libk3b - en to el translation catalogue (778 entries)

en: Inhibiting sleep for disc writing
el: Αναστολή ύπνωσης για εγγραφή σε δίσκο

en: Disable inhibition for disc writing
el: Απενεργοποίηση αναστολής για εγγραφή σε δίσκο

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Source
el: Πηγή

en: Target
el: Προορισμός

en: Writing Audio Cue File
el: Εγγραφή αρχείου ήχου Cue

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
el: Η ανάλυση του αρχείου ήχου απέτυχε. Κατεστραμμένο αρχείο;

en: Analysing the audio file
el: Ανάλυση αρχείου ήχου

en: Analysing %1
el: Ανάλυση %1

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
el: Αδυναμία χειρισμού του '%1' λόγω μη υποστηριζόμενου τύπου.

en: No valid audio cue file: '%1'
el: Μη έγκυρο αρχείο ήχου cue: '%1'

en: Could not load libcdparanoia.
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του libcdparanoia.

en: Could not open device %1
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα της συσκευής %1

en: Error while initializing audio ripping.
el: Σφάλμα κατά την αρχικοποίηση της εξαγωγής ήχου.

en: Unable to open '%1' for writing.
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του '%1' για εγγραφή.

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
el: Ανεπανόρθωτο σφάλμα κατά την εξαγωγή του κομματιού %1.

en: Write Binary Image
el: Εγγραφή δυαδικής εικόνας

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
el[0]: Επιτυχής δημιουργία ενός αντιγράφου
el[1]: Επιτυχής δημιουργία %1 αντιγράφων

en: Writing track %1 of %2
el: Εγγραφή κομματιού %1 από %2

en: Writing cue/bin Image
el: Εγγραφή εικόνας cue/bin

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
el[0]:  - %1 αντίγραφο
el[1]:  - %1 αντίγραφα

en: Erasing CD-RW
el: Διαγραφή CD-RW

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
el: Κατά τη διαγραφή ενός CD-RW δε θα είναι διαθέσιμες πληροφορίες προόδου.

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα επανεγγράψιμο CD στη συσκευή <p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Blanking error.
el: Σφάλμα διαγραφής.

en: Sorry, no error handling yet.
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχει ακόμη διαχείριση σφαλμάτων.

en: Quick Format
el: Γρήγορη διαμόρφωση

en: Checking Source Medium
el: Έλεγχος πηγαίου μέσου

en: Waiting for source medium
el: Αναμονή για πηγαίο μέσο

en: Checking source medium
el: Έλεγχος πηγαίου μέσου

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
el: Το K3b δεν αντιγράφει CD που περιέχουν πολλαπλά κομμάτια δεδομένων.

en: Copying Multisession Data CD.
el: Αντιγραφή πολυσυνεδριακού CD δεδομένων.

en: Copying Data CD.
el: Αντιγραφή CD δεδομένων.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
el: Το K3b μπορεί να αντιγράψει CD μεικτής μεθόδου μόνο CD-Extra.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
el: Αντιγραφή βελτιωμένου CD ήχου (CD-Extra).

en: Copying Audio CD.
el: Αντιγραφή CD ήχου.

en: The source disk is empty.
el: Ο πηγαίος δίσκος είναι κενός.

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
el: Το K3b χρειάζεται το cdrecord 2.01a12 ή νεότερο για αντιγραφή κομματιών δεδομένων μεθόδου 2.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
el: Θα αντιγραφεί μόνο η πρώτη συνεδρία με μέθοδο εγγραφής raw. Συνέχεια;

en: Multisession CD
el: Πολυσυνεδριακό CD

en: Only copying first session.
el: Εγγραφή μόνο της πρώτης συνεδρίας.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
el: Αδυναμία προσδιορισμού του ελεύθερου χώρου στον προσωρινό φάκελο '%1'.

en: Not enough space left in temporary folder.
el: Μη επαρκής ελεύθερος χώρος στον προσωρινό φάκελο.

en: Unmounting source medium
el: Αποπροσάρτηση πηγαίου μέσου

en: Unable to read Table of contents
el: Αδυναμία ανάγνωσης του πίνακα περιεχομένων

en: Searching CD-Text
el: Αναζήτηση CD-Text

en: Found CD-Text (%1 - %2).
el: Βρέθηκε CD-Text (%1 - %2).

en: Found corrupted CD-Text. Ignoring it.
el: Βρέθηκε κατεστραμμένο CD-Text. Παράβλεψη.

en: No CD-Text found.
el: Δεν βρέθηκε CD-Text.

en: Querying CDDB
el: Ερώτηση CDDB

en: Found CDDB entry (%1 - %2).
el: Βρέθηκε καταχώρηση CDDB (%1 - %2).

en: No CDDB entry found.
el: Δεν βρέθηκε καταχώρηση CDDB.

en: CDDB error (%1).
el: Σφάλμα CDDB (%1).

en: Found CD-Text (%1 - %2) and CDDB (%3 - %4) entries. Which one should be used to generate the CD-Text on the new CD?
el: Βρέθηκαν καταχωρήσεις CD-Text (%1 - %2) και CDDB (%3 - %4). Ποιες θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία του CD-Text στο νέο CD;

en: Use CD-Text data
el: Χρήση δεδομένων CD-Text

en: Use CDDB entry
el: Χρήση καταχώρησης CDDB

en: Preparing write process...
el: Προετοιμασία διαδικασίας εγγραφής...

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
el: Ορίστηκε μια μη λειτουργική προσωρινή διαδρομή. Χρήση της προκαθορισμένης.

en: Unable to create temporary folder '%1'.
el: Αδυναμία δημιουργίας του προσωρινού φακέλου '%1'.

en: Using temporary folder %1.
el: Χρήση προσωρινού φακέλου %1.

en: Do you want to overwrite %1?
el: Επιθυμείτε την αντικατάσταση του %1;

en: File Exists
el: Το αρχείο υπάρχει

en: Writing image file to %1.
el: Εγγραφή αρχείου εικόνας στο %1.

en: Reading Session %1
el: Ανάγνωση συνεδρίας %1

en: Reading Source Medium
el: Ανάγνωση πηγαίου μέσου

en: Reading track %1 of %2
el: Ανάγνωση κομματιού %1 από %2

en: Simulating Session %1
el: Προσομοίωση συνεδρίας %1

en: Writing Copy %1 (Session %2)
el: Εγγραφή αντιγράφου %1 (συνεδρία %2)

en: Writing Copy (Session %1)
el: Εγγραφή αντιγράφου (συνεδρία %1)

en: Simulating
el: Προσομοίωση

en: Writing Copy %1
el: Εγγραφή αντιγράφου %1

en: Writing Copy
el: Εγγραφή αντιγράφου

en: Waiting for media
el: Αναμονή για μέσο

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
el: Δεν είναι δυνατή η εγγραφή CD-Text με μέθοδο TAO.

en: Successfully read session %1.
el: Η συνεδρία %1 διαβάστηκε επιτυχώς.

en: Successfully read source disk.
el: Ο πηγαίος δίσκος διαβάστηκε επιτυχώς.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
el: Το K3b δεν ήταν δυνατόν να εξάγει το δίσκο. Παρακαλώ κάντε το εσείς.

en: Error while reading session %1.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση της συνεδρίας %1.

en: Need to reload medium to return to proper state.
el: Απαιτείται η επαναφόρτωση του μέσου για την επιστροφή στην κανονική κατάσταση.

en: Reloading the medium
el: Επαναφόρτωση του μέσου

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
el: Το K3b δεν ήταν δυνατόν να εξάγει το δίσκο. Παρακαλώ κάντε το εσείς.

en: Please reload the medium and press 'OK'
el: Παρακαλώ φορτώστε ξανά το μέσο και πατήστε 'Εντάξει'

en: Failed to reload the medium
el: Αποτυχία επαναφόρτωσης του μέσου

en: Removing temporary files.
el: Αφαίρεση προσωρινών αρχείων.

en: Removing image files.
el: Αφαίρεση αρχείων εικόνας.

en: Creating CD Image
el: Δημιουργία εικόνας CD

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
el: Προσομοίωση αντιγραφής CD απευθείας

en: Simulating CD Copy
el: Προσομοίωση αντιγραφής CD

en: Copying CD On-The-Fly
el: Αντιγραφή CD απευθείας

en: Copying CD
el: Αντιγραφή CD

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
el[0]: Δημιουργία 1 αντιγράφου
el[1]: Δημιουργία %1 αντιγράφων

en: Could not find %1 executable.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του εκτελέσιμου %1.

en: Could not start %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση του %1.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
el: Το %1 επέστρεψε ένα άγνωστο σφάλμα (κωδικός %2).

en: %1 did not exit cleanly.
el: Το %1 δεν τερματίστηκε επιτυχώς.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
el: Το Cdrecord %1 δεν υποστηρίζει κλωνοποίηση.

en: No device set.
el: Δεν ορίστηκε συσκευή.

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
el: Ο εγγραφέας CD %1 (%2) δεν υποστηρίζει κλωνοποίηση.

en: Reading clone image
el: Ανάγνωση εικόνας κλώνου

en: Writing Track %1 of %2
el: Εγγραφή κομματιού %1 από %2

en: Successfully written clone copy %1.
el: Έγινε εγγραφή με επιτυχία του κλώνου %1.

en: Successfully read disk.
el: Ο δίσκος αναγνώσθηκε επιτυχώς.

en: Failed to read disk completely in clone mode.
el: Αποτυχία ανάγνωσης ολόκληρου του δίσκου σε λειτουργία κλώνου.

en: Error while reading disk.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του δίσκου.

en: Simulating clone copy
el: Εξομοίωση κλωνοποίησης

en: Writing clone copy %1
el: Εγγραφή κλώνου %1

en: Creating Clone Image
el: Δημιουργία εικόνας κλώνου

en: Simulating Clone Image
el: Εξομοίωση εικόνας κλώνου

en: Burning Clone Image
el: Εγγραφή εικόνας κλώνου

en: Simulating CD Cloning
el: Εξομοίωση κλωνοποίησης CD

en: Cloning CD
el: Κλωνοποίηση CD

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
el[0]: Δημιουργία 1 αντιγράφου κλώνου
el[1]: Δημιουργία %1 αντιγράφων κλώνων

en: Unable to open libdvdcss.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του libdvdcss.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
el: Ανάκτηση όλων των κλειδιών CSS. Αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγο.

en: Failed to retrieve all CSS keys.
el: Αποτυχία ανάκτησης όλων των κλειδιών CSS.

en: Video DVD decryption failed.
el: Η αποκωδικοποίηση του βίντεο DVD απέτυχε.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
el: Δεν υποστηρίζεται η ανάγνωση μη μορφοποιημένων τομέων μεθόδου 2.

en: Unsupported sector type.
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος τομέα.

en: Reading with sector size %1.
el: Ανάγνωση με μέγεθος τομέα %1.

en: Error while reading sector %1.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του τομέα %1.

