juk - en to el translation catalogue (326 entries)

en: Create Search Playlist
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής για αναζήτηση

en: Playlist name:
el: Όνομα λίστας αναπαραγωγής:

en: Search Criteria
el: Κριτήρια αναζήτησης

en: Match any of the following
el: Ταίριασμα με οποιοδήποτε από τα παρακάτω

en: Match all of the following
el: Ταίριασμα με όλα τα παρακάτω

[ctx: additional search options]
en: More
el: Περισσότερα

en: Fewer
el: Λιγότερα

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
el: Η λανθάνουσα μνήμη των μουσικών δεδομένων έχει καταστραφεί. Το JuK πρέπει να την ξανασαρώσει τώρα. Αυτό μπορεί να πάρει λίγη ώρα.

en: Collection List
el: Λίστα συλλογής

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
el: Αφαιρώντας ένα αντικείμενο από τη συλλογή αυτό θα αφαιρεθεί από όλες τις λίστες αναπαραγωγής σας. Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να συνεχίσετε;
    
    Σημειώστε ωστόσο ότι αν ο κατάλογος στον οποίο περιέχονται αυτά τα αρχεία βρίσκεται στη λίστα "σάρωσης στην εκκίνηση", τα αρχεία θα προστεθούν ξανά κατά την εκκίνηση.

en: Show Playing
el: Εμφάνιση αναπαραγόμενου

en: <All Artists>
el: <Όλοι οι καλλιτέχνες>

en: Remove Cover
el: Αφαίρεση εξώφυλλου

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
el: Διαχειριστής εξωφύλλων

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
el[0]: Επιλέχθηκε <b>1</b> αρχείο.
el[1]: Επιλέχθηκαν <b>%1</b> αρχεία.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
el: <qt>Αυτά τα αντικείμενα θα <b>διαγραφούν οριστικά</b> από το σκληρό σας δίσκο.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
el: <qt>Αυτά τα αντικείμενα θα μετακινηθούν στον κάδο απορριμάτων.</qt>

en: &Send to Trash
el: &Αποστολή στον Κάδο Απορριμμάτων

en: About to delete selected files
el: Πρόκειται να διαγραφούν τα επιλεγμένα αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτά τα αντικείμενα;

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
el: Αν επιλεγεί, τα αρχεία θα διαγράφονται οριστικά, αντί να μετακινούνται στον Κάδο Απορριμμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
el: <qt><p>Αν ενεργοποιήσετε αυτό το πλαίσιο, τα αρχεία θα <b>διαγράφονται οριστικά</b> αντί να μετακινούνται στον κάδο απορριμάτων.</p>
    
    <p><em>Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή με προσοχή</em>: Τα περισσότερα συστήματα αρχείων αδυνατούν να επαναφέρουν διαγραμμένα αρχεία με αξιοπιστία.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
el: &Διαγραφή των αρχείων αντί για μετακίνησή τους στα Απορρίμματα

en: Folder List
el: Λίστα φακέλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Please choose the folders where you keep your music:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τους φακέλους όπου κρατάτε τη μουσική σας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
el: Αυτοί οι φάκελοι θα σαρωθούν κατά την εκκίνηση για νέα αρχεία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
el: Προσθήκη φακέλου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
el: Αφαίρεση φακέλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ExcludeInformationLabel)
en: Please choose the folders that should be excluded from music search:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τους φακέλους που θα πρέπει να αποκλείονται από την αναζήτηση μουσικής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
el: Εισαγωγή λιστών αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
el: Παράδειγμα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
el: Επιλογή ετικέτας παραδείγματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
el: Λήψη ετικετών παραδείγματος από αυτό το αρχείο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
el: Εισαγωγή ετικετών παραδείγματος χειροκίνητα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
el: Ετικέτες παραδείγματος

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
el: Άλμπουμ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
el: Είδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
el: Νούμερο κομματιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
el: Έτος:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum)
en: Album
el: Άλμπουμ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
el: Είδος

