json-glib master - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
id: Percantik keluaran

en: Indentation spaces
id: Spasi indentasi

en: SPACES
id: SPASI

en: Output file
id: Berkas keluaran

en: FILE
id: BERKAS

en: FILE…
id: BERKAS…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
id: %s: %s: galat saat membuka berkas: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
id: %s: %s: galat saat mengurai berkas: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
id: %s: %s: galat saat menulis ke stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
id: %s: %s: galat saat menutup: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
id: Memformat berkas JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
id: json-glib-format memformat sumber daya JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
id: Galat saat mengurai opsi baris perintah: %s

en: Try “%s --help” for more information.
id: Coba "%s --help" untuk informasi lebih lanjut.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
id: %s: kurang berkas

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
id: Validasikan berkas JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
id: json-glib-validate memvalidasi data JSON pada URI yang diberikan.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
id: Mengharapkan objek JSON, tapi node akar bertipe "%s"

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
id: Tipe "%s" yang tak diharapkan dalam node JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
id: Kehilangan elemen dalam larik JSON untuk memenuhi syarat sebagai tuple

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
id: Kehilangan simbol penutup ")" dalam tipe tuple GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
id: Elemen ekstra yang tak diharapkan dalam larik JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
id: Nilai string tak valid saat mengonversi ke GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
id: Suatu entri kamus GVariant mengharapkan objek JSON dengan tepat satu anggota

en: GVariant class “%c” not supported
id: Kelas "%c" GVariant tak didukung

en: Invalid GVariant signature
id: Tanda tangan GVariant tak valid

en: JSON data is empty
id: Data JSON kosong

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
id: %s:%d:%d: Galat mengurai: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
id: Data JSON mesti ter-enkode UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
id: Hanya satu node akar yang diijinkan dalam ekspresi JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
id: Node akar diikuti oleh karakter tak valid "%c"

en: Missing member name or wildcard after . character
id: Kurang nama anggota atau wildcard setelah karakter . (titik)

en: Malformed slice expression “%*s”
id: Ekspresi slice "%*s" salah bentuk

en: Invalid set definition “%*s”
id: Definisi set "%*s" tak valid

en: Invalid slice definition “%*s”
id: Definisi slice "%*s" tak valid

en: Invalid array index definition “%*s”
id: Definisi indeks larik "%*s" tak valid

en: Invalid first character “%c”
id: Karakter pertama "%c" tak valid

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
id: Node kini bertipe "%s", tapi larik atau objek yang diharapkan.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
id: Indeks "%d" lebih besar daripada ukuran larik pada posisi kini.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
id: Indeks "%d" lebih besar daripada ukuran objek pada posisi kini.

en: No node available at the current position
id: Node tak tersedia pada posisi kini

en: The current position holds a “%s” and not an array
id: Posisi kini menampung "%s" dan bukan suatu larik

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
id: Node kini bertipe "%s", tapi yang diharapkan adalah objek.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
id: Anggota "%s" tak didefinisikan dalam objek pada posisi kini.

en: The current position holds a “%s” and not an object
id: Posisi kini menampung "%s" dan bukan suatu objek

en: The current position holds a “%s” and not a value
id: Posisi kini menampung "%s" dan bukan suatu nilai

en: The current position does not hold a string type
id: Posisi kini tak menampung suatu tipe string
