libk3b - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (784 entries)

en: Inhibiting sleep for disc writing
sr@ijekavianlatin: Spreči spavanje pri upisivanju diska

en: Disable inhibition for disc writing
sr@ijekavianlatin: Ukini sprečavanje pri upisivanju diska

en: Auto
sr@ijekavianlatin: automatski

en: Source
sr@ijekavianlatin: Izvor

en: Target
sr@ijekavianlatin: Odredište

en: Writing Audio Cue File
sr@ijekavianlatin: Upisujem zvučni cue fajl.

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
sr@ijekavianlatin: Analiza zvučnog fajla nije uspjela. Oštećen fajl?

en: Analysing the audio file
sr@ijekavianlatin: Analiziram zvučni fajl.

en: Analysing %1
sr@ijekavianlatin: Analiziram %1.

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obradim „%1“ zbog nepodržanog formata.

en: No valid audio cue file: '%1'
sr@ijekavianlatin: Loš zvučni cue fajl „%1“.

en: Could not load libcdparanoia.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam libcdparanoia.

en: Could not open device %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim uređaj %1.

en: Error while initializing audio ripping.
sr@ijekavianlatin: Greška u pripremi čupanja zvuka.

en: Unable to open '%1' for writing.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim „%1“ radi upisivanja.

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
sr@ijekavianlatin: Nepovratna greška pri čupanju staze %1.

en: Write Binary Image
sr@ijekavianlatin: Upisujem binarni odraz.

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
sr@ijekavianlatin[0]: %1 kopija uspješno napravljena.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 kopije uspješno napravljene.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 kopija uspješno napravljeno.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 kopija uspješno napravljena.

en: Writing track %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Upisujem stazu %1 od %2.

en: Writing cue/bin Image
sr@ijekavianlatin: Upisujem cue/bin odraz.

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
sr@ijekavianlatin[0]:  — %1 kopija
sr@ijekavianlatin[1]:  — %1 kopije
sr@ijekavianlatin[2]:  — %1 kopija
sr@ijekavianlatin[3]:  — 1 kopija

en: Erasing CD-RW
sr@ijekavianlatin: Brišem CD‑RW.

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
sr@ijekavianlatin: Tokom brisanja CD‑RW diska nema podataka o napretku.

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prebrisivi CD u jedinicu<br/><b>%1 %2 (%3)</b></p>.

en: Blanking error.
sr@ijekavianlatin: Greška u brisanju.

en: Sorry, no error handling yet.
sr@ijekavianlatin: Izvinite, još uvijek nema obrade grešaka.

en: Quick Format
sr@ijekavianlatin: brzo formatiranje

en: Checking Source Medium
sr@ijekavianlatin: Provjeravam izvorni disk.

en: Waiting for source medium
sr@ijekavianlatin: Čekam izvorni disk.

en: Checking source medium
sr@ijekavianlatin: Provjeravam izvorni disk.

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
sr@ijekavianlatin: K3b ne kopira CD‑ove sa više staza podataka.

en: Copying Multisession Data CD.
sr@ijekavianlatin: Kopiram višesesijski CD sa podacima.

en: Copying Data CD.
sr@ijekavianlatin: Kopiram CD sa podacima.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
sr@ijekavianlatin: K3b može da kopira samo CD‑ove u miješanom režimu CD‑Extra.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
sr@ijekavianlatin: Kopiram poboljšani audio CD (CD‑Extra).

en: Copying Audio CD.
sr@ijekavianlatin: Kopiram audio CD.

en: The source disk is empty.
sr@ijekavianlatin: Izvorni disk je prazan.

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
sr@ijekavianlatin: K3bu treba cdrecord 2.01a12 ili noviji da bi kopirao staze podataka u režimu 2.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
sr@ijekavianlatin: U režimu sirovog upisivanja može da se kopira samo prva sesija. Svejedno nastaviti?

en: Multisession CD
sr@ijekavianlatin: Višesesijski CD

en: Only copying first session.
sr@ijekavianlatin: Kopiram samo prvu sesiju.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim slobodan prostor u privremenoj fascikli „%1“.

en: Not enough space left in temporary folder.
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno prostora u privremenoj fascikli.

en: Unmounting source medium
sr@ijekavianlatin: Demontiram izvorni disk.

en: Unable to read Table of contents
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam sadržaj.

en: Searching CD-Text
sr@ijekavianlatin: Tražim CD‑Text.

en: Found CD-Text (%1 - %2).
sr@ijekavianlatin: Nađen CD‑Text (%1 — %2).

en: Found corrupted CD-Text. Ignoring it.
sr@ijekavianlatin: Nađen oštećen CD‑Text. Ignorišem ga.

en: No CD-Text found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen CD‑Text.

en: Querying CDDB
sr@ijekavianlatin: Ispitujem CDDB.

en: Found CDDB entry (%1 - %2).
sr@ijekavianlatin: Nađen CDDB unos (%1 – %2).

en: No CDDB entry found.
sr@ijekavianlatin: Nema nađenih CDDB unosa.

en: CDDB error (%1).
sr@ijekavianlatin: Greška CDDB‑a (%1).

en: Found CD-Text (%1 - %2) and CDDB (%3 - %4) entries. Which one should be used to generate the CD-Text on the new CD?
sr@ijekavianlatin: Nađen je CD‑Text (%1 – %2) i CDDB unos (%3 – %4). Koji od njih upotrijebiti za pravljenje CD‑Texta na novom CD‑u?

en: CD-Text
sr@ijekavianlatin: CD‑Text

en: Use CD-Text data
sr@ijekavianlatin: Upotrijebi CD‑Text

en: Use CDDB entry
sr@ijekavianlatin: Upotrijebi CDDB unos

en: Preparing write process...
sr@ijekavianlatin: Pripremam proces upisivanja...

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
sr@ijekavianlatin: Navedena je beskorisna privremena putanja. Koristim podrazumijevanu.

en: Unable to create temporary folder '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremenu fasciklu „%1“.

en: Using temporary folder %1.
sr@ijekavianlatin: Koristim privremenu fasciklu %1.

en: Do you want to overwrite %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da prebrišete %1?

en: File Exists
sr@ijekavianlatin: Fajl postoji

en: Writing image file to %1.
sr@ijekavianlatin: Upisujem fajl odraza u %1.

en: Reading Session %1
sr@ijekavianlatin: Čitam sesiju %1.

en: Reading Source Medium
sr@ijekavianlatin: Čitam izvorni disk.

en: Reading track %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Čitam stazu %1 od %2.

en: Simulating Session %1
sr@ijekavianlatin: Simuliram sesiju %1.

en: Writing Copy %1 (Session %2)
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju %1 (sesija %2).

en: Writing Copy (Session %1)
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju (sesija %1).

en: Simulating
sr@ijekavianlatin: Simuliram.

en: Writing Copy %1
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju %1.

en: Writing Copy
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju.

en: Waiting for media
sr@ijekavianlatin: Čekam disk.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
sr@ijekavianlatin: U režimu pisanja TAO nije moguće upisati CD‑Text.

en: Successfully read session %1.
sr@ijekavianlatin: Uspješno pročitana sesija %1.

en: Successfully read source disk.
sr@ijekavianlatin: Uspješno pročitan izvorni disk.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
sr@ijekavianlatin: K3b ne može da izbaci izvorni disk. Učinite to ručno.

en: Error while reading session %1.
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju sesije %1.

en: Need to reload medium to return to proper state.
sr@ijekavianlatin: Disk mora ponovo da se ubaci da bi se vratio u pravilno stanje.

en: Reloading the medium
sr@ijekavianlatin: Ponovo ubacujem disk.

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
sr@ijekavianlatin: K3b ne može da izbaci upisani disk. Učinite to ručno.

en: Please reload the medium and press 'OK'
sr@ijekavianlatin: Ponovo ubacite disk i kliknite na „U redu“.

en: Failed to reload the medium
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo ponovno ubacivanje diska.

en: Removing temporary files.
sr@ijekavianlatin: Uklanjam privremene fajlove.

en: Removing image files.
sr@ijekavianlatin: Uklanjam fajlove odraza.

en: Creating CD Image
sr@ijekavianlatin: Pravim odraz CD‑a.

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
sr@ijekavianlatin: Simuliram kopiranje CD‑a u letu.

en: Simulating CD Copy
sr@ijekavianlatin: Simuliram kopiranje CD‑a.

en: Copying CD On-The-Fly
sr@ijekavianlatin: Kopiram CD u letu.

en: Copying CD
sr@ijekavianlatin: Kopiram CD.

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
sr@ijekavianlatin[0]: Pravim %1 kopiju.
sr@ijekavianlatin[1]: Pravim %1 kopije.
sr@ijekavianlatin[2]: Pravim %1 kopija.
sr@ijekavianlatin[3]: Pravim jednu kopiju.

en: Could not find %1 executable.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem izvršni fajl %1.

en: Could not start %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem %1.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
sr@ijekavianlatin: %1 je vratila nepoznatu grešku (kô̂d %2).

en: %1 did not exit cleanly.
sr@ijekavianlatin: %1 nije pravilno završila.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
sr@ijekavianlatin: cdrecord verzije %1 ne podržava kloniranje.

en: No device set.
sr@ijekavianlatin: Nije postavljen uređaj.

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
sr@ijekavianlatin: CD pisač %1 (%2) ne podržava kloniranje.

en: Reading clone image
sr@ijekavianlatin: Čitam klonirani odraz.

en: Writing Track %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Upisujem stazu %1 od %2.

en: Successfully written clone copy %1.
sr@ijekavianlatin: Uspješno upisana klonirana kopija %1.

en: Successfully read disk.
sr@ijekavianlatin: Uspješno pročitan disk.

en: Failed to read disk completely in clone mode.
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo čitanje diska u režimu kloniranja.

en: Error while reading disk.
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju diska.

en: Simulating clone copy
sr@ijekavianlatin: Simuliram klonirano kopiranje.

en: Writing clone copy %1
sr@ijekavianlatin: Upisujem kloniranu kopiju %1

en: Creating Clone Image
sr@ijekavianlatin: Pravim klonirani odraz.

en: Simulating Clone Image
sr@ijekavianlatin: Simuliram klonirani odraz.

en: Burning Clone Image
sr@ijekavianlatin: Režem klonirani odraz.

en: Simulating CD Cloning
sr@ijekavianlatin: Simuliram kloniranje CD‑a.

en: Cloning CD
sr@ijekavianlatin: Kloniram CD.

