Jupyter VERSION - en to ja translation catalogue (172 entries)

en: You are requesting a page that does not exist!
ja: 要求したページは存在しません!

en: current mode
ja: 現在のモード

en: File
ja: ファイル

en: New
ja: 新規

en: Save
ja: 保存

en: Rename
ja: リネーム

en: Download
ja: ダウンロード

en: Edit
ja: 編集

en: Find
ja: 検索

en: Find &amp; Replace
ja: 検索と置換

en: Key Map
ja: キーマッピング

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: 表示

en: Show/Hide the logo and notebook title (above menu bar)
ja: ロゴとノートブックのタイトルを表示/非表示 (メニューバーの上)

en: Toggle Header
ja: ヘッダをトグル

en: Toggle Line Numbers
ja: 行番号をトグル

en: Language
ja: 言語

en: The error was:
ja: エラー内容:

en: Password or token:
ja: パスワードまたはトークン:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Log in
ja: ログイン

en: No login available, you shouldn't be seeing this page.
ja: ログインしていないのでこのページを見る事はできません。

en: Proceed to the <a href="%(base_url)s">dashboard
ja: <a href="%(base_url)s">ダッシュボード

en: Proceed to the <a href="%(base_url)slogin">login page
ja: <a href="%(base_url)slogin">ログインページ

en: Menu
ja: メニュー

en: Kernel
ja: カーネル

en: This notebook is read-only
ja: このノートブックは読み取り専用です

en: New Notebook
ja: 新しいノートブック

en: Opens a new window with the Dashboard view
ja: ダッシュボードで新しいウィンドウを開く

en: Open...
ja: 開く...

en: Open a copy of this notebook's contents and start a new kernel
ja: このノートブックの内容の複製を開き新しいカーネルを起動する

en: Make a Copy...
ja: コピーを作る...

en: Rename...
ja: リネーム...

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Quit
ja: 終了

en: Save and Checkpoint
ja: 保存とチェックポイント

en: Revert to Checkpoint
ja: チェックポイントを元に戻す

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Download as
ja: 名前を付けてダウンロード

en: Notebook (.ipynb)
ja: ノートブック (.ipynb)

en: Script
ja: スクリプト

en: Deploy as
ja: 名前を付けてデプロイ

en: Trust the output of this notebook
ja: このノートブックの出力を信頼する

en: Trust Notebook
ja: ノートブックを信頼する

en: Shutdown this notebook's kernel, and close this window
ja: このノートブックのカーネルをシャットダウンし、このウィンドウを閉じる

en: Close and Halt
ja: 閉じて終了

en: Cut Cells
ja: セルを切り取り

en: Copy Cells
ja: セルをコピー

en: Paste Cells Above
ja: 上にセルをペースト

en: Paste Cells Below
ja: 下にセルをペースト

en: Paste Cells &amp; Replace
ja: セルをペーストして入れ替え(&A)

en: Delete Cells
ja: セルを削除

en: Undo Delete Cells
ja: セルの削除を取り消し

en: Split Cell
ja: セルを分割

en: Merge Cell Above
ja: 上のセルをマージ

en: Merge Cell Below
ja: 下のセルをマージ

en: Move Cell Up
ja: セルを上に移動

en: Move Cell Down
ja: セルを下に移動

en: Edit Notebook Metadata
ja: ノートブックのメタデータを編集

en: Find and Replace
ja: 検索と置換

en: Cut Cell Attachments
ja: セルのアタッチメントを切り取り

en: Copy Cell Attachments
ja: セルのアタッチメントをコピー

en: Paste Cell Attachments
ja: セルのアタッチメントをペースト

en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: Show/Hide the action icons (below menu bar)
ja: アクションアイコンを表示/非表示 (メニューバーの下)

en: Toggle Toolbar
ja: ツールバーをトグル

en: Show/Hide line numbers in cells
ja: セル内の行番号を表示/非表示

en: Cell Toolbar
ja: セルツールバー

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert an empty Code cell above the currently active cell
ja: 現在アクティブなセルの上に空のコードセルを挿入する

en: Insert Cell Above
ja: 上にセルを挿入

en: Insert an empty Code cell below the currently active cell
ja: 現在アクティブなセルの下に空のコードセルを挿入する

en: Insert Cell Below
ja: 下にセルを挿入

en: Cell
ja: セル

en: Run this cell, and move cursor to the next one
ja: このセルを実行しカーソルを一つ次に移動する

en: Run Cells
ja: セルを実行

en: Run this cell, select below
ja: このセルを実行し下を選択する

en: Run Cells and Select Below
ja: ここまでのセルを実行し下を選択する

en: Run this cell, insert below
ja: このセルを実行し下に挿入

en: Run Cells and Insert Below
ja: ここまでのセルを実行し下に挿入

en: Run all cells in the notebook
ja: ノートブックの全てのセルを実行

en: Run All
ja: 全てを実行

en: Run all cells above (but not including) this cell
ja: このセルの上にある (このセルは含まない) すべてのセルを実行する

en: Run All Above
ja: ここまでのセルの全てを実行

en: Run this cell and all cells below it
ja: このセルと以下のすべてのセルを実行

en: Run All Below
ja: 以下を全て実行

en: All cells in the notebook have a cell type. By default, new cells are created as 'Code' cells
ja: ノートブック上のすべてのセルには種別があります。デフォルトでは新しいセルは 'コード' セルとして作成されます

