json-glib master - en to hi translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
hi: आउटपुट को सुंदर बनाएं

en: Indentation spaces
hi: खरोज स्थान

en: SPACES
hi: स्थान

en: Output file
hi: आउटपुट फाइल

en: FILE
hi: फाइल

en: FILE…
hi: फाइल…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
hi: %s: %s: फ़ाइल खोलने में त्रुटि: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
hi: %s: %s: फ़ाइल विश्लेषण में त्रुटि: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
hi: %s: %s: stdout में लिखने में त्रुटि

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
hi: %s: %s: बंद करने में त्रुटि: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
hi: JSON फ़ाइलें स्वरूपित करें।

en: json-glib-format formats JSON resources.
hi: json-glib-format JSON संसाधनों को प्रारूपित करता है।

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
hi: कमांडलाइन विकल्प विश्लेषण कमें त्रुटि: %s

en: Try “%s --help” for more information.
hi: अधिक जानकारी के लिए “%s --help” आज़माएं।

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
hi: %s: अनुपलब्ध फ़ाइलें

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
hi: JSON फ़ाइलें सत्यापित करें।

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
hi: json-glib-validate दिए गए URI पर JSON डेटा को सत्यापित करता है।

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
hi: एक JSON वस्तु की उम्मीद है, लेकिन रूट नोड प्रकार “%s” हैं

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
hi: JSON नोड में अनपेक्षित प्रकार “%s”

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
hi: एक टपल अनुरूप करने के लिए JSON सरणी में गुम तत्व

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
hi: GVariant टपल प्रकार में समापन प्रतीक “)” गुम है

en: Unexpected extra elements in JSON array
hi: JSON सारणी में अप्रत्याशित अतिरिक्त तत्व

en: Invalid string value converting to GVariant
hi: अमान्य स्ट्रिंग मान GVariant में परिवर्तित हो रहा है

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
hi: GVariant शब्दकोश प्रविष्टि बिल्कुल एक सदस्य के साथ JSON वस्तु की अपेक्षा करती है

en: GVariant class “%c” not supported
hi: GVarGVariant वर्ग “%c” समर्थित नहीं है

en: Invalid GVariant signature
hi: अवैध GVariant हस्ताक्षर

en: JSON data is empty
hi: JSON डेटा खाली है

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
hi: %s:%d:%d: विश्लेषण त्रुटि: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
hi: JSON डेटा UTF-8 एन्कोडेड होना चाहिए

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
hi: एक JSONPath अभिव्यक्ति में केवल एक रूट नोड की अनुमति दी है

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
hi: रूट नोड के बाद अमान्य वर्ण “%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
hi: . वर्ण के बाद सदस्य का नाम या वाइल्डकार्ड गायब है

en: Malformed slice expression “%*s”
hi: विकृत स्लाइस अभिव्यक्ति “%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
hi: अमान्य निर्धारित परिभाषा “%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
hi: अमान्य स्लाइस परिभाषा “%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
hi: अमान्य सरणी अनुक्रमणिका परिभाषा “%*s”

en: Invalid first character “%c”
hi: अमान्य प्रथम वर्ण “%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
hi: वर्तमान नोड “%s” प्रकार का है, लेकिन एक सरणी या वस्तु अपेक्षित था।

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
hi: सूचकांक “%d” वर्तमान स्थिति में सरणी के आकार से बड़ा है।

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
hi: सूचकांक “%d” वर्तमान स्थिति में वस्तु के आकार से बड़ा है।

en: No node available at the current position
hi: वर्तमान स्थिति में कोई नोड उपलब्ध नहीं है

en: The current position holds a “%s” and not an array
hi: वर्तमान स्थिति में “%s” है न कि कोई सरणी

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
hi: वर्तमान नोड “%s” प्रकार का है, लेकिन एक वस्तु अपेक्षित था।

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
hi: सदस्य “%s” को वर्तमान स्थिति में वस्तु में परिभाषित नहीं किया गया है।

en: The current position holds a “%s” and not an object
hi: वर्तमान स्थिति में “%s” है न कि कोई वस्तु

en: The current position holds a “%s” and not a value
hi: वर्तमान स्थिति में “%s”s है न कि कोई मान

en: The current position does not hold a string type
hi: वर्तमान स्थिति में कोई स्ट्रिंग प्रकार नहीं है
