juk - en to da translation catalogue (315 entries)

en: Create Search Playlist
da: Opret søge-spilleliste

en: Playlist name:
da: Spilleliste-navn:

en: Search Criteria
da: Søgekriterier

en: Match any of the following
da: Match enhver af følgende

en: Match all of the following
da: Match alle følgende

[ctx: additional search options]
en: More
da: Mere

en: Fewer
da: Færre

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
da: Musikdata-cache er blevet korrumperet. JuK må reskanne den nu. Dette kan tage et stykke tid.

en: Collection List
da: Samlingsliste

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
da: Fjernelse af et punkt fra samlingen vil også fjerne det fra alle dine spillelister. Er du sikker på du ønsker at fortsætte?
    
    Bemærk imidlertid, at hvis mappen som disse filer er i er i din "skan ved opstart"-liste, vil de blive tilføjet igen ved opstart.

en: Show Playing
da: Vis afspilning

en: <All Artists>
da: <Alle kunstnere>

en: Remove Cover
da: Fjern omslag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
da: Omslagshåndtering

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
da[0]: <b>1</b> fil valgt.
da[1]: <b>%1</b> filer valgt.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
da: <qt>Disse punkter vil blive <b>slettet fuldstændigt</b> fra harddisken.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
da: <qt>Pisse punkter vil blive flyttet til papirkurven.</qt>

en: &Send to Trash
da: &Flyt til papirkurven

en: About to delete selected files
da: Er lige ved at slette de angivne filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
da: Er du sikker på du ønsker at fjerne disse punkter?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
da: Hvis markeret, fjernes filer permanent i stedet for at placeres i papirkurven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
da: <qt><p>Hvis dette felt er markeret, bliver filer <b>fjernet permanent</b> i stedet for at placeres i papirkurven.</p>
    
    <p><em>Brug dette med forsigtighed</em>: De fleste filsystemer kan ikke genoprette slettede filer på en tilforladelig måde.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
da: S&let filer i stedet for at flytte dem til papirkurven

en: Folder List
da: Mappeliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Please choose the folders where you keep your music:
da: Vælg de mapper hvor du har din musik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
da: Disse mapper vil blive skannede ved opstart for nye filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
da: Tilføj mappe...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
da: &Omdøb mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ExcludeInformationLabel)
en: Please choose the folders that should be excluded from music search:
da: Vælg de mapper der skal udelades fra musiksøgning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
da: Importér spillelister

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
da: Eksempel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
da: Valg af eksempelmærker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
da: Hent eksempelmærker fra denne fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
da: Indtast eksempelmærker manuelt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
da: Eksempelmærker

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
da: Kunstner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
da: Spornummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
da: År:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
da: Advarsel

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
da: Du  er ved at omdøbe følgende filer. Er du sikker på du ønsker at fortsætte?

en: Original Name
da: Oprindeligt navn

en: New Name
da: Nyt navn

en: No Change
da: Ingen ændring

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
da: Indstillinger

en: Insert folder separator
da: Indsæt mappeadskiller

en: No file selected, or selected file has no tags.
da: Ingen fil markeret, eller markeret fil har ingen mærker.

en: Hide Renamer Test Dialog
da: Skjul testdialogen for omdøbning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
da: Vis testdialogen for omdøbning

en: %1 to %2
da: %1 til %2

en: The following rename operations failed:
da: Følgende omdøb-handlinger mislykkedes:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
da: Indstilling af fil-omdøber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
da: Musikmappe:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
da: Albummærke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
da: Kunstnermærke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
da: Genremærke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
da: Titelmærke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
da: Spormærke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
da: Årmærke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
da: Indsæt kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Add category:
da: &Tilføj kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
da: Adskiller:

en: File Renamer Options
da: Fil-omdøbers tilvalg

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
da: %1-indstillinger

en: %1 Format
da: %1 format

en: When the Track's %1 is Empty
da: Når sporets %1 er tomt

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
da: Når du bruger filomdøberen får filerne navne ifølge de værdier som findes i sporets mærke %1, samt eventuel yderligere tekst som du angiver nedenfor.

