kcontactmanager - en to fr translation catalogue (219 entries)

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Emails
fr: Courriels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
fr: Organisation

en: Website
fr: Site web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
fr: Date de naissance

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
fr: Remarque

en: Title
fr: Titre

en: (One year old) | (%1 years old)
fr[0]: (il y a un an)
fr[1]: (il y a %1 ans)

en: Email
fr: Courriel

en: Blog Feed
fr: Alimentation de blog

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
fr: Nouveau contacts

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
fr: Vous pourrez créer un nouveau contact à l'aide d'une boîte de dialogue.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
fr: Nouveau groupe de contacts...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact group" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
fr: Vous pourrez créer un nouveau groupe de contacts à l'aide d'une boîte de dialogue.

en: The KDE Address Book Application
fr: L'application de carnet d'adresses de KDE

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
fr: Copyright © 2007 – %1 Les auteurs de KAddressBook

en: Current maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Previous maintainer
fr: Mainteneur précédent

en: Original Author (1998)
fr: Auteur initial (1998)

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
fr: Réinitialiser le filtre des catégories

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
fr: Nettoyer le filtre des catégories

en: (Untagged)
fr: (Non étiqueté)

en: (Groups)
fr: (Groupes)

en: (All)
fr: (Tout)

en: (None)
fr: (Aucun)

en: <qt>Category filter: %1
fr: <qt>Filtre des catégories : %1

en: Configure Plugins
fr: Configurer les modules externes

en: Configure User FeedBack
fr: Configurer les paramètres des retours des utilisateurs

en: Tools Plugins
fr: Modules complémentaires d'outils

en: Import/Export Plugins
fr: Modules complémentaires d'import / export

en: Loading contacts details ...
fr: Chargement du détails des contacts...

en: Email: %1
fr: Courriel : %1

en: Phone: %1
fr: Téléphone : %1

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
fr: Aller au contact précédent dans la liste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
fr: Cliquez sur ce bouton pour aller au contact précédent dans cette liste

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
fr: Aller au contact suivant dans la liste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
fr: Cliquez sur ce bouton pour aller au contact suivant dans la liste.

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
fr: %1 en dehors de %2

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
fr: Non défini

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
fr: Anniversaire

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
fr: Adresse électronique (préférée)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
fr: Adresse électronique (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
fr: Adresse électronique (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
fr: Adresse électronique (4)

en: Office
fr: Bureau

en: Manager
fr: Responsable

en: Spouse
fr: Conjoint(e)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
fr: Sélectionner des contacts

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
fr: Tous les contacts

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
fr: Tous les contacts depuis tous vos carnets d'adresses

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
fr: Choisissez cette option si vous voulez sélectionner tous les contacts depuis tous vos carnets d'adresses.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
fr: Contacts sélectionnés

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
fr: Uniquement les contacts actuellement sélectionnés

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
fr: Choisissez cette option si vous voulez uniquement les contacts que vous avez déjà sélectionnés dans l'interface graphique.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
fr: Tous les contacts depuis :

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
fr: Tous les contacts depuis un carnets d'adresses choisi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
fr: Choisissez cette option si vous voulez sélectionner tous les contacts depuis un seul de vos carnets d'adresses. Une fois que vous aurez cliqué sur cette option, une liste déroulante de tous ces carnets d'adresses vous sera proposée et vous permettra de sélectionner celui que vous voulez.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
fr: Inclure les sous-dossiers

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
fr: Sélectionner tous les sous-dossiers, dossier de plus au niveau inclus.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
fr: Cochez cette case si vous voulez sélectionner tous les contacts de ce dossier, sous-dossiers inclus. Si vous voulez seulement les contacts du dossier de plus haut niveau, laissez cette case décochée.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
fr: Collecter les contacts

en: Fetch Contacts
fr: Obtenir les contacts

[ctx: @option:check]
en: Private fields
fr: Champs personnels

[ctx: @option:check]
en: Business fields
fr: Champs professionnels

[ctx: @option:check]
en: Other fields
fr: Autres champs

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
fr: Clés de chiffrement

[ctx: @option:check]
en: Pictures
fr: Images

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
fr: Nom d'affichage comme nom complet

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
fr: Champs à exporter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
fr: Exporter les champs personnels

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
fr: Cochez cette case si vous voulez exporter les champs personnels du contact vers le fichier vCard

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
fr: Exporter les champs professionnels

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
fr: Cochez cette case si vous voulez exporter les champs professionnels du contact vers le fichier vCard.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
fr: Exporter d'autres champs

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
fr: Cochez cette case si vous voulez exporter d'autre champs du contact vers le fichier vCard.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
fr: Exporter les clés de chiffrement

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
fr: Cochez cette case si vous voulez exporter les clés de chiffrement du contact vers le fichier vCard

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
fr: Exporter les images

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
fr: Cochez cette case si vous voulez exporter l'image du contact vers le fichier vCard.

