Jpilot 0.99.9 - en to pt_BR translation catalogue (502 entries)

en: Out of memory
pt_BR: Memória insuficiente

en: Error reading file: %s
pt_BR: Erro abrindo arquivo: %s

en: error
pt_BR: erro

en: This record is deleted.
    Undelete it or copy it to make changes.
pt_BR: O registro foi excluído.
    Reverta sua exclusão ou copie-o para fazer alterações.

en: Unable to open file: %s
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo: %s

en: File doesn't appear to be address.dat format
pt_BR: Arquivo não parece seguir o formato address.dat

en: Unfiled
pt_BR: Não arquivado

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: %s is a directory
pt_BR: %s é um diretório

en: Error Opening File
pt_BR: Erro Abrindo Arquivo

en: Do you want to overwrite file %s?
pt_BR: Deseja sobrescrever o arquivo %s?

en: Overwrite File?
pt_BR: Sobrescrever Arquivo?

en: Error opening file: %s
pt_BR: Erro abrindo arquivo: %s

en: Can't export address %d
pt_BR: Não foi possível exportar endereço %d

en: Unknown export type
pt_BR: Tipo de exportação desconhecido

en: You can't modify a record that is deleted
pt_BR: Você não pode modificar um registro excluído

note: Illegal category, Assume that category 0 is Unfiled and valid
en: Category is not legal
pt_BR: Categoria ilegal

en: executing command = [%s]
pt_BR: executando comando = [%s]

note: Category menu
en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Mail
pt_BR: Escr.

note: Dial Phone Button
en: Dial
pt_BR: Disc.

en: -Unnamed-
pt_BR: -Sem nome-

en: 0 records
pt_BR: 0 registro

en: %d of %d records
pt_BR: %d de %d registros

en: Name
pt_BR: Nome

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Other
pt_BR: Outro

note: Note textbox
en: Note
pt_BR: Nota

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Quick Find:
pt_BR: Localizar:

note: Cancel button Add record modification buttons
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel the modifications
pt_BR: Cancela as modificações

note: Delete Button Delete button Delete, Copy, New, etc. buttons
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete the selected record
pt_BR: Exclui o registro selecionado

note: Undelete Button Undelete button
en: Undelete
pt_BR: Desfazer Exclusão

en: Undelete the selected record
pt_BR: Desfaz a exclusão do registro

note: Copy button
en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy the selected record
pt_BR: Copia o registro selecionado

note: New button New Record button
en: New Record
pt_BR: Novo Registro

en: Add a new record
pt_BR: Adiciona um novo registro

note: "Add Record" button Add Record button
en: Add Record
pt_BR: Adicionar Registro

en: Add the new record
pt_BR: Adiciona o novo registro

note: "Apply Changes" button Apply Changes button
en: Apply Changes
pt_BR: Aplicar Mudanças

en: Commit the modifications
pt_BR: Aplica as modificações

note: Private check box Private checkbox
en: Private
pt_BR: Particular

en: Days
pt_BR: Dias

note: The Quickview (ALL) page All button
en: All
pt_BR: Todas

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Remind me
pt_BR: Lembrar-me

en: Unable to open file: %s%s
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo: %s%s

en: Appointment Reminder
pt_BR: Lembrete de Compromisso

en: Past Appointment
pt_BR: Compromisso Passado

en: Postponed Appointment
pt_BR: Compromisso Adiado

en: Appointment
pt_BR: Compromisso

en: J-Pilot Alarm
pt_BR: Alarme J-Pilot

en: PC file corrupt?
pt_BR: Arquivo corrompido no PC?

en: fseek failed - fatal error
pt_BR: Falha no fseek - erro fatal

en: rename failed
pt_BR: falha ao renomear

en: Move
pt_BR: Mover

en: Edit Categories
pt_BR: Editar Categorias

en: The maximum number of categories (16) are already used
pt_BR: O número máximo de categorias (16) já foi atingido

en: Enter New Category
pt_BR: Digite Nova Categoria

en: Edit Categories Error
pt_BR: Erro ao Editar Categorias

en: You must select a category to rename
pt_BR: Você deve selecionar uma categoria para renomear

en: Enter New Category Name
pt_BR: Digite um Novo Nome de Categoria

en: You must select a category to delete
pt_BR: Você deve selecionar uma categoria para excluir

