json-glib master - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
nl: Uitvoer mooi maken

en: Indentation spaces
nl: Inspringingspaties

en: SPACES
nl: SPATIES

en: Output file
nl: Uitvoerbestand

en: FILE
nl: BESTAND

en: FILE…
nl: BESTAND…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
nl: %s: %s: fout bij het openen van bestand: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
nl: %s: %s: fout bij het ontleden van bestand: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
nl: %s: %s: fout bij het schrijven naar stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
nl: %s: %s: fout bij het sluiten: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
nl: JSON-bestanden formatteren.

en: json-glib-format formats JSON resources.
nl: json-glib-format formatteert JSON-hulpbronnen.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
nl: Fout bij het ontleden van commandolijn-opties: %s

en: Try “%s --help” for more information.
nl: Probeer ‘%s --help’ voor meer informatie.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
nl: %s: ontbrekende bestanden

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
nl: JSON-bestanden valideren.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
nl: json-glib-validate valideert JSON-gegevens op de opgegeven URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
nl: Verwacht een JSON-object, maar de root node is van het type ‘%s’

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
nl: Onverwacht type ‘%s’ in JSON-node

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
nl: Ontbrekende elementen in JSON-array om tupel te bevestigen

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
nl: Ontbrekend sluitsymbool ‘)’ in het GVariant-tupel-type

en: Unexpected extra elements in JSON array
nl: Onverwachte extra elementen in JSON-array

en: Invalid string value converting to GVariant
nl: Ongeldige tekenreekswaarde omzetten naar GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
nl: Een GVariant-woordenboekelement verwacht een JSON-object met precies één lid

en: GVariant class “%c” not supported
nl: GVariant-klasse ‘%c’ niet ondersteund

en: Invalid GVariant signature
nl: Ongeldige GVariant-handtekening

en: JSON data is empty
nl: JSON-gegevens is leeg

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
nl: %s:%d:%d: Ontleedfout: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
nl: JSON-gegevens moeten gecodeerd zijn als UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
nl: Er mag slechts één root node zijn in een JSONPath-uitdrukking

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
nl: Root node gevolgd door ongeldig teken ‘%c’

en: Missing member name or wildcard after . character
nl: Ontbrekende naam van lid of wildcard na .-teken

en: Malformed slice expression “%*s”
nl: Misvormde slice-uitdrukking ‘%*s’

en: Invalid set definition “%*s”
nl: Ongeldige set-definitie ‘%*s’

en: Invalid slice definition “%*s”
nl: Ongeldige slice-definitie ‘%*s’

en: Invalid array index definition “%*s”
nl: Ongeldige array-index-definitie ‘%*s’

en: Invalid first character “%c”
nl: Ongeldig eerste teken ‘%c’

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
nl: De huidige node is van het type ‘%s’, maar een array of een object was verwacht.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
nl: De index ‘%d’ is hoger dan de grootte van de array op de huidige positie.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
nl: De index ‘%d’ is hoger dan de grootte van het object op de huidige positie.

en: No node available at the current position
nl: Geen node beschikbaar op de huidige positie

en: The current position holds a “%s” and not an array
nl: De huidige positie bevat een ‘%s’ en is geen array

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
nl: De huidige node is van het type ‘%s’, maar een object was verwacht.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
nl: Het lid ‘%s’ is niet gedefinieerd in het object op de huidige positie.

en: The current position holds a “%s” and not an object
nl: De huidige positie bevat een ‘%s’ en is geen object

en: The current position holds a “%s” and not a value
nl: De huidige positie bevat een ‘%s’ en is geen waarde

en: The current position does not hold a string type
nl: De huidige positie bevat geen tekenreekstype