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
el: Πρόκειται να μετονομάσετε τα ακόλουθα αρχεία. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Original Name
el: Αρχικό όνομα

en: New Name
el: Νέο όνομα

en: No Change
el: Χωρίς αλλαγή

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
el: Επιλογές

en: Insert folder separator
el: Εισαγωγή διαχωριστικού φακέλου

en: No file selected, or selected file has no tags.
el: Δεν επιλέχθηκε αρχείο, ή το επιλεγμένο αρχείο δεν περιέχει ετικέτες.

en: Hide Renamer Test Dialog
el: Απόκρυψη διαλόγου δοκιμής μετονομασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου δοκιμής μετονομασίας

en: %1 to %2
el: %1 στο %2

en: The following rename operations failed:
el: Οι ακόλουθες λειτουργίες μετονομασίας απέτυχαν:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
el: Ρύθμιση εργαλείου μετονομασίας αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
el: Μουσικός φάκελος:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
el: Ετικέτα άλμπουμ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
el: Ετικέτα καλλιτέχνη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
el: Ετικέτα είδους

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
el: Ετικέτα τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
el: Ετικέτα κομματιού

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
el: Ετικέτα έτους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
el: Εισαγωγή κατηγορίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Add category:
el: &Προσθήκη κατηγορίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
el: Διαχωριστικό:

en: File Renamer Options
el: Επιλογές μετονομασίας αρχείων

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
el: Επιλογές %1

en: %1 Format
el: Μορφή %1

en: When the Track's %1 is Empty
el: Όταν το %1 του Κομματιού είναι Κενό

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
el: Κατά τη χρήση της μετονομασίας αρχείων, τα αρχεία σας θα μετονομαστούν στις τιμές που περιέχονται στην ετικέτα %1 του κάθε κομματιού σας, και επιπλέον κάθε πρόσθετο κείμενο που ορίζετε παρακάτω.

en: File Renamer
el: Εργαλείο μετονομασίας αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
el: Παράδειγμα αντικατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
el: Ενσωμάτωση πάντα στο ό&νομα αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
el: &Παράβλεψη αυτής της ετικέτας κατά την μετονομασία αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
el: Χρήση α&υτής της τιμής:

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
el: Κενό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
el: Αρίθμηση κομματιών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: JuK can force the track used in a file name to have a minimum number of digits. You may want to do this for better sorting in file managers.
el: Το JuK μπορεί να εξαναγκάσει το κομμάτι που χρησιμοποιείται σε ένα όνομα αρχείου να έχει έναν ελάχιστο αριθμό ψηφίων.  Ίσως να θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο για καλύτερη ταξινόμηση σε διαχειριστές αρχείων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
el: Ελάχιστος αριθμός ψηφίων:

en: Time
el: Χρόνος

en: Your album art failed to download.
el: Αποτυχία λήψης εικόνων του άλμπουμ.

en: Your album art has finished downloading.
el: Ολοκλήρωση λήψης εικόνων του άλμπουμ.

en: &Random Play
el: &Τυχαία αναπαραγωγή

en: &Disable Random Play
el: &Απενεργοποίηση τυχαίας αναπαραγωγής

en: Use &Random Play
el: &Χρήση τυχαίας αναπαραγωγής

en: Use &Album Random Play
el: Χρήση &τυχαίας αναπαραγωγής άλμπουμ

en: Remove From Playlist
el: Αφαίρεση από τη λίστα αναπαραγωγής

en: &Play
el: &Αναπαραγωγή

en: P&ause
el: Π&αύση

en: &Stop
el: &Σταμάτημα

[ctx: previous track]
en: Previous
el: Προηγούμενο

[ctx: next track]
en: &Next
el: &Επόμενο

en: &Loop Playlist
el: &Επανάληψη λίστας αναπαραγωγής

en: &Resize Playlist Columns Manually
el: &Αλλαγή μεγέθους των στηλών λίστας χειροκίνητα