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
el[0]: Παράβλεψη %1 εσφαλμένου τομέα.
el[1]: Παράβλεψη %1 εσφαλμένων τομέων.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση. Επανέναρξη από τον τομέα %1.

en: Ignoring read error in sector %1.
el: Παράβλεψη σφάλματος ανάγνωσης στον τομέα %1.

en: Changing DVD Booktype
el: Τροποποίηση τύπου βίβλου DVD

en: No device set
el: Δεν ορίστηκε συσκευή

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα άδειο DVD+R ή DVD+RW μέσο στον οδηγό <p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Checking medium
el: Έλεγχος μέσου

en: Booktype successfully changed
el: Ο τύπος βίβλου άλλαξε με επιτυχία

en: Please send me an email with the last output.
el: Παρακαλώ στείλτε μας ένα ηλεκτρονικό μήνυμα με την τελευταία έξοδο.

en: Ejecting DVD...
el: Εξαγωγή DVD...

en: Unable to eject media.
el: Αδύνατη η εξαγωγή του μέσου.

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
el: Αδυναμία αλλαγής τύπου βίβλου σε μη κενό μέσο DVD+R.

en: No DVD+R(W) media found.
el: Δε βρέθηκε DVD+R(W) μέσο.

en: Unable to determine media state.
el: Αδύνατος ο προσδιορισμός της κατάστασης του μέσου.

en: Changing Booktype
el: Αλλαγή τύπου βίβλου

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
el: Το K3b δεν υποστηρίζει εγγραφή απευθείας με το growisofs %1.

en: Disabling on-the-fly writing.
el: Απενεργοποίηση απευθείας εγγραφής.

en: No source medium found.
el: Δε βρέθηκε πηγαίο μέσο.

en: Found encrypted DVD.
el: Βρέθηκε κρυπτογραφημένο DVD.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
el: Αδυναμία αντιγραφής κρυπτογραφημένων DVD.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
el: Ο εγγραφέας δεν υποστηρίζει εγγραφή DVD διπλής στρώσης.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
el: Αυτή η έκδοση του growisofs δεν υποστηρίζει εγγραφή DVD διπλής στρώσης.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
el: Το K3b δεν υποστηρίζει αντιγραφή πολυσυνεδριακών DVD ή δίσκων Blu-ray.

en: K3b relies on the size saved in the ISO 9660 header.
el: Το K3b βασίζεται στο μέγεθος που ανακτάται από την επικεφαλίδα ISO 9660.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
el: Αυτό μπορεί να έχει αποτέλεσμα ένα κατεστραμμένο αντίγραφο αν η πηγή γράφτηκε με προβληματικό λογισμικό.

en: Unable to determine the ISO 9660 filesystem size.
el: Αδυναμία προσδιορισμού του μεγέθους του συστήματος αρχείων ISO 9660.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
el: Το K3b δεν υποστηρίζει αντιγραφή DVD-RAM.

en: Unsupported media type.
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος μέσου.

en: Reading source medium.
el: Ανάγνωση πηγαίου μέσου.

en: Creating image
el: Δημιουργία εικόνας

en: Simulating copy
el: Προσομοίωση αντιγραφής

en: Writing copy %1
el: Εγγραφή αντιγράφου %1

en: Writing copy
el: Εγγραφή αντιγράφου

en: Successfully read source medium.
el: Επιτυχής ανάγνωση πηγαίου μέσου.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
el: Το K3b δεν ήταν δυνατόν να εξάγει τον πηγαίο δίσκο. Παρακαλώ κάντε το χειροκίνητα.

en: Successfully written copy %1.
el: Επιτυχής εγγραφή αντιγράφου %1.

en: Verifying copy %1
el: Επαλήθευση αντιγράφου %1

en: Verifying copy
el: Επαλήθευση αντιγράφου

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
el: Το K3b δεν ήταν δυνατόν να εξάγει το γραμμένο δίσκο. Παρακαλώ κάντε το χειροκίνητα.

en: Unsupported media type: %1
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος μέσου: %1

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
el: Το μέσο %1 δεν υποστηρίζει προσομοίωση εγγραφής. Επιθυμείτε πραγματικά τη συνέχεια; Θα γίνει πραγματική εγγραφή στο δίσκο.

en: No Simulation with %1
el: Χωρίς προσομοίωση με %1

en: Writing DVD copy
el: Εγγραφή αντιγράφου DVD

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
el: Η επιλογή μεθόδου εγγραφής παραβλέπεται σε μέσα DVD+R(W).

en: Writing %1.
el: Εγγραφή %1.

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
el: Ο αντιγραφέας (%1 %2) δεν υποστηρίζει προσομοίωση σε μέσα DVD-R(W). Επιθυμείτε πραγματικά τη συνέχεια; Θα γίνει πραγματική εγγραφή στο μέσο.

en: No Simulation with DVD-R(W)
el: Χωρίς προσομοίωση σε DVD-R(W)

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
el: Εγγραφή DVD-RW με μέθοδο περιορισμένης αντικατάστασης.

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
el: Εγγραφή DVD-RW με μέθοδο DAO.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
el: Εγγραφή DVD-RW με προσθετική μέθοδο.

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
el: Η περιορισμένη αντικατάσταση δεν είναι δυνατή σε μέσα DVD-R.

en: Writing %1 in DAO mode.
el: Εγγραφή %1 με μέθοδο DAO.

en: Writing %1 in incremental mode.
el: Εγγραφή %1 με προσθετική μέθοδο.

en: Writing BD copy
el: Εγγραφή αντιγράφου BD

en: Removed image file %1
el: Έχει αφαιρεθεί το αρχείο εικόνας %1

en: Creating Image
el: Δημιουργία εικόνας

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
el: Αντιγραφή DVD ή BD απευθείας

en: Copying DVD or BD
el: Αντιγραφή DVD ή BD

en: Formatting disc
el: Διαμόρφωση δίσκου

en: Unmounting medium
el: Αποπροσάρτηση δίσκου

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα επανεγγράψιμο DVD ή Blu-ray στον οδηγό<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Formatting successfully completed
el: Η διαμόρφωση ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
el: Μην ανησυχείτε αν η πρόοδος τερματίζει πριν το 100%.

en: The formatting will continue in the background during writing.
el: Η διαμόρφωση θα συνεχιστεί στο παρασκήνιο κατά τη διάρκεια της εγγραφής.

en: Ejecting medium...
el: Εξαγωγή μέσου...

en: Unable to eject medium.
el: Αδύνατη η εξαγωγή του μέσου.

en: Found %1 medium.
el: Βρέθηκε %1 μέσο.

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
el: Δεν βρέθηκε επανεγγράψιμο DVD ή BD. Αδυναμία διαμόρφωσης.

en: No need to format %1 media more than once.
el: Δεν χρειάζεται να διαμορφωθεί το μέσο %1 περισσότερες από μία φορές.

en: It may simply be overwritten.
el: Μπορεί απλώς να γραφτεί από πάνω.

en: Forcing formatting anyway.
el: Εξαναγκασμός διαμόρφωσης.

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
el: Δεν συνιστάται η εξαναγκασμένη διαμόρφωση των %1 μέσων.

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
el: Μετά από 10-20 αναδιαμορφώσεις το μέσο μπορεί να γίνει άχρηστο.

en: Formatting %1 medium
el: Διαμόρφωση %1 μέσου

en: Formatted in %1 mode.
el: Διαμορφώθηκε σε μέθοδο %1.

en: Media is already empty.
el: Το μέσο είναι ήδη άδειο.

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
el: Διαμόρφωση DVD-RW σε μέθοδο %1.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
el: Αδυναμία προσδιορισμού της τρέχουσας κατάστασης διαμόρφωσης του μέσου DVD-RW.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
el: Χρησιμοποιώντας %1 %2 – Copyright © %3

en: Formatting
el: Διαμόρφωση

en: Preparing data
el: Προετοιμασία δεδομένων

en: Could not find image %1
el: Αδυναμία εύρεσης της εικόνας %1

en: Verifying written data
el: Επαλήθευση γραμμένων δεδομένων

en: Verifying written copy %1 of %2
el: Επαλήθευση γραμμένου αντιγράφου %1 από %2

en: Writing image
el: Εγγραφή εικόνας

en: Writing copy %1 of %2
el: Εγγραφή αντιγράφου %1 από %2

en: Waiting for medium
el: Αναμονή για μέσο

en: Simulating ISO 9660 Image
el: Προσομοίωση εικόνας ISO 9660

en: Burning ISO 9660 Image
el: Εγγραφή εικόνας ISO 9660

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
el: Αδυναμία εγγραφής μέσου %1 με χρήση του %2. Επαναφορά στην προκαθορισμένη εφαρμογή.

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
el: Κομμάτια για DVD και Blu-ray μπορούν να γραφούν μόνο σε MODE1.

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
el: Λείπει η υποστήριξη Blu-ray σε cdrecord και growisofs. Παρακαλώ αναβαθμίστε το σύστημα.

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
el: Διάρκεια κομματιών μικρότερη των 4 δευτερολέπτων παραβιάζει το πρότυπο της κόκκινης βίβλου.

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται απευθείας εγγραφή με το cdrecord < 2.01a13.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
el: Το Cdrecord %1 δεν υποστηρίζει εγγραφή CD-Text.

