libk3b - en to sv translation catalogue (786 entries)

en: Inhibiting sleep for disc writing
sv: Förhindra viloläge vid skrivning av skiva

en: Disable inhibition for disc writing
sv: Inaktivera att diskskrivning förhindras

en: Auto
sv: Automatisk

en: Source
sv: Källa

en: Target
sv: Mål

en: Writing Audio Cue File
sv: Skriver ljud-indexfil

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
sv: Analys av ljudfilen misslyckades. Skadad fil?

en: Analysing the audio file
sv: Analyserar ljudfilen

en: Analysing %1
sv: Analyserar %1

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
sv: Kan inte hantera %1, på grund av att formatet inte stöds.

en: No valid audio cue file: '%1'
sv: Inte en giltig ljud-indexfil: '%1'

en: Could not load libcdparanoia.
sv: Kunde inte ladda libcdparanoia.

en: Could not open device %1
sv: Kunde inte öppna enhet %1

en: Error while initializing audio ripping.
sv: Fel vid initiering av ljudlagring.

en: Unable to open '%1' for writing.
sv: Kunde inte öppna %1 för skrivning.

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
sv: Ohanterbart fel vid lagring av spår %1.

en: Write Binary Image
sv: Skriv binäravbild

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
sv[0]: En kopia skapades med lyckat resultat
sv[1]: %1 kopior skapades med lyckat resultat

en: Writing track %1 of %2
sv: Skriver spår %1 av %2

en: Writing cue/bin Image
sv: Skriver index/binäravbild

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
sv[0]:  - %1 kopia
sv[1]:  - %1 kopior

en: Erasing CD-RW
sv: Raderar cd-rw

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
sv: När en cd-rw raderas finns ingen förloppsinformation tillgänglig.

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
sv: Mata in en återskrivbar cd i enheten<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Blanking error.
sv: Raderingsfel.

en: Sorry, no error handling yet.
sv: Tyvärr finns ingen felhantering ännu.

en: Quick Format
sv: Snabbformatering

en: Checking Source Medium
sv: Kontrollerar källskiva

en: Waiting for source medium
sv: Väntar på källskiva

en: Checking source medium
sv: Kontrollerar källskiva

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
sv: K3b kopierar inte cd som innehåller flera dataspår.

en: Copying Multisession Data CD.
sv: Kopierar flersessions data-cd.

en: Copying Data CD.
sv: Kopierar data-cd.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
sv: K3b kan bara kopiera cd-extra blandade cd.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
sv: Kopierar utökad ljud-cd (cd-extra).

en: Copying Audio CD.
sv: Kopierar ljud-cd.

en: The source disk is empty.
sv: Källskivan är tom.

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
sv: K3b behöver cdrecord 2.01a12 eller senare för att kopiera dataspår med läge 2.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
sv: Du kommer bara att kunna kopiera den första sessionen med obehandlat skrivläge. Fortsätt ändå?

en: Multisession CD
sv: Multisessions-cd

en: Only copying first session.
sv: Kopierar bara första sessionen.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
sv: Kan inte avgöra ledigt utrymme i tillfällig katalog '%1'.

en: Not enough space left in temporary folder.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme kvar i tillfällig katalog.

en: Unmounting source medium
sv: Avmonterar källskiva

en: Unable to read Table of contents
sv: Kunde inte läsa innehållsförteckning

en: Searching CD-Text
sv: Söker cd-text

en: Found CD-Text (%1 - %2).
sv: Hittade cd-text (%1 - %2).

en: Found corrupted CD-Text. Ignoring it.
sv: Hittade skadad cd-text. Ignorerar den.

en: No CD-Text found.
sv: Ingen cd-text hittades.

en: Querying CDDB
sv: Skickar fråga till CDDB

en: Found CDDB entry (%1 - %2).
sv: Hittade CDDB-post (%1 - %2).

en: No CDDB entry found.
sv: Någon CDDB-post hittades inte.

en: CDDB error (%1).
sv: CDDB-fel (%1).

en: Found CD-Text (%1 - %2) and CDDB (%3 - %4) entries. Which one should be used to generate the CD-Text on the new CD?
sv: Hittade cd-text (%1 - %2) och CDDB-poster (%3 - %4). Vilken ska användas för att skapa cd-text på den nya cd:n?

en: CD-Text
sv: Cd-text

en: Use CD-Text data
sv: Använd data från cd-text

en: Use CDDB entry
sv: Använd CDDB-post

en: Preparing write process...
sv: Förbereder skrivprocess...

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
sv: Oanvändbar sökväg för tillfällig lagring angiven. Använder förval.

en: Unable to create temporary folder '%1'.
sv: Kan inte skapa tillfällig katalog '%1'.

en: Using temporary folder %1.
sv: Använder tillfällig katalog %1.

en: Do you want to overwrite %1?
sv: Vill du skriva över %1?

en: File Exists
sv: Filen finns redan

en: Writing image file to %1.
sv: Skriver avbildsfil till %1.

en: Reading Session %1
sv: Läser session %1

en: Reading Source Medium
sv: Läser källskiva

en: Reading track %1 of %2
sv: Läser spår %1 av %2

en: Simulating Session %1
sv: Simulerar session %1

en: Writing Copy %1 (Session %2)
sv: Skriver kopia %1 (session %2)

en: Writing Copy (Session %1)
sv: Skriver kopia (session %1)

en: Simulating
sv: Simulerar

en: Writing Copy %1
sv: Skriver kopia %1

en: Writing Copy
sv: Skriver kopia

en: Waiting for media
sv: Väntar på skiva

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
sv: Det är inte möjligt att skriva cd-text med läget track-at-once.

en: Successfully read session %1.
sv: Läste session %1.

en: Successfully read source disk.
sv: Läste källskiva.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
sv: K3b kunde inte mata ut källskivan. Gör det för hand.

en: Error while reading session %1.
sv: Fel vid läsning av session %1.

en: Need to reload medium to return to proper state.
sv: Måste ladda om mediet för att återgå till korrekt tillstånd.

en: Reloading the medium
sv: Laddar om skiva

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
sv: K3b kunde inte mata ut den skrivna skivan. Gör det för hand.

en: Please reload the medium and press 'OK'
sv: Ladda mediet igen och klicka på 'OK'

en: Failed to reload the medium
sv: Misslyckades ladda om skivan

en: Removing temporary files.
sv: Tar bort tillfälliga filer.

en: Removing image files.
sv: Tar bort avbildsfiler.

en: Creating CD Image
sv: Skapar cd-avbild

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
sv: Simulerar cd-kopiering i farten

en: Simulating CD Copy
sv: Simulerar cd-kopiering

en: Copying CD On-The-Fly
sv: Kopierar cd i farten

en: Copying CD
sv: Kopierar cd

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
sv[0]: Skapar 1 kopia
sv[1]: Skapar %1 kopior

en: Could not find %1 executable.
sv: Det körbara programmet %1 hittades inte.

en: Could not start %1.
sv: Kunde inte starta %1.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
sv: %1 returnerade ett okänt fel (kod %2).

en: %1 did not exit cleanly.
sv: %1 avslutades inte normalt.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
sv: Cdrecord version %1 har inte stöd för duplicering.

en: No device set.
sv: Ingen enhet vald.

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
sv: Cd-brännare %1 (%2) stöder inte duplicering.

en: Reading clone image
sv: Läser avbild att duplicera

en: Writing Track %1 of %2
sv: Skriver spår %1 av %2

en: Successfully written clone copy %1.
sv: Skrev duplicerad avbild %1.

en: Successfully read disk.
sv: Läste skiva.

en: Failed to read disk completely in clone mode.
sv: Misslyckades läsa disken fullständigt i dupliceringsläge.

en: Error while reading disk.
sv: Fel vid läsning av skiva.

en: Simulating clone copy
sv: Simulerar duplicering

en: Writing clone copy %1
sv: Skriver duplicerad kopia %1

en: Creating Clone Image
sv: Skapar duplicerad avbild

en: Simulating Clone Image
sv: Simulerar duplicerad avbild

en: Burning Clone Image
sv: Bränner duplicerad avbild

en: Simulating CD Cloning
sv: Simulerar cd.-duplicering

en: Cloning CD
sv: Duplicerar cd

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
sv[0]: Skapar en duplicerad kopia
sv[1]: Skapar %1 duplicerade kopior

en: Unable to open libdvdcss.
sv: Kunde inte öppna libdvdcss.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
sv: Hämtar alla CSS-nycklar. Det kan ta en stund.

en: Failed to retrieve all CSS keys.
sv: Misslyckades hämta alla CSS-nycklar.

en: Video DVD decryption failed.
sv: Avkodning av video-dvd misslyckades.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
sv: Inget stöd för att läsa oformade läge 2-sektorer.

en: Unsupported sector type.
sv: Sektortyp stöds inte.

en: Reading with sector size %1.
sv: Läser med sektorstorlek %1.

en: Error while reading sector %1.
sv: Fel vid läsning av sektor %1.

