juk - en to sv translation catalogue (323 entries)

en: Create Search Playlist
sv: Skapa sökspellista

en: Playlist name:
sv: Namn på spellista:

en: Search Criteria
sv: Sökvillkor

en: Match any of the following
sv: Matcha någon av de följande

en: Match all of the following
sv: Matcha alla följande

[ctx: additional search options]
en: More
sv: Fler

en: Fewer
sv: Färre

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
sv: Datacachen med musik har skadats. Juk måste nu avsöka den igen. Det här kan ta en stund.

en: Collection List
sv: Samlingslista

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
sv: Att ta bort ett objekt från samlingen tar också bort det från alla spellistor. Är du säker på att du vill fortsätta?
    
    Observera att om katalogen som filerna finns i ingår i listan med de som söks igenom vid start, läggs de till igen vid nästa start.

en: Show Playing
sv: Visa uppspelning

en: <All Artists>
sv: <Alla artister>

en: Remove Cover
sv: Ta bort omslag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
sv: Omslagshantering

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
sv[0]: <b>1</b> fil markerad.
sv[1]: <b>%1</b> filer markerade.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
sv: <qt>Följande objekt kommer att <b>tas bort fullständigt</b> från hårddisken.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
sv: <qt>Följande objekt kommer att flyttas till papperskorgen.</qt>

en: &Send to Trash
sv: &Flytta till papperskorgen

en: About to delete selected files
sv: Markerade filer kommer nu att tas bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa objekt?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
sv: Om markerad, tas filer bort permanent istället för att placeras i papperskorgen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
sv: <qt><p>Om den här rutan är markerad, kommer filer att <b>tas bort permanent</b> istället för att placeras i papperskorgen.</p>
    
    <p><em>Använd alternativet med försiktighet</em>: De flesta filsystem kan inte återskapa borttagna filer på ett tillförlitligt sätt.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
sv: &Ta bort filer istället för att flytta dem till papperskorgen

en: Folder List
sv: Kataloglista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Please choose the folders where you keep your music:
sv: Välj katalogerna där du lagrar din musik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
sv: Dessa kataloger söks igenom efter nya filer vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
sv: Lägg till katalog...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
sv: Ta bort katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ExcludeInformationLabel)
en: Please choose the folders that should be excluded from music search:
sv: Välj katalogerna som ska undantas från musiksökning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
sv: Importera spellistor

en: JuK
sv: Juk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
sv: Exempel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
sv: Val av exempeltaggar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
sv: Hämta exempeltaggar från den här filen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
sv: Skriv in exempeltaggar för hand:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
sv: Exempeltaggar

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
sv: Spårnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
sv: År:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
sv: Titel

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
sv: Varning

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
sv: Du är på väg att byta namn på följande filer. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Original Name
sv: Ursprungligt namn

en: New Name
sv: Nytt namn

en: No Change
sv: Ingen ändring

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
sv: Alternativ

en: Insert folder separator
sv: Infoga katalogavskiljare

en: No file selected, or selected file has no tags.
sv: Ingen fil markerad, eller har markerad fil inga taggar.

en: Hide Renamer Test Dialog
sv: Dölj testdialogrutan för namnbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
sv: Visa testdialogrutan för namnbyte

en: %1 to %2
sv: %1 till %2

en: The following rename operations failed:
sv: Följande åtgärder för namnbyte misslyckades:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
sv: Anpassa filnamnbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
sv: Musikkatalog:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
sv: Album

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
sv: Artist

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
sv: Genre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
sv: Titel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
sv: Spår

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
sv: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
sv: Infoga kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Add category:
sv: &Lägg till kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
sv: Avskiljare:

en: File Renamer Options
sv: Inställningar av filnamnbyte

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
sv: %1 alternativ

en: %1 Format
sv: %1 format

en: When the Track's %1 is Empty
sv: När spårets %1 är tom

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
sv: När du använder filnamnbyte får filerna namn enligt de värdet som finns i spårets tagg %1, samt eventuell ytterligare text som du anger nedan.

en: File Renamer
sv: Filnamnbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
sv: Ersättningsexempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
sv: Inkludera alltid i &filnamnet ändå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
sv: &Ignorera taggen vid byte av filens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
sv: Använd &detta värde:

