jpilot 1.8.0 - en to da translation catalogue (613 entries)

en: Out of memory
da: Ikke nok hukommelse

en: Error reading file: %s
da: Fejl ved læsning af fil: %s

en: error
da: fejl

en: This record is deleted.
    Undelete it or copy it to make changes.
da: Denne post er slettet.
    Gendan den eller kopier den for at foretage ændringer.

en: Unable to open file: %s
da: Kan ikke åbne filen: %s

en: File doesn't appear to be address.dat format
da: Filen lader ikke til at være i formatet address.dat

en: Unfiled
da: Ikke gemt

en: CSV (Comma Separated Values)
da: CSV (kommaadskilte værdier)

en: DAT/ABA (Palm Archive Formats)
da: DAT/ABA (Palm Archive-formater)

note: current category name previous category name entry text, in Pilot character set
en: OK
da: O.k.

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: %s is a directory
da: %s er en mappe

en: Error Opening File
da: Fejl ved åbning af fil

en: Do you want to overwrite file %s?
da: Ønsker du at overskrive filen %s?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Error opening file: %s
da: Fejl ved åbning af fil: %s

en: Address exported from %s %s on %s
da: Adresse eksporteret fra %s %s den %s

en: Contact exported from %s %s on %s
da: Kontakt eksporteret fra %s %s den %s

en: Host character encoding is not UTF-8 based.
     Exported ldif file may not be standards-compliant
da: Værttegnskodning er ikke baseret på UTF-8.
     Eksporteret ldif-fil er måske ikke forenelig med standard

en: Can't export address %d
da: Kan ikke eksportere adresse %d

en: Category: %s
da: Kategori: %s

en: Private: %s
da: Privat: %s

note: E-mail should be the Palm dropdown menu item for email Set dial/email button text and callback data
en: E-mail
da: E-post

en: Unknown export type
da: Ukendt eksporttype

en: Text
da: Tekst

note: Initialize variable if default case taken
en: Last Name/Company
da: Efternavn/firma

en: First Name/Company
da: Fornavn/firma

en: Company/Last Name
da: Firma/efternavn

en: You can't modify a record that is deleted
da: Du kan ikke ændre en post som er slettet

note: Illegal category, Assume that category 0 is Unfiled and valid
en: Category is not legal
da: Kategori er ikke lovlig

en: executing command = [%s]
da: udfører kommando = [%s]

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: External program not found, or other error
da: Eksternt program ikke fundet, eller en anden fejl

en: J-Pilot can not find the external program "convert"
    or an error occurred while executing convert.
    You may need to install package ImageMagick
da: J-Pilot kan ikke finde det eksterne program »convert«
    eller en fejl opstod under kørsel af convert.
    Du skal måske installere pakken imageMagick

en: Command executed was "%s"
da: Kommando udført var »%s«

en: return code was %d
da: returkode var %d

en: Add Photo
da: Tilføj billede

note: Category menu
en: Category:
da: Kategori:

en: Mail
da: Post

note: Dial Phone Button
en: Dial
da: Ring

en: -Unnamed-
da: -Navnløs-

en: 0 records
da: 0 poster

en: %d of %d records
da: %d af %d poster

en: Name
da: Navn

en: Address
da: Adresse

en: Other
da: Andre oplysninger

note: Note textbox
en: Note
da: Notat

en: Reverting to Address database
da: Forkaster til adressedatabase

en: Phone
da: Telefon

en: Quick Find:
da: Hurtig søgning:

note: Cancel button Add record modification buttons
en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel the modifications
da: Afbryd ændringerne

note: Delete Button Delete button Delete, Copy, New, etc. buttons
en: Delete
da: Slet

en: Delete the selected record
da: Slet den valgte post

note: Undelete Button Undelete button
en: Undelete
da: Fortryd sletning

en: Undelete the selected record
da: Fortryd sletning af den valgte post

note: Copy button
en: Copy
da: Kopier

en: Copy the selected record
da: Kopier den valgte post

note: New button New Record button
en: New Record
da: Ny post

en: Add a new record
da: Tilføj en ny post

note: "Add Record" button Add Record button
en: Add Record
da: Tilføj post

en: Add the new record
da: Tilføj den nye post

note: "Apply Changes" button Apply Changes button
en: Apply Changes
da: Udfør ændringer

en: Commit the modifications
da: Indsend ændringerne

note: Private check box Private checkbox
en: Private
da: Privat

en: Change Photo
da: Ændr billede

en: Remove Photo
da: Fjern billede

en: Show In List
da: Vis i liste

en: Reminder
da: Påmindelse

en: Days
da: Dage

note: The Quickview (ALL) page All button
en: All
da: Alt

en: Minutes
da: Minutter

en: Hours
da: Timer

en: Remind me
da: Påmindelse

en: Unable to open file: %s%s
da: Kan ikke åbne filen: %s%s

en: Appointment Reminder
da: Påmindelse om aftale

en: Past Appointment
da: Tidligere aftale

en: Postponed Appointment
da: Udsat aftale

en: Appointment
da: Aftale

en: J-Pilot Alarm
da: J-Pilot-alarm

en: PC file corrupt?
da: Er pc-filen beskadiget?

