kcontactmanager - en to da translation catalogue (201 entries)

en: Address Book
da: Adressebog

en: Contact
da: Kontakt

en: Emails
da: E-mails

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
da: Organisation

en: Website
da: Webside

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Title
da: Titel

en: (One year old) | (%1 years old)
da[0]: (et år gammel)
da[1]: (%1 år gammel)

en: Email
da: E-mail

en: Blog Feed
da: Blog-feed

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
da: Ny kontakt...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette en ny kontakt.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
da: Ny kontaktgruppe...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact group" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette en ny kontaktgruppe.

en: The KDE Address Book Application
da: KDE's adressebogsprogram

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Previous maintainer
da: Tidligere vedligeholder

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
da: Nulstil kategorifilter

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
da: Ryd kategorifilter

en: (Untagged)
da: (Ikke mærket)

en: (Groups)
da: (Grupper)

en: (All)
da: (Alle)

en: (None)
da: (Ingen)

en: Tools Plugins
da: Plugins med værktøjer

en: Import/Export Plugins
da: Plugins til import/eksport

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
da: Næste

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
da: Gå til forrige kontakt i listen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
da: Tryk på denne knap for at gå til den forrige kontakt i listen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
da: Gå til næste kontakt i listen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
da: Tryk på denne knap for at gå til den næste kontakt i listen.

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
da: %1 ud af %2

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
da: Årsdag

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
da: E-mail (foretrukken)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
da: E-mail (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
da: E-mail (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
da: E-mail (4)

en: Profession
da: Beskæftigelse

en: Office
da: Kontor

en: Manager
da: Chef

en: Assistant
da: Assistent

en: Spouse
da: Hustru

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
da: Vælg kontakter

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
da: Alle kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
da: Alle kontakter fra alle dine adressebøger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
da: Vælg denne mulighed hvis du vil markere alle dine kontakter fra alle dine adressebøger.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
da: Markerede kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
da: Kun de kontakter der aktuelt er markeret

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
da: Vælg denne indstilling hvis du kun vil have de kontakter du allerede har markeret i den grafiske brugerflade.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
da: Alle kontakter fra:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
da: Alle kontakter fra en valgt adressebog

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
da: Vælg denne indstilling hvis du vil markere alle kontakterne fra kun en af dine adressebøger. Når der klikkes på denne indstilling vil du få en drop-ned-boks som oplister alle adressebøgerne og få mulighed for at vælge den du vil have.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
da: Inkludér undermapper

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
da: Markér alle undermapper inklusiv mappen på øverste niveau

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
da: Markér dette felt hvis du vil vælge alle kontakter fra denne mappe, inklusiv alle undermapper. Hvis du kun vil have kontakterne fra mappen på øverste niveau så lad dette felt være afmarkeret.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
da: Saml kontakter

en: Fetch Contacts
da: Hent kontakter

[ctx: @option:check]
en: Private fields
da: Private felter

[ctx: @option:check]
en: Business fields
da: Arbejdsfelter

[ctx: @option:check]
en: Other fields
da: Andre felter

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
da: Krypteringsnøgler

[ctx: @option:check]
en: Pictures
da: Billeder

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
da: Vis navn som fuldt navn

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
da: Felter der skal eksporteres

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
da: Eksportér private felter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens private felter til vCard-outputfilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
da: Eksportér arbejdsfelter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens arbejdsfelter til vCard-outputfilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
da: Eksportér andre felter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens andre felter til vCard-outputfilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
da: EKsportér krypteringsnøgler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens krypteringsnøgler til vCard-outputfilen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
da: Eksportér billeder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens billed til vCard-outputfilen.

[ctx: @title:group]
en: Export options
da: Eksportindstillinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
da: Eksportér vist navn som fuldt navn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens viste navn i vCard-filens felt til fuldt navn. Dette kan være påkrævet for at få navnet vist korrekt i GMail eller Android.

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
da: Vælg den adressebog de importerede kontakter skal gemmes i:

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
da[0]: Importerer én kontakt til %2
da[1]: Importerer %1 kontakter til %2

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
da: H&andling

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
da: &Eksportér

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
da: Udskriv hele adressebogen eller et udvalgt antal kontakter.

en: Quick search
da: Hurtigsøg

en: Category filter
da: Kategorifilter

en: Select All
da: Markér alle

en: Select all contacts in the current address book view.
da: Markér alle kontakter i den aktuelle adressebogsvisning.

en: Show QR Codes
da: Vis QR-koder

en: Show QR Codes in the contact.
da: Vis QR-koder i kontakten.

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
da: Simpel (en kolonne)

en: Show a simple mode of the address book view.
da: Vis adressebogsvisningen i simpel tilstand.

