json-glib master - en to pt_BR translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
pt_BR: Saída formatada

en: Indentation spaces
pt_BR: Espaços de recuo

en: SPACES
pt_BR: ESPAÇOS

en: Output file
pt_BR: Arquivo de saída

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: FILE…
pt_BR: ARQUIVO…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
pt_BR: %s: %s: erro ao abrir arquivo: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
pt_BR: %s: %s: erro ao analisar arquivo: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
pt_BR: %s: %s: erro ao gravar na saída padrão

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
pt_BR: %s: %s: erro ao fechar: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
pt_BR: Formatar arquivos JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
pt_BR: json-glib-format formata recursos JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
pt_BR: Ocorreu erro ao analisar as opções de linha de comando: %s

en: Try “%s --help” for more information.
pt_BR: Tente “%s --help” para mais informações.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
pt_BR: %s: arquivos em falta

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
pt_BR: Validar arquivos JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
pt_BR: json-glib-validate valida dados JSON no URI fornecido.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
pt_BR: Objeto JSON esperado, porém o nó raiz é do tipo “%s”

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
pt_BR: Tipo inesperado “%s” no nó JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
pt_BR: Faltam elementos no vetor JSON para que se forme uma tupla

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
pt_BR: Símbolo de fechamento “)” ausente no tipo de tupla GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
pt_BR: Elementos adicionais inesperados no vetor JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
pt_BR: Valor inválido de string ao converter para GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
pt_BR: Uma entrada de dicionário GVariant espera um objeto JSON com exatamente um membro

en: GVariant class “%c” not supported
pt_BR: Não há suporte para a classe GVariant “%c”

en: Invalid GVariant signature
pt_BR: Assinatura GVariant inválida

en: JSON data is empty
pt_BR: Dados JSON vazios

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
pt_BR: %s:%d%d: Erro na análise: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
pt_BR: Os dados JSON devem possuir codificação UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
pt_BR: Apenas um nó raiz é permitido em uma expressão JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
pt_BR: Nó raiz seguido de caractere inválido “%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
pt_BR: Faltando nome de membro ou coringa após o caractere “.”

en: Malformed slice expression “%*s”
pt_BR: Expressão de corte “%*s” má formada

en: Invalid set definition “%*s”
pt_BR: Definição de conjunto “%*s” inválida

en: Invalid slice definition “%*s”
pt_BR: Definição de corte “%*s” inválida

en: Invalid array index definition “%*s”
pt_BR: Definição de índice de vetor “%*s” inválida

en: Invalid first character “%c”
pt_BR: Primeiro caractere “%c” inválido

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
pt_BR: O nó atual é do tipo “%s”, mas um vetor ou objeto era esperado.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
pt_BR: O índice “%d” é maior do que o tamanho do vetor na posição atual.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
pt_BR: O índice “%d” é maior do que o tamanho do objeto na posição atual.

en: No node available at the current position
pt_BR: Nenhum nó disponível na posição atual

en: The current position holds a “%s” and not an array
pt_BR: A posição atual detém um “%s” e não um vetor

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
pt_BR: O nó atual é do tipo “%s”, mas um objeto era esperado.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
pt_BR: O membro “%s” não está definido no objeto na posição atual.

en: The current position holds a “%s” and not an object
pt_BR: A posição atual detém um “%s” e não um objeto

en: The current position holds a “%s” and not a value
pt_BR: A posição atual detém um “%s” e não um valor

en: The current position does not hold a string type
pt_BR: A posição atual não detém um tipo string
