jpilot-1.6.0-pre2 - en to nl translation catalogue (369 entries)

en: Out of memory
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Error reading file: %s
nl: Fout bij lezen van bestand: %s

en: error
nl: fout

en: Unable to open file: %s
nl: Kan bestand niet openen: %s

en: File doesn't appear to be address.dat format
nl: Bestand lijkt niet de 'address.dat'-indeling te hebben

en: Unfiled
nl: Onbekend

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: %s is a directory
nl: %s is een map

en: Error Opening File
nl: Fout bij openen van bestand

en: Do you want to overwrite file %s?
nl: Wilt u het bestand %s overschrijven?

en: Overwrite File?
nl: Bestand overschrijven?

en: Error opening file: %s
nl: Fout bij openen van bestand: %s

en: Can't export address %d
nl: Kan adres %d niet exporteren

en: Unknown export type
nl: Onbekend exporttype

note: Illegal category, Assume that category 0 is Unfiled and valid
en: Category is not legal
nl: Ongeldige categorie

note: Category menu
en: Category:
nl: Categorie:

note: Dial Phone Button
en: Dial
nl: Bel

en: -Unnamed-
nl: -Naamloos-

en: 0 records
nl: 0 items

en: %d of %d records
nl: %d van de %d items

en: Name
nl: Naam

en: Address
nl: Adres

en: Other
nl: Diversen

note: Note textbox
en: Note
nl: Notitie

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Quick Find:
nl: Snelzoeken:

note: Cancel button Add record modification buttons
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel the modifications
nl: De wijzigingen annuleren

note: Delete Button Delete button Delete, Copy, New, etc. buttons
en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete the selected record
nl: Het geselecteerde item verwijderen

en: Undelete the selected record
nl: Het geselecteerde item terughalen

note: Copy button
en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy the selected record
nl: Het geselecteerde item kopiëren

note: New button New Record button
en: New Record
nl: Nieuw item

en: Add a new record
nl: Een nieuw item toevoegen

note: "Add Record" button Add Record button
en: Add Record
nl: Item toevoegen

en: Add the new record
nl: Het nieuwe item toevoegen

note: "Apply Changes" button Apply Changes button
en: Apply Changes
nl: Wijzigingen toepassen

en: Commit the modifications
nl: De gemaakte wijzigingen doorvoeren

note: Private check box Private checkbox
en: Private
nl: Privé

en: Days
nl: dagen

note: The Quickview (ALL) page All button
en: All
nl: Alles

en: Minutes
nl: minuten

en: Hours
nl: uren

en: Remind me
nl: Herinner me

en: Unable to open file: %s%s
nl: Kan bestand niet openen: %s%s

en: Appointment Reminder
nl: Herinnering afspraak

en: Past Appointment
nl: Gemiste herinnering

en: Postponed Appointment
nl: Uitgestelde afspraak

en: Appointment
nl: Afspraak

en: PC file corrupt?
nl: Bestand op PC ongeldig?

en: fseek failed - fatal error
nl: fseek() is mislukt - ernstige fout

en: rename failed
nl: hernoemen is mislukt

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Edit Categories
nl: Categorieën bewerken

en: Enter New Category
nl: Voer nieuwe categorie in

en: You must select a category to rename
nl: U dient een categorie te selecteren om te hernoemen

en: Enter New Category Name
nl: Voer nieuwe naam van categorie in

en: You must select a category to delete
nl: U dient een categorie te selecteren om te verwijderen

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
nl: Er zitten %d items in %s.
    Wilt u ze naar %s verplaatsen, of ze verwijderen?

en: The category %s can't be used more than once
nl: Categorie %s kan niet meer dan één keer gebruikt worden

en: New
nl: Nieuw

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Su
nl: Zo

en: Mo
nl: Ma

en: Tu
nl: Di

en: We
nl: Wo

en: Th
nl: Do

en: Fr
nl: Vr

en: Sa
nl: Za

en: Repeat on Days:
nl: Herhaal op dagen:

en: Error
nl: Fout

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
nl: Bestand lijkt niet de 'datebook.dat'-indeling te hebben

en: Export
nl: Exporteren...

note: Label for instructions
en: Export All Datebook Records
nl: Exporteer alle agenda-items

en: Save as
nl: Opslaan als...

