accuracy helper equal angle circle
fo: betur veg nákvæmnar hjálpari javnvinkul ringur

en: Concourse wizard ...
fo: Samgongu gandur ...

en: Opens up a wizard to create a concourse
fo: Opnar ein gandur til at upprætta eitt samgongu

en: Vertical layer:
fo: Loddrett lag:

en: Structure type:
fo: Bygnings slag:

en: Offset into background:
fo: Forskot í bakgrund:

en: Please insert a value.
fo: Vinarliga skriva eitt virði.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
fo: Vinarliga trýst á mellarum fyrst fyri at leggja "outer" eind til samband.

en: Relation-Error
fo: Sambands-Feilur

en: true
fo: satt

en: Import BIM File
fo: Innflyt BIM fílu

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
fo: BIM innflyting er í beta útgávu! 
     Tú kanst hjálpa til við at betra BIM innflyting við at melda frá feilum ella øðrum málum. 
    Fyri meiri upplýsingar, sí log fílu: <i>

en: No data selected.
fo: Ongin dátu vald.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
fo: Einki samband ella onkur sambands limur við leiklut "outer" valdur.

en: POWER
fo: KRAFTUR

en: Activates the plug-in
fo: Virkjar viðbótina

en: Working Level
fo: Arbeiðs stig

en: Selects the working level.
fo: Velur arbeiðs stig.

en: Level Name
fo: Stig Navn

en: Optional name-tag for a level.
fo: Valfritt navn-merki fyri eitt stig.

en: The object preset you want to tag.
fo: Gegenstand forhåndsindstilling tú ynskir at merka.

en: Sets the name tag when the room-object is selected.
fo: Setur navn merkið tá rúm eindin er vald.

en: Sets the ref tag when the room-object is selected.
fo: Setur ávísing merkið tá rúm eindin er vald.

en: Apply Tags
fo: Nýt merki

en: Add a new level
fo: Legg eitt nýtt stig til

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
fo: <html> Vinarliga skriva ta nýggja stig-merki númerið tú ynskir at leggja til.<br>  <i>Upplýsing</i>: <br> Um OK knøtturin verður trýstur, skiftar tú til tekna gerð.<br>Fyri at enda nýggja eindina, vinarliga trýst á mellarum. Ta nýggja stigið<br>verður merkt sjálvvirkt. </html>

en: level number:
fo: stig númer:

en: Example: ''2'' or ''3''
fo: Dømi: ''2'' ella ''3''

en: Indoor Mapping Helper
fo: Innandura Kortleggingar Hjálpari

en: Toolbox for indoor mapping assistance
fo: Amboðs kassi til innandura kortleggingar hjálp

en: Insert level
fo: Set stig inn

en: Add a new level to layer.
fo: Legg eitt nýtt stig til lag.

en: Show Help-Browser.
fo: Vís hjálp-kaga.

en: Level name
fo: Stig navn

en: Sets optional name tag for a level.
fo: Setur valfritt navn merki fyri eitt stig.

en: Working level: NONE
fo: Arbeiðs stig: EINGIN

en: Shows the current working level.
fo: Vísir núverandi arbeiðs stig.

en: Deactivate automatic level tagging.
fo: Óvirkja sjálvvirkna stig merking.

en: Sets the name tag.
fo: Setur navn merkið.

en: Sets the referance tag.
fo: Setur ávísing merkið.

en: Repeat on
fo: Endurtak á

en: Sets the repeat on tag when highway objects are selected. Please tag like this: -3-4 or -2--3 or 5-6 .
fo: Setur endurtak á merki tá veg eindir eru valdar. Vinarliga merka sum hetta: -3-4 ella -2--3 ella 5-6 .

en: OUTER
fo: UTTAN

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
fo: Upprættanar amboð til fleirlut polygon við leiklut: uttan. Fyri at enda trýst á mellarum.

en: INNER
fo: INNI

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
fo: Upprættanar amboð til fleirlut polygon við leiklut: inni. Fyri at enda trýst á mellarum. Fyri at leggja til samband vel "uttan" og trýst enter.

en: Deactivate multipolygon function.
fo: Óvirkja fleirlut polygon virkni.

en: Add selected tags and/or relations to obeject.
fo: Legg vald merki og/eða sambond til eind.

en: Working level: {0}
fo: Arbeiðs stig: {0}

en: JavaFX is not available.
fo: JavaFX er ikki tøkt.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
fo:  Vinarliga set OpenJFX inn gjøgnum pakka umboðan tín.

en:  Please update to Java 11+.
fo:  Vinarliga dagfør til Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
fo: Renni-Digraf upprættað frá virknum OSM-Lag

en: Create Channel Digraph
fo: Upprætta Renni Digraf

en: this layer is no osm data layer
fo: hetta lagið er ikki osm dátulag

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
fo: Broytir OSM grafi til Renni Digraf

en: filtering ways
fo: síar vegir

en: creating Channel-Digraph
fo: upprættar Renni-Digraf

en: sealing Digraph
fo: forsegla Digraf

en: calculating Strong Connectedness
fo: rokna Sterk Samanbinding

en: creating DigraphLayer
fo: upprættar DigrafLag

en: JunctionChecking
fo: Krossgøta Kanna

en: Open the junctionchecking window.
fo: Opna krossgøtu kannu gluggan.

en: junctions
fo: krossgøtur

en: Channel-Digraph creation
fo: Renni-Digraf upprættan

en: seal Channel Digraph
fo: forsegla Renni Digraf

en: calculate strong connected channels
fo: rokna sterkt samanbundnar rennur

en: Junctionchecking/junctions searching
fo: Krossgøtu kanna/leita krossgøtur

en: order of junction (n):
fo: støða av krossgøtu (n):

en: produce OSM-Relations: junction
fo: framleið OSM-Sambond: krossgøta

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
fo: um virkt, framleiðir viðbótin osm-sambond frá krossgøtu undirgrafum

en: create the channel digraph
fo: upprætta renni digrafið

en: Check
fo: Kanna

en: check the subset for junction properties
fo: kanna undirmengi fyri krossgøtu eginleikar

en: Search
fo: Leita

en: search for junctions in the channel subset
fo: leita eftir krossgøtum í renni undirmenginum

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
fo: Merktu rennurnar innihalda eina krossgøtu kandidat (hvítt). Fyri at prófa hesa kandidat, merk hesu rennurnar og trýst á "Kanna" knøttin aftur.

en: The marked channels are a {0}-ways junction
fo: Merktu rennurnar eru {0}-vegir krossgøta

en: The marked channels are not a junction:
fo: Merktu rennurnar eru ikki ein krossgøta:

en: construct channel digraph and search for junctions
fo: byggja renni digraf og leita eftir krossgøtum

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
fo: Tal av {0}-vegir krossgøtum funnin: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
fo: framleið allar samansetingar frá inngongd/útgongd kandidat

en: Check the direction
fo: Kanna stýringina

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
fo: Kanna stýringina av valda á/áni. Er hon røtt?
     Framgongd:

en: Correct
fo: Rætt

en: Wrong
fo: Galið

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
fo: <HTML><U>R</U>ætt stýring</HTML>

en: Direction of river is correct.
fo: Stýring av ánni er rætt.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
fo: <HTML><U>G</U>alið stýring</HTML>

en: Direction of river is wrong.
fo: Stýring av ánni er galið.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
fo: <HTML><U>I</U>kki taka hesa stýring til virðis</HTML>

en: Ignore direction of this way.
fo: Ikki taka hesa stýring til virðis.

en: Check direction of streams
fo: Kanna stýring av áum

en: Check direction of streams and rivers
fo: Kanna stýring av áum og ánum

en: No more directions to check!
fo: Ongar fleiri stýringar at kanna!

en: Replace way
fo: Skift veg

en: Replace way of selected way with a new way
fo: Skift valdan veg við nýggjum vegi

en: This tool replaces coastline of one way with another, and so requires exactly two coatline ways to be selected.
fo: Hetta amboð skiftar strandlinju av einum vegi við øðrum, og krevur tí nákvæmlega tveir strandlinju vegir at vera valdir.

en: Disable GPSD
fo: Óvirkja GPSD

en: Show Distance to nearest way
fo: Vís vegarlongd til næsta veg

en: Show distance visualisation
fo: Vís vegarlongd sjónliggerð

en: LiveGPS settings
fo: LiveGPS stillingar

en: Here you can change some preferences of LiveGPS plugin
fo: Her kanst tú broyta nakrar stillingar í LiveGPS viðbótini

en: Host address of gpsd, default is {0}
fo: Vert adressa hjá gpsd, standard er {0}

en: Host address of gpsd
fo: Vert adressa hjá gpsd

en: Port number of gpsd, default is {0}
fo: Port nummar hjá gpsd, standard er {0}

en: Port number gpsd
fo: Port nummar gpsd

en: Serial device for direct NMEA input, does not exist by default.</html>
fo: Serial tól fyri beinan NMEA inntøk, finst ikki sum standard.</html>

en: Serial device
fo: Serial tól

en: <html>For Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> means any number beginning with 0).<br>For Windows {4} to {5} (COM ports bigger than 9 wont work).</html>
fo: <html>Fyri Linux {0}, {1}, {2} ella {3} (<b>x</b> merkir eitt hvørt tal byrjandi við 0).<br>Fyri Windows {4} til {5} (COM portar størri enn 9 virka ikki).</html>

en: Threshold, default is {0}
fo: Mørk, standard er {0}

en: Threshold
fo: Mørk

en: Connection Failed
fo: Samband miseydnaðist

en: Not connected
fo: Ikki tøkt

en: Connecting
fo: Knýtir samband

en: Connected
fo: Tøkt

en: NMEA Connection Failed
fo: NMEA samband miseydnaðist

en: NMEA Not connected
fo: NMEA ikki tøkt

en: no name
fo: einki navn

en: Show GPS data.
fo: Vís GPS dátu.

en: Speed
fo: Ferð

en: Course
fo: Kós

en: Way Info [m]
fo: Veg Uppl. [m]

en: Way Info
fo: Veg Upplýsingar

en: {0} km/h
fo: {0} km/t

en: {0} deg
fo: {0} gráður

en: LiveGPS layer
fo: LiveGPS lag

en: Capture GPS Track
fo: Fanga GPS spor

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
fo: Knýt til gpsd servara og vís núverandi stað í LiveGPS lag.

en: Center Once
fo: Miðja Einansin

en: Center the LiveGPS layer to current position.
fo: Miðja LiveGPS lag til núverandi stað.

en: Auto-Center
fo: Sjálvmiðja

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
fo: Miðja LiveGPS lag løgt til núverandi stað.

en: Do not record area as seen when viewport is larger than this
fo: Ikki goyma øki sum sæð tá sjónport er størri enn hetta

en: MarkSeen Viewer
fo: MarkSeen Sjónvari

en: Shows viewed map areas on a familiar small map
fo: Vís sæð kortøki á einum kendum lítlum karti

en: Max viewport size
fo: Maks sjónport stødd

en: Toggle toolbar visbility
fo: Veksla amboðslinju sýnileika

en: Mark seen areas of map in MarkSeen viewer
fo: Merk sæð øki av karti í MarkSeen sjónvara

en: Record seen areas
fo: Goym sæð øki

en: Toggle MarkSeen recording
fo: Veksla MarkSeen goymslu

en:  (disabled while viewport larger than set limit)
fo:  (óvirkt meðan sjónport er størri enn sett mørk)

en: Clear record of seen areas
fo: Strika goymslu av sæðum økjum

en: Clear MarkSeen areas
fo: Strika MarkSeen øki

en: Set max viewport size from current
fo: Set makssjónport stødd frá núverandi

en: Set current viewport size as the maximum for recording as seen
fo: Set núverandi sjónport stødd sum maksið til goymslu sum sæð

en: Measured values
fo: Máld virði

en: Open the measurement window.
fo: Opna mátings gluggan.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
fo: Nullstilla núverandi mátings úrslit og strika mátings slóð.

en: Path Length
fo: Slóðar longd

en: Selection Length
fo: Valdar longd

en: Selection Area
fo: Valt øki

en: Selection Radius
fo: Valdar radius

en: Angle
fo: Vinkul

en: Angle between two selected Nodes
fo: Vinkul millum tveir valdir knøttir

en: Layer to make measurements
fo: Lag til at gera mátningar

en: measurement mode
fo: mátings háttur

en: Measurements
fo: Mátningar

en: Merge overlap
fo: Samráð yvirlapp

en: Merge overlap of ways.
fo: Samráð yvirlapp av vegum.

en: Merge Overlap (combine)
fo: Samráð Yvirlapp (samanset)

en: Michigan Left
fo: Michigan Vinstra

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
fo: Leggur onga vinstra sving fyri settir av 4 ella 5 vegum.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
fo: Vinarliga vel 4 ella 5 vegir til at seta ongar vinstra sving.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
fo: Vinarliga vel 4 vegir sum mynda eitt afturlat samband.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
fo: Kann ikki raða vegunum. Vinarliga staðfest teirra stýringar

en: Create Michigan left turn restriction
fo: Upprætta Michigan vinstra sving bann

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
fo: Kann ikki finna við knøttir. Vinarliga kanna títt val

en: About Plugin
fo: Um Viðbótina

en: Native password manager plugin
fo: Innfødd lykilorðs umboðs viðbót

en: No native password manager could be found!
fo: Ongin infødd lykilorðs umboðari funnin!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
fo: Eftir tínum stýriskipan / útgávu, mást tú kanska upprætta ein standard lyklakrans / pung fyrst.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
fo: Nei takk, nýt JOSM''s reinan tekst goymsla fyri uppsetingar

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
fo: Fann viðkvæma dátu sum enn er goymd í JOSM''s uppsetingar fílu (reinan tekst).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
fo: Flyt til lykilorðs umboðara og strika frá uppsetingar fílu

en: No, just keep it
fo: Nei, bara halda tað

en: Close the dialog and discard all changes
fo: Lat gluggan aftur og forkasta allar broytingar

en: Proceed and go to the next page
fo: Halt fram og far til næstu síðu

en: Finish
fo: Liðugt

en: Confirm the setup and close this dialog
fo: Staðfest uppsetingina og lat hendan gluggan aftur

en: JOSM/OSM API/Username
fo: JOSM/OSM API/Brúkaranavn

en: JOSM/OSM API/Password
fo: JOSM/OSM API/Lykilorð

en: {0}/Username
fo: {0}/Brúkaranavn

en: {0}/Password
fo: {0}/Lykilorð

en: JOSM/Proxy/Username
fo: JOSM/Proxy/Brúkaranavn

en: JOSM/Proxy/Password
fo: JOSM/Proxy/Lykilorð

en: JOSM/OAuth/{0}/Token
fo: JOSM/OAuth/{0}/Tekn

en: JOSM/OAuth/{0}/Parameters
fo: JOSM/OAuth/{0}/Parametrar

en: Native Password Manager Plugin
fo: Innfødd Lykilorðs Umboðs Viðbót

en: The username and password is protected by {0}.
fo: Brúkaranavn og lykilorð er varið av {0}.

en: username
fo: brúkaranavn

en: password
fo: lykilorð

en: proxy username
fo: proxy brúkaranavn

en: proxy password
fo: proxy lykilorð

en: oauth key
fo: oauth lykil

en: oauth secret
fo: oauth loyniorð

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
fo: <br><strong>Ávaring:</strong> Tað kann vera viðkvæm dátu eftir í tíni uppsetingar fílu. ({0})

en: Save user and password ({0})
fo: Goym brúkara og lykilorð ({0})

en: Plain text, JOSM default
fo: Reinan tekst, JOSM standard

en: Use {0}
fo: Nýt {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
fo: Dulkoda dátu við Windows innritan skilríki

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
fo: Hin infødda lykilorðs umboðs viðbótin fann {0} á tínum skipan.

