json-glib master - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
ru: Выводить в удобочитаемой форме

en: Indentation spaces
ru: Отступы

en: SPACES
ru: ОТСТУПЫ

en: Output file
ru: Выходной файл

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: FILE…
ru: ФАЙЛ…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
ru: %s: %s: не удалось открыть файл: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
ru: %s: %s: не удалось разобрать файл: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
ru: %s: %s: не удалось записать в стандартный вывод

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
ru: %s: %s: не удалось закрыть: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
ru: Форматирование файлов JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
ru: json-glib-format форматирует ресурсы JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
ru: Не удалось разобрать параметры командной строки: %s

en: Try “%s --help” for more information.
ru: Для получения дополнительной информации используйте команду «%s --help».

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
ru: %s: отсутствуют файлы

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
ru: Проверка корректности файлов JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
ru: json-glib-validate проверяет корректность данных JSON по заданному URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
ru: Ожидается объект JSON, но корневой узел имеет тип «%s»

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
ru: Неожиданный тип «%s» в узле JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
ru: Отсутствуют элементы в массиве JSON для соответствия кортежу

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
ru: Отсутствует закрывающий символ «)» в кортеже типа GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
ru: Неожиданные дополнительные символы в массиве JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
ru: Некорректное строковое значение для преобразования к GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
ru: Элемент словаря GVariant должен быть объектом JSON с единственным членом

en: GVariant class “%c” not supported
ru: Класс GVariant «%c» не поддерживается

en: Invalid GVariant signature
ru: Недопустимая подпись GVariant

en: JSON data is empty
ru: Данные JSON отсутствуют

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
ru: %s:%d:%d: ошибка разбора: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
ru: Данные JSON должны быть в кодировке UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
ru: В выражении JSONPath может быть только один корневой узел

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
ru: Корневой узел заканчивается некорректным символом «%c»

en: Missing member name or wildcard after . character
ru: Отсутствует имя члена или шаблон после символа «.»

en: Malformed slice expression “%*s”
ru: Неправильное выражение среза «%*s»

en: Invalid set definition “%*s”
ru: Неверное определение набора «%*s»

en: Invalid slice definition “%*s”
ru: Неверное определение среза «%*s»

en: Invalid array index definition “%*s”
ru: Неверное определение индекса массива «%*s»

en: Invalid first character “%c”
ru: Неверный первый символ «%c»

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
ru: Текущий узел имеет тип «%s», но ожидается массив или объект.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
ru: В текущей позиции индекс «%d» больше размера массива.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
ru: Индекс «%d» больше, чем размер объекта в текущей позиции.

en: No node available at the current position
ru: В текущей позиции отсутствует узел

en: The current position holds a “%s” and not an array
ru: Текущая позиция содержит «%s», а не массив

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
ru: Текущий узел имеет тип «%s», но ожидается объект.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
ru: В текущей позиции член «%s» не определён в объекте.

en: The current position holds a “%s” and not an object
ru: В текущей позиции содержится «%s», а не объект

en: The current position holds a “%s” and not a value
ru: В текущей позиции содержится «%s», а не значение

en: The current position does not hold a string type
ru: В текущей позиции не содержится строковое значение