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
pt_BR: Existem %d registros em %s.
    Você gostaria de movê-los para %s, ou excluí-los?

en: invalid state file %s line %d
pt_BR: estado inválido no arquivo %s, linha %d

en: The category %s can't be used more than once
pt_BR: A categoria %s não pode ser usada mais de uma vez

en: New
pt_BR: Nova

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: unknown type =
pt_BR: tipo desconhecido =

en: fields per row count != %d, unknown format
pt_BR: conta de campos por coluna != %d, formato desconhecido

en: field count != %d, unknown format
pt_BR: conta de campos != %d, formato desconhecido

en: Unknown format, file has wrong schema
pt_BR: Formato desconhecido, arquivo tem esquema incorreto

en: File schema is:
pt_BR: Esquema de arquivo é:

en: %s:%d Record %d, field %d: Invalid type.  Expected %d, found %d
pt_BR: %s:%d Registro %d, campo %d: Tipo inválido. Esperava-se %d, encontrou-se %d

en: read of file terminated
pt_BR: leitura do arquivo terminada

en: Unknown repeatType (%d) found in DatebookDB
pt_BR: Foi encontrado repeatType (%d) desconhecido em DatebookDB

en: Su
pt_BR: Dom

en: Mo
pt_BR: Seg

en: Tu
pt_BR: Ter

en: We
pt_BR: Qua

en: Th
pt_BR: Qui

en: Fr
pt_BR: Sex

en: Sa
pt_BR: Sáb

en: Repeat on Days:
pt_BR: Repetir nos dias:

en: Appointment description text > %d, truncating to %d
pt_BR: Texto descritor de compromisso > %d, truncando para %d

en: Error
pt_BR: Erro

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
pt_BR: Arquivo não parece seguir o formato datebook.dat

en: Unknown export type
pt_BR: Tipo de exportação desconhecido

en: Export
pt_BR: Exportar

note: Label for instructions
en: Export All Datebook Records
pt_BR: Exportar Todos os Registros de Calendário

en: Save as
pt_BR: Salvar como

note: Browse button
en: Browse
pt_BR: Procurar

en: Datebook Categories
pt_BR: Categorias do Calendário

note: None button Labels for notebook tabs
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Begin On Date
pt_BR: Começar em

en: End On Date
pt_BR: Terminar em

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: 4th
pt_BR: 4ª

en: Last
pt_BR: Última

en: This appointment can either
    repeat on the 4th %s
    of the month, or on the last
    %s of the month.
    Which do you want?
pt_BR: Este compromisso pode ser
    repetido na 4ª %s do mês
    ou na última %s do mês.
    O que você prefere?

en: Question?
pt_BR: Dúvida?

en: Current
pt_BR: Atual

en: day
pt_BR: dia

en: week
pt_BR: semana

en: month
pt_BR: mês

en: year
pt_BR: ano

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
pt_BR: Não é possível ter compromissos que se repitam a cada %d %s(s)

note: This is a timeless event
en: No Time
pt_BR: Sem tempo

en: Invalid Appointment
pt_BR: Compromisso Inválido

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
pt_BR: A data de término deste compromisso
    vem antes da data de início.

note: "No Date" check box
en: No Date
pt_BR: Sem Data

en:  (TODAY)
pt_BR:  (HOJE)

note: Weekview button
en: Week
pt_BR: Semana

note: Monthview button
en: Month
pt_BR: Mês

note: Make Category button
en: Cats
pt_BR: Categorias

en: Time
pt_BR: Tempo

note: "Show ToDos" button
en: Show ToDos
pt_BR: Mostrar Tarefas

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Due
pt_BR: Prazo

en: Alarm
pt_BR: Alarme

note: Date Spinners
en: Date:
pt_BR: Data:

en: DateBk Tags
pt_BR: Etiquetas DateBk

en: Day
pt_BR: Dia

en: Year
pt_BR: Ano

note: "No Repeat" page for notebook
en: This event will not repeat
pt_BR: Este evento não se repete

en: Frequency is Every
pt_BR: Repetir a cada

en: Day(s)
pt_BR: Dia(s)

