libk3b - en to fi translation catalogue (783 entries)

en: Inhibiting sleep for disc writing
fi: Estetään keskeytystila levynkirjoituksen ajaksi

en: Disable inhibition for disc writing
fi: Älä estä keskeytystilaa levynkirjoituksen ajaksi

en: Source
fi: Lähde

en: Target
fi: Kohde

en: Writing Audio Cue File
fi: Poltetaan ääni-cue-tiedosto

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
fi: Äänitiedoston analysointi epäonnistui. Vioittunut tiedosto?

en: Analysing the audio file
fi: Analysoidaan äänitiedostoa

en: Analysing %1
fi: Analysoidaan: %1

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
fi: Kohdetta ”%1” ei voi käsitellä, koska muoto ei ole tuettu.

en: No valid audio cue file: '%1'
fi: Ei kelvollista ääni-cue-tiedostoa: ”%1”

en: Could not load libcdparanoia.
fi: Ei voitu ladata libcdparanoia-sovellusta.

en: Could not open device %1
fi: Laitetta %1 ei voitu avata

en: Error while initializing audio ripping.
fi: Virhe alustettaessa äänen kopiointia.

en: Unable to open '%1' for writing.
fi: Kohdetta ”%1” ei voitu avata polttamista varten.

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
fi: Peruuttamaton virhe kopioitaessa kappaletta %1.

en: Write Binary Image
fi: Kirjoita binaarilevykuva

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
fi[0]: Tehtiin onnistuneesti yksi kopio
fi[1]: Tehtiin onnistuneesti %1 kopiota

en: Writing track %1 of %2
fi: Poltetaan kappaletta %1/%2

en: Writing cue/bin Image
fi: Poltetaan levyä (cue/bin-levykuvasta)

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
fi[0]:  - %1 kopio
fi[1]:  - %1 kopiota

en: Erasing CD-RW
fi: Tyhjennetään CD-RW-levyä.

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
fi: Tyhjennettäessä CD-RW:tä edistymistietoa ei ole saatavilla.

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
fi: Syötä uudelleenkirjoitettava CD-levy asemaan <p><b>%1 %2 (%3)</b>

en: Blanking error.
fi: Virhe tyhjennettäessä.

en: Sorry, no error handling yet.
fi: Virheestä toipumista ei ole vielä olemassa.

en: Quick Format
fi: Pika-alustus

en: Checking Source Medium
fi: Tarkastetaan lähdetietovälinettä

en: Waiting for source medium
fi: Odotetaan lähdetietovälinettä

en: Checking source medium
fi: Tarkastetaan lähdetietovälinettä

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
fi: K3b ei kopioi moniraitaisia data-CD-levyjä.

en: Copying Multisession Data CD.
fi: Kopioidaan datalevyn kaikkien polttokertojen sisältö.

en: Copying Data CD.
fi: Kopioidaan datalevyä.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
fi: K3b voi kopioida ainoastaan CD-Extra-sekamuoto-CD:itä.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
fi: Kopioidaan Enhanced Audio CD:tä (CD-Extra).

en: Copying Audio CD.
fi: Kopioidaan äänilevyä.

en: The source disk is empty.
fi: Kopioitava levy on tyhjä.

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
fi: K3b tarvitsee cdrecord-ohjelman version 2.01a12 tai uudemman kopioidakseen Mode2-dataraitoja.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
fi: Raakapoltossa voit kopioida vain ensimmäisen istunnon. Jatketaanko silti?

en: Multisession CD
fi: Useampi-istuntoinen CD

en: Only copying first session.
fi: Kopioidaan vain ensimmäinen istunto.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
fi: Tilapäiskansion ”%1” vapaana olevaa tilaa ei saatu selville.

en: Not enough space left in temporary folder.
fi: Tilapäiskansion tila ei riitä.

en: Unmounting source medium
fi: Irrotetaan lähdetietovälinettä

en: Unable to read Table of contents
fi: Levyn sisällysluetteloa ei voitu lukea

en: Searching CD-Text
fi: Haetaan CD-Text-tietueita

en: Found CD-Text (%1 - %2).
fi: CD-Text (%1 - %2) löytyi.

en: Found corrupted CD-Text. Ignoring it.
fi: Löytyi viallinen CD-Text. Ohitetaan.

en: No CD-Text found.
fi: CD-Text-laajennusta ei löytynyt.

en: Querying CDDB
fi: Kysellään CDDB:stä

en: Found CDDB entry (%1 - %2).
fi: Tietue (%1 - %2) löytyi CDDB-kannasta.

en: No CDDB entry found.
fi: CDDB-tietuetta ei löytynyt

en: CDDB error (%1).
fi: CDDB-virhe (%1).

en: Found CD-Text (%1 - %2) and CDDB (%3 - %4) entries. Which one should be used to generate the CD-Text on the new CD?
fi: Löydettiin sekä CD-Text- (%1 - %2) että CDDB-tietue (%3 - %4). Kumpaa käytetään luomaan CD-Text uudelle CD:lle?

en: Use CD-Text data
fi: Käytä CD-Text-tietoja

en: Use CDDB entry
fi: Käytä CDDB-tietoja

en: Preparing write process...
fi: Valmistellaan polttoprosessia…

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
fi: Käyttökelvoton väliaikaistiedostojen polku. Käytetään oletuspolkua.

en: Unable to create temporary folder '%1'.
fi: Ei voitu luoda väliaikaiskansiota ”%1”.

en: Using temporary folder %1.
fi: Käytetään tilapäiskansiota %1.

en: Do you want to overwrite %1?
fi: Haluatko korvata tiedoston %1?

en: File Exists
fi: Tiedosto on olemassa

en: Writing image file to %1.
fi: Kirjoitetaan levykuva tiedostoon %1.

en: Reading Session %1
fi: Luetaan istuntoa %1

en: Reading Source Medium
fi: Luetaan lähdetietovälinettä

en: Reading track %1 of %2
fi: Luetaan kappaletta %1 / %2

en: Simulating Session %1
fi: Simuloidaan istuntoa %1

en: Writing Copy %1 (Session %2)
fi: Poltetaan kopiota %1 (istunto %2)

en: Writing Copy (Session %1)
fi: Poltetaan kopiota (istunto %1)

en: Simulating
fi: Simuloidaan

en: Writing Copy %1
fi: Poltetaan %1. kopiota

en: Writing Copy
fi: Poltetaan kopiota

en: Waiting for media
fi: Odotetaan levyä

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
fi: CD-Text-laajennusta ei voi käyttää TAO-menetelmällä.

en: Successfully read session %1.
fi: Istunnon %1 luku onnistui.

en: Successfully read source disk.
fi: Levyn luku onnistui.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
fi: K3b ei pystynyt poistamaan lähdelevyä asemasta. Tee se itse.

en: Error while reading session %1.
fi: Virhe luettaessa sessiota %1.

en: Need to reload medium to return to proper state.
fi: Tietoväline on ladattava uudelleen, jotta voidaan palata oikeaan tilaan.

en: Reloading the medium
fi: Ladataan tietovälinettä uudelleen

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
fi: K3b ei pystynyt poistamaan levyä asemasta. Tee se itse.

en: Please reload the medium and press 'OK'
fi: Lataa tietoväline uudelleen ja paina OK.

en: Failed to reload the medium
fi: Tietovälineen uudelleenlataus epäonnistui

en: Removing temporary files.
fi: Poistetaan väliaikaistiedostoja.

en: Removing image files.
fi: Poistetaan levykuvatiedostot.

en: Creating CD Image
fi: Luodaan CD-levykuva

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
fi: Simuloidaan CD:n kopiointia lennossa

en: Simulating CD Copy
fi: Simuloidaan CD-kopiointia

en: Copying CD On-The-Fly
fi: Kopioidaan cd-levy lennossa

en: Copying CD
fi: Kopioidaan cd-levyä

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
fi[0]: Luodaan yksi kopio
fi[1]: Luodaan %1 kopiota

en: Could not find %1 executable.
fi: Ohjelmaa %1 ei löytynyt.

en: Could not start %1.
fi: Ei voitu käynnistää %1.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
fi: %1 palautti tuntemattoman virheen (koodi %2).

en: %1 did not exit cleanly.
fi: %1 ei päättynyt puhtaasti.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
fi: Cdrecordin versio %1 ei sisällä kloonausominaisuuksia.

en: No device set.
fi: Laitetta ei ole asetettu.