en: Cell Type
ja: セルの種別

en: Contents will be sent to the kernel for execution, and output will display in the footer of cell
ja: 実行のために内容がカーネルに送られ、セルのフッターに出力が表示されます

en: Contents will be rendered as HTML and serve as explanatory text
ja: 内容は HTML としてレンダリングされ説明のテキストとしてサーブされます

en: Contents will pass through nbconvert unmodified
ja: 内容は変更されずに nbconvert に渡されます

en: Current Outputs
ja: 現在の出力

en: Hide/Show the output of the current cell
ja: 現在のセルの出力を表示/非表示

en: Toggle
ja: トグル

en: Scroll the output of the current cell
ja: 現在のセルの出力をスクロール

en: Toggle Scrolling
ja: スクロールをトグル

en: Clear the output of the current cell
ja: 現在のセルの出力をクリア

en: Clear
ja: クリア

en: All Output
ja: 全ての出力

en: Hide/Show the output of all cells
ja: 全てのセルの出力を表示/非表示

en: Scroll the output of all cells
ja: 全てのセルの出力をスクロール

en: Clear the output of all cells
ja: 全てのセルの出力をクリア

en: Send Keyboard Interrupt (CTRL-C) to the Kernel
ja: キーボードの中断(CTRL-C)をカーネルに送る

en: Interrupt
ja: 中断

en: Restart the Kernel
ja: カーネルを再起動

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart the Kernel and clear all output
ja: カーネルを再起動し全ての出力をクリアする

en: Restart &amp; Clear Output
ja: 再起動し出力をクリアする

en: Restart the Kernel and re-run the notebook
ja: カーネルを再起動しノートブックを再実行する

en: Restart &amp; Run All
ja: 再起動し全てを実行

en: Reconnect to the Kernel
ja: カーネルに再接続する

en: Reconnect
ja: 再接続

en: Change kernel
ja: カーネルの変更

en: Help
ja: ヘルプ

en: A quick tour of the notebook user interface
ja: ノートブックユーザーインターフェースのクイックツアー

en: User Interface Tour
ja: ユーザーインタフェースツアー

en: Opens a tooltip with all keyboard shortcuts
ja: 全てのキーボードショートカットのツールチップを表示する

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Opens a dialog allowing you to edit Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットの編集ダイアログを開く

en: Edit Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットの編集

en: Notebook Help
ja: ノートブックのヘルプ

en: Opens in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: About Jupyter Notebook
ja: Jupyter Notebook について

en: About
ja: 詳細

en: Jupyter Notebook requires JavaScript.
ja: Jupyter Notebook には JavaScript が必要です。

en: Please enable it to proceed.
ja: 続行するには有効にして下さい。

en: dashboard
ja: ダッシュボード

en: Logout
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Files
ja: ファイル

en: Running
ja: 実行中

en: Clusters
ja: クラスタ

en: Select items to perform actions on them.
ja: アクションを実行する為のアイテムを選択して下さい。

en: Duplicate selected
ja: 選択アイテムを複製する

en: Duplicate
ja: 複製

en: Rename selected
ja: 選択アイテムをリネームする

en: Move selected
ja: 選択アイテムを移動する

en: Move
ja: 移動

en: Download selected
ja: 選択アイテムをダウンロードする

en: Shutdown selected notebook(s)
ja: 選択されているノートブックをシャットダウンする

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: View selected
ja: 選択されているアイテムを表示する

en: Edit selected
ja: 選択されているアイテムを編集する

en: Delete selected
ja: 選択されているアイテムを削除する

en: Click to browse for a file to upload.
ja: クリックしてアップロードするファイルを選択して下さい。

en: Upload
ja: アップロード

en: Text File
ja: テキストファイル

en: Folder
ja: フォルダ

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminals Unavailable
ja: 端末が存在しません

en: Refresh notebook list
ja: ノートブックの一覧を再読み込み

en: Select All / None
ja: 全てを選択 / 解除

en: Select...
ja: 選択...

en: Select All Folders
ja: 全てのフォルダを選択...

en: Folders
ja: フォルダ

en: Select All Notebooks
ja: 全てのノートブックを選択

en: All Notebooks
ja: 全てのノートブック

en: Select Running Notebooks
ja: 実行中のノートブックを選択

en: Running
ja: 実行中

en: Select All Files
ja: 全てのファイルを選択

en: Files
ja: ファイル

en: Last Modified
ja: 最終変更時刻

en: Name
ja: 名前

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Currently running Jupyter processes
ja: 現在実行中の Jupyter プロセス一覧

en: Refresh running list
ja: 実行中の一覧を再読み込み

en: There are no terminals running.
ja: 実行中の端末はありません。

en: Terminals are unavailable.
ja: 端末はありません。

en: Notebooks
ja: ノートブック

en: There are no notebooks running.
ja: 実行中のノートブックはありません。

en: Clusters tab is now provided by IPython parallel.
ja: Clousters タブが IPython parallel によって提供される様になりました。

en: See '<a href="https://github.com/ipython/ipyparallel">IPython parallel</a>' for installation details.
ja: 詳しいインストール方法は '<a href="https://github.com/ipython/ipyparallel">IPython parallel</a>' を参照