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
el: Το αντιγραφικό σας (%1 %2) δεν υποστηρίζει προσθετική εγγραφή με μέσα %3. Η πολυσυνεδρία δεν είναι δυνατή. Συνέχεια;

en: No Incremental Streaming
el: Χωρίς προσθετική εγγραφή

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
el: Το μέσο DVD+R(W) δεν υποστηρίζει προσομοίωση εγγραφής. Επιθυμείτε πραγματικά τη συνέχεια; Θα γίνει πραγματική εγγραφή στο μέσο.

en: No Simulation with DVD+R(W)
el: Χωρίς προσομοίωση σε DVD+R(W)

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
el: Οι περισσότεροι εγγραφείς δεν υποστηρίζουν την εγγραφή πολυσυνεδριακών CD με τη μέθοδο DAO.

en: No version of cdrskin can do this yet.
el: Προς το παρόν καμιά έκδοση του cdrskin δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

en: Writing CD in Session At Once mode.
el: Εγγραφή CD με μέθοδο session at once.

en: Writing CD in Track At Once mode.
el: Εγγραφή CD με μέθοδο track a once.

en: Writing CD in Raw mode.
el: Εγγραφή CD με μέθοδο Raw.

en: Appending session to CD
el: Προσθήκη συνεδρίας σε CD

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
el: Εγγραφή επανεγγράψιμου CD με μέθοδο session at once.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
el: Εγγραφή επανεγγράψιμου CD με μέθοδο track at once.

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
el: Εγγραφή επανεγγράψιμου CD με μέθοδο Raw.

en: Appending session to rewritable CD.
el: Προσθήκη συνεδρίας σε επανεγγράψιμο CD.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD+RW.
el: Επέκταση ISO 9660 συστήματος αρχείων σε DVD+RW.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD-RW in restricted overwrite mode.
el: Επέκταση ISO 9660 συστήματος αρχείων σε DVD-RW με μέθοδο περιορισμένης αντικατάστασης.

en: Appending session to DVD+R.
el: Προσθήκη συνεδρίας σε DVD+R.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
el: Προσθήκη συνεδρίας σε Double Layer DVD+R.

en: Appending session to %1.
el: Προσθήκη συνεδρίας στο %1.

en: Writing Double Layer DVD+R.
el: Εγγραφή DVD+R διπλής στρώσης.

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
el: Χρήση του readcd %1 αντί της προκαθορισμένης έκδοσης για υποστήριξη κλωνοποίησης.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου readcd με υποστήριξη κλωνοποίησης.

en: Writing image to %1.
el: Εγγραφή εικόνας στο %1.

en: Could not start readcd.
el: Αδυναμία εκκίνησης του readcd.

en: Cannot read source disk.
el: Αδυναμία ανάγνωσης του πηγαίου δίσκου.

en: Retrying from sector %1.
el: Επανέναρξη από τον τομέα %1.

en: Uncorrected error in sector %1
el: Μη διορθωμένο σφάλμα στον τομέα %1

en: Corrected error in sector %1
el: Διορθώθηκε σφάλμα στο τομέα %1

en: %1 returned error: %2
el: Το %1 επέστρεψε σφάλμα: %2

en: Readcd exited abnormally.
el: Το Readcd τερμάτισε αντικανονικά.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
el: Εσωτερικό σφάλμα: Η εργασία επαλήθευσης δεν αρχικοποιήθηκε κανονικά (%1)

en: no tracks added
el: δεν προστέθηκαν κομμάτια

en: specified track number '%1' not found on medium
el: ο καθορισμένος αριθμός κομματιού '%1' δεν βρέθηκε στο μέσο

en: Verifying track %1
el: Επαλήθευση κομματιού %1

en: Written data in track %1 differs from original.
el: Τα γραμμένα δεδομένα του κομματιού %1 διαφέρουν από τα αρχικά.

en: Written data verified.
el: Η επαλήθευση των εγγεγραμμένων δεδομένων ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

en: %1 executable could not be found.
el: Το εκτελέσιμο %1 δεν βρέθηκε.

en: %1 version %2 is too old.
el: Η έκδοση %2 του %1 είναι πολύ παλιά.

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
el: Ανάλυση τίτλου %1 του βίντεο DVD %2

en: Analysing Chapter %1 of %2
el: Ανάλυση κεφαλαίου %1 από %2

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
el: Αγνόηση τιμών ψαλιδίσματος του τελευταίου κεφαλαίου εξαιτίας της μικρής διάρκειάς του.

en: Unable to create folder '%1'
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου '%1'

en: Invalid filename: '%1'
el: Μη έγκυρο αρχείο: '%1'

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
el: Αλλαγή τύπου συμπίεσης τίτλου %1 από το βίντεο DVD %2

en: Invalid video codec set: %1
el: Μη έγκυρο σύνολο τύπων συμπίεσης βίντεο: %1

en: Invalid audio codec set: %1
el: Μη έγκυρο σύνολο τύπων συμπίεσης ήχου: %1

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
el: Αλλαγή μεγέθους της εικόνας με τίτλο %1 σε%2x%3

en: Single-pass Encoding
el: Κωδικοποίηση 1 περάσματος

en: Two-pass Encoding: First Pass
el: Κωδικοποίηση 2 περασμάτων: 1ο πέρασμα

en: Two-pass Encoding: Second Pass
el: Κωδικοποίηση 2 περασμάτων: 2ο πέρασμα

en: Removing incomplete video file '%1'
el: Αφαίρεση μη ολοκληρωμένου αρχείου βίντεο '%1'

en: Execution of %1 failed.
el: Αποτυχία εκτέλεσης του %1.

en: Please consult the debugging output for details.
el: Παρακαλώ συμβουλευτείτε την έξοδο αποσφαλμάτωσης για λεπτομέρειες.

en: AC3 (Stereo)
el: AC3 (Στερεοφωνικό)

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
el: Το FFmpeg είναι ένα έργο ανοικτού κώδικα που προσπαθεί να προσφέρει υποστήριξη για τους περισσότερους σύγχρονους τύπους συμπίεσης ήχου και βίντεο. Το libavcodec, ένα υπο-έργο του, αποτελεί τη βάση για πολλούς αναπαραγωγείς πολυμέσων όπως τα xine και mplayer.

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
el: Το FFmpeg περιέχει μια υλοποίηση του προτύπου κωδικοποίησης βίντεο MPEG-4 το οποίο παράγει υψηλής ποιότητας αποτελέσματα.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
el: Το XviD είναι ένα ελεύθερος και ανοικτού κώδικα τύπος συμπίεσης βίντεο MPEG-4. Το XviD δημιουργήθηκε από μια ομάδα εθελοντών προγραμματιστών μετά το κλείσιμο του κώδικα του OpenDivX τον Ιούλιο του 2001.

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
el: Το XviD υποστηρίζει προχωρημένες ρυθμίσεις προφίλ MPEG-4 όπως b-καρέ, καθολική και τμηματική επανόρθωση κίνησης εικονοστοιχείων, μάσκα φωτεινότητας, δενδροειδής κβαντοποίηση, και H.263, MPEG προσαρμοσμένους πίνακες κβαντοποίησης.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
el: Το XviD είναι ο κύριος ανταγωνιστής του DivX (το XviD είναι το DivX αν διαβαστεί ανάποδα). Το DivX είναι έργο κλειστού κώδικα και μπορεί να τρέχει μόνο σε Windows, Mac OS και Linux, ενώ το XviD είναι έργο ανοικτού κώδικα και μπορεί να τρέχει σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
el: (Η περιγραφή προέρχεται από άρθρο της Wikipedia)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
el: Το AC3, που είναι ευρύτερα γνωστό ως Dolby Digital, είναι τυποποιημένο ως ATSC A/52. Περιέχει μέχρι και 6 κανάλια ήχου.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
el: Με την επιλογή αυτή το K3b θα δημιουργήσει μία δικάναλη στερεοφωνική Dolby Digital ροή ήχου.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
el: Με αυτήν την επιλογή το K3b θα δημιουργήσει την Dolby Digital ροή ήχου από το πηγαίο DVD χωρίς να την αλλάξει.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
el: Χρησιμοποιήστε την επιλογή αυτή για να χρησιμοποιήσετε τον 5.1 καναλιών ήχο από το DVD.

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
el: Το MPEG1 Layer III που είναι ευρύτερα γνωστό ως MP3 είναι η πιο χρησιμοποιούμενη μορφή ήχου με απώλειες.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
el: Με την επιλογή αυτή το K3b θα δημιουργήσει μία δικάναλη στερεοφωνική - MPEG1 Layer III ροή ήχου.

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: An unknown error occurred.
el: Συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα.

en: No settings available for plugin %1.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ρυθμίσεις για το πρόσθετο %1.

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
el: Πρόσθετο έργου

en: Please insert Audio CD %1%2
el: Παρακαλώ εισάγετε το CD ήχου %1%2

en: CD Track
el: Κομμάτι CD

en: Track %1 from Audio CD %2
el: Κομμάτι %1 από το CD ήχου %2

en: Unable to read track %1.
el: Αδυναμία ανάγνωσης του κομματιού %1.

en: Could not open %1 for writing
el: Αδυναμία ανοίγματος του %1 για εγγραφή

en: Error while decoding track %1.
el: Σφάλμα κατά την αποκωδικοποίηση του κομματιού %1.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
el: Τα ακόλουθα αρχεία δεν βρέθηκαν. Θέλετε να αφαιρεθούν από το έργο και να μην προστεθούν στην εικόνα;

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Remove missing files and continue
el: Αφαίρεση των αρχείων που λείπουν και συνέχεια

en: Cancel and go back
el: Ακύρωση και επιστροφή

en: Please add files to your project first.
el: Παρακαλώ προσθέστε πρώτα αρχεία στο έργο σας.

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
el: Αδυναμία της απευθείας εγγραφής με αυτές τις πηγές ήχου.

en: Determining maximum writing speed
el: Προσδιορισμός μέγιστης ταχύτητας εγγραφής

en: Creating image files in %1
el: Δημιουργία αρχείων εικόνων στο %1

en: Creating image files
el: Δημιουργία αρχείων εικόνων

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
el: Αδυναμία προσδιορισμού της μέγιστης ταχύτητας για κάποιο λόγο. Παράβλεψη.

en: Writing canceled.
el: Η εγγραφή ακυρώθηκε.

en: Error while decoding audio tracks.
el: Σφάλμα κατά την αποκωδικοποίηση των κομματιών ήχου.

en: Successfully decoded all tracks.
el: Όλα τα κομμάτια αποκωδικοποιήθηκαν επιτυχώς.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
el: Αποκωδικοποίηση κομματιού ήχου %1 από %2%3

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
el: Σφάλμα I/O. Πιθανότατα δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στο δίσκο.

en: I/O Error
el: Σφάλμα I/O

en: Writing track %1 of %2%3
el: Εγγραφή κομματιού %1 από %2%3

en: Writing
el: Εγγραφή

en: Normalizing volume levels
el: Κανονικοποίηση επιπέδων έντασης

en: Writing Audio CD
el: Εγγραφή CD ήχου

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
el[0]: 1 κομμάτι (%2 λεπτά)
el[1]: %1 κομμάτια (%2 λεπτά)

en:  - %1 copy |  - %1 copies
el[0]:  - %1 αντίγραφο
el[1]:  - %1 αντίγραφα

en: Could not find normalize executable.
el: Δεν βρέθηκε το εκτελέσιμο του normalize.

en: Could not start normalize.
el: Αδυναμία εκκίνησης του normalize.

en: Track %1 is already normalized.
el: Το κομμάτι %1 είναι ήδη κανονικοποιημένο.

