juk - en to mk translation catalogue (232 entries)

en: Create Search Playlist
mk: Креирај пребарување на листа со нумери

en: Playlist name:
mk: Име на листата со нумери:

en: Search Criteria
mk: Критериум за пребарување

en: Match any of the following
mk: Се совпаѓа со било која од следните

en: Match all of the following
mk: Се совпаѓа со сите наведени

en: Fewer
mk: Помалку

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
mk: Музичкиот податочен кеш е расипан. JuK треба повторно да го скенира. Ова ќе трае одредено време.

en: Collection List
mk: Листа на колекции

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
mk: Отстранувањето на ставка од колекцијата ќе ја отстрани и од сите ваши листи за изведување. Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?
    
    Забележете дека, ако именикот во кој се наоѓаат овие датотеки е во вашата листа „скенирај при стартување“, тие повторно ќе се додадат при стартување.

en: Show Playing
mk: Прикажи изведување

en: Remove Cover
mk: Отстрани насловна слика

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
mk: Уредувач на обвивки

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
mk[0]: Избрана е <b>%1</b> датотека.
mk[1]: Избрани се <b>%1</b> датотеки.
mk[2]: Избрани се <b>%1</b> датотеки.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
mk: <qt>Овие ставки ќе бидат <b>трајно избришани</b> од вашиот диск.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
mk: <qt>Овие ставки ќе бидат преместени во корпата за отпадоци.</qt>

en: &Send to Trash
mk: &Испрати во ѓубре

en: About to delete selected files
mk: Ќе ги бришам избраните датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните овие ставки?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
mk: Ако е означено, датотеките ќе бидат трајно отстранети наместо да бидат ставени во корпата за отпадоци

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
mk: <qt><p>Ако ова квадратче е означено, датотеките ќе бидат <b>трајно отстранети</b> наместо да се стават во корпата за отпадоци.</p>
    
    <p><em>Користeте ја оваа опција внимателно</em>: Повеќето датотечни системи не се способни доверливо да ги вратат избришаните датотеки.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
mk: &Избриши ги датотеките наместо да ги преместиш во корпата

en: Folder List
mk: Листа на папки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
mk: Овие папки ќе бидат скенирани за нови датотеки при стартување.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
mk: Додај папка...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
mk: Отстрани папка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
mk: Внеси листи со нумери

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
mk: Пример

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
mk: Избор на ознака за пример

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
mk: Земи примери за ознаки од оваа датотека:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
mk: Внеси рачно примери за ознаки:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
mk: Примери за ознаки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
mk: Изведувач:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
mk: Албум:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
mk: Жанр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
mk: Број на песна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
mk: Година:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
mk: Изведувач

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum)
en: Album
mk: Албум

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
mk: Жанр

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
mk: Ќе ги преименувате следните датотеки. Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: Original Name
mk: Оригинално име

en: New Name
mk: Ново име

en: No Change
mk: Без промени

en: Insert folder separator
mk: Вметни разделувач на папки

en: No file selected, or selected file has no tags.
mk: Датотека не е избрана, или избраната датотека нема ознаки.

en: Hide Renamer Test Dialog
mk: Скриј пробен дијалог на преименувачот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
mk: Прикажи пробен дијалог на преименувачот

en: %1 to %2
mk: %1 до %2

en: The following rename operations failed:
mk: Не успеаја следните операции за преименување:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
mk: Конфигурација на преименувачот на датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
mk: Музичка папка:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
mk: Ознака за албум

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
mk: Ознака за изведувач

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
mk: Ознака за жанр

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
mk: Ознака за наслов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
mk: Ознака за песната

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
mk: Ознака за година

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
mk: Вметни категорија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
mk: Сепаратор:

en: File Renamer Options
mk: Опции на преименувачот на датотеки

en: %1 Format
mk: Формат %1

en: When the Track's %1 is Empty
mk: Кога %1 на песната е празен

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
mk: Кога го употребувате преименувачот на датотеки вашите датотеки ќе бидат преименувани со вредностите кои ги имате во вашата ознака %1 на песна, како и секој дополнителен текст кој сте го навеле подолу.

en: File Renamer
mk: Преименувач на датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
mk: Пример на замена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
mk: &Вклучи во името на датотеката во секој случај