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
sr@ijekavianlatin[0]: Pravim %1 kloniranu kopiju.
sr@ijekavianlatin[1]: Pravim %1 klonirane kopije.
sr@ijekavianlatin[2]: Pravim %1 kloniranih kopija.
sr@ijekavianlatin[3]: Pravim jednu kloniranu kopiju.

en: Unable to open libdvdcss.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim libdvdcss.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
sr@ijekavianlatin: Dobavljam sve CSS ključeve. Ovo može da potraje.

en: Failed to retrieve all CSS keys.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sve CSS ključeve.

en: Video DVD decryption failed.
sr@ijekavianlatin: Dešifrovanje Video DVD‑a nije uspelo.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
sr@ijekavianlatin: Nema podrške za čitanje besformnih sektora režima 2.

en: Unsupported sector type.
sr@ijekavianlatin: Nepodržana vrsta sektora.

en: Reading with sector size %1.
sr@ijekavianlatin: Čitam sa veličinom sektora %1.

en: Error while reading sector %1.
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju sektora %1.

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
sr@ijekavianlatin[0]: Ignorišem %1 sektor sa greškom.
sr@ijekavianlatin[1]: Ignorišem %1 sektora sa greškom.
sr@ijekavianlatin[2]: Ignorišem %1 sektora sa greškom.
sr@ijekavianlatin[3]: Ignorišem jedan sektor sa greškom.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
sr@ijekavianlatin: Problem pri čitanju. Pokušavam ponovo sektor %1.

en: Ignoring read error in sector %1.
sr@ijekavianlatin: Ignorišem grešku u čitanju na sektoru %1.

en: Changing DVD Booktype
sr@ijekavianlatin: Menjam knjigotip DVD‑a.

en: No device set
sr@ijekavianlatin: Uređaj nije postavljen.

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan DVD+R ili DVD+RW disk u jedinicu<br/><b>%1 %2 (%3)</b>.</p>

en: Checking medium
sr@ijekavianlatin: Provjeravam disk.

en: Booktype successfully changed
sr@ijekavianlatin: Knjigotip uspješno promijenjen.

en: Please send me an email with the last output.
sr@ijekavianlatin: Pošaljite mi posljednji izlaz e‑poštom.

en: Ejecting DVD...
sr@ijekavianlatin: Izbacujem DVD...

en: Unable to eject media.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izbacim disk.

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da promijenim knjigotip na nepraznom DVD+R disku.

en: No DVD+R(W) media found.
sr@ijekavianlatin: Nema DVD+R/DVD+RW diska.

en: Unable to determine media state.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim stanje diska.

en: Changing Booktype
sr@ijekavianlatin: Mijenjam knjigotip.

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
sr@ijekavianlatin: K3b ne podržava upisivanje u letu sa growisofs %1.

en: Disabling on-the-fly writing.
sr@ijekavianlatin: Isključujem upisivanje u letu.

en: No source medium found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen izvorni disk.

en: Found encrypted DVD.
sr@ijekavianlatin: Nađen šifrovan DVD.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da kopiram šifrovane DVD‑ove.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
sr@ijekavianlatin: Pisač ne podržava upisivanje dvoslojnih DVD‑ova.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
sr@ijekavianlatin: Ovo izdanje growisofs ne podržava upisivanje dvoslojnih DVD‑ova.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
sr@ijekavianlatin: K3b ne podržava kopiranje višesesijskih DVD i Blu‑ray diskova.

en: K3b relies on the size saved in the ISO 9660 header.
sr@ijekavianlatin: K3b se oslanja na veličinu sačuvanu u ISO‑9660 zaglavlju.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
sr@ijekavianlatin: Ovo može proizvesti neispravnu kopiju ako je izvor masterovan sa defektnim programom.

en: Unable to determine the ISO 9660 filesystem size.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim veličinu ISO‑9660 fajl sistema.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
sr@ijekavianlatin: K3b ne podržava kopiranje DVD‑RAM‑a.

en: Unsupported media type.
sr@ijekavianlatin: Nepodržana vrsta diska.

en: Reading source medium.
sr@ijekavianlatin: Čitam izvorni disk.

en: Creating image
sr@ijekavianlatin: Pravim odraz.

en: Simulating copy
sr@ijekavianlatin: Simuliram kopiranje.

en: Writing copy %1
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju %1.

en: Writing copy
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju.

en: Successfully read source medium.
sr@ijekavianlatin: Izvorni disk uspješno pročitan.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
sr@ijekavianlatin: K3b ne može da izbaci izvorni disk. Učinite to ručno.

en: Successfully written copy %1.
sr@ijekavianlatin: Uspješno upisana kopija %1.

en: Verifying copy %1
sr@ijekavianlatin: Ovjeravam kopiju %1.

en: Verifying copy
sr@ijekavianlatin: Ovjeravam kopiju.

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
sr@ijekavianlatin: K3b ne može da izbaci upisani disk. Učinite to ručno.

en: Unsupported media type: %1
sr@ijekavianlatin: Nepodržana vrsta diska: %1.

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
sr@ijekavianlatin: Diskovi tipa %1 ne podržavaju simulaciju upisivanja. Želite li da nastavite? Disk će zaista biti upisan.

en: No Simulation with %1
sr@ijekavianlatin: Nema simulacije sa %1|/|Nema simulacije sa $[ins %1]

en: Writing DVD copy
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju DVD‑a.

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
sr@ijekavianlatin: Režim pisanja se ignoriše kad se upisuju DVD+R/DVD+RW diskovi.

en: Writing %1.
sr@ijekavianlatin: Upisujem %1.|/|Upisujem $[aku %1].

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
sr@ijekavianlatin: Pisač (%1 %2) ne podržava simulaciju sa DVD‑R/DVD‑RW diskovima. Želite da nastavite? Disk će zaista biti upisan.

en: No Simulation with DVD-R(W)
sr@ijekavianlatin: Nema simulacije sa DVD‑R‑om i DVD‑RW‑om

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem DVD‑RW u režimu ograničenog prebrisavanja.

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem DVD‑RW u režimu DAO.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem DVD‑RW u postepenom režimu.

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
sr@ijekavianlatin: Ograničeno prebrisavanje nije moguće sa DVD‑R diskovima.

en: Writing %1 in DAO mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem %1 u režimu DAO.|/|Upisujem $[aku %1] u režimu DAO.

en: Writing %1 in incremental mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem %1 u postepenom režimu.|/|Upisujem $[aku %1] u postepenom režimu.

en: Writing BD copy
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju BD‑a.

en: Removed image file %1
sr@ijekavianlatin: Uklonjen fajl odraza %1.

en: Creating Image
sr@ijekavianlatin: Pravim odraz.

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
sr@ijekavianlatin: Kopiram DVD ili BD u letu.

en: Copying DVD or BD
sr@ijekavianlatin: Kopiram DVD ili BD.

en: Formatting disc
sr@ijekavianlatin: Formatiram disk.

en: Unmounting medium
sr@ijekavianlatin: Demontiram disk.

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prebrisivi DVD ili Blu‑ray disk u jedinicu<br/><b>%1 %2 (%3)</b></p>

en: Formatting successfully completed
sr@ijekavianlatin: Formatiranje je uspješno završeno.

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
sr@ijekavianlatin: Ne treba da vas zabrine ako napredak stane pre 100%.

en: The formatting will continue in the background during writing.
sr@ijekavianlatin: Formatiranje će se nastaviti u pozadini tokom upisivanja.

en: Ejecting medium...
sr@ijekavianlatin: Izbacujem disk...

en: Unable to eject medium.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izbacim disk.

en: Found %1 medium.
sr@ijekavianlatin: Nađen %1 disk.

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
sr@ijekavianlatin: Nema prebrisivog DVD ili BD diska. Ne mogu da formatiram.

en: No need to format %1 media more than once.
sr@ijekavianlatin: %1 nema potrebe formatirati više od jednom.|/|$[Aku %1] nema potrebe formatirati više od jednom.

en: It may simply be overwritten.
sr@ijekavianlatin: Može se jednostavno prebrisati.

en: Forcing formatting anyway.
sr@ijekavianlatin: Ipak namećem formatiranje.

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
sr@ijekavianlatin: Nije preporučljivo nametnuti formatiranje %1 diska.|/|Nije preporučljivo nametnuti formatiranje $[gen %1].

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
sr@ijekavianlatin: Poslije 10–20 formatiranja disk može postati neupotrebljiv.

en: Formatting %1 medium
sr@ijekavianlatin: Formatiram %1.|/|Formatiram $[aku %1].

en: Formatted in %1 mode.
sr@ijekavianlatin: Formatirano u režimu %1.

en: Media is already empty.
sr@ijekavianlatin: Disk je već prazan.

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
sr@ijekavianlatin: Formatiram DVD‑RW u režimu %1.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim trenutno stanje formatiranosti DVD‑RW diska.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
sr@ijekavianlatin: Koristim %1 %2 – © %3.

en: Formatting
sr@ijekavianlatin: Formatiram.

en: Preparing data
sr@ijekavianlatin: Pripremam podatke.

en: Could not find image %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem odraz %1.

en: Verifying written data
sr@ijekavianlatin: Ovjeravam upisane podatke.

en: Verifying written copy %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Ovjeravam upisanu kopiju %1 od %2.

en: Writing image
sr@ijekavianlatin: Upisujem odraz.

en: Writing copy %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju %1 od %2.

en: Waiting for medium
sr@ijekavianlatin: Čekam na disk.

en: Simulating ISO 9660 Image
sr@ijekavianlatin: Simuliram ISO‑9660 odraz.

en: Burning ISO 9660 Image
sr@ijekavianlatin: Režem ISO‑9660 odraz.

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da upišem %1 pomoću %2. Spadam na podrazumijevani program.|/|Ne mogu da upišem $[aku %1] pomoću %2. Spadam na podrazumijevani program.