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
el: Προσαρμογή επιπέδου έντασης του κομματιού %1 από %2

en: Computing level for track %1 of %2
el: Υπολογισμός επιπέδου του κομματιού %1 από %2

en: Successfully normalized all tracks.
el: Επιτυχής κανονικοποίηση όλων των κομματιών.

en: Error while normalizing tracks.
el: Σφάλμα κατά την κανονικοποίηση των κομματιών.

en: Silence
el: Σιωπή

en: Raw Audio CD Image
el: Δημιουργία εικόνας Raw CD ήχου

en: El Torito Boot image
el: Εικόνα boot εκκίνησης συστήματος El Torito

en: Could not find the following files:
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση των ακόλουθων αρχείων:

en: Not Found
el: Δεν βρέθηκε

en: No permission to read the following files:
el: Δεν έχετε δικαιώματα για ανάγνωση των ακόλουθων αρχείων:

en: No Read Permission
el: Χωρίς δικαιώματα ανάγνωσης

en: From previous session
el: Από προηγούμενη συνεδρία

en: El Torito boot catalog file
el: Αρχείο καταλόγου boot El Torito

en: Boot catalog
el: Κατάλογος εκκίνησης

en: Creating image file
el: Δημιουργία αρχείου εικόνας

en: Track 1 of 1
el: Κομμάτι 1 από 1

en: Creating image file in %1
el: Δημιουργία αρχείου εικόνας στο %1

en: Image successfully created in %1
el: Η εικόνα δημιουργήθηκε επιτυχώς στο %1

en: Could not open file %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1

en: Error while creating ISO image
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία εικόνας ISO

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
el: Εσωτερικό σφάλμα: ακατάλληλος τύπος μέσου. Το έργο αυτό δεν μπορεί να εγγραφεί.

en: Waiting for a medium
el: Αναμονή για ένα μέσο

en: Writing %1
el: Εγγραφή %1

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
el: Αδυναμία προσδιορισμού της μεθόδου δεδομένων του τελευταίου κομματιού. Χρήση προκαθορισμένης.

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
el: Η επιλογή μεθόδου εγγραφής παραβλέπεται σε εγγραφή %1 μέσων.

en: Growing ISO 9660 filesystem on %1.
el: Επέκταση ISO 9660 συστήματος αρχείων στο %1.

en: Creating Data Image File
el: Δημιουργία αρχείου εικόνας δεδομένων

en: Writing Data Project
el: Εγγραφή έργου δεδομένων

en: Writing Multisession Project
el: Εγγραφή πολυσυνεδριακού έργου

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – One copy | ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – %1 copies
el[0]: Σύστημα Αρχείων ISO 9660 (Μέγεθος: %2) – ένα αντίγραφο
el[1]: Σύστημα Αρχείων ISO 9660 (Μέγεθος: %2) – %1 αντίγραφα

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %1)
el: Σύστημα αρχείων ISO 9660 (Μέγεθος: %1)

en: Searching for old session
el: Αναζήτηση παλιάς συνεδρίας

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
el: Δεν έγινε εισαγωγή μέσου ή κενό μέσο στο %1. Αδυναμία συνέχισης πολυσυνεδριακού δίσκου.

en: Could not open ISO 9660 filesystem in %1.
el: Αδυναμία ανοίγματος του συστήματος αρχείων ISO 9660 στο %1.

en: Medium is not of multi-session type and does not contain ISO 9660. Cannot emulate multi-session on it.
el: Το μέσο δεν είναι τύπου πολυ-συνεδρίας και δεν περιέχει ISO 9600. Αδυναμία εξομοίωσης πολυ-συνεδρίας σε αυτό.

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
el: Το <em>%1</em> μετονομάστηκε σε <em>%2</em>

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
el: Μερικά ονόματα αρχείων θα πρέπει να συντομευθούν λόγω του περιορισμού %1 χαρακτήρων των επεκτάσεων Joliet. Αν οι επεκτάσεις Joliet είναι απενεργοποιημένες τα ονόματα αρχείων δεν χρειάζεται να συντομευθούν αλλά δεν θα είναι διαθέσιμα σε συστήματα Windows.

en: Shorten Filenames
el: Συντόμευση ονομάτων αρχείων

en: Disable Joliet extensions
el: Απενεργοποίηση επεκτάσεων Joliet

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
el: Οι επεκτάσεις Joliet (που χρειάζονται για τα μεγάλα ονόματα αρχείων σε συστήματα Windows) περιορίζουν το μήκος της περιγραφής του τόμου (το όνομα του συστήματος αρχείων) σε %1 χαρακτήρες. Η επιλεγμένη περιγραφή '%2' είναι μεγαλύτερη από αυτό. Επιθυμείτε την κοπή της ή τη χειροκίνητη τροποποίησή της;

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
el: Κοπή περιγραφής τόμου στη δομή Joliet

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
el: Το K3b δεν μπορεί να ακολουθήσει συμβολικούς συνδέσμους σε φακέλους, αφού αυτοί έχουν προστεθεί στο έργο. Θέλετε να συνεχίσετε χωρίς να γίνει εγγραφή των συμβολικών συνδέσμων στην εικόνα;

en: Discard symbolic links to folders
el: Απόρριψη συμβολικών συνδέσμων σε φακέλους

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
el: Εξαιτίας ενός σφάλματος στο mkisofs <= 1.15a40, το K3b αδυνατεί να χειριστεί ονόματα αρχείων που περιέχουν παραπάνω από μία ανάποδη πλαγιοκάθετο:

en: %1 crashed.
el: Το %1 κατέρρευσε.

en: Could not determine size of resulting image file.
el: Αδυναμία προσδιορισμού του μεγέθους του αρχείου εικόνας.

en: No volume id specified. Using default.
el: Δεν ορίσθηκε ταυτότητα τόμου. Χρήση προκαθορισμένης.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
el: Βρέθηκαν αρχεία μεγαλύτερα από 4 GB. Το K3b χρειάζεται τουλάχιστον %1 για να συνεχίσει.

en: Found files bigger than 2 GB. These files will be fully accessible.
el: Βρέθηκαν αρχεία μεγαλύτερα από 2 GB. Αυτά τα αρχεία θα είναι πλήρως προσβάσιμα.

en: Enabling UDF extension.
el: Ενεργοποίηση επέκτασης UDF.

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
el: Ορισμός επιπέδου iso στο 3 για την υποστήριξη αρχείων μεγαλύτερων από 4 GB.

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
el: Αδυναμία ακολούθησης του συνδέσμου %1 στο μη υπάρχον αρχείο %2. Παράλειψη...

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
el: Παράλειψη του συνδέσμου %1 στο φάκελο %2. Το K3b δεν μπορεί να ακολουθήσει συνδέσμους σε φακέλους.

en: Could not find file %1. Skipping...
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου %1. Παράλειψη...

en: Could not read file %1. Skipping...
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου %1. Παράλειψη...

en: Failed to backup boot image file %1
el: Αποτυχία υποστηρικτικής αποθήκευσης (backup) του αρχείου boot εικόνας εκκίνησης %1

en: Could not write temporary file
el: Αδυναμία εγγραφής του προσωρινού αρχείου

en: No files to be written.
el: Δεν υπάρχουν αρχεία για εγγραφή.

en: Mkisofs executable not found.
el: Το εκτελέσιμο του Mkisofs δεν βρέθηκε.

en: Read error from file '%1'
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση από το αρχείο '%1'

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
el: Η χρησιμοποιούμενη έκδοση του mkisofs δεν υποστηρίζει μεγάλα αρχεία.

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρχεία μεγαλύτερα από 2 GB.

en: No such file or directory '%1'.
el: Δεν υπάρχει αρχείο ή κατάλογος '%1'.

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
el: Εντοπίστηκε ένα εσφαλμένα κωδικοποιημένο όνομα αρχείου '%1'

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
el: Αυτό μπορεί να προκλήθηκε από μια ενημέρωση του συστήματος η οποία τροποποίησε το τοπικό σύνολο χαρακτήρων.

en: You may use convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) to fix the filename encoding.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) για τη διόρθωση της κωδικοποίησης του ονόματος αρχείου.

en: The boot image has an invalid size.
el: Το αρχείο boot εικόνας εκκίνησης έχει μη έγκυρο μέγεθος.

en: The boot image contains multiple partitions.
el: Η εικόνα boot εκκίνησης υπολογιστή περιέχει πολλαπλές κατατμήσεις.

