juk - en to th translation catalogue (259 entries)

en: Create Search Playlist
th: สร้างรายการเล่นสำหรับค้นหา

en: Playlist name:
th: ชื่อรายการเล่น:

en: Search Criteria
th: เกณฑ์สำหรับค้นหา

en: Match any of the following
th: เข้าคู่คำใดก็ได้ต่อไปนี้

en: Match all of the following
th: เข้าคู่คำทั้งหมดต่อไปนี้

[ctx: additional search options]
en: More
th: มากกว่านี้

en: Fewer
th: น้อยกว่านี้

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
th: แคชของข้อมูลแทร็กเกิดความเสียหาย JuK จำเป็นที่จะต้องทำการตรวจหาข้อมูลซ้ำอีกครั้งในตอนนี้ ซึ่งอาจใช้เวลาสักครู่

en: Collection List
th: รายการชุดสะสม

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
th: การลบรายการทั้งหมดออกจากชุดสะสม จะเป็นการลบออกจากรายการเล่นด้วย คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการจะทำต่อไป ?
    
    อย่างไรก็ตาม โปรดสังเกตว่า หากไดเรกทอรีที่แฟ้มเหล่านี้อยู่นั้น อยู่ในรายการ "ค้นหา เมื่อเริ่มงาน" แล้ว แฟ้มเหล่านี้จะถูกอ่านเข้ามาอีกครั้งเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Show Playing
th: แสดงรายการเล่น

en: Remove Cover
th: ลบหน้าปกออก

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
th: ตัวจัดการหน้าปก

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
th[0]: แฟ้มที่เลือกไว้ <b>%1</b> แฟ้ม

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
th: <qt>รายการเหล่านี้จะ<b>ถูกลบทิ้งอย่างถาวร</b>ออกไปจากฮาร์ดดิสก์ของคุณ</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
th: <qt>รายการเหล่านี้จะถูกทิ้งลงถังขยะ</qt>

en: &Send to Trash
th: &ทิ้งลงถังขยะ

en: About to delete selected files
th: เกี่ยวกับการลบแฟ้มที่เลือก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะลบรายการเหล่านี้ ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
th: หากกาเลือก แฟ้มจะถูกลบทิ้งไปอย่างถาวร แทนที่จะถูกทิ้งลงไปในถังขยะ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
th: <qt><p>หากกาเลือกกล่องนี้ไว้ แฟ้มจะถูก<b>ลบทิ้งอย่างถาวร</b> แทนที่จะถูกย้ายไปไว้ในถังขยะ</p>
    
    <p><em>โปรดใช้ตัวเลือกนี้ด้วยความระมัดระวัง</em>: ระบบแฟ้มส่วนมากจะไม่สามารถกู้แฟ้มที่ถูกลบได้ดีนัก</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
th: &ลบแฟ้มทิ้งแทนการทิ้งไปที่ถังขยะ

en: Folder List
th: รายการโฟลเดอร์

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
th: โฟลเดอร์เหล่านี้จะถูกตรวจค้นว่ามีแฟ้มใหม่ ๆ หรือไม่เมื่อเริ่มโปรแกรม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
th: เพิ่มโฟลเดอร์...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
th: ลบโฟลเดอร์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
th: นำเข้ารายการเล่น

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
th: ตัวอย่าง

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
th: ตัวอย่างการเลือกป้ายกำกับ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
th: รับตัวอย่างป้ายกำกับจากแฟ้มนี้:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
th: ป้อนป้ายกำกับตัวอย่างเอง:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
th: ป้ายกำกับตัวอย่าง

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
th: ชื่อแทร็ก:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
th: ศิลปิน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
th: อัลบั้ม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
th: หมวด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
th: หมายเลขแทร็ก:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
th: ปี:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
th: ชื่อแทร็ก

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
th: ศิลปิน

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum)
en: Album
th: อัลบั้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
th: หมวด

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
th: คำเตือน

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
th: คุณกำลังจะทำการเปลี่ยนชื่อแฟ้มเหล่านี้ คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะทำต่อไป ?

