libk3b - en to da translation catalogue (781 entries)

en: Inhibiting sleep for disc writing
da: Forhindre søvn ved diskskrivning

en: Disable inhibition for disc writing
da: Aktivér forhindring ved diskskrivning

en: Source
da: Kilde

en: Target
da: Mål

en: Writing Audio Cue File
da: Brænder lyd-cue-fil

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
da: Analyse af lydfil mislykkedes. Korrupt file?

en: Analysing the audio file
da: Analyserer lydfilen

en: Analysing %1
da: Analyserer %1

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
da: Kan ikke håndtere '%1', på grund af at formatet ikke understøttes.

en: No valid audio cue file: '%1'
da: Ingen gyldig lyd-cue-fil: '%1'

en: Could not load libcdparanoia.
da: Kunne ikke indlæse libcdparanoia.

en: Could not open device %1
da: Kunne ikke åbne enheden %1

en: Error while initializing audio ripping.
da: Fejl ved initiering af lydripning.

en: Unable to open '%1' for writing.
da: Kan ikke åbne "%1" til brænding.

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
da: Uoverkommelig fejl under ripning af spor %1.

en: Write Binary Image
da: Brænd binær image-fil

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
da[0]: En kopiering gennemført
da[1]: %1 kopieringer gennemført

en: Writing track %1 of %2
da: Brænder spor %1 af %2

en: Writing cue/bin Image
da: Brænder cue/bin-image-fil

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
da[0]:  - %1 kopi
da[1]:  - %1 kopier

en: Erasing CD-RW
da: Sletter cd-rw

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
da: Ved sletning af cd-rw er ingen fremgangsinformation tilgængelig.

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
da: Indsæt en genbrændbar cd i drevet<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Blanking error.
da: Blankningsfejl.

en: Sorry, no error handling yet.
da: Der er desværre endnu ingen fejlhåndtering.

en: Quick Format
da: Hurtigformatering

en: Checking Source Medium
da: Kontrollerer kildemedie

en: Waiting for source medium
da: Venter på kildemedie

en: Checking source medium
da: Kontrollerer kildemedie

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
da: K3b kopierer ikke CD'er der indeholder flere dataspor.

en: Copying Multisession Data CD.
da: Kopierer multisessions-data-cd.

en: Copying Data CD.
da: Kopierer data-CD.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
da: K3b kan kun kopiere CD-Extra cd'er i blandet tilstand.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
da: Kopierer udvidet lyd-cd (CD-Extra).

en: Copying Audio CD.
da: Kopierer lyd-cd.

en: The source disk is empty.
da: Kildedisken er tom.

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
da: K3b skal bruge cdrecord 2.01a12 eller nyere for at kopiere Mode2 dataspor.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
da: Du vil kun kunne kopiere den første session i raw-brændetilstand. Vil du fortsætte alligevel?

en: Multisession CD
da: Multisessions-CD

en: Only copying first session.
da: Kopierer kun første session.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
da: Kunne ikke bestemme ledig plads i den midlertidige mappe "%1".

en: Not enough space left in temporary folder.
da: Ikke nok plads tilbage i midlertidig mappe.

en: Unmounting source medium
da: Afmonterer kildemedie

en: Unable to read Table of contents
da: Kan ikke læse indholdsfortegnelsen

en: Searching CD-Text
da: Søger CD-Text

en: Found CD-Text (%1 - %2).
da: Fandt CD-Text (%1 - %2).

en: Found corrupted CD-Text. Ignoring it.
da: Fandt korrupt CD-Text. Ignorerer den.

en: No CD-Text found.
da: Ingen CD-Text fundet.

en: Querying CDDB
da: Forespørger CDDB

en: Found CDDB entry (%1 - %2).
da: Fandt CDDB-indgang (%1 - %2).

en: No CDDB entry found.
da: Ingen CDDB-indgang fundet.

en: CDDB error (%1).
da: CDDB-fejl (%1).

en: Found CD-Text (%1 - %2) and CDDB (%3 - %4) entries. Which one should be used to generate the CD-Text on the new CD?
da: Fandt CD-Text (%1 - %2) og CDDB-indgange (%3 - %4). Hvilken skal bruges til at generere CD-Text'en på den ny cd?

en: Use CD-Text data
da: Brug data fra CD-Text

en: Use CDDB entry
da: Brug CDDB-indgang

en: Preparing write process...
da: Forbereder brændeprocessen...

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
da: Angiv en ubrugelig midlertidig sti. Bruger standarden.

en: Unable to create temporary folder '%1'.
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe "%1".

en: Using temporary folder %1.
da: Bruger den midlertidige mappe %1.

en: Do you want to overwrite %1?
da: Vil du overbrænde %1?

en: File Exists
da: Filen findes

en: Writing image file to %1.
da: Brænder image-fil til %1.

en: Reading Session %1
da: Læser session %1

en: Reading Source Medium
da: Læser kildemediet

en: Reading track %1 of %2
da: Læser spor %1 ud af %2

en: Simulating Session %1
da: Simulerer session %1

en: Writing Copy %1 (Session %2)
da: Brænder kopi %1 (session %2)

en: Writing Copy (Session %1)
da: Brænder kopi (session %1)

en: Simulating
da: Simulerer

en: Writing Copy %1
da: Brænder kopi %1

en: Writing Copy
da: Brænder kopi

en: Waiting for media
da: Venter på medie

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
da: Det er ikke muligt at brænde CD-TEXT i TAO-tilstand.

en: Successfully read session %1.
da: Det lykkedes at læse session %1.

en: Successfully read source disk.
da: Det lykkedes at læse kildedisk.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
da: K3b kunne ikke skubbe kildedisken ud. Gør det manuelt.

en: Error while reading session %1.
da: Fejl ved at læse session %1.

en: Need to reload medium to return to proper state.
da: Mediet skal genindlæses for at vende tilbage til korrekt tilstand.

en: Reloading the medium
da: Genindlæser mediet

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
da: K3b kunne ikke skubbe den brændte disk ud. Gør det manuelt.

en: Please reload the medium and press 'OK'
da: Genindlæs venligst mediet og tryk på "OK"

en: Failed to reload the medium
da: Genindlæsning af mediet mislykkedes

en: Removing temporary files.
da: Fjerner midlertidige filer.

en: Removing image files.
da: Fjerner image-filer.

en: Creating CD Image
da: Opretter cd-image-fil

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
da: Simulerer cd-kopiering "On-The-Fly"

en: Simulating CD Copy
da: Simulerer cd-kopiering

en: Copying CD On-The-Fly
da: Kopierer cd "On-The-Fly"

en: Copying CD
da: Kopierer cd

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
da[0]: Opretter 1 kopi
da[1]: Opretter %1 kopier

en: Could not find %1 executable.
da: Kunne ikke finde %1-programmet.

en: Could not start %1.
da: Kunne ikke starte %1.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
da: %1 returnerede en ukendt fejl! (kode %2).

en: %1 did not exit cleanly.
da: %1 afsluttede ikke normalt.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
da: Cdrecord version %1 understøtter ikke kloning.

en: No device set.
da: Ingen enhed valgt.

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
da: Cd-brænderen %1 (%2) understøtter ikke kloning.

en: Reading clone image
da: Læser klon-image-fil

en: Writing Track %1 of %2
da: Brænder spor %1 af %2

en: Successfully written clone copy %1.
da: Det lykkedes at brænde klonkopien %1.

en: Successfully read disk.
da: Læsning af disk gennemført.

en: Failed to read disk completely in clone mode.
da: Mislykkedes at læse disken fuldstændigt i duplikeringstilstand.

en: Error while reading disk.
da: Fejl ved at læse fra disk.

en: Simulating clone copy
da: Simulerer klonkopi

en: Writing clone copy %1
da: Brænder klonkopi %1

en: Creating Clone Image
da: Opretter klon-image-fil

en: Simulating Clone Image
da: Simulerer klon-image-fil

en: Burning Clone Image
da: Brænder klon-image-fil

en: Simulating CD Cloning
da: Simulerer cd-kloning

en: Cloning CD
da: Kloner cd

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
da[0]: Opretter 1 klonkopi
da[1]: Opretter %1 klonkopier

en: Unable to open libdvdcss.
da: Kunne ikke åbne ny libdvdcss.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
da: Henter alle CSS-nøgler. Dette kan tage et stykke tid.

en: Failed to retrieve all CSS keys.
da: Mislykkedes at hente alle CSS-nøgler.

en: Video DVD decryption failed.
da: Afkodning af video-dvd mislykkedes.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
da: Ingen støtte for at læse formless Mode2 sektorer.

en: Unsupported sector type.
da: Sektortype understøttes ikke.

en: Reading with sector size %1.
da: Læser med sektorstørrelse %1.

en: Error while reading sector %1.
da: Fejl ved at læse fra sektor %1.