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
sv[0]: Ignorerade %1 felaktig sektor.
sv[1]: Ignorerade totalt %1 felaktiga sektorer.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
sv: Problem vid läsning. Försöker igen från sektor %1.

en: Ignoring read error in sector %1.
sv: Ignorerar läsfel från sektor %1.

en: Changing DVD Booktype
sv: Ändrar dvd-boktyp

en: No device set
sv: Ingen enhet vald

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
sv: Mata in en tom dvd+r eller dvd+rw skiva i enheten<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Checking medium
sv: Kontrollerar mediet

en: Booktype successfully changed
sv: Boktyp ändrades med lyckat resultat

en: Please send me an email with the last output.
sv: Skicka e-post till mig med den senaste utmatningen.

en: Ejecting DVD...
sv: Matar ut dvd...

en: Unable to eject media.
sv: Kunde inte mata ut media.

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
sv: Kan inte ändra boktyp för dvd+r media som inte är tomt.

en: No DVD+R(W) media found.
sv: Ingen dvd+r(w) media hittad.

en: Unable to determine media state.
sv: Kunde inte avgöra mediatillstånd.

en: Changing Booktype
sv: Ändrar boktyp

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
sv: K3b stöder inte bränning i farten med growisofs %1.

en: Disabling on-the-fly writing.
sv: Inaktiverar bränning i farten.

en: No source medium found.
sv: Någon källskiva hittades inte.

en: Found encrypted DVD.
sv: Hittade krypterad dvd.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
sv: Kan inte kopiera krypterade dvd:er.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
sv: Brännaren stöder inte skrivning av dvd:er med dubbla lager.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
sv: Den här versionen av growisofs stöder inte skrivning av dvd:er med dubbla lager.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
sv: K3b stöder inte kopiering av flersessions-dvd:er eller Blu-ray skivor.

en: K3b relies on the size saved in the ISO 9660 header.
sv: K3b förlitar sig på storleken som sparats i ISO 9660-huvudet.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
sv: Det kan orsaka en skadad kopia om källan skapades med en felaktig programvara.

en: Unable to determine the ISO 9660 filesystem size.
sv: Kunde inte avgöra ISO 9660-filsystemets storlek.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
sv: K3b stöder inte kopiering av dvd-ram.

en: Unsupported media type.
sv: Mediatyp stöds inte.

en: Reading source medium.
sv: Läser källskiva.

en: Creating image
sv: Skapar avbild

en: Simulating copy
sv: Simulerar kopiering

en: Writing copy %1
sv: Skriver kopia %1

en: Writing copy
sv: Skriver kopia

en: Successfully read source medium.
sv: Läste källskiva med lyckat resultat.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
sv: K3b kunde inte mata ut källskivan. Gör det för hand.

en: Successfully written copy %1.
sv: Skrev kopia %1 med lyckat resultat.

en: Verifying copy %1
sv: Verifierar kopia %1

en: Verifying copy
sv: Verifierar kopia

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
sv: K3b kunde inte mata ut den skrivna skivan. Gör det för hand.

en: Unsupported media type: %1
sv: Mediatyp stöds inte: %1

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
sv: %1-media stöder inte simulerad skrivning. Vill du verkligen fortsätta? Skivan kommer att skrivas på riktigt.

en: No Simulation with %1
sv: Ingen simulering med %1

en: Writing DVD copy
sv: Skriver dvd-kopia

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
sv: Brännläget ignoreras vid bränning av dvd+r(w)-skivor.

en: Writing %1.
sv: Skriver %1.

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
sv: Din brännare (%1 %2) stöder inte simulering med dvd-r(w) skivor. Vill du verkligen fortsätta? Skivan kommer att skrivas på riktigt.

en: No Simulation with DVD-R(W)
sv: Ingen simulering med dvd-r(w)

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
sv: Skriver dvd-rw med begränsat överskrivningsläge.

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
sv: Skriver dvd-rw med läget disk-at-once.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
sv: Skriver dvd-rw med inkrementellt läge.

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
sv: Begränsad överskrivning är inte möjligt för dvd-r-skivor.

en: Writing %1 in DAO mode.
sv: Skriver %1 med läget disk-at-once.

en: Writing %1 in incremental mode.
sv: Skriver %1 med inkrementellt läge.

en: Writing BD copy
sv: Skriver bd-kopia

en: Removed image file %1
sv: Tog bort avbildsfil %1

en: Creating Image
sv: Skapar avbild

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
sv: Kopierar dvd eller Blu-ray i farten

en: Copying DVD or BD
sv: Kopierar dvd eller Blu-ray

en: Formatting disc
sv: Formaterar skiva

en: Unmounting medium
sv: Avmonterar mediet

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
sv: Mata in en dvd eller Blu-ray skiva som är återskrivbar i enheten<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Formatting successfully completed
sv: Formatering avslutades med lyckat resultat

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
sv: Bli inte bekymrad om förloppet slutar innan 100 %.

en: The formatting will continue in the background during writing.
sv: Formateringen fortsätter i bakgrunden under bränningen.

en: Ejecting medium...
sv: Matar ut mediet...

en: Unable to eject medium.
sv: Kunde inte mata ut mediet.

en: Found %1 medium.
sv: Hittade %1 medium.

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
sv: Inga återskrivbara dvd- eller bd-medier hittades. Kan inte formatera.

en: No need to format %1 media more than once.
sv: Det finns inget behov av att formatera skivan %1 mer än en gång.

en: It may simply be overwritten.
sv: Den kan skrivas över.

en: Forcing formatting anyway.
sv: Tvingar formatering ändå.

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
sv: Det rekommenderas inte att tvinga formatering av %1-media.

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
sv: Efter 10-20 omformateringar kan mediat bli oanvändbart.

en: Formatting %1 medium
sv: Formaterad %1 medium

en: Formatted in %1 mode.
sv: Formaterad med läget %1.

en: Media is already empty.
sv: Media är redan tomt.

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
sv: Formaterar dvd-rw med läget %1.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
sv: Kan inte avgöra aktuell formateringsstatus för dvd-rw-mediet.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
sv: Använder %1 %2 - Copyright © %3

en: Formatting
sv: Formatering

en: Preparing data
sv: Förbereder data

en: Could not find image %1
sv: Kunde inte hitta avbilden %1

en: Verifying written data
sv: Verifierar skriven data

en: Verifying written copy %1 of %2
sv: Verifierar skriven kopia %1 av %2

en: Writing image
sv: Skriver avbild

en: Writing copy %1 of %2
sv: Skriver kopia %1 av %2

en: Waiting for medium
sv: Väntar på mediet

en: Simulating ISO 9660 Image
sv: Simulerar ISO 9660-avbild

en: Burning ISO 9660 Image
sv: Bränner ISO 9660-avbild

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
sv: Kan inte skriva media %1 med %2. Återgår till standardprogram.

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
sv: Dvd och Blu-ray spår kan bara skrivas med MODE1.

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
sv: Saknar stöd för Blu-ray i cdrecord och growisofs. Uppdatera systemet.

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
sv: Spårlängder under 4 sekunder bryter mot standarden Red Book.

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
sv: Bränning i farten med Cdrecord < 2.01a13 stöds inte.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
sv: Cdrecord %1 stödjer inte cd-text-skrivning.