en: End on
pt_BR: Fim em

en: Week(s)
pt_BR: Semana(s)

en: Month(s)
pt_BR: Mês(es)

en: Repeat by:
pt_BR: Repetir por:

en: Day of week
pt_BR: Dia da semana

en: Date
pt_BR: Dia do mês

en: Year(s)
pt_BR: Ano(s)

en: Phone Dialer
pt_BR: Discador

en: Prefix 1
pt_BR: Prefixo 1

en: Prefix 2
pt_BR: Prefixo 2

en: Prefix 3
pt_BR: Prefixo 3

en: Phone number:
pt_BR: Nº de telefone:

en: Extension
pt_BR: Extensão

en: Dial Command
pt_BR: Comando de Discagem

en: File Browser
pt_BR: Navegador de Arquivos

note: Label for instructions
en: Select records to be exported
pt_BR: Selecione registros a serem exportados

en: Use Ctrl and Shift Keys
pt_BR: Usar Teclas Control e Shift

note: Import button
en: Import
pt_BR: Importar

en: Record was marked as private
pt_BR: Registro foi marcado como particular

en: Record was not marked as private
pt_BR: Registro não foi marcado como particular

en: Category before import was: [%s]
pt_BR: Categoria antes da importação era: [%s]

en: Record will be put in category [%s]
pt_BR: Registros serão colocados na categoria [%s]

note: Import All button
en: Import All
pt_BR: Importação Tudo

note: Skip button
en: Skip
pt_BR: Ignorar

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
pt_BR: Para mudar para um diretório oculto, digite-o abaixo e pressione TAB

en: Import File Type
pt_BR: Importar arquivo do tipo

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install User
pt_BR: Instalar Usuário

en: A PalmOS(c) device needs a user name and a user ID in order to sync properly.
pt_BR: O dispositivo PalmOS(c) precisa de um nome de usuário e um ID de usuário para sincronizar corretamente.

en: If you want to sync more than 1 PalmOS(c) device each one should have a different ID and preferably a different user name.
pt_BR: Caso você deseje sincronizar mais de um dispositivo PalmOS(c), cada um deverá ter seu ID e, preferencialmente, nome de usuário próprios.

note: Instruction label
en: Most people choose their name or nickname for the user name.
pt_BR: Várias pessoas utilizam seu nome ou apelido como nome de usuário.

en: User Name
pt_BR: Nome do usuário

en: The ID should be a random number.
pt_BR: Esse ID deve ser um número aleatório.

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: There is no print support for this conduit.
pt_BR: Este canal não tem suporte para impressão.

en: There is no import support for this conduit.
pt_BR: Este canal não tem suporte para importação.

en: There is no export support for this conduit.
pt_BR: Este canal não tem suporte para exportação.

en: Cancel Sync
pt_BR: Cancelar Sincronização

en: Sync Anyway
pt_BR: Sincronizar Mesmo Assim

en: Sync Problem
pt_BR: Problema de Sincronização

en:  User:
pt_BR:  Usuário:

en: Unknown command from sync process
pt_BR: Comando desconhecido no processo de sincronização