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
da[0]: Ignorerede %1 fejlbehæftet sektor.
da[1]: Ignorerede i alt %1 fejlbehæftede sektorer.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
da: Problem med at læse. Prøver igen fra sektor %1.

en: Ignoring read error in sector %1.
da: Ignorerer læsefejl i sektor %1.

en: Changing DVD Booktype
da: Ændrer dvd-bogtype

en: No device set
da: Ingen enhed valgt

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
da: Indsæt et tomt dvd+r- eller dvd+rw-medie i drevet<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Checking medium
da: Kontrollerer medie

en: Booktype successfully changed
da: Bogtype ændret med godt resultat

en: Please send me an email with the last output.
da: Send e-mail til mig med den seneste udskrift.

en: Ejecting DVD...
da: Skubber dvd ud...

en: Unable to eject media.
da: Kunne ikke skubbe mediet ud.

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
da: Kan ikke ændre bogtype for dvd+r medie som ikke er tomt.

en: No DVD+R(W) media found.
da: Intet dvd+r(w) medie fundet.

en: Unable to determine media state.
da: Kunne ikke afgøre medietilstand.

en: Changing Booktype
da: Ændrer bogtype

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
da: K3b understøtter ikke at brænde "On-The-Fly" med growisofs %1.

en: Disabling on-the-fly writing.
da: Deaktiverer brænding "On-The-Fly".

en: No source medium found.
da: Intet kildemedie fundet.

en: Found encrypted DVD.
da: Fandt krypteret DVD.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
da: Kan ikke kopiere krypterede DVD'er.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
da: Brænderen understøtter ikke brænding af dvd'er med dobbeltlag.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
da: Denne version af growisofs understøtter ikke brænding af dvd'er med dobbeltlag.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
da: K3b understøtter ikke at kopiere multi-sessions DVD'er.

en: K3b relies on the size saved in the ISO 9660 header.
da: K3b er afhængig af størrelsen gemt i ISO 9660-header.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
da: Dette kan  resultere i en korrupt kopi hvis kilden blev mastered med fejlagtig software.

en: Unable to determine the ISO 9660 filesystem size.
da: Kunne ikke afgøre  ISO 9660-filsystemets størrelse.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
da: K3b understøtter ikke at kopiere DVD-RAM.

en: Unsupported media type.
da: Medietype understøttes ikke.

en: Reading source medium.
da: Læser kildemediet.

en: Creating image
da: Opretter image-fil

en: Simulating copy
da: Simulerer kopiering

en: Writing copy %1
da: Brænder kopi %1

en: Writing copy
da: Brænder kopi

en: Successfully read source medium.
da: Læsning af kildemedie gennemført.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
da: K3b kunne ikke skubbe kildemediet. Gør det manuelt.

en: Successfully written copy %1.
da: Brænding af kopi %1 gennemført.

en: Verifying copy %1
da: Verificerer kopi %1

en: Verifying copy
da: Verificerer kopi

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
da: K3b kunne ikke skubbe kildedisken ud. Gør det manuelt.

en: Unsupported media type: %1
da: Ikke understøttet medietype: %1

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
da: %1-medier understøtter ikke brændesimulering. Vil du virkelig fortsætte? Der vil faktisk blive brændt på mediet.

en: No Simulation with %1
da: Ingen simulering med %1

en: Writing DVD copy
da: Brænder dvd-kopi

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
da: Brændetilstand bliver ignoreret for dvd+r(w) medier.

en: Writing %1.
da: Brænder %1.

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
da: Din brænder (%1 %2) understøtter ikke simulering med dvd-r(w) medie. Vil du virkelig fortsætte? Der vil faktisk blive brændt på mediet.

en: No Simulation with DVD-R(W)
da: Ingen simulering med dvd-r(w)

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
da: Brænder dvd-rw i begrænset overbrændingstilstand.

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
da: Brænder dvd-rw i DAO-tilstand.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
da: Brænder dvd-rw i inkrementel tilstand.

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
da: Begrænset overbrænding er ikke mulig med dvd-r-medier.

en: Writing %1 in DAO mode.
da: Brænder %1 i DAO-tilstand.

en: Writing %1 in incremental mode.
da: Brænder %1 i inkrementel tilstand.

en: Writing BD copy
da: Brænder bd-kopi

en: Removed image file %1
da: Fjernede image-filen %1

en: Creating Image
da: Opretter image-fil

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
da: Kopierer dvd eller bd "On-The-Fly"

en: Copying DVD or BD
da: Kopierer dvd eller bd

en: Formatting disc
da: Formatering af disk

en: Unmounting medium
da: Afmonterer medie

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
da: Indsæt et genbrændbart dvd- eller Blu-ray-medie i drevet<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Formatting successfully completed
da: Formatering afsluttedes med godt resultat

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
da: Vær ikke bekymret hvis forløbet slutter inden 100 %.

en: The formatting will continue in the background during writing.
da: Formateringen fortsætter i baggrunden under brændingen.

en: Ejecting medium...
da: Skubber medie ud...

en: Unable to eject medium.
da: Kan ikke skubbe medie ud.

en: Found %1 medium.
da: Fandt %1-medie.

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
da: Intet genbrændbart dvd- eller bd-medie blev fundet. Kan ikke formatere.

en: No need to format %1 media more than once.
da: Der er intet behov for at formatere disken %1 mere end en gang.

en: It may simply be overwritten.
da: Den kan blot overbrændes.

en: Forcing formatting anyway.
da: Tvinger til formatering alligevel.

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
da: Det anbefales ikke at gennemtvinge formatering af %1-medie.

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
da: Efter 10-20 genformateringer kan mediet blive ubrugeligt.

en: Formatting %1 medium
da: Formaterer %1-medie

en: Formatted in %1 mode.
da: Formaterede i tilstanden %1.

en: Media is already empty.
da: Mediet er allerede tomt.

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
da: Formaterer dvd-rw i tilstanden %1.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
da: Kan ikke bestemme aktuel formateringsstatus for dvd-rw-mediet.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
da: Bruger %1 %2 – Ophavsret © %3

en: Formatting
da: Formatering

en: Preparing data
da: Forbereder data

en: Could not find image %1
da: Kunne ikke finde image-filen %1

en: Verifying written data
da: Verificerer skrevne data

en: Verifying written copy %1 of %2
da: Verificerer skrevet kopi %1 ud af %2

en: Writing image
da: Brænder image-fil

en: Writing copy %1 of %2
da: Brænder kopi %1 af %2

en: Waiting for medium
da: Venter på medie

en: Simulating ISO 9660 Image
da: Simulerer ISO 9660-image-fil

en: Burning ISO 9660 Image
da: Brænder ISO 9660-image-fil

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
da: Kan ikke brænde mediet %1 med brug af %2. Falder tilbage til standardprogrammet.

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
da: Dvd- og Blu-ray-spor kan kun brændes i MODE1.

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
da: Manglende understøttelse af Blu-ray i cdrecord og growisofs. Opdatér systemet.

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
da: Sporlængder under 4 sekunder bryder Red Book-standarden.

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
da: Brænding "On-The-Fly" med Cdrecord < 2.01a13 understøttes ikke.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
da: Cdrecord %1 understøtter ikke CD-TEXT-brænding.