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
sv: Din brännare (%1 %2) stöder inte inkrementell strömning med media %3. Flera sessioner är inte möjliga. Fortsätt ändå?

en: No Incremental Streaming
sv: Ingen inkrementell strömning

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
sv: Dvd+r(w)-media stöder inte simulerad skrivning. Vill du verkligen fortsätta? Skivan kommer att skrivas på riktigt.

en: No Simulation with DVD+R(W)
sv: Ingen simulering med dvd+r(w)

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
sv: De flesta brännare stöder inte att skriva flersessions-cd med läget disk-at-once.

en: No version of cdrskin can do this yet.
sv: Ingen version av cdrskin kan göra det här ännu.

en: Writing CD in Session At Once mode.
sv: Skriver cd med läget session-at-once.

en: Writing CD in Track At Once mode.
sv: Skriver cd med läget track-at-once.

en: Writing CD in Raw mode.
sv: Skriver cd med obehandlat läge.

en: Appending session to CD
sv: Lägger till session på cd

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
sv: Skriver återskrivbar cd med läget session-at-once.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
sv: Skriver återskrivbar cd med läget track-at-once.

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
sv: Skriver återskrivbar cd med obehandlat läge.

en: Appending session to rewritable CD.
sv: Lägger till session på återskrivbar cd.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD+RW.
sv: Utökar ISO 9660-filsystem på dvd+rw.

en: Growing ISO 9660 filesystem on DVD-RW in restricted overwrite mode.
sv: Utökar ISO 9660-filsystem på dvd-rw med begränsat överskrivningsläge.

en: Appending session to DVD+R.
sv: Lägger till session på dvd+r.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
sv: Lägger till session på dvd+r med dubbla lager.

en: Appending session to %1.
sv: Lägger till session på %1.

en: Writing Double Layer DVD+R.
sv: Skriver dvd+r med dubbla lager.

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
sv: Använd readcd %1 istället för standardversionen för dupliceringsstöd.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
sv: Kunde inte hitta det körbara programmet readcd med stöd för duplicering.

en: Writing image to %1.
sv: Skriver avbild till %1.

en: Could not start readcd.
sv: Kunde inte starta readcd.

en: Cannot read source disk.
sv: Kan inte läsa källskiva.

en: Retrying from sector %1.
sv: Försöker igen från sektor %1.

en: Uncorrected error in sector %1
sv: Ej korrigerat fel från sektor %1

en: Corrected error in sector %1
sv: Korrigerade fel från sektor %1

en: %1 returned error: %2
sv: %1 returnerade ett fel: %2

en: Readcd exited abnormally.
sv: Readcd avslutades felaktigt.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
sv: Internt fel: Verifieringsjobb felaktigt initierat (%1)

en: no tracks added
sv: inga spår tillagda

en: specified track number '%1' not found on medium
sv: angivet spårnummer '%1' hittades inte på mediet

en: Verifying track %1
sv: Kontrollerar spår %1

en: Written data in track %1 differs from original.
sv: Skriven data i spår %1 skiljer sig från originalet.

en: Written data verified.
sv: Skriven data verifierad.

en: %1 executable could not be found.
sv: Det körbara programmet %1 kunde inte hittas.

en: %1 version %2 is too old.
sv: Version %2 av %1 är för gammal.

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
sv: Analyserar titel %1 på video-dvd %2

en: Analysing Chapter %1 of %2
sv: Analyserar kapitel %1 av %2

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
sv: Ignorerar klippningsvärden för sista kapitlet på grund av dess korta uppspelningstid.

en: Unable to create folder '%1'
sv: Kan inte skapa katalog '%1'

en: Invalid filename: '%1'
sv: Felaktigt filnamn: '%1'

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
sv: Kodar om titeln %1 från video-dvd %2

en: Invalid video codec set: %1
sv: Felaktig videokodningsuppsättning: %1

en: Invalid audio codec set: %1
sv: Felaktig ljudkodningsuppsättning: %1

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
sv: Ändrar storlek på titelbild %1 till %2 x %3

en: Single-pass Encoding
sv: Kodning med en genomgång

en: Two-pass Encoding: First Pass
sv: Kodning med två genomgångar: Första genomgången

en: Two-pass Encoding: Second Pass
sv: Kodning med två genomgångar: Andra genomgången

en: Removing incomplete video file '%1'
sv: Tar bort ofullständig videofil '%1'

en: Execution of %1 failed.
sv: Körning av %1 misslyckades.

en: Please consult the debugging output for details.
sv: Titta i felsökningsutmatning för detaljinformation.

en: AC3 (Stereo)
sv: AC3 (stereo)

en: AC3 (Pass-through)
sv: AC3 (vidareskickningsläge)

en: MPEG1 Layer III
sv: MPEG1 Lager III

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
sv: FFmpeg är ett projekt med öppen källkod som försöker stödja de flesta video- och ljudkodare som används nuförtiden. Dess delprojekt libavcodec är grunden till multimediaspelare såsom Xine eller Mplayer.

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
sv: FFmpeg innehåller en implementering av MPEG-4 videokodningsstandarden som skapar resultat med hög kvalitet.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
sv: XviD är en fri MPEG-4 videokodare med öppen källkod. XviD skapades av en grupp frivilliga programmerare efter källkoden till OpenDivX blev sluten i Juli 2001.

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
sv: XviD utmärks av funktioner som b-ramar, global och kvartsbildpunkts rörelsekompensation, luminansmaskering, kodspaljékvantisering, samt H.263, MPEG och egendefinierade kvantiseringsmatriser för den avancerade enkla profilen i MPEG-4.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
sv: XviD är en av huvudkonkurrenterna till DivX (XviD är DivX baklänges). Medan DivX har sluten källkod och bara kan köras på Windows, Mac OS och Linux, har XviD öppen källkod och har möjlighet att kunna köras på vilken plattform som helst.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
sv: (Beskrivningen tagen från en artikel i Wikipedia)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
sv: AC3, bättre känt som Dolby Digital är standardiserad som ATSC A/52. Den innehåller totalt upp till sex ljudkanaler.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
sv: K3b skapar en tvåkanalers stereo Dolby Digital ljudström med den här inställningen.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
sv: K3b använder Dolby Digital ljudströmmen från dvd-källan utan ändring med den här inställningen.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
sv: Använd inställningen för att bevara 5.1-kanalers ljud från dvd:n.

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
sv: MPEG1 lager III är bättre känd som MP3 och är det mest använda ljudformatet med förlust.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
sv: K3b skapar en tvåkanalers stereo MPEG1 lager III ljudström med den här inställningen.

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
sv: Ljudavkodning

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
sv: Ljudkodning

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: No settings available for plugin %1.
sv: Inga inställningar tillgängliga för insticksprogram %1.

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
sv: Projektinsticksprogram

en: Please insert Audio CD %1%2
sv: Mata in ljud-cd %1%2

en: CD Track
sv: Cd-spår

en: Track %1 from Audio CD %2
sv: Spår %1 från ljud-cd %2

en: Unable to read track %1.
sv: Kunde inte läsa spår %1.

en: Could not open %1 for writing
sv: Kunde inte öppna %1 för skrivning

en: Error while decoding track %1.
sv: Fel vid avkodning av spår %1.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
sv: Följande filer kunde inte hittas. Vill du ta bort dem från projektet och fortsätta utan att lägga till dem i avbilden?

en: Warning
sv: Varning

en: Remove missing files and continue
sv: Ta bort saknade filer och fortsätt

en: Cancel and go back
sv: Avbryt och gå tillbaka

en: Please add files to your project first.
sv: Lägg först till filer i projektet.