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
sv: Tomt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
sv: Spårnumrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: JuK can force the track used in a file name to have a minimum number of digits. You may want to do this for better sorting in file managers.
sv: Juk kan tvinga att spåret som används i ett filnamn har ett minimalt antal siffror. Du kanske vill använda det för bättre sortering i filhanterare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
sv: Minimalt antal siffror:

en: Time
sv: Tid

en: Your album art failed to download.
sv: Nerladdning av omslag misslyckades.

en: Your album art has finished downloading.
sv: Nerladdning av omslag är klar.

en: &Random Play
sv: Spela slump&mässigt

en: &Disable Random Play
sv: Spela &inte slumpmässigt

en: Use &Random Play
sv: Spela slump&mässigt

en: Use &Album Random Play
sv: Spela &album slumpmässigt

en: Remove From Playlist
sv: Ta bort från spellista

en: &Play
sv: S&pela

en: P&ause
sv: Pa&us

en: &Stop
sv: &Stoppa

[ctx: previous track]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: next track]
en: &Next
sv: &Nästa

en: &Loop Playlist
sv: Upp&repa spellista

en: &Resize Playlist Columns Manually
sv: Änd&ra storlek på spellistans kolumner manuellt

[ctx: silence playback]
en: Mute
sv: Tyst

en: Volume Up
sv: Höj volym

en: Volume Down
sv: Sänk volym

en: Play / Pause
sv: Spela/paus

en: Seek Forward
sv: Sök framåt

en: Seek Back
sv: Sök bakåt

en: Show / Hide
sv: Visa eller dölj

en: &Dock in System Tray
sv: &Docka i systembrickan

en: &Stay in System Tray on Close
sv: &Bli kvar i systembrickan vid avslut

en: Popup &Track Announcement
sv: Visa &meddelande om spår

en: Save &Play Queue on Exit
sv: Spara &uppspelningskö vid avslutning

en: &Tag Guesser...
sv: &Gissning av taggar...

en: &File Renamer...
sv: &Filnamnbyte...

en: &Configure scrobbling...
sv: A&npassa inskickning...

en: Track Position
sv: Spårposition

en: Volume
sv: Volym

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
sv: <qt>Stängs huvudfönstret fortsätter Juk att köras i systembrickan. Använd Avsluta i menyn Arkiv för att avsluta programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
sv: Docka i systembrickan

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
sv: S&pelare

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
sv: &Taggning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
sv: Uppspelningsverktygsrad

en: Configure Shortcuts
sv: Anpassa genvägar

en: Global Shortcuts
sv: Globala genvägar

en: &No keys
sv: &Inga tangenter

en: &Standard keys
sv: &Standardtangenter

en: &Multimedia keys
sv: &Multimediatangenter

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
sv: Här kan du välja tangenter som används som globala genvägar för att styra uppspelning

en: Show &Lyrics
sv: Visa &sångtext

en: <i>No file playing.</i>
sv: <i>Ingen fil spelas.</i>

en: <i>Loading...</i>
sv: <i>Läser in...</i>

en: <i>Lyrics are currently unavailable for %1 (no available lyrics provider)</i>
sv: <i>Sångtext är för närvarande inte tillgänglig för %1 (ingen tillgänglig leverantör av  sångtexter)</i>

en: <span style='color:red'>Error while retrieving lyrics!</span>
sv: <span style='color:red'>Fel vid hämtning av sångtext</span>

en: No lyrics available.
sv: Ingen sångtext tillgänglig.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='%1'>LyricWiki</a></i>
sv: <br /><br /><i>Sångtext tillhandahållen av <a href='%1'>LyricWiki</a></i>

en: Jukebox and music manager by the KDE community
sv: Jukebox och musikhanterare av KDE-gemenskapen

en: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
sv: Copyright © 2002-2021, Scott Wheeler, Michael Pyne med flera

en: Author, chief dork and keeper of the funk
sv: Upphovsman, övertönt och funkvaktare

en: Assistant superhero, fixer of many things
sv: Assisterande superhjälte, fixare av många saker

en: Porting to KDE Frameworks 5 when no one else was around
sv: Konvertering till KDE Ramverk 5 när ingen annan fanns tillhands

en: MPRIS2 Interface implementation.
sv: Implementering av MPRIS2-gränssnitt

en: Last.fm scrobbling support, lyrics, prepping for KDE Frameworks 5.
sv: Stöd för att skicka in till Last.fm, sångtexter, förberedelse för KDE Ramverk 5.

