json-glib master - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Output file
ja: 出力ファイル

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
ja: %s: %s: ファイルのオープン中にエラー: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
ja: %s: %s: ファイルの解析中にエラー: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
ja: %s: %s: 標準出力への書き込み中にエラー

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
ja: %s: %s: クローズ中にエラー: %s

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
ja: コマンドラインオプションの解析エラー: %s

en: Try “%s --help” for more information.
ja: 詳しい情報については“%s --help”を実行してください。

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
ja: %s: ファイルがありません

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
ja: JSON オブジェクトであるべきところ、ルートノードが“%s”型です

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
ja: JSON ノードが“%s”型になっています

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
ja: JSON の配列にタプルを構成する要素が足りません

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
ja: GVariant タプル型に閉じ記号“)”がありません

en: Unexpected extra elements in JSON array
ja: JSON 配列に余計な要素があります

en: Invalid string value converting to GVariant
ja: GVariant に変換するのに無効な文字列です

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
ja: GVariant の辞書エントリーはメンバーを一つだけ含んだ JSON オブジェクトでなくてはなりません

en: GVariant class “%c” not supported
ja: GVariant のクラス“%c”はサポートしていません

en: Invalid GVariant signature
ja: 無効な GVariant シグネチャです

en: JSON data is empty
ja: JSON データが空です

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
ja: %s:%d:%d: 解析エラー: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
ja: JSON データは UTF-8 である必要があります

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
ja: JSONPath 式ではルートノード一つだけが許可されています

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
ja: ルートノードの後に無効な文字“%c”があります

en: Missing member name or wildcard after . character
ja: “.”の後にメンバー名またはワイルドカードがありません

en: Malformed slice expression “%*s”
ja: 不正なスライス式“%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
ja: 無効な集合定義“%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
ja: 無効なスライス定義“%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
ja: 無効な配列インデックス定義“%*s”

en: Invalid first character “%c”
ja: 無効な先頭文字“%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
ja: 現在のノードは“%s”型ですが、配列またはオブジェクトである必要があります。

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
ja: インデックス“%d”は現在位置にある配列の長さよりも大きいです。

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
ja: インデックス“%d”は現在位置のオブジェクトの大きさよりも大きいです。

en: No node available at the current position
ja: 現在位置にノードがありません

en: The current position holds a “%s” and not an array
ja: 現在位置は“%s”で、配列ではありません

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
ja: 現在のノードは“%s”型ですが、オブジェクトである必要があります。

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
ja: 現在位置のオブジェクトで“%s”メンバーは定義されていません。

en: The current position holds a “%s” and not an object
ja: 現在位置は“%s”で、オブジェクトではありません

en: The current position holds a “%s” and not a value
ja: 現在位置は“%s”で、値ではありません

en: The current position does not hold a string type
ja: 現在位置が文字列型ではありません