en: Original Name
th: ชื่อเดิม

en: New Name
th: ชื่อใหม่

en: No Change
th: ไม่เปลี่ยน

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
th: เอาออก

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
th: ตัวเลือกต่าง ๆ

en: Insert folder separator
th: ใส่ที่คั่นโฟลเดอร์

en: No file selected, or selected file has no tags.
th: ยังไม่มีการเลือกแฟ้มใด ๆ หรือแฟ้มที่เลือกไว้ไม่มีป้ายกำกับใด ๆ อยู่

en: Hide Renamer Test Dialog
th: ซ่อนกล่องทดสอบการเปลี่ยนชื่อ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
th: แสดงกล่องทดสอบการเปลี่ยนชื่อ

en: %1 to %2
th: %1 ไปเป็น %2

en: The following rename operations failed:
th: การเปลี่ยนชื่อต่อไปนี้เกิดความล้มเหลว:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
th: การปรับแต่งตัวเปลี่ยนชื่อแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
th: โฟลเดอร์เพลง:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
th: ป้ายกำกับอัลบั้ม

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
th: ป้ายกำกับศิลปิน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
th: ป้ายกำกับหมวด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
th: ป้ายกำกับชื่อแทร็ก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
th: ป้ายกำกับหมายเลขแทร็ก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
th: ป้ายกำกับปี

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
th: แทรกหมวด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
th: ตัวแยก:

en: File Renamer Options
th: ตัวเลือกการเปลี่ยนชื่อแฟ้ม

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
th: ตัวเลือกต่าง ๆ ของ %1

en: %1 Format
th: รูปแบบ %1

en: When the Track's %1 is Empty
th: เมื่อ %1 ของแทร็กว่างเปล่า

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
th: เมื่อใช้งานตัวเปลี่ยนชื่อแฟ้ม แฟ้มของคุณจะถูกเปลี่ยนชื่อไปเป็นค่าที่คุณมีอยู่ในป้ายกำกับ %1 ของแทร็กนั้นๆ ร่วมกับข้อความเพิ่มเติมใด ๆ ที่คุณได้ระบุไว้ด้านล่างนี้

en: File Renamer
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
th: ตัวอย่างการแทนที่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
th: ทำการ&รวมเข้าไปกับชื่อแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
th: ไม่ต้องสนใ&จป้ายกำกับนี้เมื่อทำการเปลี่ยนชื่อแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
th: ใช้ค่&านี้:

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
th: ว่าง

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
th: การให้หมายเลขแทร็ก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
th: หมายเลขต่ำสุดของตัวเลข:

en: Time
th: เวลา

en: Your album art failed to download.
th: ล้มเหลวในการดาวน์โหลดภาพของอัลบั้มของคุณ

en: Your album art has finished downloading.
th: ทำการดาวน์โหลดภาพของอัลบั้มของคุณเสร็จสิ้นแล้ว

en: &Random Play
th: เล่น&แบบสุ่ม

en: &Disable Random Play
th: ปิดการเล่นแ&บบสุ่ม

en: Use &Random Play
th: ใช้การเล่น&แบบสุ่ม

en: Use &Album Random Play
th: ใช้การเล่นแบบสุ่มเป็นอั&ลบั้ม

en: Remove From Playlist
th: ลบออกจากรายการเล่น

en: &Play
th: เล่&น

en: P&ause
th: &หยุดชั่วคราว

en: &Stop
th: หยุ&ด

[ctx: previous track]
en: Previous
th: แทร็กก่อน

[ctx: next track]
en: &Next
th: แทร็ก&ถัดไป

en: &Loop Playlist
th: เล่น&วนรายการเล่น

en: &Resize Playlist Columns Manually
th: &ปรับขนาดคอลัมน์ในรายการเล่นด้วยตนเอง

[ctx: silence playback]
en: Mute
th: ตัดเสียง

en: Volume Up
th: เพิ่มระดับเสียง

en: Volume Down
th: ลดระดับเสียง

en: Play / Pause
th: เล่น/หยุดชั่วคราว

en: Seek Forward
th: ค้นหาไปข้างหน้า

en: Seek Back
th: ค้นหาย้อนหลัง

en: Show / Hide
th: แสดง/ซ่อน

en: &Dock in System Tray
th: &ลงไปอยู่ในถาดระบบ

en: &Stay in System Tray on Close
th: คงการทำงานอยู่ใน&ถาดระบบเมื่อปิด

en: Popup &Track Announcement
th: ผุดรายละเอียดของแ&ทร็ก

en: Save &Play Queue on Exit
th: บันทึกคิวการเล่นเมื่อออกจากโปรแกรม

en: &Tag Guesser...
th: ตัว&เดาป้ายกำกับ...