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
sr@ijekavianlatin: DVD i Blu‑ray staze mogu se upisivati samo u režimu 1.

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
sr@ijekavianlatin: cdrecord i growisofs ne podržavaju Blu‑ray. Ažurirajte sistem.

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
sr@ijekavianlatin: Dužina staze ispod 4 sekunde narušava standard Crvene knjige.

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
sr@ijekavianlatin: Upisivanje u letu sa cdrecord starijom od 2.01a13 nije podržano.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
sr@ijekavianlatin: cdrecord %1 ne podržava upisivanje CD‑Texta.

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
sr@ijekavianlatin: Pisač (%1 %2) ne podržava postepeni tok sa %3 diskom. Više sesija neće biti moguće. Ipak nastaviti?

en: No Incremental Streaming
sr@ijekavianlatin: Bez postepenih tokova

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
sr@ijekavianlatin: DVD+R i DVD+RW diskovi ne podržavaju simulaciju upisivanja. Želite da nastavite? Disk će zaista biti upisan.

en: No Simulation with DVD+R(W)
sr@ijekavianlatin: Nema simulacije sa DVD+RW‑om i DVD+RW‑om

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
sr@ijekavianlatin: Većina pisača ne podržava upisivanje višesesijskih CD‑ova u režimu DAO.

en: No version of cdrskin can do this yet.
sr@ijekavianlatin: Nijedna verzija cdrskin još ne može ovo da radi.

en: Writing CD in Session At Once mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem CD u režimu SAO.

en: Writing CD in Track At Once mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem CD u režimu TAO.

en: Writing CD in Raw mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem CD u sirovom režimu.

en: Appending session to CD
sr@ijekavianlatin: Nadovezujem sesiju na CD.

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem prebrisivi CD u režimu SAO.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem prebrisivi CD u režimu TAO.

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
sr@ijekavianlatin: Upisujem prebrisivi CD u sirovom režimu.

en: Appending session to rewritable CD.
sr@ijekavianlatin: Nadovezujem sesiju na prebrisivi CD.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD+RW.
sr@ijekavianlatin: Širim ISO‑9660 fajl sistem na DVD+RW‑u.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD-RW in restricted overwrite mode.
sr@ijekavianlatin: Širim ISO‑9660 fajl sistem na DVD‑RW‑u u režimu ograničenog prebrisavanja.

en: Appending session to DVD+R.
sr@ijekavianlatin: Nadovezujem sesiju na DVD+R.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
sr@ijekavianlatin: Nadovezujem sesiju na dvoslojni DVD+R.

en: Appending session to %1.
sr@ijekavianlatin: Nadovezujem sesiju na %1.|/|Nadovezujem sesiju na $[aku %1].

en: Writing Double Layer DVD+R.
sr@ijekavianlatin: Upisujem dvoslojni DVD+R.

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
sr@ijekavianlatin: Koristim readcd %1 umesto podrazumijevanog izdanja radi podrške kloniranja.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem izvršni fajl readcd sa podrškom za kloniranje.

en: Writing image to %1.
sr@ijekavianlatin: Upisujem odraz u %1.

en: Could not start readcd.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem readcd.

en: Cannot read source disk.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam izvorni disk.

en: Retrying from sector %1.
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokušavam sektor %1.

en: Uncorrected error in sector %1
sr@ijekavianlatin: Neispravljena greška na sektoru %1.

en: Corrected error in sector %1
sr@ijekavianlatin: Ispravljena greška na sektoru %1.

en: %1 returned error: %2
sr@ijekavianlatin: %1 vraća grešku: %2

en: Readcd exited abnormally.
sr@ijekavianlatin: readcd nije normalno završila.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
sr@ijekavianlatin: Unutrašnja greška: posao ovjere loše pripremljen (%1).

en: no tracks added
sr@ijekavianlatin: nema dodatih staza

en: specified track number '%1' not found on medium
sr@ijekavianlatin: navedena staza broj „%1“ nije nađena na disku

en: Verifying track %1
sr@ijekavianlatin: Ovjeravam stazu %1.

en: Written data in track %1 differs from original.
sr@ijekavianlatin: Upisani podaci u stazi %1 razlikuju se od izvora.

en: Written data verified.
sr@ijekavianlatin: Upisani podaci ovjereni.

en: %1 executable could not be found.
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl %1 nije nađen.

en: %1 version %2 is too old.
sr@ijekavianlatin: %1 izdanja %2 je prestara.

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
sr@ijekavianlatin: Analiziram naslov %1 Video DVD‑a %2.

en: Analysing Chapter %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Analiziram poglavlje %1 od %2.

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
sr@ijekavianlatin: Zanemarujem vrijednosti odsijecanja posljednjeg poglavlja zbog kratkog trajanja.

en: Unable to create folder '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fasciklu „%1“.

en: Invalid filename: '%1'
sr@ijekavianlatin: Loše ime fajla „%1“.

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
sr@ijekavianlatin: Transkodiram naslov %1 sa Video DVD‑a %2.

en: Invalid video codec set: %1
sr@ijekavianlatin: Loš video kodek: %1.

en: Invalid audio codec set: %1
sr@ijekavianlatin: Loš audio kodek: %1.

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
sr@ijekavianlatin: Menjam veličinu slike naslova %1 na %2×%3.

en: Single-pass Encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje u jednom prolazu.

en: Two-pass Encoding: First Pass
sr@ijekavianlatin: Kodiranje u dva prolaza: prvi prolaz.

en: Two-pass Encoding: Second Pass
sr@ijekavianlatin: Kodiranje u dva prolaza: drugi prolaz.

en: Removing incomplete video file '%1'
sr@ijekavianlatin: Uklanjam nedovršen video fajl „%1“.

en: Execution of %1 failed.
sr@ijekavianlatin: Izvršavanje %1 nije uspjelo.

en: Please consult the debugging output for details.
sr@ijekavianlatin: Više detalja potražite u ispravljačkom izlazu.

en: AC3 (Stereo)
sr@ijekavianlatin: AC3 (stereo)

en: AC3 (Pass-through)
sr@ijekavianlatin: AC3 (prolazni)

en: MPEG1 Layer III
sr@ijekavianlatin: MPEG‑1 sloj 3

en: MPEG4 (FFMPEG)
sr@ijekavianlatin: MPEG‑4 (FFmpeg)

en: XviD
sr@ijekavianlatin: Xvid

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
sr@ijekavianlatin: FFmpeg je projekat otvorenog koda koji se trudi da podrži većinu današnjih audio i video kodeka. Njegov potprojekat ‘libavcodec’ čini osnovu multimedijalnih plejera poput Xinea i MPlayera.

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
sr@ijekavianlatin: FFmpeg sadrži izvedbu standarda video kodiranja MPEG‑4, koji daje rezultate visokog kvaliteta.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
sr@ijekavianlatin: Xvid je slobodan MPEG‑4 video kodek. Stvorila ga je grupa programera volontera nakon što je kô̂d OpenDivX‑a zatvoren u julu 2001.

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
sr@ijekavianlatin: Xvid sadrži postavke naprednih profila u MPEG‑u 4, poput b‑kadrova, globalne i četvrtpikselske kompenzacija pokreta, lumi‑maskiranja, trelaž kvantizacije, i H.263, MPEG i posebnih kvantizacionih matrica.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
sr@ijekavianlatin: Xvid je najveći takmac DivX‑u (Xvid je DivX napisano otpozadi). Dok je DivX zatvorenog koda i radi samo na Windowsu, MacOS‑u i Linuxu, Xvid je otvorenog koda i može da se prenese na bilo koju platformu.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
sr@ijekavianlatin: (Opis preuzet iz članka na Wikipediji.)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
sr@ijekavianlatin: AC3, poznatiji kao Dolby Digital, standardizovan je kao ATSC A/52. Sadrži do 6 zvučnih kanala.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
sr@ijekavianlatin: Uz ovu postavku K3b će napraviti dvokanalni Dolby Digital zvučni tok.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
sr@ijekavianlatin: Uz ovu postavku K3b će preuzeti Dolby Digital zvučni tok sa izvornog DVD‑a bez izmijena.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
sr@ijekavianlatin: Upotrebite ovu postavku da biste očuvali 5.1 zvuk sa DVD‑a.

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
sr@ijekavianlatin: MPEG‑1 sloj 3, bolje poznat kao MP3, najviše je korišćen zvučni format sa gubicima.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
sr@ijekavianlatin: Uz ovu postavku K3b će napraviti stereo zvučni zapis po MPEG‑u 1 sloj 3.

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
sr@ijekavianlatin: audio dekoder

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
sr@ijekavianlatin: audio koder

en: An unknown error occurred.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška.

en: No settings available for plugin %1.
sr@ijekavianlatin: Priključak %1 nema nikakvih postavki.

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
sr@ijekavianlatin: priključak projekta

en: Please insert Audio CD %1%2
sr@ijekavianlatin: Ubacite audio CD %1%2

en: CD Track
sr@ijekavianlatin: CD staza

en: Track %1 from Audio CD %2
sr@ijekavianlatin: Staza %1 sa audio CD‑a %2.

en: Unable to read track %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam stazu %1.

en: Could not open %1 for writing
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1 za pisanje.

en: Error while decoding track %1.
sr@ijekavianlatin: Greška pri dekodiranju staze %1.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
sr@ijekavianlatin: Sljedeći fajlovi nisu nađeni. Želite li da ih uklonite iz projekta i nastavite bez njihovog dodavanja u odraz?

en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

en: Remove missing files and continue
sr@ijekavianlatin: Ukloni fajlove i nastavi

en: Cancel and go back
sr@ijekavianlatin: Odustani i vrati se

en: Please add files to your project first.
sr@ijekavianlatin: Prvo dodajte fajlove u projekat.

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem u letu sa ovim audio izvorima.

en: Determining maximum writing speed
sr@ijekavianlatin: Određujem najveću brzinu pisanja.

en: Creating image files in %1
sr@ijekavianlatin: Pravim fajlove odraza u %1.

en: Creating image files
sr@ijekavianlatin: Pravim fajlove odraza.