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: /_File
pt_BR: /_Arquivo

en: /File/tear
pt_BR: /Arquivo/tear

en: /File/_Find
pt_BR: /Arquivo/_Localizar

en: /File/sep1
pt_BR: /Arquivo/sep1

en: /File/_Install
pt_BR: /Arquivo/_Instalar

en: /File/Import
pt_BR: /Arquivo/Importar

en: /File/Export
pt_BR: /Arquivo/Exportar

en: /File/Preferences
pt_BR: /Arquivo/P_referências

en: /File/_Print
pt_BR: /Arquivo/Im_primir

en: /File/Install User
pt_BR: /Arquivo/Instalar Usuário

en: /File/Restore Handheld
pt_BR: /Arquivo/Restaurar Dispositivo

en: /File/_Quit
pt_BR: /Arquivo/_Sair

en: /_View
pt_BR: /_Ver

en: /View/Hide Private Records
pt_BR: /Ver/Esconder os Registros Particulares

en: /View/Show Private Records
pt_BR: /Ver/Mostrar os Registros Particulares

en: /View/Mask Private Records
pt_BR: /Ver/Encobrir Registros Particulares

en: /View/sep1
pt_BR: /Ver/sep1

en: /View/Datebook
pt_BR: /Ver/Calendário

en: /View/Addresses
pt_BR: /Ver/Contatos

en: /View/Todos
pt_BR: /Ver/Tarefas

en: /View/Memos
pt_BR: /Ver/Memos

en: /_Plugins
pt_BR: /_Plug-ins

en: /_Help
pt_BR: /Aj_uda

en: /Help/About J-Pilot
pt_BR: /Ajuda/_Sobre

en: /_Plugins/%s
pt_BR: /_Plug-ins/%s

en: /_Help/%s
pt_BR: /Aj_uda/%s

en: Not loading plugins.
pt_BR: Não carregando plug-ins.

en: Ignoring all alarms.
pt_BR: Ignorando todos os alarmes.

en: Ignoring past alarms.
pt_BR: Ignorando alarmes passados.

en: Unable to open pipe
pt_BR: Não foi possível abrir pipe

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
pt_BR: Sincroniza seu palm com o desktop
    então faz um backup

en: Datebook/Go to Today
pt_BR: Calendário/Ir para Hoje

en: Address Book
pt_BR: Contatos

en: ToDo List
pt_BR: Tarefas

en: Memo Pad
pt_BR: Memos

en: Do it now
pt_BR: Fazer agora

en: Remind me later
pt_BR: Lembrar-me depois

en: Don't tell me again!
pt_BR: Não avisar de novo!

en: Select a UTF-8 encoding
pt_BR: Selecionar uma codificação UTF-8

en:  +D +A +T +M format like date +format.
pt_BR:  Formato +D +A +T +M, como date +format.

en: This record is already deleted.
    It is scheduled to be deleted from the Palm on the next sync.
pt_BR: Este registro já foi excluído.
    Na próxima sincronização, será excluído do Palm.

en: Unable to open PC records file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de registros do PC

en: Couldn't find record to delete
pt_BR: Não foi possível encontrar registro a ser excluído

en: Unknown header version %d
pt_BR: Cabeçalho desconhecido versão %d

en: %s:%d Error opening file: %s
pt_BR: %s:%d Erro abrindo arquivo: %s

en: %s:%d Error reading file: %s
pt_BR: %s:%d Erro lendo arquivo: %s

en: Error opening file: %s
pt_BR: Erro ao abrir arquivo: %s

en: Error reading %s 5
pt_BR: Erro lendo %s 5

en: Error reading PC file 1
pt_BR: Erro ao ler arquivo 1 de PC

en: Error reading PC file 2
pt_BR: Erro ao ler arquivo 2 de PC

en: Unknown PC header version = %d
pt_BR: Versão de cabeçalho do PC desconhecida = %d

en: Unable to open log file, giving up.
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo de log, desistindo.

en: Unable to open log file
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo de log

en: Memo text > 65535, truncating
pt_BR: Texto de Memo > 65535, truncando

en: Imported Memo %s
pt_BR: Memos Importados %s

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
pt_BR: Arquivo não parece seguir o formato memopad.dat

en: Can't export memo %d
pt_BR: Não foi possível exportar memo %d

en: Monthly View
pt_BR: Visão do Mês

en: Palm Password
pt_BR: Senha do Palm

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
pt_BR: Incorreto; Digite Novamente a Senha do Palm

en: Enter PalmOS Password
pt_BR: Digite a Senha do Palm

en: infinite loop
pt_BR: loop infinito

en: While reading %s%s line 1:[%s]
pt_BR: Ao ler %s%s linha 1:[%s]

en: Wrong Version
pt_BR: Versão Incorreta

en: Check preferences->conduits
pt_BR: Verifique Preferências->Canais

en: Open failed on plugin [%s]
     error [%s]
pt_BR: Falha ao abrir o plug-in [%s]
     erro [%s]

en:  plugin is invalid: [%s]
pt_BR:  plug-in é inválido: [%s]

en: Plugin:[%s]
pt_BR: Plug-in:[%s]

en: This plugin is version (%d.%d).
pt_BR: A versão deste plug-in é (%d.%d).

en: It is too old to work with this version of J-Pilot.
pt_BR: Velho demais para funcionar nesta versão do J-Pilot.