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
mk: &Игнорирај ја оваа ознака при преименување на датотеката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
mk: &Користи ја оваа вредност:

en: Time
mk: Време

en: &Random Play
mk: &Пуштање по случаен редослед

en: &Disable Random Play
mk: &Исклучи пуштање по случаен редослед

en: Use &Random Play
mk: Користи пуштање по случаен &редослед

en: Use &Album Random Play
mk: Користи пуштање на &албуми по случаен редослед

en: Remove From Playlist
mk: Отстрани од листа на песни

en: &Play
mk: &Пушти

en: P&ause
mk: П&ауза

en: &Stop
mk: &Стоп

[ctx: previous track]
en: Previous
mk: Претходна

[ctx: next track]
en: &Next
mk: С&ледна

en: &Loop Playlist
mk: &Повторувај ја листата со нумери

en: &Resize Playlist Columns Manually
mk: Смени ја &рачно големината на колоните на листата со нумери

en: Volume Up
mk: Зголеми гласност

en: Volume Down
mk: Намали гласност

en: Play / Pause
mk: Пушти / Пауза

en: Seek Forward
mk: Барај нанапред

en: Seek Back
mk: Барај наназад

en: Show / Hide
mk: Прикажи / Скриј

en: &Dock in System Tray
mk: &Вкотви во системската лента

en: &Stay in System Tray on Close
mk: &Остани во системската лента по затворање

en: Popup &Track Announcement
mk: Скокачка најава на &песната

en: Save &Play Queue on Exit
mk: Зачувај го &редот на пуштање при излез

en: &Tag Guesser...
mk: &Погодувач на ознаки...

en: &File Renamer...
mk: &Преименувач на датотеки...

en: Track Position
mk: Позиција на песната

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
mk: <qt>По затворањето на главниот прозорец JuK ќе продолжи да работи во системската лента. Користете Напушти од менито Датотека за да ја напуштите апликацијата.</qt>

en: Docking in System Tray
mk: Вкотвување во системската лента

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mk: &Датотека

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
mk: &Изведувач

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
mk: &Означувач

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mk: По&ставувања

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
mk: Лента со алатки за пуштање

en: Configure Shortcuts
mk: Конфигурирај кратенки

en: Global Shortcuts
mk: Глобални кратенки

en: &No keys
mk: &Нема копчиња

en: &Standard keys
mk: &Стандардни копчиња

en: &Multimedia keys
mk: &Мултимедијални копчиња

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
mk: Тука можете да ги изберете копчињата кои ќе се користат како глобални кратенки за контрола на плеерот

en: Author, chief dork and keeper of the funk
mk: Автор, главен шутрак и чувар на фанкот

en: Album cover manager
mk: Уредник на обвивки за албуми

en: Friendly, neighborhood aRts guru
mk: Пријателски aRts гуру од соседството

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
mk: Вкотвување на системската лента, „внатрешно“ уредување на ознаки,
    чистење од бубачки, евангелизам, морална поддршка

en: GStreamer port
mk: Пренос на GStreamer

en: Global keybindings support
mk: Поддршка за глобални кратенки

en: Track announcement popups
mk: Скокачки најави за песните

en: Automagic track data guessing, bugfixes
mk: Автомагично погодување на податоците за песните, средување бубачки

en: More automagical things, now using MusicBrainz
mk: И други автомагични нешта, кои сега го користат MusicBrainz

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
mk: Ко-конспиратор во правењето чуда со MusicBrainz

en: DCOP interface
mk: интерфејс DCOP

en: FLAC and MPC support
mk: Поддршка за FLAC и MPC

en: File(s) to open
mk: Датотека(и) за отворање

en: back to playlist
mk: назад на листата со нумери

en: Could not save to file %1.
mk: Не можам да зачувам во датотеката %1.

en: Are you sure you want to delete these covers?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги бришете овие обвивки?

en: &Delete Covers
mk: &Избриши обвивки

en: Select Cover Image File
mk: Избери датотека со слика за обвивка

en: Could not delete these files
mk: Не можам да ги избришам овие датотеки

en: Could not move these files to the Trash
mk: Не можам да ги преместам овие датотеки во ѓубрето.

en: Track Name
mk: Име на песната

en: Cover
mk: Обвивка

en: Year
mk: Година

en: Length
mk: Должина

en: Bitrate
mk: Брзина на битови

en: Comment
mk: Коментар

en: File Name
mk: Име на датотеката

en: File Name (full path)
mk: Име на датотеката (целосна патека)

en: &Show Columns
mk: &Прикажи колони

en: Add to Play Queue
mk: Додај во редот за изведување

en: Edit
mk: Уреди

en: Create Playlist From Selected Items...
mk: Креирај листа на нумери од избраните ставки...

en: Edit '%1'
mk: Уреди ја „%1“

en: This will edit multiple files. Are you sure?
mk: Ова ќе уреди повеќе датотеки. Дали сте сигурни?

en: Create New Playlist
mk: Креирај нова листа со нумери

en: Manual Column Widths Enabled
mk: Вклучено рачно поставување на ширината на колоните

en: View Modes
mk: Режими на поглед

en: Show &History
mk: Покажи &историја

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
mk: Дали сакате да ги избришете овие датотеки и од дискот?

en: Keep
mk: Задржи

en: Could not delete these files.
mk: Не можам да ги избришам овие датотеки.