en: OSM Server Files o5m compressed
fo: OSM Servara Fílar o5m komprimerar

en: Invalid changeset id: {0}
fo: Ógildu broytingasett id: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
fo: Ógildu tíðarmerki: {0}

en: wrong header byte
fo: galið header byte

en: Reading was canceled at file offset {0}
fo: Lesing varð avlýst á fílu forskoti {0}

en: unsupported header
fo: ikki stuðlað header

en: Reading OSM data...
fo: Lesi OSM dátu...

en: Import was canceled
fo: Innflutningur varð avlýstur

en: Split by municipality
fo: Kloyv eftir kommunu

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
fo: Kloyv hesa dátu eftir kommunu (admin_level=8).

en: Split by sector
fo: Kloyv eftir øki

en: Split this data by sector (admin_level=10).
fo: Kloyv hesa dátu eftir øki (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
fo: Kloyv eftir nærum

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
fo: Kloyv hesa dátu eftir nærum (admin_level=11).

en: Download open data
fo: Heinta opin dátu

en: License URL not available: {0}
fo: Loyvi URL ikki tøkt: {0}

en: OpenData preferences
fo: OpenData uppsetingar

en: License Agreement
fo: Loyvisamtykti

en: Accept
fo: Samtykkja

en: Refuse
fo: Nokta

en: I understand and accept these terms and conditions
fo: Eg skilji og samtykki hesum skilmálum

en: View the full text of this license
fo: Síð heila tekstin av hesum loyvi

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
fo: Eg nokti hesum skilmálum. Avlýs henting.

en: Module bundled with opendata plugin
fo: Modul búntað við opendata viðbót

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
fo: Vinarliga klikk á <strong>Hent lista</strong> fyri at heinta og vísggjarda lista yvir tøk módular.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
fo[0]: Fylgjandi modul er hent <strong>fullkomiliga</strong>:
fo[1]: Fylgjandi {0} módular eru hentir <strong>fullkomiliga</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
fo[0]: Henting av fylgjandi modul <strong>miseydnaðist</strong>:
fo[1]: Henting av fylgjandi {0} módulum <strong>miseydnaðist</strong>:

en: Search:
fo: Leita:

en: Modules
fo: Módular

en: Accept the new module sites and close the dialog
fo: Samtykkja nýggju modul síðurnar og lat gluggan aftur

en: Configure Module Sites
fo: Stilla Modul Síður

en: Download the list of available modules
fo: Hent lista yvir tøk módular

en: Update modules
fo: Dagfør módular

en: Update the selected modules
fo: Dagfør valdu módular

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
fo: Vinarliga endurræs JOSM fyri at virkja hentu módularnar.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
fo: Allir innsettir módular eru dagførdir. JOSM hevur ikki at heinta nýggjari útgávur.

en: Modules up to date
fo: Módular dagførdir

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
fo: Stilla lista yvir síður har módular verða hentir frá

en: Add Open Data Module description URL.
fo: Legg Open Data Modul lýsing URL til.

en: Edit Open Data Module description URL.
fo: Rætta Open Data Modul lýsing URL.

en: Open Data Module description URL
fo: Open Data Modul lýsing URL

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
fo: Hent OSM dátu samsvara núverandi dátusetti.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
fo: Set valdu eindirnar á kortið til valdu eindirnar í listanum omanfyri.

en: Diff
fo: Munur

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
fo: Framkvæm munur millum núverandi dátusett og verandi OSM dátu.

en: Tools
fo: Amboð

en: Open tools menu for this data.
fo: Opna amboðs valmynd fyri hesa dátu.

en: Open the OpenData window.
fo: Opna OpenData gluggan.

en: Raw data
fo: Rá døta

en: OpenData Preferences
fo: OpenData Uppsetingar

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
fo: Serstakur handari til ymiskar Open Data portalar<br/><br/>Vinarliga les Notkunarskilmálar hjá hvørjum portali<br/>áðrenn nakar innsending av dátu henta við hesi viðbót.

en: General settings
fo: Almennar stillingar

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
fo: Innflyt bert rá døta (t.d. ikki legg til/strika merki ella skift tey við standard OSM merkjum)

en: Overpass API server:
fo: Overpass API servari:

en: Overpass API server used to download OSM data
fo: Overpass API servari brúkt til at heinta OSM dátu

en: XAPI server:
fo: XAPI servari:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
fo: XAPI servari brúkt til at heinta OSM dátu tá Overpass API ikki er tøkt

en: Download modules
fo: Hent módular

en: View summary
fo: Vís samandrátt

en: View full text
fo: Vís heila tekstin

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
fo: ''Lambert CC 9 øki'' koordinatir funnir við ymisk øki kóðar fyri X og Y:

en: OpenData XML files
fo: OpenData XML fílar

en: File to load
fo: Fíla at lesa

en: 7Zip Files
fo: 7Zip Fílar

en: Reading 7Zip file...
fo: Lesi 7Zip fílu...

en: Zip Files
fo: Zip Fílar

en: Reading Zip file...
fo: Lesi Zip fílu...

en: Cannot transform to WGS84
fo: Kann ikki umbroyt til WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
fo: JOSM fann ikki ein strang matematisk umbroyting millum ''{0}'' og WGS84.<br /><br />Vilt tú royna ein <i>linan</i> hátt, sum framkvæmir ein ónákvæman umbroyting (<b>við staðseting feilum upp til 1 km</b>) ?<br/><br/>Um so, <b>ikki send</b> slík døtu til OSM !

en: Try lenient method
fo: Royn linan hátt

en: Loading GeoPackage ({0} layers)
fo: Lesi GeoPackage ({0} løg)

en: Loading GML ({0} layers)
fo: Lesi GML ({0} løg)

en: Loading shapefile ({0} layers)
fo: Lesi shapefile ({0} løg)

en: Loading GeoPackage ({0} features)
fo: Lesi GeoPackage ({0} eindir)

en: Loading GML ({0} features)
fo: Lesi GML ({0} eindir)

en: Loading shapefile ({0} features)
fo: Lesi shapefile ({0} eindir)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
fo: Kann ikki finna Coordinate Reference System.
    Vilt tú falla aftur til ESPG:4326 (WGS 84) ?

en: Warning: CRS not found
fo: Ávaring: CRS ikki funnin

en: Unable to detect CRS !
fo: Kann ikki finna CRS !

en: GML files
fo: GML fílar

en: KML/KMZ files
fo: KML/KMZ fílar

en: MapInfo files
fo: MapInfo fílar

en: Unable to find a data store for file {0}
fo: Kann ikki finna eitt dátu goymsla fyri fílu {0}

en: GeoPackage files
fo: GeoPackage fílar

en: CSV files
fo: CSV fílar

en: ODS files
fo: ODS fílar

en: No valid coordinates have been found.
fo: Ongar gildar koordinatir funnar.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
fo: Ógildu fíla. Galið longd á linju {0}. Væntaði {1} kolonnur, fekk {2}.

en: XLS files
fo: XLS fílar

en: View OSM Wiki page
fo: Vís OSM Wiki síðu

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
fo: Ræs kagan til OSM Wiki síðuna av valda dátusettinum

en: View Local Portal page
fo: Vís staðbundna Portal síðu

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
fo: Ræs kagan til staðbundna portal síðuna av valda dátusettinum

en: View National Portal page
fo: Vís tjóðar Portal síðu

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
fo: Ræs kagan til tjóðar portal síðuna av valda dátusettinum

en: View License
fo: Vís Loyvi

en: Launch browser to the license page of the selected data set
fo: Ræs kagan til loyvi síðuna av valda dátusettinum

en: View License (summary)
fo: Vís Loyvi (samandrátt)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
fo: Ræs kagan til samandrátt loyvi síðuna av valda dátusettinum

en: View the license of the selected data set
fo: Vís loyvið av valda dátusettinum

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
fo: Ávaring: Kann ikki heinta modul ''{0}''. Tín henting leinki er ikki kend. Forskip henting.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
fo: Ávaring: Kann ikki heinta modul ''{0}''. Tín henting leinki ''{1}'' er ikki ein gildu URL. Forskip henting.

en: Downloading Module {0}...
fo: Henti Modul {0}...

en: An error occurred in module {0}
fo: Ein feilur hendi í modul {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
fo: Síðsta modul dagføring meira enn {0} dagar síðan.

en: Click to update the activated modules
fo: Klikk fyri at dagføra virka módularnar

en: Click to skip updating the activated modules
fo: Klikk fyri at forskipa dagføring av virka módulunum

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
fo: Forskip modul dagføring eftir liðna dagførings tíðarskeið. Sjálvvirk dagføring byrjan er óvirk.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
fo: Keyrir modul dagføring eftir liðna dagførings tíðarskeið. Sjálvvirk dagføring byrjan er óvirk.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
fo: Kundi ikki lesa modul {0}. Strika frá uppsetingum?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
fo: lesi modul ''{0}'' (útgáva {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
fo: <html>Kundi ikki lesa modul {0} tí modul<br>høvuðs bólkin ''{1}'' var ikki funnin.<br>Strika frá uppsetingum?</html>

en: Loading modules ...
fo: Lesi módular ...

en: Checking module preconditions...
fo: Kanni modul fyrisetingar...

en: Loading module ''{0}''...
fo: Lesi modul ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
fo[0]: JOSM kundi ikki finna upplýsingar um fylgjandi modul:
fo[1]: JOSM kundi ikki finna upplýsingar um fylgjandi módular:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
fo[0]: Modulin verður ikki lesin.
fo[1]: Módularnir verða ikki lesnir.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
fo[0]: Dagføring av fylgjandi modul miseydnaðist:
fo[1]: Dagføring av fylgjandi módulum miseydnaðist:

en: Module update failed
fo: Modul dagføring miseydnaðist

en: Warning: failed to download module information list
fo: Ávaring: miseydnaðist at heinta modul upplýsingar lista

en: Disable module
fo: Óvirkja modul

en: Click to delete the module ''{0}''
fo: Klikk fyri at strika modul ''{0}''

en: Keep module
fo: Halt modul

en: Click to keep the module ''{0}''
fo: Klikk fyri at halda modul ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
fo: Ávaring: miseydnaðist at strika úreltan modul ''{0}''.

en: Warning: failed to install already downloaded module ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old module version.
fo: Ávaring: miseydnaðist at seta inn longu henta modul ''{0}''. Forskip innseting. JOSM fer enn at lesa gomlu modul útgávuna.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
fo: Ávaring: miseydnaðist at seta inn modul ''{0}'' frá tímabundna hentingar fílu ''{1}''. Navnabroyting miseydnaðist.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
fo: Ikki spyrja aftur og minnast mítt avgerð (far til Uppsetingar->Módular fyri at broyta tað seinni)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
fo: Modul fílan ''{0}'' hevur ikki eitt Manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
fo: Ógildu URL ''{0}'' í modul {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
fo: <b>Modul útvegað av einari uttanfrískari keldu:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
fo: Miseydnaðist at upprætta modul upplýsingar frá manifest fyri modul ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
fo: Ólóglig innfærsla í modul lista.

en: Reading local module information..
fo: Lesi staðbundnar modul upplýsingar..

en: Processing module site cache files...
fo: Vinna við modul síðu goymsla fílur...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
fo: Ávaring: Miseydnaðist at skanna fílu ''{0}'' fyri modul upplýsingar. Forskip.

en: Processing module site cache icon files...
fo: Vinna við modul síðu goymsla ikon fílur...

en: Processing module files...
fo: Vinna við modul fílur...

en: Download module list...
fo: Hent modul lista...

en: Downloading module list from ''{0}''
fo: Henti modul lista frá ''{0}''

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
fo: Ávaring: miseydnaðist at upprætta modul mappu ''{0}''. Kann ikki goyma modul lista frá modul síðu ''{1}''.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
fo: Skrivi modul lista til staðbundna goymsla ''{0}''

en: Parsing module list from site ''{0}''
fo: Tolka modul lista frá síðu ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
fo: Miseydnaðist at tolka modul lista dokument frá síðu ''{0}''. Forskip síðu. Undantakið var: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
fo: Vinna við modul lista frá síðu ''{0}''

en: Open Visible...
fo: Opna sæð...

en: Open only files that are visible in current view.
fo: Opna bert fílur, sum eru sæð í núverandi vísi.

en: No view open - cannot determine boundaries!
fo: Ongin víða opin - kann ikki ákvarða mark!

en: Unknown file extension: {0}
fo: Ókend fílusnið: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
fo: Miskók at tolka fílu "{0}"

en: Copy: {0}
fo: Kopiera: {0}

en: and
fo: og

en: Open in browser {0}
fo: Opna í kaga {0}

en: OpenStreetMap obj info
fo: OpenStreetMap objekt upplýsingar

en: Open OpenStreetMap obj info window
fo: Opna OpenStreetMap objekt upplýsingar glugga

en: Object Id
fo: Objekt Id

en: Version
fo: Útgáva

en: Images
fo: Myndir

en: OSM Server Files pbf compressed
fo: OSM Server Fílur pbf komprimeraðar

en: Download PBF
fo: Heinta PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
fo: Ógildu DenseNodes lykil/gildi tabell

en: Canceled: Waiting for reader to react
fo: Avlýst: Bíðar eftir at læsari svarar

en: Transform error: Min X must be smaller than max
fo: Umrokningarvilla: Min X má vera minni enn max

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
fo: Umrokningarvilla: Min Y má vera minni enn max

en: Transform error: Points too close
fo: Umrokningarvilla: Punktar ov nærri

en: Transform error: Unsupported variant.
fo: Umrokningarvilla: Ikki stuðlað variant.

en: Transform error: Unsupported orientation
fo: Umrokningarvilla: Ikki stuðlað støða

en: X-value of bottom left reference point
fo: X-virði á botn vinstra viðmerkingarpunkti

en: Y-value of bottom left reference point
fo: Y-virði á botn vinstra viðmerkingarpunkti

en: East-value of bottom left reference point
fo: Eystur-virði á botn vinstra viðmerkingarpunkti

en: North-value of bottom left reference point
fo: Norður-virði á botn vinstra viðmerkingarpunkti

en: Get from Preview
fo: Heinta frá Forsýn

en: Select a single node from preview
fo: Vel ein punkt frá forsýn

en: X-value of top right reference point
fo: X-virði á ovast hægra viðmerkingarpunkti

en: Y-value of top right  reference point
fo: Y-virði á ovast hægra viðmerkingarpunkti

en: East-value of top right reference point
fo: Eystur-virði á ovast hægra viðmerkingarpunkti

en: North-value of top right reference point
fo: Norður-virði á ovast hægra viðmerkingarpunkti

en: Check Placement
fo: Kanna Pláss

en: Bind to coordinates
fo: Binda til koordinatar

en: Top right (max) corner:
fo: Ovast hægra (max) horn:

en: East:
fo: Eystur:

en: North:
fo: Norður:

en: Bottom left (min) corner:
fo: Botn vinstra (min) horn:

en: Please select exactly one node.
fo: Vinarliga vel nákvæmlega ein punkt.

en: Check numbers
fo: Kanna tøl

en: Projection of the PDF-Document
fo: Projektion av PDF-Skránni

en: Projection:
fo: Projektion:

en: Show target
fo: Vís mál

en: Finished
fo: Liðugt

en: Load preview ...
fo: Les forsýn ...

en: PDF preview:
fo: PDF forsýn:

en: PDF files
fo: PDF fílur

en: Import PDF
fo: Innflyta PDF

en: OSM files
fo: OSM fílur

en: Preparing
fo: Ger til reiðar

en: Could not parse color
fo: Kundi ikki tolka lit

en: Parsing file
fo: Tolkar fílu

en: File not found.
fo: Fíla fannst ikki.

en: Error while parsing: {0}
fo: Feilur meðan tolkaði: {0}

en: Removing parallel segments
fo: Strika parallel segment

en: Joining nodes
fo: Samanseting av punktum

en: Joining adjacent segments
fo: Samanseting av nærliggjandi segmentum

en: Removing small objects
fo: Strika smá objekt

en: Removing large objects
fo: Strika stór objekt

en: Finalizing layers
fo: Liðugger lag

en: Building JOSM layer
fo: Byggir JOSM lag

en: Postprocessing layer
fo: Eftirvinna lag

en: Saving to file.
fo: Goymir í fílu.

en:  Writing to file
fo:  Skrivar til fílu

en: Debug info
fo: Debug upplýsingar

en: Merge close nodes
fo: Samanset nærliggjandi punktar

en: Remove objects smaller than
fo: Strika objekt minni enn

en: Remove objects larger than
fo: Strika objekt størri enn

en: Only this color
fo: Bert hesin liturin

en: Remove parallel lines
fo: Strika parallel linjur

en: Take only first X paths
fo: Tak bert fyrstu X slóðir

en: Color/width change
fo: Lit/breidd broyting

en: Shape closed
fo: Form lukkað

en: Single segments
fo: Ein segment

en: Orthogonal shapes
fo: Orthogonal form

en: Import settings
fo: Innflutnings stillingar

en: Max distance:
fo: Maks fjarlag:

en: Introduce separate layers for:
fo: Innføra særskild lag fyri:

en: Import PDF file
fo: Innflyta PDF fílu

en: Import PDF file.
fo: Innflyta PDF fílu.

en: Extended
fo: Víðkað

en: User Interface
fo: Brúkaraøki

en: Interactions:
fo: Samskifti:

en: Processing defaults
fo: Vinnu forstillingar

en:  {0} objects so far
fo:  {0} objekt so langt

en: Parsing PDF
fo: Tolkar PDF

en: Encrypted documents not supported.
fo: Dulmálsað skjøl eru ikki stuðlað.

en: The PDF file must have exactly one page.
fo: PDF fílan má hava nákvæmlega eina síðu.

en: Read/write error:
fo: Lest/skriv feilur:

en: Write coordinates to image header
fo: Skriv koordinatar til myndahøvd

en: Write position information into the exif header of the following files:
fo: Skriv staðsetingar upplýsingar í exif høvdini á fylgjandi fílum:

en: The file "{0}" can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
fo: Fílan "{0}" kann ikki dagførast. Bert JPEG og TIFF myndir eru stuðlaðar.