en: %d. %B %Y
pt_BR: %d %B %Y

en: %d %B, %Y
pt_BR: %d de %B de %Y

en: %Y. %B. %d
pt_BR: %Y-%B-%d

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Datebook
pt_BR: Calendário

en: ToDo
pt_BR: Tarefas

en: Memo
pt_BR: Memos

en: Alarms
pt_BR: Alarmes

en: Conduits
pt_BR: Canais

note: Number of backups
en: Number of backups to be archived
pt_BR: Número de backups a serem arquivados

note: Show deleted files check box
en: Show deleted records (default NO)
pt_BR: Mostrar registros excluídos (padrão: não)

note: Show modified files check box
en: Show modified deleted records (default NO)
pt_BR: Mostrar registros excluídos modificados (padrão: não)

en: Ask confirmation for file installation (J-Pilot -> PDA) (default YES)
pt_BR: Pedir confirmação para instalar arquivo (J-Pilot -> PDA) (padrão: sim)

note: Show highlight days check box
en: Highlight calendar days with appointments
pt_BR: Destacar no calendário dias com compromisso

note: Highlight today on month and week view
en: Annotate today in day, week, and month views
pt_BR: Anotar o dia de hoje nas visões de dia, semana e mês

note: Show number of years on anniversaries in month and week view
en: Append years on anniversaries in day, week, and month views
pt_BR: Anexar o ano em aniversários nas visões de dia, semana e mês

note: Show use DateBk check box
en: Use DateBk note tags
pt_BR: Usar etiquetas de nota DateBk

en: DateBk support disabled in this build
pt_BR: Suporte a DateBk desativado nesta compilação

en: Mail Command
pt_BR: Comando de e-mail

en: %s is replaced by the e-mail address
pt_BR: %s é substituído pelo endereço eletrônico

note: hide completed check box
en: Hide Completed ToDos
pt_BR: Ocultar tarefas concluídas

note: hide todos not yet due check box
en: Hide ToDos not yet due
pt_BR: Ocultar tarefas cujo prazo não venceu

note: record todo completion date check box
en: Record Completion Date
pt_BR: Registrar data de conclusão

note: Use Manana check box
en: Use Manana database
pt_BR: Usar banco de dados Manana

en: Use default number of days due
pt_BR: Usar número padrão de dias após prazo

note: ******************************************************************** Alarms preference tab Open alarm windows check box
en: Open alarm windows for appointment reminders
pt_BR: Abrir janelas de alarme para lembretes de comprimossos

note: Execute alarm command check box
en: Execute this command
pt_BR: Executar este comando

note: Shell warning label
en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
pt_BR: AVISO: executar comandos arbitrários de shell pode ser perigoso!!!

en: Alarm Command
pt_BR: Comando de Alarme

en: %t is replaced with the alarm time
pt_BR: %t é substituído pela hora do alarme

en: %d is replaced with the alarm date
pt_BR: %d é substituído pela data do alarme

en: %D is replaced with the alarm description
pt_BR: %D é substituído pela descrição do alarme

en: %N is replaced with the alarm note
pt_BR: %N é substituído pela nota do alarme

en: %D (description substitution) is disabled in this build
pt_BR: %D (descrição do alarme) está desativado nesta compilação

en: %N (note substitution) is disabled in this build
pt_BR: %N (nota do alarme) está desativado nesta compilação

note: ******************************************************************** Conduits preference tab Sync datebook check box
en: Sync datebook
pt_BR: Sincronizar calendário

note: Sync address check box
en: Sync address
pt_BR: Endereço de sincronização

note: Sync todo check box
en: Sync todo
pt_BR: Sincronizar tarefas

note: Sync memo check box
en: Sync memo
pt_BR: Sincronizar memos

note: Show sync Manana check box
en: Sync Manana
pt_BR: Sincronizar Manana

note: Show use Japanese Kana extention check box
en: Use J-OS (Not Japanese PalmOS:WorkPad/CLIE)
pt_BR: Usar J-OS (PalmOS não japonês:WorkPad/CLIE)

note: Make a Sync checkbox for each plugin
en: Sync %s (%s)
pt_BR: Sincronizar %s (%s)