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
fi: Polttoasema %1 (%2) ei tue levyn kloonausta.

en: Reading clone image
fi: Luetaan kloonikopiota.

en: Writing Track %1 of %2
fi: Poltetaan kappaletta %1/%2.

en: Successfully written clone copy %1.
fi: Kloonikopion %1 poltto onnistui.

en: Successfully read disk.
fi: Levyn luku onnistui.

en: Failed to read disk completely in clone mode.
fi: Levyä ei onnistuttu täydellisesti lukemaan kloonitilassa.

en: Error while reading disk.
fi: Virhe luettaessa levyä.

en: Simulating clone copy
fi: Simuloidaan kloonikopiota.

en: Writing clone copy %1
fi: Poltetaan kloonikopiota %1.

en: Creating Clone Image
fi: Luodaan levyn kloonikuvaa

en: Simulating Clone Image
fi: Simuloidaan kloonikuvaa

en: Burning Clone Image
fi: Poltetaan levyn kloonikuvaa

en: Simulating CD Cloning
fi: Simuloidaan CD:n kloonausta

en: Cloning CD
fi: Kloonataan CD:tä

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
fi[0]: Luodaan yksi kloonikopio
fi[1]: Luodaan %1 kloonikopiota

en: Unable to open libdvdcss.
fi: libdvdcss-kirjastoa ei voi avata.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
fi: Etsitään CSS-avaimia. Tämä voi kestää hetkisen.

en: Failed to retrieve all CSS keys.
fi: Kaikkia CSS-avaimia ei kyetty noutamaan.

en: Video DVD decryption failed.
fi: DVD:n salauksen purku epäonnistui.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
fi: Muodottomien Mode2-sektoreiden lukemista ei tueta.

en: Unsupported sector type.
fi: Sektorityyppiä ei tueta.

en: Reading with sector size %1.
fi: Luetaan %1 sektoria kerralla.

en: Error while reading sector %1.
fi: Lukuvirhe sektorilla %1.

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
fi[0]: Ohitettiin %1 viallinen sektori.
fi[1]: Ohitettiin kaikkiaan %1 viallista sektoria.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
fi: Ongelma levyä luettaessa. Yritetään uudelleen sektorilta %1.

en: Ignoring read error in sector %1.
fi: Ohitetaan lukuvirhe sektorilla %1.

en: Changing DVD Booktype
fi: Vaihdetaan DVD-kirjatyyppi

en: No device set
fi: Järjestelmään ei ole asetettu laitetta

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
fi: Syötä tyhjä DVD+R(W)-levy asemaan <p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Checking medium
fi: Tarkistetaan tietovälinettä

en: Booktype successfully changed
fi: Kirjatyyppi vaihtui onnistuneesti

en: Please send me an email with the last output.
fi: Ole hyvä ja lähetä minulle viimeisin tulostus sähköpostitse.

en: Ejecting DVD...
fi: Poistetaan DVD:tä…

en: Unable to eject media.
fi: Tietovälinettä ei saa poistetuksi asemasta.

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
fi: Ei-tyhjän DVD+R-levyn kirjatyyppiä ei voi vaihtaa.

en: No DVD+R(W) media found.
fi: DVD+R(W)-levyä ei löytynyt.

en: Unable to determine media state.
fi: Tietovälineen tilaa ei kyetä määrittämään.

en: Changing Booktype
fi: Vaihdetaan kirjatyyppiä

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
fi: K3b ei tue polttoa lennossa tällä growisofsin versiolla (%1).

en: Disabling on-the-fly writing.
fi: Lennossa polttaminen ei käytössä.

en: No source medium found.
fi: Kopioitavaa tietovälinettä ei löydy.

en: Found encrypted DVD.
fi: Havaittiin salattu DVD.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
fi: Kopiosuojattuja levyjä ei voi kopioida.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
fi: Kirjoittava asema ei tue kaksikerroksisien DVD-levyjen polttoa.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
fi: Tämä growisofs-versio ei tue kaksikerroksisien DVD-levyjen polttoa.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
fi: K3b ei tue useampi-istuntoisten DVD- tai Blu-ray-levyjen kopiointia.

en: K3b relies on the size saved in the ISO 9660 header.
fi: K3b luottaa ISO 9660 -otsakkeeseen tallennettuun kokoon.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
fi: Tästä voi tulla vioittunut kopio, jos lähde on tehty virheellisellä ohjelmistolla.

en: Unable to determine the ISO 9660 filesystem size.
fi: ISO 9660 -tiedostojärjestelmän kokoa ei kyetty määrittämään.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
fi: K3b ei tue DVD-RAM-levyjen kopiointia.

en: Unsupported media type.
fi: Levytyyppiä ei tueta.

en: Reading source medium.
fi: Luetaan lähdetietovälinettä.

en: Creating image
fi: Luodaan levykuvaa

en: Simulating copy
fi: Simuloidaan kopiointia

en: Writing copy %1
fi: Poltetaan kopiota %1

en: Writing copy
fi: Poltetaan kopiota

en: Successfully read source medium.
fi: Tietovälineen luku onnistui.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
fi: K3b ei pystynyt poistamaan lähdetietovälinettä asemasta: tee se itse.

en: Successfully written copy %1.
fi: Levyn %1 kopio poltettu.

en: Verifying copy %1
fi: Tarkistetaan kopiota %1

en: Verifying copy
fi: Tarkistetaan kopiota

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
fi: K3b ei pystynyt poistamaan poltettua tietovälinettä asemasta: tee se itse.

en: Unsupported media type: %1
fi: Levytyyppiä %1 ei tueta

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
fi: %1-levy ei tue polton simulointia. Haluatko varmasti jatkaa? Levy kirjoitetaan oikeasti.

en: No Simulation with %1
fi: Ei simulointia %1-levyille.

en: Writing DVD copy
fi: Poltetaan DVD-kopiota

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
fi: Kirjoitustapaa ei oteta huomioon DVD+R(W)-levyjä kirjoitettaessa.

en: Writing %1.
fi: Poltetaan %1.

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
fi: Poltin (%1 %2) ei tue DVD-R(W)-levyjen polton simulointia. Levy poltetaan. Haluatko silti jatkaa?

en: No Simulation with DVD-R(W)
fi: Ei simulointia DVD-R(W)-levyille

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
fi: Poltetaan DVD-RW-levyä rajoitetun ylikirjoituksen tilassa.

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
fi: Poltetaan DVD-RW-levyä DAO-menetelmällä.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
fi: Poltetaan DVD-RW-levyä lisäyksen sallivalla menetelmällä.

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
fi: Rajoitettu ylipoltto ei ole mahdollinen dvd-r -medialla.

en: Writing %1 in DAO mode.
fi: Poltetaan %1 DAO-menetelmällä.

en: Writing %1 in incremental mode.
fi: Poltetaan %1 lisäyksen sallivalla menetelmällä.

en: Writing BD copy
fi: Poltetaan BD-kopiota

en: Removed image file %1
fi: Levykuva %1 poistettiin

en: Creating Image
fi: Luodaan levykuva

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
fi: Kopioidaan DVD- tai BD-levyä lennossa

en: Copying DVD or BD
fi: Kopioidaan DVD- tai BD-levy

en: Formatting disc
fi: Alustetaan levy

en: Unmounting medium
fi: Irrotetaan tietovälinettä

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
fi: Syötä uudelleenkirjoitettava DVD- tai Blu-ray-levy asemaan<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Formatting successfully completed
fi: Alustus suoritettiin onnistuneesti.

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
fi: Jätä huomiotta, ettei toiminta koskaan saavuta sataa prosenttia.

en: The formatting will continue in the background during writing.
fi: Alustus jatkuu taustalla polton aikana.

en: Ejecting medium...
fi: Poistetaan tietovälinettä…

en: Unable to eject medium.
fi: Tietovälinettä ei saatu poistetuksi asemasta.

en: Found %1 medium.
fi: Löydettiin tietoväline %1.

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
fi: Tietovälinettä ei tunnistettu uudelleenkirjoitettavaksi DVD- tai BD-levyksi. Alustus ei onnistu.

en: No need to format %1 media more than once.
fi: Levyä %1 ei tarvitse alustaa kuin kerran.

en: It may simply be overwritten.
fi: Sen yli voi polttaa suoraan.

en: Forcing formatting anyway.
fi: Pakotetaan levyn alustus.

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
fi: Ei ole suositeltavaa pakottaa alustamaan %1-levyä.

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
fi: Jo 10–20 alustuksen jälkeen levy saattaa olla käyttökelvoton.

en: Formatting %1 medium
fi: Alustetaan %1-tietoväline

en: Formatted in %1 mode.
fi: Alustettu %1-tilassa.

en: Media is already empty.
fi: Levy on jo tyhjä.

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
fi: Aluestetaan DVD-RW-levyä %1-tilassa.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
fi: DVD-RW-levyn alustuksen tilaa ei saatu selville.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
fi: Käytössä %1 %2 – Tekijänoikeus © %3

en: Formatting
fi: Alustetaan

en: Preparing data
fi: Valmistellaan dataa

en: Could not find image %1
fi: Levykuvaa %1 ei löydy

en: Verifying written data
fi: Tarkistetaan poltettua levyä

en: Verifying written copy %1 of %2
fi: Tarkistetaan kopiota %1/%2.

en: Writing image
fi: Poltetaan levykuvaa

en: Writing copy %1 of %2
fi: Poltetaan kopiota %1 / %2

en: Waiting for medium
fi: Odotetaan tietovälinettä

en: Simulating ISO 9660 Image
fi: Simuloidaan ISO 9660 -levykuvan polttoa

en: Burning ISO 9660 Image
fi: Poltetaan ISO 9660 -levykuvaa

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
fi: Ei voida kirjoittaa %1-mediaa käyttäen %2. Palataan takaisin oletussovellukseen.

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
fi: DVD- ja Blu-ray-raidat voidaan kirjoittaa vain MODE1:ssä.

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
fi: Cdrecordista ja growisofsista puuttuu Blu-ray-tuki. Päivitä järjestelmä.

