kaddressbook - en to he translation catalogue (232 entries)

en: Address Book
he: פנקס כתובות

en: Contact
he: איש קשר

en: Emails
he: כתובות דוא״ל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
he: ארגון

en: Website
he: אתר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
he: יום הולדת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
he: הערה

en: Title
he: כותרת

en: (One year old) | (%1 years old)
he[0]: (גיל שנה)
he[1]: (גיל שנתיים)
he[2]: (גיל %1 שנה)
he[3]: (גיל %1 שנים)

en: Email
he: דוא״ל:

en: Blog Feed
he: היזן בלוג

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
he: איש קשר חדש…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
he: תופיע בפניך חלונית בה ניתן ליצור איש קשר חדש.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
he: קבוצת קשר חדשה…

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new contact group" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
he: תופיע בפניך חלונית בה ניתן ליצור קבוצת קשר חדשה.

en: The KDE Address Book Application
he: יישום פנקס הכתובות של KDE

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
he: כל הזכויות שמורות © 2007‏–%1 יוצרי KAddressBook

[ctx: @info:credit]
en: Laurent Montel
he: לורנט מונטל

en: Current maintainer
he: מתחזק נוכחי

[ctx: @info:credit]
en: Tobias König
he: טוביאס קוניג

en: Previous maintainer
he: מתחזק קודם

[ctx: @info:credit]
en: Stefan Taferner
he: סטפן טפרנר

en: Original Author (1998)
he: יוצר מקורי (1998)

[ctx: @info:credit]
en: David Bryant
he: דיויד בריאנט

en: Documentation (2019)
he: תיעוד (2019)

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
he: איפוס מסנן קטגוריות

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
he: פינוי מסנן הקטגוריות

en: (Untagged)
he: (ללא תיוג)

en: (Groups)
he: (קבוצות)

en: (All)
he: (הכול)

en: (None)
he: (ללא)

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Category filter: %1
he: <qt>מסנן קטגוריות: %1

en: Enabled
he: פעילה

en: Tools Plugins
he: תוספי כלים

en: Import/Export Plugins
he: ייבוא/ייצוא תוספים

en: ...
he: …

en: Loading contacts details ...
he: פרטי הקשר נטענים…

en: Email: %1
he: דוא״ל: %1

en: Phone: %1
he: טלפון: %1

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
he: הבא

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
he: הקודם

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
he: מעבר לאיש הקשר הקודם ברשימה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
he: לחיצה על הכפתור הזה תעביר לאיש הקשר הקודם ברשימה.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
he: מעבר לאיש הקשר הבא ברשימה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
he: לחיצה על הכפתור הזה תעביר לאיש הקשר הבא ברשימה.

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
he: %1 מתוך %2

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
he: לא מוגדר

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
he: יום נישואין

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
he: דוא״ל (מועדף)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
he: דוא״ל (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
he: דוא״ל (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
he: דוא״ל (4)

en: Profession
he: עיסוק

en: Office
he: משרד

en: Manager
he: מנהל/ת

en: Assistant
he: עוזר/ת

en: Spouse
he: בן/ת־זוג

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
he: בחירת אנשי קשר

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
he: כל אנשי הקשר

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
he: כל אנשי הקשר מפנקס הכתובות שלך

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
he: סימון אפשרות זו מאפשר לבחור את כל אנשי הקשר שלך מכל פנקסי הכתובות שלך.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
he: אנשי קשר שנבחרו

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
he: רק אנשי הקשר שכרגע בבחירה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
he: אפשר לבחור באפשרות זו אם נחוצים לך רק אנשי הקשר שבחרת במסך החזותי.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
he: כל אנשי הקשר מתוך:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
he: כל אנשי הקשר מפנקס כתובות נבחר

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
he: סימון אפשרות זו מאפשר לך לבחור את כל אנשי הקשר מאחד מפנקסי הכתובות שלך. לאחר לחיצה על אפשרות זו תופיע בפניך תיבת גרירה שמציגה את כל פנקסי הכתובות האלה עם אפשרות לבחור רק את זה שרצוי לך.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
he: כולל תת־תיקיות

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
he: בחירת כל התיקיות שתחת תיקיית העל

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
he: סימון תיבה זו יאפשר לך לבחור את כל אנשי הקשר מהתיקייה הזאת, כולל כל תת־התיקיות. אם דרושים לך רק אנשי הקשר מהתיקייה ברמה העליונה יש להשאיר את התיבה הזאת לא מסומנת.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
he: איסוף אנשי קשר

en: Fetch Contacts
he: משיכת אנשי קשר

[ctx: @option:check]
en: Private fields
he: שדרות פרטיים

[ctx: @option:check]
en: Business fields
he: שדות עסקיים

[ctx: @option:check]
en: Other fields
he: שדות אחרים

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
he: מפתחות הצפנה

[ctx: @option:check]
en: Pictures
he: תמונות

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
he: הצגת שמות במלואם

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
he: שדות לייצוא

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
he: ייצוא שדות פרטיים

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
he: יש לסמן תיבה זו כדי לייצא את השדות הפרטיים של איש הקשר בקובץ ה־vCard לייצוא.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
he: ייצוא שדות עסקיים