en: Print Options
pt_BR: Opções de Impressão

en: Paper Size
pt_BR: Tamanho do Papel

en: Daily Printout
pt_BR: Impresso diário

en: Weekly Printout
pt_BR: Impresso semanal

en: Monthly Printout
pt_BR: Impresso mensal

en: All records in this category
pt_BR: Todos os registros nesta categoria

en: Print all records
pt_BR: Imprimir todos os registros

en: One record per page
pt_BR: Um registro por página

note: Print Command
en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
pt_BR: Comando de impressão (p.ex. lpr, o cat > file.ps)

en: Restore Handheld
pt_BR: Restaurar Dispositivo

note: Label for instructions
en: To restore your handheld:
pt_BR: Para restaurar seu dispositivo:

en: 2. Enter the User Name and User ID.
pt_BR: 2. Digite o nome de usuário e a ID.

en: 3. Press the OK button.
pt_BR: 3. Pressione o botão OK.

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
pt_BR: Isso vai sobrescrever os dados atuais no dispositivo.

en: datebook
pt_BR: calendário

en: address
pt_BR: contatos

en: todo
pt_BR: tarefas

en: memo
pt_BR: memos

en: plugin ?
pt_BR: plug-in?

en: No records found
pt_BR: Nenhum registro encontrado

en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: Search label
en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

note: Case Sensitive checkbox
en: Case Sensitive
pt_BR: Dif. maiúsc./minúsc.

en: open lock file failed
pt_BR: falha ao abrir o arquivo de trava

en: lock failed
pt_BR: falha em travar

en: sync file is locked by pid %d
pt_BR: arquivo de sincronização travado pelo pid %d

en: unlock failed
pt_BR: falha em destravar

en: sync is locked by pid %d
pt_BR: sincronização travada pelo pid %d

en: Unable to read home dir
pt_BR: Não foi possível ler a pasta pessoal

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
pt_BR: %s (ID de Criador '%s') é atual, ignorando.

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
pt_BR: Baixando '%s' (ID de Criador '%s')...

en: Failed, unable to create file %s
pt_BR: Falha: não foi possível criar arquivo %s

en: Failed, unable to back up database %s
pt_BR: Falha: não foi possível copiar o banco de dados %s

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
pt_BR: Ignorando %s (ID de Criados '%s')

en: Installing %s
pt_BR: Instalando %s

en: 
    Unable to open file: '%s': %s!
pt_BR: 
    Não foi possível abrir o arquivo '%s': %s!

en: 
    Unable to sync file: '%s': file corrupted?
pt_BR: 
    Não foi possível abrir o arquivo '%s': arquivo corrompido?

en: 
    Unable to open file: %s
pt_BR: 
    Não foi possível abrir arquivo: %s

en: Install %s failed
pt_BR: Falha na instalação de %s

en: Failed.
pt_BR: Falha.

en: %s:%d Error getting app info %s
pt_BR: %s:%d Erro ao obter informações da aplicação %s

en: %s:%d Error unpacking app info %s
pt_BR: %s:%d Erro ao desempacotar informações da aplicação %s

en: Error reading appinfo block for %s
pt_BR: Erro ao ler bloco appinfo para %s

note: Fix - need a func for this logging
en: Could not add category %s to remote.
pt_BR: Não foi possível adicionar categoria %s ao dispositivo.

en: Too many categories on remote.
pt_BR: Categorias demais no dispositivo.

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
pt_BR: Todos os registros do computador em %s serão movidos para %s.

en: Syncing %s
pt_BR: Sincronizando %s

en: Wrote an %s record.
pt_BR: Registro %s gravado.

en: Writing an %s record failed.
pt_BR: Falha ao gravar um registro %s.

en: Deleting an %s record failed.
pt_BR: Falha ao excluir um registro %s.

en: Deleted an %s record.
pt_BR: Registro %s excluído.

en: Wrote a %s record.
pt_BR: Registro %s gravado.

en: Writing a %s record failed.
pt_BR: Falha ao gravar um registro %s.

en: Deleting a %s record failed.
pt_BR: Falha ao excluir um registro %s.

en: Deleted a %s record.
pt_BR: Registro %s excluído.