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
fo[0]: {0} fíla kann ikki dagførast. Bert JPEG og TIFF myndir eru stuðlaðar.
fo[1]: {0} fílur kunnu ikki dagførast. Bert JPEG og TIFF myndir eru stuðlaðar.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
fo: Ávaring: Nøkur metadata í TIFF fílum kunnu týnast. Altíð hava eitt bakhall!

en: to previous value (unchanged mtime)
fo: til fyrra virði (óbroytt mtime)

en: Proceed
fo: Framfør

en: The GPS tag could not be added to the following file because there is not enough free space in the EXIF section: | The GPS tag could not be added to the following files because there is not enough free space in the EXIF section:
fo[0]: GPS mærkini kundu ikki verða lagt til fylgjandi fílu, tí tað er ikki nóg frítt pláss í EXIF deildini:
fo[1]: GPS mærkini kundu ikki verða lagt til fylgjandi fílum, tí tað er ikki nóg frítt pláss í EXIF deildini:

en: ({0} more file) | ({0} more files)
fo[0]: ({0} meiri fíla)
fo[1]: ({0} fleiri fílur)

en: This can likely be fixed by rewriting the entire EXIF section, however some (rare) unknown tags may get lost in the process.<br>Would you like to proceed anyway?
fo: Hetta kann líkaleysa lágast við at umskriva allar EXIF deildir, men nøkur (sjáldsam) ókend mærki kunnu týnast í ferðinum.<br>Vilt tú framfør hvussuheldur?

en: Writing position information to image files...
fo: Skriv staðsetingar upplýsingar til myndafílur...

en: Retry
fo: Royn aftur

en: Unable to process file ''{0}'':
fo: Ikki møguligt at vinna fílu ''{0}'':

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
fo: Skriv staðsetingar upplýsingar til myndafílur... Væntað tíð eftir: {0}

en: Could not read mtime.
fo: Kundi ikki lesa mtime.

en: Could not write mtime.
fo: Kundi ikki skriva mtime.

en: File could not be deleted!
fo: Fíla kundi ikki verða strikað!

en: Could not rename file!
fo: Kundi ikki umnevn fílu!

en: Could not rename file {0} to {1}!
fo: Kundi ikki umnevn fílu {0} til {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
fo: <html><h3>Tað eru gomul bakhallsfílur í myndamappuni!</h3>

en: Override old backup files?
fo: Yvirskriva gomul bakhallsfílur?

en: Keep old backups and continue
fo: Hald gomlum bakhallum og framfør

en: Override
fo: Yvirskriva

en: Could not delete temporary file!
fo: Kundi ikki strika millumbilsfílu!

en: Test failed: Could not read mtime.
fo: Roynd miseydnaðist: Kundi ikki lesa mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
fo: Roynd miseydnaðist: Kundi ikki skriva mtime.

en: Adjust photos
fo: Stilla myndir

en: Move and position photos
fo: Flyt og still myndir

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
fo: Klikk+drag mynd, control+alt+klikk at stilla mynd, control+klikk at seta ætt.

en: Please load some photos.
fo: Vinarliga les nøkur myndir.

en: Edit photo GPS data
fo: Rætta mynd GPS dátur

en: Edit GPS data of selected photo.
fo: Rætta GPS dátur á valdari mynd.

en: Edit Photo GPS Data
fo: Rætta Mynd GPS Dátur

en: (Empty values delete the according fields.)
fo: (Tømir virði strika samsvarandi felt.)

en: coordinates
fo: koordinatar

en: Latitude and longitude
fo: Breidd og longd

en: altitude
fo: hædd

en: Altitude:
fo: Hædd:

en: speed
fo: ferð

en: positive number or empty
fo: positív tal ella tømt

en: Speed:
fo: Ferð:

en: direction
fo: ætt

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
fo: skeið -360.0 .. 360.0, ella tømt

en: Direction:
fo: Ætt:

en: Edit coordinates in separate editor
fo: Rætta koordinatar í særskildum rættara

en: Edit Image Coordinates
fo: Rætta Mynd Koordinatar

en: Undo changes made in this dialog
fo: Angra broytingar í hesum dialogi

en: Reload GPS data from image file
fo: Les GPS dátur aftur úr myndafílu

en: New layer for untagged images
fo: Nýtt lag fyri ómerktar myndir

en: Untagged Images
fo: Ómerktar Myndir

en: Add PMTiles layer
fo: Legg PMTiles lag til

en: Do you want to add a layer based off of {0}?
fo: Vilt tú leggja eitt lag til bygt á {0}?

en: PMTiles tilesets ({0})
fo: PMTiles flísasett ({0})

en: Data could not be read
fo: Dátur kundu ikki lesast

en: Point info
fo: Punkt upplýsingar

en: Point info.
fo: Punkt upplýsingar.

en: Connecting server
fo: Bindur saman við ambætara

en: PointInfo
fo: PunktInfo

en: Data not available.
fo: Dátur ikki tøk.

en: Automatically detect the module
fo: Finn modul sjálvvirkandi

en: Point information settings
fo: Punkt upplýsingar stillingar

en: Settings for the point information plugin.
fo: Stillingar fyri punkt upplýsingar plugin.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
fo: Royn at gitta rætta modul frá staðseting. Um tað miseydnast, brúka modul vald niðanfyri.

en: The module called to get the point information.
fo: Modulin ið verður rópt at fáa punkt upplýsingar.

en: Module
fo: Modul

en: Add new address point
fo: Legg nýggjan adressupunkt til

en: Tags copied to clipboard.
fo: Merkini kopierað til klippiborð.

en: New address point added.
fo: Nýggjur adressupunkt lagdur til.

en: Download Osmosis poly
fo: Heinta Osmosis poly

en: Data contains unclosed ways.
fo: Dátur innihalda oglukkaðar vegir.

en: Reading polygon filter file...
fo: Lesur polygon filter fílu...

en: Error reading poly file: {0}
fo: Feilur meðan læs poly fílu: {0}

en: The file must begin with a polygon name
fo: Fílan má byrja við eitt polygon navn

en: Empty line in coordinate section
fo: Tóm lína í koordinat deild

en: There are less than 2 points in an area
fo: Tað eru færri enn 2 punktar í einum øki

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
fo: Fann koordinatar ''{0}'' í staðin fyri navn

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
fo: Ógildu koordinatar funnust: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
fo: {0} punktar vóru úti fyri heimsmark og vóru fluttir

en: Unable to parse {0} as a number
fo: Ikki møguligt at tolka {0} sum eitt tal

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
fo: Ein polygon koordinat lína má innihalda nákvæmlega 2 tøl

en: Osmosis polygon filter files
fo: Osmosis polygon filter fílur

en: Print...
fo: Prenta...

en: Print the map
fo: Prenta kortið

en: Print the Map
fo: Prenta Kortið

en: Printer
fo: Prentari

en: Media
fo: Miðil

en: Printer settings
fo: Prentara stillingar

en: Scale
fo: Skala

en: Resolution
fo: Uppløysing

en: Map information
fo: Kort upplýsingar

en: Map Preview
fo: Kort Forsýn

en: Zoom To Page
fo: Zoom Til Síðu

en: Zoom To Actual Size
fo: Zoom Til Raun Stødd

en: Print
fo: Prenta

en: Printing has been cancelled.
fo: Prentan er avlýst.

en: Printing stopped
fo: Prentan stoppað

en: Printing has failed.
fo: Prentan miseydnaðist.

en: Cover
fo: Tekja

en: Railway stop
fo: Jarnbreyt stopp

en: Railway station
fo: Jarnbreyt støð

en: Bus station
fo: Busstøð

en: Assign transport type to platform
fo: Gev ferðslutyp til pall

en: Network level
fo: Net støð

en: Name (en.)
fo: Navn (enskt)

en: Stop customizing
fo: Støðga sérstilling

en: Long distance
fo: Langferð

en: Regional
fo: Región

en: Commuter
fo: Dagleið

en: City transport
fo: Byar ferðsla

en: High speed
fo: Høg ferð

en: Customize stop
fo: Sérstilla stopp

en: Customize stop under osm public transit standard v2
fo: Sérstilla stopp undir osm almennari ferðslu støðuni v2

en: Public Transport: {0}
fo: Almenn Ferðsla: {0}

en: Stop area tag assign
fo: Stopp øki merki tildeling

[ctx: menu]
en: Public Transport
fo: Almenn Ferðsla

en: PTAssistantPlugin settings
fo: PTAssistantPlugin stillingar

en: Here you can change some preferences of PTAssistant functions
fo: Her kanst tú broyta nøkur valmøguleikar fyri PTAssistant funktiónir

en: Download incomplete route relation members
fo: Heinta ófullkomnar rúta sambands limir

en: Incomplete route relations will be downloaded on validation start, but may not be available for validation until the next validation run.
fo: Ófullkomnar rúta sambond verða heintað tá galdan byrjar, men kunnu ikki vera tøk til galdan fyrr enn næsta galdan keyring.

en: Include stop_area tests
fo: Inkludera stop_area royndir

en: Remove public_transport=platform from platform ways
fo: Strika public_transport=platform frá platform vegum

en: Use 1/2/3/4 instead of A/B/C/D for selecting which way to follow
fo: Brúka 1/2/3/4 í staðin fyri A/B/C/D til at velja hvørjan veg skal fylgjast

en: Replace platform way in the route relations by node representing the stop
fo: Skifta platform veg í rúta sambondum við punktum ið umboða stoppið

en: Transfer details from stop_position nodes to node representing the stop
fo: Flyt detaljar frá stop_position punktum til punkt ið umboðar stoppið

en: Transfer details from platform way to node representing the stop (leave tactile_paving and wheelchair on the platform way)
fo: Flyt detaljar frá platform veg til punkt ið umboðar stoppið (lat tactile_paving og wheelchair verða á platform vegnum)

en: Don’t compare name of first stop with from tag in route relation
fo: Ikki samanbera fyrsta stoppistøð navn við ''from'' mærki í ruttusambandi

en: Don’t compare name of last stop with to tag in route relation
fo: Ikki samanber navnið á síðsta stoppistøð við "to" tag í route relation

en: Don’t check whether route relation starts and ends on stop_position node
fo: Ikki kanna um route relation byrjar og endar á stop_position node

en: Don’t add public_transport=platform and mode of transport to node representing the stop (suffice with highway=bus_stop or railway=tram_stop)
fo: Ikki legg public_transport=platform og ferðamáta til knút, ið merkir stoppistøð (nóg er highway=bus_stop ella railway=tram_stop)

en: Add public_transport=stop_position + mode of transport on these nodes
fo: Legg public_transport=stop_position + ferðsluhátt á hesum punktum

en: Always split ways, even if they are not at the end of the itinerary
fo: Altíð kloyv vegir, sjálvt um teir ikki eru á endanum av ferðsluni

en: Validator :
fo: Váldgreiðari :

en: Move details to nodes next to highway/railway :
fo: Flyt støddu til knøttur við veg/jarnbreyt

en: Routing Assistant :
fo: Leiðarhjálpari :

en: Split way at start/end of route relations mapping mode :
fo: Kloyv veg á byrjan/endalut av rutatengsl-kortleggjingshátt :

en: Add stop position
fo: Legg stopp stað til

en: Transfer details of stop to platform node
fo: Flyt detaljar av stoppi til platform punkt

en: Remove public_transport=platform from platform WAYS when transferring details to platform NODE.
fo: Strika public_transport=platform frá platform VEGUM tá detaljar verða fluttir til platform PUNKT.

en: Transferring details to platform NODE.
fo: Flytur detaljar til platform PUNKT.

en: Shortcut action to Transfer details of stop to platform node
fo: Snarvegisgerð til at flyta detaljar av stoppi til platform punkt

en: This action can only be performed if exactly one stop position node is selected.
fo: Henda gerðin kann bert verða framd um nákvæmlega ein stopp staður punktur er valdur.

en: Replace Membership
fo: Skift Limaskap

en: Double Split
fo: Dobbla Kloyving

en: PT Assistant: Double Split
fo: PT Assistant: Dobbla Kloyving

en: Split way
fo: Kloyv veg

en: What do you want the segment to be?
fo: Hvat vilt tú at segmentið skal vera?

en: Edge Selection
fo: Kant Val

en: Mode of Travel -> {0} 
     total ways selected -> {1}
fo: Ferðsluháttur -> {0} 
     til samans valdir vegir -> {1}

en: Mode of Travel: {0} 
     total ways selected: {1}
fo: Ferðsluháttur: {0} 
     til samans valdir vegir: {1}

en: Extract platform node
fo: Útdraga platform punkt

en: Extracts platform node from a node
fo: Útdregur platform punkt úr einum punkti

en: This action requires single node to be selected.
fo: Henda gerðin krevur at ein punktur verður valdur.

en: The selected node is not a stop position for public transport!
fo: Valdi punkturin er ikki ein stopp staður fyri almennari ferðslu!

en: Extract node from line
fo: Útdrag punkt úr linju

en: Fixing errors …
fo: Rætti feilur …

en: PT Wizard
fo: PT Gandur

en: Set up PT Assistant for more convenient use
fo: Set PT Assistant upp fyri meira hentiligan brúk

en: Unable to connect to {0}
fo: Ikki møguligt at bindast til {0}

en: Routing Helper
fo: Vegvísi Hjálpari

en: Downloading incomplete relation members. Kindly wait till download gets over.
fo: Heinta ófullkomnar sambands limir. Vinarliga bíða til heintan er liðug.

en: Incomplete relations
fo: Ófullkomnar sambond

en: Sort PT Route Members Relation Editor
fo: Raða PT Rútu Limir Sambands Rættari

en: Not all members are downloaded
fo: Ikki allir limir eru heintaðir

en: The relation has incomplete members.
    Do you want to download them and continue with the sorting?
fo: Sambandið hevur ófullkomnar limir.
    Vilt tú heinta teir og halda fram við raðgevingini?

en: This is not a PT v2 relation
fo: Hetta er ikki eitt PT v2 samband

en: This relation is not PT version 2. Sorting its stops wouldn''t make sense.
    