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
da: Din brænder (%1 %2) understøtter ikke inkrementel strømning med mediet %3. Flere sessioner er ikke mulige. Fortsæt alligevel?

en: No Incremental Streaming
da: Ingen inkrementel strømning

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
da: Dvd+r(w) medier understøtter ikke brændesimulering. Vil du virkelig fortsætte? Der vil faktisk blive brændt på mediet.

en: No Simulation with DVD+R(W)
da: Ingen simulering med dvd+r(w)

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
da: De fleste brændere understøtter ikke brænding af multisessions-cd'er i DAO-tilstand.

en: No version of cdrskin can do this yet.
da: Ingen version af cdrskin kan gøre dette endnu.

en: Writing CD in Session At Once mode.
da: Brænder cd i "Session At Once"-tilstand.

en: Writing CD in Track At Once mode.
da: Brænder cd i "Track-At-Once"-tilstand.

en: Writing CD in Raw mode.
da: Brænder cd i "Raw"-tilstand.

en: Appending session to CD
da: Føjer session til cd

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
da: Brænder genbrændbar cd i "Session-At-Once"-tilstand.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
da: Brænder genbrændbar cd i "Track-At-Once"-tilstand.

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
da: Brænder genbrændbar cd i "Raw"-tilstand.

en: Appending session to rewritable CD.
da: Føjer session til genbrændbar cd.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD+RW.
da: Forstørrer ISO 9660-filsystem på dvd+rw.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD-RW in restricted overwrite mode.
da: Forstørrer ISO 9660-filsystem på dvd-rw i begrænset overbrændingstilstand.

en: Appending session to DVD+R.
da: Føjer session til dvd+r.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
da: Føjer session til dvd+r med dobbeltlag.

en: Appending session to %1.
da: Føjer session til %1.

en: Writing Double Layer DVD+R.
da: Brænder dvd+r med dobbeltlag.

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
da: Bruger readcd %1 i stedet for standardversion for klon-støtte.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
da: Kunne ikke finde en kørbar readcd med støtte for kloning.

en: Writing image to %1.
da: Brænder image-fil til %1.

en: Could not start readcd.
da: Kunne ikke starte readcd.

en: Cannot read source disk.
da: Kan ikke læse kildedisk.

en: Retrying from sector %1.
da: Prøver igen fra sektor %1.

en: Uncorrected error in sector %1
da: Ukorrigeret fejl i sektor %1

en: Corrected error in sector %1
da: Rettede fejl i sektor %1

en: %1 returned error: %2
da: %1 returnerede fejl: %2

en: Readcd exited abnormally.
da: Readcd afsluttede unormalt.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
da: Intern fejl: Verificeringsjob forkert initieret (%1)

en: no tracks added
da: ingen spor tilføjet

en: specified track number '%1' not found on medium
da: det angivne spornummer "%1" kunne ikke findes på mediet

en: Verifying track %1
da: Verificerer spor %1

en: Written data in track %1 differs from original.
da: Skrevne data i spor %1 adskiller sig fra de originale.

en: Written data verified.
da: Skrevne data verificeret.

en: %1 executable could not be found.
da: Det kørbare program %1 kunne ikke findes.

en: %1 version %2 is too old.
da: Version %2 af %1 er for gammel.

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
da: Analyserer titel %1 på video-dvd %2

en: Analysing Chapter %1 of %2
da: Analyserer kapitel %1 af %2

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
da: Ignorerer klipværdier for sidste kapitel på grund af dets korte afspilningstid.

en: Unable to create folder '%1'
da: Kunne ikke oprette mappen '%1'

en: Invalid filename: '%1'
da: Ugyldigt filnavn: '%1'

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
da: Transkoder titlen %1 fra video-dvd %2

en: Invalid video codec set: %1
da: Ugyldigt sæt af video-codecs: %1

en: Invalid audio codec set: %1
da: Ugyldigt sæt af lyd-codecs: %1

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
da: Ændrer størrelse på titelbillede %1 til %2 x %3

en: Single-pass Encoding
da: Kodning med en gennemgang

en: Two-pass Encoding: First Pass
da: Kodning med to gennemgange: Første gennemgang

en: Two-pass Encoding: Second Pass
da: Kodning med to gennemgange: Anden gennemgang

en: Removing incomplete video file '%1'
da: Fjerner ufuldstændig videofil '%1'

en: Execution of %1 failed.
da: Kørsel af %1 mislykkedes.

en: Please consult the debugging output for details.
da: Kig i fejlsøgningsuddata for detaljer.

en: AC3 (Stereo)
da: AC3 (stereo)

en: AC3 (Pass-through)
da: AC3 (videresendetilstand)

en: MPEG1 Layer III
da: MPEG1 Lager III

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
da: FFmpeg er et open source-projekt som prøver at understøtte de fleste video- og lyd-codecs der bruges for tiden. Dets underprojekt libavcodec danner basis for multimedieafspillere såsom xine eller mplayer.

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
da: FFmpeg indeholder en implementation af videokodnings-standarden MPEG-4 som giver resultater af høj kvalitet.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
da: XviD er et frit og open source MPEG-4 video-codec. XviD blev skabt af en gruppe frivillige programmører efter kildekoden til OpenDivX blev lukket i juli 2001.

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
da: XviD udmærker sig med avancerede profilindstillinger såsom b-rammer, global og kvartbilledpunkts bevægelseskompensation, luminansmaskering, trellis-kvantisering, samt H.263, MPEG og egendefinerede kvantiseringsmatricer for den avancerede enkle profil i MPEG-4.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
da: XviD er en primær konkurrent til DivX (XviD er DivX stavet bagfra). Hvor DivX er lukket kildekode og kun kan køre på Windows, Mac OS og Linux, så er XviD open source og kan potentielt køre på alle platforme.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
da: (Beskrivelse taget fra en artikel i Wikipedia)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
da: AC3, bedre kendt som Dolby Digital, er standardiseret som ATSC A/52. Den indeholder op til i alt seks lydkanaler.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
da: K3b opretter en tokanals stereo Dolby Digital lydstrøm med denne indstilling.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
da: Med denne indstilling vil K3b bruge Dolby Digital-lydstrømmen fra kilde-dvd'en uden at ændre den.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
da: Brug denne indstilling for at bevare 5.1-kanalers lyd fra dvd'en.

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
da: MPEG1 Layer III er bedre kendt som MP3 og er det mest anvendte tabsgivende lydformat.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
da: Med denne indstilling vil K3b oprette en MPEG1 Layer III-lydstrøm i stereo med to kanaler.

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
da: Lyddekoder

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
da: Lydkoder

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: No settings available for plugin %1.
da: Ingen indstillinger tilgængelige for plugin %1.

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
da: Projekt-plugin

en: Please insert Audio CD %1%2
da: Indsæt lyd-cd %1%2

en: CD Track
da: Cd-spor

en: Track %1 from Audio CD %2
da: Spor %1 fra lyd-cd %2

en: Unable to read track %1.
da: Kan ikke læse sporet %1.

en: Could not open %1 for writing
da: Kunne ikke åbne filen %1 til brænding

en: Error while decoding track %1.
da: Fejl ved afkodning af spor %1.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
da: Følgende filer kunne ikke findes. Vil du fjerne dem fra projektet og fortsætte uden at tilføje dem til image-filen?

en: Warning
da: Advarsel

en: Remove missing files and continue
da: Fjern manglende filer og fortsæt

en: Cancel and go back
da: Annullér og gå tilbage

en: Please add files to your project first.
da: Tilføj først filer til projektet.

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
da: Kan ikke brænde "On-The-Fly" med disse lydkilder.

en: Determining maximum writing speed
da: Bestemmer maksimal brændehastighed

en: Creating image files in %1
da: Opretter image-filer i %1

en: Creating image files
da: Opretter image-filer

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
da: Kan ikke afgøre maksimal hastighed af en eller anden grund. Ignorerer det.

en: Writing canceled.
da: Brænding afbrudt.

en: Error while decoding audio tracks.
da: Fejl ved afkodning af lydspor.

en: Successfully decoded all tracks.
da: Læste alle spor.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
da: Afkoder lydspor %1 af %2 %3

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
da: I/O-fejl. Formodentlig er der ikke plads tilbage på harddisken.

en: I/O Error
da: I/O-fejl

en: Writing track %1 of %2%3
da: Brænder spor %1 af %2 %3

en: Writing
da: Brænder

en: Normalizing volume levels
da: Normaliserer lydstyrkeniveauer

en: Writing Audio CD
da: Brænder lyd-cd

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
da[0]: 1 spor (%2 minutter)
da[1]: %1 spor (%2 minutter)

en:  - %1 copy |  - %1 copies
da[0]:  - %1 kopi
da[1]:  - %1 kopier

en: Could not find normalize executable.
da: Det kørbare program normalize fandtes ikke.

en: Could not start normalize.
da: Kunne ikke starte normalize.

en: Track %1 is already normalized.
da: Spor %1 er allerede normaliseret.