[ctx: @title:group]
en: Export options
fr: Options d'exportation

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
fr: Exporter le nom d'affichage vers le nom complet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
fr: Cochez cette case si vous voulez exporter le nom d'affichage du contact dans le champs « nom complet » de la vCard. Ça peut être nécessaire pour que le nom soit affiché correctement dans Gmail ou Android.

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
fr: Sélectionner un carnet d'adresses

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
fr: Sélectionner le carnet d'adresses dans lequel devront être enregistrés les contacts importés :

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
fr: Importer des contacts

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
fr[0]: Import d'un contact vers %2
fr[1]: Import de %1 contacts vers %2

en: Import the given file
fr: Importer le fichier donné...

en: Open the 'New Contact' dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de « nouveau contact »

en: Display the specified contact (by URL)
fr: Afficher le contact spécifié (Par URL)

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
fr: Fichiers ou URL. L'utilisateur sera interrogé s'il faut importer ou non.

en: Lists the available options for user feedback
fr: Liste les options disponibles pour les retours des utilisateurs

en: &Configure KAddressBook...
fr: &Configurer KAddressBook...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
fr: &Nouveau

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: Modifi&er

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Vue

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: Ou&tils

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: Paramètre&s

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
fr: E&xporter

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search... <%1>
fr: Chercher... <%1>

en: &Themes
fr: &Thèmes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
fr: Imprimer le carnet d'adresses complet ou un nombre donné de contacts.

en: Quick search
fr: Recherche rapide

en: Category filter
fr: Filtre des catégories

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select all contacts in the current address book view.
fr: Sélectionner tous les contacts dans la vue du carnet d'adresse actuel.

en: Show QR Codes
fr: Afficher les Codes QR

en: Show QR Codes in the contact.
fr: Afficher les Codes QR dans le contact.

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
fr: Simple (une colonne)

en: Show a simple mode of the address book view.
fr: Afficher un mode simple de la vue du carnet d'adresses.

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
fr: Deux Colonnes

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
fr: Trois Colonnes

en: Set Focus to Quick Search
fr: Activer la recherche rapide

en: Serverside Subscription...
fr: Inscription côté serveur...

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
fr: Imprimer les contacts

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
fr: Vous pourrez configurer les raccourcis concernant toute l'application à l'aide d'une boîte de dialogue.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fr: <qt>Ceci cachera la barre de menu complètement. Vous pouvez la retrouver en saisissant %1. </qt>

en: Hide menu bar
fr: Cacher la barre de menus

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
fr: Propriétés du dossier de carnets d'adresses %1

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Family Name
fr: Nom de famille

en: Given Name
fr: Prénom

en: Home Address
fr: Adresse personnelle

en: Business Address
fr: Adresses professionnelles

en: Phone Numbers
fr: Numéros de téléphone

en: Preferred EMail
fr: Adresse électronique préférée

en: All EMails
fr: Toutes adresses électroniques

en: Compact Style
fr: Style concis

en: Setting up document
fr: Configuration du document

en: Printing
fr: Impression

[ctx: Finished printing]
en: Done
fr: Fait

en: Compact Printing Style
fr: Style d'impression concis

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
fr: Apparence

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
fr: Champs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
fr: Imprimer l'adresse personnelle, avec le numéro de téléphone fixe personnel et le numéro de téléphone portable.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
fr: Avec adresse personnelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
fr: imprimer l'adresse professionnelle, avec le numéro de téléphone professionnel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
fr: Avec adresse professionnelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
fr: Imprimer la date de naissance