[ctx: silence playback]
en: Mute
el: Κλείσιμο ήχου

en: Volume Up
el: Αύξηση έντασης

en: Volume Down
el: Μείωση έντασης

en: Play / Pause
el: Αναπαραγωγή / Παύση

en: Seek Forward
el: Αναζήτηση μπροστά

en: Seek Back
el: Αναζήτηση πίσω

en: Show / Hide
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη

en: &Dock in System Tray
el: &Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

en: &Stay in System Tray on Close
el: &Παραμονή στο πλαίσιο συστήματος με το κλείσιμο

en: Popup &Track Announcement
el: Αναδυόμενη ανακοίνωση &κομματιού

en: Save &Play Queue on Exit
el: Αποθήκευση της αναμονής &αναπαραγωγής κατά την έξοδο

en: &Tag Guesser...
el: Μάντης &ετικέτας...

en: &File Renamer...
el: &Εργαλείο μετονομασίας αρχείων...

en: &Configure scrobbling...
el: &Διαμόρφωση χρήσης του μουσικού σας προφίλ από last.fm...

en: Track Position
el: Θέση κομματιού

en: Volume
el: Ένταση

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
el: <qt>Κλείνοντας το κύριο παράθυρο το JuK θα παραμείνει στο πλαίσιο συστήματος. Χρησιμοποιήστε το Τερματισμός από το μενού Αρχείο για να τερματίσετε την εφαρμογή.</qt>

en: Docking in System Tray
el: Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
el: &Αναπαραγωγέας

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
el: &Ετικέτες

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων αναπαραγωγής

en: Configure Shortcuts
el: Ρύθμιση συντομεύσεων

en: Global Shortcuts
el: Καθολικές συντομεύσεις

en: &No keys
el: Ό&χι πλήκτρα

en: &Standard keys
el: &Τυπικά πλήκτρα

en: &Multimedia keys
el: Πλήκτρα &πολυμέσων

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τα πλήκτρα που θα χρησιμοποιούνται σαν καθολικές συντομεύσεις για τον έλεγχο του αναπαραγωγέα

en: Show &Lyrics
el: Εμφάνιση &στίχων

en: <i>No file playing.</i>
el: <i>Δεν αναπαράγεται κάποιο κομμάτι.</i>

en: <i>Loading...</i>
el: <i>Φόρτωση...</i>

en: <i>Lyrics are currently unavailable for %1 (no available lyrics provider)</i>
el: <i>Οι στίχοι δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμοι για το %1 (δεν υπάρχει διαθέσιμος πάροχος στίχων)</i>

en: <span style='color:red'>Error while retrieving lyrics!</span>
el: <span style='color:red'>Σφάλμα κατά την ανάκτηση των στίχων!</span>

en: No lyrics available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι στίχοι.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='%1'>LyricWiki</a></i>
el: <br /><br /><i>Οι στίχοι παρέχονται από το <a href='%1'>LyricWiki</a></i>

en: Jukebox and music manager by the KDE community
el: Τζουκμπόξ και διαχειριστής μουσικής από την κοινότητα του KDE

en: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
el: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, και άλλοι

en: Author, chief dork and keeper of the funk
el: Συγγραφέας, αρχηγός και προστάτης της διασκέδασης

en: Assistant superhero, fixer of many things
el: Βοηθός, σούπερ ήρωας, διορθωτής πολλών πραγμάτων

en: Porting to KDE Frameworks 5 when no one else was around
el: Μεταφορά στο KDE Frameworks 5 όταν δεν υπήρχε κανείς ακόμη εκεί

en: MPRIS2 Interface implementation.
el: Υλοποίηση περιβάλλοντος MPRIS2.

en: Last.fm scrobbling support, lyrics, prepping for KDE Frameworks 5.
el: Υποστήριξη για χρήση μουσικού προφίλ από last.fm, στίχοι, προετοιμασία για KDE Frameworks 5.