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
fi: Alle 4 sekunnin raitakestot rikkovat Red Book -standardia.

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
fi: Lennossa polttamista ei tueta cdrecordin versioilla < 2.01a13.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
fi: Cdrecord %1 ei tue CD-Text-laajennusta.

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
fi: Kirjoitinasemasis (%1 %2) ei tule askelkasvatusvirtaa %3-levyllä. Moni-istunto ei ole mahdollinen. Jatketaanko silti?

en: No Incremental Streaming
fi: Ei askelkasvatusvirtaa

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
fi: DVD+R(W)-levy ei tue polton simulointia. Levy poltetaan. Haluatko jatkaa?

en: No Simulation with DVD+R(W)
fi: Ei simulointia DVD+R(W)-levyille.

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
fi: Useimmat polttimet eivät tue useampi-istuntoisten CD:iden kirjoittamista DAO-tilassa.

en: No version of cdrskin can do this yet.
fi: Mikään cdrskinin versio ei vielä pysty tähän.

en: Writing CD in Session At Once mode.
fi: Poltetaan CD:tä istunto kerrallaan -tilassa.

en: Writing CD in Track At Once mode.
fi: Poltetaan CD:tä raita kerrallaan -tilassa.

en: Writing CD in Raw mode.
fi: Poltetaan CD:tä raakatilassa.

en: Appending session to CD
fi: Lisätään istunto CD:lle

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
fi: Poltetaan uudelleenkirjoitettavaa CD:tä istunto kerrallaan -tilassa.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
fi: Poltetaan uudelleenkirjoitettavaa CD:tä raita kerrallaan -tilassa.

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
fi: Poltetaan uudelleenkirjoitettavaa CD:tä raakatilassa.

en: Appending session to rewritable CD.
fi: Lisätään istunto uudelleenkirjoitettavalle CD:lle.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD+RW.
fi: Kasvatetaan ISO 9660 -tiedostojärjestelmää DVD+RW-levyllä.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD-RW in restricted overwrite mode.
fi: Kasvatetaan ISO 9660 -tiedostojärjestelmää DVD-RW-levyllä rajoitetun ylikirjoituksen tilassa.

en: Appending session to DVD+R.
fi: Lisätään istunto DVD+R:lle.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
fi: Lisätään istunto kaksikerroksiselle DVD+R:lle.

en: Appending session to %1.
fi: Lisätään istunto kohteeseen %1.

en: Writing Double Layer DVD+R.
fi: Poltetaan kaksikerroksista DVD+R-levyä.

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
fi: Käytetään readcd %1 -ohjelmaa oletusversion sijaan kloonaustukeen.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
fi: Ei löytynyt kloonaustuellista readcd-ohjelmaa.

en: Writing image to %1.
fi: Poltetaan levykuva kohteeseen %1.

en: Could not start readcd.
fi: Ei voitu aloittaa readcd-ohjelmaa.

en: Cannot read source disk.
fi: Lähdelevyä ei voi lukea.

en: Retrying from sector %1.
fi: Luetaan uudelleen sektori %1.

en: Uncorrected error in sector %1
fi: Korjaamaton virhe sektorilla %1

en: Corrected error in sector %1
fi: Korjattiin virhe sektorilla %1

en: %1 returned error: %2
fi: %1 palautti virheen: %2

en: Readcd exited abnormally.
fi: Readcd-ohjelma päättyi epänormaalisti.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
fi: Sisäinen virhe: Tarkistustyötä ei alustettu kunnolla (%1)

en: no tracks added
fi: raitoja ei lisätty

en: specified track number '%1' not found on medium
fi: määritettyä raitaa ”%1” ei löydy tietovälineeltä

en: Verifying track %1
fi: Tarkistetaan kappaletta %1

en: Written data in track %1 differs from original.
fi: Poltettu raita %1 eroaa alkuperäisestä.

en: Written data verified.
fi: Levyn tarkistus suoritettu.

en: %1 executable could not be found.
fi: Ohjelmaa ”%1” ei löytynyt.

en: %1 version %2 is too old.
fi: %1 versio %2 on liian vanha.

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
fi: Analysoidaan nimikettä %1 dvd-levyllä %2

en: Analysing Chapter %1 of %2
fi: Analysoidaan lukua %1 / %2

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
fi: Jätetään viimeinen luku leikearvot huomiotta, sillä sen pituus on liian lyhyt.

en: Unable to create folder '%1'
fi: Ei voitu luoda kansiota ”%1”.

en: Invalid filename: '%1'
fi: Virheellinen tiedostonimi: ”%1”

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
fi: Muunnetaan nimikettä %1 video-DVD:ltä %2

en: Invalid video codec set: %1
fi: Virheellinen videokoodekki: %1

en: Invalid audio codec set: %1
fi: Virheellinen äänikoodekki: %1

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
fi: Muutetaan nimikkeen %1 kuvakooksi %2×%3

en: Single-pass Encoding
fi: Yhden ajokerran koodaus

en: Two-pass Encoding: First Pass
fi: Kaksivaiheinen koodaus: ensimmäinen ajo

en: Two-pass Encoding: Second Pass
fi: Kaksivaiheinen koodaus: toinen ajo

en: Removing incomplete video file '%1'
fi: Poistetaan vaillinainen videotiedosto '%1'.

en: Execution of %1 failed.
fi: %1 suoritus epäonnistui.

en: Please consult the debugging output for details.
fi: Tarkista yksityiskohdat virheraportista.

en: AC3 (Stereo)
fi: AC3 (stereo)

en: AC3 (Pass-through)
fi: AC3 (läpivienti)

en: MPEG4 (FFMPEG)
fi: MPEG4 (FFmpeg)

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
fi: FFmpeg on avoimen lähdekoodin projekti, joka yrittää tukea useimpia nykyään käytettyjä video- ja äänikoodekkeja. Sen aliprojekti libavcodec muodostaa multimediasoitinten kuten xinen ja mplayerin perustan.

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
fi: FFmpeg sisältää MPEG-4-videokoodausstandardin toteutuksen, joka tuottaa hyvälaatuisen lopputuloksen.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
fi: XviD on vapaa ja avoimen lähdekoodin MPEG-4-videokoodekki. Vapaaehtoisten ohjelmoijien ryhmä loi XviD:n sen jälkeen kun OpenDivX-lähdekoodi suljettiin heinäkuussa 2001.

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
fi: XviD-ominaisuuksia ovat MPEG-4:n kehittyneet profiiliasetukset kuten b-kehykset, yleinen ja neljännespikselisiirtotasapainotus, luminanssipeite, säleikkökvantisointi, ja H.263, MPEG sekä omat kvantisointimatriisit.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
fi: XviD on DivX:n pääkilpailija (XviD on DivX kirjoitettuna väärinpäin). Kun DivX suljettuun lähdekoodiin perustuva ja toimii ehkä Windows-, Mac OS- ja Linux-käyttöjärjestelmissä, XviD on avoimen lähdekoodin ohjelmisto ja voi mahdollisesti toimia millä alustalla tahansa.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
fi: (Kuvaus otettu Wikipedian artikkelista)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
fi: AC3, joka tunnetaan paremmin Dolby Digitalina, on standardoitu nimellä ATSC A/52. Se sisältää enintään kuusi äänikanavaa.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
fi: Tällä asetuksella K3b luo kaksikanavaisen Dolby Digital -stereoäänivirran.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
fi: Tällä asetuksella K3b käyttää lähde-DVD:n Dolby Digital -äänivirtaa sitä muuttamatta.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
fi: Käytä tätä asetusta 5.1-kanavaäänen taltioimiseksi DVD:ltä.

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
fi: MPEG1 Layer III tunnetaan paremmin nimellä MP3 ja on käytetyin häviöllinen äänimuoto.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
fi: Tällä asetuksella K3b luo kaksikanavaisen MPEG1 Layer III -stereoäänivirran.

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
fi: Äänipakkauksen purkaja

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
fi: Äänen pakkaaja

en: An unknown error occurred.
fi: Tuntematon virhe.

en: No settings available for plugin %1.
fi: Liitännäiselle %1 ei ole asetuksia.

