json-glib master - en to cs translation catalogue (48 entries)

en: Prettify output
cs: Lépe upravit výstup

en: Indentation spaces
cs: Mezery pro odsazení

en: SPACES
cs: MEZERY

en: Output file
cs: Výstupní soubor

en: FILE
cs: SOUBOR

en: FILE…
cs: SOUBOR…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
cs: %s: %s: chyba při otevírání souboru: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
cs: %s: %s: chyba při analýze souboru: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
cs: %s: %s: chyba při zápisu do standardního výstupu

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
cs: %s: %s: chyba při zavírání: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
cs: Formátovat soubory JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
cs: json-glib-format formátuje prostředky JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
cs: Chyba při zpracování přepínačů příkazového řádku: %s

en: Try “%s --help” for more information.
cs: Pro více informací zkuste použít „%s --help“.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
cs: %s: schází soubory

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
cs: %s: %s: chyba při čtení souboru: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
cs: Ověřit platnost souborů JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
cs: json-glib-validate ověřuje platnost dat JSON na zadané adrese URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
cs: Očekává se objekt JSON, ale kořenový uzel je typu „%s“

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
cs: Neočekávaný typ „%s“ v uzlu JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
cs: Schází prvky v poli JSON, aby to byla n-tice

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
cs: Schází uzavírací symbol „)“ v typu n-tice GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
cs: Neočekávané dodatečné prvky v poli JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
cs: Neplatná hodnota typu řetězec převáděná na GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
cs: Záznam slovníku GVariant očekává objekt JSON s právě jedním členem

en: GVariant class “%c” not supported
cs: Třída GVariant „%c“ není podporována

en: Invalid GVariant signature
cs: Neplatná signatura GVariant

en: JSON data is empty
cs: Data JSON jsou prázdná

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
cs: %s:%d:%d: Chyba zpracování: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
cs: Data JSON musí být kódována v UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
cs: Ve výrazu JSONPath je dovolen pouze jeden kořenový uzel

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
cs: Kořenový uzel následován neplatným znakem „%c“

en: Missing member name or wildcard after . character
cs: Schází název člena nebo divoký znak po znaku tečky.

en: Malformed slice expression “%*s”
cs: Chybný výraz dílu „%*s“

en: Invalid set definition “%*s”
cs: Neplatná definice množiny „%*s“

en: Invalid slice definition “%*s”
cs: Neplatná definice dílu „%*s“

en: Invalid array index definition “%*s”
cs: Neplatná definice indexu pole „%*s“

en: Invalid first character “%c”
cs: Neplatný první znak „%c“

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
cs: Aktuální uzel je typu „%s“, ale bylo očekáváno pole nebo objekt.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
cs: Index „%d“ je větší než velikost pole na aktuální pozici.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
cs: Index „%d“ je větší než velikost objektu na aktuální pozici.

en: No node available at the current position
cs: Na aktuální pozici není k dispozici žádný uzel

en: The current position holds a “%s” and not an array
cs: Aktuální pozice obsahuje „%s“ a ne pole

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
cs: Aktuální uzel je typu „%s“, ale byl očekáván objekt.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
cs: Člen „%s“ není na aktuálním pozici v objektu definován.

en: The current position holds a “%s” and not an object
cs: Aktuální pozice obsahuje „%s“ a ne objekt

en: The current position holds a “%s” and not a value
cs: Aktuální pozice obsahuje „%s“ a ne hodnotu

en: The current position does not hold a string type
cs: Aktuální pozice neobsahuje typ string (řetězec)