en: &File Renamer...
th: เ&ปลี่ยนชื่อแฟ้ม...

en: Track Position
th: ตำแหน่งแทร็ก

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
th: <qt>การปิดหน้าต่างหลักนั้น ไม่ได้เป็นการปิดตัวโปรแกรม JuK เนื่องจาก JuK จะยังคงทำงานอยู่ในถาดระบบ หากต้องการปิดโปรแกรม ให้ใช้คำสั่ง ออก จากเมนู แฟ้ม แทน เพื่อทำการออกจากโปรแกรม</qt>

en: Docking in System Tray
th: ลงไปอยู่ในถาดระบบ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
th: &เครื่องเล่น

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
th: เครื่องมือป้า&ยกำกับ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
th: ตั้งค่&า

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
th: แถบเครื่องมือสำหรับเล่น

en: Configure Shortcuts
th: ปรับแต่งปุ่มพิมพ์ลัด

en: Global Shortcuts
th: ปุ่มพิมพ์ลัดใช้งานส่วนรวม

en: &No keys
th: ไม่ใช้ปุ่&มพิมพ์ลัด

en: &Standard keys
th: ปุ่มพิมพ์ลัดมา&ตรฐาน

en: &Multimedia keys
th: ปุ่มพิมพ์ลัดมั&ลติมีเดีย

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
th: คุณสามารถทำการเลือกปุ่มพิมพ์ลัดที่จะใช้เป็นปุ่มพิมพ์ลัดกลางสำหรับควบคุมตัวเล่นได้ที่นี่

en: Author, chief dork and keeper of the funk
th: ผู้เขียน, chief dork and keeper of funk

en: Album cover manager
th: ตัวจัดการหน้าปกอัลบั้ม

en: Friendly, neighborhood aRts guru
th: กูรู aRts ผู้ใกล้ชิดและเป็นมิตร

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
th: การฝังไอคอนในถาดระบบ, การแก้ไขป้ายกำกับ "แบบทันที",
    แก้ไขบั๊ก, สร้างลัทธิ, สนับสนุนด้านศีลธรรม

en: GStreamer port
th: ทำให้ใช้งานร่วมกับ GStreamer ได้

en: Global keybindings support
th: การรองรับการตั้งค่าปุ่มพิมพ์ลัดทั่วไป

en: Track announcement popups
th: ที่แจ้งข้อมูลแทร็กแบบผุดขึ้นมา

en: Automagic track data guessing, bugfixes
th: การเดาข้อมูลแทร็กอัตโนมัติ, แก้ไขบั๊ก

en: More automagical things, now using MusicBrainz
th: คุณสมบัติอัตโนมัติอื่น ๆ, ตอนนี้ใช้งาน MusicBrainz

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
th: ผู้สมรู้ร่วมคิดในเวทมนตร์ MusicBrainz

en: DCOP interface
th: ส่วนติดต่อ DCOP

en: FLAC and MPC support
th: การรองรับสื่อรูปแบบ FLAC และ MPC

en: Gimper of splash screen
th: ผู้ทำหน้าจอต้อนรับตอนเริ่มงานด้วย Gimp

en: File(s) to open
th: แฟ้มที่จะเปิด

[ctx: open audio file]
en: Open
th: เปิด

en: back to playlist
th: กลับไปที่ีรายการเล่น

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
th: JuK ไม่สามารถเล่นแฟ้มเสียง <nl/><filename>%1</filename><nl/> ได้ เนื่องจาก :<nl/><message>%2</message>

en: Could not save to file %1.
th: ไม่สามารถบันทึกไปยังแฟ้ม %1 ได้

en: Are you sure you want to delete these covers?
th: คุณแน่ใจหรือว่าคุณต้องการที่จะลบหน้าปกเหล่านี้ ?

