json-glib master - en to fur translation catalogue (45 entries)

en: Prettify output
fur: Bilisie l'output

en: Indentation spaces
fur: Spazis di rientri

en: SPACES
fur: SPAZIS

en: Output file
fur: File di jessude

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
fur: %s: %s: erôr tal vierzi il file: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
fur: %s: %s: erôr tal analizâ il file: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
fur: %s: %s: erôr tal scrivi sul stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
fur: %s: %s: erôr tal sierâ: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
fur: Formate file JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
fur: json-glib-format al formate lis risorsis JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
fur: Erôr tal analizâ lis opzions a rie di comant: %s

en: Try “%s --help” for more information.
fur: Prove “%s --help” par vê plui informazions.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
fur: %s: a mancjin dai file

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
fur: Convalide file JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
fur: json-glib-validate al convalide dâts JSON cjatâts al URI furnît.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
fur: Si spiete un ogjet JSON, ma il grop lidrîs al è dal gjenar “%s”

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
fur: Gjenar “%s” no spietât tal grop JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
fur: A mancjin ogjets tal array JSON par conformitât a une tuple

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
fur: Al mancje il simbul di sieradure “)”  tal gjenar tuple GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
fur: Elements di plui no spietâts tal array JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
fur: Valôrs di stringhe no valits te conversion a JSON

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
fur: Une vôs di dizionari GVariant a domandave un ogjet JSON cun precîs un membri

en: GVariant class “%c” not supported
fur: Classe GVariant “%c” no supuartade

en: Invalid GVariant signature
fur: Firme GVariant no valide

en: JSON data is empty
fur: I dâts JSON a son vueits

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
fur: %s:%d:%d: erôr di analisi: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
fur: I dâts JSON a scugnin jessi codificâts in UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
fur: Si amet dome un grop lidrîs intune espression JSON

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
fur: Grop lidrîs seguît dal caratar no valit “%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
fur: Al mancje il non dal membri o un caratar speciâl dopo il caratar "."

en: Malformed slice expression “%*s”
fur: Espression slice “%*s” malformade

en: Invalid set definition “%*s”
fur: Definizion di set “%*s” no valide

en: Invalid slice definition “%*s”
fur: Definizion di slice “%*s” no valide

en: Invalid array index definition “%*s”
fur: Definizion di indiç di array “%*s”  no valide

en: Invalid first character “%c”
fur: Prin caratar “%c” no valit

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
fur: Il gjenar di grop atuâl al è “%s”, ma si spietave un array o un ogjet.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
fur: L'indiç “%d” al è plui grant de dimension dal array ae posizion atuâl.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
fur: L'indiç “%d” al è plui grant de dimension dal ogjet ae posizion atuâl.

en: No node available at the current position
fur: Nissun grop disponibil ae posizion atuâl.

en: The current position holds a “%s” and not an array
fur: La posizion atuâl e ten un “%s” e no un array

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
fur: Il grop atuâl al è di gjenar “%s”, ma si spietave un ogjet.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
fur: Il membri “%s” nol è definît intal ogjet ae posizion atuâl.

en: The current position holds a “%s” and not an object
fur: La posizion atuâl e ten un “%s” e no un ogjet

en: The current position holds a “%s” and not a value
fur: La posizion atuâl e ten un “%s” e no un valôr

en: The current position does not hold a string type
fur: La posizion atuâl no ten un tipo stringhe
