json-glib master - en to es translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
es: Embellecer la salida

en: Indentation spaces
es: Espacios de sangrado

en: SPACES
es: ESPACIOS

en: Output file
es: Archivo de salida

en: FILE
es: ARCHIVO

en: FILE…
es: ARCHIVO…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
es: %s: %s: error al abrir el archivo: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
es: %s: %s: error al analizar: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
es: %s: %s: error al escribir en la salida estándar

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
es: %s: %s: error al cerrar: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
es: Formatear archivos JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
es: json-glib-format formatea recursos JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
es: Error al analizar las opciones de la línea de comandos: %s

en: Try “%s --help” for more information.
es: Pruebe «%s --help» para obtener más información.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
es: %s: faltan archivos

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
es: Validar archivos JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
es: json-glib-validate valida los datos JSON del URI dado.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
es: Se esperaba un objeto JSON, pero el nodo raíz es de tipo «%s»

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
es: Tipo «%s» no esperado en un nodo JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
es: Faltan elementos en el vector JSON para conformar una tupla

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
es: Falta el símbolo de cierre «)» en la tupla de GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
es: Elementos adicionales no esperados en el vector JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
es: Valor de cadena no válido al convertir a GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
es: Una entrada del diccionario de GVariant espera un objeto JSON con sólo un miembro

en: GVariant class “%c” not supported
es: Clase «%c» de GVariant no soportada

en: Invalid GVariant signature
es: Firma de GVariant no válida

en: JSON data is empty
es: Datos de JSON vacíos

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
es: %s:%d:%d: Error al analizr: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
es: Los datos JSON deben estar codificados en UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
es: Sólo se permite un nodo raíz en una expresión JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
es: Nodo raíz seguido de un carácter «%c» no válido

en: Missing member name or wildcard after . character
es: Falta el nombre del miembro o el comodín después del «.».

en: Malformed slice expression “%*s”
es: Expresión de particionado «%*s» mal formada

en: Invalid set definition “%*s”
es: Definición de conjunto no válida «%*s»

en: Invalid slice definition “%*s”
es: Definición de particionado no válida «%*s»

en: Invalid array index definition “%*s”
es: Definición de índice de vector no válida «%*s»

en: Invalid first character “%c”
es: Primer carácter «%c» no válido

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
es: El nodo actual es de tipo «%s», pero se esperaba un objeto o un vector.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
es: El índice «%d» es mayor que el tamaño del vector en la posición actual.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
es: El índice «%d» es mayor que el tamaño del objeto en la posición actual.

en: No node available at the current position
es: No hay ningún nodo disponible en la posición actual

en: The current position holds a “%s” and not an array
es: La posición actual tiene un «%s» y no un vector

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
es: El nodo actual es de tipo «%s», pero se esperaba un objeto.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
es: El miembro «%s» no está definido en el objeto en la posición actual.

en: The current position holds a “%s” and not an object
es: La posición actual tiene un «%s» y no un objeto

en: The current position holds a “%s” and not a value
es: La posición actual tiene un «%s» y no un valor

en: The current position does not hold a string type
es: La posición actual no tiene un tipo de cadena
