kaddressbook - en to mai translation catalogue (32 entries)

en: Address Book
mai: पता पुस्तिका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
mai: संस्था

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
mai: जन्मदिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
mai: नोट

en: Current maintainer
mai: वर्तमान मेंटेनर

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
mai: अपरिभाषित

en: Profession
mai: व्यवसाय

en: Office
mai: कार्यालय

en: Manager
mai: प्रबंधक

en: Assistant
mai: सहायक

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
mai: नवीन (&N)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
mai: निर्यात(&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

en: Quick search
mai: तेज खोज

en: Select All
mai: सभ चुनू

en: Full Name
mai: पूरा नाम

en: Family Name
mai: घरक नाम

en: Given Name
mai: देल नाम

en: Home Address
mai: घरक पता

en: Phone Numbers
mai: फोन नंबर

en: Printing
mai: छपाइ कए रहल अछि

[ctx: Finished printing]
en: Done
mai: सम्पन्न

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
mai: प्रकटन

en: Organization:
mai: संगठन:

en: Email address:
mai: ईमेल पता:

en: Web page:
mai: वेब पृष्ठ:

en: Work Address
mai: कार्यालय पता

en: Notes:
mai: टिप्पणीसभ:

en: Progress
mai: प्रगति