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
sr@ijekavianlatin: Iz nekog razloga ne mogu da odredim najveću brzinu. Ignorišem.

en: Writing canceled.
sr@ijekavianlatin: Upisivanje otkazano.

en: Error while decoding audio tracks.
sr@ijekavianlatin: Greška pri dekodiranju audio staza.

en: Successfully decoded all tracks.
sr@ijekavianlatin: Sve staze uspješno dekodirane.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
sr@ijekavianlatin: Dekodiram audio stazu %1 od %2%3.

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
sr@ijekavianlatin: U/I greška. Vjerovatno nema prostora na hard‑disku.

en: I/O Error
sr@ijekavianlatin: U/I greška

en: Writing track %1 of %2%3
sr@ijekavianlatin: Upisujem stazu %1 od %2%3

en: Writing
sr@ijekavianlatin: Upisujem.

en: Normalizing volume levels
sr@ijekavianlatin: Normalizujem jačinu zvuka.

en: Writing Audio CD
sr@ijekavianlatin: Upisujem audio CD

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
sr@ijekavianlatin[0]: %1 staza (%2 minuta)
sr@ijekavianlatin[1]: %1 staze (%2 minuta)
sr@ijekavianlatin[2]: %1 staza (%2 minuta)
sr@ijekavianlatin[3]: 1 staza (%2 minuta)

en:  - %1 copy |  - %1 copies
sr@ijekavianlatin[0]:  – %1 kopija
sr@ijekavianlatin[1]:  – %1 kopije
sr@ijekavianlatin[2]:  – %1 kopija
sr@ijekavianlatin[3]:  – 1 kopija

en: Could not find normalize executable.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem program za normalizaciju.

en: Could not start normalize.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem normalizaciju.

en: Track %1 is already normalized.
sr@ijekavianlatin: Staza %1 je već normalizovana.

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Podešavam jačinu zvuka za stazu %1 od %2.

en: Computing level for track %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Računam jačinu za stazu %1 od %2.

en: Successfully normalized all tracks.
sr@ijekavianlatin: Sve staze uspješno normalizovane.

en: Error while normalizing tracks.
sr@ijekavianlatin: Greška tokom normalizacije staza.

en: Silence
sr@ijekavianlatin: tišina

en: Raw Audio CD Image
sr@ijekavianlatin: sirovi odraz audio CD‑a

en: El Torito Boot image
sr@ijekavianlatin: El Torito podizni odraz

en: Could not find the following files:
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem sljedeće fajlove:

en: Not Found
sr@ijekavianlatin: Nije nađeno

en: No permission to read the following files:
sr@ijekavianlatin: Nema dozvole za čitanje sljedećih fajlova:

en: No Read Permission
sr@ijekavianlatin: Nema dozvole za čitanje

en: From previous session
sr@ijekavianlatin: iz prethodne sesije

en: El Torito boot catalog file
sr@ijekavianlatin: fajl El Torito podiznog kataloga

en: Boot catalog
sr@ijekavianlatin: podizni katalog

en: Creating image file
sr@ijekavianlatin: Pravim fajl odraza.

en: Track 1 of 1
sr@ijekavianlatin: Staza 1 od 1.

en: Creating image file in %1
sr@ijekavianlatin: Pravim fajl odraza u %1.

en: Image successfully created in %1
sr@ijekavianlatin: Odraz uspješno napravljen u %1.

en: Could not open file %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl %1.

en: Error while creating ISO image
sr@ijekavianlatin: Greška pri pravljenju ISO odraza.

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnja greška: Ne pristaje nijedna vrsta diska. Ovaj projekat ne može da se nareže.

en: Waiting for a medium
sr@ijekavianlatin: Čekam na disk.

en: Writing %1
sr@ijekavianlatin: Upisujem %1.

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim režim podataka posljednje staze. Koristim podrazumijevano.

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
sr@ijekavianlatin: Režim pisanja se ignoriše kada se upisuje %1 disk.

en: Growing ISO 9660 filesystem on %1.
sr@ijekavianlatin: Širim ISO‑9660 fajl sistem na %1.

en: Creating Data Image File
sr@ijekavianlatin: Pravim fajl odraza sa podacima.

en: Writing Data Project
sr@ijekavianlatin: Upisujem projekat sa podacima.

en: Writing Multisession Project
sr@ijekavianlatin: Upisujem višesesijski projekat.

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – One copy | ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – %1 copies
sr@ijekavianlatin[0]: ISO‑9660 fajl sistem (veličina: %2) — %1 kopija
sr@ijekavianlatin[1]: ISO‑9660 fajl sistem (veličina: %2) — %1 kopije
sr@ijekavianlatin[2]: ISO‑9660 fajl sistem (veličina: %2) — %1 kopija
sr@ijekavianlatin[3]: ISO‑9660 fajl sistem (veličina: %2) — 1 kopija

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %1)
sr@ijekavianlatin: ISO‑9660 fajl sistem (veličina: %1)

en: Searching for old session
sr@ijekavianlatin: Tražim staru sesiju.

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
sr@ijekavianlatin: Nema ubačenog diska ili je prazan disk u %1. Ne mogu da nastavim višesesijski disk.

en: Could not open ISO 9660 filesystem in %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim ISO‑9660 fajl sistem u %1.

en: Medium is not of multi-session type and does not contain ISO 9660. Cannot emulate multi-session on it.
sr@ijekavianlatin: Disk nije višesesijske vrste i ne sadrži ISO‑9660. Ne mogu da emuliram više sesija na njemu.

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
sr@ijekavianlatin: <em>%1</em> preimenovano u <em>%2</em>

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
sr@ijekavianlatin: Neka imena fajlova moraju biti skraćena zbog %1‑znakovnog ograničenja u Joliet proširenjima. Ako se Joliet proširenja isključe, imena fajlova se ne moraju skraćivati ali dugačka imena neće biti dostupna na windows sistemima.

en: Shorten Filenames
sr@ijekavianlatin: Skrati imena fajlova

en: Disable Joliet extensions
sr@ijekavianlatin: Isključi Joliet proširenja

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
sr@ijekavianlatin: Joliet proširenja (koja su potrebna za duga imena na windows sistemima) ograničavaju dužinu opisa izdanja (ime fajl sistema) na %1 znakova. Izabrani opis „%2“ je duži od toga. Hoćete li da se odsiječe ili želite da se vratite nazad i ručno ga promijenite?|/|Joliet proširenja (koja su potrebna za duga imena na windows sistemima) ograničavaju dužinu opisnika izdanja (ime fajl sistema) na $[množ ^1 znak znaka znakova]. Izabrani opisnik „%2“ je duži od toga. Želite li da se odsiječe ili da se vratite nazad i ručno ga promijenite?

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
sr@ijekavianlatin: Skrati opisnik izdanja u Joliet stablu

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
sr@ijekavianlatin: K3b ne može da isprati simboličke veze do fascikli nakon što se one dodaju u projekat. Želite li da nastavite bez upisivanja simboličkih veza u odraz?

en: Discard symbolic links to folders
sr@ijekavianlatin: Odbaci simboličke veze do fascikli

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
sr@ijekavianlatin: Zbog greške u mkisofs <= 1.15a40, K3b ne može da rukuje imenima fajlova koja sadrže više od jednog kontrakroz:

en: %1 crashed.
sr@ijekavianlatin: %1 se srušio.

en: Could not determine size of resulting image file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim veličinu rezultujućeg fajla odraza.

en: No volume id specified. Using default.
sr@ijekavianlatin: ID diska nije naveden. Koristim podrazumijevano.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
sr@ijekavianlatin: Nađeni fajlovi veći od 4 GB. K3bu treba najmanje %1 da nastavi.

en: Found files bigger than 2 GB. These files will be fully accessible.
sr@ijekavianlatin: Nađeni su fajlovi veći od 2 GB. Ti fajlovi će biti potpuno dostupni.

en: Enabling UDF extension.
sr@ijekavianlatin: Uključujem UDF proširenje.

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
sr@ijekavianlatin: Postavljam ISO nivo na 3 radi podrške fajlova većih od 4 GB.

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da ispratim vezu %1 do nepostojećeg fajla %2. Preskačem...

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
sr@ijekavianlatin: Ignorišem vezu %1 do fascikle %2. K3b ne može da prati veze do fascikli.

en: Could not find file %1. Skipping...
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem fajl %1. Preskačem...

en: Could not read file %1. Skipping...
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam fajl %1. Preskačem...

en: Failed to backup boot image file %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim rezervu podiznog odraza %1.

en: Could not write temporary file
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem u privremeni fajl.

en: No files to be written.
sr@ijekavianlatin: Nema fajlova za upisivanje.

[ctx: This is the default volume identifier of a data project created by K3b. The string should not be longer than 16 characters to avoid warnings regarding Joiliet extensions which induce this restriction.]
en: K3b data project
sr@ijekavianlatin: K3b-ov projekat

en: Mkisofs executable not found.
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl mkisofs nije nađen.

en: Read error from file '%1'
sr@ijekavianlatin: Greška u čitanju fajla „%1“.

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
sr@ijekavianlatin: Korišćeno izdanje mkisofs nema podršku za velike fajlove.

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi veći od 2 GB ne mogu da se obrade.

en: No such file or directory '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne postoji fajl ili fascikla „%1“.

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
sr@ijekavianlatin: Nađeno neispravno kodirano ime fajla „%1“.

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
sr@ijekavianlatin: Ovo može biti usled promijenjenog lokalnog kodiranja pri ažuriranju sistema.

en: The boot image has an invalid size.
sr@ijekavianlatin: Podizni odraz je loše veličine.

en: The boot image contains multiple partitions.
sr@ijekavianlatin: Podizni odraz sadrži više particija.

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
sr@ijekavianlatin: Podizni odraz hard‑diska treba da sadrži jednu particiju.

en: Searching previous session
sr@ijekavianlatin: Tražim prethodnu sesiju.

en: Could not determine next writable address.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim sljedeću upisivu adresu.

en: Could not start %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem %1.

en: Could not retrieve multisession information from disk.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim višesesijske informacije sa diska.

en: The disk is either empty or not appendable.
sr@ijekavianlatin: Disk je ili prazan ili se ne može nadovezivati.

en: Unlocking drive...
sr@ijekavianlatin: Otključavam jedinicu...

en: Could not unlock drive.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otključam jedinicu.

en: Ejecting Medium
sr@ijekavianlatin: Izbacujem disk.

