json-glib master - en to ms translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
ms: Cantikan output

en: Indentation spaces
ms: Jarak pengengsotan

en: SPACES
ms: JARAK

en: Output file
ms: Fail output

en: FILE
ms: FAIL

en: FILE…
ms: FAIL...

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
ms: %s: %s: ralat membuka fail: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
ms: %s: %s: ralat menghurai fail: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
ms: %s: %s: ralat menulis ke stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
ms: %s: %s: ralat menutup: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
ms: Format fail JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
ms: json-glib-format memformat sumber-sumber JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
ms: Ralat menghurai pilihan baris perintah: %s

en: Try “%s --help” for more information.
ms: Cuba “%s --help” untuk maklumat lanjut.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
ms: %s: fail hilang

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
ms: Sahkan fail JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
ms: json-glib-validate sahkan data JSON pada URI yang diberikan.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
ms: Jangkakan satu objek JSON, tetapi nod root adalah jenis "%s"

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
ms: Jenis "%s" tidak dijangka dalam nod JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
ms: Unsur-unsur hilang dalam tatasusunan JSON untuk akur pada tupel

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
ms: Simbol tutup ")" hilang dalam jenis tupel GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
ms: Unsur-unsur tambahan tidak dijangka dalam tatasusunan JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
ms: Nilai rentetan tidak sah menukar ke GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
ms: Satu masukan kamus GVariant menjangkakan satu objek JSON dengan satu ahli sahaja

en: GVariant class “%c” not supported
ms: Kelas GVariant "%c" tidak disokong

en: Invalid GVariant signature
ms: Tanda tangan GVariant tidak sah

en: JSON data is empty
ms: Data JSON kosong

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
ms: %s:%d:%d: Ralat hurai: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
ms: Data JSON mestilah terenkod UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
ms: Hanya satu nod root dibenarkan dalam ungkapan JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
ms: Nod root diikuti dengan aksara "%c" yang tidak sah

en: Missing member name or wildcard after . character
ms: Nama ahli hilang atau kad liar selepas aksara .

en: Malformed slice expression “%*s”
ms: Ungkapan hirisan "%*s" cacat

en: Invalid set definition “%*s”
ms: Takrifan set "%*s" tidak sah

en: Invalid slice definition “%*s”
ms: Takrifan hirisan "%*s" tidak sah

en: Invalid array index definition “%*s”
ms: Takrifan indeks tatasusunan "%*s" tidak sah

en: Invalid first character “%c”
ms: Aksara pertama "%c" tidak sah

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
ms: Nod semasa ialah jenis "%s", tetapi satu tatasusunan atau objek telah dijangka.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
ms: Indeks "%d" atau lebih besar dari saiz tatasusunan pada kedudukan semasa.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
ms: Indeks "%d" adalah lebih besar dari saiz objek pada kedudukan semasa.

en: No node available at the current position
ms: Tiada nod tersedia pada kedudukan semasa

en: The current position holds a “%s” and not an array
ms: Kedudukan semasa menahan satu "%s" dan bukanlah satu tatasusunan

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
ms: Nod semasa ialah jenis "%s", tetapi satu objek telah dijangka.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
ms: Ahli "%s" tidak ditakrif dalam objek pada kedudukan semasa.

en: The current position holds a “%s” and not an object
ms: Kedudukan semasa menahan satu "%s" dan bukannya satu objek

en: The current position holds a “%s” and not a value
ms: Kedudukan semasa menahan satu "%s" dan bukanlah satu nilai

en: The current position does not hold a string type
ms: Kedudukan semasa tidak menahan satu jenis rentetan