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
sv: Kan inte skriva i farten med de här ljudkällorna.

en: Determining maximum writing speed
sv: Bestämmer maximal skrivhastighet

en: Creating image files in %1
sv: Skapar avbildsfiler i %1

en: Creating image files
sv: Skapar avbildsfiler

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
sv: Kan inte avgöra maximal hastighet av någon anledning. Ignorerar det.

en: Writing canceled.
sv: Bränning avbruten.

en: Error while decoding audio tracks.
sv: Fel vid avkodning av ljudspår.

en: Successfully decoded all tracks.
sv: Läste alla spår.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
sv: Avkodar ljudspår %1 av %2 %3

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
sv: I/O-fel. Troligen finns ingen plats kvar på hårddisken.

en: I/O Error
sv: I/O-fel

en: Writing track %1 of %2%3
sv: Skriver spår %1 av %2 %3

en: Writing
sv: Skriver

en: Normalizing volume levels
sv: Normaliserar volymnivåer

en: Writing Audio CD
sv: Skriver ljud-cd

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
sv[0]: 1 spår (%2 minuter)
sv[1]: %1 spår (%2 minuter)

en:  - %1 copy |  - %1 copies
sv[0]:  - %1 kopia
sv[1]:  - %1 kopior

en: Could not find normalize executable.
sv: Det körbara programmet normalize hittades inte.

en: Could not start normalize.
sv: Kunde inte starta normalize.

en: Track %1 is already normalized.
sv: Spår %1 är redan normaliserat.

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
sv: Justerar volymnivå för spår %1 av %2

en: Computing level for track %1 of %2
sv: Beräknar nivå för spår %1 av %2

en: Successfully normalized all tracks.
sv: Normaliserade alla spår.

en: Error while normalizing tracks.
sv: Fel när spåren skulle normaliseras.

en: Silence
sv: Tystnad

en: Raw Audio CD Image
sv: Obehandlad avbild av ljud-cd

en: El Torito Boot image
sv: El Torito-startavbild

en: Could not find the following files:
sv: Kunde inte hitta följande filer:

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: No permission to read the following files:
sv: Ingen rättighet att läsa följande filer:

en: No Read Permission
sv: Ingen läsrättighet

en: From previous session
sv: Från föregående session

en: El Torito boot catalog file
sv: El Torito-startkatalogfil

en: Boot catalog
sv: Startkatalog

en: Creating image file
sv: Skapar avbildsfil

en: Track 1 of 1
sv: Spår 1 av 1

en: Creating image file in %1
sv: Skapar avbildsfil i %1

en: Image successfully created in %1
sv: Avbild skapades i %1

en: Could not open file %1
sv: Kunde inte öppna filen %1

en: Error while creating ISO image
sv: Fel när ISO-avbild skulle skapas

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
sv: Internt fel: Ingen skivtyp passar in. Projektet kan inte brännas.

en: Waiting for a medium
sv: Väntar på skiva

en: Writing %1
sv: Skriver %1

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
sv: Kan inte avgöra senaste spårets dataläge. Använder standardvärde.

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
sv: Brännläget ignoreras vid bränning av %1-skivor.

en: Growing ISO 9660 filesystem on %1.
sv: Utökar ISO 9660-filsystem på %1.

en: Creating Data Image File
sv: Skapar dataavbildsfil

en: Writing Data Project
sv: Skriver dataprojekt

en: Writing Multisession Project
sv: Skriver flersessionsprojekt

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – One copy | ISO 9660 Filesystem (Size: %2) – %1 copies
sv[0]: ISO 9660-filsystem (storlek: %2) - en kopia
sv[1]: ISO 9660-filsystem (storlek: %2) - %1 kopior

en: ISO 9660 Filesystem (Size: %1)
sv: ISO 9660-filsystem (storlek: %1)

en: Searching for old session
sv: Söker efter gammal session

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
sv: Inget medium eller tomt medium i %1. Kan inte fortsätta med multisessionsskiva.

en: Could not open ISO 9660 filesystem in %1.
sv: Kunde inte öppna ISO 9660-filsystem i %1.

en: Medium is not of multi-session type and does not contain ISO 9660. Cannot emulate multi-session on it.
sv: Mediet är inte av flersessionstyp och innehåller inte ISO 9660. Kan inte emulera flera sessioner på det.

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
sv: <em>%1</em> har döpts om till <em>%2</em>

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
sv: Vissa filnamn måste avkortas, på grund av Joliet-utökningens %1-teckens begränsning. Om Joliet-utökningar är inaktiverade behöver filnamn inte avkortas, men långa filnamn kommer inte att vara tillgängliga på Windows-system.

en: Shorten Filenames
sv: Korta av filnamn

en: Disable Joliet extensions
sv: Inaktivera Joliet-utökningar

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
sv: Joliet-utökningarna (som behövs för långa filnamn på Windows-system) begränsar längden på volymbeskrivningen (filsystemets namn) till %1 tecken. Den valda beskrivningen '%2' är längre än det. Vill du att den ska avkortas, eller vill du gå tillbaka och ändra den för hand?

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
sv: Avkorta volymbeskrivning i Joliet-trädet

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
sv: K3b kan inte följa symboliska länkar till kataloger efter de har lagts till i projektet. Vill du fortsätta utan att skriva de symboliska länkarna till avbilden?

en: Discard symbolic links to folders
sv: Kasta symboliska länkar till kataloger

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
sv: Beroende på ett fel i mkisofs ≤ 1.15a40, kan inte K3b hantera filnamn som innehåller fler än ett snedstreck:

en: %1 crashed.
sv: %1 kraschade.

en: Could not determine size of resulting image file.
sv: Kunde inte avgöra storlek för avbildsfilen.

en: No volume id specified. Using default.
sv: Ingen volymidentifiering angiven. Använder standardvärde.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
sv: Hittade filer större än 4 Gibyte. K3b behöver åtminstone %1 för att fortsätta.

en: Found files bigger than 2 GB. These files will be fully accessible.
sv: Hittade filer större än 2 Gibyte. Filerna kommer att vara fullständigt tillgängliga.

en: Enabling UDF extension.
sv: Aktiverar UDF-utökning.

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
sv: Ställer in ISO-nivå till 3 för att stödja filer större än 4 Gibyte.

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
sv: Kunde inte följa länken %1 till icke existerande fil %2. Hoppar över...

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
sv: Ignorerar länk %1 till katalog %2. K3b kan inte följa länkar till kataloger.

en: Could not find file %1. Skipping...
sv: Kunde inte hitta filen %1. Hoppar över...

en: Could not read file %1. Skipping...
sv: Kunde inte läsa filen %1. Hoppar över...

en: Failed to backup boot image file %1
sv: Misslyckades säkerhetskopiera startavbildsfilen %1

en: Could not write temporary file
sv: Kunde inte skriva till tillfällig fil

en: No files to be written.
sv: Inga filer att skriva.

[ctx: This is the default volume identifier of a data project created by K3b. The string should not be longer than 16 characters to avoid warnings regarding Joiliet extensions which induce this restriction.]
en: K3b data project
sv: K3b-dataprojekt

en: Mkisofs executable not found.
sv: Det körbara programmet mkisofs hittades inte.

en: Read error from file '%1'
sv: Läsfel från filen "%1"

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
sv: Använd version av mkisofs har inte stöd för stora filer.

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
sv: Filer större än 2 Gibyte kan inte hanteras.

en: No such file or directory '%1'.
sv: Ingen sådan fil eller katalog '%1'.

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
sv: Stötte på ett felaktigt kodad filnamn '%1'

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
sv: Det kan ha orsakats av en systemuppdatering som ändrade den lokala teckenuppsättningen.

en: You may use convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) to fix the filename encoding.
sv: Du kan använda convmv (https://j3e.de/linux/convmv/) för att rätta filnamnskodningen.

en: The boot image has an invalid size.
sv: Startavbilden har en ogiltig storlek.

en: The boot image contains multiple partitions.
sv: Startavbilden innehåller flera partitioner.