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
sr@ijekavianlatin: cdrdao %1 ne podržava isključivanje BurnFreeja.

en: 'Force unsafe operations' enabled.
sr@ijekavianlatin: „Nametni nesigurne postupke“ uključeno.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
sr@ijekavianlatin: cdrdao %1 ne podržava nadrezivanje.

en: Could not backup tocfile.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim rezervu fajla sadržaja.

en: Preparing read process...
sr@ijekavianlatin: Pripremam proces čitanja...

en: Preparing copy process...
sr@ijekavianlatin: Pripremam proces kopiranja...

en: Preparing blanking process...
sr@ijekavianlatin: Pripremam proces brisanja...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem DAO simulaciju brzinom %1×...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem DAO upisivanje brzinom %1×...

en: Starting reading...
sr@ijekavianlatin: Počinjem čitanje...

en: Reading
sr@ijekavianlatin: Čitam.

en: Starting simulation copy at %1x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem simulirano kopiranje brzinom %1×...

en: Starting copy at %1x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem kopiranje brzinom %1×...

en: Copying
sr@ijekavianlatin: Kopiram.

en: Starting blanking...
sr@ijekavianlatin: Počinjem brisanje...

en: Blanking
sr@ijekavianlatin: Brišem.

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
sr@ijekavianlatin: Zbog greške u cdrdao TOC/cue fajl %1 je obrisan. K3b ne može da ga povrati iz rezerve %2.

en: Simulation successfully completed
sr@ijekavianlatin: Simulacija uspješno završena.

en: Reading successfully completed
sr@ijekavianlatin: Čitanje uspješno završeno.

en: Writing successfully completed
sr@ijekavianlatin: Upisivanje uspješno završeno.

en: Copying successfully completed
sr@ijekavianlatin: Kopiranje uspješno završeno.

en: Blanking successfully completed
sr@ijekavianlatin: Brisanje uspješno završeno.

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
sr@ijekavianlatin: Prosečna brzina pisanja: %1 kB/s (%2×)

en: Please include the debugging output in your problem report.
sr@ijekavianlatin: Uključite i ispravljački izlaz u izvještaj o problemu.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
sr@ijekavianlatin: Disk ili pisač ne podržavaju pisanje brzinom %1×.

en: Switching down burn speed to %1x
sr@ijekavianlatin: Smanjujem brzinu rezanja na %1×.

en: Executing Power calibration
sr@ijekavianlatin: Kalibrišem snagu.

en: Power calibration successful
sr@ijekavianlatin: Snaga uspješno kalibrisana.

en: Preparing burn process...
sr@ijekavianlatin: Pripremam proces rezanja...

en: Flushing cache
sr@ijekavianlatin: Praznim keš.

en: Writing CD-Text lead-in...
sr@ijekavianlatin: Upisujem uvod CD‑Texta...

en: Turning BURN-Proof on
sr@ijekavianlatin: Uključujem „sigurno rezanje“.

en: Found ISRC code
sr@ijekavianlatin: Nađen ISRC kô̂d.

en: Found pregap: %1
sr@ijekavianlatin: Nađen predrazmak: %1.

en: No cdrdao driver found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen drajver za cdrdao.

en: Please select one manually in the device settings.
sr@ijekavianlatin: Izaberite jedan ručno u postavkama uređaja.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
sr@ijekavianlatin: Za većinu postojećih jedinica to bi bio „generic-mmc“.

en: Device not ready, waiting.
sr@ijekavianlatin: Uređaj nije spreman, čekam.

en: Cue sheet not accepted.
sr@ijekavianlatin: Cue list nije prihvaćen.

en: No valid %1 option: %2
sr@ijekavianlatin: Loša %1 opcija: %2.

en: Data does not fit on disk.
sr@ijekavianlatin: Podaci ne mogu da stanu na disk.

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
sr@ijekavianlatin: Uključite nadrezivanje u naprednim postavkama K3ba da biste ipak rezali.

en: Writing leadin
sr@ijekavianlatin: Upisujem uvod.

en: Writing leadout
sr@ijekavianlatin: Upisujem izvod.

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
sr@ijekavianlatin: cdrecord %1 ne podržava upisivanje Blu‑raya.

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
sr@ijekavianlatin: Pisač ne podržava snimanje tipa „disk odjednom“ (DAO).

en: Writer does not support raw writing.
sr@ijekavianlatin: Pisač ne podržava sirovo pisanje.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
sr@ijekavianlatin: cdrecord ne podržava upisivanje %1 diskova.

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
sr@ijekavianlatin: Pisač ne podržava snimanje sa zaštitom od pražnjenja bafera (BurnFree).

en: Failed to write temporary file '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da upišem privremeni fajl „%1“.

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
sr@ijekavianlatin: cdrecord %1 ne podržava nadrezivanje.

en: Starting simulation at %1x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem simulaciju brzinom %1×...

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem %1 simulaciju brzinom %2×...

en: Starting writing at %1x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem upisivanje brzinom %1×...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
sr@ijekavianlatin: Počinjem %1 pisanje brzinom %2×...

en: Writing data
sr@ijekavianlatin: Upisujem podatke.

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
sr@ijekavianlatin: Ovaj pisač ne podržava snimanje tipa „disk odjednom“ (DAO).

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
sr@ijekavianlatin: Izaberite TAO (staza odjednom) i pokušajte ponovo.

en: RAW recording not supported with this writer
sr@ijekavianlatin: Ovaj pisač ne podržava sirovo upisivanje.

en: Input/output error. Not necessarily serious.
sr@ijekavianlatin: Ulazno/izlazna greška. Ne mora biti ozbiljna.

en: Reloading of medium required
sr@ijekavianlatin: Potrebno je ponovno ubacivanje diska.

en: Trying to write more than the official disk capacity
sr@ijekavianlatin: Pokušavam da upišem više od zvaničnog kapaciteta diska.

en: Only session 1 will be cloned.
sr@ijekavianlatin: Biće klonirana samo sesija 1.

en: Unable to fixate the disk.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da fiksiram disk.

en: Switching burn speed up to %1x
sr@ijekavianlatin: Povećavam brzinu rezanja na %1×.

en: Switching burn speed down to %1x
sr@ijekavianlatin: Smanjujem brzinu rezanja na %1×.

en: Starting disc write
sr@ijekavianlatin: Pokrećem upisivanje diska.

en: Closing Session
sr@ijekavianlatin: Zatvaram sesiju.

en: Writing Leadin
sr@ijekavianlatin: Upisujem uvod.

en: Writing Leadout
sr@ijekavianlatin: Upisujem izvod.

en: Writing pregap
sr@ijekavianlatin: Upisujem predrazmak.

en: Performing Optimum Power Calibration
sr@ijekavianlatin: Optimalno kalibrišem snagu.

en: Sending CUE sheet
sr@ijekavianlatin: Šaljem cue list.

en: Enabled Burnfree
sr@ijekavianlatin: BurnFree uključen.

en: Disabled Burnfree
sr@ijekavianlatin: BurnFree isključen.

en: Unable to close the tray
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da zatvorim tacnu.

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
sr@ijekavianlatin[0]: BurnFree je upotrijebljen %1 put.
sr@ijekavianlatin[1]: BurnFree je upotrijebljen %1 puta.
sr@ijekavianlatin[2]: BurnFree je upotrijebljen %1 puta.
sr@ijekavianlatin[3]: BurnFree je upotrijebljen jednom.

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
sr@ijekavianlatin[0]: Bafer je bio nisko %1 put.
sr@ijekavianlatin[1]: Bafer je bio nisko %1 puta.
sr@ijekavianlatin[2]: Bafer je bio nisko %1 puta.
sr@ijekavianlatin[3]: Bafer je bio nisko jednom.

en: Erasing successfully completed
sr@ijekavianlatin: Brisanje uspješno završeno.

en: Data did not fit on disk.
sr@ijekavianlatin: Podaci nisu stali na disk.

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da rezerviše dio dijeljene memorije zahtijevane veličine.

en: Probably you chose a too large buffer size.
sr@ijekavianlatin: Vjerovatno ste izabrali preveliki bafer.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
sr@ijekavianlatin: OPC nije prošao. Vjerovatno se pisaču ne sviđa ubačeni disk.

en: Unable to set write speed to %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim brzinu pisanja na %1.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
sr@ijekavianlatin: Ovo je vjerovatno niže od najniže brzine pisanja vašeg pisača.

en: Unable to send CUE sheet.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem cue list.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
sr@ijekavianlatin: Ponekad se ovaj problem rješava režimom pisanja TAO.

en: Unable to open new session.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim novu sesiju.

en: Probably a problem with the medium.
sr@ijekavianlatin: Vjerovatno je problem do diska.

en: The disk might still be readable.
sr@ijekavianlatin: Disk bi ipak mogao biti čitljiv.

en: Try DAO writing mode.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte sa režimom pisanja DAO.

en: %1 has no permission to open the device.
sr@ijekavianlatin: %1 nema dozvole da otvori uređaj.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
sr@ijekavianlatin: Izmenite postavke uređaja u K3bu da biste rešili ovaj problem.

en: Probably a buffer underrun occurred.
sr@ijekavianlatin: Vjerovatno je došlo do pražnjenja bafera.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
sr@ijekavianlatin: Uključite BurnFree ili izaberite nižu brzinu rezanja.

en: Please choose a lower burning speed.
sr@ijekavianlatin: Izaberite nižu brzinu rezanja.

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
sr@ijekavianlatin: Nađeni visokobrzinski disk nije pogodan za pisač koji se koristi.

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
sr@ijekavianlatin: Upotrebite opciju „Nametni nesigurne postupke“ za ignorisanje ovoga.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
sr@ijekavianlatin: Nađeni niskobrzinski disk nije pogodan za pisač koji se koristi.

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
sr@ijekavianlatin: Rezanje vjerovatno nije uspjelo zbog lošeg kvaliteta diska.