en: Γιώργος Κυλάφας (Giorgos Kylafas)
el: Γιώργος Κυλάφας

en: Badly-needed tag editor bugfixes.
el: Απαραίτητες διορθώσεις σφαλμάτων στον επεξεργαστή ετικετών.

en: More KDE Platform 4 porting efforts
el: Περισσότερες προσπάθειες μετάβασης στο KDE Platform 4

en: Porting to KDE Platform 4 when no one else was around
el: Μεταφορά στο KDE Platform 4 όταν δεν υπήρχε κανείς ακόμη εκεί

en: Album cover manager
el: Διαχειριστής εξωφύλλων

en: Friendly, neighborhood aRts guru
el: Ο φιλικός γκουρού, του aRts, της γειτονιάς

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
el: Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος, "ενσωματωμένη" επεξεργασία ετικέτας,
    διορθώσεις σφαλμάτων, ηθική υποστήριξη

en: GStreamer port
el: Προσαρμογή στο GStreamer

en: Global keybindings support
el: Υποστήριξη καθολικών συνδυασμών πλήκτρων

en: Track announcement popups
el: Αναδύσεις ανακοίνωσης κομματιού

en: Automagic track data guessing, bugfixes
el: Αυτόματο μάντεμα δεδομένων κομματιού, διορθώσεις σφαλμάτων

en: More automagical things, now using MusicBrainz
el: Περισσότερα μαγικά πράγματα, τώρα χρήση MusicBrainz

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
el: Συνωμότης στη μαγεία του MusicBrainz

en: Making JuK friendlier to people with terabytes of music
el: Κάνοντας το JuK πιο φιλικό σε ανθρώπους με terabytes μουσικής

en: DCOP interface
el: Διασύνδεση DCOP

en: FLAC and MPC support
el: Υποστήριξη FLAC και MPC

en: Gimper of splash screen
el: Gimper για εισαγωγική οθόνη

en: File(s) to open
el: Αρχείο(α) για άνοιγμα

en: JuK running in docked mode
    Use context menu in system tray to restore.
el: Το JuK εκτελείται σε λειτουργία προσάρτησης
    Χρησιμοποιήστε το βοηθητικό μενού στο πλαίσιο συστήματος για επαναφορά.

en: JuK Docked
el: JuK σε προσάρτηση

[ctx: open audio file]
en: Open
el: Άνοιγμα

en: Save Playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

[ctx: For save dialog, %1 is always .m3u]
en: Playlists (*%1)
el: Λίστες αναπαραγωγής (*%1)

en: back to playlist
el: πίσω στη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
el: Το JuK αδυνατεί να αναπαράγει το αρχείο ήχου <nl/><filename>%1</filename><nl/> για τον παρακάτω λόγο:<nl/><message>%2</message>

en: Could not save to file %1.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στο αρχείο %1.

en: You are about to open directory. Are you sure you want to continue? | You are about to open %1 directories. Are you sure you want to continue?
el[0]: Πρόκειται να ανοίξετε κατάλογο. Θέλετε πράγματι να συνεχίσετε;
el[1]: Πρόκειται να ανοίξετε %1 καταλόγους. Θέλετε πράγματι να συνεχίσετε;

en: Open Containing Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Are you sure you want to delete these covers?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτά τα εξώφυλλα;

en: &Delete Covers
el: &Διαγραφή εξωφύλλων

en: Select Cover Image File
el: Επιλέξτε αρχείο εξωφύλλου

en: Images (*.png *.jpg)
el: Εικόνες (*.png *.jpg)

en: Could not delete these files
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή αυτών των αρχείων

en: Could not move these files to the Trash
el: Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση αυτών των αρχείων στο Κάδο

en: Track Name
el: Όνομα κομματιού

en: Cover
el: Εξώφυλλο

[ctx: cd track number]
en: Track
el: Κομμάτι

en: Year
el: Έτος

en: Length
el: Διάρκεια

en: Bitrate
el: Ρυθμός bit

en: Comment
el: Σχόλιο

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: File Name (full path)
el: Όνομα αρχείου (πλήρης διαδρομή)

en: &Show Columns
el: &Εμφάνιση στηλών

en: Add to Play Queue
el: Προσθήκη στην αναμονή αναπαραγωγής

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Create Playlist From Selected Items...
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής από τα επιλεγμένα αντικείμενα...

