jpilot 0.99.8-pre3 - en to rw translation catalogue (96 entries)

en: Out of memory
rw: Ububiko bwarenzwe

note: current category name previous category name entry text, in Pilot character set
en: OK
rw: OKE

en: No
rw: Oya

en: Yes
rw: Yego

note: E-mail should be the Palm dropdown menu item for email Set dial/email button text and callback data
en: E-mail
rw: ubutumwa nterineti/elegitoroniki

en: Mail
rw: Ubutumwa

en: Name
rw: Izina

en: Address
rw: Aderesi

en: Other
rw: Ikindi

note: Note textbox
en: Note
rw: Igisobanuro

en: Phone
rw: Telefone

note: Cancel button Add record modification buttons
en: Cancel
rw: Kureka

note: Delete Button Delete button Delete, Copy, New, etc. buttons
en: Delete
rw: Gusiba

note: Copy button
en: Copy
rw: Guporora

note: New button New Record button
en: New Record
rw: Icyabitswe Gishya

note: Private check box Private checkbox
en: Private
rw: By'umwihariko

en: Days
rw: Iminsi

note: The Quickview (ALL) page All button
en: All
rw: Byose

en: Minutes
rw: Iminota

en: Hours
rw: amasaha

en: Move
rw: Kwimura

en: Edit Categories
rw: Kwandika ibyiciro

en: New
rw: Gishya

en: Rename
rw: Guhindura izina

en: We
rw: Twebwe

en: Error
rw: Ikosa

en: Export
rw: Kohereza

en: Save as
rw: kubika nka

note: Browse button
en: Browse
rw: Gushakisha

note: None button Labels for notebook tabs
en: None
rw: Ntacyo

en: Last
rw: Iheruka

en: day
rw: umunsi

en: month
rw: ukwezi

en: year
rw: umwaka

note: Weekview button
en: Week
rw: Icyumweru

note: Monthview button
en: Month
rw: Ukwezi

en: Time
rw: Igihe

en: Task
rw: Igikorwa

en: Day
rw: Umunsi

en: Year
rw: Umwaka

en: Day(s)
rw: U(I)munsi

en: Date
rw: Itariki

en: Phone Dialer
rw: uterefona

en: Extension
rw: Umugereka

note: Import button
en: Import
rw: Kuzana

en: Install
rw: Kora iyinjizaporogaramu

en: User Name
rw: Izinakoresha

en: User ID
rw: koresha Indango

en: Print
rw: Gucapa

en: Address Book
rw: Agatabondanganturo

en: Preferences
rw: Ibyahisemo

en: Locale
rw: Umwanya

en: Settings
rw: Amagenamiterere

en: Memo
rw: Ubutumwa

en: Print Options
rw: Ihitamo ry'Ishyirwa-Rupapuro

en: memo
rw: ubutumwa

en: Search
rw: Gushaka

en: Today
rw: Uyu munsi

en: yes
rw: Yego

en: Australia
rw: Ositaraliya

en: Austria
rw: Ositiriya

en: Belgium
rw: Ububiligi

en: Brazil
rw: Burezile

en: Canada
rw: Kanada

en: Denmark
rw: Danimarike

en: Finland
rw: Finilande

en: France
rw: Ubufaransa

en: Germany
rw: Ubudage

en: Hong Kong
rw: Hongo Kongo

en: Iceland
rw: Isilande

en: India
rw: Ubuhinde

en: Indonesia
rw: Indonesiya

en: Ireland
rw: Irilande

en: Italy
rw: Ubutariyani

en: Japan
rw: Ubuyapani

en: Luxembourg
rw: Lugizamburu

en: Malaysia
rw: Malesiya

en: Mexico
rw: Megizike

en: Netherlands
rw: Nederilande

en: New Zealand
rw: Nuveli Zelande

en: Norway
rw: Noruveje

en: Philippines
rw: Filipine

en: Spain
rw: Esipanye

en: Sweden
rw: Suwede

en: Switzerland
rw: Ubusuwisi

en: Taiwan
rw: Tayiwani

en: Thailand
rw: Tayilande

en: United Kingdom
rw: Ubwongereza (UK)

en: United States
rw: Leta Zunze Ubumwe

en: Fax
rw: Fagisi

en: Telephone
rw: terefoni

en: Tips
rw: Inyobora

en: Check
rw: Kugenzura

en: Credit Card
rw: ikarita y'inguzanyo

note: Attendees
en: Attendees
rw: Abitabiriye

en: Account
rw: konti