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
he: יש לסמן תיבה זו כדי לייצא את השדות העסקיים של איש הקשר בקובץ ה־vCard לייצוא.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
he: ייצוא שדות אחרים

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
he: יש לסמן תיבה זו כדי לייצא את השדות האחרים של איש הקשר בקובץ ה־vCard לייצוא.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
he: ייצוא מפתחות הצפנה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
he: יש לסמן תיבה זו כדי לייצא את מפתחות האבטחה של איש הקשר בקובץ ה־vCard לייצוא.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
he: ייצוא תמונות

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
he: יש לסמן תיבה זו כדי לייצא את התמונה של איש הקשר בקובץ ה־vCard לייצוא.

[ctx: @title:group]
en: Export options
he: אפשרויות ייצוא

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
he: ייצוא שמות תצוגה כשמות מלאים

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
he: יש לסמן תיבה זו כדי לייצא את שם התצוגה של איש הקשר בשדה השם המלא ב־vCard. זה יכול להיות נחוץ כדי שהשם יוצג כראוי ב־GMail או ב־Android.

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
he: בחירת פנקס כתובות

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
he: יש לבחור את פנקס הכתובות אליו ייובאו אנשי הקשר:

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
he: ייבוא אנשי קשר

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
he[0]: איש קשר אחד מיובא אל %2
he[1]: שני אנשי קשר מיובאים אל %2
he[2]: %1 אנשי קשר מיובאים אל %2
he[3]: %1 אנשי קשר מיובאים אל %2

[ctx: @info:shell]
en: Import the given file
he: ייבוא הקובץ שסופק

[ctx: @info:shell]
en: Open the 'New Contact' dialog
he: פתיחת החלונית ‚איש קשר חדש’

[ctx: @info:shell]
en: Display the specified contact (by URL)
he: הצגת איש הקשר שצוין (בכתובת)

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
he: קבצים או כתובות. למשתמש תופיע הצעה לייבא.

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
he: הצגת האפשרויות הזמינות למשוב משתמש

en: &Configure KAddressBook…
he: ה&גדרת KAddressBook…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
he: &קובץ

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
he: &חדש

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
he: ע&ריכה

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
he: ת&צוגה

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
he: &פעולה

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
he: &כלים

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: ה&גדרות

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
he: ע&זרה

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
he: יי&צוא

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: Import
he: ייבוא

en: Export
he: ייצוא

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search… <%1>
he: חיפוש… <%1>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
he: הדפסת פנקס הכתובות במלואו או מספר מסוים של אנשי קשר.

en: Quick search
he: חיפוש מהיר

en: Category filter
he: מסנן קטגוריות

en: Select All
he: בחירה בהכול

en: Select all contacts in the current address book view.
he: בחירת כל אנשי הקשר בתצוגת פנקס הכתובות הנוכחית.

en: Show QR Codes
he: הצגת קודים מסוג QR

en: Show QR Codes in the contact.
he: הצגת קודים מסוג QR כחלק מאיש הקשר.

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
he: פשוט (עמודה אחת)

en: Show a simple mode of the address book view.
he: הצגת מצב פשוט של תצוגת פנקס הכתובות.

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
he: שתי עמודות

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
he: שלוש עמודות

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
he: הגדרת המיקוד לחיפוש המהיר

en: What's new
he: מה חדש

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
he: הדפסת אנשי קשר

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
he: תופיע בפניך חלונית בה ניתן להגדיר קיצורים שתקפים לכלל היישום.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
he: <qt>פעולה זו תסתיר את סרגל התפריטים לחלוטין. אפשר להציג אותו שוב על ידי הקלדת %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
he: הסתרת סרגל תפריטים

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
he: מאפייני תיקיית פנקס הכתובות %1

en: Full Name
he: שם מלא

en: Family Name
he: שם משפחה

en: Given Name
he: שם פרטי

en: Home Address
he: כתובת הבית

en: Business Address
he: כתובת עסק

en: Phone Numbers
he: מספרי טלפון

en: Preferred EMail
he: כתובת דוא״ל מועדפת

en: All EMails
he: כל כתובות הדוא״ל

en: Compact Style
he: סגנון מצומצם

en: Setting up document
he: מסמך מוגדר

en: Printing
he: הדפסה

[ctx: Finished printing]
en: Done
he: הושלם

en: Compact Printing Style
he: סגנון הדפסה מצומצם

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
he: מראה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
he: שדות

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
he: הדפסת כתובת הבית, עם מספר הטלפון הביתי ואת מספר הטלפון הנייד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
he: עם כתובת בית

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
he: הדפסת כתובת העסק, עם מספר הטלפון של העסק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
he: עם כתובת עסק

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
he: הדפסת יום ההולדת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
he: עם יום הולדת

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithEMail) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
he: הדפסת שדות כתובת הדוא״ל המועדף והמשני