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
sr@ijekavianlatin: Drugi program blokira uređaj (najvjerovatnije automatsko montiranje).

en: A write error occurred.
sr@ijekavianlatin: Greška pri upisivanju.

en: Some drives do not support all erase types.
sr@ijekavianlatin: Neke jedinice ne podržavaju sve vrste brisanja.

en: Try again using 'Complete' erasing.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte ponovo sa potpunim brisanjem.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
sr@ijekavianlatin: Od izdanja 2.6.8 jezgra, cdrecord ne može da koristi SCSI prenos kada radi pod korjenim sUID‑om.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
sr@ijekavianlatin: Upotrebite K3b‑postavu da rešite ovaj problem, ili sami uklonite sUID.

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
sr@ijekavianlatin: Ako koristite nezakrpljenu verziju cdrecord‑a...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
sr@ijekavianlatin: ...i ova greška se dešava i sa visokokvalitetnim diskovima...

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
sr@ijekavianlatin: ...i ČPP K3ba vam nije od pomoći...

en: ...please include the debugging output in your problem report.
sr@ijekavianlatin: ...uključite ispravljački izlaz u izvještaj o problemu.

en: Cdrskin version %1 does not support Blu-ray writing.
sr@ijekavianlatin: cdrskin %1 ne podržava upisivanje Blu‑raya.

en: Cdrskin does not support writing %1 media.
sr@ijekavianlatin: cdrskin ne podržava upisivanje %1 diskova.

en: Cdrskin %1 does not support overburning.
sr@ijekavianlatin: cdrskin %1 ne podržava nadrezivanje.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrskin cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
sr@ijekavianlatin: Od izdanja 2.6.8 jezgra, cdrskin ne može da koristi SCSI prenos kada radi pod korjenim sUID‑om.

en: If you are running an unpatched cdrskin version...
sr@ijekavianlatin: Ako koristite nezakrpljenu verziju cdrskin‑a...

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
sr@ijekavianlatin: OPC nije prošao. Pokušajte sa brzinom pisanja 1×.

en: Please try again with writing mode DAO.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte ponovo sa režimom pisanja DAO.

en: Flushing Cache
sr@ijekavianlatin: Pročišćavam keš.

en: Flushing the cache may take some time.
sr@ijekavianlatin: Pročišćavanje keša može potrajati.

en: Closing Track
sr@ijekavianlatin: Zatvaram stazu.

en: Closing Disk
sr@ijekavianlatin: Zatvaram disk.

en: Updating RMA
sr@ijekavianlatin: Ažuriram RMA.

en: Updating RMA...
sr@ijekavianlatin: Ažuriram RMA...

en: Closing Session...
sr@ijekavianlatin: Zatvaram sesiju...

en: Writing Lead-out
sr@ijekavianlatin: Upisujem izvod.

en: Writing the lead-out may take some time.
sr@ijekavianlatin: Upisivanje izvoda može potrajati.

en: Removing reference to lead-out.
sr@ijekavianlatin: Uklanjam upućivanje na izvod.

en: Modifying ISO 9660 volume descriptor
sr@ijekavianlatin: Menjam ISO‑9660 opisnik izdanja.

en: Writing mode Incremental Streaming not available
sr@ijekavianlatin: Režim pisanja postepenog toka nije dostupan.

en: Engaging DAO
sr@ijekavianlatin: Pokrećem DAO.

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
sr@ijekavianlatin: Brzina pisanja: %1 kB/s (%2×)

en: K3b detected a problem with the medium.
sr@ijekavianlatin: K3b je otkrio problem sa diskom.

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte sa drugom markom diskova, najbolje sa nekom koju preporučuje proizvođač vašeg pisača.

en: Report the problem if it persists anyway.
sr@ijekavianlatin: Prijavite problem ako se i dalje bude javljao.

en: Unable to set writing speed.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim brzinu pisanja.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte ponovo uz postavku „Ignoriši brzinu“.

en: Optimum Power Calibration failed.
sr@ijekavianlatin: Optimalno kalibrisanje snage nije uspjelo.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte da dodate „-use-the-force-luke=noopc“ u korisničke parametre za growisofs u postavkama K3ba.

en: Unable to allocate software buffer.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odvojim programski bafer.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
sr@ijekavianlatin: Ova greška je uzrokovana niskim ograničenjem resursa zaključane memorije.

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
sr@ijekavianlatin: Može biti rešena izdavanjem naredbe „ulimit -l unlimited“...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
sr@ijekavianlatin: ...ili smanjivanjem softverskog bafera korišćenog programa u naprednim postavkama K3ba.

en: Write error
sr@ijekavianlatin: Greška pri upisivanju.

en: Fatal error at startup: %1
sr@ijekavianlatin: Kobna greška pri pokretanju: %1

en: Warning at exit: (1)
sr@ijekavianlatin: Upozorenje pri izlasku: (1)

en: Most likely mkisofs failed in some way.
sr@ijekavianlatin: Najvjerovatnije je mkisofs nekako zakazala.

en: Fatal error during recording: %1
sr@ijekavianlatin: Kobna greška tokom snimanja: %1

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
sr@ijekavianlatin: growisofs izdanja %1 previše je star. K3bu treba bar verzija 5.10.

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
sr@ijekavianlatin: growisofs izdanja %1 ne podržava softverski bafer, što može dovesti do nestabilnog rezanja.

en: Could not open file %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl %1.

en: Starting simulation...
sr@ijekavianlatin: Pokrećem simulaciju...

en: Starting disc write...
sr@ijekavianlatin: Pokrećem upisivanje na disk...

en: Creating audio image files in %1
sr@ijekavianlatin: Pravim fajlove audio odraza u %1.

en: Creating audio image files
sr@ijekavianlatin: Pravim fajlove audio odraza.

en: Error while creating ISO image.
sr@ijekavianlatin: Greška pri pravljenju ISO odraza.

en: ISO image successfully created.
sr@ijekavianlatin: ISO odraz uspješno napravljen.

en: Audio images successfully created.
sr@ijekavianlatin: Audio odrazi uspješno napravljeni.

en: Writing track %1 of %2 (%3)
sr@ijekavianlatin: Upisujem stazu %1 od %2 (%3).

en: ISO 9660 data
sr@ijekavianlatin: ISO‑9660 podaci

en: Simulating second session
sr@ijekavianlatin: Simuliram drugu sesiju.

en: Writing second session of copy %1
sr@ijekavianlatin: Upisujem drugu sesiju kopije %1.

en: Writing second session
sr@ijekavianlatin: Upisujem drugu sesiju.

en: Simulating first session
sr@ijekavianlatin: Simuliram prvu sesiju.

en: Writing first session of copy %1
sr@ijekavianlatin: Upisujem prvu sesiju kopije %1.

en: Writing first session
sr@ijekavianlatin: Upisujem prvu sesiju.

en: Creating ISO image file
sr@ijekavianlatin: Pravim fajl ISO odraza.

en: Creating ISO image in %1
sr@ijekavianlatin: Pravim ISO odraz u %1.

en: Removing buffer files.
sr@ijekavianlatin: Uklanjam baferske fajlove.

en: Could not delete file %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem fajl %1.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
sr@ijekavianlatin: U režimu TAO nije moguće upisati CD‑Text. Pokušajte sa DAO ili sirovim.

en: Writing Enhanced Audio CD
sr@ijekavianlatin: Upisujem poboljšani audio CD.

en: Writing Mixed Mode CD
sr@ijekavianlatin: Upisujem CD miješanog režima.

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data) | %1 tracks (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data)
sr@ijekavianlatin[0]: %1 staza (%2 min. audio podataka, %3 ISO‑9660 podataka)
sr@ijekavianlatin[1]: %1 staze (%2 min. audio podataka, %3 ISO‑9660 podataka)
sr@ijekavianlatin[2]: %1 staza (%2 min. audio podataka, %3 ISO‑9660 podataka)
sr@ijekavianlatin[3]: 1 staza (%2 min. audio podataka, %3 ISO‑9660 podataka)

en: Enter New Filename
sr@ijekavianlatin: Novo ime fajla

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
sr@ijekavianlatin: Fajl sa ovim imenom već postoji. Unesite drugo ime:

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preimenujem fajl titla. Fajl sa zadatim imenom %1 već postoji.

en: Could not find a valid eMovix installation.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem dobru instalaciju eMoviX‑a.

en: default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

en: none
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Writing eMovix Project
sr@ijekavianlatin: Upisujem eMoviX projekat.

en: Writing eMovix Project (%1)
sr@ijekavianlatin: Upisujem eMoviX projekat (%1).

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
sr@ijekavianlatin[0]: %1 fajl (%2) i oko 8 MB eMoviX podataka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 fajla (%2) i oko 8 MB eMoviX podataka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 fajlova (%2) i oko 8 MB eMoviX podataka
sr@ijekavianlatin[3]: 1 fajl (%2) i oko 8 MB eMoviX podataka

en:  – One copy |  – %1 copies
sr@ijekavianlatin[0]:  — %1 kopija
sr@ijekavianlatin[1]:  — %1 kopije
sr@ijekavianlatin[2]:  — %1 kopija
sr@ijekavianlatin[3]:  — 1 kopija

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
sr@ijekavianlatin: K3b će napraviti %1 odraz od datih MPEG fajlova, ali ti fajlovi već moraju biti u formatu %1. K3b još ne može da prepakuje MPEG fajlove.

en: Information
sr@ijekavianlatin: Informacija

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
sr@ijekavianlatin: Napomena: Neki samostalni DVD plejeri ne podržavaju nametanje MPEG‑a 2 kao VCD‑a.

en: Force VCD
sr@ijekavianlatin: Nametni VCD

en: Do not force VCD
sr@ijekavianlatin: Ne nameći VCD

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
sr@ijekavianlatin: Ne možete miješati MPEG‑1 i MPEG‑2 video fajlove.
    Započnite novi projekat za ovu vrstu fajlova.
    Prepakivanje još uvijek nije izvedeno u K3bu.

en: Wrong File Type for This Project
sr@ijekavianlatin: Pogrešna vrsta fajla za ovaj projekat

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
sr@ijekavianlatin: PBC (upravljanje puštanjem) uključen.
    Video plejeri ne mogu da dosegnu segmente (nepokretne MPEG slike) bez upravljanja puštanjem.