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
pt_BR: Falha em dlp_DeleteRecord
    Isso pode ser causado por um registro já excluído no Palm

en: Finished installing user information.
pt_BR: As informações do usuário foram instaladas.

en:  Syncing on device %s
pt_BR:  Sincronizando com dispositivo %s

en:  Press the HotSync button now
pt_BR:  Pressione o botão HotSync agora

en: Last Synced Username-->"%s"
pt_BR: Nome do último usuário sincronizado-->"%s"

en: Last Synced UserID-->"%d"
pt_BR: ID do último usuário sincronizado-->"%d"

en:  This Username-->"%s"
pt_BR:  Nome deste usuário-->"%s"

en:  This User ID-->%d
pt_BR:  ID deste usuário-->"%d"

en: Username is "%s"
pt_BR: Nome de usuário é "%s"

en: User ID is %d
pt_BR: ID de usuário é %d

en: This PC = %lu
pt_BR: Este PC = %lu

en: Sync canceled
pt_BR: Sincronização cancelada

en: Finished restoring handheld.
pt_BR: A restauração do dispositivo foi concluída.

en: You may need to sync to update J-Pilot.
pt_BR: Você pode precisar sincronizar para atualizar o J-Pilot.

en: Doing a fast sync.
pt_BR: Fazendo uma sincronização rápida.

en: Doing a slow sync.
pt_BR: Fazendo uma sincronização lenta.

en: Thank you for using J-Pilot.
pt_BR: Obrigado por utilizar o J-Pilot.

en: Finished.
pt_BR: Concluído.

en: Exiting with status %s
pt_BR: Saindo com estado %s

en: ToDo description text > %d, truncating to %d
pt_BR: Texto de descrição de tarefas > %d, truncando em %d

en: ToDo note text > %d, truncating to %d
pt_BR: Texto de nota da tarefa > %d, truncando em %d

en: Due Date
pt_BR: Prazo

en: File doesn't appear to be todo.dat format
pt_BR: Arquivo não parece ter formato todo.dat

en: Can't export todo %d
pt_BR: Não foi possível exportar tarefa %d

en: Priority out of range
pt_BR: Prioridade fora de faixa

en: No date
pt_BR: Sem data

note: Completed checkbox
en: Completed
pt_BR: Concluída

en: Date Due:
pt_BR: Prazo:

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Couldn't find empty DB file %s: %s
pt_BR: Não foi possível localizar arquivo DB vazio %s: %s

en:  may not be installed.
pt_BR:  pode não estar instalado.

note: Can't create directory
en: Can't create directory %s
pt_BR: Não foi possível criar o diretório %s

en: Save Changed Record?
pt_BR: Salvar Registro Alterado?

en: Do you want to save the changes to this record?
pt_BR: Você deseja salvar as alterações deste registro?

en: Save New Record?
pt_BR: Salvar Novo Registro?

en: Do you want to save this new record?
pt_BR: Você deseja salvar este novo registro?

en: infinite loop, breaking
pt_BR: loop infinito, quebrando

en:  which port to sync on, and at what speed.
pt_BR:  através de qual porta sincronizar, e com que velocidade.

en:  If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
pt_BR:  Se PILOTPORT não estiver definida, o padrão é /dev/pilot.

en: Error reading file
pt_BR: Erro lendo arquivo

en: Date compiled
pt_BR: Data de compilação

en: Compiled with these options:
pt_BR: Compilado com as opções:

en: Installed Path
pt_BR: Caminho da instalação

en: pilot-link version
pt_BR: Versão do pilot-link

en: USB support
pt_BR: Suporte a USB

en: yes
pt_BR: sim

en: Private record support
pt_BR: Suporte a registros particulares

en: no
pt_BR: não

en: Datebk support
pt_BR: Suporte a datebk

en: Plugin support
pt_BR: Suporte a plug-ins

en: Manana support
pt_BR: Suporte a manana

en: NLS support (foreign languages)
pt_BR: Suporte a NLS (línguas estrangeiras)

en: GTK2 support
pt_BR: Suporte a GTK2

note: No HOME var
en: Can't get HOME environment variable
pt_BR: Não foi possível obter a variável HOME

en: PC ID is 0.
pt_BR: ID do PC é 0.