note: Browse button
en: Browse
nl: Bladeren...

note: None button Labels for notebook tabs
en: None
nl: Geen

en: Begin On Date
nl: Begint op datum

en: End On Date
nl: Eindigt op datum

en: Sunday
nl: Zondag

en: Monday
nl: Maandag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: 4th
nl: 4de

en: Last
nl: Vorige

en: Current
nl: Huidige

en: day
nl: dag

en: month
nl: maand

en: year
nl: jaar

note: This is a timeless event
en: No Time
nl: Geen tijd

en: Invalid Appointment
nl: Ongeldige afspraak

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
nl: The einddatum van deze afspraak
    is voor de begindatum.

note: "No Date" check box
en: No Date
nl: Geen datum

en:  (TODAY)
nl:  (vandaag)

note: Monthview button
en: Month
nl: Maand

note: Make Category button
en: Cats
nl: Categorieën

en: Time
nl: Tijd

en: Task
nl: Taak

en: Due
nl: Datum

note: Date Spinners
en: Date:
nl: Datum:

en: Day
nl: Dag

en: Year
nl: Jaar

note: "No Repeat" page for notebook
en: This event will not repeat
nl: Deze gebeurtenis herhaalt zich niet

en: Frequency is Every
nl: Frequentie is iedere

en: Day(s)
nl: dag(en)

en: End on
nl: Eindigt op

en: Week(s)
nl: week/weken

en: Month(s)
nl: maand(en)

en: Repeat by:
nl: Herhaal elke

en: Day of week
nl: Dag van de week

en: Date
nl: Datum

en: Year(s)
nl: jaar/jaren

en: Phone Dialer
nl: Telefoonkiezer

en: Prefix 1
nl: Voorvoegsel 1

en: Prefix 2
nl: Voorvoegsel 2

en: Prefix 3
nl: Voorvoegsel 3

en: Phone number:
nl: Telefoonnummer:

en: Extension
nl: Uitbreiding

en: Dial Command
nl: Kiescommando

en: File Browser
nl: Bestandsbrowser

note: Label for instructions
en: Select records to be exported
nl: Selecteer de items die u wilt exporteren

en: Use Ctrl and Shift Keys
nl: Gebruik Ctrl en Shift

note: Import button
en: Import
nl: Importeren...

en: Record was marked as private
nl: Item was als prive gemarkeerd

en: Record was not marked as private
nl: Item was niet als prive gemarkeerd

note: Import All button
en: Import All
nl: Alles importeren

note: Skip button
en: Skip
nl: Overslaan

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
nl: Om naar een verborgen map te gaan, type het hieronder en druk op TAB

en: Import File Type
nl: Bestandstype importeren

en: Install
nl: Installeren

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: User ID
nl: Gebruikers ID

en: Print
nl: Afdrukken

en: There is no print support for this conduit.
nl: Er is geen printondersteuning voor dit onderdeel.

en: There is no import support for this conduit.
nl: Er is geen import-ondersteuning voor dit onderdeel.

en: There is no export support for this conduit.
nl: Er is geen export-ondersteuning voor dit onderdeel.

en: Cancel Sync
nl: synchroniseren annuleren

en: Sync Anyway
nl: Synchroniseer toch

en: About %s
nl: Info over %s

en: /_File
nl: /_Bestand

en: /File/tear
nl: /Bestand/tear

en: /File/_Find
nl: /Bestand/_Zoeken

en: /File/sep1
nl: /Bestand/sep1

en: /File/_Install
nl: /Bestand/_Installeren

en: /File/Import
nl: /Bestand/Importeren

en: /File/Export
nl: /Bestand/Exporteren

en: /File/Preferences
nl: /Bestand/Voorkeuren...