en: Edit '%1'
el: Επεξεργασία του '%1'

en: This will edit multiple files. Are you sure?
el: Αυτό θα επεξεργαστεί πολλαπλά αρχεία. Είστε σίγουροι;

en: Create New Playlist
el: Δημιουργία νέας λίστας αναπαραγωγής

en: Manual column widths have been enabled. You can switch back to automatic column sizes in the view menu.
el: Ενεργοποιήθηκαν τα χειροκίνητα πλάτη των στηλών. Μπορείτε να επαναφέρετε τα αυτόματα πλάτη στηλών από το μενού προβολής.

en: Manual Column Widths Enabled
el: Ενεργοποιήθηκαν τα χειροκίνητα πλάτη των στηλών

en: View Modes
el: Λειτουργίες προβολής

en: Show &History
el: Εμφάνιση &ιστορικού

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
el: Θέλετε να διαγράψετε αυτά τα αρχεία και από το δίσκο;

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Could not delete these files.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή αυτών των αρχείων.

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτές τις λίστες αναπαραγωγής από τη συλλογή σας;

en: Remove Items?
el: Αφαίρεση αντικειμένων;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: Hid&e
el: Α&πόκρυψη

en: R&emove
el: &Αφαίρεση

en: Dynamic List
el: Δυναμική λίστα

en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
el: Θέλετε να προσθέσετε αυτά τα αντικείμενα στην τρέχουσα λίστα ή στη λίστα συλλογής;

[ctx: current playlist]
en: Current
el: Τρέχουσα

en: Collection
el: Συλλογή

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Search Playlist
el: Αναζήτηση σε λίστα αναπαραγωγής

en: Create Folder Playlist
el: Δημιουργία φακέλου λίστας αναπαραγωγής

en: History
el: Ιστορικό

en: Please enter a name for this playlist:
el: Παρακαλώ δώστε ένα όνομα γι' αυτή τη λίστα αναπαραγωγής:

[ctx: new playlist]
en: &New
el: &Νέα

en: &Empty Playlist...
el: &Κενή λίστα αναπαραγωγής...

en: &Search Playlist...
el: Αναζήτη&ση σε λίστα αναπαραγωγής...

en: Playlist From &Folder...
el: Λίστα αναπαραγωγής από &φάκελο...

en: &Guess Tag Information
el: &Μάντεμα πληροφοριών ετικέτας

en: From &File Name
el: Από το ό&νομα αρχείου

en: From &Internet
el: Από το &διαδίκτυο

en: Guess Tag Information From &File Name
el: Μάντεψε πληροφορίες ετικέτας από το ό&νομα αρχείου

en: Play First Track
el: Αναπαραγωγή πρώτου κομματιού

en: Play Next Album
el: Αναπαραγωγή επόμενου άλμπουμ

en: Manage &Folders...
el: Διαχείριση &φακέλων...

en: &Rename...
el: Μ&ετονομασία...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
el: &Αντίγραφο...

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Edit Search...
el: Παραμετροποίηση αναζήτησης...