en: fseek failed - fatal error
da: fseek mislykkedes - alvorlig fejl

en: rename failed
da: omdøbning mislykkedes

en: Move
da: Flyt

en: Edit Categories
da: Rediger kategorier

en: The maximum number of categories (16) are already used
da: Det maksimale antal kategorier (16) er alleree brugt

en: Enter New Category
da: Indtast ny kategori

en: Edit Categories Error
da: Rediger kategorifejl

en: You must select a category to rename
da: Du skal vælge en kategori der skal omdøbes

en: Enter New Category Name
da: Indtast nyt kategorinavn

en: You must select a category to delete
da: Du skal vælge en kategori til sletning

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
da: Der er %d poster i %s.
    Ønsker du at flytte dem til %s, eller slette dem?

en: invalid state file %s line %d
da: ugyldig state-fil %s linje %d

en: The category %s can't be used more than once
da: Kategorien %s kan ikke bruges mere end en gang

note: Category names in host character set
en: Category
da: Kategori

en: New
da: Ny

en: Rename
da: Omdøb

en: unknown type =
da: ukendt type =

en: fields per row count != %d, unknown format
da: felter per rækkeoptælling != %d, ukendt format

en: field count != %d, unknown format
da: feltoptælling != %d, ukendt format

en: Unknown format, file has wrong schema
da: Ukendt format, fil har forkert skema

en: File schema is:
da: Filskema er:

en: It should be:
da: Det bør være:

en: %s:%d Record %d, field %d: Invalid type.  Expected %d, found %d
da: %s:%d post %d, felt %d: ugyldig type. Forventede %d, fandt %d

en: read of file terminated
da: læsning af fil afsluttet

en: Unknown repeatType (%d) found in DatebookDB
da: Ukendt gentagelsestype (%d) fundet i DatebookDB

en: Repeat Never
da: Gentag aldrig

en: Repeat Daily
da: Gentag dagligt

en: Repeat Weekly
da: Gentag ugeligt

en: Repeat MonthlyByDay
da: Gentag månedligt per dag

en: Repeat MonthlyByDate
da: Gentag månedligt per dato

en: Repeat YearlyDate
da: Gentag årligt per dato

en: Repeat YearlyDay
da: Gentag årligt per dag

en: Su
da: sø

en: Mo
da: ma

en: Tu
da: ti

en: We
da: on

en: Th
da: to

en: Fr
da: fr

en: Sa
da: lø

en: Start Date: %s
    Time: Event
da: Startdato: %s
    Tidspunkt: Begivenhed

en: Start Date: %s
    Time: %s to %s
da: Startdato: %s
    Tidspunkt: %s til %s

en: Unknown
da: Ukendt

note: End Date
en: End Date:
da: Slutdato:

en: Never
da: Aldrig

en: Repeat Frequency: %d
da: Gentag frekvens: %d

en: Monthly Repeat Day %d
da: Månedlig gentagelsesdag %d

en: Repeat on Days:
da: Gentag på følgende dage:

en: Number of exceptions: %d
da: Antal undtagelser: %d

en: 
    more...
da: 
    flere...

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Repeat Type:
da: Gentag type:

en: Start of Week:
da: Start på ugen:

en: Location:
da: Sted:

en: Appointment description text > %d, truncating to %d
da: Beskrivelsestekst for aftale > %d, forkorter til %d

en: Error
da: Fejl

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
da: Filen lader ikke til at være i formatet datebook.dat

en: DAT/DBA (Palm Archive Formats)
da: DAT/DBA (Palmarkivformater)

en: Datebook exported from %s %s on %s
da: Aftalebog eksporteret fra %s %s den %s

en: Calendar exported from %s %s on %s
da: Kalender eksporteret fra %s %s den %s

en: Host character encoding is not UTF-8 based.
     Exported ical file may not be standards-compliant
da: Værtstegnsæt er ikke baseret på UTF-8.
     Eksporteret ical-fil er måske ikke forenelig med standard

en: Unknown export type
da: Ukendt eksporttype

en: iCalendar
da: iKalender

en: Export
da: Eksporter

note: Label for instructions
en: Export All Datebook Records
da: Eksporter alle aftalebogsposter

en: Save as
da: Gem som

note: Browse button
en: Browse
da: Gennemse

en: Datebook Categories
da: Kategorier for aftalebog

note: None button Labels for notebook tabs
en: None
da: Ingen

en: Begin On Date
da: Startdato

en: End On Date
da: Slutdato

en: Sunday
da: søndag

en: Monday
da: mandag

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Wednesday
da: onsdag

en: Thursday
da: torsdag

en: Friday
da: fredag

en: Saturday
da: lørdag

en: 4th
da: Fjerde

en: Last
da: Sidste

en: This appointment can either
    repeat on the 4th %s
    of the month, or on the last
    %s of the month.
    Which do you want?
da: Denne aftale kan enten gentages
    på den fjerde %s
    i måneden, eller på den sidste
    %s af måneden.
    Hvilken ønsker du?

en: Question?
da: Spørgsmål?

en: Current
da: Aktuelle

en: day
da: dag

en: week
da: uge

en: month
da: måned

en: year
da: år

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
da: Du kan ikke have en aftale som gentages hver %d %s

en: You cannot have a weekly repeating appointment that doesn't repeat on any day of the week.
da: Du kan ikke have en aftale med ugentlig gentagelse som ikke gentages på en bestemt ugedag.

