kaddressbook - en to bn translation catalogue (29 entries)

en: Address Book
bn: ঠিকানা তালিকা

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
bn: সংস্থা

en: KAddressBook
bn: কে-অ্যাড্রেসবুক

en: Current maintainer
bn: বর্তমান রক্ষণাবেক্ষণকারী

en: Profession
bn: পেশা

en: Office
bn: অফিস

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
bn: &রপ্তানি

en: Full Name
bn: পুরো নাম

en: Home Address
bn: বাড়ির ঠিকানা

en: Printing
bn: মুদ্রণ চলছে

en: Email address:
bn: ই-মেইল ঠিকানা:

en: Email addresses:
bn: ই-মেইল ঠিকানা:

en: Telephone:
bn: টেলিফোন:

en: Telephones:
bn: টেলিফোন:

en: Web page:
bn: ওয়েব পেজ:

en: Domestic Address
bn: আন্তর্দেশীয় ঠিকানা

en: International Address
bn: আন্তর্জাতিক ঠিকানা

en: Postal Address
bn: ডাক ঠিকানা

en: Parcel Address
bn: পার্সেল ঠিকানা

en: Work Address
bn: কর্মক্ষেত্রের ঠিকানা

en: Preferred Address
bn: পছন্দের ঠিকানা

en: Detailed Style
bn: বিস্তারিত স্টাইল

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
bn: চেহারা পাতা

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
bn: পরিচয় হেডার

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
bn: শিরোনাম পটভূমির রং:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
bn: শিরোনাম লেখার রং:

en: Choose Printing Style
bn: মুদ্রণশৈলী বেছে নিন

en: Print Progress
bn: মুদ্রণ অগ্রগতি

en: Progress
bn: অগ্রগতি
