json-glib master - en to el translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
el: Ωραιοποίηση εξόδου

en: Indentation spaces
el: Διαστήματα εσοχών

en: SPACES
el: KENA

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: FILE…
el: ΑΡΧΕΙΟ…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
el: %s: %s: σφάλμα ανοίγματος αρχείου: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
el: %s: %s: σφάλμα ανάλυσης αρχείου: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
el: %s: %s: σφάλμα εγγραφής στην τυπική έξοδο

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
el: %s: %s: σφάλμα κλεισίματος: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
el: Μορφή αρχείων JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
el: το json-glib-format μορφοποιεί τους πόρους JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
el: Σφάλμα ανάλυσης επιλογών της γραμμής εντολών: %s

en: Try “%s --help” for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
el: %s: λείπουν αρχεία

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
el: Επικυρώστε αρχεία JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
el: το json-glib-validate επικυρώνει δεδομένα JSON στο δοσμένο URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
el: Αναμένεται αντικείμενο JSON, αλλά ο αρχικός κόμβος είναι τύπου «%s»

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
el: Αναπάντεχος τύπος «%s» σε κόμβο JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
el: Λείπουν στοιχεία σε πίνακα JSON για συμφωνία με πλειάδα

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
el: Λείπει το σύμβολο κλεισίματος «)» στον τύπο πλειάδας GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
el: Αναπάντεχα πρόσθετα στοιχεία σε πίνακα JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
el: Άκυρη τιμή συμβολοσειράς μετατροπής σε GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
el: Μια καταχώριση λεξικού GVariant περιμένει ένα αντικείμενο JSON με ακριβώς ένα μέλος

en: GVariant class “%c” not supported
el: Η κλάση GVariant «%c» δεν υποστηρίζεται

en: Invalid GVariant signature
el: Άκυρη υπογραφή GVariant

en: JSON data is empty
el: Τα δεδομένα JSON είναι κενά

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
el: %s:%d:%d: Σφάλμα ανάλυσης: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
el: Τα δεδομένα JSON πρέπει να είναι κωδικοποιημένα ως UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
el: Μόνο ένας αρχικός κόμβος επιτρέπεται σε μια έκφραση JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
el: Αρχικός κόμβος ακολουθούμενος από μη έγκυρο χαρακτήρα «%c»

en: Missing member name or wildcard after . character
el: Λείπει όνομα μέλους ή συμβόλου υποκατάστασης μετά τον χαρακτήρα .

en: Malformed slice expression “%*s”
el: Κακοδιατυπωμένη έκφραση τεμαχισμού «%*s»

en: Invalid set definition “%*s”
el: Άκυρος ορισμός συνόλου «%*s»

en: Invalid slice definition “%*s”
el: Άκυρος ορισμός τεμαχισμού «%*s»

en: Invalid array index definition “%*s”
el: Μη έγκυρος ορισμός δείκτη πίνακα «%*s»

en: Invalid first character “%c”
el: Μή έγκυρος ο πρώτος χαρακτήρας «%c»

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
el: Ο τρέχων κόμβος είναι τύπου «%s», αλλά αναμενόταν ένας πίνακας ή ένα αντικείμενο.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
el: Ο δείκτης «%d» είναι μεγαλύτερος από το μέγεθος του πίνακα στην τρέχουσα θέση.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
el: Ο δείκτης «%d» είναι μεγαλύτερος από το μέγεθος του αντικειμένου στην τρέχουσα θέση.

en: No node available at the current position
el: Κανένας διαθέσιμος κόμβος στην τρέχουσα θέση

en: The current position holds a “%s” and not an array
el: Η τρέχουσα θέση περιέχει ένα «%s» και όχι ένα πίνακα

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
el: Ο τρέχων κόμβος είναι του τύπου «%s», αλλά αναμενόταν ένα αντικείμενο.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
el: Το μέλος «%s» δεν ορίζεται στο αντικείμενο στην τρέχουσα θέση.

en: The current position holds a “%s” and not an object
el: Η τρέχουσα θέση περιέχει ένα «%s» και όχι ένα αντικείμενο

en: The current position holds a “%s” and not a value
el: Η τρέχουσα θέση περιέχει ένα «%s» και όχι μια τιμή

en: The current position does not hold a string type
el: Η τρέχουσα θέση δεν περιέχει τύπο συμβολοσειράς