en: File Renamer
da: Fil-omdøber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
da: Erstatningseksempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
da: Inkludér altid i &filnavnet alligevel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
da: &Ignorér dette mærke ved omdøbning af filens navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
da: Brug &denne værdi:

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
da: Tom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
da: Spornummerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: JuK can force the track used in a file name to have a minimum number of digits. You may want to do this for better sorting in file managers.
da: Juk kan tvinge sporet som bruges i et filnavn til at have et minimalt antal cifre. Du vil måske bruge dette for bedre sortering i filhåndteringer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
da: Minimum antal cifre:

en: Time
da: Tid

en: Your album art failed to download.
da: Download af omslagskunsten mislykkedes.

en: Your album art has finished downloading.
da: Download af omslagskunsten gennemført.

en: &Random Play
da: &Tilfældig rækkefølge

en: &Disable Random Play
da: &Deaktivér tilfældig rækkefølge

en: Use &Random Play
da: Brug &tilfældig rækkefølge

en: Use &Album Random Play
da: Brug &album tilfældig rækkefølge

en: Remove From Playlist
da: Fjern fra spilleliste

en: &Play
da: &Afspil

en: P&ause
da: &Pause

[ctx: previous track]
en: Previous
da: Foregående

[ctx: next track]
en: &Next
da: &Næste

en: &Loop Playlist
da: Spilleliste i &løkke

en: &Resize Playlist Columns Manually
da: Ænd&r størrelse på spillelistens søjler manuelt

[ctx: silence playback]
en: Mute
da: Lydløs

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Play / Pause
da: Spil / pause

en: Seek Forward
da: Søg fremad

en: Seek Back
da: Søg baglæns

en: Show / Hide
da: Vis / skjul

en: &Dock in System Tray
da: &Dok i statusområdet

en: &Stay in System Tray on Close
da: &Bliv i statusområde ved nedlukning

en: Popup &Track Announcement
da: Popop &spor-annoncering

en: Save &Play Queue on Exit
da: Gem &afspilningskø ved afslutning

en: &Tag Guesser...
da: &Mærke-gætning...

en: &File Renamer...
da: &Fil omdøber...

en: &Configure scrobbling...
da: &Indstil scrobbling...

en: Track Position
da: Spor-position

en: Volume
da: Lydstyrke

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
da: <qt>Lukning af hovedvinduet vil beholde JuK kørende i statusområdet. Brug 'Afslut' fra fil-menuen for at afslutte programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
da: Dokker i statusområdet

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
da: &Afspiller

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
da: &Mærkning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
da: Spille-værktøjslinje

en: Configure Shortcuts
da: Indstil genveje

en: Global Shortcuts
da: Globale genveje

en: &No keys
da: &Ingen taster

en: &Standard keys
da: &Standard-taster

en: &Multimedia keys
da: &Multimedia-taster

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
da: Her kan du vælge de taster der bruges som globale genveje til at kontrol afspilleren

en: Show &Lyrics
da: Vis &sangtekster

en: <i>No file playing.</i>
da: <i>Ingen fil afspilles.</i>

en: <i>Loading...</i>
da: <i>Indlæser...</i>

en: <i>Lyrics are currently unavailable for %1 (no available lyrics provider)</i>
da: <i>Sangtekster er ikke tilgængelige i øjeblikket til %1 (ingen tilgængelig sangtekstudbyder)</i>

en: <span style='color:red'>Error while retrieving lyrics!</span>
da: <span style='color:red'>Fejl under hentning af sangtekst!</span>

en: No lyrics available.
da: Ingen sangtekst tilgængelig.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='%1'>LyricWiki</a></i>
da: <br /><br /><i>Sangtekst leveret af <a href='%1'>LyricWiki</a></i>

en: Jukebox and music manager by the KDE community
da: Jukebox og musik-håndtering fra KDE-fællesskabet

en: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
da: Ophavsret © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, og andre

en: Author, chief dork and keeper of the funk
da: Forfatter, hoved-tumpe og vedligeholder af gnisten

en: Assistant superhero, fixer of many things
da: Assisterende superhelt, ordner af mange ting

en: Porting to KDE Frameworks 5 when no one else was around
da: Portering til KDE Frameworks 5, når ingen andre var til stede

en: MPRIS2 Interface implementation.
da: Implementering af MPRIS2-grænseflade

en: Last.fm scrobbling support, lyrics, prepping for KDE Frameworks 5.
da: Last.fm scrobbling-understøttelse, sangtekster, forberedelse til Frameworks 5.