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
fr: avec date de naissance

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithEMail) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
fr: Imprimer les champs préférés et secondaires des courriels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
fr: avec adresse électronique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
fr: la première couleur, si les couleurs alternées sont utilisées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
fr: première couleur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
fr: la deuxième couleur, si les couleurs alternées sont utilisées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
fr: deuxième couleur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
fr: Changer la couleur de fond de toute les lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
fr: Alterner la couleur de fond

en: Organization:
fr: Organisation :

en: Email address:
fr: Adresse électronique :

en: Email addresses:
fr: Adresses électronique :

en: Telephone:
fr: Téléphone :

en: Telephones:
fr: Téléphones :

en: Web page:
fr: Page web :

en: Domestic Address
fr: Adresse personnelle

en: International Address
fr: Adresse à l'étranger

en: Postal Address
fr: Adresse postale

en: Parcel Address
fr: Adresse de livraison

en: Work Address
fr: Adresse professionnelle

en: Preferred Address
fr: Adresse préférée

en: Notes:
fr: Remarques :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
fr: Style d'impression détaillée - Apparence

en: Setting up colors
fr: Configuration des couleurs

en: Detailed Style
fr: Style détaillé

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
fr: Page d'apparence

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
fr: En-têtes des contacts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
fr: Sélectionner la couleur de fond de l'en-tête

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
fr: Cliquez sur ce bouton pour modifier la couleur de fond de l'en-tête.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
fr: Couleur de fond de l'en-tête :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
fr: Couleur du texte de l'en-tête :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
fr: Sélectionner la couleur du texte de l'en-tête

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
fr: Cliquez sur ce bouton pour choisir la couleur du texte du titre.

en: Mike's Printing Style
fr: Style d'impression « Mike »

en: Which contacts do you want to print?
fr: Quels contacts voulez-vous imprimer ?

en: Choose Contacts to Print
fr: Choisissez les contacts à imprimer

en: Choose Printing Style
fr: Choisissez un style d'impression

en: Print Progress
fr: Progression de l'impression

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
fr: Impression : en cours

en: Progress
fr: Progression

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
fr: Imprimer les informations des contacts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
fr: Imprimer les numéros de téléphone

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
fr: Cochez cette case si vous voulez que les numéros de téléphone des contacts soient imprimés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
fr: Numéros de téléphone

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
fr: Imprimer les adresses postales

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
fr: Cochez cette case si vous voulez que les adresses électroniques des contacts soient imprimées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
fr: Adresse de courriel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
fr: Imprimer les adresses géographiques

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
fr: Cochez cette case si vous voulez que les adresses géographiques des contacts soient imprimées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
fr: Adresses postales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
fr: Imprimer les organisations des contacts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
fr: Cochez cette case si vous voulez que les numéros de téléphones professionnels des contacts soient imprimés.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
fr: Imprimer les dates de naissance

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
fr: Cochez cette case si vous voulez que les dates de naissance des contacts soient imprimées.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
fr: Imprimer les remarques sur les contacts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
fr: Cochez cette case si vous voulez que les remarques sur vos contacts soient imprimés.

en: Note:
fr: Remarque :

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
fr: Style d'impression pour classeur à anneaux - Apparence

en: Setting up fields
fr: Configuration des champs

en: Printout for Ring Binders
fr: Sortie imprimée pour classeur à anneaux

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
fr: Ascendant

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
fr: Descendant

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
fr: (Aucun aperçu disponible)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
fr: Choisissez un style d'impression

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
fr: À quoi doit ressembler l'impression ?
    KAddressBook possède plusieurs styles d'impression, pour différents usages.
    Choisissez le style qui convient à vos besoins.

[ctx: @title:group]
en: Sorting
fr: Tri

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
fr: Critère :

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
fr: Sélectionner le champs de tri primaire

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
fr: Depuis cette liste, vous pouvez sélectionner le champs à partir duquel les contacts sont triés lors de l'impression. Utilisez l'option d'ordre de tri pour indiquer si le tri sera dans l'ordre ascendant ou descendant.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
fr: Ordre :

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
fr: Sélectionner l'ordre de tri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
fr: Choisissez si vous voulez trier vos contacts dans un ordre ascendant ou descendant. Utiliser l'option de critère de tri pour définir sur quel champs de contact le tri sera effectué.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
fr: Style d'impression

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
fr: Sélectionnez une liste de diffusion

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
fr: Choisissez le style d'impression que vous voulez. Regardez l'image d'aperçu pour vous aider à décider.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
fr: Chercher des contacts listés

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
fr: Commencez à saisir votre recherche dans cette case et la liste des contacts qui correspondront à cette recherche sera affichée. C'est un moyen rapide pour chercher les contacts qui vous intéressent.
