json-glib master - en to lt translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
lt: Graži išvestis

en: Indentation spaces
lt: Įtrauka tarpais

en: SPACES
lt: TARPAI

en: Output file
lt: Išvesties failas

en: FILE
lt: FAILAS

en: FILE…
lt: FAILAS…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
lt: %s: %s: klaida atveriant failą: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
lt: %s: %s: klaida skaitant failą: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
lt: %s: %s: klaida rašant į standartinę išvestį

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
lt: %s: %s: klaida užveriant: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
lt: Formatuoti JSON failus.

en: json-glib-format formats JSON resources.
lt: json-glib-format formatuoja JSON resursus.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
lt: Klaida skaitant komandų eilutės parametrus: %s

en: Try “%s --help” for more information.
lt: Daugiau informacijos gausite įvykdę „%s --help“.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
lt: %s: trūksta failų

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
lt: Tikrinti JSON failus.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
lt: json-glib-validate patikrina JSON duomenis ties pateiktu URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
lt: Tikimasi JSON objekto, bet šakninė viršūnė yra „%s“ tipo

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
lt: Netikėtas tipas „%s“ JSON viršūnėje

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
lt: Trūksta elementų JSON masyve junginiui sudaryti

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
lt: Trūksta uždarančio simbolio „)“ GVariant junginio tipe

en: Unexpected extra elements in JSON array
lt: Netikėti papildomi elementai JSON masyve

en: Invalid string value converting to GVariant
lt: Netinkama eilutės reikšmė konvertavimui į GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
lt: GVariant žodyno įrašas tikisi JSON objekto su vieninteliu nariu

en: GVariant class “%c” not supported
lt: GVariant klasė „%c“ nepalaikoma

en: Invalid GVariant signature
lt: Netinkamas GVariant aprašas

en: JSON data is empty
lt: JSON duomenys yra tušti

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
lt: %s:%d:%d: skaitymo klaida: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
lt: JSON duomenys turi būti koduoti UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
lt: JSONPath išraiškoje leidžiamas vienintelė šakninė viršūnė

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
lt: Po šakninės viršūnės yra netinkamas simbolis „%c“

en: Missing member name or wildcard after . character
lt: Trūksta nario pavadinimo arba pakaitos simbolio po . simbolio

en: Malformed slice expression “%*s”
lt: Blogai suformuota dalinimo išraiška „%*s“

en: Invalid set definition “%*s”
lt: Netinkamas aibės apibrėžimas „%*s“

en: Invalid slice definition “%*s”
lt: Netinkamas dalinimo apibrėžimas „%*s“

en: Invalid array index definition “%*s”
lt: Netinkamas masyvo apibrėžimas „%*s“

en: Invalid first character “%c”
lt: Netinkamas pirmasis simbolis „%c“

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
lt: Dabartinė viršūnė yra „%s“ tipo, bet tikėtasi masyvo arba objekto.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
lt: Indeksas „%d“ yra didesnis nei masyvo dydis dabartinėje pozicijoje.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
lt: Indeksas „%d“ yra didesnis nei objekto dydis dabartinėje pozicijoje.

en: No node available at the current position
lt: Nėra viršūnės dabartinėje pozicijoje

en: The current position holds a “%s” and not an array
lt: Dabartinėje pozicijoje yra „%s“, o ne masyvas

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
lt: Dabartinė viršūnė yra „%s“ tipo, bet tikėtasi objekto.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
lt: Narys „%s“ neapibrėžtas dabartinėje pozicijoje esančiame objekte.

en: The current position holds a “%s” and not an object
lt: Dabartinė pozicija turi „%s“, o ne objektą

en: The current position holds a “%s” and not a value
lt: Dabartinė pozicija turi „%s“, o ne reikšmę

en: The current position does not hold a string type
lt: Dabartinė pozicija turi „%s“, o ne eilutės tipą