    Would you like to set ''public_transport:version=2''?
    
    There will still be some extra work needed,
    
    but PT_Assistant can help prepare the 
    ''route'' and ''route_master'' relations.
fo: Hetta samband er ikki PT útgáva 2. Raðgeving av teirra stoppum hevði ikki meining.
    
    Vilt tú seta ''public_transport:version=2''?
    
    Tað vil framvegis krevja nakað aðrar arbeiði,
    
    men PT_Assistant kann hjálpa við at undirbúgva 
    ''route'' og ''route_master'' sambondini.

en: Remove oneway and split roundabout ways?
fo: Strika oneway og kloyv roundabout vegir?

en: To prepare for conversion to PT v2
    
    it may help to remove oneway and split roundabout ways?
    
    Would you like to do this automatically?
    
    When asked to remove stops that cannot be served,
    answer ''no'' and use the button to sort the stops
    once more after adding the ways once again
    by using the routing helper
fo: Til at undirbúgva umskipan til PT v2
    
    kann tað hjálpa at strika oneway og kloyv roundabout vegir?
    
    Vilt tú gera hetta sjálvvirkandi?
    
    Tá ið spurt verður um at strika stopp sum ikki kunnu tænast,
    svar ''nei'' og brúka knøttin til at raða stoppunum
    eina ferð afturat eftir at vegirnir eru aftur lagdir til
    við at brúka vegvísi hjálparan

en: Set from tag?
fo: Set from merki?

en: ''from'' tag not set. Set it to
    {0} ?
fo: ''from'' merki ikki sett. Set tað til
    {0} ?

en: Change from tag?
fo: Broyt from merki?

en: ''from''={0}.
    Change it to
    ''{1}''
     instead?
fo: ''from''={0}.
    Broyt tað til
    ''{1}''
     í staðin?

en: Set to tag?
fo: Set to merki?

en: ''to'' tag not set. Set it to
    {0} ?
fo: ''to'' merki ikki sett. Set tað til
    {0} ?

en: Change to tag?
fo: Broyt to merki?

en: ''to''={0}.
    Change it to
    ''{1}''
     instead?
fo: ''to''={0}.
    Broyt tað til
    ''{1}''
     í staðin?

en: Change name tag?
fo: Broyt navn merki?

en: Change name to
    ''{0}''
    ?
fo: Broyt navn til
    ''{0}''
    ?

en: Opposite itinerary?
fo: Gegnstøðu ferðsluætt?

en: Create ''route'' relation for opposite direction of travel?
fo: Upprætta ''route'' samband fyri gagnstøðu ferðsluætt?

en: Create a route_master?
fo: Upprætta eitt route_master?

en: Create ''route_master'' relation and add these route relations to it?
fo: Upprætta ''route_master'' samband og legg hesi rútu sambond til tað?

en: This stop has been removed
fo: Hetta stoppið er strikað

en: NA
fo: OT

en: Sort PT Route Members
fo: Raða PT Rútu Limir

en: The relation has incomplete members. Do you want to download them and continue with the sorting?
fo: Sambandið hevur ófullkomnar limir. Vilt tú heinta teir og halda fram við raðgevingini?

en: Incomplete Members
fo: Ófullkomnir Limir

en: Split Roundabout
fo: Kloyv Roundabout

en: Do you want to make the roundabout round?
fo: Vilt tú gera roundabout rundan?

en: Roundabout round
fo: Roundabout rundur

en: The roundabout is not directly connected to either of the previous or next way in the relation
fo: Roundaboutin er ikki beinleiðis bundin við hvorki fyrrverandi ella næsta veg í sambandinum

en: Error in roundabout
fo: Feilur í roundabout

en: Error: The paths connecting the roundabout in the relation do not allow bicycles.
fo: Feilur: Vegirnir ið binda roundaboutin í sambandinum loyva ikki súkklur.

en: Remove roundabout from relations
fo: Strika roundabout úr sambondum

en: How would you want the download to take place?
fo: Hvussu vilt tú at heintan skal fara fram?

en: Entire area
fo: Alt økið

en: Area around way
fo: Øki runt veg

en: Area before removal
fo: Øki áðrenn striking

en: Close the options
fo: Lat valmøguleikarnar aftur

en: Remove ways
fo: Strika vegir

en: Do not remove ways
fo: Ikki strika vegir

en: Remove ways along with previous way
fo: Strika vegir saman við fyrrverandi veg

en: Add oneway:bicycle=no to way
fo: Legg oneway:bicycle=no til veg

en: Add oneway:bus=no to way
fo: Legg oneway:bus=no til veg

en: solutions based on other route relations
fo: løysingar byggjar á øðrum rútu sambondum

en: turn-by-turn at next intersection
fo: beygja-fyri-beygju á næsta krossi

en: Skip
fo: Slepp

en: Split white edge
fo: Kloyv hvíta kantin

en: Remove current edge (white)
fo: Strika núverandi kant (hvíti)

en: pt_assistant layer
fo: pt_assistant lag

en: Download started: {0}
fo: Heintan byrjaði: {0}

en: Download finished: {0}
fo: Heintan liðug: {0}

en: Bicycle and foot routes Tests
fo: Súkklu- og fótgongu rútur Royndir

en: PT: There is a gap in the {0} route
fo: PT: Tað er eitt bil í {0} rútuni

en: PT: Stop_position is not part of a way
fo: PT: Stop_position er ikki partur av einum veg

en: PT: Platform should not be part of a way
fo: PT: Platform skal ikki vera partur av einum veg

en: PT: Stop position or platform is not part of a stop area relation
fo: PT: Stop position ella platform er ikki partur av eitt stopp øki samband

en: PT: Refs of the routes do not match with the route_ref tag of the primitive
fo: PT: Refs av rútunum samsvara ikki við route_ref merkið á primitive

en: Refs of the routes do not match with the route_ref tag of the primitive
fo: Refs av rútunum samsvara ikki við route_ref merkið á primitive

en: PT_Assistant Message
fo: PT_Assistant Boð

en: Public Transport Assistant tests
fo: Almenn Ferðslu Hjálpari royndir

en: Check if route relations are compatible with public transport version 2
fo: Kanna um rútu sambond eru samsvarandi við almennari ferðslu útgávu 2

en: PT: Relation member roles do not match tags
fo: PT: Sambands limar roller samsvara ikki við merki

en: Fix error
fo: Rætta feil

en: PT: dummy test warning
fo: PT: dummy roynd ávaring

en: PT: Route needs to be sorted, found tag fixme:relation=order members
fo: PT: Rútu þarf at raðast, fann merki fixme:relation=order limir

en: PT: Route contains a gap that can be fixed by sorting
fo: PT: Rúta inniheldur eitt bil ið kann rættast við raðgeving

en: PT: Route gaps can decrease by sorting members. Further validations will be required
fo: PT: Rútu bil kunnu minka við raðgeving av limum. Fleiri galdanar verða kravdir

en: PT: Route gap can be closed by adding a single way
fo: PT: Rútu bil kann lukkast við at leggja ein einans veg til

en: PT: The name of the first stop does not match the "from" tag of the route relation
fo: PT: Navnið á fyrsta stoppi samsvarar ikki við "from" merkið á rútu sambandinum

en: PT: The name of the last stop does not match the "to" tag of the route relation
fo: PT: Navnið á síðsta stoppi samsvarar ikki við "to" merkið á rútu sambandinum

en: PT: The first stop of the route does not match the first way
fo: PT: Fyrsta stoppið á rútuni samsvarar ikki við fyrsta veg

en: PT: The last stop of the route does not match the last way
fo: PT: Síðsta stoppið á rútuni samsvarar ikki við síðsta veg

en: PT: Route should start and end with a stop_position
fo: PT: Rútu skal byrja og enda við stop_position

en: PT: First or last way needs to be split
fo: PT: Fyrsti ella síðsti vegur þarf at verða klovin

en: PT: Stop not served
fo: PT: Stopp ikki tænt

en: PT: Problem in the route segment with no automatic fix
fo: PT: Problem í rútu segmentinum við eingin sjálvvirkandi rætting

en: PT: Problem in the route segment with one automatic fix
fo: PT: Problem í rútu segmentinum við ein sjálvvirkandi rætting

en: PT: Problem in the route segment with several automatic fixes
fo: AF: Problem í ferðsluskeiði við nógv sjálvvirkar løgningar

en: Warning: the displayed fix variants are based on less strict criteria
fo: Ávaring: vístu rættingar variantir eru bygdar á minni stríðum kriterium

en: Type letter to select the fix variant or press Escape for no fix
fo: Skriva bókstav til at velja rættingar variant ella trýst á Escape fyri einga rætting

en: PT: Stop area relation has no stop position
fo: PT: Stopp øki samband hevur eingin stopp position

en: PT: Stop area relation has no platform
fo: PT: Stopp øki samband hevur eingin pallur

en: PT: Route relations of stop position(s) and platform(s) of stop area members diverge
fo: PT: Rútu sambond av stopp position(um) og pall(um) av stopp øki limum fara sundur

en: PT: Route type does not match the type of the road it passes on
fo: PT: Rútu typur samsvarar ikki við typ av gøtuni ið hon fer ígjøgnum

en: PT: Road is under construction
fo: PT: Gøta er undir bygging

en: PT: Route passes a oneway road in the wrong direction
fo: PT: Rúta fer ígjøgnum ein einvegis gøtu í gali ætt

en: Distance between stops
fo: Fjarstøða millum stopp

en: A valid public_transport:version=2 route is required
fo: Ein gildug public_transport:version=2 rútu er kravd

en: Invalid selection
fo: Ógildugt val

en: Public transport routes
fo: Almennar ferðslu rútur

en: Toggle direction arrows
fo: Veksla ætt pílir

en: Toggle reference labels
fo: Veksla viðvíkjandi merki

en: Visualize public transport routes
fo: Sýnligger almennar ferðslu rútur

en: Displays stops of selected public transport routes as graph
fo: Vísir stopp av valdum almennum ferðslu rútum sum einum grafi

en: Create Stops from GTFS ...
fo: Upprætta Stopp frá GTFS ...

en: Create Stops from a GTFS file
fo: Upprætta Stopp frá einari GTFS fílu

en: Select GTFS file (stops.txt)
fo: Vel GTFS fílu (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
fo: Fíla "{0}" finst ikki

en: IOException "{0}" occurred
fo: IOException "{0}" hendi

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
fo: Tað finst eingin dátusamling. Royn at heinta dátu frá ambætaranum ella opna ein OSM fílu.

en: No data found
fo: Ongin dátu funnin

en: The GTFS file was empty.
fo: GTFS fílan var tóm.

en: Route patterns ...
fo: Rútu mynstur ...

en: Edit Route patterns for public transport
fo: Rætta Rútu mynstur fyri almennari ferðslu

en: Route Patterns
fo: Rútu Mynstur

en: Overview
fo: Yvirlit

en: Itinerary
fo: Ferðaætt

en: Stops
fo: Stopp

en: Existing route patterns:
fo: Fyrrverandi rútu mynstur:

en: Reflect
fo: Spegla

en: Required tags:
fo: Kravd merki:

en: Common tags:
fo: Vanlig merki:

en: Additional tags:
fo: Viðbótar merki:

en: Add a new Tag
fo: Legg eitt nýtt merki til

en: Name/Id
fo: Navn/Id

en: Find
fo: Finn

en: Mark
fo: Merk

en: Stops are possible on the
fo: Stopp eru møgulig á

en: right hand side
fo: høgru síðu

en: left hand side
fo: vinstru síðu

en: Maximum distance from route
fo: Maks fjarstøða frá rútu

en: Suggest Stops
fo: Tillaga Stopp

en: Create Stops from GPX ...
fo: Upprætta Stopp frá GPX ...

en: Create Stops from a GPX file
fo: Upprætta Stopp frá einari GPX fílu

en: Select GPX file
fo: Vel GPX fílu

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
fo: GPX fílan inniheldt eingin spor ella vegvísar.

en: moved
fo: flutt

en: added
fo: lagt til

en: Public Transport: Enable GTFSStops
fo: Almenn Ferðsla: Virkja GTFSStopp

en: Public Transport: Catch GTFS stops
fo: Almenn Ferðsla: Fang GTFS stopp

en: skipped
fo: slept

en: Public Transport: Disable GTFS
fo: Almenn Ferðsla: Óvirkja GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
fo: Almenn Ferðsla: Saman GTFS stopp

en: Public Transport: Change stop type
fo: Almenn Ferðsla: Broyt stopp typ

en: Public Transport: Add track stop
fo: Almenn Ferðsla: Legg spor stopp til

en: Public Transport: Delete track stop
fo: Almenn Ferðsla: Strika spor stopp

en: Public Transport: Detach track stop list
fo: Almenn Ferðsla: Fráflyt spor stopp listi

en: Public Transport: Edit track stop list
fo: Almenn Ferðsla: Rætta spor stopp listi

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
fo: Almenn Ferðsla: Flyt punktar í spor stopp listanum

en: Public Transport: sort track stop list
fo: Almenn Ferðsla: raða spor stopp listanum

en: Public Transport: Suggest stops
fo: Almenn Ferðsla: Tillaga stopp

en: Public Transport: Detach waypoints
fo: Almenn Ferðsla: Fráflyt vegvísar

en: Public Transport: Disable waypoints
fo: Almenn Ferðsla: Óvirkja vegvísar

en: Public Transport: Enable waypoints
fo: Almenn Ferðsla: Virkja vegvísar

en: Public Transport: Edit waypoint name
fo: Almenn Ferðsla: Rætta vegvísar navn

en: Can''t parse a time from this string.
fo: Kann ikki tolka ein tíð frá hesum streng.

en: Invalid value
fo: Ógildugt virði

en: Create Stops from GTFS
fo: Upprætta Stopp frá GTFS

en: GTFS-Stops
fo: GTFS-Stopp

en: Type of stops to add
fo: Typ av stoppum at leggja til

en: Time on your GPS device
fo: Tíð á tínari GPS tæn

en: HH:MM:SS.sss
fo: TT:MM:SS.sss

en: Time on your stopwatch
fo: Tíð á tínari stoppklokku

en: Time window
fo: Tíð vindeyga

en: Move Threshold
fo: Flyt Mørk

en: Catch
fo: Fang

en: Join
fo: Samanset

en: Create Stops from GPX
fo: Upprætta Stopp frá GPX

en: Tracks in this GPX file:
fo: Spor í hesi GPX fílu:

en: Detach
fo: Fráflyt

en: implicit
fo: undirskiljað

en: State
fo: Støða

en: pending
fo: biðandi

en: [incomplete]
fo: [óheilt]

en: [empty way]
fo: [tómur vegur]

en: [gap]
fo: [bili]

en: Stopname
fo: Støðunavn

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
fo: GPX fílin hevur ongvan galdandi sporpunkt. Vinarliga nýt ein GPX fílu sum hevur sporpunkt.

en: GPX File Trouble
fo: GPX fílu vandamál

en: unnamed
fo: navnløst

en: Filters
fo: Filter

en: Choose Filter
fo: Vel Filter

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
fo: JSlider uppseting feil. Vinaliga kanna um meta-inf er rætt.

en: Image Filters
fo: Mynda Filter

en: Filter Name
fo: Filter Navn

en: Relation Toolbox
fo: Sambands Amboðsbjálki

en: Open relation/multipolygon editor panel
fo: Lat upp sambands/fleirfløtu rættarpanel

en: Specify role
fo: Vís leiklut

en: Change relation member roles to {0}
fo: Broyt sambands limaleiklutir til {0}

en: Create administrative boundary relations
fo: Upprætta fyrisitingamark sambøð

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
fo: Legg merki mark og admin_level til marksambandsvegir

en: Move area tags from contour to relation
fo: Flyt øki merkir frá ummál til samband

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
fo: Tá ið merkir verða flutt, hugsa eisini um tey ið ikki endurtakast

