json-glib master - en to as translation catalogue (44 entries)

en: Prettify output
as: আউটপুট ধূনীয়া কৰক

en: Indentation spaces
as: ইণ্ডেন্টেষণ স্থানসমূহ

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
as: %s: %s: ফাইল খোলোতে ত্ৰুটি: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
as: %s: %s: ফাইল বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
as: %s: %s: stdout লৈ লিখোতে ত্ৰুটি

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
as: %s: %s: বন্ধ কৰোতে ত্ৰুটি: %s

en: FILE
as: ফাইল

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
as: JSON ফাইলসমূহক ফৰমেট কৰক।

en: json-glib-format formats JSON resources.
as: json-glib-format এ JSON সম্পদসমূহক ফৰমেট কৰে।

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
as: কমান্ডশাৰী বিকল্পসমূহ বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি: %s

en: Try "%s --help" for more information.
as: অধিক তথ্যৰ বাবে "%s --help" চেষ্টা কৰক।

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
as: %s: সন্ধানহীন ফাইলসমূহ

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
as: JSON ফাইলসমূহ সত্যাপন কৰক।

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
as: json-glib-validate এ প্ৰদান কৰা URl ত JSON তথ্য সত্যাপন কৰে।

en: Expecting a JSON object, but the root node is of type `%s'
as: এটা JSON আশা কৰা হৈছে, কিন্তু ৰুট ন'ডৰ ধৰণ '%s'

en: Unexpected type '%s' in JSON node
as: JSON অৱস্থাত অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ '%s'

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
as: এটা টিউপুলৰ সৈতে সংগত হবলে JSON এৰেত কিছুমান উপাদান সন্ধানহীন

en: Missing closing symbol ')' in the GVariant tuple type
as: GVariant টিউপুল ধৰণত বন্ধৰ চিহ্ন ')' সন্ধানহীন

en: Unexpected extra elements in JSON array
as: JSON এৰেত অপ্ৰত্যাশিত অতিৰিক্ত উপাদান

en: Invalid string value converting to GVariant
as: GVariant লে পৰিবৰ্তন কৰোতে অবৈধ স্ট্ৰিং মান

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
as: এটা GVariant অভিধান প্ৰবিষ্টিয়ে কেৱল এটা সদস্যৰ সৈতে এটা JSON অবজেক্ট আশা কৰে

en: GVariant class '%c' not supported
as: GVariant শ্ৰেণী '%c' সমৰ্থিত নহয়

en: Invalid GVariant signature
as: অবৈধ GVariant স্বাক্ষৰ

en: JSON data is empty
as: JSON তথ্য ৰিক্ত

en: %s:%d:%d: Parse error: %s
as: %s:%d:%d: বিশ্লেষণ ত্ৰুটি: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
as: JSON তথ্য UTF-8 এনক'ডেড হব লাগিব

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
as: JSONPath অভিব্যক্তিত কেৱল এটা ৰুট ন'ডৰ অনুমতি আছে

en: Root node followed by invalid character '%c'
as: ৰুট ন'ড অবৈধ আখৰ '%c' দ্বাৰা অনুকৰণ কৰা হৈছে

en: Missing member name or wildcard after . character
as: . আখৰৰ পিছত সন্ধানহীন সদস্য নাম অথবা ৱাইল্ডকাৰ্ড

en: Malformed slice expression '%*s'
as: স্খলিত স্লাইচ অভিব্যক্তি '%*s'

en: Invalid set definition '%*s'
as: অবৈধ সংহতি বিৱৰণ '%*s'

en: Invalid slice definition '%*s'
as: অবৈধ স্লাইচ বিৱৰণ '%*s'

en: Invalid array index definition '%*s'
as: অভৈধ এৰে সূচী বিৱৰণ '%*s'

en: Invalid first character '%c'
as: অবৈধ প্ৰথম আখৰ '%c'

en: The current node is of type '%s', but an array or an object was expected.
as: বৰ্তমান ন'ডৰ ধৰণ '%s', কিন্তু এটা এৰে অথবা এটা অবজেক্ট আশা কৰা হৈছিল।

en: The index '%d' is greater than the size of the array at the current position.
as: সূচী '%d' বৰ্তমান অৱস্থানত এৰেৰ আকাৰতকে অধিক।

en: The index '%d' is greater than the size of the object at the current position.
as: সূচী '%d' বৰ্তমান অৱস্থানত অবজেক্টৰ আকাৰতকে ডাঙৰ।

en: No node available at the current position
as: বৰ্তমান অৱস্থানত কোনো ন'ড উপলব্ধ নাই

en: The current position holds a '%s' and not an array
as: বৰ্তমান অৱস্থানত এটা '%s' আছে কিন্তু এটা এৰে নাই

en: The current node is of type '%s', but an object was expected.
as: বৰ্তমান ন'ডৰ ধৰণ '%s', কিন্তু এটা অবজেক্ট আশা কৰা হৈছিল।

en: The member '%s' is not defined in the object at the current position.
as: সদস্য '%s' বৰ্তমান অৱস্থানৰ অবজেক্টত বিৱৰিত নহয়।

en: The current position holds a '%s' and not an object
as: বৰ্তমান অৱস্থানত এটা '%s' আছে কিন্তু এটা অবজেক্ট নাই

en: The current position holds a '%s' and not a value
as: বৰ্তমান অৱস্থানত এটা '%s' আছে কিন্তু এটা মান নাই

en: The current position does not hold a string type
as: বৰ্তমান অৱস্থানত এটা স্ট্ৰিং ধৰণ নাই