en: Badly-needed tag editor bugfixes.
da: Hårdt tiltrængte fejlrettelser til mærkeeditor

en: More KDE Platform 4 porting efforts
da: Mere indsats vedr. portering til KDE Platform 4

en: Porting to KDE Platform 4 when no one else was around
da: Portering til KDE 4, da ingen andre var til stede

en: Album cover manager
da: Håndtering af omslagsbilleder

en: Friendly, neighborhood aRts guru
da: Din venlige nabo aRts-guruen

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
da: Neddokning i statusområde, "indlejring" mærkeredigering,
    fejlretninger, missionering, moralsk støtte

en: GStreamer port
da: GStreamer-overførsel

en: Global keybindings support
da: Støtte for globale tastebindinger

en: Track announcement popups
da: Spor-annoncering popop

en: Automagic track data guessing, bugfixes
da: Automagisk spordata-gætning, fejlretninger

en: More automagical things, now using MusicBrainz
da: Flere automagiske ting, nu ved brug af MusicBrainz

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
da: Co-konspirator i MusicBrainz troldværk

en: Making JuK friendlier to people with terabytes of music
da: At gøre JuK venligere for folk med mange terabyte musik

en: DCOP interface
da: DCOP-grænseflade

en: FLAC and MPC support
da: Støtte for FLAC og MPC

en: Gimper of splash screen
da: Starskærm med gimp

en: File(s) to open
da: Filer at åbne

en: JuK running in docked mode
    Use context menu in system tray to restore.
da: JuK kører i doktilstand
    Brug kontekstmenuen i statusområdet til at gendanne.

en: JuK Docked
da: JuK dokket

[ctx: open audio file]
en: Open
da: Åbn

en: Save Playlist
da: Gem spilleliste

[ctx: For save dialog, %1 is always .m3u]
en: Playlists (*%1)
da: Spillelister (*%1)

en: back to playlist
da: tilbage til spilleliste

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
da: JuK kan ikke afspille lydfilen<nl/><filename>%1</filename><nl/>af følgende årsag:<nl/><message>%2</message>

en: Could not save to file %1.
da: Kunne ikke gemme til filen %1.

en: You are about to open directory. Are you sure you want to continue? | You are about to open %1 directories. Are you sure you want to continue?
da[0]: Du er ved at åbne en mappe. Vil du fortsætte?
da[1]: Du er ved at åbne %1 mapper. Vil du fortsætte?

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Are you sure you want to delete these covers?
da: Er du sikker på at du vil slette disse omslag?

en: &Delete Covers
da: S&let omslag

en: Select Cover Image File
da: Vælg omslagsbillede

en: Images (*.png *.jpg)
da: Billeder (*.png *.jpg)

en: Could not delete these files
da: Kunne ikke fjerne disse filer

en: Could not move these files to the Trash
da: Kunne ikke flytte disse filer til papirkurven

en: Track Name
da: Spornavn

en: Cover
da: Omslag

[ctx: cd track number]
en: Track
da: Spor

en: Year
da: År

en: Length
da: Længde

en: Comment
da: Kommentar

en: File Name
da: Filnavn

en: File Name (full path)
da: Filnavn (fuld sti)

en: &Show Columns
da: &Vis søjler

en: Add to Play Queue
da: Tilføj til afspilningskø

en: Edit
da: Redigér

en: Create Playlist From Selected Items...
da: Opret spilleliste ud fra valgte punkter...

en: Edit '%1'
da: Redigér '%1'

en: This will edit multiple files. Are you sure?
da: Dette vil redigere flere filer. Er du sikker?

en: Create New Playlist
da: Opret ny spilleliste

en: Manual column widths have been enabled. You can switch back to automatic column sizes in the view menu.
da: Manuelle søjlebredder er aktiveret. Du kan skifte tilbage til automatiske søjlebredder i menuen Vis.

en: Manual Column Widths Enabled
da: Manuelle søjlebredder aktiverede

en: View Modes
da: Visningstilstande

en: Show &History
da: Vis &historik

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
da: Duplikér

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
da: Ønsker du også at slette disse filer fra disken?

en: Keep
da: Behold

en: Could not delete these files.
da: Kunne ikke fjerne disse filer.