en: Today is %A, %x %X
pt_BR: Hoje é %A, %x %X

en: Today is %%A, %s %s
pt_BR: Hoje é %%A, %s %s

en: Weekly View
pt_BR: Visão semanal

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: France
pt_BR: França

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Korea
pt_BR: Coréia

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Mexico
pt_BR: México

en: Netherlands
pt_BR: Países Baixos

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: P.R.C.
pt_BR: China

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Expense
pt_BR: Despesas

en: Airfare
pt_BR: Passagens aéreas

en: Breakfast
pt_BR: Café da manhã

en: Bus
pt_BR: Ônibus

en: BusinessMeals
pt_BR: Refeições a negócios

en: CarRental
pt_BR: Aluguel de carro

en: Dinner
pt_BR: Jantar

en: Entertainment
pt_BR: Diversão

en: Gas
pt_BR: Combustível

en: Gifts
pt_BR: Presentes

en: Incidentals
pt_BR: Imprevistos

en: Laundry
pt_BR: Lavanderia

en: Limo
pt_BR: Limusine

en: Lodging
pt_BR: Alojamento

en: Lunch
pt_BR: Almoço

en: Mileage
pt_BR: Milhagem

en: Parking
pt_BR: Estacionamento

en: Postage
pt_BR: Postagem

en: Snack
pt_BR: Lanche

en: Subway
pt_BR: Metrô

en: Supplies
pt_BR: Material

en: Taxi
pt_BR: Táxi

en: Telephone
pt_BR: Telefone

en: Tips
pt_BR: Gorjetas

en: Tolls
pt_BR: Taxas

en: Train
pt_BR: Trem

en: Expense: Unknown expense type
pt_BR: Despesas: tipo de despesa desconhecido

en: Expense: Unknown payment type
pt_BR: Despesas: tipo de pagamento desconhecido

en: Cash
pt_BR: Dinheiro

en: Check
pt_BR: Cheque

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de Crédito

en: Master Card
pt_BR: MasterCard

en: Prepaid
pt_BR: Pré-pago

note: Category Menu
en: Category:
pt_BR: Categoria:

note: Type Menu
en: Type:
pt_BR: Tipo:

note: Payment Menu
en: Payment:
pt_BR: Pagamento:

note: Currency Menu
en: Currency:
pt_BR: Moeda:

en: Month:
pt_BR: Mês:

en: Day:
pt_BR: Dia:

en: Year:
pt_BR: Ano:

note: Amount Entry
en: Amount:
pt_BR: Quantia:

note: Vendor Entry
en: Vendor:
pt_BR: Fornecedor:

note: City
en: City:
pt_BR: Cidade:

note: Attendees
en: Attendees
pt_BR: Participantes

en: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size too small
pt_BR: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size pequeno demais

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
pt_BR: Incorreto, Digite Novamente Senha KeyRing

en: Enter a NEW KeyRing Password
pt_BR: Digite uma NOVA Senha KeyRing

en: Enter KeyRing Password
pt_BR: Digine Senha KeyRing

en: KeyRing: file %s not found.
pt_BR: KeyRing: arquivo %s não encontrado.

en: KeyRing: Try Syncing.
pt_BR: KeyRing: Tente Sincronizar.

note: Change Password button
en: Change
    KeyRing
    Password
pt_BR: Alterar
    Senha
    KeyRing

note: Clist
en: Changed
pt_BR: Alterado

en: Account
pt_BR: Conta

note: Name entry
en: name:
pt_BR: Nome:

note: Account entry
en: account:
pt_BR: Conta:

note: Password entry
en: password:
pt_BR: Senha:

note: Last Changed entry
en: last changed:
pt_BR: Última alteração:

note: Generate Password button (creates random password)
en: Generate Password
pt_BR: Gerar Senha

en: synctime: Palm OS Version 3.25 and 3.30 do not support SyncTime
pt_BR: synctime: as versões 3.25 e 3.30 do Palm OS não suportam o SyncTime

en: synctime: NOT setting the time on the pilot
pt_BR: synctime: NÃO está acertando as horas no pilot

en: synctime: Setting the time on the pilot...
pt_BR: synctime: Acertando as horas no pilot...

en: Done
pt_BR: Concluído