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
fi: Projektiliitännäinen

en: Please insert Audio CD %1%2
fi: Syötä ääni-CD %1%2

en: CD Track
fi: CD-raita

en: Track %1 from Audio CD %2
fi: Raita %1 ääni-CD:ltä %2

en: Unable to read track %1.
fi: Raitaa %1 ei onnistuttu lukemaan.

en: Could not open %1 for writing
fi: Laitetta %1 ei voitu avata kirjoitukseen.

en: Error while decoding track %1.
fi: Virhe purettaessa raitaa %1.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
fi: Seuraavia tiedostoja ei löytynyt. Haluatko poistaa ne projektista ja jatkaa lisäämättä niitä levykuvaan?

en: Warning
fi: Varoitus

en: Remove missing files and continue
fi: Poista puuttuvat tiedostot ja jatka

en: Cancel and go back
fi: Peru ja palaa takaisin

en: Please add files to your project first.
fi: Lisää ensin tiedostoja levylle

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
fi: Näistä äänilähteistä ei voida polttaa lennossa.

en: Determining maximum writing speed
fi: Määritetään suurin polttonopeus

en: Creating image files in %1
fi: Luodaan levykuvia kohteeseen %1

en: Creating image files
fi: Luodaan levykuvia

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
fi: Jostain syystä nopeuden määritys epäonnistui. Ohitetaan.

en: Writing canceled.
fi: Poltto peruttu.

en: Error while decoding audio tracks.
fi: Ääniraitojen purku epäonnistui.

en: Successfully decoded all tracks.
fi: Kaikki kappaleet on purettu.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
fi: Puretaan ääniraitaa %1 / %2%3

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
fi: Luku-/kirjoitusvirhe. Todennäköisesti kiintolevytila on lopussa.

en: I/O Error
fi: I/O-virhe

en: Writing track %1 of %2%3
fi: Poltetaan kappaletta %1/%2%3

en: Writing
fi: Poltetaan

en: Normalizing volume levels
fi: Tasoitetaan äänenvoimakkuutta.

en: Writing Audio CD
fi: Poltetaan ääni-CD:tä

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
fi[0]: Yksi kappale (%2 minuuttia)
fi[1]: %1 kappaletta (%2 minuuttia)

en:  - %1 copy |  - %1 copies
fi[0]:  - %1 kopio
fi[1]:  - %1 kopiota

en: Could not find normalize executable.
fi: Ei löydetty normalisointiohjelmia.

en: Could not start normalize.
fi: Normalisointia ei voitu aloittaa.

en: Track %1 is already normalized.
fi: Raita %1 on jo normalisoitu.

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
fi: Tasoitetaan raidan %1/%2 äänenvoimakkuustasoa

en: Computing level for track %1 of %2
fi: Laskentataso raidalle %1/%2

en: Successfully normalized all tracks.
fi: Kaikki raidat normalisoitiin onnistuneesti.

en: Error while normalizing tracks.
fi: Virhe raitojen normalisoinnissa.

en: Silence
fi: Hiljaisuus

en: Raw Audio CD Image
fi: Raaka ääni-CD-kuva

en: El Torito Boot image
fi: El Torito -käynnistyskuva

en: Could not find the following files:
fi: Seuraavia tiedostoja ei löytynyt:

en: Not Found
fi: Ei löytynyt

en: No permission to read the following files:
fi: Ei lukuoikeuksia seuraaviin tiedostoihin:

en: No Read Permission
fi: Ei lukuoikeuksia

en: From previous session
fi: Edellisestä istunnosta

en: El Torito boot catalog file
fi: El Torito -käynnistysluettelotiedosto

en: Boot catalog
fi: Käynnistysluettelo

en: Creating image file
fi: Luodaan levykuvaa

en: Track 1 of 1
fi: Raita 1/1

en: Creating image file in %1
fi: Luodaan levykuvaa kohteeseen %1

en: Image successfully created in %1
fi: Levykuva onnistuneesti luotu kohteeseen %1

en: Could not open file %1
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata.

en: Error while creating ISO image
fi: Virhe ISO-levykuvan luonnissa

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
fi: Sisäinen virhe: tietovälineen tyyppi ei sovi. Projektia ei voi polttaa.

en: Waiting for a medium
fi: Odotetaan tietovälinettä

en: Writing %1
fi: Poltetaan %1

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
fi: Ei kyetä määrittelemään viimeisen raidan data-tilaa. Käytetään oletusta.

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
fi: Kirjoitustapaa ei oteta huomioon %1-levyä kirjoitettaessa.

en: Growing ISO 9660 filesystem on %1.
fi: Kasvatetaan ISO 9660 -tiedostojärjestelmää %1-levyllä.

en: Creating Data Image File
fi: Luodaan levykuva

en: Writing Data Project
fi: Poltetaan datalevyä

en: Writing Multisession Project
fi: Poltetaan useampi-istuntoista projektia

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – One copy | ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – %1 copies
fi[0]: ISO 9660 -tiedostojärjestelmä (koko: %2) – yksi kopio
fi[1]: ISO 9660 -tiedostojärjestelmä (koko: %2) – %1 kopiota

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %1)
fi: ISO 9660 -tiedostojärjestelmä (koko: %1)

en: Searching for old session
fi: Etsitään aiempaa istuntoa

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
fi: Ei tietovälinettä tai tyhjä tietoväline laitteessa %1. Useampi-istuntoista tietovälinettä ei voi jatkaa.

en: Could not open ISO 9660 filesystem in %1.
fi: Kohteen %1 ISO 9660 -tiedostojärjestelmää ei voitu avata.

en: Medium is not of multi-session type and does not contain ISO 9660. Cannot emulate multi-session on it.
fi: Tietoväline ei ole useampi-istuntoinen eikä sisällä ISO 9660:tä. Ei voida jäljitellä useampi-istuntoisuutta.

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
fi: Kohteen <em>%1</em> nimeksi muutettu: <em>%2</em>

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
fi: Joitakin tiedostonimiä joudutaan lyhentämään Joliet-järjestelmän %1 merkin rajoituksen vuoksi. Tiedostonimet saa levylle kokonaisuudessaan ilman Joliet-laajennuksia, mutta tällöin Windows-järjestelmissä kaikki tiedostonimet typistyvät kahdeksaan merkkiin.

en: Shorten Filenames
fi: Lyhennä tiedostonimet

en: Disable Joliet extensions
fi: Älä käytä Joliet-laajennuksia

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
fi: Joliet-laajennus (jota tarvitaan pitkiin tiedostonimiin Windows-järjestelmissä) rajoittaa taltion nimen %1 merkkiin. Valittu nimi ”%2” on pidempi. Haluatko katkaista sen vai palataanko, jotta voit muuttaa nimen itse?

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
fi: Leikkaa taltiokuvaaja Joliet-puussa

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
fi: K3b ei enää kykene seuraamaan symbolisia linkkejä kansioihin, kun ne on lisätty projektiin. Haluatko jatkaa kirjoittamatta symbolisia linkkejä kuvaan?

en: Discard symbolic links to folders
fi: Hylkää kansioihin viittaavat symboliset linkit

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
fi: Mkisofsissa <= 1.15a40 olevan virheen takia K3b ei kykene käsittelemään tiedostonimiä, joissa on useampi kuin yksi takakeno:

en: %1 crashed.
fi: %1 kaatui.

en: Could not determine size of resulting image file.
fi: Tuloksena syntyvän levykuvatiedoston kokoa ei voitu määrittää.

en: No volume id specified. Using default.
fi: Äänenvoimakkuuden tunnistetta ei määritetty, käytetään oletusta.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
fi: Havaittiin yli 4 Gt tiedostoja. K3b tarvitsee vähintään %1 jatkaakseen.

en: Found files bigger than 2 GB. These files will be fully accessible.
fi: Havaittiin yli 2 Gt tiedostoja. Nämä ovat täysin käytettävissä.

en: Enabling UDF extension.
fi: Käytetään UDF-laajennusta.

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
fi: Asetaan ISO-tasoksi 3 yli 4 Gt tiedostojen tukemiseksi.

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
fi: Linkkiä %1 ei voitu seurata puuttuvaan tiedostoon %2, ohitetaan…

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
fi: Ohitetaan linkki %1 kansioon %2: K3b ei pysty seuraamaan linkkejä kansioihin.

en: Could not find file %1. Skipping...
fi: Tiedostoa %1 ei löydy, ohitetaan…

en: Could not read file %1. Skipping...
fi: Tiedostoa %1 ei voitu lukea, ohitetaan…

en: Failed to backup boot image file %1
fi: Käynnistyskuvatiedoston %1 varmuuskopiointi epäonnistui

en: Could not write temporary file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu kirjoittaa

en: No files to be written.
fi: Ei kirjoitettavia tiedostoja.

[ctx: This is the default volume identifier of a data project created by K3b. The string should not be longer than 16 characters to avoid warnings regarding Joiliet extensions which induce this restriction.]
en: K3b data project
fi: K3b-dataprojekti

en: Mkisofs executable not found.
fi: Mkisofs-ohjelmaa ei löytynyt.

en: Read error from file '%1'
fi: Lukuvirhe tiedostosta ”%1”

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
fi: Käytetyssä mkisofts-versiossa ei ole suurien tiedostojen tukea.

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
fi: Yli 2 Gt tiedostoja ei voida käsitellä.

en: No such file or directory '%1'.
fi: Tiedostoa tai kansiota ”%1” ei ole olemassa.

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
fi: Havaittiin virheellinen merkistökoodas tiedostossa ”%1”

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
fi: Tämän voi aiheuttaa paikallisen merkistökoodauksen muuttanut järjestelmän päivitys.

en: You may use convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) to fix the filename encoding.
fi: Tiedostonimikoodauksen voi korjata convmv-ohjelmalla (https://j3e.de/linux/convmv).

en: The boot image has an invalid size.
fi: Käynnistyskuva on väärän kokoinen.

en: The boot image contains multiple partitions.
fi: Käynnistysvedos sisältää useita osioita.

