juk - en to ie translation catalogue (111 entries)

en: Playlist name:
ie: Nómine de playlist:

[ctx: additional search options]
en: More
ie: Plu

en: Fewer
ie: Minu

en: Collection List
ie: Liste de collectiones

en: <All Artists>
ie: <Omni artistes>

en: Remove Cover
ie: Remover li covriment

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
ie: Gerentie de covrimentes

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
ie[0]: <b>1</b> file selectet.
ie[1]: <b>%1</b> files selectet.

en: Folder List
ie: Liste de fólderes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
ie: Adjunter un fólder...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
ie: Remover li fólder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
ie: Importar playlistes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
ie: Exemple

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
ie: Titul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
ie: Annu:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
ie: Titul

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
ie: Remover

en: %1 to %2
ie: %1 a %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
ie: Fólder de musica:

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
ie: Parametres de %1

en: %1 Format
ie: Formate de %1

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
ie: Vacui

en: Time
ie: Témpor

en: &Play
ie: Re&producter

en: P&ause
ie: P&ausar

[ctx: previous track]
en: Previous
ie: Precedent

[ctx: next track]
en: &Next
ie: S&equent

en: &Loop Playlist
ie: Circu&lar playlist

en: Volume Up
ie: Augmentar li volúmine

en: Volume Down
ie: Diminuer li volúmine

en: Play / Pause
ie: Reproducter/pausar

en: Volume
ie: Volúmine

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ie: &Vise

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
ie: Re&productor

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
ie: &Taggator

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ie: &Parametres

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
ie: Panel de reproduction

en: Global Shortcuts
ie: Global rapid-tastes

en: &Standard keys
ie: &Standard tastes

en: &Multimedia keys
ie: Tastes de &multimedia

en: Show &Lyrics
ie: Monstrar &li textu

en: No lyrics available.
ie: Null textu disponibil.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='%1'>LyricWiki</a></i>
ie: <br /><br /><i>Li textu providet de <a href='%1'>LyricWiki</a></i>

en: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
ie: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, e altris

en: Friendly, neighborhood aRts guru
ie: Afabil guru de aRts in vicinitá

en: GStreamer port
ie: Portage a GStreamer

en: DCOP interface
ie: Interfacie DCOP

en: FLAC and MPC support
ie: Supporte de FLAC e MPC

en: File(s) to open
ie: File(s) a aperter

[ctx: open audio file]
en: Open
ie: Aperter

en: Save Playlist
ie: Gardar li playlist

[ctx: For save dialog, %1 is always .m3u]
en: Playlists (*%1)
ie: Playlistes (*%1)

en: Open Containing Folder
ie: Aperter li contenent fólder

en: &Delete Covers
ie: &Remover li covrimentes

en: Track Name
ie: Nómine de track

en: Cover
ie: Covriment

en: Year
ie: Annu

en: Length
ie: Duration

en: Comment
ie: Comenta

en: File Name
ie: Nómine de file

en: Edit
ie: Modificar

en: Edit '%1'
ie: Modificar «%1»

en: View Modes
ie: Modes de vise

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
ie: Duplicar

en: Keep
ie: Retener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
ie: &Remover

en: Hid&e
ie: C&elar

en: R&emove
ie: R&emover

en: Dynamic List
ie: Dinamic liste

en: Now Playing
ie: Reproductet nu

[ctx: current playlist]
en: Current
ie: Actual

en: Rename
ie: Renominar

[ctx: new playlist]
en: &New
ie: &Crear

en: From &File Name
ie: Ex li nómine de &file

en: From &Internet
ie: Ex li &internet

en: Play First Track
ie: Reproducter li prim track

en: Play Next Album
ie: Reproducter li sequent album

en: &Rename...
ie: &Renominar...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
ie: D&uplicar...

en: Reload
ie: Recargar

en: &Delete
ie: Remo&ver

en: Refresh
ie: Refriscar

en: &Rename File
ie: &Renominar li file

en: Username:
ie: Nómine de usator:

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: KWallet is unavailable
ie: KWallet es índisponibil

en: Search...
ie: Serchar...

en: &Save
ie: &Gardar

en: Save Changes
ie: Gardar li modificationes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
ie: Nómine de f&ile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
ie: Nómine de &artist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
ie: &Nómine de album:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
ie: &Annu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
ie: &Duration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
ie: &Comenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
ie: Nómine de trac&k:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
ie: &Adjunter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
ie: &Modificar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
ie: Remover li schema

[ctx: song title]
en: Title
ie: Titul

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: File Exists
ie: File ja existe

en: Error
ie: Errore

en: Play Queue
ie: Linea de reproduction

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
ie: Predefinit

en: Tree
ie: Árbor

en: Artists
ie: Artistes

en: Volume: %1% (muted)
ie: Volúmine: %1% (assurdat)

en: Volume: %1%
ie: Volúmine: %1%

en: Cover fetched from <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
ie: Un covriment obtenet de <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