en: Badly-needed tag editor bugfixes.
sv: Felrättningar som verkligen behövs i taggeditorn.

en: More KDE Platform 4 porting efforts
sv: Mer överföringsinsatser till KDE 4

en: Porting to KDE Platform 4 when no one else was around
sv: Konvertering till KDE 4 när ingen annan fanns tillhands

en: Album cover manager
sv: Hantering av omslagsbilder

en: Friendly, neighborhood aRts guru
sv: Vänlig aRts-guru i grannskapet

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
sv: Dockning i systembrickan, inbyggd taggeditering,
    felrättningar, missionering, moraliskt stöd

en: GStreamer port
sv: Överföring till Gstreamer

en: Global keybindings support
sv: Stöd för globala snabbtangenter

en: Track announcement popups
sv: Meddelande om spår

en: Automagic track data guessing, bugfixes
sv: Automatisk gissning av spårdata, felrättningar

en: More automagical things, now using MusicBrainz
sv: Mer automatiska saker, nu med användning av Musicbrainz

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
sv: Medkonspiratör i trollkonster med Musicbrainz

en: Making JuK friendlier to people with terabytes of music
sv: Gör Juk trevligare att använda för personer med flera Terabyte musik

en: DCOP interface
sv: DCOP-gränssnitt

en: FLAC and MPC support
sv: Stöd för FLAC och MPC

en: Gimper of splash screen
sv: Startskärm med Gimp

en: File(s) to open
sv: Fil(er) att öppna

en: JuK running in docked mode
    Use context menu in system tray to restore.
sv: Juk kör i dockningsläge
    Använd sammanhangsberoende meny i systembrickan för att återställa.

en: JuK Docked
sv: Juk är dockad

[ctx: open audio file]
en: Open
sv: Öppna

en: Save Playlist
sv: Spara spellista

[ctx: For save dialog, %1 is always .m3u]
en: Playlists (*%1)
sv: Spellistor (*%1)

en: back to playlist
sv: Tillbaka till spellista

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
sv: Juk kan inte spela ljudfilen<nl/><filename>%1</filename><nl/>av följande orsak:<nl/><message>%2</message>

en: Could not save to file %1.
sv: Kunde inte spara till filen %1.

en: You are about to open directory. Are you sure you want to continue? | You are about to open %1 directories. Are you sure you want to continue?
sv[0]: Du ska just öppna en katalog. Är du säker på att du vill fortsätta?
sv[1]: Du ska just öppna %1 kataloger. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Open Containing Folder
sv: Öppna katalog med innehåll

en: Are you sure you want to delete these covers?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa omslag?

en: &Delete Covers
sv: &Ta bort omslag

en: Select Cover Image File
sv: Välj fil med omslagsbild

en: Images (*.png *.jpg)
sv: Bilder (*png *.jpg)

en: Could not delete these files
sv: Kunde inte ta bort de här filerna

en: Could not move these files to the Trash
sv: Kunde inte flytta de här filerna till papperskorgen

en: Track Name
sv: Spårtitel

en: Cover
sv: Omslag

[ctx: cd track number]
en: Track
sv: Spår

en: Year
sv: År

en: Length
sv: Längd

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Comment
sv: Kommentar

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Name (full path)
sv: Filnamn (fullständig sökväg)

en: &Show Columns
sv: Visa &kolumner

en: Add to Play Queue
sv: Lägg till i uppspelningskö

en: Edit
sv: Redigera

en: Create Playlist From Selected Items...
sv: Skapa spellista från valda objekt...

en: Edit '%1'
sv: Redigera "%1"

en: This will edit multiple files. Are you sure?
sv: Det här redigerar på flera filer. Är du säker?

en: Create New Playlist
sv: Skapa ny spellista

en: Manual column widths have been enabled. You can switch back to automatic column sizes in the view menu.
sv: Manuella kolumnbredder har aktiverats. Dy kan byta tillbaka till automatiska kolumnbredder i menyn Visa.