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
el: Μια εικόνα boot εκκίνησης ενός σκληρού δίσκου πρέπει να περιέχει μια μοναδική κατάτμηση.

en: Searching previous session
el: Αναζήτηση προηγούμενης συνεδρίας

en: Could not determine next writable address.
el: Αδύνατος ο προσδιορισμός της επόμενης εγγράψιμης διεύθυνσης.

en: Could not start %1
el: Αδυναμία εκκίνησης του %1

en: Could not retrieve multisession information from disk.
el: Αδυναμία ανάκτησης πληροφοριών πολυσυνεδρίας από το δίσκο.

en: The disk is either empty or not appendable.
el: Ο δίσκος είναι είτε άδειος είτε μη προσαρτήσιμος.

en: Unlocking drive...
el: Ξεκλείδωμα οδηγού...

en: Could not unlock drive.
el: Αδυναμία ξεκλειδώματος του οδηγού CD.

en: Ejecting Medium
el: Εξαγωγή μέσου

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
el: Το Cdrdao %1 δεν υποστηρίζει την απενεργοποίηση του burnfree.

en: 'Force unsafe operations' enabled.
el: Ενεργοποιήθηκε ο 'Εξαναγκασμός μη ασφαλών λειτουργιών'.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
el: Το Cdrdao %1 δεν υποστηρίζει το overburning.

en: Could not backup tocfile.
el: Αδυναμία αντιγραφής ασφαλείας του αρχείου toc.

en: Preparing read process...
el: Προετοιμασία διαδικασίας ανάγνωσης...

en: Preparing copy process...
el: Προετοιμασία διαδικασίας αντιγραφής...

en: Preparing blanking process...
el: Προετοιμασία διαδικασίας διαγραφής...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
el: Έναρξη προσομοίωσης εγγραφής DAO με ταχύτητα %1x...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
el: Έναρξη εγγραφής DAO με ταχύτητα %1x ...

en: Starting reading...
el: Έναρξη ανάγνωσης...

en: Reading
el: Ανάγνωση

en: Starting simulation copy at %1x speed...
el: Έναρξη προσομοίωσης αντιγραφής με ταχύτητα %1x ...

en: Starting copy at %1x speed...
el: Έναρξη αντιγραφής με ταχύτητα %1x ...

en: Copying
el: Αντιγραφή

en: Starting blanking...
el: Έναρξη διαγραφής...

en: Blanking
el: Διαγραφή

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
el: Λόγω ενός σφάλματος του cdrdao το αρχείο toc/cue  %1 διαγράφηκε. Το K3b δεν μπόρεσε να το επαναφέρει από το αντίγραφο ασφαλείας %2.

en: Simulation successfully completed
el: Η προσομοίωση ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Reading successfully completed
el: Η ανάγνωση ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Writing successfully completed
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Copying successfully completed
el: Η αντιγραφή ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Blanking successfully completed
el: Η διαγραφή ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
el: Μέση ταχύτητα εγγραφής: %1 KB/s (%2x)

en: Please include the debugging output in your problem report.
el: Παρακαλώ συμπεριλάβετε την έξοδο αποσφαλμάτωσης στην αναφορά σφάλματός σας.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
el: Το μέσο ή ο εγγραφέας δεν υποστηρίζει εγγραφή σε ταχύτητα %1x

en: Switching down burn speed to %1x
el: Μείωση της ταχύτητας εγγραφής σε %1x

en: Executing Power calibration
el: Εκτέλεση βαθμονόμησης ισχύος

en: Power calibration successful
el: Επιτυχία βαθμονόμησης ισχύος

en: Preparing burn process...
el: Προετοιμασία διαδικασίας εγγραφής...

en: Flushing cache
el: Καθαρισμός λανθάνουσας μνήμης

en: Writing CD-Text lead-in...
el: Εγγραφή CD-Text lead-in...

en: Turning BURN-Proof on
el: Ενεργοποίηση BURN-Proof

en: Found ISRC code
el: Βρέθηκε κωδικός ISRC

en: Found pregap: %1
el: Βρέθηκε κενό: %1

en: No cdrdao driver found.
el: Δε βρέθηκε οδηγός cdrdao.

en: Please select one manually in the device settings.
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν χειροκίνητα στις ρυθμίσεις της συσκευής.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
el: Για τις περισσότερες συσκευές αυτό θα είναι 'generic-mmc'.

en: Device not ready, waiting.
el: Η συσκευή δεν είναι έτοιμη, αναμονή.

en: Cue sheet not accepted.
el: Η σελίδα Cue δεν έγινε αποδεκτή.

en: No valid %1 option: %2
el: Μη έγκυρη επιλογή %1¨%2

en: Data does not fit on disk.
el: Τα δεδομένα δεν χωράνε στο δίσκο.

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
el: Ενεργοποίηση overburning στις προχωρημένες ρυθμίσεις του K3b για να γίνει εγγραφή ούτως ή άλλως.

en: Writing leadin
el: Εγγραφή leadin

en: Writing leadout
el: Εγγραφή leadout

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
el: Το Cdrecord με έκδοση %1 δεν υποστηρίζει εγγραφή Blu-ray.

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
el: Ο εγγραφέας δεν υποστηρίζει εγγραφή Disk At Once (DAO)

en: Writer does not support raw writing.
el: Ο εγγραφέας δεν υποστηρίζει εγγραφή RAW.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
el: Το Cdrecord δεν υποστηρίζει εγγραφή μέσου %1.

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
el: Ο εγγραφέας δεν υποστηρίζει προστασία από άδειασμα ενδιάμεσης μνήμης κατά την εγγραφή (Burnfree)

en: Failed to write temporary file '%1'
el: Αδυναμία εγγραφής του προσωρινού αρχείου '%1'

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
el: Το Cdrecord %1 δεν υποστηρίζει overburning.

en: Starting simulation at %1x speed...
el: Εκκίνηση προσομοίωσης με ταχύτητα %1x...

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
el: Εκκίνηση προσομοίωσης %1 με ταχύτητα %2x...

en: Starting writing at %1x speed...
el: Εκκίνηση εγγραφής με ταχύτητα %1x...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
el: Εκκίνηση εγγραφής %1 με ταχύτητα %2x...

en: Writing data
el: Εγγραφή δεδομένων

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
el: Η εγγραφή DAO (Disk At Once) δεν υποστηρίζεται με αυτόν τον εγγραφέα

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
el: Παρακαλώ επιλέξτε TAO (Track At Once) και δοκιμάστε ξανά

en: RAW recording not supported with this writer
el: Η εγγραφή RAW δεν υποστηρίζεται με αυτόν τον εγγραφέα

en: Input/output error. Not necessarily serious.
el: Σφάλμα εισόδου/εξόδου. Όχι κατ' ανάγκη σοβαρό.

en: Reloading of medium required
el: Απαιτείται επαναφόρτωση του μέσου

en: Trying to write more than the official disk capacity
el: Προσπάθεια για εγγραφή παραπάνω από την ονομαστική χωρητικότητα του δίσκου

en: Only session 1 will be cloned.
el: Κλωνοποίηση μόνο της πρώτης συνεδρίας.

en: Unable to fixate the disk.
el: Αδυναμία σταθεροποίησης της εγγραφής.

en: Switching burn speed up to %1x
el: Αύξηση ταχύτητας εγγραφής σε %1x

en: Switching burn speed down to %1x
el: Μείωση ταχύτητας εγγραφής σε %1x

en: Starting disc write
el: Έναρξη εγγραφής

en: Closing Session
el: Κλείσιμο συνεδρίας

en: Writing Leadin
el: Εγγραφή Leadin

en: Writing Leadout
el: Εγγραφή Leadout

en: Writing pregap
el: Εγγραφή κενού

en: Performing Optimum Power Calibration
el: Εκτέλεση βέλτιστης βαθμονόμησης ισχύος

en: Sending CUE sheet
el: Αποστολή σελίδας CUE

en: Enabled Burnfree
el: Ενεργοποίηση Burnfree

en: Disabled Burnfree
el: Απενεργοποίηση Burnfree

en: Unable to close the tray
el: Αδυναμία κλεισίματος της συσκευής

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
el[0]: Το Burnfree χρησιμοποιήθηκε μία φορά.
el[1]: Το Burnfree χρησιμοποιήθηκε %1 φορές.

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
el[0]: Η ενδιάμεση μνήμη άδειασε μία φορά.
el[1]: Η ενδιάμεση μνήμη άδειασε %1 φορές.

en: Erasing successfully completed
el: Η διαγραφή ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Data did not fit on disk.
el: Τα δεδομένα δεν χώρεσαν στο δίσκο.

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
el: Το %1 δεν μπόρεσε να αποκτήσει τμήμα μνήμης με το αναγκαίο μέγεθος.

en: Probably you chose a too large buffer size.
el: Μάλλον επιλέξατε πολύ μεγάλο μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
el: Το OPC απέτυχε. Πιθανότατα ο εγγραφέας δεν υποστηρίζει σωστά αυτό το μέσο.

en: Unable to set write speed to %1.
el: Αδυναμία ορισμού της ταχύτητας εγγραφής σε %1.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
el: Πιθανώς αυτή είναι χαμηλότερη από τη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα εγγραφής του εγγραφέα σας.

en: Unable to send CUE sheet.
el: Αδυναμία αποστολής σελίδας CUE.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
el: Μερικές φορές η χρήση εγγραφής TAO λύνει αυτό το πρόβλημα.

en: Unable to open new session.
el: Αδυναμία ανοίγματος νέας συνεδρίας.

en: Probably a problem with the medium.
el: Πιθανότατα πρόβλημα με το μέσο.

en: The disk might still be readable.
el: Ο δίσκος μπορεί να είναι ακόμη αναγνώσιμος.

en: Try DAO writing mode.
el: Δοκιμάστε μέθοδο εγγραφής DAO.

en: %1 has no permission to open the device.
el: Το %1 δεν έχει δικαίωμα να ανοίξει τη συσκευή.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
el: Επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις της συσκευής στο K3b για να λύσετε αυτό το πρόβλημα.

en: Probably a buffer underrun occurred.
el: Πιθανότατα άδειασε η ενδιάμεση μνήμη.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
el: Παρακαλώ ενεργοποιήστε το Burnfree ή επιλέξτε χαμηλότερη ταχύτητα εγγραφής.

en: Please choose a lower burning speed.
el: Παρακαλώ επιλέξτε χαμηλότερη ταχύτητα εγγραφής.

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
el: Βρέθηκε μέσο υψηλής ταχύτητας το οποίο δεν είναι κατάλληλο για τη συσκευή στην οποία χρησιμοποιείται.

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
el: Χρησιμοποιήστε το 'Εξαναγκασμός μη ασφαλών λειτουργιών' για να το αγνοήσετε.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
el: Βρέθηκε μέσο χαμηλής ταχύτητας το οποίο δεν είναι κατάλληλο για τη συσκευή στην οποία χρησιμοποιείται.

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
el: Πιθανότατα η εγγραφή απέτυχε λόγω μέσου χαμηλής ποιότητας.

