json-glib master - en to hu translation catalogue (48 entries)

en: Prettify output
hu: Kimenet csinosítása

en: Indentation spaces
hu: Behúzási szóközök

en: SPACES
hu: SZÓKÖZÖK

en: Output file
hu: Kimeneti fájl

en: FILE
hu: FÁJL

en: FILE…
hu: FÁJL…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
hu: %s: %s: hiba a fájl megnyitásakor: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
hu: %s: %s: hiba a fájl feldolgozásakor: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
hu: %s: %s: hiba a szabványos kimenetre íráskor

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
hu: %s: %s: hiba a következő lezárásakor: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
hu: JSON fájlok formázása.

en: json-glib-format formats JSON resources.
hu: A json-glib-format JSON erőforrásokat formáz.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
hu: Hiba a parancssori kapcsolók feldolgozásakor: %s

en: Try “%s --help” for more information.
hu: További információkért adja ki a következő parancsot: „%s --help”.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
hu: %s: hiányzó fájlok

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
hu: %s: %s: hiba a fájl olvasásakor: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
hu: JSON fájlok ellenőrzése.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
hu: A json-glib-validate a megadott URI-n található JSON adatokat ellenőrzi.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
hu: A várt JSON objektum helyett a gyökérobjektum „%s” típusú

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
hu: Váratlan „%s” típus a JSON csomópontban

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
hu: A JSON tömbből hiányzó elemek miatt a tuple nem teljes

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
hu: Hiányzó „)” szimbólum a GVariant tuple típusban

en: Unexpected extra elements in JSON array
hu: Váratlan extra elemek a JSON tömbben

en: Invalid string value converting to GVariant
hu: Érvénytelen karakterláncérték a GVariant-tá alakítás közben

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
hu: Egy GVariant szótárbejegyzés pontosan egy tagú JSON objektumot vár

en: GVariant class “%c” not supported
hu: A(z) „%c” GVariant osztály nem támogatott

en: Invalid GVariant signature
hu: Érvénytelen GVariant aláírás

en: JSON data is empty
hu: A JSON adatok üresek

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
hu: %s:%d:%d: feldolgozási hiba: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
hu: A JSON adatoknak UTF-8 kódolásúnak kell lenniük

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
hu: Csak egy gyökércsomópont engedélyezett a JSONPath kifejezésben

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
hu: A gyökércsomópontot érvénytelen karakter követi: „%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
hu: Hiányzó tagnév vagy helyettesítő karakter a . után

en: Malformed slice expression “%*s”
hu: Hibás szeletkifejezés: „%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
hu: Érvénytelen halmazdefiníció: „%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
hu: Érvénytelen szeletdefiníció: „%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
hu: Érvénytelen tömbindex-definíció: „%*s”

en: Invalid first character “%c”
hu: Érvénytelen első karakter: „%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
hu: A jelenlegi csomópont „%s” típusú a várt tömb vagy objektum helyett.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
hu: A(z) „%d” index nagyobb az aktuális pozícióban lévő tömb méreténél.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
hu: A(z) „%d” index nagyobb az aktuális pozícióban lévő objektum méreténél.

en: No node available at the current position
hu: Nem érhető el csomópont az aktuális pozícióban

en: The current position holds a “%s” and not an array
hu: Az aktuális pozícióban „%s” található tömb helyett

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
hu: A jelenlegi csomópont „%s” típusú a várt objektum helyett.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
hu: A(z) „%s” tag nincs definiálva az aktuális pozícióban lévő objektumban.

en: The current position holds a “%s” and not an object
hu: Az aktuális pozícióban „%s” található objektum helyett

en: The current position holds a “%s” and not a value
hu: Az aktuális pozícióban „%s” található érték helyett

en: The current position does not hold a string type
hu: Az aktuális pozícióban nem karakterlánc típus található
