json-glib master - en to lv translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
lv: Izskaistināt izvadi

en: Indentation spaces
lv: Atkāpes atstarpes

en: SPACES
lv: ATSTARPES

en: Output file
lv: Izvades datne

en: FILE
lv: DATNE

en: FILE…
lv: DATNE…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
lv: %s: %s: kļūda, atverot datni: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
lv: %s: %s: kļūda, parsējot datni: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
lv: %s: %s, kļūda, rakstot uz stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
lv: %s: %s: kļūda aizverot: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
lv: Formatēt JSON datnes.

en: json-glib-format formats JSON resources.
lv: json-glib-format formatē JSON resursus.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
lv: Kļūda, parsējot komandrindas opcijas — %s

en: Try “%s --help” for more information.
lv: Lietojiet “%s --help”, lai uzzinātu vairāk.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
lv: %s: iztrūkstošas datnes

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
lv: Pārbaudīt JSON datnes.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
lv: json-glib-validate pārbauda JSON datus dotajā URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
lv: Gaidīja JSON objektu, bet saknes mezglam ir tips “%s”

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
lv: Negaidīts tips “%s” JSON mezglā

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
lv: JSON masīvā trūkst elementu, lai tas atbilstu kortežam

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
lv: GVariant korteža tipā trūkst aizverošā simbola “)”

en: Unexpected extra elements in JSON array
lv: JSON masīvā ir negaidīti papildu elementi

en: Invalid string value converting to GVariant
lv: Pārveidojot uz GVariant, nederīga virknes vērtība

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
lv: GVariant vārdnīcas ieraksts gaidīja JSON objektu ar tieši vienu locekli

en: GVariant class “%c” not supported
lv: GVariant klase “%c” nav atbalstīta

en: Invalid GVariant signature
lv: Nederīgs GVariant paraksts

en: JSON data is empty
lv: JSON dati ir tukši

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
lv: %s:%d:%d: parsēšanas kļūda — %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
lv: JSON datiem ir jābūt UTF-8 kodējumā

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
lv: JSONPath izteiksmē ir atļauta tikai viens saknes mezgls

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
lv: Pēc saknes mezgla seko nederīga rakstzīme “%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
lv: Trūkst locekļa nosaukums vai aizstājējzīme pēc . rakstzīmes

en: Malformed slice expression “%*s”
lv: Slikti formēta gabala izteiksme “%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
lv: Nederīga kopas definīcija “%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
lv: Nederīga gabala definīcija “%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
lv: Nederīga masīva indeksa definīcija “%*s”

en: Invalid first character “%c”
lv: Nederīga pirmā rakstzīme “%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
lv: Pašreizējam mezglam ir tips “%s”, bet tika gaidīts masīvs vai objekts.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
lv: Indekss “%d” dotajā pozīcijā ir lielāks kā masīva izmērs.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
lv: Indekss “%d” dotajā pozīcijā ir lielāks kā objekta izmērs.

en: No node available at the current position
lv: Šajā pozīcija nav pieejams neviens mezgls

en: The current position holds a “%s” and not an array
lv: Šajā pozīcijā ir “%s”, nevis masīvs

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
lv: Pašreizējam mezglam ir tips “%s”, bet tika gaidīts objekts.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
lv: Šajā pozīcijā objektā loceklis “%s” nav definēts.

en: The current position holds a “%s” and not an object
lv: Šajā pozīcijā ir “%s”, nevis objekts

en: The current position holds a “%s” and not a value
lv: Šajā pozīcijā ir “%s”, nevis vērtība

en: The current position does not hold a string type
lv: Šajā pozīcijā nav virknes tipa