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
fi: Kiintolevyn käynnistyskuvan täytyy sisältää yksittäinen osio.

en: Searching previous session
fi: Etsitään aiempaa istuntoa

en: Could not determine next writable address.
fi: Seuraavaksi kirjoitettavaa osoitetta ei voitu määrittää.

en: Could not start %1
fi: Ei voitu käynnistää %1.

en: Could not retrieve multisession information from disk.
fi: Istuntotietoa ei voitu lukea levyltä.

en: The disk is either empty or not appendable.
fi: Levy ei joko ole tyhjä tai siihen ei voi lisätä.

en: Unlocking drive...
fi: Avataan aseman lukitus…

en: Could not unlock drive.
fi: Aseman lukitusta ei voitu avata.

en: Ejecting Medium
fi: Poistetaan tietovälinettä…

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
fi: Cdrdao %1 ei tue polttovapaan ottamista pois käytöstä.

en: 'Force unsafe operations' enabled.
fi: ”Pakota turvattomat toimet” käytössä.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
fi: Cdrdao %1 ei tue ylipolttamista.

en: Could not backup tocfile.
fi: Sisällysluetteloa ei voitu varmuuskopioida.

en: Preparing read process...
fi: Valmistellaan lukuprosessia…

en: Preparing copy process...
fi: Valmistellaan kopiointiprosessia…

en: Preparing blanking process...
fi: Valmistellaan tyhjennysprosessia…

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
fi: Aletaan DAO-simulointi %1× nopeudella…

en: Starting DAO writing at %1x speed...
fi: Aletaan DAO-poltto %1× nopeudella…

en: Starting reading...
fi: Aloitetaan lukemista…

en: Reading
fi: Luetaan

en: Starting simulation copy at %1x speed...
fi: Aletaan kopioinnin simulointi %1× nopeudella…

en: Starting copy at %1x speed...
fi: Aletaan kopiointi %1x nopeudella…

en: Copying
fi: Kopioidaan

en: Starting blanking...
fi: Aloitetaan tyhjennys…

en: Blanking
fi: Tyhjennetään

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
fi: Cdrdaossa olevan virheen takia toc/cue-tiedosto %1 on poistettu. K3b ei kyennyt palauttamaan sitä varmuuskopiosta %2.

en: Simulation successfully completed
fi: Simulointi onnistuneesti valmis

en: Reading successfully completed
fi: Luku suoritettu

en: Writing successfully completed
fi: Poltto onnistuneesti valmis

en: Copying successfully completed
fi: Kopiointi suoritettu

en: Blanking successfully completed
fi: Tyhjennys suoritettu

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
fi: Polttonopeuden keskiarvo: %1 kt/s (%2x)

en: Please include the debugging output in your problem report.
fi: Sisällytä virheenpaikannuksen tulostukset virheraporttiisi.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
fi: Tietoväline tai asema ei tue polttoa %1× nopeudella

en: Switching down burn speed to %1x
fi: Lasketaan polttonopeudeksi %1x

en: Executing Power calibration
fi: Kalibroidaan virtaa

en: Power calibration successful
fi: Virta onnistuneesti kalibroitu

en: Preparing burn process...
fi: Valmistellaan polttoprosessia…

en: Flushing cache
fi: Tyhjennetään välimuistia

en: Writing CD-Text lead-in...
fi: Poltetaan CD-Text-esitietuetta…

en: Turning BURN-Proof on
fi: Kytketään burn-proof päälle

en: Found ISRC code
fi: Havaittiin ISRC-tunnus

en: Found pregap: %1
fi: Esitietue: %1 löydetty

en: No cdrdao driver found.
fi: Cdrdao-ajuria ei löytynyt.

en: Please select one manually in the device settings.
fi: Valitse yksi laiteasetuksista.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
fi: Suurimmalle osalle ajureista tämä olisi 'generic-mmc'.

en: Device not ready, waiting.
fi: Laite ei ole valmis, odotetaan.

en: Cue sheet not accepted.
fi: Cue-tietoa ei hyväksytty.

en: No valid %1 option: %2
fi: Kelvoton %1-valitsin: %2

en: Data does not fit on disk.
fi: Data ei mahdu levylle.

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
fi: Ota ylipoltto käyttöön K3b:n lisäasetuksista polttaaksesi joka tapauksessa.

en: Writing leadin
fi: Poltetaan esitietuetta

en: Writing leadout
fi: Poltetaan jälkitietuetta

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
fi: Cdrecord-sovelluksen versio %1 ei tue Blu-ray-levyjä.

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
fi: Asema ei tue polttamista DAO-menetelmällä.

en: Writer does not support raw writing.
fi: Asema ei tue polttamista RAW-menetelmällä.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
fi: Cdrecord ei tue %1-levyjä.

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
fi: Asema ei tue Burnfree-suojaa puskurin tyhjenemiseltä

en: Failed to write temporary file '%1'
fi: Väliaikaistiedoston ”%1” kirjoittaminen epäonnistui

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
fi: Cdrecord %1 ei tue levyn ylipolttoa.

en: Starting simulation at %1x speed...
fi: Aletaan simulointi %1× nopeudella…

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
fi: Aletaan simulointi %1-tilassa %2× nopeudella…

en: Starting writing at %1x speed...
fi: Aletaan kirjoitus %1× nopeudella…

en: Starting %1 writing at %2x speed...
fi: Aletaan kirjoitus %1-menetelmällä %2× nopeudella…

en: Writing data
fi: Poltetaan levyä

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
fi: Asema ei tue DAO-menetelmää

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
fi: Valitse TAO-menetelmä ja yritä uudelleen

en: RAW recording not supported with this writer
fi: Asema ei tue RAW-menetelmää

en: Input/output error. Not necessarily serious.
fi: Luku/kirjoitusvirhe, ei välttämättä vakava.

en: Reloading of medium required
fi: Tietoväline on ladattava uudelleen

en: Trying to write more than the official disk capacity
fi: Yritetään ylittää levyn nimellinen kapasiteetti.

en: Only session 1 will be cloned.
fi: Vain istunto 1 kloonataan.

en: Unable to fixate the disk.
fi: Levyn valmistelu epäonnistui.

en: Switching burn speed up to %1x
fi: Nostetaan polttonopeudeksi %1x

en: Switching burn speed down to %1x
fi: Lasketaan polttonopeudeksi %1x

en: Starting disc write
fi: Aletaan kirjoittaa levyä

en: Closing Session
fi: Suljetaan polttokerta

en: Writing Leadin
fi: Kirjoitetaan esitietuetta

en: Writing Leadout
fi: Kirjoitetaan jälkitietuetta

en: Writing pregap
fi: Kirjoitetaan pregap-tietuetta

en: Performing Optimum Power Calibration
fi: Kalibroidaan optimivirtaa

en: Sending CUE sheet
fi: Lähetetään cue-tietue

en: Enabled Burnfree
fi: Burnfree on käytössä

en: Disabled Burnfree
fi: Burnfree ei käytössä

en: Unable to close the tray
fi: Aseman kelkkaa ei voida sulkea

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
fi[0]: Burnfreetä käytettiin kerran.
fi[1]: Burnfree-ominaisuutta käytettiin %1 kertaa.

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
fi[0]: Puskuri oli alhainen kerran.
fi[1]: Aseman puskuri oli alhainen %1 kertaa.

en: Erasing successfully completed
fi: Pyyhkiminen onnistuneesti valmis

en: Data did not fit on disk.
fi: Data ei mahtunut levylle.

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
fi: %1 ei voinut varata pyydetyn kokoista jaetun muistin lohkoa.

en: Probably you chose a too large buffer size.
fi: Valitsit todennäköisesti liian ison puskurikoon.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
fi: Virran kalibrointi epäonnistui. Luultavasti asema ei pidä levystä.

en: Unable to set write speed to %1.
fi: Polttonopeudeksi ei voitu asettaa %1.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
fi: Luultavasti tämä on alhaisempi kuin aseman tukema vähimmäispolttonopeus.

en: Unable to send CUE sheet.
fi: Cue-tietueen lähetys ei onnistunut.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
fi: TAO-kirjoitustavan käyttö auttaa joskus tähän ongelmaan.

en: Unable to open new session.
fi: Uutta istuntoa ei saatu auki.

en: Probably a problem with the medium.
fi: Todennäköisesti tietovälineongelma.

en: The disk might still be readable.
fi: Levy saattaa yhä olla luettavissa.

en: Try DAO writing mode.
fi: Yritä DAO-kirjoitustapaa.

en: %1 has no permission to open the device.
fi: Ohjelmalla %1 ei ole oikeutta käyttää asemaa.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
fi: Korjaa ongelma muuttamalla laiteasetuksia K3b:ssa.

en: Probably a buffer underrun occurred.
fi: Aseman puskuri luultavasti tyhjeni.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
fi: Käytä Burnfreeta tai käytä alhaisempaa polttonopeutta.

en: Please choose a lower burning speed.
fi: Käytä alhaisempaa polttonopeutta.

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
fi: Havaittiin suurnopeuksinen tietoväline, joka ei sovi käytettävälle polttimelle.

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
fi: Käytä valitsinta ”force unsafe operations” tämän ohittamiseen.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
fi: Havaittiin hidasnopeuksinen tietoväline, joka ei sovi käytettävälle polttimelle.

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
fi: Polttaminen epäonnistui todennäköisesti huonotasoisen levyn takia.