en: /File/_Print
nl: /Bestand/_Afdrukken

en: /File/Restore Handheld
nl: /Bestand/Handheld herstellen

en: /File/_Quit
nl: /Bestand/Afsluiten

en: /_View
nl: /B_eeld

en: /View/Datebook
nl: /Beeld/Agenda

en: /View/Addresses
nl: /Beeld/Adresboek

en: /View/Todos
nl: /Beeld/Takenlijst

en: /View/Memos
nl: /Beeld/Memo's

en: /Web/Konqueror
nl: /Web/Konequeror

en: /_Help
nl: /_Hulp

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
nl: Synchroniseer uw Palm met uw computer
    en maak dan een backup

en: Datebook/Go to Today
nl: Agenda / Ga naar vandaag

en: Address Book
nl: Adresboek

en: ToDo List
nl: Takenlijst

en: Memo Pad
nl: Memoblok

en: Unable to open log file
nl: Kan logbestand niet openen

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
nl: Bestand lijkt niet de 'memopad.dat'-indeling te hebben

en: Can't export memo %d
nl: Kan memo %d niet exporteren

en: Monthly View
nl: Maandoverzicht

en: Palm Password
nl: Palm-wachtwoord

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
nl: Incorrect, geef PalmOS-wachtwoord opnieuw

en: Enter PalmOS Password
nl: Geef PalmOS-wachtwoord

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Locale
nl: Taalregio

en: Settings
nl: Instellingen

en: Datebook
nl: Agenda

en: ToDo
nl: Takenlijst

en: Alarms
nl: Herinneringen

en: Conduits
nl: Onderdelen

note: Number of backups
en: Number of backups to be archived
nl: Aantal te archiveren backups

note: Show deleted files check box
en: Show deleted records (default NO)
nl: Verwijderde items tonen (Standaard: Nee)

note: Show modified files check box
en: Show modified deleted records (default NO)
nl: Gewijzigde verwijderde items tonen (standaard: Nee)

note: Show highlight days check box
en: Highlight calendar days with appointments
nl: Laat afspraken zien op kalender

en: Mail Command
nl: Mailcommando

en: %s is replaced by the e-mail address
nl: %s wordt vervangen door het e-mailadres

note: hide completed check box
en: Hide Completed ToDos
nl: Verberg voltooide taken

note: Use Manana check box
en: Use Manana database
nl: Gebruik Manana database

note: ******************************************************************** Alarms preference tab Open alarm windows check box
en: Open alarm windows for appointment reminders
nl: Open vensters voor afspraakherinneringen

note: Execute alarm command check box
en: Execute this command
nl: Voer dit commando uit

note: Shell warning label
en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
nl: WAARSCHUWING: willekeurige shell-commando's invoeren kunnen gevaarlijk zijn!!!

en: Alarm Command
nl: Alarm commando

en: %t is replaced with the alarm time
nl: %t wordt vervangen door de alarmtijd

en: %d is replaced with the alarm date
nl: %d wordt vervangen door de alarmdatum

en: %D is replaced with the alarm description
nl: %D wordt vervangen door de alarmbeschrijving

en: %N is replaced with the alarm note
nl: %N wordt vervangen door de alarmnotitie

en: %D (description substitution) is disabled in this build
nl: %D (vervangende omschrijving) is uitgeschakeld in deze build

en: %N (note substitution) is disabled in this build
nl: %N (vervangende notitie) is uitgeschakeld in deze build

note: ******************************************************************** Conduits preference tab Sync datebook check box
en: Sync datebook
nl: Synchroniseer agenda

note: Sync address check box
en: Sync address
nl: Synchroniseer adresboek

note: Sync todo check box
en: Sync todo
nl: Synchroniseer takenlijst

note: Sync memo check box
en: Sync memo
nl: Synchroniseer memoblok

note: Show sync Manana check box
en: Sync Manana
nl: Synchroniseer Manana

note: Show use Japanese Kana extention check box
en: Use J-OS (Not Japanese PalmOS:WorkPad/CLIE)
nl: Gebruik J-OS (Niet-Japanse PalmOS: Workpad/CLIE)

en: Print Options
nl: Afdrukopties

en: Paper Size
nl: Paperformaat

en: Daily Printout
nl: Dagprint

en: Weekly Printout
nl: Weekprint

en: Monthly Printout
nl: Maandprint

en: All records in this category
nl: Alle items in deze categorie

en: Print all records
nl: Print alle items

en: One record per page
nl: Een item per pagina

note: Print Command
en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
nl: Print commando (bijv. lpr of cat > file.ps)

en: Restore Handheld
nl: Handheld herstellen

note: Label for instructions
en: To restore your handheld:
nl: Om uw handheld te herstellen:

en: 2. Enter the User Name and User ID.
nl: 2. Voer de gebruikersnaam en de gebruikers-ID in.

en: 3. Press the OK button.
nl: 3. Druk op OK.