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
sv: En startavbild för hårddisk måste innehålla en ensam partition.

en: Searching previous session
sv: Söker efter föregående session

en: Could not determine next writable address.
sv: Kunde inte avgöra nästa skrivbara adress.

en: Could not start %1
sv: Kunde inte starta %1

en: Could not retrieve multisession information from disk.
sv: Kunde inte hämta flersessionsinformation från skivan.

en: The disk is either empty or not appendable.
sv: Skivan är antingen tom eller inte tilläggsbar.

en: Unlocking drive...
sv: Låser upp enhet...

en: Could not unlock drive.
sv: Kunde inte låsa upp enhet.

en: Ejecting Medium
sv: Matar ut skivan

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
sv: Cdrecord %1 stöder inte avstängning av brännfri.

en: 'Force unsafe operations' enabled.
sv: 'Tvinga osäkra åtgärder' aktiverad.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
sv: Cdrecord %1 stöder inte överbränning.

en: Could not backup tocfile.
sv: Kunde inte säkerhetskopiera innehållsförteckningsfil.

en: Preparing read process...
sv: Förbereder läsprocess...

en: Preparing copy process...
sv: Förbereder kopieringsprocess...

en: Preparing blanking process...
sv: Förbereder raderingsprocess...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
sv: Startar disk-at-once-simulering med hastigheten %1x...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
sv: Startar disk-at-once-skrivning med hastigheten %1x...

en: Starting reading...
sv: Startar läsning...

en: Reading
sv: Läser

en: Starting simulation copy at %1x speed...
sv: Startar simulering av kopiering med hastigheten %1x...

en: Starting copy at %1x speed...
sv: Startar kopiering med hastigheten %1x...

en: Copying
sv: Kopierar

en: Starting blanking...
sv: Startar radering...

en: Blanking
sv: Raderar

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
sv: På grund av ett fel i cdrdao har innehållsförtecknings- eller indexfilen %1 tagits bort. K3b kunde inte återställa den från säkerhetskopian %2.

en: Simulation successfully completed
sv: Simulering avslutades med lyckat resultat

en: Reading successfully completed
sv: Läsning avslutades med lyckat resultat

en: Writing successfully completed
sv: Bränningen avslutades med lyckat resultat

en: Copying successfully completed
sv: Kopiering avslutades med lyckat resultat

en: Blanking successfully completed
sv: Rensning avslutades med lyckat resultat

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
sv: Totalt medelvärde av skrivhastighet: %1 kbit/s (%2x)

en: Please include the debugging output in your problem report.
sv: Skicka gärna med felsökningsutmatning i felrapporten.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
sv: Skivan eller brännaren stödjer inte skrivning med hastigheten %1x

en: Switching down burn speed to %1x
sv: Byter till långsammare brännhastighet %1x

en: Executing Power calibration
sv: Kör effektkalibrering

en: Power calibration successful
sv: Effektkalibrering lyckades

en: Preparing burn process...
sv: Förbereder brännprocess...

en: Flushing cache
sv: Rensar cache

en: Writing CD-Text lead-in...
sv: Skriver cd-textinledning...

en: Turning BURN-Proof on
sv: Aktiverar brännskydd

en: Found ISRC code
sv: Hittade ISRC-kod

en: Found pregap: %1
sv: Hittade inledande mellanrum: %1

en: No cdrdao driver found.
sv: Ingen cdrdao-drivrutin hittades.

en: Please select one manually in the device settings.
sv: Välj en manuellt i enhetsinställningarna.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
sv: För de flesta aktuella enheter ska det vara "generic-mmc".

en: Device not ready, waiting.
sv: Enheten inte klar. Väntar.

en: Cue sheet not accepted.
sv: Indexblad accepterades inte.

en: No valid %1 option: %2
sv: Felaktig %1-väljare: %2

en: Data does not fit on disk.
sv: Data får inte plats på skivan.

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
sv: Aktivera överbränning i K3b:s avancerade inställningar för att bränna ändå.

en: Writing leadin
sv: Skriver inledning

en: Writing leadout
sv: Skriver avslutning

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
sv: Cdrecord version %1 stödjer inte skrivning av Blu-ray.

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
sv: Brännaren stöder inte inspelning med disk-at-once (DAO)

en: Writer does not support raw writing.
sv: Brännaren stöder inte obehandlad skrivning.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
sv: Cdrecord stödjer inte skrivning av media %1.

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
sv: Brännaren stöder inte inspelning som undviker tom buffer (brännfri)

en: Failed to write temporary file '%1'
sv: Kunde inte skriva till tillfällig fil '%1'

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
sv: Cdrecord %1 stöder inte överbränning.

en: Starting simulation at %1x speed...
sv: Startar simulering med hastigheten %1x...

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
sv: Startar %1 simulering med hastigheten %2x...

en: Starting writing at %1x speed...
sv: Startar skrivning med hastigheten %1x...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
sv: Startar %1 skrivning med hastigheten %2x...

en: Writing data
sv: Skriver data

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
sv: Disk-at-once (DAO)-inspelning stöds inte av brännaren

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
sv: Välj Track-at-once (TAO) och försök igen

en: RAW recording not supported with this writer
sv: Obehandlad inspelning stöds inte av brännaren

en: Input/output error. Not necessarily serious.
sv: I/O-fel, inte nödvändigtvis allvarligt.

en: Reloading of medium required
sv: Omladdning av skiva krävs

en: Trying to write more than the official disk capacity
sv: Försök att skriva mer än angiven skivkapacitet

en: Only session 1 will be cloned.
sv: Bara session 1 dupliceras.

en: Unable to fixate the disk.
sv: Kunde inte fixera skivan.

en: Switching burn speed up to %1x
sv: Byter till snabbare brännhastighet %1x

en: Switching burn speed down to %1x
sv: Byter till långsammare brännhastighet %1x

en: Starting disc write
sv: Startar bränning av skivan

en: Closing Session
sv: Stänger session

en: Writing Leadin
sv: Skriver inledning

en: Writing Leadout
sv: Skriver avslutning

en: Writing pregap
sv: Skriver inledande mellanrum

en: Performing Optimum Power Calibration
sv: Kör optimal effektkalibrering

en: Sending CUE sheet
sv: Skickar indexblad

en: Enabled Burnfree
sv: Aktiverar Brännfri

en: Disabled Burnfree
sv: Inaktiverar Brännfri

en: Unable to close the tray
sv: Kan inte mata in skivan

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
sv[0]: Brännfri användes en gång.
sv[1]: Brännfri användes %1 gånger.

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
sv[0]: Buffern var nästan tom en gång.
sv[1]: Buffern var nästan tom %1 gånger.

en: Erasing successfully completed
sv: Raderingen avslutades med lyckat resultat

en: Data did not fit on disk.
sv: Data fick inte plats på skivan.

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
sv: Ett delat minnessegment av den begärda storleken kunde inte reserveras av %1.

en: Probably you chose a too large buffer size.
sv: Troligen valde du en för stor bufferstorlek.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
sv: Optisk kalibrering misslyckades. Troligen tycker inte brännaren om skivan.

en: Unable to set write speed to %1.
sv: Kunde inte ställa in skrivhastigheten %1.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
sv: Troligen är detta lägre än den lägsta skrivhastigheten hos brännaren.

en: Unable to send CUE sheet.
sv: Kunde inte skicka indexblad.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
sv: Ibland löses problemet genom att använda track-at-once-skrivning.

en: Unable to open new session.
sv: Kunde inte öppna ny session.

en: Probably a problem with the medium.
sv: Troligen ett problem med skivan.

en: The disk might still be readable.
sv: Skivan kan fortfarande vara läsbar.

en: Try DAO writing mode.
sv: Försök med disk-at-once skrivläge.

en: %1 has no permission to open the device.
sv: %1 har inte rättighet att öppna enheten.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
sv: Ändra enhetsinställningar i K3b för att lösa problemet.

en: Probably a buffer underrun occurred.
sv: Troligen blev buffern tom.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
sv: Aktivera brännfri eller välj en lägre brännhastighet.

en: Please choose a lower burning speed.
sv: Välj en lägre brännhastighet.

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
sv: Hittade höghastighetsskiva som inte är lämpligt för använd brännare.

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
sv: Använd alternativet 'tvinga osäkra åtgärder' för att ignorera detta.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
sv: Hittade låghastighetsskiva som inte är lämpligt för använd brännare.

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
sv: Troligen misslyckades bränningen på grund av media med låg kvalitet.

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
sv: Ett annat program blockerar enheten (troligen automatisk montering).

en: A write error occurred.
sv: Ett skrivfel uppstod.

en: Some drives do not support all erase types.
sv: Vissa enheter stöder inte alla typer av radering.

en: Try again using 'Complete' erasing.
sv: Försök igen med fullständig radering.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
sv: Från och med kärnan med version 2.6.8 kan inte cdrecord längre använda SCSI-överföring när den kör suid som systemadministratör.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
sv: Du kan använda Ställ in K3b för att lösa problemet eller ta bort suid-biten manuellt.

