json-glib master - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
da: Gør udskrift pæn

en: Indentation spaces
da: Indrykningsmellemrum

en: SPACES
da: MELLEMRUM

en: Output file
da: Outputfil

en: FILE
da: FIL

en: FILE…
da: FIL …

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
da: %s: %s: fejl ved åbning af fil: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
da: %s: %s: fejl ved fortolkning af fil: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
da: %s: %s: fejl ved skrivning til stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
da: %s: %s: fejl ved lukning: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
da: Formatér JSON-filer.

en: json-glib-format formats JSON resources.
da: json-glib-format formaterer JSON-ressourcer.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
da: Fejl ved fortolkning af kommandolinjetilvalg: %s

en: Try “%s --help” for more information.
da: Prøv “%s --help” for at få yderligere oplysninger.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
da: %s: manglende filer

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
da: Kontrollér JSON-filer.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
da: json-glib-validate kontrollerer JSON-data på den givne URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
da: Forventer et JSON-objekt, men rodknuden er af typen “%s”

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
da: Uventet type “%s” i JSON-knude

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
da: Manglende elementer i JSON-array for at kunne være en tuple

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
da: Manglende lukkesymbol “)” i GVariant-tupletype

en: Unexpected extra elements in JSON array
da: Uventet ekstra elementer i JSON-array

en: Invalid string value converting to GVariant
da: Ugyldig strengværdi ved konvertering til GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
da: En GVariant-ordbogspost forventer et JSON-objekt med nøjagtigt ét tal

en: GVariant class “%c” not supported
da: GVariant-klassen “%c” understøttes ikke

en: Invalid GVariant signature
da: Ugyldig GVariant-underskrift

en: JSON data is empty
da: JSON-data er tom

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
da: %s:%d:%d: Fortolkningsfejl: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
da: JSON-data skal være UTF-8-kodet

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
da: Kun en rodknude tillades i et JSONPath-udtryk

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
da: Rodknuden efterfølges af et ugyldigt tegn, “%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
da: Manglende medlemsnavn eller wildcard efter .-tegn

en: Malformed slice expression “%*s”
da: Fejlformateret slice-udtryk “%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
da: Ugyldig mængdedefinition “%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
da: Ugyldig slice-definition “%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
da: Ugyldig arrayindeksdefinition “%*s”

en: Invalid first character “%c”
da: Ugyldigt første tegn “%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
da: Den nuværende knude er af typen “%s”, men der blev forventet et array eller et objekt.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
da: Indekset “%d” er større end størrelsen på arrayet ved den nuværende position.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
da: Indekset “%d” er større end størrelsen på objektet ved den nuværende position.

en: No node available at the current position
da: Ingen tilgængelig knude på nuværende position

en: The current position holds a “%s” and not an array
da: Den nuværende position indeholder en “%s” og ikke et array

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
da: Den nuværende knude er af typen “%s”, men der blev forventet et objekt.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
da: Medlemmet “%s” er ikke defineret i objektet på den nuværende position.

en: The current position holds a “%s” and not an object
da: Den nuværende position indeholder en “%s” og ikke et objekt

en: The current position holds a “%s” and not a value
da: Den nuværende position indeholder en “%s” og ikke en værdi

en: The current position does not hold a string type
da: Den nuværende position indeholder ikke en strengtype