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
nl: Dit zal alle data op de handheld overschrijven.

en: datebook
nl: Agenda

en: address
nl: Adresboek

en: memo
nl: Memo

en: plugin ?
nl: Plugin ?

en: No records found
nl: Geen items gevonden

en: Search
nl: Zoeken

note: Search label
en: Search for:
nl: Zoeken naar:

note: Case Sensitive checkbox
en: Case Sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: open lock file failed
nl: openen van vergrendelingsbestand is mislukt

en: lock failed
nl: vergrendelen is mislukt

en: sync file is locked by pid %d
nl: synchronisatiebestand is vergrendeld door PID %d

en: unlock failed
nl: ontgrendelen is mislukt

en: Unable to read home dir
nl: Kan persoonlijke map niet lezen

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
nl: %s (Creator ID '%s') is up to date, het ophalen daarvan wordt overgeslagen.

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
nl: Ophalen van '%s' (Creator ID '%s')...

en: Failed, unable to create file %s
nl: Mislukt, het was onmogelijk om het bestand %s aan te maken

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
nl: %s overgeslagen (Creator ID '%s')

en: Installing %s
nl: Installeren van %s

en: 
    Unable to open file: %s
nl: 
    Kan bestand niet openen: %s

en: Install %s failed
nl: Installeren van %s is mislukt

en: Failed.
nl: Mislukt.

en: %s:%d Error getting app info %s
nl: %s:%d Fout bij het ophalen van programma-info %s

en: %s:%d Error unpacking app info %s
nl: %s:%d Fout bij uitpakken van programma-info %s

en: Error reading appinfo block for %s
nl: Fout bij lezen van programma-info, blok voor %s

note: Fix - need a func for this logging
en: Could not add category %s to remote.
nl: Kon categorie %s niet vanaf hier toevoegen

en: Too many categories on remote.
nl: Te veel categorien op andere kant.

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
nl: Alle items op de pc in %s worden verplaatst naar %s.

en: Syncing %s
nl: Synchronisatie van %s

en: Wrote an %s record.
nl: Een %s item is geschreven.

en: Writing an %s record failed.
nl: Het schrijven van een %s item is mislukt.

en: Deleting an %s record failed.
nl: Het verwijderen van een %s item is mislukt.

en: Deleted an %s record.
nl: %s item verwijderd.

en: Wrote a %s record.
nl: %s geschreven.

en: Writing a %s record failed.
nl: Het schrijven van een %s item is mislukt.

en: Deleting a %s record failed.
nl: Het verwijderen van een %s item is mislukt.

en: Deleted a %s record.
nl: %s item verwijderd.

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
nl: dlp_DeleteRecord mislukt
    Dit zou veroorzaakt kunnen zijn omdat het item al verwijderd was op de Palm

en:  Syncing on device %s
nl: Synchronisatie van apparaat aan %s

en:  Press the HotSync button now
nl: Druk nu op de HotSync knop

en: Last Synced Username-->"%s"
nl: Laatst gesynchroniseerde gebruikersnaam-->"%s"

en: Last Synced UserID-->"%d"
nl: Laatst gesynchroniseerde gebruikers ID-->"%d"

en:  This Username-->"%s"
nl: Deze gebruikersnaam-->"%s"

en:  This User ID-->%d
nl: Deze UserID-->%d

en: Username is "%s"
nl: Gebruikersnaam is "%s"

en: User ID is %d
nl: Gebruikers ID is %d

en: This PC = %lu
nl: Deze PC = %lu

en: Sync canceled
nl: Synchronisatie geannuleerd

en: Finished restoring handheld.
nl: Klaar met herstelling handheld.

en: You may need to sync to update J-Pilot.
nl: U dient misschien te synchroniseren om J-Pilot te updaten.

en: Doing a fast sync.
nl: Snel synchroniseren.

en: Doing a slow sync.
nl: Langzaam synchroniseren.

en: Thank you for using J-Pilot.
nl: Bedankt voor het gebruiken van J-Pilot

en: Finished.
nl: Klaar.