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
da: Justerer lydstyrkeniveau for spor %1 af %2

en: Computing level for track %1 of %2
da: Beregner niveau for spor %1 af %2

en: Successfully normalized all tracks.
da: Normaliserede alle spor.

en: Error while normalizing tracks.
da: Fejl da sporene skulle normaliseres.

en: Silence
da: Stilhed

en: Raw Audio CD Image
da: Cd-image-fil med raw-lyd

en: El Torito Boot image
da: El Torito-boot-image-fil

en: Could not find the following files:
da: Kunne ikke finde følgende filer:

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: No permission to read the following files:
da: Ingen tilladelser til at læse følgende filer:

en: No Read Permission
da: Ingen læsetilladelse

en: From previous session
da: Fra foregående session

en: El Torito boot catalog file
da: El Torito-boot-mappefil

en: Boot catalog
da: Boot-mappe

en: Creating image file
da: Opretter image-fil

en: Track 1 of 1
da: Spor 1 af 1

en: Creating image file in %1
da: Opretter image-fil i %1

en: Image successfully created in %1
da: Oprettelse af image-fil i %1 gennemført

en: Could not open file %1
da: Kunne ikke åbne filen %1

en: Error while creating ISO image
da: Fejl under oprettelse af ISO-image-fil

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
da: Intern fejl: Ingen medietype passer. Dette projekt kan ikke brændes.

en: Waiting for a medium
da: Venter på et medie

en: Writing %1
da: Brænder %1

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
da: Kan ikke afgøre seneste spors datatilstand. Bruger standardværdi.

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
da: Brændetilstand bliver ignoreret for %1-medier.

en: Growing ISO 9660 filesystem on %1.
da: Forstørrer ISO 9660-filsystem på %1.

en: Creating Data Image File
da: Opretter data-image-fil

en: Writing Data Project
da: Brænder data-cd

en: Writing Multisession Project
da: Brænder multisession-cd

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – One copy | ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – %1 copies
da[0]: ISO 9660-filsystem (størrelse: %2) - én kopi
da[1]: ISO 9660-filsystem (størrelse: %2) - %1 kopier

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %1)
da: ISO 9660-filsystem (størrelse: %1)

en: Searching for old session
da: Søger efter gammel session

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
da: Intet medie indsat eller tomt medie i %1. Kan ikke fortsætte multisession-disk.

en: Could not open ISO 9660 filesystem in %1.
da: Kunne ikke åbne ISO 9660-filsystem i %1.

en: Medium is not of multi-session type and does not contain ISO 9660. Cannot emulate multi-session on it.
da: Mediet er ikke af multisession-typen og indeholder ikke ISO 9660. Kan ikke emulere multisession på det.

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
da: <em>%1</em> er omdøbt til <em>%2</em>

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
da: Nogle filnavne skal forkortes pga. begrænsningen på %1 tegn på Joliet-udvidelserne. Hvis Joliet-udvidelserne deaktiveres behøver filnavne ikke at blive forkortet, men lange filnavne vil ikke være tilgængelige på Windows-systemer.

en: Shorten Filenames
da: Forkort filnavn

en: Disable Joliet extensions
da: Deaktivér Joliet-udvidelser

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
da: Joliet-udvidelserne (som kræves for lange filnavne på Windows-systemer) begrænser længden på volumenbeskrivelsen (navnet på filsystemet) til %1 tegn. Den valgte beskrivelse "%2" er længere end dette. Vil du have den afkortet eller vil du gå tilbage og ændre den manuelt?

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
da: Afkort volumenbeskrivelse i Joliet-træet

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
da: K3b kan ikke følge symbolske links til mapper efter de er blevet føjet til projektet. Vil du fortsætte uden at skrive symbolske links til image-filen?

en: Discard symbolic links to folders
da: Kassér symbolske link til mapper

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
da: På grund af en fejl i mkisofs ≤ 1.15a40, kan K3b ikke håndtere filnavne som indeholder mere end en skråstreg:

en: %1 crashed.
da: %1 brød sammen.

en: Could not determine size of resulting image file.
da: Kunne ikke afgøre størrelse for image-filen.

en: No volume id specified. Using default.
da: Intet volumen-id angivet. Bruger standardværdi.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
da: Fandt filer større end 4 GB. K3b kræver mindst %1 for at kunne fortsætte.

en: Found files bigger than 2 GB. These files will be fully accessible.
da: Fandt filer større end 2 Gb. Der vil være fuld adgang til disse filer.

en: Enabling UDF extension.
da: Aktiverer UDF-udvidelse.

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
da: Sætter iso-niveau til 3 for at understøtte filer større end 4 GB.

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
da: Kunne ikke følge linket %1 til den ikke-eksisterende fil %2. Springer over...

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
da: Ignorerer linket %1 til mappen  %2. K3b kan ikke følge til mapper.

en: Could not find file %1. Skipping...
da: Kunne ikke finde filen %1. Springer over...

en: Could not read file %1. Skipping...
da: Kunne ikke læse %1. Springer over...

en: Failed to backup boot image file %1
da: Mislykkedes at sikkerhedskopiere boot-image-filen %1

en: Could not write temporary file
da: Kunne ikke skrive til midlertidig fil

en: No files to be written.
da: Ingen filer at skrive.

[ctx: This is the default volume identifier of a data project created by K3b. The string should not be longer than 16 characters to avoid warnings regarding Joiliet extensions which induce this restriction.]
en: K3b data project
da: K3b dataprojekt

en: Mkisofs executable not found.
da: Det kørbare program mkisofs fandtes ikke.

en: Read error from file '%1'
da: Læsefejl fra filen "%1"

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
da: Brugt version af mkisofs har ikke understøttelse for store filer.

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
da: Filer større end 2 Gb kan ikke håndteres.

en: No such file or directory '%1'.
da: Ingen sådan fil eller mappe "%1".

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
da: Kom ud for et forkert kodet filnavn '%1'

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
da: Det kan være forårsaget af en systemopdatering som ændrede det lokale tegnsæt.

en: You may use convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) to fix the filename encoding.
da: Du kan bruge convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) til at rette tegnsættet på filnavne.

en: The boot image has an invalid size.
da: Boot-image-filen har en ugyldig størrelse.

en: The boot image contains multiple partitions.
da: Boot-image-filen indeholder flere partitioner.

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
da: En boot-image-fil til harddisken skal indeholde en enkelt partition.

en: Searching previous session
da: Søger efter foregående session

en: Could not determine next writable address.
da: Kunne ikke bestemme næste brændbare adresse.

en: Could not start %1
da: Kunne ikke starte %1

en: Could not retrieve multisession information from disk.
da: Kunne ikke hente multisessionsinformation fra disken.

en: The disk is either empty or not appendable.
da: Disken er enten tom eller data kan ikke tilføjes.

en: Unlocking drive...
da: Låser drevet op...

en: Could not unlock drive.
da: Kunne ikke låse drevet op.

en: Ejecting Medium
da: Skubber medie ud

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
da: Cdrecord %1 understøtter ikke deaktivering af Burnfree.

en: 'Force unsafe operations' enabled.
da: 'Tving til usikre handlinger' aktiveret.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
da: Cdrecord %1 understøtter ikke overbrænding.

en: Could not backup tocfile.
da: Kunne ikke sikkerhedskopiere indholdsfortegnelsesfil.

en: Preparing read process...
da: Forbereder læseproces...

en: Preparing copy process...
da: Forbereder kopieringsproces...

