juk - en to ja translation catalogue (266 entries)

en: Create Search Playlist
ja: 検索プレイリストを作成

en: Playlist name:
ja: プレイリスト名:

en: Search Criteria
ja: 検索条件

en: Match any of the following
ja: 次のいずれかにマッチ

en: Match all of the following
ja: 次のすべてにマッチ

[ctx: additional search options]
en: More
ja: 増やす

en: Fewer
ja: 減らす

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
ja: 音楽データのキャッシュが壊れているため、データを再スキャンする必要があります。これにはしばらく時間がかかる場合があります。

en: Collection List
ja: コレクションリスト

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
ja: コレクションからアイテムを削除すると、そのアイテムはすべてのプレイリストからも削除されます。本当に続けますか？
    
    しかし、これらのファイルを含むフォルダが「起動時にスキャンするフォルダ」のリストにある場合は、次回起動時に再び追加されます。

en: Show Playing
ja: 再生を表示

en: Remove Cover
ja: カバーを削除

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
ja: カバーマネージャ

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
ja[0]: <b>%1</b> 個のファイルが選択されています。

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
ja: <qt>これらのアイテムはハードディスクから「完全に削除」されます。</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
ja: <qt>これらのアイテムはごみ箱に移動されます。</qt>

en: &Send to Trash
ja: ごみ箱に移動(&S)

en: About to delete selected files
ja: ファイルを削除しようとしています

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
ja: 本当にこれらのアイテムを削除しますか？

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
ja: これをチェックすると、ごみ箱に移動するのではなく、ファイルを完全に削除します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
ja: <qt><p>このオプションを有効にすると、ファイルはごみ箱に移動されるのではなく、「完全に削除」されます。</p>
    
    <p>このオプションは注意して使ってください。ほとんどのファイルシステムでは、一度削除したファイルを確実に元に戻すことはできません。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
ja: ごみ箱に移動せずにファイルを削除する(&D)

en: Folder List
ja: フォルダリスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
ja: これらのフォルダを起動時にスキャンして、新しく追加されたファイルがないか調べます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
ja: フォルダを追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
ja: フォルダを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
ja: プレイリストをインポート

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
ja: 例

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
ja: 例タグの選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
ja: このファイルから例タグを読み込む:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
ja: 手動で例タグを入力:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
ja: 例タグ

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
ja: タイトル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
ja: アーティスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
ja: アルバム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
ja: ジャンル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
ja: トラック番号:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
ja: 年:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
ja: アーティスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum)
en: Album
ja: アルバム

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
ja: 警告

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
ja: 以下のファイル名を変更しようとしています。本当に続けますか？

en: Original Name
ja: 元の名前

en: New Name
ja: 新しい名前

en: No Change
ja: 変更なし

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
ja: オプション

en: Insert folder separator
ja: フォルダセパレータを挿入

en: No file selected, or selected file has no tags.
ja: ファイルが選択されていないか、選択されたファイルにタグがありません。

en: Hide Renamer Test Dialog
ja: ファイル名変更テストダイアログを隠す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
ja: ファイル名変更テストダイアログを表示

en: %1 to %2
ja: %1 から %2 へ

en: The following rename operations failed:
ja: 以下のファイル名変更に失敗しました:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
ja: ファイル名変更ツールの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
ja: 音楽フォルダ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
ja: アルバムタグ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
ja: アーティストタグ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
ja: ジャンルタグ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
ja: タイトルタグ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
ja: トラックタグ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
ja: 年タグ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
ja: カテゴリを挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
ja: セパレータ:

en: File Renamer Options
ja: ファイル名変更オプション

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
ja: 「%1」のオプション

en: %1 Format
ja: 「%1」のフォーマット

en: When the Track's %1 is Empty
ja: トラックの「%1」が空の場合

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
ja: 「ファイル名を変更」は、トラックの「%1」タグにある値と、以下に指定されたテキストを含むようにファイル名を変更します。

en: File Renamer
ja: ファイル名変更ツール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
ja: 置換例

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
ja: ファイル名に含める(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
ja: このタグを無視する(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
ja: 次の値を使う(&T):

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
ja: 空

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
ja: トラックの番号付け

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
ja: 最小桁数:

en: Time
ja: 時間

en: Your album art failed to download.
ja: アルバムアートのダウンロードに失敗しました。

en: Your album art has finished downloading.
ja: アルバムアートのダウンロードが完了しました。

en: &Random Play
ja: ランダム再生(&R)

en: &Disable Random Play
ja: ランダム再生を無効にする(&D)

en: Use &Random Play
ja: ランダム再生を有効にする(&R)

en: Use &Album Random Play
ja: アルバムをランダム再生(&A)

en: Remove From Playlist
ja: プレイリストから削除

en: &Play
ja: 再生(&P)

en: P&ause
ja: 一時停止(&A)

en: &Stop
ja: 停止(&S)