en: &Delete Covers
th: ลบหน้า&ปก

en: Select Cover Image File
th: เลือกแฟ้มรูปหน้าปก

en: Could not delete these files
th: ไม่สามารถลบแฟ้มเหล่านี้ได้

en: Could not move these files to the Trash
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มเหล่านี้ไปถังขยะได้

en: Track Name
th: ชื่อแทร็ก

en: Cover
th: หน้าปก

[ctx: cd track number]
en: Track
th: แทร็กที่

en: Year
th: ปี

en: Length
th: ความยาว

en: Bitrate
th: อัตราบิท

en: Comment
th: หมายเหตุ

en: File Name
th: ชื่อแฟ้ม

en: File Name (full path)
th: ชื่อแฟ้ม (แสดงพาธเต็ม ๆ)

en: &Show Columns
th: &แสดงคอลัมน์

en: Add to Play Queue
th: เพิ่มเข้าไปในคิวรอเล่น

en: Edit
th: แก้ไข

en: Create Playlist From Selected Items...
th: สร้างรายการเล่นจากรายการที่เลือก...

en: Edit '%1'
th: แก้ไข '%1'

en: This will edit multiple files. Are you sure?
th: นี่จะเป็นการแก้ไขแฟ้มหลาย ๆ แฟ้ม คุณแน่ใจหรือไม่ ?

en: Create New Playlist
th: สร้างรายการเล่นใหม่

en: Manual Column Widths Enabled
th: เปิดการปรับขนาดคอลัมน์ด้วยตนเอง

en: View Modes
th: โหมดมุมมอง

en: Show &History
th: แสดง&ประวัติ

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
th: สร้างรายการเล่นซ้ำ

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
th: คุณต้องการที่จะลบแฟ้มเหล่านี้ออกจากดิสก์ด้วยหรือไม่ ?

en: Keep
th: เก็บไว้

en: Could not delete these files.
th: ไม่สามารถลบแฟ้มเหล่านี้ได้

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะเอกรายการเล่นเหล่านี้ออกไปจากชุดสะสมของคุณ ?

en: Remove Items?
th: เอารายการออกหรือไม่ ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
th: เ&อาออก

en: Hid&e
th: ซ่อ&น

en: R&emove
th: เอ&าออก

en: Dynamic List
th: รายการไม่ตายตัว

en: Now Playing
th: ที่กำลังเล่นตอนนี้

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
th: คุณต้องการเพิ่มรายการเหล่านี้ลงไปยังรายการปัจจุบัน หรือว่าลงไปในรายการชุดสะสม ?

[ctx: current playlist]
en: Current
th: ปัจจุบัน

en: Collection
th: ชุดสะสม

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Search Playlist
th: ค้นหารายการเล่น

en: Create Folder Playlist
th: สร้างโฟลเดอร์รายการเล่น

en: History
th: ประวัติ

en: Please enter a name for this playlist:
th: โปรดป้อนชื่อให้รายการเล่นนี้:

[ctx: new playlist]
en: &New
th: สร้างใ&หม่

en: &Empty Playlist...
th: &รายการเล่นว่าง ๆ...

en: &Search Playlist...
th: ค้&นหารายการเล่น...

en: Playlist From &Folder...
th: สร้างรายการเล่นจากโ&ฟลเดอร์...

en: &Guess Tag Information
th: เ&ดาข้อมูลป้ายกำกับ

en: From &File Name
th: จากชื่อ&แฟ้ม

en: From &Internet
th: จากอินเ&ทอร์เน็ต

en: Guess Tag Information From &File Name
th: เดาข้อมูลป้ายกำกับจากชื่&อแฟ้ม

en: Play First Track
th: เล่นแทร็กแรก

en: Play Next Album
th: เล่นอัลบั้มถัดไป

en: &Rename...
th: &เปลี่ยนชื่อ...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
th: สร้างราย&การเล่นซ้ำ...

en: Reload
th: โหลดใหม่

en: Edit Search...
th: แก้ไขรายการค้นหา...

en: &Delete
th: &ลบ

en: Refresh
th: โหลดใหม่

en: &Rename File
th: &เปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: &View Cover
th: ดูหน้าป&ก

en: Get Cover From &File...
th: รับหน้าปกจาก&แฟ้ม...