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
el: Μία άλλη εφαρμογή χρησιμοποιεί τη συσκευή (πιθανότητα η αυτόματη προσάρτηση).

en: A write error occurred.
el: Συνέβη ένα σφάλμα εγγραφής.

en: Some drives do not support all erase types.
el: Κάποιοι οδηγοί δεν υποστηρίζουν όλους τους τύπους διαγραφής.

en: Try again using 'Complete' erasing.
el: Δοκιμάστε ξανά επιλέγοντας 'Πλήρη' διαγραφή.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
el: Από τον πυρήνα 2.6.8 το cdrecord δεν μπορεί πλέον να χρησιμοποιήσει μεταφορά SCSI όταν εκτελείται ως suid root.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το K3b::Setup για να λύσετε αυτό το πρόβλημα ή να αφαιρέσετε το suid bit χειροκίνητα.

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
el: Αν εκτελείτε μια μη διορθωμένη έκδοση του cdrecord...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
el: ...και αυτό το σφάλμα συμβαίνει με υψηλής ποιότητας μέσα...

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
el: ...και οι συχνές ερωτήσεις του K3b δεν σας βοηθούν...

en: ...please include the debugging output in your problem report.
el: ...παρακαλώ συμπεριλάβετε την έξοδο αποσφαλμάτωσης στην αναφορά σφάλματός σας.

en: Cdrskin version %1 does not support Blu-ray writing.
el: Το Cdrskin με έκδοση %1 δεν υποστηρίζει εγγραφή Blu-ray.

en: Cdrskin does not support writing %1 media.
el: Το Cdrskin δεν υποστηρίζει εγγραφή μέσου %1.

en: Cdrskin %1 does not support overburning.
el: Το Cdrskin %1 δεν υποστηρίζει το overburning.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrskin cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
el: Από τον πυρήνα 2.6.8 το cdrskin δεν μπορεί πλέον να χρησιμοποιήσει μεταφορά SCSI όταν εκτελείται ως suid root.

en: If you are running an unpatched cdrskin version...
el: Αν εκτελείτε μια μη διορθωμένη έκδοση του cdrskin...

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
el: Το OPC απέτυχε. Παρακαλώ δοκιμάστε ταχύτητα εγγραφής 1x.

en: Please try again with writing mode DAO.
el: Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά με μέθοδο DAO.

en: Flushing Cache
el: Καθαρισμός λανθάνουσας μνήμης

en: Flushing the cache may take some time.
el: Ο καθαρισμός της λανθάνουσας μνήμης μπορεί να διαρκέσει αρκετά.

en: Closing Track
el: Κλείσιμο κομματιού

en: Closing Disk
el: Κλείσιμο δίσκου

en: Updating RMA
el: Ενημέρωση RMA

en: Updating RMA...
el: Ενημέρωση RMA...

en: Closing Session...
el: Κλείσιμο συνεδρίας...

en: Writing Lead-out
el: Εγγραφή Lead-out

en: Writing the lead-out may take some time.
el: Η εγγραφή του lead-out μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο.

en: Removing reference to lead-out.
el: Αφαίρεση αναφοράς στο lead-out.

en: Modifying ISO 9660 volume descriptor
el: Τροποποίηση περιγραφέα τόμου ISO 9660

en: Writing mode Incremental Streaming not available
el: Η μέθοδος προσθετικής εγγραφής δεν είναι διαθέσιμη

en: Engaging DAO
el: Χρήση DAO

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
el: Ταχύτητα εγγραφής: %1 KB/s (%2x)

en: K3b detected a problem with the medium.
el: Το K3b εντόπισε ένα πρόβλημα με το μέσο.

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
el: Παρακαλώ δοκιμάστε κάποια άλλη μάρκα μέσου, συνιστάται η χρήση κάποιου που αναφέρει ο κατασκευαστής του αντιγραφικού σας.

en: Report the problem if it persists anyway.
el: Αναφέρετε το πρόβλημα αν επιμείνει.

en: Unable to set writing speed.
el: Δεν ήταν δυνατός ο ορισμός της ταχύτητας εγγραφής.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
el: Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά με την επιλογή 'παράβλεψη ταχύτητας'.

en: Optimum Power Calibration failed.
el: Η εκτέλεση της βέλτιστης βαθμονόμησης ισχύος απέτυχε.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
el: Προσπαθήστε να προσθέσετε την επιλογή '-use-the-force-luke=noopc' στις παραμέτρους του growisofs στις ρυθμίσεις του K3b.

en: Unable to allocate software buffer.
el: Αδυναμία παραχώρησης ενδιάμεσης μνήμης.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
el: Το σφάλμα προκλήθηκε στο χαμηλό όριο δέσμευσης μνήμης.

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
el: Μπορεί να λυθεί με την εκτέλεση της εντολής 'ulimit -l unlimited'...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
el: ... ή μικραίνοντας την ενδιάμεση μνήμη που χρησιμοποιείται από το λογισμικό στις προχωρημένες ρυθμίσεις του K3b.

en: Write error
el: Σφάλμα εγγραφής

en: Fatal error at startup: %1
el: Σφάλμα κατάρρευσης στη εκκίνηση: %1

en: Warning at exit: (1)
el: Προειδοποίηση στην έξοδο: (1)

en: Most likely mkisofs failed in some way.
el: Πιθανότατα το mkisofs απέτυχε για κάποιο λόγο.

en: Fatal error during recording: %1
el: Σφάλμα κατάρρευσης κατά την εγγραφή: %1

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
el: Η έκδοση %1 του Growisofs είναι πολύ παλιά. Το K3b χρειάζεται την έκδοση 5.10 τουλάχιστον.

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
el: Η έκδοση %1 του growisofs δεν περιλαμβάνει μεταβλητή ενδιάμεσης μνήμης και αυτό μπορεί να προκαλέσει αστάθεια στη διαδικασία εγγραφής.

en: Could not open file %1.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1.

en: Starting simulation...
el: Έναρξη προσομοίωσης...

en: Starting disc write...
el: Έναρξη εγγραφής...

en: Creating audio image files in %1
el: Δημιουργία αρχείων εικόνας ήχου στο %1

en: Creating audio image files
el: Δημιουργία αρχείων εικόνας ήχου

en: Error while creating ISO image.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της εικόνας ISO.

en: ISO image successfully created.
el: Η εικόνα ISO δημιουργήθηκε επιτυχώς.

en: Audio images successfully created.
el: Οι εικόνες ήχου δημιουργήθηκαν επιτυχώς.

en: Writing track %1 of %2 (%3)
el: Εγγραφή κομματιού %1 από %2 (%3)

en: ISO 9660 data
el: Δεδομένα ISO 9660

en: Simulating second session
el: Προσομοίωση δεύτερης συνεδρίας

en: Writing second session of copy %1
el: Εγγραφή δεύτερης συνεδρίας του αντιγράφου %1

en: Writing second session
el: Εγγραφή δεύτερης συνεδρίας

en: Simulating first session
el: Προσομοίωση πρώτης συνεδρίας

en: Writing first session of copy %1
el: Εγγραφή πρώτης συνεδρίας του αντιγράφου %1

en: Writing first session
el: Εγγραφή πρώτης συνεδρίας

en: Creating ISO image file
el: Δημιουργία αρχείου εικόνας ISO

en: Creating ISO image in %1
el: Δημιουργία εικόνας ISO στο %1

en: Removing buffer files.
el: Αφαίρεση αρχείων ενδιάμεσης μνήμης.

en: Could not delete file %1.
el: Αδυναμία διαγραφής του αρχείου %1.

en: Cdrecord could not be found on your system.
el: Αδυναμία εύρεσης του cdrecord στο σύστημά σας.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
el: Δεν είναι δυνατή η εγγραφή CD-Text με μέθοδο TAO. Δοκιμάστε DAO ή RAW.

en: Writing Enhanced Audio CD
el: Εγγραφή βελτιωμένου CD ήχου

en: Writing Mixed Mode CD
el: Εγγραφή CD μεικτής μεθόδου

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data) | %1 tracks (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data)
el[0]: %1 κομμάτι (%2 λεπτά δεδομένων ήχου, %3 δεδομένα ISO 9660)
el[1]: %1 κομμάτια (%2 λεπτά δεδομένων ήχου, %3 δεδομένα ISO 9660)

en: Enter New Filename
el: Εισαγωγή νέου ονόματος αρχείου

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
el: Ένα αρχείο με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη. Παρακαλώ εισάγετε ένα νέο όνομα:

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
el: Αδυναμία μετονομασίας του αρχείου υποτίτλων. Το αρχείο με το όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: Could not find a valid eMovix installation.
el: Δεν βρέθηκε έγκυρη εγκατάσταση του eMovix.

en: default
el: προκαθορισμένο

en: none
el: κανένα

en: Writing eMovix Project
el: Εγγραφή έργου eMovix

en: Writing eMovix Project (%1)
el: Εγγραφή έργου eMovix (%1)

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
el[0]: Ένα αρχείο (%2) και περίπου 8 MB δεδομένα eMovix
el[1]: %1 αρχεία (%2) και περίπου 8 MB δεδομένα eMovix

en:  – One copy |  – %1 copies
el[0]:  – Ένα αντίγραφο
el[1]:  – %1 αντίγραφα

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
el: Το K3b θα δημιουργήσει μια εικόνα %1 από τα δοσμένα αρχεία MPEG, αλλά αυτά τα αρχεία πρέπει ήδη να είναι τύπου %1. Το K3b δεν μπορεί για την ώρα να επαναλάβει δειγματοληψία σε αρχεία MPEG.

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
el: Σημείωση: Ο εξαναγκασμός του MPEG2 ως VCD δεν υποστηρίζεται σε κάποιες συσκευές αναπαραγωγής DVD.

en: Force VCD
el: Εξαναγκασμός VCD

en: Do not force VCD
el: Να μη γίνει εξαναγκασμός VCD

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
el: Δεν μπορείτε να αναμίξετε MPEG1 και MPEG2 βίντεο αρχεία.
    Παρακαλώ εκκινήστε ένα νέο έργο για αυτόν τον τύπο αρχείων.
    Η επανάληψη δειγματοληψίας δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη στο K3b.

en: Wrong File Type for This Project
el: Εσφαλμένος τύπος αρχείου για αυτό το έργο

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
el: Το PBC (έλεγχος αναπαραγωγής) ενεργοποιήθηκε.
    Οι αναπαραγωγείς βίντεο δεν μπορούν να προσπελάσουν τμήματα (στατικές Mpeg εικόνες) χωρίς έλεγχο αναπαραγωγής.

