json-glib master - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
ro: Înfrumusețează rezultatul

en: Indentation spaces
ro: Spații de indentare

en: SPACES
ro: SPAȚII

en: Output file
ro: Fișier de rezultat

en: FILE
ro: FIȘIER

en: FILE…
ro: FIȘIER…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
ro: %s: %s: eroare la deschiderea fișierului: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
ro: %s: %s: eroare la parsarea fișierului: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
ro: %s: %s: eroare la scrierea în stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
ro: %s: %s: eroare la închidere: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
ro: Formatează fișiere JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
ro: json-glib-format formatează resurse JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
ro: Eroare la parsarea opțiunilor din linia de comandă: %s

en: Try “%s --help” for more information.
ro: Încercați „%s --help” pentru mai multe informații.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
ro: %s: lipsesc fișiere

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
ro: Validează fișiere JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
ro: json-glib-validate validează date JSON la URI-ul dat.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
ro: Se așteaptă un obiect JSON, dar nodul rădăcină este de tipul „%s”

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
ro: Tip neașteptat „%s” în nodul JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
ro: Lipsesc elemente în matricea JSON pentru a fi în acord cu un tuplu

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
ro: Lipsește simbolul de închidere „)” în tipul de tuplu GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
ro: Elemente adiționale neașteptate în matricea JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
ro: Valoare de șir nevalidă în timpul convertirii la GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
ro: O înregistrate de dicționar GVariant presupune un obiect JSON cu exact un membru

en: GVariant class “%c” not supported
ro: Clasa GVariant „%c” nu este suportată

en: Invalid GVariant signature
ro: Semnătură GVariant nevalidă

en: JSON data is empty
ro: Datele JSON sunt goale

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
ro: %s:%d:%d: Eroare la parsare: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
ro: Datele JSON trebuie să fie codate UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
ro: Doar un nod rădăcină este permis într-o expresie JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
ro: Nodul rădăcină urmat de caracterul nevalid „%c”

en: Missing member name or wildcard after . character
ro: Lipsește un nume de membru sau metacaracter după caracterul „.”

en: Malformed slice expression “%*s”
ro: Expresie de slice eronată „%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
ro: Definiție de set nevalidă „%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
ro: Definiție de slice nevalidă „%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
ro: Definiția indexului de matrice nevalidă „%*s”

en: Invalid first character “%c”
ro: Primul caracter nevalid „%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
ro: Nodul curent este de tipul „%s”, dar o matrice sau un obiect a fost așteptat.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
ro: Indexul „%d” este mai mare decât dimensiunea matricei la poziția curentă.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
ro: Indexul „%d” este mai mare decât dimensiunea obiectului la poziția curentă.

en: No node available at the current position
ro: Niciun nod disponibil la poziția curentă

en: The current position holds a “%s” and not an array
ro: Poziția curentă ține un „%s” și nu o matrice

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
ro: Nodul curent este de tipul „%s”, dar s-a așteptat un obiect.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
ro: Membrul „%s” nu este definit în obiectul de la poziția curentă.

en: The current position holds a “%s” and not an object
ro: Poziția curentă ține un „%s” și nu un obiect

en: The current position holds a “%s” and not a value
ro: Poziția curentă ține un „%s” și nu o valoare

en: The current position does not hold a string type
ro: Poziția curentă nu ține un șir