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
sr@ijekavianlatin: Podržani su samo MPEG‑1 i MPEG‑2 video fajlovi.

en: Wrong File Format
sr@ijekavianlatin: Pogrešan format fajla

en: Removing Binary file %1
sr@ijekavianlatin: Uklanjam binarni fajl %1.

en: Removing Cue file %1
sr@ijekavianlatin: Uklanjam cue fajl %1.

en: Could not write correct XML file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da zapišem pravilan XML fajl.

en: Creating Cue/Bin files...
sr@ijekavianlatin: Pravim cue/bin fajlove...

en: To create Video CDs you have to install VcdImager version %1.
sr@ijekavianlatin: Da biste pravili video CD‑ove morate instalirati VcdImager izdanja %1.

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl %1 previše je star; potrebno je izdanje %2 ili novije.

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
sr@ijekavianlatin: Skeniram video fajl %1 od %2 (%3).

en: Creating Image for track %1
sr@ijekavianlatin: Pravim odraz za stazu %1.

en: Cue/Bin files successfully created.
sr@ijekavianlatin: Cue/bin fajlovi uspješno napravljeni.

en: Writing Copy %1 of %2
sr@ijekavianlatin: Upisujem kopiju %1 od %2.

en: One or more BCD fields out of range for %1
sr@ijekavianlatin: Jedno ili više VCD polja izvan su opsega za %1.

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
sr@ijekavianlatin: Od sada se neće prijavljivati informacije o greškama u skeniranju podataka.

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
sr@ijekavianlatin: Razmislite da uključite opciju „Ažuriraj pomjeraje skeniranja“, ako već nije uključena.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
sr@ijekavianlatin: APS tačke izgledaju neuređeno (trenutna %1, posljednje viđena %2).

en: Ignoring this aps
sr@ijekavianlatin: Ignorišem ove APS‑ove.

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
sr@ijekavianlatin: Loš paket na #%1 (pomak toka u bajtovima: %2).

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
sr@ijekavianlatin[0]: Preostali %1 bajt u toku biće zanemaren.
sr@ijekavianlatin[1]: Preostalih %1 bajta u toku biće zanemarena.
sr@ijekavianlatin[2]: Preostalih %1 bajtova u toku biće zanemareno.
sr@ijekavianlatin[3]: Preostali bajt u toku biće zanemaren.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
sr@ijekavianlatin: Nepoznat broj preostalih bajtova u toku biće zanemaren.

en: Writing Video CD (Version 1.1)
sr@ijekavianlatin: Upisujem Video CD (verzija 1.1).

en: Writing Video CD (Version 2.0)
sr@ijekavianlatin: Upisujem Video CD (verzija 2.0).

en: Writing Super Video CD
sr@ijekavianlatin: Upisujem Super Video CD.

en: Writing High-Quality Video CD
sr@ijekavianlatin: Upisujem Video CD visokog kvaliteta.

en: Writing Video CD
sr@ijekavianlatin: Upisujem Video CD.

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
sr@ijekavianlatin[0]: %1 MPEG (%2)
sr@ijekavianlatin[1]: %1 MPEG‑a (%2)
sr@ijekavianlatin[2]: %1 MPEG‑ova (%2)
sr@ijekavianlatin[3]: 1 MPEG (%2)

en: n/a
sr@ijekavianlatin: nd.

en: 1 bit/s | %1 bits/s
sr@ijekavianlatin[0]: %1 b/s
sr@ijekavianlatin[1]: %1 b/s
sr@ijekavianlatin[2]: %1 b/s
sr@ijekavianlatin[3]: 1 b/s

en: Component
sr@ijekavianlatin: komponentni

en: Unspecified
sr@ijekavianlatin: nenavedeni

en: duplicate
sr@ijekavianlatin: duplikat

en: Motion Picture
sr@ijekavianlatin: pokretna slika

en: Still Picture
sr@ijekavianlatin: nepokretna slika

en: Layer %1
sr@ijekavianlatin: sloj %1

en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: invalid
sr@ijekavianlatin: loš

en: joint stereo
sr@ijekavianlatin: udruženi stereo

en: dual channel
sr@ijekavianlatin: dvokanalni

en: single channel
sr@ijekavianlatin: jednokanalni

en: surround sound
sr@ijekavianlatin: okružujući zvuk

en: File %1 is empty.
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 je prazan.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
sr@ijekavianlatin: Ovo liči na elementarni video tok, a tražen je multipleksirani programski tok.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
sr@ijekavianlatin: Ovo liči na elementarni audio tok, a tražen je multipleksirani programski tok.

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
sr@ijekavianlatin: Ovo liči na RIFF zaglavlje, a tražen je običan multipleksirani programski tok.

en: Unable to create Invalid temporary folder <filename>%1</filename>.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim lošu privremenu fasciklu <filename>%1</filename>.

en: Unable to create temporary folder <filename>%1</filename>.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremenu fasciklu <filename>%1</filename>.

en: Found invalid entry in the VIDEO_TS folder <filename>%1</filename>.
sr@ijekavianlatin: Nađen je loš unos u VIDEO_TS fascikli <filename>%1</filename>.

en: Unable to link temporary file in folder <filename>%1</filename>.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da povežem privremeni fajl u fasciklu <filename>%1</filename>.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
sr@ijekavianlatin: Projekat ne sadrži sve neophodne fajlove za Video DVD.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
sr@ijekavianlatin: Rezultujući DVD najvjerovatnije neće moći da se pusti na samostalnom DVD plejeru.

en: Creating Video DVD Image File
sr@ijekavianlatin: Pravim fajl odraza Video DVD‑a.

en: Writing Video DVD
sr@ijekavianlatin: Upisujem Video DVD.

en: ISO 9660/Udf Filesystem (Size: %1)
sr@ijekavianlatin: ISO‑9660/UDF fajl sistem (veličina: %1)

en: Multiple CDDB Entries Found
sr@ijekavianlatin: Nađeno više CDDB unosa

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
sr@ijekavianlatin: K3b je pronašao više istih ili približnih CDDB unose. Izaberite jedan.

en: Analyzing medium...
sr@ijekavianlatin: Ispitujem disk...

en: Device Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor uređaja

en: Please select a device:
sr@ijekavianlatin: Izaberite uređaj:

en: Could not find file %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem fajl %1.

en: Error while reading from file %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju iz fajla %1.

en: CDDB Lookup
sr@ijekavianlatin: Pretraga CDDB‑a

en: Audio CD
sr@ijekavianlatin: audio CD

en: Mixed CD
sr@ijekavianlatin: mešani CD

en: Video DVD
sr@ijekavianlatin: video DVD

en: Video CD
sr@ijekavianlatin: video CD

en: Appendable Data %1
sr@ijekavianlatin: dopunjivi %1 sa podacima

en: Complete Data %1
sr@ijekavianlatin: završeni %1 sa podacima

en: Empty
sr@ijekavianlatin: prazan

en: No medium information
sr@ijekavianlatin: nema podataka o disku

en: No medium present
sr@ijekavianlatin: nema diska

en: Empty %1 medium
sr@ijekavianlatin: prazan %1 disk

en: Appendable %1 medium
sr@ijekavianlatin: nadoveziv %1 disk

en: Complete %1 medium
sr@ijekavianlatin: završeni %1 disk

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
sr@ijekavianlatin[0]: %2 u %1 stazi
sr@ijekavianlatin[1]: %2 u %1 staze
sr@ijekavianlatin[2]: %2 u %1 staza
sr@ijekavianlatin[3]: %2 u %1 stazi

en:  and %1 session |  and %1 sessions
sr@ijekavianlatin[0]:  i %1 sesiji
sr@ijekavianlatin[1]:  i %1 sesije
sr@ijekavianlatin[2]:  i %1 sesija
sr@ijekavianlatin[3]:  i %1 sesiji

en: Free space: %1
sr@ijekavianlatin: Slobodno: %1

en: Capacity: %1
sr@ijekavianlatin: Kapacitet: %1

[ctx: To be shown when a DVD or Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD or Blu-ray
sr@ijekavianlatin: DVD ili Blu‑ray

[ctx: To be shown when a Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: Blu-ray
sr@ijekavianlatin: Blu‑ray

[ctx: To be shown when a DVD-DL is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD-DL
sr@ijekavianlatin: DVD±R DL

en: rewritable medium
sr@ijekavianlatin: prebrisivi disk

[ctx: %1 is type of medium (e.g. DVD)]
en: rewritable %1
sr@ijekavianlatin: prebrisivi %1

[ctx: To be shown when a specific type of medium is required but another type of medium is inserted.]
en: suitable medium
sr@ijekavianlatin: pogodan disk

en: Medium in %1 is not a %2.
sr@ijekavianlatin: Disk u %1 nije %2.

[ctx: To be shown when an empty medium is required]
en: empty
sr@ijekavianlatin: prazan

[ctx: To be shown when an empty or appendable medium is required]
en: empty or appendable
sr@ijekavianlatin: prazan ili nadoveziv

[ctx: To be shown when an non-empty medium is required]
en: non-empty
sr@ijekavianlatin: neprazan

[ctx: To be shown when the state of the inserted medium is not suitable.]
en: suitable
sr@ijekavianlatin: pogodan

en: Medium in %1 is not %2.
sr@ijekavianlatin: Disk u %1 nije %2.

en: Capacity of the medium in %1 is smaller than required.
sr@ijekavianlatin: Kapacitet diska u %1 manji je od traženog.

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan disk.

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan DVD ili Blu‑ray disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan DVD ili Blu‑ray disk.

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan Blu‑ray disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan Blu‑ray disk.

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan CD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty CD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan CD disk.

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan DVD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty DVD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan DVD disk.

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan dvoslojni DVD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty DVD-DL medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan dvoslojni DVD disk.

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan disk veličine najmanje %1 u jedinicu<br/><b>%2</b>.</p>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan disk veličine najmanje %1.

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan ili nadoveziv disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty or appendable medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan ili nadoveziv disk.

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan ili nadoveziv DVD ili Blu‑ray disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan ili nadoveziv DVD ili Blu‑ray disk.