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
sv: Om du kör en version av cdrecord utan programfixar ...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
sv: ...och det här felet också uppstår med media av hög kvalitet...

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
sv: ...och K3b:s svar på vanliga frågor inte hjälper dig...

en: ...please include the debugging output in your problem report.
sv: ... skicka gärna med felsökningsutmatning i felrapporten.

en: Cdrskin version %1 does not support Blu-ray writing.
sv: Cdrskin version %1 stödjer inte skrivning av Blu-ray.

en: Cdrskin does not support writing %1 media.
sv: Cdrskin stödjer inte skrivning av media %1.

en: Cdrskin %1 does not support overburning.
sv: Cdrskin %1 stöder inte överbränning.

en: Since kernel version 2.6.8 cdrskin cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
sv: Från och med kärnan med version 2.6.8 kan inte cdrskin längre använda SCSI-överföring när den kör suid som systemadministratör.

en: If you are running an unpatched cdrskin version...
sv: Om du kör en version av cdrskin utan programfixar ...

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
sv: Optisk kalibrering misslyckades. Försök med skrivhastighet 1x.

en: Please try again with writing mode DAO.
sv: Försök igen med skrivläget disk-at-once.

en: Flushing Cache
sv: Rensar cache

en: Flushing the cache may take some time.
sv: Att rensa cachen kan ta en stund.

en: Closing Track
sv: Stänger spår

en: Closing Disk
sv: Stänger skiva

en: Updating RMA
sv: Uppdaterar RMA

en: Updating RMA...
sv: Uppdaterar RMA...

en: Closing Session...
sv: Stänger session...

en: Writing Lead-out
sv: Skriver avslutning

en: Writing the lead-out may take some time.
sv: Att skriva avslutningen kan ta en stund.

en: Removing reference to lead-out.
sv: Tar bort referenser till avslutningen.

en: Modifying ISO 9660 volume descriptor
sv: Ändrar ISO 9660-volymbeskrivning

en: Writing mode Incremental Streaming not available
sv: Skrivläget inkrementell strömning är inte tillgängligt

en: Engaging DAO
sv: Aktiverar disk-at-once

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
sv: Skrivhastighet: %1 kbit/s (%2x)

en: K3b detected a problem with the medium.
sv: K3b identifierade ett problem med skivan.

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
sv: Försök med ett annat skivmärke, helst ett som uttryckligen rekommenderas av brännarens tillverkare.

en: Report the problem if it persists anyway.
sv: Rapportera problemet om det kvarstår.

en: Unable to set writing speed.
sv: Kunde inte ställa in skrivhastigheten.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
sv: Försök igen med inställningen "ignorera hastighet".

en: Optimum Power Calibration failed.
sv: Optimal effektkalibrering misslyckades.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
sv: Försök att lägga till '-use-the-force-luke=noopc' i användarväljarna för growisofs i inställningarna i K3b.

en: Unable to allocate software buffer.
sv: Kan inte reservera programvarubuffer.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
sv: Felet orsakas av den låga resursbegränsningen av låst minne.

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
sv: Det kan lösas genom att utföra kommandot 'ulimit -l unlimited'...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
sv: ... eller genom att minska använd programvarubuffer i de avancerade inställningarna av K3b.

en: Write error
sv: Skrivfel

en: Fatal error at startup: %1
sv: Allvarligt fel vid start: %1

en: Warning at exit: (1)
sv: Varning vid avslutning: (1)

en: Most likely mkisofs failed in some way.
sv: Troligen misslyckades mkisofs på något sätt.

en: Fatal error during recording: %1
sv: Allvarligt fel under inspelning: %1

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
sv: Growisofs version %1 är för gammal. K3b behöver minst version 5.10.

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
sv: Version %1 av growisofs saknar programvarubuffer-funktion, vilket kan orsaka en instabil brännprocess.

en: Could not open file %1.
sv: Kunde inte öppna filen %1.

en: Starting simulation...
sv: Startar simulering...

en: Starting disc write...
sv: Startar bränning av skivan...

en: Creating audio image files in %1
sv: Skapar ljudavbildsfiler i %1

en: Creating audio image files
sv: Skapar ljudavbildsfiler

en: Error while creating ISO image.
sv: Fel när ISO-avbild skulle skapas.

en: ISO image successfully created.
sv: ISO-avbild skapades.

en: Audio images successfully created.
sv: Ljudavbilder skapades.

en: Writing track %1 of %2 (%3)
sv: Skriver spår %1 av %2 (%3)

en: ISO 9660 data
sv: ISO 9660-data

en: Simulating second session
sv: Simulerar andra sessionen

en: Writing second session of copy %1
sv: Skriver andra sessionen för kopia %1

en: Writing second session
sv: Skriver andra sessionen

en: Simulating first session
sv: Simulerar första sessionen

en: Writing first session of copy %1
sv: Skriver första sessionen för kopia %1

en: Writing first session
sv: Skriver första sessionen

en: Creating ISO image file
sv: Skapar ISO-avbildsfil

en: Creating ISO image in %1
sv: Skapar ISO-avbild i %1

en: Removing buffer files.
sv: Tar bort bufferfiler.

en: Could not delete file %1.
sv: Kunde inte ta bort filen %1

en: Cdrecord could not be found on your system.
sv: Cdrecord hittades inte på systemet.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
sv: Det är inte möjligt att skriva cd-text med läget track-at-once. Pröva disk-at-once eller obehandlad.

en: Writing Enhanced Audio CD
sv: Skriver utökad ljud-cd

en: Writing Mixed Mode CD
sv: Skriver blandad cd

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data) | %1 tracks (%2 minutes audio data, %3 ISO 9660 data)
sv[0]: 1 spår (%2 minuter ljuddata, %3 ISO 9660-data)
sv[1]: %1 spår (%2 minuter ljuddata, %3 ISO 9660-data)

en: Enter New Filename
sv: Skriv in nytt filnamn

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
sv: En fil med det namnet finns redan. Ange ett nytt namn:

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
sv: Kunde inte byta namn på textningsfil. Filen med det begärda namnet %1 finns redan.

en: Could not find a valid eMovix installation.
sv: Kunde inte hitta en giltig eMovix-installation.

en: default
sv: standard

en: none
sv: ingen

en: Writing eMovix Project
sv: Skriver eMovix-projekt

en: Writing eMovix Project (%1)
sv: Skriver eMovix-projekt (%1)

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
sv[0]: En fil (%2) och omkring 8 Mibyte eMovix-data
sv[1]: %1 filer (%2) och omkring 8 Mibyte eMovix-data

en:  – One copy |  – %1 copies
sv[0]:  - en kopia
sv[1]:  - %1 kopior

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
sv: K3b kommer att skapa en %1-avbild från givna MPEG-filer, men filerna måste redan ha formatet %1. K3b utför ingen omsampling av MPEG-filer.

en: VCD
sv: Vcd

en: SVCD
sv: Svcd

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
sv: Observera: Att tvinga MPEG-2 som VCD stöds inte av vissa dvd-spelare.

en: Force VCD
sv: Tvinga vcd

en: Do not force VCD
sv: Tvinga inte vcd

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
sv: Du kan inte blanda MPEG-1- och MPEG-2-videofiler.
    Starta ett nytt projekt för den här filtypen.
    Omsampling är ännu inte implementerat i K3b.

en: Wrong File Type for This Project
sv: Fel filtyp för det här projektet

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
sv: Uppspelningsstyrning (PBC) aktiverad.
    Videospelare kan inte nå segment (MPEG-stillbilder) utan uppspelningsstyrning.

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
sv: Bara MPEG-1- och MPEG-2-videofiler stöds.

en: Wrong File Format
sv: Felaktigt filformat

en: Removing Binary file %1
sv: Tar bort binärfilen %1

en: Removing Cue file %1
sv: Tar bort indexfil %1

en: Could not write correct XML file.
sv: Kunde inte skriva korrekt XML-fil.

en: Creating Cue/Bin files...
sv: Skapa index/binärfiler...

en: To create Video CDs you have to install VcdImager version %1.
sv: För att skapa video-cd måste du installera Vcdimager version %1.

en: You can find this on your distribution disks or download it from https://www.gnu.org/software/vcdimager
sv: Du hittar den på distributionsdiskarna, eller så kan den laddas ner från https://www.gnu.org/software/vcdimager

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
sv: Den körbara filen %1 är för gammal. Version %2 eller senare behövs.