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
el: Υποστηρίζονται μόνο MPEG1 και MPEG2 αρχεία βίντεο.

en: Wrong File Format
el: Λάθος τύπος αρχειοθέτησης

en: Removing Binary file %1
el: Αφαίρεση δυαδικού αρχείου %1

en: Removing Cue file %1
el: Αφαίρεση αρχείου Cue %1

en: Could not write correct XML file.
el: Αδυναμία εγγραφής σωστού αρχείου XML.

en: Creating Cue/Bin files...
el: Δημιουργία αρχείων Cue/Bin...

en: To create Video CDs you have to install VcdImager version %1.
el: Για να δημιουργήσετε Video CD πρέπει να εγκαταστήσετε το VcdImager έκδοση %1.

en: You can find this on your distribution disks or download it from https://www.gnu.org/software/vcdimager
el: Μπορείτε να το βρείτε στα δισκάκια της διανομής σας ή στο https://www.gnu.org/software/vcdimager/

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
el: Το εκτελέσιμο %1 είναι πολύ παλιό: απαιτείται η έκδοση %2 ή νεότερη.

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
el: Σάρωση αρχείου βίντεο %1 από %2 (%3)

en: Creating Image for track %1
el: Δημιουργία εικόνας για το κομμάτι %1

en: Cue/Bin files successfully created.
el: Τα αρχεία Cue/Bin δημιουργήθηκαν επιτυχώς.

en: Writing Copy %1 of %2
el: Εγγραφή αντιγράφου %1 από %2

en: One or more BCD fields out of range for %1
el: Ένα ή περισσότερα πεδία BCD είναι εκτός ορίων για το %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
el: Από εδώ και πέρα, δε θα αναφέρονται σφάλματα σάρωσης δεδομένων

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
el: Εξετάστε την ενεργοποίηση της επιλογής 'ενημέρωση μετατοπίσεων σάρωσης', αν δεν είναι ήδη ενεργή.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
el: Τα σημεία APS μοιάζουν ακανόνιστα (πραγματικά pts %1, τελευταίο pts %2)

en: Ignoring this aps
el: Παράβλεψη αυτού του aps

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
el: Εσφαλμένο πακέτο στο πακέτο #%1 (μετατόπιση ροής byte %2)

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
el[0]: Το εναπομένον byte της ροής θα παραβλεφθεί.
el[1]: Τα εναπομένοντα %1 bytes της ροής θα παραβλεφθούν.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
el: Ένας άγνωστος αριθμός bytes ροής που απέμειναν θα παραβλεφθούν.

en: Writing Video CD (Version 1.1)
el: Εγγραφή Video CD (Έκδοση 1.1)

en: Writing Video CD (Version 2.0)
el: Εγγραφή Video CD (Έκδοση 2)

en: Writing Super Video CD
el: Εγγραφή Super Video CD

en: Writing High-Quality Video CD
el: Εγγραφή υψηλής ποιότητας Video CD

en: Writing Video CD
el: Εγγραφή Video CD

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
el[0]: 1 MPEG (%2)
el[1]: %1 MPEG (%2)

en: n/a
el: Μ/Δ

en: 1 bit/s | %1 bits/s
el[0]: %1 bit/s
el[1]: %1 bit/s

en: Component
el: Συστατικό

en: Unspecified
el: Μη καθορισμένο

en: original
el: αυθεντικό

en: duplicate
el: αντίγραφο

en: Motion Picture
el: Κινούμενη εικόνα

en: Still Picture
el: Στατική εικόνα

en: Layer %1
el: Στρώση %1

en: unknown
el: άγνωστο

en: invalid
el: μη έγκυρο

en: stereo
el: στερεοφωνικό

en: joint stereo
el: πλεγμένο στερεοφωνικό

en: dual channel
el: διπλό κανάλι

en: single channel
el: μονό κανάλι

en: surround sound
el: ήχος surround

en: File %1 is empty.
el: Το αρχείο %1 είναι κενό.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
el: Αυτή μοιάζει με μια βασική ροή βίντεο αλλά απαιτήθηκε μια ροή πλεγμένης μορφής.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
el: Αυτή μοιάζει με μια βασική ροή ήχου αλλά απαιτήθηκε μια ροή πλεγμένης μορφής.

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
el: Αυτή μοιάζει με μια επικεφαλίδα RIFF αλλά απαιτήθηκε ένα πρόγραμμα πεπλεγμένης ροής.

en: Unable to create Invalid temporary folder <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία δημιουργίας μη έγκυρου προσωρινού φακέλου <filename>%1</filename>.

en: Unable to create temporary folder <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία δημιουργίας του προσωρινού φακέλου <filename>%1</filename>.

en: Found invalid entry in the VIDEO_TS folder <filename>%1</filename>.
el: Βρέθηκε μη έγκυρη καταχώρηση στο φάκελο VIDEO_TS <filename>%1</filename>.

en: Unable to link temporary file in folder <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία σύνδεσης προσωρινού αρχείου στο φάκελο <filename>%1</filename>.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
el: Το έργο δεν περιέχει όλα τα απαραίτητα αρχεία Video DVD.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
el: Το τελικό DVD πιθανότατα δεν θα αναπαράγεται σε αναπαραγωγείς Hifi DVD.

en: Creating Video DVD Image File
el: Δημιουργία αρχείου εικόνας Video DVD

en: Writing Video DVD
el: Εγγραφή Video DVD

en: ISO 9660/Udf Filesystem (Size: %1)
el: ISO 9660/Udf σύστημα αρχείων (Μέγεθος: %1)

en: Multiple CDDB Entries Found
el: Βρέθηκαν πολλαπλές καταχωρήσεις CDDB

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
el: Το K3b βρήκε πολλές ή μη ακριβείς εγγραφές στη CDDB. Παρακαλώ επιλέξτε μία.

en: Analyzing medium...
el: Ανάλυση μέσου...

en: Device Selection
el: Επιλογή συσκευής

en: Please select a device:
el: Παρακαλώ επιλέξτε μία συσκευή:

en: Could not find file %1
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου %1

en: Error while reading from file %1
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση από το αρχείο %1

en: CDDB Lookup
el: Αναζήτηση CDDB

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Mixed CD
el: Μικτό CD

en: Video DVD
el: Βίντεο DVD

en: Video CD
el: Βίντεο CD

en: Appendable Data %1
el: Δεδομένα προσθήκης %1

en: Complete Data %1
el: Πλήρη δεδομένα %1

en: Empty
el: Κενό

en: No medium information
el: Χωρίς πληροφορίες μέσου

en: No medium present
el: Δεν βρέθηκε μέσο

en: Empty %1 medium
el: Κενό μέσο %1

en: Appendable %1 medium
el: Μέσο %1 για προσθήκη

en: Complete %1 medium
el: Πλήρες μέσο %1

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
el[0]: %2 σε %1 κομμάτι
el[1]: %2 σε %1 κομμάτια

en:  and %1 session |  and %1 sessions
el[0]:  και %1 συνεδρία
el[1]:  και %1 συνεδρίες

en: Free space: %1
el: Ελεύθερος χώρος: %1

en: Capacity: %1
el: Χωρητικότητα: %1

[ctx: To be shown when a DVD or Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD or Blu-ray
el: DVD ή Blu-ray

en: rewritable medium
el: επανεγγράψιμο μέσο

[ctx: %1 is type of medium (e.g. DVD)]
en: rewritable %1
el: επανεγγράψιμο %1

[ctx: To be shown when a specific type of medium is required but another type of medium is inserted.]
en: suitable medium
el: συμβατότητα του μέσου

en: Medium in %1 is not a %2.
el: Το μέσο στο %1 δεν είναι ένα %2.

[ctx: To be shown when an empty medium is required]
en: empty
el: κενό

[ctx: To be shown when an empty or appendable medium is required]
en: empty or appendable
el: κενό ή με δυνατότητα προσθήκης

[ctx: To be shown when an non-empty medium is required]
en: non-empty
el: μη κενό

[ctx: To be shown when the state of the inserted medium is not suitable.]
en: suitable
el: συμβατότητα

en: Medium in %1 is not %2.
el: Το μέσο %1 δεν είναι %2.

en: Capacity of the medium in %1 is smaller than required.
el: Η χωρητικότητα του μέσου στο %1 είναι μικρότερη από το απαιτούμενο.

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα επανεγγράψιμο κενό μέσο στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium
el: Παρακαλώ κάνετε εισαγωγή κενού μέσου

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό DVD ή Blu-ray στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό DVD ή Blu-ray

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό Blu-ray στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό μέσο Blu-ray

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό CD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty CD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό CD

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό DVD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD medium
el: Παρακαλώ κάνετε εισαγωγή ενός κενού DVD

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα άδειο DVD-DL στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD-DL medium
el: Παρακαλώ κάνετε εισαγωγή ενός κενού DVD-DL

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό μέσο μεγέθους %1 ή μεγαλύτερο στον οδηγό<p><b>%2</b>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό μέσο μεγέθους %1 ή μεγαλύτερο

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων μέσο στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων μέσο

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων DVD ή Blu-ray στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων DVD ή Blu-ray

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων Blu-ray στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων Blu-ray

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων CD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων CD

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων DVD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων DVD

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων DVD-DL στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα κενό ή με δυνατότητα εισαγωγής πρόσθετων δεδομένων DVD-DL

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μη-κενό μέσο στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μη-κενό μέσο

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μη-κενό επανεγγράψιμο μέσο στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μη-κενό επανεγγράψιμο μέσο

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα επανεγγράψιμο μέσο στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a rewritable medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα επανεγγράψιμο μέσο

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα συμβατό μέσο στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a suitable medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα συμβατό μέσο

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα Βίντεο CD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video CD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα βίντεο CD

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα βίντεο DVD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video DVD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα βίντεο DVD

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μικτής λειτουργίας CD στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μικτής λειτουργίας CD

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα CD ήχου στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert an Audio CD medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα CD ήχου

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μέσο δεδομένων στον οδηγό<p><b>%1</b>

en: Please insert a Data medium
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μέσο δεδομένων

en: Simulate
el: Προσομοίωση

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή το K3b θα εκτελέσει όλα τα βήματα εγγραφής με την ακτίνα λέιζερ κλειστή.<p>Αυτό είναι χρήσιμο για δοκιμή σε μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής ή για το έλεγχο δυνατότητας του συστήματος για εγγραφή απευθείας.<p><b>Προσοχή:</b> Τα DVD+R(W) δεν υποστηρίζουν προσομοίωση εγγραφής.