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
fi: Toinen sovellus on varannut laitteen (todennäköisesti automaattiliittäjä).

en: A write error occurred.
fi: Polttovirhe.

en: Some drives do not support all erase types.
fi: Jotkin asemat eivät tue kaikkia tyhjennystapoja.

en: Try again using 'Complete' erasing.
fi: Kokeile uudelleen käyttäen ”täydellistä” tyhjennystä.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
fi: Linux-ytimen versiosta 2.6.8 alkaen SCSI-siirtoa ei voi käyttää, kun K3b:tä käytetään pääkäyttäjäoikeuksin.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
fi: Ratkaise ongelma K3b::Setup-ohjelmalla tai poista suid-bitti itse.

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
fi: Jos käytät paikkaamatonta cdrecordin versiota…

en: ...and this error also occurs with high quality media...
fi: …ja virhe toistuu myös hyvälaatuisilla levyillä…

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
fi: …eikä K3b:n FAQ auta sinua…

en: ...please include the debugging output in your problem report.
fi: …lähetä virheenpaikannustulosteet virheraporttisi mukana.

en: Cdrskin version %1 does not support Blu-ray writing.
fi: cdrskinin versio %1 ei tue Blu-ray-levyjen kirjoittamista.

en: Cdrskin does not support writing %1 media.
fi: cdrskin ei tue %1-levyjen kirjoittamista.

en: Cdrskin %1 does not support overburning.
fi: cdrskin %1 ei tue ylipolttamista.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrskin cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
fi: Ytimen versiosta 2.6.8 alkaen cdrskin ei käytä SCSI-siirtoa, kun ohjelmatiedosto on ns. suid root.

en: If you are running an unpatched cdrskin version...
fi: Jos käytät paikkaamatonta cdrskinin versiota…

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
fi: Virran kalibrointi epäonnistui. Käytä polttonopeutta 1×.

en: Please try again with writing mode DAO.
fi: Yritä uudelleen kirjoitustavalla DAO.

en: Flushing Cache
fi: Tyhjennetään välimuistia

en: Flushing the cache may take some time.
fi: Välimuistin tyhjentäminen voi kestää hetken aikaa.

en: Closing Track
fi: Suljetaan raita

en: Closing Disk
fi: Suljetaan levy

en: Updating RMA
fi: Päivitetään RMA

en: Updating RMA...
fi: Päivitetään RMA…

en: Closing Session...
fi: Suljetaan istuntoa…

en: Writing Lead-out
fi: Poltetaan jälkitietuetta

en: Writing the lead-out may take some time.
fi: Jälkitietueen polttaminen kestää hetken.

en: Removing reference to lead-out.
fi: Poistetaan viite päättymisraitaan.

en: Modifying ISO 9660 volume descriptor
fi: Muutetaan ISO 9600 -taltiokuvaajaa

en: Writing mode Incremental Streaming not available
fi: Kirjoitustapa askelkasvatusvirta ei ole saatavilla

en: Engaging DAO
fi: Kytketään DAO

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
fi: Polttonopeus: %1 kt/s (%2×)

en: K3b detected a problem with the medium.
fi: K3b havaitsi ongelman tietovälineessä.

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
fi: Yritä käyttää toisen merkkistä levyä – jos mahdollista, polttimesi valmistajan suosittelemaa merkkiä.

en: Report the problem if it persists anyway.
fi: Raportoi ongelma, jos se kuitenkin toistuu.

en: Unable to set writing speed.
fi: Polttonopeuden asetus epäonnistui.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
fi: Yritä uudelleen ”ignore speed” -asetuksella.

en: Optimum Power Calibration failed.
fi: Virran kalibroinnin optimointi epäonnistui.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
fi: Kokeile lisätä ”-use-the-force-luke=noopc” growisofsin käyttäjän parametreihin K3b:n asetuksissa.

en: Unable to allocate software buffer.
fi: Ohjelmistopuskuria ei voitu osoittaa.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
fi: Alhainen muistilukittu resurssi aiheutti tämän virheen.

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
fi: Sen voi ratkaista komennolla ”ulimit -l unlimited”…

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
fi: …tai kun käytetyn ohjelmiston puskurikokoa on pienennetty K3b:n lisäasetuksissa.

en: Write error
fi: Kirjoitusvirhe

en: Fatal error at startup: %1
fi: Vakava virhe käynnistyksessä: %1

en: Warning at exit: (1)
fi: Varoitus lopetettaessa: (1)

en: Most likely mkisofs failed in some way.
fi: Todennäköisimmin mkisofs epäonnistui jollakin tavoin.

en: Fatal error during recording: %1
fi: Vakava virhe tallennettaessa: %1

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
fi: Growisofsin versio %1 on liian vanha: K3b tarvitsee vähintään version 5.10.

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
fi: Growisofsin versiossa %1 ei ole ohjelmistopuskuria, mikä saattaa aiheuttaa polttoon epävakautta.

en: Could not open file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata.

en: Starting simulation...
fi: Aloitetaan simulointi…

en: Starting disc write...
fi: Aloitetaan levyn polttoa…

en: Creating audio image files in %1
fi: Luodaan äänikuvatiedostoja kohteeseen %1

en: Creating audio image files
fi: Luodaan äänikuvatiedostoja

en: Error while creating ISO image.
fi: Virhe ISO-levykuvan luonnissa.

en: ISO image successfully created.
fi: ISO-levykuva luotu.

en: Audio images successfully created.
fi: Luotiin levykuva äänilevystä.

en: Writing track %1 of %2 (%3)
fi: Poltetaan kappaletta %1/%2 (%3)

en: ISO 9660 data
fi: ISO 9660 -data

en: Simulating second session
fi: Simuloidaan toista istuntoa

en: Writing second session of copy %1
fi: Poltetaan kopion %1 toista istuntoa

en: Writing second session
fi: Poltetaan toista istuntoa

en: Simulating first session
fi: Simuloidaan ensimmäistä istuntoa

en: Writing first session of copy %1
fi: Poltetaan kopion %1 ensimmäistä istuntoa

en: Writing first session
fi: Poltetaan ensimmäistä istuntoa

en: Creating ISO image file
fi: Luodaan ISO-levykuva

en: Creating ISO image in %1
fi: Luodaan ISO-levykuva: %1

en: Removing buffer files.
fi: Poistetaan puskuritiedostoja.

en: Could not delete file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu poistaa.

en: Cdrecord could not be found on your system.
fi: Järjestelmästä ei löydy cdrecordia.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
fi: CD-Text-laajennusta ei voi käyttää TAO-menetelmää. Käytä DAO- tai RAW-menetelmää.

en: Writing Enhanced Audio CD
fi: Poltetaan laajennettua ääni-CD:tä

en: Writing Mixed Mode CD
fi: Poltetaan sekamuoto-CD:tä

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data) | %1 tracks (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data)
fi[0]: 1 kappale (%2 minuuttia ääntä, %3 ISO 9660 -muotoista dataa)
fi[1]: %1 kappaletta (%2 minuuttia ääntä, %3 ISO 9660 -muotoista dataa)

en: Enter New Filename
fi: Syötä uusi tiedostonimi

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
fi: Tämän niminen tiedosto on jo olemassa. Anna uusi nimi:

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
fi: Tekstitystiedoston nimeä ei voitu muuttaa, koska tiedosto nimeltä %1 oli jo olemassa.

en: Could not find a valid eMovix installation.
fi: Käypää eMovix-asennusta ei löytynyt.

en: default
fi: oletus

en: none
fi: ei mikään

en: Writing eMovix Project
fi: Poltetaan eMovix-levyä

en: Writing eMovix Project (%1)
fi: Poltetaan eMovix-levyä (%1)

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
fi[0]: Yksi tiedosto (%2) ja noin 8 Mt eMovix-dataa
fi[1]: %1 tiedostoa (%2) ja noin 8 Mt eMovix-dataa

en:  – One copy |  – %1 copies
fi[0]:  – yksi kopio
fi[1]:  – %1 kopiota

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
fi: K3b luo %1-kuvan annetuista MPEG-tiedostoista, mutta tiedostojen on jo oltava %1-muodossa. K3b ei vielä tue MPEG-tiedostojen muuntamista.

en: VCD
fi: video-cd

en: Information
fi: Tiedot

en: SVCD
fi: super-video-CD

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
fi: Huomaa: jotkin DVD-soittimet eivät tue MPEG2:n pakottamista VCD:ksi.

en: Force VCD
fi: Pakota video-CD

en: Do not force VCD
fi: Älä pakota video-CD:tä

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
fi: MPEG1- ja MPEG2-videotiedostoja ei voi sekoittaa.
    Aloita uusi projekti tälle tiedostotyypille.
    Uudelleennäytteenotto ei ole vielä toteututtu K3b:ssä.

en: Wrong File Type for This Project
fi: Väärä tiedostotyyppi tälle levytyypille

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
fi: PBC (Toisto-ohjaus) otettu käyttöön.
    Videosoittimet eivät voi tavoittaa segmenttejä (MPEG-pysäytyskuvat) ilman toisto-ohjausta.

