json-glib master - en to th translation catalogue (48 entries)

en: Prettify output
th: จัดเอาต์พุตให้สวยงาม

en: Indentation spaces
th: ช่องว่างการเยื้อง

en: SPACES
th: ช่องว่าง

en: Output file
th: ไฟล์เอาต์พุต

en: FILE
th: ไฟล์

en: FILE…
th: ไฟล์…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
th: %s: %s: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดไฟล์: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
th: %s: %s: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงไฟล์: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
th: %s: %s: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนลงใน stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
th: %s: %s: เกิดข้อผิดพลาดขณะปิด: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
th: จัดรูปแบบไฟล์ JSON

en: json-glib-format formats JSON resources.
th: json-glib-format จัดรูปแบบทรัพยากร JSON

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงตัวเลือกบรรทัดคำสั่ง: %s

en: Try “%s --help” for more information.
th: ลองเรียก “%s —help” เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
th: %s: ไฟล์ขาดไป

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
th: %s: %s: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านไฟล์: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
th: ตรวจสอบความถูกต้องของไฟล์ JSON

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
th: json-glib-validate ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูล JSON ที่ URI ที่ระบุ

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
th: ต้องการวัตถุ JSON แต่ปมรากมีชนิดเป็น “%s”

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
th: มีชนิด “%s” ซึ่งไม่ต้องการในปม JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
th: สมาชิกขาดไปในอาร์เรย์ JSON ที่จะสอดคล้องกับทูเพิล

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
th: สัญลักษณ์ปิด “)” ขาดไปในชนิดทูเพิล GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
th: มีสมาชิกเพิ่มเติมซึ่งไม่ต้องการในอาร์เรย์ JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
th: ค่าสายอักขระที่จะแปลงเป็น GVariant ไม่ถูกต้อง

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
th: รายการในพจนานุกรม GVariant ต้องการวัตถุ JSON ที่มีสมาชิกเพียงตัวเดียว

en: GVariant class “%c” not supported
th: ไม่รองรับคลาส GVariant “%c”

en: Invalid GVariant signature
th: ลายเซ็น GVariant ไม่ถูกต้อง

en: JSON data is empty
th: ข้อมูล JSON ว่างเปล่า

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
th: %s:%d:%d: ข้อผิดพลาดการแจง: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
th: ข้อมูล JSON ต้องเข้ารหัสด้วย UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
th: ในนิพจน์ JSONPath สามารถมีปมรากได้เพียงปมเดียวเท่านั้น

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
th: ปมรากตามด้วยอักขระที่ไม่ถูกต้อง “%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
th: ขาดชื่อสมาชิกหรืออักขระตัวแทนหลังอักขระ .

en: Malformed slice expression “%*s”
th: นิพจน์ slice “%*s”ผิดรูปแบบ

en: Invalid set definition “%*s”
th: ค่ากำหนดเซต “%*s” ไม่ถูกต้อง

en: Invalid slice definition “%*s”
th: ค่ากำหนด slice “%*s” ไม่ถูกต้อง

en: Invalid array index definition “%*s”
th: ค่ากำหนดดัชนีอาร์เรย์ “%*s” ไม่ถูกต้อง

en: Invalid first character “%c”
th: อักขระตัวแรก “%c” ไม่ถูกต้อง

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
th: ปมปัจจุบันมีชนิดเป็น “%s” แต่ต้องการอาร์เรย์หรือวัตถุ

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
th: ดัชนี “%d” มีค่ามากกว่าขนาดของอาร์เรย์ที่ตำแหน่งปัจจุบัน

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
th: ดัชนี “%d” มีค่ามากกว่าขนาดของวัตถุที่ตำแหน่งปัจจุบัน

en: No node available at the current position
th: ไม่มีปมที่ตำแหน่งปัจจุบัน

en: The current position holds a “%s” and not an array
th: ตำแหน่งปัจจุบันเก็บ “%s” และไม่ใช่อาร์เรย์

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
th: ปมปัจจุบันมีชนิดเป็น “%s” แต่ต้องการวัตถุ

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
th: ไม่ได้กำหนดสมาชิก “%s” ในวัตถุที่ตำแหน่งปัจจุบัน

en: The current position holds a “%s” and not an object
th: ตำแหน่งปัจจุบันเก็บ “%s” และไม่ใช่วัตถุ

en: The current position holds a “%s” and not a value
th: ตำแหน่งปัจจุบันเก็บ “%s” และไม่ใช่ค่า

en: The current position does not hold a string type
th: ตำแหน่งปัจจุบันไม่ได้เก็บชนิดสายอักขระ