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
he: עם דוא״ל

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
he: הצבע הראשון, אם בחרת בצבעים לסירוגין

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
he: הצבע הראשון

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
he: הצבע השני, אם סימנת צבעים לסירוגין

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
he: צבע משני

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
he: החלפת צבע הרקע של כל שורה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
he: החלפת צבע הרקע לסירוגין

en: Organization:
he: ארגון:

en: Email address:
he: כתובת דוא״ל:

en: Email addresses:
he: כתובות דוא״ל:

en: Telephone:
he: טלפון:

en: Telephones:
he: טלפונים:

en: Web page:
he: אתר אינטרנט:

en: Domestic Address
he: כתובת ארצית

en: International Address
he: כתובת בינלאומית

en: Postal Address
he: כתובת דואר

en: Parcel Address
he: כתובת לחבילות

en: Work Address
he: כתובת העבודה

en: Preferred Address
he: כתובת מועדפת

en: Notes:
he: הערות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
he: סגנון הדפסה מפורט - מראה

en: Setting up colors
he: הגדרת צבעים

en: Detailed Style
he: סגנון מפורט

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
he: דף מראה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
he: כותרות אנשי קשר

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
he: נא לבחור את צבע רקע טקסט שורת הכותרת

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
he: לחיצה על כפתור זה תפתח את בורר הצבעים שיאפשר לך להגדיר את צבע רקע שורת הכותרת.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
he: צבע רקע שורות כותרת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
he: צבע כתב שורות כותרת:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
he: נא לבחור את צבע כתב שורת הכותרת

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
he: לחיצה על כפתור זה תפתח את בורר הצבעים שיאפשר לך להגדיר את צבע כתב שורת הכותרת.

en: Mike's Printing Style
he: סגנון ההדפסה של מייק

en: Which contacts do you want to print?
he: אילו אנשי קשר להדפיס?

en: Choose Contacts to Print
he: בחירת אנשי קשר להדפסה

en: Choose Printing Style
he: בחירת סגנון הדפסה

en: Print Progress
he: התקדמות הדפסה

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
he: מודפס: התקדמות

en: Progress
he: התקדמות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
he: הדפסת פרטי הקשר

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
he: הדפסת מספרי טלפון של אנשי קשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
he: יש לסמן את התיבה הזאת כדי שמספרי הטלפון של איש הקשר יודפסו.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
he: מספרי טלפון

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
he: הדפסת כתובות דוא״ל של אנשי קשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
he: יש לסמן את התיבה הזאת כדי שכתובות הדוא״ל של איש הקשר תודפסנה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
he: כתובות דוא״ל

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
he: הדפסת הכתובות הפיזיות של אנשי הקשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
he: יש לסמן את התיבה הזאת כדי שהכתובות הפיזיות של איש הקשר תודפסנה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
he: כתובות

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
he: הדפסת הארגונים של אנשי הקשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
he: יש לסמן את התיבה הזאת כדי שהארגונים של איש הקשר יודפסו.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
he: הדפסת ימי ההולדת של אנשי הקשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
he: יש לסמן את התיבה הזאת כדי שימי ההולדת של איש הקשר יודפסו.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
he: הדפסת ההערות של אנשי הקשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
he: יש לסמן את התיבה הזאת כדי שההערות של איש הקשר יודפסו.

en: Note:
he: הערה:

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
he: סגנון הדפסה לאוגדן טבעות - מראה

en: Setting up fields
he: הגדרת שדות

en: Printout for Ring Binders
he: תבנית הדפסה לאוגדן טבעות

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
he: עולה

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
he: יורד

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
he: (אין תצוגה מקדימה זמינה.)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
he: בחירת סגנון הדפסה

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
he: איך אמורה להיראות ההדפסה?
    ל־KAddressBook יש

[ctx: @title:group]
en: Sorting
he: מיון

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
he: תנאי:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
he: בחירת שדה המיון העיקרי

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
he:  מהרשימה הזאת אפשר לבחור את השדה לפיו יסודרו אנשי הקשר בפלט ההדפסה. אפשר להשתמש באפשרות סדר המיון כדי לקבוע אם הסדר יהיה עולה או יורד.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
he: סדר:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
he: נא לבחור את סדר המיון

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
he: נא לבחור האם לסדר את אנשי הקשר בסדר עולה או יורד. אפשרות תנאי המיון נועדה לציין על איזה שדה יבוצע המיון.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
he: סגנון הדפסה

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
he: בחירת סגנון ההדפסה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
he: נא לבחור את סגנון ההדפסה הרצוי לך. התצוגה המקדימה תסייע לך להחליט.

en: Add new whatsnew widget.
he: הוספת וידג׳ט חדש בשם מה חדש.

en: Restore configure dialog size.
he: שחזור גודל חלונית הגדרות.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
he: חיפוש אנשי קשר ברשימה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
he: לאחר התחלת הקלדה בתיבה הזאת רשימת אנשי הקשר העונים למחרוזת תוצג. זו דרך מהירה לחפש אנשי קשר רצויים.
