json-glib master - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Prettify output
fr: Formatage indenté

en: Indentation spaces
fr: Espaces d’indentation

en: SPACES
fr: ESPACES

en: Output file
fr: Fichier de sortie

en: FILE
fr: FICHIER

en: FILE…
fr: FICHIER…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
fr: %s : %s : erreur d’ouverture du fichier : %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
fr: %s : %s : erreur d’analyse du fichier : %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
fr: %s : %s : erreur d’écriture vers stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
fr: %s : %s : erreur de fermeture : %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
fr: Mise en forme de fichiers JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
fr: json-glib-format met en forme des ressources JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
fr: Erreur d’analyse des options de la ligne de commande : %s

en: Try “%s --help” for more information.
fr: Essayez « %s --help » pour plus d’informations.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
fr: %s : fichiers manquants

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
fr: %s : %s : erreur de lecture du fichier : %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
fr: Validation de fichiers JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
fr: json-glib-validate valide des données JSON à l’URI indiquée.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
fr: Objet de type JSON attendu mais le nœud racine est de type « %s »

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
fr: Type « %s » inattendu dans le nœud JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
fr: Éléments manquants dans le tableau JSON pour être conforme à un tuple

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
fr: Symbole fermant « ) » manquant dans le tuple GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
fr: Éléments supplémentaires inattendus dans le tableau JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
fr: Chaîne de caractères non valide pour la conversion en GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
fr: Une entrée de dictionnaire GVariant requiert un objet JSON contenant un seul membre

en: GVariant class “%c” not supported
fr: Classe GVariant « %c » non prise en charge

en: Invalid GVariant signature
fr: Signature GVariant non valide

en: JSON data is empty
fr: Les données JSON sont vides

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
fr: %s:%d:%d: Erreur d’analyse : %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
fr: Les données JSON doivent être codées en UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
fr: Un seul nœud racine autorisé dans une expression JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
fr: Nœud racine suivi d’un caractère non valide « %c »

en: Missing member name or wildcard after . character
fr: Nom de membre ou caractère joker manquant après un caractère « . »

en: Malformed slice expression “%*s”
fr: Expression de segmentation malformée « %*s »

en: Invalid set definition “%*s”
fr: Définition d’ensemble non valide « %*s »

en: Invalid slice definition “%*s”
fr: Définition de segmentation non valide « %*s »

en: Invalid array index definition “%*s”
fr: Définition d’indice de tableau non valide « %*s »

en: Invalid first character “%c”
fr: Premier caractère « %c » non valide

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
fr: Le nœud courant est de type « %s » mais un tableau ou un objet était attendu.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
fr: L’indice « %d » est plus grand que la taille du tableau à la position actuelle.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
fr: L’indice « %d » est plus grand que la taille de l’objet indiqué à la position actuelle.

en: No node available at the current position
fr: Aucun nœud disponible à cette position.

en: The current position holds a “%s” and not an array
fr: La position actuelle contient un élément de type « %s » et non un tableau

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
fr: Le nœud actuel est de type « %s » mais un objet était attendu.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
fr: Le membre « %s »  n’est pas défini dans l’objet à la position actuelle.

en: The current position holds a “%s” and not an object
fr: La position actuelle contient un élément de type « %s » et non un objet

en: The current position holds a “%s” and not a value
fr: La position actuelle contient un élément de type « %s » et non une valeur

en: The current position does not hold a string type
fr: La position actuelle ne contient pas une chaîne de caractères