note: This is a timeless event
en: No Time
da: Intet tidspunkt

en: Invalid Appointment
da: Ugyldig aftale

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
da: Slutdato på denne aftale
    er før startdatoen.

note: "No Date" check box
en: No Date
da: Ingen dato

en: Error in DateBookDB or Calendar advanceUnits = %d
da: Fejl i DateBookDB eller kalenderens advanceUnits = %d

en:  (TODAY)
da:  (I DAG)

note: Weekview button
en: Week
da: Uge

note: Monthview button
en: Month
da: Måned

note: Make Category button
en: Cats
da: kat.

en: Time
da: Tid

note: "Show ToDos" button
en: Show ToDos
da: Vis huskelister

en: Task
da: Opgave

en: Due
da: Forfald

note: Date Spinners
en: Date:
da: Dato:

note: End date and time
en: End
da: Slut

en: DateBk Tags
da: DateBk-mærker

en: Day
da: dag

en: Year
da: år

note: "No Repeat" page for notebook
en: This event will not repeat
da: Denne aftale skal ikke gentages

en: Frequency is Every
da: Forekomst hver

en: Day(s)
da: dage

en: End on
da: Slut-dato

en: Week(s)
da: uger

en: Month(s)
da: måneder

en: Repeat by:
da: Gentag på:

en: Day of week
da: ugedag

en: Date
da: dato

en: Year(s)
da: år

en: Phone Dialer
da: Telefonopkaldsprogram

en: Prefix 1
da: Præfiks 1

en: Prefix 2
da: Præfiks 2

en: Prefix 3
da: Præfiks 3

en: Phone number:
da: Telefonnummer:

en: Extension
da: Lokal

en: Dial Command
da: Opkaldskommando

en: File Browser
da: Filbrowser

note: Label for instructions
en: Select records to be exported
da: Vælg poster der skal eksporteres

en: Use Ctrl and Shift Keys
da: Brug tasterne Ctrl og Shift

note: Import button
en: Import
da: Importer

en: Record was marked as private
da: Indgangen er markeret som privat

en: Record was not marked as private
da: Indgangen er ikke markeret privat

en: Category before import was: [%s]
da: Kategori før import var: [%s]

en: Record will be put in category [%s]
da: Post vil blive placeret i kategori [%s]

note: Import All button
en: Import All
da: Importer alle

note: Skip button
en: Skip
da: Spring over

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
da: For at ændre til en skjult mappe skal du angive det nedenunder og trykke TAB

en: Import File Type
da: Importfil-type

en: Install
da: Installer

en: Install User
da: Installer bruger

en: A PalmOS(c) device needs a user name and a user ID in order to sync properly.
da: En enhed af typen PalmOS(c) kræver et brugernavn og et bruger-id for at kunne synkronisere ordentligt.

en: If you want to sync more than 1 PalmOS(c) device each one should have a different ID and preferably a different user name.
da: Hvis du ønsker at synkronisere mere end 1 enhed af typen PalmOS(c) skal de have forskellige id og det foretrækkes også, at de har forskellige brugernavne.

note: Instruction label
en: Most people choose their name or nickname for the user name.
da: De fleste folk vælger deres navn eller kælenavn som brugernavn.

en: User Name
da: Brugernavn

en: The ID should be a random number.
da: Id'et bør være et tilfældigt nummer.

en: User ID
da: Bruger-id

en: Print
da: Udskriv

en: There is no print support for this conduit.
da: Der findes ikke skriverunderstøttelse for dette tillæg.

en: There is no import support for this conduit.
da: Der findes ikke understøttelse af importering for dette tillæg.

en: There is no export support for this conduit.
da: Der findes ikke understøttelse af eksportering for dette tillæg.

note: -------------------------------------------
en: This handheld has a NULL user ID.
    Every handheld must have a unique user ID in order to sync properly.
    If the handheld has been hard reset, 
       use restore from the menu to restore it.
    Otherwise, to add a new user name and ID
       use install-user from the menu.
    
    Read the user manual if you are uncertain.
da: Denne håndholdte har en NULL-bruger-id.
    Enhver håndholdt skal have et unikt bruger-id for at kunne synkronisere
    ordentligt. Hvis den håndholdte er blevet nulstillet, 
       så brug gendan fra menuen for at gendanne den.
    Ellers så tilføj et nyt brugernavn og -id
       brug installer bruger fra menuen.
    