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
fo: Splitt altíð vegir hjá nálægum fleirfløtum

en: Change role
fo: Broyt leiklut

en: Enter role for selected members
fo: Skriva leiklut fyri valdar limir

en: Relation Toolbox: {0}
fo: Sambands Amboðsbjálki: {0}

en: another...
fo: annar...

en: Add/remove members from the chosen relation
fo: Legg til/fjerna limir frá valda sambandinum

en: Clear the chosen relation
fo: Strika valda sambandið

en: Create a multipolygon from selected objects
fo: Upprætta fleirfløtu frá valdu hlutum

en: Create multipolygons from rings
fo: Upprætta fleirfløtur frá ringum

en: Move tags from ways to relation
fo: Flyt merkir frá vegum til samband

en: Enter admin level and name for the border relation:
fo: Skriva fyrisitingastøðu og navn fyri marksambandið:

en: Admin level
fo: Fyrisitingastøða

en: Create a relation from selected objects
fo: Upprætta eitt samband frá valdu hlutum

en: Choose a type for the relation:
fo: Vel ein slag fyri sambandið:

en: Delete relation
fo: Strika samband

en: Download incomplete members for the chosen relation
fo: Heinta óheilt limir fyri valda sambandið

en: Download referrers
fo: Heinta tilvísarar

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
fo: Heinta tilvísarar fyri valda sambandið og limirnar.

en: Duplicate relation
fo: Avrita samband

en: Open relation editor for the chosen relation
fo: Lat upp sambandsrættari fyri valda sambandið

en: Find a relation
fo: Leita eftir sambandi

en: Reconstruct polygon
fo: Uppbygging av polygon

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
fo: Uppbygging av polygon frá fleirfløtu sambandi

en: Multipolygon must consist only of ways
fo: Fleirfløta má bert innihalda vegir

en: Reconstruct polygons from relation {0}
fo: Uppbygging av polygonum frá sambandi {0}

en: Reconstruct route
fo: Uppbygging av rútu

en: Open relation wiki page
fo: Lat upp sambands wiki síðu

en: Select relation in main selection.
fo: Vel samband í høvuðsvali.

en: Fix roles of the chosen relation members
fo: Rætta leiklutir hjá valdu sambands limunum

en: Complete multipolygon for way {0}
fo: Heild fleirfløta fyri veg {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
fo: Tveir ringar eru eins, og hetta má ikki vera.

en: Multipolygon from rings
fo: Fleirfløta frá ringum

en: Node without ''house'' role found
fo: Knútur uttan ''house'' leiklut funnin

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
fo: Vegur uttan ''house'' ella ''street'' leiklut funnin

en: Relation without ''house'' role found
fo: Samband uttan ''house'' leiklut funnin

en: Relation does not have name
fo: Samband hevur ikki navn

en: Relation has streets with different names
fo: Samband hevur gøtur við øðrum nøvnum

en: fix associatedStreet relation
fo: rætta associatedStreet samband

en: Relation without ''subarea'' role found
fo: Samband uttan ''subarea'' leiklut funnin

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
fo: Knútur uttan ''label'' ella ''admin_centre'' leiklut funnin

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
fo: Vegur uttan ''inner'' ella ''outer'' leiklut funnin

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
fo: Knútur uttan ''stop'' ella ''platform'' leiklut funnin

en: Way platform without ''platform'' role found
fo: Vegur pallur uttan ''platfom'' leiklut funnin

en: Revert changeset fully
fo: Rulla aftur broytingasett fulliliga

en: Revert selection only
fo: Rulla aftur einans val

en: Revert selection and restore deleted objects
fo: Rulla aftur val og endurskapa strikaðar hlutir

en: Revert changeset
fo: Rulla aftur broytingasett

en: Revert
fo: Rulla aftur

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
fo: Skriva ID fyri broytingasettið sum skal rullast aftur

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
fo: <html>Vel fyri at heinta dátu í nýggjan dátulag.<br>Vel ikki fyri at heinta í núverandi aktivu dátulagið.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
fo: Núverandi inntak er ikki ein listi við galdandi broytingasett ID. Vinarliga skriva ein ella fleiri heiltal > 0 ella fullar broytingasett URLs.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
fo: Vinarliga skriva ein ella fleiri heiltal > 0 ella fullar broytingasett URLs.

en: Reverted changeset
fo: Afturrullað broytingasett

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
fo: Tað er ikki loyvt at rulla aftur broytingasett frá {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
fo[0]: Heinta søgu fyri {0} hlut
fo[1]: Heinta søgu fyri {0} hlutir

en: Unexpected data in changeset #{1}
fo: Óvæntað dátu í broytingasetti #{1}

en: Missing merge target for {0}
fo: Manglandi samanleggingarmark fyri {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
fo[0]: Kanna koordinatir fyri {0} knút
fo[1]: Kanna koordinatir fyri {0} knútar

en: Fetching multi-objects
fo: Søkja fleirhlutir

en: Changeset {0}: {1}
fo: Broytingasett {0}: {1}

en: Preparing history data...
fo: Ger søgudátu klárt...

en: Revert changeset(s)
fo: Rulla aftur broytingasett(ini)

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
fo: Fjarstýring er biðin um at rulla aftur eitt broytingasett.

en: Reverting...
fo: Rullar aftur...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
fo: Hetta broytingasett hevur hlutir sum ikki eru til staðar í núverandi dátusetti.
    Tað er neyðugt at heinta tey áðrenn afturrulling. Vilt tú halda fram?

en: Confirm
fo: Staðfesta

en: Revert was canceled
fo: Afturrulling varð avlýst

en: Revert changesets
fo: Rulla aftur broytingasett

en: Reverting changeset {0}
fo: Rullar aftur broytingasett {0}

en: See {0}
fo: Sí {0}

en: Please solve conflicts and maybe try again to revert.
fo: Vinarliga leys stríð og royn aftur at rulla aftur.

en: Revert changeset {0}
fo: Rulla aftur broytingasett {0}

en: Partially revert changeset {0}
fo: Luttis afturrulling av broytingasetti {0}

en: Roundabout Expander
fo: Roundabout Útvíkkari

en: routing active route
fo: vegvísing aktiv rúta

en: routing inactive route
fo: vegvísing inaktiv rúta

en: Routing
fo: Vegvísing

en: Click to add destination.
fo: Klikk fyri at leggja til endamark.

en: Click and drag to move destination
fo: Klikk og drag fyri at flyta endamark

en: Click to remove destination
fo: Klikk fyri at fjerna endamark

en: Open a list of routing nodes
fo: Lat upp lista við vegvísingarknútum

en: Add routing layer
fo: Legg til vegvísingarlag

en: Criteria
fo: Viðurskifti

en: Shortest
fo: Stutst

en: Fastest
fo: Skjótast

en: Ignore oneways
fo: Forða einvegis

en: Reverse route
fo: Vend rútu

en: Clear route
fo: Strika rútu

en: Reconstruct Graph
fo: Uppbygging av grafi

en: Routing Plugin Preferences
fo: Vegvísingar viðbótar uppsetingar

en: Configure routing preferences.
fo: Stilla vegvísingar uppsetingar.

en: Speed (Km/h)
fo: Ferð (Km/t)

en: Enter weight values
fo: Skriva vægdisgildi

en: New value for {0}
fo: Nýtt gildi fyri {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
fo: Uppseting ''{0}'' manglar. Kann ikki byrja SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
fo: <html><body><p class="warning-body"><strong>Ávaring:</strong> Loyniorðið er goymt í reinum tekstí í JOSM uppsetingar fíluni. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
fo: Skriva brúkaraupplýsingar fyri Separate Data Store API

en: Please enter the user name of your SDS account
fo: Vinarliga skriva brúkaranavn fyri títt SDS konto

en: Please enter the password of your SDS account
fo: Vinarliga skriva loyniorð fyri títt SDS konto

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fo: Samgildisvottan hjá SDS API ''{0}'' miseydnaðist. Vinarliga skriva eitt gyldugt brúkaranavn og eitt gyldugt loyniorð.

en: SDS data file
fo: SDS dátu fíla

en: Load...
fo: Les...

en: Load separate data store data from a file.
fo: Les sundurlagt dátugoymslu dátu frá einari fílu.

en: Loading files
fo: Les fílur

en: Information about SDS.
fo: Upplýsingar um SDS.

en: About SDS...
fo: Um SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
fo: Lat upp uppsetingar valmynd fyri SDS.

en: Separate Data Store
fo: Sundurlagt Dátugoymsla

en: Configures access to the Separate Data Store.
fo: Stillir atgongd til sundurlagtu dátugoymsluna.

en: Server
fo: Ambætari

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
fo: URL sum SDS ambætarin kann verða kontaktur á.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
fo: Brúkaranavn á SDS ambætaranum. Tú mást upprætta eitt konto hjá SDS stjóranum fyrst.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
fo: Loyniorð á SDS ambætaranum. Tú mást upprætta eitt konto hjá SDS stjóranum fyrst.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
fo: Merki sum byrja við hesum forskoyti verða aldrin goymd til OSM, men einans til SDS ambætaran.

en: SDS server URL
fo: SDS ambætara URL

en: SDS username
fo: SDS brúkaranavn

en: SDS password
fo: SDS loyniorð

en: Test credentials now
fo: Royn brúkaraupplýsingar nú

en: SDS tag prefix
fo: SDS merki forskoyti

en: Connection successful.
fo: Samband tókst.

en: Cannot connect to SDS server:
fo: Kann ikki knýta samband við SDS ambætara:

en: Save...
fo: Goym...

en: Save the current separate data store information to a file.
fo: Goym núverandi sundurlagt dátugoymslu upplýsingar til ein fílu.

en: Save SDS file
fo: Goym SDS fílu

en: No object selected
fo: Ongin hlutur valdur

en: SeaChart Editor
fo: Sjókort Ritbúgvi

en: Seamark Inspector
fo: Sjómerki Eftirkannari

en: Select only one object
fo: Vel bert ein hlut

en: Select a map object
fo: Vel ein kort hlut

en: SeaMap Editor
fo: Sjókort Ritbúgvi

en: Spline drawing
fo: Spline tekning

en: Draw a spline curve
fo: Tekna ein spline kurva

en: Spline goes outside of the world.
fo: Spline fer út fyri heimin.

en: Add an existing node to spline: {0}
fo: Legg til ein knút til spline: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
fo: Legg til ein nýggjan knút til spline: {0}

en: Delete spline node {0}
fo: Strika spline knút {0}

en: Finish spline
fo: Liðka spline

en: Spline drawing preferences
fo: Spline tekning uppsetingar

en: Curve steps
fo: Kurvu stig

en: Undelete node {0}
fo: Taka aftur strikaðan knút {0}

en: AutoSave LiveData
fo: Sjálvvirkandi goym LiveData

en: Save captured data to file every minute.
fo: Goym fangað dátu til fílu hvørja minutt.

en: Error while exporting {0}: {1}
fo: Feilur meðan útflutningur {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
fo: Tvífalt styttilknapp fyri knøtt ''{0}'' - knøttur verður ignoreraður!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
fo: SurveyorPlugin tørvar LiveGpsPlugin, men fann tað ikki!

en: Surveyor...
fo: Mátari...

en: Open surveyor tool.
fo: Lat upp mátara amboð.

en: Surveyor
fo: Mátari

en: Could not read surveyor definition: {0}
fo: Kundi ikki lesa mátara skilgreining: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
fo: Feilur í tolking {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
fo: Mátara vegpunkt lag

en: {0} start
fo: {0} byrjan

en: {0} end
fo: {0} endi

en: Waypoint Description
fo: Vegpunkt Lýsing

en: Edit tags
fo: Rætta merki

en: Launches the tag editor dialog
fo: Byrjar merki rættar valmynd

en: JOSM Tag Editor Plugin
fo: JOSM Merki Rættari Viðbót

en: Presets
fo: Fyribrigdi

en: Highlight
fo: Framheva

en: Group
fo: Bólkur

en: Item
fo: Hlutur

en: Search:
fo: Leita:

en: unexpected column number {0}
fo: óvænt støl nummar {0}

en: Tagging Preset Tester
fo: Merki Fyribrigdi Royndari

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
fo: Lat upp merki fyribrigdi roynd amboð fyri forskoðan av merki fyribrigdi valmyndum.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
fo: Tú mást fyrst vísa merki fyribrigdi keldur í uppsetingunum.

en: Enter housenumbers or amount of segments
fo: Skriva húsnummar ella tal av lutum

en: Terrace a house
fo: Terrasera eitt hús

en: Interpolation
fo: Millumseting

en: Lowest Number
fo: Lægsti Nummar

en: Lowest housenumber of the terraced house
fo: Lægsti húsnummar á terraseraða húsinum

en: Highest Number
fo: Hægsti Nummar

en: List of Numbers
fo: Listi av Numrum

en: add to existing associatedStreet relation
fo: leg til í verandi associatedStreet samband

en: create an associatedStreet relation
fo: upprætta eitt associatedStreet samband

en: keep outline way
fo: halda ummálsveg

en: Street name:
fo: Gøtu navn:

en: Even/Odd
fo: Javnt/Oddat

en: Lowest number
fo: Lægsti nummar

en: Highest number
fo: Hægsti nummar

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
fo: Lægsti húsnummar kann ikki vera hægri enn hægsti húsnummar

en: Housenumbers do not match odd/even setting
fo: Húsnummar samsvara ikki oddat/javnt uppseting

en: Segment must be a number greater 1
fo: Lutur má vera eitt tal størri enn 1

en: {0} must be greater than 0
fo: {0} má vera størri enn 0

en: {0} is not a number
fo: {0} er ikki eitt tal

en: Reverse a terrace
fo: Vend ein terras

en: Reverses house numbers on a terrace.
fo: Vendir húsnummar á einum terras.

en: Cannot reverse!
fo: Kann ikki venda!

en: Reverse Terrace
fo: Vend Terras

en: Terrace a building
fo: Terrasera eina bygning

en: Creates individual buildings from a long building.
fo: Upprættar einstakrar bygningar frá einari longri bygning.

