json-glib master - en to fa translation catalogue (45 entries)

en: Prettify output
fa: خروجی آراسته

en: Indentation spaces
fa: فاصله‌های دندانه‌گذاری

en: Output file
fa: پروندهٔ خروجی

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
fa: %s: %s: خطا در گشودن پرونده: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
fa: %s: %s: خطا در تجزیهٔ پرونده: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
fa: %s: %s: خطا در نوشتن روی خروجی استاندارد

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
fa: %s: %s: خطا در بستن: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
fa: قالب‌بندی پرونده‌های JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
fa: json-glib-format منابع JSON را قالب‌بندی می‌کند.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
fa: خطا در تجزیهٔ گزینه‌های خط فرمان: %s

en: Try “%s --help” for more information.
fa: برای اطّلاعات بیش‌تر «‪%s --help‬» را بیازمایید.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
fa: %s: پرونده‌های مفقود

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
fa: %s: %s: خطا در خواندن پرونده: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
fa: اعتبارسنجی پرونده‌های JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
fa: json-glib-validate داده‌های JSON را در نشانی داده شده اعتبارسنجی می‌کند.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
fa: انتظار شی JSON می‌رفت؛ ولی گره ریشه از گونهٔ «%s» است

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
fa: گونهٔ نامنتظرهٔ «%s» در گره JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
fa: عنصر ناموجود در آرایهٔ JSON برای مطابقت با تاپل

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
fa: علامت بستن «(» ناموجود در گونهٔ تاپل GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
fa: عنصرهای اضافی نامنتظره در آرایهٔ JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
fa: تبدیل مقدار رشتهٔ نامعتبر به GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
fa: ورودی واژه‌نامهٔ GVariant انتظار یک شی JSON با دقیقاً یک عضو را دارد

en: GVariant class “%c” not supported
fa: کلاس «%c» از GVariant پشتیبانی نمی‌شود

en: Invalid GVariant signature
fa: امضای GVariant نامعتبر

en: JSON data is empty
fa: داده‌های JSON خالیست

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
fa: %s:%Id:%Id: خطای تجزیه: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
fa: داده‌های JSON باید با UTF-8 کد شده باشد

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
fa: در عبارت JSONPath تنها یم گره ریشه مجاز است

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
fa: گره ریشه با نویسهٔ نامعتبر «%c» دنبال شده

en: Missing member name or wildcard after . character
fa: نام عضو یا علامت عام ناموجود پس از نویسهٔ .

en: Malformed slice expression “%*s”
fa: عبارت تقسیم بدریخت «%*s»

en: Invalid set definition “%*s”
fa: تعریف مجموعهٔ نامعتبر «%*s»

en: Invalid slice definition “%*s”
fa: تعریف تقسیم نامعتبر «%*s»

en: Invalid array index definition “%*s”
fa: تعریف نمایهٔ آرایهٔ نامعتبر «%*s»

en: Invalid first character “%c”
fa: نویسهٔ نخست نامعتبر «%c»

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
fa: گره کنونی از نوع «%s» است؛ ولی انتظار آراایه یا شی می‌رفت.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
fa: نمایهٔ «%Id» از اندازهٔ آرایه در موقعیت کنونی بزرگ‌تر است.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
fa: نمایهٔ «%Id» از اندازهٔ شی در موقعیت کنونی بزرگ‌تر است.

en: No node available at the current position
fa: هیچ گرهی در موقعیت کنونی وجود ندارد

en: The current position holds a “%s” and not an array
fa: موقعیت کنونی یک «%s» و نه یک آرایه را نگه می‌دارد

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
fa: گره کنونی از نوع «%s» است؛ ولی انتظار شی می‌رفت.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
fa: عضو «%s» درشی موجود در موقعیت کنونی تعریف نشده.

en: The current position holds a “%s” and not an object
fa: موقعیت کنونی یک «%s» و نه یک شی را نگه می‌دارد

en: The current position holds a “%s” and not a value
fa: موقعیت کنونی یک «%s» و نه یک مقدار را نگه می‌دارد

en: The current position does not hold a string type
fa: موقعیت کنونی گونهٔ رشته‌ای را نگه نمی دارد