    Læs brugermanualen hvis du er usikker.

en: Cancel Sync
da: Annuller synkronisering

en: Sync Anyway
da: Synkroniser alligevel

en: Sync Problem
da: Synkroniseringsproblem

en:  User:
da:  Bruger:

en: Unknown command from sync process
da: Ukendt kommando fra synkroniseringsproces

en: About %s
da: Om %s

en: /_File
da: /_Fil

en: /File/tear
da: /Filer/afriv

en: /File/_Find
da: /Filer/_Find

en: /File/sep1
da: /Filer/sep1

en: /File/_Install
da: /Filer/_Installer

en: /File/Import
da: /Filer/Importer

en: /File/Export
da: /Filer/Eksporter

en: /File/Preferences
da: /Filer/Indstillinger

en: /File/_Print
da: /Filer/_Udskriv

en: /File/Install User
da: /Filer/Installer bruger

en: /File/Restore Handheld
da: /Filer/Genskab håndholdt

en: /File/_Quit
da: /Filer/_Afslut

en: /_View
da: /_Vis

en: /View/Hide Private Records
da: /Vis/Skjul private poster

en: /View/Show Private Records
da: /Vis/Vis private poster

en: /View/Mask Private Records
da: /Vis/Masker private poster

en: /View/sep1
da: /Vis/sep1

en: /View/Datebook
da: /Vis/Aftalebog

en: /View/Addresses
da: /Vis/Adresser

en: /View/Todos
da: /Vis/Huskelister

en: /View/Memos
da: /Vis/Notater

en: /_Plugins
da: /_Udvidelsesmoduler

en: /_Web
da: /_Internet

note: web
en: /Web/Netscape
da: /Internet/Netscape

en: /Web/Mozilla
da: /Internet/Mozilla

en: /Web/Galeon
da: /Internet/Galeon

en: /Web/Opera
da: /Internet/Opera

en: /Web/GnomeUrl
da: /Internet/GnomeUrl

en: /Web/Lynx
da: /Internet/Lynx

en: /Web/Links
da: /Internet/Henvisninger

en: /Web/W3M
da: /Internet/W3M

en: /Web/Konqueror
da: /Internet/Konqueror

en: /_Help
da: /_Hjælp

en: /Help/About J-Pilot
da: /Hjælp/Om J-Pilot

en: /_Plugins/%s
da: /_Udvidelsesmoduler/%s

en: /_Help/%s
da: /_Hjælp/%s

en: calendar:week_start:0
da: kalender:uge_start:0

en: Not loading plugins.
da: Indlæser ikke udvidelsesmoduler.

en: Ignoring all alarms.
da: Ignorerer alle alarmer.

en: Ignoring past alarms.
da: Ignorerer tidligere alarmer.

en: Unable to open pipe
da: Kan ikke åbne ledning (pipe)

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
da: Synkroniser din Palm med pc'en
    og tag derefter sikkerhedskopi

en: Datebook/Go to Today
da: Kalender/Gå til i dag

en: Address Book
da: Adressebog

en: ToDo List
da: Huskeliste

en: Memo Pad
da: Notater

en: Do it now
da: Gør det nu

en: Remind me later
da: Påmind mig senere

en: Don't tell me again!
da: Sig det ikke igen!

en: J-Pilot uses the GTK2 graphical toolkit. This version of the toolkit uses UTF-8 to encode characters.
    You should select a UTF-8 charset so that you can see non-ASCII characters (accents for example).
    
    Go to the menu "%s" and change the "%s".
da: J-Pilot bruger værktøjskassen GTK2-grafik. Denne version af værktøjskassen bruger UTF-8 til at kode tegnene med.
    Du bør vælge et UTF-8-tegnsæt, så du kan se ikke-ASCII-tegn (for eksempel accenter).
    
    Gå til menuen »%s« og ændr »%s«.

note: Character Set
en: Character Set
da: Tegnsæt

en: Select a UTF-8 encoding
da: Vælg en UTF-8-kodning

en:  +D +A +T +M format like date +format.
da:  +D +A +T +M format såsom dato +format.

en: Warning: Host character encoding is not UTF-8 based.
    Exported ical file may not be standards-compliant
da: Advarsel: Værttegnskodning er ikke baseret på UTF-8.
    Eksporteret ical-fil er måske ikke forenelig med standard

en: This record is already deleted.
    It is scheduled to be deleted from the Palm on the next sync.
da: Denne post er allerede slettet.
    Den er planlagt til at blive slettet fra Palm'en ved næste synkronisering.

en: Unable to open PC records file
da: Kan ikke åbne pc-postfiler

en: Couldn't find record to delete
da: Kunne ikke finde post til sletning

en: Unknown header version %d
da: Ukendt teksthovedversion %d

en: %s:%d Error opening file: %s
da: %s:%d Fejl ved åbning af fil: %s

en: %s:%d Error reading file: %s
da: %s:%d Fejl ved læsning af fil: %s

en: Error opening file: %s
da: Fejl ved åbning af fil: %s

en: Error reading %s 5
da: Fejl ved læsning af %s 5

en: Error reading PC file 1
da: Fejl ved læsning af pc-fil 1

en: Error reading PC file 2
da: Fejl ved læsning af pc-fil 2

en: Unknown PC header version = %d
da: Ukendt pc-teksthovedversion = %d

en: Unable to open log file, giving up.
da: Kan ikke åbne logfil, giver op.

