json-glib master - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: Prettify output
uk: Виводити у зручночитаній формі

en: Indentation spaces
uk: Відступи

en: SPACES
uk: ПРОБІЛИ

en: Output file
uk: Файл-результат

en: FILE
uk: ФАЙЛ

en: FILE…
uk: ФАЙЛ…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
uk: %s: %s: не вдалося відкрити файл: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
uk: %s: %s: не вдалося розібрати файл: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
uk: %s: %s: не вдалося записати у стандартний вивід

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
uk: %s: %s: не вдалося закрити: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
uk: Форматування файлів JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
uk: json-glib-format форматує ресурси JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
uk: Не вдалося розібрати параметри командного рядка: %s

en: Try “%s --help” for more information.
uk: Скористайтеся «%s --help» для отримання детальної інформації.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
uk: %s: відсутні файли

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
uk: Перевірка коректності файлів JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
uk: json-glib-validate перевіряє коректність даних JSON за вказаним URI.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
uk: Очікування об'єкта JSON, але кореневий вузол є типом «%s»

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
uk: Очікуваний тип «%s» у вузлі JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
uk: Бракує елементів у масиві JSON для підтвердження кортежу

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
uk: Бракує символу закривання «)» у типі кортежу GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
uk: Неочікуваний додатковий елемент у масиві JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
uk: Неправильне перетворення значення рядка в GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
uk: Запис словника GVariant очікує об'єкт JSON з лише однією частиною

en: GVariant class “%c” not supported
uk: Підтримки класу GVariant «%c» не передбачено

en: Invalid GVariant signature
uk: Неправильний підпис GVariant

en: JSON data is empty
uk: Дані JSON порожні

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
uk: %s:%d:%d: помилка розбору: %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
uk: Дані JSON повинні бути у кодуванні UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
uk: Дозволено тільки один кореневий вузол у виразі JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
uk: Кореневий вузол супроводжується неправильним символом «%c»

en: Missing member name or wildcard after . character
uk: Відсутнє ім’я члена або шаблон після символу «.»

en: Malformed slice expression “%*s”
uk: Неправильний вираз шару «%*s»

en: Invalid set definition “%*s”
uk: Неправильне визначення набору «%*s»

en: Invalid slice definition “%*s”
uk: Неправильне визначення шару «%*s»

en: Invalid array index definition “%*s”
uk: Неправильне визначення покажчика масиву «%*s»

en: Invalid first character “%c”
uk: Неправильний перший символ «%c»

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
uk: Поточний вузол має тип «%s», однак масив або об'єкт не були очікуваними.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
uk: Покажчик «%d» більший за розмір масиву на поточній позиції.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
uk: Покажчик «%d» більший за розмір об'єкта на поточній позиції.

en: No node available at the current position
uk: Немає жодного доступного вузла на поточній позиції

en: The current position holds a “%s” and not an array
uk: У поточній позиції міститься «%s», що не є масивом

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
uk: Поточний вузол має тип «%s», однак об'єкт не був очікуваними.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
uk: Частину «%s» не визначено в об'єкті на поточній позиції.

en: The current position holds a “%s” and not an object
uk: У поточній позиції міститься «%s», що не є об'єктом

en: The current position holds a “%s” and not a value
uk: У поточній позиції міститься «%s», що не є значенням

en: The current position does not hold a string type
uk: Поточна позиція не утримує тип рядка