en: Preparing blanking process...
da: Forbereder blankningsproces...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
da: Starter DAO-simulering med hastigheden %1x...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
da: Starter DAO-brænding med hastigheden %1x...

en: Starting reading...
da: Starter læsning...

en: Reading
da: Læser

en: Starting simulation copy at %1x speed...
da: Starter simulering af kopiering med hastigheden %1x...

en: Starting copy at %1x speed...
da: Starter kopiering med hastigheden %1x...

en: Copying
da: Kopierer

en: Starting blanking...
da: Starter blankning...

en: Blanking
da: Blankning

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
da: Pga. en fejl i cdrdao er toc-/cue-filen %1 blevet slettet. K3b kunne ikke genskabe den fra backuppen %2.

en: Simulation successfully completed
da: Simulering afsluttedes med godt resultat

en: Reading successfully completed
da: Læsning afsluttedes med godt resultat

en: Writing successfully completed
da: Brændingen afsluttedes med godt resultat

en: Copying successfully completed
da: Kopiering afsluttedes med godt resultat

en: Blanking successfully completed
da: Blankning afsluttedes med godt resultat

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
da: Totalt middelværdi af brændehastighed: %1 KB/s (%2x)

en: Please include the debugging output in your problem report.
da: Inkludér venligst fejlsøgningsudskrift i fejlrapporten.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
da: Medie eller brænder understøtter ikke brænding med hastigheden %1x

en: Switching down burn speed to %1x
da: Skifter til langsommere brændehastighed %1x

en: Executing Power calibration
da: Kører effektkalibrering

en: Power calibration successful
da: Effektkalibrering lykkedes

en: Preparing burn process...
da: Forbereder brændeproces...

en: Flushing cache
da: Rydder cache

en: Writing CD-Text lead-in...
da: Brænder CD-TEXT-indledning...

en: Turning BURN-Proof on
da: Aktiverer brændebeskyttelse

en: Found ISRC code
da: Fandt ISRC-kode

en: Found pregap: %1
da: Fandt indledende mellemrum: %1

en: No cdrdao driver found.
da: Ingen cdrdao-driver fundet.

en: Please select one manually in the device settings.
da: Vælg en manuelt i enhedsindstillingerne.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
da: For de fleste nutidige drev skal det være "generic-mmc".

en: Device not ready, waiting.
da: Enheden ikke klar. Venter.

en: Cue sheet not accepted.
da: Cue-arket accepteredes ikke.

en: No valid %1 option: %2
da: Ugyldigt %1-flag: %2

en: Data does not fit on disk.
da: Data har ikke plads på disken.

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
da: Aktivér overbrænding i K3b's avancerede indstillinger for at brænde alligevel.

en: Writing leadin
da: Brænder indledning

en: Writing leadout
da: Brænder afslutning

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
da: Cdrecord version %1 understøtter ikke Blu-Ray-brænding.

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
da: Brænderen understøtter ikke optagelse med "Disk-At-Once" (DAO)

en: Writer does not support raw writing.
da: Brænderen understøtter ikke raw-brænding.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
da: Cdrecord understøtter ikke brænding af %1-medier.

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
da: Brænderen understøtter ikke optagelse som undgår tom buffer (Burnfree)

en: Failed to write temporary file '%1'
da: Skrivning af den midlertidige fil "%1" mislykkedes

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
da: Cdrecord %1 understøtter ikke overbrænding.

en: Starting simulation at %1x speed...
da: Starter simulering med hastigheden %1x...

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
da: Starter %1-simulering med hastigheden %2x...

en: Starting writing at %1x speed...
da: Starter brænding med hastigheden %1x...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
da: Starter %1-brænding med hastigheden %2x...

en: Writing data
da: Brænder data

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
da: "Disk-At-Once"-optagelse (DAO) understøttes ikke af brænderen

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
da: Vælg "Track-At-Once" (TAO) og prøv igen

en: RAW recording not supported with this writer
da: Ubehandlet indspilning understøttes ikke af brænderen

en: Input/output error. Not necessarily serious.
da: I/O-fejl, ikke nødvendigtvis alvorligt.

en: Reloading of medium required
da: Genindlæsning af medie krævet

en: Trying to write more than the official disk capacity
da: Forsøg at brænde mere end angiven diskkapacitet

en: Only session 1 will be cloned.
da: Kun session 1 klones.

en: Unable to fixate the disk.
da: Kan ikke fiksere disken.

en: Switching burn speed up to %1x
da: Skifter til hurtigere brændehastighed %1x

en: Switching burn speed down to %1x
da: Skifter til langsommere brændehastighed %1x

en: Starting disc write
da: Starter brænding af disken

en: Closing Session
da: Lukker session

en: Writing Leadin
da: Brænder indledning

en: Writing Leadout
da: Brænder afslutning

en: Writing pregap
da: Brænder indledende mellemrum

en: Performing Optimum Power Calibration
da: Kører optimal effektkalibrering

en: Sending CUE sheet
da: Sender CUE-ark

en: Enabled Burnfree
da: Aktiverer Burnfree

en: Disabled Burnfree
da: Deaktiverer Burnfree

en: Unable to close the tray
da: Kunne ikke lukke bakken

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
da[0]: Burnfree blev brugt en gang.
da[1]: Burnfree blev brugt %1 gange.

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
da[0]: Bufferen var lav en gang.
da[1]: Bufferen var lav %1 gange.

en: Erasing successfully completed
da: Sletning gennemført korrekt

en: Data did not fit on disk.
da: Data havde ikke plads nok på disken.

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
da: Et delt hukommelsessegment af den begærede størrelse kunne ikke reserveres af %1.

en: Probably you chose a too large buffer size.
da: Formodentlig valgte du en for stor bufferstørrelse.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
da: Optisk kalibrering mislykkedes. Formodentlig synes ikke brænderen om mediet.

en: Unable to set write speed to %1.
da: Kan ikke sætte brændehastigheden til %1.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
da: Formodentlig er dette lavere end den laveste brændehastighed for brænderen.

en: Unable to send CUE sheet.
da: Kunne ikke sende cue-ark.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
da: Sommetider løses problemet ved at bruge TAO-brænding.

en: Unable to open new session.
da: Kunne ikke åbne ny session.

en: Probably a problem with the medium.
da: Formodentlig et problem med mediet.

en: The disk might still be readable.
da: Disken er muligvis stadig læsbar.

en: Try DAO writing mode.
da: Forsøg DAO-brændetilstand.

en: %1 has no permission to open the device.
da: %1 har ikke tilladelse til at åbne enheden.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
da: Ændr enhedsindstillingerne i K3b for at løse dette problem.

en: Probably a buffer underrun occurred.
da: Formodentlig løb bufferen tom.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
da: Aktivér Burnfree eller vælg en lavere brændehastighed.

en: Please choose a lower burning speed.
da: Vælg en lavere brændehastighed.

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
da: Fandt højhastighedsmedie som ikke er passende for anvendt brænder.

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
da: Brug tilvalget 'tving til usikre handlinger' for at ignorere dette.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
da: Fandt lavhastighedsmedie som ikke er passende for anvendt brænder.

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
da: Formodentlig mislykkedes brændingen på grund af medie med lav kvalitet.

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
da: Et andet program blokerer enheden (formodentlig automatisk montering).

en: A write error occurred.
da: En brændefejl opstod.

en: Some drives do not support all erase types.
da: Nogle drev understøtter ikke alle typer af sletning.

en: Try again using 'Complete' erasing.
da: Forsøg igen med fuldstændig sletning.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
da: Siden version 2.6.8 af kernen kan cdrecord ikke længere bruge SCSI-transport når suid root køres.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
da: Du kan bruge K3b::Setup til at løse problemet eller fjerne suid-bitten manuelt.

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
da: Hvis du kører en version af cdrecord uden programrettelser ...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
da: ... og denne fejl også opstår med medier af høj kvalitet ...