en: Unable to open log file
da: Kan ikke åbne logfil

en: Memo text > 65535, truncating
da: Memotekst > 65535, forkorter

en: Imported Memo %s
da: Importeret memo %s

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
da: Filen lader ikke til at være i formatet memopad.dat

en: DAT/MPA (Palm Archive Formats)
da: DAT/MPA (Palmarkivformater)

en: Memo exported from %s %s on %s
da: Notat eksporteret fra %s %s den %s

en: Memos exported from %s %s on %s
da: Notater eksporteret fra %s %s den %s

en: Can't export memo %d
da: Kan ikke eksportere memo %d

en: ----- Start of Memo -----
da: ----- Start på memo -----

en: 
    ----- End of Memo -----
da: 
    ----- Slut på memo -----

en: Monthly View
da: Månedlig visning

en: %s: error exit from g_iconv_close(%s)
da: %s: Fejlafslutning fra g_iconv_close(%s)

en: last char truncated
da: sidste tegn afkortet

en: UTF_to_other: %s
da: UTF_til_andet: %s

en: iconv: unconvertible sequence at place %d in '%s'
da: iconv: Inkonvertibel sekvens på sted %d i '%s'

en: iconv: incomplete UTF-8 sequence at place %d in '%s'
da: iconv: Ufuldstændig UTF-8-sekvens på sted %d i '%s'

en: iconv: buffer filled. stopped at place %d in '%s'
da: iconv: Mellemlager fyldt. Stoppede på sted %d i '%s'

en: iconv: unexpected error at place %d in '%s'
da: iconv: Uventet fejl på sted %d i '%s'

en: Palm Password
da: Adgangskode til Palm

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
da: Forkert, genindtast adgangskode til PalmOS

en: Enter PalmOS Password
da: Indtast adgangskode til PalmOS

en: removing stale pidfile
da: fjerner stale pidfile

en: create pidfile failed: %s
da: oprettelse af pidfile mislykkedes: %s

en: Warning: hotplug syncing disabled.
da: Advarsel: hotplug synkronisering deaktiveret.

en: infinite loop
da: uendeligt loop

en: While reading %s%s line 1:[%s]
da: Under læsning af %s%s linje 1:[%s]

en: Wrong Version
da: Forkert version

en: Check preferences->conduits
da: Tjek indstillinger->tillæg

en: Open failed on plugin [%s]
     error [%s]
da: Åbn mislykkedes på udvidelsesmodul [%s]
     fejl [%s]

en:  plugin is invalid: [%s]
da:  udvidelsesmodul er ugyldigt: [%s]

en: Plugin:[%s]
da: Udvidelsesmodul:[%s]

en: This plugin is version (%d.%d).
da: Dette udvidelsesmodul er version (%d.%d).

en: It is too old to work with this version of J-Pilot.
da: Det er for gammelt til at kunne arbejde med denne version af J-Pilot.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Locale
da: Lokale

en: Settings
da: Opsætning

en: Datebook
da: Aftalebog

en: ToDo
da: Huskeliste

en: Memo
da: Notat

en: Alarms
da: Alarm

en: Conduits
da: Tillæg

note: Shortdate
en: Short date format
da: Kort datoformat

note: Longdate
en: Long date format
da: Langt datoformat

note: Time
en: Time format
da: Tidsformat

note: GTK colors file
en: GTK color theme file
da: GTK-farvetemafil

note: Serial Rate
en: Serial Rate
da: Seriel overføringshastighed

note: Number of backups
en: Number of backups to be archived
da: Antal kopier som skal arkiveres

note: Show deleted files check box
en: Show deleted records (default NO)
da: Vis slettede poster? (standard: nej)

note: Show modified files check box
en: Show modified deleted records (default NO)
da: Vis ændrede slettede poster? (standard: nej)

en: Ask confirmation for file installation (J-Pilot -> PDA) (default YES)
da: Spørg om bekræftelse af filinstallation (J-Pilot -> PDA (standard JA)

en: Use Datebook database (Palm OS < 5.2.1)
da: Brug aftalebogdatabase (Palm OS < 5.2.1)

en: Use Calendar database (Palm OS > 5.2)
da: Brug kalenderdatabase (Palm OS > 5.2)

note: Show highlight days check box
en: Highlight calendar days with appointments
da: Marker dage med aftaler

note: Highlight today on month and week view
en: Annotate today in day, week, and month views
da: Kommenter i dag i dag-, uge- og månedsvisninger

note: Show number of years on anniversaries in month and week view
en: Append years on anniversaries in day, week, and month views
da: Tilføj år på årsdage i dag-, uge- og månedsvisninger

note: Show use DateBk check box
en: Use DateBk note tags
da: Brug DateBk-notatmærker

en: DateBk support disabled in this build
da: Understøttelsen af DateBk er deaktiveret i denne udgave

en: Use Address database (Palm OS < 5.2.1)
da: Brug adressedatabase (Palm OS < 5.2.1)

en: Use Contacts database (Palm OS > 5.2)
da: Brug kontaktdatabase (Palm OS > 5.2)

en: Mail Command
da: Postkommando

en: %s is replaced by the e-mail address
da: %s bliver erstattet med e-post-adressen

en: Use ToDo database (Palm OS < 5.2.1)
da: Brug huskelistedatabase (Palm OS < 5.2.1)

en: Use Task database (Palm OS > 5.2)
da: Brug opgavedatabase (Palm OS > 5.2)

note: hide completed check box
en: Hide Completed ToDos
da: Skjul afsluttede huskelister

note: hide todos not yet due check box
en: Hide ToDos not yet due
da: Skjul huskelister der endnu ikke er forfalden

note: record todo completion date check box
en: Record Completion Date
da: Færdiggørelsesdato for post

note: Use Manana check box
en: Use Manana database
da: Brug Manana-database

en: Use default number of days due
da: Brug standardantal af dage forfalden

en: Use Memo database (Palm OS < 5.2.1)
da: Brug notatdatabase (Palm OS < 5.2.1)

en: Use Memos database (Palm OS > 5.2)
da: Brug notatdatabase (Palm OS > 5.2)

en: Use Memo32 database (pedit32)
da: Brug notat32-database (pedit32)

note: ******************************************************************** Alarms preference tab Open alarm windows check box
en: Open alarm windows for appointment reminders
da: Åbn alarmvinduer for påmindelser om aftaler

note: Execute alarm command check box
en: Execute this command
da: Udfør denne kommando

note: Shell warning label
en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
da: ADVARSEL: udførelse af vilkårlige skal-kommandoer kan være farligt!!!

