kaddressbook - en to fa translation catalogue (45 entries)

en: Address Book
fa: کتاب نشانی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
fa: سازمان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
fa: تاریخ تولد

en: Current maintainer
fa: نگه‌دارنده جاری

en: Profession
fa: حرفه

en: Office
fa: اداره

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
fa: &صادرات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Import
fa: واردات

en: Select All
fa: برگزیدن همه

en: Full Name
fa: نام کامل

en: Home Address
fa: نشانی خانه

en: Printing
fa: چاپ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
fa: ظاهر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
fa: حوزه‌ها

en: Email address:
fa: نشانی رایانامه:

en: Email addresses:
fa: نشانیهای رایانامه:

en: Telephone:
fa: تلفن:

en: Telephones:
fa: تلفنها:

en: Web page:
fa: صفحه وب:

en: Domestic Address
fa: نشانی خانوادگی

en: International Address
fa: نشانی بین‌المللی

en: Postal Address
fa: نشانی پستی

en: Parcel Address
fa: نشانی پستی

en: Work Address
fa: نشانی محل کار

en: Preferred Address
fa: نشانی ارجح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
fa: سبک چاپ جزئی - ظاهر

en: Detailed Style
fa: سبک مشروح

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
fa: صفحه ظاهر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
fa: سرآیندهای تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
fa: رنگ زمینه تیتر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
fa: رنگ متن تیتر:

en: Mike's Printing Style
fa: سبک چاپ مایک

en: Which contacts do you want to print?
fa: می‌خواهید کدام تماسها را چاپ کنید؟

en: Choose Contacts to Print
fa: انتخاب تماسها جهت چاپ

en: Choose Printing Style
fa: انتخاب سبک چاپ

en: Print Progress
fa: روند چاپ

en: Progress
fa: پیشرفت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
fa: شماره‌های تلفن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
fa: نشانیهای رایانامه