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
da: ...og K3b's svar på ofte stillede spørgsmål ikke hjælper dig...

en: ...please include the debugging output in your problem report.
da: ... inkludér gerne fejlsøgningsudskrift i fejlrapporten.

en: Cdrskin version %1 does not support Blu-ray writing.
da: Cdrskin-version %1 understøtter ikke Blu-Ray-brænding.

en: Cdrskin does not support writing %1 media.
da: Cdrskin understøtter ikke brænding af %1-medier.

en: Cdrskin %1 does not support overburning.
da: Cdrskin %1 understøtter ikke overbrænding.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrskin cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
da: Siden version 2.6.8 af kernen kan cdrskin ikke længere bruge SCSI-transport når suid root køres.

en: If you are running an unpatched cdrskin version...
da: Hvis du kører en version af cdrskin uden programrettelser...

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
da: Optisk kalibrering mislykkedes. Forsøg med brændehastigheden 1x.

en: Please try again with writing mode DAO.
da: Forsøg igen med brændetilstanden DAO.

en: Flushing Cache
da: Rydder cache

en: Flushing the cache may take some time.
da: Det kan tage en stykke tid at rydde cachen.

en: Closing Track
da: Lukker spor

en: Closing Disk
da: Lukker disk

en: Updating RMA
da: Opdaterer RMA

en: Updating RMA...
da: Opdaterer RMA...

en: Closing Session...
da: Lukker session...

en: Writing Lead-out
da: Brænder afslutning

en: Writing the lead-out may take some time.
da: Det kan tage et stykke tid at brænde afslutningen.

en: Removing reference to lead-out.
da: Fjerner referencer til afslutningen.

en: Modifying ISO 9660 volume descriptor
da: Ændrer ISO 9660-volumenbeskrivelse

en: Writing mode Incremental Streaming not available
da: Brændetilstand inkrementel strømning er ikke tilgængelig

en: Engaging DAO
da: Aktiverer DAO

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
da: Brændehastighed: %1 KB/s (%2x)

en: K3b detected a problem with the medium.
da: K3b fandt et problem med mediet.

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
da: Forsøg et andet mærke af medier, helst et der eksplicit anbefales af din brænderproducent.

en: Report the problem if it persists anyway.
da: Rapportér problemet hvis det fortsætter.

en: Unable to set writing speed.
da: Kan ikke sætte brændehastigheden.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
da: Forsøg igen med indstillingen 'ignorér hastighed'.

en: Optimum Power Calibration failed.
da: Optimal effektkalibrering mislykkedes.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
da: Prøv at føje "-use-the-force-luke=noopc" til growisofs' brugerparametre i K3b's indstillinger.

en: Unable to allocate software buffer.
da: Kan ikke allokere software-buffer.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
da: Denne fejl forårsages af den lave ressourcebegrænsning af hukommelsen.

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
da: Det kan løses ved at udføre kommandoen 'ulimit -l unlimited'...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
da: ... eller ved at mindske den anvendte programbuffer i de avancerede indstillinger for K3b.

en: Write error
da: Brændingsfejl

en: Fatal error at startup: %1
da: Alvorlig fejl ved start: %1

en: Warning at exit: (1)
da: Advarsel ved afslutning: (1)

en: Most likely mkisofs failed in some way.
da: Formodentlig mislykkedes mkisofs på en eller anden måde.

en: Fatal error during recording: %1
da: Alvorlig fejl under optagelse: %1

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
da: Growisofs version %1 er for gammel. K3b behøver mindst version 5.10.

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
da: Growisofs version %1 har ikke en software-buffer hvilket kan medføre en ustabil brændingsproces.

en: Could not open file %1.
da: Kunne ikke åbne filen %1.

en: Starting simulation...
da: Starter simulering...

en: Starting disc write...
da: Starter brænding af disken...

en: Creating audio image files in %1
da: Opretter lydbilledfiler i %1

en: Creating audio image files
da: Opretter lydbilledfiler

en: Error while creating ISO image.
da: Fejl under oprettelse af ISO-image-fil.

en: ISO image successfully created.
da: Oprettelse af ISO-image-fil gennemført.

en: Audio images successfully created.
da: Oprettelse af lydbilleder gennemført.

en: Writing track %1 of %2 (%3)
da: Brænder spor %1 af %2 (%3)

en: ISO 9660 data
da: ISO 9660-data

en: Simulating second session
da: Simulerer anden session

en: Writing second session of copy %1
da: Brænder anden session for kopi %1

en: Writing second session
da: Brænder anden session

en: Simulating first session
da: Simulerer første session

en: Writing first session of copy %1
da: Brænder første session for kopi %1

en: Writing first session
da: Brænder første session

en: Creating ISO image file
da: Opretter ISO-image-fil

en: Creating ISO image in %1
da: Opretter ISO-image-fil i %1

en: Removing buffer files.
da: Fjerner bufferfiler.

en: Could not delete file %1.
da: Kunne ikke slette filen %1.

en: Cdrecord could not be found on your system.
da: Cdrecord kunne ikke findes på dit system.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
da: Det er ikke muligt at brænde CD-TEXT med TAO-tilstand. Prøv DAO eller RAW.

en: Writing Enhanced Audio CD
da: Brænder udvidet lyd-cd

en: Writing Mixed Mode CD
da: Brænder cd med blandet tilstand

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data) | %1 tracks (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data)
da[0]: 1 spor (%2 minutter lyddata, %3 ISO 9660-data)
da[1]: %1 spor (%2 minutter lyddata, %3 ISO 9660-data)

en: Enter New Filename
da: Indtast nyt filnavn

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
da: En fil med dette navn findes allerede. Angiv et nyt navn:

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
da: Kunne ikke skifte navn på tekstningsfil. Filen med det brugte navn %1 findes allerede.

en: Could not find a valid eMovix installation.
da: Kunne ikke finde en gyldig eMovix-installation.

en: default
da: standard

en: none
da: ingen

en: Writing eMovix Project
da: Brænder eMovix-projekt

en: Writing eMovix Project (%1)
da: Brænder eMovix-projekt (%1)

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
da[0]: En fil (%2) og omkring 8 MB eMovix-data
da[1]: %1 filer (%2) og omkring 8 MB eMovix-data

en:  – One copy |  – %1 copies
da[0]:  - én kopi
da[1]:  - %1 kopier

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
da: K3b vil oprette en %1-image-fil ud fra givne MPEG-filer, men filerne skal allerede have formatet %1. K3b udfører endnu ingen omsampling af MPEG-filer.

en: SVCD
da: Svcd

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
da: Bemærk: At tvinge til MPEG-2 som VCD understøttes ikke af alle dvd-afspillere.

en: Force VCD
da: Gennemtving vcd

en: Do not force VCD
da: Gennemtving ikke vcd

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
da: Du kan ikke blande MPEG-1- og MPEG-2-videofiler.
    Start et nyt projekt for denne filtype.
    Omsampling er endnu ikke implementeret i K3b.

en: Wrong File Type for This Project
da: Forkert filtype for dette projekt

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
da: Afspilningstyring (PBC) aktiveret.
    Videoafspillere kan ikke nå segmenter (MPEG-still-billeder) uden afspilningstyring.

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
da: Kun MPEG-1- og MPEG-2-videofiler understøttes.

en: Wrong File Format
da: Forkert filformat

en: Removing Binary file %1
da: Fjerner den binære fil %1

en: Removing Cue file %1
da: Fjerner cue-filen %1

en: Could not write correct XML file.
da: Kunne ikke skrive korrekt XML-fil.

en: Creating Cue/Bin files...
da: Opretter cue-/bin-filer...

en: To create Video CDs you have to install VcdImager version %1.
da: For at oprette video-cd'er skal du installere VcdImager version %1.

en: You can find this on your distribution disks or download it from https://www.gnu.org/software/vcdimager
da: Du kan finde den på dine distributionsdiske elle downloade den fra https://www.vcdimager.org

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
da: Den kørbare fil %1 er for gammel. Version %2 eller senere behøves.