en: Alarm Command
da: Alarm-kommando

en: %t is replaced with the alarm time
da: %t bliver erstattet med alarmtiden

en: %d is replaced with the alarm date
da: %d bliver erstattet med alarmdatoen

en: %D is replaced with the alarm description
da: %D bliver erstattet med alarmbeskrivelsen

en: %N is replaced with the alarm note
da: %d bliver erstattet med alarmnotatet

en: %D (description substitution) is disabled in this build
da: %D (beskrivelseserstatning) er deaktiveret i denne udgave

en: %N (note substitution) is disabled in this build
da: %N (noteerstatning) er deaktiveret i denne udgave

note: ******************************************************************** Conduits preference tab Sync datebook check box
en: Sync datebook
da: Synk aftalebog

note: Sync address check box
en: Sync address
da: Synk adresse

note: Sync todo check box
en: Sync todo
da: Synk huskeliste

note: Sync memo check box
en: Sync memo
da: Synk notat

note: Show sync Manana check box
en: Sync Manana
da: Synkroniser Manana

note: Show use Japanese Kana extention check box
en: Use J-OS (Not Japanese PalmOS:WorkPad/CLIE)
da: Brug J-OS (ikke japansk PalmOS:WorkPad/CLIE)

note: Make a Sync checkbox for each plugin
en: Sync %s (%s)
da: Synkroniserer %s (%s)

en: Print Options
da: Udskrivningsindstilinger

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: Daily Printout
da: Udskriv dagsplan

en: Weekly Printout
da: Udskriv ugeplan

en: Monthly Printout
da: Udskriv månedsplan

en: Selected record
da: Valgt post

en: All records in this category
da: Alle poster i denne kategori

en: Print all records
da: Udskriv alle poster

en: One record per page
da: En post per side

en: Blank lines between each record
da: Tomme linjer mellem hver post

note: Print Command
en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
da: Udskriftskommando (f.eks. lpr, eller cat > fil.ps)

en: Restore Handheld
da: Genskab håndholdt

en: Unable to convert filename for GTK display
da: Kunne ikke konvertere filnavn til GTK-visning

en: File %s will not be restored
da: Fil %s vil ikke blive gendannet

note: Label for instructions
en: To restore your handheld:
da: Genskab indhold på håndholdt ved:

en: 1. Choose the applications you wish to restore.  The default is all.
da: 1. Vælg de programmer du vil genskabe. Standarden er alle.

en: 2. Enter the User Name and User ID.
da: 2. Indtast brugernavn og bruger-id.

en: 3. Press the OK button.
da: 3. Tryk på knappen O.k.

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
da: Dette vil overskive alle data, som der aktuelt er på den håndholdte.

en: datebook
da: aftalebog

en: calendar
da: kalender

en: address
da: adresse

en: contact
da: kontakt

en: todo
da: huskeliste

en: memo
da: notat

en: plugin ?
da: modul ?

en: No records found
da: Ingen poster fundet

en: Search
da: Søg

note: Search label
en: Search for:
da: Søg efter:

note: Case Sensitive checkbox
en: Case Sensitive
da: Skeln mellem store/små bogstaver

en: open lock file failed
da: kunne ikke åbne låsningsfil

en: lock failed
da: låsning mislykkedes.

en: sync file is locked by pid %d
da: synkroniseringsfil er låst af pid %d

en: unlock failed
da: fjernelse af lås mislykkedes

en: sync is locked by pid %d
da: synkronisering er låst af pid %d

en: Unable to read home dir
da: Kunne ikke læse hjemmemappe

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
da: %s (oprettet af '%s') er opdateret, dropper overføring.

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
da: Henter '%s' (oprettet af '%s')...

en: Failed, unable to create file %s
da: Fejlede, kunne ikke oprette filen %s

en: Failed, unable to back up database %s
da: Fejlede, kunne ikke sikkerhedskopiere databasen %s

en: OK
da: O.k.