en: Get Cover From &Internet...
th: รับหน้าปกจากอินเ&ทอร์เน็ต...

en: &Delete Cover
th: &ลบหน้าปก

en: Show Cover &Manager
th: แสดงตัวจัดกา&รหน้าปก

en: Show &Play Queue
th: แสดงคิ&วรอเล่น

en: Playlist
th: รายการเล่น

en: Show &Search Bar
th: แสดงแถบค้น&หา

en: Edit Track Search
th: แก้ไขการค้นหาแทร็ก

en: Normal Matching
th: เข้าคู่แบบปกติ

en: Case Sensitive
th: แยกแยะอักษรตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: Pattern Matching
th: จับคู่ด้วยรูปแบบ

en: All Visible
th: ที่เห็นทั้งหมด

en: Jump to the currently playing item
th: ข้ามไปยังรายการที่กำลังเล่นอยู่ตอนนี้

en: 1 item | %1 items
th[0]: %1 รายการ

en: Redisplay Popup
th: แสดงรายละเอียดผุดขึ้นอีกครั้ง

en: Show &Tag Editor
th: แสดงที่แก้&ไขป้ายกำกับ

en: &Save
th: บั&นทึก

en: Do you want to save your changes to:
th: คุณต้องการจะบันทึกความเปลี่ยนแปลงไปยังแฟ้มต่อไปนี้หรือไม่:

en: Save Changes
th: บันทึกความเปลี่ยนแปลง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
th: ชื่อศิ&ลปิน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
th: ชื่ออัลบั้&ม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
th: หม&วด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
th: &ปี:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
th: หมา&ยเหตุ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
th: เปิด

en: Tag Guesser Configuration
th: การปรับแต่งตัวเดาป้ายกำกับ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
th: รุปแบบชื่อแฟ้มที่กำลังใช้อยู่

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
th: เลื่อนชุดรูปแบบขึ้น

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
th: กดปุ่มนี้เพื่อย้ายชุดรูปแบบที่กำลังเลือกอยู่ขึ้นหนึ่งขั้น

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
th: เลื่อนชุดรูปแบบลง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
th: กดปุ่มนี้เพื่อย้ายชุดรูปแบบที่กำลังเลือกอยู่ลงหนึ่งขั้น

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
th: เพิ่มชุดรูปแบบใหม่

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
th: กดปุ่มนี้เพื่อทำการเพิ่มชุดรูปแบบชื่อแฟ้มใหม่เข้าไปที่ส่วนท้ายของรายการ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
th: เพิ่&ม

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bModify)
en: Modify scheme
th: ปรับเปลี่ยนชุดรูปแบบ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
th: กดปุ่มนี้เพื่อทำการปรับเปลี่ยนชุดรูปแบบชื่อแฟ้มที่กำลังเลือกอยู่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
th: ปรั&บเปลี่ยน

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
th: ลบชุดรูปแบบ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
th: กดปุ่มนี้เพื่อทำการลบชุดรูปแบบชื่อแฟ้มที่กำลังเลือกอยู่ออกจากรายการ

[ctx: song title]
en: Title
th: ชื่อแทร็ก

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
th: มีแฟ้มนี้อยู่แล้ว
    คุณต้องการจะเขียนทับหรือไม่ ?

en: File Exists
th: มีแฟ้มอยู่ก่อนแล้ว

en: Replace
th: แทนที่

en: The following files were unable to be changed.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงแฟ้มต่อไปนี้ได้

en: Error
th: ผิดพลาด

en: artist
th: ศิลปิน

en: genre
th: หมวด

en: album
th: อัลบั้ม

en: You are about to change the %1 on these files.
th: คุณกำลังทำการเปลี่ยนแปลง %1 ในแฟ้มเหล่านี้

en: Changing Track Tags
th: กำลังทำการเปลี่ยนป้ายกำกับของแทร็ก

en: Play Queue
th: คิวรอเล่น

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
th: ค่าปริยาย

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
th: มุมมองขนาดย่อ

en: Tree
th: มุมมองต้นไม้

en: Artists
th: ศิลปิน

en: Albums
th: อัลบั้ม

en: Genres
th: หมวด