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
fo: Vel ein einans, lukkaðan veg við minst fýra knútum. (Valfritt kanst tú eisini velja eina gøtu fyri addr:street merki og ein knút fyri at markera byrjan av nummerering.)

en: Terrace
fo: Terras

en: Todo list
fo: Gera listi

en: Open the todo list.
fo: Lat upp gera listan.

en: Zoom to the selected item in the todo list.
fo: Zoom til valda hlutin í gera listanum.

en: Select all Unmarked and Zoom
fo: Vel allar ómerktar og zoom

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
fo: Vel og zoom til allar ómerktar hlutir í gera listanum.

en: Pass
fo: Fara framvið

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
fo: Fer til næsta hlut men lætur henda hlutin í gera listanum.

en: Pass over element without marking it
fo: Fara framvið element uttan at merka tað

en: Add the selected items to the todo list.
fo: Legg valdu hlutirnar til gera listan.

en: Clear and add
fo: Strika og legg til

en: Clear list, add the selected items to the todo list and zoom first item.
fo: Strika lista, legg valdu hlutirnar til gera listan og zoom fyrsta hlutin.

en: Clear and add elements
fo: Strika og legg til element

en: Mark selected
fo: Merkt valt

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
fo: Merkt valdu hlutirnar (á kortinum) sum gjørd í gera listanum.

en: Mark selected element done
fo: Merkt valt element gjørt

en: Mark the selected item in the todo list as done.
fo: Merkt valda hlutin í gera listanum sum gjørdan.

en: Mark element done
fo: Merkt element gjørt

en: Mark all
fo: Merkt alt

en: Mark all items in the todo list as done.
fo: Merkt allar hlutir í gera listanum sum gjørdar.

en: Unmark all
fo: Ómerkt alt

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
fo: Ómerkt allar hlutir í gera listanum sum eru merktar sum gjørdar.

en: Clear the todo list
fo: Strika gera listan

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
fo: Strika allar hlutir (merktar og ómerktar) frá gera listanum.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
fo: Gera listi {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
fo: Kanna

en: Browse map with left button
fo: Kanna kort við vinstra knøtti

en: Turn lanes tagging - editor
fo: Sving filur merking - rættari

en: Turn lanes tagging - Editor
fo: Sving filur merking - Rættari

en: turn lanes tagging - editor
fo: sving filur merking - rættari

en: Turn Lanes Editor
fo: Sving Filur Rættari

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
fo:  Tal av filum hevur fastað eftir tali av svingingum

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
fo:  Tal av filum:forward hevur fastað eftir tali av svingingum

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
fo:  Tal av filum:both_ways hevur fastað eftir tali av svingingum

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
fo:  Tal av filum:backward hevur fastað eftir tali av svingingum

en: check the right direction of the way
fo: kanna rætta støðina av vegnum

en: Unidirectional road
fo: Einvegis vegur

en: Build unidirectional road
fo: Bygg einvegis veg

en: Bidirectional road
fo: Tveggis vegur

en: Build bidirectional road
fo: Bygg tveggis veg

en: Use "none"
fo: Nýt "none"

en: use "none" instead of empty values
fo: nýt "none" í staðin fyri tómar gildi

en: Preset turn lanes
fo: Fyribrigdi sving filur

en: Recently turn lanes edits
fo: Nýliga sving filur rættingar

en: Both way lane
fo: Báðar vegir fil

en: Backward
fo: Aftur

en: Number of backward lanes
fo: Tal av aftur filum

en: Number of forward lanes
fo: Tal av fram filum

en: Both way
fo: Báðar vegir

en: Number of lanes
fo: Tal av filum

en: Directional
fo: Støða

en: Turn lanes
fo: Sving filur

en: No such lane.
fo: Ongin slík fil.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
fo: <html>Tal av filum er ikki ávíst fyri ein ella fleiri vegir; vinarliga legg til manglandi fil merki.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
fo: <html>Ein feilur hendi meðan bygging av modelli. Vinarliga keyr gildisvottaran fyri at tryggja at dátu er samstøðugt.<br><br>Feilur: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
fo: Rætta sving sambøð og fil longdir fyri valdan knút.

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
fo: Góðkenna sving- og fil-longd sambøð fyri samstøðu.

en: Turn Lanes
fo: Sving Filur

en: Edit turn lanes
fo: Rætta sving filur

en: Left-hand traffic direction:
fo: Vinstra hand umferðar støða:

en: Quick-Fix
fo: Skjót Løsing

en: Revalidate all turnlanes-relations.
fo: Góðkenna allar svingfil sambøð.

en: Automatically fixes the issue.
fo: Løsir málið sjálvvirkandi.

en: Selects the offending relation.
fo: Velur brotandi sambandið.

en: Add turn
fo: Legg til sving

en: Delete lane.
fo: Strika fil.

en: Delete turn.
fo: Strika sving.

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
fo: {0} filur eru ikki vísaðir í onkrum sving-sambandi.

en: Put the ways in order.
fo: Set vegirnar í røttu røð.

en: The from-way is empty.
fo: Frá-vegurin er tómur.

en: The from-way both starts as well as ends at the via-node.
fo: Frá-vegurin bæði byrjar og endar á via-knútinum.

en: The to-way is empty.
fo: Til-vegurin er tómur.

en: The to-way both starts as well as ends at the via-node.
fo: Til-vegurin bæði byrjar og endar á via-knútinum.

en: The from-way does not start or end at the via-node.
fo: Frá-vegurin byrjar ella endar ikki á via-knútinum.

en: The to-way does not start or end at the via-node.
fo: Til-vegurin byrjar ella endar ikki á via-knútinum.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
fo: Samband vísur til ikki tilverandi (vanligan) fil {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
fo: Samband vísur til ikki tilverandi auka fil {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
fo: Heiltals listi "{0}" inniheldur óvænt gildi.

en: Create/Edit turn restriction...
fo: Upprætta/Rætta sving bann...

en: Create or edit a turn restriction.
fo: Upprætta ella rætta eitt sving bann.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
fo: Í nevdandi tabell kanst tú rætta <strong>rá merkir</strong> í OSM sambandinum sum umboðar hetta svingbannið.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
fo: Í nevdandi tabell kanst tú rætta <strong>rá limir</strong> í OSM sambandinum sum umboðar hetta svingbannið.

en: Type:
fo: Slag:

en: From:
fo: Frá:

en: To:
fo: Til:

en: Vias:
fo: Gjøgnum:

en: Copy to the clipboard
fo: Kopiera til klippiborðið

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
fo: Finn ikki hlut við id ''{0}'' í lagi ''{1}''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
fo: Kann ikki leggja hlut ''{0}'' til sum sambands lim vegna tað er strikað ella ósýnilegt í lagi ''{1}''

en: Clear the selected roles or delete the selected members
fo: Strika valdu leiklutir ella strika valdu limir

en: Insert new relation members from object in the clipboard
fo: Set inn nýggjar sambands limir frá hlut í klippiborðinum

en: Move the selected relation members down by one position
fo: Flyt valdu sambands limir niður um ein støðu

en: Move the selected relation members up by one position
fo: Flyt valdu sambands limir upp um ein støðu

en: Edit basic attributes of a turn restriction
fo: Rætta grundleggjandi eginleikar fyri eitt svingbann

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
fo: Rætta rá merkir og limir í hesum svingbanni

en: Errors/Warnings
fo: Feil/Ávaringar

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
fo: Vís feil og ávaringar viðvíkjandi hetta svingbannið

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
fo: Upprætta eitt nýtt svingbann í lagi ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
fo: Rætta eitt nýtt svingbann í lagi ''{0}''

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
fo: Rætta svingbannið ''{0}'' í lagi ''{1}''

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
fo[0]: Tað er enn ein óløstur feilur ella ávaring fyri hetta svingbannið. Tú ártáðast at løsa hetta málið fyrst.
fo[1]: Tað eru enn {0} feilir og/eða ávaringar fyri hetta svingbannið. Tú ártáðast at løsa hesi mál fyrst.

en: Do you want to save anyway?
fo: Vilt tú goyma likevæl?

en: Yes, save anyway
fo: Ja, goyma likevæl

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
fo: Goyma svingbannið til trýstur á feilir og/eða ávaringar

en: No, resolve issues first
fo: Nei, løs mál fyrst

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
fo: Ógilda goyming og byrja at løsa ógjørdu mál fyrst

en: Pending errors and warnings
fo: Ógjørdir feilir og ávaringar

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
fo[0]: Hetta svingbann vísur til ein hlut sum varð strikaður uttanfyri hendan svingbanns rættara:
fo[1]: Hetta svingbann vísur til {0} hlutir sum vórðu strikaðir uttanfyri hendan svingbanns rættara:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
fo: Broytingar á hesum svingbanni kunnu ikki verða goymdar um ikki strikaðir limir verða fjernaðir.<br>Hvussu vilt tú halda fram?

en: Remove deleted members and save
fo: Fjerna strikaðar limir og goyma

en: Cancel and return to editor
fo: Ógilda og fara aftur til rættaran

en: Deleted members in turn restriction
fo: Strikaðir limir í svingbanninum

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
fo: Upprætta ein stríð og lat hendan svingbanns rættara

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
fo: Fara aftur til svingbanns rættaran og halda fram við rætting

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
fo: <html>Hetta svingbann er broytt uttanfyri rættaran.<br>Tú kanst ikki virkað tínar broytingar og halda fram við rætting.<br><br>Vilt tú upprætta ein stríð og lata rættaran?</html>

en: Already participating in a conflict
fo: Longu luttekur í einum stríði

en: Delete this turn restriction
fo: Strika hetta svingbannið

en: Select this turn restriction
fo: Vel hetta svingbannið

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
fo: Virkað lag har hetta svingbann hoyrir til og zoom til tað

en: {0} warning | {0} warnings
fo[0]: {0} ávaring
fo[1]: {0} ávaringar

en: {0} error | {0} errors
fo[0]: {0} feilur
fo[1]: {0} feilir

en: no issues
fo: eingin mál

en: please select a way
fo: vinarliga vel ein veg

en: multiple objects with role ''{0}''
fo: fleuriri hlutir við leikluti ''{0}''

en: Delete from turn restriction
fo: Strika frá svingbanninum

en: Accept the currently selected way
fo: Tak ímóti nú valda vegnum

en: Paste from the clipboard
fo: Lim aftur frá klippiborðinum

en: Create new turn restriction
fo: Upprætta nýtt svingbann

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
fo: Byrja svingbanns rættaran fyri at upprætta eitt nýtt svingbann

en: No Right Turn
fo: Eingin Høgri Sving

en: No Left Turn
fo: Eingin Vinstri Sving

en: No U-Turn
fo: Eingin U-Sving

en: No Straight On
fo: Eingin Beinleiðis

en: Only Right Turn
fo: Bert Høgri Sving

en: Only Left Turn
fo: Bert Vinstri Sving

en: Only Straight On
fo: Bert Beinleiðis

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
fo: Ávaring: miseydnaðist at lesa ikon fyri svingbanns slag ''{0}''

en: please select a turn restriction type
fo: vinarliga vel eitt svingbanns slag

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
fo: Vel koyrnislag sum hetta svingbannið <strong>ikki</strong> gildir fyri.

en: Public Service Vehicles
fo: Almennings Koyrini

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
fo: Almennings koyrini sum bussar, sporvognir, etc.

en: Heavy Goods Vehicles
fo: Tung Vørubilar

en: Motorcars
fo: Bilar

en: Bicycles
fo: Súkklur

en: Mopeds
fo: Mopedar

en: Use standard exceptions
fo: Nýt vanligar undantøkur

en: Use non-standard exceptions
fo: Nýt óvanligar undantøkur

en: Remove the currently selected vias
fo: Fjerna nú valdu gjøgnum hlutir

en: Move the selected vias down by one position
fo: Flyt valdu gjøgnum hlutir niður um ein støðu

en: Move the selected vias up by one position
fo: Flyt valdu gjøgnum hlutir upp um ein støðu

en: Copy the selected vias to the clipboard
fo: Kopiera valdu gjøgnum hlutir til klippiborðið

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
fo: Set inn ''gjøgnum'' hlutir frá klippiborðinum

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
fo: Miseydnaðist at heinta OSM hlut við id {0} frá dátusetti {1}. Kann ikki legja tað til sum ''gjøgnum''.

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
fo: Frá:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
fo: Til:

en: no participating way with role ''from''
fo: ongin luttekandi vegur við leikluti ''frá''

en: no participating way with role ''to''
fo: ongin luttekandi vegur við leikluti ''til''

en: Only participating in selection
fo: Bert luttekandi í vali

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
fo: <html>Vel fyri at vísa svingbann viðvíkjandi hlutum í núverandi vali einans.<br>Óvel fyri at vísa øll svingbann í núverandi dátusetti.</html>

en: Turn Restrictions
fo: Svingbann

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
fo: Vís og stýr svingbannum í núverandi dátusetti

en: Open an editor for the selected turn restriction
fo: Lat upp rættara fyri valda svingbannið

en: Delete the selected turn restriction
fo: Strika valda svingbannið

en: Create a new turn restriction
fo: Upprætta eitt nýtt svingbann

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
fo: Set núverandi JOSM val til valdu svingbannini

en: Select in current data layer
fo: Vel í núverandi dátu lagi

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
fo: Zoom til nú valdu svingbannini

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
fo: Ein OSM viðbót til rætting av svingbannum.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
fo: Framleiðsla av svingbanns viðbótini varð sponsorað av <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
fo: Still uppsetingar fyri svingbanns viðbótina

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
fo: Grundleggjandi rættarin kann valfrøliliga vísa listan av gjøgnum hlutum í einum svingbanni. Um tað er virkt, kann ein eisini rætta tey í grundleggjandi rættaranum. Um tað er óvirkt, er rætting av gjøgnum hlutum møgulig einans í víðkaða rættaranum.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
fo: Vís og rætta lista av gjøgnum hlutum í grundleggjandi rættaranum

en: Road signs - Set A
fo: Vegmerki - Sett A

en: Road signs - Set B
fo: Vegmerki - Sett B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
fo: Vinarliga vel settið av vegmerki ikonum sum skal nýtast í viðbótini.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
fo: Ávaring: uppsetingin við lyklinum ''{0}'' hevur eitt óstutt gildi ''{1}''. Fyribils vanligt gildi ''set-a''.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
fo: Hetta svingbann nýtir vegin <span class="object-name">{0}</span> við leikluti <tt>fá</tt> <strong>og</strong> við leikluti <tt>til</tt>. Í einum svingbanni, skulu vegirnir við leikluti <tt>fá</tt> og <tt>til</tt> vera forskelligir.

en: Delete ''from''
fo: Strika ''frá''

en: Removes the member with role ''from''
fo: Fjernir limin við leikluti ''frá''

en: Delete ''to''
fo: Strika ''til''

en: Removes the member with role ''to''
fo: Fjernir limin við leikluti ''til''

en: Fix in editor
fo: Rætta í rættaranum

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
fo: Far til grundleggjandi rættara og vel handliga limir við leikluti ''frá'' og ''til''

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
fo: Hetta svingbann nýtir eitt óvanligt svingbanns slag <tt>{0}</tt> fyri merki lykilin <tt>restriction</tt>. Tað er ráðligt at nýta einans vanlig gildi. Vinarliga vel eitt í grundleggjandi rættaranum.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
fo: Far til grundleggjandi rættara og vel handliga eitt svingbanns slag

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
fo: <strong>Frá</strong>-vegin <span class="object-name">{0}</span> og <strong>til</strong>-vegin <span class="object-name">{1}</span> skerast á knútinum <span class="object-name">{2}</span> men hesin knútur er ikki ein <strong>gjøgnum</strong>-hlutur.<br> Tað er ráðligt at seta hann sum ein einans <strong>gjøgnum</strong>-hlut.

en: Set via-Object
fo: Set gjøgnum-hlut

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
fo: Skiftir nú stilltu gjøgnum hlutir við knútinum á skerinum

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
fo: Far til grundleggjandi rættara og rætta handliga listan av gjøgnum hlutum

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
fo: Eitt svingbann má lýsa slag av banni. Vinarliga vel eitt slag í grundleggjandi rættaranum.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
fo: Ein vegur við leikluti <tt>fá</tt> er kravdur í einum svingbanni.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
fo: Ein vegur við leikluti <tt>til</tt> er kravdur í einum svingbanni.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
fo: Vinarliga far til grundleggjandi rættara og vel handliga ein veg.

en: Add in editor
fo: Legg til í rættaranum

en: Add a way with role ''from''
fo: Legg til ein veg við leikluti ''frá''

en: Add a way with role ''to''
fo: Legg til ein veg við leikluti ''til''

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
fo: Tveir vegirnir sum luttaka í svingbanninum <strong>eru ikki knýttir.</strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
fo: Tryggja teg at tú leggur ein ella fleiri gjøgnum hlutir (knútar ella vegir) til svingbannið.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
fo: Far til víðkaða rættaran og legg gjøgnum hlutir til

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
fo: Eitt svingbann krevur nógv ein veg við leikluti <tt>fá</tt>. Hetta svingbann hevur {0} vegir í hesum leikluti. Vinarliga fjerna {1} av teimum.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
fo: Eitt svingbann krevur nógv ein veg við leikluti <tt>til</tt>. Hetta svingbann hevur {0} vegir í hesum leikluti. Vinarliga fjerna {1} av teimum.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
fo: Far til víðkaða rættaran og fjerna limirnar

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
fo: Merkið <tt>except</tt> hevur tað óvanliga gildi <tt>{0}</tt>. Tað er ráðligt at nýta einans vanlig gildi fyri <tt>except</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
fo: Far til grundleggjandi rættara og vel vanligar koyrnisslags undantøkur

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
fo: Tað kravda merki <tt>{0}={1}</tt> manglar.