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
da: Springer %s over (oprettet af '%s')

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: 
    Unable to open file: '%s': %s!
da: 
    Kunne ikke åbne fil: '%s': %s!

en: 
    Unable to sync file: '%s': file corrupted?
da: 
    Kunne ikke synkronisere fil: '%s': Fil ødelagt?

en: (Creator ID '%s')...
da: (Oprettet af '%s')...

en: 
    Unable to open file: %s
da: 
    Kunne ikke åbne fil: %s

en: Install %s failed
da: Installering af %s mislykkedes

en: Failed.
da: Mislykkedes.

en: Installed %s
da: %s installeret

en: %s:%d Error getting app info %s
da: %s:%d Fejl ved indhentning af appinfo %s

en: %s:%d Error unpacking app info %s
da: %s:%d Fejl ved udpakning af appinfo %s

en: Error reading appinfo block for %s
da: Fejl ved læsning af appinfo-blok for %s

note: Fix - need a func for this logging
en: Could not add category %s to remote.
da: Kunne ikke tilføje kategori %s på ekstern.

en: Too many categories on remote.
da: For mange kategorier på ekstern.

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
da: Alle poster på skrivebordet i %s vil blive flyttet til %s.

en: Syncing %s
da: Synkroniserer %s

en: Wrote an %s record.
da: Udskrev en %s-post.

en: Writing an %s record failed.
da: Udskrivning af en %s-post mislykkedes.

en: Deleting an %s record failed.
da: Sletning af en %s-post mislykkedes.

en: Deleted an %s record.
da: Slettede en %s-post.

en: Sync Conflict: duplicated an %s record.
da: Synkroniseringskonflikt: Duplikerede en %s-post.

en: Wrote a %s record.
da: Udskrev en %s-post.

en: Writing a %s record failed.
da: Udskrivning af en %s-post mislykkedes.

en: Deleting a %s record failed.
da: Sletning af en %s-post mislykkedes.

en: Deleted a %s record.
da: Slettede en %s-post.

en: Sync Conflict: duplicated a %s record.
da: Synkroniseringskonflikt: Duplikerede en %s-post.

en: Sync Conflict: a %s record must be manually merged
da: Synkroniseringskonflikt: En %s-post skal manuelt sammenføjes

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
da: dlp_DeleteRecord mislykkedes
    Det kan være fordi posten allerede var slettet på Palm'en

en: Finished installing user information.
da: Afsluttede installation af brugerinformation.

en:  Syncing on device %s
da:  Synkroniserer på enhed %s

en:  Press the HotSync button now
da:  Tryk på HotSync-knappen nu

en: Last Synced Username-->"%s"
da: Seneste synket brugernavn -->"%s"

en: Last Synced UserID-->"%d"
da: Seneste synket bruger-id -->"%d"

en:  This Username-->"%s"
da:  Dette brugernavn -->"%s"

en:  This User ID-->%d
da:  Denne bruger-id-->%d

en: Username is "%s"
da: Brugernavn er "%s"

en: User ID is %d
da: Bruger-id er %d

en: lastSyncPC = %d
da: Seneste SyncPC = %d

en: This PC = %lu
da: Denne pc = %lu

en: Sync canceled
da: Synkronisering annulleret

en: Finished restoring handheld.
da: Afsluttede genskabelse af håndholdt.

en: You may need to sync to update J-Pilot.
da: Du skal måske synkronisere for at opdatere J-Pilot.

en: Doing a fast sync.
da: Udfører hurtig synkronisering

en: Doing a slow sync.
da: Udfører en langsom synkronisering

en: Thank you for using J-Pilot.
da: Tak for at du bruger J-Pilot.

en: Finished.
da: Færdig.

en: Exiting with status %s
da: Afsluttede med status %s

en: ToDo description text > %d, truncating to %d
da: Beskrivelsestekst for huskeliste > %d, forkorter til %d

en: ToDo note text > %d, truncating to %d
da: Notetekst for huskeliste > %d, forkorter til %d

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: File doesn't appear to be todo.dat format
da: Filen lader ikke til at være i todo.dat-format

en: DAT/TDA (Palm Archive Formats)
da: DAT/TDA (Arkivformater til Palm)

en: ToDo exported from %s %s on %s
da: Huskeliste eksporteret fra %s %s den %s

en: Can't export todo %d
da: Kan ikke eksportere huskeliste %d

en: Due Date: None
da: Forfaldsdato: Ingen

en: Due Date: %s
da: Forfaldsdato: %s

en: Priority: %d
da: Prioritet: %d

en: Completed: %s
da: Udført: %s

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: Priority out of range
da: Prioritet uden for interval

en: No date
da: Ingen dato

note: Completed checkbox
en: Completed
da: Udført

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Date Due:
da: Forfaldsdato:

en: Today
da: I dag

en: Couldn't find empty DB file %s: %s
da: Kunne ikke finde top DB-fil %s: %s

en:  may not be installed.
da:  er måske ikke installeret.

note: Can't create directory
en: Can't create directory %s
da: Kan ikke oprette mappe %s

en: %s is not a directory
da: %s er ikke en mappe

en: Unable to get write permission for directory %s
da: Kunne ikke få skriveadgang til mappe %s

en: Save Changed Record?
da: Gem ændret post?

en: Do you want to save the changes to this record?
da: Vil du gemme ændringerne i denne post?

en: Save New Record?
da: Gem ny post?

en: Do you want to save this new record?
da: Ønsker du at gemme denne nye post?

en: infinite loop, breaking
da: uendeligt loop, afbryder

en:  which port to sync on, and at what speed.
da:  hvilken port der skal synkroniseres på og med hvilken hastighed.

en:  If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
da:  hvis PILOTPORT ikke er angivet er standarden /dev/pilot.