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
sv: Avsöker videofil %1 av %2 (%3)

en: Creating Image for track %1
sv: Skapar avbild för spår %1

en: Cue/Bin files successfully created.
sv: Index/binärfiler skapade.

en: Writing Copy %1 of %2
sv: Skriver kopia %1 av %2

en: One or more BCD fields out of range for %1
sv: Ett eller flera BCD-fält är utanför området för %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
sv: I fortsättningen kommer inte längre datafel i sökinformation rapporteras

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
sv: Fundera på att aktivera alternativet för att uppdatera sökindex, om det inte redan är aktiverat.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
sv: Åtkomstpunktsegmentets startpunkter verkar vara i fel ordning (nuvarande %1, senaste %2)

en: Ignoring this aps
sv: Ignorerar åtkomstpunktsegmentet

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
sv: Felaktigt paket vid paket nummer %1 (byteposition i strömmen %2)

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
sv[0]: Återstående byte i strömmen ignoreras.
sv[1]: Återstående %1 byte i strömmen ignoreras.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
sv: Ett okänt antal återstående byte i strömmen ignoreras.

en: Writing Video CD (Version 1.1)
sv: Skriver video-cd (version 1.1)

en: Writing Video CD (Version 2.0)
sv: Skriver video-cd (version 2.0)

en: Writing Super Video CD
sv: Skriver supervideo-cd

en: Writing High-Quality Video CD
sv: Skriver HQ video-cd

en: Writing Video CD
sv: Skriver video-cd

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
sv[0]: 1 MPEG-fil (%2)
sv[1]: %1 MPEG-filer (%2)

en: n/a
sv: ej tillgänglig

en: 1 bit/s | %1 bits/s
sv[0]: 1 bit/s
sv[1]: %1 bitar/s

en: Component
sv: Komponent

en: Unspecified
sv: Inte angivet

en: duplicate
sv: duplicerad

en: Motion Picture
sv: Spelfilm

en: Still Picture
sv: Stillbilder

en: Layer %1
sv: Lager %1

en: unknown
sv: okänd

en: invalid
sv: ogiltig

en: joint stereo
sv: gemensam stereo

en: dual channel
sv: dubbel kanal

en: single channel
sv: enkel kanal

en: surround sound
sv: surroundljud

en: File %1 is empty.
sv: Filen %1 är tom.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
sv: Det här ser ut som en elementär videoström, men en multiplex programström krävs.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
sv: Det här ser ut som en elementär ljudström, men en multiplex programström krävs.

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
sv: Det här ser ut som ett RIFF-huvud, men en enkel multiplex programström krävs.

en: Unable to create Invalid temporary folder <filename>%1</filename>.
sv: Kan inte skapa tillfällig katalog <filename>%1</filename>.

en: Unable to create temporary folder <filename>%1</filename>.
sv: Kan inte skapa tillfällig katalog <filename>%1</filename>.

en: Found invalid entry in the VIDEO_TS folder <filename>%1</filename>.
sv: Hittade ogiltig post i katalogen VIDEO_TS <filename>%1</filename>.

en: Unable to link temporary file in folder <filename>%1</filename>.
sv: Kan inte länka tillfällig fil i katalog <filename>%1</filename>.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
sv: Projektet innehåller inte alla nödvändiga video-dvd-filer.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
sv: Slutresultatet kan troligen inte spelas på en Hifi dvd-spelare.

en: Creating Video DVD Image File
sv: Skapar video-dvd-avbildsfil

en: Writing Video DVD
sv: Skriver video-dvd

en: ISO 9660/Udf Filesystem (Size: %1)
sv: ISO 9660- eller UDF-filsystem (storlek: %1)

en: Multiple CDDB Entries Found
sv: Flera CDDB-poster hittades

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
sv: K3b hittade flera eller inexakta CDDB-poster. Välj en.

en: Analyzing medium...
sv: Analyserar skivan...

en: Device Selection
sv: Val av enhet

en: Please select a device:
sv: Välj en enhet:

en: Could not find file %1
sv: Kunde inte hitta filen %1

en: Error while reading from file %1
sv: Fel vid läsning från filen %1

en: CDDB Lookup
sv: CDDB-uppslagning

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Mixed CD
sv: Blandad cd

en: Video DVD
sv: Video-dvd

en: Video CD
sv: Video-cd

en: Appendable Data %1
sv: Tilläggbar data %1

en: Complete Data %1
sv: Fullständig data %1

en: Empty
sv: Tom

en: No medium information
sv: Ingen skivinformation

en: No medium present
sv: Ingen skiva funnen

en: Empty %1 medium
sv: Tom %1 skiva

en: Appendable %1 medium
sv: Tilläggbar %1 skiva

en: Complete %1 medium
sv: Fullständigt %1 skiva

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
sv[0]: %2 i %1 spår
sv[1]: %2 i %1 spår

en:  and %1 session |  and %1 sessions
sv[0]:  och %1 session
sv[1]:  och %1 sessioner

en: Free space: %1
sv: Ledigt utrymme: %1

en: Capacity: %1
sv: Kapacitet: %1

[ctx: To be shown when a DVD or Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD or Blu-ray
sv: Dvd eller Blu-ray

[ctx: To be shown when a CD is required but another type of medium is inserted.]
en: CD
sv: Cd

[ctx: To be shown when a DVD is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD
sv: Dvd

[ctx: To be shown when a DVD-DL is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD-DL
sv: Dvd-dl

en: rewritable medium
sv: återskrivbar skiva

[ctx: %1 is type of medium (e.g. DVD)]
en: rewritable %1
sv: återskrivbar %1

[ctx: To be shown when a specific type of medium is required but another type of medium is inserted.]
en: suitable medium
sv: lämplig skiva

en: Medium in %1 is not a %2.
sv: Skiva i %1 är inte en %2.

[ctx: To be shown when an empty medium is required]
en: empty
sv: tom

[ctx: To be shown when an empty or appendable medium is required]
en: empty or appendable
sv: tom eller tilläggsbar

[ctx: To be shown when an non-empty medium is required]
en: non-empty
sv: icke-tom

[ctx: To be shown when the state of the inserted medium is not suitable.]
en: suitable
sv: lämplig

en: Medium in %1 is not %2.
sv: Skiva i %1 är inte %2.

en: Capacity of the medium in %1 is smaller than required.
sv: Kapaciteten hos skivan i %1 är mindre än som krävs.

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium
sv: Mata in en tom skiva

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom dvd eller Blu-ray skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
sv: Mata in en tom dvd eller Blu-ray skiva

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom Blu-ray skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
sv: Mata in en tom Blu-ray skiva

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom cd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty CD medium
sv: Mata in en tom cd

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom dvd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD medium
sv: Mata in en tom dvd

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom dvd-dl skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD-DL medium
sv: Mata in en tom dvd-dl skiva

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
sv: Mata in en tom skiva med storleken %1 eller större i enheten<p><b>%2</b>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
sv: Mata in en tom skiva med storleken %1 eller större

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable medium
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar skiva

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar dvd eller Blu-ray skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar dvd eller Blu-ray skiva

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar Blu-ray skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar Blu-ray skiva

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar cd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar cd

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar dvd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar dvd

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar dvd-dl skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
sv: Mata in en tom eller tilläggsbar dvd-dl skiva

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en skiva som inte är tom i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty medium
sv: Mata in en skiva som inte är tom

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en återskrivbar skiva som inte är tom i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
sv: Mata in en återskrivbar skiva som inte är tom

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en återskrivbar skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a rewritable medium
sv: Mata in en återskrivbar skiva

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en lämplig skiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a suitable medium
sv: Mata in en lämplig skiva

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en video-cd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video CD medium
sv: Mata in en video-cd

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en video-dvd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video DVD medium
sv: Mata in en video-dvd

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en blandad cd i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
sv: Mata in en blandad cd

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en ljud-cd enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert an Audio CD medium
sv: Mata in en ljud-cd