[ctx: previous track]
en: Previous
ja: 前のトラック(&V)|/|$[~setProps ~label '前へ']

[ctx: next track]
en: &Next
ja: 次のトラック(&N)|/|$[~setProps ~label '次へ']

en: &Loop Playlist
ja: プレイリストを繰り返し再生(&L)

en: &Resize Playlist Columns Manually
ja: プレイリストのカラム幅を手動調整(&R)

[ctx: silence playback]
en: Mute
ja: ミュート

en: Volume Up
ja: 音量を上げる

en: Volume Down
ja: 音量を下げる

en: Play / Pause
ja: 再生/一時停止

en: Seek Forward
ja: 前方シーク

en: Seek Back
ja: 後方シーク

en: Show / Hide
ja: 表示/隠す

en: &Dock in System Tray
ja: システムトレイにアイコンを表示(&D)

en: &Stay in System Tray on Close
ja: 閉じた後もシステムトレイに常駐(&S)

en: Popup &Track Announcement
ja: トラック通知をポップアップ表示(&U)

en: Save &Play Queue on Exit
ja: 終了時にプレイリストを保存(&P)

en: &Tag Guesser...
ja: タグ推測ツール(&T)...

en: &File Renamer...
ja: ファイル名変更ツール(&F)...

en: Track Position
ja: トラックの再生位置

en: Volume
ja: 音量

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
ja: <qt>メインウィンドウを閉じても Juk はシステムトレイで実行し続けます。アプリケーションを終了するには「ファイル」メニューから「終了」を選択してください。</qt>

en: Docking in System Tray
ja: システムトレイにドッキング

[ctx: a playing track, %1 is artist, %2 is song title]
en: %1 - <i>%2</i>
ja: %1 - %2

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
ja: プレーヤー(&P)

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
ja: タグツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
ja: 再生ツールバー

en: Configure Shortcuts
ja: ショートカットを設定

en: Global Shortcuts
ja: グローバルショートカット

en: &No keys
ja: キーなし(&N)

en: &Standard keys
ja: 標準キー(&S)

en: &Multimedia keys
ja: マルチメディアキー(&M)

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
ja: プレーヤーをコントロールするためにグローバルショートカットとして使うキーを選択できます。

en: Author, chief dork and keeper of the funk
ja: 作者、最高の大ばか者、そしてファンキーな奴

en: Album cover manager
ja: アルバムカバーマネージャ

en: Friendly, neighborhood aRts guru
ja: 友好的な、近所の aRts の権威

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
ja: システムトレイのドッキング、タグのインライン編集、
    バグの修正、福音伝道主義、モラルのサポート

en: GStreamer port
ja: GStreamer の移植

en: Global keybindings support
ja: グローバルショートカットのサポート

en: Track announcement popups
ja: トラック通知のポップアップ

en: Automagic track data guessing, bugfixes
ja: トラックの日付を自動的に推測、バグ修正

en: More automagical things, now using MusicBrainz
ja: もっと自動的なもの、現在は MusicBrainz を利用

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
ja: MusicBrainz のすぐれた技術の謀議仲間

en: DCOP interface
ja: DCOP インターフェース

en: FLAC and MPC support
ja: FLAC/MPC サポート

en: Gimper of splash screen
ja: スプラッシュスクリーンの作者

en: File(s) to open
ja: 開くファイル

[ctx: open audio file]
en: Open
ja: 開く

en: back to playlist
ja: プレイリストへ戻る

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
ja: JuK はこの音声ファイルを再生できません。<nl/><filename>%1</filename><nl/>理由: <message>%2</message>

en: Could not save to file %1.
ja: ファイル ‘%1’ に保存できませんでした。

en: Are you sure you want to delete these covers?
ja: 本当にこれらのカバーを削除しますか？

en: &Delete Covers
ja: カバーを削除(&D)

en: Select Cover Image File
ja: カバー画像ファイルを選択

en: Could not delete these files
ja: これらのファイルを削除できませんでした。

en: Could not move these files to the Trash
ja: これらのファイルをごみ箱に移動できませんでした。

en: Track Name
ja: トラック名

en: Cover
ja: カバー

[ctx: cd track number]
en: Track
ja: トラック番号

en: Year
ja: 年

en: Length
ja: 長さ

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Comment
ja: コメント

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Name (full path)
ja: ファイル名 (フルパス)

en: &Show Columns
ja: 表示するカラム(&S)

en: Add to Play Queue
ja: 再生キューに追加

en: Edit
ja: 編集

en: Create Playlist From Selected Items...
ja: 選択したアイテムからプレイリストを作成...

en: Edit '%1'
ja: 「%1」を編集

en: This will edit multiple files. Are you sure?
ja: この操作は複数のファイルを編集します。よろしいですか？

en: Create New Playlist
ja: 新しいプレイリストを作成

en: Manual Column Widths Enabled
ja: カラム幅の手動調整が有効

en: View Modes
ja: 表示モード(&V)

en: Show &History
ja: 履歴を表示(&H)