en: Error reading file
da: Fejl ved læsning af fil

en: Date compiled
da: Dato for kompilering

en: Compiled with these options:
da: Kompileret med disse tilvalg:

en: Installed Path
da: Installeret sti

en: USB support
da: USB-understøttelse

en: yes
da: ja

en: Private record support
da: Understøttelse af private poster

en: no
da: nej

en: Datebk support
da: Datebk-understøttelse

en: Plugin support
da: Understøttelse af udvidelsesmodul

en: Manana support
da: Understøttelse af Manana

en: NLS support (foreign languages)
da: NLS-understøttelse (fremmed sprog)

en: GTK2 support
da: GTK2-understøttelse

note: No HOME var
en: Can't get HOME environment variable
da: Kan ikke indhente HJEMME-miljøvariabel

en: HOME environment variable is too long to process
da: HJEMME-miljøvariabel er for lang til at kunne behandles

en: Edit Categories...
da: Rediger kategorier...

en: PC ID is 0.
da: Pc-id er 0.

en: Generated a new PC ID.  It is %lu
da: Oprettede en ny pc-id. Den er %lu

en: Invalid UTF-8 encoding in export string
da: Ugyldig UTF-8-kodning i eksportstreng

en: Today is %A, %x %X
da: I dag er det %A %x %X

en: Today is %%A, %s %s
da: I dag er det %%A %s %s

en: Incorrect header format for CSV import
    Check line 1 of file %s
    Aborting import
da: Ukorrekt teksthovedformat for CSV-import
    Tjek linje 1 i filen %s
    Afbryder import

en: Error writing version header to file: %s%s
da: Fejl ved skrivning af versionteksthoved til filen: %s%s

en: Error writing next id to file: %s%s
da: Fejl ved skrivning af næste id til filen: %s%s

en: Weekly View
da: Ugentlig visning

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Belgium
da: Belgien

en: Brazil
da: Brasilien

en: Denmark
da: Danmark

en: EU (Euro)
da: EU (euro)

en: France
da: Frankrig

en: Germany
da: Tyskland

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Netherlands
da: Holland

en: Norway
da: Norge

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Spain
da: Spanien

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweitz

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: Expense
da: Udgift

en: Airfare
da: Flyrejse

en: Breakfast
da: Morgenmad

en: BusinessMeals
da: Forretningsfrokoster

en: CarRental
da: Billeje

en: Dinner
da: Middag

en: Entertainment
da: Fornøjelse

en: Gas
da: Benzin

en: Gifts
da: Gaver

en: Incidentals
da: Uforudsete

en: Laundry
da: Tøjvask

en: Limo
da: Limousine

en: Lodging
da: Overnatning

en: Lunch
da: Frokost

en: Mileage
da: Kørsel

en: Parking
da: Parkering

en: Postage
da: Porto

en: Subway
da: Metro

en: Supplies
da: Leverencer

en: Telephone
da: Telefon

en: Tips
da: Drikkepenge

en: Tolls
da: Told

en: Train
da: Tog

en: Expense: Unknown expense type
da: Udgift: Ukendt udgiftstype

en: Expense: Unknown payment type
da: Udgift: Ukendt betalingstype

en: Cash
da: Kontant

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Prepaid
da: Forudbetalt

en: Amount
da: Beløb

note: Category Menu
en: Category:
da: Kategori:

note: Payment Menu
en: Payment:
da: Betaling:

note: Currency Menu
en: Currency:
da: Valuta:

en: Month:
da: Måned:

en: Day:
da: Dag:

en: Year:
da: År:

note: Amount Entry
en: Amount:
da: Beløb:

note: Vendor Entry
en: Vendor:
da: Leverandør:

note: City
en: City:
da: By:

note: Attendees
en: Attendees
da: Deltagere

en: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size too small
da: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size for lille

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
da: Ugyldigt, indtast KeyRing-kode igen

en: Enter a NEW KeyRing Password
da: Indtast en NY KeyRing-adgangskode

en: Enter KeyRing Password
da: Indtast KeyRing-adgangskode

en: KeyRing: file %s not found.
da: KeyRing: Fil %s blev ikke fundet.

en: KeyRing: Try Syncing.
da: KeyRing: Forsøg synkronisering.

en: Keys exported from %s %s on %s
da: Nøgler eksporteret fra %s %s den %s

en: Can't export key %d
da: Kan ikke eksportere nøgle %d

note: Change Password button
en: Change
    KeyRing
    Password
da: Ændr
    KeyRing-
    adgangskode

note: Clist
en: Changed
da: Ændret

en: Account
da: Konto

note: Name entry
en: name:
da: navn:

note: Account entry
en: account:
da: konto:

note: Password entry
en: password:
da: adgangskode:

note: Last Changed entry
en: last changed:
da: sidst ændret:

note: Generate Password button (creates random password)
en: Generate Password
da: Opret adgangskode

en: synctime: Palm OS Version 3.25 and 3.30 do not support SyncTime
da: synctime: Palm OS version 3.25 og 3.30 understøtter ikke SyncTime

en: synctime: NOT setting the time on the pilot
da: synctime: Indstiller IKKE tiden på piloten

en: synctime: Setting the time on the pilot...
da: synctime: Indstiller tiden på piloten...

en: Done
da: Færdig