en: Add missing tag
fo: Legg til manglandi merki

en: Add the missing tag {0}={1}
fo: Legg til manglandi merki {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
fo: Vegin <span class="object-name">{0}</span> við leikluti <tt>fá</tt> og vegin <span class="object-name">{1}</span> við leikluti <tt>til</tt> skerast á knútinum <span class="object-name">{2}</span>. <p> Báðir vegirnir skulu verða splittaðir á skeriknútinum.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
fo: Vegin <span class="object-name">{0}</span> við leikluti <tt>{1}</tt> skal verða splittur á knútinum <span class="object-name">{2}</span> har hann knýtir seg til veg <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
fo: Splitt nú

en: Split the ways
fo: Splitt vegirnar

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
fo: Henda svingbannið brúkar knútin <span class="object-name">{0}</span> sum limur við leiklut <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
fo: Henda svingbannið brúkar sambandið <span class="object-name">{0}</span> sum limur við leiklut <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
fo: Ein vegur er kravdur í staðin.

en: Delete the member from the turn restriction
fo: Strika limin frá svingbanninum

en: Change to the Basic Editor and select a way
fo: Broyt til Basic ritbúnaðin og vel ein veg

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
fo[0]: Kundi ikki taka aftur eitt lut
fo[1]: Kundi ikki taka aftur nakrar lutir

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
fo[0]: Ein lut kundi ikki takast aftur.<br>
fo[1]: {0} lutir kundu ikki takast aftur.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
fo: Ambætaran svaraði við svarkodi 404.<br>Hetta merkir vanliga, at ambætaran kendir ikki ein lut við tí eftirspurda id. Kanska er hann strikaður.

en: Undelete object...
fo: Tak lut aftur...

en: Undelete object by id
fo: Tak lut aftur eftir id

en: Undelete Object
fo: Tak Lut Aftur

en: Undelete object
fo: Tak lut aftur

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
fo: Skriva slag og ID á lutunum, ið skulu takast aftur, t.d. ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
fo: Vel um dátuin skulu lagdar í eitt nýtt lag

en: Start undeleting
fo: Byrja at taka aftur

en: Close dialog and cancel
fo: Lat samrøðuna aftur og angra

en: Add nodes at intersections
fo: Legg knútar til á krossum

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
fo: Legg til knútar á krossum millum valdar vegir.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
fo: Vinarliga vel ein ella fleiri vegir við krossum á teinum.

en: Align Way Nodes
fo: Rætt Knútar á Veg

en: Align nodes in a way
fo: Rætt knútar á einum veg

en: The way with selected nodes can not be straightened.
fo: Vegin við valdu knútunum kann ikki rættast.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
fo: Innandøkis feilur: talið av knútum er {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
fo: Avrita allar merkingar frá valdu lutunum til innlimingarbuffer.

en: Extract node
fo: Draga knút út

en: Extracts node from a way
fo: Dragur knút út úr einum veg

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
fo: Hetta tól dragur knút út úr vegunum og krevur at ein knútur er valdur.

en: Extract node confirmation
fo: Vátta at draga knút út

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
fo: Tú ert við at draga ein knút út, sum kann hava aðrar tilvísingar, ið enn ikki eru hentar niður.<br>Hetta kann valda trupulleikum, tí aðrir lutir (sum tú ikki sært) kunnu brúka hann.<br>Vilt tú veruliga draga út?

en: Paste Relations
fo: Lima Sambond

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
fo: Lima limaskap í sambondum frá lutum í bufferinum á valdu lut(ir)

en: Split Object
fo: Kloyv Lut

en: Split an object at the selected nodes.
fo: Kloyv ein lut á valdu knútunum.

en: The current selection cannot be used for splitting.
fo: Núverandi val kann ikki brúkast til kloyving.

en: Only one multipolygon can be selected for splitting
fo: Bert ein fjørpolygón kann veljast til kloyving

en: Splitting multipolygons requires a split way to be selected
fo: Til at kloyva fjørpolygónar mást ein kloyvingarvegur veljast

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way as well. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way as well.
fo[0]: Tað er meira enn ein vegur, ið brúkar valda knútin. Vinarliga vel vegin eisini.
fo[1]: Tað eru fleiri enn einir vegir, ið brúka valdu knútarnar. Vinarliga vel vegin eisini.

en: The selected way is not closed.
fo: Valdi vegurin er ikki lukkaður.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
fo[0]: Valdi vegurin hevur ikki valda knútin.
fo[1]: Valdi vegurin hevur ikki allar valdu knútarnar.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
fo: Valdi vegurin er ikki ein kloyvingarvegur, vinarliga vel kloyvingarpunktar ella kloyvingarveg eisini.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
fo: Valdu knútarnir kunnu ikki verða samfelldir knútar í lutinum.

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
fo: Fjørpolygónkloyving myndi skapa ógildu fjørpolygónar! Kloyving varð ikki framtikin.

en: Multipolygon split created invalid multipolygons! Please review and fix these errors.
fo: Fjørpolygónkloyving skapaði ógildu fjørpolygónar! Vinarliga kanna og rætta hesi feilir.

en: Cannot split incomplete multipolygon
fo: Kann ikki kloyva ófullkomnan fjørpolygón

en: Cannot split multipolygon with multiple outer polygons
fo: Kann ikki kloyva fjørpolygón við fleiri ytru polygónum

en: Split ways must not be a member of the multipolygon
fo: Kloyvingarvegar mega ikki vera limir í fjørpolygóninum

en: Multipolygon has unclosed rings
fo: Fjørpolygón hevur ólukkaðar ringar

en: The split way does not start/end on the multipolygon outer ways
fo: Kloyvingarvegurin byrjar/endar ikki á ytru vegunum hjá fjørpolygóninum

en: Error in multipolygon: {0}
fo: Feilur í fjørpolygón: {0}

en: Split way crosses inner polygon
fo: Kloyvingarvegur fer yvir innara polygón

en: Split adjacent ways
fo: Kloyv nálægar vegir

en: Split adjacent ways on T-intersections
fo: Kloyv nálægar vegir á T-krossum

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
fo: Tað eru fleiri vegir, ið innihalda ein av kloyvingarknútunum. Vel vegir, ið luttaka í hesum virknaði.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
fo: Valið kann ikki brúkast til virknaðin ''{0}''

en: Symmetry
fo: Symmetri

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
fo: Vinarliga vel minst tveir knútar til symmetriás og onnur lutir at spegla.

en: Paste tags from previous selection
fo: Lima merkingar frá fyrra vali

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
fo: Lima merkingar frá fyrr valdu lutunum (ikki frá klippibretti).

en: Add Source Tag
fo: Legg Keldu Merki Til

en: Add remembered source tag
fo: Legg til minnast keldu merki

en: UnGlue Relation
fo: Loys Sambond

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
fo: Avrita knútar, vegir og sambond, ið verða brúkt av fleiri sambondum.

en: Unglued Relations
fo: Løst Sambond

en: Change relation member for {0} {1}
fo: Broyt sambondslim fyri {0} {1}

en: Radius too small
fo: Radius ov lítil

en: Nothing to do
fo: Einki at gera

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
fo: Kundi ikki finna hvør partur av lukkaða vegin skal broytast

en: Circle arc
fo: Bogasegment

en: Create a circle arc
fo: Upprætta eitt bogasegment

en: Could not use selection to create a curve
fo: Kundi ikki brúka val til at upprætta eina kurvu

en: Could not use selection to create a curve: {0}
fo: Kundi ikki brúka val til at upprætta eina kurvu: {0}

en: Select custom URL
fo: Vel serskilt URL

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
fo: Vinarliga vel eitt av serskiltu URLunum (stilla í Innstillingum)

en: Ask every time
fo: Spyrja hvørja ferð

en: Configure custom URL
fo: Stilla serskilt URL

en: Open custom URL
fo: Opna serskilt URL

en: Opens specified URL browser
fo: Opnar tilvíst URL í kaga

en: Utilsplugin2 settings
fo: Utilsplugin2 innstillingar

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
fo: Her kanst tú broyta nakrar innstillingar fyri Utilsplugin2 funktiónir

en: Save to file
fo: Goym í fílu

en: Load from file
fo: Les úr fílu

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
fo: Vinarliga rætta serskiltu URLunum og vel ein rað at brúka við tólinum<br/> <b>&#123;key&#125;</b> verður skift út við merki virðinum<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> verður skift út við element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> verður skift út við "node","way" ella "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> verður skift út við kort mið breidd/longd <br/> Tú kanst handvirkt lesa innstillingar úr fíluni <b>customurl.txt</b> í JOSM mappuni

en: Custom URL configuration
fo: Serskilt URL stilling

en: Lat Lon tool
fo: Lat Lon tól

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
fo: Upprætta geometri við at skriva lat lon koordinatir fyri tað.

en: Way
fo: Vegur

en: Closed Way (Area)
fo: Lukkaður Vegur (Øki)

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
fo: Skriva koordinatirnar fyri teir nýggju knútarnar, ein fyri hvørja linju.<br/>Um tú skrivar tveir linjur við somu koordinatunum, verða tvinnknútar gjørdir.<br/>Tú kanst skilja longd og breidd ímillum við bili, komma ella semikomma.<br/>Brúka positív tøl ella N, E bókstavir til at vísa til Norð ella Eystur.<br/>Fyri Suður og Vestur kanst tú brúka antin negativ tøl ella S, W bókstavir.<br/>Koordinat virði kann vera í einum av trimum formum:<ul><li><i>gradar</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>gradar</i><tt>&deg;</tt> <i>minuttir</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>gradar</i><tt>&deg;</tt> <i>minuttir</i><tt>&#39;</tt> <i>sekund</i><tt>&quot;</tt></li></ul>Teknini <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> eru valfrøðiligt.<br/><br/>Nakrar dømir:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Please enter a GPS coordinates
fo: Vinarliga skriva GPS koordinatir

en: Tag multiple objects [alpha]
fo: Merka fleiri lutir [alfa]

en: Edit tags of object list in table
fo: Rætta merkingar á lutalista í tabelli

en: Tag multiple objects
fo: Merka fleiri lutir

en: Sync with JOSM selection
fo: Samstill við JOSM val

en: Zoom to objects
fo: Zoom til lutir

en: Remove tag
fo: Strika merki

en: Delete tags from multiple objects
fo: Strika merkingar frá fleiri lutum

en: Duplicate tags from the first
fo: Avrita merkingar frá fyrsta

en: Set tags for multiple objects
fo: Set merkingar fyri fleiri lutir

en: Delete from history
fo: Strika úr søgu

en: Find primitives with these tags
fo: Finn frumlutir við hesum merkingum

en: Multitag Background: highlight
fo: Multimerki Bakgrund: framheva

en: Replace geometry of selected object with a new one
fo: Skift geometri á valdum lut við einum nýggjum

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
fo: Hetta tól skiftir geometri á einum lut við øðrum, og krevur tí nákvæmlega tveir lutir at verða valdir.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
fo: Báðir vegirnir eru nýggjir og hava nýggjar knútar, kunnu ikki ákveða hvør hevur rætta geometri.

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
fo: Í sambondum, har valdi luturin er limur, skift hann við einum nýggjum

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
fo[0]: Skift ''{0}'' við ''{1}'' í {2} sambandi
fo[1]: Skift ''{0}'' við ''{1}'' í {2} sambondum

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
fo: Fyrsti valdi luturin ''{0}'' er ikki partur av onkrum sambandi

en: Range of child primitives count
fo: Bil av tali barnafrumlutir

en: Range of parent primitives count
fo: Bil av tali foreldrafrumlutir

en: Range of referencing relation count
fo: Bil av tali tilvísandi sambond

en: Range of attached ways count
fo: Bil av tali viðfestir vegir

en: Adjacent nodes
fo: Nálægir knútar

en: Select adjacent nodes
fo: Vel nálægar knútar

en: Adjacent ways
fo: Nálægir vegir

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
fo: Nálægir vegir verða valdir. Knútar verða óvaldir.

en: All connected ways
fo: Allir samanbundnir vegir

en: Select all connected ways
fo: Vel allar samanbundnar vegir

en: Intersecting ways
fo: Krossandi vegir

en: Select intersecting ways
fo: Vel krossandi vegir

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
fo: Vinarliga vel nakrar vegir til at finna samanbundnar og krossandi vegir!

en: All intersecting ways
fo: Allir krossandi vegir

en: Select all intersecting ways
fo: Vel allar krossandi vegir

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
fo: Vinarliga vel nakrar vegir til at finna allar samanbundnar og krossandi vegir!

en: Middle nodes
fo: Miðknútar

en: Select middle nodes
fo: Vel miðknútar

en: Please select two nodes connected by way!
fo: Vinarliga vel tveir knútar samanbundnir við veg!

en: Reached max recursion depth: {0}
fo: Náði maks djúpi av endurkoyring: {0}

en: All inside [testing]
fo: Alt innanfyri [testing]

en: Select all inside selected polygons
fo: Vel alt innanfyri valdar polygónar

en: All inside
fo: Alt innanfyri

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
fo: Einki funnið. Vinarliga vel nakrar lukkaðar vegir ella fjørpolygónar til at finna allar frumlutir innanfyri teir!

en: Area boundary [testing]
fo: Økismark [testing]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
fo: Vel samband ella allar vegir, ið mynda økismark

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
fo: Einki funnið. Vinarliga vel veg, ið er partur av einum polygóni, ið er myndaður av samanbundnum vegum

en: Select Highway
fo: Vel høvuðsveg

en: Select highway for the name/ref given
fo: Vel høvuðsveg fyri givna navn/ref

en: Please select one or two ways for this action
fo: Vinarliga vel ein ella tveir vegir fyri hesa gerð

en: Select last modified nodes
fo: Vel seinast broyttu knútar

en: Select last modified ways
fo: Vel seinast broyttu vegir

en: Select Way Nodes
fo: Vel vegknútar

en: Select all nodes of a selected way.
fo: Vel allar knútar á valdum veg.

en: Undo selection
fo: Angra val

en: Reselect last added object or selection form history
fo: Vel síðst tiklætta lut ella val úr søgu

en: Unselect nodes
fo: Óvel knútar

en: Removes all nodes from selection
fo: Tekur allar knútar úr vali

en: Maxspeed consistency
fo: Hámarksferð samsvørni

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
fo: Leitar aftur stuttum vegum við somu hámarksferð á báðum síðum

en: testing
fo: roynd

en: Maxspeed has a blank spot with equal maxspeeds on either side
fo: Hámarksferð hevur eitt tømt pláss við javnari hámarksferð á hvørjum síðu

en: Way Download
fo: Veg niðurhal

en: Download map data on the end of selected way
fo: Hala niður kortdáta á enda valds vegar

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
fo: <html>Hvorki knútur ella vegur við endapunkti uttanfyri<br>núverandi niðurhalsøki er valdur.<br>Vel ein knút á byrjan ella enda av veg ella ein heilan veg fyrst.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
fo: <html>Kundi ikki finna ein serskiltan knút at byrja niðurhal frá.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
fo: <html>Eingir vegir eru knýttir til knút ''{0}''. Avbryt.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
fo: Ósamsvørni í vegniðurhaldara dátum. Fyrr knýttur vegur ''{0}'' varð ikki funnið eftir niðurhal

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
fo: <html>Eingir fleiri knýttir vegir at hala niður.<br>Ein møguligur tvinnknútur av nú valda knútinum varð funnin.<br><br>Nú valdi knúturin er ''{0}''<br>Møguligi tvinnknúturin er ''{1}''<br>Samanseta tvinnknútin á nú valda knútin og halda fram við vegniðurhali?</html>

en: Merge duplicate node?
fo: Samanseta tvinnknút?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
fo: <html>Eingir fleiri knýttir vegir at hala niður.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
fo: Knútur ''{0}'' er ein krossgøta við meiri enn 2 knýttum vegum.

en: Enter search expression here..
fo: Skriva leitingarorð her..

en: Select waypoint to move map
fo: Vel vegpunkt at flyta kort

en: Waypoint search
fo: Vegpunktaleiting

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
fo: Leita eftir vegpunkt. Trýst og flyt kortvísning til vegpunkt.