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните овие листи со нумери од вашата колекција?

en: Remove Items?
mk: Да ги отстранам ставките?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
mk: &Отстрани

en: Hid&e
mk: &Скриј

en: R&emove
mk: &Отстрани

en: Dynamic List
mk: Динамичка листа

en: Now Playing
mk: Сега свири

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
mk: Дали сакате да ги додадете овие ставки на тековната листа или на листата од колекцијата?

en: Collection
mk: Колекција

en: Rename
mk: Преименувај

en: Search Playlist
mk: Барај листа со нумери

en: Create Folder Playlist
mk: Креирај папка за листи со нумери

en: History
mk: Историја

en: Please enter a name for this playlist:
mk: Внесете име за оваа листа со нумери:

en: &Empty Playlist...
mk: &Празна листа со нумери...

en: &Search Playlist...
mk: &Барај листа со нумери...

en: Playlist From &Folder...
mk: Листа со нумери од &папка...

en: &Guess Tag Information
mk: &Погоди инфо. за ознака

en: From &File Name
mk: Од &име на датотека

en: From &Internet
mk: Од &Интернет

en: Guess Tag Information From &File Name
mk: Погоди инфо. за ознака од &име на папка

en: Play First Track
mk: Свири прва песна

en: Play Next Album
mk: Пушти следен албум

en: &Rename...
mk: &Преименувај...

en: Edit Search...
mk: Уреди барање...

en: &Delete
mk: &Избриши

en: Refresh
mk: Освежи

en: &Rename File
mk: &Преименувај датотека

en: &View Cover
mk: &Прикажи обвивка

en: Get Cover From &File...
mk: Земи обвивка од &датотека...

en: Get Cover From &Internet...
mk: Земи обвивка од &Интернет...

en: &Delete Cover
mk: &Избриши обвивка

en: Show Cover &Manager
mk: Прикажи уредувач на о&бвивки

en: Show &Play Queue
mk: Покажи &редица на пуштање

en: Playlist
mk: Листа со нумери

en: Show &Search Bar
mk: Покажи &лента за барање

en: Edit Track Search
mk: Уреди барање на нумери

en: Normal Matching
mk: Нормално совпаѓање

en: Case Sensitive
mk: Осетливо на големина на букви

en: Pattern Matching
mk: Совпаѓање на шаблони

en: All Visible
mk: Сите видливи

en: Jump to the currently playing item
mk: Скокни на тековно пуштената ставка

en: 1 item | %1 items
mk[0]: %1 елемент
mk[1]: %1 елементи
mk[2]: %1 елементи

en: Redisplay Popup
mk: Покажи скок-порака повторно

en: Show &Tag Editor
mk: Прикажи го &уредникот на ознаки

en: &Save
mk: &Зачувај

en: Do you want to save your changes to:
mk: Дали сакате да ги зачувате вашите промени во:

en: Save Changes
mk: Зачувај промени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
mk: Име н&а изведувачот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
mk: Име &на албумот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
mk: &Жанр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
mk: &Година:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
mk: &Коментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
mk: Овозможи

en: Tag Guesser Configuration
mk: Конфигурација на погодувачот на ознаки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
mk: Тековно користени шеми за датотечни имиња

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
mk: Премести ја шемата нагоре

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
mk: Притиснете го ова копче да ја преместите тековно избраната шема еден чекор нагоре.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
mk: Премести ја шемата надолу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
mk: Притиснете го ова копче да ја преместите тековно избраната шема еден чекор надолу.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
mk: Додај нова шема

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
mk: Притиснете го ова копче за да додадете нова шема за име на датотека на крајот на листата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
mk: &Додај

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
mk: Измени ја шемата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
mk: Притиснете го ова копче за да ја измените тековно избраната шема.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
mk: &Измени

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
mk: Отстрани ја шемата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
mk: Притиснете го ова копче за да ја отстраните тековно избраната шема од листата.

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
mk: Оваа датотека веќе постои.
    Дали сакате да ја замените?

en: File Exists
mk: Датотеката постои

en: Replace
mk: Замени

en: The following files were unable to be changed.
mk: Следните датотеки не можеа да се променат.

en: Error
mk: Грешка

en: artist
mk: изведувач

en: genre
mk: жанр

en: album
mk: албум

en: You are about to change the %1 on these files.
mk: Променувате %1 на овие датотеки.

en: Changing Track Tags
mk: Промена на ознаките на песните

en: Play Queue
mk: Редица на пуштање

en: Tree
mk: Стебло

en: Artists
mk: Изведувачи

en: Albums
mk: Албуми

en: Genres
mk: Жанрови