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
fi: Vain MPEG1- ja MPEG2-videotiedostot ovat tuettuja.

en: Wrong File Format
fi: Virheellinen tiedostomuoto

en: Removing Binary file %1
fi: Poistetaan binaaritiedostoa %1

en: Removing Cue file %1
fi: Poistetaan cue-tiedostoa %1

en: Could not write correct XML file.
fi: Kelvollisen XML-tiedoston kirjoitus epäonnistui.

en: Creating Cue/Bin files...
fi: Luodaan Cue/Bin -tiedostoja…

en: To create Video CDs you have to install VcdImager version %1.
fi: Luodaksesi video-CD:itä sinun tulee asentaa VcdImager-ohjelman versio %1 tai uudempi.

en: You can find this on your distribution disks or download it from https://www.gnu.org/software/vcdimager
fi: Tämän voi löytää jakelulevyiltä tai lataamalla sen osoitteesta https://www.gnu.org/software/vcdimager

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
fi: Ohjelma %1 liian vanha: tarvitaan vähintään versio %2.

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
fi: Skannataan %2 (%3) video-tiedostoa %1, 2

en: Creating Image for track %1
fi: Luodaan kuvaa raidasta %1

en: Cue/Bin files successfully created.
fi: Cue/Bin-tiedostot luotiin onnistuneesti.

en: Writing Copy %1 of %2
fi: Poltetaan kopiota %1/%2

en: One or more BCD fields out of range for %1
fi: Yksi tai useampi BCD-kenttä lukualueen ulkopuolella kohteella %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
fi: Tästedes löydettyjä datavirheitä ei enää ilmoiteta

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
fi: Harkitse valitsimen ”update scan offsets” käyttöönottoa, jos se ei jo ole otettu käyttöön.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
fi: APS’ pts näyttää olevan rikki (todellinen pts %1, viimeinen nähty pts %2)

en: Ignoring this aps
fi: Ohitetaan tämä aps

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
fi: Huono paketti kohdassa #%1 (virran tavusiirtymä %2)

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
fi[0]: Virran jäljellä oleva tavu ohitetaan.
fi[1]: Virran jäljellä olevat %1 tavua ohitetaan.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
fi: Tuntematon määrä virran jäljellä olevia tavuja ohitetaan.

en: Writing Video CD (Version 1.1)
fi: Poltetaan video-CD:tä (versio 1.1)

en: Writing Video CD (Version 2.0)
fi: Poltetaan video-CD:tä (versio 2.0)

en: Writing Super Video CD
fi: Poltetaan super-video-CD:tä

en: Writing High-Quality Video CD
fi: Poltetaan hyvälaatuista video-CD:tä

en: Writing Video CD
fi: Polttaa video-CD:tä

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
fi[0]: 1 MPEG (%2)
fi[1]: %1 MPEG:tä (%2)

en: n/a
fi: ei käytössä

en: 1 bit/s | %1 bits/s
fi[0]: 1 bit/s
fi[1]: %1 bit/s

en: Component
fi: Komponentti

en: Unspecified
fi: Ei määritetty

en: original
fi: alkuperäinen

en: duplicate
fi: kopio

en: Motion Picture
fi: Elokuva

en: Still Picture
fi: Pysähdyskuva

en: Layer %1
fi: Kerros %1

en: unknown
fi: tuntematon

en: invalid
fi: virheellinen

en: joint stereo
fi: yhdistetty stereo

en: dual channel
fi: kaksikanavainen

en: single channel
fi: yksikanavainen

en: surround sound
fi: surround-ääni

en: File %1 is empty.
fi: Tiedosto %1 on tyhjä.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
fi: Tämä näyttää perusvideovirralta, mutta pyydettiin monikanavaista ohjelmavirtaa.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
fi: Tämä näyttää perusäänivirralta, mutta pyydettiin monikanavaista ohjelmavirtaa.

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
fi: Tämä näyttää RIFF-otsakkeelta, mutta vaadittiin monikanavaista ohjelmavirtaa.

en: Unable to create Invalid temporary folder <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu luoda kelvotonta väliaikaiskansiota <filename>%1</filename>.

en: Unable to create temporary folder <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu luoda väliaikaiskansiota <filename>%1</filename>.

en: Found invalid entry in the VIDEO_TS folder <filename>%1</filename>.
fi: VIDEO_TS-kansiosta löytyi sinne kuulumaton tiedosto <filename>%1</filename>.

en: Unable to link temporary file in folder <filename>%1</filename>.
fi: Kansion <filename>%1</filename> väliaikaistiedostoa ei voida linkittää.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
fi: Levy ei sisällä kaikkia video-DVD:n vaatimia tiedostoja.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
fi: Tuloksena syntyvä DVD ei todennäköisesti ole käyttökelpoinen ulkoisessahifi-DVD-soittimessa.

en: Creating Video DVD Image File
fi: Luodaan video-DVD-kuvaa

en: Writing Video DVD
fi: Poltetaan video-DVD:tä

en: ISO 9660/Udf Filesystem (Size: %1)
fi: ISO 9660/UDF-tiedostojärjestelmä (koko: %1)

en: Multiple CDDB Entries Found
fi: Löytyi useampia CDDB-tietueita

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
fi: K3b löysi useita epätäsmällisiä CDDB-tietueita. Valitse yksi.

en: Analyzing medium...
fi: Analysoidaan tietovälinettä…

en: Device Selection
fi: Laitteen valinta

en: Please select a device:
fi: Valitse laite:

en: Could not find file %1
fi: Tiedostoa %1 ei löytynyt.

en: Error while reading from file %1
fi: Virhe luettaessa tiedostosta %1.

en: CDDB Lookup
fi: CDDB-haku

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Mixed CD
fi: Sekamuoto-CD

en: Video DVD
fi: Video-DVD

en: Video CD
fi: Video-CD

en: Appendable Data %1
fi: Laajennettava data-%1

en: Complete Data %1
fi: Täydellinen data-%1

en: Empty
fi: Tyhjä

en: No medium information
fi: Ei tietovälinetietoja

en: No medium present
fi: Ei tietovälinettä

en: Empty %1 medium
fi: Tyhjä %1-tietoväline

en: Appendable %1 medium
fi: Laajennettava %1-tietoväline

en: Complete %1 medium
fi: Valmis %1-tietoväline

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
fi[0]: %2 yhdellä raidalla
fi[1]: %2 %1 raidalla

en:  and %1 session |  and %1 sessions
fi[0]:  ja %1 istunto
fi[1]:  ja %1 istuntoa

en: Free space: %1
fi: Vapaata tilaa: %1

en: Capacity: %1
fi: Kapasiteetti: %1

[ctx: To be shown when a DVD or Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD or Blu-ray
fi: DVD tai Blu-ray

en: rewritable medium
fi: uudelleenkirjoitettava levy

[ctx: %1 is type of medium (e.g. DVD)]
en: rewritable %1
fi: uudelleenkirjoitettava %1

[ctx: To be shown when a specific type of medium is required but another type of medium is inserted.]
en: suitable medium
fi: sopiva tietoväline

en: Medium in %1 is not a %2.
fi: Aseman %1 tietoväline ei ole %2.

[ctx: To be shown when an empty medium is required]
en: empty
fi: ei ole tyhjä

[ctx: To be shown when an empty or appendable medium is required]
en: empty or appendable
fi: ei ole tyhjä tai siihen ei voi lisätä

[ctx: To be shown when an non-empty medium is required]
en: non-empty
fi: on tyhjä

[ctx: To be shown when the state of the inserted medium is not suitable.]
en: suitable
fi: ei ole sopiva

en: Medium in %1 is not %2.
fi: Aseman %1 tietoväline %2.

en: Capacity of the medium in %1 is smaller than required.
fi: Aseman %1 kapasiteetti on tarvittua pienempi.

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tietoväline asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium
fi: Syötä tyhjä tietoväline

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä DVD- tai Blu-ray-levy asemaan <p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
fi: Syötä tyhjä DVD- tai Blu-ray-levy

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä Blu-ray-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
fi: Syötä tyhjä Blu-ray-levy

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä CD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty CD medium
fi: Syötä tyhjä CD-levy

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä DVD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD medium
fi: Syötä tyhjä DVD-levy

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä DVD-DL-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD-DL medium
fi: Syötä tyhjä DVD-DL-levy

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
fi: Syötä tyhjä tietoväline, jonka koko on vähintään %1, asemaan <p><b>%2</b>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
fi: Syötä tyhjä tietoväline, jonka koko on vähintään %1

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva tietoväline asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable medium
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva tietoväline

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva DVD- tai Blu-ray-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva DVD- tai Blu-ray-levy

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva Blu-ray-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva Blu-ray-levy

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva CD-levy asemaan <p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva CD-levy

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva CD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva DVD-levy

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva DVD-DL-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
fi: Syötä tyhjä tai lisättävissä oleva DVD-DL-levy

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä ei-tyhjä tietoväline asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty medium
fi: Syötä ei-tyhjä tietoväline

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä ei-tyhjä uudelleenkirjoitettava tietoväline asemaan <p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
fi: Syötä ei-tyhjä uudelleenkirjoitettava tietoväline

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä uudelleenkirjoitettava tietoväline asemaan <p><b>%1</b>

en: Please insert a rewritable medium
fi: Syötä uudelleenkirjoitettava tietoväline

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä sopiva tietoväline asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert a suitable medium
fi: Syötä sopiva tietoväline

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä video-CD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video CD medium
fi: Syötä video-CD-levy

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä video-DVD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video DVD medium
fi: Syötä video-DVD-levy

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä sekamuoto-CD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
fi: Syötä sekamuoto-CD-levy