en: Only simulate the writing process
el: Προσομοίωση μόνο της διαδικασίας εγγραφής

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b γράψει το CD με μέθοδο 'disk at once' αντί της 'track at once' (TAO).<p>Συνιστάται πάντα η χρήση του DAO όπου αυτό είναι δυνατό.<p><b>Προσοχή:</b> Τα κενά κομματιών με μήκος διαφορετικό από 2 δευτερόλεπτα υποστηρίζονται μόνο με μέθοδο DAO.

en: Write in disk at once mode
el: Εγγραφή με μέθοδο disk at once

en: Use Burnfree
el: Χρήση Burnfree

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
el: Ενεργοποίηση Burnfree (ή Just Link) για την αποφυγή αδειάσματος της ενδιάμεσης μνήμης

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b χρησιμοποιεί το <em>Burnfree</em> (ή το <em>Just Link</em>). Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό του αντιγραφέα CD που αποτρέπει το άδειασμα της ενδιάμεσης μνήμης.<p>Χωρίς το <em>burnfree</em>, αν το αντιγραφικό δεν μπορεί να ανακτήσει περισσότερα δεδομένα, αδειάζει η ενδιάμεση μνήμη αφού ο αντιγραφέας χρειάζεται μια σταθερή ροή δεδομένων για την εγγραφή του CD.<p>Με το <em>burnfree</em> ο αντιγραφέας <em>σημειώνει</em> την τρέχουσα θέση του λέιζερ και επιστρέφει σε αυτήν όταν η ενδιάμεση μνήμη γεμίσει ξανά, αλλά επειδή αυτό σημαίνει ότι το CD θα έχει μικρά κενά στα δεδομένα, <b>συνιστάται πάντα η επιλογή κατάλληλης ταχύτητας εγγραφής για αποφυγή της χρήσης του burnfree, ειδικά σε CD ήχου</b> (στη χειρότερη περίπτωση θα ακούγεται το κενό).<p>Το <em>Burnfree</em> ήταν γνωστό ως <em>Burnproof</em> αλλά άλλαξε ονομασία όταν έγινε τμήμα του πρότυπου MMC.

en: Only create image
el: Δημιουργία εικόνας μόνο

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b θα δημιουργήσει μια εικόνα μόνο και δε θα κάνει πραγματική εγγραφή.<p>Η εικόνα μπορεί να γραφτεί αργότερα σε ένα CD/DVD με τα περισσότερα σύγχρονα προγράμματα εγγραφής (συμπεριλαμβανομένου του K3b).

en: Only create an image
el: Δημιουργία μιας εικόνας μόνο

en: Create image
el: Δημιουργία εικόνας

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b θα δημιουργήσει μια εικόνα πριν γράψει τα αρχεία στο CD/DVD. Διαφορετικά, τα δεδομένα θα γραφτούν <em>απευθείας</em>, δηλ. δε θα δημιουργηθεί η ενδιάμεση εικόνα.<p><b>Προσοχή:</b> Αν και η απευθείας εγγραφή θα λειτουργήσει στα περισσότερα συστήματα, βεβαιωθείτε ότι τα δεδομένα στέλνονται στο αντιγραφικό με αρκετή ταχύτητα.

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
el: <p>Συνιστάται η δοκιμή προσομοίωσης πρώτα.

en: Cache the data to be written on the harddisk
el: Προσωρινή αποθήκευση των δεδομένων στο σκληρό δίσκο

en: Remove image
el: Αφαίρεση εικόνας

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b θα αφαιρέσει όλες τις δημιουργημένες εικόνας μετά το τέλος της εγγραφής.<p>Απενεργοποιήστε το αν επιθυμείτε να διατηρήσετε τις εικόνες.

en: Remove images from disk when finished
el: Αφαίρεση των εικόνων από το δίσκο μετά το τέλος

en: On the fly
el: Απευθείας

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b δε θα δημιουργήσει μια εικόνα πρώτα αλλά θα γράψει τα αρχεία απευθείας στο CD/DVD.<p><b>Προσοχή:</b> Αν και αυτό θα λειτουργήσει στα περισσότερα συστήματα, βεβαιωθείτε ότι τα δεδομένα στέλνονται στο αντιγραφικό με αρκετή ταχύτητα.

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
el: Εγγραφή αρχείων απευθείας στο CD/DVD χωρίς να δημιουργηθεί εικόνα

en: Write CD-Text
el: Εγγραφή CD-Text

en: Create CD-Text entries
el: Δημιουργία εγγραφών CD-Text

en: <p>If this option is checked K3b uses some otherwise-unused space on the audio CD to store additional information, such as the artist's name, or the CD title.<p>CD-Text is an extension to the audio CD standard introduced by Sony.<p>CD-Text will only be usable on CD players that support this extension (mostly car CD players).<p>Since a CD-Text-enhanced CD will work in any CD player it is never a bad idea to enable this (if you specify CD-Text data.)
el: <p>Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, το K3b χρησιμοποιεί κάποιον ούτως ή άλλως μη χρησιμοποιούμενο χώρο στο CD ήχου για να αποθηκεύσει επιπλέον πληροφορίες, όπως τον καλλιτέχνη ή τον τίτλο του CD.<p>το CD-Text είναι μια επέκταση στο πρότυπο CD ήχου και παρουσιάστηκε από τη Sony.<p>το CD-Text είναι χρήσιμο μόνο σε CD players που υποστηρίζουν αυτήν την επέκταση (πιο πολύ σε CD player αυτοκινήτων).<p>Καθώς ένα CD με CD-Text λειτουργεί σε κάθε CD player, δεν είναι κακή ιδέα να το ενεργοποιήσετε (αν φυσικά ορίσετε δεδομένα CD-Text).

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
el: Ορισμός του επιπέδου paranoia για την ανάγνωση CD ήχου

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
el: <p>Ορίζει τη μέθοδο διόρθωσης για την εξαγωγή ψηφιακού ήχου.<ul><li>0: Χωρίς έλεγχο, τα δεδομένα αντιγράφονται απευθείας από τον οδηγό. <li>1: Εκτέλεση ανάγνωσης με επικάλυψη για αποφυγή .</li><li>2: Όπως το 1 αλλά με επιπλέον ελέγχους στα δεδομένα.</li><li>3: Όπως το 2 αλλά με επιπλέον ανίχνευση θορύβων και διόρθωση.</li></ul><p><b>Η ταχύτητα εξαγωγής μειώνεται από το 0 στο 3.</b>

en: Start multisession CD
el: Έναρξη πολυσυνεδριακού CD

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
el: Να μην κλείσει ο δίσκος για να επιτρέπεται η προσθήκη επιπλέον συνεδριών αργότερα

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή το K3b δε θα κλείσει το CD, και θα γράψει ένα προσωρινό πίνακα περιεχομένων.</p><p>Αυτό επιτρέπει την προσθήκη επιπλέον συνεδριών αργότερα στο CD.</p>

en: Normalize volume levels
el: Κανονικοποίηση επιπέδων έντασης

en: Adjust the volume levels of all tracks
el: Προσαρμογή των επιπέδων έντασης όλων των κομματιών

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το K3b θα προσαρμόσει την ένταση όλων των κομματιών σε ένα τυπικό επίπεδο. Αυτό είναι χρήσιμο για συλλογές, όπου διαφορετικά επίπεδα εγγραφής από διαφορετικά άλμπουμ μπορεί να έχουν σαν αποτέλεσμα την μεταβολή της έντασης από τραγούδι σε τραγούδι.<p><b>Σημειώστε ότι αυτή τη στιγμή το K3b δεν υποστηρίζει κανονικοποίηση κατά την εγγραφή απευθείας.</b>

en: Verify written data
el: Επαλήθευση γραμμένων δεδομένων

en: Compare original with written data
el: Σύγκριση πρωτότυπου με τα γραμμένα δεδομένα

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
el: <p>Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, μετά την επιτυχή εγγραφή του δίσκου, το K3b θα συγκρίνει τα αρχικά δεδομένα με τα γραμμένα για να επαληθεύσει ότι ο δίσκος γράφτηκε σωστά.

en: Ignore read errors
el: Παράβλεψη σφαλμάτων ανάγνωσης

en: Skip unreadable audio sectors
el: Παράλειψη μη αναγνώσιμων τομέων ήχου

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
el: <p>Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, και το K3b δεν μπορεί να διαβάσει κάποιον τομέα ήχου από το CD, θα τον αντικαταστήσει με μηδενικά.<p>Εφόσον οι αναπαραγωγείς CD μπορούν να ξεπερνούν μικρά σφάλματα στα δεδομένα, η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής δεν αποτελεί πρόβλημα.

en: unknown audio format
el: άγνωστος τύπος ήχου

en: Normal
el: Κανονικό

en: For the visually impaired
el: Για ανθρώπους με προβλήματα όρασης

en: Director's comments 1
el: Σχόλια σκηνοθέτη 1

en: Director's comments 2
el: Σχόλια σκηνοθέτη 2

en: unknown audio code extension
el: άγνωστος κωδικός επέκτασης ήχου

en: Extended
el: Εκτεταμένη

en: unknown coding mode
el: άγνωστη λειτουργία κωδικοποίησης

en: Caption with normal size characters
el: Τίτλος με χαρακτήρες κανονικού μεγέθους

en: Caption with bigger size characters
el: Τίτλος με χαρακτήρες αυξημένου μεγέθους

en: Caption for children
el: Τίτλος για παιδιά

en: Closed caption with normal size characters
el: Κλειστός τίτλος με χαρακτήρες κανονικού μεγέθους

en: Closed caption with bigger size characters
el: Κλειστός τίτλος με χαρακτήρες αυξημένου μεγέθους

en: Closed caption for children
el: Κλειστός τίτλος για παιδιά

en: Forced caption
el: Εξαναγκασμένος τίτλος

en: Director's comments with normal size characters
el: Σχόλια σκηνοθέτη με χαρακτήρες κανονικού μεγέθους

en: Director's comments with bigger size characters
el: Σχόλια σκηνοθέτη με χαρακτήρες αυξημένου μεγέθους

en: Director's comments for children
el: Σχόλια σκηνοθέτη για παιδιά

en: unknown code extension
el: άγνωστος κωδικός επέκτασης