en: Downloading entries with geo coordinates failed: {0}
fo: Niðurhal av færslum við landafrøðiligar koordinatir miseydnaðist: {0}

en: Fetch Wikidata IDs
fo: Søk Wikidata ID

en: Fetch Wikidata IDs using the ''wikipedia'' tag
fo: Søk Wikidata ID við at brúka ''wikipedia'' merki

en: Fetching Wikidata IDs
fo: Søkir Wikidata ID

en: Language code ''{0}'' is not recognized! Can''t download Wikidata ID for tag ''{1}''!
fo: Málkota ''{0}'' er ikki kend! Kann ikki hala niður Wikidata ID fyri merki ''{1}''!

en: Add Wikidata
fo: Legg Wikidata til

en: No Wikidata ID found for: {0}
fo: Eingin Wikidata ID funnin fyri: {0}

en: Fetching {0} Wikidata ID for language ''{1}'' | Fetching {0} Wikidata IDs for language ''{1}''
fo[0]: Søkir {0} Wikidata ID fyri mál ''{1}''
fo[1]: Søkir {0} Wikidata ID fyri mál ''{1}''

en: Add Wikidata for language ''{0}''
fo: Legg Wikidata til fyri mál ''{0}''

en: Wiki layer
fo: Wiki lag

en: Toggle the layer displaying Wikipedia articles or Wikidata items
fo: Skift lag, ið vísur Wikipedia greinir ella Wikidata lutir

en: Add names from Wikipedia
fo: Legg navn til frá Wikipedia

en: Fetches interwiki links from Wikipedia in order to add several name tags
fo: Søkir interwiki leinkjur frá Wikipedia fyri at leggja fleiri navnmerkir til

en: Could not add names. Wikipedia tag is not recognized!
fo: Kundi ikki leggja navn til. Wikipedia merki er ikki kent!

en: Copies the {0} template to the system clipboard instantiated with the coordinates of the first selected node
fo: Avritar {0} snið til klippiborðið við koordinatunum hjá fyrsta valda knúti

en: Copy {0} template
fo: Avrita {0} snið

en: Could not connect to the {0}, probably a network issue or the website is currently offline ({1}: {2})
fo: Kundi ikki knýta til {0}, líklegt ein nettøvandi ella heimasíðan er nú offline ({1}: {2})

en: The {0} responded with an unexpected response code: {1} {2}
fo: {0} svaraði við óvæntum svarkota: {1} {2}

en: The {0} reported an invalid query for {1} ({2}). This is a programming error, please report to the Wikipedia plugin.
fo: {0} meldti ógildu fyrspurn fyri {1} ({2}). Hetta er ein forritfeilur, vinarliga melda til Wikipedia tólbúnaðin.

en: The JSON response from the {0} can''t be decoded!
fo: JSON svar frá {0} kann ikki avkóðast!

en: When reading the JSON response from the {0}, an error occured! ({1}: {2})
fo: Meðan les JSON svar frá {0}, eydnaðist ein feilur! ({1}: {2})

en: The wikipedia plugin tries to construct a malformed URL!: {0}
fo: Wikipedia tólbúnaðurin roynir at byggja ein ógildu URL!: {0}

en: ''{0}'' is an illegal language code!
fo: ''{0}'' er ein ólóglig málkota!

en: There is no Wikipedia site for language ''{0}''!
fo: Eingin Wikipedia síða er til fyri mál ''{0}''!

en: Overwrite ''{0}'' tag {1} from {2} with new value ''{3}''? | Overwrite ''{0}'' tags {1} from {2} with new value ''{3}''?
fo[0]: Yvirskriva ''{0}'' merki {1} frá {2} við nýggja virði ''{3}''?
fo[1]: Yvirskriva ''{0}'' merki {1} frá {2} við nýggja virði ''{3}''?

en: Overwrite key
fo: Yvirskriva lykil

en: Download from Sophox API
fo: Niðurhal frá Sophox API

en: Find places of education at least 2km, and at most 3km from the center of the selection
fo: Finn lærustøð minst 2km, og mest 3km frá miðjum valinum

en: Show/hide Sophox snippet list
fo: Vís/goym Sophox brotalista

en: The Wikipedia/Wikidata layer
fo: Wikipedia/Wikidata lagið

en: Wikipedia language
fo: Wikipedia mál

en: Sophox server
fo: Sophox ambætari

en: Sets the default language for the Wikipedia articles
fo: Setur vanligt mál fyri Wikipedia greinirnar

en: Download statements for {0}…
fo: Hala niður yvirlit fyri {0}…

en: Unknown datatype!
fo: Ókend dátaslag!

en: Error getting claims for entity!
fo: Feilur við at fáa krav fyri eind!

en: Failed to download statements for Wikidata item {0}!
fo: Miseydnaðist at hala niður yvirliti fyri Wikidata lut {0}!

en: Download labels for {0}…
fo: Hala niður merkingar fyri {0}…

en: Failed to download labels for {0}!
fo: Miseydnaðist at hala niður merkingar fyri {0}!

en: language code
fo: málkota

en: language
fo: mál

en: label
fo: merking

en: description
fo: lýsing

en: aliases
fo: aðranøvn

en: Download sitelinks for {0}…
fo: Hala niður síðuleinkjur fyri {0}…

en: Can''t open website {0} in browser! Error message: {1}
fo: Kann ikki opna heimasíðu {0} í kaga! Feilur: {1}

en: Failed to download sitelinks for Wikidata item {0}!
fo: Miseydnaðist at hala niður síðuleinkjur fyri Wikidata lut {0}!

en: Wikidata Info
fo: Wikidata Upplýsingar

en: Show properties of the selected Wikidata item
fo: Vís eginleikar hjá valda Wikidata lutinum

en: Statements
fo: Yvirlit

en: Labels
fo: Merkingar

en: Links
fo: Leinkjur

en: Wikidata Info: {0}
fo: Wikidata Upplýsingar: {0}

en: No Wikidata item is selected!
fo: Eingin Wikidata lutur er valdur!

en: More than one OSM object is selected: {0}
fo: Meira enn ein OSM lutur er valdur: {0}

en: Search Wikidata items
fo: Leita eftir Wikidata lutum

en: Target key:
fo: Mál lykil:

en: Search Wikipedia category
fo: Leita eftir Wikipedia bólki

en: Load category
fo: Les bólk inn

en: Fetch Wikipedia articles with coordinates
fo: Søk Wikipedia greinir við koordinatir

en: Download elements
fo: Hala niður eindir

en: Download all elements from one of {0} sources
fo: Hala niður allar eindir frá einum av {0} keldum

en: Double click on item to search for object with article name (and center coordinate)
fo: Dobbult trýst á lut at leita eftir lut við greina navn (og miðkoordinat)

en: Available via WIWOSM server
fo: Tøkt við WIWOSM ambætara

en: Available in local dataset
fo: Tøkt í staðbundnum dátusetti

en: Not linked yet
fo: Enn ikki knýtt

en: {0} (malformed site URL)
fo: {0} (ógildu síðu URL)

en: Wikidata items in viewport
fo: Wikidata lutir í sjónarporti

en: Wikipedia articles in viewport (for language {0})
fo: Wikipedia greinir í sjónarporti (fyri mál {0})

en: Fetches all coordinates from Wikidata in the current view
fo: Søkir allar koordinatir frá Wikidata í núverandi vísing

en: Fetches all coordinates from Wikipedia in the current view
fo: Søkir allar koordinatir frá Wikipedia í núverandi vísing

en: all Wikipedia articles in Category
fo: allar Wikipedia greinir í Bólki

en: Fetches a list of all Wikipedia articles of a category
fo: Søkir eina lista av øllum Wikipedia greinum í einum bólki

en: Paste Wikipedia articles
fo: Lima Wikipedia greinir

en: Pastes Wikipedia articles from the system clipboard
fo: Limir Wikipedia greinir frá klippiborðinum

en: clipboard
fo: klippiborð

en: Open Article
fo: Opna Grein

en: Opens the Wikipedia article of the selected item in a browser
fo: Opnar Wikipedia greinina hjá valda lutinum í kaga

en: Adds a ''wikipedia'' tag corresponding to this article to the selected objects
fo: Legg eitt ''wikipedia'' merki, sum svarar til hesa grein, til valdu lutirnar

en: See the validator messages of the category ''Other'' for more details.
fo: Sí validator boð í bólkinum ''Aðrar'' fyri meiri upplýsingar.

en: Turn on the informational level validator messages in the preferences to see more details.
fo: Koyr upplýsingar stig validator boð í innstillingunum at sí meiri upplýsingar.

en: ({0} items, processing batch {1} of {2})
fo: ({0} lutir, vinna bunt {1} av {2})

en: Could not check for unusual classes in wikidata=* tags.
fo: Kundi ikki kanna fyri óvanligum bólkum í wikidata=* merkjum.

en: Find OSM objects linked with wikidata items of a class that is untypical for OSM
fo: Finn OSM lutir knýttir við Wikidata lutum av einum bólki, sum er óvanligt fyri OSM

en: This check queries Wikidata to find those OSM objects that are linked to wikidata items of a type, which should not occur in OSM data (at least not as the main wikidata tag)
fo: Hetta kanna spyr Wikidata at finna teir OSM lutir, sum eru knýttir við Wikidata lutum av einum slag, sum ikki skal koma fram í OSM dátum (í minsta falli ikki sum høvuðs wikidata merki)

en: Wikidata value is of unusual type for the wikidata=* tag on OSM objects
fo: Wikidata virði er av óvanligum slag fyri wikidata=* merki á OSM lutum

en: {0} is an instance of {1} (or any subclass thereof)
fo: {0} er ein føstøka av {1} (ella nakrar undirbólkar av hesum)

en: The value of tag brand:wikidata=* has an invalid format!
fo: Virðið hjá merkinum brand:wikidata=* hevur ógildu snið!

en: Move wikidata=* tags to tag brand:wikidata=*, when the value points to a brand
fo: Flyt wikidata=* merkir til merki brand:wikidata=*, tá virðið vísir til eitt vørumerki

en: Could not validate all wikidata=* tags over the internet.
fo: Kundi ikki góðkenna øll wikidata=* merki um internetið.

en: wikidata=* item exists
fo: wikidata=* lutur finst

en: Make sure the Wikidata item for the Q-ID in the wikidata=* tag actually exists
fo: Góðkenn at Wikidata luturin fyri Q-ID í wikidata=* merkinum veruliga finst

en: The Wikidata Action API reports a failed query!
fo: Wikidata Action API meldar ein miseydnaða fyrspurn!

en: The Wikidata item does not exist! Replace the wikidata=* tag with an existing Wikidata item or remove the Wikidata tag.
fo: Wikidata luturin finst ikki! Skift wikidata=* merki við einum tilverandi Wikidata luti ella strika Wikidata merkið.

en: Item {0} does not exist!
fo: Lutur {0} finst ikki!

en: The Wikidata Action API did not respond with all requested entities!
fo: Wikidata Action API svaraði ikki við øllum eftirspurdu eindum!

en: Item {0} is missing
fo: Lutur {0} manglar

en: The Wikidata item is a redirect
fo: Wikidata luturin er ein ávísari

en: Item {0} redirects to {1}
fo: Lutur {0} ávísar til {1}

en: Invalid Q-ID! Cannot exist on Wikidata.
fo: Ógildu Q-ID! Kann ikki finnast á Wikidata.

en: {0} is not a valid Wikidata-ID
fo: {0} er ikki eitt gildu Wikidata-ID

en: Could not check for all wikipedia=* tags if they match the wikidata=* tag.
fo: Kundi ikki kanna fyri øll wikipedia=* merki um tey samsvara við wikidata=* merkið.

en: Check wikipedia=* is interwiki link of wikidata=*
fo: Kanna at wikipedia=* er interwiki leinkja til wikidata=*

en: Makes sure that the wikipedia=* article is connected to the wikidata=* item
fo: Tryggjar at wikipedia=* greinin er knýtt til wikidata=* lutin

en: Wikidata item and Wikipedia article do not match!
fo: Wikidata lutur og Wikipedia grein samsvara ikki!

en: Wikidata item {0} is not associated with Wikipedia article {1} ({2})
fo: Wikidata lutur {0} er ikki knýttur til Wikipedia grein {1} ({2})

en: has no Q-ID
fo: hevur einki Q-ID

en: Could not check for all wikipedia=* tags if they redirect to another article.
fo: Kundi ikki kanna fyri øll wikipedia=* merki um tey ávísara til aðrar greinar.

en: Check wikipedia=* is not a redirect
fo: Kanna at wikipedia=* ikki er ein ávísari

en: Make sure that the wikipedia=* article is not redirecting to another article
fo: Tryggjar at wikipedia=* greinin ikki ávísar til aðra grein

en: Wikipedia article is a redirect
fo: Wikipedia grein er ein ávísari

en: Wikipedia article ''{0}'' redirects to ''{1}''
fo: Wikipedia grein ''{0}'' ávísar til ''{1}''

en: Should the wikipedia tag be replaced with the redirect target? Make sure the meaning of the tag remains the same!
    
    Before: wikipedia={0}:{1}
    After: wikipedia={0}:{2}
fo: Skal wikipedia merkið skiftast við ávísararmark? Tryggja at merkingin av merkinum verður somuleiðis!
    
    Áður: wikipedia={0}:{1}
    Seinna: wikipedia={0}:{2}

en: Change wikipedia tag?
fo: Broyt wikipedia merki?

en: Could not get all possible wikipedia sites over the internet.
fo: Kundi ikki fáa allar møguligar Wikipedia síður um internetið.

en: Check format of wikipedia=* tags and subtags
fo: Kanna snið av wikipedia=* merkjum og undirmerkjum

en: Just checks the format of the Wikipedia tag (no validation if articles exist), with autofixes for when tag value is a URL
fo: Kannar bara sniðið av Wikipedia merkinum (eingin góðkennis um greinir finst), við sjálvvirkandi rættingum tá merki virði er ein URL

en: Use only the article title instead of a URL for wikipedia:‹language› tags
fo: Brúka bert greinaheiti í staðin fyri URL til wikipedia:‹mál› merkir

en: Wikipedia tag has invalid format!
fo: Wikipedia merki hevur ógildu snið!

en: The value ''{0}'' is not allowed for the wikipedia=* tag
fo: Virðið ''{0}'' er ikki loyvt fyri wikipedia=* merkið

en: The language prefix of wikipedia tags should be lowercase!
fo: Málforskeytið á wikipedia merkjum skal vera lítil!

en: Unknown Wikipedia language prefix ''{0}''!
fo: Ókent Wikipedia málforskeyti ''{0}''!

en: {0}=* tag should not have URL-encoded values.
fo: {0}=* merki skal ikki hava URL-kodað virði.

en: The value of a wikipedia tag should be given as ‹language›:‹Article title› instead of the full URL
fo: Virðið av eitt wikipedia merki skal givast sum ‹mál›:‹Greinaheiti› í staðin fyri heila URL

en: Change {0}={1} to {2}
fo: Broyt {0}={1} til {2}

en: a new value (manual intervention needed due to language conflict)
fo: eitt nýtt virði (handvirkandi inngrip kravst fyri málstrid)

en: It looks like a wikipedia tag contains a URL. Use the format ''‹language›:‹article title› instead!''
fo: Tað líkist sum eitt wikipedia merki inniheldur ein URL. Brúka sniðið ''‹mál›:‹greinaheiti› í staðin!''

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
fo: Hin Ultimate WMS Super-ferð Turbo Challenge II

en: Go driving
fo: Far at keyra

en: Drive a race car on this layer
fo: Keyr eitt kappkoyrarfar á hesum lagi

en: Tunnel Start
fo: Tunnal Byrjan

en: Village/City
fo: Bygd/Byur

en: Parking
fo: Parkering

en: Fuel Station
fo: Eldsneytisstøð

en: Shopping
fo: Handil

en: Camping
fo: Tjaldstøð

en: Test
fo: Roynd