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä ääni-CD-levy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert an Audio CD medium
fi: Syötä ääni-CD-levy

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
fi: Syötä datalevy asemaan<p><b>%1</b>

en: Please insert a Data medium
fi: Syötä datalevy

en: Simulate
fi: Simuloi

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu, K3b suorittaa kaikki polttoaskelet laser sammutettuna.<p>Tästä on hyötyä esimerkiksi testattaessa suurempaa polttonopeutta tai sitä, voiko järjestelmä polttaa levyn lennossa.<p><b>Varoitus:</b> DVD+R(W) ei tue simuloitua polttamista.

en: Only simulate the writing process
fi: Prosessi ainoastaan simuloidaan, levylle ei polteta mitään.

en: Disk at once
fi: Levy kerralla

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
fi: <p>Jos tämä valitaan, K3b polttaa koko CD:n kerralla (DAO) sen sijaan, että poltettaisiin raita kerrallaan (TAO).<p>On suositeltavaa käyttää DAO-tilaa, jos mahdollista.<p><b>Varoitus</b>: Vain DAO tukee yli 2-sekunttisia raitojen välihiljaisuuksia.

en: Write in disk at once mode
fi: Polta koko levy kerralla

en: Use Burnfree
fi: Käytä Burnfree-toimintoa

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
fi: Käytä Burnfree-toimintoa välttääksesi puskurin tyhjenemisestä johtuvat ongelmat.

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu, K3b ottaa käyttää <em>Burnfree</em>-toiminnon (tunnetaan myös <em>Just Link</em>inä). Tämä on CD-poltinten piirre, jolla vältetään puskurin alivuodot.<p>Ilman <em>Burnfree</em>tä saattaa tapahtua alivuoto, kun poltin ei enää löydä lisää dataa, koska poltin tarvitsee tasaisen datavirran polttaakseen CD:n.<p><em>Burnfree</em>llä poltin <em>merkitsee</em> laserin nykyisen sijainnin ja palaa siihen puskurin täyttyessä. Koska tästä aiheutuu pieniä data-aukkoja CD:lle, <b>on hyvin suositeltavaa valita aina oikea polttonopeus Burnfreen käyttämisen välttämiseksi, erityisesti ääni-CD:illä</b> (joissa pahimmassa tapauksessa aukko on kuultavissa).<p><em>Burnfree</em> tunnetaan aiemmin nimellä <em>Burnproof</em>, mutta se sai uuden nimen tullessaan osaksi MMC-standardia.

en: Only create image
fi: Luo vain levykuva

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu, K3b luo vain levykuvan eikä polta mitään. <p>Levykuvan voi myöhemmin polttaa CD- tai DVD-levylle useimmilla poltto-ohjelmilla (K3b mukaan lukien tietenkin).

en: Only create an image
fi: Luo vain levykuva

en: Create image
fi: Luo levykuva

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
fi: <p>Jos tämä valitaan, K3b luo levykuvan ennen kuin yrittää kirjoittaa tiedost CD:lle tai DVD:lle. Muutoin tiedot kirjoitetaan ”lennossa”, ts. välitallennuskuvaa ei luoda.<p><b>Varoitus</b>: Vaikka lennossa kirjoittaminen toimii useimmissa järjestelmissä, varmista, että tieto siirtyy polttimeen riittävän nopeasti.

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
fi: <p>On suositeltavaa ensin simuloida poltto.

en: Cache the data to be written on the harddisk
fi: Kirjoita kiintolevylle välimuistin kautta

en: Remove image
fi: Poista levykuva

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
fi: <p>Jos tämä valitaan, K3b poistaa kaikki luodut levykuvat polton jälkeen. <p>Poista valinta, jos haluat säilyttää levykuvat.

en: Remove images from disk when finished
fi: Poistaa levykuvan kiintolevyltä kun poltto on suoritettu.

en: On the fly
fi: Lennossa

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
fi: <p>Lennossa kopiointi tarkoittaa, ettei poltettavasta levystä ensin tehdä levykuvaa kiintolevylle, vaan tiedot poltetaan suoraan levylle. Vaikka tämä useimmiten toimiikin, varmista että järjestelmäsi tiedonsiirtonopeus on riittävä.

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
fi: Polttaa tiedostot suoraan levylle luomatta ensin levykuvaa.

en: Write CD-Text
fi: Lisää CD-Text-laajennus

en: Create CD-Text entries
fi: Luo CD-Text-tietueet

en: <p>If this option is checked K3b uses some otherwise-unused space on the audio CD to store additional information, such as the artist's name, or the CD title.<p>CD-Text is an extension to the audio CD standard introduced by Sony.<p>CD-Text will only be usable on CD players that support this extension (mostly car CD players).<p>Since a CD-Text-enhanced CD will work in any CD player it is never a bad idea to enable this (if you specify CD-Text data.)
fi: <p>Tämä valinta lisää äänilevyn tyhjään tilaan tietoja levystä, kuten tekijän ja levyn nimen. <p>CD-Text on Sonyn ääni-cd-standardiin kehittämä laajennus.<p>Tieto on luettavissa ainoastaan toimintoa tukevilla soittimilla, enimmäkseen autostereoissa. <p>Koska CD-Text-tietueilla laajennettu äänilevy soi kaikissa soittimissa, ei ole haittaa ottaa tätä laajennusta käyttöön. Muista määrittää laajennuskenttien tiedot.

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
fi: Aseta ääni-CD:iden lukemisen paranoiataso

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
fi: <p>Asettaa digitaalisen äänen purkamisen korjaustavan.<ul><li>0: Ei tarkistusta, data kopioidaan suoraan levyltä.<li>1: Lukee dataa lomittain jitterin välttämiseksi.</li><li>2: Kuten 1, mutta äänidatan lisätarkistuksella.</li><li>3: Kuten 2, mutta ylimääräisellä naarmujen tunnistuksella ja korjauksella.</li></ul><p><b>Purkunopeus vähenee 0:sta 3:een.</b>

en: Start multisession CD
fi: Aloita useampi-istuntoinen CD

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
fi: Älä sulje levyä, jotta sille voitaisiin polttaa myöhemmin lisää.

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu, K3b ei sulje CD-levyä ja kirjoittaa väliaikaisen sisällysluettelon.</p><p>Näin CD:lle voi myöhemmin lisätä uusia istuntoja.</p>

en: Normalize volume levels
fi: Vakioi äänenvoimakkuustaso

en: Adjust the volume levels of all tracks
fi: Säätää kaikkien kappaleiden äänenvoimakkuustasoa

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu, K3b vakioi kaikkien kappaleiden äänenvoimakkuustason. Tästä on hyötyä esimerkiksi miksejä luotaessa, jolloin eri albumien erilaiset äänenvoimakkuustasot voivat aiheuttaa äänenvoimakkuuden suurta vaihtelua kappaleesta toiseen.<p><b>Huomaa, ettei K3b nykyisellään tue äänenvoimakkuuden vakiointia poltettaessa levyä lennossa.</b>

en: Verify written data
fi: Tarkista poltettu data

en: Compare original with written data
fi: Vertaa poltettua levyä alkuperäiseen

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
fi: <p>Jos tämä valinta on päällä, onnistuneen polton jälkeen K3b tarkistaa vertailemalla, että kopioitu levy vastaa alkuperäistä.Tämä varmistaa, ettei polton aikana tapahtunut virheitä.

en: Ignore read errors
fi: Ohita lukuvirheet

en: Skip unreadable audio sectors
fi: Ohita lukukelvottomat äänisektorit

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu eikä K3b saa luetuksi äänisektoria lähde-CD:ltä, se korvataan nollilla lopullisessa kopiossa.<p>Koska ääni-CD-soittimet osaavat interpoloida pienet virheet datasta, ei aiheuta ongelmia antaa K3b:n ohittaa lukukelvottomat sektorit.

en: MPEG2 Extended
fi: Laajennettu MPEG2

en: unknown audio format
fi: tuntematon äänimuoto

en: Normal
fi: Normaali

en: For the visually impaired
fi: Näkörajoitteisille

en: Director's comments 1
fi: Ohjaajan kommentit 1

en: Director's comments 2
fi: Ohjaajan kommentit 2

en: unknown audio code extension
fi: tuntematon äänikoodilaajennus

en: Extended
fi: Laajennettu

en: unknown coding mode
fi: tuntematon koodausmuoto

en: Caption with normal size characters
fi: Tekstitys normaalikokoisilla kirjaimilla

en: Caption with bigger size characters
fi: Tekstitys isommilla kirjaimilla

en: Caption for children
fi: Tekstitys lapsille

en: Closed caption with normal size characters
fi: Suljettu tekstitys normaalikokoisilla kirjaimilla

en: Closed caption with bigger size characters
fi: Suurempikirjaiminen tekstitys

en: Closed caption for children
fi: Suljettu tekstitys lapsille

en: Forced caption
fi: Pakotettu tekstitys

en: Director's comments with normal size characters
fi: Ohjaajan kommentit tavallisen kokoisin kirjaimin

en: Director's comments with bigger size characters
fi: Ohjaajan kommentit suurikokoisin kirjaimin

en: Director's comments for children
fi: Ohjaajan kommentit lapsille

en: unknown code extension
fi: tuntematon koodilaajennus
