juk - en to eo translation catalogue (99 entries)

en: Playlist name:
eo: Ludlista nomo:

en: Search Criteria
eo: Serĉokriterio

[ctx: additional search options]
en: More
eo: Pli

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
eo: Jaketa administrilo

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
eo[0]: <b>%1</b> dosiero elektita.
eo[1]: <b>%1</b> dosieroj elektitaj.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
eo: <qt>Tiuj eroj estas <b>ĉiame forigotaj</b> el via disko.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
eo: <qt>Tiuj eroj estas metotaj en la rubujo.</qt>

en: &Send to Trash
eo: Meti en la rubu&jo

en: About to delete selected files
eo: Forigonte la elektitajn dosierojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
eo: Forigi la &dosierojn anstataŭ meti ilin en la rubujo

en: Folder List
eo: Leterujolisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
eo: Elpreni dosierujon

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
eo: Ekzemplo

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
eo: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
eo: Artisto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
eo: Albumo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
eo: Ĝenro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
eo: Jaro:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
eo: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
eo: Artisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum)
en: Album
eo: Albumo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
eo: Ĝenro

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
eo: Averto

en: New Name
eo: Nova nomo

en: No Change
eo: Neniu ŝanĝo

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
eo: Forpreni

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
eo: Opcioj

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
eo: %1 Opcioj

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
eo: Malplena

en: Time
eo: Tempo

en: Remove From Playlist
eo: Forigi el la ludlisto

en: &Play
eo: &Ludi

en: P&ause
eo: &Paŭzo

en: &Stop
eo: &Halti

[ctx: previous track]
en: Previous
eo: Antaŭa

[ctx: next track]
en: &Next
eo: Sek&va

en: Volume Up
eo: Laŭtigi sonfortecon

en: Volume Down
eo: Mallaŭtigi sonfortecon

en: Volume
eo: Laŭteco

en: Docking in System Tray
eo: Fiksigu en sistemfako

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eo: &Rigardi

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
eo: &Homo

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: A&gordo

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: Configure Shortcuts
eo: Agordi klavokombinojn

en: DCOP interface
eo: DCOP-interfaco

en: File(s) to open
eo: Dosiero(j) por malfermi

[ctx: open audio file]
en: Open
eo: Malfermi

en: Select Cover Image File
eo: Elektu jaketan bilddosieron

[ctx: cd track number]
en: Track
eo: Trako

en: Year
eo: Jaro

en: Length
eo: Longo

en: Bitrate
eo: Bitkvanto

en: Comment
eo: Komento

en: File Name
eo: Dosiernomo

en: Edit
eo: Redakti

en: This will edit multiple files. Are you sure?
eo: This will edit multiple files. Ĉu vi certas?

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
eo: Duobligi

en: Keep
eo: Konservi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
eo: Fo&rigi

en: R&emove
eo: &Forigi

[ctx: current playlist]
en: Current
eo: Aktuala

en: Collection
eo: Kolekto

en: Rename
eo: Alinomi

en: History
eo: Historio

[ctx: new playlist]
en: &New
eo: &Nova

en: &Rename...
eo: &Alinomi...

en: Reload
eo: Reŝargi

en: &Delete
eo: &Forigi

en: Refresh
eo: Refreŝigi

en: Playlist
eo: Ludlisto

en: Username:
eo: Uzantnomo:

en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Case Sensitive
eo: Usklecodistinga

en: Search...
eo: Serĉi...

en: 1 item | %1 items
eo[0]: 1 objekto
eo[1]: %1 objektoj

en: &Save
eo: &Konservi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
eo: &Ĝenro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
eo: &Jaro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
eo: &Longo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: &Bitrate:
eo: &Bitkvanto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
eo: &Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
eo: Ŝaltu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
eo: &Aldoni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
eo: Ŝanĝi la skemon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
eo: &Modifi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
eo: Forigi skemon

[ctx: song title]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
eo: Nekonata

en: File Exists
eo: La dosiero ekzistas

en: Replace
eo: Anstataŭigi

en: Error
eo: Eraro

en: artist
eo: artisto

en: genre
eo: ĝenro

en: album
eo: albumo

en: Artists
eo: Artistoj

en: Albums
eo: Albumoj

en: Volume: %1%
eo: Laŭteco: %1%