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan ili nadoveziv Blu‑ray disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan ili nadoveziv Blu‑ray disk.

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan ili nadoveziv CD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan ili nadoveziv CD disk.

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan ili nadoveziv DVD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan ili nadoveziv DVD disk.

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prazan ili nadoveziv dvoslojni DVD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prazan ili nadoveziv dvoslojni DVD disk.

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite neprazan disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a non-empty medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite neprazan disk.

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite neprazan prebrisivi disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite neprazan prebrisivi disk.

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite prebrisivi disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a rewritable medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite prebrisivi disk.

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite pogodan disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a suitable medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite pogodan disk.

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite Video CD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a Video CD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite Video CD disk.

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite Video DVD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a Video DVD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite video DVD disk.

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite CD disk miješanog režima u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite CD disk miješanog režima.

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite audio CD disk u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert an Audio CD medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite audio CD disk.

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ubacite disk sa podacima u jedinicu<br/><b>%1</b>.</p>

en: Please insert a Data medium
sr@ijekavianlatin: Ubacite disk sa podacima.

en: Simulate
sr@ijekavianlatin: Simuliraj

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će izvršiti sve korake pisanja sa isključenim laserom.</p><p>Ovo je korisno, na primer, za isprobavanje veće brzine pisanja ili da li sistem može da piše u letu.</p><p><b>Oprez:</b> DVD+R/DVD+RW ne podržava simulirano pisanje.</p>

en: Only simulate the writing process
sr@ijekavianlatin: Samo simuliraj proces pisanja

en: Disk at once
sr@ijekavianlatin: Disk odjednom

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će pisati CD u režimu „disk odjednom“ (DAO), nasuprot režimu „staza odjednom“ (TAO).</p><p>Preporučljivo je koristiti DAO kad god je moguće.</p><p><b>Oprez:</b> Predrazmaci staza dužine različite od dve sekunde podržani su samo u režimu DAO.</p>

en: Write in disk at once mode
sr@ijekavianlatin: Piši u režimu „disk odjednom“

en: Use Burnfree
sr@ijekavianlatin: BurnFree

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj BurnFree (ili JustLink) radi izbegavanja pražnjenja bafera

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b aktivira <em>BurnFree</em> (ili <em>JustLink</em>). To je mogućnost CD pisača kojom se izbjegavaju pražnjenja bafera.</p><p>Bez <em>BurnFreeja</em>, ako pisač ne može da dobavi dovoljno podataka dolazi do pražnjenja bafera, pošto je pisaču potreban konstantan tok podataka za pisanje CD‑a.</p><p>Sa <em>BurnFreejem</em>, pisač može da <em>označi</em> trenutnu poziciju lasera i da se vrati na nju kada se bafer ponovo popuni; ali, pošto to proizvodi male praznine između podataka na CD‑u, <b>preporučljivo je uvijek izabrati odgovarajuću brzinu rezanja kod koje BurnFree nije potreban, posebno za audio CD‑ove</b> (u najgorem slučaju, praznina će se čuti).</p><p><em>BurnFree</em> je bio ranije poznat kao <em>BurnProof</em>, ali je preimenovan otkad je postao dio standarda ⁠MMC.</p>

en: Only create image
sr@ijekavianlatin: Samo napravi odraz

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će samo napraviti odraz, neće ništa zaista upisati.</p><p>Odraz kasnije može biti upisan na disk, većinom savremenih programa za pisanje (uključujući i K3b, naravno).</p>

en: Only create an image
sr@ijekavianlatin: Samo napravi odraz

en: Create image
sr@ijekavianlatin: Napravi odraz

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će napraviti odraz pre upisivanja fajlova na disk. Inače će podaci biti upisivani <em>u letu</em>, tj. neće biti pravljen posredni odraz.</p><p><b>Pažnja:</b> Iako bi upisivanje u letu trebalo da radi na većini sistema, provjerite da li se podaci šalju pisaču dovoljno brzo.</p>

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
sr@ijekavianlatin: <p>Preporučljivo je da prvo probate simulaciju.</p>

en: Cache the data to be written on the harddisk
sr@ijekavianlatin: Keširaj podatke koji se upisuju na hard‑disk

en: Remove image
sr@ijekavianlatin: Ukloni odraz

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će ukloniti sve napravljene odraze pošto se pisanje završi.</p><p>Isključite ovo ako želite da zadržite odraze.</p>

en: Remove images from disk when finished
sr@ijekavianlatin: Ukloni odraze sa diska po završetku

en: On the fly
sr@ijekavianlatin: U letu

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b neće prethodno napraviti odraz, već će upisivati fajlove neposredno na disk.</p><p><b>Oprez:</b> Iako bi ovo trebalo da radi na većini sistema, provjerite da li se podaci šalju pisaču dovoljno brzo.</p>

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
sr@ijekavianlatin: Upisuj fajlove direktno na disk, bez pravljenja odraza

en: Write CD-Text
sr@ijekavianlatin: Upiši CD‑Text

en: Create CD-Text entries
sr@ijekavianlatin: Napravi unos CD‑Texta

en: <p>If this option is checked K3b uses some otherwise-unused space on the audio CD to store additional information, such as the artist's name, or the CD title.<p>CD-Text is an extension to the audio CD standard introduced by Sony.<p>CD-Text will only be usable on CD players that support this extension (mostly car CD players).<p>Since a CD-Text-enhanced CD will work in any CD player it is never a bad idea to enable this (if you specify CD-Text data.)
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će upotrebiti inače neiskorišćen prostor na audio CD‑u da upiše dodatne podatke, kao što su izvođač ili naslov CD‑a.</p><p>CD‑Text je proširenje standarda audio CD‑a koje je uveo Sony.</p><p>CD‑Text će biti upotrebljiv samo na CD uređajima koji podržavaju tu mogućnost (uglavnom CD uređaji u kolima).</p><p>Pošto će CD sa CD‑Textom raditi sa svakim CD uređajem, nikad nije loše uključiti ovo (ako ste naveli podatke za CD‑Text).</p>

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
sr@ijekavianlatin: Postavi nivo paranoje za čitanje audio CD‑ova

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja režim ispravljanja za izvlačenje digitalnog zvuka.</p><ul><li>0: Bez provjere, podaci se kopiraju direktno sa jedinice.</li><li>1: Preklopljeno čitanje radi izbjegavanja preskakanja.</li><li>2: Kao 1, ali sa dodatnim provjerama pročitanih audio podataka.</li><li>3: Kao 2, ali sa dodatnim otkrivanjem i popravkom ogrebotina.</li></ul><p><b>Brzina izvlačenja smanjuje se od 0 ka 3.</b></p>

en: Start multisession CD
sr@ijekavianlatin: Započni višesesijski CD

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
sr@ijekavianlatin: Ne zatvaraj disk da bi se kasnije moglo dodati još sesija

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b neće zatvoriti CD, i zapisaće privremeni sadržaj.</p><p>Ovo omogućava da se kasnije na CD doda još sesija.</p>

en: Normalize volume levels
sr@ijekavianlatin: Normalizuj jačinu zvuka

en: Adjust the volume levels of all tracks
sr@ijekavianlatin: Uskladi jačinu zvuka svih staza

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, K3b će uskladiti jačinu zvuka svih staza na standardan nivo. Ovo je korisno za pravljenje miksova, gdje zbog različitih nivoa snimanja na različitim albumima jačina ume znatno da varira od pjesme do pjesme.</p><p><b>Pazite da K3b trenutno ne podržava normalizaciju kada piše u letu.</b></p>

en: Verify written data
sr@ijekavianlatin: Ovjeri upisane podatke

en: Compare original with written data
sr@ijekavianlatin: Uporedi izvorne sa upisanim podacima

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena, poslije uspješnog upisivanja diska K3b će uporediti izvorne sa upisanim podacima, da bi potvrdio da je disk ispravno zapisan.</p>

en: Ignore read errors
sr@ijekavianlatin: Ignoriši greške čitanja

en: Skip unreadable audio sectors
sr@ijekavianlatin: Preskoči nečitljive audio sektore

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ova opcija uključena i K3b ne može da pročita audio sektor sa izvornog CD‑a, zamijeniće ga nulama u rezultujućoj kopiji.</p><p>Pošto audio CD plejeri mogu da premoste male greške u podacima, neće biti problema ako dozvolite K3bu da preskoči te sektore.</p>

en: MPEG1
sr@ijekavianlatin: MPEG‑1

en: MPEG2 Extended
sr@ijekavianlatin: MPEG‑2 prošireni

en: unknown audio format
sr@ijekavianlatin: nepoznat audio format

en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalan

en: For the visually impaired
sr@ijekavianlatin: za osobe sa oštećenim vidom

en: Director's comments 1
sr@ijekavianlatin: komentari reditelja 1

en: Director's comments 2
sr@ijekavianlatin: komentari reditelja 2

en: unknown audio code extension
sr@ijekavianlatin: nepoznato audio proširenje koda

en: Extended
sr@ijekavianlatin: prošireni

en: unknown coding mode
sr@ijekavianlatin: nepoznat režim kodiranja

en: Caption with normal size characters
sr@ijekavianlatin: titl sa znakovima normalne veličine

en: Caption with bigger size characters
sr@ijekavianlatin: titl sa većim znakovima

en: Caption for children
sr@ijekavianlatin: titl za djecu

en: Closed caption with normal size characters
sr@ijekavianlatin: pomoćni titl sa normalnom veličinom znakova

en: Closed caption with bigger size characters
sr@ijekavianlatin: pomoćni titl sa većim znakovima

en: Closed caption for children
sr@ijekavianlatin: pomoćni titl za djecu

en: Forced caption
sr@ijekavianlatin: nametnuti titl

en: Director's comments with normal size characters
sr@ijekavianlatin: komentari reditelja sa znakovima normalne veličine

en: Director's comments with bigger size characters
sr@ijekavianlatin: komentari reditelja sa većim znakovima

en: Director's comments for children
sr@ijekavianlatin: komentari reditelja za djecu

en: unknown code extension
sr@ijekavianlatin: nepoznato proširenje koda