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: &Rename File
el: &Μετονομασία αρχείου

en: &View Cover
el: &Εμφάνιση εξωφύλλων

en: Get Cover From &File...
el: Ανάκτηση εξωφύλλου από &αρχείο...

en: Get Cover From &Internet...
el: Ανάκτηση εξωφύλλου από το &διαδίκτυο...

en: &Delete Cover
el: &Διαγραφή εξωφύλλου

en: Show Cover &Manager
el: Εμφάνιση του &διαχειριστή Εξωφύλλων

en: Show &Play Queue
el: Εμφάνιση &αναμονής αναπαραγωγής

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Show &Search Bar
el: Εμφάνιση γραμμής &αναζήτησης

en: Edit Track Search
el: Επεξεργασία αναζήτησης κομματιού

en: Configure scrobbling...
el: Διαμόρφωση χρήσης του μουσικού προφίλ σας από last.fm...

en: Test login...
el: Δοκιμή εισόδου...

en: Please enter your <a href="https://last.fm/">last.fm</a> login credentials:
el: Εισαγάγετε τα στοιχεία σας για είσοδο στο <a href="https://last.fm/">last.fm</a>:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: KWallet is unavailable, your Last.fm credentials will be stored without encryption.
el: Το KWallet δεν είναι διαθέσιμο, τα στοιχεία σας για το Last.fm θα αποθηκευτούν χωρίς κρυπτογράφηση.

en: KWallet is unavailable
el: Το KWallet δεν είναι διαθέσιμο

en: Validating login...
el: Έλεγχος εισόδου...

en: Login invalid.
el: Μη έγκυρα στοιχεία εισόδου.

en: Login valid.
el: Στοιχεία εισόδου έγκυρα.

en: Normal Matching
el: Κανονικό ταίριασμα

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Pattern Matching
el: Ταίριασμα μοτίβου

en: All Visible
el: Όλα ορατά

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Seeking is not supported in this file with your audio settings.
el: Δεν υποστηρίζεται η αναζήτηση θέσης σε αυτό το αρχείο με τις ρυθμίσεις ήχου σας.

en: Jump to the currently playing item
el: Μετάβαση στο κομμάτι που αναπαράγεται τώρα

en: 1 item | %1 items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: Redisplay Popup
el: Επανεμφάνιση αναδυόμενου

en: Show &Tag Editor
el: Εμφάνιση επεξεργαστή &Ετικετών

en: &Save
el: Απο&θήκευση

en: Do you want to save your changes to:
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας στο:

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
el: Όνομα &αρχείου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackLabel)
en: T&rack:
el: Κο&μμάτι:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
el: Όνομα &καλλιτέχνη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
el: Όνομα ά&λμπουμ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
el: &Είδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
el: Έ&τος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
el: &Διάρκεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: &Bitrate:
el: &Ρυθμός bit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
el: &Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
el: Όνομα κ&ομματιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Tag Guesser Configuration
el: Ρύθμιση μάντη ετικετών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
el: Τρέχουσες χρησιμοποιούμενες μορφές ονόματος αρχείου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Here you can see the currently configured file name schemes which the "Guess Tag Information From File Name" entry in the song's context menu uses to extract tag information from a file name. Each string may contain one of the following placeholders:<ul>
    <li>%t: Title</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Track</li>
    <li>%c: Comment</li>
    </ul>
    For example, the file name scheme "[%T] %a - %t" would match "[01] Deep Purple - Smoke on the water" but not "(Deep Purple) Smoke on the water". For that second name, you would use the scheme "(%a) %t".<p/>
    Note that the order in which the schemes appear in the list is relevant, since the tag guesser will go through the list from the top to the bottom, and use the first matching scheme.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε τις τρέχουσες ρυθμισμένες μορφές ονόματος αρχείου, τις οποίες χρησιμοποιεί η καταχώρηση «Μάντεμα των ετικετών από το όνομα αρχείου» στο σχετικό μενού του τραγουδιού για την εξαγωγή των πληροφοριών ετικετών από ένα όνομα αρχείου. Κάθε συμβολοσειρά περιέχει έναν από τους παρακάτω υποκαταστάτες:<ul>
    <li>%t: Τίτλος</li>
    <li>%a: Καλλιτέχνης</li>
    <li>%A: Άλμπουμ</li>
    <li>%T: Κομμάτι</li>
    <li>%c: Σχόλιο</li>
    </ul>
    Για παράδειγμα, η μορφή αρχείου "[%T] %a - %t" θα ταιριάξει με το "[01] Deep Purple - Smoke on the water" αλλά όχι με το "(Deep Purple) Smoke on the water". Για το δεύτερο παραπάνω όνομα, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τη μορφή "(%a) %t".<p/>
    Σημειώστε ότι η σειρά με την οποία εμφανίζονται οι μορφές στη λίστα δεν είναι τυχαία, και η εύρεση ετικετών θα σαρώσει τη λίστα από πάνω προς τα κάτω, χρησιμοποιώντας την πρώτη μορφή που ταιριάζει.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
el: Μετακίνηση μορφής πάνω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να μετακινήσετε την επιλεγμένη μορφή ένα βήμα παραπάνω.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
el: Μετακίνηση μορφής κάτω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να μετακινήσετε την επιλεγμένη μορφή ένα βήμα παρακάτω.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
el: Προσθήκη μιας νέας μορφής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να προσθέσετε μια νέα μορφή ονόματος αρχείου στο τέλος της λίστας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
el: &Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
el: Τροποποίηση μορφής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να τροποποιήσετε την επιλεγμένη μορφή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
el: Τρ&οποποίηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
el: Αφαίρεση μορφής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να αφαιρέσετε την επιλεγμένη μορφή από τη λίστα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You can use the following placeholders:
    %t: Title
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Track
    %c: Comment
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους ακόλουθους αντικαταστάτες:
    %t: τίτλος
    %A: Άλμπουμ
    %a: Καλλιτέχνης
    %T: Κομμάτι
    %c: Σχόλιο