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
da: To kolonner

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
da: Tre kolonner

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
da: Udskriv kontakter

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan indstille de genveje der omfatter hele programmet.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
da: <qt>Dette vil skjule menulinjen helt. Du kan få den vist igen ved at trykke %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
da: Egenskaber for adressebogsmappen %1

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Family Name
da: Efternavn

en: Given Name
da: Fornavn

en: Home Address
da: Hjemmeadresse

en: Business Address
da: Arbejdsadresse

en: Phone Numbers
da: Telefonnumre

en: Preferred EMail
da: Foretrukken e-mail

en: All EMails
da: Alle e-mails

en: Compact Style
da: Kompakt stil

en: Setting up document
da: Sætter dokumentet op

en: Printing
da: Udskriver

[ctx: Finished printing]
en: Done
da: Færdig

en: Compact Printing Style
da: Kompakt udskriftsstil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
da: Felter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
da: Udskriv hjemmeadresse med hjemmetelefonnummer og mobilnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
da: med hjemmeadresse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
da: udskriv arbejdsadresse med arbejdstelefonnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
da: med arbejdsadresse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
da: Udskriv fødselsdag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
da: med fødselsdag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
da: med e-mail

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
da: første farve, hvis skiftevis farve er markeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
da: første farve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
da: anden farve, hvis skiftevis farve er markeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
da: anden farve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
da: Skift baggrundsfarve for hver række

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
da: Skifevis baggrundsfarve

en: Organization:
da: Organisation:

en: Email address:
da: E-mailadresse:

en: Email addresses:
da: E-mailadresser:

en: Telephone:
da: Telefon:

en: Telephones:
da: Telefoner:

en: Web page:
da: Webside:

en: Domestic Address
da: Indenrigsadresse

en: International Address
da: International adresse

en: Postal Address
da: Postadresse

en: Parcel Address
da: Pakkeadresse

en: Work Address
da: Arbejdsadresse

en: Preferred Address
da: Foretrukken adresse

en: Notes:
da: Noter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
da: Detaljeret udskriftsstil - Udseende

en: Setting up colors
da: Opsætning af farver

en: Detailed Style
da: Detaljeret stil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
da: Kontaktoverskrifter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
da: Vælg baggrundsfarve for tekst i overskrifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
da: Klik på denne knap for at starte en farvevælger som lader dig angive overskrifters baggrundsfarve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
da: Overskrifters baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
da: Overskrifters tekstfarve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
da: Vælg tekstfarve til overskrifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
da: Klik på denne knap for at starte en farvevælger som lader dig angive overskrifters farve.

en: Mike's Printing Style
da: Mikes udskriftsstil

en: Which contacts do you want to print?
da: Hvilke kontakter vil du udskrive?

en: Choose Contacts to Print
da: Vælg kontakter der skal udskrives

en: Choose Printing Style
da: Vælg udskriftsstil

en: Print Progress
da: Udskriftsfremgang

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
da: Udskrift: Fremgang

en: Progress
da: Fremgang

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
da: Udskriv information om kontakt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
da: Udskriv kontakters telefonnumre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have kontakters telefonnumre udskrevet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
da: Telefonnumre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
da: Udskriv kontakters e-mailadresser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have kontakters e-mailadresser udskrevet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
da: E-mailadresser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
da: Udskriv kontakters postadresser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have kontakters postadresser udskrevet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
da: Postadresser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
da: Udskriv kontakters organisationer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have kontakters organisationer udskrevet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
da: Udskriv kontakters fødselsdage

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have kontakters fødselsdage udskrevet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
da: Udskriv kontaktnoter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have kontaktnoter udskrevet.

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
da: Udskriftsstil til ringbind - Udseende

en: Setting up fields
da: Sætter felter op

en: Printout for Ring Binders
da: Udskrift til ringbind

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
da: Stigende

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
da: (Ingen forhåndsvisning tilgængelig.)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
da: Vælg udskriftsstil

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
da: Hvordan skal udskriften se ud?
    KAddressBook har adskillige udskriftsstile, designet til forskellige formål.
    Vælg den der passer dine behov bedst nedenfor.

[ctx: @title:group]
en: Sorting
da: Sortering

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
da: Kriterium:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
da: Vælg det primære sorteringsfelt

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
da: Fra denne liste kan du vælge det felt som dine kontakter sorteres efter i udskriftet. Brug sorteringsrækkefølgen til at bestemme om sorteringen skal være i stigende eller faldende rækkefølge.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
da: Rækkefølge:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
da: Vælg sorteringsrækkefølge

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
da: Vælg om du vil sortere dine kontakter i stigende eller faldende rækkefølge. Brug indstillingen af sorteringskriteriet til at angive hvilket kontaktfelt sorteringen skal udføres efter.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
da: Udskriftsstil

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
da: Vælg udskriftsstil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
da: Vælg din ønskede udskriftsstil. Se forhåndsvisningen til hjælp til at vælge.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
da: Søg efter kontakter i listen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
da: Begynd at skrive en søgestreng i dette felt og listen over kontakter som matcher den streng vil blive vist. Dette er en hurtig måde at søge efter de kontakter du lige har brug for.