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
da: Afsøger videofilen %1 af %2 (%3)

en: Creating Image for track %1
da: Opretter image-fil for spor %1

en: Cue/Bin files successfully created.
da: Oprettelse af cue-/bin-filer gennemført.

en: Writing Copy %1 of %2
da: Brænder kopi %1 af %2

en: One or more BCD fields out of range for %1
da: Et eller flere BCD-felter er udenfor området for %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
da: I fortsættelsen bliver datafejl i søgeinformation ikke længere rapporteret

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
da: Overvej at aktivere tilvalget 'opdatér søgeindeks', hvis det ikke allerede er aktiveret.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
da: Adgangpunktsegmentets startpunkter synes at være i forkert rækkefølge (nuværende %1, seneste %2)

en: Ignoring this aps
da: Ignorerer adgangpunktsegmentet

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
da: Fejlagtig pakke ved pakke nummer %1 (byte-position i strømmen %2)

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
da[0]: Strømmens tilbageværende byte vil blive ignoreret.
da[1]: Strømmens tilbageværende %1 bytes vil blive ignoreret.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
da: Et ukendt antal tilbageværende bytes i strømmen vil blive ignoreret.

en: Writing Video CD (Version 1.1)
da: Brænder video-cd (version 1.1)

en: Writing Video CD (Version 2.0)
da: Brænder video-cd (version 2.0)

en: Writing Super Video CD
da: Brænder supervideo-cd

en: Writing High-Quality Video CD
da: Brænder HQ video-cd

en: Writing Video CD
da: Brænder video-cd

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
da[0]: 1 MPEG (%2)
da[1]: %1 MPEG'er (%2)

en: 1 bit/s | %1 bits/s
da[0]: 1 bit/s
da[1]: %1 bit/s

en: Component
da: Komponent

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: duplicate
da: duplikeret

en: Motion Picture
da: Spillefilm

en: Still Picture
da: Still-billeder

en: Layer %1
da: Lag %1

en: unknown
da: ukendt

en: invalid
da: ugyldig

en: joint stereo
da: fælles stereo

en: dual channel
da: dobbelt kanal

en: single channel
da: enkel kanal

en: surround sound
da: surround-lyd

en: File %1 is empty.
da: Filen %1 er tom.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
da: Dette ligner en elementær video-stream, men en multiplex program-stream var påkrævet.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
da: Dette ligner en elementær lyd-stream, men en multiplex program-stream var påkrævet.

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
da: Dette ser ud som et RIFF-hoved, men en enkel multiplex programstrøm kræves.

en: Unable to create Invalid temporary folder <filename>%1</filename>.
da: Kan ikke oprette ugyldig midlertidig mappe <filename>%1</filename>.

en: Unable to create temporary folder <filename>%1</filename>.
da: Kan ikke oprette midlertidig mappe <filename>%1</filename>.

en: Found invalid entry in the VIDEO_TS folder <filename>%1</filename>.
da: Fandt ugyldig indgang i mappen VIDEO_TS <filename>%1</filename>.

en: Unable to link temporary file in folder <filename>%1</filename>.
da: Kan ikke linke midlertidig fil i mappe <filename>%1</filename>.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
da: Projektet indeholder ikke alle nødvendige video-dvd filer.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
da: Slutresultatet kan formodentlig ikke afspilles på en Hifi dvd-afspiller.

en: Creating Video DVD Image File
da: Opretter video-dvd image-fil

en: Writing Video DVD
da: Brænder video-dvd

en: ISO 9660/Udf Filesystem (Size: %1)
da: ISO 9660- eller UDF-filsystem (størrelse: %1)

en: Multiple CDDB Entries Found
da: Flere CDDB-indgange fundet

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
da: K3b fandt flere eller unøjagtige CDDB-indgange. Vælg venligst én.

en: Analyzing medium...
da: Analyserer medie...

en: Device Selection
da: Valg af enhed

en: Please select a device:
da: Vælg venligst en enhed:

en: Could not find file %1
da: Kunne ikke finde filen %1

en: Error while reading from file %1
da: Fejl ved læsning fra filen %1

en: CDDB Lookup
da: CDDB-opslag

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Mixed CD
da: Blandet cd

en: Video DVD
da: Video-dvd

en: Video CD
da: Video-cd

en: Appendable Data %1
da: Data som kan tilføjes %1

en: Complete Data %1
da: Komplet data %1

en: Empty
da: Tom

en: No medium information
da: Ingen medieinformation

en: No medium present
da: Intet medie til stede

en: Empty %1 medium
da: Tomt %1-medie

en: Appendable %1 medium
da: %1-medie hvor data kan tilføjes

en: Complete %1 medium
da: Komplet %1-medie

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
da[0]: %2 i %1 spor
da[1]: %2 i %1 spor

en:  and %1 session |  and %1 sessions
da[0]:  og %1 session
da[1]:  og %1 sessioner

en: Free space: %1
da: Ledig plads: %1

en: Capacity: %1
da: Kapacitet: %1

[ctx: To be shown when a DVD or Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD or Blu-ray
da: Dvd eller Blu-ray

[ctx: To be shown when a CD is required but another type of medium is inserted.]
en: CD
da: Cd

[ctx: To be shown when a DVD is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD
da: Dvd

[ctx: To be shown when a DVD-DL is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD-DL
da: Dvd-dl

en: rewritable medium
da: genbrændbart medie

[ctx: %1 is type of medium (e.g. DVD)]
en: rewritable %1
da: genbrændbar %1

[ctx: To be shown when a specific type of medium is required but another type of medium is inserted.]
en: suitable medium
da: passende medie

en: Medium in %1 is not a %2.
da: Mediet i %1 er ikke en %2.

[ctx: To be shown when an empty medium is required]
en: empty
da: tom

[ctx: To be shown when an empty or appendable medium is required]
en: empty or appendable
da: tomt eller hvor data kan tilføjes

[ctx: To be shown when an non-empty medium is required]
en: non-empty
da: ikke-tomt

[ctx: To be shown when the state of the inserted medium is not suitable.]
en: suitable
da: passende

en: Medium in %1 is not %2.
da: Mediet i %1 er ikke %2.

en: Capacity of the medium in %1 is smaller than required.
da: Kapaciteten på mediet i %1 er mindre end nødvendigt.

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium
da: Indsæt et tomt medie

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt dvd- eller Blu-ray-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
da: Indsæt et tomt dvd- eller Blu-ray-medie

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt Blu-ray-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
da: Indsæt et tomt Blu-ray-medie

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt cd-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty CD medium
da: Indsæt et tomt cd-medie

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt dvd-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD medium
da: Indsæt et tomt dvd-medie

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt dvd-dl-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD-DL medium
da: Indsæt et tomt dvd-dl-medie

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
da: Indsæt et tomt medie med en størrelse på %1 eller mere i drevet<p><b>%2</b>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
da: Indsæt et tomt medie med en størrelse på %1 eller mere

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt medie eller et hvor data kan tilføjes i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable medium
da: Indsæt et medie som er tomt eller hvor data kan tilføjes

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt dvd- eller Blu-ray-medie eller et hvor data kan tilføjes i drevet<p> <b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
da: Indsæt et tomt dvd- eller Blu-ray-medie eller et hvor data kan tilføjes

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt Blu-ray-medie eller et hvor data kan tilføjes i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
da: Indsæt et tomt Blu-ray-medie eller et hvor data kan tilføjes

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt cd-medie eller et hvor data kan tilføjes i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
da: Indsæt et cd-medie som er tomt eller hvor data kan tilføjes

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt dvd-medie eller et hvor data kan tilføjes i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
da: Indsæt et tomt dvd-medie eller et hvor data kan tilføjes

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et tomt dvd-dl-medie eller et hvor data kan tilføjes i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
da: Indsæt et tomt dvd-dl-medie eller et hvor data kan tilføjes

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et ikke-tomt medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty medium
da: Indsæt et ikke-tomt medie

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et ikke-tomt genbrændbart medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
da: Indsæt et ikke-tomt genbrændbart medie i drevet

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et genbrændbart medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a rewritable medium
da: Indsæt et genbrændbart medie

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et passende medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a suitable medium
da: Indsæt et passende medie

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et video-cd-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video CD medium
da: Indsæt et video-cd-medie

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et video-dvd-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video DVD medium
da: Indsæt et video-dvd-medie

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et cd-medie til blandet tilstand i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
da: Indsæt et cd-medie til blandet tilstand

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et lyd-cd-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert an Audio CD medium
da: Indsæt et lyd-cd-medie