en: Exiting with status %s
nl: Verlaten met status %s

en: Due Date
nl: Einddatum

en: File doesn't appear to be todo.dat format
nl: Bestand lijkt niet de 'todo.dat'-indeling te hebben

en: No date
nl: Geen datum

note: Completed checkbox
en: Completed
nl: Voltooid

en: Date Due:
nl: Einddatum

en: Today
nl: Vandaag

en:  may not be installed.
nl:  mag niet geïnstalleerd zijn

note: Can't create directory
en: Can't create directory %s
nl: Kan map %s niet aanmaken

en: Save Changed Record?
nl: Gewijzigd item bewaren?

en: Do you want to save the changes to this record?
nl: Wilt u de wijzigingen voor dit item bewaren?

en: Save New Record?
nl: Nieuw item opslaan?

en: Do you want to save this new record?
nl: Wilt u dit nieuwe item opslaan?

en: Error reading file
nl: Fout bij lezen van bestand

en: Date compiled
nl: Compilatiedatum:

en: Compiled with these options:
nl: Gecompileerd met deze opties:

en: Installed Path
nl: Geinstalleerd in

en: pilot-link version
nl: pilot-link versie

en: USB support
nl: USB ondersteuning

en: yes
nl: ja

en: Private record support
nl: Prive-items ondersteuning

en: no
nl: nee

en: Datebk support
nl: Datebk ondersteuning

en: Plugin support
nl: Plugin ondersteuning

en: Manana support
nl: Manana ondersteuning

en: NLS support (foreign languages)
nl: NLS ondersteuning (vreemde talen)

en: GTK2 support
nl: GTK2 ondersteuning

en: Today is %A, %x %X
nl: Vandaag is het %A, %x %X

en: Today is %%A, %s %s
nl: Vandaag is het %%A, %s %s

en: Weekly View
nl: Weekoverzicht

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Belgium
nl: België

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Denmark
nl: Denemarken

en: EU (Euro)
nl: EU (euro)

en: France
nl: Frankrijk

en: Germany
nl: Duitsland

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Iceland
nl: IJsland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Ireland
nl: Ierland

en: Italy
nl: Italië

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Norway
nl: Noorwegen

en: P.R.C.
nl: China

en: Philippines
nl: Filipijnen

en: Spain
nl: Spanje

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Expense
nl: Uitgaven

en: Airfare
nl: Vlucht

en: Breakfast
nl: Ontbijt

en: BusinessMeals
nl: Zakendiners

en: CarRental
nl: Autohuur

en: Dinner
nl: Diner

en: Entertainment
nl: Ontspanning

en: Gas
nl: Benzine

en: Gifts
nl: Cadeau

en: Incidentals
nl: Ongelukken

en: Laundry
nl: Wasgoed

en: Lodging
nl: Herberg

en: Mileage
nl: Kilometervergoeding

en: Parking
nl: Parkeren

en: Postage
nl: Post

en: Subway
nl: Metro

en: Supplies
nl: Voorraad

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Tips
nl: Fooien

en: Tolls
nl: Tol

en: Train
nl: Trein

en: Cash
nl: Contant

en: Check
nl: Cheque

en: Credit Card
nl: Creditcard

en: Master Card
nl: MasterCard

note: Category Menu
en: Category:
nl: Categorie:

note: Payment Menu
en: Payment:
nl: Betaling:

note: Currency Menu
en: Currency:
nl: Valuta:

en: Month:
nl: Maand:

en: Day:
nl: Dag:

en: Year:
nl: Jaar:

note: Amount Entry
en: Amount:
nl: Hoeveelheid:

note: Vendor Entry
en: Vendor:
nl: Winkel:

note: City
en: City:
nl: Stad:

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
nl: Incorrect, geef het KeyRing wachtwoord opnieuw

en: Enter KeyRing Password
nl: Voer KeyRing wachtwoord in

note: Clist
en: Changed
nl: Gewijzigd

note: Name entry
en: name:
nl: naam:

note: Password entry
en: password:
nl: wachtwoord:

note: Last Changed entry
en: last changed:
nl: laatst gewijzigd:

note: Generate Password button (creates random password)
en: Generate Password
nl: Wachtwoord aanmaken

en: Done
nl: Klaar