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
ja: 複製

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
ja: これらのファイルをディスクからも削除しますか？

en: Keep
ja: 削除しない

en: Could not delete these files.
ja: これらのファイルを削除できませんでした。

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
ja: 本当にこれらのプレイリストをコレクションから削除しますか？

en: Remove Items?
ja: アイテムを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Hid&e
ja: 隠す(&E)

en: R&emove
ja: 削除(&E)

en: Dynamic List
ja: ダイナミックリスト

en: Now Playing
ja: 再生中

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
ja: これらのアイテムを現在のリストまたはコレクションリストに追加しますか？

[ctx: current playlist]
en: Current
ja: 現在のプレイリスト

en: Collection
ja: コレクション

en: Rename
ja: 名前変更

en: Search Playlist
ja: 検索プレイリスト

en: Create Folder Playlist
ja: フォルダからプレイリストを作成

en: History
ja: 履歴

en: Please enter a name for this playlist:
ja: このプレイリストの名前を入力してください:

[ctx: new playlist]
en: &New
ja: 新規作成(&N)

en: &Empty Playlist...
ja: 空のプレイリスト(&E)...

en: &Search Playlist...
ja: 検索プレイリスト(&S)...

en: Playlist From &Folder...
ja: フォルダからプレイリストを作成(&F)...

en: &Guess Tag Information
ja: タグ情報を推測(&G)

en: From &File Name
ja: ファイル名から(&F)

en: From &Internet
ja: インターネットから(&I)

en: Guess Tag Information From &File Name
ja: ファイル名からタグ情報を推測(&F)

en: Play First Track
ja: 最初のトラックを再生

en: Play Next Album
ja: 次のアルバムを再生(&Y)

en: &Rename...
ja: 名前変更(&R)...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
ja: 複製(&U)...

en: Reload
ja: 再読み込み(&L)

en: Edit Search...
ja: 検索を編集(&D)...

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Refresh
ja: アイテムを更新(&E)

en: &Rename File
ja: ファイル名を変更(&R)

en: &View Cover
ja: カバーを表示(&V)

en: Get Cover From &File...
ja: ファイルからカバーを取得(&F)...

en: Get Cover From &Internet...
ja: インターネットからカバーを取得(&I)...

en: &Delete Cover
ja: カバーを削除(&D)

en: Show Cover &Manager
ja: カバーマネージャを表示(&M)

en: Show &Play Queue
ja: 再生キューを表示(&P)

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Show &Search Bar
ja: 検索バーを表示(&B)

en: Edit Track Search
ja: トラック検索を編集

en: Normal Matching
ja: 通常のマッチング

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Pattern Matching
ja: パターンマッチング

en: All Visible
ja: 表示されている全項目

en: Jump to the currently playing item
ja: 現在再生中のアイテムにジャンプ

en: 1 item | %1 items
ja[0]: %1 アイテム

en: Redisplay Popup
ja: ポップアップを再表示

en: Show &Tag Editor
ja: タグエディタを表示(&T)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Do you want to save your changes to:
ja: 以下のファイルへの変更を保存しますか？

en: Save Changes
ja: 変更を保存

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
ja: ファイル名(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackLabel)
en: T&rack:
ja: トラック(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
ja: アーティスト名(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
ja: アルバム名(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
ja: ジャンル(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
ja: 年(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
ja: 長さ(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: &Bitrate:
ja: ビットレート(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
ja: コメント(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
ja: トラック名(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
ja: 有効

en: Tag Guesser Configuration
ja: タグ推測ツールの設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
ja: 現在使用されているファイル名スキーム

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
ja: スキームを上に移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
ja: 選択したスキームを一つ上に移動します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
ja: スキームを下に移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
ja: 選択したスキームを一つ下に移動します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
ja: 新しいスキームを追加

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
ja: リストの最後に新しいファイル名スキームを追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
ja: 追加(&A)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
ja: スキームを編集

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
ja: 選択したスキームを編集します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
ja: 編集(&M)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
ja: スキームを削除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
ja: 選択したスキームをリストから削除します。

[ctx: song title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
ja: 不明

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
ja: このファイルは既に存在します。
    置き換えますか？

en: File Exists
ja: ファイルは存在します

en: Replace
ja: 置換

en: The following files were unable to be changed.
ja: 以下のファイルは変更できませんでした。

en: Error
ja: エラー

en: artist
ja: アーティスト

en: genre
ja: ジャンル

en: album
ja: アルバム

en: You are about to change the %1 on these files.
ja: これらのファイルの「%1」を変更しようとしています。

en: Changing Track Tags
ja: トラックのタグを変更

en: Play Queue
ja: 再生キュー

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
ja: 標準

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
ja: コンパクト

en: Tree
ja: ツリー

en: Artists
ja: アーティスト

en: Albums
ja: アルバム

en: Genres
ja: ジャンル