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
sv: Mata in en dataskiva i enheten<p><b>%1</b>

en: Please insert a Data medium
sv: Mata in en dataskiva

en: Simulate
sv: Simulera

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
sv: <p>Om det här alternativet markeras utför K3b alla skrivsteg med lasern avstängd.<p>Det här är användbart för att till exempel testa en snabbare brännhastighet, eller om datorn kan bränna i farten.<p><p>Varning:<p> dvd+r(w) stöder inte simulerad bränning.

en: Only simulate the writing process
sv: Simulera bara skrivprocessen

en: Disk at once
sv: Disk-at-once

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
sv: <p>Om det här alternativet markeras skriver K3b cd:n med läget "disk-at-once", i motsats till "track-at-once" (TAO).<p>Du rekommenderas att använda DAO om möjligt.<p><b>Varning:</b> Inledande mellanrum för spår som skiljer sig från 2 sekunder stöds endast med DAO.

en: Write in disk at once mode
sv: Skriv med läget disk-at-once

en: Use Burnfree
sv: Använd Brännfri

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
sv: Aktivera Brännfri (eller Bara Länk) för att undvika att buffern blir tom

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
sv: <p>Om det här alternativet är markerat aktiverar K3b <em>Brännfri</em> (eller <em>Bara länk</em>). Det här är en funktion i cd-brännaren som undviker att buffern blir tom.<p>Utan <em>Brännfri</em>, om brännaren inte kan hämta mer data, skulle en tom buffer uppstår eftersom brännaren behöver en konstant dataström för att skriva cd-skivan.<p>Med <em>Brännfri</em> kan brännaren <em>markera</em> laserns aktuella plats, och gå tillbaka till den när buffern är fylld igen. Men eftersom det betyder att det finns små datagap på cd-skivan, <b>rekommenderas att välja lämplig skrivhastighet för att undvika användning av Brännfri, särskilt för ljud-cd</b> (i värsta fall kan gapet höras).<p><em>Brännfri</em> var tidigare känt som <em>Brännsäker</em>, men eftersom det har blivit en del av MMC-standarden har det bytt namn.

en: Only create image
sv: Skapa bara avbild

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
sv: <p>Om det här alternativet är markerat, skapar K3b bara en avbild och gör ingen verklig bränning.<p>Avbilden kan senare brännas till en cd eller dvd med de flesta moderna bränningsprogram (naturligtvis också med K3b).

en: Only create an image
sv: Skapa bara avbild

en: Create image
sv: Skapa avbild

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
sv: <p>Om det här alternativet är markerat, skapar K3b en avbild innan filerna skrivs till cd:n eller dvd:n. Annars skrivs data <em>i farten</em>, dvs. ingen tillfällig avbild skapas.<p><b>Varning:</b> Även om att skriva i farten bör fungera på de flesta system, försäkra dig om att data skickas snabbt nog till brännaren.

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
sv: <p>Det rekommenderas att en simulering prövas först.

en: Cache the data to be written on the harddisk
sv: Lagra data som ska skrivas på hårdisken i en cache

en: Remove image
sv: Ta bort avbild

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
sv: <p>Om det här alternativet markeras tar K3b bort alla avbilder som skapats efter bränningen är klar.<p>Avmarkera det här om du vill behålla avbilderna.

en: Remove images from disk when finished
sv: Ta bort avbilder från disken när åtgärden är klar

en: On the fly
sv: I farten

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
sv: <p>Om det här alternativet är markerat, skapar inte K3b en avbild först utan skriver filerna direkt till cd:n eller dvd:n.<p><b>Varning:</b> Även om det här bör fungera på de flesta system, försäkra dig om att data skickas snabbt nog till brännaren.

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
sv: Skriv filer direkt till cd:n eller dvd:n utan att skapa en avbild

en: Write CD-Text
sv: Skriv cd-text

en: Create CD-Text entries
sv: Skapa cd-textposter

en: <p>If this option is checked K3b uses some otherwise-unused space on the audio CD to store additional information, such as the artist's name, or the CD title.<p>CD-Text is an extension to the audio CD standard introduced by Sony.<p>CD-Text will only be usable on CD players that support this extension (mostly car CD players).<p>Since a CD-Text-enhanced CD will work in any CD player it is never a bad idea to enable this (if you specify CD-Text data.)
sv: <p>Om det här alternativet är markerat använder K3b en del annars oanvänt utrymme på en ljud-cd för att lagra ytterligare information, som artistens namn eller skivans titel. <p>Cd-text är en utökning av ljud-cd-standarden som introducerats av Sony.<p>Cd-text är bara användbar på cd-spelare som stöder utökningen (i huvudsak cd-spelare i bilstereo).<p>Eftersom en cd utökad med cd-text fungerar i alla cd-spelare, är det aldrig fel att aktivera det (om du anger cd-text data).

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
sv: Välj paranoidnivå vid läsning av ljud-cd

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
sv: <p>Ställer in korrigeringsläge för extrahering av digitalt ljud.<ul><li>0: Ingen kontroll, data kopieras direkt från enheten. </li><li>1: Utför överlappande läsning för att undvika skakning.</li><li>2: Som 1 men med ytterligare kontroll av läst ljuddata.</li><li>3: Som 2 men med ytterligare identifiering av repor och reparation.</li></ul><p><b>Extraheringshastigheten reduceras från 0 till 3.</b>

en: Start multisession CD
sv: Starta flersessions-cd

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
sv: Stäng inte skivan, för att göra det möjligt att lägga till flera sessioner senare

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
sv: <p>Om det här alternativet är markerat, kommer K3b inte att stänga cd:n, och kommer att skriva en tillfällig innehållsförteckning.</p><p>Detta tillåter att ytterligare sessioner senare läggs till på cd:n.</p>

en: Normalize volume levels
sv: Normalisera volymnivåer

en: Adjust the volume levels of all tracks
sv: Justera volymnivåer för alla spår

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
sv: <p>Om det här alternativet markeras justerar K3b volymen för alla spår till en standardnivå. Det är användbart när till exempel en blandad skiva skapas, där olika inspelningsnivåer på olika skivor kan göra att volymen varierar mycket från sång till sång.<p><b>Var medveten om att K3b för närvarande inte stöder normalisering vid bränning i farten.</b>

en: Verify written data
sv: Verifiera skriven data

en: Compare original with written data
sv: Jämför original med skriven data

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
sv: <p>Om alternativet är markerat, kommer K3b att jämföra originalets ursprungliga data med skriven data efter att ha skrivit skivan med lyckat resultat, för att kontrollera att skivan har skrivits riktigt.

en: Ignore read errors
sv: Ignorera läsfel

en: Skip unreadable audio sectors
sv: Hoppa över oläsbara ljudsektorer

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
sv: <p>Om alternativet är markerat och K3b inte kan läsa en ljudsektor från källskivan ersätts den med nollor i kopian. <p>Eftersom ljud-cdspelare kan interpolera små fel i data är det inte något problem att låta K3b hoppa över oläsbara sektorer.

en: MPEG1
sv: MPEG-1

en: MPEG2 Extended
sv: Utökad MPEG-2

en: unknown audio format
sv: okänt ljudformat

en: For the visually impaired
sv: För synskadade

en: Director's comments 1
sv: Regissörens kommentarer 1

en: Director's comments 2
sv: Regissörens kommentarer 2

en: unknown audio code extension
sv: okänd ljudkodutökning

en: Extended
sv: Utökad

en: unknown coding mode
sv: okänt kodningsläge

en: Caption with normal size characters
sv: Textning med normalstora tecken

en: Caption with bigger size characters
sv: Textning med större tecken

en: Caption for children
sv: Textning för barn

en: Closed caption with normal size characters
sv: Closed caption med normalstora tecken

en: Closed caption with bigger size characters
sv: Closed caption med större tecken

en: Closed caption for children
sv: Closed caption för barn

en: Forced caption
sv: Tvingad textning

en: Director's comments with normal size characters
sv: Regisörens kommentarer med normalstora tecken

en: Director's comments with bigger size characters
sv: Regissörens kommentarer med större tecken

en: Director's comments for children
sv: Regissörens kommentarer för barn

en: unknown code extension
sv: okänd kodutökning