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
da: Er du sikker på du ønsker at fjerne disse spillelister fra din samling?

en: Remove Items?
da: Fjern punkter?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
da: &Fjern

en: Hid&e
da: &Skjul

en: R&emove
da: &Fjern

en: Dynamic List
da: Dynamisk liste

en: Now Playing
da: Spiller nu

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
da: Ønsker du at tilføje disse punkter til denne liste eller til samlingslisten?

[ctx: current playlist]
en: Current
da: Nuværende

en: Collection
da: Samling

en: Rename
da: Omdøb

en: Search Playlist
da: Søge-spilleliste

en: Create Folder Playlist
da: Opret mappe-spilleliste

en: History
da: Historik

en: Please enter a name for this playlist:
da: Indtast venligst et navn for denne spilleliste:

[ctx: new playlist]
en: &New
da: &Ny

en: &Empty Playlist...
da: &Tom spilleliste...

en: &Search Playlist...
da: &Søge-spilleliste...

en: Playlist From &Folder...
da: Spilleliste ud fra &mappe...

en: &Guess Tag Information
da: &Gæt mærkeinformation

en: From &File Name
da: Ud fra &filnavn

en: From &Internet
da: Fra &internet

en: Guess Tag Information From &File Name
da: Gæt mærkeinformation ud fra &filnavn

en: Play First Track
da: Afspil første spor

en: Play Next Album
da: Spil næste album

en: Manage &Folders...
da: Håndtér &mapper...

en: &Rename...
da: &Omdøb...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
da: D&uplikér...

en: Reload
da: Genindlæs

en: Edit Search...
da: Redigér søgning...

en: &Delete
da: S&let

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: &Rename File
da: &Omdøb fil

en: &View Cover
da: &Vis omslag

en: Get Cover From &File...
da: Hent omslag fra &fil...

en: Get Cover From &Internet...
da: Hent omslag fra &Internet...

en: &Delete Cover
da: S&let omslag

en: Show Cover &Manager
da: Vis &omslagshåndtering

en: Show &Play Queue
da: Vis &afspilningskø

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Show &Search Bar
da: Vis &søgelinje

en: Edit Track Search
da: Redigér søgespor

en: Configure scrobbling...
da: Indstil scrobbling...

en: Test login...
da: Test-login...

en: Please enter your <a href="https://last.fm/">last.fm</a> login credentials:
da: Angiv dine login-akkreditiver til <a href="https://last.fm/">last.fm</a>:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: KWallet is unavailable, your Last.fm credentials will be stored without encryption.
da: KWallet er ikke tilgængelig. Dine Last.fm-akkreditiver vil blive lagret uden kryptering.

en: KWallet is unavailable
da: KWallet er ikke tilgængelig

en: Validating login...
da: Validerer login...

en: Login invalid.
da: Login ugyldigt.

en: Login valid.
da: Login gyldigt.

en: Normal Matching
da: Normal matchning

en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

en: Pattern Matching
da: Mønster-matchning

en: All Visible
da: Alle synlige

en: Search...
da: Søg...

en: Seeking is not supported in this file with your audio settings.
da: Søgning er ingen understøttet i denne fil med dine lydindstillinger.

en: Jump to the currently playing item
da: Spring til det valgte spillepunkt

en: 1 item | %1 items
da[0]: 1 element
da[1]: %1 elementer

en: Redisplay Popup
da: Vis popop igen

en: Show &Tag Editor
da: Vis &mærkeeditor

en: &Save
da: &Gem

en: Do you want to save your changes to:
da: Ønsker du at gemme dine ændringer til:

en: Save Changes
da: Gem ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
da: F&ilnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackLabel)
en: T&rack:
da: S&por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
da: &Kunstnernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
da: Albummets &navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
da: Å&r:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
da: &Længde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
da: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
da: Spo&rnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
da: Aktivér