en: Manual Column Widths Enabled
sv: Manuella kolumnbredder aktiverade

en: View Modes
sv: Visningslägen

en: Show &History
sv: Visa &historik

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
sv: Vill du också ta bort filerna från disk?

en: Keep
sv: Behåll

en: Could not delete these files.
sv: Kunde inte ta bort de här filerna

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa spellistor från din samling?

en: Remove Items?
sv: Ta bort objekt?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Hid&e
sv: &Dölj

en: R&emove
sv: &Ta bort

en: Dynamic List
sv: Dynamisk lista

en: Now Playing
sv: Spelar nu

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
sv: Vill du lägga till dessa objekt till aktuell lista eller till samlingslistan?

[ctx: current playlist]
en: Current
sv: Aktuell

en: Collection
sv: Samling

en: Rename
sv: Byt namn

en: Search Playlist
sv: Sökspellista

en: Create Folder Playlist
sv: Skapa katalogspellista

en: History
sv: Historik

en: Please enter a name for this playlist:
sv: Ange ett namn på spellistan:

[ctx: new playlist]
en: &New
sv: &Ny

en: &Empty Playlist...
sv: &Tom spellista...

en: &Search Playlist...
sv: &Sökspellista...

en: Playlist From &Folder...
sv: Spellista från &katalog...

en: &Guess Tag Information
sv: &Gissa tagginformation

en: From &File Name
sv: &Från filnamn

en: From &Internet
sv: Från &Internet

en: Guess Tag Information From &File Name
sv: Gissa tagginformation &från filnamn

en: Play First Track
sv: Spela första spåret

en: Play Next Album
sv: Spela nästa album

en: Manage &Folders...
sv: Hantera &kataloger...

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
sv: D&uplicera...

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Edit Search...
sv: Redigera sökning...

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: &Rename File
sv: &Byt namn på fil

en: &View Cover
sv: &Visa omslag

en: Get Cover From &File...
sv: Hämta omslag från &fil...

en: Get Cover From &Internet...
sv: Hämta omslag från &Internet...

en: &Delete Cover
sv: &Ta bort omslag

en: Show Cover &Manager
sv: Visa omslags&hantering

en: Show &Play Queue
sv: Visa &uppspelningskö

en: Playlist
sv: Spellista

en: Show &Search Bar
sv: Visa &sökrad

en: Edit Track Search
sv: Redigera spårsökning

en: Configure scrobbling...
sv: Anpassa inskickning...

en: Test login...
sv: Prova inloggning...

en: Please enter your <a href="https://last.fm/">last.fm</a> login credentials:
sv: Ange inloggningsinformation på <a href="https://last.fm/">last.fm</a>:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: KWallet is unavailable, your Last.fm credentials will be stored without encryption.
sv: Plånboken är inte tillgänglig. Last.fm inloggningsinformation lagras utan kryptering.

en: KWallet is unavailable
sv: Plånboken är inte tillgänglig

en: Validating login...
sv: Bekräftar inloggning...

en: Login invalid.
sv: Ogiltig inloggning.

en: Login valid.
sv: Giltig inloggning.

en: Normal Matching
sv: Normal matchning

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Pattern Matching
sv: Mönstermatchning

en: All Visible
sv: Alla synliga

en: Search...
sv: Sök...

en: 100%
sv: 100 %

en: 80%
sv: 80 %

en: 60%
sv: 60 %

en: 40%
sv: 40 %

en: 20%
sv: 20 %

en: 0%
sv: 0 %

en: Seeking is not supported in this file with your audio settings.
sv: Sökning stöds inte för den här filen med dina ljudinställningar.

en: Jump to the currently playing item
sv: Gå till det objekt som spelas just nu

en: 1 item | %1 items
sv[0]: ett objekt
sv[1]: %1 objekt

en: Redisplay Popup
sv: Visa dialogruta igen

en: Show &Tag Editor
sv: Visa &taggeditor

en: &Save
sv: &Spara

en: Do you want to save your changes to:
sv: Vill du spara ändringar till:

