json-glib master - en to tr translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
tr: Çıktıyı güzelleştir

en: Indentation spaces
tr: Girinti boşluğu

en: SPACES
tr: BOŞLUKLAR

en: Output file
tr: Çıktı dosyası

en: FILE
tr: DOSYA

en: FILE…
tr: DOSYA…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
tr: %s: %s: dosyayı açarken hata: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
tr: %s: %s: dosyayı ayrıştırırken hata: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
tr: %s: %s: stdoutʼa yazarken hata

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
tr: %s: %s: kapatma hatası: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
tr: JSON dosyalarını biçimle.

en: json-glib-format formats JSON resources.
tr: json-glib-format, JSON verilerini biçimlendirir.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
tr: Komut satırı seçeneklerini ayrıştırırken hata: %s

en: Try “%s --help” for more information.
tr: Daha çok bilgi için “%s --help” komutunu girin.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
tr: %s: dosyalar eksik

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
tr: JSON dosyalarını doğrula.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
tr: json-glib-validate verilen URIʼdeki JSON verisini doğrular.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
tr: Bir JSON nesnesi bekleniyor, ama kök düğümü “%s” türünde

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
tr: JSON düğümünde beklenmeyen “%s” türü

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
tr: JSON dizisinin bir demete uyması için gereken ögeler eksik

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
tr: GVariant demeti türünde kapatma sembolü “)” eksik

en: Unexpected extra elements in JSON array
tr: JSON dizisinde beklenmeyen ek ögeler

en: Invalid string value converting to GVariant
tr: GVariantʼa dönüştürmede geçersiz dizge değeri

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
tr: Bir GVariant sözlük girdisi, tam olarak bir üyesi olan JSON nesnesi bekler

en: GVariant class “%c” not supported
tr: GVariant sınıfı “%c” desteklenmiyor

en: Invalid GVariant signature
tr: Geçersiz GVariant imzası

en: JSON data is empty
tr: JSON verisi boş

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
tr: %s:%d:%d: Ayrıştırma hatası: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
tr: JSON verisi UTF-8 ile kodlanmış olmalıdır

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
tr: JSONPath ifadesinde yalnızca bir kök düğümüne izin verilir

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
tr: Kök düğümünü izleyen “%c” karakteri geçersiz

en: Missing member name or wildcard after . character
tr: Öge adı ya da . karakterinden sonraki joker karakter eksik

en: Malformed slice expression “%*s”
tr: Kusurlu dilim ifadesi “%*s”

en: Invalid set definition “%*s”
tr: Geçersiz küme tanımı “%*s”

en: Invalid slice definition “%*s”
tr: Geçersiz dilim tanımı “%*s”

en: Invalid array index definition “%*s”
tr: Geçersiz dizi indisi tanımı “%*s”

en: Invalid first character “%c”
tr: Geçersiz ilk karakter “%c”

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
tr: Geçerli düğümün türü “%s”, ama bir dizi ya da bir nesne bekleniyordu.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
tr: “%d” indisi, geçerli konumdaki dizinin boyutundan daha büyük.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
tr: “%d” indisi, geçerli konumdaki nesnenin boyutundan daha büyük.

en: No node available at the current position
tr: Geçerli konumda kullanılabilir düğüm yok

en: The current position holds a “%s” and not an array
tr: Geçerli konum bir dizi değil “%s” bulunduruyor

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
tr: Geçerli düğümün türü “%s”, ama bir nesne bekleniyordu.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
tr: “%s” üyesi, geçerli konumdaki nesnede tanımlı değil.

en: The current position holds a “%s” and not an object
tr: Geçerli konum bir nesne değil “%s” bulunduruyor

en: The current position holds a “%s” and not a value
tr: Geçerli konum bir değer değil “%s” bulunduruyor

en: The current position does not hold a string type
tr: Geçerli konum bir dizge türü bulundurmuyor