[ctx: song title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
el: Αυτό το αρχείο υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: File Exists
el: Το αρχείο υπάρχει

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: The following files were unable to be changed.
el: Τα ακόλουθα αρχεία ήταν αδύνατο να αλλάξουν.

en: Error
el: Σφάλμα

en: artist
el: καλλιτέχνης

en: genre
el: είδος

en: album
el: άλμπουμ

en: You are about to change the %1 on these files.
el: Πρόκειται να αλλάξετε το %1 σε αυτά τα αρχεία.

en: Changing Track Tags
el: Τροποποίηση ετικετών κομματιού

en: Play Queue
el: Αναμονή αναπαραγωγής

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
el: Συμπαγής

en: Tree
el: Δέντρο

en: Artists
el: Καλλιτέχνες

en: Albums
el: Άλμπουμ

en: Genres
el: Είδη

en: Mute/Unmute
el: Κλείσιμο ήχου/επαναφορά

en: Volume: %1% (muted)
el: Ένταση: %1% (χωρίς ήχο)

en: Volume: %1%
el: Ένταση: %1%

en: Searching for cover. Please Wait...
el: Αναζήτηση για εξώφυλλο. Παρακαλώ περιμένετε...

en: Album '%1' not found.
el: Το άλμπουμ '%1' δε βρέθηκε.

[ctx: @title:window]
en: Album not Found
el: Το άλμπουμ δε βρέθηκε

en: Error %1 when searching for cover:
    %2
el: Σφάλμα %1 κατά την αναζήτηση εξώφυλλου:
    %2

en: No available cover for the album '%1'.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο εξώφυλλο για το άλμπουμ '%1'.

[ctx: @title:window]
en: Cover not Available
el: Εξώφυλλο μη διαθέσιμο

en: Downloading cover. Please Wait...
el: Λήψη εξωφύλλου. Παρακαλώ περιμένετε...

en: Cover found
el: Βρέθηκε εξώφυλλο

en: Failed to download requested cover art: %1
el: Αποτυχία λήψης της αιτηθήσας καλλιτεχνικής κάλυψης εξωφύλλου: %1

[ctx: @title:window]
en: Could not download cover art
el: Αποτυχία λήψης της καλλιτεχνικής κάλυψης εξωφύλλου

en: Cover fetched from <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
el: Το εξώφυλλο προσκομίστηκε από το <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