en: Tag Guesser Configuration
da: Indstilling af mærkegætter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
da: De brugte filnavnesystemer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Here you can see the currently configured file name schemes which the "Guess Tag Information From File Name" entry in the song's context menu uses to extract tag information from a file name. Each string may contain one of the following placeholders:<ul>
    <li>%t: Title</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Track</li>
    <li>%c: Comment</li>
    </ul>
    For example, the file name scheme "[%T] %a - %t" would match "[01] Deep Purple - Smoke on the water" but not "(Deep Purple) Smoke on the water". For that second name, you would use the scheme "(%a) %t".<p/>
    Note that the order in which the schemes appear in the list is relevant, since the tag guesser will go through the list from the top to the bottom, and use the first matching scheme.
da: Her kan du se de indstillede filnavneskemaer som indgangen "Gæt mærkeinformation ud fra filnavn" i i sangens kontekstmenu bruger til at trække mærkeinformation ud fra et filnavn. Hver streng kan indeholde en af følgende pladsholdere:<ul>
    <li>%t: Titel</li>
    <li>%a: Kunstner</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Spor</li>
    <li>%c: Kommentar</li>
    </ul>
    For eksempel vil filnavnesystemet "[%T] %a - %t" matche "[01] Deep Purple - Smoke on the water" men ikke "(Deep Purple) Smoke on the water". For det andet navn, skal du bruge systemet "(%a) %t".<p/>
    Bemærk at den rækkefølge i hvilket systemet findes i listen er relevant, idet mærkegætteren  vil gå gennem listen ovenfra og nedefter, og bruge det første matchende system.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
da: Flyt system opad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
da: Tryk på denne knap for at flytte systemet et trin opad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
da: Flyt system nedad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
da: Tryk på denne knap for at flytte systemet et trin nedad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
da: Tilføj et nyt system

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
da: Tryk på denne knap for at tilføje et nyt filnavnesystem til slutningen af listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
da: Ændr system

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
da: Tryk på denne knap for at ændre systemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
da: Æ&ndr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
da: Fjern system

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
da: Tryk på denne knap for at fjerne systemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You can use the following placeholders:
    %t: Title
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Track
    %c: Comment
da: Du kan bruge følgende pladsholdere:
    %t: Titel
    %A: Album
    %a: Kunstner
    %T: Spor
    %c: Kommentar

[ctx: song title]
en: Title
da: Titel

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
da: Ukendt

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
da: Denne fil eksisterer allerede.
    Ønsker du at erstatte den?

en: File Exists
da: Fil eksisterer

en: Replace
da: Erstat

en: The following files were unable to be changed.
da: Følgende filer kunne ikke ændres.

en: Error
da: Fejl

en: artist
da: kunstner

en: You are about to change the %1 on these files.
da: Du er ved at ændre %1 på disse filer.

en: Changing Track Tags
da: Ændrer spormærker

en: Play Queue
da: Afspilningskø

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
da: Standard

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
da: Kompakt

en: Tree
da: Træ

en: Artists
da: Kunstnere

en: Albums
da: Albummer

en: Genres
da: Genrer

en: Mute/Unmute
da: Lydløs/lyd

en: Volume: %1% (muted)
da: Lydstyrke: %1% (lydløs)

en: Volume: %1%
da: Lydstyrke: %1%

en: Searching for cover. Please Wait...
da: Søger efter omslag. Vent venligst...

en: Album '%1' not found.
da: Album "%1" ikke fundet.

[ctx: @title:window]
en: Album not Found
da: Album ikke fundet

en: Error %1 when searching for cover:
    %2
da: Fejl %1 ved søgning efter omslag:
    %2

en: No available cover for the album '%1'.
da: Intet tilgængeligt omslag for albummet "%1".

[ctx: @title:window]
en: Cover not Available
da: Omslag ikke tilgængelig

en: Downloading cover. Please Wait...
da: Downloader omslag. Vent venligst...

en: Cover found
da: Omslag fundet

en: Failed to download requested cover art: %1
da: Kunne ikke downloade det ønskede omslag: %1

[ctx: @title:window]
en: Could not download cover art
da: Kunne ikke downloade omslag

en: Cover fetched from <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
da: Omslag hentet fra <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
