json-glib master - en to be translation catalogue (48 entries)

en: Prettify output
be: Выводзіць зручным для чытання

en: Indentation spaces
be: Водступы

en: SPACES
be: ПРАБЕЛЫ

en: Output file
be: Выхадны файл

en: FILE
be: ФАЙЛ

en: FILE…
be: ФАЙЛ…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
be: %s: %s: не ўдалося адкрыць файл: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
be: %s: %s: не ўдалося разабраць файл: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
be: %s: %s: не ўдалося запісаць у stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
be: %s: %s: не ўдалося закрыць: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
be: Фармат файлаў JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
be: json-glib-format фарматуе рэсурсы JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
be: Не ўдалося разабраць параметры каманднага радка: %s

en: Try “%s --help” for more information.
be: Каб атрымаць больш інфармацыі, паспрабуйце выкарыстаць «%s --help».

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
be: %s: адсутнічаюць файлы

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
be: %s: %s: не ўдалося прачытаць файл: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
be: Праверка файлаў JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
be: json-glib-validate правярае даныя JSON па вызначанаму URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
be: Чакаўся аб’ект JSON object, але каранёвы вузел мае тып «%s»

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
be: Нечаканы тып «%s» у вузле JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
be: У масіве JSON адсутнічаюць элементы для адпаведнасці картэжу

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
be: У тыпе картэжу GVariant адсутнічае закрывальная дужка ")"

en: Unexpected extra elements in JSON array
be: Нечаканыя дадатковыя элементы ў масіве JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
be: Няправільнае значэнне тэкставага радка для пераўтварэння ў GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
be: Запіс слоўніка GVariant павінен быць аб’ектам JSON з адзіным складнікам

en: GVariant class “%c” not supported
be: Клас GVariant “%c” не падтрымліваецца

en: Invalid GVariant signature
be: Няправільны подпіс GVariant

en: JSON data is empty
be: Даныя JSON адсутнічаюць

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
be: %s:%d:%d: не ўдалося разабраць: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
be: Даныя JSON павінны быць закадаваныя ў UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
be: У выразе JSONPath павінен быць толькі адзін каранёвы вузел

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
be: За каранёвым вузлом ідзе недапушчальны сімвал «%c»

en: Missing member name or wildcard after . character
be: Пасля сімвала "." адсутнічае назва складніка або шаблон

en: Malformed slice expression “%*s”
be: Няправільны выраз часткі «%*s»

en: Invalid set definition “%*s”
be: Хібнае вызначэнне набору «%*s»

en: Invalid slice definition “%*s”
be: Хібнае вызначэнне часткі «%*s»

en: Invalid array index definition “%*s”
be: Хібнае вызначэнне індэксу масіву «%*s»

en: Invalid first character “%c”
be: Хібны першы сімвал «%c»

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
be: У бягучага вузла тып «%s», а чакаўся аб’ект або масіў.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
be: Індэкс «%d» большы за памер масіву на бягучай пазіцыі.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
be: Індэкс «%d» большы за памер аб’екта на бягучай пазіцыі.

en: No node available at the current position
be: На бягучай пазіцыі няма даступных вузлоў

en: The current position holds a “%s” and not an array
be: На бягучай пазіцыі знаходзіцца «%s», а не масіў

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
be: У бягучага вузла тып «%s», а чакаўся аб’ект.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
be: Складнік «%s» не вызначаны ў аб’екце на бягучай пазіцыі.

en: The current position holds a “%s” and not an object
be: На бягучай пазіцыі знаходзіцца «%s», а не аб’ект

en: The current position holds a “%s” and not a value
be: На бягучай пазіцыі знаходзіцца «%s», а не значэнне

en: The current position does not hold a string type
be: Бягучая пазіцыя не змяшчае тыпу радка