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
sv: F&ilnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackLabel)
en: T&rack:
sv: S&pår:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
sv: Art&ist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
sv: Albu&m:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
sv: &År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
sv: &Längd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: &Bitrate:
sv: &Bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
sv: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
sv: Spårtit&el:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
sv: Aktivera

en: Tag Guesser Configuration
sv: Anpassa gissning av taggar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
sv: Filnamnscheman som används för närvarande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Here you can see the currently configured file name schemes which the "Guess Tag Information From File Name" entry in the song's context menu uses to extract tag information from a file name. Each string may contain one of the following placeholders:<ul>
    <li>%t: Title</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Track</li>
    <li>%c: Comment</li>
    </ul>
    For example, the file name scheme "[%T] %a - %t" would match "[01] Deep Purple - Smoke on the water" but not "(Deep Purple) Smoke on the water". For that second name, you would use the scheme "(%a) %t".<p/>
    Note that the order in which the schemes appear in the list is relevant, since the tag guesser will go through the list from the top to the bottom, and use the first matching scheme.
sv: Här kan du se inställda filnamnscheman, som knappen "Gissa tagginformation från filnamn" i sångens sammanhangsberoende meny använder för att hämta tagginformation från ett filnamn. Varje sträng kan innehålla något av följande platsmarkörer:<ul>
    <li>%t: Titel</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Spår</li>
    <li>%c: Kommentar</li>
    </ul>
    Filnamnschemat "[%T] %a - %t" skulle till exempel gälla för [01] Deep Purple - Smoke on the water", men inte för "(Deep Purple) Smoke on the water". För det andra namnet skulle du kunna använda schemat "(%a) %t".
    Observera att ordningen som scheman syns i listan är relevant, eftersom vid gissning av tagg gås listan igenom från början till slut, och det första schemat som passar används.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
sv: Flytta upp schema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
sv: Klicka på knappen för att flytta markerat schema ett steg uppåt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
sv: Flytta ner schema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
sv: Klicka på knappen för att flytta markerat schema ett steg neråt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
sv: Lägg till nytt schema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
sv: Klicka på knappen för att lägga till ett nytt filnamnschema i slutet av listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
sv: &Lägg till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
sv: Ändra schema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
sv: Klicka på knappen för att ändra markerat schema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
sv: Ä&ndra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
sv: Ta bort schema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
sv: Klicka på knappen för att ta bort markerat schema från listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You can use the following placeholders:
    %t: Title
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Track
    %c: Comment
sv: Du kan använda följande platsmarkörer:
    %t: Titel
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Spår
    %c: Kommentar

[ctx: song title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
sv: Okänd

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
sv: Filen finns redan.
    Vill du ersätta den?

en: File Exists
sv: Filen finns

en: Replace
sv: Ersätt

en: The following files were unable to be changed.
sv: Följande filer kunde inte ändras.

en: Error
sv: Fel

en: You are about to change the %1 on these files.
sv: Du är på väg att ändra %1 för dessa filer.

en: Changing Track Tags
sv: Ändrar spårtaggar

en: Play Queue
sv: Spela kö

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
sv: Förval

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
sv: Kompakt

en: Tree
sv: Träd

en: Artists
sv: Artister

en: Albums
sv: Album

en: Genres
sv: Genrer

en: Mute/Unmute
sv: Tysta/Återställ

en: %1%
sv: %1 %

en: Volume: %1% (muted)
sv: Volym: %1 % (tyst)

en: Volume: %1%
sv: Volym: %1 %

en: Searching for cover. Please Wait...
sv: Söker efter omslag. Vänta...

en: Album '%1' not found.
sv: Albumet '%1' hittades inte.

[ctx: @title:window]
en: Album not Found
sv: Albumet hittades inte.

en: Error %1 when searching for cover:
    %2
sv: Fel %1 vid sökning efter omslag:
    %2

en: No available cover for the album '%1'.
sv: Inga tillgängliga omslag för albumet '%1'.

[ctx: @title:window]
en: Cover not Available
sv: Omslag ej tillgängligt

en: Downloading cover. Please Wait...
sv: Laddar ner omslag. Vänta...

en: Cover found
sv: Omslag hittades

en: Failed to download requested cover art: %1
sv: Misslyckades ladda ner begärt omslag: %1

[ctx: @title:window]
en: Could not download cover art
sv: Kunde inte ladda ner omslag

en: Cover fetched from <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
sv: Omslag hämtat från <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