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
da: Indsæt et data-medie i drevet<p><b>%1</b>

en: Please insert a Data medium
da: Indsæt et data-medie

en: Simulate
da: Simulér

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
da: <p>Hvis denne indstilling er markeret vil K3b udføre alle brændetrin med laseren slukket.<p>Dette er f.eks. nyttigt til at afprøve højere brændehastighed eller om dit system er i stand til brænding "on-the-fly".<p><b>Bemærk:</b> Dvd+r(w) understøtter ikke simuleret brænding.

en: Only simulate the writing process
da: Simulér kun brændeprocessen

en: Disk at once
da: Disk-At-Once

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
da: <p>Hvis denne indstilling er markeret, vil K3b brænde cd'en i "Disk-At-Once"-tilstand i modsætning til "Track-At-Once" (TAO).<p>Det anbefales altid at bruge DAO når det er muligt.<p><b>Advarsel:</b> Indledende mellemrum for spor med en længde på andet end to sekunder understøttes kun i DAO-tilstand.

en: Write in disk at once mode
da: Brænd med "Disk-At-Once"-tilstand

en: Use Burnfree
da: Anvend Burnfree

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
da: Aktivér Burnfree (eller Just Link) for at undgå at bufferen løber tom

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, aktiverer K3b <em>Burnfree</em> (eller <em>Just Link</em>). Dette er en funktion hos cd-brænderen som forhindrer at bufferen løber tom.<p>Uden <em>Burnfree</em> vil bufferen løbe tom hvis brænderen ikke kan få mere data, da brænderen skal bruge en konstant strøm af data at brænde på cd'en.<p>Med <em>Burnfree</em> kan brænderen <em>markere</em> laserens aktuelle position og komme tilbage dertil når bufferen er fyldt igen, men da dette medfører små datahuller på cd'en, <b>anbefales det kraftigt altid at bruge en passende brændehastighed for at undgå brug af Burnfree, især til lyd-cd'er</b> (i værste fald vil man kunne høre hullet).<p><em>Burnfree</em> var tidligere kendt som <em>Burnproof</em>, men er siden blevet omdøbt da det blev en del af MMC-standarden.

en: Only create image
da: Opret kun image-fil

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
da: <p>Hvis den indstilling markeres, vil K3b kun oprette en image-fil og ikke foretage nogen faktisk brænding.<p>Image-filen kan senere brændes på en cd/dvd med de fleste nutidige brændeprogrammer (inklusiv K3b naturligvis).

en: Only create an image
da: Lav kun en image-fil

en: Create image
da: Opret image-fil

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, vil K3b oprette en image-fil før brænding af filerne på cd'en/dvd'en. Ellers vil data blive brændt <em>On-The-Fly</em>, dvs. ingen mellem-image-fil vil blive oprettet.<p><b>Advarsel:</b> Selvom brænding "On-The-Fly" bør virke på de fleste systemer, så sørg for at data sendes til brænderen tilstrækkeligt hurtigt.

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
da: <p>Det anbefales at en simulering prøves først.

en: Cache the data to be written on the harddisk
da: Cache data som skal skrives på harddisken

en: Remove image
da: Fjern image-fil

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, vil K3b fjerne alle oprettede image-filer after brændingen er gennemført.<p>Afmarkér dette hvis du vil beholde image-filerne.

en: Remove images from disk when finished
da: Fjern image-filer fra disken efterfølgende

en: On the fly
da: On-The-Fly

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, vil K3b ikke oprette en image-fil først, men brænde filerne direkte til cd/dvd.<p><b>Advarsel:</b> Selvom dette bør virke på de fleste systemer, så sørg for at data sendes til brænderen tilstrækkeligt hurtigt.

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
da: Brænd filer direkte til cd'en eller dvd'en uden at oprette en image-fil

en: Write CD-Text
da: Brænd CD-Text

en: Create CD-Text entries
da: Opret CD-Text-indgange

en: <p>If this option is checked K3b uses some otherwise-unused space on the audio CD to store additional information, such as the artist's name, or the CD title.<p>CD-Text is an extension to the audio CD standard introduced by Sony.<p>CD-Text will only be usable on CD players that support this extension (mostly car CD players).<p>Since a CD-Text-enhanced CD will work in any CD player it is never a bad idea to enable this (if you specify CD-Text data.)
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, bruger K3b noget plads der ellers ikke bruges på lyd-cd'en, til at gemme yderligere information, såsom kunstnerens navn eller cd-titlen.<p>CD-Text er en udvidelse af lyd-cd-standarden som Sony har introduceret.<p>CD-Text er kun brugbar på cd-afspillere som understøtter denne udvidelse (hovedsagligt cd-afspillere til biler).<p>Da CD-Text-udvidede cd'er vil virke i enhver cd-afspiller er det aldrig en dårlig ide at aktivere dette (hvis du angiver CD-Text-data.)

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
da: Vælg paranoidniveau ved læsning af lyd-cd

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
da: <p>Sætter korrektionstilstand for udtrækning af digital lyd.<ul><li>0: Intet tjek, data kopieres direkte fra drevet. <li>1: Udfør overlappet læsning for at undgå rystelser.</li><li>2: Som 1 men med yderligere tjek af de læste lyddata.</li><li>3: Som 2 med yderligere detektion af ridser og reparation.</li></ul><p><b>Udtrækningshastigheden reduceres fra 0 til 3.</b>

en: Start multisession CD
da: Start multisession-CD

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
da: Luk ikke disken, for at gøre det muligt at tilføje flere sessioner senere

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, vil K3b ikke lukke cd'en, og vil brænde en midlertidig indholdsfortegnelse.</p><p>Dette muliggør at yderligere sessioner kan tilføjes til cd'en senere.</p>

en: Normalize volume levels
da: Normalisér lydstyrkeniveauer

en: Adjust the volume levels of all tracks
da: Justér lydstyrkeniveauer for alle spor

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, vil K3b justere lydstyrken på alle spor til et standardniveau. Dette er f.eks. nyttigt ved oprettelse af blandinger, hvor forskellige optagelsesniveauer på forskellige albummer kan få lydstyrken til at variere meget fra sang til sang.<p><b>Vær opmærksom på at K3b i øjeblikket ikke understøtter normalisering ved brænding "On-The-Fly".</b>

en: Verify written data
da: Verificér skrevne data

en: Compare original with written data
da: Sammenlign original med skrevne data

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
da: <p>Hvis denne indstilling markeres, vil K3b sammenligne de oprindelige kildedata med de brændte data, efter gennemført brænding, for at verificere at disken er blevet brændt korrekt.

en: Ignore read errors
da: Ignorér læsefejl

en: Skip unreadable audio sectors
da: Spring over ulæselige lydsektorer

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
da: <p>Hvis denne indstilling markeres og K3b ikke kan læse en lydsektor fra kilde-cd'en, vil den blive erstattet med nuller på resultat-kopien. <p>Da lyd-cd-afspillere kan interpolere små fejl i data, er det ikke noget problem at lade K3b skippe ulæsbare sektorer.

en: MPEG2 Extended
da: Udvidet MPEG-2

en: unknown audio format
da: ukendt lydformat

en: For the visually impaired
da: For synshæmmede

en: Director's comments 1
da: Instruktørens kommentarer 1

en: Director's comments 2
da: Instruktørens kommentarer 2

en: unknown audio code extension
da: ukendt lydkodeudvidelse

en: Extended
da: Udvidet

en: unknown coding mode
da: ukendt kodningstilstand

en: Caption with normal size characters
da: Undertekster med normal størrelse tegn

en: Caption with bigger size characters
da: Undertekster med større tegn

en: Caption for children
da: Undertekster for børn

en: Closed caption with normal size characters
da: Valgfri undertekst med normal størrelse tegn

en: Closed caption with bigger size characters
da: Valgfri undertekst med større tegn

en: Closed caption for children
da: Closed caption for børn

en: Forced caption
da: Påtvunget undertekster

en: Director's comments with normal size characters
da: Instruktørens kommentarer med normalt store tegn

en: Director's comments with bigger size characters
da: Instruktørens kommentarer med normalt større tegn

en: Director's comments for children
da: Instruktørens kommentarer for børn

en: unknown code extension
da: ukendt kodeudvidelse
